V neděli 24. dubna překročili české hranice Lucka a Michal, kteří poslední tři roky strávili v sedle svých kol na cestě kolem světa. Za tu dobu našlapali 68 175 km. Navštívili jsme je na veletrhu Svět knihy a položil jimi několik otázek.
Nechysta Lucka s michalem nejake setkani, nebo debatu? Rad bych je osobne poznal :-)
Pozri na http://www.filabel.cz/lucie+michal/ v sekcii Aktuality najdes ich najblizsi program stretnuti.
ano, opravdu většina světa funguje jinak... , ale práve třeba existence tohohle serveru je důsledkem toho jak funguje ta menšina. lidi okopávající si svoje políčko se opravdu nezabejvaj tím jaké kolo si koupita kam na něm jet.
většina světa funguje jinak, ale já za sebe jsem dost rád, že žiju v tý části světa, kde můžu řešit svoje pseudoproblémy a neničí mě starosti o to jestli budu mít co dát dětem k obědu.
Souhlas, možná je to jen idylka na pohled. Ono žít stále s motykou v ruce není žádný med.
"... , ale práve třeba existence tohohle serveru je důsledkem toho jak funguje ta menšina."
Fandím cestovatelům, jako jsou L+M. My, co se do takových cest nepouštíme, jsme rádi, když se projedeme třeba po naší Šumavě. A když je to s fajn lidmi stejných zájmů, je to prima. Za tu krátkou dobu, co jsem objevil tenhle server soudím, že ti lepší lidi jsou tu ve větší koncentraci.
Tohle ve vší vážnosti a s potěšením podepisuju. Když se rozhlédnete po webu, je úroveň diskusí žalostná. Na druhé straně různé zájmové skupinky (třeba chovatelé rybiček, radioamatéři a stovky dalších) určitě taky mají svoje oblíbené weby s vysokou koncentrací dobrých lidí. Takže ve výsledku to s lidstvem asi nebude tak zlé.
I L+M potvrzují to, co i já pořád mezi lidma prohlašuju, přitom mi nikdo nevěří. Evropani a zvláště středoevropani sou nenasytní a povětšinou jen konzumní. Když je v módě bazénování, každej si přidělává statosti, kam na malým dvorku umístí co největší bazén, pak chemizuje vodu a otravuje sebe i svoje děti, protože se štítí vlízt do čistýho rybníka s rákosím. Když je v módě cykloturistika, každej musí mít pochromovaný hliníkový kolo s odpružením za 50 t. a k tomu držáky na auto, aby se moh projet pár kilometrů mezi hospodama třeba na Šumavě. To ale nestačí, protože příští rok bude módní jízda na koni, čtyřkolka nebo kulomet, tak už začněte schánět výstroj a výzbroj. Mně postačí jako už spoustu let muj věrnej horáček s brašnama, na něm v klidu dojedu kam chci a nepotřebuju k tomu ani vydávat v práci nahoněný finance, protože sem od přírody nakaženej skromností, spokojeností a štěstím z cestování přírodou světa. Tyhle původní vlastnosti sedláků, řemeslníků a dělníků ale u našich lidí hyperbolicky mizej a všichni se stávají hlavně vlivem reklamy a peněz čím dál tim víc závislejší na civilizačních vymoženostech, svejch výdělcích a ukazatelem jejich zdánlivý spokojenosti se stává odpadky dostatečně přetékající popelnice u kýčovitýho rodinnýho domku v satelitu velkoměsta.
Kam to dál povede si můžeme zjistit i v historii zaniklejch civilizací. Naše zřejmě brzy zanikne na zavezení odpadky, otrávení a zmutování chemií, na selhání energetický a internetový sítě, na nichž dneska všechno visí. I Sibila kdysi řekla, že konec světa nastane, až bude svět úplně zadrátovanej.
Tak přeju všem závislejm příjemnej konec.
Neboj se, až půjdou zadrátovaní ke dnu, jdeš taky .. takže příjemnej konec i tobě :o)))
Tak konečně jsi možná pochopil a dokonce i mimoděk formuloval společného jmenovatele v podstatě všech mých zdejších diskusních příspěvků: Mám vztek, že negativní důsledky chování nezodpovědné menšiny světové populace (případně většiny populace české, evropské či americké) ponesou i ti, kteří se na něm nepodílejí nebo se mu snaží dokonce bránit.
V celosvětovém měřítku zběsilý konzum ani ne dvaceti procent světové populace stačí "pohodlně" zničit celou planetu. A v měřítku "našeho" euroamerického civilizačního okruhu je nekonzumně orientované menšině vnucován většinový nekompromisní příkaz "Musíš chtít a spotřebovávat pořád víc a víc, i když to nepotřebuješ, jinak ti zabráníme získat i to málo, co skutečně potřebuješ!"
Určitě neškodí se porozhlédnout po světě, aby si člověk v plné šíři uvědomil všechny tyto souvislosti. Velmi poučné je i to, že pak člověk zjistí, že lze být šťastný i bez materiálního přepychu.
Mělo by nás to vést k tomu, abychom přestali schvalovat původně evropský, dnes už ale převážně americký násilný vývoz našeho způsobu života do zbytku světa. Nikomu to štěstí nepřineslo a nepřinese. Vede to jen a jen k zakonzervování a dokonce ke zvětšování sociálních rozdílů jak mezi jednotlivými státy a oblastmi světa, tak i v rámci populace jednotlivých států.
Nechápu potom, proč ten konzum i přes svou (jak tvrdíš) prokazatelnou škodlivost jde od úspěchu k úspěchu.;-)
Ale tvrdě narazí, je to jen otázka času ;-))) http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=196488...
:-))) Kromě tý daně z neřesti už tady všechno bylo.;-)
Dan z luxusu:-)))) Paanove a budeme mit po ptackach. Urcite by nezustali jen u sperku a aut v cene nad 800tis....za kazde to vase kolecko peeekne zaplatite do kasicky:-)
Mozna pak bude lepsi jezdit na starem kole, co ma prosoupane plaste!!!
Z toho bych blil.
A ja hned vedle tebe:-)))
Kazdej ma moznost byt uspesny a bohaty:-) Je to jen a jen o schopnostech jedince a o tom se nebat.
Pokavad nekdo prijde k penezum legalnim zpusobem, tak proc by z toho sveho uspechu mel odvadet vetsi dai??? Za to, ze neco umi, ze neceho dosahl, ze je uspesny? Z toho bych blil:-)))
Nestojíte mi náhodou pod oknem ? Ať vás oba neohodím ;-)))
Toz klidneee....muzes, Matej ma houbicku, tak se nejak umejem:-)))
tim bude mineny asi to, ze kdo je bohaty a zije v luxusu, spotrebovava nasobne vic energie a materialu (leta letadlem,cestuje, pouziva mnoho pristroju -el. proud, bydli v hotelich, konzumuje exoticka a dovazena jidla atp. proste jeho ekologicke stopy po nem jsou daleko vetsi nez u jinych (nebo i prirodne zijicich narodu). to asi taky neni spravne, ze takovyto zbohatlik ma stejne energ. naroky jako prumerne africke mesto- tedy pokud zdroje nejsou neomezene
Neco odkazu tu
co je ekostopa
http://www.hraozemi.cz/ekostopa/co-je-ekostopa...
Díky za ten odkaz. Teď už snad ti, kdo dosud nevěří, jak likvidačně se nejen naše země, ale celá Evropa a Severní Amerika chovají k (celosvětovému) životnímu prostředí, budou mít možnost se o tom přesvědčit. Pro zájemce můžu dodat podrobnější údaje.
Souhlasím. Každý má možnost a šanci být úspěšný a bohatý. I tím prezidentem může být kdokoliv z nás. Chce to ale hodně píle a odříkání, někdy i ostré lokty. Každopádně je to téměř vždy na úkor vlastního soukromí a volného času. Já osobně tohle podstoupit nechci a proto těm lidem vůbec nezávidím. Ono i ten bazén a pěkný dům ještě neznamená, že ten člověk neví co s penězi. Má to třeba na úvěr a dvacet let to pak splácí.
Tak tohle je čirá iluze. Na to, aby člověk byl úspěšný a bohatý, se musí taky správně narodit. Ve správné zemi a těm správným rodičům. Startovní podmínky nemají ani zdaleka všichni stejné. Tu píli a odříkání nezavrhuju, ale nebude Ti nic platná, pokud nebudeš mít všude ty správné kontakty, případně rodiče, kteří ti budou alespoň zpočátku umetat cetičku.
Přece si nemyslíš, že má stejné šance dvacetiletý kluk ze Súdánu jako dvacetiletý kluk třeba odněkud z Kalifornie. Ten súdánský může být šťastný, že se vůbec dožil tohoto věku, a ten kalifornský bude nejspíš "úspěšný", i kdyby sám nechtěl.
Ani v rámci tak nivelizované společnosti, jako je ta česká, kde rozdíly v příjmech jsou jedny z nejnižších v Evropě, jsou dnes šance na úspěch značně nevyrovnané. Pokud ses narodil v nějaké vesničce na Jesenicku nebo třeba ve Frýdlantském výběžku rodičům, kteří nemají ani maturitu a možná ani stálé zaměstnání, pak určitě nemáš stejné šance na úspěch, jako když jsi synem úspěšného podnikatele z Prahy nebo okolí.
A ty ostré lokty - to je dnes už bohužel nutná podmínka. A nejen to. Cesta za úspěchem, tak jak si jej dnes většina lidí představuje, vyžaduje od člověka absenci jakýchkoli morálních zábran. Pokud budeš slušnej, bezohledná konkurence Tě semele tak, že Tě ta slušnost definitivně přejde nebo se zařadíš tam, kam drtivá většina slušných "patří" - do příjmového průměru či podprůměru. Ti ostatní slušní, kteří nakonec úspěšní a bohatí jsou, musí mít buď obrovskou kliku nebo výjimečné (téměř nadpřirozené) schopnosti.
Mluvím samozřejmě o Česku. Nemá smysl řešit podobnou otázku třeba v tom Sůdánu, protože tomu stejně nikdo nerozumí. Jinak máš pravdu, že ten vztah rozvojové vers. vyspělé země není moc dobrý. Něco by se s tím dělat mělo, jenže co, že? Určitě okamžitě přestat s tím nesmyslným dotováním, protože se tím jenom posílí korupce, zbrojení a org. zločin v té dané zemi. Kapitalisti by měli spíš v těchto zemích měli postavit továrny, stroje, naučit ty lidi využívat svách přírodních zdrojů a to samo sebou co nejšetrnějším způsobem a vlastně jim předat know how. Jenže tím by jim narostla konkurence, takže nevím, nevím. A k těm rovnocenným podmínkám pro úspěšnou kariéru u nás: souhlasím, že ta startovní pozice není pro všechny stejná. Přesto tvrdím, že i ten kluk z poslední vesnice na Jesenicku může být ředitelem nadnárodní firmy. Právě takový člověk, který se musel prokousávat zespodu toho dosáhne častěji víc než ten s lepší výchozí pozicí.
V zásadě souhlasím. Ta obava ze vzniku konkurence je opravdu úsměvná. Je to produkt ekonomického darwinismu, který velí konkurenci sežrat, a když to nejde, tak zničit, zahubit a nejlépe zadupat do země. Co by se asi evropským či americkým podnikům stalo, kdyby si v Africe vyráběli sami, co potřebují?
Prvděpodobnost, že se ten kluk z Jesenicka stane ředitelem nadnárodní firmy, je mnohonásobně nižší než stejná vyhlídka pro zbohatlického synáčka z Prahy či okolí. Ale jinak máš pravdu, že lidi z jednodušších poměrů jsou většinou houževnatější. Velmi často jsou ale také slušnější, což je nakonec často diskvalifikuje.
Máš pravdu, že ten synáček nějaké vlivné osoby se tím ředitelem stane snadněji, ale pokud na to nemá, tak se to právě v tom momentě ukáže a končí. A takovém případě už nepomůžou ani konexe. A ta obava z konkurence není vůbec úsměvná. Východní Asie už dávno převálcovala Evropu a Latinská Amerika ji pomalu následuje.
Pohyboval jsem se a dosud pohybuju i mezi českými velmi vysokými manažery mezinárodních firem (učím je němčinu). Proto vím, že od určité manažerské úrovně často už vůbec nezáleží na tom, kolik toho člověk skutečně umí. Totéž platí v politice. Tam už jsou důležitější úplně jiné "dovednosti".
No...jeste nedavno pro me bylo meritkem uspechu peniz a to, jakeho postaveni urcity clovek dosahl:-) Casem jsem zjistil, ze je to uplne o nicem. Honit se za necim, obetovat tomu volny cas a pak zjistit, ze ani nemam cas ty penize utratit...to fakt ne. Je i jiny, lepsi a zabavnejsi zpusob zivota....bez stresu a honbou za uspechem. A nemusi yo zrovna byt chudy zivot....naopak.
Nekde jsem cetl peknej citat. Nepamatuji si ho doslovne, ale bylo to neco ve stylu:
Umet zit znamena uvedomit si vcas na co se v zivote vysrat:-)
Já to beru podobně. Když se dozvím, jak je spousta úspěšných a bohatých lidí časově zaneprázdněna, tak si říkám, že jsou vlastně chudší než já. Mají sice peníze, ale nedokáží nimi uspokojit své potřeby a zájmy, protože na to nemají čas. A žijí svým způsobem omezenější život. Každý člověk vyznává určité hodnoty, má své zájmy a koníčky, a pokud je tohle nucet nedobrovolně opustit, tak je to špatné. Někteří úspěšní a tvrdě pracující lidi si své záliby ale dokáží zachovat a před těmi já hluboce smekám.
To jsou zakony ekonomiky. ale jaksi nepocitaji s tim ze zdroje jsou jen omezene, misto je omezene a podobne.
Vzdycky je to jen na ukor nekoho tretiho, nekdy skryteho, proto se zda, ze uspech nema strop. kdybys mel opravdu zamest vsechny stopy a narovnat to co jsi svou uspesnosti a bohatstvim jinde nekomu necemu jinemu zpusobil, treba by se zjistilo, ze vydelek ani nepokryje naklady na to. Jak ten efekt motylych kridel. Otazka je jen, jak rychle prijde to zuctovani.
S tímto názorem nadšeně souhlasím. Jen bych doplnil, že dříve když někdo žil na úkor někoho jiného, tak to bylo vidět, protože se tyto vztahy odbývaly v rámci relativně malých a přehledných komunit. Dnes, kdy je celý svět vzájemně provázán a propojen, jsou tyto vztahy zprostředkovány předivem velmi složitých politických a sociálně-ekonomických (především finančních) vztahů, takže to už tak není vidět.
Situaci bych přirovnal k fungování akciového trhu. Pokud někdo (spekulací) na tom trhu vydělá víc, než činí růst celého trhu, pak jeho výnos se nutně projeví ztrátou u jiných akcionářů. Prostě zákon zachování hmoty a energie (v tomto případě hodnoty akcií).
Shrnuto: Pokud někdo vydělává a netvoří přitom hodnoty, bohatne na úkor druhých. Pokud si tedy (ať už jakýmkoli způsobem) přivlastním větší část statků, kterých není neomezené množství, zákonitě musí existovat někdo, na koho se dostane o to méně.
Co to je ten "úspěch"? Třeba fakt, že si ("díky" své vojenské, politické či ekonomické moci) z něčeho, čeho není dost pro všechny, urvu mnohonásobně větší kus než potřebuju? Nejdřív definuj ten "úspěch", pak si můžeme popovídat o tom, od čeho k čemu ten konzum jde.
Dej mi nějakej lehčí úkol, jak chceš definovat úspěch? Úspěch podle mě není sám o sobě, ale ve vztahu k něčemu nebo někomu. Tady nelze podle mě zobecňovat. Ale nejsem filosof, tak se můžu mýlit.
Klid pfilosopfe, jen sis spletl předmět toho úspěchu. Úspěch téhle civilizace nespočívá v zajištění konzumu, ale v zajištění lidských práv. To pak vede mimo jiné k blahobytu (konzumu), protože každý si může podnikat jak chce. A těch pár parazitů a nepřátel téhle civilizace se přitom holt uživí třeba i tím, že píšou článečky proti ní. To by mi až tak nevadilo, ale, že na mě chcou, abych si za tuhle civilizaci sypal popel na hlavu to mi vadí.
Když už mluvíš o lidských právech, měl bys vědět, že skutečná svoboda se skládá z práv lidských, práv občanských a práv sociálních. Jedno bez druhého nemá valný smysl.
To, že se poválečných třicet let (1945 až 1975) v západní Evropě nazývá "budování společnosti blahobytu", je dáno nejen tím, že se pro ten blahobyt vytvářela materiální základna, ale že byla v široké míře garantována i sociální práva. Budování blahobytu jen pro někoho by nedávalo smysl. Společnost blahobytu totiž byla postavena na početním posilování střední třídy, jejímiž důležitými atributy byla nejen možnost spotřebovávat relativně velké hodnoty, ale také (sociální) jistota, že časem její příslušníci neupadnou do chudoby.
Přibližně od poloviny sedmdesátých let, pravděpodobně v souvislosti s první ropnou krizí, se trend obrací a začíná éra budování "postmoderní" či "informační" společnosti. Součástí tohoto procesu je zřetelné plošné odbourávání sociálních práv a postupné prohlubování sociálních rozdílů v západní Evropě. Východní Evropa se k tomuto trendu v devadesátých letech jen připojila.
Nositelem této proměny společnosti jsou velcí zaměstnavatelé, kteří postupně přesouvají břemeno nejistoty na zaměstnance. Souběžně ale probíhá proces oslabování role státu, který by se o ty zaměstnance v případě nouze měl postarat. Podniky jsou již natolik silné, že dokáží stát vydírat svými investicemi, čímž dosahují postupného snižování povinných odvodů státu.
Navíc se mění i podniková struktura, kdy na stále větší část činností si podniky najímají podnikatelské subjekty na smluvní bázi a nepotřebují pro ně své zaměstnance, které pak propouštějí. Jedná se o další, skrytější formu odbourávání sociálních výhod, tedy sociálních práv občanů, neboť jako zaměstnanec člověk požíval větší sociální ochrany než třeba jako samostatně výdělečně činná osoba poskytující úplně stejné služby. V tomto světle věta, že každý si může podnikat, jak chce, působí opravdu velmi hořce. Tyto dva trendy totiž vedou k likvidaci střední třídy a zvětšování sociálních rozdílů.
Docela by mě zajímalo, koho v naší civilizaci považuješ za toho "parazita"? Zbylé (a znejistělé) zaměstnance? Drobné podnikatele, kteří si vzájemně konkurují co nejnižšími cenovými nabídkami pro velké firmy a tudíž jejich práce není dostatečně ohodnocena? Nebo těmi "parazity" nazýváš totéž co já, tedy neúměrně "dobře" placené vlastníky a vrcholový management velkých podniků, kteří oslabují demokracii tím, že své podniky budují hierearchicky, získávají takovou moc, že mohou vydírat celé státy i s jejich demokraticky zvolenými představiteli?
"Díky" těmto procesům už svět dávno není rozdělen na státy, nýbrž zóny zájmů velkých ekonomických hráčů, kteří si se státy v podstatě dělají co chtějí. Stačí pohrozit odchodem kapitálu ze země a dosáhnou úplně čehokoli. Státy se dostávají do podobné pozice jako drobní dodavatelé - kromě svého území a svých občanů poskytují velkým firmám navíc neúměrné výhody (investiční pobídky, daňové prázdniny, všeobecně nízké podnikové daně), prostě si vzájemně konkurují, z čehož těží zase jen nadnárodní kapitál.
Pokud tedy s těmito trendy souhlasíš, pak si popel na hlavu sypat nemusíš. Já si ale myslím, že je to špatně, a viním z toho právě tu naši "civilizaci", Pro kterou jsou ekonomická "prosperita" a zisky velkých podniků, bank a pojišťoven důležitější než člověk. Já si myslím pravý opak: Ekonomika by měla sloužit člověku a nikoli aby člověk byl jen spotřebním materiálem pro budování extrémního a ekologicky neudržitelného blahobytu pro menšinu v měřítku celosvětovém i v měřítku jednotlivých států.
Ńejjednodušší možná definice úspěchu je "dosažení vytčeného cíle". Pokud tedy tvrdíš, že konzumní společnost jde od úspěchu k úspěchu, říkáš tím, že se jí daří dosahovat vytčených cílů. Proti tomuto tvrzení samozřejmě nic nenamítám, i když i o tom by se dal věst spor. Mně jde o něco jiného.
Každé "dosažení cíle" má nějaké externality, neboli neplánované či spíše opomíjené vedlejší dopady. Dosahování vytčených cílů konzumní společností má a) negativní dopady na životní prostředí v místě i v celosvětovém měřítku, b) určité sociální dopady - a opět jak v místě, tak i v celosvětovém měřítku.
Euroamerická společnost se chová jako nezodpovědný vlastník lesa. On vykácí les a dosáhne svého cíle - utrží peníze prodejem vytěženého dřeva. Jednou z možných externalit je například to, že lidem v okolí vyschnou studny.
No sem to asi patri. Zacnu vyctem uspechu nasi civilizace, kterou pro zjednoduseni omezim na dejme tomu oblast soucasne EU.
- dosazeni historicky nejlepsich zivotnich podminek pro obyvatele. Nikdy nikde nebylo materialne lepe. Lepe znamena, ze se mam vysokou sanci se ve zdravi dozit vysokeho veku, nemusim resit zakladni existencni problemy, moje deti se pravdepodobne narodi zdrave a doziji se dospelosti, atd.
- 60 let miru na
- vytvoreni systemu respektujiciho (pravne a do znacne miry i fakticky) individualni svobodu jednotlivce, vyrazne potlaceni diskriminace mensin, dosazeni jednoho z nejrovnopravnejsich systemu v lidske historii
Nesouhlasim s namitkou, ze je to nezaslouzenevy blahobyt. Je tvrde zaslouzeny a vybojovany nasimi predky. Vyrvany diky technickemu pokroku prirode, vyrvany mene schopnym kulturam.
Pochopitelne toto s sebou nese i problemy:
- slozity system je nestabilni a vytvorena energeticka nerovnovaha jej muze ohrozit. Na to je nutne reagovat. Castecne snizenim teto nerovnovahy, castecne aktivni obranou.
- vznik ciste konzumniho zivota. Lide zacali verit, ze toto stesti je vecne.
- ztrata duchovniho rozmeru existence a krize hodnot
Tedy i ja nesouhlasim s konzumnim pristupem k zivotu. Nikoliv ale z duvodu jakesi nespravedlnosti. Spravedlnost obecne neexistuje a totez plati pro moralku. Duvodem je, ze konzumismus nasi spolecnost oslabuje a sam si tak pod sebou podkopava vetev.
Ze svého pohledu máš určitě pravdu a většinu Tebou zmiňovaných výhod ani nepopírám. Vyjádřím s k nim postupně.
Ke skutečnému zlepšování materiálních podmínek došlo po Druhé světové válce, a to jak v západní, tak i ve východní části kontinentu. Společným jmenovatelem byla odpovědná sociální politika, i když v obou částech Evropy trochu odlišná. Jenže tento proces se v podstatě zastavil někdy v polovině sedmdesátých let a od té doby evropská společnost v sociální politice zařadila zpátečku a sociální podmínky se velmi rychle začinají přibližovat výchozímu stavu - řekněme z třicátých let. Tím nemyslím technickou vybavenost domácností, ale sociální jistoty. Od 19.století se vyvinul nový druh práv. K dosavadním lidským a občanským právům přibyla práva sociální. Vývoj od druhé poloviny 70. let spěje k jejich likvidaci.
Tebou zmiňovaná rovnoprávnost nabývá čím dál formálnější podoby, ale skutečnost se ubírá opačným směrem. Tržní hospodářství, čím dál více zbavované sociálního rozměru vede k extrémnímu nárůstu sociálních rozdílů. V sociologii se mluví o vyvlastňování sociálních práv. Jenže osoby zbavené sociálních práv mají ztížené podmínky k tomu, aby mohli uplatňovat svá práva občanská a často i lidská. Nebo si snad myslíš, že bezdomovec je schopen uhájit svá občanská práva? Mluvíš o individuální svobodě jednotlivce. Ta je ale možná právě jen díky sociálním právům. Co je platná individuální svoboda bezdomovcům?
O tom, proč se jedná o blahobyt nezasloužený, jsem tu psal už mockrát. Zopakuju tedy jen to nejdůležitější: Náš "blahobyt" (či spíše bezbřehý konzum) je ekologicky neudržitelný. Jinými slovy není reálné, aby stejný měly i jiné národy. Spotřebováváme tedy planetu na jejich úkor. Udržitelný konzum (to je spočítáno) je standard na úrovni čtyřiceti procent české skutečnosti. Pro západní Evropu a Spojené státy jsou ta čísla ještě hrozivější (kolem 20%).
Naprosto přesně jsi to formuloval: Vyrvaný přírodě a vybojovaný "méně schopným" kulturám. To je přesně princip, se kterým nemohu souhlasit. Slova jako vyrvaný nebo vybojovaný už sama potvrzují, že žijeme na úkor přírody (planety) a jiných lidí (národů, kultur). Pokud je naše životní úroveň výsledkem boje s přírodou a boje s jinými kulturami, tak je to životní úroveň na úkor něčeho a někoho.
Chápu, že se tahle myšlenka nebude každému líbit, ale zavírat oči před ní nelze. Vývoj od konce Druhé světové války lze velmi přesně rozdělit na dvě stejně velké etapy: 30 let stoupajícího blahobytu a 30 let odbourávání sociálních práv. Ne náhodou koncem sedmdesátých let vzniklo v masovějším měřítku ekologická hnutí. Ta doba se přesně kryje s okamžikem poznání, že náš konzum je ekologicky neudržitelný.
Naprosto souhlasím s tím, že orientace naší "civilizace" na bezduchý konzum povede nutně ke katastrofě. Jenže do ní zatáhneme i ty, kteří se na tom konzumu nepodíleli.
Socialni prava a pokus prevest diskusi na marginalni pripad bezdomovce. Tvuj pohled na socialni prava zcela odpovida tvemu nazorovemu presvedceni. Ja to vidim jinak, nejsem marxista ani nevyznavam zadneho ze soucasnych filozofu jdoucich v techto slepejich.
Bezdomovec patologickym pripadem, ktery bude v nejake forme vzdy pritomen. S tim nic nenadelas. Kazdy system ma chybovost a obvzlaste pokud jsou soucasti toto systemu lide. Ale i ten bezdomovec ma sva prava.
O tom, proc je nas blahobyt nezaslouzeny jsi zatim nepsal nikdy. Vzdy jsi jen konstatoval, ze je nezaslouzeny. Osobne jeho vybojovani chapu jako zasluhu o nej.
Ta cisla o udrzitelnosti jsou spocitana kde a kym? neni nutne snizovat spotrebu. Existuje i jiny pohled - staci najit jine zdroje energie a jine technologie. Samozdrejmne ze to je extremni pohled, ale take legitimni a nakonec se bude muset najit kompromis.
Neustále zdůrazňuješ právě tu stránku, ve které se budeme lišit. Nejsem ani marxista (i když Marxovy myšlenky zcela nezatracuju) ani komunista, přesto musím upozornit na jednu věc - za bývalého režimu bezdomovci neexistovali, takže rozhodně se nejedná o jev, který by byl dán nějakou přírodní zákonitostí. Existence bezdomovců je jen špičkou ledovce, jen nejviditelnějším projevem vylučování čím dál větší části populace z "všeobecného" konzumu. Jen prostě nejsou ti ostatní tolik vidět. Bezdomovce jsem tedy uváděl jako příklad, nikoli jako jedinou kategorii lidí, kteří jsou připravováni o sociální práva.
Bezdomovci mají práva jen na papíře. Že je bezdomovec patologickým případem, s tím souhlasím. Společnost je nemocná a existence bezdomovců je jen projevem této nemoci. Jeden z důvodů, proč jsem přesvědčen, že náš blahobyt je nezasloužený, jsem Ti popsal výše - je ekologicky neudržitelný: Stejnou míru blahobytu nemůže mít moc velký počet lidí, natož veškerá světová populace. Jinde jsem poukazoval na to, že konzumně a ziskově orientovaná (židovsko-"křesťanská") společnost vnutila zbytku světa svá pravidla obchodu, která jsou výhodná jen pro ně samé a způsobují, že se rozdíly ve světě, ale i v rámci jednotlivých státních komunit budou velmi rychle prohlubovat.
Ta čísla o udržitelnosti jsou spočítána experty OSN a jedná se například o tzv. "ekologickou stopu". Zadej si to do vyhledávače a zahrne Tě informacemi. Odmítám uvažovat v intencích "co je vybojováno, je zaslouženo". Pokud je toto základem Tvého uvažování, pak se můžeme těžko na čemkoli shodnout.
Snižování spotřeby ve "vyspělém" světě je dnes už nutnost. Dokonce budeme muset strpět, že v jiné části světa se spotřeba bude zvyšovat "na náš úkor". K určitému vyrovnání bude muset dojít. V našich (českých) podmínkách by omezení spotřeby stačilo na polovinu, v Americe a velké části západní Evropy to bude na čtvrtinu i méně. Problém je, zdali toho budeme schopni. Pokud ne, čeká nás ekologická katastrofa a války o zdroje. Zatím válčíme jen o zdroje blahobytu (ropa), není daleko doba, kdy budeme válčit o zdroje přežití (voda).
Tak já si tedy představuju že jsme snížili spotřebu na polovinu. Půl roku nechám auto v garáži, k snídani si dám jen jeden rohlík, vyšroubuju polovinu žárovek. Ostatní to udělají taky, (kromě tebe, protože tys už to dávno udělal). Co se stane potom ?
Nechci až tam moc bránit Medvěda, ale s tou spotřebou má pravdu... Ale v trochu jiném smyslu...
A to, že dnes se všechno vyrábí skoro "na jedno použití"... Prostě věc jakžtakž přežije svoji záruční dobu a pak se může rovnou vyhodit, protože oprava bude pomalu dražší než původní nákupní cena celé věci. Dneska se na nějakou delší životnost moc nehraje, bohužel...
To samé hromada dalších aušusových výrobků, které ani jako nové nefungují tak jak mají. Třeba některá levná dětská kola, kde jsou umělohmotná "ložiska" a podobné nesmyslné věci, které už z principu nemohou moc dlouho vydržet... Každý nedá 3000 a více za kolo, které dítěti vydrží max. 2 roky, tak koupí něco levnějšího...
Tento přístup výrobců mne totiž už také pěkně štve...
Kdo chce ať kupuje buřty Lidl za 30 z pilin. Ale obecně máš možnost volby, můžeš za vyšší cenu vyžadovat vyšší kvalitu. Samozřejmě nic není ideální, často se můžeš napálit, ale to je daň za tu svobodu. Svět je prostě nebezpečné místo pro život. Tržní hospodářství bez přehnané regulace vidím jako jedinou možnost jak zajistit aby svět alespoň nějak fungoval. Medvědova varianta je prodejna s jedním modrým kolem pro pány, jedním růžovým pro dámy a jedním malým červeným pro děti.
Přece si hodně z nás ještě pamatuje doby kdy sehnat slušné jízdní kolo byl přímo nadlidský výkon. A bylo snad tehdy životní prostředí čistší ? Nikoliv, komíny kouřily mnohonásobně víc a Labe byla zapáchající stoka.
Vidíš to strašně mechanisticky. Omezíme-li dopad naší spotřeby na životní prostředí (a nepřímo i na rovnoměrnost životní úrovně ve světě) třeba i o těch padesát procent, zdaleka to ještě nemusí znamenat, že budeme mít všeho půlku. Určité omezení může třeba vypadat tak, že místo auta s třílitrovým motorem budeš jezdit autem s motorem litrovým (odveze Tě úplně stejně). Nebo jiný příklad: nevyhodíš plně funkční mobil jen proto, že je v módě jiný design. Právě módnost je jedním z hlavních zdrojů našeho plýtvání. Takové omezení spotřeby by vůbec nemuselo znamenat snížení životní úrovně. Převedeme-li to do řeči ekonomů, pak snížení HDP zdaleka nemusí znamenat snížení životního standardu obyvatel.
Dopad na životní prostředí Ti snad nemusím vysvětlovat. Složitější je pak mechanismus, kterým by naše spotřební skromnost pomohla rozvojovému světu. Velmi zjednodušeně řečeno by se například produkce nespotřebovaná u nás dala prodat za přijatelné ceny do Třetího světa, země "vyspělého" Západu by přestaly drancovat tamní surovinové zdroje a zneužívat tamní lacinou pracovní sílu. A možná že by západní firmy už nepřesouvaly neekologické výroby do zemí Třetího světa, protože by jich při skromnější a promyšlenější spotřebě nebylo potřeba tolik a navíc by se vyplatilo investovat do výroby zboží v místě spotřeby kvůli omezení zbytečného převážení.
To mi právě vysvětli ten mechanismus jak naše spotřební skromnost pomůže rozvojovému světu. Co to znamená že se nespotřebovaná produkce prodá za přijatelnou cenu ? To se jako řekne ručníkářům aby "rozvojovému světu" dodávali barel ropy za 1 dolar místo aby ho prodali do Evropy za 70. Můžeš to zkusit. Když kupuje ropu Západ tak drancuje surovinové zdroje, když ji kupuje Mosambik tak je to pomoc rozvojovému světu ?
í
Říkáš to sice jinými slovy než bych to vyjádřil já, ale v podstatě to obsahově sedí. Asi nejdůležitější moment je ten, že rozvojovým zemím ubývá surovinová základna, aniž by z toho místní obyvatelstvo cokoli mělo. Z toho směšného výtěžku (pokud jim z toho vůbec nějaký plyne), splácejí jen úroky ze svých dluhů, o kterých už dávno nikdo neví, jak a za jakých okolností vznikly. V případě, že by Evropa či USA spotřebovávaly méně, nevyčerpávaly by se tyto zdroje takovým tempem.
Nevím, kdo jsou "ručníkáři", ale pokud se jedná o ropu, snížená poptávka ze strany "vyspělého" Západu by vyvolala výrazné snížení ceny, což by umožnilo ve větší míře a za výhodnějších podmínek prodávat ropu i do méně rozvinutých oblastí. Proč ji mají rozvojové země kupovat ropu nebo jiné zboží za spekulativní ceny vzniklé plýtvavou poptávkou úplně někde jinde?
To je přesně ta asociálnost volného trhu - vyždímat ze zákazníka co nejvyšší cenu. Jinými slovy: Čím víc nějaké zboží někdo potřebuje, tím víc za ně zaplatí. Čím chudší země, tím naléhavěji potřebuje nějaké vstupy do své ekonomiky, tím vyšší cenu tedy bude kvůli naléhavosti své potřeby platit. Jednoduchou úvahou z toho dostaneš závislost: Čím chudší země, tím dražší vstupy.
Z toho pak plyne že volný a ničím neregulovaný volný trh vede k prohlubování sociálních rozdílů (rozvírání sociálních nůžek). A protože už ovládl jak mezinárodní obchod, tak i jednotlivé národní ekonomiky, zvětšují se rozdíly jak uvnitř jednotlivých států, tak i mezi jednotlivými zeměmi světa: Bohatí se stávají ještě bohatšími a chudí ještě chudšími.
Tvoje poslední věta je oproti Tvému očekávání pravdivá, protože ropa (nebo jakékoli jiné zboží) nakoupená Západem slouží z velké části k plýtvání. V chudých zemích ale pokrývá životní potřeby obyvatelstva. Čerpat (cizí) surovinové zdroje kvůli plýtvání je skutečně drancování, čerpat (vlastní) surovinové zdroje kvůli pokrytí životních potřeb za drancování opravdu považovat nelze.
Kterou chudou zemi s vlastními surovinovými zdroji, které drancuje "vyspělý Západ" máte konkrétně na mysli?
Je to velmi smutné, ale dnes jsou to v podstatě už všechny. A to dokonce nejen chudé země, ale všechny, které jsou "chudší" než ony západní země a nemají dost ekonomické a politické síly se tomu bránit. "Vyspělý" Západ svými ekonomickými či spíše monetárními prostředky dosáhl stavu, kdy mu tyto země svou surovinovou základnu přímo cpou do chřtánu, protože je už nemají, jak by jinak platily své dluhy nebo jak by udržely na uzdě schodky svých veřejných financí.
Postup západního kapitálu má zřetelné znaky zneužívání tísnivé ekonomické situace v těchto zemích (kterou sám pomáhal vytvořit). Jinými slovy jeho postup nese zřetelné znaky útisku (v českém právním řádu podle § 237 TrZ), lichvy (§ 253) a vydírání (§ 235). Jen je to maskováno ekonomickými kategoriemi jako svoboda podnikání, volný trh a podobně.
Mezi ty "chudší" (nikoli snad chudé) země patří i naše republika. Již jsem se tu někde zmiňoval, že například zdejší průmysl stavebních hmot včetně jeho místní surovinové základny se kompletně nachází v rukou zahraničního, převážně německého kapitálu. Celá privatizace někdejších českých státních podníků není nic jiného než zoufalý pokus o zajištění příjmů státního rozpočtu.
Nojo, to je pravda... takový chudý drancovaný Kuvajt, či Arabské emiráty... :-)
Ano, tyhle dva státy podle parametru HDP na hlavu a rok skutečně chudé nejsou. Kolikpak mají ale obyvatel? Jaké procento populace rozvojových zemí představují? Tyhle dvě země mají dohromady tolik obyvatel jako Slovensko. Ale tisíckrát tolik, tj. dalších pět miliard lidí (z šesti a půl na celé planetě) žije v zemích, které mají tento ukazatel nižší než Rusko nebo Mexiko, tj. méně než poloviční ve srovnání s naší zemí. Rozvojové země představují 80% světové populace, ale jejich podíl na světovém bohatství (HDP) činí jen asi 38%.
Svět je rozdělen na dvě propastně odlišné oblasti. Kdybychom pro názornost viděli svět jako pětičlennou skupinu s celkovým měsíčním příjmem sto tisíc korun, pak by jeden člen této skupiny měl 62 tisíc, ostatní čtyři po 9,5 tisíce. A to počítám Rusko mezi "bohaté" země. Je to tedy více než střízlivý odhad. Ty rozdíly jsou pravděpodobně mnohem větší.
nechci se moc zapojovat do debaty, protože ve většině souhlasím s tebou, ale v lecčems i s lestrem. Mám jen malou technickou poznámku:
Za bývalého režimu bezdomovci existovali! Dost jsem jich znal. A zrovna třeba dneska jsem pokecal s chlapíkem, co je na ulici přes dvacet let. Jen byli méně vidět, protože se zavírali a nesmělo se o nich psát. Toť vše.
Zhruba totéž mě taky napadlo... bezdomovci víceméně neexistovali... protože existoval trestný čin příživnictví, "díky" kterému byli prostě uklizeni ve věznicích...
Tak to jsem se tedy pohyboval asi v jiné Praze. Nechci hájit předchozí režim, ale povinnost pracovat zajišťovala každému alespoň minimální životní standard. Pokud tedy i tehdy existovali bezdomovci (žádného jsem nepotkal), byla to SKUTEČNĚ už jen jejich volba, možná dokonce i jejich metoda vzdoru či protestu. To se s dnešními bezdomovci nedá srovnávat. Drtivá většina z nich do své situace spadla naprosto nedobrovolně. Kromě toho ať mi nikdo neříká, že za komunistů bezdomovci byli za mřížemi. Počet lidí ve výkonu trestu je dnes o několik desítek procent vyšší než tenkrát.
Pokud bych z minulého režimu něco hájil, tak právě dnes už neexistující trestný čin příživnictví a pak také trestný čin spekulace. Dnešní právní řád zná z tohoto okruhu bohužel pouze trestný čin lichvy (§ 253 trestního zákona) a to je málo.
Ano povinnost pracovat existovala. Ale ne povinnost zaměstnat, když požádáš o zaměstnání :o)
Takže když jsi byl nepohodlný režimu, nikde tě nezaměstnali. Ta hypotetická volba byla mezi kotelnou a ničím. Někdy. A jestli si děláš iluze o právnosti minulého režimu a o tom, že nedokázali s nikým zamést tak, že skončil na ulici, tak jsi příliš idealistický. A paragraf s příživou pak právě proti těmto lidem použili. Ale samozřejmě byla i spoustat takových, kteří tak žili dobrovolně. Stejně jako dnes, na tom se nezměnilo vůbec nic.
A ano možná jsi žil v jiné Praze. Turisti viděli také jinou Prahu než ty. Já viděl také jinou Prahu než ty. Vždycky budou nějaké subkultury a alternativy. Býval jsem punker a jeden čas jsem se pohyboval v kruzích, kde ty zcela jistě nikoli.
Pokud člověk nebyl přímo rebel, tak zaměstnání sehnal vždycky. O minulém režimu si iluze opravdu nedělám, i já jsem si jako školní dítě užil svý - třeba jen proto, že si otec dovolil nesouhlasit se vstupem "spřátelených" armád.
K žádným subkulturám ani alternativám jsem se nikdy nepřidal - vždycky jsem byl spíš takový samotář s nekonformními (i tehdy), převážně pacifistickými názory. Punkerské hnutí mi bylo vždycky cizí, nikdy jsem se o to nezajímal. Já jsem se vlastně nikdy nepohyboval v nějakých "kruzích"- vždycky jsem byl takový samorost jako teď.
Ale dneska když chceš tak zaměstnání seženeš taky vždycky. To je pořád stejné. Jen s někým občas život zamává tak, že skončí na ulici a bez zaměstnání. A bez bydliště práci neseženeš nebo velmi velmi špatně. A čím déle seš na ulici, tím hůře seženeš nějakou práci. A nastává bludný kruh, ze kterého je velmi těžké vystoupit. Navíc se na ulici člověk dostane většinou po nějakém velkém životním karambolu, který bolí a bolest duše se v naší západní kultuře obvykle léčí alkoholem. A bezdomovce alkoholika nezaměstná už vůbec nikdo a v tomto stadiu už o to ani ten bezdomovec nemá zájem. Ale tito životní ztroskotanci existovali vždy a asi vždy existovat budou. Jde jen o to, jak se k nim zachováme. Přílišná vstřícnost je stejně špatná jako absolutní nezájem. Projekty jako je Nový Prostor jsou podle mne tím nejlepším. Těm, co o to mají zájem, dají šanci.
Samorost jsem a býval jsem vždycky také. Vždycky všude nějak vyčuhuju a nepasuju :o)) Těmi "kruhy" jsem myslel okruh lidí, mezi kterými se pohybuješ, které potkáváš.
Tak úplně pravda to není. Občas "na vedlejšák" pomáhám svým (dospělým) studentům se sháněním práce, tak vím, že to vůbec není snadné. A to dokonce ani v Praze, kde je nezaměstnanost v porovnání s jinými regiony zanedbatelná.
Proto taky když porovnáš "nezaměstnanost" za komunistů a teď, musíš dospět k jednoznačnému závěru - počet takových lidí je dnes mnohonásobně vyšší. Za komunistů takových lidí určitě nebylo sedm a více procent.
Co se týče těch "kruhů", tak je pravda, že jsem se potkával hlavně s inteligentními lidmi. Od šesté třídy jsem navštěvoval výběrovou základní školu se zaměřením na matematiku, pak jsem dělal gymnázium stejného (matematického) zaměření, pak studium jazyků na filozofické fakultě, následovala výuka většinou velmi inteligentních lidí se zájmem o německý jazyk. Tudíž máš pravdu, že jsem byl jaksi ušetřen styku s "dolními patry" společnosti.
Není snadné sehnat práci podle svých představ. Ale v praze a okolí je sehnat NĚJAKOU práci snadné.
Ano to, je to co jsem tím myslel. Jen naokraj: Ty "dolná patra" společnosti byly občas velmi zajímavý. D9ky tomu, že režim válcoval hlavně ty nejlepší se mezi nimi daly potkat zajímaví lidé. S alkoholikem ve čtvrté cenové skupině jsme si povídali o malířství a citovali prokleté básníky, protože měl dvě vysoké školy; s bezdomovcem, se kterým jsem se opíjel na nádraží, aby nám nevadila zima, jsem si povídal o jeho letech v RAF atd. atd. Takových bylo hodně. Bohužel.
Ale souhlasím, že dnes je bezdomovců více než za minulého režimu, ale počet bych se netroufal odhadovat, protože tehdy to nikdo nemapoval.
Sehnat práci v Praze je snadné.
Co je nesnadné v Praze, je sehnat kvalitního zaměstnance!
Když si dnes zaměstnavatelé myslí, že kvalitní zaměstnanci rostou na ulici, tak se tomu nedivím. Dnes se u zaměstnance cení jeho pružnost - flexibilita, tj. aby byl kdykoli schopen a hlavně ochoten změnit náplň své práce. Člověk s úzkou specializací, skutečný odborník na svém místě je dnes "outsider", protože není dostatečně flexibilní.
Jenže tímhle způsobem se odborníci vychovávat nedají. Flexibilní zaměstnanci umí každou práci jen napůl, protože se jim nevyplatí pronikat do hloubky, když vědí, že za chvíli půjdou dělat úplně jinou práci. Musí být přece flexibilní. Za nedostatek kvalitních zaměstnanců si tedy firmy můžou samy svou módní a hlavně krátkozrakou personální politikou.
Ne, nám stačí, když bude dobře pracovat na tom, co má dělat, nebude to šidit, krátit si pracovní dobu, zůstávat doma na nemocenské, protože si chce odpočinout atd.
Když se bude prezentovat, tak očekáváme, že co nabízí je pravda.
Pokud sháníme zaměstnance, který ovládá základní počítačové programy (MS office), základní znalost anglického, či německého jazyka, mít profesionální vystupování, tak zjistíme, že ze 40 přihlásivších se nezvládá 38 nastavené podmínky, jelikož pod základními znalostmi jazyka si představují umět 4 věty a v excelu nevědí jak použít základní vzorce, nebo jak pracovat s daty.
Také plno zaměstnanců je překvapeno, že v pracovní době se nekouří, práce začíná v 7:00, nikoli příchodem, ale začátkem práce a končí se v 15:30 ukončením práce, nikoli opuštěním dveří firmy. A to bych mohl pokračovat dále a dále.
Svým způsobem doplácíte na volný trh. Každý potenciální zaměstnanec si vybere zaměstnavatele, který mu za jeho kvalifikaci a práci poskytne nejlepší podmínky. Chová se prostě tržně. Pokud k vám chodí takhle špatně vybavení lidé, pak ti lepší nejspíš získali někde jinde výhodnější podmínky. V takovém případě je potřeba zatraktivnit vaši nabídku pracovního místa nebo investovat do výchovy vlastních zaměstnanců.
Troufám si tvrdit, že nabízíme platové podmínky srovnatelné s podobnými pozicemi, při dobrých prodejích i podstatně více. Nabízíme zároveň i příjemné pracovní prostřední, možnosti rozšiřování kvalifikace a vzdělávání, určité další nadstandartní výhody.
Situace je taková, že si kvalitní zaměstnance snaží firmy udržet. Naše firma se snaží tyto kvalitní zaměstnance udržet také, což se nám také daří, takže nevhodnými podmínkami to není. Prostě kvalitní zaměstnanci v Praze již chybí a není jich dostatek.
Nás nejvíce trápí, že poždujeme určitou kvalifikaci a drtivá většina přijde, aniž tuto kvalifikaci má.
Souhlasím, že vychovat si vlastní je asi nejlepší, ale my nejsme společnost, která by potřebovala specialisty, či vysoce kvalifikované pracovní síly, takže možnost výchovy vlastních je pro nás omezená.
Je nutne chapat veci v sirsim kontextu. Zakonitosti neni vznik bezdomovcu. Zakonitosti (nebo spise vlastnosti) kazdeho sociologickeho usporadani je vznik okrajovych skupin, ktere jsou z pohledu majority (normalu) menecene a vytesnene na okraj spolecnosti.
V nasem svete to jsou napr. bezdomovci. Drive to byli lide s cernou teckou burzoazni minulosti, nearijci, nevolnici, ...
Otazka tedy nezni zda jsou. Jsou a budou vsude. Otazka zni: kolik jich je. A jak se k nim spolecnost chova. Aniz bych nasi spolecnost nejak idealizoal, tak tvrdim ze v liberlanim kapitalismu se silnymi socialnimi prvky (tedy zde a ted) je techto vytesnenych jedincu velmi malo a spolecnost se k nim chova velmi dobre.
Stale jsem neslysel
Nejde o to, jaký stav je teď, ale kam povede pokračování současné neoliberální politiky zeštíhlování (= postupné likvidace) sociálního státu. Je pravda, že v každém politickém uspořádání je znevýhodněn někdo jiný, ale určitá nezanedbatelná skupina je "dole" pořád. Souhlasím s tím, že je velmi důležité, jak početná je skupina sociálně vyloučených osob a zda počet takových osob roste.
Moje obava spočívá tedy v tom, že při pokračování současné politiky počet sociálně exkludovaných osob poroste. Mám k té obavě dost dobré důvody - například se programově zhoršuje postavení zaměstnance vůči zaměstnavateli, ale zhoršuje se také například postavení státu a volených zástupců vůči nadnárodním koncernům a korporacím. Lidé jsou systematicky zbavováni svých sociálních práv, jinými slovy je jim dávkována sociální nejistota.
Mimochodem - "liberální kapitalismus se silnými sociálními prvky" je protimluv. Navíc nejsilnější strana současné vládní koalice jednoznačně odmítla evropský koncept sociálně tržního hospodářství a nahradila ho svým "tržním hospodářstvím bez přívlastků" (V.Klaus). Jinými slovy: Sociální ohledy nemají v naší (rozuměj ODS) politice co pohledávat.
Shrnuto: Myslím si, že sociálně vyloučených osob není v tuto chvíli víc jen proto, že na to liberální politici ještě neměli dost času.
No do roviny ciste politicke agitace se zatahnout nenecham. Kdyz tomuhle veris, fajn, ver si. Brat ti to nebudu.
Vycházím z faktů a ze svých zkušeností. Netrvám na tom, aby ses s tímto pohledem ztotožnil. Zvětšování sociálních rozdílů je prokázáno oficiálními statistikami. Tady si nepotřebuju nic vymýšlet ani politicky agitovat. Budoucnost ukáže, jestli jsem měl pravdu. Jde o to, jestli je nutné to nechat zajít tak daleko.
(pokracovani, uklep jsem se)
stale jsem neslysel presvedcive argumenty proc jsme si ten blahobyt nezaslouzili. Slysim argumenty pro ty osobne z toho mas spatny pocit. Ale uvedom si, ze nasi predci se o tohle snazili. To byl jejich sen. Zit bez valek a bez existencnich starosti. A povedlo se jim to.
To ze je to mozne moralne zpochybnit je pravda, ale zaslouzili jsme si to. Nebo nam to snad nekdo nadelil pod stromecek?
Ekolologicko stopu pochopitelne znam a znam i jeji zpochybnovace. Je to zajimavy koncept, ale bezhlave bych mu neveril. Slabin ma spoustu (od odhadu produkce, pres neschopnost vycislit nektere druhy zateze az po presumpci nuloveho technologickeho pokroku).
Rozhodne je dobre uvazovat ekologicky a vnimat jak ovlivnuji svet kolem sebe. Ale ja cestu dal nevidim v setreni a navratu na stromy. Cestu vidim v technologii. Zkus si treba vyhledat co s temi odhady udrzitelnosti rozvoje provede pokud dokazeme zvladnout termojadernou fuzi. Razem mas po velke casti starosti. Totez plati pro nanotechnologie, geneticke inzenyrstvi a dalsi obory.
A poznamka na okraj.
Jinak jak tak ctu tvoje prispevky, tak na muj vkus klades prilis mnoho rovnitek mezi veci, ktere ekvivalentni nejsou. Napriklad podle tebe:
Trnzni hospodarstvi = ekonomicky liberalismus = konzumismus = zlo
Takhle jednoduche to preci neni. Jejich jednoduche slucovani je sice efektni, ale vyslovene nespravne.
Za prvé - budování blahobytu je podmíněno čerpáním převážně neobnovitelných zdrojů, čili to nepůjde donekonečna. Za druhé - budování našeho blahobytu je v poslední době čím dál méně závislé na vytváření skutečných hodnot, ale daleko častěji manipulacemi s hodnotami, které vytvořil někdo jiný někde jinde. Za třetí - to, že žijeme bez válek, je jen zdání. Jen jsme tu válku dokázali přesunout mimo naše území.
Co se týče ekologické stopy, tak argumenty, které uvádíš, tento způsob uvažování spíše ještě podporují. Technologický pokrok dokázal bezhlavé vykořisťování přírodních zdrojů jen urychlit, nikoli zpomalit nebo dokonce zastavit. Nemožnost vyčíslit některé druhy ekologických škod - to je to nejvarovnější, co může být, protože to vede k jejich podceňování. Jsme nesmírně technokraticky založená civilizice - co nejde vyčíslit, jako by neexistovalo.
Úsporná, šetrná a promyšlená spotřeba neznamená návrat na stromy.
Co se týče směšování nebo ztotožňování některých pojmů - nejedná se o tytéž, ale většinou o navazující jevy. Ekonomický liberalismus je myšlenkový směr, který vede k organizování výroby a spotřeby na tržních principech, tedy k tržnímu hospodářství. Konzumerismus je vzorec chování lidí, který je nejlepší zárukou "prosperity" tržního hospodářství. Čili jsou to pojmy, které spolu souvisejí a tvoří spolu určitou jednotu.
To, že je považuju za zlo, je prostě jen můj názor a mám pro to své důvody, z nich velkou část jsem tu už v nějaké podobě prezentoval. Společným jmenovatelem mých výhrad k tomuto směru vývoje lidské společnosti je mé přesvědčení, že ekonomický růst má své (ekologické, ale i sociální) meze, které byly již v mnohém ohledu na mnoha místech překročeny. Proto tento směr považuji za škodlivý a nebezpečný, a tudíž hledám (a nacházím) k němu alternativy.
Za prvé - zásadní omyl. Zdroje nejsou vyčerpatelné, protože zásoba zdrojů se zvětšuje s mírou našich vědomostí. Základní charakteristikou přírodních" zdrojů je, že jsou zdroji pouze potenciálními. Zdrojů proto neubývá, ale s postupujícím věděním narůstá. "Konečným zdrojem" je proto člověk, jeho invence a úsilí. Jinak řečeno, žádný zdroj "an sich" neexistuje a je vždy funkcí ceny a technologie.
Typická klausovština: "Zdroje přibývají". Když tohle Klaus prohlásil na své "přednášce" o globálním neoteplování na VŠE, profesoři se styděli a studenti se mu vysmáli. Vždyť je to úvaha na úrovni středověkých alchymistů: "Když nebude dost zlata, vyrobíme ho z něčeho jiného."
Podobně Klausova teze, že "na ekologii si musíme vydělat", je kolosální nesmysl. Dotažena do konce by zněla:"Až budováním naší ekonomické prosperity naši planetu spotřebujeme, budeme mít vyděláno dost na to, abychom si koupili novou."
Nenech se oslnit Klausovou "profesurou ekonomie" - ta existuje jen na papíře. O to vehementněji se s ní ohání. Jeho habilitační práce - ta prakticky vůbec neexistuje. Zkus po ní zapátrat na internetu. A u ostatních oborů je jeho přehled ještě žalostnější. Klaus je hroznej náfuka a nesmírně tím škodí. Stejnou nadutost pak projevuje za lidstvo vůči přírodě a za ekonomii vůči ostatním vědám. U mě to už vzbuzuje jen shovívavý úsměv.
I kdybych částečně přistoupil na myšlenku, kterou tu prezentuješ - kde bereš jistotu, že využitelné zdroje neubývají rychleji než stoupá schopnost lidstva opatřovat si jiné?
Nebo z jiného pohledu: V důsledku lidské činnosti vyhynuly tisíce a tisíce živočišných a rostlinných druhů. Dokázal člověk třeba jen jediný z nich nahradit? Stejné je to s těmi zdroji.
Pokud vím, tak to není originál Klaus, ale napsal jsem to spíš proto, že na jméno Klaus určitý druh lidí reaguje jako když je někdo kopne do koulí. Předpokládám že to byli studenti z nějakého marxistického kroužku.
Dobře si pamatují že jako dítě jsem čítával pesimistické předpovědi jak se zásoby ropy vyčerpají do dvaceti let. V současné době bysme tedy na ropu měli narazit jen v muzeu. Tato vědecky zdůvodněná "předpověď" se pravidelně opakuje již desítky let. Množství ropy jistě není nekonečné, takže nakonec se jistě tito věrozvěsti (nebo spíš jejich potomci) dočkají a ropa dojde. Ovšem v té době již bude dávno nahrazena jinými zdroji jako je třeba termojaderná fúze. Ty si třeba můžeš představit Burseekovy větrníky.
Jistotu ve schopnost lidstva opatřit si zdroje mi dává celá jeho historie. Kde ty bereš svoji jistotu, že lidstvo už tuto schopnost nemá ?
Tentokrát s Tebou naprosto souhlasím. I já na Klausovo jméno reaguju povětšinou alergicky, ale není to kvůli jeho osobě. Já jsem alergický na omezenost v kombinaci s ješitností. Když Klaus řekl něco rozumného, dokázal jsem to ocenit - viz moje veskrze pozitivní reakce na jeho emotivní vyjádření k zamýšlené výstavbě knihovny ve tvaru gigantického kravince.
Reakce auditoria na Klausovy konstrukce byly naprosto spontánní, a to tam z pochopitelných důvodů nebyl reprezentativní vzorek studentů, ale spíše Klausovi příznivci. Takže marxistický kroužek to opravdu nebyl.
Co se týče vyčerpávání surovin, máš pravdu, že ty nejpesimističtější odhady se skutečně nepotvrdily. Týká se to jak uhlí, tak ropy a dalších surovin. To ovšem nic nemění na jejich neobnovitelnosti.
Bursíkovy větrníky ve mně taky nevyvolávají kdovíjaké nadšení. Jsem si velmi dobře vědom jejich negativních stránek. Mimo jiné proto taky ve svých úvahách kladu důraz na úspory energie, nikoli na "ekologickou" výrobu energie, kterou by se pak plýtvalo stejně nebo dokonce ještě více, než je tomu dnes.
Ptáš se mě, kde beru tu jistotu, že lidstvo nemá schopnost si opatřovat nové zdroje. Za prvé na to, aby se s neobnovitelnými zdroji zacházelo šetrně, takovou jistotu nepotřebuju. Na to stačí, když není jistota, že to lidstvo skutečně dokáže. Jinak je to hrozný hazard. Za druhé vnímám to plýtvání v širším kontextu - zahrnuji do toho i rychlost regenerace přírody neboli (částečně) obnovitelných zdrojů. I tady devastační efekt lidské (ekonomické) činnosti mnohonásobně překračuje regenerační schopnost přírody - viz stavy velryb (ale i mnoha druhů mořských ryb), velkých savců (slonovina), úbytek tropické vegetace (exotické dřeviny). A to jsou jen ty nejkřiklavější a nejmedializovanější případy.
Co třeba ropák?
Ropák je bohužel zase jen nálepka. I když na druhou stranu je to i velmi výstižná významová zkratka.
S těmi bezdomovci bych to tak neviděla. Většina těchto lidí je bezdomovci proto, že jim to náš štědrý a neadresný sociální systém umožňuje a zároveň je demotivuje. Tito lidé většinou nemají snahu svůj život změnit. Podle mě jednou z nejdůležitějších okolností které se podepisují na vývoji člověla , na jeho dalších šancích,je rodinné prostředí z kterého člověk vychází. Člověk který je vychováván k zodpovědnosti za svůj život se většinou i přes mnoha úskalí se životem popere.
Že by lidi využívali náš štědrý a neadresný sociální systém k tomu, aby se mohli stát bezdomovci? To snad ne.
Sociální systém má v podstatě dvě funkce: První z nich je zbavit lidi strachu z budoucnosti. Proto musí být ve svém základu neadresný. Právo čerpat z něj v případě potřeby by měli mít opravdu úplně všichni. Jeho druhou funkcí je řešit konkrétní svízelnou situaci u konkrétních osob či rodin. V tomto ohledu musí být zase co nejadresnější. Jeho štědrost je velmi relativní. Jak se vůbec jeho štědrost dá měřit? Procenty HDP, které systémem protečou? Systém musí být především efektivní, tj. plnit obě své funkce.
Existuje několik typů sociálního zajištění. V prvním z nich, tzv. "středomořském" (Itálie, Španělsko), je hlavní tíha odpovědnosti za řešení sociálních nesnází širší rodina, stát už jen hází záhranný pás, když rodina selže.
Druhý z nich je "anglosaský" model (Velká Británie, v extrémní podobě USA), který je založen na nízkých daních, tudíž i nízkých sociálních dávkách, a pojištění je jen pro toho, kdo na to má. Tady stát velmi nízkými částkami umožní člověku v nouzi pouze přežít. Sociální dávky se neodvíjejí od výše předchozího příjmu. Stejné dostane dělník, který přijde o práci, i třeba bankovní úředník ve stejné situaci.
Třetí je tzv. "kontinentální" model (Francie, Německo), ktrerý je z velké části založen na (komerčním) pojištění. Z daní či povinného pojištění se tedy hradí jen menší část dávek.
Čtvrtý model je tzv. "skandinávský", kde se poměrně velkorysé částky sociální pomoci hradí z vybraných daní.
U nás systém není stabilizovaný a pohybuje se od skromnějšího, ale přesto víceméně skandinávského modelu směrem k jakési směsi kontinentálního a anglosaského modelu, tj. že sociální dávky budou z malé části hrazeny z daní (povinného pojištění), větší část však půjde z (komerčního) připojištění.
Nejsem si jist, zdali tato cesta je správná. Sám jsem příznivcem skandinávského modelu s příměsí kontinentálního přístupu, tj. pro poměrně solidní zajištění z vybraných daní (povinného pojištění) plus přilepšení z komerčního připojištění.
O demotivujícím efektu sociálního systému by se dala vést dlouhá diskuse. Tedy jen hlavní myšlenky: Pro středozemský model tu nejsou podmínky - společnost je příliš atomizovaná. Anglosaský model neodstraňuje strach z budoucnosti, tudíž neplní jednu z hlavních funkcí. Kontinentální model přesouvá péči o sociální "blaho" čím dál víc na soukromé subjekty, čímž se zbavuje jedné z nejdůležitějších odpovědností, kterou má stát nést. Skandinávský model opravdu částečně demotivuje, ale výhody jednoznačně převažují. Hlavním problémem je tlak na výši daní a obtížná dlouhodobá ufinancovatelnost tohoto modelu v ostré mezinárodní konkurenci. Je tedy otázkou vhodného nastavení jeho parametrů tak, aby nebyly neúměrně vysoké daně a nesnižovala se motivace k práci, na druhé straně ale aby občan nebyl vydán na milost a nemilost soukromým pojišťovacím společnostem.
Děkuji za podrobnou analýzu typů sociálních systémů. Škoda, že jsem to nevěděla dřív jak lehce lze získat vypracované otázky do předmětu "Sociální politika". Škoda .
Mimo všechny analýzy a teorie, pořád musím tvrdit, že mnohdy (bohužel dle mé zkušenosti ve většině případů) sociální péče uživatelům spíše škodí než prospívá. Tím že lidi stát zbavuje odpovědnosti za svůj život a bere zodpovědnost na sebe, uměle udržuje jedince, kteří mají sklon k nezodpovědnému stylu života, na okraji společnosti. Pracuju šest let s bezdomovci a matkami s dětmi bez domova. Tito lidé opravdu spoléhají na to že se o ně společnost postará a čím více se stará tím více se nechtějí starat sami. Jo, máš pravdu, štědrost má různé měřítka. Když chceš žít život ve kterém bude víc než plný žaludek a televize, nebo nějaký ten alkohol a cigaretka tak to něco stojí. I chodit do práce něco stojí. A tito lidé zjišťují že na tzv. válení se dávky stačí, tak proč by se snažili. Proč by se chovali zodpovědně a starali se? Bezdomovectví je taky styl života a někomu se holt líbí.
Ještě bych se chtěla zeptat jak tyhle příspěvky tvoříš a ještě najdeš čas jezdit na kole, chodit do práce, žít? To snad ani nespíš? Nebo lze psát na notebooku za jízdy na kole?
Trochu jedovatá asi jsem, že?:-)
".. Vyrvaný přírodě a vybojovaný "méně schopným" kulturám. To je přesně princip, se kterým nemohu souhlasit.." Jistě, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno co s tím můžeš udělat. Příroda , kterou ty zbožně vyzýváš je založena na konkurenci. Přežívá a prosperuje schopnější. Někdy je to ten který má větší zuby, jindy je to chytřejší nebo ten kdo se dokáže lépe organizovat. "Národy" prostě dělají jen to, co už na Zemi dělaly miliony let jejich předkové a prapředkové.
Tenhle postoj se nazývá "sociální a ekonomický darwinismus" a patří do první poloviny devatenáctého století. Lidské společenství se od vzájemně se požírajících zvířat přece jen trochu liší, nebo by aspoň mělo. Kdyby platil ten princip, jak píšeš, museli bychom jako neschopné a slabé povraždit všechny handicapované občany a vlastně i důchodce. Taky jsou přece slabí a nekonkurenceschopní. Nepředpokládám, že tuto myšlenku budeš hájit, ale obdobné postupy hájíš ji v ekonomice a v sociální oblasti.
Chápu že jseš milovník extrémních postojů a hledáš je všude, ale tohle jsem přece nepsal. Jen si myslím že tento "princip soutěže" je v chování lidí zakódován a právě díky němu nehoníš teď někde mamuta :-)
Milovník extrémních postojů snad přímo nejsem, ale princip soutěže k těm extrémům vede, protože nutně zvětšuje sociální rozdíly mezi lidmi v rámci státu a možná k ještě větším rozdílům vede v mezinárodním měřítku. Princip soutěže prostě vždycky nutně handicapuje ty slabší. Lidské společenství by mělo být (a naštěstí dosud částečně je) postaveno na solidaritě a spolupráci a ne na bezohledné konkurenci až do úplného zničení.
S tím mamutem je to přesně obráceně. Lidstvo a jeho civilizaci stvořila právě ta inteligentní spolupráce, nikoli bezohledné soupeření. Bezohledně soupeřit dokážou i primitivní zvířata ve svém boji o přežití a o svá teritoria. Skutečné hodnoty vytváří jen ta spolupráce. U soutěže, soupeření či konkurence jde už jen o to, kdo si kolik těch vytvořených hodnot urve pro sebe.
S tím druhým odstavcem se nedá než souhlasit.
Inteligentní spolupráce jako rozhodující výhoda při soutěži s mamutem. Inteligentní spolupráce jako zbraň v boji o přežití.
Odmítám degradovat veškerou lidskou činnost na nějaké soutěžení nebo boj o přežití. Boj či válku můžeš vždycky jen prohrát. Prostředky pro přežití (nebo ještě lépe pro život) je třeba získávat prací a ne bojem. A práce je efektivnější, když existuje schopnost spolupracovat.
Uvedu Ti příklad. Reklama. Desítky procent finančních i lidských zdrojů vynaložených na výrobek padnou na reklamu. Kdyby nebylo konkurenčního boje, jehož prostředkem reklama je, daly by se tyto zdroje využít daleko inteligentněji, například ve prospěch spotřebitele - nižší cena, vyšší kvalita, případně by se u zboží s vyšší přirozenou (nikoli uměle vytvořenou) poptávkou dalo vyrobit víc kusů.
Konkurence, boj, soupeření a podobně jen ubírá síly a vede k plýtvání surovinovými i lidskými zdroji.
System bez reklam a soutezeni jsme tu uz meli. A jak jsme inteligentne vyuzili zdroje timto usetrene :-) To radsi skkousnu tu reklamu..
Ten systém bez reklam, který jsme tu měli, není jediná alternativa. Ani v západní Evropě neměla (a mnohdy ani dnes nemá) reklama vždy tak obludné rozměry jako je tomu dnes u nás. K reklamě by neměl být využíván veřejný prostor.
Pokud se reklama změní na informace o produktech a bude ji dostávat jen ten, který o to projeví zájem, pak bych proti ní nebyl.
Jako příklad uvedu možnost na internetu zřídit tlačítko REKLAMA, tj. "informace o nabízených produktech a službách", a kdo by chtěl, mohl by si potřebné informace opatřit. Totéž v televizi. Přijímač by měl být opatřen tlačítkem, kterým uživatel schválí, aby mu byly ve vysílání nabízeny produkty a služby.
Obtěžovat lidi nevyžádanou reklamou by měl být trestný čin. Měl by být posuzován stejně nebo ještě přísněji než třeba spamová elektronická pošta. Trestným činem by měl být i tzv. direct mailing, tj. doručování nevyžádané reklamy do poštovních schránek. Měl by ji dostávat jen ten, kdo o to na své schránce výslovně požádá, nikoli obráceně. Pokud reklamní materiál obsahuje adresu příjemce, odesilatel by měl být povinen prokázat, odkud adresu má a měl by mít navíc písemný souhlas adresáta k zasílání propagačních materiálů na jeho adresu.
Medvede...tebe bych chtel mit jako reklamniho poradce...to bych sel brzo do kopriv. Reklamu jen tomu kdo ji chce:-) Tlacitko reklama...:-) Nerikam, ze nektere reklamy jsou stravitelne, ale v posledni dobe si reklamky uvedomuji, ze vseho s mirou. Ale umistit na internetu tlacitko "REKLAMA" a cekat, ze na to nekdo klikne...:-) To fakt ne. Ty musis vizualne toho potencionalniho zakaznika nalakat. Spatna reklama je v tom, ze zakaznikovi lzes a v reklame ho lakas na neco, co nenabizis!!! V tom vidim spatne udelanou reklamu. Ja osobne jsem uz i tady na webu klikl na banner a ze to delam malo. Kazdopadne mne ten banner zaujal svou nabidkou....a mozna to, co tam nabizeji koupim. Ale kdyz by tam bylo tlacitko "REKLAMA", tak mne to fakt nezaujme a nekliknu:-)))
A vo tom to je. Díky reklamě neuspokojuješ potřebu, ale vzniká potřeba nová. Kdyby tam ta reklama nebyla, tak bys asi nekoupil. A zabilo by Tě to? Já myslím, že ne. V tomhle, ačkoliv mě reklama a marketing živí, si fakt myslím, že reklama se strašně moc podílí na růstu zbytečného konzumu a v konečném důsledku i na snižování kvality. Reklama by měla fungovat tak, že člověk najde informaci o tom, co potřebuje, ale až poté, co jeho potřeba nastane, nikoliv tak, jak je to dosud, že marketingová komunikace vytváří potřeby. Už jen tahle malá změna by měla obrovský dopad na míru konzumu. Samozřejmě by to znamenalo pokles HDP, ale ne kvality života. Ta by dokonce mohla být i vyšší, protože by se lidé tak nehonili za penězi a měli víc času na sebe, na své blízké, na vzdělávání, zájmy.
Nejsem tip konzumniho cloveka...ani nahodou. Vubec nenakupuji dle reklam a uz vubec si nenecham neco zbytecneho vnutit. Tohle mne zaujalo a jako zbytecnost to nepovazuji. Kliknul jsem na to jen z toho duvodu, ze je to neco, co by se mi hodilo...takze zadne reklamni masirovani a zbytecna koupe.
Ja jsem zastancem kvalitni, nevtirave reklamy. Reklama musi jasne rict, co nabizi, ale nesmi premlouvat, ukecavat...v tom vidim kvalitu.
To pak ale v podstatě porušuješ práva ostatních lidí. Stejně jako je porušuješ tím, že musí dýchat cizí zplodiny z aut nebo z cigaret (vdechovat a čuchat něco jiného než chce), tak je porušuješ i tím, že musí poslouchat něco jiného nebo dívat se na něco jiného než chce. Osobně vnímám reklamu ve schránce nebo přerušení filmu v televizi reklamou jako útok na moji osobní svobodu. Na principu "Reklamu jen tomu, kdo ji chce" trvám. Že to dnes funguje jinak, ještě neznamená, že je to správně a že to neomezuje něčí svobodu.
Ve své úvaze vycházíš ze situace, že existuje přetlak nabídky. Ale to je přece hrozně nepřirozené a právě to pak základ našeho plýtvání. Primární musí být poptávka a trh pak tuto poptávku uspokojuje.
Přetlak nabídky způsobuje, že se poptávka pak nutně omezuje na to, co je nabízeno. Když budu chtít koupit třeba plášťové dynamo, seženu ho tak v každém desátém obchodě. V ostatních mi řeknou, že už se to nedělá, nevozí, že je to nemoderní apod. Ale to mě přece nezajímá - já jsem zákazník a něco chci. Obchodník buď je a nebo není schopen mi vyhovět. A ne obráceně, že obchodník něco má a zákazník je povinen si z toho něco vybrat. To je přece obrovská deformace toho vašeho opěvovaného trhu.
Reklama dnes už jiná než lživá nebo zavádějící být nemůže, protože by neobstála v konkurenci s jinou reklamou. Inzerenti se dnes už jen předhánějí v tom, čí zákazník na tu lež přijde později a by mu za tu dobu stačíl prodat (vnutit) co nejvíc nějakého šuntu.
Banner? Ani nevím, co to je. Ono je jedno, jak se to tlačítko se bude jmenovat - jestli reklama nebo jinak. Prostě ODKAZ na reklamu, aby ten, kdo to vidět či jinak vnímat nechce, k tomu nebyl nucen. Tuhle svobodu chci opravdu mít. Útočí-li na mě reklama ze všech stran, cítím se tím omezován a tudíž nesvobodný. Nikdo mě nesmí nutit vnímat něco nedobrovolně. Úplně obludné jsou reklamy při dálnicích a hlavních silnicích. Tohle v takové míře nemají ani v západní Evropě. Myslím, že ani ve Skotsku jsem nic podobného neviděl.
V podstate to zapusobilo tak, jak jsi psal. O te veci jsem premyslel uz davno, ale bohuzel na trhu nic takoveho nebylo...ja o tom nevedel. A ted se to tady ukazalo. Tak proto jsem klikl....Spis by se dalo rict, ze ta reklama byla na spravnem miste, kde muze oslovit cloveka, ktery by o to mohl mit zajem, pripadne uz to nejakou delsi dobu hledal. Takze zadny konzum...reklama ve spravny cas na spravnem miste... Me to bodlo!!!
Tobě to možná "bodlo", ale kolik lidí to obtěžovalo? Co Ti bránilo, když jsi cítil nějakou potřebu, sám zapátrat třeba na internetu? Když už existuje takovýto prostředek, nemusí nás přece nějaká reklama vodit za ručičku. Svéprávný člověk si potřebné informace dokáže najít sám a nemusí mu je někdo vnucovat hloupými a manipulativními reklamami. Mě z tohoto důvodu reklama uráží a působí na mě přesně opačně. Výrobkům, které znám z reklam, se vědomě vyhýbám. Už jen proto, že bych měl pocit, že tu obtěžující reklamu ještě spolufinancuju.
Medvěde nechej už té své nesmyslné propagandy. V jedné diskusi jsi napsal, že TY neuvažuješ ekonomicky. Tady to stále dokola dokazuješ. Píšeš, že měl Michal zapátrat na internetu a informace si najít i bez reklamy. Ty ten internet taky využíváš (máš své jednoduchoučké stránky bez reklamy - mimochodem, co ta reklama na TOP list??). A jak si myslíš, že internet funguje? Kdo ti poskytuje to nepřeberné množství informací? Kdo platí provoz všech serverů, kde své informace hledáš? Platíš snad za tyto informace nějaké peníze? Nebo platíš za portál, který ti poskytuje "zdarma" emailovou schránku? Neplatíš. Ale na světě NIC není zadarmo. Vůbec NIC. Ten provoz platí právě zadavatelé reklamy. I na internetu si ale můžeš vybrat - například já využívám jeden meteo web, který na mých stránkách zobrazuje různé info o počasí. Je to "zdarma" - tedy skoro - pod obrázkem je odkaz na onen web - tedy reklama. Mám na výběr - buď služba s reklamou ale zadarmo nebo bez reklamy ale za peníze.
Jsi ochotný platit cash za každou informaci na internetu, za provoz emailu,... nebo raději sneseš pár reklam a budeš mít vše zdarma. Trochu se nad tím zamysli.
Analogická situace je třeba v komerčních televizích - kdo myslíš, že platí jejich provoz? ... zadavatel reklamy.
Takto bych mohl pokračovat téměř donekonečna, ale nebudu. Tyto diskuse u tebe nepadají na úrodnou půdu. Naše pohledy na svět se diametrálně liší. Ač jsem také zastáncem umírněné spotřeby, s tebou se nikdy neshodnu, protože ty jsi extrémista a svými postoji (pokud by se uvedly v praxi a to se zaplať pánbůh nestane) by jsi lidem velice uškodil. Pokud by se všichni začali chovat jako ty - tzn. všechny věci by užívali dokud se nerozpadnou (viz tvé pláště sjeté až na plátno,...) a lidé by si přestali kupovat řadu věcí jen tak, pro radost, pokud by všechny věci vydržely fungovat 50 let a více tak by naprostá většina firem zanikla, protože by se neuživila. Zůstalo by jen několik málo velkých firem, které by si nekonkurovaly, protože ty nemáš rád, pokud se věci zbytečně převáží tam, kde už se dá koupit něco "domácího". Z důvodu nedostatku konkurence a velice nízké spotřeby (nízkých objemů prodeje) by cena výrobků vyletěla velice vysoko - vysoké fixní náklady / nízký objem prodeje. Už bys nemohl zajít do krámu a koupit si jednou za 10 let plášť na kolo za 150 korun. Ten plášť by z výše uvedených důvodů stál třeba 1000 korun. A to nemluvím o nezaměstnanosti a z toho vyplývajících nízkých příjmech do státního rozpočtu z daní, tím pádem nedostatku peněz na zdravotnictví, policii a třeba hasiče. Nedostatek financí v ekonomice spolu s vysokými fixními náklady firem znamenají nekonkurenceschopnost na zahraničních trzích a další propad ekonomiky - tohle opravdu chceš?
Tohle je na velmi dlouhou debatu, kde je nutné podrobně analyzovat dopady jednotlivých rozhodnutí jak v regionálním tak v globálním měřítku. Pak jetřeba analyzovat jednotlivé dopady mezi sebou. Ale to ty dělat nechceš. Pro tebe existuje jen jediná jednoduchá cesta. Chceš zakázat reklamu, zakázat volný pohyb zboží a peněz, loterie a spoustu jiných věcí (z tvého profilu), ale nedokážeš (nebo nechceš) domyslet důsledky, které by tvé počínání mělo.
Pokud vystupuješ proti čemukoliv, musíš mít v dané oblasti znalosti. Jen svaté nadšení pro věc nestačí. Potom tady působíš jako Mirek Dušín a možná někdy dobré myšlence děláš v pravdě medvědí službu.
Medvede...uz jsem psal, ze pekne udelana reklama me vubec nevadi. Taky me nastve, kdyz mi pres cele okno vyskoci banner a ja hledam ten pidi krizek na zavreni...
A pak zkus tu firmu, ktere jsem klikl na banner oslovit a rict ji, ze takhle ne. Ze tu byl jeden clovek, ktery sice na banner klikl a jejich produkt si koupil, ale ze tebe to otravuje:-) Zkus jim nabidnout, at zadnou reklamu nedelaji, at si udelaji stranky, zalozi ruce a cekaji, az si je nekdo najde:-)))) Vyvedou te ze dveri a ani nemrknes!!!!!
Tenhle svet je sice zalozen na reklame a vnucovani, ale zalezi jen na tobe, zda si to pustis k telu. Ja na bannery obcas kliknu, ale jen na ty, ktere mne zajimaji. Posledni byl ten, co byl tady. Predtim jsem kliknul a banner, ktery propagoval trideni odpadu. To je taky spatne? To se taky nema lidem zdelovat, kdyz to hold neumime???
Reklamu jo, ale s napadem!!!!
Mimochodem...ted jsem chvilku pres google zkousel hledat nejakeho lektora nemciny....tebe jsem bohuzel nenasel. Takze ze mne, z potencialniho zajemce, bys nic nemel....ani halir. Tobe to mozna nevadi, ale jazykovce, ktera zamestnava vice lektoru a musi je platit, by to asi vadilo. Musi z neceho zit a nemuzou se spolehat na to, ze je jen nekdo nahodou objevi (navic i ta cedule na baraku "Jazykova skola Ferdy Mravence" je reklama).
Takze prizpusobi web pro vyhledavace (to by mel delat kazdy). Ale i to nemusi pomoci, protoze pak to najde spoustu jazykovek. No a pak se tedy musi ukazat vice...reklamou. Reklamou nevtiravou, pravdivou....reklamou, ktera navede zajemce k nim!!!
Každej hledá jinak. Víš, co je nejrůznějších jazykovek a soukromejch lektorů? Když budeš chtít kolo, tak taky Ti to nevyplivne ausgerechnet krám, o kterém víš, že někde existuje. Přesto do toho krámu lidi normálně choděj a mně se lidi i na ty internetový stránky ozývaj. Jen asi hledají jinak než Ty. Ale to neznamená, že lépe než Ty - prostě jinak. Například se trefí nějakým důležitým slůvkem...
Kdyby Ti to mělo hned napoprvé vyplivnout moji stránku, tak by mě každý Tvůj zmiňovaný halíř přišel na několik korun, protože i trh s internetovou reklamou má svá pravidla a za tenhle druh zviditelnění se platí veliké částky, které si mohou dovolit zase jen ti velcí.
Sám ve svém příspěvku vlastně říkáš to, co já pořád zdůrazňuju - že reklamou jen přetáhneš potenciální zájemce někomu jinému. A ten zase svojí reklamou Tobě. Oba dva jste vlastně vyhodili zbytečně peníze za reklamu. Tak co kdybyste se dohodli a stejného výsledku dosáhli bez těch zbytečnějch reklam? Takhle to funguje i ve větším měřítku. Reklama znamená konkurenční výhodu, dokud ji nemá každý. Jakmile dělají reklamu všichni, původní konkurenční výhoda mizí. Pak už vyhrává jen ten, kdo do té reklamy může vložit větší částky, což vede k tomu, že velký se stává ještě větším a malý ještě menším. Trh ovládne několik menších hráčů, kteří se pak už vzájemně dohodnou, aby je nikdo nemší neohrozil. Pokud Ti jde o tohle, pak chápu, že reklamu podporuješ.
Je to stejné jako s auty. Automobil představoval (například oproti jízdnímu kolu) obrovskou výhodu v dobách, kdy ho neměl každý. Jakmile má teď auto už téměř každý, výhoda se ztrácí a zbývají jen nevýhody. Zvláště ve městě je jízdní kolo po všech stránkách výhodnější. Lépe než kolo Tě auto ochrání tak maximálně před deštěm a nebo před ostatními motoristy, ale to je trochu drahej a smradlavej deštník.
Medvede...je videt, ze o tom moc nevis. Na dobre misto v googlu se muzes dostat i zadarmo!!!
A prave ze je jazykovek spousta, tak jako majitel jazykovky chci byt viden. Protoze ja musim ty lidi zaplatit. Takze se snazim dostat na co nejlepsi pozici ve vyhledavacich...ale to neni vse. Musim lidi oslovit (to neni to same jako pretahnout)!!! Konkurence je velka!!!!
Medvěde, tvoje úvaha o ztrátě výhody pokud automobil vlastní každý trochu pokulhává. Oba totiž získávají "přidanou hodnotu" kterou jim automobil poskytuje. Tady neplatí úvaha "Na co mi je auto, když ho má taky soused "
A hlavně neplatí bolševická myšlenka "Strana ví nejlépe co je pro tebe dobré a udělá ti dobře ať chceš nebo nechceš". Nech na každém ať si rozhodne co je pro něj lepší. A když si chce někdo pořídit auto jako smradlavý deštník tak ať si ho pořídí a ty má rázem ušetřeno půl melounu.
Trochu to obrátím.
Medvědovi vadí, že si motorista pořídí smradlavý deštník, Ty hájíš právo motoristy si smradlavý deštník pořídit. Ale když se Medvěd nebo kdokoliv jiný rozhodne si smradlavý deštník nepořídit, ale jezdit na kole, pak si vlastně pořídí smradlavé a opocené oblečení (no aspoň trochu, záleží na emisích cyklisty:-)) ). Myslíš, že motorizovaná navoněná antiperspirovaná populace bude tolerantní k upocenému cyklistovi stejně, jako vyžaduje, aby upocený cyklista byl tolerantní ke smradlavým a jeho ohrožujícím autům? Ti garantuji, že ani náhodou - šmahem řekne - to je ale prase, smrdí. A třeba jako zaměstnance ho časem vytlačí z práce místo aby zaměstnavatel pořídil sprchy. O možnosti se zkulturnit, když na kole jedeš třeba do kina apod. ani nemluvím.
A teď si vem Medvědovo profesi. Jezdí za zákazníky na kole a pak je s nimi v jedné místnosti zpravidla hodinu a půl jako učitel. Myslím, že to lze chápat jako problém, že jeho konkurent využívající auto a smrdící s ním venku lidem pod nos a občas ohrožující okolí je společensky přijatelnější formou než Medvědova alternativa, ačkoliv z hlediska reálné škodlivosti je mnohem horší.
Takže je fajn na věci vždycky kouknout i z druhé strany, třeba jen pro pochopení názorů a postojů toho druhého.
Tady přece šlo o zcela chybnou úvahu že výhoda automobilu (nebo obecně čehokoliv) se ztratí pokud ho mají všichni.
Pokud má konkurenční jazykovka výhodu oproti Medvědovi protože voní tak musí Medvěd "prodat" nějakou svoji jinou přednost. Podle všeho se mu to daří. Pro někoho může být naopak přednost to,že je Medvěd ekologicky šetrnější, někdo upřednostňuje dlouhé blond vlasy a míry 90-60-90.
Chápu, že Ti může připadat, že (nejen) moje úvaha o ztrátě výhod pokulhává. Ale ono je to měřitelné. Nejde o to, že auto má i soused. Jde o to, že ho má tolik lidí, že si vzájemně překážejí (dopravní zácpy). A výhodou auta by měla být především rychlá doprava.
Dokud těch aut nebylo tolik, tak například pražská uliční síť stačila toto množství pojmout a auto se svou rychlostí bylo skutečně výhodou. Dnes se auto po městě pohybuje rychlostí srovnatelnou nebo nižší než cyklista, ale náklady na pořízení a provoz motorového vozdila jsou nesrovnatelně vyšší. Výhoda tudíž OBJEKTIVNĚ pominula. Navíc se vynakládají obrovské investice, aby se výhoda auta udržela - výstavba silničních či dálničních okruhů apod.
Auto tedy "přidanou hodnotu" žádnou nemá ani pro jeho uživatele ani pro společnost jako celek, pokud si nebudeme nalhávat, že rychlost dopravy není hlavním účelem koupě auta.
O žádné straně a žádných bolševických myšlenkách jsem nemluvil. Nehodlám nikomu nic vnucovat a už vůbec ne k tomu používat nějkou státostranu. Jde mi o to, aby si to ti lidé uvědomili sami. Na druhou stranu pokud mě osobně auta ohrožují a ještě mi smrdí pod nos, pak už není jen věcí jejich vlastníků, jestli se rozhodnou si auto pořídit nebo ponechat, protože se mě to prostě taky týká. Svoboda pořídit si a provozovat motorové vozidlo by měla končit u mého nosu a u mých celých kostí. Zatím tomu tak bohužel není.
Nejsem příznivcem vyjadřování všeho pomocí peněz, ale co mi kdo dá za to, že já musím čuchat zplodiny z aut, aniž sám k ostatní tímto způsobem obtěžuju? A když pak navíc vidím, že smrdí úplně zbytečně, protože se pohybují pomaleji než já na tom kole, tak už mi to připadá opravdu nejen bezohledné, ale taky hloupé.
Hlavní rozdíl mezi námi je v tom, že ty chceš určovat resp. si myslíš že víš, co je pro koho výhodné a co není. Každý si musí sám určit, co je pro něj výhodné a taky to každý dělá. Lidí zpravidla nedělají pro ně nevýhodné věci.
hlavní výhodou auta není rychlejší doprava, ale POHODLÍ. A o to lidé ve svých klimatizovaných autech nepřicházejí ani v kolonách. Až budou klimatizovaná a kapotovaná kola, šlapat bude sluha, vejde se tam velký nákup i s golfovými holemi, pak se cyklistika stane rovnocennější alternativou....
To je omyl. Tak to možná vnímáš Ty, že chci někomu něco vnucovat. Ale je to opačně: Já se chci proti něčemu bránit. Mně je jedno, jestli někdo něco vyhodnotí jako prospěšné pro sebe, ale nesmí to omezovat jiné. A já se cítím například právě tou reklamou omezován. Nechť tedy každý dělá, co je pro něj výhodné, ale nesmí tím být dotčena práva a svobody jiných.
Tak přemýšlím... máte uvedeno, že jste soukromý učitel... Jakpak asi sháníte žáky...
Bez reklamy. Mám své jednoduchoučké internetové stránky http://www.volny.cz/rusypetr/, které si každý otevře, když chce. Většina mých studentů se ozve na doporučení mých dřívějších nebo stávajících klientů.
Ovšem ty stránky si otevře ten, kdo chce... pokud už o nich ví. Pokud sháníte práci pro jednoho člověka, možná stačí jen ústní doporučení od klienta ke klientovi... Firmě, která těch lidí živí pár stovek tohle stačit nebude nikdy. Nehájím způsoby agresívní reklamy, leč postavit se proti ní zcela jaksi nejde... Mimochodem - reklamou jsou přerušovány jen filmy televizí komerčních, které ta reklama živí. V tomto případě zrovna (na rozdíl od narvaných stránek letáků, které člověk akorát přehazuje ze schránky do krabice určené do sběru) člověk možnost volby má - vybírat si jiné programy popř. vůbec jiné zdroje zábavy... ty ovšem na rozdíl od filmů přerušovaných reklamami nejsou zadarmo...
Jen poslední poznámka - reklamu máš uvedenou už v adrese svých webových stránek. Každému, komu o stránkách řekneš (nebo kdo si je najde) sděluješ informaci, že stránky provozuješ na www.volný.cz - to je prostě reklama, ač si to nepřipouštíš.
Jaký je tedy rozdíl mezi firmou s jedním zaměstnancem (Medvědem), která dělá reklamu jen jednomu portálu a velkou firmou se spoustou zaměstnanci (možná Škoda auto ???), která dělá dělá reklamu škodovce?
Ekonomicky uvažuju jen v té míře ve které mě k tomu nutí mé okolí. Zrovna tak rekalmu "využívám" jen proto, že se jí prostě nelze vyhnout.
Že internet funguje na principu reklamy není věc, kterou bych mohl ovlivnit. Těžko mi tedy můžeš vyčítat, že ho využívám. Už jsem někde psal, že pokud mi společnost nedá na vybranou, těžko mě může někdo obviňovat z toho, že jsem si vybral špatně.
Co se týče reklamy na TOPlist - to opět není moje volba. Ty stránky jsem netvořil já, a tudíž nemám pod kontrolou, jestli je tam někde nějaká malá reklama. Pokud to byla podmínka poskytovatele nebo tvůrce stránek, pak je to něco, co mi bylo vnuceno.
Jak internet funguje, spíš jen tuším. Ale můj názor je, že když mají reklamu všichni, efekt je stejný, jako by ji neměl nikdo. Naopak je to mnohem horší, protože se výrobky o náklady na reklamu prodražují, což mnohdy dělá desítky procent z konečné ceny pro spotřebitele.
Když budou v okresním městě dvě jazykové školy, tak může každá dát třicet procent svých tržeb do reklamy a efekt je stejný, jako kdyby nechaly lidi rozhodnout se podle místa bydliště nebo kvality výuky. Reklama tedy službu jen prodražuje, ale efekt je nulový.
Nad věcmi se zamýšlím rád, proto přemýšlím i o tom, jestli raději snesu reklamu a budu mít informace zdarma, nebo jestli bych za informace raději platil. Pokud bych platil za obchodní sdělení, pak bych si určitě vybral tuto variantu.
Na druhou stranu bych řekl, že cena takových informací je záporná, protože (formou reklamy) je zdroj této informace vlastně ochoten platit za to, že si ji já přečtu. A obchodních informací při mé spotřebě potřebuju po čertech málo. Kromě toho platím paušální poplatek za připojení, tak ať mi nikdo neříká, že mám informace jen díky reklamě.
Na televizi vůbec nekoukám a kromě toho ani kabelová televize není zadarmo, odhlédneme-li od koncesionářských poplatků.
Svůj pohled zde prezentuju samozřejmě už s vědomím, že nepadne u každého na úrodnou půdu, ale minimálně pár lidí přiměje se nad určitými věcmi zamyslet nebo se na ně podívat z jiné stránky, než byl zvyklý. Od toho přece diskuse jsou.
Je sympatické, že jsi zastáncem umírněné spotřeby a ani Ti nebudu vyvracet, že jsem extrémista. Je to z mé strany svým způsobem záměr. Pokud bych chtěl dosáhnout nějaké změny určitým směrem, tak nemůžu říct "Omezte spotřebu o tři a půl procenta", protože to by si každý řekl, že ještě není tak zle a že když on tak neučiní, tak se vlastně nic nestane. Já se záměrně stavíím do víceméně extrémní pozice, aby měli ostatní příležitost se vymezit vůči mně i vůči současnému neudržitelnému stavu a postavit se (třeba jako Ty) někam doprostřed. Kdybych v tom prostředku stál já, byl by efekt jiný (menší).
Myslím, že ani jeden z nás nemá dost informací, aby mohl odpovědně prohlásit, jak by vypadal svět, kdyby se nějakým zázrakem moje vize naplnily. Nezbývá tedy, než aby každý z nás popustil uzdu fantazii. V takovém případě ale logicky dojdeme k odlišným závěrům.
Jednu Tvou úvahu ale považuju za zcela chybnou. Že by mělo katastrofální dopad na zaměstnanost, kdyby věci vydržely padesát let. Umělé snižování trvanlivosti spotřebního zboží přece nemůže zvýšit kvalitu života. Už jsme tu o tom diskutovali. (Diskuse měla název "Pro Medvěda").
Zvyšovat zaměstnanost výrobou méně trvanlivého či méně kvalitního zboží je opravdu ekonomický nesmysl. To by pak už bylo pro společnost jako celek výhodnější případným nezaměstnaným jejich mzdu vyplácet bez výroby takových věcí a užívat ty staré, kvalitní. Aspoň by se nespotřebovávaly suroviny.
Tvoje katastrofická vize nemá opodstatnění. Ty efekty by nebyly takové, jak si namlouváš. S cenami by to zahýbalo, ale určitě by to zahýbalo i s kupní silou obyvatelstva a dalšími ekonomickými parametry. Výrobci by potřebovali prodat, proto by své ceny museli přizpůsobit kupní síle. Možná by se jen nenapakovalo tolik příslušníků zprostředkovatelských profesí od marketingových a reklamních "odborníků" až po nejrůznější dealery a překupníky. Ti by pak museli začít dělat něco užitečnějšího a začít tvořit nějaké hodnoty, místo aby s nimi jen spekulovali.
Důsledky kroků, které by se realizovaly podle mých představ, budu domýšlet velmi rád, ale to bychom nesměli být v zajetí pouze úzce ekonomických úvah. Určité znalosti a zkušenosti v ekonomii i v souvisejících oborech snad mám. Naopak jsem schopen vnímat širší než jen úzce ekonomické souvislosti. Pokud vezmeme volný trh za neměnné dogma, pak by samozřejmě moje představy postrádaly smysl. Ale já odmítám vnímat princip poptávky a nabídky jako jediného hybatele společenských procesů. Tržní principy mohou sloužit jen jako prostředek k dosažení určitých cílů, ale nikdy jako cíl sám o sobě.
Pardon, ale vy to fakt totálně neekonomicky motáte dohromady... Kabelová televize není zadarmo.. no není, ale platíte jen ty dráty a přenos po nich, nikoli náklady na vlastní program - ty jsou placeny z reklamy. Paušální připojení se platí - zase, jen ty dráty a přenos po nich, tvorba obsahu stránek je velmi často placena z reklam... atd...
Čistě ekonomicky vzato, když já si koupím jogurt Dobrá kráva (nebo Veselá máma?), protože mi ho doporučila tetka ze sousedství, tak de facto platím ty nesmyslné telenovely z Venezuely. Víš, on ten internet, televizní program apod. stejně zaplatí spotřebitel, ale spotřebitel něčeho úplně jiného než je ten internet či televize. To mi nepřipadá šťastné. To je to samé, jako kdybys chtěla, aby benzín byl zadarmo (platila se třeba jen dálniční známka) a financovalo by se to přirážkou na rohlíky. No to by se pak jezdilo.... A není to ekonomický nesmysl. Dokonce i bez té přirážky na rohlíky. Pokud zákonem zakážeš veškerou reklamu kromě reklamy na benzínkách, tak to tak klidně fungovat může. Všechny reklamní prachy se přelijou do benzínek a tudíž benzín může být zadarmo. Dokonce to i v objemech peněz to řádově sedí, pokud se odstraní spotřební daň z benzínu.
Jojo... spousta věcí bude teoreticky fungovat, pokud zákonem zakážeme... co že všechno vlastně?
Víš, problém je v tom, že většinou jsou věci vnímány v kontextu současné situace. Pak se jaksi vytrácí absurdita té současnosti. A začne to být vnímáno jako norma. A regulace, zákazy a příkazy, které nějakým způsobem "deformují" lidskou džungli, tady byly vždycky, takže jde jen o to, jak se reguluje a co se reguluje. A zrovna reklama je vděčným objektem regulace, dokonce i "etického" charakteru. Když bylo možné dojít k tomu, že se ve většině médií zakáže reklama na tabákové výrobky, protože poškozují zdraví, je jen krok k tomu zakázat reklamu na auta, protože zabíjejí, nebo reklamu na půjčky, protože jsou škodlivé těm, kteří nezvládli splácení. A co vše je možné označit za škodlivé, ponechám Tvé úvaze. A pokud se prohloubí regulace reklamy poukazem na etiku, pak se můžeme dočkat dalších překvapení závislých na kreativitě našich zákonodárců, regulátorů (RPR) a jejich etickém cítění.
No, za sebe musím říci, že bych si opravdu ráda ponechala MÉ úvaze, co považuji (pro sebe) za škodlivé... rozhodně raději než úvaze a kreativitě zákonodárců...
Tak tohle je úplně přesné. A já bych zase ponechal na MÉ úvaze, jestli se nechám reklamou otravovat nebo ne. Protože já pro sebe reklamu útočící na MÉ smysly za škodlivou. Ale to nikoho nejspíš nezajímá.
Je to stejné jako s kuřáky a jejich jedovatými zplodinami. Vaš úvaha je stejná jako ta kuřácká: "Kuřák má právo kouřit a kuřák má právo nekouřit." A tím pádem jsou si kvit. Ale myslím, že už společnost dospěla do vývojového stádia, kdy uznala, že kouření obtěžuje okolí a ohrožuje zdraví ostatních (a tudíž jim vadí). Stejně tak si myslím, že by měla pomalu dospět do stadia, kdy si uvědomí, že všudypřítomná reklama je stejný (tentokrát informační) smog jako zplodiny kuřáků a že by tedy člověk měl mít právo tento smog nevnímat, tedy být reklamy ušetřen.
Stejně jako nekuřáky nebudou zajímat ekonomické dopady omezování kouření, nehodlám se já zabývat tím, jaké ekonomické dopady by mělo omezení reklamy. Prostě chci mít právo rozhodovat si sám o tom, co budu vnímat, právo nakládat svobodně se svým časem a svými smysly.
No, já na rozdíl od vás si myslím, že mi v tomto právu nikdo nebrání... Nechala jsem si na televizi ukázat takový kouzelný čudlík, kterým lze věci, co mě nezajímají, dokonce i vypnout... Fakt!
Tedy takové ad absurdum dotažené právo sám rozhodovat, co budu vnímat svými smysly, to pochopitelně nemá a nemůže mít nikdo... to by musel být sám na celém širém světě. A i tak by se nedalo vyloučit, že se jeho smyslům přesto nedostane nějaké nepěkné podívané... Nicméně jestli se nechám či nenechám otravovat reklamou - to tedy opravdu z velké části ve své moci mám (a někdy se třeba i dobrovolně nechám). Víte, on ten přístup - tady jsem JÁÁÁ a JÁÁÁ tyhle věci vidět NECHCI... a všichni se stavějte na hlavu, ale jen to, co nechci JÁÁÁ je to nejdůležitější... se mi jeví vlastně agresívnější, než to cpaní letáků do cizích schránek...
To je zajímavé. Sama si o jeden příspěvek výše vyhrazujete právo rozhodnout, co považujete za pro sebe škodlivé, ale druhým byste totéž právo upírala. Vždyť i druzí chtějí toto právo uplatňovat.
Nenechat se otravovat reklamou je dnes bohužel již velmi těžké. Nebo snad vypínáte televizi uprostřed filmu, když je přerušen reklamou? Nebo Vám nebrání obludné gigantické billboardy ve výhledu z dálnice do krajiny?
Zrovna tak jako má můj nos přirozené právo dýchat čerstvý vzduch nezamořený zplodinami kuřáků, měly by mít i mé oči a mé uši právo nebýt obtěžovány informačním smogem. Technicky je to možné - nic absurdního v tom nevidím.
Naopak - absurdní mi připadá současný stav, kdy Vám může kdykoli kdokoli zahltit e-mailovou schránku spamovou poštou, narvat poštovní schránku nesmyslnými letáky, každých deset minut Vám může u dveří zazvonit nějaký dealer a vnucovat Vám nějaké zboží, každou půlhodinu Vám bude někdo volat na pevnou linku nebo na mobil a bude Vám pod nějakými průhlednými záminkami vnucovat své služby v oboru investičního poradenství a podobně. A Vy se budete opájet svým právem, že to přece můžete kdykoli odmítnout. Taky se Vám může přihodit, že nebudete celý den dělat nic jiného než odmítat takovéto nabídky. Tak přesně tohle mi připadá absurdní, ale je to bohužel realita.
Medvede....uvedom si, ze ten krasnej film, na ktery se vecer divas musi nekdo zaplatit!!!! Ta reklama je davana do poradu jen a jen kvuli tomu, aby si ta televize vubec mohla dovolit ten krasnej film koupit!!!
Pokavad ti to vadi, staci zajit do videopujcovny a ten film si pujcit!!! Budes to mit bez reklamy, ale budes si muset za to zaplatit!!!
Ale kdepak - ani vám neupírám právo vypínat svůj televizor, jakpak jste na to přišel?
Jinak - částečně s vámi samozřejmě souhlasím, sto spamů v mailu samozřejmě naštve každého, podobně jako letáky ve schránce... A s lidmi naíbízejícími investiční poradenství vybíhám velmi rychle a nekompromisně.
Nicméně dost jednoznačně odmítám názory, že tím pravým ořechovým je veškerou reklamu zakázat. Popř. že je nutno zakázat vše, co VY nechcete vnímat svými smysly... Když se tedy odstraní bilboardy, třeba vám bude ve výhledu překážet prádlo, co se suší u sousedů na šňůře, ne? A kde by ty zákazy pak měly skončit?
Nemluvil jsem o tom, že byste mi upírala právo vypínat televizor, ale o tom, že i já mám právo rozhodovat o tom, co mi vadí, a právo nebýt tím obtěžován. Ani já neusiluju o kompletní a plošný zákaz reklamy, ale o kompletní a celoplošný zákaz nevyžádané reklamy. A to je rozdíl. Stejně jako dnes už je rozesílání spamové pošty nezákonné, dokonce i v případě poštovních schránek podle zákona musí doručovatel reklamy respektovat výslovný zákaz vhazování letáků, tak bych chtěl dosáhnout toho, aby toto platilo i pro ostatní druhy reklamy, jako je televizní, rozhlasová nebo třeba i velkoplošné billboardy hyzdící krajinu i města.
Jinak myslím, že ta hranice regulace reklamy by se dala poměrně snadno najít. Prádlo na sousedovic šňůře není reklama. Myslím, že by ta hranice šíření reklamních obsahů měla být tam, kde začíná hranice ochoty ji vnímat. To jistě není nijak přemrštěný požadavek.
Ok... ale pak samozřejmě musíte přijmout to negativum, že tedy všechny ty věci, které zatím platil zadavatel reklamy - ta televize či rozhlas - bude muset zaplatit spotřebitel... Takže zřejmě vy upřete právo na sledování televize a rozhlasu sociálně slabším lidem. Resp. většina rozhlasových a televizních stanic zanikne, protože těch pár zbylých diváků či posluchačů to neutáhne... Pravda, pak vám už reklamu nikdo vnucovat nebude...
Tenhle Váš reakci jsem včera nějak přehlédl, přesto bych na něj rád reagoval.
Vycházíte z toho, že když neplatím plnou cenu nějakého zboží či služby, jsem povinen strpět nevyžádanou rekalmu. Neplatím-li v poplatcích za televizi plnou cenu vysílaného filmu, musím strpět jeho přerušení reklamou. Jako princip to chápu, ale neznamená to, že s tím souhlasím.
Zkouším si tentýž princip představit třeba při používání auta. Zaplatím jen část jeho pořizovací ceny a za to mi bude v podstatě každá jízda bez předchozího varování přerušena, vypne se motor, vozidlo samočinně zabrzdí, přední sklo se změní v obrazovku a já budu donucen sledovat nějakou hloupou reklamu. Po jejím odvysílání budu moci opět pokračovat v jízdě.
Když se proti tomuto postupu ohradím, řeknete mi, že mě nikdo nenutí reklamu sledovat, že z auta můžu klidně vylézt a projít se po okolí. Když se mi to nadále nebude zamlouvat, doporučíte mi alternativu - vemte si (předraženého) taxíka, neboť na vozy taxislužby se toto opatření nevztahuje.
Když budu proti tomuto principu dále protestovat, obviníte mě, že nemyslím na sociálně slabé, protože odstraněním reklamy přerušující jízdu bych pro ně učinil auta nedostupnými a na taxíky oni mít nebudou. Auta se přestanou prodávat, protože by je kupovali už jen taxikáři.
Připadá Vám to absurdní? Mně taky. Ale je to úplně totéž jako s tou reklamou v těch filmech.
V prvním odstavci je myšlen příspěvek - ne reakce. Za chybu se omlouvám.
Srovnavas neco, co se srovnavat neda. Auto si muzes koupit cele...!!! Televizni porad bohuzel ne. Ale ty by sis ho koupil, kdyby to bylo mozne? Za nekolik tisic? TV ti dava sanci ho videt skoro zadarmo....a abys ho videl skoro zadarmo, musi ten porad TV za tebe zaplatit. A z ceho to ma platit? Prave z te reklamy!!!
Konečně se dostáváme k jádru věci. Píšeš, že auto si mohu koupit celé, tedy bez jízd přerušovaných reklamou. A ani k tomu nepotřebuji žádný knoflík na přepínání režimu prodeje.
Totéž požaduju u sledování televize: knoflík, kterým bych volil režim sledování filmu - s reklamou či bez. Podle cenového rozdílu bych se pak rozhodl, jestli bych se (teď už "dobrovolně") rozhodl nechat se obtěžovat reklamou, nebo jestli bych si připlatil za ten "komfort" sledovat film vcelku, případně zdali bych nakonec nenechal celý ten slavný televizor ekologicky zlikvidovat.
Pro Michala..
To máš sice pravdu, že ti "pořady a jiné šou", díky reklamě, televize nabízí prakticky zdarma, nicméně za ty sr.čky, co tam jedou ve dne v noci, by ještě měli platit oni tobě, což se neděje. Což je důvod, kvůli kterému již několik let tu plastovou krabici nevlastním. Ale pamatuji si, že v době, kdy jsem se ještě "koukal" a dávali reklamu, tak jsem měnil barvy jak semafor (rudá, zelená). Na druhou stranu reklama byla občas to jediné během superfilmu, na co se dalo vlastně koukat.
Medvěde, drž se...! :-))
Mějte se kuci
Igen....na ty sra.ky kouka vetsina naroda:-))) Proto je davaj:-)) Ja TV nevidel skoro rok, obcas se podivam na BBC, tod vse. A ty porady me taky nechybi, neboj:-))) Zas mi to nahradil inet:-) Tam se dozvim co chci ja:-)))
pro Medvěda
Ty by jsi chtěl knoflík, kterým by sis určil, jestli reklamy ve filmu chceš, nebo nikoli, ale ten již nyní přeci máš!
Reklamy mi nevadí, pustím si komerční televizi
Reklamy mi vadí, pustím si placenou satelitní televizi poté co zaplatím
Tak jednoduché to není. Platím si kabelovou televizi a ta se mě neptá, jestli chci nebo nechci sledovat reklamu. Satelitní příjem nemám a mít nebudu, protože majitel domu považuje své nájemníky za nevolníky a zakazuje jim umisťovat na fasádu či na střechu satelitní antény. Takže jsem proti své vůli nucen reklamu strpět, a to přesto, že za televizi platím.
To si opět trochu pleteš co si platíš:
to co platíš je přenost signálu přes kabel k tobě domů, dále je ta společnost ze zákona povinna ti zpřístupnit všechny celoplošné televize (takže 4) a dále různé programy, které ti k tomu přidává v podstatě zdarma.
Dále máš možnost si připlatit a mít placené kanály, kde se s běžnou reklamou nesetkáš, akorát s tím, že za tento placený kanál zaplatíš zhruba tolik, co za celou základní nabídku.
Mimochodem, můžeš nastínit nějaké řešení, jak by sis představoval systém, kdy by sis mohl z celoplošných TV vybírat jestli chceš reklamu, nebo nikoli a podle toho platit, či neplatit?
To je docela dobře možné, že si něco "pletu". Z mého pohledu prostě platím možnost sledovat televizní vysílání. Sledovat u každého výrobku nebo služby strukturu jejich ceny je nad mé síly. Navíc mi poskytovatel kabelového připojení nabízí jakési cenové balíky, kde jsou ceny za připojení a za placené kanály zmotané dohromady, takže je velmi pravděpodobné, že v ceně, kterou platím, nějaké placené kanály jsou, myslím třeba HBO nebo něco podobného. Já televizi prakticky nesleduju, takže mě to ani nijak zvlášť nepálí. Mám to spíš kvůli rodině.
Pokud po mně chceš technické řešení, jsi na špatné adrese. Nejsem technik. Určitou představu Ti ale nastínit mohu: Reklamní bloky by se vysílaly v předem známých časech a filmy by touto reklamou nebyly přerušovány. Fungovalo to takhle dost dlouho.
Pokud bych (ale velmi nerad) přistoupil na myšlenku přerušování filmů, pak moje představa je, že když už musí být film přerušován, mohl by před reklamou být vyslán signál, který by přijímač zaregistroval a přepnul třeba na přírodní obrázky s příjemnou hudbou (podle volby majitele přijímače). Po skončení reklamního bloku by byl vyslán signál, který by přijímač vrátil do režimu, ve kterém je sledován film. Vlastně by to byla obdoba někdejších "Přestávek", které byly oblíbeným "pořadem" v šedesátých letech.
A co se týče placení, pak by toto zařízení a jeho montáž do přijímače prostě nebylo zadarmo.
Tak jestli máš pro rodinu HBO, tak to je příklad TV, kde si můžeš prohlédnout film zdarma.
Tvé druhé navrhované řešení by byloo určitě technicky nějakým způsobem schůdné, už by stačilo pouze vyřešit, jak za to platit podle tvé sledovanosti, ale myslím si, že by se pro takovéto zařízení nenašlo tolik zájemců, aby to celé bylo finančně únosné.
Nevím to určitě, ale myslím, že HBO je placený kanál.
Pokud Medvěde televizi prakticky nesleduješ, tak proč ti tam ta reklama vadí???
Na to je velmi jednoduchá odpověď. Televizi nesleduju mimo jiné právě proto, že mi tam vadí ta reklama. Vlastně je to jediný způsob, jak se dá té reklamě skutečně uniknout. Abych při sledování filmu držel dálkový ovladač v pohotovosti a mohl se tedy proti náhle zařazené reklamě účinně bránit vypnutím televize či přepnutím kanálu, to se mi opravdu nechce. To bych se naopak stal otrokem těch reklam. Těch důvodů, proč jsem já osobně na televizi vlastně úplně rezignoval, je ale samozřejmě víc.
Pak se ale nabízí otázka, proč si ten film neshlédneš na placeném kanále bez reklamy. Nebudeš muset držet v ruce ovladač... Máš kabelovou TV tak zaplať za možnost žít bez reklam. Ta volba tady je!
Nemám tak širokou nabídku od poskytovatele kabelového připojení, abych si mohl zvolit jakýkoli placený kanál. Mimoto přece nebudu platit horentní sumy za to, že se jednou za půl roku podívám na nějaký film. Při mé frekvenci sledování filmů se placený kanál nevyplatí a u neplacených se nedá reklama vypnout.
Tak, a teď raď. Předpokládám, že mi doporučíš, abych chodil (jednou za půl roku) do kina nebo abych investoval do DVD přehrávače. V kině jsem byl za posledních pět let myslím třikrát a investice do DVD přehrávače by se mi asi taky nevyplatila. Pro mě je opravdu jedinou alternativou sledovat filmy v (neplacené) televizi, ale tam mi vadí ta reklama. Proto se asi chovám jediným možným způsobem - nekoukám.
Tak jak jsi naznačil, možností je tady několik. Máš celkem širokou nabídku. Ty ale nechceš platit za kanály bez reklam, nechceš platit za DVD přehrávač a nechceš platit v půjčovnách filmů. Chceš mít všechno pěkně zdarma. Jenže to nejde. Nic na světě není zadarmo. Vybral sis poslední alternativu - nedíváš se na televizi. Je to tvoje svobodné rozhodnutí. Pak si ale nestěžuj, že jsi byl k tomu dotlačen tou agresivní reklamou. Nebyl. Stále máš ty další možnosti. Ale placené!!!!!
To je omyl. Já nemám možnost se podívat jednou za půl roku na film bez reklam, aniž bych musel investovat do DVD přehrávače (uznáš, že na dva filmy ročně je to investice zbytečná) nebo si celoročně platit jakýsi placený televizní kanál. V obou případech by mě zhlédnutí jednoho filmu přišlo na tisíce korun. Tomu já ale neříkám možnost volby. Chci mít možnost zhlédnout takové množství filmů ročně, kolik chci já (tedy málo), a zaplatit jen za to zhlédnutí a ne za celoročně poskytovanou službu či drahý přístroj, které bych nevyužil. Jediným způsobem, jak toho můžu dosáhnout, je, když budu mít u konkrétního poředu možnost vykoupit se z područí reklam částkou přiměřenou počtu a délce pořadů, které bych sledoval.
Úplně ideální by byl stav, kdy by si člověk mohl zakoupit předplacenou kartu typu telefonní, kde by byl určitý počet impulsů. Sám by mohl rozhodovat, za jak dlouho a za co své impulsy "vykouká".
Menší problém vidím hlavně v tom, že vzhledem ke klesající úrovni veřejnoprávních TV by na to postupem času přešla dost velká část díváků (asi hlavně mladších). Následně by ČTV přišla o část svých peněz z konces. poplatků, načež by musela kvůli zachování objemu příjmů tyto poplatky zdražit. to by způsobilo další odliv ke "kartám"...... atd.
Medvědovi:
V tom případě Ti nezbývá nic jiného, než počkat až se tu naostro rozjede digitální vysílání... Jednou z nabízených služeb by totiž měly být pořady a filmy tzv. on-demand. Prostě si zvolíš (z toho co zrovna nabízejí) na co zrovna budeš chtít koukat Ty sám.
Ale má to samozřejmě jeden háček, nebude to zadarmo...
Jsou tady ještě další možnosti, Medvěde. Stáhni si film na internetu a dívej se na něj na počítači. Máš dvě možnosti - buď to bude zadarmo, ale nelegální (film prostě ukradneš) a to ti samozřejmě doporučit nemohu (a ty bys to při svém založení ani neudělal) nebo si film zaplatíš a stáhneš legálně. Jsou to další dvě možnosti. Pokud si ani tady nevybereš, tak už nevím.
Chováš se jako malé umíněné dítě. Chceš něco, co neexistuje (sledování jakéhokoliv vysílání ZDARMA) a zyrytě na tom trváš. Jestli nechceš přistoupit na jakoukoliv nabízenou variantu pak budeš muset počkat na video on demand jak ti psal Jarda.
Navrhuji tuto absurdní diskusi ukončit, protože tady ze sebe děláš před všemi hlupáka. Kouzelné tlačítko (jak požaduješ), které ti umožní zdarma sledovat televizi prostě neexistuje a NIKDY EXISTOVAT NEBUDE!!! Již asi po desáté ti opakuji - na světě nic není zadarmo. Tak se s tím smiř.
Jistě, musím opravit svůj příspěvek, kde jsem chtěl napsat, že HBO je program bez reklam, ale placený.
Omlouvám se za chybu
Ale vždyť ty se můžeš rozhodnout sám. Nechceš ve filmu sledovat reklamu? Nezapínej si ho. Nechceš na internetu reklamu? Nepoužívej ho.
Mimochodem u svých stránek na výběr s reklamou máš. Můžeš si zaregistrovat vlastní stránky www.petrrusy.cz, zaplatit za ně a poté tam nemusíš mít reklamu, ale ty jsi tuto cenu vyměnil za reklamu, aby jsi je měl zdarma.
To přece nemůžeš myslet vážně. Takže kdo nechce reklamu, nesmí si pustit film a nesmí používat internet. A kdo nechce letáky do schránky, musí zaplatit za speciální poštovní schránku? Prostě kdo nechce reklamu, musí si za to zaplatit. To je ale hodně zvrácené. To už hraničí s výpalným: Nechceš, abychom tě obtěžovali? Tak zaplať! Život naplněný kličkováním a uhýbáním před reklamou. Nádherná vyhlídka!
S těmi internetovými stránkami máš určitě pravdu. To, že jsem bezplatnost svých stránek "vyměnil" za reklamu vyplývá z toho, že jsem to nedělal a nezařizoval já, takže jsem to ani nemohl ovlivnit. Ale myslím, že reklama na mých stávajících stránkách vlastně (téměř) žádná není. Nejsem počítačový odborník, proto jsem si za ta léta ani nevšiml, že tam vůbec nějaká je.
Vám přijde zvrácené, že když něco chcete - film, internet, jídlo - že za to musíte zaplatit?
(Uznávám, poštovní schránka je jiný případ.)
Opět ne, jak psal Michal, máš na výběr
1) film zdarma a s reklamou
2) film za peníze a bez reklamy z půjčovny
3) film z placené kabelovky bez reklam, ale za poplatek
U internetu bohužel nemáš všude na výběr, ale i nyní existují stránky, kde si můžeš vybrat:
1) chceš serfovat zdarma? Musíš trpět reklamu
2) nechceš reklamu? zaregistruj se a zaplať poplatek a budeš mít stránky bez reklam
To, že tvrdíš, že jsi nemohl ovlivnit reklamu na tvých stránkách není pravda, jelikož to jsou tvoje stránky a pokud by jsi do zadání uvedl, že tam nechceš žádnou reklamu, tak by si měl stránky bez reklamy, ale již ne zdarma.
Ale CKP uz ti nahore vysvetlil, ze to, ze muzes zadarmo vyuzivat sluzby internetu ti umoznuje prave reklama!!! Myslis, ze tyhle a jim podobne stranky funguji zcela zdarma? Ze je lide tvori kvuli tomu, aby do nich strkali sve penize??? To asi tezko. Mozna ze zacatku, ale ted? Vsechno neco stoji...hosting, programator, i ty obrazky co tvori tenhle web se museji koupit (pokavad si je clovek neudela sam). Ty si vazne myslis, ze by to bez reklamy fungovalo? Jak? Musel bys platit!!!
Uznávám, že o tvorbě ani fungování internetových stránek toho mnoho nevím, a filmy téměř vůbec nesleduju. V televizi jsem na film koukal naposled asi před půl rokem. Jedním z důvodů je právě ta protivná reklama. Je to jeden ze způsobů mého úniku ze spárů nadměrné reklamy. Třeba se nadměrná reklama takto projeví v průzkumech sledovanosti a něco se změní. I když iluze si nedělám - moc lidí asi neuvažuje stejně jako já. Je to stejné jako když se reklama projevuje z mé strany nenakupováním výrobků, které (nedobrovolně) znám z reklam. Ani toto chování není asi příliš běžné. :o)
To musí být docela na palici když máš chuť třeba na sušenky a nemůžeš si je koupit protože si náhodou viděl na ně někde reklamu. Víš jak to udělá normální člověk ? Klidně si je koupí a když mu chutnají tak si je koupí i příště a na nějakou reklamu zvysoka kašle. A když mu nechutnají tak je dá psovi (ochránci přírody prominou) a příště si je nekoupí.
Moje spotřeba je natolik omezená, že třeba sušenky vůbec nejím, ale chápu, že to byl jen příklad. Na to můžu reagovat drobnou korekcí, že zboží, které znám z reklam, nekupuju tehdy, pokud si můžu vybrat. Když na nějaký výrobek nebo službu existujevíceméně monopolní dodavatel, pak mi opravdu asi nic jiného nezbude, než koupit i to, co z nám z jeho (tím pádem úplně zbytečné) reklamy. Takže například elektřinu odebírám od ČEZu, přestože jsem na něj reklamu už asi někde viděl.
Medvede, Medvede :) Na reklamu prece udelali tlacitko MUTE :) Osobne pri kazde reklame vypinam zvuk a zmensuju okno na monitoru do rohu.
Jinak se taky na reklamu nemuzu divat. Kazdou chvili tam davaji nejakou reklamu na soutez, kterou jsem programovala, coz je po chvili dost opruzivni.
Tlačítko MUTE neznám a nevím, jak funguje. Předpokládám ale, že řeší to, jak se reklamy (nebo jen zvuku) zbavit, ale moje představa je přesně opačná - že by nějaké tlačítko člověk zmáčknul, když reklamu CHCE a ne když ji nechce. Jen tak nebude reklamou obtěžován. Stejně tak by měly být domovní poštovní schránky těch, komu reklama nevadí nebo kdo si ji výslovně přeje, označeny nápisem "Reklamu ano" a do ostatních by se nesměla vhazovat.
Já nevím co tu pořád řešíte ;-) Reklamu v TV během filmů mám rád ;-) V tu dobu si totiž mohu v klidu odskočit, přinést další dávku jídla k obrazovce nebo odběhnout na cigáro ;-)))
Obhajovat přítomnost reklamy na svých stránkách tím, že o internetu nic nevíš je přinejmenším alibistické. Jako zadavatel jsi plně odpovědný za veškerý obsah svých stránek. Nebo chceš říct, že ti tam programátor dal něco, co sis neobjednal, něco proti tvé vůli? On se tě nezeptal, jestli chceš stránky zadarmo nebo placené? To bych se velice divil - to je totiž první otázka. Živím se v oblasti informatiky a něco o tom vím. Na svých stránkách děláš reklamu :
1. www.volny.cz
2. www.toplist.cz
3. www.counter.cnw.cz
Všechny tyto služby bys mohl mít i bez reklamy, ale musel bys zaplatit. Ty jsi se ovšem rozhodl jinak. Tvrzení, že netušíš, že máš na svých stránkách reklamu nebo že ti systém nedává možnost volby z úst vysokoškolsky vzdělaného člověka neobstojí. Vůbec tě nechci odsuzovat, že jsi se takto rozhodnul. Dělá to tak, zcela logicky, každý podnikatel, ale pak nechápu tvoji snahu bránit v reklamě ostatním.
Reklama je všudypřítomná a nic s tím nenaděláš. Tobě snad vadí, že máš na kole napsáno Favorit? To je taky forma reklamy a předpokládám, že jsi ten nápis nepřetíral barvou aby nebyl náhodou vidět. I na každém komponentu tvého kola je vyraženo logo výrobce - zase reklama a zase si dovolím tvrdit, že jsi ty nápisy pilníkem nezlikvidoval. I na každé hospodě svítí do dálky reklamní panel říkající všem okolo jaké pivo se zde nabízí. I tato reklama ti vadí? Přelepil jsi logo na svém mobilu? Nebo jsi přetřel firemní značku na sporáku doma v kuchyni? Ne, a každý den se na ni díváš...
Víš, i s reklamou se dá žít. Jak tady psala Ifča, televize má dálkový ovladač a pokud je film přerušený reklamou můžeš klidně přepnout na chvíli jinam nebo si skočit na záchod. Nebo jak psal Michal, běž do půjčovny, zaplať a podívej se na film bez reklam. I na internetu můžeš reklamu výrazně omezit - ale zase za to zaplatíš. Automaticky otevíraná okna lze také docela efektivně potlačit - neumíš to? Zaplať někomu, ať ti to nastaví. Obtěžuje tě spam v e-mailu? Vyber si lepšího poskytovatele. Já s tím problém ve své poště nemám. Ty možnosti jsou, jen si vybrat. Jenže to by ti pak zmizel nepřítel a co pak?
Ještě poznámka k tvému postoji "...nenakupuji výrobky, které znám z reklam...". Až budeš potřebovat nové kolo nebo třeba jen nové pláště - co si koupíš? Na všechny tyto výrobky je někde nějaká reklama, kterou jsi už jistě viděl. Znamená to, že přestaneš jezdit na kole? Určitě ne. Jak by ses dostal do práce? Prostě se podíváš na internet, zjistíš, kde mají takové kolo, které ti vyhovuje a pak si ho koupíš. Rozhodneš se pro prodejce, který ti udělá cenu, nabídne lepší servis, rychleji kolo dodá, ... prostě si udělá lepší reklamu než jeho konkurent. Stejně se podle těchto parametrů rozhoduješ, aniž o tom uvažuješ. Bojuješ proti něčemu, co sám aktivně i pasivně používáš, ale ostatním to chceš upírat. Tady je paradox...
Tlacitko MUTE vypne zvuk a opetovnym stiskem ho zase zapne (resp. utlumi na 99%, 100% vypnuti to vetsinou neni).
Ohledne reklamy. Ani nevis jak moc se rodicove tesi na reklamu ve schrance. Clovek si aspon na WC ma co cist.
Nehlede na to, ze si udelal reklamu tady tim, ze tu svuj web zverejnil. Navic za ni nezaplatil, takze s tim otravuje lidi a navic to ma na cerno:-) Dle meho nejhorsi zpusob reklamy:-)))
Reklamu v tom smyslu, jak proti ní tady vystupuju, ten můj odkaz není. Nikoho nenutím, aby to otvíral. Je to něco na způsob toho tlačítka, které můžeš stisknout, pokud o reklamu máš zájem. Vyčítat bys mi mohl jen to, kdyby Ti při otevření mého příspěvku najednou vyskočilo nějaké "pop-up okno" nebo jak se to jmenuje. To by byl přesně ten druh reklamy, který mi vadí. Kromě toho osobní stránky má v profilu kdekdo.
Tvoje stranky nejsou osobni!!! Jsi podnikatel a na svych strankach nabizis sluzby, za ktere si uctujes peniz....takze by sis mel za reklamu zaplatit, pokavad ji chces!!! To je tak, kdyz se chce podnikatel zviditelnit, tak musi platit. Pokavad jsou to osobni stranky, tak to je jina....ale ty jsi podnikatel!!!
Navic ta tva reklama nemela napis "REKLAMA", jak by sis sam pral u ustatnich reklam.
Dobře, ty stránky nejsou snad přímo osobními stránkami, i když inzerované služby poskytuju osobně, tudíž se to týká zase jen mé osoby, ale budiž. Kdo sledoval průběh naší diskuse o reklamě, musel ještě před rozkliknutém mého odkazu vědět, jaký druh stránek otvírá, tudíž se z mé strany v žádném případě nejednalo o nějako reklamu, kterou bych navíc někomu vnucoval.
Moje myšlenka, že by rekalma neměla být lidem vnucována, spočívá v tom, že by si ji člověk dobrovolně zvolil a kliknul na nějaký odkaz, přičemž by měl předem vědět, že obsah stránky, kterou otvírá, má charakter obchodního sdělení. A to v mém případě na této diskusi splněno bylo. Každý, kdo na ten odkaz kliknul, věděl, o co se jedná. A o to jde. Přece nechceš, aby se mé stránky jmenovaly REKLAMA. :o))
Nezlobte se, ale vy to nevnímáte, jak komicky ty hranice stanovujete? Vyskočí-li okno, je to nežádoucí reklama, když je to "jen" uvedeno, už není.... Pro Vás je hranice toho, co by zákon měl zakazovat, to, co vadí Vám...
Já celkem souhlasím s Vašimi názory, že by nikdo neměl být obtěžován aktivitou jiných, tedy to heslo "moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného", nicméně každý má tu hranici, kdy se cítí být obtěžován někde jinde... Znám paní, co si ustavičně stěžuje na hluk dětí, co si hrají v parku před jejím domem... A používá úplně DOSLOVA stejné argumenty jako Vy... Jasně, ať si každý má děti, když chce, ale musí mít ohled na to, že tu bydlí i lidi, co jejich vyřváváním si nepřejí být obtěžováni... Není to úplně srovnatelný příklad - reklama a děti, co by zachování lidstva jako živočišného druhu nejsou srovnatelné... ale ta paní to úplně stejně nevidí a nikdy neuzná...
Moji sousedé si zase do předzahrádky pořídili naprosto příšerné kýčovité sochy z plastu napodobujícího mramor... a mají jich tam asi dvacet... Fakt mi pohed na ně hodně vadí... Taky se celkem cítím obtěžována tím, že když ráno otvírám žaluzie, tak mám furt a furt tenhle výhled... (a řeknu Vám, zlatý bilboardy!)..Ale nemůžu proboha horovat pro zákon, který by lidem zakazoval si vyzdobit zahrady podle vlastního vkusu... Prostě zrušíme-li všechno, čím by se někdo snad mohl cítit obtěžován, nezbude naprosto vůbec nic...
To je snad ale v pořádku, že protestuju proti tomu, co mi vadí. Nejsem ovce, abych strpěl něco, o čem jsem přesvědčen, že porušuje má práva. Na tom, že pop-up okno je obtěžující reklama a že odkaz uvedený někde v textu obtěžující není, trvám. Rozdíl je v tom, že když na mě vyskočí okno, nedalo mi vybrat, kdežto na odkaz můžu a nemusím kliknout. V tom já vidím tu svobodu.
Chápu, že každý má tu hranici, kdy se cítí být obtěžován, někde jinde. V tom se určitě shodneme. Srovnání s paní, co jí vadí hluk vycházející od hrajících si dětí, je velmi dobré. Díky, budu o tom přemýšlet. Ale už teď vidím jeden rozdíl: Omezovat děti je přece jen něco jiného než omezovat reklamu nějakého podnikatelského subjektu. Je to podobné, jako když mi tu někdo předhazoval, že také topím (plynem), když jsem takový "ekolog". Prostě je potřeba rozlišit věci, které jsou nutné k životu a které mají víceméně nutně určité negativní dopady - ať už na přírodu nebo pohodlí (ostatních) lidí, a věci, které jsou buďto již vyloženě luxusní potřebou, popřípadě představují jen zvýšení míry něčího podnikatelského zisku. V obou posledních případech bych byl o poznání přísnější, ba přímo nekompromisní. Pak už se v mých očích jedná o počínání na úkor druhých.
Váš příklad s nevkusem v předzahrádce je úsměvný, ale velmi výstižný. Chápu, že to může být pro Vás problém. Zkusila jste se s temi lidmi po dobrém domluvit? Pokud budou na své "výzdobě" trvat, pokusil bych se na Vašem místě ten jejich nevkus pohledově nějak odstínit - třeba řadou květináčů s vyššími rostlinami nebo něčím podobným, případně mezi oba pozemky natáhnout vojenskou maskovací síť. :o)
Sám znám ze svého nejbližšího okolí podobný případ - hluk nějakého truhlářského stroje nebo cirkulárky. Dokud jsem si myslel, že vlastníci daného objektu vyrábějí dřevěné díly na opravu své vlastní chaty, byl jsem ochoten jejich počínání i jeho negativní dopady (po nějakou dobu) tolerovat, ale když jsem zjistil, že se jedná o (melouchářskou) výrobu na kšeft, bylo z mé strany po toleranci. Myslím, že z uvedených příkaldů je poznat, kde asi tak cítím tu hranici.
Určitě můj postoj trochu alibistický je. Je to proto, že nepotřebuju znát dopodrobna fungování a financování internetu či televize, abych věděl, že mi nadměrná reklama vadí. Můj "alibismus" spočívá v tom, že mi nikdo nedá vybrat, jestli reklamu chci nebo nechci. Pak mi ale někdo těžko může vyčítat, že ji taky vnímám.
Prográmátor tam na ty mé stránky dal věci, které považoval za natolik běžné a normální, že se mě na to ani neptal. A vůbec mu to nezazlívám. Samozřejmě taky automaticky předpokládal, že nebudu chtít "zbytečně" platit. Taky mi ta "reklama" na mých stránkách nevadí. Vždyť jsem si jí donedávna ani nevšiml, že tam nějaká je. O tom, že bych tyto služby mohl mít bez reklami, jsem nevěděl, protože jsem neměl důvod o tom přemýšlet. V takovém případě bych se bez některých z nich nejspíš obešel.
Že je někdo vysokoškolsky vzdělaný, ještě neznamená, že se perfektně orientuje na trhu s reklamou nebo v programování internetových stránek. Obojí jde absolutně mimo mě. Kde mě ale nespravedlivě obviňuješ, je tvrzení, že bych chtěl ve vnímání reklamy bránit ostatním. Pokud jsi četl většinu mých příspěvků k tomuto tématu, tak by podle mých představ měl dostávat reklamu jen ten, kdo o to stojí. Tak komu v čem bráním? Jde mi jen o to, aby nebyli reklamou obtěžováni ti, kterým to vadí a je jim to nepříjemné.
Toho, že je reklama všudypřítomná, jsem si všiml, ale nechci se s tím smiřovat. To, že mám na kole napsáno ne Favorit, ale BAREŠ, bylo proti mé vůli. Když jsem si to kolo nechával dělat, výslovně jsem jim říkal, že to tam nechci. Odkývali mi to, ale nakonec to tam dali.
S názvy firem na výrobcích takový problém nemám. To není reklama v pravém smyslu slova, která by někomu něco vnucovala. Vnímám to spíš jako podpis. Zrovna tak mi nevadí, když je sídlo nějaké firmy označeno jejím (třeba i nápadným) logem. Totéž u těch hospod.
S reklamou v televizi, hlavně když přerušuje film, ale už problém mám. Možná bych neměl problém, kdybych podle televizního programu věděl, kdy přesně se bude reklama vysílat. V takovém případě by byla oprávněná výtka, že mám přece knoflík na vypnutí televize. Ale toto řešení je pro současné inzerenty nedostatečně akční a málo agresivní. Oni svou reklamou chtějí opanovat čas člověka. Jakým právem oni budou určovat, kdy si mám jít uprostřed filmu pro šálek kakaa nebo si jít odskočit na záchod? To už si připadám jako loutka - podřizoval bych svůj režim tomu, kdy bude v televizi zařazena reklama.
Netvrdím, že se s reklamou nedá žít. Žít se dá i s jednou nohou. Prostě pokud reklama někoho obtěžuje, měl by mít právo ji nevnímat. A to dnes splněno není. Chodit do půjčovny pro filmy jen kvůli reklamě? To mi připadá, že bych si kvůli reklamě musel pořizovat další krám (video nebo jak se tomu říká) do domácnosti - vlastně bych se proti té reklamě musel vyzbrojit. Jakým právem mě reklama nutí do takových investic navíc?
Žádný poskytovatel tě neochrání proti nevyžádané poště, když máš svou adresu na internetových stránkách. Kdo si tu adresu na mých stránkách přečte, může ji kdykoli zařadit do nějakých databází a bombardovat mě obchodními sděleními, a to přesto, že adresa je určena jen pro potenciální zájemce o mé služby. To považuju za zneužití a myslím si, že by to měl být trestný čin. Jinak ke svému životu nepřítele nepotřebuju. Jen vnímám určité jevy, se kterými nesouhlasím, a snažím se proti nim vystupovat. Nepřátelsky se naopak chová ten, kdo mi něco proti mé vůli vnucuje.
Už jsem psal, že svoje "krédo", že nenakupuju to, co znám z reklam, aplikuju tehdy, když si můžu vybrat. Takže abych si kvůli tomu nekoupil kolo, nejspíš nepřichází v úvahu.
Nevím, jestli proti něčemu vyloženě bojuju, ale pokud proti něčemu vystupuju, tak je to nedobrovolné vnímání reklamy. Až budu něco chtít, tak si ty informace prostě najdu. Takže opravdu nechci nikomu nic upírat. Kdo před nevyžádanou reklamou být chráněn nechce, tomu to nevnucuji. Takže žádný paradox se nekoná. Spíš je to obráceně: Proč já mám trpět nevyžádanou reklamou jen proto, že to jiným nevadí. Když jim to nevadí, ať si to užijí, ale ať to nevnucují někomu, kdo o to nestojí.
Uz jenom to, ze pouzijes server Volny.cz je reklama. Takovehle portaly zijou z velke casti z reklamy. Takze tys ty pop-up okna, co nemas rad, vlastne podporil. Ty mas umisteni zadarmo, ale firma volny.cz na to nekde musela sehnat peniz....a kde asi? Z toho pop-up okna, co nemas rad.
Takze ty sis mel zaplatit domenu a hosting a pak by ses jedne reklamy zbavil (zatracene velke)!!!
Žádná "pop-up okna" jsem nepodpořil. Určitě kvůli tomu, že já jsem si nechal udělat (zdarma) stránky u firmy VOLNY.cz, nikomu neskáčou reklamní okna na monitor.
Takze ty si vazne myslis, ze ti volny.cz fakt dal webovy prostor a email ze sve kapsy??? Ze tam je nekdo tak hodnej, kdo to dotuje z vlastni penezenky???
Nic takového netvrdím. Říkám jen, že nikoho neobtěžuju svou reklamou a že kvůli mně nikomu neskáče nevyžádaná reklama na monitor, nikomu kvůli mně nechodí mu spamová pošta do e-mailové schránky ani nikomu nikdo necpe do schránek letáky s mojí nabídkou.
Víte... vy jste si dal zcela úmyslně na oči klapky s hrdým konstatováním "ekonomicky nemyslím a myslet nechci", což vám umožňuje ignorovat souvislosti a cítit se tím pádem proti ostatním jiný, lepší, spravedlivější... No, jak myslíte...
Ono nelze úplně přestat myslet ekonomicky, ale nesmí se ekonomická kritéria nadřazovat ekologickým a sociálním ohledům a už vůbec ne morálce a etice. Pokud tedy vnucená rekalma porušuje něčí práva (tak to prostě za sebe cítím), pak mě opravdu nezajímá, jestli toto porušování něčích práv je (pro někoho) ekonomicky výhodné.
Jiný, lepší a spravedlivější se necítím já, ale za jiné, lepší a spravedlivější považuju principy, které se tu snažím hájit. Jestli má někdo klapky na očích, tak jsou to právě ti, kteří vidí jen a pouze ekonomické stránky každého problému a nevidí ostatní souvislosti. Já osobně ekonomické principy vnímat samozřejmě dokážu, ale nejsou u mě na prvním místě.
Jen musim na strankach volny.cz koukat na ty bannery:-) A verim, ze kdyz mi od nekoho prijde mail z volny.cz, tak tam zase bude nejaky banner, nebo reklama. Me tohle nevadi, ale co kdyz nekomu jo?
Prave diky tomu, ze ty mas neco zadarmo, musi nekdo na tu blikajici vec koukat. Takze nepis, ze tomu neprispivas!!!
Každý mluvíme o něčem jiném. Já přece nikoho nenutím otvírat stránku www.volny.cz. Když někdo rozklikne odkaz na moje stránky, tak přece nebude koukat na žádné "bannery", reklamy nebo "blikající věci". Takže opravdu k ničemu takovému nepřispívám.
Ne...mluvime o tom samem. Ty si nedokazes pripustit, ze ty mas neco zadarmo a nekdo jinej kvuli tobe musi na jinych strankach mit reklamu!!! Nebo v emailu!!! Me to osobne nevadi, ale ty porad pises, jak te vsude reklama stve. A nedokazes si pripustit, ze zrovna na strankach volny.cz je ta reklama z casti kvuli tobe. A nerikej, ze tam nechodis, kdyz tam mas web a pravdepodobne i email!!! Tak na tu reklamu nenadavej...!!!
Já jsem si princip financování internetových stránek formou vnucování reklamy nevymyslel. To je stejné, jako kdybys mě obviňoval, že se z mých daní spolufinancuje okupace Iráku. To jsou prostě věci, které nemůžu ovlivnit a které nejsou mojí volbou. Co jsem ovlivnit mohl, tam žádná obtěžující reklama není. Svou firmu tímto způsobem nezviditelňuju. Jakým způsobem se bude zviditelňovat nějaká jiná firma nebo na co se budou používat daně, které platím, z toho přece nemůžeš vinit mě.
:-) Mohl jsi to ovlivnit. Mohl ses rozhodnou. Mohl sis rict, ja volny.cz a jejich reklamy nebudu podporovat. Koupim si svoji vlastni domenu a k tomu hosting. Zaplatil bys cca 1500Kc a mel bys klid...zadna podpora reklamy. Tady ses hold mohl rozhodnout!!!!
Tolik znalostí nemám, takže o této možnosti jsem před těmi x lety, kdy jsem si tu stránku nechal dělat, vlastně vůbec nevěděl. Takže asi zůstanu u toho alibismu, že sám reklamou nikoho neobtěžuju, ale odmítám nést odpovědnost za to, že to dělá někdo jiný a řídí podle toho svoji cenovou politiku.
Medvede...neznalost neomlouva!!! Na to preci VS nepotrebujes. To ti neni divne, ze jsi dostal neco zadarmo? Kdybys byl tak bystry a zajimal se o to, coz ty ses, tak by ses zeptal, kdo ti to plati:-))) No a pak by ses preci zeptal, zda by to neslo jinak, protoze ty, jako odpurce reklamy, ji preci nechces podporovat. Ten clovek, co ti to delal o tom urcite vi hodne...stacilo se zeptat:-)))
Ted ses zachoval presne tak, jak sam nemas rad...
Člověk nemůže znát všechno. Přiznávám se bez mučení, že počítače a vše kolem nich jsou moje slabina a tuto techniku využívám výlučně jako psací stroj pro překlady případně jako teď na výměnu myšlenek a názorů. Na druhou stranu po mně nemůžeš chtít, abych vyvozoval důsledky z toho, že nějaká úplně jiná firma obtěžuje své klienty a jejich okolí nevyžádanou reklamou. To bych nemohl například vůbec nic kupovat, protože bych se musel stydět za to, že nemalou částí zaplacené ceny spolufinancuju i reklamu na výrobek, který jsem si koupil.
Medvede....neznalost neomlouva:-))
Navic jsem ti psal, ze uz ti mohlo byt divne, ze mas vsechno zadarmo:-) To preci neni samozrejmost (drive asi bylo, proto ti to neprijde nejak divne).
A to, ze bys nemohl nic kupovat, protoze je na to vsude reklama...to uz ti tady snad nekdo vysvetloval.
Tenhle svet se bohuzel bez reklamy asi neobejde. Me reklama taky vadi...lziva, vtirava, falesna. Ale kvalitni mi nevadi. Navic dobre zpracovana.
V dnesni dobe je konkurence neuveritelna. Neni to jako driv!!! Obchodnik si nemuze dovolit zaspat, sednout si do kresla a cekat, az ho konkurence sezere. Pokavad ma co nabidnout, udela zajimavou, nevtiravou reklamni kampan, tak ma moznost vydelat. Ale jinak ne!!!!
Myslím, že bych se nechoval jinak, ani kdybych těch znalostí měl víc. Z jediného důvodu: Nebudu přebírat odpovědnost za něco, co činí jiná firma. Možná to zní trochu alibisticky, ale já svým rozhodnutím neovlivním, jestli firma volny.cz bude své klienty a jejich okolí nadále obtěžovat reklamou.
Neříkám, že by se reklama měla úplně zrušit, ale v žádném případě by neměl být nikdo nucen ji vnímat proti své vůli. O nic jiného mi nejde. Že by reklama měla být pouze informativní a tudíž pravdivá a nikoli manipulativní a lživá, považuju za samozřejmé.
Že nestačí být ve svém oboru dobrý a že k prosazení na trhu je potřeba reklamy, aby Tě nepřeválcovali ti ostatní (třeba i průměrní nebo horší), to je spíš smutné. Podle mě je to určitá deformace, kterou je potřeba odstranit.
Medvěde, pochop konečně, že ta firma volny.cz používá tu reklamu proto, aby i tobě mohla poskytnout službu zadarmo.
Pokud jí totiž všichni, kteří u ní máte svůj web zaplatíte za náklady s vaším webem spojené, tak ty reklamy nebude potřebovat, jelikož bude mít příjmy na svojí činnost od vás.
Jestliže s tou reklamou nesouhlasíš, tak ty zdarma služby nevyužívej.
Na stránkách naší firmy najdeš informace pouze o našich produktech a službách a nic více, tedy žádnou reklamu, ale nemáme to zadarmo, jako ty.
Medvede...zamysli seeee!!!! Je to tak jednoduche. To to nechapes, nebo nechces??? Ta firma z velke casti zije z reklamy. Ta firma je na tom zalozena. Je zalozena na tom, ze prijde nekdo jako ty a zadarmo dostane prostor pro svuj mail a web. Ale ta firma na to potrebuje nekde sehnat penize. Takze musi na svem webu umistit reklamu. Je to jeden zdroj prijmu. Kdyby nebyl, tak ti ta firma ten mail a prostor pro web misto neumozni. Nemela by na to penize!!!!!!:-)
Já to samozřejmě chápu, ale Ty zas pochop, že je to obchodní politika firmy volny a ne moje. Když si za své stránky zaplatím plnou cenu, nic se nezmění. Ta firma je prostě takhle postavena a musela by chtít ona sama změnit své chování. Z mé strany by to bylo jen prázdné gesto bez praktického efektu.
Jestli vaše firma nemá stránky zadarmo, nejspíš to nic nezměnilo na množství reklam, které firma VOLNY nebo jiná podobná vnucuje lidem, kteří o to nestojí. Na stránkách mé firmy taky nejsou jiné informace než o mé činnosti. Tím se tedy nelišíme. Ani moje a doufám ani Tvoje firma neobtěžuje lidi nevyžádanou reklamou. A o to jde.
Já to samozřejmě chápu a mockrát jsem to tu psal. Ale také jsem psal, že to není moje odpovědnost, jestli je nějaká firma, na kterou nemám vliv, založená na vnucování reklamy jiným lidem. Svým rozhodnutím nepřijmout nabídku stránek zdarma bych na tom nic nezměnil. I kdybych si ty stránky platil, stejně bych pak neměl kontrolu, co s těmi penězi udělají. Nejspíš by je vrazili zase jen do reklamy, tentokrát třeba do své vlastní.
Medvede....zmenil, uz jsem ti psal (a nejen ja), ze zmenil. Staci si koupit domenu a webovy prostor. Pak nemusis jit k volny.cz, ktery ti ten prostor pronajima zdarma. Ty si ho jednoduse koupis a zalezi na tobe, jak s nim nalozis. Nesnasis reklamy? Budes tam mit svoji stranku bez reklamy...protoze ti ji tam nikdo neda, kdyz je to tvuj placeny prostor!!!
Medvěde ty víš velmi dobře o čem tato debata je. Bojuješ proti něčemu a najednou se ukázalo, že to sám aktivně používáš. Říkáš, že nejsi odborník přes počítače a internet - ale to není vůbec nutné. Reklamu na svých stránkách pozná každý laik. Říkáš, že nemáš možnost to nijak ovlivnit, ale to taky není pravda. Už ti to tady mnoho lidí dokázalo. Ve svých reakcích úmyslně uhýbáš mimo, protože k danému nemáš relevantní argumenty.
Pokud to s omezením reklamy myslíš opravdu vážně, ZRUŠ své stránky na volny.cz, zaplať si vlastní doménu a nech si přeprogramovat stránky tak, aby tam žádné odkazy na toplist.cz a counter.cnw.cz nebyly. Jinak budeš stejný jako všichni ti zadavatelé reklamy, proti kterým tady tak vehementně bojuješ.
A jestli nevíš jak se zbavit někoho, kdo ti na e-mailovou adresu neustále posílá nevyžádanou reklamu tak si zaplať třeba mě - já to pro tebe ZA PENÍZE udělám. Nebo mi za to nebudeš muset platit, ale k ostatním reklamám na svých stránkách si umístíš reklamní banner na moje služby - už tam máš tři, tak to zase tak velká změna nebude. Co ty na to?
Ty rozhodně nebudeš platit firmě volny.cz, za to, že ti přestane na tvé stránky přidávat reklamu. Ty si zaplatíš vlastní domenu, např. www.petrrusy.cz, nebo www.vyukanemciny.cz apod. a nebudeš dělat reklamu nikomu. také nebudeš muset dělat reklamu firmě seznam.cz, jelikož tvůj email bude například [email protected] apod.
Až toto uděláš, tak budeš mít plné právo bojovat proti reklamě a třeba přesvědčíš ostatní aby si koupili také vlastní doménu a firma volny.cz skončí i s její reklamou.
Připadá mi to už trochu jako dialog slepého s hluchým. Tím, že bych si koupil svůj vlastní prostor, bych nezměnil vůbec nic. Na svých stránkách ani takhle žádnou obtěžující reklamu nemám, a to ani když je mám zdarma. Při otevření mých stránek nikdo tudíž žádnou reklamou obtěžován nebude.
Firma www.volny.cz uveřejňuje rekalmy jinde a naprosto nezávisle na mně. Jestli narážíš na to, že "reklamou" je třeba i to, že název poskytovatele je součástí "adresy" mých stránek, tak to já za obtěžující rekalmu nepovažuju. To je opravdu srovnatelné s "podpisem" výrobce na rámu kola.
Medvede....to je jak do dubu. Vsem je to snad jasne a jen ty delas, ze to nechapes!!!!
Je to opravdu rozhovor slepého s hluchým. Ty ten rozdíl samozřejmě chápeš stejně jako všichni ostatní, ale nikdy to nepřiznáš. NIKDY!
Jen ti ještě zopakuji jednu důležitou věc - NIC NENÍ ZADARMO !!!!!! Pokud chceš ty něco zadarmo využívat, musí to zaplatit někdo jiný - formou reklamy. Tuto základní formulku chápe každý člověk, aniž by k tomu musel mít ekonomické vzdělání. Jediný, kdo to nechce vidět jsi TY!
Možná proti něčemu bojuju, ale není pravda, že bych to "aktivně" používal. Trvám na tom, že na mých stránkách žádná obtěžující reklama není. Možná jsem opravdu takový laik, že reklamu na svých stránkách nepoznám. Vím jen, že tam je nějaký miniaturní puntík s nápisem "Top", ale nikdy jsem nevěděl, k čemu to slouží a už vůbec ne, že jde o reklamu. Další reklamy tam nejsou. Počitadlo nepovažuju za reklamu, protože nikdo nikoho nenutí na počitadlo klikat a samo o sobě reklamou není.
Každý tedy opravdu mluvíme o něčem jïném, protože já osobně můžu ovlivnit jen to, co budu mít na svých stránkách, ale nikoli to, co fima volny.cz dělá jinde. Rozhodně není pravda, že bych někam uhýbal. Na těch mých stránkách opravdu nic jiného, co by připomínalo reklamu, než ten malý (mně nic neříkající) puntíček "Top".
Neřekl bych že ta "reklama", kterou jsi našel na mých stránkách a o které já jsem vlastně vůbec nevěděl, někoho obtěžuje. Proto si myslím, že každý mluvíme o něčem jiném. Já mluvím o reklamách, které si vynucují něčí pozornost a obírají člověka o čas.
Díky za nabídku Tvých služeb, ale zatím na mé straně nevznikla žádná potřeba, tudíž ani poptávka po něčem takovém. Spamovou poštu určitě dokážu odfiltrovat i vlastními silami, až to nabude ještě obludnějších rozměrů.
Ještě jeden zážitek. Moje stránky kdysi napadl jakýsi hacker, pozměnil tam něco tak, že se mi úplně rozpadla jejich struktura (myslím, že to bylo řádkování). Vzápětí mi přišla na e-mail nabídka placené služby, že se mi někdo o stránky bude "starat". Musel jsem se tomu smát, ale na druhou stranu je to dost vážná situace. Je to jako kdyby sklenáři chodili po městě a rozbíjeli okna nebo autoklempíři obouchávali zaparkovaná auta kladivem, aby si zvedli vlastní tržby. Tím samozřejmě nechci říct, že by Tvá nabídka byla podobného charakteru. :o))
Ne že bych to nechápal, já se s tím odmítám smiřovat. Kromě toho nepovažuju název "seznam.cz" nebo "volny.cz" u názvů internetových nebo e-mailových adres za nějakou obtěžující reklamu. Stejně jako název výrobce na rámu kola nebo autor knihy uvedený na přebalu. Ale tohle všechno jsem tu už několikrát psal.
Jediné, proti čemu zde vystupuju, jsou obtěžující reklamy, které někoho omezují (přerušení filmu) nebo si jakýmkoli způsobem vynucují něčí pozornost. Myslím, že není problém tuhle hranici vidět. Název nebo logo firmy, označující její výrobek nebo sídlo, touto obtěžující reklamou není. Stejně jako jí není MOŽNOST rozkliknout si nějaký odkaz, protože je na rozhodnutí daného člověka, jestli tu reklamu vnímat chce či nechce.
Jediné, o co mi jde, je to, aby člověk nemusel nuceně a NEDOBROVOLNĚ věnovat svou pozornost výše definovaným obtěžujícím reklamám.
Ještě jednou ti zopakuji, že děláš reklamu těmto firmám :
1. www.volny.cz
2. www.toplist.cz
3. www.counter.cnw.cz
4. www.seznam.cz
To, že ty si myslíš, že takováto reklama není obtěžující a že to vlastně vůbec není reklama je pouze tvůj subjektivní názor nic neměnící na faktu že TO JE REKLAMA. Někdo jiný si může, stejně jako ty, myslet, že tvůj e-mail, který zveřejňuješ a rozdáváš kvůli podnikání je obtěžující reklama na zmíněný seznam.cz. Je to absurdní? Není. Alespoň ne v tom kontextu, který tady neustále prosazuješ.
Další argument - nikdo není na tvých stránkách nucen klikat na počítado (www.counter.cnw.cz) a ikonu TOPList. Ale na spoustě jiných stránek jsou taky bannery, které tě nenutí na ně klikat. Jen tam prostě jsou. Vypadá to, že tě obtěžuje pouze cizí reklama a ne ta vlastní - jinými slovy - co děláš ty je správně, co dělá někdo jiný a tobě to nevyhovuje je špatně. Nebo je to chybný závěr? Mě z toho nic jiného nevychází...
Stále opakovaný argument - volny.cz dělá reklamu někde jinde a já za to vůbec nemůžu... www.volny.cz je placen za počet kliknutí na své stránky, kde jsou umístěné reklamy (ty, které ti platí tvůj "bezplatný" provoz). Když někdo klikne na tvoji stránku (absolutně bez reklam...), jde vlastně přes volny.cz, kde jsou tvé stránky umístěné... už chápeš, kam tím mířím? Víc polopatě to už napsat neumím. Tady je pincip toho tvého "zadarmo" a toho jak pomáháš těmto firmám AKTIVNĚ zvyšovat jejich zisky.
Řešením je tedy to, že své dosavadní stránky zrušíš a u jakéhokoliv providera si necháš zaregistrovat PLACENOU doménu (např www.ucitelnemciny.cz - tato doména je volná, teď jsem si to ověřil). Dále si necháš předělat stránky bez odkazů na počítadlo a toplist (stačí ručně naprogramovat stejnou funkcionalitu) a změníš si emailovou adresu (přestaneš dělat reklamu na www.seznam.cz a budeš mít novou - např. [email protected]). Pak teprve budeš mít právo poukazovat na tu všudepřítomnou a obtěžující reklamu a říkat - když budete všichni jako já, bude svět bez reklam lepší. Znovu opakuji - bez tohoto základního kroku jsi ve stejné řadě jako všichni ostatní. Rozdíl je jen v tom, že ty máš na svých stránkách 4 reklamy a někdo třeba padesát.
Z dosavadní diskuse předpokládám, že napíšeš - ale já ty reklamy na svých stránkách za reklamu ani nepovažuji, vždyť jsou takové malé, skoro neviditelné a já s nimi vlastně ani nikoho neobtěžuji. A vlastně ani nevím, že tam jsou protože já se nestarám a nenesu odpovědnost za obsah svých stránek... Nebo překvapíš a napíšeš nějaký nový silný argument?
Asi vás ostatní tato diskuse obtěžuje a myslíte si, že na tento server nepatří (máte pravdu) a proto se až na výjimky k tématu nevyjadřujete, ale opravdu je tento princip tak nepochopitelný? Kde dělám chybu, že mě Medvěd zatím nedokázal pochopit? Nebo jsou mé úvahy tak zcestné a já jsem úplně mimo?
Tvé argumenty beru a můžu Tě ujistit, že je i chápu, i když opravdu nejsem odborník ani na počítače nebo internet, ani na reklamu. Jediné, co mi brání Ti dát zcela za pravdu je, že já ROZDÍL mezi nepatrným "bannerem", jak píšeš, a vyloženě obtěžující reklamou (například vkládanou do filmu) vnímám jako OBROVSKÝ, a právě někde mezi těmito polohami bych viděl tu hranici toho nepřípustného obtěžování. Protože si nemyslím, že bych reklamou toho typu, že používám produkt podepsaný firmou, která ho vyrábí nebo poskytuje, někoho obtěžoval, zatím se svými stránkami hýbat nebudu.
Pokud by byly tyto dva typy rekalmy srovnatelné, pak by se na obrazovce musel ten film jen zastavit a objevila by se nabídka volby, zdali chci nebo nechci sledovat reklamu. I na těch mých stránkách přece reklamu uvidím, jen když ten "banner" rozkliknu. Ale protože divákovi televize nikdo takto vybrat nedá, považuju to za více obtěžující než ani ne centimetr velký puntíček na mých internetových stránkách.
Nebo ten rozdíl snad nevidíš? Já přece nejsem a priori proti reklamě (či raději informacím o nabízených produktech) - já jsem především proti té agresivní formě, kterou je lidem i proti jejich vůli reklama vtloukána do mysli a podvědomí.
Poslední pokus, Medvěde.
Ten film, na který se chceš dívat musí televize koupit ZA PENÍZE. Potom ho nabídne divákům a samozřejmě za něj chce taky zaplatit - je to zboží jako každé jiné. Divák má na výběr - buď zaplatí shlédnutím reklamy uprostřed filmu nebo zaplatí penězi prostřednictvím placeného kanálu. Ty jsi se rozhodl, že toto zboží chceš, ale PLATIT za něj NEHODLÁŠ žádným způsobem. Připadá ti to normální? Rohlíky taky dostáváš od pekaře zadarmo?
Víc polopatě to už fakt nedokážu...
pro CKP13
Reklama jako taková televizi živí. Ale množství reklamy, která je během vysílání, je (dle mého úsudku) neúměrná.
Každý si uvědomuje, že nic není zadarmo, ale zkus zapátrat a podívej se , jaký zisk měla třeba tv N@va. ( http://www.digizone.cz/aktuality/tv-nova-a... ). Pro mě z toho vyplývá, že reklama jako taková neslouží k zaplacení filmů, ale především k mega výdělkům. Nebo si myslíš, že v případě polovičních reklamních časů by televize prodělávala?
Abych ti ušetřil čas, tak chápu, že podnikání se dělá za účelem zisku, musí ale být za každou cenu co nejvyšší?
Skutečně nemám z poslední doby žádné zkušenosti, ale co pamatuji, tak kvůli reklamě se na film pomalu nedalo dívat. V okamžiku, než se člověk zabral do děje (pokud vůbec nějaký byl), na něj vylétl blok trvající pomalu stejnou dobu jako vlastní film. A aby tě probudili z letargie, tak vysílali reklamní bloky s vyšší intenzitou zvuku. Dobrá masáž. . .
Bohužel, čeho si český divák žádá, to je mu servírováno.
Tak asi takto..
Pro Igen:
Ale já tady s Medvědem nepolemizuji o tom, jetli je správné do filmu zařadit jednu reklamu nebo deset reklam. Souhlasím s tebou, že mnohdy je těch reklam příliš a televize má možná až nemravné zisky. Ta diskuse je o tom, že Medvěd odmítá za film zaplatit vůbec. Za placený kanál bez reklam peníze nedá a na "normálním" neplaceném kanále požaduje reklamy vypnout jakýmsi tlačítkem úplně. On chce zboží zadarmo. To je celá podstata sporu.
Snažíš se mě přesvědčit o něčem, co vím a je mi to jasné. Jenže Ty myslím nechápeš, že já mám pouze dvě možnosti:
1. zaplatit si celoročně komerční kanál, tj. částku, která by byla možná přijatelná cenou za sledování stovek filmů ročně.
2. Koukat na tyto filmy na neplacených kanálech i s reklamou.
Když chci tedy koukat jen na NĚKOLIK filmů za rok, mám taky jen dvě možnosti:
1. zaplatit za každý z nich neúměrnou cenu (roční poplatek za příjem placeného kanálu dělený tím malým počtem filmů)
2. strpět přerušování filmů hloupými a nepříjemnými reklamami.
Já chci ale možnost třetí: Abych si mohl vybrat, kolik (jak málo) filmů chci sledovat a přitom si za normální přiměřenou cenu určit, jestli je chci mít přerušované reklamami. Tuto možnost mi ale nikdo nenabízí. Buď mě nutí sledovat i ty reklamy a nebo si vlastně musím zaplatit sledování stovek filmů, přestože jich chci sledovat jen několik. Podle mě je to jen součást všeobecného trendu zvyšování spotřeby za každou cenu: Kupuj si všeho co nejvíc, teprve pak se ti to vyplatí. To je ale zvrhlost.
Takže není pravda, co mi podsouváš, tedy že nechci žádným způsobem platit. Já chci platit jen za to, co spotřebuju, a nebýt přitom nucen dělat něco, co nechci (sledovat reklamu). Tato možnost je mi ale upírána.
Když už mluvíš o rohlících. S těmi filmy je to stejné, jako kdyby Ti pekař dal vybrat mezi ročním paušálem na 100.000 rohlíků (placený kanál) a nebo - když chceš těch rohlíků konzumovat jen 500 za rok, namaže Ti každý z nich pomazánkou ze zkažených vajec nebo rovnou z hoven (reklama) a k tomu říká:"Když chceš rohlíky bez té hnusné pomazánky, musíš si jich předplatit sto tisíc."
Snad už teď chápeš, o co mi jde. Já za ten rohlík velmi rád zaplatím přiměřenou cenu, ale chci ho bez té odporné pomazánky a jen v takovém množství, které vyhovuje mně a ne pekaři, který prahne po vyšších obratech a vyšším zisku.
Medvěde, už jsem ti psal, že si můžeš film stáhnout na internetu - legálně, zaplatíš pouze za něj a máš to bez reklamy. Jestli se ti nelíbí ani tato možnost, počkej na digitální vysílání a na video on demand - zaplatíš jen za to, co shlédneš.
Takže možnosti bez reklam jsou.
Medvěde, o kus výše si nastiňoval nějaká technická řešení, kde jsi souhlasil, že by sis zaplatil zařízení, které by ti reklamy filtrovalo a místo nich vysílalo hudbu a po ukončení reklamy by se přepnulo zpět do filmu. Za toto zařízení by si byl ochoten zaplatit a poté by si předpokládám byl ochoten zaplatit za shlédnuté filmy bez reklam.
Tak já ti na to říkám, že toto řešení již máš nyní: Zaplať si za to zařízení (DVD) a když dostaneš chuť se podívat na film, tak si ho vyber, pujč a promítni si ho na tom DVD bez reklam.
Toto řešení má ještě jednu velikou výhodu, nemusíš čekat, až ti bude film nabídnut TV, ale můžeš si ho pustit kdy chceš a jaký chceš.
Ano, půjčovna DVD je také řešením. Půjčovné se dnes pohybuje asi mezi 30-50 Kč za jedno DVD, přes víkend jsou většinou i nějaké slevy... Obyčejný hloupý přehrávač dnes stojí asi od 1000 výše...
Za prvé si to pak pustíš kdy chceš, kdy na to budeš mít náladu a kdykoli si to můžeš v případě potřeby zastavit a poté zase pokračovat v přehrávání. Nehledě k tomu, že na DVD to bude o mnoho měsíců/let dříve než v naší slavné TV...
O vámi navrhovaných možnostech vím (i když ne nějak podrobně), ale to je zase totéž, jako kdybych si předplatil placený kanál. To si mám kvůli třem nebo pěti filmům ročně kupovat DVD přehrávač? Přepokládám, že do toho zařízení na vypínání (či spíše raději zapínání) reklamy bych neinvestoval tolik jako do DVD přehrávače.
Se stahováním filmů na internetu nemám absolutně žádné zkušenosti, ale není to poněkud komplikované? Předpokládám, že by stažení filmu nějakou dobu trvalo, zatímco v televizi bych tento prostoj neměl. Navíc je to řešení jen pro velmi malou část domácností (nemyslím přece jen na sebe). Toto řešení by totiž předpokládalo, že každá rodina, která chce sledovat malé množství filmů bez reklam, by musela mít dostatečně rychlé a kvalitní (tudíž drahé) připojení k internetu, což by pro většinu z nich byla další (zbytečná) investice.
Tak snad jen to poslední doporučení (digitální vysílání a sledování filmů na přání), ale to je asi ještě hudba budoucnosti. Jsem zvědav, jak se k tomu postaví monopolní dodavatel televizního signálu pro náš dům. Bude tedy záležet ještě na mnoha okolnostech. Je příliš mnoho subjektů, které na tom budou chtít vydělat...
Abych tedy tuto plodnou diskusi nějak uzavřel. Nelíbí se mi, že se člověku prostě něco vnutí (reklama) a člověk je pak odsouzen složitě hledat možnosti jak tomu uniknout. Přesně takhle pro mě naše debata vyzněla.
Ale nikdo ti přece nic nenutí. To, že chceš koukat na filmy právě na neplacených kanálech je jen a jen tvé rozhodnutí. Máš na výběr dost jiných možností. Ty ale argumentuješ tím, že je to pro tebe drahé a nebo že to neumíš... Tak se to nauč. Zvládají to i malé děti. A argumentovat tím, že to dlouho trvá - stahuj přes noc. Tam ty prodlevy snad nevadí.
Zpátky k tvému "problému". Vybral sis zcela svobodně, že chceš sledovat filmy na "neplaceném" kanálu. Tady se platí tím, že shlédneš reklamu - reklamní vysílání je jedna z forem peněz. To, že chceš reklamu vypnout pokaždé kdy se objeví říkáš - v okamžiku, kdy po mě chce obchodník peníze za svoje zboží, já se vypnu a nezaplatím. Až zase začne vysílat, tak se připojím a s každou další "fakturou" za odebrané zboží se zase vypnu a zase nezaplatím. Kdo to tomu obchodníkovi tedy zaplatí? Pořád nechápeš že odebíráš zboží a nechceš platit?
To je pouze tvůj závěr, jelikož ti cokoli jiného, než zapnout bednu připadá složité. Prostě ty si za každou cenu chceš udržet ten svůj neudržitelný názor, že nejde sledovat film bez reklam.
Nabidnu ti ještě jednu alternativu, která pro tebe možná bude jednodušší, když i zde mi napíšeš, že je to složité a budeš si i nadále stát za svým, tak už opravdu nevím.
Chceš film bez reklam? Pusť si ho na ČT1, nebo ČT2.
A nebo další - ještě donedávna bylo nějaké nařízení či co, že do českých filmů se reklama nesměla pouštět i na komerčních stanicích. Jak je to ale nyní nevím, na většinu české produkce se totiž moc koukat nedá ;-)
Díky za vaše názory a postřehy. Musím přiznat, že jsem si ledacos ujasnil. Na druhou stranu si ponechám pocit, že všechno to, co jste mi tu všechno doporučili je opravdu jen a jen únik před něčím, co je mi bez předchozí dohody vnucováno. Nikdo se mě neptal, jestli chci platit tím, že budu nuceně sledovat reklamu. Takže to není moje volba. A už vůbec ne svobodná.
Nedobrovolné sledování rekalmy jako způsob úhrady za odebrané zboží či služby - to je jako bych se vzdával části své svobody, jako bych po kouskách rozprodával svou duši. Jo, já chápu, že to tak skutečně funguje, ale téhle hry já se prostě účastnit nechci, je mi vnucována, a pokud na ni nechci přistoupit, jsem odsouzen k tomu, abych (pro mě složitě) hledal nějaká náhradní řešení.
Nevím, jestli jste mě správně pochopili s tím vypínáním reklamy. Myslel jsem to obráceně - že bych ji zapínal, pokud bych měl zájem ji sledovat. Kdybych ji musel pokaždé vypínat, zase by to byl jen únik před něčím, co mi je vnucováno. V případě, že bych tedy reklamu vůbec nezapínal, byl bych samozřejmě ochoten si "připlatit" za každou hodinu nesledování reklamy. I když mi to připadá hodně uhozené - vlastně je to jako kdybych platil jakousi daň (či vlastně výpalné) z klidu a duševní pohody: Chceš mít klid, tak koukej platit!
Takže shrnuji: To, že nechci přistoupit na platbu v této "měně" (nedobrovolné sledování reklamy), neznamená, že za odebrané služby nechci platit vůbec. Naopak bych platil velice rád, ale jen za to, co jsem skutečně odebral - nikoli tedy nějaké roční paušály, ze kterých ve skutečnosti nevyčerpám ani půl procenta. Opravdu se těším na to, až toto bude možné, jak jste psali, s tím digitálním vysíláním a s filmy na objednávku. Možná pak nebudu sledovat tři, ale třeba až sedm filmů ročně a velmi rád za ně zaplatím přiměřenou cenu v nějaké normální měně. :o))
Kdysi jsem někde zahlédl nějaký bazmek, který se zapojí do TV přes SCART konektor. Byl to vlastně takový samostatný SCART konektor, ve kterém byla nějaká elektronika... Mělo to prý umět když už ne "vypnout", tak alespoň ztišit reklamy. Že by to fungovalo moc nevěřím, ale prodávalo se to ;-)
Medvěde, Medvěde, s tebou je to pořád dokola. Zde existuje nabídka několika služeb. Placená televize bez reklam, neplacená s reklamami, půjčovny filmů, možnost placené stažení filmu s internetu, neplacená veřejnoprávní televize bez reklam, ale ty si vybereš pro sebe tu nejhorší variantu, kerá ti vadí a pak si stěžuješ. Stěžuj si akorát na sebe a na to, že nejsi schopen si v nabídce vybrat tu nejlepší podle tvých priorit, ale tu nejhorší.
Ty se můžeš svobodně rozhodnout, jak budeš za to sledování filmu platit, rozhodl ses, že to zaplatíš vloženou reklamou a teď proti tomu bojuješ. Nelíbí se ti to? Změň to, je to, to rozhodnutí je jenom na tobě.
To máš stejné, jako kdyby sis koupil jogurt, který ti nebude chutnat, ale poté si ho budeš kupovat dál, protože koupit si jiný je pro tebe složitější, nebo dražší, tak se budeš nutit jíst ten hnus a budeš nadávat, že je to strašné, a že nemáš jinou alternativu, než že ti nutí tento strašný produkt.
"...vlastně je to jako kdybych platil jakousi daň (či vlastně výpalné) z klidu a duševní pohody: Chceš mít klid, tak koukej platit!..."
Opět zcela (záměrně???) chybný závěr. Ten správný je : "Chceš si koupit naše zboží? Tak zaplať."
Dále píšeš, že jsi ochoten platit za skutečně shlédnuté filmy a za to, že v nich nebude reklama. Něco to stojí, ale jsi to ochotný akceptovat. Protože tato služba zatím není nabízena, proč nepřistoupíš na zakoupení DVD? Prvotní investice je zanedbatelná a při tvé frekvenci sledování filmů budeš mít náklady na provoz cca 100 - 150 Kč ročně. Zase tě někdo nutí, aby sis koupil jakési zařízení, které nechceš? Do budoucna si (možná) budeš muset koupit podobné zařízení, které ti to video na objednávku zprostředkuje nebo nový televizor, který ho již bude mít integrovaný).
Teď mě napadla ještě jedna možnost jak tvůj problém vyřešit. Až budou dávat na placeném kanále nějaký film, který chceš vidět bez reklam, zajdi k sousedovi, který si ten kanál zaplatil. Pokud takového nemáš, stav se u nás. Můžes si ty tři filmy ročně shlédnout bezplatně.
Ono to opravdu tak nějak je. Veškerý trh je zaměřen na lidi, kteří všeho spotřebovávají hrozná kvanta, a ještě je v tom utvrzují a podporují, protože jim to přináší zisky. Když já ale všeho spotřebovávám strašně malá množství (snad kromě jídla), tak se mi prostě nevyplatí studovat ty strašně komplikované cenové nabídky, kupovat nejrůznější složitá a nákladná zařízení, která bych hrozně málo využíval.
Tu nejhorší variantu si pro sebe nevybírám záměrně, ta mi prostě zbyla z minulosti a já jsem jen "neudržel prst na tepu doby". Jinými slovy nestal jsem se tím správným konzumentem, co nedělá celý život téměř nic jiného než porovnává cenové nabídky.
Když se někoho zeptám, třeba kolik stojí jedna esemeska, tak se na mě každý kouká jako na pitomce. Každý je schopen mi půl hodiny vykládat o tom, který operátor má jaké cenové balíky a nabídky, jaké paušály a předplacené karty a jaké výhody a volné minuty, kolik dostanu plyšových medvídků, když provolám a dostatečný počet minut, a já nevím co ještě, a z čeho se potom nakonec ta definitivní cena té esemesky stejně nevyklube.
Podobné mi to připadá s cenou za nerušené sledování filmů. Záleží na tom, jaký typ kanálu, kolik minut reklamy snesu, jsem-li ochoten si připlatit na nějaké přídavné zařízení nebo si rovnou koupit něco úplně jiného, jestli si k tomu ještě přikoupím kabelové připojení k internetu nebo zruším pevnou telefonní linku...
Můj život se neskládá jen z nákupů a spotřeby, tudíž tomu nehodlám věnovat tolik času a úsilí, abych se v tomhle všem orientoval.
Kup si ten DVD přehrávač a máš to vyřešené... On totiž umí přehrávat i klasická zvuková CD a drtivá většina z nich i MP3 soubory. Takže to nebude zas taková jednoúčelová investice... Tohle snad ale víš, ne ? ;-)
Chybný závěr? Možná podle toho, jak to kdo vnímá. Kdyby to bylo tak jednoduché - Chceš-li koupit naše zboží, tak zaplať... Já bych za to sledování filmu nepřerušovaného reklamou i rád zaplatil, ale ne sledováním bezduché reklamy, zakoupením ročního předplatného na placený kanál nebo pořízením složitého zařízení, které bych využil párkrát do roka.
Napadla mě ještě jedna varianta: Za sledování filmů by se platilo, a ten, kdo by DOBROVOLNĚ sledoval jakýsi reklamní kanál, mohl by mít slevu podle minut odsezených před televizí se zapnutým reklamním kanálem (sleva pro masochisty). Je to sice hloupost, ale to, co funguje teď, mi připadá ještě daleko hloupější, protože je člověk k nedobrovolnému sledování reklam nucen.
Budeš se divit, ale nevím. Neorientuju se v této technice ani za mák, a to právě proto, že ji tak málo využívám.
Tak co vlastně chceš Medvěde? Napřed tvrdíš, že by sis rád připlatil za zařízení, které by ti odfiltrovalo reklamu a teď zase brečíš, že si nějaké další, "strašně drahé a složité" zařízení budeš muset koupit. Jsi jako některé ženy - neví co chtějí, ale nepřestanou otravovat, dokud to nedostanou.
A neuhýbej zase tím nesmyslným tvrzením o strašně drahém a složitém zařízení - třeba DVD. Stojí to jako jedna dobrá večeře ve dvou, do televizoru to připojíš jedním kabelem a pak jen zmáčkneš PLAY. Jestli tohle nezvládneš, pak se vrať zpátky na strom - není ti pomoci...
Medvěde,
ty máš buďto klapky na očích, aby jsi viděl pouze tu svojí vysněnou komerční televizi a nic jiného tě od ní nerušilo, aby jsi mohl na tu reklamu nadávat a jsi vlastně masochista,
nebo se u počítače svíjíš smíchy jak ti to tady žerem a nemůžeme pochopit, že to nemůžeš pochopit.
víš co, nebýt reklamy, tak o těch svých 3 filmech do roka ani nevíš, tak se na ně nedívej, nic zásadního se nestane, to přežiješ. A ještě ušetříš peníze, spotřební materiál, elektroniku, náklady na dopravu a energii na provoz. No nejni to nejlepší řešení?
Je tu mezi námi určité nepochopení.
Odeslalo se mi to dřív než jsem chtěl, tak pokračuju. To nepochopení spočívá v tom, že já si tu nestěžuju kvůli sobě. Já bych opravdu těch pár filmů oželel a taky to tak dělám. Vždycky mi jde o princip. A ten je tu prostě špatný. Někdo se tu nutí dělat něco, co nechce. Že se s tím většina konzumentů (diváků komerčních televizí) smíří, je věc druhá.
Proto v podstatě jen nahlas uvažuju, jak by se to dalo zařídit čistěji - prostě tak, aby vztahy mezi poskytovateli služeb a jejich zákazníky byly průhlednější a nebyly postaveny na nějakém vnucování. To, že ty vztahy nejsou průzračné, je podle mého záměr. Hlavním cílem je tu zvyšování spotřeby za každou cenu.
Takže ta vaše doporučení jsou pro mě sice zajímavá, ale o to mi vlastně vůbec nešlo. Jde mi o to, poukázat na zvrácený princip výměny určitého druhu zboží za kus lidské svobody. Je smutné, že na to lidi tak snadno a rychle přistupují.
1. zaplatit za každý z nich neúměrnou cenu (roční poplatek za příjem placeného kanálu dělený tím malým počtem filmů)
...to me rozesmalo:-))
Takze ty bys nejradeji za kazdej z nich zaplatil co nejmin, ikdyz ten film je proste pro tu TV financne narocnej. Zas bys chtel neco dostat se slevou, nebo to mit skoro zadarmo:-))) To neni jako driv:-)
Nevím, ale myslím, že jsi dost dobře nepochopil, proč jsem to psal. Nevím přesně, kolik bych platil za příjem nějakého placeného kanálu, ale určitě by to bylo alespoň v tisících ročně. Takže moje věta, že cena za každý zhlédnutý film by byla neúměrná, vycházela z propočtu, že se za rok dívám na velmi malé množství filmů. Abych tedy zjistil, kolik jsem kvůli zhlédnutí jednoho filmu (bez reklamy) zaplatil, musím roční poplatek za placený kanál vydělit počtem zhlédnutých filmů. Ty tisíce bych dělil jednociferným číslem, takže by mě sledování jednoho filmu přišlo velmi zhruba na tisícovku. Tak nevím, co Tě na tom rozesmálo. Pořád chcete, abych uvažoval ekonomicky, tak jsem si jednu ekonomickou úvahu dovolil.
Moje úvaha tedy nebyla vedena touhou zaplatit co nejmíň nebo mít vše zadarmo, ale naprosto legitimním přáním zaplatit odpovídající cenu. Výsledkem je, že se při mé frekvenci sledování filmů prostě nevyplatí utrácet peníze za placený kanál.
Medvede...delas ze mne hlupaka?
Dobra...platis treba 1000Kc za kabelovku. Za rok je to 12tis. 3x za tyden se podivas na film....takze te ten film vyjde na cca 75 korun. A ted mi teda rekni, proc si ten film nepujcis v DVD pujcovne? Pripadne si ho za par korun nestahnes z netu (legalne stazeny film je levnejsi!!!)??? To je v podstate to co hledas....muzes si vybrat to, na co se chces podivat a za to si i zaplatit!!!! Jenze tobe by pak chybelo to, kvuli cemu mas to TV taky zaplacene...zpravy, pocasi, sport, nejake prazske TV.... Ale to na netu taky najdes....zadarmo, ale budes mit kolem toho ty reklamy, proti kterym bojujes!!!
Medvěde, uvedu ti hypotetický příklad který jsem vymyslel a jsem zvědavý co mi na to doporučíš.
Mám doma bednu a v ní připojení kabelové televize, za který platím několik stovek měsíčně a sleduji na tom 3x ročně nějaký film. Bohužel v tato televize nevkládá to svých pořadů reklamy, proto musím platit těch několik stovek měsíčně, abych se ne ten film sem tam mohl podívat. Takto mě vyjde jeden film na více než 1000 korun, což je ekonomicky hrozné, ale co mám dělat, když tato televize nechce snížit tu cenu. Já bych přivítal nějakou televizi, která by měla příjem z reklamy a já bych nemusel platit ten měsíční poplatek, ale takto je to opravdu hrozné. To jsme nyní všichni rukojmím této televize, jelikož ona si určí, že zaplatím každý měsíc, ale co my co bychom chtěli platit reklamou ve vysílání.
Prosím co s tím?
Tak a teď mi Medvěde poraď, ale dopředu tě upozorňuji, že nechci investovat do nějakých přístrojů, či zařízení, které by mi to umožnili, já bych si to přál tak jak to je, ale abych tu kabelovku měl zadarmo.
Dělat z Tebe hlupáka bych si nedovolil. Na to mě snad už dost dobře znáš. Jenom jsi mi dost přesně neporozuměl. Já nekoukám na tři filmy týdně, ale na podobné množství ROČNĚ. Například teď jsem viděl nějaký film v televizi naposled někdy v březnu. Takže by mě v takovém případě jeden film nevyšel na 77,- Kč, ale třeba na 3.000,- Kč.
Jinak pokud v televizi na něco koukám, tak občas jen na zprávy, ale v poslední době ani to ne. Na sport ani počasí nekoukám vůbec.
Díky za ten příklad. Určitně nám leccos objasní, protože naprosto přesně odpovídá mé situaci.
V tom modelovém případě, který popisuješ, je jediným řešením reklama v předem stanoveném čase za současného striktního dodržování začátků pořadů podle předem zveřejněného programu. Bude tím zachováno mé právo nebýt obtěžován reklamou, neboť v takovém případě mi opravdu stačí použít vypínač. Není tudíž ani třeba investovat do složitých přístrojů. Jak jsem tu již mnohokrát zdůrazňoval, nevadí mi reklama jako taková, ale její nevkusné vnucování (například právě přerušováním filmů).
Mě v tom hypotetickém příkaldu nejde o to, jestli reklama bude v předem určeném čase, já jí snesu klidně i uprostřed filmu, protože si budu moci dojít pro buráčky a na toaletu a o nic nepřijdu. Já chci platit za tu TV reklamou, nikoli měsíčními poplatky. Co s tím???
Myslis jako reklamu treba pred a po filmu? Ale takova reklama ti preci nezaplati film. Navic takovou reklamu zada malo kdo, protoze vi, ze bude mit malou sledovanost...to jsou celkem vyhozene penize!!! Takze se tim zase ten film nemusi zaplatit.
Reklama se dava do filmu z toho duvodu, protoze se predpoklada, ze ji shledne mnohem vice lid nez pred a po filmui....cim vetsi sledovanost, tim vetsi cena reklamy a tim vetsi moznost, ze se ten drahej film zaplati!!!!
To, že reklama bude v předem určeném čase, by mělo stačit na to, aby zaplatila náklady na vysílání v takové výši, že nikdo nebude platit měsíční paušální částky. Myslím, že by se opravdu nic nestalo, kdyby se tyto náklady platily reklamou vysílanou v předem určeném čase. Jinak by sis totiž svoje přání být obtěžován reklamou plnil na úkor těch, kteří jí obtěžováni být nechtějí. V tom případě bys naopak Ty měl přemýšlet o tom, jak by ses mohl nechat obtěžovat tak, aniž bys tím omezoval někoho jiného, kdo o to nestojí. Rozhodně by tento problém neměli řešit ti, co obtěžováni být nechtějí.
Ti ostatní to mají vyřešeno, pouze já jsem takový, že to chci změnit tak, abych pro to nemusel nic udělat, něco se naučit, nebo něco málo do toho investovat.
Proč by reklama před filmem a po filmu neměla zaplatit náklady na film? Sledovanost takové reklamy bude prostě taková, jaká je po té reklamě poptávka. To je přece základní poučka trhu. Jestli je reklama zboží, pak by pro ni toto pravidlo mělo platit. U jiného zboží přece taky nebudeš penalizovat spotřebitele za to, že si ho nekoupí. Jiné zboží přece taky nebudeš lidem vnucovat. Když budeš obchodovat se sádrovými trpaslíky, tak taky nepůjdeš a nebudeš je lidem násilím instalovat do zahrad. Ať tedy rekalmu sleduje ten, kdo chce, ale nikdo by k tomu neměl být nucen.
Já samozřejmě vím, že se reklama vkládá do filmu, aby se zvýšila její sledovanost, ale ten rozdíl mezi sledovaností reklamy v předem známém čase a reklamou vkládanou do filmu je reklama vnucená, to jsou sádroví trpaslíci na cizích pozemcích proti vůli jejich majitelů.
Vnucení reklamy někomu je porušení jeho práv a svobod. Pokud někdo chce být tímto způsobem obtěžován, nechť si to ale zařídí tak, aby tím nebyl obtěžován nikdo jiný. Pokud někdo chce platit za nějaké služby tím, že si nechá dát na zahradu sádrového trpaslíka, neznamená to, že ostatní za tyto služby musí platit stejným způsobem.
Jak je to dlouho, co se u nás filmy přerušují reklamou? Deset let? A co předtím? Proč dříve bylo možné filmy financovat jinak a teď by to najednou nemělo jít? Tento způsob financování přece není žádná objektivně daná přírodní zákonitost - je to jen marketingový tah, který omezuje práva spotřebitelů.
Už jsem psal, že mi nejde o mou osobu. Já to mám v postatě vyřešeno: Řeším to tak, že na televizi a všechny ty filmy prostě kašlu. Já je k ničemu nepotřebuju.
Mně jde o princip. I kdyby velké většině vnucená reklama nevadila, nepřestává být reklamou vnucenou. Je to prostě druh násilí. Zkus si udělat malý průzkum - pokládej lidem otázku: "Vadí vám reklamy uprostřed filmu?" A zjistíš, že rozhodně nejsem jediný, komu to vadí.
Takže ještě jednou: Vadí mi to jako princip. Je to obchod s lidskou svobodou. A nic na tom nezmění, že je třeba i většina lidí ochotna se s tím nakonec smířit. Takže ať si ti, kteří se dobrovolně nechají takto obtěžovat (a svým způsobem zotročovat), svému "koníčku" nadále holdují, ale ať z toho nedělají nějaký univerzální zákon, kterému se musí přizpůsobovat i ti, kteří o to nestojí nebo kterým je to dokonce z duše protivné. Ať si platí za sledování televize tímto způsobem, ale ať k tomu probůh nenutí ostatní.
Medvěde, reklama se do filmů vkládá od té doby co jsou zde komerční televice, nikoli deset let.
Ty nemůžeš pochopit jednu jedinou věc, a to, že tebe nikdo nenutí, aby si tu službu odebíral. Reklama není ta služba, ani nabídka zboží. Ta služba je film, do kterého je vložena reklama, to víš předem, a ty se můžeš rozhodnout tuto službu za těchto podmínek nepřijmout.
To máš stejné, jako když jdeš do obchodu něco koupit a stále budeš protestovat proti tomu, že musíš v tomto obchodě platit pouze kartou, nikoli hotovostí a i přesto, že ti to velice nevyhovuje, tak tam budeš chodit nakupovat stále, místo aby si začal nakupovat v jiném obchodě, kde lze platit hotově, což ty by si třeba preferoval.
Prostě máš na trhu 5 možností si vybrat pro tebe nejlepší službu, ale ty sis vybral pro tebe nejhorší službu, která nesplňuje tvé kritéria, což je ale pouze tvůj problém, nikoho jiného. Pokud totiž někdo jiný má stejné priority jako ty, tak to vyřešil tím, že odebírá jinou službu, která splňuje jeho požadavky.
Jo, ale když se těch stejných lidí zeptáš, jestli by chtěli platit za každý pořad, na který se budou dívat, tak ti odpoví také ne.
Pokud by si chtěl udělat průzkum, tak by si musel postavit anketu na tom, aby věděli co by případně následovalo, což je, že to ta televize zabalí a oni budou mít po bezduché zábavě, nebo budou platit tolik, že to pro ně bude ještě více neakceptovatelné, než reklama v televizi.
Chápu, jak ten "můj" problém vidíš. Ale znovu zdůrazňuju. Já jsem si ho pro sebe v podstatě vyřešil. Můj "problém" je nesouhlas s principem vnucování čehokoli komukoli.
První komerční televize byla asi Nova a ta tady o moc déle než deset let nebude. Nejvýš tak třináct let. A to ještě nevím, jestli hned od začátku začala přerušovat filmy reklamou. Myslím, že nebylo hned od začátku. Ale o to zas tolik nejde. Jen jsem chtěl upozornit na to, že to určitě jde i bez toho.
Budeš se možná divit, ale opravdu nemám jinou volbu než tuto službu odebírat. Bydlím v nájemním domě s majitelem, který má jakousi dohodu s poskytovatelem kabelové televize a nepovoluje v domě nic jiného, například satelitní antény na fasádě nebo na střeše. Ale to bychom se už dostali někam jinam. Jen chci, abys věděl, že moje možnosti nepřijmout nabízenou "službu" jsou hodně omezené. Nejspíš bych se kvůli tomu musel stěhovat.
Máš pravdu, že povinnost platit v nějakém obchodě pouze kartou bych také považoval za porušení svých práv. V zemi snad platí nějaká měna a obchodníci by měli být povinni ji přijímat i v hotovosti. Přesto ale nejde o stejný problém jako nucené sledování reklamy. Rozhodně je jednodušší jít do jiného potravinářského obchodu než měnit poskytovatele kabelového připojení nebo si platit jiný televizní kanál.
Takže ještě jednou zdůrazňuju: Nejde mi ani tak o mou osobu, ale o nepřijatelný princip nuceného sledování reklamy. A navíc: Poskytovatele kabelového připojení ani skladbu programů jsem si nemohl zvolit. V podstatě mi to bylo přiděleno a moje možnosti to změnit jsou téměř nulové.
Je samozřejmě možné, že by i na jinou otázku odpověděli záporně. Je dokonce možné, že by si současný stav vybrali a že by nakonec na nucené sledování reklamy přistoupili. Ale to nic nemění na tom, že by měli mít možnost si vybrat. Takhle je člověk postaven před hotovou věc: "Jinak než s nuceným sledováním reklamy náš program sledovat nelze."
Pokud bychom se tedy měli držet demokratických principů, měl by se těch lidí někdo zeptat, co si o tom myslí, a ne předjímat jejich rozhodnutí a říkat:"Stejně by se pro to rozhodli, tak proč se jich na to ptát?"
Pokud by to v případě masového nesouhlasu s nuceným sledováním reklamy nějaká televize "zabalila", myslím si, že by její místo velmi rychle zaujala nějaká nová, která by se vůli spotřebitelů přizpůsobila. Takže si nemyslím, že by lidi měli po bezduché zábavě. To je natolik lukrativní artikl, že by určitě ustoupili zcela jistě by nevyklidili prostor konkurenci.
Stále dokola opakuješ, že nemáš jinou volbu než službu (kabelovka u vás v domě) odebírat. My jsme ti tady nabídli řadu jiných možností (DVD, kino, filmy z internetu, ...), ale ty tady stále budeš demagogicky tvrdit, že jiná volba neexistuje. Ty nechceš řešení, ty potřebuješ nepřítele.
Kus výš píšeš, že reklama je zboží... v určitém smyslu je to pravda, ale v kontextu ve kterém se bavíme jsou to peníze. V kupní smlouvě, kterou uzavíráš s providerem tv vysílání (tím, že zapneš televizor) je uvedeno (a tobě předem známo), že za shlédnutí konkrétního pořadu je třeba zaplatit shlédnutím reklamy uprostřed pořadu. To, že televize pořad uvede a to, že ty si ho pustíš jsou podmínky smlouvy naplněny. Problém nastává v okamžiku, kdy ty máš dodržet smlouvu a za odebrané zboží zaplatit - to nechceš. Navrhuješ, aby se reklamy přesunuly do časů, kde se na ně (zcela logicky) nebude nikdo dívat = nikdo nebude platit!
Znovu opakuji, že tě nikdo nenutí filmy s reklamou sledovat. Možností na výběr je dost.
Teď mě napadla paralela s tvým argumentem, jak jsou všechna řešení drahá, protože ty se díváš jen třikrát do roka. Když si koupím oblek za 30.000 Kč a půjdu do divadla jen třikrát, tak mě jedna návštěva přijde na 10.000 Kč + lístek. To se mi může zdát drahé a tak mám na výběr - buď začnu chodit do divadla (a po tisíci představeních mě oblek vyjde na 30 Kč/představení) nebo si koupím oblek za patnáct stovek nebo začnu v obleku chodit i jinam než do divadla (to jsou ty další možnosti). Pokud si zvolím to první nejdražší řešení, nemůžu nadávat na systém, že mi nedává vybrat - je to moje svobodná volba. Zvol si tedy jiné, pro tebe levnější a výhodnější řešení a máš po problému.
Medvěde, je to pro tebe jistě frustrující, ale prostě neexistuje žádné lidské právo zaručující bezplatné sledování televize.
Nikde netvrdím, že chci sledovat televizi bezplatně. Jen bych rád měl na výběr, jestli za to budu platit osobní svobodou, tedy právem nebýt obtěžován reklamou. Bohužel alternativou je jen pořízení DVD přehrávače, což se mi při tak malém počtu sledovaných filmů nevyplatí, nebo paušální platby za příjem placeného televizního kanálu, což se ze stejného důvodu vyplatí ještě méně.
Ale já netvrdím, že to nemám vyřešeno. Prostě na televizi v podstatě nekoukám, a tudíž mě zrovna odtud reklama neobtěžuje, ale vadí mi to jako princip - platit ztrátou svobody rozhodovat si o tom, co budu vnímat, poslouchat, na co se budu dívat.
K prvnímu odstavci: Jiná volba pro mě skutečně neexistuje, protože se mi nic z toho nevyplatí při tak nízkém počtu sledovaných filmů. Všechny cenové nabídky jsou šité na míru spotřebiteli podstatně větších objemů. A protože bych musel sledovat těch filmů stokrát tolik, aby se mi cokoli z toho, co mi navrhujete, vyplatilo, učinil jsem to nejjednodušší, co se nabízelo: Filmy v televizi sleduju opravdu už jen velmi výjimečně. Celá naše ekonomika je postavena na tom, aby každý spotřebovával co nejvíc. Spotřebitelé s nízkou nebo střídmou spotřebou jsou na každém kroku znevýhodňováni.
Pokud tedy potřebuju nepřítele, tak ho nacházím v systému, který lidi nutí k plýtvavé spotřebě.
To jsem si tedy nevšiml, že bych se v nějaké smlouvě upisoval k nedobrovolnému sledování reklamy. Pokud nějaká taková moje "povinnost" existuje, je to diktát ze strany prodávajícího a nikoli dohoda.
Tvoje paralela s oblekem moc nesedí, protože náklady na výrobu obleku musely být vynaloženy, ať ho nosím nebo ne. Kdežto náklady poskytovatele televizního programu se nijak nezvýší tím, že si film pustím nebo nepustím. Takže samozřejmě souhlasím s tím, že za oblek, který budu nosit dvakrát do roka, zaplatím stejně jako za oblek, který budu nosit denně, ale u sledování televizního programu je ta situace jiná. Tady chci opravdu platit jen za to, co případně odeberu.
Není to žádný diktát. Někdo ti nabízí své zboží a je tvojí svobodnou volbou, zda si ho za stanovenou cenu koupíš nebo ne. Pokud ti cena nevyhovuje, vyber si jiného prodávajícího. Tady neexistuje žádný monopol. Možností koupit si právo sledovat film máš víc než dost.
Ja nevim, ale je videt, ze medvedi urcite veci nechapou...spise nechteji chapat.
Takovej medved mi pripomina politika:-) Razi si svou, razi si sve idealy, sve sny ale jakmile se zjisti, ze on sam zije proti temto snum a idealum, je zle. Najednou dela, ze to neni pravda, dela ze sebe hlupaka a stale opakuje..."Jaaa?, Neee, to neni pravda":-)
Najednou je zle, kdyz se zjisti, ze medved dela neco, co se vlastne ani jemu nelibi. Jen se z toho snazi vykroutit...hloupe vykroutit.
No...bavim se, bavim....
Ještě dodatek :
Jak to že ti nevadí reklama tady NaKole? Vždy když otevřeš tyto stránky tak tě "uhodí" do očí reklama na "zajezdy.nakole.cz", na dovolenou v Jižních Čechách, teď třeba na sportovní poháry. Při každém refreši se ti ty reklamy objeví znovu. Je to stejné, jako v té televizi. Ta reklama ti umožňuje, abys tady mohl ZCELA ZADARMO šířit své ekonimické teorie a vykecávat se tady 24 hodin denně. Nezkusíš navrhnout Riggerovi, aby pro tebe (a tobě podobné) stránky přeprogramoval, přidal tlačítko zákaz reklamy a za každé kliknutí zaplatíš Jitce a Václavovi třeba 20 Kč? Je to přesně tvoje filosofie, tak do toho. Já si ovšem ponechám variantu zdarma, bez tlačítka a s reklamou.
Medvěde, můžeš mi prosím tě tedy říci, když nemáš jinou alternativu, než tu kabelovku, v kterém filmu byla uprostřed vložena reklama na programu ČT1, nebo ČT2, který jistě v nabídce kabelové televize u vás v baráku máš?
TV Nova začala vysílat reklamy uprostřed filmu ihned po zahájení vysílání, jedinou vyjímku, kterou dělala byly české filmy, ale do nich reklamu začala zařazovat již také.
Prima zařazuje reklamy do filmů od začátku jejího vzniku také.
ČT1 a ČT2 do filmů reklamu nezařazují.
Pro : pro pa
Medvědovi nejde o to, že se ve skutečnosti na ČT1, 2 může dívat zadarmo a bez reklam. Jde mu o "vyšší princip" - někde jinde na jiném kanálu totiž tu reklamu vysílají a to je obecně nepřípustné a jeho to obtěžuje.
O vyšší princip by šlo, kdyby neměl na výběr, ale on má a v tom je tedy ten jeho názor špatný, protože předjímá, že když to vadí jemu, tak to musí vadit všem, stejně jako to, že ostatní si jsou schopni si nalézt tu nabídku, která jejich problém vyřeší.
To máš stejné, jako kdybych šel do krámu a chtěl si koupit nějaký nápoj bez cukru a v regálu byl ten samý s cukrem a já to podrobil obrovské kritice, jak je to špatně, jak to NUTÍ lidi spotřebovávat cukr, ničit si zdraví, a že je to od výrobce vnucuijící a nezodpovědné, že ten cukr přidává do toho nápoje a ty lidi nemají na výběr, protože to nejde, aby si ten cukr z toho nápoje odebrali, proto začnu navrhovat, že by výrobce ten cukr měl přidávat k tomu nápoji bokem a ten spotřebitel se rozhodne, jestli ho tam nasype, nebo nikoli a přitom bych absolutně pomíjel, že ve vedlejším regále je ten samý nápoj bez cukru, ale s náhradními sladidly.
Já vím. On nechce funkční řešení. Proto staví naprosto nesmyslná kriteria a trvá na jejich dodržení bez ohledu na nemožnost jejich splnění. Medvěd je bojovník a když mu zmizí nepřítel tak ztratí smysl života.
Koukám, že jste si tu o mně beze mě krásně popovídali. Přestože řečeno tu bylo už více než vše, k některým věcem bych se rád ještě vyjádřil:
Ten diktát se netýká výše ceny, ale způsobu "platby". V podmínkách, kdy nemůžu ovlivnit počínání prodávajícího, mi opravdu nezbývá než buď na diktát přistoupit nebo zvolit jiného poskytovatele, případně můžu na nabízené zboží rezignovat a prostě nekoupit, což v podstatě činím.
Dále: Nejde o to, že bych vaše argumenty nechápal, ale prostě jsou mi určité principy proti mysli a o tento pocit jsem se tady s vámi podělil. Nic víc. Nejsem tak naivní, abych si myslel, že něco změním.
Nepopírám, že jsem občas nucen dělat věci, které se mi nelíbí, ale dělám je proto, že nemám jinou reálnou možnost. Ne tedy proto, že bych "kázal vodu a sám pil víno".
Reklama NaKole? Díky za ten dotaz - tím se můj postoj přesně vyjasní: Vlastně mi i tady "vadí", ale já nemám možnost stránky NaKole otvírat jinak, tj. bez reklamy. Na druhou stranu jsem tu nemluvil o tom, že by mi vadila konkrétní reklama na konkrétním místě, ale princip, že si člověk v daném případě nemůže vybrat, jestli danou službu (třeba pohyb na těchto stránkách nebo sledování konkrétního televizního kanálu) uhradí jinak než nuceným sledováním reklamy.
Ve svých úvahách jsem nemluvil o konkrétních kanálech, takže uznávám, že na ČT1 je reklama prezentována o něco vkusněji než na komerčních kanálech, na ČT2 myslím není skoro vůbec. Ale nevím to tak přesně, protože na televizi téměř nekoukám.
Kdy TV Nova začala přerušovat zahraniční či české filmy reklamou, to jsem si opravdu nepoznamenal, ale před jejím vstupem na televizní trh (1994?) se tu nic takového nedělo.
Pořád tu tvrdíte, že mám na výběr. Několikrát jsem tu psal, proč ten výběr zas takový nemám (nízký počet filmů ročně, monopol kabelovky v našem domě atd.), ale já bych ten "výběr" očekával u konkrétního kanálu: například tu zmíněnou NOVU sledovat buďto s reklamami nebo bez nich, i kdybych si za tu druhou variantu musel třeba připlatit. Tuto volbu mi nikdo nenabízí.
Pravda je, že předpokládám, že existuje nezanedbatelný počet lidí, které nevyžádaná, vnucená reklama obtěžuje a kteří by rádi hledali jiné řešení. Jen jim to prostě nestojí za to a tomuto vnucování se raději podřídí. To ale nic nemění na tom, že vnucená reklama je v principu totéž jako třeba nevyžádaná elektronická pošta nebo podobné zásahy do soukromí. Tady snad nemusím "předjímat", že to někomu vadí. Málokdo z toho má radost.
Ten příměr se slazenými nápoji nesedí. Protože já přece nekritizuju nabídku, ale způsob úhrady odebíraného zboží. Pokud bych se přidržel příkladu s nápoji, pak by to bylo tak, že by mě nechali vybrat si třeba ten neslazený, ale odběr tohoto zboží by podmínili odpracováním půlhodiny v pokladně. Nevyžádaná reklama není nic jiného než diktát ohledně způsobu úhrady zboží. Pak se mi nikdo nemůže divit, že nápoj strčím zpátky do regálu a odejdu z prodejny.
Nevím, z čeho usuzujete, že bych si nepřál funkční řešení. Naopak, dokážu si ho velmi dobře představit. Jen trvám na tom, že nikomu nemá být nic vnucováno, tedy ani sledování reklamy. I sledování reklamy by mělo být na dobrovolné bázi. Pokud si někdo dobrovolně nechá reklamu vnucovat, neměl by k tomu ale nutit ostatní.
Ten pokus o psychologický portrét (Medvěd je bojovník a potřebuje nepřítele atd.) je hodně mimo. Je z toho dost znát, že se neznáme osobně. Jinak bys tohle nemohl říct ani napsat. Do bojovníka mám tedy opravdu hodně daleko. Plaššího, nesmělejšího a ostýchavějšího člověka než jsem já, bys musel hledat asi dost dlouho. To, co tu provozuju, je pouhá výměna názorů, ale určitě ne boj.
Nepřítele k životu opravdu nepotřebuju. Jen o něco ostřeji než většina ostatních vnímám určité jevy, jako je porušování (lidských, občasnkých, sociálních či spotřebitelských) práv, nespravedlnost a křivda, a to nejen v konkrétních jednotlivých případech, ale právě i jako princip.
No...cele jsem to necet...nedalo se, protoze jsem se ihned zastavil u jednoho....Rad chodis na tyhle stranky a vlastne ti tu reklama vadi. Uvital bys, aby tu misto ni bylo radeji to zazracne tlacitko REKLAMA. Ted se te zeptam....
Tusis, kolik stoji provoz podobnych portalu?
A myslis si, ze by sem nekdo daval reklamu (platil za ni nemale penize) s tim, ze by tady mel jen tlacitko REKLAMA??? Nikdo by to sem nedal, protoze takova reklama by mu nic neprinesla!!!!
Takze kdyby bylo po tvem, nakole.cz by neexistovalo!!!!
Pokud bys dočetl dále, pak by ses dověděl, že nenapadám nutně konkrétní reklamu umístěnou na konkrétních místech, dokonce ani to, že se někdo může rozhodnout tímto způsobem (za návštěvu stránek či sledování televizního kanálu) "platit", nýbrž tu skutečnost, že ten, komu by tato reklama vadila, se nemůže rozhodnout hradit svou návštěvu nebo sledování kanálu jiným způsobem. V tom spatřuju to vnucování a omezení svobody.
Mimochodem reklama na těchto stránkách je relativně vkusná, nijak zvlášť vtíravá a hlavně tematicky odpovídá zaměření stránek, takže pokud bych dostal na vybranou, velmi pravděpodobně bych se pro tento způsob "úhrady" rozhodl. Záleželo by na ceně.
Takže shrnuji: Vadí mi (kdekoli) NEMOŽNOST rozhodnout se v konkrétním případě pro jiný způsob "úhrady". Technicky to velmi pravděpodobně možné je, takže NaKole.cz by nejspíš existovat mohlo, jen by asi musela být jinak postavená smlouva mezi poskytovatelem prostoru a provozovatelem stránek. Že by se část (možná většina) návštěvníků rozhodla pro bezplatné návštěvy s reklamami, je věc druhá, ale bylo by zajištěno, že i ten, kdo reklamu vnímat nechce, by měl možnost si tyto stránky prohlížet. Totéž pak pro televizní kanály. A přesně o to mi jde: Nebýt obtěžován reklamou, pokud o to nestojím, a nemít kvůli tomu omezený výběr televizních kanálů či internetových stránek. Myslím, že to tak nepochopitelné není.
Medvede...a kolik by vas bylo, kdo by platil za navstevu web stranek?? Uvedom si, ze bys musel platit KAZDOU stranku, kterou navstivis!!! Ne jen nakole.cz. Takze bys byl schopnej zaplatit treba za kazdou mesicne cca nekolik desitek, mozna stovek korun??? To bych te chtel videt!!! Musel bys platit za volny.cz, seznam.cz, nakole.cz a vsechny weby, na ktere se podivas.
Predstav si, ze neco hledas...rychle. A zastavi te hlaska "informace jsou zpoplatnene". To by me opravdu stvalo. Takze ja si radeji dovolim reklamy!!!! Jeste si pamatuji, jaky byl pred par lety humbuk, kdyz se uvazovalo, ze nektere servery a portaly zpoplatni maily. A jeste si zive pamatuji, jaky byl humbuk, kdyz se zrusily free SMS na webu....jak se lidi stehovali k tehdejsimu Oskarovi, protoze ten je mel jediny zdarma:-)))
Cesi neradi plati!!! A za net nikdy platit nebudou!!! Ale myslim, ze nejen Cesi.
Jen by me zajimalo, kolik nakolaku by platilo ze sve kapsy za navstevu techto stranek????
Kolik by nás bylo? Nevím. Možná bych i já přistoupil na platbu vnímáním reklamy, ale bylo by to MÉ rozhodnutí. Když můžu platit za každou esemesku nebo za každou půlminutu telefonického hovoru, proč by totéž nemělo být technicky možné u internetu?
Jeden z nejhorších zážitků s reklamou v poslední době byl, když jsem volal do ČEZu kvůli nějaké informaci a než to zvedli, tak mi do ucha pouštěli nějaké reklamy, kde mi doporučovali nějaké své produkty, výhody nebo něco podobného. A to se myslím dokonce ani nejednalo o bezplatnou linku. Takže je velmi prvděpodobné, že jsem za to obtěžování reklamou ještě sám zaplatil.
Tvoje další úvaha, že bych platil za každou stránku měsíčně desítky nebo stovky korun, je čirou spekulací. V případě možnosti navštěvovat stránky bez reklamy by ta cena musela být taková, aby se to vůbec někomu vyplatilo, takže spíš v haléřích či eurocentech za otevření či dobu setrvání na příslušné stránce.
Jinou možností (ale to už opravdu jen spekuluju) je dvojí cena za připojení k internetu - s reklamami nebo bez. Měsíční paušál by mohl být - plácnu: 500,- Kč s reklamami, 800,- Kč bez reklam. A podle zájmu o ten který "tarif" by se ty dvě ceny sbližovaly nebo vzdalovaly.
Že Češi neradi platí, je pravda, ale ani jiné národy neplatí extra s nadšením. Ochota platit stoupá s důvěrou, že za peníze dostanu skutečně kvalitní zboží nebo službu. Další psychologický efekt je ten, že dnes je velmi zamlžená vazba mezi platbou a "plněním". Něco jako u daní: Zaplatíš je, ale vlastně ani přesně nevíš, co za ně dostáváš. Dnes i spousta soukromých plateb má takovýto charakter - nevíš, co vše v té ceně je zahrnuto, a nebo je to tak složité, že nejsi ani schopen to intelektuálně obsáhnout.
Ptáš se, kolik lidí by bylo ochotno platit za přístup na stránky NaKole.cz. Myslím, že ta otázka je položená poněkud nepřesně. Podlé mého by měla znít: Kolik lidí by bylo ochotno nějakou přijatelnou částku platit za to, že se na jeho oblíbených stránkách nebudou objevovat reklamy. Nevylučuju ani to, že by se nenašel vůbec nikdo, protože zrovna tady ta reklama tak hrozná není, ale jinde, na jiných stránkách by třeba tuhle možnost využili.
Medvede....internet je od zacatku zcela zdarma...proto ze tak rozsiril. Kazdy se ted snazi delat web tak, aby ziskal na jeho provoz penize od zadavatelu reklama a tim padem umozni navstevnikum byt na strankach zadarmo. Proc by meli investovat do neceho, co jim bude na nic....Sam rikas, ze bys pak stejne ty reklamy zkousnul, kdyz by i zde byla moznost zpoplatneni.
A ted mi ukaz na ty lidi, jenz by zvolili volbu bez reklam a treba by platili za navstevu nakole.cz 500kc mesicne!!! Dovolim si tvrdit, ze by se nenasel nikdo. Nebo mozna nekdo, kdo stoji za tebou a ted tu hodi silne slovo, ze klidne on...ale jakmile by prislo na platbu, utek by....
Před chvílí jste tady do mě šili, že jsem bláhový, pokud si myslím, že něco je zadarmo. "Za všechno se přece musí platit". To jsou vaše slova. Takže nějaký internet zadarmo je iluze. Musí se za něj platit, ale možná jen ne penězi. Dnes už bohužel opravdu málokdo dělá něco nezištně. Získává-li tedy provozovatel webu peníze od zadavatelů reklam, není to zadarmo, protože i zadavetelům reklamy se tato investice vrátí formou zvýšené poptávky po zboží a službách, které v reklamách inzerují. Takže ten, kdo platí, je spotřebitel nakupovaného zboží, a to hned dvakrát: Za prvé platí cenu zboží, které by si bez zhlédnutí reklamy nejspíš nekoupil, za druhé platí svým nedobrovolným vnímáním reklamy.
V určitých jednotlivých případech bych ty reklamy opravdu přežil, ale jen proto, že jsem vůči nim imunní a v životě jsem si nekoupil nic jen proto, že jsem to viděl v reklamě. Spíš naopak. Podle kategorizace marketingových společností patřím do skupiny reklamou neovlivnitelných spotřebitelů. Tudíž za návštěvu stránek platím pouze tím, že reklamu na monitoru strpím. Už ale ne uměle zvýšeným konzumem inzerovaného zboží či služeb.
Opět předjímáš naprosto neúměrnou cenu za návštěvu stránek bez reklam. 500,- Kč na měsíc za jedinou stránku bez reklamy je nesmysl. Spočítej si, kolik internetových stránek měsíčně otevřeš a tuto částku si tímto počtem vyděl. Pak se aspoň trochu přiblížíš reálné ceně za prohlížení stránky bez reklamy. Ale to jsou jen spekulace. Záleželo by na způsobu úhrady (částka za otevření, za dobu setrvání na stránkách, eventuelní množstevní či věrnostní slevy, případné paušální platby apod.).
V žádném případě by se nejednalo o řád stokorun za každou stránku otvíranou bez reklam. Když se nechám unést svou představou internetu bez reklam, byl bych (možná) ochoten platit řádově stovky korun měsíčně za to, že VŠECHNY stránky, které otevřu, budou bez reklamy.
Nic ve zlém, ale když tak sleduji ty Vaše nároky a představy o nabídce služeb... Nic z toho, co je k mání Vás dostatečně neuspokojuje, na všem jsou nějaká negativa... Někdo by měl vymyslet způsob, že abyste si moh vybrat, ztratit spoustu času, sil a energie, které by šly věnovat něčemu užitečnějšímu, i když připouštíte, že i Vy sám byste pak možná (já si myslím, že určitě) pak stejně dal přednost možnosti platit reklamou, leč jde Vám o princip, že takto široká by ta nabídka měla být, i kdyby ji pak nikdo nechtěl... Není to nějak v rozporu s tím Vaším proklamovaným "omezováním spotřeby" ?
Koneckonců, i v těch nárocích, čím vším se Vy cítíte ostatními lidmi omezován a v čem byste požadoval, aby se oni přizpůsobili Vašim představám a vkusu a jemnocitu.... myslím, že leckterou holywoodskou primadonu byste strčil do kapsy...
Naopak - to, co na nabídce služeb KRITIZUJU, vede k NADMĚRNÉ SPOTŘEBĚ. Když někdo vnutí lidem reklamu, nedělá to kvůli tomu, aby spotřebitelé byli ve spotřebě střídmí, ale aby si koupili to, co v podstatě nepotřebují (protože bez té reklamy by si to nejspíš nekoupili).
Rozhodně to není tak, že bych byl se vším nespokojen. Naopak - jsem nenáročný a vystačím opravdu s málem. Pokud jsem ovšem nespokojen s nějakým PRINCIPEM, tak je pochopitelné, že negativa najdu i na tom, co se tím principem řídí. A také mi v takovém případě je jedno, jestli ten nesprávný princip se týká mě osobně nebo kohokoli jiného.
Nejde o to, abych si mohl vybrat já. Já osobně jsem nedůležitý a jako spotřebitel naprosto nevhodná cílová osoba pro nějakou reklamu. To, že něco kritizuju, neznamená, že se to musí týkat mě osobně. Vyjádřím-li to lidově, můžu se jim na to vykašlat. Mě zlobí princip vnucování a umělého podněcování nadbytečné spotřeby.
Když už mluvíte o "ztrátě spousty času a energie" - to přece není měřítko. Pokud uznám, že je něco v principu NESPRÁVNÉ (a já si skutečně myslím, že nutit někoho sledovat reklamu nepsrávné je), tak od těchto praktik ustoupím, i kdyby mě to nějaký čas a energii mělo stát. Když budu například přemlouvat zloděje, aby přestal krást (tj. ustoupil od nesprávného počínání), taky může argumentovat tím, že vydělávat si na zboží poctivě je pro něj ztráta času a energie...
Naprostým nepochopením mých myšlenek je Vaše domněnka, že mi jde o šíři nabídky (je to skoro spíš naopak). Jde mi o možnost VYBRAT SI BĚŽNÝ ZPŮSOB ÚHRADY, tj. penězi, a ne víceméně NUCENĚ platit ztrátou svobody rozhodovat o tom, jestli budu sledovat reklamu nebo ne. To snad v rozporu s omezováním spotřeby není.
Primadona tedy rozhodně nejsem. Jen vidím velké porušení práv spotřebitele v tom, že je nucen platit za nějaké služby jinak než je obvyklé, tj. ztrátou svobody. (Je to o to horší, že si běžný spotřebitel tuto ztrátu svobody nepřipouští). Minimálně by spotřebitel měl mít možnost si vybrat klasický způsob úhrady, tj. penězi, a nebýt nucen sledovat reklamu. Když už si někdo vymyslel způsob úhrady pomocí ztráty svobody spotřebitele rozhodovat si o tom, jestli bude sledovat reklamu nebo ne, neměla by to být ale v žádném případě jediná možnost.
Medvěde, v tomto sytému, kdy inzerenti platí provoz serveru a jiných služeb, které poté lidé čerpají zdarma je pro ty provozovatele výhodou, že nemusí uzavírat smlouvy s tisíci, desetitisíci atd. lidmi, ale pouze s inzerenty, kteří za promítnutí reklamy zaplatí. Abych mohl nabízet stránky bez reklam, tak bych nejdříve s tebou musel uzavřít smlouvu, ty by si my musel poslat peníze a já bych ti na určitý počet shlédnutí stránek umožnil serfovat. Takto by si musel uzavřít smlouvu s ostatními provozovateli stránek. Pokud bych byl provozovatelem nějakých stránek, tak bych uvítal pouze tento systém, že by jsi platil někomu, který by to následně přerozděloval, tak na to bych nepřistoupil, protože bych nakonec za provozování stránek nedostal zaplaceno. Mimochodem, tato služba by pro tebe byla natolik cenově nevýhodná, že by jí stejně nikdo neplatil a nakonec se všichni smíří s reklamami. Já jako provozovatel bych zaplakal, jelikož bych vyhodil hromadu peněz za službu, kterou by nikdo nechtěl.
Mimochodem, máš internet zdarma, nemáš zdarma za připojení k internetu.
Tady existuje určitá nabídka a je na spotřbitelech, jestli tato nabídka je správná a spotřebitelé jí budou využívat, nebo je špatná a spotřebitelé se na ní vyprdnou, takže nabídka služby zanikne, protože nebude poptávka. Kdyby byla poptávka po tom, platit komerční televizi jinak, tak by tady tato nabídka vznikla, ale nikdo ti nebude vyhazovat peníze za něco, po čem není poptávka. Na takovýto podnikatelský záměr by ti nikdo nepůjčil ani zlámanou grešli.
Sice je to pořád dokola, ale pořád si myslím, že nechápeš, o co mi jde. Neustále mi vysvětluješ, jakým způsobem je financován internet, že mám vstup na stránky zdarma apod. Ty základní já ale přece vím, o tom vůbec není řeč.
Trochu blíž k tématu ses dostal větou, že provozovatelé stránek nemusí uzavírat smlouvy. Tady je možná jádro pudla, totiž že provozovatel stránek rozhoduje za své "klienty", že budou nuceně sledovat reklamu. Vlastně si tím zjednodušují život "na jejich úkor" tím, že je nenechají rozhodnout o tom, jakým způsobem nebo - chceš-li - jakou "měnou" budou prohlížení stránek hradit, a rovnou jim nadiktují, že to bude pomocí nedobrovolného sledování reklamy.
Takže jediné, co v těch desítkách svých zdejších příspěvků hájím, je právo každého uživatele, spotřebitele - nebo jak se všichni jmenují - na volbu, zdali mají zájem nechat si vnucovat reklamu výměnou za slevu na ceně poskytované služby nebo ne. Nic víc, nic míň. Jak by se to dalo technicky zvládnout, to ať řeší jiní, ale podle mého by to složité nebylo.
Jestli by cena za neotravování reklamou byla nebo nebyla neúměrná, bych ponechal na tom vámi opěvovaném trhu. Pokud by odpíračů nuceného sledování reklamy byl dostatečný počet, musela by cena klesnout na přijatelnou úroveň. Málokterá firma si může dovolit jen tak ignorovat určitý segment spotřebitelů.
Spotřebitelé tu nabídku nuceného sledování reklamy samozřejmě využívat budou, když nedostali na vybranou. Svým způsobem je to ale kartel - poskytovatelé se prostě dohodli, že spotřebitel bude platit nedobrovolným sledováním reklamy a nikoli penězi. Kdyby spotřebitelé tu nabídku ale dostali, nejspíš by trh "stanovil" cenu za minutu nedobrovolného sledování reklamy na takové úrovni, že by pro část citlivějších zákazníků byla přijatelná.
Medvěde, jediné co je jisté, že cena by byla taková, že by jí akceptovalo tak málo lidí, že by se to nemohlo zaplatit. Ty máš prostě nějakou představu, že to takto je špatně a navrhuješ ekonomicky vražedná řešení pro obě strany. Vlastně ne, navrhuješ takovou cenu pro spotřebitele, že to nikdo nebude akceptovat, protože si to představuješ skoro zadarmo.
Prostě je to ekonomicky neobhajitelné, jelikož náklady s tím spojené by byli enormní, stejně jako náklady na funkčnost toho systému.
Ty nám píšeš, že chápeš co ti chceme říci, ale že my nechápeme, že ti jde o něco jiného.
Co když se podobným záměrem jako ty již někdo seriózně zabýval, ale zjistil, že je to ekonomicky nesmysl a proto to nikdo nezrealizoval?
Já jsem dneska nějakej ukecanej.
Mdvěde, ty stále píšeš o možnosti práva svobodného rozhodnutí jestli reklamy ano nebo ne, ale uvědomuješ si, že požadavkem na tu změnu je, aby jsi omezil právo na svobodné rozhodnutí majitelů internetových stránek, firem atd., který se takto rozhodl a je pouze na uživatelích, jestli se svobodně rozhodnou a akceptujou to, nebo nikoli.
Já mít vlastní stránky na kterých by byli reklamy, tak bych pro tebe udělal maximálně jediné. Po spuštění vlastních stránek bych tě upozornil na to, že obsahují reklamy, takže jestli si je nepřeješ, tak stiskneš tlačítko bez reklam (které jsi požadoval). Kliknutím na tento odkaz bych ti uzavřel prohlížeč a byl bys bez reklam :-)))
Mimochodem, vezmi si ovladač od tvé televize a pod to červené tlačítko, které tam nejspíše máš si nalep samolepku s nápisem "bez reklam". Garantuji ti, že těmi reklamami obtěřován nebudeš :-)))
Jsem rád, že jsi pochopil, o co mi jde - že tady "nešílím" kvůli nějakému svému sobeckému zájmu nebo neschopnosti se orientovat v ekonomických vztazích. Naopak: Jde mi o širší (sociální) souvislosti a taky o morálku. To vnucování reklamy je podle mého přesvědčení věc poměrně mladá a jako taková se ještě nestačila promítnout do všeobecného povědomí o tom, jestli je to etické či nikoli. Podle mého přesvědčení to etické není a právě na to jsem chtěl upozornit. V žádném případě jsem ale nechtěl a nechci nikomu nic vnucovat.
Já osobně bych šel dokonce ještě dál. Připadá mi, že ani člověk, který by přistoupil na to, že bude obtěžován reklamou, by tuto možnost neměl dostat, protože se dopředu vzdává sého práva, což je z hlediska etického nepřípustné. Ale v této diskusi jsem takhle daleko zajít nechtěl, protože je to při současném stavu morálního povědomí ve společnosti holá utopie.
Když tedy učiním ten kompromis a připustím, že se člověk dopředu může vzdát svého práva na část svého soukromí (být obtěžován reklamou je bezpochyby ztráta části soukromí), pak by k tomu ale neměl být nucen zdánlivě objektivními okolnostmi, jako je například nákladnost, složitost nebo technická "neproveditelnost" jiného než stávajícího řešení.
Ve spoustě reakcí na mé myšlenky se tady část diskutujících ohání "svobodným trhem" či "neviditelnou rukou trhu" případně "tržními mechanismy" apod. A v okamžiku, kdy by tu skutečně byl prostor na to, aby se tyto mechanismy konečně užitečně uplatnily, to najednou nejde. Najednou se předjímá, že by to nefungovalo.
Předpokládejme situaci, že by vnucovaná reklama byla zakázána zákonem. Myslíš, že by internet přestal fungovat? Já si myslím, že ne. Existovala by tady přece nabídka služeb (samozřejmě spojená s určitými náklady na ně) a byla by tu na druhé straně i koupěschopná poptávka. Ty neustále opěvované tržní mechanismy by přece musely vygenerovat polohu, kdy cena za poskytnutou službu pokryje náklady a vytvoří i určitou míru očekávatelného zisku a na druhé straně bude vzhledem ke kupní síle potenciálních zákazníků přijatelná i pro ně.
Mechanismy úhrady této ceny bych pak opravdu nechal na odbornících. Nemám nejmenší pochybnosti o tom, že by se schůdná cesta našla. Dokonce si myslím, že by těch cest vzniklo několik - stejně jako je tomu u plateb za mobilní telefonování a posílání SMS.
Takže abych reagoval konkrétně na Tvé argumenty: Ano, mám představu (či spíše přesvědčení), že to "takto" je špatně. Na druhou stranu ale nenavrhuju žádné řešení. Na to nemám ani dost informací o tom, jak to funguje. To by muselo vzniknout (určitě by vzniklo) samo na základě tržních principů. Já osobně žádnou cenu nenavrhuju a ani navrhovat nemusím. Tu by vygeneroval trh naprosto automaticky. Každá cena je kompromis: Poskytovatel služby chce astronomické zisky, spotřebitel by chtěl všechno zadarmo. Každá cena je kompromisem mezi těmito polohami. A tento kompromis existuje i v našem případě. Proto považuju za nesprávnou Tvoji úvahu, že "to nikdo nebude akceptovat". Bude, ale až v okamžiku, kdy cena bude přijatelná pro obě strany a ne jen pro jednu.
Náklady na poskytování těchto služeb by se přece změnou způsobu úhrady vůbec nezměnily. Ty by zůstaly stejné. Jen by se přesměrovaly už existující toky peněz.
Opět jsi trefil hřebíček na hlavičku. Píšeš, že bych navrhovaným řešením omezil jakési "právo na svobodné rozhodnutí majitelů internetových stránek a firem". No a v tom to je. Já si myslím, že ani majitelé internetových stránek ani nějaké firmy NEMAJÍ PRÁVO zasahovat do něčího soukromí. Pokud si toto "právo" nějaké subjekty uzurpovaly a využívají ho, ještě to neznamená, že je to správně. Chyba je, že na to nepamatuje zákon.
Tebou navrhované řešení (tlačítko "Bez reklam") s odepřením přístupu na Tvou stránku je sice možné, ale polovičaté řešení. Taky bys mi mohl nabídnout řešení, které by bylo přijatelné pro mě i pro Tebe - například nějakou formu finanční úhrady.
Pořád mluvíš jen o dvou variantách: "s reklamami" a nebo "vůbec ne". Pořád se nějak vyhýbáš alternativě "ano, bez reklam, ale za peníze". Ostatní (tj. výše ceny a způsob úhrady) je jen technická otázka.
Já tvoje právo NIJAK neomezuji, já tě na své stránky s reklamami nezvu, to ty se svobodně rozhoduješ, jestli na ně půjdeš, nebo nikoli.
Pokud budu mít stránky,které budou obsahovat několik různých infomrací a to například tyto:
Reklamy
Informace o autech
Informace o cyklostezkách
Informace o mně
Tebe zajímají cyklostezky a proto jsi se přišel podívat na mé stránky, ale bohužel jsem ti nedal možnost abych tě neotravoval a vnutil jsem ti informace, pro které si nepřišel, takže jsem omezil tvé právo nebýt otravován informacemi, které tě nezajímají. Abych tě tedy uspokojil, tak bych ze svých stránek musel odstranit všechno kromě informací o cyklostezkách, protože ostatní informace ti vnucuji proti tvé vůli a ty se nemůžeš svobodně rozhodnout, že je tam nechceš a přitom zapomínáš na to, že jsem ty stránky vytvořil já, a že já tam všechny ty informace chci a pokuď s tím máš problém, tak tě nijak neomezuji udělat si stránky vlastní.
Jo, to je skutečně argument. Když už na nějaké stránky jdu, musím počítat s tím, že tam budou i věci, které mě nezajímají nebo mě třeba i "obtěžují". Ale sám asi chápeš, že je rozdíl mezi tímhle a komerční reklamou. I když jsem dokonce ochoten "ustoupit" tak daleko, že smířím s reklamou v té podobě, že bych musel stisknout nějaké tlačítko, aby se mi zobrazila. V takovém případě asi nikdo (ani takový hnidopich jako já) nebude moci říct, že ho reklama obtěžuje.
Jestliže tam je odkaz na jiné stránky proto, aby mi umožnil provozovat mé stránky, tak je to to samé, protože, když tam ten odkaz nebude, tak nebudou ani mé stránky a ty nebudeš obťěžován tou reklamou.
V pořádku. Tak jsme se nakonec shodli. Tlačítko odkazující na jiné stránky ani jeden znás nehodnotí jako obtěžující reklamu, takže je to (i pro mě) přijatelné. Pro mě je důležité, že se můžu rozhodnout, zdali na to tlačítko kliknu a reklamu na sebe nechám působit. Pak už to ale přestává být nevyžádaná či dokonce vnucená reklama.
"Pak už to ale přestává být nevyžádaná či dokonce vnucená reklama. "
Tak to muzeme zacit rusit barevne obaly potravin, zavirat vykladni skrine, rusit chladici boxy na dorty........
To je preci taky nevyzadana ci dokonce vnucena reklama. Takovy obal ti toho prozradi strasne moc a nuti te k nakupu. To same vykladni skrine. Jdes kolem a neco te zaujme, vejdes do obchodu, prohlizis a vetsinou koupis. To same s dortama. Nemusis je preci videt!!! Aby te nezlakal nejaky na pohled krasny dort. Staci preci prijit do cukrarny a rict, ze chces dort... Je jedno jaky, je jedno jak bude vypadat....nepotrebujes ho videt, protoze mozna jeho vzhled by ti neco vnutil...ten nekupuj, kup ten vedle (o dve koruny drazsi)!!:-) Zajimava predstava sveta bez reklam...teda sveta bez vnucovani:-)
Tak to nevím, jestli si rozumíme, když jsem psal o odkazu, tak jsem předpokládal, že to nebude šedivé tlačítko, ale barevné, z kterého se dá zjistit kam tento odkaz vede, například jako odkazy na těchto stránkách.
Tak vis co medvede....udelej podobny web. Sezen si grafika, sezen si dobreho programatora, sezen si lidi, jenz ti budou psat clanky...dej to cele do kupy. Pak to umisti na net a bez reklam na tu tvoji stranku to rozjed. Pak udelej to, ze tvuj web bude zpoplatnen...
Jak dlouho vydrzis? Ja bych rek, ze to ani nerozjedes!!! Uz jen kvuli tomu, ze v te zaplave stranek se bez reklamy o tvych strankach nikdo nedozvi. Navic bude tak strasne malo platicich navstevniku (kdyz te nejak nahodou objevi), ze se ti to ani za mak nevyplati!!!
Jeste neco....funguji na jedne diskuzi, kde se zavedlo zpoplatneni za urcite sluzby (rozsireni fora). Platicich je nas cca 10 z cca 400 registrovanych. Cena je smesna, protoze ten clovek ty stranky vlastne delal na nasi zadost a tak do toho nechtel investovat svoje penize. Je to vlastne takovy zpusob sponzorstvi. Ale ta castka, kterou jsme mu dohromady zaplatili mu nevydela ani na desetinu provozu.
A navic je to web bez reklam...je to opravdu web pro nadsence.
Takze nikdo, nikdo z nove registrovanych ten poplatek nezaplatil. Jen ta nase skupinka "znamych". Kazdy ozeli tech par funkci ve foru (docela uzitecne funkce). Navic se hromadi dotazy, proc je to zpoplatnene. Kdyz rekneme duvod, tak se vetsinou ozve "Aha" a tim to konci...zadne penize neprijdou.
Kdyby to nebyl web nadsencu, tak uz davno zanikl. Vyvoj neco stal, domena neco stala, prostor neco stal...Ten provozovatel to taha ze sve kapsy a prijima nase dary:-) Sam rikal, ze az to dosahne urcite navstevnosti, ze tam reklamu bude muset dat a zrusit zpoplatneni....nedokaze si totiz predstavit, jak by ten web uzivil!!!!
A to je přesně to, co Medvěd podle mně nechce pochopit. Jemu je jedno, kdo ro zaplatí, hlavně že on to bude mít bez reklam, kromě svých stránek.
Žádnej novej web si dělat nebudu. Pořád nechápeš jednu věc: Obtěžování lidí nevyžádanou reklamou je zásah do soukromí, tudíž (v mých očích) porušení etiky. Ty tu po mně chceš, abych jako jediný etiku přestal „porušovat“ a přesvědčil se, že to prostě nepůjde. Samozřejmě že to nepůjde, protože ostatní by proti mně měli konkurenční výhodu.
Zkusím Ti to přiblížit na příkladu. Všichni kolem mě kradou. Sám občas nevědomky koupím kradené zboží, protože jiné prostě neexistuje. Já si tuto nehezkou situaci uvědomím a ozvu se, že krást by se nemělo. A v tu chvíli na mě zaútočí takoví, jako jsi třeba Ty, a budou říkat: „Bez toho kradení to nejde, to by bylo strašně složité a neproveditelné. Když seš tak chytrej, tak zkus přestat kupovat kradené zboží a uvidíš, že neuspěješ.“ Samozřejmě že bych neuspěl, protože všichni ostatní by proti mně měli obrovskou výhodu, že by se v tomto ohledu omezovat nemuseli. Moje řešení spočívá v tom, že přestanou krást všichni a ne že já jako jediný přestanu kupovat kradené zboží.
V tomto světle chápu, že vaše dobrovolné (sponzorské) příspěvky na web bez reklamy na jeho provoz nevydělají, protože je tu konkurence, která těží z možnosti vnucovat někomu reklamu. To samozřejmě bude placený web nutně diskvalifikovat. I když zajímavá by byla i myšlenka: Proč bychom nemohli být takovými nadšenci všichni? :o))
Tudíž se také musím ohradit i proti tvrzení, že "mi je jedno, kdo to zaplatí, hlavně že to budu mít bez reklam, kromě svých stránek". Za prvé to, co mám na svých stránkách, není ta obtěžující reklama, o které tu mluvím. Za druhé volám po systémové změně a ne po nějakých změnách na jednotlivých stránkách.
Dovolím si ještě jedno přirovnání. Všichni na světě už vědí (kromě V.Klause), že současná míra znečišťování ovzduší je neudržitelná. Řešením ale není, aby jeden podnik investoval do ekologizace své výroby, protože by ostatní měli konkurenční výhodu a okamžitě by ho zničili. Je zapotřebí systémového, nejlépe celosvětového řešení. Ekologizovat výrobu a spotřebu musí začít všichni. Stejné je to se způsobem „úhrady“ za internetové stránky: Změnit se musí princip. Tlačit mě k tomu, abych jako jediný „ekologizoval svou výrobu“, mi připadá trochu pokrytecké.
Medvede...vis co me fascinuje? Sam jsi tu psal, ze internetu a technice nerozumis. Tak jak tu muzes navrhovat ekonomicke teorie na financovani neceho o cem ani nemas potuchy, jak to funguje? Myslim, ze tu bylo pred tebou spousta fundovanych lidi, jenz se tomu venuji cely zivot a na zasadni zmenu financovani neprisli!!! Kdyby ten tvuj system fungoval a provozovatelum umoznil zaplatit alespon naklady na web, tak by to tu mezi nama preci uz davno bylo!!!!
Navic. Jak by se bez "obtezujici" reklamy nekdo dozvedel o uplne novych strankach? Pokavad mas drahy projekt, musis ho co nejrychleji dostat mezi lidi aby se ti zaplatil. Nemuzes cekat v kresle a cekat, az se nekdo z doslechu na chodbe o tvem webu dozvi!!! To muze trvat tydny, mesice...a behem techto tydnu a mesicu bys zase platil nemalou castku ze sveho!!! Navic v dnesni konkurenci ti nikdo za bezny obsah webu platit nebude. Pokavad to tu Vasek zpoplatni, tak ja jen nahore v prohlizeci napisu konkurencni web a na nakole.cz zapomenu.
A jeste jsi mi neodpovedel, kolik lidi by asi za navstevu techto stranek zaplatil. I kdyby to byla blba stovka za mesic.
Ted se podivej do historie prohlizece a spocitej si, kolik jsi navstivil treba za tyden stranek. A tento pocet si vynasob stovkou!!! A uvidis, jak by se ti nechtelo platit!!!
Porad se tu ohanis nejakou svobodou a zasahovanim do sveho zivota a buh vi co jeste. Ale jsi TY schopen za sluzby, ktere jsou na internetu zadarmo, zaplatit???? Nemyslim tim jen tyto stranky!!!
Jestli tady totiz zase nepises neco, co se ti nelibi, ale kdyby se to zmenilo, tak abys vubec na tu zmenu (zaplaceni) pristoupil!!!
Medvěd by o tom uvažoval, že by zaplatil, ale po zjištění ceny by usoudil, že jeto moc a opět je nucen být obtěžován reklamou.
Na to, abych mohl hájit právo na to, nebýt obtěžován nevyžádanou reklamou, nepotřebuju být odborníkem na internet a skutečně jím nejsem a ani se jím nechci stát. Když mi někdo ublíží nějakou hrozně složitou zbraní, taky se proti tomu ohradím, aniž bych té zbrani dopodrobna rozuměl.
Proč by někdo uvažoval nad jiným způsobem financování, když je možné (a výhodné) otravovat lidi reklamou? (Proč by zloděj uvažoval o poctivé práci, když mu společnost umožňuje beztrestně krást?)
Bez obtěžující reklamy se lze o zajímavých stránkách dozvědět aktivním vyhledáváním. Většinu stránek, které otvírám (a není jich málo), jsem si našel absolutně bez reklamy.
Pořád se tu argumentuje nějakými ekonomickými úvahami. Když ale něco považuju za špatné, tak se s tím přece nesmířím jen proto, že je to ekonomicky nejvýhodnější.
Pokud by stránky NaKole byly zpoplatněny, nejdříve bych se seznámil s cenovou nabídkou, za jakých podmínek bych mohl pokračovat v jejich návštěvách. Pak bych se zamyslel nad tím, jestli to, kvůli čemu na tyto stránky chodím, najdu někde jinde. A teprve potom bych se rozhodoval (a nejspíš bych u těchto stránek zůstal).
K Tvému dotazu: NaKole má za rok skoro 700 000 návštěv (http://navrcholu.cz/Zebricek/Spolecnost/Sport... Nevím, kolik provoz tohoto serveru ročně stojí, ale pochybuju, že to bude v milionech. Tudíž by na kompletní zaplacení provozu stránek postačila řádově jedna koruna za jeden vstup.
Kdybych tedy platil korunu za každý vstup (a to je maximální odhad - spíš by to bylo míň), možná bych se po internetu pohyboval obezřetněji, víc bych uvažoval a přemýšlel, ale určitě by to bylo ufinancovatelné.
Nevím, o jakých službách na internetu ještě mluvíš, ale rozhodně jich nevyužívám tolik, abych za ně nemohl rozumné částky zaplatit. Přes internet napříkald kupuju sociologickou literaturu. Nemyslím si, že by se mi to kvůli tomu nějak extrémně prodražilo.
To, že chci mít možnost volby, přece neznamená, že si nesmím vybrat to, co bylo předtím, než jsem tu volbu dostal. Jsou lidi, kteří toužili v roce 1989 po možnosti svobodných voleb a pak nadále volí komunisty. Je to jejich volba a myslím si, že na ni mají právo, přestože jejich preferenci nesdílím. Většina těchto lidí si možnosti svobodných voleb i přesto cení.
"Proč by někdo uvažoval nad jiným způsobem financování, když je možné (a výhodné) otravovat lidi reklamou?"
Protze uz se tim spousta lidi zabyvalo!!! Lide nejsou schopni za informace, ktere najdou jinde, platit.
"Pokud by stránky NaKole byly zpoplatněny, nejdříve bych se seznámil s cenovou nabídkou, za jakých podmínek bych mohl pokračovat v jejich návštěvách. Pak bych se zamyslel nad tím, jestli to, kvůli čemu na tyto stránky chodím, najdu někde jinde."
Jinde? Tam, kde to bude zadarmo???
"NaKole má za rok skoro 700 000 návštěv"
700tis navstev neznamena, ze ma 700tis ctenaru (predplatitelu)!!!! A ne kazdy by hned platil jen kvuli tomu, ze si chce precist treba jeden clanek.
"Nevím, o jakých službách na internetu ještě mluvíš"
O spouste informacich zadarmo!!!! Neuveritelne mnozstvi inf k memu konicku (cestovani, foceni). Denne jsem na nekolika strankach o cestovani, lezeni, foceni. Informuji se o pocasi, koukam na zpravy... Jsem rad, ze ty informace mam zadarmo a neumim si predstavit, ze bych za to musel platit!!!
Pokud by lidé za informace, které odněkud čerpají, nebyli ochotni platit, pak by je prostě neměli. Svět by se nezbořil. Proč lidem vnucovat něco, co by si jinak nekoupili? Tím myslím jak informace, za které nejsou ochotni platit, tak i zboží, které je inzerováno těmi vnucovanými reklamami.
Nepsal jsem, že bych v případě zpoplatnění stránek NaKole hledal podobné, které by byly zadarmo. Hledal bych takové, které by mi přinášely podobné "požitky" jako záskávám zde. Pokud bych nenašel (což je pravděpodobné), zůstal bych zde i za určitou rozumnou peněžní úplatu.
Mně je naprosto jasné, že počet návštěv není počet originálních návštěvníků. Taky jsem proto nemluvil o platbách za osobu, ale o platbách za návštěvu, tedy u většiny osob o platbách opakovaných. Platbu v řádu korun za jednu návštěvu bych si dovolit mohl. Něco jiného by bylo, kdyby se platilo za dobu pobytu na daných stránkách. Zase by se muselo spočítat, jaká je celková doba strávená dohromady všemi návštěvníky na těchto stránkách.
Předpokládejme, že průměrné setrvání jednoho návštěvníka na stránkách je deset minut, pak by se částka potřebná na provozování stránek vydělila sedmi miliony minut, což by hodilo cenu někde kolem 10 haléřů za minutu. No nekup to za takovou cenu...
(Aktivních) registrovaných Nakoláků jsou zhruba tři stovky a přibližně dalších 1500 neregistrovaných. Takže by na každého ohl připadat měsíční paušál kolem 30 kč měsíčně (KORUNA DENNĚ!).
To jsou ale všechno jen spekulace. Ty se děsíš toho, že bys musel za informace platit. Ale vždycky jde o to, kolik by to bylo. Samotný fakt, že něco platíš, by se Ti vyrovnal neuvěřitelnou lácí těchto služeb.
Za ceny, které jsem tady odhadl, by se mi absence reklamy nejspíš vyplatila. A ještě by se pak ušetřená plocha dala nějak šikovně využít ke zkvalitnění poskytované služby.
A ted to zaved do praxe:-)))) Vsichni ti za to utrhaji ruce:-)))
Ja teda zustanu u banneru, ktere mi teda vuuubec neublizuji:-))) Ja myslim, ze je to velice dobra cena za to, ze mam neco "zadarmo":-)))
Ted me tak napadlo...ten tvuj system uz vlastne existuje. Staci, aby ses vratil do praveku pripojeni:-) Napoj se znova pres klasickou telefoni linku, v prohlizeci si vypni obrazky a potlac flash (budes to mit bez reklam) a plat si za kazdej impuls:-) Neni to sice presne ono, ale alespon vyzkousis, jake by to bylo...za kazdou minutu platit. Myslim, ze bys tu pak nebyl cely den a nesiril zde sve sny!!!!!
Zkuste se na celou věc podívat z jiné strany. Vy zde vlastně hájíte patologický stav společnosti, kdy jste přijali konzumní styl života jako normu a k tomu je reklama nezbytně nutná. Argumenty typu „nemůžu za to, jaký svět je ….. a co mám jako dělat …. jinak to nejde… apod.„ jenom nahrávají výrobcům a utvrzují je v tom, že ten vývoj je správný. Není…
Můj názor - reklama by měla být regulována jak obsahem, tak objemem. Je to jako s žábou, kterou pomalu zahřívám ve vodě….. Pokud na člověka vyvíjíme pomalu rostoucí tlak v takové míře, aby veškeré jeho protesty skončily na verbální rovině, dokáže se adaptovat a po určité době přijme změnu za vlastní. (viz snížení rychlosti, silniční zákon, ceny energií, ale i objem reklam, DPH služeb aj.) Zároveň zde hraje významnou roli i autoregulace člověka, kdy si na určité úrovni uvědomí, že míra tlaku dosáhla hranice, na které už ho obtěžuje a začne vyvíjet aktivity, kterými se snaží stav zvrátit nebo alespoň zastavit. Ptám se, kde je strop….? (Tady podotýkám, že míru snesitelnosti určuje člověk jako spotřebitel a ne firmy, které vlastně žádný strop ani nemají.) Vývoj zastavit nelze, ale lze ho usměrňovat. Posun zpět může znamenat v konečném důsledku i posun dopředu.
To nejsou věci, které by někdo do praxe zaváděl. To by muselo vzniknout samo. Tady jde o to, že když už musí reklama existovat v té míře a v té podobě jako dnes, pak by měl mít každý (tedy nejen já) volbu, zdali ji bude vnímat nebo ne. Toto právo je právem přirozeným a je jen na zákonodárcích, jestli ho vtělí do zákonů. Naše společnost je právně pozitivistická, což znamená, že v podstatě nerespektuje etiku a morálku, tedy přirozená práva, pokud nejsou zakotvená v zákoně - jinými slovy: Co není zakázáno, je povoleno, i kdyby to bylo sebevětší svinstvo.
V takovémto prostředí nikoho ani nenapadne uvažovat o tom, že by se reklama neměla nikomu vnucovat (stejně jako třeba nevyžádaná elektronická pošta). To by měla být norma a ne o tom uvažovat, protože je to ekonomicky výhodné. Krást je taky ekonomicky výhodné. Rozdíl je v tom, že krádež zákon (většinou) zakazuje, kdežto vnucování reklamy nikoli.
Pokud jsem správně pochopil, co je to "banner", tak je to příležitost si kliknout na reklamu. To je asi tak ta hranice toho vnucování. Je zde v určité podobě zachována svoboda volby.
To, že podobný systém bez (vnucených) reklam kdysi existoval, svědčí o tom, že vnucování reklam není životně nutné a že to šlo i bez toho. Jen se tento systém prostě dál nerozvíjel, protože bylo ekonomicky výhodnější lidem reklamu proti jejich vůli vnucovat. Vím, řekneš, že to spoustě lidí nevadí. Já bych spíš řekl, že se s tím jen smířili a berou to jako osud, jako nedílnou součást života a prostě o tom nepřemýšlejí.
Na šíření svých snů bych si v případě, že bych finančně neunesl spoluúčast na financování tohoto serveru, našel jiné příležitosti. V tom to není. Možná bych to jen dělal nadále tady, jen o něco efektivněji a neopakoval bych tu stejné nebo hodně podobné věci několikrát. Kdoví, jestli by ten "můj" systém neznamenal podstatné zkvalitnění stránek a hlavně této diskuse.
Mimochodem - to, že jsem připojen, ještě neznamená, že u toho sedím a nedělám nic jiného. Využívám přestávek mezi hodinami. V případě, že bych za připojení a přítomnost na těchto stránkách platil, asi by se jen změnil režim mé účasti, ale jinak by se toho z mé strany asi moc nezměnilo. Je to velmi dobrý příklad toho, jak pocit, že je něco výhodné nebo zadarmo, vede k "plýtvání": Proč bych nebyl připojen, když je to vlastně zadarmo? V jiných oblastech toto plýtvání ale má nedozírné následky.
Tohle mi připadá jeko velmi rozumný pohled.
Vnucování reklamy (osobně bych řekl, že i reklama jako taková) je patologickým společenským jevem. Protože se však v poslední době společnost dívá na skutečnost téměř výlučně úzce ekonomickýma očima, tak tu patologičnost prostě nevnímá.
Ty postoje: "nemůžu za to, jaký svět je" nebo "jinak to nejde" jsou hodně rozšířené a bohužel jsou nuceni se k nim uchylovat i osoby, které s daným stavem věcí nesouhlasí. Jde vlastně o vynucený alibismus. Ani člověk, který nesouhlasí, nemá příliš možností cokoli změnit. Když pak ale svůj nesouhlas vyjádří, okamžitě je z alibismu obviněn.
Tento pocit jsem zažíval za komunistů, když mi na mou kritiku režimu říkali:"Kritizovat - to umíš, ale studovat za dělnické peníze - to ti nesmrdí!" Ano, mohl jsem se tenkrát stát disidentem a vzdát se možnosti studia (nechat se pro své politické názory vyhodit ze školy). Zrovna tak dnes mohu nevyužívat "výhod" tohoto režimu, ale opět jen za cenu, že se zcela vyřadím ze společnosti (budu "neúspěšná socka"), což dokonce částečně činím.
S myšlenkou regulace reklamy nadšeně souhlasím. Jen bych doplnil, že regulován by měl být nejen obsah a objem, ale také způsob prezentace.
To, co tu popisuješ s tou schopností lidí přizpůsobit se poměrům, se kterými nesouhlasí, je princip, který je využíván pro manipulaci s lidmi. Věci, se kterými nesouhlasí, se jim dávkují tak, aby se s tím dokázali vyrovnat, smířit, přizpůsobit se tomu. Naštěstí nejsou všichni stejně manipulovatelní.
Ptáš se, kde je ten strop. Naštěstí je ten strop hodně individuální, takže vždycky budou existovat jednotlivci, kteří budou na manipulaci citlivější a ti jako jediní jsou schopni vývoj usměrňovat či držet ho v nějakých snad ještě rozumných mantinelech.
Igen...
urcitym zpusobem mas pravdu, ze si clovek v dnesni spolecnosti zvykl na konzumni zpusob zivota a reklamu bere jako beznou vec. To je vyvoj a ten uz asi nezvratis, protoze by se dle meho nadelalo vice skody nez uzitku. V dnesni dobe je konkurence neuveritelna a bez reklamy a upozorneni na muj vyrobek by sla spousta firem do haje...tim padem dalsi nasledky (nezamestnanost)... Navic kazdy ma pravo reklamu nevnimat a odmitat. Nikdo te nenuti se divat na bilboardy, bigboardy, plakaty...I v tom prohlizeci si muzes vypniut obrazky a mit tak vse jen v textu. Dnesni programatori stranek s tim i pocitaji, protoze web stranky se v podstate pro tento zpusob prohlizeni optimalizuji.
Medved...
"To nejsou věci, které by někdo do praxe zaváděl. To by muselo vzniknout samo. ".
Samo...jasne. Je spousta lidi, jenz brebtaji jako ty, ze reklamu nesnasi a ze by ji zrusili. Ale vecer si prectou u televize letak ze schranky a zasnou, ze tamhle maji slevy. Druhy den tam bezi. Jak chces, aby to vzniklo samo, kdyz lide v podstate reklamu maji radi. Jen na ni nadavaji, protoze je to moderni.
Uz jsem ti psal, ze si muze v prohlizeci vypnout obrazky a zablokovat flash animace...pak budes mit vse bez reklam!!!
A jak chces ovlivnit vnimani reklam treba pred obchodem, kde je tabule, lakajici na vyrobek? Tam nemuzes dat tlacitko "REKLAMA". Jak chces ovlivnit tohle? Mas snad nejaky zajimavy navrh, jak umistovat reklamu tak, aby ji jeden mohl videt a druhy ne???:-)
"nevyžádaná elektronická pošta"
A jak na tvuj mail prisli? Nesmis vsude e-mail rozdavat na potkani!!! To je jen tva chyba!!!
"Pokud jsem správně pochopil, co je to "banner", tak je to příležitost si kliknout na reklamu."
Ty na svych strankach mas taky banner!!! Zkus hledat!!!
"To, že podobný systém bez (vnucených) reklam kdysi existoval, svědčí o tom, že vnucování reklam není životně nutné a že to šlo i bez toho."
To bylo tusim za doby, kterou bych nechtel vratit!!!! Neexistovala konkurence, takze nebylo nutne na neco upozornovat. Vem si, kolik je dnes vyrobcu plastu a ramu v CR. Tehda to byla jen Rubena a kola se delali jen ve Favoritu a Liberte. Nic jineho se nedalo koupit. Tak na co reklamu? Kdyz nekdo chtel plast na kolo, vedel, ze koupi jen a jen Rubenu:-) Tehda to slo, ale dneska to nejde!!!!
A pak...navrhoval jsem ti, ze muzes vypnout obrazky a flash animace. Budes tak mit vse bez reklam. Navic jsem ti psal, aby ses zkusmo pripojil k internetu pres telefon...a zkus si platit za kazdou minutu!!! Ono by te to omrzelo...nejake hlidani. Sice tu nesedis cely den, ale dle frekvenci tvych odpovedi bys za den utratil nemalou castku!!!
Konzumní způsob života ale silně potlačuje demokracii. Už dnes daleko více náš život ovlivňují hierarchicky (tj. krajně nedemokraticky) organizované podniky než nějací volení zástupci. Ti se naopak stávají jen loutkami v rukách vlastníků a vysokých manžerů velkých podniků.
Další nedemokratický prvek konzumní orientace obyvatelstva spočívá v tom, že buď se na tom kolotoči vezeš taky a nebo spadneš dolů. Není nic mezi tím a nebo je to krajně obtížné. Srovnej si třeba jen zaměstnanecký vztah: Buď jsi zaměstnavateli k dispozici, kdy on si vzpomene (např. neplacené přesčasy) a nebo nejsi, a pak o tu práci přijdeš. Dneska už málokdo může říct "mám pracovní dobu od sedmi do půl čtvrté" - většina lidí dělá déle bez nároku na úhradu přesčasů. Kdo by se po osmi hodinách práce sebral a šel domů, dlouho by si práci neudržel.
To, jestli svět bez nadměrného konzumu a vnucené reklamy by nadělal víc škody než užitku, je více než sporné. Samozřejmě by došlo k nějakým posunům, ale podle mého by to společnosti hrozně prospělo. Dnes je naše společnost extrémně orientovaná na výkon, tudíž převrací základní pravidlo, že ekonomika má sloužit uspokojování potřeb obyvatelstva. Dnes se už řídíme opačným pravidlem, že obyvatelstvo slouží rozvoji ekonomiky. A to je špatně.
Ta nezaměstnanost by nebyla důsledkem odbourání reklamy a omezení (nadměrné) spotřeby. Pokud by vznikla, byla by jen důsledkem nerovnoměrnosti rozdělení pracovních příležitostí. Na jednu stranu by tu existovali lidé, kteří by dělali třeba osmnáct hodin denně, padali by na hubu, jen aby si udrželi pracovní místo, a na druhé straně by byli lidi ochotní pracovat, ale práce by na ně jaksi nevybyla. Opět jeden z příkladů negativního dopadu výkonové orientace společnosti - opět dělí lidi na dva extrémy: Místo aby jich co nejvíc pracovalo přiměřeně dlouho a s přiměřenou intenzitou, část z nich se může uštvat a část nemá do čeho píchnout. Opět tedy ten princip kolotoče, na kterém se buď (závratnou rychlostí) vezeš a nebo z něho spadneš.
Tvoje teze, že Tě nikdo nenutí reklamu vnímat, je vyloženě chybná. Kdyby tomu bylo tak, jak říkáš, nebyl by například důvod reklamou přerušovat filmy. To je naprosto otevřené nucení do vnímání reklamy. Totéž umisťování billboardů kolem dálnic - to je útok na Tvůj zrak, útok na Tvé zorné pole, a to dokonce i za tu cenu, že odpoutávají část Tvé pozornosti a soustředění, které bys měl věnovat jízdě.
To vypínání obrázků vím, že existuje, ale asi bych to neuměl. Možná i s tím zadavatelé reklamy počítají. Na druhou stranu bych se eliminováním obrázků zbavil i možnosti vnímat obrázkovou tu část stránek, která není reklamou.
Tak to jsi mě skoro urazil. :o)) Opravdu si myslíš, že si doma tajně pod peřinou čtu letáky od LIDLa nebo Kauflandu? Kdybych přistihl někoho, jak mi je cpe do schránky, nejspíš bych mu je ve vzteku narval do huby. Něco takového mi nesmí přes práh bytu. Opravdu si o mně myslíš, že slintám nad letáky a hned druhý den běžím do hypermarketu ulovit nějakou báječnou slevu? Tomu se musím už jen smát. To je přesně ten způsob primitivního uvažování, proti kterému celou svou osobností vystupuju. A rozhodně nesouhlasím s tím, že lidi mají reklamu rádi. To by vyžadovalo velmi podrobný sociologický průzkum.
Reklamu toho typu, že ve výloze propaguje výrobek, který se v daném obchodě dá koupit, naprosto dobře snesu. Ty výlohy jsou k tomu určené. Sám asi cítíš rozdíl mezi takovou reklamou ve výloze a podobnou reklamou na horkovzdušném balónu nebo takové ty naštěstí nečitelné cancoury, co za sebou tahají nějaká letadla. Jediné, co mi na reklamách před obchody vadí, jsou takzvané "výstrčky", kdy Ti obchodník strčí na chodník do cesty nějakou ceduli. To už pak brání pěšímu provozu. To je jako by tam postavil štafle.
Co se týče nevyžádané elektronické pošty, tak moje e-mailová adresa je veřejná a je mimo jiné určená k tomu, aby se na ni hlásili zájemci o mé služby. Určitě není určena k tomu, aby na ni posílali nějací obchodníci nabídky nějakého zboží. To je její vědomé zneužití. To je stejné, jako kdyby se někdo vetřel do nějakého činžáku, opsal si jména ze schránek a potom na danou adresu posílal nějaký reklamní materiál. To je sprostota.
Pokud je bannerem to centimetr velké tlačítko s nápisem Top, tak proti tomu nemám nic ani u jiných stránek. Nikdo přece nikoho nenutí, aby na to kliknul. Pak mám na svých stránkách jakési počitadlo. To už vůbec nepovažuju za reklamu, protože je to funkční záležitost. Jestli si na to chce někdo kliknout, je opravdu už jeho svobodná volba.
Na to, aby něco existovalo i bez vnucené reklamy, není potřeba se vracet do doby vlády komunistické strany. Reklamu v té vnucující podobě neměla do osmdesátých let ani západní Evropa. A tam žádnej komunistickej režim neměli. Neměli bychom si myslet, že náprava chyb současného systému automaticky znamená návrat do bolševického režimu. Tohle černobílé vidění je vyloženě dětinské.
Jestli se připojím přes telefon nebo přes kabelovku snad nesouvisí s tím, jestli budu nebo nebudu obtěžován reklamami. Přes telefon jsem připojen byl a taky to šlo. Protože nás ale v určité době internet používalo pět, bylo jednodušší se připojit přes kabel. takže tu zkušenost mám a nemusím ji dělat znova.
otázkou zůstává, jestli vůbec ten výrobek, na který je reklama, potřebuji... Nicméně cítíš ve tvé odpovědi tu rezignaci a zase důvody, že to nejde..?
Tvůj názor, že mě reklamu typu billboard, plakát apod. nikdo nenutí vnímat, je mylný. Právě kvůli tomu, aby reklama byla co nejúčinnější (nejvlezlejší), spolupracují s agenturami psychologové a sociologové, kteří radí, jak namířit pohled kamery, jaké použít barvy, kam reklamu umístit, kdy ji umístit....( proč si myslíš, že je reklama v dopoledních hodinách v TV regulovaná). Michale, oni naráží na podprahové vnímání, čemuž se prostě nelze bránit jinak, než že utečeš.
Můžu Tě uklidnit, řídím se reklamou podobně jako Medvěd, tzn. na co vidím reklamu (a stupidní vůbec), to si z principu nekupuji. Nejlepší reklamou totiž je výrobek sám. Že by ho nikdo neobjevil je v dnešní době prakticky nemožné, a pokud je kvalitou na takové úrovni, že uživateli stojí za to o tom někomu říci, rychle se to rozšíří. Stejně tak opačně. To je pyramidový efekt. Má to jednu nevýhodu, jako výrobce nezbohatneš hned. Pro zákazníka by to mělo pozitivní dopad na kvalitu zboží ( přirozená selekce zmetkového zboží), nebo na snížení ceny, protože tu reklamu neplatí. Přiznávám, že netuším, kolika procenty se podílí reklama na ceně výrobku, odhaduji to na 15 – 25 %.
Dalším hlediskem, proč jsem proti tomuto způsobu vnucování nastaven, je lhavost reklam. Nejsem tak naivní, že bych bezmezně věřil všemu, co mi někdo jiný předkládá, věřím na svůj vlastní úsudek, ale občas mi zůstává rozum stát nad jejich (pod)úrovní. Někdy mi to přijde až urážlivé.
Reklama je prostě business, kšeft, který nemá s kvalitou výrobku vůbec nic společného. Co si zadavatel zadá, to mu v RA udělají, (tzn. budu výrobcem nějakého nepotřebného šmejdu, udělám reklamu, kde „výrobek“ vychválím a garantuji ti, že se to prodá. To je ovšem chyba…. A takových odpadků jsou plné hangáry na okrajích měst zabalených v barevném obalu z plastu a připraveny pro „uspokojení“ populace.
Pro Medvěda:
Huuu, vy mi všichni teda dáváte, to je zase téma ;-)
Medvěde, pokud Ti vadí reklama i na internetu, tak si zkus třeba zjistit něco o programu Ad-block a podobných, je jich slušná řádka. Jsou to taková udělátka, která se napasují mezi síťovou kartu a prohlížeč a kontrolují všechna data, která skrz ně lezou. Pokud uznají, že jde o reklamu, tak ji regulérně zablokují a v prohlížeči se už nic takového nezobrazí...
Já osobně to ale nepoužívám, protože mně zajímají i různé amatérské weby, které jsou na té reklamě životně zavislé. A nerad bych, aby skončily jen proto, že jim někdo nebude tu reklamu i jen zobrazovat... Těmi "blokovači reklam" bych jim akorát tak pomohl do hrobu...
Díky za tip. Je to obrovsky zajímavá věc. Ale pro mě to asi není. Za prvé proto, že jsem v oblasti výpočetní techniky absolutní laik, za druhé to (částečně) řeší jen následky, nikoli příčiny. A právě tohle se touto sáhodlouhou diskusí táhne jako červená nit, že já se tu snažím poukazovat na zvrácenost určitých principů, ale většina diskutujících (naštěstí ne všichni) mi tu předhazuje, že bych chtěl jen pro sebe odstranit nepohodlnou reklamu, tj. "mít všechno zadarmo a neplatit za to". Já osobně se reklamě dokážu účinně bránit a jsem vůči ní stoprocentně imunní, tudíž tu opravdu vůbec nepíšu o sobě, ale ve vyloženě obecné rovině.
Nezlobte se, Medvěde, já jsem tuhle diskuzi přestala brát vážně v okamžiku, kdy jste někde výš připustil, že jste se vlastně nikdy s žádným bezdomovcem nesetkal, protože jste se vždy pohyboval v jiných kruzích (není to doslovná citace, ale tak nějak)... Celkem přesně tento dojem z Vašich příspěvků mám. Člověk, co strávil většinu života ve skleníku, kam za ním nějaké ty reálné starosti moc nemůžou, tak holt řeší pseudoproblémky...
Víte, zrovna Váš projev se mi jeví jak prototyp rozmazleného dítěte přecivilizované doby... ať se oháníte nízkou spotřebou nebo tím, že nejíte sušenky, a nejezdíte v autě, jak chcete... Ale přesně tohle považuji za typický projev - člověk místo toho, aby šel mezi lidi, sedí u počítače, místo toho, aby měl starost, co bude jíst, co obleče, kam složí hlavu, raději květnatě řeší otázku nesmrtelnosti chrousta... pardon, vy tomu říkáte PRINCIPY... Není samozřejmě žádný důvod, proč by Vás měl zajímat můj názor... ale já různé salónní bojovníky za životní prostředí a sociální spravedlnost fakt moc nezvládám brát vážně.
Ještě snad mimo filozofii a ryze technicky... v uváděných případech Vám nikdo nic nevnucuje. Televizi i internet zapínáte zcela dobrovolně. Jo, kdybyste si zakoupil chleba, který po každém zakrojení vykřikuje reklamní hesla, tam bych Váš názor pochopila, ale věci životně zcela zbytné?
Jako ilustrační příklad - jsem lehce nahluchlá, takže když už se dívám na TV, musím ji mít puštěnu dost nahlas. A vy mi přijdete jako soused, co vlastní TV nemá, tak se přijde dívat ke mně a bude prosazovat své právo nebýt obtěžován nadměrným hlukem a prosazovat, že ji tedy mám ztlumit... Prostě vstupujete k někomu na JEHO stránky, které zřídil vlastním úsilím a nákladem - a můžete jeho představu buď akceptovat, nebo tam nechodit. Nic jiného.
To je škoda, že jste to přestala brát vážně. S chudými lidmi jsem se v minulosti možná setkával, ale určitě to například na Hlavním nádraží a na jiných místech v Praze nevypadalo jako dnes. S těmi „kruhy“ to neberte tak moc vážně. Není přece nic divného ani na tom, že jsem se jako student nesetkával s lidmi na okraji společnosti. Pokud totiž člověk nechtěl, patřit mezi ně nemusel. To se o dnešních bezdomovcích říct nedá. Ve skleníku jsem se rozhodně nepohyboval, a co jsou to reálné starosti, vím víc než dobře.
Témata, o kterých zde diskutujeme, někdo může vnímat jako „pseudoproblémky“, jinému ale mohou připadat důležitá. Samozřejmě že ten rozdíl vychází z životních zkušeností, ale taky trošičku z povahy toho, kdo závažnost těch témat posuzuje. Pokud máte dojem, že jsem prototyp rozmazleného dítěte z přecivilizované doby, tak jste opravdu hodně vedle. Mezí lidmi se pohybuju opravdu hodně a hodně s nimi také mluvím.
To, že občas sedím u počítače, není můj typický projev. Začal jsem s tím teprve před půl rokem právě na této diskusi. Jinak jsem po celý svůj dosavadní život byl dost zapřisáhlým odpůrcem této techniky, což se projevuje mimo jiné i tím, že o ní téměř nic nevím.
Vlastně mi vyčítáte, že nemám starost, co budu jíst. Opravdu si myslíte, že bylo před více než dvaceti lety pro mě jednoduché ze svého jediného platu (1.500,- Kč) uživit manželku a dvě, později tři děti? Opravdu si myslíte, že jsem nepocítil existenční starosti? To, že tady podle Vašich měřítek řeším „nesmrtelnost chorusta“, je opravdu jen Váš dojem. Z mé pozice to vnímám tak, že místo abych řešil následky určitých deformací společnosti, snažím se odhalit příčiny stavu, který tu sociální nesprvedlnost plodí. To jsou ty PRINCIPY, kterými Vy možná trochu pohrdáte, ale pro mě je to určité poznání, ze kterého čerpám i svou životní filozofii.
Nejsem salónní bojovník za životní prostředí a sociální spravedlnost, neboť v ty principy, o jejichž platnosti a správnosti jsem se přesvědčil, opravdu věřím a snažím se podle nich žít. Je mi samozřejmě hloupé zde vyjmenovávat způsoby, jakými to dělám, protože by to mohlo být bráno jako nějaké vychloubání, ale omezování osobní spotřeby nejsou u mě prázdná slova a ani moje „podnikání“ se neřídí striktně tržními principy. Když například vidím talent a ochotu se učit u někoho, kdo v důsledku své sociální situace nemůže platit skutečnou cenu výuky, dávám hodiny i za cenu, za kterou by se manuální pracovník ani neopřel o lopatu, a někdy učím dokonce i zadarmo. A je ještě mnoho příkladů, kterými bych mohl doložit, že o sociálních a ekologických otázkách nemluvím do větru.
Nejsem si tak zcela jist, jestli všechny věci, na které se dělá reklama, patří ke zbytným statkům. Ale znovu podotýkám: Nejde mi o konkrétní případy, nýbrž o princip, že by nikdo a za žádných okolností (tedy ani u zbytných statků) neměl být nucen vnímat reklamu nedobrovolně.
Váš příklad s televizí je sice roztomilý, ale bohužel nevyjadřuje podstatu problému. Pokud si otevřu něčí stránky, otvírám si je proto, že od nich očekávám určitý obsah. Dokonce si myslím, že je v zájmu tvůrce či provozovatele těchto stránek, aby nás, co na ně vstoupíme, bylo co nejvíce a abychom tam našli to, co hledáme. Tudíž by ty stránky měly co nejvíce odpovídat tomu, proč jsem je otvíral. Když budu hledat na (něčích) internetových stránkách například čaj na průdušky a vybafne tam na mě reklama na Viagru, budu se cítit podveden. A vůbec se nebudu cítit jako vetřelec, který chce někomu tlumit hlasitost jeho vlastní televize. To, že mi někdo „umožní“ návštěvou svých internetových stránek neberu z jeho strany jako nějakou milost, kterou mi prokazuje. Právě v tomhle Váš příměr kulhá.
Mozna uz je na case zpoplatnit nakole.cz:-) Takovejhle dlouhej clanek...to cist nebudu. A ze jich je tu cim dal vic...a porad dokola a o nicem:-))
Jestli je celá ta diskuse o ničem, to musí posoudit každý sám za sebe. Že je to pořád dokola, to samozřejmě připouštím, ale například k opakování mých argumentů mě nutí mimo jiné i nepochopení z Tvé strany, takže jsem "nucen" stejnou myšlenku vyjadřovat několika způsoby. :o))
Jinak tenhle dlouhý "článek" je reakcí na příspěvek Ifči, tudíž je určen hlavně jí.
Kecani je hezke, ale co praxe? Proc to neprosazujes nekde jinde...nekde, kde to treba k necemu bude? Proc to prosazujes tady? Mezi cyklisty? Ja myslim, ze je to uplne zbytecne:-) Spousta lidi se tim jen bavi (vcetne mne) a nikdo to asi moc vazne nebere...urcite ne na cyklistickem portale. Tady svyma myslenkama svetem nehnes...bohuzel.
Mezi cyklisty si o tom povídám nejspíš proto, že jsem taky cyklista. U mě to, že jsem cyklista, vyjadřuje určitý životní postoj, který je podobný postojům některých jiných zdejších lidí, když zdaleka ne všech.
Nemusíš se bát - nic tu neprosazuju. To by ani nešlo. Jen si vyměňuju názory, tj. prostě mě zajímá, co si o tom myslí ostatní, tak proč ne třeba cyklisti? :o))
Svými myšlenkami nehnu světem ani tady, ani nikde jinde. Kvůli tomu je tu přece neprezentuju. Prostě si jen vyměňuju myšlenky s těmi, kdo o to stojí. Pro mě jsou tyto debaty velmi poučné a přínosné.
Příměr až tolik nekulhá. Vy otvíráte stránky proto, že Vy od nich očekáváte určitý obsah. Majitel si provoz těch stránek zaplatil, naprogramoval je či nechal na programovat, aby do nich vložil obsah, jaký chtěl on.
Soulad nastane určitě snáz, když Vy tedy na stránky, které Vašim očekáváním neodpovídají, vstupovat nebudete, než když všichni majitelé webových stránek se vykašlou na své představy a předělají je podle Vašich, protože co kdybyste jim na ně chtěl se svými očekáváními vstoupit a oni Vám - ó hrůzo! - nebyli schopni vyhovět.... :-)
Jistěže je v zájmu tvůrce, aby obsah jeho stránek co nejvíce odpovídal tomu, proč je jeho návštěvníci otvírali. Kontrolní otázka - PROČ? Proč je to v jeho zájmu?
V jeho zájmu je to proto, že chce prezentovat sám sebe. Obsah té sebeprezentace je to, co mě nebo kohokoli jiného k otevření těch stránek přivedlo. Tedy by podle mého obsah těch stránek už měl odpovídat tomu, na základě čeho jsem se k nim proklikal, a ne že se skutečný obsah stránek bude krčit někde mezi naprosto nesouvisejícími reklamami.
Přesně - jedna z možností je to, že chce prezentovat sám sebe. Přesněji služby či zboží, které prodává. Tj. jde o stránku reklamní už svým obsahem. Na stránkách tohoto typu velmi často taky žádné další reklamní odkazy nebývají, jejich cílem je prodat "sebe". Někdy, pravda, se najdou reklamy i tam - zrovna nedávno jsem viděla stránku nabízející služby, na které reklamní odkaz byl. I když jen malý neobtěžující, tak nenápadný, že sám "majitel" stránky o něm ani nevěděl... :-)
To je ale jen jeden typ. Pak jsou stránky, co nic nenabízejí, neprezentují, neprodávají. Ale naopak poskytují nějaké služby (obvykle informace) samy od sebe. A majitelé těchto stránek potřebují, aby na ně přišlo co nejvíce lidí, protože jenom tak jim reklama přinese dost peněz na to, aby se buď zaplatil jejich provoz (pokud to jsou nadšenci, co jim jde v první řadě o ten obsah, leč zaplatit ho z vlastní kapsy si nemůžou dovolit) nebo aby ten provoz přinesl dokonce výdělek (pokud jsou to profesionálové)...
Tj. omezíme-li se na ty profíky - JE v jejich zájmu, aby informace na jejich stránkách byly co nejúplnější, nejpotřebnější, nejpřehledněji zpracované - aby co nejvíce lidí na ně přišlo a shlédlo přitom ty reklamy. Naopak NENÍ v jejich zájmu odbourat reklamy a tím dosáhnout, že jim tam přijde ještě víc lidí, kterým budou moci se prezentovat, jak jsou úžasní, že dali dohromady takové skvělé informace.
Já si tak ještě zpětně pročítám... problém nastal v okamžiku, kdy se Vám to někdo pokusil přiblížit, že tedy těmi reklamami platíte za informace (filmy) a od té doby Vy razíte právo, že si chcete vybrat, čím budete platit. Ale tenhle příměr byl od začátku chybný. Vy nejste zákazník. Zákazník je zadavatel reklamy. A ten - zprostředkovaně - přijde za Vámi s nabídkou: "Hele, Vy tu budete koukat na tyhlety moje reklamy a já Vám za to zaplatím tím, že Vám pustím nějakej pěknej filmeček, popř. umožním se vykecávat tadyhle na webovejchch stránečkách." (To vykecávání nebylo míněno pejorativně, vykecáváme se tu všichni.) Vy to pochopitelně můžete odmítnout - nechcete koukat a nechcete aby Vám za to platili. Oddělit to ale nemůžete.
Absolutně mi nevadí, když někdo má vlastní stránky jako reklamu. Mám to tak taky. Jde o to, aby mi při prohlížení něčích stránek, na které jsem se proklikal s určitým cílem, nebylo vnuceno něco úplně jiného. Je to, jako kdybych volal na něčí číslo a ozývala se mi tam pětiminutová reklama, než to dotyčný zvedne nebo než se dostanu k tomu, kvůli čemu jsem číslo vytáčel. I kdybych tuto část hovoru neplatil, okrádá mě to o čas a pozornost.
Chápu, že některé stránky jsou koncipovány tak, že poskytují nějaké informace nebo služby „zdarma“. Ale tak úplně zdarma to není, když jako protihodnotu těch informací MUSÍM strpět nevyžádanou a nevítanou reklamu. Vlastně tak případného zákazníka stavějí před hotovou věc, ne ZDALI bude platit, ale JAK a ČÍM bude platit – v tomto případě nuceným sledováním reklamy.
To se mi nezdá, že bych nebyl zákazník. Byl bych jím, i kdybych službu odebíral zdarma. Pokud má být zákazníkem zadavatel reklamy, tak je to vztah, do kterého já nevstupuji a do kterého mi v podstatě nic není. Jinak si ale myslím, že Váš uvedený příklad je správný. Opravdu to vnímám tak, že „koukám na reklamy, abych mohl odebrat služby". Jenže ten problém je jinde: On za mnou nepřichází s nabídkou, on mi ty reklamy rovnou „vrazí“ před oči. V tom je ten rozdíl. Kdyby opravdu „přišel s nabídkou“, jak říkáte, mohl bych tuto směnu ještě před (nuceným) zhlédnutím reklamy odmítnout nebo se pokusit dohodnout na jiných podmínkách (na platbě jiným způsobem). Toto mi ale umožněno není.
Je. Vy víte, že internet je samá reklama a víte, že komerční televize se živí reklamou, kterou cpou do filmů. U obojího je Vám umožněno si je nepustit.
Ano, také tak zpravidla činím. Ale uvítal bych, kdyby tady ta volba byla. Toť vše.
Neúnosnou dopravní situaci v Praze (nebo třeba jen v okolí mého bydliště) taky můžu "řešit" tím, že nebudu vycházet z domu, abych jí nebyl obtěžován nebo ohrožován. Ale je to řešení?
No, tady by mi asi jako řešení přišlo, se přestěhovat někam, kde je situace lepší... Leč to by se zase přišlo o spoustu výhod, které život ve velkém městě přináší, že?
Možná ano, možná ne. Já jsem se v Praze narodil, takže skutečnost, že bydlím zrovna tady, není vlastně moje volba. Pak by mi ale také přišlo dost divné, kdybych každou nepříznivou situaci řešil útěkem. Mohl bych se přestěhovat do polorozpadlého baráku po tchýni do Příbrami, ale tam by mě ta doprava dnes už dostihla taky. Kromě toho mně osobně bydlení v Praze přináší převážně nevýhody.
Možná řekneš, že mě v Praze drží pracovní příležitosti. Ale i to by byl omyl. Přestože bydlím v Praze, mám třetinu hodin právě v Příbrami. Ani studium mých tří dcer není tím hlavním důvodem, proč bydlím v Praze. Většinou bydlí u svých partnerů a "doma" se téměř nezdržují. Takže jediný důvod, proč ještě bydlím v Praze, je moje setrvačnost a konzervativní povaha, která nerada cokoli mění. Kalkul o nějaké výhodnosti bydlení ve velkém městě v tom rozhodně není.
To je všechno samozřejmě možný - do financování televizí nevidím a ani nechci vidět. Jediné, na čem bych trval, je, že si sám rozhodnu, jestli se nechám nebo nenechám otravovat reklamou. Pokud bych toto rozhodnutí měl ve své moci, sám bych si určil, jestli mi sledování televize nebo používání internetu stojí za to. Problém je v tom, že mě nikdo vybrat nenechá. V tom vidím omezení své svobody.
Přiznám se, že před lety jsem uvažoval podobně, co se týká konce naší civilizace. Každá dosavadní skončila, když se dostala na určitou úroveň a její příslušníci příliš zpohodlněli. Dokonce i na to, aby měli zájem ji chránit a bránit. Jdyž občas slyším o dobrodiní konce povinné vojenské služby a malé profesionální armády (navenek maskováno menšími výdaji), o tom, jak účelněji se daly využít peníze „vyho zené” za stíjhačky, atd., evokuje mně to vzpomínky na zánik Říma.
http://www.chcikoupit.cz/eshop.php?ID=search...
Jenom až budeš shánět tu výzbroj.
Ve volných chvílích si přečti Masarykovu knihu Světová revoluce. Má sice přes 600 stran, ale alespoň se po delší době čtení dovíš, co stálo za vznikem Československa, o kterém leckteří tvrdí, že bylo omylem dějin a že jsme měli zůstat v Rakousku-Uhersku.
Nevím, proč tito lidé nejdou dále, do dob Frankfurtského sněmu: Češi už dávno mohli být Němci i s jejich (svou) životní úrovní a nemuseli dnes blábolit nesmysly. V té době ovšem jejich (čeští v čele s Pražanem Palackým) náčelníci opírali své české národovectví o Velkou Moravu a ač německy mluvící, hleděli se co nejvíc odlišit od místních Němců; dnes už je vše zapomenuto, protože Češi zjistili, že jsou ve skutečnosti Kelty (v 19. st. Čech = Tscheche, Němec = Böhme = Bójové), jiní tvrdí cosi o smíšené celoevropské rase (zajímavé, že nic takového neznají jiné evropské národy) — na dědině se psům takové rasy říká podvraťáci.
Po dočtení Světové revoluce si můžeš přečíst něco o době mezi válkami a o tom, kolik lidí nebylo ochotno, ale přímo vyžadovalo bojovat za Československo a že když jim to bylo znemožněno, dobrovolně šli na téměř jistou smrt za to, abychom my tu mohli být. Samostudium doporučuji zakončit studiem pádu starého Říma a dovršit přemýšlením a aplikací toho všeho na dnešek.
Minulý režim, oficiálně lidově demokratický, posléze socialistický, nakonec reálně socialistický, ve skutečnosti však nanejvýš velice mizerně řízený státněkapitalistický, řízený z Moskvy, degradoval veškeré hodnoty a pod heslem proletářského internacionalismu (nyní euroobčanství nebo Havlovo světoobčanství — nic nového: v 60. letech vzniklo hnutí hippies, aby pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí, ale už v 70. letech se svou generací skomíralo).
Také jsem byl na vojně, dokonce na 2 roky. Tehdy neměla vojenská služba pro mladé, schopné a inteligentní lidi žádný smysl a i já sám jsem ji považoval za zbytečnou ztrátu 2 let. Jenže doba se poněkud změnila a měl se změnit i charakter vojenské služby (podle mne je ideální švýcarský systém aktivní domobrany).
Jestliže si někdo myslí, že už nás čeká ráj na zemi a svět či alespoň Evropa bez válek, škaredě se mýlí. Stačí se podívat do bývalé Jugoslávie. V roce 1918, po skončení světové války, bylo s Kosovu (odvěké jádro srbského slovanství) nepatrně muslimských Albánců. Dnes se hádají čelní evropští představitelé, jestli má být Kosovo dále srbské nebo samostatné (ve skutečnosti by se zanedlouho dobrovolně přičlenilo k Albánii). Každopádně už je ale muslimské. Po pár desítkách let, v klidu, jen Srbům se na rozdíl od Albánců jaksi rodilo méně dětí.
Nezdá se Ti, že něco podobného hrozí celé Evropě? Evropané jako celek zpohodlněli, nejsou ochotni už ani hájit dosažené hodnoty. Pod falešnými záminkami přiberou muslimské Turecko do Unie (co se Turkům nepodařilo vojensky, umožní jim sami Evropané dobrovolně).
Tato situace tu byla před staletími: stačí se poohlédnout, kde všude po světě byly vyspělé civilizace a jak skončily. Vesměs jde o stejný scénář: došly na určitou vývojovou úroveň, začaly žít rozmařilým a požitkářským životem a začaly si v něm libovat. Přestaly být ochotny obětovat se za to, čeho dosáhly. Výsledkem bylo, že se staly relativně snadnou kořistí jiných. My, Evropané (o zářném Českém příkladu již zmíněno), do tohoto cizího chomoutu lezeme dokonce dobrovolně.
Dějiny netřeba studovat: ony se v pravou chvíli přihlásí samy. Pád Říma se vším, co jej provázelo a následovalo, především civilizační propad o staletí, by měl být Evropanům varováním.
Ono nakonec je to stejně jedno. Tady už bylo všelijakých národů; dnes jsme tu my, příště tu bude někdo jiný, tak o co vlastně jde? O nic jiného, než o to, že žádné tyto změny neprobíhaly v klidu a míru, ale za krutých válek.
Když jsem byl malý kluk a byla bouřka, moje matka se převlékla do ložního prádla a schovala se v posteli. V klidu, míru a strachu přežila nástrahy počasí. Bouřka skončila, matka opustila lože a všecko bylo, jako dřív.
Tak tohle jen naprosto přesné. Jen je lehce tristní, že "Češi" jsou právě takový "podvraťáci", aneb výsledek genového a kulturního křížení za pěkných pár stovek let. V současné situaci jsme ale nejvíce ohroženi, díky individuálně dostupným komunikačním prostředkům už bychom v případě opakování minulosti z toho tak lehce nevyvázli a především bychom na tom nevydělali :o)))
To, že jde tahle planeta do sraček je vcelku jasný. Ale nač se tím trápit víc než je třeba. Není lepší žít, radovat se a plnit si svá přání? Vždyť ten lidskej život je tak hrozně krátkej tak nač se užírat. A mezi námi: Evropa už dávno hraje druhý housle a spíš než světadíl konzumní je to světadíl frustrovaný. A Ty jsi typický frustrovaný Evropan. Vadí ti, že lidi mají bazén, že mají drahá kola, jezdí na koni, platí víc peněz za dovolenou, i ty držáky na kola ti vadí. A užíráš se podobnýma hovadinama. Mě tohle nevadí vůbec. Teda pokud ten dotyčný nenarušuje mé soukromí a prostor. I ten cyklista co si doveze kolo autem na svém držáku a objede 30 km může vnímat přírodu stejně jako Ty. A pokud se chová ohleduplně vůči krajině a jiným lidem, proč by mi měl vadit. A to jestli má někdo bazén z rozežranosti nebo to byl jeho sen a tvrdě na něj dřel opravdu řešit nehodlám.
Tenhle postoj je docela častý, ale nevím, jestli si takoví lidé kladou otázku o odpovědnosti za to, v jakém stavu zanecháme planetu příštím generacím. A to už vůbec nemluvím o spoluodpovědnosti za to, jak žijí naši spoluobyvatelé v chudších částech světa. Takže tak úplnou hovadinou pocit odpovědnosti za osud planety nebude, i když to vypadá jako zbytečná starost.
Já se snažím chovat a žít podle svých zásad. Nenapadlo by mě vyhodit ani papírek, konzumní život mě moc neříká, mám rád a respektuji přírodu, část zeleniny a ovoce si pěstuji na zahrádce a proti McDonaldům bojuju ne kamenem, ale tak, že tam nechodím. Nikoho ale převychovávat nehodlám. Mě taky vadí, že se kácí pralesy, že se zase někde vylila ropa z tankeru atd, ale co s tím udělám? Nemám kouzelný prsten jako v Arabele, abych jím otočil a vrátil vše zpátky. Já se kvůli tomu ani nedívám na zprávy.
To je vynikající. Děláme to úplně stejně. Já jsem navíc ještě takový masochista, že zprávy občas sleduju a hlavně studuju sociologickou literaturu. Člověk si to pak v hlavě srovná jak teoreticky, tak si může všechny ty skutečnosti ověřit v praxi.
Pak mi to ovšem nedá a snažím se o těch věcech s lidmi mluvit (nejen tady na diskusi). Samozřejmě počítám s tím, že zdaleka ne všude narazím na pochopení, ale důležité je ty věci tematizovat, tj. snažit se, aby o tom lidi aspoň přemýšleli, případně aby jim to nebylo jedno.
Já to poznání L+M neberu, ale jsem rád, že žiju v té nejlepší civlizaci jakou lidstvo zatím zplodilo. Tak zaplaťpánbůh, že to tady funguje (aspoň) tak jak to funguje.
Pro koho je nejlepší? Jen pro ty, kteří z ní těží, ale to nikdy nemůže být většina. Jenže je potřeba si uvědomit, že naše plýtvání je vykoupeno extrémní chudobou v jiných částech světa. Nenamlouvejmě si, že si svůj životní standard zasloužíme. Byla by to stejná bláhovost jako tvrdit, že si v jiných částech světa svůj hladomor taky zaslouží. To jen jedna část světa vymyslela způsob, jak co nejnerovnoměrněji (samozřejmě ve svůj prospěch) rozdělit světové bohatství tak, aby to bylo obhajitelné v rámci mezinárodního "práva" a nebilo to do očí. Říká se tomu monetární kolonialismus.
Proboha, jak vykoupeno? Fakt si myslíte, že např. hladovějící v Somálsku by se měli lépe, kdyby se v Evropě či Americe méně konzumovalo? A co to je "světové bohatství", které si jen tak mýrnyxtýrnyx část světa rozděluje???
Přesně tak. Opravdu by se obyvatelstvo dnes hladovějících zemí mělo podstatně lépe, kdyby „vyspělý“ svět méně konzumoval. Jen ta souvislost není tak přímočará. A právě komplikovanost těchto vztahů a vazeb umožňuje tento skrytý kolonialismus provozovat. Pro začátek by stačilo otevřít své trhy rozvojovým zemím a nezaplavovat jejich trhy zbožím evropským či americkým. To by jim v tuhle chvíli pomohlo nejvíc.
To nespravedlivě rozdělované světové bohatství má několik podob. Jednou z nich je přírodní prostředí, které země Evropy a Severní Ameriky znečišťují nesrovnatelně více než země rozvojové, ale přitom dopady tohoto znečištění nese obyvatelstvo rozvojových zemí daleko více než obyvatelstvo \"vyspělého\" světa.
Druhou podobou toho nerovnoměrně užívaného světového bohatství jsou surovinové zdroje rozvojových zemí, které jsou v rukou evropského a amerického kapitálu, a které tudíž neslouží k rozvoji obyvatelstva, na jehož území se nacházejí, nýbrž opět jen kapitálu, který se jich zmocnil.
Třetí podobou světového bohatství je pracovní síla, kterou nadnárodní kapitál v rozvojových zemích zneužívá k tvorbě svého zisku, do které ale ani částečně neinvestuje zpět.
S tím vším pak souvisí i cílený rozvrat původní struktury místních ekonomik, které si západní kapitál podrobuje tím, že je činí na sobě závislými.
V neposlední řadě si \"vyspělé\" státy vytvářejí podmínky pro nespravedlivé rozdělování hodnot tím, že likvidují místní sociální vazby a uspořádání rozvojových zemí a vnucují jim své vlastní představy o demokracii a politickém uspořádání.
Vlastně už jen vnějším projevem těchto procesů je enormní zadlužení rozvojových zemí u evropských, amerických i mezinárodních bank. Ekonomiky rozvojových zemí se \"díky\" tomuto zadlužení absolutně nemohou rozvíjet, protože prostředky, které by k takovému rozvoji potřebovaly, musí vynaložit na splácení úroků z prastarých (a často velmi problematických) dluhů. Občasné umazávání těchto dluhů ze strany \"vyspělého\" světa není ničím jiným než pouhým dávkováním bídy.
Ovšem všechny tyto argumenty jsou dvojsečné, že...
Např. ta - cituji - pracovní síla, kterou nadnárodní kapitál zneužívá ke tvorbě svého zisku... Jo, možná zneužívá... Nicméně v zemích, kam ten nadnárodní kapitál dosud nesáhl, lidi umírají hlady... resp. umírali i v těchto zemích, dokud jim ten nadnárodní kapitál nepřinesl pracovní příležitosti (jasně, nedělal to z čirého altruismu, ale pro svůj zisk, což ale na výsledku nic nemění). Atd...
Ano, tenhle argument zaznívá velmi často. V našich podmínkách se tomu říká vytváření pracovních příležitostí výměnou za investiční pobídky jako jsou daňové prázdniny a podobně.
Problém je ale jinde. Na počátku byl export evropských "hodnot" do někdejších kolonií, což nebylo nic jiného než destrukce dosavadních tamních sociálních vazeb. To vedlo ke zbídačení populace v rozvojových zemích, protože se vytratila relativně všestranná soběstačnost těchto komunit. Vznikla tak faktická závislost na "dobrodiní "kolonizátorů. Kolonizátoři pod tlakem historických událostí sice upustili od kolonizace fyzické a země Třetího světa získávaly jakousi státní samostatnost - ovšem v hranicích a podmínkách, které nutně musely vést k etnickým konfliktům. V takto "upraveném" prostředí pak už opravdu nebyl a není problém působit jako spasitel, který přináší spásu v podobě investic a pracovních příležitostí. Této fázi se říkalo neokolonialismus - původní koloniální velmoci ovládaly Třetí svět pomocí ekonomických nástrojů namísto dosavadních politických.
Dnešní stav je zase o kousek dál. Dnes už se závislost zemí Třetího světa na "vyspělém" světě udržuje hlavně pomocí "virtuální ekonomiky", tj. pomocí toků financí a jiných podob kapitálu. Nejviditelnější podobou je právě rostoucí zadlužení těchto zemí, aniž by za to cokoli získávaly.
Pokud bych to měl shrnout, tak světový kapitál podal kdysi přirozeně se vyvíjejícím komunitám drogu a dnes si dělá zásluhu z toho, když takto závislým subjektům dodává za nekřesťanských podmínek vždy další a další dávku této drogy, aby předešel abstinenčním příznakům. Třetí svět se propadá stále hlouběji a hlouběji do své závislosti, je čím dál méně schopen si pomoci sám a zisky drogových dealerů rostou a rostou...
Hele nechci bránit vyspělé země, to ani náhodou, ale všimni si, že za posledních několik destítek let se obyvatelstvo v rozvojových zemích zněkolokanásobilo. Což znamená, že relativně chudé země ještě chudnou, protože naše podpora je pro ně malá, ale děti mnohdy ani nechodí do školy a je jich moc. Když Evropa nepodporovala Afriku, byla tam ještě daleko větší úmrtnost novorozeňat i starých lidí, právě díky tomu, že neměli léky a potraviny. Dnes je napůl živíme, oni se "množí", ale zase umírají hlady, přesto se jich uživí víc.
V předkolonálních dobách byla v některých zemích absolutně nepředstavitelná bída, to jen autoři dobrodružných knih si to malinko upravili...
Hele nechci bránit vyspělé země, to ani náhodou, ale všimni si, že za posledních několik destítek let se obyvatelstvo v rozvojových zemích zněkolokanásobilo. Což znamená, že relativně chudé země ještě chudnou, protože naše podpora je pro ně malá, ale děti mnohdy ani nechodí do školy a je jich moc. Když Evropa nepodporovala Afriku, byla tam ještě daleko větší úmrtnost novorozeňat i starých lidí, právě díky tomu, že neměli léky a potraviny. Dnes je napůl živíme, oni se "množí", ale zase umírají hlady, přesto se jich uživí víc.
V předkolonálních dobách byla v některých zemích absolutně nepředstavitelná bída, to jen autoři dobrodružných knih si to malinko upravili...
To je mi naprosto jasné. Oni ale nepotřebují naši podporu, oni potřebují stejná práva a příležitosti, a ty oni prostě nedostali a nedostávají. Současný systém je po všech stránkách diskriminuje. Dnes už ty rozdíly jsou takové, že pokud bude západní kapitál tvrdě prosazovat svá ekonomická "práva", tak se z toho ten Třetí svět nemá šanci dostat.
Na tamní trhy by se mělo dodávat jen zboží, které nejsou schopni vyrobit vlastními silami, ostatní si musí vyrobit sami. Vlády zemí Třetího světa by měly znovu získat absolutní kontrolu nad zásobami surovin a měly by zdarma od "vyspělých" zemí obdržet ty nejekologičtější technologie a ne být penalizovány za ničení životního prostředí. Nás v předminulém a v minulém století taky nikdo nepenalizoval. Dále je jim jako prvovýrobcům potřeba platit skutečnou cenu za jejich zboží a ne je od nich kupovat za babku a s obrovskými zisky je pak prodávat na "vyspělých" trzích.
Takovýchto opatření by měly být stovky. Jejich společným jmenovatelem by měl být ústup od principů "volného trhu za každou cenu" a "konkurence až do úplného zničení" a zahájení celosvětové inteligentní spolupráce s cílem co nejefektivněji, ale také co nejspravedlivěji uspokojovat potřeby všech lidí na planetě, a ne jen té "šťastnější" šestiny či pětiny.
Je to velký problém, dnešním přístupem a našimi humáními zákony porušujeme systém evoluce...
Jinak třeba Kjótský protokol právě zvýhoďnuje ty zaostalejší země, ale USA nepodepíší...
Btw sem v americe viděl věci vyrobené v americe jen v indiánském muzeu, a i tam byla keramika Made in India, knihy printed in China...
Tak to si budeme muset vybrat. Buď jsme zvířata a pak bude i v ekonomice platit brutální darwinismus "žer nebo budeš sežrán", nebo jsme lidi, od zvířat se lišíme a pak jsme schopni se v zájmu všech nějak rozumně domluvit.
Americký trh je jedním z nejpřísněji chráněných "vyspělých" trhů. Odmítnutí podpisu Kjótského protokolu Spojené státy zdůvodnily tím, že by to poškodilo jejich ekonomické zájmy. Z toho je jednoznačně vidět to jejich ohromné sobectví. Vlastní ekonomika je pro ně důležitější než osud planety jako celku.
Co se týče původu zboží, musíš rozlišit, jestli "Made in India" neznamená jen zneužívání laciné místní pracovní síly a nedokonalých místních ekologických zákonů nějakou americkou firmou. Tohle jako forma pomoci Třetímu světu moc neobstojí.
S tím made in india sem to myslel opačně, že USA využívá levné pracovní síly v celém světě. Možná mám na ně zkreslený pohled, ale já se docela zajímal o ty jejich "zlozvyky" a právě tohle mě zaujalo. Na jednu stranu se pyšní patriotstvím a tváří se, že by svoji zemi šli bránit teď hned i s klackem. Ale když se jich zeptáš, které auto je lepší, jeslti americký Chrysler nebo japonská Toyota, automaticky řeknou toyota, protože je levnější a víc vydrží a to je jejich přemýšlení. Je to stejné jako s ekologií, normální lidé žijí v klamu, který vytvořila vláda, komerce a církve, málo lidí si uvědomuje co všechno se děje. Co řeknou média je svaté...
Ale my jsme v prní řadě zvířata, a až potom lidé.
Proto tolik lidí volí liberální pravici s tím jejím ekonomickým darwinismem.
Každý liberální ekonom by ti řekl že by okamžitě zrušil cla a dotace zemědělství EU (40% z celkového rozpočtu EU, neuvěřitelná částka), což jsou dvě věci které tzv. třetímu světu škodí nejvíce a které prosazuje a hájí za každou cenu právě levice.
Souhlasím, že jakékoli obchodní bariéry pro kvalitní zboží ze zemí Třetího světa jsou škodlivé. Zachovány by měly zůstat jen tam, kde ohrožují místní producenty. U nás například u jablek. Pro zboží, které si nedokážeme sami vypěstovat nebo vyrobit, jsou jakékoli bariéry zbytečné a v podstatě škodlivé.
Dotace do zemědělství jsou potřebné jen jako obrana proti negativním vlivům monopolizovaného nebo jinak deformovaného trhu, jako je například dovoz kdoví proč levných jablek ze Španělska, který by jinak měl devastující dopad na sadařství u nás.
Takže bez obav: Ne vše, co prosazuje (evropská) levice, musí být nutně správné, a totéž platí pro pravici. Důležité je vždy posoudit věcnou stránku problému a nikoli jen to, kdo co prosazuje.
Příčiny různého počtu dětí nejsou stejné, ale v zásadě se dá říct, že čím nižší je především úroveň vzdělání, tím méně dětí.
Jiným důvodem byla také nutnost levné pracovní síly. Můj otec byl nejmladším z 10 dětí. Ženil se ve 30 letech a jeho desetiletá sestřenice mě coby mimino nosila na rukou. V hospodářství bylo potřeba každé ruky a lepší byla vlastní než cizí. Hospodářství uživilo každého. Vlastní nebo cizí, kdo měl na co chuť šel do spíže a vzal si. Děcka vědomě nikdo nevychovával; od rána do noci bylo pořád co dělat a starší sekýrovali mladší.
Na jednom pracovišti jsme měli uklízečku Cikánku. Ta mně prozradila, že dříve bylo běžných 12 až 14 dětí, ona že je z 8, dnes většinou do 4.
Bohatí lidé mívali méně dětí — tam šlo o to, aby se zbytečně dělením nezmenšoval majetek (nejstarší syn obvykle dědil, ale ostatní musel vyplatit, děvčata musela dostat věno).
V našich končinách byl tedy počet dětí určen praktickými hledisky. Tedy u většinové populace. Cikáni byli dvojí: jedni, kteří se usadili a měli řemeslo nebo byli hudebníci, uvažovali podobně, ale kočovným to bylo lhostejné: žili ze dne na den a buď někde něco k snědku vyžebrali, nebo ukradli.
V „rozvojových” zemích jde o to, že většina lidí žije také ze dne na den stále stejným způsobem, jako jejich předci (na rozdíl od nás). My se je snažíme přizpůsobit k obrazu svému, ale oni o to většinou nestojí. A je jasné, že když mám 10 dětí a každé z nich bude mít zanedlouho také po 10, rychle se blíží katastrofa. Můžeme ji nazvat třeba hladomorem.
Moc pekne napsane!!! Jako kdyby mi to vypravel deda!!!
"My se je snažíme přizpůsobit k obrazu svému"...v tomhle vidim ten zasadni problem. Snazime se cizi narodnosti, zijici od nepameti uplne jinak nez mi, privest na nas zpusob zivota. Myslime si, ze je tim zachranujeme a ze ten nas zpusob je nejlepsi. A ejhle...omyl. Pokavad krovaka zacnu premlouvat, ze zit za stromem a zvejkat korinky je v dnesni dobe spatne, tak to asi neni moc dobre. Jsme v tomto smeru hamouni. Zijeme v prepychu a myslime si, ze je to dobre. Vnimame chudobu, jako neco hrozneho. Ale dle meho spousta tech lidi zije spokojeny zivot. Chudy, ale spokojeny. Mozna jsou spokojenejsi nez mi tady v tom prepychu.
Takze je nutne rozlisovat chudobu a chudobu. Pomahat jen v pripade opravdove nouze...epidemie.
Nedavno jsem videl na BBC zajimavy porad. Takove obracene poznavani. Vzali par domorodcu z nejakych ostrovu z Asiie a pozvali je do Londyna. Kluci byli ze vseho absolutne paf. V parku videli pava a hned ho chteli lovit. Nechapali zpusob zivota. Mysleli si o nas, ze zijeme ve dvou svetech....nahore a pak v podzemi, v metru:-)
Nakonec rikali, ze to byl zazitek, ze jsou radi ze to videli, ale ze by tady zit nemohli a ze se tesi domu....co dodat:-)
Druha vec. Tibet. Do r.1957 tam zili lide v naproste harmonii, skoro nulova kriminalita. Lide byli chudi, ale neuveritelne stastni. Pak tam vpadla cinska paka a ze museji te chudobe zabranit, udelat poradek....a vsichni vime, jake o tam ted je.
To same se ted deje na vychode. USAci se tam snazeji delat "poradek", zabranovat chudobe a potlacovani. A neuvedomuji si, ze v podstate delaji to same.
Ja porad rikam, neserme se do zivota lidi, kterym nerozumime...pak bude vse v poradku.
To, čemu my říkáme chudoba, pro velmi mnohé ve skutečnosti není žádnou chudobou, ale střídmostí. Jim stačí, co mají a za ničím dalším se nehoní.
Mít majetek neznamená jen být bohatší, ale také větší životní náklady pro udržení funkčnosti tohoto majetku. Jde tedy o to vybalancovat si rozumnou životní úroveň.
Nejde v té první větě o překlep? Pokud ne, tak myslím, že tady moc pravdu nemáš. Dětí přece naopak ubývá s vyšším (ne nižším) vzděláním. Čím vyšší příjmová kategorie, tím méně chuti plodit děti a dělit se s nimi o svou životní úroveň. Proto by v Evropě bez přistěhovalců velmi rychle klesal počet obyvatel, kdežto chudá Afrika by zažívala populační boom.
Ať dělám, co dělám, sám to nezachráním...:-))
Je to docela zajímavá diskuse, ale spíš v tom směru, že poznávám, že řada lidí si začíná uvědomovat škodlivost vměšování do cizích kultur. Tohle šíření vlastní pravdy a životního stylu do dalších končin je tu od nepaměti. Je záměrné a slouží k ovládnutí nebo vyhubení předešlých populací. Bohužel řada lidí to vidí (nebo viděla) dost jednostranně, že ti silnější vykořisťují a ovládají nás (vykupují stavební průmysl a zdroje, limitují nám produkci cukru a zavírají cukrovary apod.) Na druhou stranu jim nějak moc nevadí vytahovat z "rozvojového" světa mozky, využívat levnou pracovní sílu, vyvážet odpady, přesouvat nebezpečné výroby, exportovat modernější a modernější zbraně s cílem pomlátit místní obyvatelstvo a vítěze zadlužit a jiné formy zneužívání vojenské, politické a ekonomické síly. Je mi z toho celkově dost špatně. Protože díky této expanzi "civilizace" před očima mizí rozmanitost biologických druhů, kultur a systémů.
I my jsme takovým rozvojovým světem pro jiné.
Co mě ale těší je, že zatímco dříve k nám ze Slovenska chodili sklenáři a dráteníci, dnes inteligence. Těší mě to ne za nás, ale za Slováky, že už konečně mají vlastní kvalitní inteligenci a přeji jim, aby co nejdříve mohli zůstat doma a tam byli k užitku.
Slovenska inteligence k nam a ceska inteligence jeste vic na zapad (me tam nepocitej:-) ) :-). Ale je to tak....vzdyt kolik VS lidi je tady v UK...spousta. Strasne moc strojaru, programatoru, specialistu.
Děkuju za upozornění: samozřejmě je to překlep a má to být opačně.
Napadá mě vždy několik variant textu a může se stát, že když to po sobě důkladně nepřečtu, vznikne jiné, než zamýšlené.
Bohatství mnoha evropských států by neexistovalo, nebýt zámořských kolonií. Problémy, které mají dnes s „cizinci” z kolonií, které dříve ždímaly, jsou logickým důsledkem.
Něco podobného ale máme i u nás, v ČR. Stačí se podívat na rozdíl mezi životní úrovní (včetně úrovně nezaměstnanosti) a na rozdíl mezi skladbou povolání v Praze a v ostatních částech státu.
V 19. st. si čeští poslanci stěžovali ve vídeňském parlamentu, že ač jsou země Koruny Čech (chybně překládáno jako České — ve skutečnosti jde o Svatováclavskou korunu coby symbol, že Čechy patří navěky sv. Václavovi a jeho následovníci mají Čechy jen svěřeny k opatrování) nejprůmyslovějšími a ekonomicky nejvyvinutějšími zaměmi mocnářství, kvůli daňovým zákonům stále více upadají, protože veškeré daňové výnosy jdou do Vídně. Totéž, ale nakonec udělali Češi po r. 1992.
Co se týká nejen Somálska: nejde o nic jiného, než o vývoz kultury. Nejen v Somálsku, ale i v jiných státech nešlo o nic iného, než o to, že oni měli svůj způsob života, který ať už jim vyhovoval či ne, byl jejich, byla to jejich kultura a Evropané jim vnucovali kulturu cizí, Evropskou, v přesvědčení, že oni jsou primitivové a my máme povinnost z nich udělat civilizované lidi.
Všechno špatné jsme dovršili (pro nás všestranně výhodným) dodáváním zbraní do tamních neklidných oblastí. Pod záminkou pomoci.
Tak s tímhle si dovolím nesouhlasit... Asi to nenapíšu moc srozumitelně, ale snad to pochopíš.
Slyšel jsem o člověku, který se ještě s někým rozhodl, že bude pomáhat právě těm "chudákům" ve třetím světě. Přesněji řečeno někde v Africe... A učili je takové základní věci jako si někde za chatrčí nasít aspoň trochu zrní, aby jim z toho vyrostlo obilí a měli co do huby... Ani toto sami dříve nebyli schopni, nebo spíše ano, ale po sklizni to všechno zase sežrali a napříště už neměli co znovu zasít... Takový dost smutný kolotoč. Něco podobného jako někteří nepřizpůsobiví zde, kteří jen umí natahovat ruku a čekat, že jim vždycky stát něco dá...
Na druhou stranu nechci ze všech jejich problémů obviňovat jen ty nejchudší, mnohokrát bylo prokázáno, že jakoukoli hospodářskou pomoc těmto státům rozkradli a vyšmelili ti jejich "nahoře"...
Podobný případ jsou všechny ty nadnárodní těžařské apod. firmy. Ze zisku z těžby nerostného bohatství těm "kolonizovaným" státům moc nezbyde.
Ale to je jejich problém, mají si to ohlídat a ne si rozprodávat stát pod nohama !!!
A to, že za všechny jejich problémy můžeme my všichni "civilizovanější" tedy odmítám akceptovat !!!
To já slyšel o horším případu. V SSSR zasázeli brambory a hrozně se divili, že jim žádný nevyrostly. Vyhrabali je totiž hned po zasázení. Hlad je hlad.;-)
Vím naprosto přesně, co Ti na mých ostrých postojích vadí. Vypadá to, jako kdybych všechnu vinu za bídu Třetího světa házel na "vyspělé" země. Ono to tedy opravdu tak trochu je a mám k tomu své důvody, ale kdybych se o každém měl rozepisovat podrobně, zase byste se tu do mě pustili, že to tu zapleveluju nějakou ideologií. :o))
Takže jen hlavní myšlenku: Nehledám VINÍKY, nýbrž PŘÍČINY. Vlastně je ani nemusím hledat - ony jsou v podstatě známy. Vědí to i kapitáni amerického a evropského průmyslu. Oni si prostě jen nedokáží pomoct. Oni už dávno vědí, co jejich ekonomická (kapitálová) expanze v rozvojových zemích znamená pro místní politické, ekonomické, ekologické i sociální poměry, jen se nedokážou vzdát svých zisků z této činnosti vyplývajících. Tyto zisky jsou jejich drogou, kterou si nedokážou odepřít, ani když vědí, že je škodlivá, zvláště pokud to nezasahuje přímo je.
Dodávat potraviny, léky a další základní zboží do oblastí zasažených hladomorem, stejně jako dílčí pomoc formou vštěpování základních ekonomických návyků - to všechno je jen zmírňování následků. Je to jen tišení bolesti, kterou jim sami způsobujeme. Je ale třeba odstranit příčinu, a tou je nespravedlivě nastavený systém mezinárodního obchodu, který silné činí ještě silnějšími a slabé ještě slabšími.
Samozřejmostí by mělo také být zdržení se jakýchkoli vojenských intervencí a zasahování do sociálních struktur vyrostlých přirozeně v daném prostředí. Ale to už bych otvíral jiné téma.
Rozprodávat si stát pod nohama? Vždyť to děláme taky! Například veškerý český průmysl stavebních hmot včetně místních zdrojů příslušných surovin je v rukou zahraničního (převážně německého) kapitálu. Nejcennější zemědělskou půdu jsme obětovali pro výstavbu zahraničních automobilek. Takže podobné procesy se odehrávají i u nás. V těch rozvojových zemích to má ale už vyloženě obludné rozměry a tento proces nejsou místní vlády už dávno schopny kontrolovat. Obávám se dokonce, že nás tu čeká podobný osud.
Tak tenhle naprosto fatálně mylný a scestný kec si přechroupám až zítra, s čerstvou hlavou. Zatím řeknu jen to, že nebýt nás, tak tam žádný hladomor nebude, protože smrt několika desítek obyvatel by se za "katastrofu" nemohla vydávat. Naší chybou je pouze a jen snaha pomoci, která v zemích na to nepřipravených umožnila narušit podporu lidského života bez zajištění dalších s tím přímo spojených potřeb.
Mimochodem, Medvěde, dnes jsem tě viděl na vlastní oči, nebo si to alespoň myslím, protože tak vysokou kozu, jako tvoje kolo, jsem ještě v životě neviděl. Nicméně jsi to tam pěkně švihal, skoro jsi to natřel i tomu autu co to z křižovatky odpálilo zároveň s tebou. Kdyby takhle dokázal bez problémů jezdit každý, pak věřím že by městská cyklistika dávala víc než smysl ;o)) (tedy za předpokladu, žes to byl ty, cca. 17:10 28/5/07 na křižovatce dole na Pankráci, respketive Pražského povstání ;o))
To je zvláštní, ale na jednu stranu říkáš, že se jedná o mylný a scestný kec a hned v další větě jeho pravdivost v podstatě potvrzuješ. Jsem tedy zvědavý na Tvůj slíbený hlubší rozbor.
Tak ten šílenec na té neuvěřitelně vysoké koze (či spíše krávě) jsem byl skutečně já. Těmi místy projíždím několikrát denně, takže to tam mám dost vymakaný, tudíž se může zdát moje jízda bravurnější než skutečně je.
Tak mam dojem, že sem tuhle filozofickou debatu, kterou by patřilo každoděnně zveřejňovat ve všech mediích, vyprovokoval tim sibiliným koncem světa. Navíc sem si udělal lepší obrázek vo spokojenosti chudejch v navštěvovaným světě a nespokojenosti bohatejch Čechů. Pořád sem toho názoru, že cestovatelé a čistý dobrodruzi by měli řídit státy, protože se uměj poprat se všema nástrahama a chovaj se ekonomicky a ekologicky.
Vidíš to podobně jako já: Je důležité o těchto věcech neustále mluvit a nutit co nejvíc lidí o tom přemýšlet. Nepovažovali bychom pak naši životní úroveň za samozřejmost. Na jednu stranu nám hrozně vadí, že za stejnou práci dostáváme třikrát nižší mzdu než třeba v Německu, na druhou stranu bereme jako samozřejmost, že v jiné části světa pro nás vyrábí zboží za mzdu dvacetkrát nižší než je ta naše.
"Pořád sem toho názoru, že cestovatelé a čistý dobrodruzi by měli řídit státy, protože se uměj poprat se všema nástrahama a chovaj se ekonomicky a ekologicky. "....to by byla parada. Tito lide jsou oslehani zkusenostma a jen tak nejaka blbost je nerozhodi. A hlavne videli vsechno z pohledu obycejneho cloveka a zblizka. Maji vetsinou na svetove "problemy" racionalni pohled. Kdezto dnesni politici to videji jen v TV...malo kdo muze travit tydny mezi obyc. lidma a sledovat jejich problemy. Idkyz rikaji, ze se snazi...prdlacka:-)
...by je nikdo nevolil, neumej vest populisticky kampane :-p
(to uz tu bylo, pro lidstvo je vhodnejsi nez demokracie osviceny absolutismus) -a tentokrat bez smajla
Nepotvrzuji ;o) Jakékoliv "světové bohatství" není ve skutečnosti klíčem k chudobě či bohatsví jedinců nebo civilizací. Ano, docházelo a dochází k jeho "vykořisťování", ale to nemá nic společného s jejich chudobou. Oni takto žili tisíce let a rozhodně jim to jako chudoba nepřišlo, protože neznalý její opačný pojem. Uhlí, ropy ani diamantů se nenajíš, a že bychom jim "kradli" obilí, tak o tom silně pochybuji :o))
Skutečný problém je ve snaze jistých altruistů jim pomoci. V těchto končinách (a teď nemyslím ani tak nejchudší Asijské země, ale především Afriku) byl nízký dosahovaný věk, vysoká míra porodnosti a zároveň vysoká míra úmrtnosti dětí naprosto normální. Šlo o přirozený výběr, přežili jen ti nejsilnější, a zároveň z nedostatku lékařké péče umírali mladí. Jejich způsob života a obživy de facto zabraňoval většímu rozšíření populace.
To, v čem jsme se tedy skutečně provinili, byla právě snaha oněch "dobrodinců", kteří jim tam přivezli léky a potraviny. To narušilo přirozený koloběh a přirozený výběr, takže mnohem více dětí přežívá a lidé se začínají dožívat vyššího věku. Jenže na to nejsou stavění, neumí zeefektivnit práci se zdroji potravy, a proto najednou nastávají pohromy jako je například hladomor. Místo tří přeživších dětí je jich náhle třeba šest, ale pro ně již není obživa. Navíc přibývá starých "na jejich podmínky" lidí, kteří již nejsou fyzicky schopni pomáhat se sháněním potravy, ale sami potřebují jíst a vyžadují péči navíc.
Zkrátka a dobře, ta pomoc oněch civilizovaných dobrodinců je ve skutečnosti nejhorším zlem, které jsme mohli udělat. Jediné, co má opravdu smysl a co měla být první věc, je vzdělání. Důvod, proč se civilizované národy mají "lépe" než ty necivilizované je ten, že my máme znalosti a vzdělání, umožňující nám systém "ten dělá to a ten zas ono", kde lidí skutečně spojených se zdroji potravin je v naších civilizacích jen zlomek, zatímco tyto necivilizované země by k tomuto teprve museli dojít. Viz. příklad od Jardy výše ohledně snahy naučit je takovou prostou věc, jako je pěstování zemědělských plodin.
Takže proto silně nesouhlasím s tím, že to že se máme dobře je vykoupeno jejich chudobou. To naprosto není pravda. Kdybychom byli izolováni a neměli přístup k některým relativně levným surovinám z těchto zemí, možná bychom měli o malinko méně luxusu, ale rozhodně by to žádným způsobem neohrozilo běžnou dostupnost základních věcí jako jsou potraviny, střecha nad hlavou, lékařská péče či školství.
A ohledně té tvojí jízdy jsem neměl na mysli "bravurnost", jako především velmi solidní "šlapací výkon". V prvním momentě, když jsem tě viděl za tím autem, jsem myslel že tam někdo jede na motorce. Až když tě to auto nakonec přeci jen předjelo, tak jsem koukal jak blázen, že jsi to ty na kole. Protože ten rozjezd, to dle mého bylo minimálně 0.6kW, prostě pěkný odpal :o)))
Na své formulaci, že naše životní úroveň je vykoupena chudobou v zemích třetího světa, musím trvat. Jen to nefunguje tak přímočaře, jak jsi to popsal - "že jim tam obilí nekrademe".
Ten základní problém je ten, že jsme zpřetrhali jejich vlastní přirozeně rostlé předivo sociálních vztahů, ze kterých pak vyrůstá ekonomika. Vnutili jsme jim hodnoty způsob života, kterému oni nerozumějí a neumí takto žít.
Co se týče mého šlapacího stylu, tak je založen na využití kinetické energie - jinými slovy jedu tak, abych musel co nejméně brzdit. V místech, kde jsi mě spatřil, obvykle jedu výrazně přes 40 km/h, protože dokážu optimalizovat svou rychlost před semaforem (vím, kdy padne zelená). Kouzlo mé rychlosti v tomto okamžiku tedy nespočívá v mé "úžasné" akceleraci, nýbrž v tom, že neakceleruju z nuly.
Tak na stejným místě, na kterém jsi mě předevčírem viděl, jsem měl dnes v půl deváté ráno srážku s blbcem.
Renault Megane SPZ 4A7 9973 mi z přímého pruhu v křižovatce náhle překřížil cestu a odbočil do Táborské. Jel jsem v tom místě opět poměrně rychle a silnice byla navíc mokrá (asi po dešti kropili), takže jsem nedobrzdil a narazil šikmo zboku do jeho zadku a dopadl jsem za vozidlo pravým kolenem a levým loktem na silnici. Řidič zpomalil, a když viděl, že se sbírám, tak se rozjel a ujel. Křikl jsem na něho, ať počká, ale už byl v prachu.
Otřepal jsem se, nasedl jsem na kolo a jel ho stíhat. Dojel jsem ho na semaforech na křižovatce v Lounských, ale padla mu zelená a on se opět rozjel. Pak odbočoval doprava do Svatoslavovy ulice, kde ho ovšem zastavil stojící zásobovací vůz, když v protisměru jela auta.
Zastavil jsem kolo před jeho čumákem a křičel na něho, že mě srazil a potom dokonce ujel. Hulákal na mě, že brzdím dopravu, abych uhnul. Uhnul jsem tedy, ale jen tak, že mohl zásobovací auto objet, ale dál jsem ho už nepustil.
Po předchozích zkušenostech s taxikářem, co mi otevřel dveře, jsem nekompromisně volal policii. Přijeli za pár minut. Dali mu dýchnout, ptali se na moje zranění. Radši jsem řekl, že mě nic nebolí, i když levý loket v pořádku není a při pokrčení ruky bolí. Přestože nic nezapíral a přiznal svůj přestupek, pustili ho bez pokuty.
Nevím, jestli to pro něho takhle bude dostatečné poučení. Skutečnou příčinou nehody bylo, že pospíchal na nějakou obchodní schůzku, při jízdě telefonoval (snad měl hands-free), zapomněl se zařadit do správného pruhu a řešil to tínm, že z přímého pruhu náhle odbočil doprava křížem přes odbočovací pruh, když jsem ho míjel. Svou roli sehrál slepý úhel pravého zrcátka, případně to, že se do něj nepodíval.
Za to, že nedošlo na mé straně k horším následkům vděčím svému postřehu (svou rychlost jsem stačil snížit o celé tři čtvrtiny ze 40 na nějakých 10 km/h) a své duchapřítomnosti, kdy jsem se v okamžiku nedvratné srážky natočil bokem, takže jsem nepřeletěl přes řidítka a nezničil vidlici, jen jsem si pak za ním lehce "ustlal".
V každém případě mě tento zážitek utvrdil v tom, že hloupost a bezohlednost (velké části) motoristů je obrovská. Často se tady i jinde chlubím svou schopností předvídat i ty nejhorší manévry řidičů, ale když si někdo v rychlosti uprostřed křižovatky najednou vzpomene, že dupne na brzdu a strhne řízení doprava těsně poté, co předjel cyklistu jedoucího evidentně přímým směrem, nezbylo mi než už jen zmírňovat následky neodvratné kolize.
Tomu nerozumím: "Po předchozích zkušenostech s taxikářem, co mi otevřel dveře, jsem nekompromisně volal policii." Čím jsi ji volal, snad už tě poměry nezmasírovaly k pořízení mobilu?:-))
Před těmi dvěma lety (8.2.2005) jistý nejmenovaný taxikář Josef Ryšánek na zákazu zastavení těsně přede mnou zastavil, a když jsem ho míjel, ještě mi otevřel dveře, což nemohlo skončit jinak, než že jsem mu je vyvrátil z pantu, čímž jsem si ovšem zničil přední kolo (vidlice to přežila).
Zapřísahal mě, abych nevolal policii, že mi uhradí škodu. Tak jsem policii nevolal, on pak ale podmínil úhradu škody dokladem z cykloservisu. Když jsem po několika dnech za ním s tím dokladem byl, nechal se zapírat, na dopisy (ani doporučené) neodpovídal, tak jsem to pak vzdal. Takže dnes ke každému podobnému případu (doufám, že jich nebude moc) budu volat policajty, i kdyby mi slibovali cokoli. Můžou si za to sami.
Jinak mobil (Nokia 3330) mám už přes pět let, ale používám ho jen výjimečně, můj měsíční účet je kolem 300,- Kč. Odolával jsem dlouho - v rodině jsem byl poslední, komu byl pořízen. Svolil jsem jen proto, že mi na něj choděj omluvenky od mých studentů, což mi ušetří dost času.
tak to seš žabař, já používám mobil průměrně často (i když hlavně na sms) a platím měsíčně cca 40-80 Kč (mám jakejsi oskar paušál za 10 kč/měsíc)
Uznávám - jsem žabař. Taky používám mobil jen na posílání a přijímání sms a na přijímání hovorů. Sám volám jen velmi výjimečně. Mezi námi je hlavní rozdíl v tom, že já ho mám zároveň i jako "služební", takže už jen ze slušnosti třeba esemeskou potvrzuju příjem omluvenky každému, kdo mi něco takového pošle. Když si svou útratu srovnám s účty ze služebních či podnikatelských mobilů lidí v mém okolí, jsem asi na dvou naž pěti procentech jejich spotřeby, a to navzdory mému "nevýhodnému" tarifu.
Co se týče nějakých paušálů, tak tomu se vyhýbám tak nějak z principu. Chci platit opravdu jen to, co spotřebuju, a to i tehdy, pokud by to vyšlo o něco dráž než nějaký paušál. Je to taková moje obrana proti tlaku na vyšší spotřebu, k čemuž takovéhle paušály primárně slouží.
Oskara ani Pegase (nebo jak se teď ten operátor jmenuje) si dovolit nemůžu, protože se pohybuju velkou část léta v oblasti České Kanady, kde má signál pouze Eurotel.Ten se v poslední době taky nějak přejmenoval, ale nezapamatoval jsem si to nové jméno. Prý jsou to nějací Španělé. Nevyznám se v tom.
Ti noví majitelé Eurotelu mě naštvali tím, že mi znemožnili průběžně sledovat zůstatek na předplacené kartě. To je z hlediska uživatele mobilu naprosto nesmyslné opatření, které má jednoznačně opět sloužit ke ztížení kontroly, tudíž zase jen ke zvyšování vlastní spotřeby.
Tak to je mi moc líto, každá podobná srážka s blbcem je zbytečná a navíc nebezpečná. Ale rozhodně jsem rád, že jsi to tak nenechal být a zavolal tu policii. I když nakonec pokutu nedostal (škoda !!), tak už jen to zdržení a trable byly rozhodně lepší, než ho nechat ujet.
I tak tě ale obdivuji, osobně bych se asi takto neovládl, a v momentě kdy bych dohnal, a on na mě ještě začal hulákat, že brzdím dopravu, tak už by asi jednu schytal. O to více si tě za toto vážím, že jsi zachoval klidnou hlavu.
Ovšem za ten manévr by si stejně pokutu zasloužil, pokud jsem to správně pochopil, pak šlo o přejetí plné čáry a nedovolené odbočení (protože to z toho přímého pruhu nesmí), navíc s následkem ohrožení plynulosti silničního provozu. Tohle, i bez toho že tebe ohrozil na zdraví, je pořád minimálně za 1000 Kč, respektive za 500 Kč v případě že by mu počítali jen to přejetí plné čáry. Kdyby hudral, mohou mu klidně dát až 2000 Kč a bod dolů, a už to jde do rejstříku.
Tak hlavně doufám, že s tím loktem nic mít nebudeš, protože to může být naražené a zítra s tím už nemusíš pohnout vůbec, tak hlavně ať je to v pořádku. Pro příště (i když ti samozřejmě nepřeji, aby se něco takového opakovalo) bych asi tlačil na pilu a požadoval bych odborné lékařské vyšetření onoho poraněného místa a neuzavření protokolu do doby, než toto bude k dispozici.
p.s. ... SPZ zapisuji do svého soukromého blacklistu, pokud bych na tohoto řidiče někdy narazil, budu vědět co je zač.
Ona zbytečná tam byla i ta policie. Nejen že mu nedali pokutu (za špatné parkování by ji dostal, za ohrožení zdraví jiného účastníka provozu nikoli), ale ještě čekám, že si mě policie pozve na koberec, abych vysvětlil, proč jsem je volal, když nedošlo ke zranění ani ke škodě přesahující 50.000,- Kč. Možná tedy budu ještě hradit výlohy za zbytečný výjezd. :o))
Ten jeho manévr byl už v křižovatce, takže plnou čáru nepřejel. Ale právě proto jsem měl důvod být skálopevně přesvědčen, že bude pokračovat rovně, když do křižovatky vjel prostředním (přímým) pruhem...
Za ty potíže s doktorama a s vymáháním nějakého bolestného či odškodného mi to nestojí, ani kdybych s tím loktem něco měl. V pořádku to určitě bude - nejsem z cukru. :o)
Ty espézetky (dnes tedy vlastně "registrační značky") si zapisuju taky, i když jen v případě skutečné kolize (v tuhle chvíli moje sbírka činí celé 2 ks). Nějakou dobu jsem si zapisoval všechny riskantní situace, do kterých jsem se svou vlastní vinou, ale převážně vinou ostatních účastníků provozu (motoristů) dostal, abych se z toho poučil, ale pořád se to dost opakovalo, tak už si to nepíšu.
Možná se to podle mého působení na tomto fóru nezdá, ale jsem velmi smířlivý člověk a snažím se většinou nedělat potíže ani v případech, kdy by si to někdo skutečně zasloužil. Proto jsem ani nehlásil ten naraženej loket.
Dojala mě jiná věc - tomu člověku vůbec nešlo o to, jestli jsem v pořádku (to by býval neujel), ani jestli dostane pokutu, ale aby stihnul nějakou obchodní schůzku.
Přesně tak jak píšeš. A v tom je celý ten problém. Bohužel většina Čechů se ještě nenaučila, že přísloví "pospíchej pomalu" a "zítra je také den" mají více než velkou pravdu. Neefektivní plánování, syndrom nepostradatelnosti (aneb "ředitel zeměkoule, bez kterého by firma šla ke dnu"), ve spojení s absencí asertivity (neschopnost schůzku přeložit z obav o ztrátu zákazníka) pak bohužel až příliš často vyústí v podobnou situaci. De facto naprosto drtivá většina prasáren, co jsem kdy na silnici zažil, byla způsobena právě zbytečným spěchem někam na jednání či za jinou pracovní povinností. Češi se prostě potřebují trochu zklidnit a uvědomit si, že riziko spojené se zbytečným pospícháním při dopravě je podstatně vyšší, než riziko neuzavřeného obchodu při příjezdu o 15 minut později, od čeho ostatně existuje "akademická čtvrthodinka" ? ;o)))))
No hlavně že žiješ. Ale tohle mi fakt hlava nebere, někdo evidentně poruší předpisy, srazí cyklistu, ujede od srážky a nedostane ani pokutu, ani mu nedaj body? Co to je za Kocourkov? Když v koloně jedoucí 3km/h zatelefonuju z mobilu, dostanu pokutu 2000 a body hned 3 a přitom nikoho nesrazím, neohrozím, dokonce ani neomezím.... Napiš o tom článek do novin.
Psát o tom článek do novin se nechystám. Za prvé jsem si srdíčko vylil už tady, za druhé mám pocit, že by mi to ani nikde nevzali. A taky mi připadá zbytečné si proti sobě štvát policii. Vím, že to vypadá trochu jako zbabělost, ale když uvážím, že na nehodu ani na počínání policie nemám svědky, bylo by to jen zbytečné píchnutí do vosího hnízda.
http://www.zvedavec.org/pohledy_1615.htm
Některé souvislosti se nedají přehlédnout.
Třeba naší firmu (a několik dalších) vlastní s. továrník Adamec junior.
A teď nevim, čim to doprovodit: :))) ,nebo :((( ?
Tak podobný situace se stávaj cyklistum na našich silnicích pořád. Jel sem obcí a za mnou začaly kvílet gumy (jel nejmíň 80), protože proti jel náklaďák a cesta byla užší. Než sem stačil uhnout do trávy, seděl sem na kapotě a zadní kolo bylo nastojato. Dohodli sme se, že bolest pr...le přemůžu, když mi spraví kolo a doveze mě do cíle. Dovez mě, ale protože sem policii nevolal, tak sem pak z něho nemoh nic vyrazit. Tak to chodí a varuju všechny, kteří váhají volat poliše. Kdyby se ukázalo skrytý zranění s následky, tak se bez záznamu P. ničeho nedosoudíš. Vod jistejch let překonávam úseky k hranicím nejrači vlakem a pak teprve jedu po ose. Tady fakt hrozí furt nebezpečí a pár mejch kámošů už na tuhle českou módu bezohlednosti doplatilo festovně.
Ve světě, kromě pár slovanskejch zemí, se nebojim.
Čim to asi je ?
Ted jsem se musel zasmat tomu, co se pod takovym clankem o objeti sveta objevi za hrozne flame:-) Politika, reklamy, Sudan, bezdomovci....:-) Jsme to ale vsici troubove:-)))))
Proč? Já si myslím, že je potřeba o takových věcech mluvit. Snad jen to, že občas meleme opakovaně jedno a to samé, takže by neškodilo se víc zamýšlet nad argumenty toho druhého a pochopit je třeba hned napoprvé. Vlastně to občas vypadá, jako bychom se vzájemně ani moc neposlouchali a jen opakovali své vlastní argumenty. Ale zase tak zlé to není.
Mimoto mi nepřipadá, že bychom se příliš odchýlili od tématu. Jen toho povídání o té reklamě bylo asi příliš mnoho. :o))
BTW, cyklojízda je taky nevyžádaná reklama, kterou by spousta lidí ráda vypnula:-))
Cyklojízda nemá snad tak úplně komerční charakter.
Az bude nekde nejaky cudlik, kterym by se dala vypnout, prosim dej mi vedet:-)))
Ne jen reklama nekterym lidem vadi:-)))
Medvěde, teď s tebou musím konečně souhlasit. Velmi trefně si vystihnul o čem jsou všechny tvé příspěvky.
Ale jo, máš pravdu - nikomu neuškodí, pokud se zamyslí nad svým počínáním - ať už je to jízda autem či na kole a nebo třeba způsob diskuse na tomto serveru. Sebereflexe je důležitá a doufám, že já osobně jsem jí schopen.
I když na druhou stranu jsem nehodnotil jen svoje účinkování, ale celkovou úroveň a vyznění zdejších diskusí. Určitě se mnohokrát stalo, že jsem nevzal dostatečně v potaz názor či argument jiného diskutujícího, ale totéž se zhusta stávalo i jiným účastníkům diskuse.
Takže určitě není důvod, abych si vyloženě sypal popel na hlavu, na druhou stranu se nezříkám svého podílu na některých zdejších věcných či mezilidských nedorozuměních.