Rád bych se s vámi podělil o mé zkušenosti s dobíjením vybavení, když člověk cestuje tisíce kilometrů napříč světem na kole. Miluji totiž cyklistiku (dálkovou a MTB) i technologie. Založil jsem již v roce 2010 úspěšný eshop s akumulátory, takže o nich vím velice hodně z mé "laboratoře". Závěrem zmíním užitečný a aktuální postřeh.
Za posledních několik let jsem zkoušel všechno možné od solárních panelů až po dobíjení z ohně. Nejlepším řešením je nakonec obyčejné dynamo do náboje s USB redukcí BIOLOGIC (pozor, každé dynamo není tak spolehlivé, italský lightcharge mi v Norsku druhý den chcípnul, tato značka je úspěšně odzkoušená na dalších výpravách). Sice existují stále jen dynama o velmi malém výkonu kolem 250 mA, ale máte jistotu, že se každý den můžete spolehnout na dostatek energie pro dobití mobilního telefonu.
TIP: Také se musím něčím živit, proto si za napsání, věřím že užitečných, zkušeností, dovolím doporučit naše cestovní pojištění. Jsme srovnávač, takže si můžete být jisti, že ukážeme nejlevnější řešení, na která u pojišťoven bez velkoobchodních slev normální člověk nedosáhne.
Nejlepším je na tom spolehlivost. Je jedno, jestli celý den prší, je zataženo nebo jste v místech bez suchého dřeva. Pokud každý den projezdíte, budete mít elektřiny dostatek.
Poslední dobou je nicméně nutné zmínit fakt, že eletrické zásuvky začínají být doslova na každém rohu. Dokonce i v Norsku mě překvapilo, že mají přístupný zdroj elektřiny skoro u každého domu v každé vesničce. To je ve spojení s rychlonabíjením a power banky mocná věc. Stačí se totiž stavit na pár minut u takové zásuvky a máte dost energie na celý den pro dobíjení všeho možného od mobilu až po navigaci nebo dokonce notebook.
Osobně doporučuji tento 20W kompaktní adaptér (umí dobít i MacBooky) s hmotností jen 54 gramů. Opět pozor na nekvalitní rychlonabíječky, používal jsem roky jen o něco větší značkovou čínskou nabíječku s 60W, ale probíjela, co jsem později zjistil :)