Hledám cyklonadšence/cyklonadšenkyni spíš bych řekl cvoka, který by rád/ráda absolvoval příští rok dvou měsíční cykloexpedici(srpen+září) na jeden z nejkrásnějších ostrovů světa ISLAND. Páteří trasy bude okružní silnice č. 1 se zajížďkami do drsného vnitrozemí ostrova a pěšími výlety za krásami ostrova. Na kole a pěšky nás čeká a nemine cca 2.500km v potu a dřině cykoextrémem s odměnou na nezapomenutelné zážitky.
Je to opravdu krásný ostrov. Bratr tam byl letos. Říkám mu -vem si péřák.V Norsku kupoval neprom.a hlavně aby to neprofouklo. Prostě kalhoty a bundu. Spali ve stanu a ráno byla jinovatka a někdy bylo tak ošlivo že ani nenatáčel kamerou. Prostě když se vrátil tak mi řekl že Irsko byla paráda. Já prostě na to nemám. Vítr nemusím.Ale viděl kosatky. Přeji dobré počasí.
Pořádnej vichr je tam zatraceně aktuální. Jináč co do počasí---takovej jakoby apríl...pokud není úplně hnusně. Nejlepší čas kdy tam jet - červen /červenec. Slunce vůbec nezapadá, všechno kvete, ceny mnohde ještě předsezónní. Vandr na Island probírám v knížce "Ze života cyklotrempa".
Ahoj Honzo, díky za info. S tím počasí se nějak počítá, to prostě k Islandu patří, zase má člověk radost z každé chvilky pěkného počasí. Letos nás trápil protivítr přez Finsko na cestě na Nordikinn a Nordkapp, ze začátku je to dost otrava, ale pak si člověk na to nějak zvikne a relativně to jde.
tak Irsko nebo Island?
Ahoj!
Na Islandu jsem byli 2 tydny (1100km na kole, 400km busem) v srpnu 2007. Za dva mesice to urcite projedete krizem krazem, ale mesic i bohate postaci. Pocasi nam neskutecne vyslo, jen 1 den prselo, parkrat v noci, ale do rana stan suchy. Jinak jsme meli i slunecno, sli jsme do kratas a tricka, celkem neprijemnou zalezitosti je pomerne staly vitr, hlavne protivitr. Teplota pres den byla kolem 15st, vecer nedokazu odhadnout, ale zima velka! Na spani doporucuji se prikrit alumofolii! Super vec, hlavne udrzi teplo a je skladna :) PNa silnici c.1 velky provoz aut s karavany, autobusy... Doporucuji vyjet mimo silnici c.1. a urcite jet do vnitrozemi. Jinak je tam strasne moc cykloturistu z celeho sveta. At se Ti vylet vydari!
Ahojky, můžeš ,prosím, napsat trasu, kterou jste na tech kole loni jeli? Myslís, ze je nutny horak, nebo to pujde i na treku? Diky
Ja mela treka. Silnice c.1 je asfaltova a vnitrozemni nezpevnene cesty Ti nedaji sanci jet vic jak 9km/hod. Trek bohate staci. Trasu dodam pozdeji.
Zdar, hlasi se konkurencni "islandan", prave lepim po internetu inzeraty na cyklotrek se stejnou destinaci.Mam na to ale maximalne 3tydny, vic prace nedovoli.Chtel bych jet letos v cervnu...Vnitrozemi urcite, deste se nebojim, v Norsku sem byl taky a presne mi to vnuklo myslenku - dal na sever.Kdybys mel zajem klidne se ozvi email: [email protected] ze se nam nekryje ten cas, ja z toho asi vic nez 3tydny nevymacknu :(
Byl jsem tak na přelomu června a července 2007. Okolo po A1. Celkem pohodový žádný kopce velký kopce. Dva velké problémy vítr a trochu chladněji v některých částech u ledovců. Jinak mohu doporučit. Jel jsem na normálním trekovém kole na těžko stihl jsem to za 14 dní najel asi 1400 km. Doprava tam letecky do Osla s Norwegien a z Osla s Icelandairem. Celkem i spolatky za kolo asi 11000 kč.
Taky jsem měl tu čest se na Islandu projet v červenci 2007. Loni tam bylo neskutečný léto. Za 4 týdny jsem ujel přes 2100 km a pršelo jenom výjimečně. Většinou jsem měl slunečno s teplotou mezi 10 - 15 stupni, sem tam nepříjemný protivítr. Crossový kolo bohatě stačí, akorát do vnitrozemí bych jel jenom na horáku. Docela jsem na těch jejich šotolínkách občas trpěl. Potvrzuju, že na Ring road je místama docela nepříjemný provoz a výjezd z Reykjavíku po dálnici je přímo šílenej. Osobně se mi zdaleka nejvíc líbilo v Západních Fjordech. Nějaké info a fotky na http://www.michalh.info/Island
Tyyy jo, ty fotky jsou proste uzasny!! Tam se musim taky nekdy podivat, diky chape :-)
Na Flickru je pár fotek pod jménem Holovlasky z cesty okolo ostrova.
pěkný fotky i počtení --- ohledně toho nejzápadnějšího bodu Evropy jsem znejistěl na Thingvelliru u pukliny napříč Islandem. Prej je to styk tektonických desek Evropy a Ameriky....takže západně od pukliny bysme byli už na kontinentální desce Ameriky...
To je dobrá připomínka. Vůbec mě to nenapadlo. Přitom je Bjargtangar jako jeden z nejzápadnějších bodů Evropy uváděn, např. tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Extreme_points_of...
Máš parádní fotky, ještě se vrhnu na cestopis ... ale hned bych se tam vypravila. Je fakt, že to počasí teda vyšlo neskutečně!
Je super, kolik lidí jezdí natěžko po různých koutech světa a člověk se o nich dozví jen tak mimochodem, nepotřebují sponzory, reklamy, nevydávají knížky ... (to poslední je někdy samozřejmě na škodu :-)) .. jen tak dál!
taky jedna cykloturistka, tč. na MD :-)
Skrz vnitrozemí by se Island dal projet od Gullfossu - mezi Langjokullem a Hofsjokullem...tudy projel Island Honza Burian autobusem . viz jeho knihu "Sága o cestě na Island" .
Další trasa začíná jihozápadně od Hekly - furt pryč na severovýchod - dojedeš někam k Mývatnu.Potkal jsem tam pár partyjí cyklistů. ( Pohyboval jsem se jen kol Hekly) A po 14 dnech jsme se setkali v Egilstadiru (- letovisko na okružní cestě No 1, kde se odbočuje k Seidisfjordu.) Říkali, že cesta byla nezapomenutelná...
tyhle cesty jsou i na mapě, kterou dostaneš zdarma v turist-info. (kruci, já mám chuť tam ještě někdy zajet..letos to určitě nebude..)
Island probírám v knížce "Ze života cyklotrempa".
nezbytná reklama ... :-)
Taky jsme tam letos byli. A rádi bychom se podělil o několik rad a zkušeností získaných z této cesty.
1)Dáváme za pravdu všem, kteří tvrdí že největším problémem při cestování na Islandu není déšť, ale všudypřítomný vítr. Jeli jsme v protivětru třetí den za sebou bušíc do pedálů co to dá a pohybujíc se rychlostí zřídka kdy přesahujíc 9km/hod, v té chvíli napadají člověka všelijaké myšlenky, zvláště ty co tady na kole vlastně dělá. Ale pokaždé nefouká jen proti, takže se nenechejte odradit.
2)Dá se jet i na krosovém kole(měli jme všichni), ikdyž na horském je cestování jistě pohodlnější.
3)Skoro v každém městě(200 obyvatel) se nechází plavecký bazén (28°C) s malými termálními bazénky(38-42°C) asaunou, cena 50-70Kč za celý den. Většinou jsme tam byli sami s několika místními obyvateli.
4)V bankách a na bazénech je k dispozici termoska s kávou a mlíkem (zdarma).
5)Supermarket Bónus je až o polovinu levnější než ostatní supermarkety v zemi. I tak je na Islandu podstatně levněji než např. v Norsku.
6)Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým UV faktorem. Zažili jsme tady jasno a 27°C. Slunce je neobyčejně ostré a není se před ním kam schovat(moc stromů zde neobjevíte), za chvíli jste spěkně spálení.
7)Více informací z naší 14 denní cesty najdete zde: http://www.klaudy.net/island-na-kole.php
Tak uz procitam:-) A nejen Island. Mate tam moc zajimavych akci.... Moc pekny web a urcite se budu vracet pro inspiraci!
jo jo.
K větru -- objel jsem Island proti směru hodinových ručiček - prakticky stále s větrem v zádech - viz mou knížku " Ze života cyklotrempa" ( to je ta co získala cenu za originalitu v Brně na veletrhu GO.)