Jak jsem se tady už někde zmínil, minulý týden jsem byl s kolem v Jizerkách (s tou ženskou se staženejma kalhotkama, co mě k ní hned mirekbik přiřadil, ale fakt nemám co do činění :-))) ). A dost mě zarazily ceny jídel. Dávám si hlavně polívky - většinou nabízeli pouze hovězí nebo kuřecí vývar, cena 38 nebo 40 Kč (!!!), pouze v jednom kiosku - Hřebínek - 30 Kč. Když se veme v úvahu, že to je polívka dělaná z prášku, glutamánu, ochucovadel, trochy sušené zeleniny a "nedomácích" nudliček, kterou odebírají v pytlech po cca 25 kilech (kolik asi vychází nákupní cena jedné porce?) - tedy jídlo nezdravé, tak ta cena se mi zdá naprosto nepřiměřená. A jakékoliv odůvodnění, že jde o horskou přirážku, neberu - jaká přirážka, když tam vedou silnice a jezděj zásobovací auta?! (přirážku beru na Téryho chatě, kam to nosiči vynášej v krosnách). Se mi zdá, že je tady něco shnilého ve státě českém... :-)
A koupil sis tu polívku za tuto cenu? Jestliže ano, tak se pak ovšem nesmíš divit těmto cenám. Pokud budou návštěvníci hor za tyto ceny jídlo nakupovat, nemá provozovatel důvod jít scenou dolů.
NEKOUPIL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jó, to je stinná stránka tržního prostředí.
Chata v náročnějších klimatických podmínkách má dražší stavbu, údržbu, je energeticky náročnější, personál si řekne o vyšší plat, provozovatel platí vyšší nájemné majiteli, v případě CHKO nedej bože národnímu parku vyšší úplatky státní správě, a sám taky chce za takový podnik nějaký zisk. Něco z toho se Ti nemusí líbit, ale tak to prostě je.
Na druhou stranu je tu omezené množství turistů, kteří si dají navíc maximálně pivo nebo polívku a z toho se musí to všechno zaplatit. Nic tě nenutí si tam tu polivku kupovat, a na Tvém místě bych jim na$ral zvysoka. To je naprosto legitimní jednání, já to tak dělám často:-)))
Raději budu, když do tržních vztahů stát nebude strkat nos nejlépe vůbec, taky bych nechtěl, aby mi stát reguloval kolik smím vlastnit bytů a za kolik je smím pronajímat, že nájemníci musí být genderově a rasově vyvážení, kolik peněz musím držet na účtu a kolik smím mít v cenných papírech, nebo kolik jakých kol a za kolik peněz má být vyrobeno a dodáno do obchodů (protože by to mohlo skončit tak, že kolo bude tzv. úzkoprofilové zboží a ty si nevyděláš ani na úplatek vedoucímu prodejny aby ti jedno schoval).
Prostě některé zásady jsou podle mne nedotknutelné, a to že se mi sem tam nějaká cena nelíbí je skvělá cena za efektivnost trhu. Umožňuje mi to spoustu věcí si vůbec nekoupit a ušetřit tak hromadu peněz:-)))
zuppa minestrona v Sudtirol na horské chatě je běžně za 5 až 7 EUR.
Nechci se tím, ale zastávat příšerné "české kuchyně".
Labužníkům-bikerům doporučuji Bulharsko.
IT, Fr jsou země v úpadku, je tam problém se najíst, natož pak levně.
Náhodou, bergsteigessen skoro všude od 3000m výš je na chatách docela slušný a výživný dlabanec po celé evropě od 8 do 15 éček. Včetně itálie a francie.
Pravda, 3000mnm je trochu nebajkerské, třeba na monterossahutte by se měl člověk přes ledovec teoreticky i navázat.
S bergsteigeressen,ale nemůžeš v IT a Fr počítat i když jsou to chaty od CAI. A rakouský vidlák zas do něj nakrájí buřty !
Problém je i to, že na chatách jsou ještě jakž takž připravený jídlo poskytnout jenže s kolem musíš i mimo horské chaty.Jo a Monterosahutte bude hodně pod 3000 m o))))
Když jsem jeli od Lac lemans do Ventimiglie, tak jsme měli větší problémy sehnat jídlo než nocleh. Realizoval jsem se v těch slavných kulinářských zemích až když jsem ve Ventimiglii konečně našel čínskej bufet o))
Co se zrovna jidla tyka, tak je malokde draz nez tady v Lucembursku. Takze to neresime :o)
Jo, tělo bikera pořebuje kalorie a neptá se, kde je získáš a tak platím taky jak mourovatej. Ale když mi baba na transalpu předhodila talíř obyč. vařených špaget s kouskem másla a kouskem zeleného za 15 EUR, tak jsem proklel jí i francouzskou socialistickou republiku. Snědl to a mazal dál.
Podle mě taliáni a frantíci (žabožrouti) i pěkně zlenivěli a jsou to úpadkové socialistické národy.
Přijedeš do vsi, tam je jedna hospoda a má otevřeno ve středu, pátek a sobotu. Je čtvrtek, holt se najíš až zítra a někde jinde, snad. Hlavně, že maj 30 hodinový prac. týden.
V podhůří fr. Pyrenejí jsme se chtěli jít navečeřet. Před půl osmou nás do hospůdky nepustili. Takže jsme s plnými bříšky dorazili do kempu okolo 11 (frantíci se v rychlosti obsluhy nepřetrhnou - zřejmě národní zvyk). Ale než jeden (jedna) s plným břichem usne ... Ráno se stávalo před 7. Raději jsme si další dny něco ukuchtili sami.
No my sme na Korsice (korsičani jsou sympatický národ, kafe umí od talošů, sýry od francouzů, víno od obojího, navíc mají místní speciality jako oslí tlačenku) zastavili v de facto francouzské výletní hospodě v sedýlku, dali sme francouzské výletní meníčko (s vínem něco mezi 20-25 éček na osobu)...
Voda na pití v neomezeném množství (předpokládá se, že si dáš víno a ty si ho samozřejmě dáš).
Předkrm nějaký prosciuto či co, prostě bagety a nějaká uzenina v množství lehčího studeného oběda.
Polívka slušná, přec jen zmiňovaný vývar od manželky či česnečka od maminky je nenahraditelná.
Druhé jídlo co si kdo objednal, většina už nebyla schopna sníst.
Buď moučník nebo sýrový talíř jako zákusek.
K tomu korsické víno asi půl litru na osobu, červené, bílé, prostě jsme v osmi lidech objednali pět lahví.
Hospoda asi jako dvojka u nás, tlustý bílozelený ubrusy, pod nima filcová podložka, klubáky, pořádný příbory - pořádný vidle a kudly.
Jedinou stinnou stránkou byl rukou psaný (!) jídelní lístek samozřejmě ve francouzštině, nicméně jeden pikolík trochu anglicky uměl a fakt se snažil.
Sice jsme jedli asi tři hodiny, ale stejně jsme přišli poslední a odešli první, francouzi halt s jídlem nikam nespěchají.
Málokde v ČR jsem potkal hospodu s takovým poměrem ceny a kvality...
o))) ty vago, si žijem jak prasátka v žitě.
Stejně, vzpomínám si, když jsem byl na prvním svobodným vejletě r. 1990 na Korsice. Měl jsem jednu bankovku - 500 franků a pár drobných, za celou dobu (týdenní přechod části tamní GR) jsme neutratili NIC. Jen v jednom takovým sedýlku jsme se složili na kus sýra s sebou do batohu. Poslední den jsme se rozšoupli noclehem v kempu u města na jihu. Zadarmo, neměli na rozměnění tý pětistovky.o)))
Časy se hodně změnily k lepšímu, zaplaťpánbůh.
Mě teda nejvíc dostalo, že pro ně je samozřejmostí stolování jaký u nás vidíme jen ve Špačkově Etiketě, ale v běžné restauraci Continentalu už to flákají.
Korsičani (podle Francouzů burani z vesnic) to dodržujou pomalu i v bufetu.
Ve městech v pizzerkách a rybích fastfoodech je to samozřejmě horší:-(
To je právě ono. Ve Franicii, Rakousku atd potkáš hospůdku skutečně na horách (ne jak u nás v 800 m.n.m a říká se tomu hory), kam jedeš 2 hodiny na kole polopustinou a dostaneš fantastický jídlo + super osobní přístup a holt za to dáš třeba 10 -20 EUR. U nás se stavíš na jídlo v boudě mezi krtičinama kdesi na šumavě, kam se dá dojet autem a dostaneš pomalu nedovařenej párek od protivnýho putykáře za 90 kaček. Ono kdyby to jídlo, chování apod. bylo na jiný úrovni, leckterý z Vás - nás by si dal třeba tu polívku a k tomu ještě něco navíc, čímž by si majitel pokryl náklady na provoz. (Tím neříkám, že to je všude stejný, nejhorší zážítky mam z Krkonoš)
A když už jste tu nakousli ten poměr cena / metry nad mořem (Teriho chata atd.) tak nabízím srovnání z Nepálu, kde jsem si dával čaj v 5416 nad mořem v boudě zapadaný sněhem, kam je to z nejbližší vesnice 6-8 hodin chůze 1000 výškových metrů a každej kdo tam přijde má opravdu dost, takže se v těch -10 °C ten čaj prostě dá ať to stojí co to stojí. Jenže ono to stojí na naše 30 CZK ! - jasně je to levná země, jenže jinde v Nepálu vás ten čaj vyjde na cca 12 CZK. Takže necelý 3 násobek ceny. Chlap to vaří na donesené propanbutanové lahvy, leje do termosek a nestíhá to hostům pomalu rozlejvat. Bejt to u nás stojí tak 20x tolik než jinde ve městě.
Mám úplně stejné zkušenosti. Ve Francii je největší problém se najíst. Pokud člověk narazí na otevřenou hospodu, tak většinou bez jídla nebo alespoň "normálního" jídla. Třeba ve Valloire, což je poměrně rušné horské městečko, nenašli ani jednu restauraci s jídlem. Bylo nám sděleno, že v tuto donu (kolem poledne) se nevaří. Logické, že? Na polívky jsem nenarazil ani jednou, a to jsem tam byl asi 5x. Objednáš si velké pivo a po dvaceti minutách ti přinesou dvě deci. Jediné normální jídlo, které se tam dá jíst je vaječná omeleta. Nejlepší zážitek s jídlem mám z naší akce v Horní Provence. V jedné zapadlé vesničce jsme celí vyhladovělí zašli do restaurace s úmyslem se najíst. Po asi pěti minutách vyjednávání majitelka konečně pochopila, o co nám jde. Bohužel prý nic nemají. Nakonec se přece jen slitovala a ze čtvrtky chleba, kterého jsem si všiml hned při vstupu, nám připravila "oběd". Byl to nejdražší chleba s rajčatama v životě. Hlad je ale hlad, a tak jsme těch 4,5 eur obětovali bez váhání a s úsměvem.
jídlo v hospodách je obecně velmi ubohé, proto se mu zásadně vyhýbám, maximálně tak naložený hermelín nebo utopenec/jednou za půl roku/. vařím pravidelně, vím, co stojí suroviny a vím, že za 40 kaček navařím polévky pro deset lidí a bez nějakých chemických sraček. ať si narvou ty svoje vývary do špic, jediná cesta - bojkotovat takové služby /nakonec, co taková srágora vyšťavenému tělu dodá? jedině tak sůl/
Za 40 kaček poblívka pro deset lidí ?? Před hlavní jídlo dost obtížně a jako chod, kterej s chlebem nebo rohlíkem zasytí? Dost těžko. Možná kilo brambor s kilem mrkve. A zbytek padne na režii nádobí a elektřiny s vodou :-))
ale dá se, chlape, fazolová /i ta zeleninová, vývar s nudlemi/ se bez problému do cenového limitu vleze a bude se dát jíst, těm "náročnějším" samozřejmě rád přenechám pytlíkajdu
V poctivým vývaru je v litru polívky půl kila masa. To chcu vidět, jak se vejdeš do pěti kaček na porci:-)))
Jak do pěti? pán je grand a porci má za 4 voči :-)
my jsme doma 4 a nikdo z nás nechodí ani do školní kuchyně ani do nějakých jiných vyvařoven, takže se vaří denně a já se toho procesu účastním víc, jak často.vaření mi jde ještě líp, jak ježdění na kole:-). jasně můžu koupit kilo hovězího, řekněme za 80 - 140 /podle druhu/, a udělat dva litry vývaru a k masu si udělat třeba rajskou omáčku z litru šťávy za 20 kaček, proč ne? ale na vývar můžu použít kuřecí droby, krůtí nabo kachní krky, taky mám vyzkoušené králičí hlavy, hovězí kosti atd. tady už je cena za kilo úplně někde jinde a přesto ti připravím takovou polévku, že se jenom olízneš :-). s pořádnýma nudlama a z čerstvý zeleniny. nevím, jaká je přesná míra porce polévky v hospodě - 0,25 l? no a já prostě tvrdím, že se v nákladech vlezu do 4 /ať nežeru/ -5 korun za tu uprděnou porcičku polévky. ta hospodská je v nákladech na suroviny nejspíš ještě levnější, takže finální cena kolem 20 je víc, jak solidní a kolem třiceti by už musela být excelentní, což v 99% není. na jídle může hospoda velmi dobře profitovat a není potřeba zákazníka ojebávat.
Ja ti nevim. Ja jsem zrovna nedavno sedel nad kalkulackou a cosi pocital. Mym snem, a hlavne me pritelkyne, je penzion (nejdrive si ho asi pronajmeme). A dostal jsem par nabidek na penziony v CR urcene k pronajmu (vetsinou ubytovani 25 lidi a restaurace pro cca 60lidi). Tak jsem pocital. A divil by ses, co mi vychazelo za cisla. Bohuzel!!! Polivka za 40 je asi opravdu moc, ale ty realne ceny, aby me to uzivilo a dokazal bych splacet pujcene prachy, se k teto cene bohuzel blizi. Neni to jen o kostech a kralici hlave....:-(
Bohuzel jsme dosli k nazoru, ze v CR si pronajmout penzion je o krk. Uz jen kvuli tomu, ze Cesi proste setri a kdyz jdou do restaurace, daji si maximalne polivku a pivo. To proste barak neuzivi.
Proto premyslime o zahranici. Pracoval jsem v penzionech v Alpach a tam je to opravdu o necem jinem. Tam si proste lide za kvalitu radi zaplati (myslim tim jidlo i ubytovani)...a ja jsem schopnej jim tu kvalitu nabidnout a snazit se jit s cenou co nejnize. Tamni lide to oceni. Cesi bohuzel ne....porad je to pro ne drahe, ikdyz maji dvouluzak se sprchou, polopenzi za par korun. Asi je to uz v nas, ze chceme za malo penez strasne moc.
"Asi je to uz v nas, ze chceme za malo penez strasne moc."
Jestli to spíš nebude tím, kolik pěněz SI MŮŽEME DOVOLIT UTRATIT". 8-(
Já ti nevim. Když sleduju, jak lidi utrácej za blbosti (domácí kina, hrnce Zepter, vysavače Rainbow ......), tak se mi zdá, že peněz je celkem dost. Třeba tady ti naši sousedi, chudí sasíci, jezdí na vyložených plečkách (proti českým bikerům), ale s tatrankou v batohu se nezatěžujou (jako já, drobný škudlil :o))). Prostě si výlet užijí i s pěknou hospůdkou.
No, my jsme přešli z kategorie "drobný škudlil" do kategorie "střední škudlil", od té doby, co se dětičky osamostatnily. Ale bikerům, kteří tady pohazují desítkami "e", se zatím nevyrovnáme. 8-(
Jestli máš na mysli mě, tak já jsem lakomec největší (avarus maximus). Když už za něco desítky éček dám, tak za to musí být adekvátní protihodnota.
Sem tam někoho na$ere, když se na plnou hubu zeptám, co vlastně za svý prachy dostanu:-)))
Jenomze kdyz to super duper domaci kino stoji asi tolik, jako jedna noc v hotelu s polopenzi pro celou rodinu... Rano je po vsem a to domaci kino by melo slouzit aspon ty 2 roky, dokdy je na nej zaruka :o) Srovnavat financni situaci podle cen spotrebniho zbozi je trochu mimo.
Poukazuju tím pouze na, podle mě zbytečné, nakupování nepotřebných, nebo předražených "věcí", které pak často jen nevyužité překáží (znám dost případů).
Ale tak to zase souhlasim, je lepsi si uzit a nekam se podivat se vsi paradou, nez si koupit vec, kterou nepouzivam.
Treba kolo:-) Takova zbytecnost:-) Mam obe kola oprene doma uz skoro tri roky o zed:-)
Ale jo, to bohuzel je pravda:-( Je tu urcita skupina lidi (vetsina), kera proste skudli na dovolenou a nemuzou si dovolit utracet. Ale chteji si ji uzit.
Ale na druhou stranu jsou Cesi, kteri maji penez jak sra..., utraceji za kde co, ale pak hledaji na horach to nejlevnejsi ubytovani a divi se, ze nemaji v koupelne rucnik na vlasy, ze v objektu neni sauna, bazen a posilovna.... Tak to bohuzel je. Chteji kvalitu, ale nejsou schopni zaplatit:-( Ono vsechno neco stoji....i ta kvalita a dobre sluzby.
No, já myslím, že jak kde a jak kdo. Pak přijedeš do kempu, rozhodnutej, že tuhle noc si dopřeješ pohodlí. Jen za spaní ve vlastním stanu (2 dospělí, 3 děti) tam necháš 400. Za chatku bys dal to samé, co jinde za penzion. Ok, řekneš si, když se jim to vyplatí, proč by nenasadili cenu (pozor, ještě jsi nepoužil žádné služby kromě - řekněme - posekání trávy a snad úklidu). Pak ale zjistíš, že:
- chceš na WC? Voda neteče, světlo nesvítí, dveře nejdou zamknout, hnus, špína
- chceš se osprchovat? 20 Kč za 8 minut vlažné vody ve špinavé nezavíratelné kabině
- chceš si umýt nádobí? 5 kč za minutu teplé vody, mýt ve studené zakázáno
- chceš si vyprat prádlo? 2 Kč za minutu provozu pračky.
Atd. A říkáš si: takže já jsem zaplatil za to, že si sám postavím svůj stan a spím v něm. Dobrá, proč ale pak ty další platby? Proč není tráva posekaná a je plná odpadků? Proč to nejde jako v cizině?
ale jo, to beru. já bych se třeba provozováním restauračky rozhodně živit nechtěl. mám pro lidi pochopení, ať ta pitomá polívka stojí těch 30, ale ať je k jídlu a necítím na jazyku jen sůl a glutaman
Ja mam vareni jako konicek...asi jako ty. A nesnesl bych mit v baraku polivku z pytliku:-) Kvuli tomu se do tohodle kseftu nepozenu. Me by to proste netesilo. Kdyby u me byla polivka, tak proste poradna. A snazil bych se jit s cenou na co nejniz.
Myslim, ze v horach se obcas najde par hospudek a penzionu, kde se vari opravdu kvalita a kam se ja strasne rad vracim. Drcive to byly treba Dvoracky v Krkonosich. Nevim, jak ted, ale pred peti lety tam fakt meli fakt uzasne "zradlo". A nebo nedavno jsem byl v Jizerkach na Nove Louce a tam se opravdu nekdy vratim kvuli jidlu:-))) Chata, kterou nam doporucovali snad vsichni. A taky tam bylo pekne narvano. Ale stalo to za to. Myslim, ze i v CR se najde kvalita....nastesti.
já bych ocenil nějaký tipy v Jeseníkách, kam to mám nejblíž, já mám akorát přehled o pivu v okolí Olomouce, v tomto směru se snažím být celkem důkladný :-)
Minulou zimu jsem jezdil na běžky do Jeseníků hodně. Jmenovitě spokojen jsem byl
na Skřítku - levný motorest, slušná nabídka
Kurzák - hotel, pěkné prostředí, přes poledne měli jen meníčka, pžesto ženě neváhali uvařit zvlášť bezlepkové jídlo.
Ovčárna - luxusní moučníčky, dobrý kafe a chlast za rozumný prachy
Průměr:
Alfrédka - prostě bufet, na nic si nehrajou
Praděd - trochu dražsí, ale na to jak tam je narváno, tak poměrně příjemné
Mírné rozčarování: Švýcárna - narváno, vůbec nebylo možné objednat cokoliv bezlepkového
Největší zklamání: Šerák. Dlouhé čekání, malé porce, přitom ceny jak na Kurzáku.
Můj tip: horský biatlon (20km na lyžích, 4 položky vsedě):
Z ČHS, Švýcárna aperitiv (fernet), Kurzák menu, Ovčárna kafe + moučník, Praděd digestiv (praděd), a pak už jen dolů na ČHS. Varianta pro fajnšmekry: Úsek mezi ČSH a Švýcárnou jezdit po červené:-)))
Já byl jednou takhle na obědě u nás, ta hospoda je v podstatě děsná knajpa, na výběr pár jídel, ale dá se tam sedět venku, tak to člověk zkousne. Jídlo bylo dobré jako vždycky, tak jsem to majiteli oznámil a on na to "Ty vole, vždyť to vaříme pro sebe, tak aby nebylo". :))
V něčem máš určitě pravdu. Ale ze zkušenosti můžu říct jednu věc. Ještě jsem v Čechách nebyl v penzionu, který by byl na stejné úrovni jako penzion v Alpách, mnohdy se mu kvalitou ubytování ani nepřibližoval. Ovšem cenou, tou ano. V tom já vidím velký problém.
já jsem byl třeba před pár roky s rodinou na Ovčárně /pod Pradědem, Jeseníky/ na dovolené. jo-měl jsem pokoj pro sebe, jo- se sprchou, televizí a lednicí, ale řeknu ti, že tak ku...y proleželou matraci bych nenašel ani někde pod mostem - musel jsem na ni naskládat nějaký deky, aby se její pohodlí přiblížilo / z velké dálky/ slušné karimatce. podobnou hrůzu jsem zažil i na Návrší /taktéž Jeseníky/, docela rád bych se tam zase ubytoval, ale jak vzpomenu na to spaní, tak se zase rychle proberu :-)
Tak to mas pravdu. Ja delal v Alpach a ted v nekolika "penzionech" (ono se to tu naziva jinak) ve Skotsku a Walesu. Bohuzel ten rozdil je silenej. Tady se na kvalitu dba. Je to cilem majitele. Vzdy jim slo o to, aby ty 3* nebo 4* opravdu odpovidali....nebo nejlepe, aby to bylo ve skutecnosti o hvezdu lepsi. Ale taky jsou lide schopni za to zaplatit. V techto zemich je proste standart, ze za kvalitu se plati a kvalita je ocekavana.
Jinakstve me to same, co teb. Proto chci do tohodle kseftu a jit si za tim, co jsem poznal venku. Doufam, ze kdyz nabidnu kvalitu a dobre sluzby, ze snad najdu i zakazniky. Snad...bojim se toho:-))) U nas se za kvalitu proste plati mene:-(
Fuj...ja pisu jak kokot, ale nazIvat...to uz je moc:-))) Se omlouvam
Já ti nevim, kde je chyba. Je to takovej začarovanej kruh. Turisté chtějí kvalitní ubytování, poskytovatelé ubytování říkají, že za to nejsou schopni pořádně zaplatit. Jak z toho teda ven?
Proč můžu třeba v Rakousku v rodinném penzionu dostat za 20-25 EUR pokoj vč. snídaně, s koupelnou, WC, balkonem. Pokoj vypadá vždy jako by byl jednu, max. dvě sezony po rekonstrukci, vše čisté, nový dřevěný nábytek ve stejném stylu atd.
A co kolikrát za 600,- Kč dostaneš u nás? Někdy mi ti poskytovtelé ubytování přijdou jako že jsou myšlenkově v době někdy těsně po revoluci.
Taky si to myslim:-)
Ono je dost casto problem, ze penziony vznikaji ze starych penzionu nebo chat, ktere uz jsou zarizene z doby pred 89. Takze tam neni dostatecne velka koupelna a vse je takove podivne resene...ja vzdy rikam, komunisticke penziony.
Pak je problem, ze kdybych si chtel neco pronajmout, tak bych si to chtel predelat k obrazu svemu...ve stylu rodinneho penzionu v Alpach. Ale to si nemuzu dovolit. Ne kazdy majitel s tim souhlasi a ja bych na to ani financne nemel. To bych behem te doby, co bych si to pronajal splacel predelani ciziho penzionu:-)))
Sam nevim, jak z toho ven. Nas plan byl, ze si nekde postavime penzion svuj. Jenze kvuli vyse popsanym problemum s chuti za kvalitu platit je to V CR nemyslitelne. Rad bych, ale neverim, ze by to dopadlo dobre.
Pak je opravdu jedina moznost, jak nabidnout kvalitni sluzby a mit z tohoto podnikani radost....jit za hranice:-(((
Neexistuje nějaká oficiální typologie úrovně ubytování a služeb vzhledem k ceně? Podle čeho si provozovatelé určují ceny? Že by "by voko"?
V CR nevim...asi voko:-) Ikdyz hotely svuj standart maji a hlida se to.
Tady v UK se na tohle hodne kouka. Nekolikrat do roka chodi kontroly. Tusim, ze kazdy rok se musi dokazat, ze ta kvalita tem hvezdickam opravdu odpovida. V Alpach to bylo podobne. Zrovna loni jsem tam jednu takovouhle "kontrolu" zazil a docela se slavilo, kdyz nam hvezdy zustaly.
Jinak. V CR ma malokdy nejaky penzion hvezdy. Prijde mi, ze v CR se standart az tak moc nehlida (nevim, zatim jsem nezjistoval). Mozna v tech vetsich ubytovacich zarizeni. Ale tady v UK ma kazdy penzion (BB, hotel, hostel, soukrome ubytovani ve vlastnim dome) hvezdy, ktere odpovidaji skutecnemu nabizenemu standartu. Takze jedes po meste a muzes si vybrat, jakou kvalitu chces uz jen dle hvezd na dverich...a dle toho taky muzes ocekavat cenu.
Tak to by se mi u nás taky líbilo. 8-)
Me taky, protoze v CR to vetsinou funguje tak, ze jedes po meste, vyhlidnes si nejakej penzion, kterej "vypada dobre" a pak se tam zajdes zeptat. A vetsinou valis oci, protoze na tebe vyvali silenou cenu. Tu se ani nesnazi nekde na dverich zverejnit (uz se mi stalo, ze cena se delala tak nejak dle toho, zda je tma nebo den....).
Pak jedes o kousek dal a tam ti v malem rodinnem baracku (kde pronajimaji dva pokoje v podkrovi) otevre usmevava pani a da ti uzasnou cenu. Vejdes a zjistis, ze je to tam skoro nove a nevybydlene. Navic pani si vazi zakaznika. A pritom to byl z venci nudnej barak...
Něco jsem našla:
http://www.svazvt.cz/files/kategorie-a-tridy.htm
A vis co je jeste zajimave. V Alpach jsou vetsinou dve kratke sezony. Zimni byva bohata na lidi, ale letni nic moc (velke hotely a penziony jsou asi OK, ale ty male nic moc...ten nas mel v lete mene nez polovicni obsazenost). A stejne jim to funguje.
V CR je sezona vlastne cely rok. Cesi jsou narodem turistu a cyklistu a je bezne do hor jezdit i na jare a na podzim. A i tak si hotelieri stezuji, ze je to spatne. A ja si rikam, ze by se sakra snad dalo vytezit z te celorocni sezony, ale nejak nevim, zda to je opravdu tak zle, nebo se to jen tak povida.
No, ono to s tou sezonou po celý rok nebude tak žhavý. Před dvěma týdny jsem mluvil s jedním majitelem penzionu v Krkonoších. Povidám mu, že to počasí letos je pěkně na nic, že u něj lidi musej asi dost rušit pobyty. Odpověděl, že ani ne, že u nich většinou neni ani noha za pěkného počasí, protože jejich hlavní sezona, stejně tak jako v drživé většině ostatních penzionů, je v zimě. Prý je v létě ubytovací kapacita v Krkonoších naplněna cca na 30%.
Ten nas penzion byl v lete naplnen taky tak nejak podobne. Dokonce se omezovalo vareni, protoze nemelo cenu varit nekolik druhu jidel pro par lidi.
Ale...vetsina penzionu (vcetne tech, kde jsem makal) se na jare a na podzim zaviraly. Proste se zamklo a makalo se na baraku.
Tady ja proste vidim tu moznost, ze Cesi radi chodi po horach a kdyz by se jim nabodlo cosi zvlastniho mimo sezonu (jaro, podzim), tak je sance mit na baraku par lidi. Treba pro cyklisty je jaro, podzim idealni. Proto ja bych to chtel v tomto obdobi prave pro ne prizpusobit...sluzby, ceny, slevy, servis kol, ... Ted jde o to, zda se to vubec financne vyplati:-)) Ale ta sance tu je.
"nabodlo cosi zvlastniho mimo sezonu"...taky dobry:-)). Nabidlo, no
My máme sice sezónu celoročně, ale taky všude hodinu autem a doma svoje pohodlíčko.Takže se asi po penzionech a hotelích až tolik nelauzuje...
Jeli jsme vloni po Krkonoších uprostřed prázdnin. Dvě restaurace úplně zavřené, v další ani jeden host, pivo měli jen ležáka dvanáctku, desítku ani v lahvích, pito nakonec poskytnul údržbář z vlastních zásob :-) No a takhle se to opakovalo dost často. Při dotazu na nealko ti nabídnou akorát předraženou minerálku "z ledovce", nebo lepidla, normální limču ne.
A k tomu utrácení v Česku - když se lidi zadluží, nebo i jen odházejí z peněz na plazmách, Oktávkách, Thajsku nebo padesátitisícových fulech pro desetikilometrové vyjížďky, potom už moc peněz na hospody nezbývá. Někde se to našetřit musí.
Ja vim no. Jsme proste jiny:-(
Rakusaci to maji z hor domu taky kousek. Italove taky. Anglani v podstate taky. A stejne k tomu maji jiny pristup. Berou to jako odpocinek..se vsim vsudy. Kdyz uz nekam jedou, tak si to uziji.
Jak uz tu nekdo psal. Je to zacarovany kruh. Hotelieri citi nezajem ze strany ceskych lidi a tak omezuji provoz. A naopak, cesky clovek pak citi, ze o nej neni zajem a tak se ani k tem hospodam nepriblizuje, protoze to dopadne tak, jak jsi popsal:-(
Asi to chce vic lidi, kteri to budou delat kvuli dobremu pocitu a ne kvuli tomu Humerovi a Las Vegas. Docela se mi libil pristup jednoho nakolaka, ktery chysta udelat tu cyklohospudku. To bylo citit, ze mu nejde jen o kseft, ale aby mel on sam dobry pocit, ze tvori neco dobreho.
Do určitý míry to ale bude furt i o penězích. I když ani na západě nelítají pečený holuby ddo pusy, tak stejně z těch jejich platů na tu rekreaci zbývá víc. A pokud je to ještě umocněný tím, že u nás musí mít každý všechno nad své poměry... Vyprávěl strejda mého kamaráda ("emigrant" v r. 78), jak je to u nich ve firmě majetkově nakastované. V dobrém smyslu. Prostě dělňas nemá to samé co manažer a ani se to nesnaží dohnat. U nás ale přetrvává rovnostářství a pak i s prominutím "holé prdele" musí kupovat značkové zboží a lítat na drahé dovolení - na pokraji finanční únosnosti, nebo leckdy i na dluh. No a pak už zákonitě nezbývá na nějaké přiměřené ubytování o víkendu.
Jo...taky mam v CR par takovych znamych. Asi je to dane ceskou zavisti. Nemaji potrebu se vzdelavat, aby sli vejs, ale na vse remcaji a nadavaji. Ale musi mit doma tu nejlepsi plazmu, musi mit nejnovejsi mobil a pokud mozno alespon nejake slusne auto...Maji tendenci ukazovat, ze na to maji:-) Ale pak jdes s nima pokecat na pivo a oni od kamaradu loudi cigara, protoze na ne uz nemaji...Uf:-) Ale samozrejme ze vytahne ten nejnovejsi mobil aby ukazal, ze na nej ma:-)
Ale to uz jsme trosku mimo:-)
Moc mimo nejsme. V menší, nebo větší míře se to tady bohužel dotýká většiny - a to jsou ti, kteří by měli uživit ten tvůj hypotetický penzion. Prostě pro rodinu s běžným příjmem se splátkou na Lagunu a koly v úhrnu za 100 táců je víkendové ubytování za 1800 plus stravování v restauraci už mimo reálné možnosti...
Vim...proto jsem dosel k nazoru, ze v CR to nejak nema cenu. A jak tu nekdo psal, tak spousta Cechu dosla k podobnym zaverum, protoze vlastni penzion v Rakusku.
Ale pak je to strasna skoda. Pokavad prave tihle lide maji chut tady zakladat nejake kvalitni podniky a vystrnadit ty "Las Vegas, Humer, Prsche a rychlopenezni kvasky" a nemaji k tomu podminky...tak se nic nezlepsi.
Ale ono je znamo, ze spousta dobrych Cechu (vedci, architekti, designeri, ale i sikovni remeslnici...) odchazeji za hranice, protoze tam maji lepsi podminky. Vlastne i ja (ikdyz ted planuji na chvili navrat do CR) jel ven kvuli tomu. Me strasne chytl interior design. Jenze. V CR nejsou podminky pro studium a ani podminky se nejak prosadit, protoze tenhle obor nema v CR tradici a vpodstate zde neexistuje. Proc platit za designera, kdyz si zajedu do nejakeho megashopu a nakoupim si nejaky nabytek. Ale treba v UK, Italii, Nemecku...tam je interior designer klasicky obor, jako je zednik, instalater... Je to strasna skoda.
Kdejaká socka musí mít novou ochcávku fmetle sklímou nahlínách, nalízačku a pak se diví, že lízačka sežere po žrádle zbytek platu, a že když najednou není práce, nejsou prémie nedejbože najednou není zaměstnavatel, tak už nechce pučit ani Provident.
Zatímco náš majitel má momentálně od naší firmy půjčenou přebytečnou fabku, protože jeho prorezlý Espace se mu už rozpadl. Jelikož nevyhazuje prachy za pi*oviny, mohl si dovolit vysázet dvacet mega na dřevo a koupit si svou už asi čtyřicátou malou firmu:-)))
Jeho čuch na prachy bych chtěl někdy mít...
Hmmm, zářnou ukázku tohodle přístupu mám doma u mladýho... :-(
No a naštěstí dělám u podobně založenýho šéfa, takže snad mohu doufat ve světlé zítřky :-)
Jakýho přístupu? Socky nebo čtyřicetiletýho rentiéra?
S tím šéfem si nedělej iluze, kdo chce vydělat, ten zaměstnance nepřeplácí. Jediný způsob, jak se dostat na druhou stranu je začít dělat šéfa. Nejdřív sám sobě a pak ostatním;-)
Já na to mám takovou teorii:
U nás byla tradice vlastnictví nemovitostí přetržena po r. 1948. V Rakousku je dost lidí, kteří mají (zdědí nebo levně koupí, což je jen otázka nabídky a poptávky) pěkný udržovaný vesnický domek a chcou a mohou v něm zřídit penzion.
Já kdybych chtěl mít na horách penzion, musím zakoupit pozemek, barák (bový nebo koupit + investovat do rekonstrukce), buď tam být něbo někoho platit, a kdybych chtěl abych vše zplatil a v dohledné době se mi taková investice vrátila, stálo by ubytování na stejné úrovni dvakrát tolik.
Prostě co v Rakousku zdědíš jako rodinné stříbro to u nás v drtivé většině funguje jen jako finanční investice. V lepším případě se to projeví jen na ceně...
Na tom určitě něco bude. Ale proč proboha kolikrát není majitel schopen koupit do pokoje alespoň postel která nevrže a matraci, která není proležená? Jednou se mi dokonce stalo, že u jídelního stolu nebyly 2 stejné židle. Pokoj vypadal jako, když ho zařídili z různého vyřazeného nábytku, který za léta nashromáždili v garáži.:-) Já samozřejmě pochopim, že rekonstrukce velkého, 40 let starého penzionu není levná věc, ale ne vždy je to takový problém a když už někdo podniká a nechává si zaplatit, tak by měl také něco nabídnout. Snad se to ale postupně zlepšuje.
Ono jsou to detaily, ale prave detail dela v interieru strasne moc.
Osobne jsem nekolikrat zazil, ze treba lapmpicky na nocnim stolku u dvouluzaku byly rozdilne. Vsechno krasne, ale tohle bylo jak pest na oko:-)
Nebo me docela dost rozciluje, ze v CR neni standartem davat ubytovanym rucnik. Pripadne takovej ten hadr pred sprchu (ja tomu rikam predkozka), takze pak musi clovek tahat svuj rucnik a navic s nim musi skoro vytirat podlahu, protoze, kdyz si pak jde pro neco do koupelny, ma hned mokre fusekle.
Nebo me stve, ze v CR vubec neni standartem delat na pokojich "servis". Delal jsem v Alpach ve dvouhvezdickovem penzionu a i tam se to delalo. Tady v UK je to naprosto samozrejme...pokoj se dava do poradku, jako kdyby se chystak pro nove hosty. Ono by nekdy stacilo jen vynest kos a doplnit hajzlpapir. Ale to se mi za poslednich nekolik dovolenych v ceskych penzionech nestalo.
A nebo v CR je standart, ze na pokojich se nesmi pouzivat jakekoliv ohrivace vody. A kdyz clovek potrebuje caj do termosky, zajde na bar a musi dosti zaplatit za tu horkou vodu. Zas ze zkusenosti vim, ze venku je celkem bezne, ze na pokoji je rychlovarna konvice, hrnicky, caj, kava,.... Je to malickost, ale strasne to potesi.
Proste detaily jsou dulezite. A cesky hotelier je za dulezite nepovazuje. A tim mizi urcita kvalita.
Já teda už pár let vyhledávám na dovolenou (jezdíme už celkem pravidelně dvě rodiny společně) priváty/chaty/chalupy a musim říct, že jsem byl snad všude spokojený (samozřejmě po pečlivém výběru), teda alespoň na 95%, na jedný chatě dokonce na 110% :o)
Ono je to uz mozna tim, ze na to mam za ta leta jiny pohled. Driv by me veci, ktere me vadi ted, asi ani nenapadli. Ale kdyz pracujes v zemich, kde ma tenhle kseft opravdouvou tradici, tak zjistis, ze jsme v CR trosku pozadu. Ikdyz se to taky zlepsuje, ale clovek musi opravdu hledat...
No ono to bude asi najskor tou tradiciou. V nasich zemiach sa tradicia prerusila (nesmela byt sukromna restauracia napriklad) a velmi tazko sa zase naviaze (bude to dlho trvat). vezmi si priklad, ze potomkovia majitela restauracie museli robit nieco ine, lebo restauraciu vlastnit nemohli. Teraz im ju mozno aj vratili, ale uz nevedia, co a ako s nou. Chyba ta skusenost, ktoru mali dostat od rodicov, alebo starych rodicov. Taki rakusania budovali svoj penzion postupne rok , kazda generacia investovala do niecoho. V nasich zemiach by sa to malo opravit(upravit) vsetko naraz a to jednoducho nejde, ale po case verim tomu, ze sa to upravi. Takze naozaj to je o tej tradicii.
Podle mě je to tim, že i ten nejdrobnější živnostník chce hned po roce žít jak milionář - dovolené na Havaji, nebo v kasínu ve Vegas, auto minimálně Porsche, či Humra........
Určitě přehánim, ale málokdo chce jen tak "přežívat", dyť i naše uklizna se zadlužila na sadu hrnců a Kanáry (pak jí to museli soudně strhávat z platu (smajlíka bych udělal, ale nejsem si jistej kterýho).
Takze si myslis, ze kdybych nechtel hned zbohatnout a nechtel jet do Las Vegas a nechtel mit Porsche a Humra, ze bych prorazil? Ja nastesti tyhle ambice opravdu nemam:-) Strasne rad bych tady vytvoril neco, co je bezne na "zapade", protoze me to vzdy po navsteve nejakeho penzionu v CR nastve.
Za ta leta, co v tomhle oboru venku makame jsme si na to udelali svuj pohled. Dost jsme ziskali od nasich zamestnavatelu, kteri po Las Vegas a Porscheti netouzi a opravdu to delali kvuli tomu, ze je to bavi (ikdyz je to silena drina).
Nojo, ale tys zas nepodědil tu opečovávanou chaloupku na horách. To je pak těžký.....
No...to mi ani nepripominej....podedil...ale byla v minulosti prodana. A hadej, co tam dneska je.... Strasne nas to ted s Kamcou mrzi.... Ale tenkrat to bohuzel jinak neslo.
Jak kde. Zrovna s hermelínem v hospodách mám jen ty nejhorší zkušenosti. Dobře naložený hermelín není úplná trivka a když to někdo narve s cibulí na jeden den do slunečnicového oleje, tak je to na posrání a né jako pochoutka k pivu či vínu:-(((
Jinak hospod, kde nevaří z konzervovaných polotovarů je dost, je to jen otázka ceny...
Přesně tak... Už jsem se v poslední době s hermelínem několikrát napálil. Ono asi v rámci EU norem by tohle ani neměli sami vyrábět ale kupovat už hotové. Co si myslím o průmyslové výrobě těchto lahůdek tu ale radši nebudu ventilovat, musel bych být sprostý...
Nebo to má i hrozně krátkou předepsanou dobu spotřeby. Za těch pár dní to ale není možné dostat do uleželého stavu, to pak opravdu chutná jak nějaká umělá hmota zalitá olejem :-/
Něco jako "čerstvý" mlíko, který ani po týdnu nezkejsne a v pokojový teplotě je z něj jen zvláštní puding :-))
Asi tak nějak...
A úplně nejhorší je když v tom to mlíko opravdu je :-))) http://jarous1.rajce.idnes.cz/Ze_by/
Lze se pak divit pláči hospodských a hoteliérů, že k nám nejezdí cizinci a že ani naši turisti k nim moc nejdou ? Že hrajou na hosty přesilovku ? Dobře jim tak, za takovýhle služby. Však jsou i hospody a hotely, kde to jen hučí...a jde to.
Na českých horách bylo jídlo vždycky ošizený nebo drahý. Nebo obojí. Když si dám v alpách nějaký dlabanec, je to sice pecka, vim ale že to bude k jídlu a většinou jsou to i slušný porce.
I když, takový borůvkový knedlíky na Strážném nad Vrchlabím, nebo kyselo na chatě o pár kiláků dál a pár metrů výš. Šmakec a cena pohodová. Hostů dost. Když se chce, tak to jde.
Myslíš kyselo na Růžohorkách? :-)
Je to Lyžařská bouda, na cestě od Náchodské boudy (u Pražské) směrem na Liščí horu. Dál od Lyžařské boudy se na kole už nesmí, ale i tak zajížďka necelý km stojí za to.
Hm, tak tam někdy zaskočim na ochutnávku. Super kyselo mají na Růžohorkách, servírované do dřevěné misky s dřevěnými lžícemi. :-)
tam už jsem dlouho nebyl.... Ale mám na Růžohorky hezkou vzpomínku. Na mým prvním zimním vandru před spoustou let )asi těsně po revouci) jsme šli někdy v únoru na sněžku. Z Portášek. Tam bylo asi metrdvacet sněhu. Všichni tam byli v těch péřovkách, sněhulích a tak, akorát my tři v maskáčích a kanadách. Většina hostí mluvila německy. Číšník byl naprosto skvělej. V rámci možností pokecal, všechno bylo naprosto super a když jsme venku počítali útratu, protože se nám to zdál nějak divný, tak jsme zjistili , že nám tak pětinu prostě odpustil. A fakt se nesekl. My až venku pochipoili to přání, úsměv a mrknutí.... A přišlo nám to tehdy sakra vhod!
Jo, to potěší, nějakej Němec to za vás zbytek zatáhnul.:-)
Když není čerstvě napadáno, tak to jde, protože je to celkem Václavák. V opačném případě je to dost dřina.:-) Kolikrát tam vidim z polské strany turisty v teniskách a džínách jen tak na lehkko. Když je hezky tak je to všechno v pohodě, ale když se něco přižene, už jsem tam pár nešťastníků přemýšlejících jak se dostat dolů viděl. :-)
jo, přesně to jsme si taky říkali :o)))) Ale i tak to potěšilo:o)
Ehm, byla to dřina... Sníh, vítr a poměrně teplo a tak jsme se dost bořili.... Až nahoře byla velká kosa...
Jste šli hřebenovku?
ne. Z Portášek nahoru a zpátky. Tehdy jsme byli v zimě prvně, tak jsme strávili dost času s vytvářením záhrabu a nechtělo se nám to dělat každej den, takže jsme ráno vždycky zahrabali bágly do sněhu a večer se tam vrátili. Jen takový pidivýlety po okolí a hodně chlastu. No prostě přesně to, co dneska nesnáším :o)))
Nevím čím to je, ale na horách mám vždycky největší slinu, hlavně teda v zimě. Asi ten čerstvej vzduch a ta atmosféra, když přijdeš večer stahanej třeba z tůry a zasedneš někde v útulné vyhřáté chatě k pivku a vstřebáváš teplo. :-)
Tak jsem to asi krapet přechválil... :-((
Dneska jsem se stavoval opět na Strážném. Servírka otrávená, všechny dvě hotovky škrtnuté, samej stejkovej šmejd - a navrch neměli ani Kofolu (prý ji ještě :-))) nedovezli), hlavně že je to tam samá kofolí reklama...
Na Jizerce, nevím jak se ta hospoda jmenuje, hned na začátku vlevo od parkoviště, při příjezdhu z Polubného. Výborná zelňačka nebo kyselo bylo ten den na výběr a cena 30,- docela velká miska a z prášku určitě nebyla. o velikonocích jsme si tam dali držkovou a byla taky výborná.V chalupě vaří otec ze synem. Jinak jsem si nikde nic nedala, na Knajpě mají jen lahváče a nějaký párek, tam tam sníme tatranku z batohu a jedeme dál.
My tady v libereckým regionu totiž nejsme žádný troškaři, při průměrným měsíčním příjmu 38956,- před zdaněním si vysoký ceny můžeme dovolit. Je to jako s Axou - čím víc utrácíš, tím víc spoříš!!! Na šetřílky jsme dost vysazený!
To jste teda docela chudý kraj... :-))
Se divím, že si stěžujete. Přijedte k nám do vidlákova, uvidíte teprve co je to přísnost na touristu a jak ho důkladně odřít. Všechny hospody nakoupí v MAKRU a jen ohřívají - smažený sýr, filé, květá....Některé jako specialitu dokonce přidají originál katův šleh! Tuhle jeden vidlák,
hostinský vyhrál soutěž a v novinách pak prezentoval jako specialitu své restaurace (zcela vážně) hamburger s hranolky a fishandchips. Vegetariánská restaurace tady vaří z konzerv
a polotovarů. No a ceny - když se chci levně najíst zajedu si do Prahy,když dobře tak směr Linz.
O cenách v krumlovských hospodách snad ani nemluv - to je lotrovství non plus ultra (sic nevím, co to "non plus ultra" tak úplně znamená, ale sem se to snad hodí :-) ).
Obdoba viz ceny v restauračkách v Praze na Hradčanech, nedávno jsem tam šel a vidím: káva 90,-, kousek DOMÁCÍHO štrůdlu taky 90,-. Tak sem si říkal, kdyby máma napekla pár plechů, že bych to moh prodávat po 60,-/kousek, k tomu z termosky kávičku... :-)
Hradcany bohuzel nejsou delane pro Cechy:-) Ona kava za 90 a strudl za 90 odpovida treba cene kavy a nejake buchty tady v UK v bezne kavarne:-)))
když se tady řeší to, že češi v hospodě na vejletě málo utratí a šetří atd. tak bych se taky podělil se svým názorem.
Já hospody nerad. Jdu tam jen jedu-li ve skupině, která to vyžaduje. Já totiž jedu na kolo nebo pěšky někam do přírody kvůli tý přírodě. Zatím jsem na tom fyzicky tak dobře, že mi nedělá problém táhnout sebou celej den jídlo. Na nosiči to nepoznám a na jeden den v batůžku to taky skoro nezaznamenám.... A přijde mi prostě pitomý po tom lese jet a když zastavit, tak až v tý hospodě, kde se vyskytujou nikotinový feťáci, takže se tam nedá dejchat, smrdí přepálenej olej atd. Já prostě mnohem radši zastavím přesně tam, kde se mi to nejvíc líbí. Sednu si, jím a koukám kolem sebe a kochám se. Nejlíp někde, kde je výhled. Zkrátka se snažím obědvat na tom nejhezčím místě a ne někde kde je smrad, spousta lidí a řevu. A s penězma to nemá co dělat. Často to asi vyjde mnohem dráž než v tý hospodě, protože na vejletech na sobě neštřím....
Kazdej je nejakej. A podobnych, jako jsi ty az zas tak moc neni. Ja s Kamilou pocituji presne co ty. Radeji si dame nekde bastu na nejake vyhlidce, nez v hospode. Taky jsme s tebou tenkrat bastili na tom namesti a nesli do hospody.
Ale pokavad nekde pri ceste potkame prijemnou hospudku (nemyslim tim zasmradenej pajzl), horskou chatu, nebo neco podobneho, kde navic maji na jidelaku klasickou ceskou kuchyni, tak vetsinou nevahame a zkousime. Ono dat si nekde fakt dobrou gulasovku nebo bramboracku a pak neco fakt ceskeho a na zaver treba palacinku s boruvkama (ktere fakt chutnaji jak boruvky)....nevahame. A kdyz se zadari a chutna nam, tak toho opravdu nelitujeme.
Bohuzel tech restauraci, horskych chat a podobneho, kde se dobre vari, je strasne malo. Vsude jen polivka z pytliku (to se proste pozna, protoze to clovek zere skoro porad) a nejake minutky, ktere ti udelaji i na Vaclavaku.
Ne, opravdu....klasicka ceska kuchyne, prijemny lide...to ja muzu. Kdyz uz, tak neco poradneho...
Já bych to nepodceňoval. Trampská specificky česká tradice, udělat si buřta nebo gulášek na ohníčku je taky způsob stravování v outdooru. Kdyby všichni spořádaně nastoupili do hospod a dali si polední menu s moučníkem a třema škopkama, tak by obraty vypadaly skutečně trochu jinak. Je jen otázkou, zda v českém podnikatelském prostředí by pak vypadaly i služby jinak, a hlavně jak:-/
Trošku extrém, pro mne za hranicí dobrého vkusu, jsem zažil na Kvildě, kde přijela skupinka deseti cykloturistů, sedli si na zahrádku (bez obsluhy), asi tři si dali pivo či kofolu, zbytek vytáhl bidony a všichni vybalili z mošniček na kolech bagety se salámem a chleba s řízkama...
Myslím, že moc ne, oni někteří hostinští ani nechápou, že by to mohlo být jinak. V době, kdy tady byly hospody narvaný (po otevření hranic), bylo chování hostinských stejné jako před tím a je pořád stejné. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Prostě jen v období boomu těch hospod bylo 3x tolik, teď zase zanikly, ale rozhodně to není tak, že ty co zůstaly jsou ty, co byly lepší. Prostě to jen ustály (spíš to záleželo na výši nájmu než na kvalitě služeb).
Tady v Brně hospod furt přibývá, furt zdražujou a stejně maj plno. Tak nevím.
Jinde na vesnici, když si někdo zkusí otevřít cukrárnu, tak místní řeknou že na takové snobárny nejsou zvědaví, zajímá je jen cena piva a výjimečně utopenec.
Známý má na malé vesničce hospůdku, při tom co vytočí je 12° černá hora za 24,- pro něj na hranici rentability a mládež z vesnice si vedle do bývalé hasičárny přiveze vlastní bečku, protože ušetřej, a chodí mu krást krýgle.
Tak v tom podnikej a zvedej kvalitu služeb.
Proto mě vždycky obrovsky potěší, když má někdo čisto, pořádný porce dobrýho jídla a ještě je vidět, že má o zákazníka zájem, bohužel pořád to není samozřejmost, ale mám pocit, že někde to už jakž takž jde.
při vší úctě, ale na malý dědině je Černá hora dvanáct za 24 skutečně lehce nad přijatelnost. já vyjedu cca 10 km z Olomouce a v Tršicích / chmelařské centrum Hané/ si dám Zubra 12 /chceš-li i kvasnicového/ za 19 kaček. Černou Horu nakupuje kámoš /odhaduji/ cca za 11 /max.12 Kč/ za půllitr, tak ať ji šoupne mezi mládež za dvacku a třeba se kšeft pohne tím správným směrem :-))
Nj, on tu hospodu nemá ani tak kvůli zisku, ale aby měl kam chodit do hospody (má vlastně pronajatou starou jednotu přes ulici od své chalupy).
Když se mu tam sejde 2x za týden 15-20 sousedů a každý dá přinejlepším pět kousků a ruma, tak jak maj vypadat ceny, aby se mu tam vůbec vyplatilo rozsvítit a vytřít hadrem záchod?
Já tam chodím moc rád, neb se tam nekouří a má tam krásný stoly a lavice, ale dlouhodobě je to asi neudržitelné...
To tak jedině mít hospodu ve svým. Pak to asi jde. Zrovna z okna na jednu takovou koukám. Chodí tam pravidelně denně tak 6 lidí, o víkendech se tam prodá nějaký ten oběd Sasíkům, jedenkrát do týdne se tam sejde partička tak 8 lidí na whist. (Pivo 10 Rohozec za 16, jídlo okolo 70 Kč)
To je jasný, buřtík je buřtík, ale taky oheň nemůžeš rozdělat všude. Nebo raději někdy jdeš/jedeš více na lehko a s nějakým jídlem v hospodě tedy počítáš. Třeba v horách je to posezení obvykle příjemný, i s jídlem jsem v poslední době neměl žádný problém.
Co se týká toho hodování na zahrádkách, není to jen český nešvar. Kolikrát jsem to viděl i v zahraničí a nebyli to Češi.:-)
Jinak, když o tom tak přemýšlím, buďme možná rádi za to co u nás máme, když si vzpomenu jak pohostinství funguje na Slovensku, skoro bych z těch zkušeností plakal.
Ono se na tu drahotu díváte tak nějak zkresleně. Ty ceny na horách i jinde je třeba brát jako projev vlastenectví a lokálního patriotizmu. Někteří uvědomělí hostinští, hoteliéři a stánkaři pochopili, že prachatému turistickému póvlu evropy by se u nás mohlo začít líbit a nedejbože se sem vracet. Proto se spolčily k těžkému boji a cenami, úrovní služeb a pohrdavým jednáním dávají celému světu najevo, že je u nás na východě nechceme. Je třeba uznat, že se jim to celkem daří... :o/