Zvažuju různá drobná vylepšení své bagáže, ale vůbec netuším, kde a jak nakoupit brašnářský materiál - látky, přezky, pásky, sucháče a tak. Jediné, co mě napadlo, je koupit levný batoh a vykuchat ho. Nějaký lepší nápad?
Docela bych taky uvítal, kdybyste se pochlubili svými zkušenostmi z šití a přešívání. Co se třeba nepovedlo, na co dát pozor apod.
kdyby sis vyplnil/vyplnila třeba alespoň místo bydliště, mohl by ti někdo doporučit obchod, kam zajít....
Kdyby sis vylpnil/vyplnila alespoň pohlaví, nemusel bych váhat, jak tě mám oslovovat... :o)
takže obecná odpověď, protože nic konkrétního se díky tomu, že netuším, projíždíš-li s ena kole v Aši nebo okolo Hodonína, poradit nedá.
Textilní galanterie. Krámky nazvané potřeby pro kutily atd. Občas mívají něco i v železářstvích.
Pokud jsi z Prahy a okolí věděl bych konkrétní tipy v Praze, Pokud si odjinud, mohl vy vědět někdo jiný....
Jo, sorry, pohlaví a Prahu jsem v profilu doplnil.
Díky za radu. Já chtěl vědět tak nějak obecně, jaký typ obchodu vlastně hledám. Asi mi nikdo neuvěří, že jsem dodneška neznal slovo "galanterie" (věděl jsem, že to slovo existuje, ale nikdy mě nenapadlo přemýšlet, co se za ním skrývá).
Už jsem našel i stránky krámku, který zdá se všechno potřebné má: kutil-florenc.cz
prahu jo, pohlaví zatím ne :o)) Budu ti říkat TO, jo? Aby ses nějak genderově neurazilo, kdybych si tipnul blbě a říkal ti TA a byl jsi TEN nebo obráceně:o)))
A ber to prosím v dobrém, jako přátelské rýpání ;o)
jo ten je docela dobrý, jak píšu níže, ale ten u Mostu legií, jak annoncuje Av zkus taky, je taky dobrej.
Ehm a nic si z toho nedělej. Já o těhle věcech taky kdysi věděl uplný prd :o) Osvěta od kamaráda, který si šil vlastní batohy, spacáky atd.
Nepíšeš (ani v profilu nemáš) odkud jsi.
V Praze ve Vítězné (od Národního divadla přes most Legií po pravé straně) je (bylo?) provaznictví, kde se (téměř) vše dalo koupit.
Na šití je ideální obuvnický (ševcovský) šicí stroj, při troše opatrnosti se dá i na šlapacím stroji (zvlášť výhodné jsou ty z dob našich babišek - prababiček - jsou solidně dělané).
8-)
Jak píše Jurimír, ten krámek u mostu Legií je (velice výhodně) hned vedle provaznictví. Je to skvělé místo, pro mě dost nebezpečné, nechám tam vždycky (po desetikorunových položkách) celý majlant. Prodávají tam i odřezky kůží na kila, sám si nahrabeš... Nejjedndušší je přijít a rovnou říct, že chceš šít batoh nebo brašnu nebo tak - předloží ti materiál, vhodnou nit (tu nepodcenit!), popruhy, přezky... Cokoli.
Na levným batohu první co výrobec ošulí sou přezky, zipy a sucháče.
Kvalitní značkové přezky od nějakého solidního výrobce, já jsem je v Brně kupoval vždy v Gemmě na Pekařské a sbíral z kvalitních batohů co kdo vyhazoval.
Řemínky různých šířek buď tamtéž nebo v Řempu.
Sucháče normálka v galanterii. Někde jsem čet názor, že když dnes kupovat sucháč tak jiné než bílé či černé barvy - tyto dvě jsou nejběžnější a vozí se z Číny; barevných se prý spotřebuje tak málo, že se to nevyplatí a berou se od našich dodavatelů. Nemám to ověřeno, zní to ale zajímavě.
Kvalitní zdroj látek (Cordura, membrány či zátěry) se mi skutečně nepodařilo sehnat, snad se vyjádří někdo jiný.
Právě ve výše zmíněném pražském "kutilovi" prodávají látku, které říkají "batohovina". Nepodařilo se mi z nich vylámat název (a na dodavatele jsem se neptal), ale vypadá to navrch trochu jako kordura a z rubu to má takový ten matný zátěr. Zatím jsem z toho ušil přední brašničku a otestoval ji v několika deštích - látka je vodovzdorná, zatím nepustily nic ani švy, ale asi je ještě radši něčím zatřu, pro jistotu.
Látka skutečně nepropustila nic, ani když brašna stála třeba celou noc na promáčené zemi. Překvapilo mě to, protože jsem to od vcelku levného bezejmenného materiálu nečekal.
no, zrovna batoh Gemma sem měl a odešly skoro všechny přezky. Ale já jsem proti Gemě asi zaujatej. Trpěl jsem s tím batohem roky, protože jsem ho nechtěl vyhodit a na novej jsem taky neměl. Blbější batoh jsem sice měl, ale jen jeden. Usárku. Od tý doby, co jsem šel do Karrimoru, tak jsem nadšenej!! Nedá se to srovnat. Je to jako srovnávat tramant a poslední mercedes....
Nj, Gemma v r. 1985 byla výborná (v kontextu toho, co bylo možno tehdy u nás koupit), bohužel pak trochu zaspali pravý okamžik k inovacím. To platí i pro stany.
Ale jejich servis na Pekařské je výborný a to jak na lyže tak na různé šití kdečeho... tedy dlouho jsem tam nebyl...
To už tady bylo, že jo :-)))
Mně gemma slouží - moment - řekl bych sedmnáctý rok, a pořád ještě si s ní troufnu kamkoli, záplatoval jsem jedinou díru, kterou jsem prodřel sám špatným zacházením. A to mám už tu horší generaci, kde firma pomalu začínala šetřit (jen 3 kompresní řemeny atd.)
Já vím, někdo mi tu psal, že se mi gemma NESMÍ dobře nosit, protože mi NEMŮŽE vyhovovat, protože NENÍ MOŽNÝ mít ramena, na kterých sedí, a že tudíž je mi přání otcem myšlenky atd. Ale co se dá dělat: mně prostě ten batoh úplně vyhovuje, a to jsem měl možnost důkladně srovnávat i se zahraničními batohy, které by dle teorie (a ceníku) měly být o dvě tři třídy výš.
Dneska už nevím, jestli bych si ale novou gemmu koupil, pár jsem jich viděl. Je zajímavé, jak se stává už pravidlem, že nejlepší je chytit tak druhou generaci výrobků od firmy (ještě důkladnost a už vychytané mouchy), pak už je jen hůř, a pokles kvality je tím rychlejší, čím rozšířenějším se výrobek stane. Jen namátkou: batohy gemma, brašny SA (nedávno jsem sháněl nové brašny, tak můžu srovnávat: dají se sehnat výrazně levnější a lepší - jak brašny, tak nosiče), podle jiných vláken se zdá, že už i vozíky croozer nejsou, co bývaly...
tak buď rád! Moc ti to přeju!!!!
Já si dlouho myslel, že je nutnost, když někam vyrazím s batohem, aby mě minimálně dva dny bolela páteř tak, že slzím bolestí a cpu se práškama. Jasně, gema byla po usárně bomba a právě proto jsem si myslel, že je to vrchol....
No a zjistil jsem že není. Ž jaguar od Karimooru, se kterým teď jezdím je úžasnej. Nic nebolí. můžu vnímat krásu přírody už od začátku a ne teprve po těch cca dvou dnech, kdy tu bolest práškama přerazím a tělo si nějak zvykne. prostě jsem z něj nadšenej. Byl to snad nejlepší kup, co jsme kdy udělal a těch peněz jsem nikdy nelitoval, i když to tehdy byla polovina mýho příjmu a dost dlouho jsem šetřil.
Chtělo jsi zkušenosti. Moc jich (zatím) nemám, ale ty co jsou:
- pozor na všívání zipů. Je to dvojí peklo: jednak ve střihu nezapomenout na šířku zipu (třeba u brašny nebo kapsy batohu to výrazně zdeformuje tvar, když tam máš ten půlcentimetr látky navíc), jednak všít obě poloviny zipu na stejnou délku, jinak se to při zavírání zvlní a zlobí to.
- zkusil jsem naplnit zákon všitím reflexních materiálů - nejvíce se mi osvědčily stříbrné pruhy odpárané z reflexní vesty za pár korun. Ty teď našívám, kam to jde :-)
- na podporu pevných částí brašny (např dno) mi byla doporučena deska na tištěné spoje - je tenká, lehká, pevná, tvrdá. Osvědčuje se už léta, jen je třeba dobře zabrousit hrany, aby netrhala materiál
- chrastí-li ti na dně brašny věci (zámky, klíče, blikačky, mobil), pomůže vložený nebo vlepený kus staré karimatky. V případě mobilu pak nejlépe všitá kapsička (pozor, všívat raději hned na začátku práce, později to jde mnohem hůř)
Přiživím se na vlákně s podobným dotazem. Zase jednou přišel čas na nový mapník. V obchodě jsem ještě neviděl takový, který by mi vyhovoval, takže jej jednou za čas ušiju. A největší problémy mi působí sehnat vhodnou průhlednou fólii na vrchní stranu. Všechny kancelářské, které jsem dosud použil, buďto časem hodně zežloutly, nebo se stávaly pořád křehčími, až praskly, nejčastěji obojí. Tlustá zahrádkářská fólie zase není dost průhledná. Nemá někdo nějaký tip?
WTF co si mám představit pod pojmem "šít mapník"?
V orienťáku jsme mapník říkali igelitu velikosti zhruba A4, do něhož se schovala mapa, aby se nezničila v dešti nebo někde v terénu.
Pouzdro na mapu, shora fólie, zdola textil a široký suchý zip, k němuž je druhá část našitá na víku přední brašbičky...
http://www.kasik-sails.cz/
Tahle fa. šije WS plachty. Na nich bývá (bývalo) okénko. Snad (nevím, nezkoušel jsem to) by kousek prodali.