Vedlejší efekt po mém překopání na devítikolo byla možnost používat řetěz Campagnolo C9. To je držák.
Ale tohle jsi asi číst nechtěl... :-)
No, drzak. On je uz novy z vyroby "kratsi" oproti jinym retezum, takze jde pouzit jenom na novejsi kazety/prevodniky a potom logicky trva delsi dobu, nez se opotrebuje do stejneho rozmeru jako jine retezy.
Že je kratší, to jo. Ale pak je ještě jedna věc, že předchozí řetěz se mi vydojil krapet nepravidelně, kdežto tenhle je furt stejnej všude (bezmála 15 tisíc km na treku). A že je kratší od narození ho snad proto nediskvalifikuje ze soutěže... :-))
stejná zkušenost, co se týká životnosti je C9 nepřekonatelný!!, žádný řetěz /a že jich od roku 90 bylo/ mi na MTB nevydržel víc jak 1500 km, na C9 mám teď kolem 4000 km a měrka /kterou používám roky/ mi hlásí 2 zoubek. nechápu. zrovna nedávno jsem dával na pracovní kolo šestikolečko a nasadil jsem řetěz Sram, který je určený na 8mi kolo, výsledek bezchybná funkce. usuzuji, že C9 /či jiný řetěz na devítikolo/ by na nejeté osmikolovékazetě pracoval stejně dobře
Mně by jenom zajímalo jak chcete dávat 9ku řetěz na 8mi kolečko. Vždyť ten řetěz by měl být užší a nepasovat tam, ne ? To samé obráceně, osmičkový řetěz na 9ti kolečko také použít nepůjde...
asi, tak - já jsem jezdil osmičkový řetěz /Sram PC 41/ bez problému i na jednokolečku!!!, zkušenost se šestikolem jsem popsal výš. mezi osmi a devítikolem je rozdíl v šířce distančních vložek mezi pastorky, t.j. na devítce jsou užší mezery mezi pastorky. proto ti osmičkový řetěz na devítikole nefachčí /je na tu úzkou mezeru moc široky/, ale naopak není problém - úžší řetěz se do široké mezery osmikola vleze v pohodě, pastorky samotné jsou stejně "tlusté"
Bodíkem potvrzuji tvoje slova. Mám odzkoušený Sram951 na sedmikolečku a nezaznamenal jsem žádný problém. Napadá mě ale jedno místo, kde by mohl vzniknout - kladky přehazovačky. Šířku jejich zubů ať si každý u sebe nejdřív odzkouší. Já totiž mám kladky řádně ojeté, takže možná jenom proto na ně ten devítkovej řetěz pasoval.
Přehazka pro 8- a 9-kolečko je snad stejná, ne?
co se kladek týká, tak asi /žádné výzkumy jsem nedělal :-)/ ano, ale já jsemt třeba nebyl schopen seřídit přehazku Alivio na devítikolo, nechtěla shazovat na nejmenší pastorek, ale může to být ovlivněno i něčím jiným, nevím. namontoval jsem jinou a bylo vystaráno
Mám k tomu dotaz. Jezdil jsem vzadu šestikolo. Pak jsem potřeboval páčky - sehnal jsem sedmipolohové (silniční na rám). Kupodivu řadily dobře i v režimu indexů, i když prodejce tvrdil, že budu muset indexy vypnout. Teď mám vzadu sedmikolo kazetu. Řetěz mám (podle dvou různých prodejců) správný.
Ale přehazovačka prostě některá kolečka vynechává, vpodstatě ji umím seřídit tak, že buďto korektně řadí na horních čtyřech nebo dolních třech kolečkách, dohromady ne. Čím to je? Je možné, že ty páčky nejsou na kazetu dělané? Nebo že jsou na kazetě menší mezery mezi kolečky, než by byly na šroubovaném sedmikole?
Slysel jsem, ze existuji systemy s prevodem mezi packou a prehazovackou jinym nez 1:1, nemas nektery kousek z takovehleho hybridu?
Jj, Sunrace, Miché, Falcon, nakonec i Favorit, Walter, Suntour (ten je snad kompatibilní se Shimanem SIS), kdo se v tom všem má vyznat; každá z těchto přehazovaček má jiný krok, co s čím lze kombinovat patřilo v 90 letech k tajnému know-how garážových servisů:o)
Všechna běžně používaná sedmikola, která znám, v minulosti i dnes mají stejný rozestup.
Pokud tomu tak skutečně je, tak důvodem nefunkčnosti může být jen jiný krok přehazovačky. Přehazovačka a řadící páčky musí být téhož výrobce, resp. kompatibilní (např. Shimano-Shimano, Campa-Campa, SRAM pro Shimano-Shimano).
Znovu zdůrazňuji, že je možné, že existuje sedmikolo s jinou distancí koleček. Ale pokud je různý výrobce přehazovačky a páček, skoro jistě to fungovat nebude nikde...
Podobně se mi to chovalo,když jsem dal lanko z opačné strany šroubu na přehazovačce.U Alivia musí být lanko vedeno spodem.Já to dokázal dát obráceně a mělo to pak jiný krok.
Hele co jsem vygooglil k C9 (zdroj:kupkolo);-)
řetěz doporučujeme použít jako první řetěz na kazetu, je kratší než shimano avšak při prvním použití s kazetou shimano funguje perfektně, poté co si sedne přibližně na délku nového Shimano řetezu vydrží velice dlouho
To zní logicky, udělají řetěz maličko kratší, použitím se vymezí provozní vůle (analogicky k "zajetí motoru"), a pak funguje perfektně. Běžný řetěz, když se "vymezí vůle" už je "spotřebovaný"... Dík za tip, příští výměnou vyzkouším;-)
on je kratsi o clanky nebo o par mikrometru?
Z kontextu ODHADUJI, že řetěz je kratší protože jednotlivé články jsou kratší a prodlouží se opotřebením článků tak, že dosednou přesně na ozubený kolečka.
Variantu, že nový má 112 článků a po 500km jich bude mít 115 si však netroufám vyloučit. Vyzkouším a dám vědět:-D
:-))) Akorát bacha, aby nehodil odnože... :-)
Ono to také hodně záleží jak se k němu chováš. Jak případně neurvale řadíš a také hodně záleží jako moc silově šlapeš.
Já po špatných zkušenostech se Shimano řetězy řady HG-5x (např.HG-51 ani nemá pořádnou povrchovou úpravu a rezne !!!) přešel na SRAM. Takže jsem skončil u PC-48, případně PC-58.
IG-70, vydrží vždy přesně sezónu;-)
Strašně záleží na tom, co si představuješ pod pojmem dobrá údržba, a jak moc řetěz namáháš (bláto, křížení, silová jízda na malý tác), a taky z jak moc ošizené (materiálově, technologicky) série daný řetěz pochází.
Pokud ti HG-50 nevyhovuje, zkus trochu dražší, a tak dál, pořád dokola, až dojdeš k řetězu, který Tvému použití vyhovuje;-)
Nebo ke kardanu či ozubenému řemenu.
http://www.rozhlas.cz/vedaarchiv/technologie/...