Přátelé, jsem z toho nešťastný, ale vysvětlete mi, čím to je, že mají děti v současné době tak malý zájem o kola. Aspoň tady na severu Čech. Nechtějí se účastnit cykloakcí, uděláte-li cyklistický kroužek, zájemce neseženete, děláte-li tábor, celou dobu se klepete, jestli ho nebudete muset zrušit, zatímco jiné se vyprodávají jako na běžícím pásu. To jsou to dneska opravdu takový lenoši? A ta hrstka několika z nich jsou výjimky?
Spis bych to videl na nezajem ze strany jejich rodicu, deti bude bavit vsechno, poda-li se jim to patricnou formou.
Zcasti mas urcite pravdu, ale jen tak z poloviny. Druhou polovinu viny nese cela dnesni spolecnost, resp. dnesni zpusob zivota a pohodlnost, ktera se rozlezla skrz vsechny vekove kategorie.
U nas ve vsi ze vsech lidi co znam (zase az tak moc jich neni, ale...), sportuji pravidelne tri - ja, moje draha polovicka a mistni cvicitelka aerobiku. V praci je to podobne. Je mnohem snazsi sednout k bedne a zbastit pytlik bramburku splachnuty par pivy, ostatne i ja obcas (s chuti) podlehnu. Ale je to realita dnesni spolecnosti, podle mne pravidelne sportuje tak 5% zdrave dospele populace.
Takze se pisateli zakladajiciho prispevku nedivim, ze pro cyklisticky tabor nenajde dostatek deti.
Ja se snazim synkovi mirnou formou umoznovat pohyb jakoukoliv formou a presto, kdyz se ma rozhodnout jestli vikendovy den stravi s nama na kole anebo u pocitace/televize/herni konzole, byva to tak pul na pul. A to, v porovnani s jinymi detmi, neni zadny kulevalos, spise naopak. Takze tak to asi je. Bohuzel.
Tak nevím... tohle tak úplně "dnešní společností" nebude... Zrovna "na vsi" (teda aspoň v našich končinách) je naopak sportování spíš novinkou dnešní doby. Ještě když jsem byla dítě, tak bylo jasné, že lidé po práci zryjí zahradu, nakrmí dobytek atd., ale "sportování" bylo záležitostí "lufťáků", na které se tak trochu koukalo skrz prsty...
(Ale že ty práce kolem baráku, zahrady, dobytka, byly často víc nahrazeny televizí a počítači než sportem, to samozřejmě potvrzuji.)
vzor rodičů je neodiskutovatelný, holt, příklady táhnou, ale může být, že třeba jedno dítě z rodiny je sportovně založené a druhé je orientováno jinak pak bych to i jako sportující rodič přes koleno nelámal
Když koukám kolem sebe, tak cyklistika je dnes naopak silně módní záležitost, stejně jako spousta jiných sportů. Takže jestliže cyklistický kroužek nebo tábor neobstává v konkurenci jiných aktivit, hledal bych chybu na straně oddílu či pořadatele, že nedokáže nabídnout dostatečně atraktivní program a/nebo cenu.
Vše ostatní jsou jen výmluvy. Lesy jsou plné cyklistů - bylo to dříve? Rolbou upravené stopy za kdejakým městem na vysočině jsou plné běžkařů - bylo to dříve? Přibývá nebo ubýva lyžařských areálů a kapacit lanovek? Kde dříve vodák potkal jednu, dvě partičky za týden jsou dnes nepřetržité řady lodí. Podívejte se, kolik lidí se účastní organizovaných vodáckých, lyžařských, cyklistických akcí. Tenisové a badmintonové haly jsou přes zimu natřískané, turnaje neregistrovaných hráčů plně obsazené pár dnů po vypsání. Hokejové haly jsou zarezervované měsíce dopředu, někde se hraje do dvou do rána. Stovky amatérských fotbalových klubů hrají asi 10 úrovní ligy. Plné jsou tělocvičny na basket, florbal, plavecké bazény i lezecké stěny. Mám pokračovat?
Nechápu, kde se berou fámy o televizní kultuře. Ale možná jen posuzuji podle sebe a svého okolí a jiný pozorovatel v té televizní kultuře skutečně žije...
Ano, z velké části máš pravdu. Ale schválně se podívej, kolik z těch sportovců, které jsi jmenoval, jsou děti do 18 let. Před 25 lety jsem měl vodácký oddíl plný dětí. Na škole byl i turisťák, také plný. Dnes tam není nikdo. Na kole nebo v hale víc vidím starších lidí než mládeže.
Ano, máš pravdu, ale dobře to vystihl kolega pod Tebou. Jsou to především starší. Já na kolech vidím kolem sebe jenom dospěláky a dětí velmi málo. Taky bych řekl, že kolo frčí, cyklotrasy se rozrůstají velkým tempem, koloobchody frčí... ale jsme to asi jen my dospělí nebo já nevím.
A chyba na straně pořadatele? Nechci si tady dělat reklamu, ale tábor nedělám komerčně - mám ho pod hlavičkou Domu dětí. Za 9 dní chci 2 tisíce korun a v ceně je ubytování, celodenní strava včetně svačin, veškeré vstupy do muzeí, památek, přírodních zajímavostí, bazénu, sportovišť. Na jednu noc máme přespání mimo základnu, na převoz zavazadel mám zajištěné doprovodné vozidlo. Doprovodný program si myslím, že mám také dobře doplněn (čerpám z několikaletých zkušeností). Loni jsem měl cyklotábor a byl jsem rád za 11 dětí :-( Asi takhle. Jedu v létě tři tábory - kola, podsadové stany a Španělsko. Na Španělsko už je přes padesát dětí, na podsadové stany bylo vyprodáno během týdne. A na kola to sakra vázne. Proto si myslím, že pro lidi není rozhodující úplně tak cena, jako spíš co ty děcka vyžadují. A když je baví válet si zadnici u moře, tak bezmála 7 tis. není problém. Je to škoda...
Hodně lidí, co sportují, vede ke sportu i děti. U vodáků či holorezců jsou to celé několikagenerační klany;-) Zajímavý je postřeh, že to není až tak otázka ceny.
Když jsem byl jako dítě na vodáckém táboře, na lodích jsme byli sice snad každý den, ale většinou pár desítek minut. Což se dalo vydržet. S kolem to imho bude podobný.
Mě se tehdy maximálně líbil bikros (který jsem nikdy neměl možnost vyzkoušet), co by je dnes mohlo zajímat? Podle mne to nebude šlapání desítek km a návštěva muzea či zámku.
Zkusil ses zeptat některých rodičů, proč posílají děti do Španělska nebo do klasického tábora a ne na kola? Když se vhodně formuluje otázka, zjistíš mnoho o tom, kdo formuluje konečné rozhodnutí (neboť platí).
Tipnul bych si, že část rodičů si myslí, že nemá vhodné kolo pro dítě. Pak se jim dá doporučit, případně na jaře uspořádat burza sportovního vybavení, nebo sehnat na půjčování nějaká zachovalá sportovní kola. Prostě zjistit, co zákazník vnímá jako problém a postarat se o řešení. Trochu marketingu;-)))
A taky se rodiče často jen bojí... jednak že je při takto zaměřeném táboře větší riziko úrazu, popř. si nejsou jisti, jestli to jejich dítko zvládne...
Moje starší dvě děti jezdily na cyklotábor a když jsem pak přibalovala i toho nejmladšího, který byl ještě pod organizátory doporučeným dolním věkovým limitem, měla jsem z toho hodně nervy, co když nebude stačit atd... Ale organizátory znám ještě z dob, kdy jsem ani netušila, že budu někdy nějaké děti mít, tak nebyl problém to probrat, ujistit se, že kdyby něco, zavolají a já si pro kluka okamžitě přijedu atd... Je fakt, že na tábor tohoto typu bych třeba jenom podle vývěsky DDM děcka neposlala. (Netvrdím, že to má logiku, ale určitě nejsem jediný rodič, co takto uvažuje...)
Ano,rodiče se pudově bojí,ale hodně záleží na tom,zda obavy nesdílejí tak,že to potomci vnímají.Od útlého věku vnuci absolvovali vodácké tábory(známosti zařídily i to,že nebyl dodržen věkový limit),vždy jsem je připravoval(i duševně) osobně-vše bylo bez problémů.Po třech absolvovaných sezonách jim matka řekla,že kdyby byly problémy,mají zavolat a děda je odveze.Za dva dny mi volali,že je to neúnosné,mám je odvézt,"maminka to věděla a proto říkala,že mi mají zavolat".Dojel jsem,zahrál na jejich ješitnost(srabíci..),zůstali a vykládali,že to bylo lehčí než jiné roky.
A praxe?Jak psal Vašek,dítě musí žít v tom,že sport je součástí života a překonávat překážky jej připraví pro snadnější budoucnost.(Je však těžké toto vysvětlovat dětem,které pasivitu vidí u rodičů).
No ono hlavně dříve nebyla cyklistika sportem, nebo jen pro několik sportovců. To zas neznamená, že lidi na kole nejezdili. V Evropě jsou bohaté země, kde ani dnes není ježdění na kole sportem.
V Brně to vypadalo tak,že když jsi viděl cyklisty,určitě byli z Dukly nebo Favoritu(jinak nic).V sedmdesátých létech jsem se zastavil na koupališti v Kralupech n/Vlt. a zíral jsem,co tam jezdilo lidí na kolech jako dopravním prostředku.
Přesně... Vždy mě fascinuje, když potkám na kole typu Ukrajina babku v šátku, teplákách pod zástěrou, na řidítkách přidržuje motyčku... a šlape si to do kopce, kde já sotva funím, jako by se nechumelilo... (Pravda, ona jede jen na hřbitov okopat kytičky, žádné velké kilometry nehoní, ale stejně...)
Mě to nefascinuje, ale přímo ničí, když dřu a endorfiny (někdo tady úsal, že top je pot) ze mě cákaj po litrech a nemůžu ujet strejdovi na obiř kola když jede na oběz třeba z kravína.
A nejvíc mě ničí, když mě do kopce předbíhají malé děti :-)
Proč nemají děti zájem o cyklistiku? Protože se kolo nedá ovládat myší ani joystickem.
Ale touchpadem jo;-)
http://www.pdasoft.cz/files/root/obrazky_k...
Proč ? Protože kolo pro mladé lidi dneska není "in"... Zatím ? Uvidíme, třeba se to časem zlepší.
To, jak tu píšete, že mladí vůbec nesportují, je sice částečně pravda, ale pořád to ještě není tak zlé. Jejich zábavou jsou holt jiné aktivity, které jsou momentálně modní a více se o nich mluví.
Milí přátelé nechci dělat chytrýho,ale je to jednoduché.Je nutno si uvědomit,že ať chceme nebo ne v přírodě existují zákony,které jsou nezměnitelné jedním z nich je zákon o tom ,že všechno jde cestou nejmenšího odporu.A je jen na každém z nás co považuje za větší problém a tudíš odpor.K tomu se dospěje často věkem.Sám jsem celou řadu let trénoval dětský oddíl a pozoroval postupný úpadek zájmu,ale po pravdě skutečně si myslíte, že kdyby generace dnešních 40...měla stejné možnosti jako dnešní děti,že by byl takový zájem o sport.turistiku,chovatelství aj. jak býval ? Jenom pro zajímavost např. akvaristů bývalo v našem ODDM cca několik desítek nyní už roky kroužek vůbec nefunguje,přitom dřív byla v našem městě jedna poměrně malá prodejna rybek a zároveň ostatních chovatelských potřeb a dnes je jich tuším šest.A podobně je to i s jinými činnostmi. Né že bych z toho byl jak se říká urvanej ,ale je to tak a nic nenabrečíme . Old Sam
Protoze Jagr a Dominator si vydelavaji spoustu penez. A to se jen tak vozi po lede. A nebo ti cutalisti. Milionari za to, ze kopou do meruny. Navic playboyove, co si muzou dovolit ty nej modelky. Kdepaaaak nejaka tvrda cyklistika, ktera neni videt ani v TV.
A pak si myslim, ze problem je jeste v jednom. Ja jako maly kluk cucel v TV na etapove zavody...Zavod miru. Hltal jsem to neuveritelnym zpusobem. Bylo to vzdy jako hlavni sportovni porad dne. Ne jen minutova informace ve zpravach. Pro me byl sen byt cyklistou, kdyz jsem to videl. Dnes je to jine.... Ja o cyklistiku v TV nezavadim a nezavadim:-( Mozna je to tim, ze prave slavne sportovce mame spise ve fotbale a hokeji. Verim, ze kdyby se urodilo nejakych par mistru sveta v cyklistice a mluvilo se o tom vsude, tak ti par chlapcu a divek do oddilu prijde s vidinou tou, ze je napodobi.
Hele. Ja si vzpominam, jak jsem si jako prcek vybiral sport, ktery budu delat. Bylo to v prvni tride? Druhe? Proste prcek. Hlavni kriterium bylo prave to, aby ten sport byl videt v TV a aby byl hodne propagovanej. Cyklistika, lety na lyzich, tenis...Takze bych nikdy nesouhlasil, ze bych delal treba kriket, ikdyby me strasne bavil. A dle meho tohle mysleni je u deti stale stejne. Chteji byt hvezdy.
"Chteji byt hvezdy." ... ale s minimem vynaložené energie a hlavně rychle!!! A když zjistí, že tudy cesta nevede, zabalí to. 8-(
Jenomže to nejde v žádném sportu, když chce být někdo trochu na úrovni, tak prostě musí hodně dřít.
Presne tak. A neni to jen ve sportu. Bohuzel za to muze asi ta TV. Bohate hvezdy jsou vsude. A ono to vypada, ze s tim nebyla zadna prace. Mozna se nekdo jako bohata hvezda narodil. Mozna nekdo vzal hokejku do ruky a byl hvezdou. Mozna nekdo kopl do mice, nekdo ho videl a udelal ho hvezdou. Jen tak...lusk prstama a bylo to. Jenze tak to neni. Za vsim je spousta driny. A to se musi detem ukazat a ukazat jim, ze ta drina je soucasti uspechu. Kdo pochopi, ma ty penize a modelky. Kdo nepochopi, stale hleda sport, kde bude hvezdou pres noc. Ale takovy nikdy nenajde...
Jeste jsem si vzpomel. Jako prte jsem chtel byt strasne moc profesionalni horolezec:-) Vlastne jsem chtel byt Rakoncajn. Nevyslo to:-)
já když jsem si vybíral sport, tak jsem šel na fotbal, protože tam byli kamarádi a protože žádnej jinej u nás na vsi prostě nebyl. NA dva roky otevřeli volejbal, tak jsem paj chodil i tam. Když udělali včelařskej kroužek, tak jsem se hned přihlásil, ale zatrhl mi to trenér fotbalu, takže jsem tam mockrát nebyl.
Cyklistika jako sport mě nezajímala v podstatě nikdy, ale na kole jsem seděl denně. Prostě proto, že pak byly ty vesnice blíž a když jsi kradl jablka (jahody, třešně, meruňky....) a začali tě honit, tak jsi jim líp zdrhnul:o))
presne tak, ja bych se jako dite na nejakou organizovanou cyklistiku taky vyprd (u nas v Opave byla i jeden kamarad tam jezdil, ale kdyz jsem tam chtel jet na skladacce, rekli, ze musim mit favorita, parchanti), nicmene kolo bylo dopravnim prostredkem vsech, dnes jsou ditka vozina vozy. a souhlasim tusim s joe cube co psal, ze je v arealech a telocvicnach natriskano.
Ano. Ja kdyz jel za babickou, tak jsme sli bud pesky (bydlela na druhem konci mesta), nebo jsem jel na kole. Kdyz jsem jel za kamaradama do jine vesnice, tak bud pesky nebo na kole. Dnes je to jinak. Kdyz tam prcka neodvezes autem, tak nepojede a drepi u TV.
Kolo pro me drive znamenalo mnohem vic. Pro me, jako dite, bylo kolo rychly a pohodlny dopravni prostredek. A nejenom pro me. Vzdyt na tom lital kde kdo. Takove ty odpoledni srazy po skole byly vetsinou na kolech (ve tri u popelnic...:-) ).
Dnes uz to tak neni. Dnes si deti poruci kolo, nejlepe celoodpruzene, aby se mohlo vytahovat. Ale za dva vikendy lezi ve sklepe pod schodama a uz si ho nikdo nevsimne. Svoji slavu uz si prdola na kole zazil. Ted je cas se vytahovat s necim jinym. Kolo nechtelo dite na prepravu a sport. Ale na vytahovani. Na to, aby byl na chvilku hvezdou.
No, já bych to trochu svedl i na dnešní provoz na silnicích... Za našich mladých let jsme mohli už jako malí jezdit sami bez dozoru z vesnice do vesnice a když jsme náhodou potkali auto, tak to byl spíše svátek... Dneska je to o hubu i pro zkušené dospělé :-( Viz např. Meduza...
Takže se rodičům zase moc nedivím, že k tomu děti moc nevedou. Když nemají kde bezpečně "trénovat" a jezdit samy pro radost někde poblíž domova, třeba odpoledne po škole místo sezení u počítače, tak je těžko pak naženou na tábor, kde je náplní cyklistika, to ty děti prostě nezvládnou... To samé je podle mne s nějakou rodinnou víkendovou hurá akcí, kdy jsou všichni rádi, že za celý popojedou trapných 20km... No, ale možnosti má asi každý z nás trochu jinde, takž pro někoho i těch 20km bude heroický výkon :-)))
To mas taky pravdu. Me treba rodice vzdy ve sportu podporovali. Oba k nemu meli nastesti velmi kladny vztah. Jenze ja si asi ve trinacti usmyslel, ze chci silnicni kolo a ze chci delat triatlon. No to bylo neco pro mamu. Kdyby horske, tak to by asi prezila. Ale na silnici....No nejak jsme to s tatou provedli a koupili ho. Mama rada nebyla. A tenkrat jsem zacal jezdit streky. Nebyl problem si dat i stovku. Na silnici. V tehdejsim "silenem provozu". Dokonce jsem jezdil na "statovce" (stara Podebradska), kde jsem trenoval rychlostni vytrvalost (zalehl jsem a dupal). Dnes se tam bojim jet autem.
Kdyz se na to tak zpetne kouknu...asi bych byl na nervy jako mama. Uz tehda. A kdyz se podivam dnes na silnice...svemu diteti bych silnicku nekoupil. Kdyz uz kolo, tak bych ho od mladi strkal na MTB a do hor:-) A silnicku at si poridi az dele, az pochopi o cem cyklistika a kolo je.
To mi připomnělo jednu diskuzi blahých časů zde, kde se diskutovalo o tom, zda stavět cyklostezky a zda asfalt a na co stezky ve městě a jak je lepší singletrack a že je to lepší neregulované atd. Kdyby bylo dostatek možností, jak si zajezdit na kole, jet po městě i za město, bezpečně a v pohodlí, nebyl by problém si vyrazit s rodinou na výlet. Spousta lidí se ale oprávněně prostě bojí.
Osobně jezdím kdekoliv a neřeším nic, ovšem s přítelkyní a dítětem bych měl také strach; skládat kola do auta a vyjet je ichtylárna a vlakem opruz. Bohužel.
Koukám, Jeníku, že ty diskuse tady jsou úplně "na prd". Copak tam někdo chtěl nahradit městské a spojovací dopravní cyklostezky singlem? Máme z toho zcela opačné domy, že?
Ale k věci, když s dětma a manželkou vyrazíme pohromadě na kola, vždycky je kus (často i víc) nutně po silnici. Vždycky z toho mám blbej pocit a to hlídám jen dvě děti. Stejně tak, když se chceme projet po nové stezce kolem Labe, musíme přes město 5-6km mezi auty (po loňské zkušenosti raději na ten kus hodim kola na auto).
Takže i jako cyklista bych měl docela strach je poslat na cyklotábor.
To jsem ale přeci neřekl, že by "ty diskuze tady" byly naprd a ani jsem neřekl, že někdo chtěl nahrazovat spojovací cyklostezky singletracky! V těch diskuzích ale padaly názory typu: cyklostezek ve městech netřeba, ať se klidí auta a po silnici to jde taky, že je lepší singletrail než prefabrikovaná cyklostezka (a hned se to nafukovalo "cyklostezka= odpočívadla + kiosky+ prolitý asfalt" případně ještě bonus "= řvoucí němčouři")případně porovnávání romantiky jízdy na šotolině a nákladů na ni a na asfalt atd. atd. Překvapilo mne, kolik "anticyklostezkových" a vůči jiným potenciálním uživatelům netolerantních názorů (někdo mě tam dokonce ironicky okomentoval "vem si na pomoc vozíčkáře jako argument") padlo od cyklistů samotných.
Nebudu tady uvádět odkazy a citovat, navíc to byly úmorné mrakodrapy. Jaké máš dojmy z diskuzí nevím,z obav z ježdění po Česku je máme asi podobné. Česko je cyklostezkově v třetihorách a to je jeden z důvodů, proč u nás jezdí málo lidí na kolech a tudíž i dětí.
Moje dojmy jsou takové, že můžu svůj pohled vysvětlovat a dopadne to tak, že napíšeš předchozí, takže "naprd". On se ale nikdo z těch co rozhodují, na naše názory stejně neptá, takže NO FLAME :o)))
Bohužel je to tak. Jako dítě školou povinné jsem běžně jezdil po státní silnici č. 6 mezi Kladnem a Hořesedly, to by dnes asi ani nešlo. Minulý rok jsem vymýšlel že by se místo na lyžařský výcvikový kurs jelo na kola, jen v okolí školy a zjistil jsem, že se skupinou dětí bych těžko hledal bezpečné trasy, vždy se alespoň několik km muselo jet po silnici, kde je to "vo hubu".
Přesně tak. Tohle je mimochodem pro mne jeden z důvodů, proč poptávky na uspořádání nějakých cyklozájezdů, co přijdou ze zahraničí,trvale odmítám, protože se není jak dostat bezpečně po městě z města. Helikoptéru na výsadky (helibiking!) do ceny nenarvu, nehledě na ekologii :-)
Ty nevíš jak se jezdí po městě ? Přece po chodníku a v protisměru a kdyby jsi měl nějaké vnitřní zábrany a špatné svědomí, tak ti mnozí zdejší vysvětlí jak si to zdůvodnit a odpustit si :-))
Nemohl jsem si to odpustit :-)
Ted jsi me pobavil, ale mas naprostou pravdu.... A neni to jenom zde. To je klasika pro Cechy. Imrvere hledaji klicky, jak porusit pravidla a pak se z toho vykecat...
...čistě teoreticky - když je pravidlo blbé, není těžké to porušení obkecat aniž bys přišel o morální vítězství.
Ciste teoreticky. Blba pravidla jsou na celem svete. A jak uz se tu nekolikrat napsalo....zalezi jen na lidech. Cesi maji tu blbou vlastnost, ze pravidla radi porusuji a pak to okecaji. Je to narodni sport.
Ja treba ziji uz nejaky patek v UK. Tady je pravidel spatnych mnohem vice, nez u nas. Ale anglan uz je vychovavanej tak, ze se proste tema pravidlama ridi, ikdyby se mel svet po...pokadit. Ten by nikdy neresil, zda jezdit na chodniku, zda muze s kolem na prechod.... Kdyz se tam nesmi, tak tam nevleze...tecka.
Pak se nemuzeme divit, ze to u nas vypada tak, jak to vypada. Hlavne ze toho druheho nachytame a dostaneme....
nepochybně je správné snažit se ty špatný pravidla oficiálně změnit. pokud je porušuju demonstrativně, snad k té změně k lepšímu přispěju. Za další - když jeden je čím dál otrávenější z debility našich zákonodárců.
Aha...tak to je presne to o cem mluvim. A ja myslel, ze jsi zcestovaly clovek.... Asi jezdis moc na vychod.
ono je to částečně i v tom, že každý je jinak založen, každý si z vnějších podnětů vezme trochu něco jinýho...jsou typy , který si dokážou zdůvodnit i sprostou vraždu...někdy jsu načisto fascinovaný tím, že to neskutečně hustý lidský hemžení docela funguje
Ne. To je dany vychovou, kulturou a historii. U nas prisla svoboda a Cesi si proste svobodu predstavuji uplne jinak, nez si ji predstavuji lide zapadne od nas. Jednoduse ji zneuzivaji. Kdyz je svoboda, nebudu dodrzovat pravidla. A kdyz jo, tak jen ta, ktera jsou dle meho dobra. Ta spatna...na ty kaslu, to nejak vokecam.
Ale jak jsme tu uz nekolikrat psali....to chce cas. To prijde. Proto taky nemuzeme chtit, ze kazdy ridic ihned preleze na kolo. Nebo ze kazdy ridic bude vnimat cyklistu. To chce caaas. Par generaci a je to tu.
Jestli to taky nebude tím, že se u nás často zneužívají pravidla.
no právě. porevoluční korytáři si upravili zákony aby mohli v pohodě krást. to je nezpochybnitelné. a pak je ber vážně. ..jestli to myslíš takhle...safra, mě to nadávání na poměry už nebaví..
Nemusí jít vždycky o takový úmysl, úplně stačí, když se nějaký úředník snaží být užitečný. Nehodlám strávit život tím, že bych se snažil takový nesmysly změnit, tak je prostě ignoruju. A nechce se mi o tom ani diskutovat, radši jdu naplánovat nějaký výjezd:)
Poprvé s Tebou souhlasím!
Sorry, nerozumím, proč a co sis To nemohl odpustit.
To se netýká tebe, ale byla tady nedávno taková diskuse k jednomu článku, tak jsem si neodpustil malé připomenutí :-)
Aha, tak teď mi to docvaklo. Tu debatu jsem sledoval. Ale TOHLE téma je zřejmě stranou zájmu aktivistů jízdy na kole po městě. Příznačné...
Oni jsou vsude a potichu naslouchaji a znamenaji si:-))) Jejich vudce nastesti musi mlcet, takze se tu muze normalne diskutovat. Jinak verim, ze uz by tady z toho byl mrakodrap...
:-))))
Myslím, že podobné věci tak docela stranou zájmu nejsou. http://www.nakole.cz/clanky/473-bezpecne-cesty...
Asi by to chtělo nějakýho českýho Armstronga:-p
Jako nekoho, kdo by jednou za rok vyhral jeden zavod? Tak tech v republice par bude :o)
V principu mas asi pravdu, kdyz byli treba nasi hokejisti zlati v Naganu, taky to pry naplnilo detske hokejove oddily tak, ze praskaly ve svech. Jenomze cyklistika neni v CR popularnim sportem. Mame par spickovych silnicaru, XCckaru, 4crossare, cyklokrosare atd., ale zna vubec nekdo z necyklistu jejich jmena? Zato jmena fotbalovych nebo hokejovych hracu ti budou i ty deti jmenovat celou radu. Uz jsem to nekde psal- i kdyz byl rekneme vrcholny cyklisticky zavod- TdF, ani na jednom z hlavnich ceskych internetovych serveru (!!!) neslo najit jedinou zpravu o prubehu. I z vyhledavacu nastavenych na cestinu mi vypadavaly jenom bulvarni clanky o dopingu v cyklistice, nic vic. Tak jsem musel prepnout na F, N a A :o(
Je fakt, že i já jakožto cyklista registruju tak leda Kopku.
Vidis, dalsi priklad. Ale priznam se, ze zrovna na nej jsem si ted ani nevzpomnel, to je typ cloveka, co by vyhral treba i zavod v lozeni po rukou, kdyby se nastavily dostatecne extremni podminky :o)
Jak jsem psal. Driv byl Zavod miru cele odpoledne. Cucelo se na to 4 hodiny. Zadne soty ve vecernich zpravach. Hezky cele. Ja to teda hltal. Sedeli jsme u TV s tatou cele odpoledne a kdyz byl nejaky unik, tak jsme kriceli jak na fotbale:-)) A s klukama venku jsme to neustale probirali. A kazdej chtel byt zavodnik.
Dnes je jina doba. Zajem se prestehoval jinam....fotbal, hokej. Je to vic v TV. Za par let to treba zase bude jinej sport... Treba golf (cim vic na nej ted cucim, tim vic ho chci hrat). A treba se dockame, ze se kolo uzavre a cyklistika bude zase IN.
Zaplať si pár lekcí golfu. Já je dostal jako pozornost od obchodního partnera. Krásný sport, ale nic pro mě...
.....dyť je to pakáreň jako sviňa....
Pro tebe je pakarna vsechno, co ty nedelas a cemu ty fandis. Golf je pakarna, spani v hotelu je pakarna, Nizozemi je pakarna... Jsi jak ten medved.
Náhodou je dobře, že se objevují i lidi, co si to myslí. KDyž bude moda, že budou všichni hrát golf, ukážou pár dětí v TVa bude to trochu levnější, tak se děti nechaj nalákat.
Honza nám ukazuje, že to jde i jinak, že takový lidi fakt jsou...
tam melo byt nefandis
Koukam, ze vsici berete golf uplne jinak:-) Jooo, jina zeme. Tady v UK to neni zadnej sport bohacu. Hraje to tu kde kdo. Je to jako u nas fotbal, cyklistika, .... Vzdyt tady ma kazda trosicku vetsi vesnice golfove hriste. A na druhe strane vesnice je fotbalove hriste:-)
Zde jsou golfova hriste na uzasnych mistech, takze hrat golf zde musi byt radost.
Ale jo....pro kazdeho to neni. Ja bych to bral jako uzasny "sport" na premysleni a odpocinek.
Přesně tak to beru i já, jako relax a odpočinek (i když odpočinek, ono ujít cca 7 km s bagem na zádech má taky svojí sportovní hodnotu) v přírodě, občas si to dám s někým o pivo, jindy se zase peru jen s hřištěm a sám se sebou....
....a jinak myslím, že i u nás se začíná blýskat na lepší časy - jen letos má počet hráčů v Česku překročit 50.000 !!! a počet hřišť se blíží stovce....takže o nějakém snobizmu pro bohaté už se nedá zdaleka mluvit.
Taky bych řekl, že golfových hřišť je tolik, že ani tolik snobů asi u nás nežije. Nedávno mi líčil pan továrník, že když lítá nad republikou (má své sportovní letadélko), že to místy vypadá, jako země golfových hřišť.
Většinou od partnerů získávám kartu do klubu,nevím,zda golf umím,více je to kecání proložené údery a na bágly je tu caddy.Takže je to párkilometrová procházka spojená s jednáním.
Můj názor je však ten,že je to stále sport pro bohaté a to,že se zvětšuje počet hráčů značí,že je více lidí s finanční úrovní,která jim umožňuje do tohoto sportu investovat.I když mi praxe ukazuje,že často jde o snobismus(stejné je to s tenisem)-jdu na golf(tenis),hrál jsem s tím a s tím etc..Lze to posoudit dle úrovně hry.
Navíc ty figury,co se na greenu pohybují...Když jsem byl na otevření greenu v Jinačovicích,hole drželi v ruce bafuňáři(a určitě s nimi chodí dodnes),kteří se zadýchali při pootočení hlavy a v kapse určitě nosí permanentku na koronárku popř.parte.Ale těch odborných keců potom při chlastu(pardon golfisté pijí "drink",aby byli cool).
Je to stejně drahá sranda (sport - zábava) jako každá jiná sportovní činnost.
Já tedy nevím, golfu nerozumím, ale mám pocit, že každý sport se dá dělat od jisté počáteční investice a jistých provozních nákladů. Např. na běhání mi stačí boty + jedny tepláky od Vietnamců za rok, na cyklistiku kolo z Aukra za pár stováků, ty samé tepláky + nějaký servis. U toho golfu jsou asi ty provozní náklady větší i kdybych to chtěl hrát na té nejnižší úrovni.
Já golfu taky nerozumím, ale když jsi to přirovnání pojal takhle tak vím, že v bazaru koupíš golfovou hůl od 50 Kč, míček si najdeš okolo hřišť a důlek na zahradě si snad vyhrábneš sám :-)
taky nechápu co je na tom drahého. odhaduju, že je to jako se značkovým oblečením. tam se dá normální tepláková bunda koupit i za 5000.
koukám, že jsem měl číst dál,....
Vždyť Ty jsi kousek od toho golfu.Zkus tam někdy jako příchozí zabloudit a uvidíš,co Ti řeknou(možná tam uvidíš obtloustlého Venclíka,který měl eminentní zájem na dotacích,teď ze sebe dělá golfistu).
Když si chci zahrát golf nebo zajezdit na kole tam mě osobně manekýni na na hřiši nebo magistráíle v Jizerkách s vybavením za 200 K nebo i víc celkem nezajímají. Já na takový luxus si taky vydělám a peníze na to mám, ale snobstvým netrpím a tak mi bohatě stačí kolo za 25 a oblečení za 20 a mám toho dost na několik let.
Když je někdo profík tak prostě ty drah věci mít musí, já ale píšu o rekreačním sportu, pokud máš ponětí co to je.
Mluvím právě o amatérském golfu(snobství nesnáším a těmto lidem "z golfu" se vyhýbám).Jenže problém je v tom,že si nemůžeš vybrat amatérské oblečení či vybavení.
Mimo jiné,jen pro představu:najel jsem na golfový BAZAR a sada bazarových(použitých) holí + bágl stojí 22.000,-Kč.
Já nejsem zastánce golfu(spíše odpůrce právě pro ty cenové relace a těch,kteří v tom nevidí sport,ale společenskou záležitost a léčení "sportovního" komplexu méněcennosti),protože "pravidla"pobytu na trávě určují snobové(mám tím na mysli jednotlivé greeny).Mohu Ti jenom doporučit - pokus se někdy dostat(zahrát si) na golfové hřiště.Bude Ti zle.
Zkus se podívat na
http://www.golfczech.cz/hledej-golf.php
nebo si zadej vyhledat roční poplatky za golf a zjistíš, že jsou hřiště s ročními poplatky od 2.500 a jednou hrou třeba jen za 300, úplné vybavení - nové jen opravdu za 20 K. Nevyznám se v tom, ale v bazaru jsem opravdu viděl golfové hole někde od 50 Kč, ale běžně za 150 kus, kolik jich potřebuješ 5 nebo 6, tak si to všechno spočítej. Nevěřím, že na sobě nemůžeš mít co chceš a co ti vyhovuje, mimo bot, nevyhledávej nejdražší co je.
Jenom maličkost-roční poplatek je pro členy.Musíš zaplatit členství!!(a to je rána).Jen příklad:v Brně je členství za 70.000,-Kč a roční poplatek činí 19.000,-(jsou mnohanásobně jinde menší-i Tebou uváděné 2.500,--bez členství).Když si půjdeš jako amatér zahrát třeba v sobotu(zde Tě ale nepustí-pouze pro snoby!!)zaplatíš 1.900,-Kč a trenérovi za hodinu 700,-Kč.A to jsme nezmiňovali oblečení a vybavení.To je to,na co upozorňuji-mnoho řečí v televizi o tom,jak je ten sport zdravý,ale náklady z něj nikdy neudělají masovou záležitost,o aktivním(nikoliv špičkovém a profi)sportu ani nemluvě.
V porovnáním s tím je cyklistika lidovka a navíc,je Tvojí věcí v čem, na čem a kde budeš jezdit.
Takyže Jinačovice jsou asi nejdražší hřiště. Majitelé navíc mazaně udržují cenu "zápisného", ale nevím, jestli můžu prozradit jejich know-how.
Každopádně pro známější brněnské podnikatele je povinností být členem Kaskády, stačí se podívat, kdo má vyhrazená parkovací místa poblíž vchodu;-)
Jednak je to věcí prestiže a druhak se stanoví nesmyslné ceny i proto, aby se udržela V.I.P. společnost a eliminovala se "nižší kasta". A za tohle dotyční rádi zaplatí... Z jednoho (rovnostářského) pohledu zvrhlost, ale na druhou stranu některé z nich i chápu.
Asi víme,o čem mluvíme.Nejen,že podnikatelé mají povinnost,ale je ještě obrovské množství těch,kteří by se do řad členů rádi nacpali.
Někdo se zde zmiňoval(nevím),že stojí u hřišť Fabie a jiné plechovky.Já to zase beru tak,že vyhražená místa jsou pro auta nad milion Kč.
Chceš říct, že otřískané Polo II bylo na místě označeném cedulkou Zdeněk Kepák moc nápadné? :-)))
Jinak pravda je někde mezi. Sada použitých slušných holí se pohybuje kolem 10.000,-, speciální oblečení a obutí bude v takových dimenzích jako na kolo (od džínů a tenisek, tedy investice 0,- po botky za 5 tyček etc).
Denní vstupné kolem litru, trenér pár stovek, míčky pár stovek, pokud chceš green card, pár hodinám tréninku se nevyhneš.
Ve Vésce u Olomouce nebo v Nové Bystřici jsem si s fabií a v džínách připadal méně nepatřičně než na vyjížďce s Gary Fisherem s véčkovejma šlajfama a ve 20 let staré silonové větrovce...
Není to sport, který by se obvykle dělal v teniskách a teplákách s náklady dva tácy na rok, ale ani pravidelné hraní není v nějakých astronomických částkách, spousta hobíků utratí za kolo srovnatelný prachy.
Co mi na tom vadí víc je, že na sport je to dost tréninku a o výsledku rozhoduje pár úderů. Oproti tomu třeba badminton jsem rok plácal, pak jsem se zapsal do ligy neregistrovaných, a už v podstatě vůbec netrénuju - jednou týdně odehraju ligový zápas, jednou týdně s kámošem, kdo prohraje, platí pivo.
je fakt, že na dálku to tam vypadá hodně honosně a velkoryse zbudované. Hlínu vozili po mé trase na Brno -- stovky těžkých náklaďáků. Oni tu asfaltečku po sobě perfet opravili. Neobvyklá serióznost...
Nikoliv-na golfu hlídají i Tvoje oblečení,takže cenové relace se posouvají úplně někam jinam.Takže oblečení - 20.000,-Kč,"nářadí"(ne drahé) - 20.000,-Kč,roční členský poplatek(pokud Ti vstup vůbec povolí) - 50.000,-až 100.000,-Kč.
I když nemám "běžné" starosti,mám silné sociální cítění a znám koloběh peněz v golfu.Na vybudování hřiště se vytáhnou peníze z města,kraje a ze státního rozpočtu,potom přijdou sponzoři(ti však jsou totožní s těmi,kteří u těchto institucí o peníze žádají).Za odměnu úředníkům z těchto úřadů se jim vydá členská karta(zdarma),čímž narůstá ten počet sportujících.
Aby jsi neměl komplex méněcennosti,musíš dojíždět odpovídajícím autem etc.etc..,stýkat se s těmi "správnými" lidmi.Představa,že si koupíš hůl v bazaru,míček najdeš u hřiště, přijdeš v teplákách od rákosníků a zaplatíš si hodinu pronájmu placu je mylná.
Mám pokračovat?
Ale blbost,. To co píšeš platí možná v Mariánkách, ale určitě ne někde v Horní Dolní a takových hřišť je dost. Nedávno to nějaký odborník na golf vysvětloval a porovnával, vstupní investice do 10 tisíc a roční poplatky za hřiště nejsou nijak velké.
Jako naprostý laik a začátečník si můžeš taky pořídit kolo za 200 K a hadry za dalších 50 K abys byl In třeba při projížďce ve Stromovce nebo v Jizerkách na magistrále, nebo taky můžeš vše pořídit za 20 K.
Porovnávej porovnatelné.
Jasně,jsem blb(píši blbosti).Takže mi laskavě sděl,kde je to golfové(laciné) hřiště v Horní Dolní a sděl mi,kde ta počáteční investice je nižší než 10.000,-Kč.
Je to totéž,jako by jsi na zdejším foru na dotaz,jaké kolo,odpověděl - kup si Ukrajinu.
Neštěstí u Tebe je,že nepředloženě něco vypustíš a pak to všelijak komplikovaně zamotáváš.
Když jsem doma (v Brně),mám 8 metrů od baráku prodejnu Golf Shop "GolfProfi" a na brněnském hřišti(Jinačovice) jsem nejednou byl a znám tamní poměry(i jinde).
Když jsem zmínil tu prodejnu,najeď si na internet a tam si na GolfProfi můžeš udělat představu.A Ty mě odkaž na tu adresu,kde ty vstupní investice jsou do 10tisíc a golfklub,kde roční poplatky nejsou velké.
O tomhlke vážně nemá cenu diskutovat. Musíš si ujasnit jestli si chceš občas rekreačně plácnout do míčku nebo to hrát profi, stejně jako ostatní sporty. Když budeš chtít lyžovat tak můžeš za 20 nebo taky za 500 K.
A to co jsem psal o golfu tvrdí lidi, kteří tomu rozumí a jsou uznávaní.
Máš naprostou pravdu, v příspěvku níže to uvádím cenové relace v golfu na pravou míru.
Dík za potvrzení
Jinec se musí utlouct argumenatama :-) jinak nevěří a mě nevím proč vůbec
V každém případě se takhle jednou shodou okolností bavili tři moji kamarádi, každý velký nadšenec do jednoho druhu sportu. Dva měli pocit, že ten golf toho třetího je snobskej sport pro bohaté... Chvilku počítali - a nejvíc za svůj koníček utratil potápěč... druhý byl lyžař... a toho golfistu to kupodivu vyšlo nejlevněji. Jak počáteční investice (sada holí versus short a long neopren, láhve, speciální počítač atd.... popř. kvalitní lyže, boty, kombinéza), tak potom provoz. Nejen ty ponory v jižních mořích, ale i ubytování na horách s permanentkou párkrát do roka ty golfové náklady hravě trumflo. Ale sport pro sociálně slabé samozřejmě není a nikdy nebude ani jedno z toho.
Prosím Tě,nemáš tušení,v jakých částkách byly ty jednotlivé počáteční investice?
Bohužel tohle si už moc nepamatuji...
Každopádně mám dvě kamarádky, co golf hrají. Nějak mi šly ty informace jedním uchem sem, druhým ven, přesné cifry taky už nevím, ale když o tom mluvily, tak mi vyšlo, že jsou to prachy, které jako samoživitelka se třemi studujícími dětmi umím zužitkovat jinak - ale nebyly to až tak závratné sumy. O moc dražší než pravidelné docházení do nějakého renomovaného fitka, to nebylo.
Na BF obcas nekdo ozivi thread o tom, na kolik Kc koho vyjde 1 km na kole. Nikdo tusim nepocital dovolene (Alpy apod.), ale hrozne moc lidem vyslo, ze je 1 km MTB drazsi nez 1 km prazskym taxi (nakupni cena kola, obleceni, helma, .., obmena komponentu, ev. vylepsovani biku).
Tak tuto snůšku polopravd, či naprostých nesmyslů, kterou jsi tady o golfu napsal musím uvést na pravou míru....
Tak za prvé oblečení - ano, nechodí se na hřiště v džínách, běžnou normou jsou ale plátěné kalhoty a tričko s límečkem jaké má doma snad každý...tzn.náklady O Kč!!! + maximálně golfová rukavička v řádu stovek korun....
Za druhé nářadí (hole) - nevím jaké obchody jsi viděl nebo kde jsi vzal tak nehorázné ceny, já sám jsem začínal se třemi holemi v součtu za 2.500Kč, teď mám kompletní slušnou výbavu za necelých 9000 Kč - tzn. jsem na polovině těch tvých nesmyslných 20000Kč
A za třetí členské poplatky - tak tady zcela evidentně vůbec nevíš o čem mluvíš, pro hru na hřišti totiž vůbec nemusím být členem jakéhoholi klubu - tzn. nějaké vtupní poplatky (tebou uváděných 50000-100000Kč zhruba souhlasí, ale jen u těch lepších hřišť ) mě naprosto nezajímají.....stačí být pouze zaregistrován na golfovém svazu (jestli ti teda něco říká Centrální mimoklubová registrace) a platit pouhých 3000Kč ročně.
Takže jediné v čem máš možná pravdu je ten koloběh peněz v golfu, ale to mě jako rekreačního hráče naprosto nezajímá.
Vůbec nezpochypňuji Tvoji zkušenost.Sdělím Ti pouze svoji zkušenost.
Největší rozdíl mezi námi uváděnými částkami je členství.Skutečně nevím o mimoklubovém členství.Jen vím(a to pozitivně),že členství v golfklubu je v relacích,které jsem uváděl(až 100tisíc) a navíc se platí i roční příspěvky(v desetitisících).
Náčiní a oblečení-když jsem byl pozván na zdejší hřiště(při zdejším klubu),byl jsem upozorněn na povinnost použít golfovou obuv(zaplatil jsem 3.500,-Kč) a příslušné oblečení(nezveřejňuji částku-úmyslně).Vzhledem k tomu,že jsem se vzpíral a argumentoval tím,že nemám ani hůl,dostal jsem hůl darem(cena 9.800,-Kč).Při zjištění tohoto šílenství(cena),navštívil jsem(coby totální laik) obchod,který mám u baráku.Hole(dřeva) až přes 11.000,-Kč,průměr ostatních 5-8tisíc.
A to je moje zkušenost a z toho se odvíjející odhad nákladů.
P.S.Ještě bych dodal:mám klubovou kartu(obdržel jsem darem),nechávám si ji pouze pro příležitost,že bych chtěl extra partnerovi(příznivci golfu) udělat radost.Stát se členem je dosti problém(nevím proč) a nevím také,proč mi byla nabízena dosti vysoká částka za přenechání členství.
Pekne z tebe vytahli penize, pekne.
Ja myslim, ze Lig hraje golf uz nejaky ten patek. A vim ze docela i pravidelne. Takze muze rict, kolik tak golf stoji normalniho (to podtrhuji) cloveka. Vyjde ho to minimalne stejne, jako normalniho cyklistu normalni kolo. Nebo normalniho bezkare bezky.
Ale taky muzes mit hul misto za 1000Kc za 9000Kc. Nebo kolo misto za 15tis za 100tis. Nebo bezky za 1tis misto za 10tis.
Ja si drive taky myslel, ze golf je pro obycejneho cloveka nedosazitelny. Omyl. Zrovna treba Ligi mi to pred par lety vymluvil. A kdyz vidim, ze naradi me vyjde levneji nez prumerne kolo a ze par hrist mam kousek od baraku....a ze si tam zahraji za normalni cenu....neni co resit.
Jo jinak ja taky jeste nedavno platil clenstvi do jednoho fitka 12tis/rocne...kdejake hriste na golf me vyjde levneji.
Chyba,Michale,nevytáhli ze mě peníze.Sdělil jsem,že klacek jsem dostal,členskou kartu rovněž a zaplatil za oblečení.
Uvědom si,že golf ani nehájím, ani se jej nezastávám.Pouze odmítám(a pouze za svoji osobu) jednoznačné tvrzení,že golf je laciná záležitost,protože mám zkušenost jinou.
Když uvádíš ty příklady s kolem nebo běžkami,rozlišuješ např.lidi dle toho,zda mají kolo za 10tisíc a nebo za 100tisíc?Vždyť finance jsou relativní položka....Já odsuzuji ty,kteří vyjedou na kole(pár km a blbě) a zážitky z "jízdy" popisují tak,že začínají tím,že jejich kolo stálo 120.000,-Kč.
Tak je to i na golfových hřištích,jen s tím rozdílem,že těch movitějších(okázale) je tam více.
Ano...rozlisuji. Jsem ti psal. Nekdo hraje golf s holi za 9tis a nekomu staci hul za litr. Vzdyt to je to o cem tu s Ligim porad pisem. Nekdo taky ma kolo za sto litru a nekdo za patnact. Mam teda brat toho cloveka, co ma kolo za sto litru, za snoba? Proc? Znam takovych lidi dost a vetsinou jsou to naopak pohodari. Jen jsou proste blazni do kol. A je to teda duvod nejezdit na kole, kdyz to kolo stoji 100tis? Ono, kdybys to takhle vyzdvihoval, tak by z cyklistiky byl opravdu snobsky sport.
Musime merit meritelne...to znamena bezneho cyklistu a bezneho golfistu. Nemuzes sem tahat movite majitele, kteri si koupi VIP clenstvi na konopisti jen kvuli svemu egu.
Ja ti rikam, ze me golf vyjde levneji, nez kdejaky jiny sport. Vem si to nahore. Ifca ti napsala, ze golf vlastne vyjde levneji nez potapeni, lyzovani. Ja kdyz vidim, kolik stoji potapeni meho bejvaleho zamestnavatele. Kolik stoji naplneni bomby, kolik stojej jen ty blbe hodinky... To same lyzovani. Sakra to jsou neuveritelne drahe a snobske sporty.
Jinak ja tu taky golf neobhajuji a ani nezatracuji. Jen mi prijde blbe porovnavat treba bezneho cyklistu s golfistou, ktery ma VIP clenstvi v jednom z nej golfovych klubu v CR. To je preci blbost. Sam Ligi ti napsal, jak to s tema prumernejma cenama v golfu je....
Já neporovnávám,přečti si vše znovu.Já odmítám jednoznačné prohlášení(a prohlašování),že golf je laciná záležitost.
Nerpřekrucuj tady věty a netvrď co tady nikdo neřekl. Nikdo netvrdí, že gplf je laciný, jenom to, že není dražší než ostatní sporty, resp. je podobně drahý jako jiné. A hlavně mě nechytej za slovo.
Ne. Ty jsi jen prisel s nejakyma nesmyslnyma cenama za naradi (20tis) a za obleceni (20tis). Pak ze nejake clenstvi za 50-100tis. Ligi ti napsal, ze je to trosku jinak. To, za co tys nam udal cenu 40tis on poridil za nejakych 10tis....a hraje spokojene golf.
Ja se ted dival na cenu 18jamek na jednom hristi. Ta cena je skoro stejna jako hodina squashe. Nebo jako jednodenni permice na lyzarsky vlek.
Tys nam tu predlozil golf, jako strasne drahou zalezitost. Jenze ty to ukazujes z te stranky snobske....Ligi ti to ukazal z te stranky bezneho golfisty.
Ja bych taky dokazal udelat z cyklistiky neuveritelne drahy (nelaciny) a snobsky sport. Vzdyt se podivej. Kdo si muze poridit kolo za 100tis? Helmu za pet? Hadry za nekolik tisic?
Takze co je a co neni lacine? Jestli golf neni laciny, tak pak ale neni laciny ani squash, lyzovani, plavani, bezkareni a i ta cyklistika. Zalezi totiz na uhlu pohledu. Ale pak se nema cenu bavit o tom, co je a co neni lacina zalezitost. On i ten beh v adidaskach za 300Kc od indianu by mohl byt pekne drahy sport.
Ale to tu přece nikdo (nebo alespoň teda já) netvrdí! Levný to rozhodně není. Tady se ti jen všichni snaží - a myslím že na základě objektivních informací - vysvětlit, že golf je naprosto srovnatelný (a v některých případech i levnější) s ostatními sporty.
To je, jako kdybych potřeboval dojíždět deset kilometrů do kolbenky a vedle baráku byla prodejna a servis Ferarri, tak bych tam zašel a podle toho dělal závěry... :-)))
Ano,je to totéž.Když absolutní laik nebude mít představu o cenách kol a u baráku bude mít jejich prodejnu,podívá se tam.Já se také pouze informativně podíval.
Ale to svoje informativní podívání a laickou informaci tady vydáváš jako skutečnost s celorepublikovou platností.
Nikoliv,byl jsem konkrétní u ceny konktrétní hole,cen v konkrétním obchodě a poplatcích na konkrétním hřišti.Mimo jiné v odpovědi(Tobě) jsem přímo napsal o poplatcích,které v Brně jsou(a ty jsi uváděl jiné):"..jsou i mnohonásobně menší -i Tebou uváděné 2.500,-.."
Jenze takovy laik pak nemuze delat chytreho a tvrdit, ze cyklistia je draha. Mel by si trosku ten kseft overit a zajit treba do normalni prodejny kol, kde jsou kola za desetinovou cenu.
Bohuzel ty ses zachoval jako ten laik, ktery nekdy, nekde ke golfu trosku cuchl a hned si o tom udelal obrazek...snobacky, nelaciny sport.
Nemuzu za to, ze jsi narazil na snobacke bohace, kteri si pred tebou honili ego....hul za 9tis, obleceni za X tisis.
Ja naopak poznal par normalnich lidi, kteri golf hraji. A oni me presvedcili, ze to zas tak drahy sport neni. Naopak. Jsou mnohem drazsi "obycejne" sporty.
Já myslím, že chyba se stala, že jsi při svém prvním kontaktu se sportem zvaným golf udělal dost negativní zkušenost....a to hlavně co se týká drahého obchodu a především snobského prostředí (předpokládám, že to hřiště v Brně byla Kaskáda....no a zde jako u jednoho z TOP hřišť v Česku se s určitou porcí snobizmu musí počítat - už jen ta povinnost mít speciální golfovou obuv je úsměvná).
A proč ti nabízeli peníze za přenechání členství?....no ono když jsi členem klubu, tak máš sice hru na jeho hřišti zdarma + možná ještě pár výhod, ale jsi víceméně vázán jen na to jedno hřiště. Při mimoklubovém členství sice platíš všude, ale kdo chce poznávat více hřišť (a o tom ten golf aspoň v mém případě taky je), tak je to výhodnější varianta....no a to může být i ten důvod pro přenechání členství, protože co vím, tak trendem v současnosti je mírné odklánění se od klubových členství.
Kde jsi prisel na obleceni za 20tis? A naradi za dalsich 20tis? To je mozna to, ze obchodnici v CR z toho delaji snobskou zabavu a tak ty klacky prodavaji za neuveritelne penize. Je to stejne jako u elektroniky, fotaku a ....
Nesmis z toho delat snobskou zabavu. Tady v UK koupis bezne "naradi" (sada vcetne baglu) za 100-200 liber. Coz je nejakych cca 5tis. A je to znackove. A hadry za dvacet? To snad ne?! Nedelej z toho modni prehlidku. Gate, kosile, boty na golf. Do 5tis se musis vejit a bude z tebe playboy.
A to clenstvi...taky prehanis, taky. Staci se podivat na mensi hriste....
Ja ti rikam, ze kdejaka zabava me vyjde mnohem draz.
S tím členstvím - nepřeháním.A menší hřiště?Pokud bych chtěl hrát(jakože nechci) a měl to spojené jako součást jednání nebo zábavy(na žádost druhého),mám tedy počítat tak,že než jednorázově zaplatit ranec,mám jezdit kilometry daleko na menší hřiště a kontrolovat,co jsou v globále menší náklady?
Ja tohle neresim. Ja mam jedno mensi hriste skoro za barakem (myslim v CR). A nekolik v okruhu, kam se dostanu behem par minut.
Kdybych mel Konopiste za barakem a chtel hrat golf, tak si to asi odpustim a zacnu hrat kuzelky (mimochodem, taky nic moc levneho). Ale vzhledem k tomu, ze mam hriste kousek, nevidim duvod, proc nezacit.
A kdyz to srovnavas s tou zabavou. Ja utratim mnohem vice penez za to, ze jezdim s kolem na hory. Nebo za Alpy. Nebo jak jsem psal. Clenstvi ve fitku me stalo 12litru rocne. Ted jsem do toho fitka musel jezdit. Neco me stalo vybaveni, napoje....verim, ze kdybych to secetl, tak bych se divil, kolik jsem utratil.
Squash to same. Bylo obdobi, kdy jsem ho hral snad kazdy den. Hodina ve dvou tenkrat za 450Kc.
Lezeni, bazen, .... Kdyz bych to spocital, strcil jsem do toho strasne moc penez.
A vubec. Kdyz to cloveka bavi, tak do toho ty penize da. Ikdyby si mel utrhnout od huby.
Taky se v nejblizsi dobe chystam vrazit peniz do paraglidinku...vubec to neni levna zalezitost, radove desetitisice. Ale od mala chci letat a penize mi v tom uz ted nezabrani. A jako snobacky sport to opravdu nevidim...vzdyt vetsinou letaji prave nejpohodovejsi lide a zadni snobaci.
To je ono,kdo chce do záliby(a navíc spojené se sportováním)vrazit peníze,ať tak činí a je to v pořádku.Ale nelze oddělovat a odsuzovat jiná odvětví podle nákladů(výše jsem napsal..relativní).Až s radosti z hor se budou stupňovat Tvoje nároky a budeš chtít slézat Andy,náklady se zvýší a nikomu po tom nic není(správně jsi uvedl,když to člověka baví).A tady kulhá to Tvoje přirovnání s tím menším hřištěm za barákem.Proč by jsi jezdil do And,když můžeš slézt nejbližší kopec?
A já odsuzuji ne Tebe,že jedeš do And,utrhuješ si od huby a budeš na to doplácet léta,ale toho,kdo do nejvyššího bodu bude dopraven vrtulníkem,kolem sebe hejno lokajů.Po návratu však bude vykládat "když jsem byl v Andách.."A těch druhých je na těch golfových hřištích(která znám)více..
A proč mícháš nějaké jednání na úrovni s pohodovým sportem ? Partnera na obchodní jednání s večeří taky nevezmeš do běžný restaurace. Normálně se tam ale v pohodě a dobře najíš.
Píšete tady každý o úúúplně něčem jiném. Ty o obchodní reprezentaci a vysokými členskými poplatky vykoupeném klidu, ostatní o běžné hře pro zábavu...
Kupodivu (asi) toto jde u golfu spojit(i když já to nevyhledávám a přímo jsem napsal "na přání druhého").A to,že píšeme každý o něčem jiném(mám na mysli Ligiho,který byl konkrétní dle vlastní zkušenosti),je jasné.Byly zde uvedeny dva extrémy.Ligi poukázal ten "úsporný",já na ten druhý extrém(ten "snobský" a zdůrazňuji,že jsem přesvědčen,že těchto je více-tedyaspoň v Brně).
Jenže mě překvapuje(když provedu srovnání s cyklistikou) právě to stočení na to,jak je golf cenově lidový.Mnohokrát zde byla debata(naposledy pár dní) o vybavení cyklisty včetně oblečení.A nečetl jsem zde radu typu:"Oblečení?žádná investice,šortky máš doma i s tričkem,nějaké tenisky určitě taky.A kolo?Jsou i za 2.900,-"
Divím se,že jste mě neutloukli,když jsem Mawe(z úsporných důvodů)zde veřejně doporučoval dresy a cyklokalhoty po 450,-Kč,když vlastně určitě nějaké triko a kalhoty má,tudíž investice 0,-.
Takové konstatování,hůl je v bazaru za 50,- a další po 150,-Kč je směšné.
Ale v tom přece není žádný rozpor. Projedeš se i na kole za pár tisícovek v hadrech, co máš doma. Pokud ale chceš polykat stovky kiláků, bude to už v šortkách a na Ukrajině minimálně nepohodlné. Na druhou stranu, mezipoloh před absolutní dokonalostí nebo luxusem za statisíce je nekonečně mnoho.
A to samé s golfem. Samozřejmě, že kdo míří k mistrovským bodům, nebo chce pozvat na jednání šejka z Emirátů, nepojede do Horní Dolní. Ale pro běžnou zábavu najde přijatelné alternativy.
Asi je potřeba si především ujasnit, proč tam jdu, co očekávám a co tím pádem chci a budu platit...
Absolutně s Tebou souhlasím,příklady dokonalé.Celá tato debata vznikla na základě konstatování,že golf již není snobská záležitost a není to sport pro bohaté.
Moje přesvědčení(osobní,možná mylné,avšak dle zkušenosti) je takové,že i golf se stal módní a prezentační záležitostí,kde se zbohatlíci(nemám nikoho konkrétního na mysli,ani ty,jež golf berou jako sport) předvádějí, nikoliv sportují.
Příklad:když vezmu 50 Nakoláků a 50 golfistů ze zdejšího hřiště(obojí amatéři) a projdou se náklady,předpokládám,že cyklisté budou toho názoru,že golf je pro bohaté.
A protože ti boháči už nevědi co roupama tak mnozí z nich na golf jezdí ve Feliciích a podobnách plechovkách :-)
Chci upozornit na to,že uvedením Nakoláků a na druhé straně golfistů,samozřejmě rozlišuji jednotlivce.A myslím si,že je tam nepřímá úměra.Někteří cyklisté(jednotlivci) jdou nad finanční průměr(až extrém),u golfistů chce většina být špičkově(z našeho pohledu extrémně) vybavena.
Pro první skupinu(cyklo)je to o sportu,pohybu,přírodě,zdraví...Věřím,že se tomuto sportu nevěnujeme jenom proto,že je to "in".
Ale ty jsi sem prinesl ten jeden extrem. Ten, ktery nikoho nezajima. Pokavad se bavime o dostupnosti neceho, nebudu brat extremy. Pokavad budu chtit nekoho nalakat na kolo, nebudu mu vypravet, ze kolo stoji 100tis a dalsi vybava minimalne polovicku ceny kola. Naopak...nabidnu takovemu cloveku lidovou cenu a lidovy pristup.
Ale ty ne. Tys prisel s extremem a s tim, ze proste musis golf odsoudit...je proste nelaciny.
Ja ti nevim, ale kdyz to tak spocitam, tak me treba Squash vyjde rocne snad levneji, nez by mi vysel golf (kdyz bych chodil pravidelne). Ikdyz, spousta lidi zas bere, ze i ten squash je pro bohate:-))
Dobra. Kdyz vezmu, kolik nas doma stoji kola a vsechno to harampadi kolem...zas vyjde golf levneji. Kdyz vezmu blbe veci na lezeni do hor...zas to vyjde levneji. Kdyz vezmu jen blbe cesty do hor...tak to zas po souctu rocne vyjde levneji.
Samozrejme, ze kdyz si zaplatis nejake VIP vlezne na Konopiste, tak to bude draha sranda, ale nastesti dnes i v CR vznikaji hriste "pro lidi", kde se k teto hre snazi nalakat i obycejne lidi s tim, ze jim nabidnou nizke ceny.
A jeste k tomu tlachani behem hry. Ja bych to bral jako dobre treba pri nejakem projektu. Dost casto jsem travil v praci hodiny a hodiny s kolegama nad skicakama. Smradlavej kancl moc bunkam nepomohl. Verim, ze na nejakem golfu by napady lezly do hlavy lepe. To je treba to, proc ja lezu...jenze tam jsem na to sam a tak premyslim nad svejma ukolama...a dost casto me tam napadaji klicove veci:-) Ale byt ted nekdy nekde v nejakem kolektivu, tak snad golf navrhnu jako porady:-)))
Kanceláře(a to nemluvím o těch,kde je našlapáno více lidí) jsou morem na invenci.Dalším nepřítelem je trvání na dodržování pracovní doby.
V souvislosti s tím(asi jsem to zde zmiňoval) - na kole mě napadá obrovské množství "ptákovin"(jezdím sám).
slyšel jsem, že golfová hřiště jsou chemicky nejkontaminovanější místa na zemi. Pesticidy, defolianty a tak podobně.
Tak nějaká ta chemie tam asi bude.....ale ekologům nejvíc prý vadí, že tam roste jen jeden druh trávy a stává se z toho jakási přírodně monokulturní lokalita.
Zase na druhou stranu když se takto rekultivují třeba výsypky v severních čechách (např.hřiště v Mostě), tak je to jen dobře.
Kdyby nebyly PC a TV a mobily v rukou dětí tak by asi situace byla jiná. Ale to je utopie.
Většina dětí má své rodiče, kteří jim to PC, TV a mobily do rukou dají. A je jen na nich, jak to vybojují dál. Jak psal někde výše M, není to snadné. Znám to úplně přesně stejně. Mezi kolem a PC je to tak 1:1.
... ale pak by to už nebyla babička, ale dědeček :-)
Nemyslím, že dnešní děti jsou nějací lenoši, ale prostě se rozšířila nabídka "volnočasových aktivit" a přibylo jiných "vzorů". Nevím, ve které době začít vzpomínat, ale "tenkrát" byla fuška sehnat kloudný kolo či jiné sportovní náčiní a když už to člověk teda měl, tak si užíval těch pár "výdobytků" , co byly k dispozici. Jiní měli chalupy a chaty. Nebylo kloudně kam jet a abych mluvil za sebe: mě bylo úplně jedno, že je Fatra krásná a nebo že máme chalupu v horách, já chtěl do Švédska! Dnes je ježdění na kole prostě jednou z možností, jak trávit čas.
Dnešní mládež/děti mají i jiné a nové vzory a idoly, jiné možnosti.
Osobně považuji za škodu, že se výrobci kol věnují jen reklamě na své výrobky jako takové a že neexistuje pool, který by začal tlačit aktivní dovolenou, pobyt v přírodě atd. Aby to prostě bylo "také" sexy a in a cool. Že to takové je, víme. Nerozlišuji co je víc: zda si projet na těžko nějakou pohodu na rovině či pyrenejské průsmyky, na lehko se vydovádět na Gardě nebo na Korsice. Zatím ten image turisty na kole kulhá za dobrodružstvími pohodových snow, water, kite, wake a surfboarďáků, rafťáků a pártypeople a když čtu v normálním tisku něco o cykloturistice, převládá tam čundrování, konzervy z ešusu (a již nejenom tady zmíněné prohrabování kontejnerů s jídlem :-), spaní pod širákem a vzdorování počasí. A k tomu se přičtou u potenciálních "zájemců" zkušenosti z Česka (neexistující cyklostezky, řidiči atd.). Ani marketing regionů v CZ není nijak akcentovaný a tak to je , jaké to je.
A já si zase MYSLÍM, že dnešní děti jsou lenoši!Ale ne svou vinou....
...dělá to reklama, trendy směry ale dělají to z nich HLAVNĚ rodiče!
Nemají na děti čas a je pro ně snažší dětem předhodit prachy nebo je posadit před počítač - a mít od nich po celodenním shonu pokoj.:-((((
Pokud toto dělá rodič od malinkatého dítěte, tak se pak není čemu divit.
I za minulé éry bylo mnoho dalších aktivit než kolo ( vzpomeňme např. modelářský, fotografický, elektrotechnický, filatelistický či dokonce již i počítačový kroužek). Přesto každé dítě cestovato na kole či pěšky rádo. A víte proč ???
Protože ten příklad mu často dávali rodiče - A PŘÍKLADY - JAK JE ZNÁMO - TÁHNOU!
Jaký dnes dávají příklad svým dětem jejich rodiče?! A mají na své děti vůbec ten správný čas, který by na ně měli mít, když si je pořídili?!?!?!... a pokud si jako rodiče chtějí vůbec připadat a hlavně se jimi i skutečně cítit nejen ve svém nitru ale zejména v nitru svých dětí?!?!?
Dříve jako odkladiště fungoval skaut, dokud nebyli PC v každé domácnosti. Rodiče na děti neměli čas, tak je šoupli do skautu/turisťáku/pionýru. Dítě bylo mezi vrstevníky, učilo se toleranci, různým dovednostem a aspoň jednou měsíčně jezdilo na výlety, ať již pěšky, nebo na kole.
Rodiče se taky mnohem míň bály toho, že si dítě rozbije koleno. Dneska se mnohem více rodičů úzkostlivě snaží, aby se dítě nezašpinilo, protože oblečení je drahé a dědit ho po sestřenicích a bratrancích na lítačku asi vyšlo z módy. Když dají rodiče dítě k PC, mají ho pod dohledem celý den, takže mají falešný pocit bezpečí, že se dítěti nemůže nic stát a dítě má zábavu.
Navíc děti si často navyknou na líný život u počítače a když mají jet v létě k babičce, tak se jim tam nechce, protože oni mají svůj virtuální svět kamarádů na icq a her a kdo by stál o fotbálek na hřišti za vesnicí?
Nehledě na to, že rodinná dovolená pak vypadá tak, že autem někam dojedou, tam chvíli jsou a jedou autem zpět.
Samozřejmě že to nedělá každý, ale mnohem více se projevuje "zmodernizovaný život", kdy lidé přestávají vnímat svoji návaznost na sport a přírodu, ale leží u TV, skauty zejí prázdnotou a rodiče si jen stěžují. Prostě je jednodušší si ztěžovat než s tím něco udělat.
Vůbec v dnešní době přestávjí děti a mládež číst, Harry potter je pro ně maximum.
Starnes :o)
nestraš, nemám ani čtvrt století:)
Tedy počítat věk na století mě docela pobavilo :-))
No mě zase pobavilo, že ve svým věku su na tom tak špatně a stárnu:))
V té době by mě to taky hodně pobavilo, když mi to ale někdo připomene dnes, tak už méně, ale čím to je to fakt nevím :-)
to není o tom kolikátý narozeniny oslavilo tvoje tělo....
Já vím. Přesto se pořád duševně cítím na svůj věk a nějak se mi nezdá, že bych po duševní stránce byla jak stará zapšklá bába:)
To já se duševně také cítím stále mladší a mladší, ale někde jsem četl, že se tak začíná projevovat senilita :-)
já ti to neberu, jen to v tom předchozím příspěvku znělo jinak. A Vašek to tak nejspíš myslel, že když ti připadá, že dřív to bylo lepší a dneska to stojí za prd, tak to přesně jsou příznaky stáří :o))))
Sakra, asi vážně stárnu, když mi dneska hodně věcí přijde horších, hlavně ta mládež:))
Stále jsi s nimi jedna generace, co budeš dělat za 10 - 15 let až bude rozdíl celé generace nebo dokonce dvou, přece si na ně nepořídíš brokovnici nebo samotu :-)
Asi si pořídím brokovnici a přestěhuju se na samotu do lesa:)) Ostnatej plot a banda pitbulů cvičených výhradně na děti se může taky hodit:)
To je dobrý řešení, ještě by taky mohl fungovat domov důchodců :-)
to ne, na společnost důchodců se necítím:)
To jsem nemyslel, ale že byste si mohli pěkně poklábosit jací jsou dnešní děti nevděční a líní a že za vašich mladých let to bylo jiné :-)
A právě na tohle bezvadně funguje jízda na kole, protože když jedeš do kopce, dřeš a funíš a jsem ráda, že jedeš a malé děti tě předbíhají a u toho se baví a smějí, tak tě napadá všechno jiné než, že jsou líné :-)
No já si nemyslím o všech, že jsou líné. Především jsou sprosté teda, líné jsou většinou až ty starší a taky jsem neříkala, že všechny, ale mnohem víc než dřív:)) ALe já se svou porážkovou vahou nemám co mluvit:))
o propagandu cyklo -zájezdů se zázemím se starají cestovky (taky se s Kudrnou někdy někam s chutí svezu ) a mívají ty zájezdy plné.
řek bych, že normální člověk , co nemá na dobrodružný vandr na divoko , rád si o tom přečte nebo poslechne...jako o kovbojjích nebo detektivech...(teda , popisy vandrů jsou slabým odvarem, ale na druhé straně jsou takový reálnější, a čtenář si může říct : na to bych možná měl.
Dětí je málo.
Dospeli jezdi moc na golf. Navic jeste na kolech...:-(
Vzhledem k tomu, že se v tomhle odvětví docela pohybuju, tak vím, jak se rodí poptávka po těchhle aktivitách, teda spíš tuším.
Poznatek první - turistické oddíly, jak u DDM, tak u klubu turistů a částečně i u skautů umírají. Stárnou. My máme problém dostat děti do oddílu. A to je nejspíš konkurencí a způsobem života.
Poznatek druhý - tábor, kde mají děti něco dělat, hejbat se nebo nemít diskotéku je na okraji zájmu, rodiče se o dětičky bojí, mají strach, že se dětíčko odře, že nebude mít teplou vodu, že mu nebudou utírat zadek... Proto nám odříká hodně lidí tábory, i cyklistický tábor má málo dětí.
Poznatek třetí: Konkurence volnočasových aktivit je obrovská - díky tomu dochází k roztříštěnosti nabídky a v konečném důsledku přežívají jen tradiční sportovní oddíly a kroužky, pokud rodiče mají zájem pro děti a nutí je tam chodit
Poznatk čtvrtý: Když já sem začínal chodít do kroužků ddm, byly počítačové kroužky plné, všichni o ně měly zájem, dneska mám úplně volnou kapacitu a hledáme děti všude.
Poznatek pátý: Dnes do nás média a komereční společnosti hustí, jaký sporty jsou cool, kam je důležitý jet, kde je to nejlepší, jakou muziku mají poslouchat a rodiče se o ně nestarají, takže jim nedokážou ukázat i jiné možnosti.
Poznatek šestý: Rodiče radši pošlou dítě na "jazykový tábor" i když se tam nenaučí vůbec nic, ale mají dobrý pocit, že pro ně něco udělali do budoucna.
A poslední poznatek: Málokdo by dneska dal na kroužek velocipedistů, na kolovou nebo třeba posilovat odolnost do sokola, prostě to nejsou sporty dnešní doby, dnes už se to dělá jinak a to je přirozený vývoj. Kdyby v televizi ukazovali každou chvíli trempy, jak sou super, jak lidi jezdí na kole do přírody, ne jenom 5km kolem baráku, tak by se děti třeba chytly... ale to by je museli rodiče v tom podpořit.... ale většinou nemají čas...
Když rodiče ale své pubertální miláčky na tábor pošlou, je to pro vedoucí opravdu zážitek. Moje sestra se snoubencem dělali loni nebo předloni cyklistický tábor. Některé z dětí 8 - 16 jim ohrnovaly nos nad jídlem, nad programem, často bojkotovaly cokoli, co nebylo ležení ve stanu nebo u blízké vody. Na kolo se jim už nadšeně netvářily a půlku tábora jim tam někdo z dětí propichoval pneumatiky, takže vedoucí každé ráno spravovali půl tuctu kol. Nevím, ale já mám radši brontosauří akce, kde je půl programu dobrovolná práce zadarmo pro někoho a jezdí tam jen lidé, kteří opravdu mají něco v hlavně a nejsou to rozmazlený fracci, i když jim je 15. Akce pro brontosaurus občas pomáhám organizovat a je pořád hodně maldých se vztahem ke sportu, přírodě. Ale těch spratků, za jejichž spratkovitost teda nemůžou sami rok od roku přibývá a to radši ani dítko nechci.
Neviděl bych to tak hrozně, ono mnohdy stačí, že v kolektivu 20 dětí budou takoví 2 nebo 3 zmetci a je to hotový, dalších několik dětí se dá jejich chováním snadno ovlivnit a strhnout, pak jich tam bude pár, kteří se jim z nějakých důvodů budou chtít přiblížit a pak bude většina, která to pasivně přijámá a těch pár co zbyde s tím nic nenadělá i kdyby se rozkrájely. Takže mnohdy stačí včas podchytit ty dva nebo tři nepodarky a nějak je ovlivnit nebo elimonivat.
Bohužel neexistuije žádné zaručené řešení ani návod.
Ono to je s dětma těžký, jsou takové jako jejich předci, jejich chování je z takových 80 % dané geny, 10 % ovlivňuje rodičovská výchova a 10 % ovlivňuje okolí a vše ostatní. No a pak vše záleží co a jak začně převažovat.
v každém případě člověk pak nemá moc dobrý pocit, protože nakonec mají zkaženou radost hodné děti a vedoucí a 2 spratci se mstí, protože tam být nechcou, ale zkazí tím tábor všem.
A někdy to může mít i pokračování. Rodiče těch dvou spratků si dodatečně stěžují, že bylo jejich "miláčkům" na táboře ubližováno!!!
Přesně tak, zrovna sem to chtěl napsat. Rodiče největších spratků z bráchovi třídy (měli jich asi 10) byli často páni podnikatelé, kteří se dětem nevěnovali (často je vozili bavorákem za několik milionů do školy). Dítě si dělalo co chtělo, ale pokud něco provedlo, někdo si s tím měl problém, tak byli schopní jít na MÚ a stěžovat si starostovi, nebo inspekci a já nevim komu ještě. Dřív, když sem dostal poznámku, tak sem se skoro bál jít domů, dneska dítě dostane v šestý třídě dvojku z chování a je mu to jedno...
Jo a k tomu táboru - zvládnutí spratků je věc vedoucích, někdy je to fakt těžký, ale jde to. Dnes už ani my nepoužíváme nástroje jako koupel v oblečení v rybníce nebo různý práce a běhání navíc. Děti by si stěžovali a ve spojení s jejich nedostatkem by to způsobilo finanční problémy. Rodiče jsou dneska hodně citliví na každou "křivdu", ale když kouří za domem, to jim je jedno..
Hele, já si myslím, že se to dá zvládnout. Ano, dnešní generace často rozmazlovaná dokáže hodně kazit program a vše bojkotovat a vyloženě znepříjemňovat žuvot vedoucím. Jde však o to, jak si s nimi vedoucí dokáží poradit. V žádném případě nepomohou tresty či slovní výpady. Musí se jim člověk dostat pod kůži, promluvit si s nimi, nabídnout jim aktivitu, co je bude bavit a pokusit je strhnout k tomu, aby hráli hru podle nás. A pokud opravdu nebudou chtít plnit hlavní program, tak je nemá smysl do toho nutit. Nechápal bych, proč se na dané akci objevili, když to jde zcela mimo ně, ale nenutil bych je. Nabídl bych jim prostě jinou možnost vyžití za cenu férovosti a neznepříjemňování tábora ostatním. Je to fakt o osobnostech a jde to. Můžou se výjimečně vyskytnout extrémní případy, které budou snad i v hlavě mít IQ debila, ale tak prostě krajní řešení je vyloučení z tábora pro nekázeň. Děcka vás podrží, rodiče nemohou říct ani muk. A děti vás podrží, nechtějí mít každé ráno propíchlou pneumatiku. Toť můj názor, vycházející z praxe.
Mohu dotaz - existuji vubec jeste dnes nemainstreamove tabory? Jako dite jsem zazil s turistakem fantasticke chvile na taborech, ktere by zajiste neobstaly v dnesnich meritcich hygieny a bezpecnosti. A o to byly uzasnejsi. Organizuje to jeste nekdo nebo to musi byt nejak nacerno?
Organizuje, prinejmensim skauti. Ovsem plneni nekterych novych norem (nevim, jestli existuji dodneska, ja jsem toto resil tak pred sesti lety) je nemozne a sazi se na to, ze hygienik bude mit rozum. A asi to vychazi, neslysel jsem o nejakem postihu.
Ano, vím o takových oddílech a funguje to, jak říkáš. Ono některé idiotské předpisy dodržet ani nejdou, jak by asi člověk zařídil celonoční elektrické osvětlení cesty na wc na táboře, co stojí na zelené louce? :-)))
Problém je to u táborů, kde jsou děti do 15, 16 let. Tam je na to určitě kladen mnohem větší důraz. Opět uvedu pčíklad s brontosaurem, existují i nepracovní tábory, kde se třeba lidi týden nemyjí a stravu mají chudou... pro lepší poznání sám sebe a mnoho i těch pracovních táborů s hygienou pokulhává, když je to v místech, kde není voda. Ale jak říkám, hlavní problém je ten, že to jsou tábory pro 16+, u těch dětí si to málokdo dovolí, může tam být jeden rodič, který ví něco o tom, jak to má fungovat, dítě napíše domů dopis, že je to super, že se tam nemejou a rodič na ně hned pošle hygieniky. Takže by si asi nikdo ani dobrovolně na triko nevzal vědomé nedodržování předpisů
tyden nemyt? a neni to tabor utecenecky?
Ale kdeze...
no osobne ty reci o poznani sam sebe skrze prostotu a zmenu moc (resp. vubec) vazne neberu, ale jsem s to priznat, ze mj. skrze obycejnou stravu v prirodnim prostredi (hlavne vsak v dobre spolecnosti) se neco takoveho vzdalene realizovat da, nazval bych to vsak odvrhnutim konzumniho pozlatka a ne nalezenim sam sebe, nicmene TYDEN SE NEMYT, to je vskutku na hygienika, to tam muselo smrdet jako v tramvaji c.9 v mrazech.
Ale houby. Zalezi kde jsi. Pokud jsem ve meste tak mi prijde hnusne uz kdyz si dve hodiny neumeju poradne ruce.
Ale pri dlouhem treku v horach, se muzu cely tyden potit jak prase, myt si jenom symbolicky ruce v potoce a presto nemam pocit necistoty.
I spina je pojem relativni.
Clovek nemusi myt zrovna sprchu, ono aspon to oplachnuti v potoce mnohdy staci. I kdyz znam tabory, kde maj na dva tydny zakazanej jakejkoli styk s vodou krome styku v utine ustni a ja bych na takovy tabot nikdy nejela teda, ale jen rikam, ze jsou.
tak samozrejme myti v potoce nebo v jezere za myti povazuju, o tom zadna. a na tom tabore, jak se nesmeli myt teda nesmeli ani plovat v rybnice?
co jsem slysela, tak jim zebrali snad i kartacky a nesmeli si ani myt vlasy, tezko rict, jestli nekam na rybnik chodili, jestli tam byl? Ale radsi to ani nechci vedet:))
Kdysi jsem takové tábory vedl. Většina dětí otevřeně přiznávala, že se na táboře vlastně myjí mnohem víc, než doma. Ráno i večer skočili komplet do potoka nebo rybníka (podle toho, kde jsme tábor právě měli). Jediný rozdíl byl v tom, že neměli teplou vodu, ale to myslím bylo spíš k užitku, než na škodu...
Ona je špína a špína. Když mám měsíc zablácený nohy, protože na sebe nemusím vzít boty a chodím venku bos, je to myslím zdraví ku prospěchu. Když přespávám v tramvaji číslo devět a neumyju se, je to hnus... :-)
Co pořád máte s tou devítkou? Odkud kam jezdí, že je tak oblíbená?
http://194.213.60.4/jrportal/LineList.aspx?t=2...
Aha, taková napříč. Jinak mi její zastávky (Krematorium Motol a Olšany) připoměli Plzeň a tamní hlášení v trolejbusu hodné filozofické úvahy nad životem: "Ústřední hřbitov, konečná".
:-))) To ja nádhera, není ten život krásnej?
...tohle mi, zcela off-topic, připomnělo tramvajovou zastávku Lidové sady v Liberci, lidově zvanou "lihové sady" , kde bývala a stále doufám ještě je listopadová vyjímka v jízdním řádu ve stylu: "v době spadu listí tramvaj ve směru dolů nestaví" :-)
Tramvaj devět je opravdu příjemná... jezdim s ní do školy a občas je to fakt hnus, ovšem kdyby takový lidi byli někde venku, v přírodě, třeba by tolik nesmrděli :-D
nevím, proč bys měl po tejdnu smrdět. Na vandrech se taky nemeju třeba tejden nebo dva. Nebo minimálně. Když se navlíkneš do vlny, tak je to tuplem v klidu.
Ne že by mi vyhovovalo se nemýt, jen to prostě neřeším, a když to nejde, tak to nejde. když mám nepříjemný pocit, tak se vydrhnu sněhem, ale jinak na to s klidem kašlu a užívám si přírodu okolo sebe a takový pitomosti jako je mytí pouštím stranou a většinou šidím i jídlo a tak. Prostě mě to přestane zajímat.
Jako dítě bych na podobnej tábor vyrazil s nadšením. Na ty tábory, který jsem absolvoval naopak raději nevzpomínat!
tak ono je zima a leto... sebekriticky priznam, ze v zime jsem neuveritelny mastnak a na delsi cundr bych nesel. v lete to naopak neda se ruzne koupat, nebo i vymachat tricko v potoce a oblect, ono to u nas brzo uschne. s jidlem taky souhlas.
Náš tábor je bezelektriky, vodu nosíme z vesnice, dřevo z lesa, vaříme si sami, program tvoříme sami, tábor stavíme sami... prostě super tábor, rodiče se bojí dát nám děti napospas, proto jich je málo a spousta takových táborů padla... Další věc je, že děti chtějí diskotéky, walkmany, mobily, televizi a rodiče jim to dávají, i kdyby to doma neměli. Nejradši posílají děti na megatábory o 100 dětech, což mi přijde naprosto scestný...
Takový tábor přesně taky děláme a u nás je to naopak. Máme ho obsazený do týdne. Děti s námi jezdí rádi a jsou schopni akceptovat prostředí louka - les, žádná elektřina playstation, mobily, TV. A hodně se těší při odjezdu na další rok. Až mě to překvapuje...opravdu. Pobavilo mě, když nám jednou maminka říkala, že děti straší tím, že když budou zlobit, pojedou v létě na tábor na nějakou ubytovnu a ne s námi do podsaďáků :-D
Tady to prostě obecně nějak nejde.. je to škoda, ale je to asi velkou nabídkou a změkčilostí rodičů a dětí v Praze, radši děti pošlou do ciziny nebo na firemní dovolenou...
Zdravím, tohle téma mě zajímá, taky jsem se účastnil podobných akcí. Jak své aktivity inzerujete? Třeba si k tomu jenom cyklisté neumí najít cestu, akce můžou být jen málo viditelné a lidi zahlcené reklamou nenapadne, aby něco takového sami vyhledávali. Co třeba roznášení letáků do schránek, vývěsky na školách apod...? Taky myslím záleží na tom, jaký tam bude jinak program. Když se řekne cyklistický tábor, každému se hned vybaví jen dřina.
Letáky nefungujou, když to bude na vývěsce, tak tomu lidi moc nevěří, pokud budem chodit do škol (kam dneska učitelé moc lidí nepouští), tak to má hodně malý účinek. Nejvíc fungují přátelské vztahy, kamarád vezme kamaráda. Ale dneska každej jede jinam... Ta nabídka je obrovská. Díky nějakým náhodným konstalacím sme měli reklamu i v různých novinách a stejně nulový úspěch...
Brontosaurus dává plakátky na nádraží většinou, s těma školama je to fakt problém. Jinak ideální mít asi web s infem o táboru, aby se potenciálním ůčastníkům objevil mezi vyhledávanými odkazy.
A také ti známí jsou v mnohých případech jediní "kdo dělá nábor". Ale to je asi taky tím, že dneska pořádá tábory "kde kdo" a každý nemá peníze na reklamu v rádiu, v šalině nebo na profi web, pokud nemá za sezónu 20 táborů a rejžuje na tom o sto šest. Mnohdy se divím, že na brontosauří akce jezdí tolik lidí, když většina lidí, které já znám osobně nikdy ani o hnutí Brontosaurus neslyšeli a to je celkem známé.
To je pak možná výhoda být zaštítěn nějakou organizací, která lépe zajistí i reklamu.
Řekl bych, že brontosauři těží i z tradice a zavedené značky. Dává to i určitou důvěru těm, kteří je přímo neznají. Tuhle "firmu" pamatuju už někdy z osmdesátých let. Nevím teda, jestli jde o jedno a to samé, ale už jen ten stejný název mi napoví o něčem tradičním, co tehdy fungovalo - a asi funguje i dnes... asi :-)
No aktivitu prezentuju na netu ve třech katalozích táborů. Dal jsem to i sem na web. Máme vývěsku DDM ve městě za výlohou, tak tam letáček máme taky. Leták máme i na dvou školách, v prostorách DDM a bude vytištěn i v nabídkové brožurce s letními tábory, které naše zařízení dělá. Samozřejmostí jsou naše stránky.
V loňském roce jsme si nechali udělat instruktorské kurzy a realizoval jsem tábor prvně. Plánovaných 20 dětí se bohužel neuskutečnilo, ale pouhých 11 (z toho 8 dětí, které jsem znal z akcí, táborů nebo kroužků a jenom 3 cizí). Letos jsem se rozhodl, že pojedu stejné místo a zkusím znovu 20, že se to snad naplní. Je možná brzy, ale zatím minimální odezva. A většinou ti, co říkají, že pojedou, tak jsou z loňského ročníku. Ale taky nejedou všichni. Pokud se to nenaplní, už do toho v dalším roce nepůjdu. Mrzí mne to, fakt to nechápu. Já na kole dračil od dětství a nebyl jsem sám. Program si myslím, že máme pestrý (koupání, výlet na lodičkách, návštěva skalního bludiště, rozhledny, sportovního areálu apod., venku koupání, sport, akční hry...) lokalitu téměř bez automobilového provozu. Odpočinkovej program je samozřejmostí... Mno uvidíme...
Držím palce, ať se to povede. Pořádáte i víkendové akce? Tam se pozná, jaký je zájem, a většina by na tábor jela. Navíc lze zjistit, koho radši na tábor nebrat.
K tomu co tu bylo receno jenom dodam, ze nejvetsim vzorem pro deti jsou rodice. Nastesti a bohuzel. Takze kdyz je pro rodice bezne pouzivat kolo, bude se to zdat bezne i detem.
Skoro bych rekl, ze pravidelne a automaticke pouzivani auta v obdobi detskeho dospivani by mel rodic zvazovat stejne jako treba koureni atd. Stejne tak 'rekreacni divani na televizi' apod.
Jinak osobne to nevidim tak cerne. Pomaham poradat cyklokurz jednoho gymnazia a vzdy je plno. Navic jsou tam i sympaticke deti. Pravda, nekdy je fyzicka uroven pod psa, ale kdyz nechybi nadseni, tak vsechno jde.
Souhlasím. Není to vůbec tak zlé. To, že se děti shánějí špatně na jakoukoli akci je dneska běžné a netýká se to jen sportovních táborů. Je to tím, že dnes mají děti obrovskou nabídku všeho a prostě to nestíhají. Srovnávat to se stavem před 25 lety je krátkozraké, tehdy byla nabídka oproti dnešku tak pětiprocentní. Dobrá, na kole jakž takž jezdil skoro každej, ale méně než polovina lidí lyžovalo, sotva tři čtvrtiny občas plavaly, vodák byl tak jeden ze třiceti, inlajny nebyly, basketový koše venku nebyly, floorball nebyl a lakros znalo v republice padesát lidí... Dneska je tlak na to, aby dítě zkusilo skoro všechno. Takže jezdí kolo, inlajny, lyže, snowboard, chodí na florbal, často na fotbal, mezitím se má učit ve škole, která nabízí hafo aktivit mimo výuku... Děti nesportují míň, jen se neupínají na jediný oddíl nebo jedinou akci tak, jako mi před čtvrtstoletím.
Kluci z mé školy tráví většinu času na kole - jezdí freeride nebo jak tomu říkají v údolí kus od školy, občas při tom zrakví sebe a skoro vždycky kolo, mezi tím hrají tamtéž airsoft. Compy už je neberou tak, jako před pěti nebo deseti lety - počítač je pro ně běžná věc, ze které většinou kolem dvanáctého roku vyrostou a která se navíc podezřele hodně používá ve škole k (jaksetojenořekne) PRÁCI (fuj!), takže už zdaleka tak neláká ve volném čase.
S holkama je to horší - jejich (dámy prominou) zvýšená komunikativnost je nutí sedět u ICQ, chatu nebo na hřišti, kde komentují výkony kluků na kolech a moc se nehýbají... Ale zase dost bruslí a hrajou třeba basket, to zas jo...
V tomhle máš pravdu, taky sem to někde zmiňoval. Stejně tak s těma holkama... Ale to sou zase vzory, když viděj v televizi vyzáblou zmalovanou modelku, která na ně čučí i z billboardů, novin a časopisíů, tak jak se asi budou chovat. Kluci mají v tomhle lepší vzory. Naše děti si taky zvykají na luxus, jako na západě. Americký tábor má všechny aktivity snad od jachtingu po vysoká lana, na vedoucího jsou 3-4 děti, ale taky si to zaplatí. Naopak v rusku sou prej populární polovojenské tábory někde v tundře :-)
Nechci vypadat jako pedant, ale děti na střední sou jiný než na základce, zpravidla to mají ve škole povinné nebo skoro povinné a od toho se to celý odvíjí, oni tam jedou kvůli partě, kterou znají ze třídy, ale na běžný tábory jezdí různý děti..
Tak jsem ještě zalovila v paměti...
U nás daný cyklotábor pořádaly dohromady dva DDM, poměrně od sebe vzdálené. Možná byl důvod ten, aby se naplnila rozumná kapacita. Od nás i do nich to bylo na místo konání tábora okolo 50 km. Ráno jsme přivedli děti na sraz, zavazadla naložili do dodávky... S dětmi vyrazili na kolech skoro všichni dospělí z DDM, plus i nějaký ten rodič, takže se člověk moc nebál, že někoho slabého cestou ztratí, popř. že jim nějaký drak ujede a ztratí se sám. Myslím, že tohle bylo dost fajn, když se děcka těšily, že loňští kamarádi z jiného konce kraje tam přijedou stejným způsobem. A bylo tím pádem dost dětí na to, aby to pak na místě šlo podle věku a zdatnosti rozdělit tuším na tři skupiny.
Krátký textík o dětech, kolech a současnosti a k tomu předlouhá diskuze o golfu, squashi, reklamě, stavu společnosti a deseti- resp. statisicových investiciích `bezpodmínečně` nutných pro jakékoli vyžití: dobře to dokumentuje stav věcí. Jde tu opravdu o rekreaci, sport a poznávání a nebo jen o investice do sportu, jak by se zdálo z drtivé většiny příspěvků? Je golf(tenis, squash,fitness...) sám o sobě zlý a nebo je spíš legendárně historicky špatný charakterový profil těch, kteří se v nich pohybují? Nezrcadlí-li pak volba dám-li se na golf či sednu na kolo můj poměr k okolí víc než vztah ke sportu. A není snad podobně mojí vlastní volbou přijdu-li ke golfu "na přání druhého", jak zde kdosi vtipně uvedl na svou "obhajobu"? Patřím k těm, kdo v ranném dětství, kdy se ještě jezdilo po silnicích svobodně a bez obav, zvolili kolo jako únik z omezenosti mainstreamu, cestu za svobodou a poznáváním, k těm kdo ve stovky let starém vynálezu prostředku usnadňujícího pohyb/dopravu našli také nejedno vysvětlení od základů fyziky, mechaniky, fyziologie atd. po spoustu přírodních zákonů a toho jak se tyto prolínají s lidským hemžením (sociologie, psychologie apod.). V neposlední řadě je pro mě kolo dodnes také živým dokladem historie technického génia a kulturní evoluce, kterou vztah společnosti k cyklistice dokonale podkresluje; tato diskuze je tomu dalším přispěním, proto mi odpusťte těch pár řečnických otázek. Také dnes jsou, tak jako před lety školní třídy plné formujících se individualit, any se předbíhají v tom, kdo má tuzexovější kopačky, jágrovštější mozek, dražší mobil nebo kdo dovede vyslovit sprostší a urážlivější výroky nejen na fotbalovém či hokejovém zápase ale třeba opřen na U-rampě o kolo vyrobené tak, aby nedojelo ani 10km. Jde o prestiž u publika vrstevníků a každé děcko podobným obdobím ať už aktivně nebo pasívně projde. Společnost i rodiče na tom mají pochopitelně lví podíl a důkazem tomu budiž každodenní fronty desítek aut dopravujících dítka denně z a do školy (za nás byl pěší doprovod omezen na první den/dny školní docházky prvňáka) - jde totiž o fronty mnohatunových a mnohasetkoňových mastodontů naložených obvykle právě golfovými holemi a samotná hodnota takových front před školou by zachránila nejednu africkou zemi od hladomoru, což dokonale ukazuje postoj rodičů ke společnosti a ke světu. Zbývá položit si otázku, komu ale tu přebujelou ignoranci, nepochopení a omezenost tito rodiče ukazují a do koho se pokoušejí ji naprogramovat resp. na koho má takové chování největší vliv, když si o tom rozumný člověk pomyslí své? Odpověď je, že pochopitelně právě dětem, nejen těm svým `zazobaným`, ale také všem ostatním, na jejichž postoje to má stejně špatný vliv. Opravdový zájem o cyklistiku resp. zájem o kolo ale naopak vzniká ve chvíli kdy děcka začnou hledat a/nebo si uvědomí také existenci jiných hodnot, tzn. v právě zmiňovaném úniku od povrchnosti ekonomicky determinovaných mezilidských a společenských vztahů - pak se rodí potřeba vyjet na vodu, na hory obout běžky a přejít horský hřeben nebo se vydat na několikadenní nevázané putování s (mnohdy teprve budoucí) partou opravdových kamarádů a kamarádek. Ten okamžik přijde u mnoha dětí (ikdyž třeba přiznat že vlivem médií i rodičů v menší míře než dřív) i dnes a jeho charakteristickým rysem je, že má v současnosti snad ještě méně ekonomické pozadí, neboť kolo, na kterém teenager urazí za den s trochou dobré vůle i 200 km, třeba zmiňovaný Favorit je dostupný ne-li zdarma tak kolem 500 korun + špetky šikovnosti a zvídavosti ovšem hlavně otázkou motivace - ta je u dětí nejdůležitější. Pokud někoho zajímá sport (a nejen sport) se vstupem řádu desetitisíců, je stále obětí ztracenou v moři negativně působícího marketingu a má tím cestu ke svobodě i poznání čehokoli skutečného značně ztíženou. Na druhou stranu už i svět digitální reality míří zpět k fyzickému pohybu (Wii) a interakci více účastníků (síťové rsp. internetové hry), proto budeme-li se chtít stavět do role těch, kdo motivaci v dětech probouzí, bude třeba stavět na nutném skloubení pohybu, poznávání druhých, skutečných hodnot, poznávání přírody, napětí a dobrodružství, protože právě takovou interakcí se rodí fenomén zvaný zážitek, což je to, po čem děti prahnou nejvíc a co v nich probouzí skutečný dlouhodobý zájem.
PROČ??(ten výlev).To je písemné vyznání toho,co(my všichni) denně vnímáme bez potřeby podobného vyjádření.
Miluji termíny:"..kolo jako únik z mainstreamu..","..tuzexové kopačky..","..fronty mnohasetkoňových mastodontů..","..zachránila nejednu africkou zemi od hladomoru.."
Tedy znovu dotaz - co jsi chtěl vlastně říci??
Taky mi není jasné cos tím chtěl říct. Nelíbí se ti péče rodičů o bezpečnost dětí nebo jim jen závidíš jejich mastodonty.
Když chceš dělat sport na dobré úrovni a být dobrý, tak tě to vždy bude stát hodně velké peníze, dnes to jinak nejde, kvalita se musí draze platit.
Autor se ptá po původu nezájmu dětí o kola, tak vysvětluji jeho kořeny + přidávám svou zkušenost a pohled. Těší mě že to vy všichni tady vnímáte podobně, proto moc nechápu proč vaše reakce zní výsměšně a negativně(?)
Diskutující reagují vesměs názory v nichž ze situace viní vlastní postoje dnešních děcek, ovšem drtivě převážuje nekonečná diskuze o cenách aktivit a vybavení, které jsou rádoby sportovním pozlátkem morální bídy současnosti ať už si to připustíme a nebo naopak agresivně označíme odlišný pohled za závist.
Mluvilo se tu o táborech, klubových aktivitách, a vztahu k cyklistice: tyto mají zcela jinou podstatu i smysl než soutěžení resp.umístění, tudíž i pramálo společného s vrcholovým sportem nebo "sportem na dobré úrovni" a náklady jak na účast tak vybavení jsou ve srovnání s propíranými snobskými sporty u dětské cykliskiky opravdu mizivéé: Kdo je přesvědčen, že to tak není a nepatří do kategorie snobů, stačí mrknout na směšné ceny v bazarech. Nepadlo nic proti starostlivosti rodičů o potomky. Na jejím zjevném nepochopení a misinterpretaci dokládám (a auta nepotřebných parametrů, jimiž se vozí do škol děti už dávno dost velké jsem uvedl jako příklad hierarchie hodnot, jaký je denně předkládán všem dětem), kde vidím příčiny diskutovaného nezájmu dětí o cyklistiku: jsou totiž dětmi svých rodičů a na jejich výchově se podílí škola a prostředí v němž se pohybují, proto ctí takové hodnoty, jaké vidí kolem sebe a ve svých vzorech, tzn. zdaleka ne jen v té "zlé" televizi a PC, jak tu nejednou padlo a kde bychom mnohdy rádi příčinu jejich nezájmu spatřovali, ale mnohem víc v chování lidí ve svém okolí, tj. třeba v té frontě aut před školou. Tyhle náklaďáky na golfové hole tedy netrápí mě, jak zde někdo nesprávně pochopil (spíš mě zkusil do pozice závistivce vmanipulovat, což svědčí o tom, že příklad vystihuje čtenářstvo serveru a je tedy vhodnější než poukazovat na obdobně bídnou situaci a vzory pro děti příkladem z jiné části společenského spektra, např. dětí fotbalo-pivních fanoušků, kde je to hodně podobné), pro mě jsou maximálně dokladem omezenosti a malosti jejich investorů; mnohem závažnější je, že tahle děcka rodiče ani nenaučí do té školy chodit a dělají z nich nucenou oběť spalování ropy a veškerého zbytečného souvisejícího byznysu už od školy, a tak jsem právě tenhle symbolický úkaz použil pro naznačení příčin slábnoucího zájmu dětí o cestování na kole.
Uvítám reakci, máte-li jiný pohled nebo se ve vysvětlení mýlím, méně už chápu plané nařčení ze závisti a negativní komentáře k použitému slovníku - mě se náhodou pro premnožená obří snobauta označení mastodont docela líbí - jeden přez ně na kole i z auta vidí výrazně míň a ztrácí přehled o dopravní situaci, přitom v drtivé většině převážejí řidiče/ku + tenisovou raketu resp. děcko. Bezpečnost zde není argument, viz crash-testy a statistiky nehod...ale o autech, závisti, velkých penězích bezpodmínečně nutných pro sport ani o použitém slovníku diskuze přece není, mě zaujalo že někomu záleží na dětech a že se zamýšlí nad příčinami posunu, ke kterému v dětském nazírání na svět dochází, což jsem chtěl ve svém vstupu včetně vlivu vzorů vysvětlit, nikoli za něco úplně jiného dostat počuňu:)
Ono to s tou cyklistikou u dětí nebude tak hrozný. Kolik je asi druhů sportů ? Nevím, 500 ? Cyklistiky je asi 15 možná 20, což by mohlo být tak 4 %, ale faktický poměr těch co se věnují cyklistice bude výrazně míň, v počtu pár setin procent. Takže těch co se ve svém volnu věnují kolu zase není tak málo, když se jich naprostá většina věnuje ostatním sportům a dalším aktivitám.
Problém ale je, že děti moc turistiku nepěstují a ve chvíli, kdy se osamostatňují, tak se většinou snaží dělat něco jiného než jejich starý, votravný a protivný rodiče, kteří se jim snaží vnutit svůj důchodcovský styl řivota. Prostě děti chtějí dělat skutečný sport, opravdu soutěžit a ne jen tak někde popojíýdět s nudnými dospěláky :-)
Jinak mé názory na cenu za turistickou cyklistiku a další rektreační sportování si můžeš tady přečíst, je to celkem krátké a jasné.
Vůbec se nejednalo o výsměch a negaci.Ale v záplavě informací,které jsi podal, uniklo,co jsi chtěl říci a o nějakém opatření proti "lenosti dítek" rovněž nic.
A ty slovní obraty?Já je skutečně miluji.Byl jsem vychováván v době,kdy nádherné obraty zněly nepřetržitě a to mi chybí.Byly to perly!Joj, ty krásné doby,kdy na kolo nebyl čas,poněvadž "celý národ" hrdě pracoval pro ideály KSČ,s ódou na Stalina na rtech a přes agresivní a štvavou politiku imperialistů pětiletý plán byl plněn za 4 roky.
Ten román odmítám číst, ale s tímhle nesouhlasím:
"Když chceš dělat sport na dobré úrovni a být dobrý, tak tě to vždy bude stát hodně velké peníze"
Jednak to platí jen u hodně úzkého okruhu sportů, jednak je myslím důležité vědět, že na vrcholové úrovni tě sport sice bude hodně stát, ale aby ses na tu úroveň dostal, k tomu ti nepomůže drahé vybavení, ale pouze tvé odhodlání spolu se špetkou talentu a štěstí. Jinak řečeno: pokud to fakt chceš dělat, mizerná výbava v začátcích tě neodradí. A naopak: pokud ti chybí odhodlání, drahé nářadí ti nepomůže.
Dneska to tak dělá hodně lidí: nadchnou se pro nějaký sport a nadšení jim vydrží přesně tak dlouho, dokud si nenakoupí za fůru peněz všechny ty doporučované serepatičky. Pak už zbývá jen dřina - a tady nadšení obvykle vyhasíná. Tenhle druh nadšení pro sport je ovšem jen převlečený konzum a nákupní horečka (nic proti nim, ale sport to není)...
Ikdyž odmítáš číst můj román, tak dík za podporu!
S dětmi a vůbec tam, kde je třeba jít pro pochopení kousek pod povrch to nebývá vysvětlení na dva řádky a já vlastně také litoval pročtení celé kilometrové přestřelky o cenách golfu, co tu na téma zájem dětí o kola lidé sepsali:)
Nemusíš souhlasit, ale ukaž mi sport, který když budeš chtít dělat na dobré úrovni a být v něm úspěšný, který tě dnes nestojí velké peníze. S nadšením a bez peněz můžeš dělat sport bez kvalitního vybavení jen na nějaké lokální úrovni, výš se prostě nedostaneš, pokud nebudeš vyjímečný talent nadaný vyjímečnými schopnostmi.
Tohle samozřejmě neplatí pro rekreační pohyb, teď je řeč o sportu. A i když budeš v začátcích sportu a nebudeš mít kvalitní vybavení, tak velmi rychle zjistíš, že díky horšímu vybavení jsi krok, dva za ostatními.
Taky se mi nelíbí co peníze udělaly ze sportu, často jsou ty částky příliš přehnané, ale kvalita vybavení, nákladů a okolního servisu se zaplatit musí.
A když to budeš dělat na krajské, případně i vyšší úrovni a současně budeš členem příslušného svazu, tak tam snad s nějakým tím "lepším materiálem" už do styku přijdeš, ne ? Samozřejmě že asi nebude k dispozici to úplně nejlepší, ale přeci jenom nemusíš všechno kupovat za svoje...
přesně. když jsem hrával fotbal, tak jsem potřeboval akorát kopačky. Ty nejlevnější gumáky uplně stačily. Jasně, že ty prachatý děcka měli lepší, ale nehráli díky tomu o nic líp! A balón štrupny a trencle s dresem jsem taky kupovat nemusel. takže jediná investice byla v těch kopačkách a chráničích holeně. Ty jsem měl taky ty nejlevnější a to, co to naše stálo za rok bylo fakt v ostatních částkách za boty, oblečení, věci do školy apod. aoprvdu zanedbatelný.
U hokeje by to samo bylo horší, ale jetá hokejová výstroj se dá taky vždycky bez problémů koupit. Dětské velikosti tuplem, protože z toho ty děcka vyrostou...
Prostě skoro vždycky to jde s minimální peněžní částkou ustát, i když se dá utratit i třeba tisícinásobek.
Já to měl vůbec jednoduché,začínal jsem s plaváním(investice plavky).Když jde výkonnost nahoru,již do Tebe investuje někdo další.Ty plavky mně potom kupovali,později jsem bral i finance(kalorné).S tenisem jsem také začínal brzy,na vybavení jsem si vydělával sbíráním míčků,později jsem dostával zdarma výplety a nakonec příspěvky na rakety.
Celá filozofie sportu je v tom,že člověk chce(+nebýt kopyto) a nebýt obklopen lidmi,kteří sport otravují.
Prosim, ja chodil na volejbal. Investice nulova. Kratasy, tricko na trenink. Dres, chranice na zapasy jsem dostal zdarma.
A to jsem za dorost hral ligu. A jako patnactilety, sesnactilety jsem delal obcas nahravace aj chlapum:-)
Jde to, jde to. Kdybych nebyl blbej, tak me tenkrat (i pri me pidi vysce) strcili do Odolky na vycvik:-) Ja byl ale chytrej a zacal s kolem:-)))
Lelku, tímto reaguju i na tvůj příspěvek výše o tom, jak děti nemají zájem o sport dělaný "turisticky" a raději by ho dělaly vrcholově a soutěživě: myslím, že se velkolepě pleteš. Za dobu, po jakou se věnuji své profesi, mi prošly rukama dost zblízka tisíce dětím, které jsem mohl poznat, z nejrůznějších vrstev, i když pravda, prakticky všechny z Prahy (tady je jisté omezení mých zkušeností, uznávám). Sportu na vrcholové úrovni se chtělo věnovat mizivé procento z nich, možná ani to jedno procento. Pokud se mu věnovaly, pak to bylo vždy z rozhodnutí jejich rodičů, protože sport na vrcholové úrovni se v naší úchylné společnosti začíná dělat od pěti let věku. Velká většina dětí, které byly takto ke "sportu" "vedeny", s ním končila nejpozději v sedmé třídě, pak se vzbouřila. Ta vzpoura tedy většinou probíhá právě obráceně.
Děti zajímá naopak sport, jemuž se mohou věnovat jen tak mimochodem, s minimem prudy ze strany dospělých a trenérů. Jak myslíš, že vzniká spousta tzv. nových sportů (freestylová akrobacie na kolech, skateboarding, inline akrobacie atd.)? Právě takhle: vymysleli ji teenageři na hřištích, když je oficiální vrcholovej sport nudil a prudil, a dostali se na špičku za pár šlupek jen proto, že měli hromadu času a odhodlání být dobří. Drahý sporty se z toho všeho staly mnohem později pod vlivem marketingu výrobců sprotovních potřeb.
Znám reprezentanta v lakrosu, kterej začínal u nás na plácku s lakroskou ohnutou doma kolem ešusu - stála ho v železářství dvacet pět korun a hrál s ní geniálně ještě po deseti letech.
Jak vidíš, právě v téhle tezi, totiž baví-li děti spíše sport na vrcholové úrovni nebo ne, se zásadně lišíme a asi se neshodneme. Nevadí.
Já myslím, že se celkem dobře shodujeme, v základu netvrdím nic jiného než ty.
Děti si chtějí zpravidla dělat to co samy chtějí, cykloturistování rozhodně nepatří mezi oblíbené dětské zábavy a jízda dětí s rodiči je zpravidla jen z určitého donucení, takže pokud si jen trochu mohou vybrat, tak je to buď soutěž nebo něco jiného než dělají "otravní dospěláci".
O tom, co považuji za "sport na dobré úrovni", by se také dala vést diskuse, ale neshodnem se nejspíš ani tam. Podle mě dělá sport na dobré úrovni třeba tady mezi nákoláky spousta lidí - kdo dá šest tisíc km ročně na kole, dělá sport na té nejlepší úrovni, protože ho dělá pro sebe a ne pro sponzory: tomu já říkám sport. Bez ohledu na to, že mám i mezi vrcholovými sportovci přátele, rovnou říkám, že u mě je skutečný sportovec ten, kdo dělá sport jako DOPLNĚK normálního života - tedy normálně žije a PŘI TOM se věnuje sportu - ten podle mě vystihl to, k čemu sport opravdu je.
Pokud tohle "blbnutí" považuješ za sport, tak jsi mě docela potěšil, můžu se směle považovat za výborného sportovce na docela vysoké úrovni :-)
Teď vážně, tohle není sport, ale rekreační blbnutí na kole. Sport je to co je jako sportovní odvětví s danými pravidly a když se někdo věnuje tomu odvětví amatérsky, tak je samozřejmě sportovec, ale musí to být sport, který má daná pravidla a výsledky jsou měřitelné. To co tady provozujeme přece nemá naprosto žádná pravidla, resp. jen ta co si určí skupiona lidí, která se právě sešla k tomu co je baví, provozují nějaký pohyb - zábavu a to podle mě není žádný doplněk, ale důležitý smysl života.
No vždyť já říkal, že se neshodnem v tom, co je to sport. Podle mě to, o čem ty píšeš, je jen byznys udělaný ze sportu (tak jako lze postavit byznys na čemkoli jiném). Ale opět si myslím, že jsme narazili na "argumentační dno" - tady to prostě končí, je to názor proti názoru... :-)
puvodni traktat je delkou a klisovitosti straslivy, lec tvuj postreh je vyborny a tyka se to nejen sportu, kolik radoby fotografu si musi poridit zrcadlovku a drahe objektivy a pak oblazuji okoli hruzostrasnym v lepsim pripade aspon paumenim, v horsim pak totalnim balastem.
goretexovi manekyni se zase nastroji a pak objedou rybnik v dojmu provedeni ultimatniho vejkonu :)
Áááno, týká se to i jiných věcí. Kolikrát já si třeba nakoupil pěkné učebnice cizího jazyka pro samouky v domění, že se učím jazyky (učebnice mám v knihovně a umím nadále kulový... :-)))) Znám tohle pokušení velice dobře od sebe, snad proto si troufám ho odhadnout i u druhých... :-)))
A nevymenis nejake? Ja jich mam taky pozehnane a taky umim ....:-) Ale zas kdyz vymenim Rectinu za Finstinu, budu mit pocit, ze jsem k necemu zase bliz:-)))) Nemas Mongolstinu?:-)
Jestli máš řečtinu, tak bych ji vzal a vyměnil za italštinu pro samouky. Tu mám zase já.
Čím víc učebnic jazyků máš tolikrát jsi člověkem :-)
Řečtinu pouze klasickou, ne moderní. Italštinu mám...
Já právě sháním tu moderní. Ne že by na trhu nebyly různé konverzace a asi tři učebnice mám, ale nějak se do toho nemůžu zabrat. Asi by to chtělo učitele, ale u nás jsem zatím na nikoho nenarazil.
Nekde jsem rectinu opravdu mel:-)) Pro samouky tusim nebyla. Nejvetsi problem je, ze Italstinu mam. A s ni teda uspesne bojuji....jednoduchy jazyk a to me opravdu zajima:-)))
A kdyz uz jsme u toho: "Cim vice...". Nad tim jsem zrovna premyslel nedavno, kdyz jsme se s kamaradem bavili o jazycich. Ja nejak dochazim k nazoru, ze: "Cim vice zemi navstivis, tolikrat jsi clovekem". I bez znalosti jazyka ti rozdilna zeme s rozdilnou kulturou, zvyky da mnohem vice, nez znalost deseti jazyku v panelaku na Jiznaku:-)
Děcka lenoši nejsou, jenom žádný dostupný kolo nemá joystik ani myš a obrazovku- v tom bude zádrhel!!!!
Je na čase, abychom zvedli hozenou rukavici. Pojďme začít u našich, tedy nakoláckých dětí. Za NaKole.cz rádi zapropagujeme dětské tábory. Pokud na e-mail redakce(at)nakole.cz pošlete základní informaci (předchozí ročníky, termín, náplň, organizátor, kontakt), dáme ten přehled dohromady.
Zakládám k tomu zvláštní vlákno zde:
http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?disc...
Jitka Vrtalová