Jednou v zimě přišel kamarád Pepa s novinkou – nazýval to spinningem a líčil to v takových superlativech, že se mu nakonec podařilo nás zblbnout natolik, až jsme neodolali a rozhodli se zkusit o co (ne)přicházíme, když to (ne)provozujeme. A tak jsme se jednoho večera sešli v určenou hodinu v recepci jednoho fit centra...
Pěkně napsáno, ale jinak děs běs. To raději budu jezdit i přes zimu ve vánicích, než točit klikami proti zdi. :-)
Souhlas a bod!:-) Taky bych nedokázal šlapat v cimře bez toho, aby se kolem mě cokoli pohlo směrem dozadu!:-)
Na druhou stranu se muzes nacpat dozadu a koukat se pred sebe, kdo nebyl na spinu, netusi, kolik tam chodi peknych zenskych :o)
Takže letní krásy,to už důvod je.
taky se mi to zdá jako šílenost, horší je snad jen běhání na pásu.Když chci pohyb tak vypadnu ven.
No jasně, totální šílenost. Takže když se v zimě dostanu domu za tmy, venku mráz a náledí, tak se seberu a půjdu si zaběhat do přilehlého lesíka s čelovou abych viděl, a tretrami s hřeby abych si nenabil kušňu ? Ne, díky.
Kdepak, když se v zimě dostaneš domu za tmy, venku mráz a náledí, tak přece budeš sedět u pc a psát o tom, jaká je to šílenost běhat na páse :)
.... ta hodinka na trenažéru dneska bodla :-)))
Šnek by ze zákona měli svůj sportovní výkon uvádět v jednotkách vzdálenosti. Jednotky času jsou v tomto případě zcela zavádějící :))))
Ježíš kdo to má počítat, ale že jsi to ty - odhadem asi 240000 délek tykadla (jsem turbošnek :-)))
Boze muuuuj. A jake tykadlo mas namysli?:-))))
No, a my jsme se právě dozvěděli jak říkáš svému "kolegovi" Ty :-))))))))))))
:-)))) Ja ne, ja ne:-)))))
To už neokecáš :-)))))
No ja mu tak nerikam..to voni...baby mu tak rikaji:-)))))) A dost!:-)
Teda panove, na co nemyslite - samozrejme sneci tykadlo, a jak je dlouhe nevim, protoze se zkracuje a prodluzuje okolnich okolnosti ;-)))))
Dlouho - asi rok- jsem se tomu tak nějak vnitřně brálil, ale před měsícem jsem se nechal vyhecovat jednou cyklokamarádkou, která je shodou okolností instruktorkou této mučírny zvané spinning, a musím konstatovat, že to má cosi do sebe.
kolik stojí hodina?
V zapadákovech i za 50,-
Kde to je, prosím tě, v těch "zapadákovech"??? Takovou osadu neznám. Ty budeš jistě z velkoměsta...Tak to už vím, hmmm, to bude tam kdesi za Prahou, vidˇ?....ten Zapadákov. A co spinnig v "zapadákově" nesmrdí moc hnojem????
Pořád lepší přírodní hnůj, než vydýchaný vzduch prosáklý potem všech přítomných :-)))
No tak jste si prozili typickou hodinu spatne vedeneho spinningu. Bohuzel typickou vubec. Zridit se behem hodiny telu nepomuze v nicem (krome chuti na jidlo), ale uskodi. Jina vec jsou treba zavody, ale brat maximalni vykon jako trenikovy prostredek zavani skutecne zminenym masochismem. Nepisu to proto, ze bych tu chtel delat nejak chytreho nebo ze bych z trochy pohybu delal vedu, ale takhle vazne ne. Seriozni instruktor by mel zacatecnikum vysvetlit aspon trochu principy ruznych intenzit a davat pozor na jejich prekracovani.
Z vyjmenonovanych vyhod si jich potom skrtni hned nekolik: jizda ze sedla- u spinningu nazyvana slovem "running" nema s jizdou ze sedla na kola moc spolecneho, u spinu se jezdi ve vzprimene poloze nad stredem a namahaji se uplne jine svaly (na rozdil od kola, kde se jde s tezistem pres riditka a slape se proti pedalum a ne tak frekvencne pouze proti sve vaze).
U spinningu, rotopedu a podobnych stacionarnich trenazeru s pevne upevnenym "kolem" se technika slapani a uvolnene drzeni tela (a tim celkova ekonomii slapani) nezlepsi, mnozi dokonce tvrdi i opak. Tahani nartem je spis nouzovka u nejnarocnejsich useku stoupani, ne normalnim stylem jizdy.
Pro ekonomii slapani vyrazne pomuze treba jizda na valcich, kde je kolo uplne volne a reaguje mnohem ziveji, nez treba na silnici. Kdo neslape spravne, tak se na valcich neudrzi.
Asi bych měla dodat, že tohle jsou tvrdě vypocené zkušenosti někdy z roku 2001 či 2002, kdy tady spinning začínal. Dneska už tenhle "sál" neexistuje a atestovaní instruktoři vedou hodiny trošku, resp. trošku dost jinak. Dá se už dokonce vybrat i styl hodiny podle vedení instruktora. Já takhle střídám zpravidla dva nebo tři instruktory - zátěžové hodiny s volnějšími.
Nicméně pokud jde někdo na spin poprvé a neví o něm absolutně nic, nedej bože, že se tam vydají holky za účelem hubnutí aniž by se jinak hýbaly, pak můžou zažít to, co my tehdy :o)))
Jsem to odklepla nějak dřív...
Ještě jsem chtěla k té jízdě ze sedla - mě fakt spin pomohl k tomu, abych tu prdel ze sedla zvedla a nebyla tak těžkopádná.
Jo, running se jezdí nad středem, ale pak máš ještě spoustu dalších variant - "jízda" pod sedlem, kdy se úžasně posilují stehenní svaly - na skutečném kole je to docela prča :o))), "jízda" vzadu nad sedlem, "jízda" nad řidítky,... Dá se toho vymyslet dost a vždycky se to bude měnit při různýh stylech frekvence šlapání nebo zátěže. A ikdyž se, samozřejmě, vše na kole vyzkoušet nedá, mě tohle dost pomohlo, abych se stala na kole pohyblivější a nebyla tak strnulá.
Tak to potom jo, i kdyz moje zkusenost je (z vzacnych) navstev spinu s jakymikoli instruktory porad takova, ze je cvicenci uspokoji jenom tehdy, kdyz jsou behem spinu na pokraji infarktu a z hodiny lezou do saten po ctyrech.
Jinak klasicke kolo mi porad pripada co do stylu jezdeni, posezu, drzeni a ruznych naklonu porad variabilnejsi :o) Ale pokud te k tem zmenam jezdeni pres to dostal zrovna spinning, je to stejne dobre.
Záleží opravdu hodně na instruktorovi a na hodině jakou si člověk vybere. Chodím na jednoho kluka, který má nohy jak sudy a je nabušený - u něj je to o tom výkonu a co člověk vydrží ale taky o člověku sama, je jen na něm, jestli si nandá maximální zátěž nebo o trochu menší...
A pak chodím na holčinu "Pulsmetry", tam cvičíme tepovku - z hodiny odcházíme úplně fit - držíme puls 130-150. Před tím má ještě normální hodinu, která není tak brutální jako u toho kluka, takže když je čas a chut, tak se nechají v klidu zajet obě hodiny a pak hurá do práce ;-)
Dobrej spiňas jsem si dal dneska s chrtama v brdech. Netrval 45min ale 4.5h, nikdo na mě neřval (ani muzika) a nebyl tam vydejchanej všechen kyslík :-) Zkrátka, člověk si musí umět vybrat správný fitko :-))
zato tam byla trochu prehnane nastavena klimatizace :(
a hudbu by to semtam chtelo, to ma jurimir vymakane s tim svym prehravacem.
Hudba je super, to se mi šlape hned jinak :-) Stačí MP3 a sluchátka nebo mobil :-)
Na spiningu jsem byl parkrat jako zaskok za pritelkyni co ma predplaneno a nemohla.
Udelal jsem si zaver, ze se mi to jako pohyb doce libi, ale bylo by to mnohem lepsi:
- jen kdyby tam nebyl ten kraval
- jen kdyby tam nebylo tak nedychatelno
- jen kdyby tam nebyli ti divni zpoceni lide kolem
- jen kdyby tam nekdo idiotsky nepokrikoval "ejchucu a jedeeeem do kopce"
- jen kdyby tam obcas byl sjezd nebo nejaka ta technicka pasaz
- jen kdyby se trochu menil vyhled
;-)
a tak jsem zustal u jezdeni venku.
A včem se ten přístroj liší od rotopedu?
Nejvetsi rozdil spinningoveho kola oproti rotopedu je ve velikosti setrvacniku a s tim spojenym chovanim kola. Kolo na spin ma setrvacnik okolo 18-20 kg. Dal je spinner mnohem robustnejsi a nabizi daleko vetsi moznost nastaveni posezu, shodneho nebo bliziciho se normalnimu kolu. Plus charakteristicka spinningova "riditka" :o)
Jeste bych dodala, ze spinerové kolo si lépěji můžeš nastavit pro svoji postavu - nastavuješ nejen výšku sedla a řidítek, ale i vzdálenost sedla od řidítek. Jo aha, to vlastně vasek psal, ale jinými slovy.
A pak můžeš střídat různé polohy a styly jízdy - např. na rotopedu šlapat ve stoje je dost nereálné...
A velikost každého spiningové kola navrhují japonci, protože se na něj normální člověk nevejde :-(
Normální se tam vejde, ale pokud já mám sedlovku na maximálku, tak ty si ji asi musíš nastavovat násadou od koštěte :o)))
Normální kolo je konstruováno s ohledem na více požadavků, mimo jiné i tak, aby jezdec zbytečně nezvyšoval odpor vzduchu. Tím se ale jezdec dostává do poměrně nepřirozené a nezdravé polohy. Když už bych šel sportovat pod střechu, abych se vyhnul zimní nepohodě, tak bych se nechtěl dobrovolně hrbit na kole, když to není třeba.
Viděl jem obrázky jakéhosi lehokolového trenažeru (recumbent). To mi přijde daleko rozumnější.
jenže to posiluješ trošku jiný svaly..... Tedy dobrý jako pohyb, ale ne jako trénink na klasiku....
Vystihl jsi princip, pokud to chci vzit jako trenink na kolo, musim se priblizit poloze na svem kole co nejvic.
Což o to, tomu bych rozuměl, já na to koukám očima nikoli závodníka, ale očima člověka sportujícího pro radost a tak fakt nemám touhu se hrbit na kole, které mě nikam nedoveze. Můj názor ale není objektivní už z toho důvodu, že jsem nedavno na Sportlife docela dost dlouho jezdil na půjčeném lehokole a znovu mě to utvrdilo v tom, že to je to, co mi vyhovuje.
a nejvetsi rozdil tu ostatni zapomeli napsat - je to furtslap! takze prestanes slapat a v horsim pripade ti to polame nohy.
No tak promiň, ale tohle absolutní blbost. Máš tam brzdu a každý instruktor řekne minimálně to, že pokud chceš stroj zastavit, musíš tuhle brzdu použít. Stačí mírný stisk a reakce je okamžitá. Navíc brzda ti to nezašlápne "na fleku", ale umožní pozvolné zastavení.
A polámat nohy?!? Buď je máš v klipsně nebo v SPDčku.
Jediné riziko které je (pokud pomineme různé zdravotní problémy s tlakem apod.) je, že pokud zvolíš nevhodnou, tj. mírnou zátěž vůči frekvenci šlapání, pak tě to může "vyhodit" ze sedla. Ale pokud se to opravdu někomu stalo, tak je to velmi ojedinělé. Spíš na to instruktoři jen upozorňují.
Ono hlavně nesmíš najednou přestat šlapat a odpočívat jako na normálním kole ;-) Tohle se mi kdysi poprvé na spinningu povedlo hned několikrát a málem mne to fakt sundalo dolů :-))) No, od té doby už jsem na to radši už nelezl :-)
Pripomnela jsi mi, jak jsme coby juniori zacinali jezdit na draze. S drahovymi specialy jsme meli ve dvojicich jet par kol volne a pak 200 m sprint proti sobe. Za cilovou carou jsem se otocil za sebe a povolil nohy jako na klasice- ...a zacalo rodeo :o)
Mozna me ostatni opravi, ale ja jeste nevidel cyklotrenazer s volnobezkou zadny (vyjimkou jsou trenazery nebo valce, kam se upina normalni kolo).
Tak teď nerozumím tomu, jak to myslíš. Spinerové kolo je přece volnoběžka, tedy furtošlap... Nebo jsem zase někde chyběla?!?
jak rika jurimir, jen dodam, ze furtslap je slozenina z slov furt a slapat :) takze tak
Hele a ten clanek ti pred zverejnenim kontroloval Meduza, vid?:-)))
Spinning s Medúzou?!? Člověče, to je naprosto šílená představa :o))) Navíc při jeho síle a frekvenci by to spinnerové kolo určitě utavil :o)))
Teda s tim ilustracnim fotem....no teda. Tady ma takovou bandu cyklistu a vona tam prskne takove modely. No fuuuj Kelisova!!!!:-)))
To víš, dyž vy chvilku nepostojíte :o)))
No jo...radi postojime, ale kdo pak bude za nas slapat?:-)
byl sem párkrát v posilovně a docela mě to nudilo. Myslím, že i na spinningu by mě to nudilo. Hold kolem sebe potřebuju tu ubíhající krajinu a čerstvý vzduch. I když cyklistika je u mě číslo jedna, v zimě holt sportuju jinak. Běžky, sjezdovky(to málo), spíš hodně plavání a někdy i to kolo(když je 10 a víc stupňů). V těch posilovnách mě nejvíc vadí ten kravál(nevkusný hudební styl) a pach zpocených těl z kterého se mi dělá občas blbě
Opravdu se mi líbí názory, že spin je naprd a proto jsem to doteď nezkusil, ani nezkusím. Lidi, jak můžete kritizovat něco, o čem víte jen z doslechu? Jste k smíchu.
Já jezdím spin už 4 roky. První lekce jsem skoro chcípl (a to byla lážo plážo trenérka), ale teď už si bez spinu nedokážu představit sezónu.
Jinak přes léto jezdím každý den na kole do práce (2x15km) a přes víkendy akce v terénu. Přes zimu lyže, protože miluju funcarving.
A výhody spinu? Na jaře při prvních akcích na kole všichni chlapy trpí, já jedu jak pila. A na zimu na lyže mám stehna jak z betonu a to se na lyžích, když pořádně zalehneš, počítá.
Jak se pořádně zalehne na lyžích??? To mě zajímá!:-) Já jsem většinou v podřepu. Zalehlej bejvám na lehu, ale to mi na sjezdovkách nepřipadá příliš proveditelný. Leda v pozici " prdel dře o podklad - nohy jsou vyvrácený v kotníkách a přeskáčích dozadu" :-)
mrkni na web www.carv.cz
Pavel má naprostou pravdu - pokud chodíš přes zimu na spinning, zjara se ti jezdí úplně jinak, když máš natrénováno ! A o nic jiného mi při spinu ani nejde. Člověk by se měl udržovat ve formě, hlavně teď, když už mám padesátku dávno za sebou ! Spinning se mi jeví jako dobrá varianta. Taky dávám přednost jízdě venku a patřím mezi ty, co jezdí celoročně. Když je venku hezky, jedu do přírody a ani mráz nevadí ! Když je psí počasí a hlavně přes týden, když přijedu z práce za tmy, jdu na spinning !
jako trenink na carving pomaha i behat do schodu v poctu cca 1 vybeh = 1 sjezd a je to zdarma, nevyhoda je v nutnosti bydlet aspon v min. 7, radsi pak 12 patrovem dome.
to jo a taky by byla výhoda mít v tom 12ti patrovým domě v přízemí pohřební službu.....
koleje matfyzu mají 20 pater a pamatuji že po schodištích lítaly holky, které trénovaly na triatlon... A dolů jezdily výtahem :)
matyfz - holky - triatlon ... uff, tak to muselo byt maso ;-)
Hehe, to je ta třetí kategorie ženských, že jo ? :-) V tom případě mi to k tomu celkem pasuje :-)
To sice nevím, ale také nelituji toho že jsem to neviděl na vlastní oči, ta troj-kombinace je přímo vražedná ;-)))))
Spinning
Ze zkušenosti a posbíraných názorů lidí vidím, že stejně jako v jiných oblastech je pohled na spinning různorodý. Tato sportovní aktivita (ikdyž je v podstatě statická, stejně jako posilovna apod.) má své příznivce, odpůrce, ale i takové, kteří jej občas využijí nebo jej alespoň akceptují.
Není to konkrétní soutěžní sportovní disciplína. Nemá daná pevná pravidla, výkon dosažený u spinningu je objektivně neměřitelný. Můžeme ji chápat pouze jako alternativu k jízdě na kole, nebo jej můžeme využít jako plnohodnotný tréninkový prostředek. Při využití cyklistou (cyklistkou) ať už rekreačním, kondičním nebo systematicky se připravujícím závodníkem to bude specielní tréninkové nářadí. Pro sportovce z jiné specializace bude spinning sloužit jako kompenzační pohyb nebo další tréninkový prostředek pro rozvoj různých schopností. Pro obě skupiny bude platný jako prostředek rozvoje obecné i specielní vytrvalosti (motoriky pohybu), rozvoje specifických vytrvalostí jako jsou silová a rychlostní vytrvalost, a také jiných schopností jako jsou rychlost, síla, koordinace pohybu a nácvik správného dýchání při zátěži.
Klasická hodina (lekce) spinningu pod vedením instruktora je cyklistovi prospěšná pouze jako již zmíněná kompenzace (protože se nejedná jen o běžně zažitý pohyb na kole) nebo zpestření tréninkového procesu. Někdy mohou cyklistovi vadit chronologicky nevhodně naskládané zátěžové intervaly nebo nezvyklé pozice, které zaujímá cvičící na spinneru. Se správnou didaktikou tréninku rychlostní cyklistiky mají společné jen počáteční zapracování a závěrečné kompenzační vyjetí, strečink či uvolňovací cvičení.
Využití práce na spinneru ve smyslu jeho využití jako speciálního tréninkového prostředku u systematicky se připravujícího cyklisty doporučuji zvlášť v době kdy se nelze vlivem nepříznivého počasí dostat na kolo, nebo nemá-li tento cyklista možnost tréninku na kryté dráze, nebo jej znudil trenažér (válce). Rozhodně ne na veřejné lekci spinningu, ale domluvit s instruktorem svou soukromou lekci (možnost pro oddíly nebo skupiny hobíků), nejlépe při asistenci svého osobního trenéra cyklistiky, protože jen ten přesně ví jaké typy zátěží, v jakých délkách a ve kterém období má svým svěřencům zařadit do jejich tréninkové práce.
Jízda na spinneru při správně nastaveném posedu a použití nášlapných pedálů je příkladná, poněvadž spinner má velký a těžký setrvačník, pevný převod (festku) a umožňuje ukázkové kruhové šlapání po celém obvodu otáčky, nabízí realistické vnímání jízdy ze sedla, na druhé straně podobně jako na dráhové kolo neumožní svěsit nohy, což výrazně podporuje rozvoj specielní vytrvalosti a specielní pohybové dovednosti.
Pokud se klasické hodiny spinningu zúčastní člověk, který tímto způsobem hodlá začít redukovat svou hmotnost, tak šlápnul vedle stejně jako paní, která z podobných důvodů navštíví lekci aerobiku, který v běžné praxi vlastně ani nenaplňuje podstatu svého názvu. Lidé s potřebami redukovat svou hmotnost mají možnost si s instruktorem spinningu dohodnout redukční jízdy, při kterých se zohlední dané zatížení. Toto je vhodné hlídat sporttesterem hodnotami získanými na sportovním lékařském vyšetření.
Jiní si zase myslí, že se musí na hodině spinningu zcela zmrtvit, anebo prohlašují, že spinning je velká dřina. Takoví přistoupili nebo byli ostatními vyhecování do pro ně nevhodných vysokých intenzit. Zatížili se vysokým odporem a sobě chronologicky nevhodně naordinovanými úseky si v konečném důsledku ublížili z důvodu neznalosti obecně platných zásad tělesného sportovního zatěžování.
Něco na tom bude :-)
Jo, dobra slohovka :o)
Spíš mizerný plagiát
http://www.cyklisprint.wz.cz/spinning.htm
:-)
že je to kopie nevadí, alespoň se s tím člověk nemusí hledat :-)
Za minimálně slušné vůči autorovi bych považoval uvést odkaz na zdroj.
To nepopírám.
Bez dovolení bych nepoužíval veřejně cizí zdroje.
Jsem autorem tohoto článku, vlastně i pisatelem všech dalších na stránce Cyklisprint.
T. Blažek
A v tom původním příspěvku byla tato informace prosím kde? Asi jsem ji přehlédl... ;-)
Neměl jsem důvod dávat za svůj text další informace, abych nevzbuzoval dojem, že si zde dělám reklamu.
Jen jsem reagoval svým způsobem na problematiku " ježdění " na spinnerech.
Mimochodem, s Radkou, iniciátorkou tohoto tématu jsme před lety spolupracovali na tréninku některých cyklistických dovedností.
T.B.
Tak to se omlouvám za ukvapený závěr o plagiátorství.
Pokud odkazuješ na svůj vlastní textpřímo k předmětu diskuse, nelze proti uvedení autorství a odkazu nic namítat.
Píšou sem i jiní výrobci a prodejci, běžně se odkazuje na konkrétní položky na www výrobců či webshopů, pokud je to přínosný příspěvek a ne jen webový spam, nikdo se nad tím nepozastavuje.
To jsem rád a je naprosto v pořádku, že někdo upozorní na plagiátorství a podobné kráděže.
Do diskuze na téma Spinning jsem vstoupil proto, že mě tohle téma zajímá. Vždy se najdou příznivci i odpůrci a pro rozumné lidi to může být předmětem diskuze, výměny názorů, poradenství atd. S mým postojem a názorem na spinn může klidně většina nesouhlasit, to je naprosto normální. Ve sportovním tréninku jsem zvyklý na situace, kdy menšina má pravdu a správný názor, kdy jinak smýšlející menšina pracuje svědomitěji a následně podá kvalitnější sportovní výkon.