Mám problémy s bezp. technikem který nám zakazuje jízdu na kole na pracovišti (areál nemocnice v PM). Podotýkám,že při své práci překonávám tento areál denně několikrát pěšky( cca 6 km denně) a v zájmu zrychlení mých služeb (i v zájmu života pacientů) jsem používal soukromé kolo. Po vytvoření jakéhosi vnitřního předpisu to bylo zakázáno. V poslední Cykloturistice jsem si přečetl jak jakási radnice koupila svým úředníkům několik služebních kol a já nesmím používat ani vlastní!! To jsou paradoxy,že? Poradí mi někdo jak to řešit? Rád bych ho dostal jeho vlastníma zbraněma (normy, bezp. předpisy apod.) Může vůbec takový nějaký vnitřní předpis vytvořit?
Je to pakárna, protože normální návštěvník nemocnice (alespoň u nás) může po areálu jezdit volně. Zaměstnavatel se asi sichruje pro případ nějakého úrazu, aby neměl problémy navíc. To ale aby radši zakázal i chůzi, zvlášť v zimě...
Jasně návštěvník může na kole i autem a já jako zaměstnanec na kole nemůžu.Pochopil bych kdyby to zakázal a pak dal pokoj ale on se v tom vyloženě vyžívá.
Podle mě má tenhle předpis právní pozadí - pracovní úraz, krádež kola...Dojal mě k slzám tvůj argument o záchraně života pacientů, s tím se jeden dnes už moc nesetká. Pro útěchu - průměrnej obyvatel ňujorčan ujde denně 4 míle.
spis ujede.
4 mile to je aspon 1h pesky, to je hodne dobry prumer. Na mestaka. A na Americana. A na prumer.
A popoběhnout či běhat smíš??? Nejezdi nakole, ale na kolečkových bruslích:-)))) Nebo na kolobrndě jako já - ta je taky fajn!
Koloběžky a kolečkové brusle tam jsou vyjmenované taky.
Že zakazuje používání kola je trochu divné, ale ne nijak zvláštní. Zaměstnavatel by měl určit pravidla a způsob pohybu po pracovišti. Pokud zaměstnavatel schválí používání kola a umožní používat vlastní kolo, tak na sebe přebírá veškerou odpovědnost za opotřebení a zničení kola, případně jeho ztrátu a samozřejmě má odpovědnost za případný úraz. Je to dost složité. Zaměstnavatel si musí ujasnit co je pro něho přednější a výhodnější, jestli nést odpovědnost za poškození kola nebo mít zaměstnance, který se umí rychle přesunout.
Taky to muze nechat byt a udelat jakousi tichou dohodu ve smyslu "jezdi si, v podstate je to i pro mne dobre, ale pokud si rozbijes kokos, neberu za to odpovednost, protoze v pracovni smlouve neni o jizde na kole ani zminka". Jinak je to ale cisty alibismus a ten ja teda nerad.
No a to je přesně to co by dobrý a rozumný zaměstnavatel nikdy udělat neměl, je to ta nejhorší varianta. Prostě buď to dovolí nebo nedovolí, ale nemělo by být nic mezi. Něco s mlčením tolerovat se dřív nebo později hodně nebvyplatí.
Takto to nefunguje.
1) Bezpecnost prace predpoklada, ze zamestnanci jsou idioti. Pokud se zamestnanec zrani zpusobem, ktery zamestnavatel nepredpokladal, tak je to stejne odpovednost firmy.
2) Tiche dohody mohou fungovat v opravdu malych "rodinych" firmach, ale jinak je to zlo. Cim vic tychych dohod mas, tim je to vetsi bordel a jenom je to casovana bomba.
a zakazuje jizdu i nejaky vyssi organ, nebo jen onen bezpecnostni technik? vskutku se nejedna o buzeraci absolventa ZS v cerne uniforme?
Mám dojem, že vůbec netušíš kdo je bezpečnostní technik a jaká je náplň jeho práce. Nepleteš si to náhodou s hlídačem ? Ale pokud je pověřený, tak i ten může hlídat aby se nedělalo nic co není dovoleno.
Není-li používání kola výslovně schváleno a dovoleno "ředitelem" podniku, potom by měl každý vedoucí a bezpečnostní technik dbát aby se kolo nepoužívalo.
Mne v práci zkusit okřikovat nějaký hlídač kvůli čemukoli, tak ho jako řádný zaměstnanec asi pošlu někam... Mám své nadřízené, nějaký trotl v uniformě mi může leda tak...
Ten trotl v uniformě tě upororní na porušení předpisů a měl by to oznámit tvému vedoucímu a pokud i ten není trotl, tak by tě měl minimálně napomenout a myslím, že příště by ti uporoznění od trotla v uniformě mělo stačit a pokud ne, tak ...
Trotlovi do porušování předpisů absolutně nic není... Pokud teda neničím firemní majetek, nekradu apod.
Ostatní věci ať si se mnou ale řeší přes mého nadřízeného... Jeho jako nějakou autoritu uznávat nebudu nikdy...
Víš co, my máme v práci taky něco podobného a při představě, že mne bude pérovat nějaký nedouk se základkou, tak to se mi otevírá kudla v kapse... Mám je ze své funkce tak trochu na povel a když vidíš jaká to jsou paka neschopná se naučit alespoň základní věci ohledně zabezpečovacího zařízení, tak mi jakákoli další jejich "kompetence" a mít možnost žalovat na lidi, docela vyvolává mráz po zádech...
Jardo to není nějaký hlídač, to je funkce, ve vedení podniku
patrne manazerska funkce. dej blbci funkci, vymysli zakaz.
Počkej, vážně? Jako že to musí být výslovně dovoleno, aby se to smělo? Není to tak, že když nadřízený můj způsob pohybu po podniku nijak neupraví, je to moje věc?
V tomhle případě musí být jízda na kole po pracoivisti výslovně povolena. V pracovní právo není občanské a tak platí, že co není dovoleno je zakázáno a do toho patří i používání vlastního pohybovadla, kolo je vozidlo a tak jeho použití musí být schváleno.
"pracovní právo není občanské a tak platí, že co není dovoleno je zakázáno" - to vím
"do toho patří i používání vlastního pohybovadla, kolo je vozidlo a tak jeho použití musí být schváleno" - to je divný... A týká se to výslovně jen vozidel, nebo třeba taky nesmím nosit po pracovišti třeba Mp3 přehrávač nebo - co já vím - mít k svačině čaj v termosce? Trochu to zlehčuju, ale ptám se vážně. Jakmile totiž obecně připustím, že co není povoleno, je zakázáno, se seznam položek takového předpisu nutně rozšiřuje donekonečna...
Přece jenom to je o něco víc složitější. Zaměstnanec musí být se všemi předpisy prokazatelně seznámený, mimo předpisů, které vycházejí ve sbírce zákonů. V interním předpise by mělo být uvedeno, že na pracovišti se smí používat jen schválených dopravních prostředků, nářadí a pracovních pomůcek. Pokud takový předpis není a není vedoucím vyslovený individuální zákaz, tak se používat smí, resp. to není zakázané. Problém by ale mohl nastat při uplkatnění náhrady škody. Pro zaměstnance je vyslovení souhlasu i to, že vedoucí prokazatelně ví o použítí soukromého jízdního kola a neměl námitky, pokud zákaz (používání) není upraveno nějakým vnitřním předpisem, se kterým byl zaměstnanec prokazatelně seznámený.
Zákaz používání osobních věcí (termoska, přehravač, a co já vím co všechno) musí být upraveno interním nařízením. Internbí předpisy nemusí být nijak složité, na menší pracoviště zpravidla stačí 2-3 stránky.
Uff, tak v tom začínám dobře plavat. Na práva jsem holt extrémně blbej :-))) Vždycky do těch kliček nějak nešikovně míchám reálnej život, kterej tam očividně nemá co dělat :-)))
Ale každopádně díky, to s tím kolem by mě nikdy nenapadlo a je dobrý se přiučit :-)
Taky používám kolo v rámci mojí práce, objíždím si - teď už jen přes léto - můj rajón. Nejdřív mi to vedoucí zakazovala, jako co když se mi něco stane, ale jak poodešla a nedívala se, tak jsem jí topolánkovsky ukázal, že je jednička - a jezdil jsem dál. Po mně tu začli jezdit ještě dva chlapi - a už nám do toho nikdo nekafrá :-))).
Sam jsem timto prosel a vitezne. Nakonec se sluzebni kolo koupilo.
Predpisy (bezpecnost prace, odpovednost za majetek, atd.) jsou zde proti tobe (nam).
Musis vest boj na linii soucasnych buzwordu:
* ekologicky zodpovedna organizace
* propagace firmy jako inovativni (sam jsem demagogicky pouzival vetu 'i v googlu jezdej na kole a jak jim to pekne vyhledava')
* nadseni nekoho z vedeni kdo to prosadi
Obecne je nutne najit takovy mod, kdy se zamestnavatel nebude obavat
a) rizika uhrady skody v pripade zraneni. Zde je nutna dohoda nebo presvedceni, ze to tak nebezpecne neni
b) rizik spojenych s udrzbou, skladovanim atd. techto kol. Zde je nutna vlastni iniciativa ('ja to budu servisovat nebo se to aspon postaram')
jo takhle to taky zkouším ale zatím je to prd platný.
vybodni sa na bicykel, daj si koliečka, prípadne zober kolobežku
jeste je jedna rada a to, jestli jsi lekar a dobry k tomu, tak jdi do jine nemocnice, mozna ti daji i vic penez :)