Viem, že sa to tu už veľakrát preberalo, ale aj napriek tomu by som vás chcel poprosiť o radu a hlavne čo by ste vybrali vy. Chcem kúpiť 4-sezónny stan (cykloturistika, zimné prechody, trek ...). Do môjho zúženého okruhu som zaradil značky Husky Falcon, Husky Flame, Pinguin Vega, Pinguin Gemini 150, Ferrino Syncro 2, Ferrino Australis 2. Zvažujem hlavne nad pomerom cena, kvalita, váha a veľkosť.
Vaude space explorer, jednoduchý a velmi kvalitní, stan na doživotí. :-)
Ďakujem pekne, za tú cenu. Dať 15-tisíc za stan je fakt sila.
Takový stan bych v životě nekoupil.... Přijde mi že na to co (ne)poskytuje je drahý.
Pravda, vypadá že nic na víc nenabízí, ale to opravdu jen vypadá. Nepotřebuje milion prutů a přes to je to jeden z nejstabilnějších stanů vůbec, čím to asi bude? Dá se stavět celý na jednou, skvělá věc když potřebuješ být rychle v suchu. Sněhové límce v standardu. Vybereš si ze dvou barev, oranžová více na hory, zelená více na kolo. Není to žádný ultralight, ale to od stanu který mě přežije neočekávám. Ta jednoduchost je pro mě největší plus, mínus je cena, ale
pokud chceš kvalitu ...
Ja jen koukam na jednu vec....pruty se strkaji do rukavu? Nebo jak je to resene?
http://www.venturalia.com/images/vaude%20space...
Jestli se strkaji do rukavu, tak do takoveho stanu bych nesel.
Jinak me teda taky nicim extra nezaujal. V dnesni dobe existuje tolik stanu, ktere mnuzes stavet treba zevnitr a maji minimum tyci a vazi mnohem mene. Jinak tohle je klasicka ctyrprutova kopule...co je na tom za zvlastnost? Dost penez za nic...dle meho.
Je to dvou prutá samonosná kopule, pruty se strkají do tunelů které jsou o proti třeba ferinu nějaké mnohem líp průchodné a nezamrzají. Jinak nevím co ti na tunelech vadí, pokud jsou kvalitně udělané, nic se nezadrhává a rychlost stavby je mnohem rychlejší než u zavěšování a natahování. Je trochu těžší ale rozhodně to není levným materiálem, spíše na opak. Váhu asi nejvíce navyšují ty scandiové pruty většího průměru které jsem u žádného jiného stanu neviděl, proto je ve větru tak stabilní. Když nad tím tak přemýšlím, tak je vlastně lehký, protože jiné stany potřebují těch prutů na dosažení stejné stability více, no a čím více prutů, tím logicky větší váha.
Ja ti teda nevim...tenhle tvar (dvoupruta kopule) ma kdejaky stan. A ze by to bylo nejak extra stabilni??? To neni. Je to normalne stabilni. Tak pak nevim, proc kupovat kopuli za nejakych 13 tis, kdyz podobnou kopuli budu mit od Jurka (a nejen jeho) za polovicku. Moje Gemini je taky kopule s dvouma prutama a stala me polovic.
Dnes existuji mnohem propracovanejsi stany, co se tyce prutu a stavby....me by se osobne libil stan, ktery se stavi zevnitr.
A tunely pro pruty. Mel jsem jeden stan s tunelama. A nebyl to stan s tesca. A uzil jsem si. Uz nikdy vic. Ja zas nechapu, co mas proti zavesovani? Ja mam Gimini sam postavene za minutu a chlup. A to i ve vetru.
Ono to na fotkách vypadá jako obyčejný stan, ale věř mi není. Má plno detailů které usnadňují živo a kvalitu poznáš jedině pohmatem a pořádnou prohlídkou stanu. Myslím že si ve Skotsku, tam by neměl být problém si ho v nějakém obchodě prohlédnout, věřím že by jsi velmi rychle změnil názor a s Jurkem bys ho ani náhodou nesrovnal. Proti zavěšování nic nemám, prostě mi tunely Vaude příjdou o něco rychlejší. Je zajímavé že u horolezců je velmi oblíbený pro svou stabilitu tak nevím.
Vaude tu maji....oblibena zdejsi znacka:-) A zaujalo me od teto firmy jinci modely. Tenhle me teda nezaujal vubec. Ale je to asi vec nazoru...je zbytecne se tu prit.
Ano, dělají skvělé ultralighty, ale ty rozhodně nemají takovou životnost, no a když už zaplatím 10 000 Kč, očekávám že mi vydrží opravdu dlouho. U těchto stanů je totiž přímá úměra mezi váhou a životností. Michale, vždyť my se nepřeme, jen zastáváme jiný názor. :-)
Věřím, že ta cena bude asi nějak odůvodněná. Kdybych plánoval expedici na sedmitisícovku, asi bych do toho šel. Jinak by se mi nechtělo kupovat stan, o který se musím bát, když ho nechám někde v kempu nebo v sedle stát a jdu na denní výšlap. Odcizení se asi do té životnosti nezapočítává, co... :-)))
Ale vážně: píšeš, že ten stan tě přežije. To jsou hodně silná slova - jaká je u toho zaručená životnost a jak je udávaná? Věřím, že kvalita materiálu bude určitě někde jinde, než u levnějších stanů, ale zase že by se dala zaručit na desítky let, to dost pochybuju. Stan se z principu staví, bourá, balí mokrej, suší, odlamuje se z něj led atd. To mi teda ten materiál blíž popiš... Nic ve zlém, jen mě to fakt zajímá.
Když mám 92 a půl roku, tak mě asi přežije. :-)) To přežití majitele bylo myšleno samozřejmě z nadsázkou. :-) Životnost stanu je závislá hlavně na způsobu jeho užívání a péči o něj. Chtěl jsem jen zdůraznit, že kvalita použitých materiálů a kvalita zpracování je nesporná. Použité materiály vypisovat nebudu, kdo má zájem může si je najít na jejich stránkách. Stan jsem vybíral 3 měsíce na internetu, prošel stovky stránek českých i zahraničních, no a výsledkem je vaude space explorer. :-)
No a jak ho teda používáš na kolik let takového používání s ním počítáš?
No prece do konce zivota... Ale s tim ja pocitam i u Gemini:-) A dost tomu verim, ze to vydrzi...za 5,5tis
Porovnavas neporovnatelne...ultralight a expedicni stan:-)
Ten stan ma jen silnejsi hadr. Klacky ma Al 7001 T6, takze zadne tebou psane. Stabilitu bude mit uplne stejnou, jako kdejaka kopule. To, ze nepodfoukne. Kdyz si dobre zahrabnes stan i bez limcu, tak ti nepodfoukne ani ten. Jen se na to clovek nesmi vykaslat.
Zivotnost. Na cely zivot? Hm...to ti nezaruci NIKDO, ikdyby ten stal chvalili do nebe. Znam spoustu stanu za polovicni cenu, ktere uz dost vydrzeli. A ver, ze znam lidi, co se tahaji do poradnych krpalu a spi v nem nekolik desitek noci v roce.
A pak tech 3,5kg... na zadech to poznas a casem ti to bude dost vadit. Na kole se to veze, ale tahat sebou expedicni stan, co ma 3,5 kila...to fakt ne. Na to si opravdu koupim ultralight s polovicni vahou a za 10 let si s klidnym svedomim koupim klidne novej:-)
Gemini ma cca 3,2 kila. Rikal jsem si, ze to je pohoda. Kde kdo mi rikal, ze me bude na zadech kazdej gram stvat. A stve. Kdyz pak clovek jde po horach a pocita, kde mohl usetrit na vaze....stan 1,5kilo, spacak 0,5kg, .... Pro me je teda nejdulezitejsi vaha. Ale ne na ukor kvality. Proto mi prave stany od Vaude z rady ultralight prijdou velice dobre v pomeru vaha/cena/kvalita.
Navic tazatel to chce na cykloturistiku, treky a zimni prechody. Az na ty zimni prechody nepotrebuje expedicni stan. Uplne zbytecne, zvlaste za tu vahu. Jestli dela zimni prechody, tak si musi ujasnit kde a na jak dlouho. Kupovat si expedicni, drahy a tezky stan kvuli 5 dnum v horach...zbytecne. Zimni prechody se bezne delaji se stanama za polovicni cenu....Tatry, ruske hory, Alpy, ... A bohate staci.
Psal jsem že má scandiové pruty a za tím si stojím. Co si představuješ pod označením T6? Jurek ti za nemalý příplatek dá scandiové pruty o průměru myslím 8,5 mm, vaude space explorer je má v základu 11 mm, což je secsakramenský rozdíl v pevnosti. Taky má v základu sněhový límec,YKK zipy, u jurka zase příplatek, schválně to spočítám a dám vědět kolik by ten jurek stál, kdyby chtěl být aspoň trochu konkurenceschopný s vaude. Vaude space explorer je expediční stan o váze i s obaly 3,4 kg, vnitřních rozměrech 215/165 cm a ceně 350 euro. Vaude odyssee je ultralight stan o váze s obaly 1,9 kg, vnitřních rozměrech 205/120 cm a to ještě v nejširším místě, pruty nemá 11 mm ale jen 8,8 mm a světe div se, stojí taky 350 euro. Oba jsou pro dva lidi, ale v tom ultralightu bych se mačkat nechtěl. Takže pro mě je volba jasná, za stejnou cenu větší pohodlí, rychlejší stavění, životnost, odolnost a plno vychytávek které by na ultralightu zvyšovaly váhu což je nepřípustné. :-) Zažil jsem i u nás v létě takové vichry, které by s toho ultralightu udělaly draka. :-)) Já těch 3,4 kg na tříkolce uvezu a v horách kvůli bezpečnosti i unesu, ve dvou lidech se to dá.:-)
Takže spočítáno, vybral jsem jurek trek 2, ten se nejvíce podobá vaude space exploreru. Jurek v plné palbě výjde na 340 euro, vaude v základu 35O euro, docela šok co?
Tebe to tak sokovalo? Me ne. Neni duvod....:-)
Ty nam tu furt dokazujes, jak je ten tvuj stan vyhodny. Ale to tu nikoho nezajima. Me zajima to tve "stabilita". Promin, ale co cekas o klasicke dvouprutove konstrukce? Ja od toho zazrak necekam. Hrabosh uz ti tu citoval primo ze stranek Vaude, jak se zvysuje stabilita stanu.
Ukaz mi nazorne, kde je rozdil ve stabilite mezi Gemini a tim tvym....Postav oba stany vedle sebe a porovnavej. Takhle jen hazis hrach na zed a presvedcujes me o necem, co nemas podlozene.
OK....Nic prosim te nepocitej. Je to zbytecne. Me a koukam ze i par jinych lidi nepresvedcis. Me ten tvuj zazrak za 350 euro jako zazrak nepripada. Ja bych ho nekoupil. Za polovic mam kvalitni stan, ktery je pro me ucely (cyklistika, VHT, zimni prechody) maximalne dostacujici.
Navic zase pletes hrusky s jablkama. Expedicni stany a ultralight stany. Porovnavej expedicni s expedicnima a ultralight s ultralightama.
A uvedomujes si ten rozdil vahy....1,5kg. Me tech 1,5kg po mesicnim putovani s baglem na zadech dost stve.
A ty se tu porad obracis na nejakou stabilitu, ze ten tvuj vydrzi vic. Kde je nejake porovnani? Nebo si to jen myslis? Ja mam pocit, ze si to jen myslis. Ja v tom svem stanu zazil uz par poradnych vichru a bez problemu.
Já nikoho nepřesvědčuju, každý ať si koupí to co je jemu blízké. :-) Jen jsem psal důvody proč je mi blízký ten vaude, nic víc, nic míň. Někdo může mít i jiné nároky než ty a může mu tohle počtení pomoct ve výběru. Spíše mě štve ta typická česká vlastnost, v životě to neviděl ale už na 100 % ví že je to na hovno. Já jsem měl jurka a viděl jsem v akci i ten vaude, proto jsem si dovolil napsat že za tu cenu stojí. A jestli pletu jabka z hruškama, to je věc názoru, někdo možná pochopí co jsem tím srovnáním chtěl říct, ty to určitě nebudeš.
Ano. Taky nesnasim typickou ceskou vlastnost....a jak ty vis, ze jsem ho nevidel?
Ale koncim. Myslim, ze tazatel jasne napsal, co chce a hlavne za kolik to chce. Tenhle stan je pro nej trosku mimo. Tak nevim, co tu porad resime. Jestli sis dal za cil me presvedcit, ze ten stan je uzasnej, tak je to zbytecne. Nepresvedcis me....
Většina stanů co si Peter vybral, je menší a těžší, pak níže psal že by nešel nad 8 000, neupřesnil měnu. Na Německém amazonu je k mání za 315 euro, což je myslím pod 8 000 Kč. A opakuji, nikoho nepřesvědčuju, jen píšu že existují i jiné alternativy. A už toho necháme, mír jo?
Jak mir? Ja nebojuju...:-) Jen se tu zbytecne hadrkujem o kusu hadru a klacku...
OK...
T6 je označení tepelné úpravy, se scandiem nemá nic společného.
Přidám taky názor-lepší vyměnit tři stany za cenu kolem 4000Kč,lehčí a "zavěšené"(nic proti tunelům-při stavění celkem pohoda,ale při rozebírání problém,pruty se vyvlékají a potřebuješ moc placu-takle prut ohneš a stan jak zavěsíš tak i sundáš bez problémů.jednou bys to zkusil a nic jinýho bys nechtěl).Nic proti stanům horolezeckým,ale kolikrát v životě budeš stanovat na Everestu za vichřice?Já ani jednou.
michal chápu. Měl jsem stan s tunelam a mám stan na zavěšování.
S tunelama už NIKDY! více.....
Já bych zas už nikdy nechtěl stan, kde se tropiko přehazuje přes postavený stan. Nevidím v tom jedinou výhodu.
Nespornou výhodou stanu stavěného najednou zvenku je ochrana vnitřního stanu např. před deštěm při stavění, a mnohem rychlejší stavba takového stanu ve větru.
Kdysina horách jsme leželi ve stanu, žrali co jsme mezitím uvařili, a bavili se tím, jak se zoufalci vedle nás snažili přehodit tropiko přes klasického Jurka. Začli stavět současně s námi, a to nebyl žádnej extrém, odhadem 20, v nárazech možná 30m/s...
Tak to byli vážně zoufalci. Jurka lze (to je jedna z jeho předností, které u jiných podobných stanů postrádám) úplně v pohodě postavit po tropikem. Vyzkoušeno mnohokrát v praxi. Ve velmi prudkém větru to není tak snadné jako v bezvětří, to dá rozum, ale ve dvou pořád v pohodě a v jednom s trochu přemýšlení taky...
Stavět Jurka pod tropikem? Mohl bys trochu naznačit postup?
Snadno. Rozhodím tropiko přes sebe i zbytek věcí, pak rozvinu stan, umístím pruty do rohů podlážky, tropiko chytí zhruba tvar, stan zavěsím. Ve větru musím zpočátku tropiko zatížit a pozdeji přichytit na pruty, ale ve dvou nemuísm ani to. Stan od jurka nemá ve špici kroužek, ale lanko s olivkou, takže to lze, pruty se ničím neprovlékají.
A není jednodušší mít stan, který stavíš normálně zvenku?
Není. Ne za cenu věčného boje s tunýlky. Ostatně - ruku na srdce - v kolika případech z deseti skutečně stavíš stan za takových podmínek, že to využiješ? V jednom? Nejspíš ani to ne...
Vlastním už třetí samonosný stan a mnoho dalších jsem stavěl, a jsem pevně přesvědčen, že prostrkávání tunýlkama je vždy rychlejší než šaškování se šňůrkama.
...mám gemmu - takovej menší typ - váží 2 kg i s tyčkama. Vnitřek je sešitý s tropikem. Staví se v pohodě. Samozřejmě samonos. Je to perfektní stan. nechápu, že ho přestali vyrábět . Vlastně -- dělají oni ještě stany ?
To je ten Mantrap, na jedné straně geniálně lehký, uvnitř dost velký na vaření pro dva a ve vichřici měl díky konstrukci geniální stabilitu. Ale měl pár zásadních nedostatků.
Nene, nebyli schopni vyvinout jiný systém, než ty svoje laminátový pruty, a ty by dnes koupilo jen pár zarytých příznivců Gemmy;-)
Přesně tak. Ve větru to byl bezkonkurenční stan, ale ta stavba! Pamatuju cestu ve skupině se čtyřmi různými stany - tři dávno stály, gemma ještě ležela...
Mantrap má míň prutů (tuším 14). I ve větru se dá stavět srovnatelně rychle jako Jurek.
Akorát ty pruty nejdou stavět v tlustých rukavicích. A stavět stan holejma rukama na ledovci, nebo na obyčejným hřebínku Roháčů či Fatry při -20 a větru, to je fakt chuť:-/
můj mantrap má 4x3=12 prutů. Po několika stavěních to mám tak v ruce, že ho vztyčím potmě. Jednu ruku musím mít holou. Ruka, která drží prut může být v rukavici. Mě všeobecně na stanech vadí, že se dělají z tmavýho materiálu - je v nich tma. Můj příští bude světlý -- no jo, ale ten je zas v lese vidět...
Nechceš se sázet, že né?
Ty delší oblouky, co jsou úhlopříčně z rohu do rohu, jsou po čtyřech prutech. Vzájemně se kříží uprostřed, s kratšíma obloukama nad vchodama ve čtvrtinách.
Jak moc stan propouští světlo je snad v noci jedno, a ve dne v batohu taky;-)
já s tím nikdy neměl problém.....
Ale já jezdím se staněm málo. Většinou jezdím pod širák a když je hnusný počasí, tak natáhnu pláštěnku a postavím přístřešek. Bez problémů to udrželo opravdu slušnej vítr. Nadouvalo se to sice, ale zase ten vítr má kudy uniknout pryč a v pohodě....
Zdravim,tento Tvuj prispevek me velice zaujal.Tez uvazuji o stanu pro 1 osobu na kolo.Dal bys nejaky presny typ po cem se podivat?Samozrejme po stanu staveneho najednou.Jsem teprve zacatecnik.Diky moc.
To patri pro Joe@CUBE.
Ahoj, asi Tě zklamu, ale stan pro 1 osobu jsem nikdy neměl. Osobně si myslím, že stan pro jednoho má již tak špatný poměr přínosů v porovnání s vahou a cenou, že se prostě nevyplatí. Na sólokolovandry jsem vozil celtu, později plastan, na hory nosím žďárák, na kempování u vody kdysi Mantrap, pak Jurka Atak, dnes cosi pro dva od Colemana.
tak tu váhu navyšují dost pravděpodobně jak pruty, tak i dost ty zátěry podlážky a tropika.
stany Vaude o kategorii níž mají podlážku třeba 2000-4000 mm vodního sloupce, tento má 10k, to je pak velký rozdíl v hmotnosti. stejně tak oboustranná silikonizace tropika.
co se týče prutů, tak za tuto cenu bych očekával něco kvalitnějšího. slitina 7001-T6 se používá už u několikanásobně levnějších stanů. např. konkurenční model od Jurka Midi 2 používá slitinu 7075 T9 v průměru 8,6. stan je ve výsledku přibližně stejně těžký a bude podle mě odolnější než Vaude Space Explorer, nebo nastejno. a to za poloviční cenu.
prosim o radu, mam vybrano nekolik modelu stanu pro 1 osobu a vybaveni a nevim, ktery zvolit-jsou to Vaude Hogan Ultralight nebo MSR zodiac 2. Jeste jsem nevidela Jurky Nano ci Mikro. diky moc za radu.
Ještě jsem neviděl stan který by vydržel vítr 30m/s a byl jen na dva pruty (a to jsem je i prodával). Tahle klasická konstrukce s překřížením v jednom bodě a velkými víceméně rovnými plochami silný vítr neustojí. Nemůže, s tím nic nenaděláš. Materiál není v porovnání se stany za polovinu peněz žádné lepší. Nechápu proč za to vysolit tolik peněz...
Troufám si říct že to ustojí, má masivní pruty které vydrží mnohem více než u ostatních stanů, po založení sněhových límců kameny, nebo přiházení sněhem nemá kde podfouknout a kvalita zpracování nedovolí aby ti to vichřice někde načala, to potom jde stan velmi rychle do stanového nebe. :-)) V takových podmínkách oceníš kevlarové tunely a oka z ocelových lanek a plno dalších detailů které zabraňují prodření nebo utržení některé části stanu. Pravda, navyšují váhu, ale můžou ti zachránit život. Prostě nechápu že člověk který dokonce stany prodával, může stan odsoudit jedním pohledem na fotku z netu. Jo a podobný stan Jurek z řady extrem ze scandiovýmí pruty(tenčí než Vaude) a sněhovými límci není o moc levnější, tak asi tak. :-)
A protože je ten stan velmi odolný ve větru doporučuje výrobce v takovém případě použít více tyčí:"In extreme conditions a second set of poles (optional) can be inserted for extra storm-proof stability." http://www.vaude.de/hps/client/vaude/public... a pro jistotu to neuvádějí v manuálu, ale v krátkém popisu stanu. Takže na základě pohledu na obrázek můžu hodnotit a shoduji se s výrobcem :)
Už to tu vážně bylo. Když se koukám na tebou uvedené stany (typ, cena atd.), tak bych stejně jako minule doporučil nebrat nic z uvedeného a koupit stan od fy Jurek - např. http://www.jurek.cz/view.php?cisloclanku...
Jsou to do detailu vymakané stany, které se mi osvědčily i v poměrně extrémních podmínkách - a to mám deset let starý exemplář, který má dost nachozeno. Stejně bych ho bez obav vzal do extrému zas. Zkrátka - nemám nic proti těm, cos vybral, ale s tímhle mám dobrou zkušenost.
Záleží na tom, co si představit pod pojmem "DOCELA extrémní podmínky". Zrovna odkazovaný Tramp bych se docela bál vzít na opravdové hory. Když jsem viděl, jak se dva trampíci pokouší ve čerstvém větru (20m/s to mohlo být?) přehodit tropiko přes stan, než se jim to povedlo ukotvit, měli jsme ve staré blbé gemmě uvařeno a byli zalezlí ve spacákách... žádnej extrém, Kavkaz, vedle Prijutu 11, 4000mnm. Měl jsem Jurka taky, skoro 10 let, na denní stavění a bourání vydržel celkem hodně, ale pojem extremní opravdu není namístě;-)
Jasně, vycházel jsem z toho, jaký styl používaní je v dotazu. Ale když srovnáváme s Gemmou - ta je skvělá, pokud špatné počasí začne AŽ TEHDY, když ji máš postavenou. Ale pokud stavíš v prudkém větru, dešti, vánici, vsadím se, že než všechny ty pětiúhleníky nastrkáš, já už budu v Jurkovi ležet :-))) Ověřeno v praxi. Ti trampíci asi moc šikovní nebyli, nebo nevím... Jurek je právě vychytanej i do takových detailů, že jej v dešti můžeš postavit celej pod tropikem, takže v něm máš krásně sucho.
Má podle mě jedinou nevýhodu: poměrně velká pole, do kterých se může opřít vítr, takže při prudkém větru hůž izoluje. Na takové podmínky je Gemma opravdu ideální... Ale tuhle vlastnost mají ostatní uvedené stany taky - je to daň za jednoduchou stavbu.
Já bych našla jeden detail, ve kterém propracovaný nejsou a to je věc, co mě od Jurka odrazuje :-(
Konkrétně to je látka, ze které je stan vyroben. Po dešti, nebo stačí jenom rosa ten stan absolutně neschne :-( A balit mokrej stan? A nebo čekat, až oschne?
Já mám asi 12 let stan, bohužel se už nevyrábí, stejně jako starý dobrý Beskyd. Nedám na něj dopustit, bohužel jsme se kapku rozrostli a na léto, budeme-li chtít s prckama vyrazit) musíme koupit větší stan. Taky to řeším, čtu diskuse .... Na ten náš starej stan, stačí aby minutu svítilo sluníčko a je suchej, stejně tak po pár minutách hodně slabýho větříku. V podstatě po celonočním dešti, pokud ráno neprší, tak ten stan je suchej a možno ho hned sbalit. Vyráběla ho firma Mountent Bradlec, znáto to někdo?
Mountent... Super značka. Mám od nich stan Hurikán. Bohužel tak před 10i lety zkrachovali a Hurikán dosluhuje :( Lišili se tím že to šili z čehosi podobného Pertexu a nepoužívali zátěrové textilie.
Já mám myslím Pamír, taky dosluhuje, navíc potřebujeme větší. Ten materiál mi právě přišel špičkovej, z podobnýho (možná toho samýho) byl i stan zn. Beskd (taky už se nevyrábí). Ten stan ve kterým se vyspí 3 lidi vážil ani ne 2,5kila.
Nevím co je zátěrová textilie, ale švy měl podlepený a nikdy do něj nenateklo.
Já mám Phad X-2, zkusil jsem si vzít asi 10 stanů, každý postavit, lehnout si do něj, složit a kouknout na cenovku, a vzal si tento. Na zimní přechody by se ale hodila větší předsíňka a sněhové límce.
Každému vyhovuje něco jiného. Já preferuju vnější konstrukci, rychlé stavění, dobrý poměr hmotnost vs. vnitřní prostor a dobré odvětrání. Je asi 5 dalších podobně velkých stanů, se kterýma bych byl taky jakž takž spokojen, a pak asi 20, na kterých by mě něco neuvěřitelně štvalo od prvního postavení.
Říct obecně, "tohle je nejlepší univerzální stan" prostě nejde. Vybral sis navíc dost protichůdné požadavky. Na zimní přechody by bodly sněhové límce, dost místa na bagáž, a odolná konstrukce, což se neslučuje s požadavky na malý a lehký stan na kolo.
Ke konkrétním modelům:
Gemini 150 - má kámoš, nic zásadního proti němu nemám
Vega - těžká a uvnitř malá
Falcon - neznám, ale vypadá fakt moc dobře
Flame - malé úložné prostory (kam dáš v zimě 2 bágly, a jak se pak polezeš ven vyčůrat?)
Ferrino - kvalitní jsou HighLab věci, ale tam je zas brutální cena.
Australis bude lowcost, má mj. laminátové pruty - koukni na tu váhu, a to je Ferrino proslavený vylhanýma údajema o váze.
Stardust nevypadá špatně, ale preferoval bych méně nápadné barvy třeba do zimních Roháčů, a s ohledem na zkušenosti s Ferrinem bych ho důkladně prohlédl naživo, abys nedostal kolíky s pevností pletacích jehlic a podobné radosti.
S mnohým s tebou súhlasím. ten Flame sa aj mne zdá veľlmi malý (na úkor váhy). Ako hovoríš Australis je zase veľmi ťažký (4kg dvoj miestny stan to je fakt veľa). Mojimi favoritmi zostávajú Ferrino Syncro 2, Pinguin Gemini 150 (ten však nemá snehové límce) a Husky Falkon (dobrá váha, veľkosť). Pozeral som aj na stany od Jurka, avšak ich prevedenie ma nejako zvláštne nezaujalo a cenovo sú nad moju povolenú finančnú hranicu :-(. Ak by som však uvažoval nad stanom od Jurka, rozmýšľal by som nad Alp 2, Top 2, alebo Trek 2, ostatné sú pre mňa veľmi drahé a do nižšej rady by som radšej nešiel. Hľadám niečo z rady 4 sezónnych extrem stanov a na dva stany, jeden 3 sezónny a jeden zimný proste nemám.
Myslím, že dlouhodobě se dva stany vyplatí víc, než jeden univerzál. Proč ničit drahý zimní stan v lehčích podmínkách přes léto? Když navíc v lehčích podmínkách obvykle spím víc nocí ročně, než v těch těžších. Stan není věčný, poměrně rychle odchází. Samozřejmě záleží na tom, jak a kam jezdíš, ale stojí za úvahu, jestli to opravdu nevyjde finančně líp, koupit dva.
A jsou i jiná hlediska: Proč vozit v období jaro - podzim váhu navíc atd.
Mel by sis opravdu rozmyslet, jak casto do tech zimnich hor chodis. Je zbytecne si v lete na trek brat ctyrsezoni stan, ktery ma 3,5 kila, kdyz si muzes vzit lehci stan, ktery ma treba dve kila. To same je to u spacaku.
Ja driv hledal stan, jako ty. Prevazne na treky a kolo a jen OBCAS do zimnich hor. Bylo mi doporuceno koupit zimni stan a lehky ultralight. Nedal jsem na lidi. Ted bych to udelal. Na kolo a treky koupil opravdu lehky a i maly ultralight....kolem dvou kil. A na zimu si casem prikoupil zimni stan. Ale ja nastesti do tech zimnich hor nechodim tak casto, tak zustanu u Gemini a jen prikoupim lehky stan.
Gemini limce nema, ale znam par lidi, co s nim bezne delaji zimni prechody. Neni to uplne ono, ale da se to.
No jasně, vždyť co jsme udělali zimních přechodů s jednoplášťovým čtyřkilovým áčkem, a jaký byly dobrý!!! Dá se všechno. Čímž netvrdím, že bych si dneska koupil nějakej aušus, proč brát špatný, když jsou dobrý. Ale zase vypláznout 13 tisíc za stan, co s ním budu venku jednou za dva roky 2 noci, to je taky blbost :-)))
To je presne ono. Jo, kdyz tazatel napise, ze zimni prechody rad a ze je v zime mesic v horach, tak bych mu i doporucil, aby si priplatil za special. Ale takhle.... zbytecnost.
Drahej stan je pojem takovej...vo nicem. Ja zas koukam po stanu, kterej je zatracene drahej, ale je dvouplastovej, ma dva vchody, prostornej, malej po zabaleni, pevnej a stabilni (ale s cim se to porovnavalo, to nevim)...ale ma 2kg, coz je uzasne pro ma zada!:-) Na dlouhe treky jak delanej. Tusim, ze letosni model ma i malinko pod dve kila.
Ďakujem za rady a postrehy. Teraz mám z toho ešte väčšiu dilemu, ako predtým. Bolo tu spomínané, že je najlepšie mať dva stany, ja som sa však rozhodol pre jeden, platbu dvoch by mi rodinná rada neodklepla:-(0. Nad cenu 8-tis. by som nikdy nešiel. Tá investícia sa mi zdá prehnaná, to aby som zháňal sponzora. Zvažoval som nad pomerom váha, kvalita (vodný stlpec, prevedenie), cena a samozrejme veľkosť. Najlepšie na tom dopadli Jurek Alp 2 Duo (najmä váha), Jurek Dome 2 P (kvalita), Atak 2 Duo (cena), aj keď sa mi aj naďalej stany od Jurka zdajú málo esteticky a prakticky prepracované, Ferrino Syncro 2 (dobrá váha, ale tá oranžova mi akosi vôbec nesedí) a nakoniec Pinguin Gemini 150 Extreme (najväčšia váha, dobrá kvalita a najväčší priestor. Nad tým Husky už uvažujem menej (bojím sa kvality), aj keď pomer cena, prevedenie, hmotnosť sa mi zdá dobrá. Idem na to správne?
Propracovani u Jurka je prave dost kvalitni. Prave kvuli tomu je obliben. Navic neni vubec problem se servisem v pripade treba protrzeni. Zavolas, posles a za par dni to mas opravene. Jurek je v tomhle opravdu dobry...nas zakaznik, naz pan.
A estetika. Hele, ja jednou videl Gemini v Rock Pointu. Jsem zajasal a potichu rekl...hele, tamhle maji nas stan. A prisel jsem bliz a on to Jurek:-) Ver, ze ve skutecnosti vypada uplne v pohode.
Ferrina neznam. Jedine, na co lide u nich nadavaji je rozdilna vaha v katalogu a ve skutecnosti. Jeden clovek takhle od nich kupoval nejaky ultralight a doma ho dal na vahu....tusim, ze mel o nejakych 300g vic. Je to prkotina, ale toho cloveka to nastvalo...zvlaste kdyz ten stan byl drahej.
Gemini je fajny. Me se u neho libila prave ta prostornost. Dva vchody, velka predsinka. Skvele vetra, skvele schne. Navic je opravdu kvalitne udelanej...staci kouknout na detaily a je videt, ze si s tim kluci vyhrali. Ale vaha je taky vyssi nez v katalogu! Ted si presne nepamatuji o kolik, ale je. A se servisem taky neni problem...je to ceska firma.
Rozhodnuti je na tobe...a je tezke:-)
Jeste jukni na stany MSR...delaji taky zajimave baracky....:-) Ja uz mam u nich pravdepodobne vybrano:-)
doporučuji koupit jeden stan "zimní" a jeden třísezonní.
Zimní stan by měl mít lacl, aby ho nebylo nutné kotvit. Jenomže v létě se strašně zasírá a současně zvedá hmotnost o 20%.
Doporučuji koupit něco větruodolného, tj nějaký tříprutový stan (ani jeden z těch které uvádíš). Výše zmíněný Jurek má pěkné stany: http://www.jurek.cz/search.php?rsvelikost=sab... výhoda je že za příplatek k tomu udělá i ty sněhové jazyky, což u ostatních (pokud je tam nemají rovnou) nehrozí.
Zapomen na Husky. Ty ani neumej delat poradne batohy (vlastni zkusenost).
Pinguin, Ferrino...klidne. Urcite bych pridal Ceskeho Jurka. Ten dela opravdu dobre stany.
A kdybych mel doporucit ja, tak doporucim Gemini 150...mam ho doma a je to uzasnej baracek. Ale trosku mi na nem vadi vaha...proto si brzo nadelim darek v podobe lepsiho a hlavne lehciho baracku...:-)
Mal som taktiež jeden batoh Husky, nemá premakaný zadný, chrbtový, odvetrávací systém, ale mne úplne postačoval. Z rady Husky stanov ma zaujal hlavne ten Falcon, ten pomer cena, prevedenie, váha sa mi zdá dosť zaujímavý.
Ja bych se Husky bal....stany zrovna mezi lidma, co chodi do hor, nejsou moc rozsirene a maji na to vsici tak nejak i svuj nazor.
Ja mel od husky dva batohy. Teda jeden ja a jeden pritelkyne. A po jedne letni sezone se nekam vytratila vypln z popruhu:-) Normalne se bud vyparila, nebo tak slehla...nevim. Kazdopadne vim, ze ted tam je misto polstrovanych popruhu kus latky, ktera by nam ty pazury asi urizla. Nastesti uz jsou davno nekde na smetaku:-)
Michale a jakej to bude?
No to prave jeste moc nevim:-) Bud neco od Vaude...nejaky ultralight (Taurus) a nebo MSR Hubba Hubba HP. Zajimave stany maji i Terra Nova.
Já se ptám, fakt mě to zajímá, taky řeším stan, sice ne nějaký ultralight, ale mám na něj svý nároky, někde uprostřed jsem psala, proč mi nevyhovuje Jurek. Ale nechce se mně dát 10 a více tisíc.... i když před 12ti lety jsem si taky koupila druhý nejdražší stan na trhu (první byla výše zmiňovaná Gemma) a nelituju. No podívám se na ty značky, co píšeš, jenže my už potřebujeme jaksi pro víc osob ... :-)
Tohle jsou stany, kde ja koukam hlavne na hmotnost. Taze asi nic vhodne pro kazdeho.
Jukni jeste na pinguin. Ja jsem s nim opravdu spokojen. A myslim, ze tam urcite neco najdete.
O tom schnuti u Jurka vim. Parkrat jsem uz na netu videl, ze to lidem vadilo. Ten muj od Pinguina je suchej strasne rychle. Otevres obe predsine a nez si zabalis batoh, tak je suchej.... Myslim, ze to je jeho dobra vlastnost. Ani se moc behem noci nezapari, kdyz otevres vetrani...
Rozumím, navíc VHT stany se nedělají větší než pro 2 osoby. Jenže já bych chtěla něco hodně kvalitního (a i lehkýho) pro 3 osoby.
Mně příjde to "neschnutí" jako docela důležitej parametr. Docela i důležitější než tisíce u vodních sloupců.
Čísla jsou jedna věc, druhá věc je praktičnost.
Na ty Pinguin kouknu, ale proč ty ho chceš vyměnit?
Ja ho vzmenit nechci. Jsem s nim az moc spokojen, abych ho daval pryc. Byl to nejlepsi kup, co jsem kdy asi udelal. Jen casem si clovek rekne, ze v lete, kdy prsi jednou za 14 dni je zbytecne tahat velkej tri a pul kilovej stan. Na to staci neco maleho, lehkeho....a nebo spat pod sirakem, ale to uz mi moc nejde. Ze by stari?:-)
Takze ho chi jen doplnit:-) Chci k nemu jeden malej, nepohodlnej stan pro dva...ale lehkej. Ikdyz ona ta Hubba je celkem velkej stan (navic dva vchody a dve predsinky). A vaha pod dve kila...
Jasný, tomu asi i rozumím, je to jako mít víc batohů nebo spacáků, ALE záleží jak moc to užiješ. Z mýho pohledu to bylo tak, že stejně nejvíc akcí, vandrů a tak jsme udělali s usárnama, jen tak pod celtu ... jakmile se začalo ozývat to, co ty nazýváš stáří, lidi si pořídili super výbavy a postupně přestali jezdit :-( Já bych tohle asi zvážila, kolik toho ve dvou ještě najezdíte a jestli se ta investice vyplatí, jestli radši nepřežít to kilo navíc. Nejde o stáří nebo o lenost, ale i o to, abys pak za chvíli neměl podobnej "problém" jako já :-) A to ten, že ti ten super stan bude "těsnej" - někde se totiž musí ušetřit, když je to ultralight.
Ještě mi řekni jednu věc - ty bereš 2 vchody a dvě předsíňky jako výhodu? Já z toho naopak mám strach, další zip je (podle mne, ale nechám se ráda přesvědčit k opačnému názoru) zdroj rizika zlobení, zatékání atd.
Ja myslim, ze u nas ta "tesnost" zatim nehrozi. Toho se vubec nebojim:-)
A pak....ja jsem na tyhle veci tak nejak ulitlej. Nekdo utraci za kola, nekdo za auta...a ja za outdoor kraviny:-)
Dva vchody. Pro me jasna vyhoda. Kazdy ma v tom stanu svuj prostor. Kdyz prsi, stan se o predsinku zvetsi a neumlatime se tam. Oblekas se, balis...vse balis na sve strane stanu a druhemu neprekazis. Jdes v noci curat? Nemusis nikoho prelejzat a tim ho budit. A nakonec to vetrani...otevres a mas za par minut sucho...a cisto. Pro me jsou dve predsinky pri vyberu hodne dulezite. A ty zipy. Kolikrat ten stan za rok zavres a otevres? A je jedno, zda znicis jeden zip u stanu s jednou nebo dvema predsinkama...vzdy po rozbiti budes mit "diru" do stanu. A kdyz se tak zamyslim...teoreticky (a asi i prakticky) je vice namahany ten jeden zip u jednovchodoveho stanu, pac ho pouzivaji obe osoby. Navic v tak malem stanu dojde casteji k tomu, ze se svalis na stany (treba kdyz se hrabes ven na to proklete curani) a tim ten zip v te chvili vic namahas.
Me to jako riziko neprijde. Vyuziti a komfort mi za to male riziko stoji.
Tot muj nazor:-)
No tak jak myslíš... Já tady ty diskuse spíš šmíruju, málokdy se aktivně zúčastním, ale ... uvidíme .... :-) (mám na mysli tu "těsnost" :-))))
Jinak ty argumeny beru, i s tím nočním čuráním. My ten stan máme se vchodem u nohou, takže se nehrabeme jeden přes druhého. Ale to pohodlí a prostor - proto se mně strašně líběj tříprutý stany tvaru šestiúhelníku.
A úchylnost chápu, taky jsem jí měla svýho času, jenže se zlepšující se výbavou začali nějak ubývat lidi :-(
Me nejak ubejva cas:-( Ale to se snad ted zlepsi...:-)
Boze muuuuj, co jsi tu na me vypozorovala v souvislosti s tesnosti ve stanu?:-)))
Neboj, nic jsem nevypozorovala, zase takovej POZOROVATEL, jak to možná vyznělo, nejsem :-)) Bylo to myšleno jako že do budoucna, že třeba za rok, za dva tady budeš řešit taky větší stany, tak že si na to počkám :-))))
Mimochodem - pro víc osob. Právě to řešíme taky. 5 už je do Jurka moc :-))) Jenže mně se moc nechce kupovat velkej stan, protože mi přijde, že to má pro mě dost omezenou použitelnost. Jednak nejezdíme vždycky všichni, jednak jsou místa na horách, kde sotva postavím i malej stan, a pak se to špatně dělí do cykobrašn nebo batohů. Takže spíš uvažuju pořídit ještě jeden malej stan a mít dva...
Tak 5 už je opravdu hodně :-) my jsme teda "jen" 4, ale i tak. Dva malý stany, to není blbej nápad. Jenže dva stany po třech kilo je poněkud víc než jeden čtyřkilovej :-((
PS: K tomu nahoře, nechce se mi to tam vypisovat, kamarád má Jurka asi 1-2 roky starýho a ten materiál je fakt neschnoucí, po dešti je to takový zelený nasáknutý sliz (nepromokavý samozřejmě).
No s tou váhou to je fakt. Třeba na příští léto plánujem vzít jednoho Jurka a jedno tropiko od vysloužilýho Jurka. To tropiko se dá postavit i samo o sobě a pokud nebude úplně nejhorší plavák, přežiju v něm s nejstarším dítětem v pohodě. Na váhu to pak vychází dobře. Ale je fakt, že neplánujem nic extrémního, chceme si s dětma projet taurskou cyklotrasu a tam někde, takže kempy apod. Na hory od dvou tísíc už bych si to rozmejšlel.
A materiál - tak to je blbý... Až budu něco pořizovat, dám na to pozor. Dík!
Se dvěma dětma ve vozíku je i taurská cyklostezka extrém :-((( To nemyslím nijak ironicky,spíš jsem zvědavá na nás. Projeli jsme hodně velkou část Evropy (spíš tý východní a jižní) natěžko a příští rok to chceme zkusit se dvěma prckama (snad se vejdou do vozejku) a jsem fakt zvědavá. Ono stačí když někam jedeme autem, těch krámů, co jsou "potřeba", no takže myslím, že budeme rádi, když ujedeme vůbec aspoň 10kilometrů, prostě to chci vidět, budou mi dobrý ty cesty a kraje, kterejma jsem dřív pohrdala, jako že jsou moc brnkačka, třeba nějaký cyklostezky podél řek :-)))))
My jezdíme s dětma ve vozejku dost, ale zatím jen po ČR. Vím, že nějakých 30 denně s nima + nákladem (úhrnem tak 50kg) dám i v kopcích. Ale krámy budem muset těžce regulovat, to je jasný, spíš kvůli prostoru :-)))
Hele, znáš tu taurskou stezku osobně? Jsme ve fázi naprosto volného a nezřízeného sběru informací, byl bych vděčnej za cokoli...
Právě že neznám, dříve jsem něčím podobným opovrhovala :-))) Ale nepochybuju o množstí informací na netu.
Jinak já jsem právě taky na lovu informací :-)) Hlavně o tý jízdě s vozíkem a na těžko.
Jo, je toho plno, to jo. Až to bude aktuální, zabrousím do sekce DoSvěta, tam někoho splaším :-)))
A mám to stejně - jet po upravený cyklostezce bylo samozřejmě pod moji úroveň, hledat si cestu jakkoli jinak než z mapy taky... No, ale ono taky bývalo pod moji úroveň jet méně než sto denně. S dětma se prostě pohled na věc mění :-)))
Zajímavá diskuze: nejsem stanař, takže spím, v čem se dá, když leje jdu pod most nebo do hostelu a nikdy jsem stan moc neřešil, ale zkušenosti diskutujících mě zaujaly. Padl tady výraz "stan co přežije" : pak jsou to tyhle: www.hilleberg.se , taková stanařská ikona...
Mám dotaz/prosbu na všechny (nechci to dávat do burzy): nemáte někdo zbylé, volné, tyče od Gemmy? Nevím jak se ten typ jmenoval, jsou to takové karmínové špagety. Měl jsem equipment uložen u maminky a ona jednou začala uklízet... :-) Beru to jednotlivě, najednou, jakkoliv.. prostě chci zachránit celkem solidní stan. Zn. "Dohoda jistá" . Dík.
pokud by jsi vypustil požadavek na zimní přechody. Dalo by se doporučit mnohem více. Já bych Ti třeba navrhl Pinguin Pluto. Je to skvělý stan, relativně lehký (2,4kg, já vozím stan pro dva který má 1,9kg takže v tomto směru nejsem referenční vzorek) z kvalitního materiálu a velmi pohodlný. Lidi nemají tunely rádi, protože je musí kotvit. Je fakt že dvouprutový stan lze za příznivého počasí postavit i bez kolíků, nicméně ve větru kotvení stejně zapotřebí. A pokud je tunel řádně ukotven, odolává větru lépe než dvouprutová kopule.
Největší výhodou tunelu je, v porovnání s kopulí, velký vnitřní prostor při stejné váze. Ještě více než Pluto se mi líbil Coleman Cobra 2, ale ten se už pár let nedělá- je za něj náhrada Avior X2, ale designově mi prostě nesedí.
Netahám tu na Tebe žádné špeky, ale relativně normální stany, které se dají běžně sehnat.
jinak sám sobě (vzhledem k ceně) asi jednou koupím Coleman Rigel X2, ale ještě si to musím rozmyslet, v tomhle stanu si člověk už vážně nesedne.
Je fakt, že sa to zvrhlo do zaujímavej diskusie a to som rád :-). O niečo som zase múdrejší. Takže do zúženejšieho výberu som zaradil Jurek Dome 2 P (Dome 2 KM) a Pinguin Gemini 150 Extreme. Ja v stane strávim ročne aj dva mesiace (samozrejme že nie v jednom kuse=nepretržite), tak vyberám pre mňa tu najlepšiu alternatívu. So stanom to máš ako s domom, chceš aby bol čo najutulnejši. ako je to vlastne s tým sušením stanu od Jurka???
jo jo já kvůli váze kdysi přemejšlel o tomhle:
http://www.noto.cz/sport-outdoor/stanovani...
přeci jen 1,5 kg .... Míň už to asi u stanu nejde. Ale je to v podstatě zas takový lepší Žďárák a skoro se v tom nehneš.
Já to nakonec rozčísl tím, že jsem si říkal, že v létě a pěšky ten stan stejně nepotřebuju a vysatačím jako vždycky předtím se spacákem a pláštěnkou/celtou a na kolo jsem v podstatě kvůli partnerce koupil Jurka (Atak) a nelituju.
K tomu jak schne nebo neschne jak bylo psáno výše moc nemám co říct. Buď nepršelo, takže byl stan samozřejmě suchý a nebo pršelo furt. třeba cestou k baltu a zpátky jsem ten stan za ty dva týdny stavěl či boural bez deště asi dvakrát. Přesto jsem byl pořád v suchu a v pohodě. Já jsem s ním docela spokojenej....
Ešte raz vám všetkým veľmi pekne ďakujem. tak nakoniec som sa rozhodol pre Pinguin Gemini 150 Extreme Snow. Váha 3.700g, tropiko 4.000 mm, Podlážka 12.000 mm, pre mňa super rozmery. Hlavne sa mi páči veľká predsieň (dobré na varenieň) a samozrejme cena pod 7.000,- Sk. U Jurka ma odradila hlavne jeho cena parametre Torpika 7.000 mm a Podlážky 13.000 mm hovoria za všetko (musí to byť veľmi kvalitný stan). Váhou sú úplne rovnaké. Zajtra idem objednať ten Pinguin a dúfam, že s ním bude spokojný. Dúfam, že mi tie parametre (tropiko 4.000 mm a podlážka 12.000 mm) budú vyhovovať a nebudem ľutovať, že som nepriplatil za Jurka.
S nějakejma milimetrama si hlavu nedělej, jakýkoliv renomovaný výrobce na stan, co má fungovat, nemá dnes problém sehnat a použít odpovídající materiály.
Honba za parametrama je specifikum českého (a koukám i slovenského;-) trhu, na západě to nikdo neřeší a výrobci často ani neuvádějí.
Povšimni si, že Gore nikdy neuvádí konkrétní hodnotu (protože je dosažená za laboratorních podmínek a pro praxi může být velmi zavádějící). Prostě garantuje, že finální výrobek užívaný k čemu je určen, nepromokne a bude tak prodyšná, jak je to jen možné.
Jestli se ti to nelíbí, a chceš aby ti někdo nasliboval nějaká čísla, musíš si halt koupit něco jiného než Gore-tex.
Se stanama je to stejný. Jestli chceš mít jistotu, že nevyhodíš prachy, kup si expediční stan renomovaného výrobce. Jestli spíš pod stanem 60 dní v roce, jak tuším píšeš jinde, stojí to za úvahu. Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.
Presne tak.
Zrovna nedavno jsem cetl nejakou diplomku o paropropustnosti obleceni. Testovali kdejaky hard hadr. Mozna nekdo potkal...tusim, ze to merili v Hudy. Moje bunda byla propadak...a stejne ji nosi spousta lidi (vcetne HS) a spousta lidi je s ni spokojena..vcetne me.
Laboratorni testy jsou proste na prd. Dulezite je, jak jsou vyrobky dane firmy funkcni v provozu. Takze ja taky kaslu na nejaka cisla a radeji se zeptam cloveka, ktery tu vec ma...
A myslim, ze dneska si zadna renomovana firma si nedovoli udelat stan, ktery by stal za prd. Ba naopak. Tyhle firmy se opravdu snazi delat dobre vyrobky.
Jinak Geminy 150 byl vyhlasen jako stan roku...jen si nepamatuji jakeho:-)
Jak říkáš, ta honba za milimetry existuje jenom u nás. :-) Co ti pomůžou milimetry když bude stan špatně ušitý, bude mít špatně podlepené švy, zkrátka bude mít špatné zpracování. Kámoš dal na firemní leták a na úžasných 15 000/10 000mm,
no a po dvou sezonách(výrobce to měl skvěle vypočítané se zárukou)šly švy do háje. Renomovaný výrobce jako například Vaude neoslňuje úžasnými parametry, jejich expediční stany mají parametry "jenom" 10 000/5 000mm, no a přes to si na ně nikdo nestěžuje. To jenom u nás nic nenabízí," ty parametry jsou tak hrozně nízké, takový stan bych nepostavil ani dětem na zahradu", citoval jsem toho kámoše. :-))
jdu ozivit i tuto debatu...
jak jsem v karimatkach narazila na jurka, zkoumala jsem co ma pekneho a narazila na jeden opravdu zajimavy stan.
http://jurek.cz/view.php?cisloclanku=2005092402
co vy jakozto zkuseni cestovatele na nej rikate? A hlavne pro jednu osobu jen, coz mi vyhovuje
Se stanem od Jurka mám ty nejlepší zkušenosti, nerad bych někdy musel jít do jiného.
Ale ten ultralight neznám a obecně jsem nikdy neměl pro tenhle typ (tuhle velikost) stanů použití. Stan beru výhradně tehdy, když nejedu sám, takže ultralighty nejsou pro mě... :-)
No... já si po loňské dovolené absolvované s půjčeným stanem ihned akčně pořídila tento
http://www.huskycz.cz/stan-bret-2os--cervena...
ale zatím jsem si ho postavila jen v obýváku. Je fakt, že od toho zas tak nic moc nepotřebuji. Ten půjčenej, co jsme měli, měl jen jeden vchod, navíc na delší straně (v noci musel zadní přelézat) a k tomu bez předsíňky, takže proti tomu mi tento přišel jako vrchol luxusu. Pravda, uvidím, co budu říkat po prvním použití... :-)
tady ty stany pro vic osob nez jedna jsou celkem provokujici:)) se pak celkem smutne koukam... Ale stan je krasnej:)
Ne že bych byla nějak zkušenej cestovatel, ale obecně prý platí, že stan, má-li být pohodlný, je určen pro o jednu osobu míň, než je psáno... Synáčci (dva) měli stan pro tři a byl jim akorát. Ten náš pro dva nám byl hodně těsný. Ale koupila jsem pak tento, že holt každé ušetřené deko a objem dobré...
když jedu sám, tak se stanem netahám. Ten jsem kupoval kvůli ženě. S8m vozím trio:
http://www.jurek.cz/view.php?cisloclanku...
Tenhle sem zvažoval taky,ale neposadíš se v něm,takže nakonec sem si koupil NANO a absolutní spokojenost a je i o malinko lehčí.
Já stan stavím jen když chcu přespat v suchu a bez komárů-ty spíš v sedě?
Rozdíl mezi Atak 1 a Mikro je cca 60 dkg a 1000 CZK, ale myslím si, že výhody samonosného stanu by stály za úvahu. M.j.: dá se to postavit na skále, na písku i uprostřed salaše. Když po postavení zjistíš, že o půl metru vedle by to bylo lepší, tak to prostě přešoupneš. Stajně tak, když v noci ve světle reflektorů zjistíš, že si postavila stan na cestě kudy jezdí hajný na ranní obhlídku. A ráno před zbalením se dá vysypat. A je taky vetší t.j. pohodlnější. Taky se udává lepší odolnost tropika proti vodě. Nevýhoda: jen jeden vchod, ale pro jednoho obyvatale snad stačí =)
A co dvoumístný žďárák?
http://www.sunshop.cz/eshop/ždárák-salewa-biwi-bag-2---person-detail-O0Z0000101-return_url-mainform.aspx
Když nechčije, je zbytečnost stan stavět. Když chčije a není se kam schovat, tak se v něm dá i vařit (vařil jsem i v jednomístném žďáráku, ale to už je trochu extrém).
Stojí, váží a zabere místa zlomek toho co stan...
nelíbí se mi na něm, že nestojí bez ukotvení k zemi. každopádně než ho akceptuješ, zkus si v něm sednout. V nižších stanech je pobyt utrpení. Když můžeš ven, je to dobrý, ale když prší...
minimálně z 90% spím tam, kde by to, že není samonosný nevadilo, ale také bych o tom přemýšlel. To že si v něm nemůžeš sednout, mi přijde uplně jedno. Záleží na tom, jestli v tom stanu chceš bydlet a nebo jen přespat ve špatných podmínkách, když se spí blbě pod širákem. Pokud v něm chceš bydlet je nejlepší koupit si pro jednoho stan, který výrobce inzeruje alespoň pro dva, ale lépe pro tři. Ale pak taháš něco, co je těžké a na co se hůře hledá prostor pro spaní. Když ti jde o přespání, tak tohle naprosto v pohodě stačí!
Zase když se ti stane, že v tom stanu přeškáváš celodenní bouřku, tak už si asi rozmyslíš, jestli se ani neposadiš a nenajíš
najím se klidně v menším pohodlí. Celodenní bouřku jsem za svůj život zatím nezažil. Pokud bude jen pršet, tak ráno normálně vstanu, zbalím a jedu či jdu dál. Jen málokdy se mi do tý sloty nechce a to prostě zaspím a neřeším nic.
Hm, dovolím si nesouhlasit. Pamatuju nejméně dvakrát situaci, kdy se prostě nedalo jít dál (a žádnej Everest, jen slovenský a slovinský hory), jednou kvůli zdraví jednoho z účastníků, prostě nebyl v stavu jít dál v brutálním počasí, jednou kvůli obyčejnému prudkému dešti (bohužel jsme museli zastavit v místě, odkud se dostávat po mokrým vápenci bylo příliš riskantní). Byly to pokaždé dva dny ve stanu, a můžu ti říct, že i tak to bylo dost psycho. Představa, že bychom museli celou dobu ležet... hrůza. To už radši nosím těch pár deka výšky stanu navíc. :-)
přesně. Mě se tohle právě stalo jednou v beskydech. Celý den bouřky a prudký déšť a kdybych v tom měla celý den ležet... ale zase to mělo výhodu, že stan sem měla s kamarádem napůl... odteˇd s kolem budu vše tahat sama:(
Nemotej hlavu mladým holkám Srstko. A ještě k tomu zadaným :-)))
taky už jsem zažol takový počasí, že jsem nevylezl. Vichřice, padaly stromy atd. Měl jsem udělanej přístřešek z pláštěnky od Jurka (vejš sem dával odkaz) a prostě to prospal. Mám trénink z vojny a tak tedy vím, že 20hodin denně se spát dá :o) Zbytek jsem pozoroval déšť a meditoval....
jasně - na vandru - po několikadenním namáhavým pochodu jsu rád, že se den nemusím hýbat.
aha. To já většinou nedělám. Když jsem na vandru tak jdu každý den. Odpočívám tím, že neujdu třeba tolik a víc se kochám a dělám víc zastávek, ale ta chůze je pro mne důležitá, proto tam jezdím. Jen výjimečně si dám den někde pauzu. Ais jsem to už udělal teď si fakt nevzpomínám kdy....
pojest není problém, ale zkus se v nízkým stanu převlíct..
zkoušel jsem víckrát. Jasně, že je to doma v stoje pohodlnější, ale nemám s tím velký problém. Ten přístřešek z pláštěnky je v tom nejvyšším místě asi půl metru vysoko. Jde s epod tím převlíknout, sbalit batoh a navlíknout se v dešti do tý pláštěnky, co tvoří ten přístřešek a jít dál....
no zatím nic nekupuju, a s tím sednutím, to je pravda. To mi prve nedošlo, ale utrpení by to zcela určitě bylo.
škoda, že pro jednu osobu se nějaké rozumné nedělají, tahat s obludou pro 2 se mi moc nechce.
Njn, to chce jezdit ve dvou, pak se "někdo", kdo se s tou obludou bude tahat, vždycky vylosuje :-)
nj, ale pokud spolecnost nemas, musis se zaridit jinak:)
Po naší krásné vlasti od jara do podzimu stan vůbec nevozím. A to mám poměrně dobrý stan. A do Řecka taky ne. Vozím jen tu nepromokavou plachtu 2x3 m s oky na obvodu a místo na její natažení jsem zatím vždy našel. Ochrání před deštěm - vyzkoušeno, před sluncem - vyzkoušeno, ale ne před větrem a nemáš tam soukromí - taky vyzkoušeno :-) Jezdím ale sám a spím ve volné přírodě a tak mi to nevadí.
Je lehká, skladná a stojí asi 50 Kč.
Pak ještě MSR Zoid (1,6kg)- ten je už pro dva a tudíž o dost pohodlnější.
Dost pohodlí pro dva nabízí Vaude Ferret (2kg). Já vlastním něco podobného a dva lidé se do toho vejdou mnohem lépe než do 2,5-3kg samonosného.
Neboj se nesamonosných stanů- podlážku není nutné kotvit a šňůry lze zatížit kameny.
pls. má někdo zkušenot s tím to stanem : http://www.maxsport.cz/chaos-2--akce-1200.html...