Pro městskou cyklistiku platí zcela jiná pravidla. Co by nemělo chybět na vašem městském kole.
mrkni tuto stranku www.citybikes.cz
Naprostý souhlas se vším napsaným. Jen chybí zástěrka na předním blatníku pro případ deště.
já bych ještě polemizoval s intervaly dobíjení baterek. Svítím hodně často, ale rozhodně nemusím dobíjet za měsíc, či dokonce za týden. To platilo tak před 10 roky :-)
Od té doby, co jsem na kolo namontoval alternátor v předním náboji, mě takové věci nezajímají. Přesto musím dodat, že v tomto ohledu mám stejné zkušenosti, jako autor. Mnoho mých známých nedá dopustit na sportovní vzhled svého kola a potom si dávají záležet na tom, aby nikde nazatměli, bo nemají čím svítit.
Nevím, čím svítíš, ale jestli chceš nejen být viděn, ale také za tmy vidět, pak to, co popisuješ, je nanejvýš na několikaminutové svícení. Jinak není možné, abys jel za tmy v kuse několik hodin a dobře viděl. Jedině,m že bys s sebou vozil několik sad dobíjecích baterek.
V konečném důsledku je takové svícení dražší a náročnější. Já sednu na kolo a svítím i ve dne a nemusím se o nic starat.
Ahoj, nevite o nejakem dynamu na predni naboj, ktere by se ovsem nemuselo prepletat, ale jen prilozilo coby disk mezi kolo a vidlici a zahnutym dratem zahaklo o spice?
Princip podobny jako u starickych rucickovych tachometru z DDR. nekde jsem takove dynamo coby alternativu nabojoveho tusim videl. dik
Vyrábí se více druhů v Německu, např.http://www.parametex.com/product_info.php/info...
Jedno z nich jsem si kdysi za tisícovku koupil a za moc to nestálo. Svítil jsem slaběji než s plášťovým dynamem a podle mého odhadu mi to navíc žralo víc výkonu. Vrátil jsem se k plášťovým dynamům (mám po jednom na přední a zadní osvětlení). O alternátoru v předním náboji ale vážně uvažuji.
Samozřejmě! Sice nevím, jestli je to alternátor nebo dynamo, co mám já v předním kole, podle výrobce (SON) je to DYNAMO. Na přilbě mám sice ještě blikačky, ale to jen jako support...
Jenže nikde jsem se stejně nedočetl, jak to dělají, že můžou jezdit v pracovním oblečení. Na své 7 km dlouhé cestě do práce jsem přestal jezdit o čas, kopečky v cestě skoro nemám a když už jsou, tak je to s kopce, přehazovačku mám nastavenou na nejpohodovější šlapání, věci mám na nosiči, ale stejně přijedu upocený. Teď v létě bych to ještě pochopil, ale je to i na jaře i na podzim :-/ a neříkejte, že se potím víc než Dán nebo Bruselan :-)
Ahoj, no tak v těchto velmi teplých letních dnech je to pochopitelné. Člověk se spotí i v MHD nebo sedíc v kanceláři. Ale jestli máš ten problém i jindy, a jak píšeš nejezdíš tak daleko, tak podle mého se moc oblíkáš nebo jezdíš pořád ještě moc rychle. Ber to tak, že kolečko je pohoda, nikam nespěchej, vnímej atmosféru, zastav se na kávičku :) To už trošku přeháním, ale rychlost a užitečnost kola nespočívá v jeho maximální rychlosti, ale v tom, že je pro tebe město prostupné a že dojedeš z místa na místo bez nutnosti čekání a pochůzek.
Zkus něco okoukat na tom zmíněném webu http://www.copenhagencyclechic.com/
OK, ale jestli si sundám ještě jednu vrstvu, tak budu jezdit už jen v trenkách :-)) už proto je mi divné, že oni můžou jezdit v košilích a sakách nebo dlouhých kalhotách, ve kterých pak v těch kancelářích sedí.
Já také mám stejný způsob ježdění, i když teď pravda, častěji vozím batůžek. Možná je to i záležitost délky cesty, já se třeba při stylu jízdy lehké převody, rychlost okolo 15 km/hod, malé kopce, začnu výrazněji potit až na čtvrtém km. Docela to mám odpozorováno, je to s přesností na desítky metrů pořád na stejném místě.
tak pokud vypozoruješ něco takového, tak to je dobrá indicie pro změnu. Buď změň trasu a jezdi jiným místem nebo změň obvyklou rychlost. Proti pocení pomáhá jezdit do kopce pomaleji než normálně a z kopce (a někdy i po rovině) rychleji. Kritický bývá okamžik, kdy se po vyjetí kopce zastavíš (třeba na červenou). Já si většinou trasu dělám tak, že do kopce jedu na začátku a konec jedu po rovině či z kopce (i když to mám trochu delší a větší převýšení). Je mi jasné, že ne všude je to možné. Další zajímavá věc je to, že v topném období bývá mezi domy ve městě tepleji, než v nějaké okrajové části (třeba nějaký odpočinkový koridor kolem řeky), toho se dá také při plánování trasy využit.
To, co jsem napsal, možná vypadá jak nějaká věda, není. V podstatě stačí jezdit dostatečně pomalu a batůžek nevozit na zádech ale na nosiči. Ti Holanďani jezdí často do kopců pomaleji než krokem (v některých částech Holandska jsou taky kopce). I tak je kolo většinou pořád srovnatelné s rychlostí MHD s tím, že když nestíhám, můžu za cenu menšího zpocení kdykoliv libovolně zrychlit.
teda nevim jak ty, ale cim vetsi je mi zima na koncetinach, tak tim vic se mi zacina potit trup, protoze se snazi nadprodukci tepla kompenzovat zimu a prehrivam se. potreboval bych idealne jezdit v rukavicich loketnich navlecich, trenkach a snehulich.
Pocení je přece naprosto přirozená věc. Myslím, že problém je hlavně v tom, že v našem "kulturním" prostředí je i přirozené pocení považováno za fujtajbl. Navíc pokud se člověk potí pravidelně, pot daleko méně zapáchá, než když se člověk "nespolečenskému" pocení chemicko-dermatologicky brání. Mně osobně vadí daleko víc směs zápachu deodorantů a voňavek s čerstvým či starým potem než přirozeně zpocený člověk po půlhodinové jízdě na kole.
Zrovna Němci a Holanďani patří k "nejčistotnějším" národům (zdaleka nejčastěji se myjí a sprchují). Ale právě příslušníci těchto národů také nejčastěji trpí nejrůznějšími ekzémy a vyrážkami. Osobně se domnívám, že je na čase, aby se poněkud přehodnotila "nespolečenskost" přirozeného pocení.
Deodorant/parfem potreba neni. Pot zapacha i kdyz se clovek poti pravidelne, mene ale prece.
Navic pak nelze obleceni nosit vice dnu po sobe, uz treba kvuli "solnym mapam", castym pranim se driv opotrebuje, o zvysene potrebe praciho prasku a vody nemluve.
A nejde jen o "nespolecenskost" poceni. Jde i o pocit, ja se treba upoceny necitim vubec prijemne, clovek je potom takovy upatlany.
Mimochodem - zminujes prirozene poceni. Jaky je podle tebe rozdil mezi prirozenym a neprirozenym pocenim ? ;-)
Oblečení (spodní prádlo, ponožky, košile) skutečně nenosím více dnů po sobě. A nedělal bych to, ani kdybych se nepotil. Naopak někdy se převlékám i během dne do suchého a čistého. Ale i na ten "nepříjemný pocit upocenosti" si člověk může do určité míry zvyknout. Podle mého soudu se jedná o součást tzv. "civilizačního nánosu" - máme to naučené z dětství. Kdyby nám rodiče a okolí vůbec nevštěpovali, co voní a co smrdí, měl by v tomto ohledu každý ty subjektivní priority jinde. Mně třeba některé kytky vyloženě smrdí (afrikány) a jiné pachy - například kravského hnoje - mi vyloženě voní. :o))
Ten vypěstovaný nepříjemný pocit upocenosti znám od mnoha Němců, se kterými jsem býval často v kontaktu. Byli schopni se třeba desetkrát denně sprchovat. Sotva se vrátili z nákupu, už jsem slyšel:"Ich klebe..." (Jsem ulepený) a šup do sprchy. Pak se šli třeba na dvě hodinky projít a po návratu znova sprcha. Tímhle si ale příslušníci těchto hyperčistotných národů nesmírně poškozují pokožku neustálým vysoušením (paradoxně vodou) a následným vtíráním parfémovaných hydratačních krémů. Pokožka tím ztrácí vlastní přirozenou samomasticí (samozvlhčovací) schopnost. Právě u Němců jsem se setkával s velkými kožními problémy mimo jiné právě z tohoto důvodu.
A to je zároveň také odpověď na Tvou otázku o přirozeném a nepřirozeném pocení. Pokožka sužovaná příliš častým mytím, zvláště v kombinaci s používáním různých mýdel, šamponů a dalších odmašťovadel se prostě už neumí "přirozeně" potit.
Nejsem ale dermatolog, zkus se tedy na to zeptat skutečného odborníka. Od jednoho jsem zachytil nádherný bonmot: "My dermatologové bychom byli nejradši, kdyby se lidi vůbec nemyli..." a pokračovalo to povzdechem, že by jim ubylo práce.
Dle Tvého příspěvku jsem došel k názoru,že jsem podivný hybrid Němce.Němec dle toho,že se často sprchuji(kdykoliv jsem propocený nebo z pocitu upatlanosti "Ich klebe").Neněmec zase proto,že se mi nevysouší pokožka a nepoužívám žádné krémy ani deodoranty.Odpůrce důkladného mytí(a jejich argumentace vysoušením pokožky) jsem většinou našel u lidí,kteří se mi "eklovali".Navíc se mi nestalo(když dorazím k některé známé po jízdě na kole), když se hrnu do sprchy,aby mi bylo sděleno:"nekoupej se,krásně zdravě smrdíš".Nevím,že bych čichal od lékařů zapařenost a zapocenost(odborníci).Ještě jsem neslyšel o žádné ženě,že je úžasná proto,že krásně páchne.Při jízdě na kole se nepotím,ale v moment jak zastavím,pot se ze mne hrne.Neznám krásnější pocit,než se vysprchovat.Jsou činnosti,u kterých se člověk krásně potí a určitě si neříkáme...."žádné sprchování,budeme čichat svou zdravost.."Předpokládám,že není mnoho žen(a jistě i mužů),kteří (když jdou na lauf) se již dopředu nemyjí,aby daly najevo,že žijí zdravě a nemají přesušenou pokožku a kráčí vstříc svému milovanému se slovy:"drahý,pro Tebe jsem se krásně zapařila,čichni.."
Krásně jsi to shrnul. Doložil jsi dvě věci: A) Potvrdil jsi, že se jedná o civilizační nános, B) Stejně jako mnoho ostatních vnímáš mou kritiku jednoho extrému jako obhajobu extrému opačného, což samozřejmě neplatí.
Pokud mě paměť neklame, je z historie doložen výrok Napoleona Bonaparta někdy z roku 1804, kdy své manželce Josefině vzkazoval: "Přijedu brzy, těším se na tebe, hlavně se nemyj!" Nebo to byl Jindřich IV. Francouzský v dopise své milence Gabrielle d'Estrées? Zde se traduje výrok: "Prosím, nemyj se, má nejdražší, za týden jsem u tebe."
Z toho je patrné, že vnímání potu jako nečistoty je dobově podmíněno - viz má zmínka o "kulturním nánosu".
Mám ten dojem,že většina mi dá za pravdu,že je rozhodně lepší inhalovat čistou kůži než deodoranty,perspiranty,pot etc..A historie?V tom Ti dávám za pravdu.Jsem šťastný,že žiji v těchto stoletích.
ano je lepší inhalovat čistou kůži než deodoranty, antiperspiranty, voňvky atd. Ale je mnohem lepší inhalovat pot než voňavky. tedy alespoň pro mne. Obzvláště takový typ starších širších dam a pak také ty androidí (umělé nechty, umělé řasy, umělé vlasy, umělé poprsí, umělé rty atd.) vychrtlé dámičky. Někdy musím opustit tramvaj či vlak metra a počkat na další. To už mnohem raději půlroku nemytého bezdomovce....
Já mám asi chorobu(či alergii)-když je v mé blízkosti někdo naparfémovaný,dělá se mi zle a slabo,málem omdlévám.
já kýchám a teče mi z nosu a očí....
Já takovouto alergickou reakci nemám, ale prostě mi to jen vadí a je mi to odporné. Co mi ale působí vyloženě fyzické obtíže, je smrad z kuřáka. Vadí mi i "čerstvý" cigaretový kouř, ale ten pach dehtu z kuřákova oblečení, dechu, vlasů apod. způsobuje, že se mi svírá hrdlo a někdy v přítomnosti takového jedince vůbec nemůžu mluvit, protože mi selhává hlas, což je při mém povolání docela problém.
Jinak řečeno-Tví klienti pouze nekuřáci?
Ano, je to tak. Pro individuální výuku smradlavého kuřáka neberu. Při skupinové výuce už to takovou roli nehraje. S těmi se pak individuálně setkám až u zkoušky a to si málokdo dovolí smrdět. Většinou můj odpor k cigaretám znají, tak s tím tak trochu počítají.
Jo jo kouř mi vadí taky. Hodně:o( Nechodím kvůli němu do restaurací. Začnu až to konečně zakážou i tady. A ten zatuchlej smrad z kuřáka taky není nic příjemného. Ale kuřáci to nedokážou pochopit. Necítí to. Tedy dokud nepřestanou, pak je jim to jasný hned:o)
Já jsem odnaučený kuřák, takže poturčenec horší turka:o) Fakt ten smrad nesnáším.
Já jsem cigaretu neměl nikdy ani v ruce, natož v hubě. Svému otci jsem velmi vděčný za účinnou výchovu v tomto ohledu. Do pocitů odnaučeného kuřáka se tedy vžít příliš neumím.
Trochu si rejpnu: Říká se, že neexistuje BÝVALÝ alkoholik/kuřák/feťák, ale jen TRVALE ABSTINUJÍCÍ alkoholik/kuřák/feťák. Jak to cítíš Ty?
jo je to tak. Už nikdy se nestanu nekuřákem. Ta "vychozená cestička" tam někde v tom mozku pořád je... Nesnáším ten smrad, je mi z něj špatně, když si někdo zapálí, kde sem, tak jdu pryč protože jinak se ponějaké době pozvrazím nebo dostanu průjem, ale když jsem nervózní, tak má tělo chužt na cigaretu občas i teď. Jistě okamžitě ji bez problémů zaženu a asi bych se pozvracel udělat to, ale ten zkrat tam je. Stejně jako mám občas chuť se opít, ačkoli jsem osm let neměl v puse ani kapku...
Takže ano, je to přesně tak!
ti pitomci to snad nezakážou nikdy, na druhou stranu nechápu provozovatele restaurací. Ty nekuřácké bývají nacpané lidma a přesto budou tvrdit že jim zákaz poškodí živnost. Já mít hospodu tak jedině nekuřáckou
Pitomec by byl ten, kdo by něco takového paušálně zakázal. Restaurace je soukromý podnik a pravidla by měl určovat zásadně provozovatel.
Když zakážou kouření v restauraci, budou kuřáci vybíhat si zapálit před hospodu a na ulici budou před hospodama zakouřené hloučky otravující vzduch i těm, kteří do hospody vůbec nejdou.
to je sice hezke dle idealnich poucek liberalismu a salonniho kapitalismu, ale v realu majitel koureni povoli s tim, ze nalaka kuraky a nekuraci holt sklapnou kufry a budou inhalovat.
Oni jsou snad povinni tam chodit ? :-) Nikdo je nikam necpe... V hospodách se hulilo od nepaměti, tak nevím na co si teď "ochránci" zdraví, svobod a kdoví čeho ještě hrají... Když se mi nelíbí, že je v hospodě moc zahuleno, tak tam prostě nejdu... Dokonce i jako kuřák si vybírám podniky, protože někde je to fakt děs už i pro mne...
mi se libil nekde nastineny koncept, kterym nejaky blogger reagoval na snahy zavest nekoureni i do heren. reagoval tak, ze to uz je i na nej coby nekuraka moc, ze idelni by tedy bylo restaurace udelat povinne nekuracke a naopak pajzly, herny a podobna doupata at si jsou kuracka, ze to proste k te atmosfere spolecenske dekadence patri.
Abych ale nebyl tak příkrý, tak nabízím nějaká řešení:
Co vím, tak nekuřákům vadí kouření především při jídle. Mně ale také... Alespoň od těch hulvátů co sedí u blízkého stolu a kouř mi jde přímo pod nos... Už dnes to mnoho restaurací řeší zákazem kouření v době oběda... Takže mezi 11:00-14:00 zákaz ? Souhlasím.
To samé bych aplikoval i v době večeře, dejme v době mezi 18:00 a 21:00 také zákaz. Potom ale zase v klidu povolit. Když už se někdo může v tak pozdní době ládovat nezdravou hospodskou stravou, tak mu už nějaký kouř těžko ublíží :-))) Samozřejmostí je ale slušně fungující klimatizace nebo alespoň polohou nebo dostatečnou vzdáleností oddělené prostory pro jednotlivé skupinky kuřáků/nekuřáků...
Dalším řešením jsou přímo kuřácké/nekuřácké, viditelně označené podniky... Tohle mi přijde jako nejvhodnější, dokonce tržně nenásilný, způsob, jak lidi naučit jít tam kam opravdu chtějí... Pokud je tu opravdový zájem jak tu pořád všichni říkají, tak nevidím jediný problém, proč by něco takového nemohlo fungovat...
jirka 77
Hele, Ty dekadente :-) Dokud stát bude na cigaretách rejžovat neuvěřitelné prachy, tak ať laskavě drží klapačku a šoupe jen nohama... Na jedné straně se na tom neskutečně přiživuje, a na druhé to bude bez rozmyslu všude zakazovat ??? Trochu schizofrenie, ne ? ;-)
nechci se hádat a nechci stavět mrakodrap, takže rovnou říkám, že nechci odpověď. Mám jiný názor a nezměním ho i kdyby byla jakákoli....
1. V hospodách se nehulí od nepaměti, ale od té doby co k nám dorazil tabák a opravdu hodně jako teď asi tak 200 let. Což je v tý době "odnepaměti" kdy existují hospody jak když plivneš....
2. vždyť si kuř. Je přece naprosto v pořádku, co děláš se svým zdravím. Jen se ne..r do mýho. Když si kokainista šňupe svojí dávku, taky mi nevnucuje půlku. Alkoholik mi taky necpe půlku svýho frťana pokaždý, když si nějakýho nechá nalejt. A taky se mi nikdy nestalo, že by mi někdo bodnul jehlu do žíly a poslal půlku dávky jen proto, že on zrovna teď tu svou potřebuje a já jsem náhodou v dosahu.
Závislák na sexu mě taky neohne na zastávce, když to na něj přijde atd. atd.
Všichni závisláci respektují mou osobní svobodu zaručenou ústavou. Jen kuřáci ne. Proč ne? V čem jste tak výjimeční? Jen v neohleduplnosti v ničem jiném.
Sorry Jardo, víš, že tě mám rád, ale tenhle pohled na věc nepochopím...
Teď mi mluvíte oba z duše. Je to jeden z důvodů, proč dávám přednost jizdě na kole před hromadnou dopravou. A mimochodem - ty umělé "androidní" dámy či dámičky nemusejí být ani starší ani širší, ba ani vychrtlé, aby ve mně vzbuzovaly odpor nebo spíš shovívavý úsměv. I když - půl roku nemytého bezdomovce taky příliš nemusím. :o))
to já taky, ale nejsem z Prahy tak někdy není zbytí....
kdybych třeba dnes, kdy jedu na návštěvu do Střešovic, měl jet na kole tak to je na celodenní výlet a ne na návštěvu po práci :o)
... i když taky bych mohl jet autem (dokud ho ještě mám), že jo? :o))))))
Z domova do Střešovic to máš zhruba 36 km. To snad není na celodenní výlet. Na takové vzdálenosti je auto ještě zbytečné ;o)
no na Jižní město to jedu skoro hodinu....
Když vyrazím po práci, tak bych tam mohl v deset večer být, když hodně máknu nebo když mi nepadne jediná červená:o) No a apk zpátky a po několika hodinách zpátky do práce? Ne dík, radši tím metrem:o))
Tak na toho Napoleona s Josefínou bych, být vámi nesázel. Tuto sázku byste prohráli. Viz http://napoleonika.cz/component/option,com... (www.napoleonika.cz - fórum "Historie, bitvy, události" - téma "Josefíno, nemyj se...")
Souhlasím, skoro každý den stoupám ze starého brna do Kr. pole a upocený přijedu v každém ročním období. Pokud bych v zaměstnání neměl sprchu a druhé oblečení tak mě asi nikdo nedonutí jezdit kolmo, fuj. Myslím, že obecně není ve městě moc zaměstnání kde by byla k dispozici sprcha. Jak je to u vašich zaměstnavatelů?
a to by mě schválně zajímalo, kudy jezdíš, jestli po Úvoze, tak se tomu nedivím. Po Hybešce, kolem nádraží a Janáčkova divadla, dál případně po Jarošce, je to skoro po rovině. Jestli jedeš do nějaké vyšší části Kr.Pole, dál se dají nakombinovat souběžné ulice vedoucí po vrstevnicích (Lidická//Botanická//Veveří) - přejet z jedné na druhou se dá v podstatě kdekoliv a dají se jistě najít vhodná místa.
když jsem dělal v bance, tak by mi přišlo naprosto nepřijatelné nepoužít sprchu, naštěstí byla k dispozici. proto jsem si mohl dovolit dát po ránu třeba 50 km. teď když najedu do práce cca 5 km a vyjížďky přesunuji na odpoledne mi sprcha nechybí . ani v létě není kolem šesté ráno takové vedro, abych dojel zpocený
Mně by se to líbilo, dokonce jsem i uvažoval o tom pořídit si kolo specielně do města. Jenže: do práce to mám sice jen 5 km, ale zato přes hluboký údolí. Půlka prudce dolů, půlka ostře nahoru, zpátky totéž. Je nemyslitelné, abych to jel v oblečení, ve kterém pak budu celý den pracovat. A abych ty svahy jezdil v pohodě, tak kdybych si pořídil kolo do města, muselo by mít stejný parametry, jako moje současný kolo, čímž by to přestalo být kolo do města... Jasně, nemám nic proti tomu občas kolo ve městě tlačit, ale přece nebudu tlačit půl cesty do práce. Zkrátka, opravdu vážně jsem o tom uvažoval, ale dokud nezměním práci & bydliště, tak pro mě do Prahy varianta městské kolo nefunguje...
výmluvy.... www.ekolo.cz
Ale no tak! Až budu chtít babetu, koupím si babetu ;-)))
Divil by ses, ale na tomhle se dá normálně jezdit. Váží to vcelku normálně a když vypneš elektriku tak to jezdí vcelku smysluplně (= nekmitáš nožičkama jak Jurimír se Světluškou).
No nevím, než tohle, tak je možná lepší si vzít knížku a jít si stoupnout na autobus ;-))))
Ja se bez kola tady neobejdu i kdyz auto mam . Jenze pro jezdeni na kole tu jsou jiny podminky . Na kole v nekterych mestech EU to je katastrofa sama o sobe , neukazneni ridici - cyclisti taky ! V CZ co se tyce minusu v cyklistice ve mestech asi vedete , malo stojanu pro kola , tech par kilometru nefunkcnich cyclostezek asi nikoho z cyclistu uz taky nevytrhne . A pri tom by stacilo tak malo aby Vam v ceskych mestech ubylo poluce a cyclisti byli happy ......
Která města v EU máš na mysli? Za sebe mohu říci, že happy jsem, poluci v českých městech neřeším :-)
super článek:) řetaz mám, ale světlo na dynamo a to je horor pro me:) asi budu kupovat nové, fajn inzerce je na www.inzerce-obchod.cz někdy fakt můžete narazit na hodně výhodnou nabídku...Kdyžtak tam mrknetet jestli taky nekdo shání kolo jak ja, ale dneska to není problém, když si nekdo vyložene nepotrpí na nejaké vymakané, které je dražší než auto, tak se dá sehnat v pohode.