A tretry a triko - "nahore bez" se myslim jezdit nesmi. A kdyz to neprepalis a umis plavat, tak se tohle da v pohode zvladnout. Pomalu.
Ja jsem s tim zacal v patnacti a prvni triatlon byl 1/50/10 a do dneska si pamatuji jak jsem v totalnim hladaku zebral u nejake pani pres plot rohlik. Dala mi ho a tak jsem do cile dorazil, sice posledni, ale stastny.
Tak si vem mozna jeste ten rohlik :-)
Bacha ve vode na zuby!
Na jaký ? Už nějakou dobu přemýšlím, že to zkusím, ale zatím jsem na takhle rozumný nenarazil, naposledy mě kamarád tahal na nějakou šílenou "challenge", co bude 3000m plavání v moři, 90km MTB terénem a 20km běh tamtéž. To jsem s díky odmítl 8-]
http://www.melechov.cz , na tenhle, ale nejsem si jist, zda jsem se nepřecenil... Plavání dám, kolo taky, ale 9 km běh...nevim.
Na ten víkend už něco mám, ale díky za tip, třeba to tam nějak vměstnám ;-)
Jinak běh bych jako problém neviděl, v nejhorším to dáš po indiánsku, za 6 hodin se to musí dát bez problémů. Spíš bych se bál toho plavání. V běhu i na kole můžeš zastavit a vydechnout, ve vodě to jde dost špatně ;-_)))
Lehnes na zada a budes placat plouvema jako velryba. Jen te nesmeji ostatni umlatit.
:-)))))
Tak jestli pro začátek na rozehřátí :) tak třeba tenhle http://www.sweb.cz/lesaci/index.htm a příští rok na stejném místě třeba tenhle: http://www.skomt.ebrana.cz/novinky/plan-akci/12...
Oblek
http://triathlonlab.com/image.php?id=1040&...
Kolo
http://www.roadcyclinguk.com/news/images/262...
Boty
http://www.newbalance.cz/produkty/product...
A nemůžeš prohrát :))
MTB jsem přehlédnul
http://www.merida-bike.cz/prodej/Ninety-Six-Team-D
Taky si rikam, ze bez toho to nepujde. Bohuzel na to, abych vyhraval, nemam dostatecne penez:-) A ja blbec jezdil na baresackem triatlonovem ramu:-)
No mimo plavek, kola a bot existuje pár specificky triatlonových záležitostí:
1) Možná se to nezdá, ale voda zvláště horšímu plavci sebere něco sil a 40km mtb hned potom může být pěkná vyšťavovačka. Takže bych si nabalil pár energetických tyčinek. Raději to, na co jsi zvyklý a chutná ti, müsli, Deli apod., než nevyzkoušené carbosnacky a jiné zázraky. Já jsem si nechával v depu čtvrtku grepu (zabalenou proti oschnutí) - šťáva z něj podráždí žaludek a pak do tebe sladkosti pěkně padají. A chce to od začátku kola, i když po vodě nemáš žížu, po malých trochách pravidelně pít. To by mělo zabránit dehydrataci nebo hypoglykemickému šoku (žaket) na konci kola či při běhu.
2) Zjisti si, jaké jsou požadavky na nesení startovního čísla. Pokud ho musíš mít na kole vzadu a na běh vpředu, dej si ho na gumu kolem pasu. Nebudeš muset v depu šaškovat se sichrhajckama.
3) Nenapodobuj zkušenější, nenechávej si tretry v pedálech a neobouvej se za jízdy, když to neumíš. Zdržíš se víc, stojí to víc sil a ještě si můžeš dát na hubu. Radši si do depa nachystej pořádnou hadru na zem, ať nemáš kamínky v botech. Klidně se obuj do ponožek, jestli nejsi zvyklý jezdit naboso a není to v Tvých tretrách pohodlné. Prostě nepoužívej při závodě to, co nemáš pořádně zažité a vyzkoušené. Týká se to vybavení, jídla i činností. Získat můžeš sekundy, ale ztratit minuty.
4) Jestli je ti nepříjemné jezdit na kole v plavkách, převlíkni se do cyklogatí. 10s v depu a přinese to tolik klidu a pohody do zbytku závodu...
5) Hrozí-li déšť, přikrej si věci v depu. Znám jen jednu věc horší než bazénky v běžeckých botách: cyklistické brýle s vodou zevnitř.
6) Plavání a kolo jeď tak, abys ušetřil co nejvíce sil. Jestli máš pulsmetr, nenech se na kole natlačit do anaerobního pásma, i kdybys měl pustit zdánlivě výhodný hák. Závodit můžeš při běhu, jestli se na to budeš cítit, tam jde nejvíce získat, ale i ztratit, pokud si nenecháš dost sil na závěr.
7) Možná budeš cítit, že běžíš strašně ztěžka a pomalu. Nepřecházej do chůze a nezastavuj, neohlížej se, nezrychluj, lepší to prostě nebude. Pivo a guláš je až v cíli a dokud se tam nedostaneš, musíš běžet.
Ty proste nezklames....par vet a naprosto vycerpavajici.
Docela jste me tu naladili, ze mam chud si zas neco takhle pred starim zkusit. Kolo pohoda, plavani jeste vetsi, ale ja vzdy mel silenej problem s behem. A za ta leta nejak nemuzu telo naucit ladnemu behu.... Nikdo nechapal, ze muzu uplavat bez problemu nekolik kilometru (kdyz jsem to myslel vazne tak jsem obden jsem plaval 5-8km), ujet na kole treba 80km, ale po kilometru behu jsem byl totalne hotovej.
Nema na to nekdo navod?:-)
Já ti spíš poradím, jak úspěšně přestat:-/
Kamarád měl přesně ten samý problém. Začal běhat večer, potmě, aby na sídlišti nikdo neviděl, jak se po kiláku zřídí. Běhal kilák denně. Za 14 dnů mu to přišlo trapně málo a začal běhat dva. Pak už to jde samo, jak se dostaneš přes tři, je maratón jen otázka času.
Není v tom žádná věda, žádný tréninkový plán, žádný aerobní pásma, jde jen o to dělat to denně. Já se chystám už pět let, že začnu běhat, bo momentální kondice je ostudná:-(
Tak na tohle ja prave nemam moralku:-)))
U me taky bude problem v tom, ze mam lachtani nohy (ploche a prej dost:-)) ), takze to nekdy dela dost bordel. A tim nemyslim zvuk (placani), ale bolest. Zvlaste na tvrdem povrchu:-( Kvuli tomu jsem vlastne triatlon nechal. Neslo to.
Ale uvazuji, ze obejdu nejake dochtory. Pry v Hradci je nejaka specialka, kde ti vyfoti hnaty, natoci ti je na bezicim pasu a pak ti navrhnou vlozky a vyberou boty.
Stačí 2x-3x týdně. Míň nestačí, víc už chce hodně morálky ;-)
Člověče, pro mne je mnohem jednodušší dělat něco (nemusí to být nutně běh) KAŽDÝ den, než 2-3x týdně. To si prostě řekneš, dneska jsem nic nedělal, a jdeš aspoň oběhnout sídliště, nebo v neděli před večerem vyjedeš na kopec do hospody, dáš jedno a sjedeš domů. Já potřebuju přísnost, jak si jednou něco odpustím, další týden už si odpouštím každý den. Momentálně si odpouštím skoro denně už skoro měsíc:-/
Já jsem ale nepsal že ty zbylé dny je "nic-nedělání" ;-))) Já si tím běháním takhle právě vyplňuju dny, kdy bych jinak nic nedělal. Zkoušel jsem to přesunout na ráno a běhat každý den, ale moc dobře to nešlo, svalstvo nějak nestíhalo regenerovat a měl jsem problémy při ostatních sportech v ty další dny.
Pokud bys měl jenom to běhání, tak i potom by ti podle mne lékař doporučil obden a mezi to nějakou kompenzaci. Ale to už je můj soukromý, nepodložený názor.
To je samozřejmě pravda, uvádí se na regeneraci u plavání den, kolo dva dny a běh tři dny. Tzn, že nemá smysl intenzivní trénink daného sportu (nepočítá se do toho vyklusání nebo cesta do hospody na kole) dříve než po daném počtu dnů - tělo nepodá potřebný výkon a tudíž je nelze zatížit tak, jak by bylo při tréninku potřeba. Ne nadarmo se říká, že odpočinek je základ tréninku. Interval pro kolo platí pro silnici. MTB neznám, je to větší rasovina, tak si možná tělo řekne taky o tři dny.
Amatérský běžec v sezóně má typicky v sobotu a/nebo neděli závod, pak si naplánuje vyklusání a tréninky tak, aby poslední intenzivní trénink měl tři dny před dalším závodem (např. pondělí plavání, úterý vyklusání, středa těžký běžecký trenink, čtvrtek lehké plavání, pátek lehké vyklusání, sobota závod). To, že to vyjde ne vždy jako násobek tří dnů doladí vložením méně intenzivního běžeckého treninku nebo dalším doplňkovým sportem. Cyklista to má podobně, před sobotním závodem si dá trénink v úterý a ve čtvrtek, mezitím se nebrání plavání nebo vyklusání, ale jen piánko, pro dobrý pocit, ne pro zvyšování kondice. U triatlonu je to trochu složitější, musíš naladit všechny svalové skupiny na tři různé disciplíny do jednoho dne.
-
Pořád se ale jedná o intenzivní trénink, kdy tělo potřebuje čas na odpočinek. Když zdravý člověk uběhne volným tempem kilometr, musí být odpočatý za deset minut. Kdo jezdí na kole do práce, taky jezdí denně a neřeší to jako trenink. Tady nemluvíme o žádném zvyšování výkonnosti, spíše o kompenzaci sedavého způsobu života. Pokud nemáš problémy s páteří či klouby, proti denní porci 1-3km volným tempem nemůže říct žádný doktor ani slovo.
S tou kompenzací máš pravdu. Každý ale potřebuje kompenzovat něco jiného. Já mám problémy s páteří, a moc mi pomáhá badminton, člověk se krásně protáhne a proskáče do všech stran, v teple, žádné nebezpečí, bezkontaktní sport, pěkně se propotíš a hned vlezeš pod teplou sprchu. Ale znám několik lidí, kteří mají zrovna po badmintonu problémy se zády. Například švagr, fotbalista, trénovaný kluk, nikdy problémy se zády neměl, dokud se mnou nezačal hrávat badec;-)
No tak 1-3km denně je asi naprosto OK. Já těch 2x-3x týdně běhám cirka 1 1/4 - 1 1/2 hodiny, trasa +/- 15km. To bych skutečně každý den dlouhodobě nedal ;-)))
To je samozrejme jenom hodne laicky nazor. Kdyby v intenzivnim treninku kohokoli, kdo trenuje trosku na vykon, byly prestavky 2-3 dny, clovek by nic za rok nenajel. Jiste ze nemuzu jezdit denne 200 km sviznym tempem bez zdravotnich potizi, ale pro jakykoli trenink(vytrvalostni, a to plati i pro jedinou cinnost bez zmen- treba pro cyklistiku) plati +- to, ze ma vyznam teprve minimalne! 3x tydne a minimalne po hodine. A to se teprve zacina trenink lisit od "udrzovani se" a prechazi pomalu do "rustu vykonnosti". Pro vykonnostni trenink pak jsou jednotky mnohem castejsi a delsi.
To jsou intervaly nutné pro regeneraci v sezóně mezi závody.
Najíždění nebo naběhávání kilometrů na podzim a na začátku zimy vypadá samozřejmě úplně jinak, a intenzivní tréninky v přípravném období před sezónou jsou taky někde jinde.
Ale jestliže mám v sobotu běžecký závod, poslední intenzivní trénink bude ve středu, na tom trvám...
Ono to prave vubec neni tak jednoduche. Obecne pravidlo sice zni, ze pred zavodem se ma intenzita ubrat a vylozene vynechavat jakykoli trenink, nekdy je trosku opak pravdou. Kamarad, co trenuje pod vedenim p. Vojtechovskeho po internetu mel treba pred dulezitym zavodem sice nekolik dni klidu, zato den pred samotnym zavodem mel "naordinovany" silovy intervalovy trenink. A den nato lital :o)
Jinak pri vhodne regeneraci neni vubec nemozne jezdit 5x tydne, a to nejenom zakladni vytrvalost. Pokud mluvis o treninku v zavodnim obdobi, kdy zavodis opravdu kazdy vikend, bude jizda v tydnu opravdu spis jenom regeneracni zalezitost (zvlast pro nas smrtelniky, co u toho jeste musime pracovat). Ale ruzne intervaly a specialni vytrvalost se da trenovat a trenuje se i v tomhle obdobi, i kdyz jde o trenink intenzivni. Nejaka univerzalni pravidla zni sice hezky a logicky, muzou ale byt nekdy vzdalena od reality.
Co se tyka behani, netusim, ja psal o cyklistice.
Bez znalosti tréninkového plánu a toho, co tím trenér zamýšlel, vypadá účel Tebou zmíněného tréninku stejně nelogicky a nepochopitelně jako moje psaní o dnech na regeneraci. Dyť to vysvětluju, že dva dny regenerace neznamená dva dny krokodýlího tréninku.
Krokodýlí trénink je moje oblíbená metoda: ležím u vody a čekám, až přijde forma.
Driv to slo. Ted uz to nejde.
Tenkrat jsem behal opravdu kazdy den. Nekdy vic, nekdy min. Kazdy vecer v sedm jsem vyrazel. Tri roky. Za ty tri roky jsem nedostal beh do takoveho stadia, abych byl spokojen. Furt to bylo nejake divne...:-(
Ted uz asi moralka nebude. Ale zkusit by se to melo a ne jen kecat:-)
http://basila.blog.sme.sk/c/156420/Ako-som-sa...