Na nedeli vyrazime s Radiusem na Krivoklatsko. Sraz na zlicine v 9:30 na Zlicine u metra.
Zacatek cesty povede na Sobin, Cerveny Ujezd a Unhost. Zde vedeni prebira Radius a provede nas na Krivoklatsko a zpatky pres Beroun (moznost nastoupit na vlacek).
Vzdalenost 100+, kopecku tak akorat.
"s Radiusem" brrr, tohle skloňování mě neuvěřitelně tahá za uši.... Ale je fakt, že pravidla pravopisu se mění rychleji, než to stačím vnímat a třeba už se to i dneska smí...
Pořád lepší než se Zeusem / Diem :-)
To by mne zajímalo, jaký je správný tvar od Radius ;-) Radiem ? To je asi správně, ale kdo neví o co jde, tak bude asi dost zmaten ;-)
jo s Radiem, stejně jako s Herkulem, geniem atd.
Není náhodou s "Radiusem" správně ?? Jeho nick je Radius a ne Radio :o))) Herkul se taky nejmenoval Herkulus, ne ??
;o))
NeANi Herkul ani Herkulus, ale Herkules. Nebo ještě správněji Hérakles, ale to už nechejme stranou....
A skloňuje se to uplně stejně jako genius a s "geniusem" snad neříkáš ne???
A nechejme toho, takový flame jsem vyvolat nechtěl :o(
Radši piště jestli někam pojedete nebo ne.
Jé promiň , já myslel, že mluvíš o Poiretovi a ty zatím řecká mytologie ;o)))
Jezdit bych šel hned, jenže tady v Itálii nemám na čem, aspoň že za chvilku půjdu koukat na Giro di Italia.
no tak francouzsky se to píše pokud vím Hercule a čte "erkyl"
tys jel do Itálie bez kola? A proč? CO tam děláš, když nejezdíš na kole?????
Tak už je po akci, nechtěl sem zbytečně zaplevelit téma kam to nepatří. Kolo sem neměl, protože jsme byli na návštěvě u dcery a kolo se mi už nevešlo, ale aspoň sem mohl sledovat skoro každé celé odpoledne Giro. Mimochodem, zatímco vy jste si v Čechách užívali krásné slunečné počasí, v Itálii skoro celý týden pršelo. Nejvíc mě naštvalo, že když jelo Giro skoro kolem baráku tak byl ten největší slejvák, že jen vystrčit nos, tak byl člověk mokrej na kost :o(( Příští rok ale jen s kolem.
Pokud by bylo použito slova "radius" v jeho původním významu, pak skloňujeme bezesporu bez "-us": radia, radiu, radiem. Pokud se jedná o křestní nebo podobné jména latinského (případně řeckého) původu, princip bude opět stejný.
Trochu odlišná je situace u příjmení typu Oliverius, Mathesius, Kramerius. Všechna tato jména jsou spojena s jazykovědou. Sami kolegové jazykovědci užívají jejich jména obojím způsobem: (Oliveriem i s Oliveriusem, Mathesiem i Mathesiusem). Přednost však dostávají kratší tvary.
Jedna perlička: Příruční mluvnice češtiny uvádí i možnost skloňovat v 2.p jak Oliveria nebo Oliveriuse, tak ale také jako Oliveriusa.
Dále existuje nepsané, ale respektované pravidlo, že se ve sporných případech má používat tvar, který není zaměnitelný s jiným slovem, natož vyvolávat úsměv. Proto bych se přikláněl k variantě, že o způsobu použití takového jména by si měl rozhodovat jeho nositel sám.
Proto spojení "Křivoklátsko s Radiusem" je z jazykovědného hlediska naprosto korektní.
Gramatiku tady budou řešit až do bezvědomí, ale jet se někam projet, to né :-))
no jo, tak když taky vyhlašujete vyjížďku v době 1.SVČ tak se nediv. Když budu v Hořicích na srazu, tak holt nemůžu bejt zárove'n v Praze. To dá přece rozum ne? ;o)
Tak a jsme doma. Pekne, dlouhe, kopcovite proste zadna nuda :-) Jen ta burina na konci akce ale kdo by se zlobil....Doufam ze priste uz to bude v hojnejsim poctu :-))
A ještě fotky :
http://radius.rajce.idnes.cz/KRIVOKLADSKO-1-6...