Mám na mysli kvalitu vody v plastových nádobách... Dostaly se ke mně informace (ze dvou různých zdrojů), že když si kdokoli nechá udělat rozbor vody (např. ze studny), tak jeden "papír" týkající se provedeného rozboru jde do trezoru a druhý skutečnému zákazníkovi...(jinými slovy každý je jiný..). Také jsem slyšel, že kdyby lidé věděli, co všechno do vody pustí plastová láhev, tak by nápoje v plastu v životě nekoupili...(což se týká i lahví na kolo, potažmo camelů) Zajímalo by, mě co si o tom myslí veřejnost. Na druhou stranu lidé v Africe často pijí vodu z různých nádrží a stojatých vod, jejichž kvalita je velice špatná. Následkem toho vznikají například epidemie a lidé umírají. Nyní však "domorodci" používají plastové láhve na "čištění vody". Vodou nevalné kvality naplní plastové lahve, které nechají cca týden vystavené slunečnímu záření (zajímavé, že to láhev přežije), čímž se bakterie a choroboplodné zárodky zpacifikují. Prostě si říkám, jestli by nebylo lepší vrátit se k vratným skleněným lahvím. Všichní mluví o recyklaci PET lahví, ale jak je tedy možné, že k nám (ale i do Maďarska nebo Slovenska) Němci vozí (vozili) tuny slisovaných kostek umělohmotných lahví? Je zřejmé, že PET lahve jsou pro výrobce nápojů tím nejlevnějším řešením a použití lahví skleněných by cenu zvedlo nahoru. Taky je jasné, že existuje asi jediný způsob, jak výrobě plastových lahví zabránit, a to je síla trhu. Pokud je prostě lidé přestanou kupovat, nebudou se vyrábět. Otázkou je, jak moc je možnost, odmítání nákupu PET lahví u konzumní společnosti, reálná. Na kole je však plastová láhev (bidon, camel) snad nenahraditelná. Navíc pokud skutečně plastové lahve něco do vody pouští, děje se tak pravděpodobně po delší době, což doba potřebná pro vypití bidonu rozhodně není.
Trošku jsem se rozepsal .-) Zajímá mě, co si o uvedené problematice myslíte a budu rád za vaše postřehy. A pokud má někdo někoho známého přímo u vodáren respektive u společnosti provádějící rozbor vody, tak by mě zajímal názor kompetentní osoby(nemůžu však očekávat, že všechny uvedené informace bezostyšně potvrdí, nikdo si pod sebou pomyslnou větev řezat nebude).
Já používám PET láhev,ale pouze jednu:Natočím si do ní vodu z kohoutku a požívám(již několik let).Produkt civilizace-myslíš,že naši lidé začnou tahat 6 skleněných lahví s vodou(6=počet PET lahví v kartonu) a potom znovu na vrácení?
Já zase nechápu, že někteří lidé jsou ochotni kupovat chemicky barvenou a slazenou vodu v PET, nebo dokonce bez "příchuti", když jim z kohoutku teče kvalitní pitná voda za nepatrný peníz.
Divím se, že vodárenské společnosti proti tomu neudělají nějakou kampaň.
Třeba jsou vodárenské společnosti zároveń vlastníky podílů ve firmách produkujících balenou vodu. Navíc v mnohých městech je kvalita vody z vodovodu zhlediska znečištění určitě bezproblémová, ale z pohledu nějaké chuti či jiných vjemů to tak jednoznačné bohužel není. Třeba na Kladně, když si uvařím čaj, plavou po jeho povrchu jakési fleky. V Rakovníku zase mi připadá voda "hladová", když se jí napiju nemám pocit, že jsem zahnal žízeň.
ty fleky na hladině čaje jsou způsobeny tvrdostí vody a zdravotně nejsou škodlivé, když přidáš citron zmizí, protože se jedná a sloučeniny vápníku
Vůbec jsem si nemyslel, že by to bylo nějaké škodlivé, jen to nepůsobí hezky. Že je příčina v trvdosti vody mě nenapadla, za což se stydím, to mě napadnout mohlo. Za tip s citronem dík i když ho nepoužiji, piji čaj bez ničeho, bude se však hodit pro jiné.
no a nebo používej filtr Brita /zmińuji se o něm jinde/, ten vychytá chlor a snižuje mírně tvrdost vody . taky mám rád čaj bez map a rád si ho vychutnám i bez citronu či jiných příměsí. když ho udělám z filtrované vody, tak je bez map a škraloupů. doporučuji, používáme doma už několik let
U nás se voda hodně zlepšila. Za komoušů nás zásobovala vodárna postavená u blízkého štěrkoviště, a tehdy voda smrděla chlórem a rybinou. Začátkem 90tých let vodárnu zavřeli a od té doby nám teče perfektní voda z Kružberku.
teda povrchová-co do ní padne, to se v ní rozpustí. není nad přírodou přefiltrovanou vodu ze spodních pramenů- ale to je utopie.
S kvalitou vody z kohoutku souhlas. Důvod proč nedělají vodárenské společnosti kampaň mi přijde jednoduchý. Voda, která se vypije je z celkového množství spotřebované vody z vodáren zcela zanedbatelná, takže jim to může být úplně jedno.
Myslím, že z hlediska výluhu z obalu je nejhorší originální zabalená voda. Nikde není jasné, jak dlouho už je lahev naplněná, kde všude stála na světle,... Zatímco pokud lahev naplníš znova (nebo naplníš camelbag) tak tam vodu máš jen pár hodin. Cesta zpět ke skleněným lahvím asi není, vždyť v době kdy se voda prodávala pouze ve skle, byla její spotřeba výrazně nižší, takže přepravní a skladovací nároky nebyly tak vysoké, to spíš k vodě z kohoutku, přeci jen 1 L vody v PET stojí cca 8 Kč, 1 L z kohoutku stojí asi 0,04 Kč.
Protože k mé profesi patří i práce s plasty (ale ne zrovna lahve, PET používáme na blistry), musim tě trochu poopravit.
- PET (Polyethylentereftalát) nevylučuje do vody vůbec nic, nemá vliv na kvalitu náplně lahve, používá se i ve zdavotnictví (Mylar).
- Není nejlevnější, mnohem levnější je PVC i některé jiné PH. Jenže PET je ideální svou "inercí" a vhodností k recyklaci (když naši zpracovatelé plastů dovážejí ze zahraničí nový granulát, proč by nemohli pro výrobu dovážet i použitý plast?)
- Plastové obaly mají proti skleněným ohromnou výhodu pro zákazníka (váhu a nerozbitnost), ale kdo chce, může většinou nakupovat i ve skle. Stejně ani na kole nemusíš mít PH bidon, pořiď si nerezový, nebo hliníkový.
Mě vadí PET lahve jen pokud se válejí okolo cest a nebo jsou narvané do pukliny ve skalách :o((( , ale vadily by mi i odhozené skleněné (na přírodu mají stejný vliv).
Jo a divim se, kolik lidí u nás nakupuje balenou vodu. Třeba zrovna nám teče z vodovodu pramenitá voda ze skal, určitě lepší, než ta z lahví :o)))
Reaguji na tebe, protože o tom také něco vím a plně s tebou souhlasím. Jen dodám, že PET je opravdu recyklovatelný a také se recyklovaný používá. Problém je v tom, že ty lhve lidi vyhazujou kam nemají a když už je donesou do žlutého kontejneru, nesešlápnou je. Jinak o použité PETky k recyklaci je docela boj.
Pokud se nápoje dobře skladují (ne na přímém slunci), nic se jim nestane. Mohli bychom pouze polemizova, zda má cenu kupovat čistou vodu v PET lahvi, když ta samá teče z kohoutku.Týká se těch, které prodávájí za nízkou cenu. Dostává mě cena za 2,9 a podobně. Kde jsou náklady na lahev, práci, dopravu, manipulaci .. Co pak výrobce do té lahve naplní. I tak, cena pod 4 kč musí být prodělečná.
Neužívejte k přípravě pokrmů hliníkové nádobí! Materiál, který se z něj uvolňuje, způsobuje odumírání mozkových buněk a tím pádem demenci ...
"Do dvacátého roku věku člověka se množství mozkových buněk zvětšuje, po dvacátém roce věku buňky postupně odumírají. Je-li mozek udržován v činnosti, je odumírání pomalejší. Spojitost s rasou, stravovacími návyky nebo vnějším prostředím nebyla prokázána ..."
!!! Užívejte nerezové nádobí značky ..... , je nejzdravější, hliník se z něj neuvolňuje ... !!!
(... nerezové materiály - anticoro - obsahují těžké kovy, které se při přípravě pokrmů postupně uvolňují. Obecně jsou těžké kovy karcinogenní, mohou způsobovat zhoubné bujení ...)
Tak a jak teď z toho ven!? ?Zpátky na stromy?
8-)
Muhehe :o))) založ si svůj Hoax-web :o)))
Na některý svítilny používáme nerez (potravinářský), podle hygieničky, co nás kontroluje, se při broušení (aby byly baterky pěkný) uvolňuje chrom a nikl. Mě to přijde jako blbost srovnatelná s uvolňováním vodíku z vody mlácením na hladinu :o))) ale nahlodala mě :o(. Nevíte o tom někdo něco?
byly u nás zveřejněnny testy balené vody. řada vzorků měla zvýšený obsah bakteriií - jednalo se zejména o vody nesycené kysličníkem, který hraje určitou roli konzervantu. voda se prostě kazí a k tomu přispívá hlavně nesprávné skladování, při vyšších teplotách /na slunci/ se může uvolňovat něco i z petky. balenou vodu jsme nekupovali nikdy a přestali jsme kupovat i minerálky v plastu. pro zlepšení chuti vody z kohoutku používáme filtrační konvici Brita, občas se koupí v plastu kofola nebo cola a tím to hasne. s naší rodinou by výrobci balených vod už dávno krachli. petky z trhu rozhodně mezmizí, ale kupovat za drahé peníze, to co mi doma / v lepší kvalitě/ teče z kohoutku mi přijde nesmyslné. na druhou stranu - mohou být místa, kde není vodovod, z pumpy na dvoře teče voda plná dusičnanů a v domě je kojenec, pak je balená voda menší zlo
Pokud vím, tak do vody (na rozdíl třeba od oleje) se z PETky nic neuvolňuje, jak už psal Pepík. Tedy nevím, co to udělá, když se nechá na sluníčku a teplota stoupně třeba na 40 či 50°C....
VOdu si kupuju neb je všude k mání, takže na cestě je to nejjednodušší doplňování tekutin. DOma piju z kohoutku. Jenže já mám studnu, nejsem z města. Kdybych byl závislý na chlorované vodě, budu si kupovat balenou stále a nevím, jak bych to vyřešil s mytím :o(
CO se rozborů vody týče, tak nevím, ale nedokážu si představit, jak to nařídit po celé republice a zajistit, aby nikdo nemluvil. To šlo možná dříve v atmosféře strachu a totalitě, ale dneska? Ale nevím to, jen si nemyslím, že by to tak bylo. Pokud o to, ale stojíš, tak jsem asi schopen ti možná nechat udělat rozbor s jistotou, že ti řeknou jen pravdu. Ale rozbor vody není nijak levná záležitost (což je důvod, proč jsem si ho u naší studny ještě neudělal)
Taky jsou lidi, co si neudělali rozbor nikdy. Celý život tu vodu ze své studně pijou, chutná jim, ze znalosti okolí mají dojem, že by ve vodě nic nemělo být, ale vadí jim myšlenka, že by se třeba dozvěděli něco nepříjemného.
Co se týče mytí v chlorované vodě, nezbylo by ti nic jiného než si dát do sklepa velkou nádrž, kde by chlor částečně z vody vyprchal. (Fantazíruju)
kdesi jsem slyšel nebo četl, že na vodovodní vodu jsou přísnější normy než na balenou.
Většina lidí má vlivem reklamy vsugerováno, že balená vody je cosi extra kvality.
Ve skutečnosti je to tak, že balenou vodu v lahvích si můžeš vyrábět sám doma ve velkém napouštěním PETek vodou z vodovodu a tyto dodávat odběratelům. Když bude na nálepce uvedeno, že voda pochází z kvalitního přírodního zdroje a její kvalita je pravidelně kontrolována hygienikem, vůbec se nemusíš červenat, že bys někoho podváděl. Všecko to bude pravda. Až na to, že nikde nabude k přečtení, že stejnou vodu (možná i lepší) si zákazník pořídí mnohem levněji a okamžitě bez nutnosti jet do obchodu a tahat se s flaškami, když si ji napustí doma z vodovodu.
Problém pitné vody je zcela jiný a o něm se nikde nemluví ani nepíše. Nikdo totiž nezkoumá vodu na obsah hormonů. A že jich ve vodě je! Jenomže nejen, že nikdo neměří, ale snad se ani neví, jak se jich zbavit. o škodlivosti hormonů ve vodě pro lidské zdraví se cudně mlčí.
Hormony samozřejmě problémem jsou, ale na druhou stranu když si představíme povodí těch toků, kde jsou vodárenské nádrže, netýká se to asi (zatím) příliš velkého množství obyvatel ČR. Zajímalo by mě třeba, pokud někdo má tyhle znalosti, jak se projeví hormony v Jizeře v pitné vodě čerpané v Káraném.
Máš v tom hokej. Hormony, a to ženské, obsahuje pivo:
---
Tak jsme tak s kamarádama diskutovali o pivu a jeden kámoš najednou řekl, že v pivu jsou prokazatelně ženský hormony. Potom, co jsme se jeho blbým poznámkám podívali na zoubek, jsme se rozhodli, že to vědecky otestujeme. Takže každý z nás, čistě z vědeckych důvodů samozřejmě, vypil 10 piv. A na konci té desáté rundy jsme zjistili nasledující:
- přibrali jsme na váze
- spoustu jsme toho namluvili, aniž bysme něco podstatného vyjádřili
- měli jsme problémy s řízením
- bylo zdaleka nemožné logicky přemýšlet
- nepodařilo se nám přiznat chybu, i když bylo naprosto jasné, že se stala
- každý z nás věřil, že je středem vesmíru
- měli jsme bolesti hlavy a žádnou chuť na sex
- naše emoce se daly stěží ovládat
- drželi jsme se vzájemně za ruce
- a jako vrchol: museli jsme každých 10 minut na záchod, a to všichni najednou!
Piju pivo
Konečně pořádný názor....na co vodu, když je u nás tolik pivovarů...je pravda, že na kole po něm těžknou nohy, ale co, kam dojedu, tam dojedu...nejezdím závody a proto se nijak nehoním...nebo co takhle u našich západních sousedů oblíbený Radler...myslel jsem že to hnus...ale po ochutnání to není tak zlý
Čichám čichám medvědinu :-) Raději nejez a nepij nic :-)
O škodlivém působení PET lahví na uskladněný nápoj jsem neslyšel, ale to neznamená že to nemůže to být pravda.
Zato jsem četl o kolísající kvalitě vody zdrojů, z nichž jsou plněny, ale může to být také novinářskou zlovolností.
Rozhodně jsem pro návrat skleněných vratných lahví a to nejen u vod a minerálek. Nikdy jsem si nekoupil taškový pivo v PET lahvích, už jen ten odpudivý vzhled - jako velbloudí moč.
Něco jiného je škodlivost naměřená odborníky, něco jiného zase změnu chuti. Několik příkladů.
Kdysi jsem bydlel ve svobodárně v blízkosti obchodu s potravinami. Pravidelně v noci kolem 1:30 přijeli mlíkaři, vyložili před obchod bedny s mlékem a odjeli. V té době jsem v horkých dnech běžně vypil i 6 litrovek mléka. Když mně jednou došlo a v noci jsem na ně dostal chuť, napadlo mě vymýt láhve, do jedné odpočítat příslušný obnos a jít nakoupit před obchod. Tak vynikající mléko jsem do té doby nepil. Napadlo mě, že je to tím, že nepřišlo do styku se slunečním světlem. Od té doby jsem před obchod chodil nakupovat dost pravidelně, jenom jsem di dával pozor, aby mě nikdo neviděl. Klidně by se totiž mohlo stát, že by někdo něco ukradl a bylo to potom na mne.
Pivařští fajnšmekři znají rozdíl chuti piva ze zelené a hnědé láhve a skutečně jsou takoví borci, že tu svou značku neomylně poznají i podle toho, jestli byla v hnědé nebo v zelené, byť láhev neviděli. Stejně tak je to u vinařů. Obojí, jak pivaři, tak vinaři, si odplivují hnusem, sotva uslyší o PETkách. O vínu v krabicích nemluvě.
Tak, jako je značný rozdíl mezi chlebem pečeným z téhož těsta a za přesně stejných tepelných a časových podmínek v tradiční chlebové peci a v peci elektrické, je rozdíl i mezi chemicky naprosto stejnými léky připravenými z přírodních surovin a z vyrobených uměle, citliví lidé poznají nápoj skladovaný ve skleněné láhvi od nápoje v jiném obalu.
Piju vodu z vodovodu už 37 let a jsem zdravější než většina i o hodně mladší poulace. Mamka nám už za komunistů dávala na pití sirup rozmíchaný s vodou z kohoutku. Dělám to tak dál. Platit za to samé mnohonásobně víc mi přijde stupidní.
Já ji chlemtám "jen" 36 roků a taky "nic". Balenou kupuji, jen když se nějam jede (místním zdrojům nedůveřuji; anebo je ta voda sice určo zdravotně nezávadná, ale chuťově odporná)
Balenou vodu fasuju v autobusu cestou z Prahy do Brna a zpět. Obávám se, že z malešického kohoutku je podstatně kvalitnější. Chuťově rozhodně.
Jeden můj kamarád si pořídil přístroj na úpravu vody a nedá na něj dopustit. Že prý téměř dokonale odstraní z vody krom nečistot i veškeré minerály. Když mě dostatečně dlouho nutil k vypití toho zázraku, s překvapením jsem zjistil, že má stejnou chuť jako destilovaná voda a oznámil jsem mu to. Vůbec ho to nezviklalo v jeho přesvědčení, že pro své zdraví udělal maximum možného, já si ale spíš myslím, že dělá přesný opak.
To samozřejmě je docela možné, stejné zařízení, ionexová kolonka, je v myčce na nádobí. Ale tam se musí sypat sůl, aby se zařízení regenerovalo, takže by mě zajímalo co kamarád má doma za werk. Pít demineralizovanou vodu, to musí být pro organismus pošušňáníčko.
Tělo může získávat minerály spoustou jiných cest než z vody. Chataři v Alpách vaří, pijou a jí celé léto z ledovcové vody, horolezci zrovna tak. Eskymáci zrovna tak.
Někdo to řeší tabletama, někdo pije vody minimum a většinu čajů, polívek atd., někdo to neřeší vůbec, o nějakých klinických problémech způsobených demineralizovanou vodou za jinak více či méně normální stravy jsem neslyšel...
Na druhou stranu nevím, co by takový filtr měl zachytit. Já mám v ledničce džbánek, za pár minut vyprchá chlor a když se chcu napít, je voda krásně vychlazená. Jelikož je to údajně děsně nezdravé, mám tam pro jistotu též kartón Kozlíků;-)
nám taky, ale bez chloru. Pokračuju v tom doma rovněž (i když o dva roky méně času), ale chlorovanou ve městě tedy nepiju :o(
Komu chlor vadí není nic jednoduššího než ho nechat vyprchat. Když natočí sklenici vody a necháš stát, do 10 hodin je všechen chlór pryč.
A nezkazí se ta voda pak? :-)
Slyšel jsem, že takováhle voda je živnou půdou pro zlatýho stafylokoka a nejrůznější spirochety.;-)
Moc se díváš na detektivky :-))
Pravda, ale už to omezuju. Moje DVD detektivkotéka má 13254 titulů. Některý i osmkrát! :-))
Hmm, dobrý, jsi jen o 13154 titulů lepší :-)))