http://www.novinky.cz/clanek/138282-v-nemecku...
Nevim proč by se to u nás nemohlo stát. 8-)
Občas nějaký cyklista možná "pod vlivem" jede.
Sem tam i policie pracuje jak by měla.
Že se na kole dá jet rychlostí vyšší než 40 km/h jsem už zjistila taky.
Jediné, co se mi nezdá je, že kamiony dodržely předepsanou rychlost. 8-)))
když ti někdo dá echo vysílačkou, tak těch 30 pojedeš, těch pár metrů to vydržíš.....Jinak to je taky téma na medvědárium, uvidíme kdy se chytne.
Novinky se pasou na ho*ně, protože podle SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2000/7/ES ze dne 20. března 2000 o rychloměrech dvoukolových a tříkolových motorových vozidel a o změně směrnice Rady 92/61/EHS o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel... , kde je definováno která vozidla musí být vybavena rychloměrem. Kolo mezi tato vozidla nepatří, proto nelze udělit sankci. Vyše uvedená směrnice je evropská směrnice, takže platí i v Německu. V Česku na ni navazuje vyhláška 341/2002 Sb. Ministerstva dopravy a spojů. A tak dále...
Z uvedéného plyne, kdo nemusí měřit rychlost, těžko může být odpovědný...
Něco jiného je ale jízda pod vlivem alkoholu.
podle mě nemáš pravdu, zákon jasně říká, že řidič je povinen jet v obci max. 50 km/h, a je jen tvůj problém, jakým způsobem se podle toho zařídíš. Této povinnosti tě nemůže zbavit pouhý fakt, že není POVINNÉ mít na kole cejchovaný rychloměr. To je stejné, jako by jsi odmítl poskytnout pomoc s tím, že směrnice EU nenařizuje občanům absolvovat kurs první pomoci.
Nepiš o dojmech a zkus použít vyhledávače!
Povinnost poskytnout první pomoc ukládá zákon č. 20/1966 Sb. O péči o zdraví lidu ve znění pozdějších předpisů... § 207. Na tento navazuje zákon č. 412/2002 Sb. - § 207 a 208 trestný čin neposkytnutí pomoci, která třemi způsoby stíhá porušení povinnosti poskytnout nebo zajistit pomoc.
Tak něčeho takového se snažím dosáhnout... Asi budu muset vyrazit do Němec... Mít ofic foto o překročení rychlosti na kole by bylo přímo super!
A k tomu si nech dát protokol kolik bylo promile.
Klidně... pokud by to bylo na švihu, tak bude 0 (pokud teda nebude nějaký "zbytkáč":-))
Pivo si dávám vždy až "po"...
Jednou jedinkrát jsem jel "nametený" na silničce. Pochopitelně jsem se zacvakl... Až před barák jsem dojel OK. Ovšem pak jsem se nestihl už nějak vycvaknout... :-)
Kdysi byla ve Světě motorů fotografie cyklisty „jedoucího rychlostí” tuším 198 km/hod. Došlo k tomu tak, že auto v noci profrčelo tak rychle, že radar mu stihl změřit rychlost, ale na focení už nebyl čas a schytal to projíždějící cyklista.
Stát se to může a říkám to proto, že se mi něco podobného stalo. Taky je u nás několik ulic, kde je zóna zákazu stání a 30km/h limitu. Jen jsem si za to mohl sám, protože jsem na svým bajku v onom inkriminovaném místě předjížděl s 48 km/h na computeru auto naší městské policie. :-) Ale naštěstí se docela dobře známe, takže to vzali s humorem a moji nevinou provokaci mi oplatili pouze přátelskou domluvou a asi půlhodinovou přednáškou na téma povinná výbava kola, jelikož můj závodní bike na sobě kromě bláta nemá nic :-) Ale dýchat jsem nemusel, pokutu jsem neplatil a body mám všechny.
Body v tomto případě udělit stejně nelze...
Já jsem nad tím uvažoval,co by se stalo,kdyby se mě nevinně zeptali,zda mám řidičák a já to odkýval.Mohli by na mě?
ne, řidič motorového vozidla je podle zákona pouze ten, kdo opravdu řídí vozidlo, ne každý, kdo je držitelem ŘO
Spíš bych to formuloval tak, že k řízení kola není potřeba žádný průkaz/povolení/oprávnění, takže jim do toho jestli máš nebo nemáš ŘP opravdu nic není.
Přestupku ses dopustil na kole, takže s tím ŘP na motorové vozidlo nemá nic společného...
To není tak jistý, viz posudek jednoho právníka:
BODOVÉ HODNOCENÍ PORUŠENÍ POVINNOSTÍ STANOVENÝCH ZÁKONEM
§ 123a
Bodovým hodnocením se zajišťuje sledování opakovaného páchání přestupků
nebo trestných činů, spáchaných porušením vybraných povinností stanovených
předpisy o provozu na pozemních komunikacích řidičem motorového vozidla nebo
že se řidič porušování těchto povinností nedopouští. Přehled jednání
spočívajícího v porušení vybraných povinností stanovených předpisy o provozu
na pozemních komunikacích a počet bodů za tato jednání je stanoven v příloze k
tomuto zákonu. (pozn.: tu přílohu jsem ti okopírovala v minulém mailu).
§ 123b
(1) Řidiči motorového vozidla, kterému byla za jednání zařazené do
bodového hodnocení pravomocně uložena sankce za přestupek nebo trest za
trestný čin, zaznamená příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností v
registru řidičů stanovený počet bodů ke dni uložení pokuty v blokovém řízení
nebo nabytí právní moci rozhodnutí o uložení sankce za přestupek nebo trestu
za trestný čin.
Můj závěr učiněný na základě této zákonné změti:
Jedna možnost: za pití na kole je bez diskuzí bodíků 7, ale nezaznamenávají se řidičům nemotorových vozidel (zcela bez řidičáku), neboť ti nejsou v registru řidičů (motorových vozidel) vůbec evidováni. Když ale někdo pije na kole a je mimo to také řidičem motorového vozidla, tedy má řidičák a je evidovaný v registru řidičů, tak mu je zaznamenají.
Druhá možnost: když jel opilý na kole, nemůže bodíky dostat žádné a nemůžou se mu zaznamenat, i když má řidičák a je tedy registrován v registru řidičů. Bodíky jsou výlučně jen za pití za volantem motorového vozidla.
Tak to fakt nevím, to se zase zákonodárcům něco povedlo! Výsledkem může být i tak paradoxní situace, kdy na kole jede opilec a protože není registrovaným řidičem motorového vozidla, obejde se to bez bodíků a jinému cykloopilci bodíky strhnou, protože je evidován v registru řidičů motorových vozidel. To asi bude ta nejsprávnější bramboračka! A teď babo raď. Ach, jak je to právo variabilní, každý si v něm najde co se mu líbí, zvláště když naši zákonodárci sekají v předpisech chybu na chybě a pak to opraví dvaceti vadnými novelami. Buď rád, že se v tom nemusíš orientovat. Kdybys přišel jako klient s tímto problémem, tak si pochopitelně vyberu to nejvýhodnější a už lítáš v soudním řízení, protože 5 dalších právníků si vybere tu druhou možnost a najde se nakonec filuta, který z toho udělá možnosti další dvě. A vyřeší to nakonec soudce, který nepochopí ani jednu z nich, ale on má v ruce razítko a tečka. :-)
To je blbost, viz výše...
POkusím sdělit svůj laický názor.Já jim přiznám,že mám řidičský průkaz(oni ho po mně nebudou chtít,protože jedu na kole).A oni sdělí:jak můžete mít ŘP,když neznáte předpisy?Dle mě je v tom určitá logika-kterou my zde diskutujeme-snad se nám to nezrealizuje.
Někde v historii jsem na to narazil, už se to tu řešilo.
V každém případě jsem si ve vlastním zájmu toto zjistil, a to přímo na dopravce.
Odpověď byla jednoduchá a rychlá - ačkoliv je v tomto zákon lehce nejasný až protichůdný, obecně se došlo ke shodě že řidiči nemotorového vozidla nebudou za přestupky odebírány body, tedy že (ne)vlastnění ŘO nebude bráno na zřetel.
Na druhou stranu výše pokuty zůstává, takže i to jedno pivko nebo výraznější překročení rychlosti se hoooodně prodraží, hláška o kus výše "by mi to za těch pár stovek stálo" by potřebovala opravit ze stovek na tisíce ;-)
Jen pro zajímavost: V § 18 platného zákona č.361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích odst. 3 a 4 je stanoveno:
„(3) Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg a autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km.h -1; na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 130 km.h -1. Řidič jiného motorového vozidla smí jet rychlostí nejvýše 80 km.h -1.“
(4) V obci smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km.h -1, a jde-li o dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, nejvýše 80 km.h -1.
Z výše uvedeného vyplývá, že v obci platí omezení pro všechny řidiče, tedy i cyklisty a jezdce na koních, ale mimo obec platí omezení rychlosti na 90 km/hod pouze pro řidiče motorových vozidel. Na cyklisty a jezdce na koních se omezení rychlosti mimo obce nevztahuje a mohou jezdit rychleji, aniž by se vystavovali nebezpečí pokuty.
Je to hra o slovicka, ale pravnickym vykladem je ridicem v zakone oznacen "ridic motoroveho vozidla". Pokud opravdu nemas v povinne vybave vozidla tachometr, nemuzou te pokutovat za prekroceni rychlosti. Jina vec by byla za treba za ohrozeni, nebezpecnou jizdu nebo by se urcite nejaka definice nasla, kdyby jel clovek ve sjezdu na kole obci treba 80 km/h (klidne realna situace) misto povolenych napr. max. 30 km/h.
Tak to ne - řidič je v zákoně definován takto:
"řidič je účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti"
Ano, definice ridice je takova, jak pises. V CR neplati precedens, nicmene vyklad zakona v tomhle konkretnim pripade (prekroceni max. pov. rychl. vozidlem s nepovinnym tachometrem) nejde o poruseni zakona. Muselo by jit vazne o nejake ohrozeni, ale nejaky ten kilak navic ti na kole prisit proste nemuzou.
Kde by byl ten výklad k nahlédnutí? Synův spolužák už pokutu za sedmdesátku v obci (na kole!) platil... (Pokud máš s tím výkladem pravdu, tak věřím k tomu, že souběžně je uplatňován výklad, že víc než padesát v obci je ohrožením.)
V tom pripade bych si stezoval na postup PCR, pokud byla pokuta doslova za prekroceni rychlostniho limitu. Pokud za neprimerenou jizdu (analogie onoho "ohrozeni"), tak bych to chapal.
Maximální rychlost je pro všechny účastníky provozu bez omezení toho, na či v čem jedou (auto, tramvaj, kolo, koloběžka, kolečkové brusle, jezdec na koni, jezdec na lamě - u nás jeden takový je). Postup PČR byl tedy správný.
Nevím jen, jestli se omezení max rychlosti týká i chodce/běžce - dle mého ne, nejedná se o vozidlo ve smyslu zákona - takže běžec/spriner by neměl být pokutován např v obytné zoně, kde je rychlost omezena na max 20 km/h...
Já osobně bych pokutu za rychlost odmítl zaplatit, čímž by to šlo do správního řízení, kde bych se to pokusil "uhrát" na to, že součástí povinného výbavy kola NENÍ ukazatel rychlosti, tudíž nejsem schopen zjistit svou aktuální rychlost a tedy ji nejsem schopen ani přispůsobit. Případnou námitku, že vozím zajisté cyklokomputer, bych je odpálkoval slovy, že většinou ano, ale zrovna ten den jsem měl jen měřič tepové frekvence a ten mi ukazuje jen rychlost blížícího se infarktu, nikoli kola... :-)
Nicméně bych si případnou fotku z radaru rozhodně nechal zarámovat...
U soudu bys to samozřejmě projel na celé čáře, protože ze zákona žádné vozidlo nemá povinnost mít měřič rychlosti, a také ho spousta skútrů a mopedů nemá, auta ho mají různě nepřesný.
Musíš dodržet rychlostní omezení, "směroplatný" je to, co ti naměří oprávněný subjekt schváleným a ocejchovaným zařízením, jak to zajistíš je tvoje věc. Jestli se ti to nelíbí, máš jet pomalejc nebo jít pěšky.
No, ale zkusit se snad může všechno, aby člověk nedostal flastr; na to snad mám právo i podle tebe; nebo ne? Policajt NEMÁ vždycky pravdu...
:-)
Policajt nemá vždycky pravdu, ale tohle by ti neprošlo ve správním řízení ani u soudu.
To spíš by se dalo napadnout měřicí zařízení, zda je kalibrované dle zákona o metrologii, tzn. max. před rokem, značka o měření musí být na řídící jednotce a vysílací hlavě a protokol o měření musí mít měřící subjekt u sebe. PČR to prý mívá v pořádku a je zřejmé, že si je touto inspekcí nenakloníš;-)
Dále se dá zkoumat, zda je zařízení umístěno v souladu s určením, např. u radarů zabudovaných v autě musí úhel hlavy svírat s měřeným směrem úhel 22,5° +- 1°, všimni si, že hlava z masky vyčnívá trochu šikmo doleva: měří předjíždějící a protijedoucí vozidla.
V neposlední řadě je možno napadnout, zda byla dodržena metodika měření, například zda je radar vůbec k měření rychlosti cyklistů určen.
panáček ňákej chytrej, ne? :-))
s tou kalibrací bych to asi moc nezkoušel; metodiku měření nejsem (já) schopen posoudit, tomu protě nerozumím; jedina tak ta metodika by snad šla...
Ale myslím si, že se začínáme bavit o čím dál větším hov.. ničem; začíná to pomalu působit medvědovinou... :-)
Nechystáš se 8. na Starobrno? A/nebo 17. na "Černou Horu"? Žebychom hodili řeč na trati... :-))
No to mi vysvětli, jak průměrný policajt pozná : 22,5° +- 1° ??? To aby je snad vybavili teploměry, ne ?
Snad úhloměry, ne? ;-))))))))
Hmm, a příště zkus argumentovat třeba tím, že jelikož nemáš ŘP, tak nemusíš znát předpisy :-) Jsem moc zvědavý, co Ti na to řeknou ;-)
To by asi moc nešlo, protože ŘP mám; ale co kdybych ten ŘP opravdu neměl?
To je stejné, jako to neposkytnutí pomoci. Nemáš povinnost absolvovat žádný kurs první pomoci, přesto jsi povinen ji v případě potřeby poskytnout.
Ohledně povinností,které máš a přesto tě z nich nikdo neškolí.Jak je to v současných autoškolách(já ji dělal za Žanka Žižkovýho)-je vyjmenováno,co je povinná výbava-vyučuje se v autoškolách technická část a údržba?
V 97. se to dělalo. Respektive řekli nám, že nemá smysl lít olej do nádržky k ostřikovačům. :-)))
Nic by se na věci neměnilo. Neznalost zákona neomlouvá. Řidiče, cyklisty, chodce, ať má nebo nemá ŘP.
Za způsobenou škodu odpovídáš, ať máš ŘP nebo nemáš, ať jdeš, řídíš auto nebo šalinu.
Z toho plyne, že vlastnictví ŘP nic nemění, je to jen kousek papíru sloužící pouze úředníkům, policajtům a dalším příživníkům k obohacení se.
:-)))
Český právní řád žádné "ohrožení nepřiměřenou rychlostí" nezná. Tohle lze použít v zemích, kde právo tvoří soud (třeba v Anglii), ne u nás, kde platí výhradně pozitivní (psané) právo. Tady lze jako důkaz lze použít pouze fotku z radaru, že nemáš rychloměr tě neomlouvá.
Fotka z radaru je jim v tomto případě k ničemu, protože "pilota" na kole nelze identifikovat (není spz, obvkyle jezdíme v helmici a brýlích).
Absence rychloměru tě sice neomlouvá, nicméně právě s tímto argumentem (není povinná výbava kola atp) to případné soudní stání musíš vyhrát se studentem třetího ročníku práv...
1) Pokud tě nezastaví na místě, tak samozřejmě ne.
2) zákon jasně říká, že řidič nesmí v obci překročit rychlost 50 km/h. A zákonem dané povinnosti se rozhodně nezbavíš tvrzením, že není povinné mít rychloměr.
Tvrdím snad, že se zákonné povinnosti zbavím tvrzením, že není povinné mít rychloměr? Ve smyslu "nemusím mít rychloměr = polibte si"? Ne. Říkám jen, že by se to na to dalo s dobrým právníkem uhrát, případně by to mohla být polehčující okolnost (..jsem vážená soudní stolice nepředpokládal, že by se na kole dalo jet tak rychle, respektive že bych byl schopen takovou rychlost se svými fyzickými schopnostmi vůbec vyvinout, bo nejsem Armstrong)
Nicméně, kdyby mne lapli v obci, jak si to kalím na kole 70, tak bych byl spíše šťastný... A třeba i tu symbolickou pokutu bych zaplatil (ale jen s fotkou; bez ni nic) :-). V Břeclavi sice vím, kde měří, je to tam ale zrovna lehounce dokopečka, takže vydupat tam alespoň tu 60 pro mne nebude snadné (to nemluvím o mém věčném protivětru). No, potrénuju a zkusím to... :-))
Tak u nás by určitě teda nedostal pokutu, teda pokud by nepil a jel rychle,,, odvolal by se přece na jeden paragraf ve kterém je, že kolo není podle zákona vybaveno měřičem rychlosti tudíš by se mohl domoci práva, že vlastně nemohl vůbec mít ani potuchy kolik jede. Když u nás už aji zloději unikají tím, že si přece půjčují věci a nekradou, a že je zrovna jdou vrátit.