Tak se mi včera večer dostalo do ruky vyhodnocení jedné ankety - ptali se dětí, jaká je jejich nejmilejší pohádková postava. Na prvním místě Harry Potter, druhý Shrek, třetího jsem zapomněl, ale taky nějaká cizina...
Já jsem sice odkojen na Foglarovi, Batličkovi a třeba Dětech z Bullerbynu, ale pořád mi to neleze do hlavy - kde zůstala princezna, hloupý Honza, Popelka ... :-)
Bohužel popelka neni v kinech a ani ji nestrkaji do KinderVajec, takže jakoby nebyla. A to že se objeví jednou za rok na vánoce v televizi ji bohužel nezachrání - hold už neni takový kasový trhák, tak byla nahrazena novými, ekonomicky kvalitnějšími, postavami :(. A Děti z Bullerbynu, no čtení není dnes moc v módě, leda to "zkomixovat".
Děti z Bullerbynu jako novodobý komix?!? Jen ta představa je děsivá... :o)))
Jsem si nedavno stahla serial pipi dlouha puncocha. Je to stary a hezky, bohuzel to ale bylo ve svedstine. Asi budu muset pouzit abernatyho polstarovou metodu.
Wewerko,sháním pro děti švédský seriál Pipi dlouhá punčocha, poradíš mi prsím, kde ho stáhnout. Dík Martina
http://thepiratebay.org/tor/3811965/Pippi_L_...
http://thepiratebay.org/search/pippi*/0/3/200
Tak Harry Potter taky vzesel z knizek
Jj, Harryho jsem cetl, Pana Prstenu taky, asi jsem mirne dětinský, ale knížky se mi líbily. Ale co se filmů týče, tak Pána Prstenů III jsem viděl až po 4 letech od uvedení (k odrazení mi stačily zvěsti od známých o změnách děje a vynechání mojich oblíbnených pasáží) a Harry Potter - no třetí film mě nenadchl a další jsem ani neviděl.
je to hovado, píše zhovadilosti
Za to tvoje příspěvky, to je jiná, viď...
A když ti to vadí, tak nečti... Hoď si na téma přeškrtnuté sluníčko a máš vystaráno :o)))
Dnešní ponuré černošedé pohádky typu Pán prstenů nebo slátaniny typu Harry Potter jsou naprosté bláboly dětem motající hlavy a vyvolájící akorát vniřní strach a divoké noční sny. Pokud si něko vzpomíná, tak mou oblíbenou pohádkou byla tuším švédská pohádka Ronja, dcera loupežníka, když už brousíme v té cizině. Krásný příběh zasazený do nádherné severské krajiny jezer. Pohádky by měly dětem ukazovat krásu dobra a ošklivost zla. Bohužel dnešní pohádky spíše děti děsí a zlo ukazují ne v pohádkové formě záporné postavy ale spíše v jeho nejbrutálnější podobě tvrdého násilí. A to je hnus!
Stoprocentní souhlas! Dnešní doba si libuje v ošklivosti a v tomto duchu bohužel vychovává i mladou generaci. A nejdená se jen o pohádky pro děti. Například i "pohádky" pro dospělé (filmová a televizná tvorba) jsou plné krve, střílení, násilí, ošklivosti a perverzního sexu.
Kolikrát jsi viděl Pána prstenů?
Ani jednou. A ani o to nestojím. Ale aby sis nemyslel, že ho vůbec neznám, tak jsem ho kdysi pro zájemce překládal (z německého překladu), když nebyl k dispozici český překlad z angličtiny. :o)
Neviděl jsi to ani jednou, ale už víš, že je to špatný. A to jenom proto, že se v tom filmu zaživa neupalují lidé, netrýzní živá zvířata a neobchoduje s bílým masem jako v těch "správných" klasických pohádkách.
Ale možná dokonce i částečně viděl, ale prostě mě tyhle zmodernizované pohádky neuspokojujou. V tomhle souhlasím například s Radkou, že nejlepší jsou ty klasické večerníčky a hlavně klasické pohádky - například od Erbena nebo Němcové, případně německé pohádky od bratří Grimmů nebo od Wilhelma Hauffa. Můžeš namítnout, že jsou to taky krváky, ale v nich jde o úplně něco jiného, mají určité morální poselství. Zlo a ošklivost tam není samoúčelné, ale má vychovávat k dobru. I když třeba zrovna u Hauffa ten námořník přibitý obrovským hřebem skrz hlavu ke stěžni taky není moc apetýtlich...
Jo tak Erben jo? No tak zrovna tohohto spisovatele bych taktně vynechal. Ještě dnes mi z jeho "pohádek" naskakují pupínky.
Erben - to je klasika! To se musí líbit každému! Ne, teď vážně: Ani ty ponuré a drastické scény u Erbena nejsou tak samoúčelné jako kult násilí a ošklivosti v mnoha současných dílech pro mládež. A to už nemluvím o počítačových hrách.
Takže abych to shrnul: úspěšná pohádka se neobejde bez pořádného krveprolití s víceméně dobrým koncem. Pokud existuje nějaká výjimka, tak pouze potvrzuje pravidlo. :o))
Přesně, pokud v dnešní pohádce do 30 minut o začátku někoho napřeseknou vejpůl a princ před koncem "nepřefikne" princeznu, tak to s dětma už ani moc nehne. Hold pokud jsem si zavedli, že hlavní je být IN (spíš vypadat jak sériově vyrobený podle posledního čisla Brava, než mít vlastní styl), tak ani příběhy s nějakým vzkazem se nechytnou.
Já bych si přisolil s tím Erbenem, sice to není z pohádky, ale končí tím Vodník z Kytice:
Na jezeře bouře hučí,
v bouři dítě naříká,
nářek ostře bodá v duši,
a pak náhle zaniká!
Něco padlo. Pode dveřmi
mok se jeví krvavý,
a když stará otevřela
kdo leknutí vypraví?
Dvě věci tu v krvi leží,
mráz po těle hrůzou běží,
dětská hlava bez tělíčka
a tělíčko bez hlavy.
Může bejt lepší krveprolití? Fůra vynervovanejch matek by ho v afektu napodobila.;-)
Jo Erben, to je klasika. Ale myslím, že obzvláště pikantní je v tomto směru Bible. Zde ukázka:
...
4 I řekl Hospodin Mojžíšovi: „Vezmi všechny představitele lidu a dej jim na slunci zpřerážet údy kvůli Hospodinu, ať se Hospodinův planoucí hněv odvrátí od Izraele.“ 5 Mojžíš tedy izraelským soudcům řekl: „Pobijte každý ze svých mužů ty, kdo se spřáhli s Baal-peórem.“ 6 I přišel jakýsi Izraelec a přivedl ke svým bratřím Midjánku před očima Mojžíše i celé pospolitosti Izraelců, právě když plakali u vchodu do stanu setkávání. 7 Když to spatřil Pinchas, syn Eleazara, syna kněze Árona, vystoupil zprostředku pospolitosti, vzal do ruky oštěp, 8 vešel za izraelským mužem do ženské části stanu a probodl je oba, izraelského muže i tu ženu až k jejím rodidlům. Tak byla mezi Izraelci pohroma zastavena.9 Ale mrtvých při té pohromě bylo čtyřiadvacet tisíc.
...
:o))
Mně to prostě nedá :-)
Každá !!! počítačová hra prochází schvalováním několika komisemi (je fakt, že jen v USA a EU, případně GB nebo Německu, ale je to směrodatné po celém světě), kdy na konci dostane tzv. "rating". Je to něco na způsob jako kdysi byly filmy v kině od 12, 15 nebo 18 let... Tyto údaje jsou natištěny jak na originální krabici, tak většinou se zobrazí i na začátku hry, většinou ještě než naběhne menu ve hře. To pro případ, že by to někdo měl zkopírované ;-)
To, že děti dost často hrají masakry není chyba těch her, ale rodičů kteří se o to, co jejich děti dělají, nezajímají !!! Když je hra určena pro publikum od 18 let, tak nemá v dětských rukách co dělat !!!
Je jednoduché kritizovat něco, když za to ve skutečnosti nese odpovědnost úplně někdo jiný...
V podstatě s Tebou souhlasím. Jen nechápu, na co se potřebují opájet násilím třeba i dospělí lidé. Mně vadí už samotný fakt, že je to postaveno na násilných scénách. Pokud se to dostane do ruky dětem, je to samozřejmě o to horší. O tom není sporu.
Proč ? Třeba proto, že v reálu tohle nemohou...;-) Sám si dost často zahraji nějakou zběsilou střílečku nebo válečnou hru. Na odreagování a tak. A mám takové tušení, že tu nebudu sám... Pořád lepší než vzít bouchačku a jít si to naživo zkusit mezi lidi ;-)
Agresi máme každý v sobě, sice každý asi v jiné míře, ale máme, to je jedna z lidských vlastností. Pak je jen otázkou jak ji ze sebe dostat. Každý to dělá po svém...
Obávám se, že bych tu zasel opět sémě sváru svými "vypjatými" pacifistickými názory. Takže jen stručně: Mě naprosto míjí potřeba "zběsilých stříleček" nebo válečných her. Přece existují i jiné alternativy než provozovat násilí virtuální a násilí skutečné. Co třeba neprovozovat násilí žádné...?
Agresi v sobě asi skutečně v nějaké míře a v nějaké podobě máme každý, ale co si ji třeba vybít nějakým civilizovaným či dokonce tvůrčím způsobem? Vždyť to člověk ze sebe může třeba vyjezdit na kole. Střílení a zabíjení přece není lidskou potřebou. Ani to virtuální.
Jasně, už jsem to přeci psal - každý to ze sebe dostává jinak... Někdo si jde zaběhat, někdo se jede uhnat na kole, jiný zase hrát fotbal,....., někdo každý večer zfackuje manželku nebo zmlátí děti... No a někdo další si to třeba odčiní v nějaké "politicky korektní" hře, kde ustřeluje hlavy a končetiny těm hnusným fašounům, kteří se snaží dobýt Stalingrad :-) Pořád na tom nevidím nic závadného, alespoň ne pro průměrně inteligentního dospělého člověka...
Já jsem toho názoru, že příliš časté prožívání i "prožívání" násilí mění povahu člověka. Takový jedinec se stává stále otrlejším a méně citlivým k utrpení druhých. A to podle mě nezávisle na inteligenci dotyčného.
Tím nechci říct, že děláš něco špatně, ale myslím si, že by bylo lépe na světě, kdyby násilí (byť ve virtualizované podobě) nebylo každodenní součástí našeho života. Ve východním Německu se myslím celých pětadvacet let po válce nesměly prodávat dětem hračky zobrazující střelné zbraně nebo jinou vojenskou techniku. To považuju za velice moudré a následováníhodné.
Neboj, zas tak často u těch her nesedím...;-) Na to musí být čas a hlavně nálada... To si radši lehnu a louskám křížovky, což je jedna z mých největších závislostí, hned po kouření a kole :-)
Kouření - fuj! :o)) Křížovkám a dalším podobným činnostem propadla moje žena. Tedy kromě čtení. V podstatě ji nevidím jinak než s knihou nebo křížovkářským časopisem v ruce. Teda když zrovna nevykonává nějaké domácí práce :o)) Já jsem svoje křížovkářské období měl ve věku tak kolem čtrnácti let, pak mi to začalo připadat už všechno stejné.
"To se musí líbit každému!"....Medvěde probuď se! Vždyť ty pohádky jsou jeden malér za druhym! Ale jak chceš, vezmeme to popořadě.
V Perníkové chaloupce dětičky zaživa upálí stařenku. Můžeš i namítnout, že důchodkyně projevovala jisté sklony ke kanibalismu, ale ty nezletilci ji na základě pouhopouhé domněnky zprovodili ze světa a to obzvláště brutálním způsobem.
Červená karkulka, roztomilé děvčatko. Ale pouze do té doby, než si uvědomíme, jaká lidská bestie se skrývá pod červeným baretem. (čepečkem) Zaživa otevřít zvířeti dutinu břišní, nacpat do ní kamení a potom to nebohé zvíře hodit do studny - tak to chce skutečně speciální výcvik. Víš jak to zvíře trpělo?Tobě se to líbí? Pak se nemůžeme divit, že pokud toto vyprávíme dětem jakožto lidovou pohádku, že jsou vlci na vymření.
Určitě si vzpomeneš na větu tatíčka krále "Dám princeznu za ženu a půl království k tomu..." Všimni si - půl království, ne celé. Král chce svojí dceru poskytnout jednokomu pro uspokojení nízkých pudů čistě jen na uhájení svých politických, mocenských a majetkových zájmů. Podle mého toto naplňuje skutkovou podstatu trestného činu kuplířství. A to jde Medvěde o jeho vlastní dceru!
Dařbuján a Pandrhola, jedna z nejzrůdnějších pohádek vůbec. Kuba Dařbuján, ač prokazatelně disponující léčitelskejma schopnostma, v rozporu s Hypokratovou přísahou odpírá lékařskou péči akutně nemocnému Pandrholovi. A nejen odpírá, on ho ještě vydírá, až šikanuje. To jsou ty jitrnice na stromech, pivo v potoce atd. A to nepočítám, že kupčí se smrťákem.
Nemusí jít vždy jen o násilí. Ubrousku prostři se - taky nic moc. Stejně jako dnes tak i dříve bylo poviností odvádět mocnosti daně. V této pohádce je poskytována pohostinská činnost a zaregistroval jsi snad někde zmínku o daňových odvodech, povolení, hygieně, atd? Nezaznamenal. Takže si touto pohádkou vychováváme další řádku tunelářů a daňových podvodníků. Bezva, a ty mi napíšeš, že se mi to musí líbit. :-(
V jedné pohádce jsem zaregistroval líčení draka jako nějakého chudinky, miloučkého zvířátka. Podívejme se na to tak, že ve středověku nasazení devítihlavé saně muselo mít obdobné účinky, jako použití zbraní hromadného ničení, potažmo prostředků jaderného napadení. To už rovnou dětem můžeme vyprávět skazky o chudince jaderné bombě a jejich nebohých dětičkách, atomových hříbečkách.
Další a v dnešní době docela závažný problém vidím v líčení čertů (osob s odlišnou barvou pleti) jako někoho zlého, záporného, nehodného. Lepší příklad rasové diskriminace než v pohádkách nalezneš jen těžko.
Jednou z mála kladných postav by mohla být Popelka. Ale po všech těch zkušenostech jí nevěřím ani nos mezi očima. Pokud by byla tak poctivá jak vystupuje navenek, vzala by si ševce z vedlejší lhoty a neprznila by modrou krev.
Pokud píšeš o těch zvrhlých sexuálních praktikách....no tak ona ta Sněhurka s těma liliputama taky nic moc :-(
A ty chceš, aby tímhle krmil to nebohé děcko?! A na noc?!
No to jí snad radši pustim Akta X
:-)
Nespletl sis rubriku? Nemělo tohle být v "Nejlepším vtipu MMDCCXXVII aneb Obroda úsměvu NaKole"?
To co ty považuješ za vtip, to musí nebohá děcka večer co večer vstřebávat před spaním. Chudinky. A to jsi pedagog !!!
:-)))
Ano, jednou z mých mučicích metod je společná četba německých pohádek a pověstí v originále. Nejlepší je grimmovský motiv koulení lebkami a srážení lidských kostí coby kuželek. Naštěstí učím převážně dospělé, tedy už dostatečné zkažené a otrlé osoby. :o))
Já myslím, že vůbec ne. Je to jen o úhlu pohledu na věc... To, že se tomu říká "pohádka", ještě neznamená, že je všechno O.K. Ono vůbec ty staré báje a "pohádky" byly pěkně vypečené, byly plné násilí přesně tak jako dnešní doba. Jenom to ti dnešní samozvaní mravokárci buď nevidí, nebo spíš vidět nechtějí... Co je "klasika", je dobré, všechno ostatní se stejným tématem je závadné a mělo by se to zakázat ???
Proč se drakovi musely vždy usekat hlavy ? Proč si nedal s princem závody o princeznu, třeba v běhu ? :-))))
Rubriku sis evidentně spletl ty, tohle téma je o pohádkách...
To ještě nevypsal všechno. Víš jak jsem se bál po shlédnutí Sněhové královny - to si dodnes pamatuju!
Nebo Karafiátovi Broučci, kteří nakonec všichni umřou :(
O Cimrmanových hororech (např "Kašpárkův hrobeček") raději pomlčim :o)
No tak Karafiátovi Broučky vysloveně nemusím. Mám knihu, která je na křídovém papíře a vždycky jsem si o listy pořezala prsty. Navíc jsou tam Trnkovy velmi ponuré obrázky... Ne, Broučky prostě ne...
Ani jsem dodnes netušila, že nakonec všichni umřou. O důvod víc, abych tuto knihu nechala zasunutou hluboko na dně knihovny...
Můj prvorozený Broučky ze stejného důvodu nemusí dodnes také. Ale osobně si myslím, že ten antipohádkový závěr tam napsal Karafiát z výchovných důvodů, aby se od toho dala odpíchnout debata o nenadálém konci života, nezapomeňme, že to byl evangelický farář, možná pohádka vznikla původně pro jeho děti.
Navíc tragický konec je pro malé dítě zamaskován, musí mít určitý stupeň poznání, aby ho tam rozpoznalo.
Dneska se podobně začíná startovacími příběhy k probíraným tématům z Občanské výchovy na ZŠ.
Jinak znám spoustu pohádek, které jsem neviděl, neb jsem se bál a dneska si z důvodů strachu před nočními můrami rozhodně nepouštím některé filmy.
Hele a mám pocit, že jsi zapomněl na myšičku, co vařila kašičku - tomu dala, tomu taky...
On i král ve Zlatovlásce byl pěkný podvodník. Princeznu slíbil za splnění třech úkolů a když je Jiřík splnil, vymyslel ještě úkol 4. Vybrat si Zlatovlásku mezi ostatními.
Ale Jiřík byl větší, všechno za něj udělali jiní, on jen zmateně pobíhal. Hotový "koláče (Zlatovláska) bez práce :)))
Neboj, ona mu to určitě pak Zlatovláska vynahradila :o)))
To už mu žádní mravenečkové nepomohli :o)))
Si přesně už nepamatuju, nerozmyslel si to na poslední chvíli ?
No tak je fakt, že svatba na konci byla znázorněna, ale jestli si orpavdu řekli ano, to pohádka nedokumentuje :o)))
"...a žili šťastně až do smrti." To je tedy vůči dětem taky pěkně nefér, to je opravdu čirá fantazie. 8-)))
Ty jo, co víš navíc o Zlatovlásce a Jiříkovi?!? :o)))
Moje nejoblíbenější pohádka byla Popelka - ta černobílá, s Třískou :o)))
Moje taky a z animovaných vede jednoznačně Rumcajs, ale jen těsně před Křemílkem a Vochomůrkou
Ano, ano, ano :o)))
Trosku si pletes pohadky a jine knizni zanry. Je sice pravdou, ze Tolkien Pana prstenu sepsal podle pohadek, ale dal tim vznik uplne novemu zanru.
Jeste drobnost, Pan prstenu byl napsan v roce 1955.
Díky za upozornění:-) Takže ne pohádka, ale "nový žánr podle pohádky". Tzn. Něco jako ponurá polopohádka??? :-) No nic, i kdyby to bylo napsáno v roce 1055 př.n.l., tak pro mne to zůstává filmovou pohádkou, která se do popředí dostala právě díky zfilmování způsobem děsícím i mrtvého křečka!:-(
Tohle je opravdu uroven. Mas aspon zakladni vzdelani? Jestli jo, tak si to aspon najdi treba na netu nez neco takoveho placnes.
Nevím, co má úroveň mého názoru na takovou ošklivou polopohádku , pardon - nový žánr, společného s mým vzděláním. Ale podle základních gramatických projevů i z ostatních mých příspěvků jinde by i průměrně vzdělaný člověk měl být schopen určit, jestli mám nebo nemám alespoň základní vzdělání - resp. zda-li jsem byl mozkově natolik vyspělý a prolezl alespoň základní školu. Podle Tebe nemám a tak Tě přitom klidně nechám.:-)
No tak pán prstenů sice je pohádka, ale myslim že určitě ne pro děti. A předpokládám, že to Tolkien ani tak nezamýšlel. Tomuhle žánru se tušim řiká "fantasy". A ač jsem byl k tomu ze začátku nedůvěřivý, dost mě překvapila ta propracovanost příběhu. Klobouk dolu.
Pokud někdo nechá dívat děcko na Pána prstenů, tak se pak nesmí divit že začne slintat a dostane psotnik.
začal ten román psát tuším během války, nebo po válce... i to vypovídá hodně o myšlence toho románu... Tu knihu začal psát už v roce 1936 do roku1949- mám tu knihu před sebou, je to v předmluvě. Filmy jsou zpracovány fantasticky, myslím tím výborně, i když v knížkách je toho vždycky víc :-)
Ze zečátku se mi to zdálo šíleně nepřehledný, složitý - prostě divný. Ale jak jsem se zorientoval, tak jsem tomu přišel na chuť. Je fakt, že to je neuvěřitelný dílo. V podstatě pohádka, ale je tam toho mnohem víc. Určitě souhlasim, že film nikdy nedostihne literární předlohu, ale i tak to natočili fantasticky. Osobně si myslim, že zfilmovat takové dílo musí dát hroznou práci. A už se ani nedivim, že to má 3 x 3 hodiny.
Presne :) Kazde fantasy musi byt tak trosku pohadka, jinak by to nebylo fantasy. Stejna tak scifi atd. Ale ve finale to ma od pohadky hooodne daleko.
Jsem nad tim ve svych 14 letech stravila 3 dny zivota. Vubec jsem nevylezla z postele a precetla jsem vsechny 3 dily 2x. Dneska uz si z toho sice nic nepamatuju, ale tenkrat to bylo neco.
Hele, budete se mnou ještě kamarádit, když jsem tomuhle žánru nikdy nepřišla na chuť?!?
Snad postačí, že jsem si jednou odškrtla Neverending story a Souboj Titánů... :o)))
Hele a co má společného Pán prstenů a Prsten Niebelungů? Na Pána prstenů asi nepůjdu, není to můj šálek čaje a Wágnera taky nemusím. Ale někde uvnitř hlavy mám pocit, že to má stejný kořen. Je to tak?
Je známo, že autor Pána prstenů se Prstenem Nibelungů skutečně inspiroval. V podstatě se jedná o tzv. "migrační téma". Už v raném středověku vznikaly hrdinské eposy, báje, pověsti, pohádky a podobně, které se v různých obměnách předávaly ústní tradicí, tudíž dnes třeba už není možné zjistit, v které části Evropy (a jestli vůbec v Evropě), které téma vzniklo. To se týká stejně příběhů Popelky, Sněhurky, Zlatovlásky, stejně i takových postav, jako jsou Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Hloupý Honza apod.
já osobně hodně můžu Jáju a Páju :-)
Jo a pak ještě včelí medvídci - pučmeloun prostě nemá chybu :o)))
Hele Radko a nebyl to "pučmeloud" ? A taky tam byl brouk "kvapník".
Člověče já nevím. Původně jsem tam měla "pučmeloud", ale říkala jsem si, že mě zase roznesete na kopytech, tak jsem to přepsala na "pučmelouna" no a vidíš... Stejně jsem tomu neunikla :o)))
Ale je to jedno - s "d" nebo s "n" jeho výrok "zase sádlo" a další jsou prostě nepřekonatelný :o)))
To je jasný : Trantumberg. Moje oblíbená postava. Neustále šikanován komunistou Krakonošem :-)))
Ano, Trautenberk posiloval v našich mladých duších sociálně-třídní povědomí. :o))
To ve mně posilovala Babička. Děda se jí už z komunistického lágru nikdy nevrátil. Pole, lesy, louky, rybníky prostě všechno jim ukradly komunistický zrůdy. Místo večerníčku jsem poslouchal s babičkou Svobodnou Evropu :-(
Prošel jsem podobnou antikomunistickou výchovou....a stejně tak se snažím působit i na svoje potomstvo.
Souhlasím, že je třeba poukazovat na zvěrstva napáchaná v minulosti komunistickým režimem a poučit v tomto duchu i mladou generaci. Ale neměla by kvůli tomuto statečnému boji s víceméně mrtvou minulostí naší pozornosti unikat podobná zvěrstva, která se páchají DNES po celém světě ve jménu "svobody a demokracie".
Omlouvám se za lehké odbočení od hlavního tématu. :o)
Proboha Medvedě, tohle téma je O POHÁDKÁCH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aspoň sem prosím nezatahuj politiku a ten svůj věčný boj s větrnými mlýny.
Jo, toho mi taky bylo vždycky líto, když ho ta prostinká naivka Anče s hloupým Kubou za tiché podpory neschopného hajného s Krakonošem a jeho sojkou donašečkou, připravili o majetek :(
:o)))))))))))))))))
No jak jsem byl malej byl to-hloupej Honza,princ-Ba Ja Ja.Jo ale ted na prvnim miste je-Machale spadlo ti to zvedni to asi vitr ne?Ale pro moji 2.5letou princeznu je na prvnim miste Bob a Bobek a jsem rad ze to neni zadna zahranicni pohadka.
Jojo, taky se mi ty modernosti moc nezamlouvaj. Na dětech z Bullerbynu jsem vyrost taky, třeba Foglara jsem teda moc nemusel, ale z dob dětství mi utkvěl v paměti krom jiného Neználek, a to hlavně pro absenci jakýchkoliv platidel v dané lokalitě.
Jen si to představte: přijdete do obchodu, kde jsou kola a vyberete si ne to, na co momentálně máte, ale to, co se vám prostě LÍBÍ!!!:-))))
Lidé se od počátku věků nezměnili. Vždycky budou lidé slušní, parchanti, zloději, idealisti....Jediné co se mění je technický pokrok. Proto pohádky odráží tu dobu, ve které vznikly. Pláč nad tím, že se místo meče a sekyry používají moderní zbraně je zbytečný. V pohádkách je důležité poselství, že by dobro mělo zvítězit nad zlem. To se bohužel v životě děje málokdy. Tak alespoň v těch pohádkách.
Uplně uplně nejvíc jsem miloval pohádky, kde nebylo žádný násilí, který byly vtipný, milý a vždycky jsem je slyšel jenom jednou. Seděl jsem dědovi na klíně a děda mi je vyprávěl. Z voleje. Proto mi jí nikdy nemohl říct znova. Tedy alespoň ne stejně :o) O lišákovi, který jezdil na koloběžce. O žabákovi, který v podvečer sedává na stavidle žernovskýho rybníka a kouří svojí fajfku, a když kouří moc, je všude mlha A spousty dalších, které si už ani nepamatuju.
Ale já miloval vlastně všechny příběhy a vyprávění. Od babí, když nám četla s bráškou a bratránkem o prázdninách na dobrou noc, jsem chtěl vždycky tu o Jiříkovi. Protože byla nejdelší :o) Kluci už dávno spali, ale já neusnul, dokud to babí nedovyprávěla.
Pak jsem objevil někdy v devíti letech Vinnetoua a pohádky mě přestaly brát...