Za ten půlrok, co jsem se zúčastňoval zdejších diskusí (prosinec 2006 až červen 2007), jsem se zde setkával jak s pochopením a podporou, tak i s nenávistnými reakcemi na mé názory, myšlenky, postřehy a úvahy. Ze strany mých názorových odpůrců jsem se nejednou stal terčem nevybíravých útoků. Velmi často jsem byl kvůli svým vyhraněným antimotoristickým názorům (dost nelogicky) označován za bolševika či komunistu. Ani jedním z nich se samozřejmě necítím být, ale přivedlo mě to na myšlenku, že bych motorismus a komunismus mohl porovnat. Například z hlediska počtu jejich obětí.
Motoristou ani komunistou se člověk nerodí. Musí se jím stát během svého života. K tomu, aby se člověk stal motoristou či komunistou, je třeba určitého rozhodnutí. Pro takové rozhodnutí musí mít člověk nějaké pohnutky. Ponechme stranou, že komunisty se (zvláště zpočátku) hodně lidí stávalo hlavně z přesvědčení, že se budou zasazovat o dobrou věc. Přiznejme si ale, že v obou případech byl (a u motoristů dosud je) základní pohnutkou příslib výhod, které takové rozhodnutí dotyčnému přinese:
Těm, kdo se dali ke komunistům, přinášelo po roce 1948 členství ve straně mnoho výhod na úkor zbytku občanů, kteří do strany nevstoupili. Velká část z nich těží z těchto výhod dodnes i po změně režimu, jen v poněkud jiných barvách a pod záštitou jiné ideologie, kterou dokázali pružně vyměnit.
Těm, kdo se dali k motoristům, přinášelo (zvláště v počátcích motorismu) soukromé vlastnictví a používání automobilu dosud nevídané výhody oproti těm, kdo si auto koupit nemohli. Jediné, co motorizovaní spoluobčané přinášeli ostatním, bylo jejich stoupající fyzické ohrožení a zamořování vzduchu k dýchání.
Hlavní pohnutkou k tomu, aby se jednotlivec stal členem kterékoli z těchto dvou komunit, bylo tedy získat určitou výhodu na úkor ostatních. To je moment, který obě komunity spojuje. Zároveň zde ale také vidím první výrazný rozdíl mezi nimi:
Motorové vozidlo si postupem času mohli pořídit prakticky všichni, takže nastala situace, kdy v důsledku hustoty automobilového provozu (zvláště ve městech) výhody vlastnictví auta de facto vymizely, co však zůstalo, jsou negativní dopady jak na bezpečnost (ostatních) lidí, tak i na životní prostředí, jehož citelné zhoršování sdílíme všichni bez rozdílu, tedy bez ohledu na příslušnost či nepříslušnost ke komunitě motoristů.
V případě komunismu tento jev nenastal, protože (naštěstí) nedošlo k situaci, kdy by se komunisty mohli stát úplně všichni, neboť by zde pak nezbyl nikdo, na čí úkor by komunisté své výhody realizovali. Jeden z rozdílů mezi oběma komunitami je tedy ten, že členská základna komunistické strany nikdy nenabyla natolik obludných rozměrů, aby komunisté v důsledku toho pozbyli svých výhod. Naopak – velká část z nich je realizovala až po změně poměrů.
Srovnejme obě komunity ještě z hlediska počtu jejich obětí:
Necelých 42 let vlády komunistů bylo (v celém Československu) z politických důvodů popraveno 234 osob. Při zatýkání a ozbrojených střetech zahynulo zhruba 60 osob. Ve věznicích a na bezprostřední následky věznění zemřelo asi 2000 osob. A při pokusu o nelegální přechod hranic zahynulo nebo bylo zastřeleno 350 až 400 osob. Komunistické běsnění tedy stálo život zhruba 2700 osob. V přepočtu na celou dobu vlády komunistů se jedná o 64 osob ročně.
Je to vskutku děsivé číslo, proto mě označení "bolševik" či "komunista" uráží. A to nejen proto, že jsem do KSČ nikdy nevstoupil. Neberu si to ale zas tak osobně, protože na druhou stranu zdaleka ne každý, kdo vstoupil do KSČ a pracoval pro ni, se přímo podílel na výše popsaných hrůzách.
A nyní k motoristům: Za posledních 17 let v důsledku motorismu zahynulo jen v ČR 24.343 osob. Tedy v průměru 1432 zmařených životů ročně. Bude to znít možná kacířsky, ale motorismus dnes zabíjí více než dvacetkrát efektivněji, než tak během svého panování činil komunistický režim. Proto by mě daleko víc než označení za komunistu či bolševika vlastně mělo urazit označení za motoristu.
Předpokládám, že si mnozí řeknou, že zde srovnávám nesrovnatelné, ale pomyslel někdo na to, že těm obětem je opravdu jedno, jestli zahynuli rukou krutého komunistického režimu nebo v důsledku mnohonásobně krutějšího motorismu? Navíc v důsledku motoristického šílení umírají i děti. Nepředpokládám, že by mezi obětmi komunistického režimu bylo takové procento dětí jako mezi obětmi motorismu.
Někteří si možná řeknou, že všichni motoristé přece nejsou stejní a neohrožují své okolí stejnou měrou. Totéž je ale možné říci i o komunistech. Ani oni nebyli všichni stejní a zdaleka ne všichni se aktivně podíleli na zvěrstvech tehdejšího režimu.
Shrnu-li výše uvedené poznatky a úvahy, docházím k názoru, že jak komunismus, tak i motorismus je vysoce organizovaný teror vůči části obyvatelstva. Jeho hnacím motorem (jak příznačné!) je snaha o soukromé výhody na úkor zbytku obyvatelstva. Společným průvodním jevem je i skutečnost, že se tento teror se často obrací i proti těm, kdo ho pomáhají vytvářet a držet při životě: Stejně jako nezanedbatelná část obětí komunismu byli sami komunisté, tak i velkou část obětí motorismu tvoří sami motoristé.
Možná leckomu připadne, že slovo "teror" je v souvislosti s motorismem poněkud přemrštěné. Já si to nemyslím. Jedním ze základních znaků teroru je anonymita jeho obětí. Ví snad někdo dnes, kteří čtyři lidé zítra zahynou na českých silnicích?
A jak souvisí toto srovnání s cyklistikou? Spíše symbolicky: Zříci se auta a realizovat své přepravní potřeby výlučně na jízdním kole je zvláště v Praze plně srovnatelné s aktivním odporem proti někdejšímu komunistickému režimu. V pražských podmínkách je totiž cyklista dnes (fyzicky) ohrožen podstatně víc než člověk, který v období "reálného socialismu" například veřejně odmítl vstoupit do komunistické strany.
Já se měla vsadit. Teď bych byla boháč...
Asi nemáš co dělat, že o takových věcech v TAKOVÝCHLE souvislostech přemýšlíš a JEŠTĚ to někam napíšeš.To je taková magorárna, že to už je snad na papíry. Porovnávat počet obětí režimu a silničního provozu: jsi fakt pošuk.. a klidně zase konstatuj něco o nenávistných reakcích... zasloužíš si je. Odmítnutí vstupu do partaje a ježdění na kole do jedné lajny... ach jo, Médíku, jdi se projet, projít, zasoulož si. Snad to pomůže, ale pochybuju. Soustrast!A opakovaně bych si dovolil poradit: založ si nějaký bločík, vyventiluj to.Ale tady néé... prosím!
Chtěl bych se zeptat,DEN BEZ AUT,jezdilo jich méně?Byl ten den v Praze výrazně menší provoz?Tady v Rožnově ani omylem.
Na to, proč v "Den bez aut" nebyl v Praze menší automobilový provoz, se neptej člověka, který v životě za volantem neseděl, ale těch, kteří ten hustý provoz spoluvytvářeli. Den bez aut má poskytnout motoristům (a nikoli cyklistům) příležitost, aby se zamysleli nad tím, proč je tak nezbytně nutné, aby i dnes vyjeli a znovu otravovali vzduch všem, kdo ve městě bydlí nebo jsou z jiných důvodů nuceni se zde pohybovat.
Hehe, dámy a pánove přede mnou asi Medvěda nepochopili.
Me snad vomejou.....
Lidi, co blbnete, vždyť to je vyloženě pěknej text. Ne že bych souhlasil komplet, ale jde o svěží úvahu s hezky vystiženými (třeba provokativními) paralelami. O interpretaci je možno se přít, ale fakt to není produkt "pošuka". To jste nikdo nikdy nic vlastního nenapsali, nebo co?
Jo pěknej text: nemá tam pravopisné chyby. A lidi "neblbnou", když řeknou, že autor to nemá v hlavě v pořádku.Podle Tvého názoru tedy je důležitější, že někdo NĚCO napíše, pak se ev. ještě připouští, že o interpretaci se lze "přít" případně se uzná, že některé příměry jsou "provokativní" případně se nesouhlasí "komplet" a hle, jak se dá posvětit kravina. Někomu to stačí... mimochodem: jste s Medvědem na stejném pokoji??
ano je to pěknej text. Je to prostě dobře napsaný. CO se obsahu týče, nesouhlasím s porovnáním těhto dvou věcí, porovnávání ideologie a chování nepovažuju (mírně řečeno) za šťastné , ale nevidím jediný důvod, proč by to nemohl někdo udělat. Chtěl tím poukázat na neblahé důsledky motorismu a posadit to do jiného kontextu než je běžné. Fajn. Nemusíš s ním souhlasit, může ti to připadat zcestné a zcela jistě si o autorovi můžeš myslet i to, že je "pošuk", jak píšeš. Jde o to, že styl Medvědova písemného projevu ukazuje na jeho inteligenci a na to, že o svých slovech přemýšlí (byť podle tebe zcestně), když je pak reakce složená pouze z nadávek a nenávistných výpadů, tak to rozhodně nevypovídá nic o Medvědovi, ale o pisateli té odpovědi. O jeho neschopnosti logicky odporovat, o tom že přemýšlení nahrazuje emocemi. Podobnými reakcemi se zkrátka pisatel sám zařazuje o několik pater níž než ten, na koho reaguje, čímž v konečném důsledku jen pomáhá pisateli článku. Seš chytrej chlap (soudě podle toho co jindy jinde píšeš), tak přestaň Medvědovi pomáhat a začni mu odporovat inteligentně nebo vůbec.
Pokud tě naštvu tak promiň, ale myšleno to bylo právě opačně.
Není to pěknej text, používá nepravdivé argumenty, učelově zkresluje ty pravdivé a dochází k naprosto mylným závěrům. Čemu tady tleskáte ?
kde konkrétně je to nepravdivé či lživé? Přiznávám, že jsem si ty čísla nikde neověřoval, protože Medvěd není lhář, ale jestli jsi na něco takového narazil, prosím napiš to.
Ničemu ani nikomu netleskám. Nelíbí se mi tohle srovnání, ale naprosto souhlasím s tím, že má motorismus mimořádně velké negativní následky a je třeba to řešit. Ne někdy. TEĎ! HNED! Zakázat auta uplně je nesmysl, ale jít cestou omezování osobní automobilové dopravy, posilování a hlavně optimalizace spojů MHD a jejího zlevnění je podle mne nutné.
Pochop, že nelze srovnávat motorismus a komunismus.A je to strašná neúcta k obětem komunismu. Čímž pochopitelně nechci říct, že oběti provozu úctu nemají, ale ti zemřeli za jiných okolností a V TOM je ten rozdíl, mimo jiné.. Ale je to prostě taková zhůvěřilost že větší není. TO pochop. Že tam nelže je sekundární. Jde o to srovnání!!!!
Ještě chybí, aby někdo spočítal oběti pracovních úrazů (třeba od stavby pyramid?) a pak začal tvrdit, že práce je vražedná mašinérie, protože v rachotě padlo x obětí, což je víc než ve válkách xy a protože se plošně pracuje na více místech než se válčí, je práce nebezpečná. A hezky bez hrubek a s promyšlenými větičkami. Už to vidíš? Mimochodem, jsi to i Ty, kdo dává Medvědům elán, takovéhle kraviny promýšlet. On píše o motorismu a komunismu a ty píšeš o optimalizaci spojů MHD... pa klucí, už mě nebavíte.
a přesně takováhle odpověď se mi od tebe líbí. Děkuju.
Já ale taky nesouhlasím s tím srovnáním a v těch svých příspěvcích to píšu. Jen se asi neshodnem na tom jestli to lze nebo nelze. Lze podle mne srovnávat cokoli s čímkoli a jestli to je relevantní nebo nesmyslené je věc uplně jiná.
Aby se začal problém motorismu vůbec řešit, musí to lidé začít vnímat jako problém. Lidi sami od sebe myslet nezačnou, to bys po nich chtěl příliš. Musí se do nich nějak rýpnout, strčit jim do problému čumák, zkrátka dostat k tomu, aby začali motorismus vnímat i z jiné strany než dosud. Pak teprve se dá něco řešit a optimalizovat, protože dokud nebude většina lidí řvát, že to chce, tak to politici, ze strachu o nezvolení, rozhodně sami neudělají.
A Medvěd do problému rejpe a mě k zamyšlení donutil. Nemusím s ním se vším souhlasit, ale za to že mě donutil o tom přemýšlet mu můžu jenom poděkovat.
Ty to vymezuješ jen tak, že se dá buď souhlasit nebo nesouhlasit. Černá nebo bílá, nic mezi tím. Já prostě souhlasím s tím, že je to problém a je třeba ho řešit, ale nesouhlasím s tím, že je třeba absolutního zákazu a nesouhlasím s přirovnáním ke komunismu, protože kulhá moc.
Jen pro úplnost, práce a zvláště ta manuální je nebezpečná. Možná by ses divil v jakých podmínkách dnes pracují lidé na českých staveništích. A z hlediska dlouhodobých následků lze tvrdit, že některé druhy práce jsou vražedné.
Je to nějak zamotaný, samý proto a žádný proč. Aspoň já to tak vidím. Kdybys trochu rozved tu tezi o neúctě, to bych byl rád. Už čtvrtej den nad tím hloubám, ale zatím mi to připomíná výrazivo podržtašků minulýho režimu.
Odkud myslíš, že se rekrutují dnešní zarytí a nesmiřitelní obhájci "volného trhu bez přívlastků" v čele s Vlastimilem Tlustým? Vždyť to byli právě komunisté, kdo se v totalitních podmínkách chovali tržně, tj. vytřískali z toho maximum pro sebe na úkor ostatních. Skuteční odpůrci tehdejší totality by dnes přece nepodporovali totalitu s opačným znaménkem - diktaturu "volného" trhu.
Srovnávat lze vše, pokud to dostaneš na společného jmenovatele. V případě srovnání motoristů a komunistů jsou tímto společným jmenovatelem počty bezprostředních obětí.
Počty obětí pracovních úrazů lze s válkami, totalitními režimy nebo s motorismem samozřejmě srovnávat rovněž. Jenže výsledkem by ovšem zcela jistě nebylo zjištění, že "vražednou mašinérií", jak píšeš, je samotná PRÁCE, nýbrž PRACOVNÍ PODMÍNKY, ve kterých byli (a často dosud jsou) lidé nuceni pracovat, aby si vydělali na živobytí.
"Jediné, co motorizovaní spoluobčané přinášeli ostatním, bylo jejich stoupající fyzické ohrožení a zamořování vzduchu k dýchání" - naprostý nesmysl nebo si to snad tyky myslíš ?
"Motorové vozidlo si postupem času mohli pořídit prakticky všichni, takže nastala situace, kdy v důsledku hustoty automobilového provozu (zvláště ve městech) výhody vlastnictví auta de facto vymizely, co však zůstalo, jsou negativní dopady" - naprostý nesmysl, pokud by výhody vlastnictví automobilu vymizely tak by lidé auta nevlatnili
Srovnání počtu obětí komunismu a automobilismu je zcela mimo mísu. Oběti komunismu, to jsou stotisíce lidí kteří nemohli prožít život svobodně tak jak chtěli. Na druhé straně co třeba lidé kterým zachránila život záchranka která přijela sanitkou a nikoliv koňským povozem ?
Nakonec třeba nově definaný pojem "odbojová cyklistika". To jen tak namátkou.
on to Medvěd v tom článku neuvedl, ale podle primárně mluví o individuální motorizované dopravě. A to že soused jede někam autem mě osobně kromě fyzickýho ohrožení při vycházení z branky a smradu nic jiného nedává. Takže s tímhle souhlasím.
Ano máš pravdu že výhody automobilu uplně nevymizely. Díku hustotě provozu jich ale sakra ubylo. Negativní dopady zůstaly. Tedy tady bych nesouhlasil uplně, ale tak na půl.
Srovnání obětí komunismu a obětí automobilismu je mimo mísu. Tady bych s tebou souhlasil uplně. Srovnává se ideologie a státní teror s individuelním chováním. Ovšem myslím, že právě tohle srovnání upozorňuje na to, že se díky masovosti, začíná stávat motorismus větším problémem než si je většina ochotna připustit.
Ano obětmi komunismu jsou i stotisíce, kteří nemohli prožít život tak jak chtěli. U motorismu v téhle přehnané variantě to už ale platí taky. Naše vesnice je rozdělená na dvě poloviny a dostat se z jedné na druhou je ruská ruleta a že by tam někdo pustil samotné desetileté děti, což bylo ještě za mého dětství normální a bezpečné, tak o tom se dnes už nedá ani přemýšlet.
Záchranka - ano záchranka hasiči nákladní doprava, uznávám neni pochyb o užitečnosti pro všechny a zkvalitnění života nás všech. Samozřejmě za nějakou cenu, ale tady tu cenu považuji za odpovídající. CO je problém je nadměrná a přebujelá osobní přeprava autem.
Odbojová cyklistika - souhlasím. Nicméně autor se tak může cíitit. Tedy to nemůžu stejně jako to výše označit za nepravdy a lži.
Když jedu autem já nebo Jeník tak to vadí a když je to auto firemní tak to je OK ? Čoudí snad moje auto splňující normu Euro 4 více než pekařova Avie vezoucí rohlíky ?
ne. Pekařova Avie je prospěšná pro více lidí než pro jednoho. Toť vše. Moje auto, když s ním někam jedu je prospěšné jen a jen pro mě. Přesto s ním jednou týdně do Prahy jezdím. ALe mohl bych třeba sedmkrát za týden. myslím, že kdyby se zamyslel apodobně to udělal každý, zredukoval by se počet aut několikanásobně.
"pokud by výhody vlastnictví automobilu vymizely tak by lidé auta nevlatnili" - pozor, to je (takhle řečeno) blbost. Vymizely výhody jako je rychlost, pohodlí, dostupnost, cena. Přesto lidé auta vlastní a nesmyslně používají ve městech, protože přeceňují jedinou zbylou "výhodu" - auto jako symbol společenské úrovně a úspěchu.
Já auto ve městě nepoužívám, protože tahle pseudovýhoda mě nezajímá. Auto má ale pro mě zase jinou "výhodu": řízení mě strašně baví. Asi bych se měl stydět... :-)
Nesouhlasím ohledně těch výhod. Cena nikdy nebyla výhodou auta, ale jednou z jeho největších nevýhod. Co myslíš dostupností, to netuším, ale tím máš na mysli parkovací místa, pak v centru to byl problém už co si pamatuji. Takže žádné vymizení, jen decentní zhoršení, ale když občas do centra jedu, vždy se mi podaří takřka okamžitě zaparkovat (sice za poplatek, ale to už k tomu patří). Pohodlí nejen že nevymizelo, ale naopak se ještě zlepšilo. Doby, kdy člověk namáhavě točil volantem "stodvácy" při parkování, a ve třicetistupňových vedrech si ještě pouštěl topení aby ochladil motor a neuvařil, a v garáži po domácku bastlil anténu aby aspoň nějak chytil rádio už jsou dávno pryč. Spousta lidí volí auto právě kvůli pohodlí. Posilovače řízení a brzd, automatické převodovky, CD/DVD/usb MP3 přehrávače s audiosoupravami za které by se nemusela stydět leckterá slušná Hi-Fi věž, duální elektronická klimatizace, handsfree sady pro telefon, vyhřívatelné či chladitelné sedačky se spousty různě nastavitelných parametrů dle postavy a zad člověka, volant nastavitelný ve více osách, lednička na nápoje, věšák či ramínko na sako/bundu, a především soukromí !!!!!..... mohl bych pokračovat do aleluja, ale moderní automobily jsou často zařízeny lépe, než leckterý obývací pokoj, tedy až na ten prostor.
Zbývá tedy poslední parametr, a to je rychlost. Ano, co se centra týče, tam jsou specifické lokality a jejich přístupnost, kde je MHD či kolo skutečně rychlejší. Např. nábřeží, magistrála přes centrum atd. Tzn. když pojedu např. z Barrandova na Palmovku, budu to mít rychlejší MHD, než autem. Ale pokud člověk nejede vyloženě do centra nebo přes něj, je auto stále podstatně rychlejší než jiné druhy dopravy. Např. z Modřan na Palmovku, když to člověk vezme po okruhu a pak prokličkuje zadem, tak bude klidně 2x rychlejší auto než MHD, i přes veškeré zácpy a kolony.
No a když si k tomu přidáš, že spousta lidí obětuji klidně i nějaký ten čas navíc právě za výhody v podobě pohodlí a soukromí, kde jsou ve svém malém světě a neobtěžují je žádné problematické existence (což je v MHD bohužel stále příliš časté), pak je mi jasné, proč ty kolony do centra denně stojí.
Takže ne, podle mně nemáš (bohužel) pravdu.
Nečetl jsi někdy Zpěv Drozda? Napsal Walter Tevis.
Bohužel. Můžeš to doporučit ?
TO můžu. Je to jedna z nejlepších sci-fi jaký jsem kdy četl. Je tam dovedeno do konce to soukromí a individualita. Velmi realisticky. Četl jsem to poprvé někdy v pubertě a spějeme čím dál více k té vizi té knihy. Myslím, že by tě to fakt bavilo a navíc o tom prostě nejde neuvažovat.
http://www.1mnich.cz/ceske-knihy/38427-zpev...
je to o tom, kam to zajde a jak dopadne lidská civilizace, když se individualismus a soukromí povýší na nejvyšší hodnoty a nesmíš se podívat dalšímu člověku do očí, oslovit ho na ulici, protože bys narušil jeho soukromí a osobní integritu. V jednu chvíli tam mluví o tom jak to začalo a uvádí tam jednu reklamu na auta, kdy jede ten člověk do dáli, uzavřen ve svém automobilu (proto se mi to při přečtení tvýho příspěvku vybavilo) a nic neruší jeho soukromí, osobní integritu a plně užívá svého individualismu. A z nás se čím dál více také stávají takoví ploší a citově oproštění jedinci. Fakt ti tu knížku doporučuju!!
Díky, už jsem objednal, čtivo mi nedávno došlo a dobrá knížka mi začala chybět.
Mimochodem, to téma mi trošku připomíná pravý opak jedné knihy A.C.Clarka (respektive jednoho z jeho kolegů na které se spolupodílel). Začínala jako klasické sci-fi, výzkum červích děr a tak. Ale potom, co se jim povedlo maximum, to jest ustavit červí díru dostatečně velkou na to, aby propustila světlo, tak se to pořádně rozhýbalo. Jak si asi domyslíš, takový přístroj dokáže přenést obraz (světlo) odkudkoliv kamkoliv kdykoliv. Zbytek knihy se dost zajímavě zabývá tím, jak by to dopadlo. V první řadě klasicky vojenské využití. Pak zneužití ze strany mocných, aby byli ještě mocnější. Nakonec zpřístupněno pro veřejnost, čímž dojde k absolutní ztrátě "soukromí a integrity", kdykoliv a kdekoliv tě může sledovat třeba milion lidí, z libovolného úhlu a vzdálenosti. Ostatně věřím že si to už dokážeš domyslet. A upřímně, taková to "vzájemnost" lidstvu nakonec také zrovna neprospěla :o))))
Tak v pátek přišla a včera přečtena. Díky, už dlouho jsem nečetl něco nového a bylo to osvěžující. Za nápad bych dal 1*, za vykreslení postav 1-, bohužel za zbytek spíše tak 2-. Spousta návazností a příčinných důsledků moc neseděla, dalo se z toho podle mne "vyždímat" mnohem víc. Holt jsem zhýčkaný od velikánů typu Clarke, Asimov, Tolkien, takže jsem zvyklý na věrohodnější vykreslení okolí děje a souvislostí ;-) V každém případě ještě jednou díky, líbilo se mi to.
Jurimíre, nenaštval jsi mě, ale s tím "pěkným textem" jsem to bohužel myslel ironicky... je mi milejší text (písnička, obraz atd.), co má hlavu a patu a má smysl a aťtřeba někde autor drhne s hrubkami nebo nejistou intonací, když to než nějaké umně navršené věty (melodie, plochy) a a pak si pochvalovat, jak je to pěkné: a přitom jde o kýč, muzak atd. Mimochodem, i Goebbels nad svými projevy a díly přemýšlel. Zpátky k mým nenávistným výpadům:ano, jsou nenávistné, protože takové lidi jako Medvěd nenávidím. Na to, v jakém patře je on a já nepřemýšlím, ba je mi i jedno, kam si mne kam zařadí, pro mě za mě třeba do suterénu. Jezdím na kole, chovám se slušně za řidítky i za volantem, jsem pochopitelně nasrán stavem na našich silnicích, ale když M. srovnává motoristy (nebo motorismus) s komouši, říkal, že řidiči jsou potenciální vrazi a podobné a spoustu dalších hovadin a krávovin, co tady Spasitel předvádí (proč nejde kázat na auto.cz či kam jinam, kde lze obracet na víru, viz Kolalokova limonáda: taky chodili po BARECH a né po mlíčných bufetech!), tak prostě startuju a říkám volovi že je vůl a je mi jedno, jestrli se to někomu líbí nebo ne.Přesvědčit se Medvěd nenechal ani smířlivými a konstruktivními názory, když měl říct něco konkrétní řešení, mlčel, utekl od toho. Je to graduovaný žvanil. Škoda, kdyby místo něj vystudoval třeba někdo jiný...To že nedělá v textech hrubky a přemýšlí o větičkách je sice hezký ale to nemění nic na faktu, že je magor, stejně jako Goebbels byl také pošuk a a věřil ve scestnosti. Bacha, nesrovnávám nacistické traktáty s Medvědovými esejkami, na to nemám a bůhví, co by se tam dalo najít za paralely! Baví mě jiné věci a mrzí mne, že mám takové spoluobčany jako je Medvěd.
s texty a písničkami souhlas. Mám rád garážový skupiny, punkery, co se nikdy nestanou slavný a výrazová stránka textu občas dost pokulhává za myšlenkou, kterou chtějí vyjádřit, ale je to upřímné a syrové a mě se to líbí. ALe stejně tak se mi líbí vybroušené skvosty Baudelaira, Vrchlického atd.
Goebbels byl zcela jistě zrůda. Zároveň to byl ale genius. Genius slova a zázračný řečník. Jedno nevylučuje druhé.
Těmi patry jsem chtěl říci jen to, že mu stylem odpovědí pomáháš v očích těch ostatních, že je zkrátka lepší odporovat stejným stylem nebo vůbec.
Medvěd je, co se názorů na motorismus týče, zcela jistě radikál. Záměrně provokuje a jitří emoce. Dělá to z toho důvodu (alespoň pokud vím), že chce lidi vyprovokovat k tomu, aby o tom přemýšleli a nebrali oběti motorismu jako normální a nutné zlo. Že se mu to nedaří ani na kolařském webu, znamená, že nás mainstraemová média válcovala dlouho a příliš dobře. Pokud se ale na nás naučí argumentovat a přesvědčovat a pak to začne prosazovat i jinde, stanu se pokusným králíkem velmi rád. Sám pro zlepšní situace neudělám asi nic. Nemám odvahu na bitvu s větrnými mlýny a jsem líný.
S*re mě, když na novinkách.cz nějaký chuj do diskuze o grafických kartách tahá politiku...zrovna taks mě nas*ral tady.
Má rada: najdi/kup si ženskou/šlapku...přijdeš na jiný myšlenky, než vymýšlet takový hovadiny a otravovat s tím na cyklistickým serveru
S*re mě, když někdo hlásá, že na cyklistickém webu není místo pro nic jiného, než diskuse o přehazovačkách, vidlích a blbejch drahejch fullech. Jsou ještě i jiní cyklisti, než idioti, co se hádaj, kdo má o kolik gramů lehčí duše. Kdo jsi, že jim chceš vzít právo sem psát? S Medvědem nesouhlasím, ale jeho názor mě zajímá a při čtení některých reakcí třeba na ten článek v Reflexu mi to srovnání motoristů s komunistama už zdaleka nepřijde tak od věci...
no, na mě je to taky trochu silná káva...................jen s jedním můžu souhlasit, lidé v mém věku (a samozřejmě nejen ti) opravdu buď umírají na silnicích, nebo vlastní rukou. Pokud jde o zbytek textu, je to jak sám píšeš, srovnávání nesrovnatelného.
ale vsadila bych se, že se mezi off-topic příspěvky dostaneš mezi ty, kterým reakce naskakují geometrickou řadou......
V jednom souhlasím s výše uvedenými názory. Tohle téma sem nepatří, je to scestná konfrontace politicko-sociologické ideologie a vedlejšího efektu moderního životního stylu, co má s cyklistikou pramálo společného. Nelze se tedy divit reakcím.
A jinak je to fakt totálně scestné a nesrovnatelné. Komunismus byl (je) hrůzný svou podstatou, kdy pod hrozbou i likvidace nutil lidi jednat proti své vůli, aby ochránili sebe a své blízké před zprostředkovanou zlovůlí několika málo jedinců. Lidé nedobrovolně volili menší zlo, aby se vyhnuli rizikům. Automobilismus je pravým opakem, u toho lidé dobrovolně volí (a nebo právě nevolí) výhodu tohoto nástroje i se všemi riziky, které s sebou přináší. Ne nadarmo je drtivá většina obětí motorismu právě v řadách motoristů, popř. jiných účastníků silničního provozu, kteří udělali chybu nebo byli její obětí. Jednoduše ... nechceš být motoristou v ČR ? Prosím, jak je libo. Ušetříš peníze, ovzduší a neohrozíš ostatní. Nechceš být komunistou v Číně nebo na Kubě ? Schovej si pilník do bochníku chleba, bude se ti hodit. Chceš kritizovat motoristy v ČR ? V nejhorším se necháš vyštvat z diskuzního fóra. Chceš kritizovat komunisty v Číně či na Kubě ? Už se plete provaz, tak kopni do tý bedny ....
Ne, tohle druhé antre se ti fakt tuplem nepovedlo.
Tvoje vývody jsou logické a srovnání komunismu motorismem . . Inu proč ne, srovnávat jde cokoli, jde o to jak moc to kulhá. Co se "škod" motorismu týče, nelze odporovat, čísla jsou jasná. Přesto musím říci, že se mi to přirovnání nelíbí.
CHyběl jsi mi tu. ALe jestli jsi chtěl valnou většinu návštěvníků tohohle fóra nas..t, tak jsi to asi nemohl udělat líp :o))))
Přiznám se, že jsem to ani celé nedočetl. Přesto mi ty vývody až tak logické (jak píše Jurimír) nepřijdou. Protože hodnotí jen absolutní počty zemřelých, ne celkové efekty. Čím ale vysvětlíš, že po pádu komunismu velmi významně vzrostla střední délka života i přes dramatický árůst individuální dopravy? (za desetiletí do roku 2000 cca +4 roky u mužů a téměř tolik u žen). Máš v tom tedy nějakou logickou chybu. Třeba tu, že doprava a motorismus s sebou nese kromě svých nesporných negativních důsledků také důsledky pozitivní - prosperitu a z toho vyplývající lepší zdravotní péči, širší dostupnost zdravějších potravin a příležitosti pro odpočinek a rekreaci. Každopádně - chceš-li to takto vzájemně srovnávat - "doba dopravní" statisticky přináší delší a lepší život než "doba komunistická". Což mě přijde jako logický výsledek.
Jak víš, že střední délka života vzrostla v důsledku materiální "prosperity" posledních sedmnácti nebo osmnácti let? A vůbec - jaká prosperita? Po celá devadesátá léta, kdy ještě vzrůstala střední délka života, jsme jen doháněli životní úroveň z osmdesátých let. A kupní síla důchodců se srovnala až v posledních letech. Opravdu si myslíš, že ty hromady mrtvých na českých silnicích jsou nutnou daní za tuhle "prosperitu"? To si zase nemyslím já.
Nechci v žádném případě komunistický režim obhajovat, ale nepodílí se na dnešním (mimochodem již zastaveném) vzrůstu střední délky života také výrazné zkvalitnění preventivní zdravotní péče po druhé světové válce? Já myslím, že ano.
Vlastně ano, v jistém slova smyslu jsou "nutnou daní", chceš-li to takto nazývat. Nebo alespoň dílčí částí "nutné daně". Jde o to, že přirozená rizika (tj. "nutná daň" obětí zimy, nemocí, šelem a hladomorů) byla nahrazena v dnešní době riziky technickými (tj. "nutná daň" havárií a nehod resp. znečištění prostředí). Vtip je v tom, že kvalita a délka lidského života je v dnešní době OBROVSKY lepší než kdykoli dříve. Čili technogenní rizika jsou obrovsky nižší než rizika přirozená.
Čímž neříkám, že by se neměla dopravní nehodovost řešit. Jen opakuji už tisíckrát opakované - že rizika vyloučit nelze, lze je jen nahradit jinými druhy rizik. Vyloučíš-li automobilovou dopravu,
Ještě k tomu srovnání komunismu - samozřejmě se v tom projevilo zkvalitnění zdravotní péče (které je mimochodem také výsledkem naší nenáviděné civilizace) po druhé světové válce. To ovšem proběhlo napříč celou Evropou. Přesto v západní, tedy nekomunistické, Evropě byla a stále je střední délka života výrazně vyšší než u nás. Teprve po pádu komunismu jsme začali západ dotahovat. Takže nějaký rozdíl v tom je a komunistický režim je ve vzájemném srovnání tím horším.
Sorry: ... vyloučíš-li automobilovou dopravu, odstraníš její rizika, ale vzniknou rizika jiná.
Samozřejmě máš pravdu. Ale musí být ta nutná daň vyjádřena hromadami mrtvých a neúnosným zatížením životního prostředí. Ta nutná daň musí být v nějakém rozumném měřítku.
S tím porovnáním přirozených a technogenních rizik naprosto souhlasím. Má to ale jeden háček. Vůbec nic to neříká o tom, jestli jsou novodobá rizika skutečně nutná. Cožpak nelze využít civilizační pokrok i k tomu, aby se minimalizovala nebo ještě lépe zcela vyloučila nová rizika?
Příklad: Enormní prostředky se vynakládají na zbrojní výzkum - čili technologie zabíjení. Kdyby se stejné prostředky vynaložily na ekologizaci výroby a spotřeby, na zvyšování bezpečnosti lidí při práci, dopravě a podobně, nemusel by podle mě umřít vůbec nikdo. Tak jakápak "nutná daň"? Daň možná, ale rozhodně ne nutná.
Shrnuji: Je možné, že kvalita života je dnes nesrovnatelná s minulostí, i když hodně záleží na tom, čím ji měříme. Kdybychoím ji měřlili například dostupností čistého a nezávadného vzduchu, tak jsme na tom dost bídně. Ani pokud bychom měřili kvalitu života celosvětově, zdaleka si nejsem jist, zdali se jedná o pokrok. Například procento lidí umírajících hlady stoupá. Co je zbytku lidstva platné, že šestině lidstva se vede čím dál lépe, když oni na to de facto doplácí?
Ještě jedna "drobnost". Naše civilizace se může chlubit rostoucí kvalitou života jen proto, že si sama vybírá, podle čeho ji bude posuzovat a měřit. Kdybychom ji ale posuzovali z hlediska perspektivy její dlouhodobé udžitelnosti, dopadne to úplně jinak. Je to srovnatelné, jako když si půjčíš od banky velkou sumu peněz a zvýšíš si kvalitu života. My jsme si půjčili závratné sumy od banky jménem "Příroda", většinu těchto prostředků jsme zbůhdarma probendili a opájíme se tím, jak nám roste kvalita života. Ale ten dluh bude časem (dost brzo) potřeba začít splácet. Takže nejde jen o nehodovost jako velmi dílčí jev, ale celkově o perspektivu, o udržitelnost tohoto růstu kvality života.
Všechna rizika vyloučit opravdu nelze, ale lze jim předcházet lépe a účinněji než dosud, a to tím, že je nebudeme řešit, až když vzniknou nebo dokonce až se naplní v podobě tragických nehodových statistik, ale předem. Dnes řešíme následky, ale proč jsme se nezamysleli nad příčinami a neblahým následkům nepředešli? Totéž platí dnes (navzdory panu Klausovi): Preventivní opatrnost. Za pár let nebudeme řešit následky, když si dnes dokážeme náš konzum (celosvětově) rozvrhnout tak, aby nezatěžoval budoucnost ani ekologicky, ani sociálně.
Ať si říká kdo chce co chce, současné světové konflikty mají sice nacionální a náboženskou slupku, ale sociálně-ekonomické a ekologické jádro. Je to boj o zdroje, jejich spravedlivou distribuci a v neposlední řadě i o ekologicky udržitelnou spotřebu. Naše civilizace de facto hájí své právo spotřebovávat násobky udržitelné míry a držet zbytek světa v chudobě tak, aby v součtu nezkolabovaly veškeré ekosystémy na planetě.
Naše "nenáviděná" civilizace není nenáviděná proto, že zkvalitňuje zdravotní péči. Nenáviděna je proto, že nedokáže udržet na uzdě vedlejší produkty, přestože k tomu má veškeré potřebné předpoklady. Nenáviděná je tedy pro svoje sobectví.
Východní Evropa vycházela z jiné základny, proto jsou střední délka života a její růst nesouměřitelné s Evropou západní. Na skutečně fundovanou debatu o rozdílech ve vývoji střední délky života bychom potřebovali přesná čísla. Mám je k dispozici za Českou republiku pro všechny věkové kategorie od roku 1920. Pokusím se splašit někde čísla třeba za Německo a pak to zkusíme porovnat. Myslím ale, že ty rozdíly nebudou dramatické.
Jinak samozřejmě nepochybuju, že komunistický režim byl ve většině ohledů tím horším. Nepsal jsem ten "článek" proto, abych obhajoval komunistiský režim.
Střední délku života bych rozhodně nepovažoval za příliš silný argument, když v praxi se jedná, spíš než o život, o udržení při životě o něco dýl. Z medicíny mám dost jasnou představu o situaci na LDN a pod. V poslední době potkávám dost prošedivělých pětadvacátníků zralých na hospitalizaci a o kvalitě posledních roků života většiny našich babiček se můžete přesvědčit snadno sami - opuštění, nezájem... Často prosí o smrt. A ke srovnání Východ-Západ: Země automobilů, blahobytu a negramotnosti USA si nedávno polepšily a dostaly se na 42. místo ve střední délce života. Asi jim to kazí proslulá kojenecká úmrtnost - horší než na Kubě. Mě Medvědova radikální úvaha donutila zamyslet se, jestli automobilismus a životní styl s ním spojený není právě taky ideologie. Pro místní komunistobijce: nejsem a nebyl jsem v KSČ, i když nabídka byla a jezdím dvoulitrovým šestiválcem (Jinak G-Zero Pro...)
Tohle ovšem neberu jako vážný argument. Střední délka života naopak velmi dobře vypovídá o době prožitého aktivního života. Roste-li, roste i délka aktivně prožitého života. Nechceš snad přece tvrdit, že prodlužování života je dáno jen prodlužováním terminálních stádií nemocí?
No a s tím USA to taky neberu, tam jsou zcela jiné sociální a ekonomické podmínky. Schválně jsem vybral za příklad Evropu (ještě lepším příkladem by bylo samotné Německo) - tam se vyvíjely životní podmínky víceméně srovnatelně až do doby než se najednou udělala svislá čára a vlevo zůstal svobodný svět a vpravo totalitární režim. Potom se ten rozdíl projevil - oproštěno od veškeré ideologie - vyšší délkou života lidí svobodného světa. Rozdíl ve střední délce života byl několik let (což je celkem významná hodnota). Že ti déle žijící měli i více automobilů snad nemusím dodávat.
Opravdu vidíš ve vyšším počtu automobilů a vyšší střední délce života příčinnou souvislost? Já tedy rozhodně nikoli. Pro mě vlastnictví auta není symbolem svobodné společnosti. Proto odmítám tyhle dva parametry spojovat. Kromě toho se obě země vyvíjely rozdílně nejen v důsledku odlišnosti politických režimů, ale například i v důsledku rozdílných dopadů výsledku války na společnost jako celek.
Vidim primou souvislost mezi materialni kvalitou zivota (delka zivota, umrtnost na choroby, uroven bydleni, bezpecnost atd.) a ekonomickym modelem liberalniho kapitalismu uplatnovanoho v evropskych statech. Automobilova doprava a automobilovy prumysl je nedilnou soucasti tohoto modelu.
Zdali-le je materialni dostatek dostacujici, zdali cini lidi skutecne stastnymi a zdali chteji byt skutecne stastni uz jsou debaty jinam.
Stejne tak jako otazka uvodni premisy - je nasim cilem byt konkurenceshopni? Nebo je nasim cilem za zadnou cenu neublizovat?
Naprosto souhlasím, že materiální zajištění může v určité míře napomoci kvalitě života. Ale jen do určitého okamžiku. Při překročení určité meze je každá další materiální hodnota navíc již škodlivá. A sem počítám právě i individuální automobilovou dopravu. Hromadění materiálních statků a jejich využívání se v našem typu společnosti již dávno stalo kontraproduktivním a kvalitu života spíše snižuje.
Ještě k Tvé otázce. Konkurenceschopnost nikdy nesmí být cílem, nýbrž může být (bohužel často jen vynuceným) prostředkem pro udržení, případně zvyšování kvality života. Cílem je právě samotná kvalita života. Pokud mi ale někdo nebo něco ubližuje, pak se tím kvalita mého života výrazně snižuje. Takže nezaměňujme instrumentální a cílové hodnoty. Konkurenceschopnost (nebo možná jsi měl na mysli spíše ekonomickou prosperitu) zůstane vždy jen instrumentem pro udržení či rozvíjení kvality života. Jedním z největších zločinů liberalismu je právě to, že z ekonomické prosperity udělal posvátnou krávu, kterou společnost musí krmit, i kdyby většina obyvatelstva padala vysílením na hubu.
Takže na Tvou otázku odpovídám: Samozřejmě že preferuju "neubližovat". Zmařené lidské životy nejsou adekvátní cenou za to, že se někdo někam rychleji dostane (což je zajisté jeden z předpokladů ekonomické prosperity).
Jen v TOMHLE příčinnou souvislost nehledám, vždyť to proboha píšu výš. Hledám ji v tom, že v současné společnosti, která vytvořila řadu technogenních rizik (včetně automobilismu) je délka a kvalita lidského života mnohem vyšší než kdykoli dříve. Protože ona nově vzniklá rizika (včetně automobilismu) výrazně omezila jiná rizika, která dříve decimovala lidstvo. Žijeme v méně rizikové době, nikoli více. I když ze skuhrání různých lidí by se mohlo zdát, že je tomu naopak.
K tvé poslední větě: samozřejmě, i v důsledku rozdílných dopadů výsledků války ten rozdíl vznikl. Dvě části poražené země si rozdělili vítězové a importovali sem svépolitické systémy. Po několika desítkách let byla jedna země prosperující a druhá zhudlařená. Asi tak. Nechceš to doufám zpochybňovat?
Jak se ale měří ta kvalita života? Růstem DPH? Ten se dá zvýšit např. havárií tankeru jako byl Exxon Valdez. Dá se taky zvýšit vystřílením civilistů v zemích oplývajících ropou, ale to mi zase kazí požitek ze zrychlení z 0 na 100 pod 9 vteřin... Nebo se zeptáme přímo lidí? Uděláme statistiku? Ty ale vyhrávají pravidelně Nigerijci, Bangladéšané, Ghaňané a Portorikánci... Vím, že možná zbytečně rejpu, ale na mě pořád z Medvědova původního textu trčí otázka: Nestal se individuální motorismus ideologií?
ono je to taky trochu tím, že západní státy ještě zhruba 10 - 15 let po válce využívaly ke své obnově vlastnictví kolonií ve třetím světě. i když je pak "osvobodily" ze svého jha, přesto si zachovali velice silný ekonomický vliv. dá se tedy říct, že exportovaly nevhodnou a špinavou práci tam, kdežto dováželi levné suroviny pomocí firem vlastněných občany právě západních zemí. východní blok fungoval na podobném, ne zcela stejném, principu, s tím rozdílem, že velký bratr si udělal takové jako kolonie ze svých satelitů, tedy i z nás. byl to systém tvrdý, leč nedopadli jsme zas až tak špatně jako bývalé kolonie. pokud bychom tedy měli srovnávat musíme zahrnout do srovnání celé oblasti vlivu a ne jenom vyspělé představitele systému...
Střední délka života nevypovídá mnoho o jiném, než o střední délce života, stejně jako IQ nevypovídá o jiném, než o schopnosti řešit testy IQ. Statistiky dětské obezity, dětské aterosklérózy, psychosomatických poruch, dětských alergií a další vypovídají mnohem lépe o tom, kam směřujeme - to vskutku tři terénní Sport Utility Vehicle (neboli auta pro aktivní využití volného času, což volá do nebes) v rodině nezachrání ani s aktivním pylovým filtrem a DVD v opěrce hlavy. Ne náhodou se nějak nemůžeme dopočítat toho, kdo vlastně uživí stárnoucí populaci - časy, kdy hospodář večer oral, a ráno vypustil duši v kruhu nejbližších jsou pryč. Ne náhodou se nemůžeme dopočítat toho, kdo zaplatí všechnu zdravotní péči, kterou dnešní člověk spotřebuje, aby se dovlekl do továrny. O simulantech vím, i když sám jako živnostník jsem ještě nemocenskou nevyužil. Příklad USA jsem vybral pro nejrozvinutější automobilismus, ale zredukovat naše bádání na Německo považuju za přínos. Tipuju výsledek: V NSR se lidé dožívali vyššího středního věku navzdory vyspělejšímu automobilismu, než byl v NDR - takový obrovský rozdíl byl mezi systémy.
Medvěde co kdybys raději napsal kde všude jsi o dovolené byl, co jsi projel na kole, co jsi zajímavého viděl a doporučij nějakou pěknou trasu? To by myslím lidi zajímalo mnohem víc, než tyhle nenávistné a demagogické kecy. Aspoň mně určitě.
Musím uznat, že jako úvaha a srovnání jablek s hruškami je to veledílo, Medvěde! Ovšem, že je auto zbraň, to není nic nového pod luncem. Stačí se podívat na ČT - Stop, rady řidičům - a tam je to zcela jasně v některém z dílů - možná i v několika - veřejně deklarováno. Ale jinak souhlas s tím, že někteří řidiči se chovají na silnicích tak agresivně, že je možno zcela jasně je považovat za odporné teroristy!Ti motorkáři, to je obzvlášt´radost potkat. Zrovna včera jsem si to šinul se svou Škodou Felcia kombi po hlavní státní silnici asi tak 95km/h - tedy téměř podle předpisů a připadalo mi, že jsem všem na obtíž. Objížděli mě jako zběsilí a někteří si neodpustili i různé gestikulace v tom smyslu, že jsem asi na bednu, když jedu tak pomalu a všechńy zdržuji. Tak zvažuji, že vrátím řidičák a nechám se znovu přezkoušet z pravidel silničního provozu, protože jsem asi něco prošvih! Zřejmě už zvýšili povolenou rychlost na 120 km/h mimo obec, aniž bych se to dozvěděl.:-( Pak se Medvědě nediv těm mrtvým na silnicím, když všichni jedou, jako by jim za zadkem hořelo! Hlavně, aby už tam byli, no fakt jak pitomí!Tři minuty naženou a pak stojí 10 minut před přejezdem, kde je já nakonce dojedu za ty tři minuty,ale já stojím než 7 minut...oni těch deset.A pak to zase ohulí a hurá na závod s časem!:-(
on se Medvěd nediví. On mluví o tom, že nikdo neví, zda zejtra nebude díky autonehodě mrtvolou. Nikdo neví, zda jeho děcko nebude mrtvolou kvůli chybě někoho, kdo potřeboval bejt naprosto nutně někde o minutu, půlhodinu, půlden dřív.
Auto používám taky. Po městě prakticky nejezdím. Používám ho především právě na přepravu objemnějších věcí a rodiny na výlety - i to je z pohledu Medvěda špatně. Vím to a jsem srovnanej s vědomím, že někdo dokáže bejt tak nesobeckej, že omezí své vlastní pohodlí a nepoužívá něčeho co je skutečně nebezpečné vůbec. Před Medvědem se skláním, nadávky na jeho hlavu ukazují jen slabost jejich autorů.
mně ani tak nevadí ty útoky na motorismus, ale to srovnání s komunismem, to je fakt moc...................myslím, že většina lidí z tohoto serveru má stejně jako já v rodině někoho, kdo musel emigrovat, koho poslali do jáchymova do dolů nebo kdo seděl v kriminále.......................ten text mi přijde jako neskutečné zlehčování toho, co si ti lidé prožili.
Ani v náznaku bych si nedovolil zlehčovat oběti komunismu. Naopak - chovám k nim hlubokou úctu. Mně jde o to, že životy lidí, kteří zahynou v důsledku motorismu, nejsou o nic méně hodnotné než životy obětí komunismu. Přesto si na tyto oběti málokdy někdo vzpomene. Prostě jsou to pro nás jen čísla, "nutné ztráty". A tady já vidím tu hroznou neúctu.
Vzpomínka na oběti komunismu je vzpomínkou na jejich ŽIVOT a často i hrdinství, ale ve SMRTI jsou si s obětmi motorismu rovny.
Takže shrnuto: Nikoli snižování úcty vůči obětem komunismu, ale více úcty k obětem motorismu a nebo ještě lépe více prevence, aby k nim pokud možno vůbec nedocházelo. V tom textu jde v první řadě o KVANTITATIVNÍ srovnání a v tom je motorismus opravdu daleko efektivnějším zabijákem. Rozhodně mi nejde a nikdy nešlo o to, abych posuzoval, čí (zmařený) život byl "lepší", "kvalitnější", "hodnotnější" a podobně.
Výše někdo hovořil o míchání jablek s hruškami. Proč by měl být něčí život "jablkem" a život jiného člověka "hruškou"? Proto odmítám činit rozdíl mezi životem zmařeným v důsledku teroru komunistického nebo teroru motoristického. Pro tu oběť to vyjde opravdu na stejno. Život jako život.
dobře, já si prostě jen myslím, že si nemůžeš vybrat CO a Z JAKÉHO ÚHLU POHLEDU srovnávat. Nemůžeš přeci oddělovat dobré a špatné stránky jednotlivých věcí, to pak zkresluješ realitu. Jistě, automobilová doprava má spoustu negativních rysů, ale i pozitivní, nelze se přeci tvářit, že neexistují. Počítač je přece také z plastů a na elektřinu, jejichž výroba má negativní efekt, a taky je používáš. Předpokládám, že tvoje kolo není samodomo smontované z rákosových trubek..........jednoduše řečeno, nelíbí se mi černobílost tvého pohledu, jak tu už psali i jiní. Srovnávání s komunismem byl hodně nešťastný nápad, kdyby jsi svoje názory vyjádřil bez něj, bylo by to úplně o něčem jiném.
Výborně. On je tenhle příspěvek trošičku stranou hlavního proudu, posouvám tedy na oči, protože přesně vystihuje podstatu Medvědova omylu - nelze oddělovat dobré a špatné stránky jednotlivých věcí a ty potom porovnávat.
Dovolím si ještě zareagovat na jednu myšlenku. Oddělovat dobré a špatné stranky věcí většinou skutečně realitu zkresluje. Souhlasím, že na jevy je třeba se dívat komplexně. Ale: Lidský život je hodnota absolutní, proto podle mého názoru neexistuje žádná hodnota ani suma hodnot, která by jeho ztrátu vyvážila. Proto jsem si dovolil toto srovnání: Dopady obou jevů na ztrátu toho nejcennějšího (a hlavně nenahraditelného), co kdo z nás má. Rozhodně bych si nedovolil oba jevy srovnávat například z hlediska ztráty svobody (a že by v obou případech bylo co srovnávat!) nebo z hlediska jejich ekonomických dopadů. Tam by komplexní pohled byl naprosto nezbytný. Ale ztrátu života lze srovnávat zase jen se ztrátou života.
Muj nazor: zivot jedince neni absolutni hodnotou, neexistuje zadna absolutni hodnota.
Kterého jedince máš na mysli? Patrně nikoli sebe sama. Filosofovat je krásné, ale když jde o vlastní kejhák, člověk s tím filosofováním dost ochotně přestane. Svého vlastního života si určitě vážíš natolik, že bys ho možná riskoval (což není totéž jako obětovat) pro záchranu jiného lidského života, ale určitě ne vlastně pro nic za nic jen v zájmu někoho, kdo je pro své pohodlí ochoten obětovat bezpečí svého okolí. Žádná z obětí motorismu (snad kromě sebevrahů) neobětovala svůj život dobrovolně a uvědoměle v zájmu technického rozvoje a taky se jich na to nikdo neptal.
Relativizovat lze samozřejmě vše. I já například vnímám, že život jednotlivce má například ve vztahu k celoplanetární biodiverzitě více než relativní hodnotu. Leckdo by také mohl snést spoustu argumentů a "důkazů", že život jedince má jen pranepatrnou hodnotou například ve srovnání s "blahem lidu" nebo s "demokraciií a svobodou".
Prostě pro každého psychicky zdravého jednotlivce má jeho vlastní život zcela samozřejmě ABSOLUTNÍ hodnotu, protože jeho ztrátou pro něj prostě ABSOLUTNĚ všechno končí.
podle tvé definice na konci příspěvku nejsem psychicky zdravý. COž by ale konec konců lecos vysvětlovalo. S čímž tedy vlastně nakonec souhlasím. :o)))))))))))
Nemyslím si, že ztrátou jednoho života, pro tebe všechno absolutně končí!
Život mi byl darován a nezasloužil jsem se o něj vůbec nijak. Nijak přehnaně na něm nelpím, nepovažuju jej za absolutní hodnotu a jsem schopen a ochoten ho obětovat. S čím naprosto souhlasím je, že nejsem ochoten ho obětovat za cokoli a rozhodně ne jako statistická chyba v ruské ruletě nazývané provoz na silničních komunikacích. To už raději tu klasickou ruskou ruletu s revolverem.
Podle toho, co jsi i dříve psal, je Tvůj vztah k životu opravdu dost neobvyklý. Souhlasím s tím, že je to dar, a že jako s takovým je třeba s ním nakládat. Absolutní hodnotou je Tvůj život ovšem nezávisle na tom, nakolik si ho sám vážíš.
Věřit tomu, že ztrátou (pozemského) života pro Tebe vše nekončí, je v podstatě vírou ve vzkříšení a posmrtný život. Nechci to nikomu brát, neboť sám mám v tomhle ohledu taky své představy (těžko zde mluvit o názoru či přesvědčení). Ale ani víra v posmrtný život nesmí vést k vědomému hazardování s tím darem, o kterém mluvíš.
Mimochodem: Tvá zmínka o "klasické ruské ruletě" je úplně stejně "klasické" rouhání. :o)
No rouhání to asi je:o) Ale kdybych si mohl vybrat z těhle dvou věcí, mám jasno. Ta "klasická" je mi bližší.
je rozdíl mezi vírou a přesvědčením.
Věřím tomu, že existují mimozemšťané. Prostě mi připadá vzhledem k počtu planet a hvězd ve vesmíru málo pravděpodobné, že bychom byli jediný život ve vesmíru (to nezanmená, že si myslím, že nás navštěvují). Ale jsem přesvědčen o existenci psů.
Stejně tak jsem přesvědčen o tom, že tady nejsem poprvé a rozhodně ne naposledy.
Nemluvil jsem o hazardování, ale o ochotě ho obětovat. Za něco vyměnit. Tím totiž podle mne postrádá tu absolutní hodnotu. Má pro mne zkrátka hodnotu toho, za co jsem ochoten a schopen ho obětovat či vyměnit.
Moc hezky se nám to filosofuje, když po nás tu oběť nikdo nechce. Ruská ruleta, ať už klasická nebo jiná, je prostě hazard. Pokud se člověk zabije při ruské ruletě, pak je to vždy pro nic za nic. To už ta motoristická ruleta svůj "smysl" aspoň v tom, že díky Tvé potenciální oběti někdo získá možnost jet autem.
Ano, víra ani přesvědčení mi není cizí. Tu hranici má ale každý někde jinde - podle toho, nakolik věří svým smyslům a svému úsudku.
Ještě k těm mimozemšťanům. Upřímně řečeno o těchto věcech moc nepřemýšlím, neboť mi to připadá zbytečné. Existenci jiných civilizací rozhodně nevylučuju, ale připadá mi jako blbost se snažit s nimi navázat kontakt. Ze dvou důvodů: Za prvé na to, jak je to nepravděpodobné, by na to bylo potřeba vynakládat zbytečně velké prostředky. Za druhé i kdyby nějaká taková civilizace existovala, jaká je pravděpodobnost, že by byla aspoň přibližně na naší úrovni? Vždyť ten život může být na úrovni nějakého planktonu nebo bakterií, takže nějaká komunikace s nimi by spočívala v jejich zkoumání a v podstatě by spěla k jejich likvidaci. Nebo bychom tím planktonem nebo bakteriemi byli my pro ně a role by se obrátily. I kdyby nakrásně existovala civilizace přesně na stejném stupni rozvoje, nebyli bychom schopni se s nimi v klidu a míru domluvit, protože to nedokážeme ani sami mezi sebou.
Takže nějaké mimozemské civilizace jsou sice krásnou romantickou představou, ale prakticky snahy o navázání kontaktu s nimi postrádají smysl. Pokud si myslíš, že nás navštěvují, pak nás nejspíš už ovládají nebo zkoumají. Ani jedno pro mě není nijak lákavá představa.
Hazard je život. Každý den riskuju a hazarduju. Pokud nebudu žít v polstrované cele a jídlo přijímat formou kaše, budu hazardovat s životem a se zdravím. A já koneckonců hazarduju rád. Jde jen o míru rizika, kterou máme každý posazenou jinde.
Hranice mezi vírou a přesvědčením, je podle mne daná. Přesvědčení je o věcech jež jsem viděl, zažil. Víra je o věcech, které jsem neviděl, nezažil, ale věřím tomu. Co se víry týče, moc se mi líbí citát z Kurvahošiguttentag :o)
Mimozemšťany jsem neviděl a nemám ponětí, jestli nás navštěvují nebo ne. Pokládám to za možné, ale nevím to a neřeším to. Jen věřím, že nějací existují, protože mi to říká rozum a počet pravděpodobnosti.
Ano, chápu, co mi chceš sdělit. Určitá míra přítomnosti prvků hazardu v životě člověka je asi nutná, ale není mi jasné, proč by si ji měl někdo ještě dobrovolně zvyšovat. Já hazarduju velmi nerad, pokud za hazard nepovažuješ můj pohyb na kole po městě. V tomhle případě mám pocit, že s mým životem hazardují okolní motoristé, nikoli já sám.
Tou relativní hranicí mezi vírou a přesvědčením jsem myslel možnost, že by člověk nemusel až tak důvěřovat svým vlastním smyslům a svému úsudku. Někdy i věci, které se smyslově a logicky jeví jako nezpochybnitelné, mohou být úplně jinak.
Vím, na jaký citát narážíš. Je to velmi "malebné", ale poněkud mimo můj repertoár.
Co se týče mimozemšťanů - pokud existují, tak se jich bojím, protože jsem přesvědčen (přesvědčuji se o tom každý den na vlastní oči), že lidstvo není schopno se domluvit o nejzákladnějších předpokladech vlastní existence ani mezi sebou, natož pak s nějakými mimozemšťany.
Hrozím se okamžiku, kdy si nějací mimozemšťané svým ultrakonzumerismem zničí svou planetu a nezbude jim než kolonizovat tu naši (pokud tedy ještě bude co kolonizovat). :o))
Rekl jsem muj nazor, nesnaz se mi vnucovat tvuj jako jakousi absolutni pravdu.
Ale jinak pro mne neni muj zivot absolutni hodnotou a jsou situace, kdy jsem pripraven jej obetovat. Lze rici, ze v me zivotni filozofii je smireni se s tim, ze zitra mohu zemrit zakladnim kamenem. Vedomi tohoto faktu a jeho akceptace mne nuti chovat se tak abych kazdy okamzik prozival plne a vedomne.
Nevzim si meho zivota jako takoveho, ale chci si vazit toho jak jej ziji.
Kdyby muj zivot byl pro mne absolutni prioritou, zacnu jej chranit. Prestanu pit kafe, zacnu jist zdrave, nebudu se vystavovat nebezpeci v horach, na kole, v aute, atd. atd. Ale to nedelam. A vetsina populace to tak nedela, byt pudove nevedomne.
Pokud bych mel generalizovat tak pro vetsinu neni zivot jako takovy absolutni hodnotou v tom smyslu, ze jeho absolutnost je motivuje. Spise bych toto misto prisuzoval snaze o dosazeni stesti (byt nekdo za timto slovem vidi jen konzumni pozlatko). Zivot bez stesti, ci alespon jeho ulize nema smysl.
Neboj, nic Ti nevnucuju. I já Ti jen sděluju a upřesňuju svůj názor.
To, jestli pro někoho je či není jeho vlastní život absolutní hodnotou, je spíš takové slovíčkaření. Já myslím, že je jasné, o čem mluvím. Nic z toho, co pozitivního motorismus přináší, nemůže ospravedlnit byť jediné úmrtí.
Smíření s tím, že je člověk smrtelný a do poslední chvíle nezná okamžik své smrti, myslím nesouvisí s tím, nakolik si kdo svého života cení. Jinak souhlasím s tím, že je potřeba si (moci) vážit toho, JAK žiju. Ale opět to nesouvisí s hodnotou života jako faktu, že jsem dostal nějakou příležitost. Shrnuto: Člověk by si měl vážit toho, ŽE žije, a měl by hledět, aby se nemusel stydět za to, JAK žije. A přesně tyhle dvě věci mě vedou k mému vyhraněnému postoji vůči motorismu. Motorismus jako společenský jev si podle mého neváží života, protože požírá tisíce lidských životů ve jménu mrzkého lidského pohodlí.
nevím, jestli nezopakuju něco, co už tu zaznělo.
Nemyslím si, že lze každou ztrátu života srovnávat s každou ztrátou života. Ne každá ztráta života je tragédií, ne každá ztráta života je zbytečná. Nelze přeci dávat rovnítko mezi všechny faktory, které mohou někoho zbavit života.
Auto je nebezpečná zbraň a všichni to vědí. Je to daň za pohodlí, v tom s tebou souhlasím. Je bezesporu nespravedlivé, že tuto daň platí i ti, kteří nevyužijí i klady aut. Myslím si však, že je to poplatné stupni pokroku, v němž se nacházíme a jsem smířená s tím, že to prostě tak je. Jsem ráda, že v naší zemi lidé neumírají hromadně hlady a že tu není válka, že máme nízkou nezaměstnanost a že životní úroveň je přímo úměrná frontě před pokladnou v globusu :)
V těhle dnech se mi po měsíci v komatu probral kamarád - měl autonehodu. Je to mladý člověk a nebylo by to lehké, kdyby na té dálnici zemřel, ale přiznám se že jsem s tím tak nějak smířená.
Smrt v autě našich blízkých je prostě smutná realita. Neříkám že je to dobře, neříkám že jsem tomu ráda. Chci jen říci, že to prostě beru jako fakt, který nezměním.
Je mi třicet řtyři. DO dnešního dne, pokud si dobře pamatuju, mi zemřelo 14 kamarádů.
Ano používám auto. ANo využívám jeho výhody. SIce se snažím co nejméně, co nejvíce o tom přemýšlet a jezdit co nejbezpečněji, ale používám ho. Přesto se s jejich smrtí nikdy nesmířím.
Pokud většina těch Tvých kamarádů (nebo snad všichni?) zemřela na následky dopravní nehody, pak nejlepším uctěním jejich památky je právě to, co děláš - minimalizovat používání auta a pokud možno se naučit obejít se bez něj úplně, což v Tvých podmínkách bude neskonale obtížnější než je to u mě.
Pamatuji si, jak jsi psal o té hrozné křížovatce u Vojkova. Já už se jí na kole taky vyhýbám, protože bych na ní byl nucen odbočovat doleva na Strašín a Babice. Pokaždé, když jsem tamtudy jel, vznikla tam krajně nebezpečná situace. Dnes do Babic jezdím raději přes Nedvězí, Pacov a Březí.
většina.
Já tam tudy jezdím ráno do práce:o( Nejde to nějak rozumně objet za stejnou nebo podobnou dobu. Zpátky jezdím jinudy, protože to už mi na čase tolik nezáleží. ALe od tebe je to přes nedvězí a Pacov nejen roumnější, ale taky hezčí cesta.
Naštěstí tam nemusím jezdit denně jako Ty. Stejně ale musím někde tu Kutnohorskou aspoň křížit. Nejčastěji u Kolovrat. Takže taky někdy infarktový, když jede v obou směrech souvislá šňůra aut.
a to to nejde jí křížit už někde v Praze? Tam jsou semafory, takže je to jednoduché. Bydlíš někde ve středu města, ne? Tak prostě zůstat po celou dobu na téhle straně.
Tak to jde z Pankráce dost těžko. Bylo by to o dost delší a nejspíš bych kvůli tomu křížil spoustu jiných nebezpečných ulic a silnic. Mně samotnému to ale zas až tak nevadí. Já se vždycky nějak provlíknu. Spíš jde o situace, kdy mám s sebou některou z dcer nebo manželku. To pak je horror. :o)
Některé věci je třeba opakovat. :o))
Naprosto souhlasím, že se asi nedají všechna úmrtí klást na roveň. Ale určitý společný jmenovatel tu je: Ten člověk mohl dál žít. Nakolik by jeho život byl hodnotný, už ale není na nás, abychom to posuzovali. V případě obětí motorismu je tragédií každé úmrtí a dokonce si kacířsky dovolím tvrdit, že každá ztráta života je zde naprosto zbytečná.
To je velmi zajímavé hledisko, nakolik je smrt na silnici "spravedlivá". Upřímně řečeno mi tohle nějak uniklo. Holt je to u Tebe asi profesionální deformace :o)) Vyplývalo by z toho, že smrt na silnici si v první řadě zaslouží řidiči-viníci nehod, další na řadě jsou řidiči, kteří sice ohrožují své okolí autem, žádnou nehodu nezpůsbili, ale shodou okolností se stali obětí nehody zaviněné někým jiným, třetí na řadě by byli spolujezdci, kteří tím platí daň za své pohodlí, že se nechají vozit autem, pak by následovali cestující v prostředcích hromadné dopravy, pak cyklisté a nakonec chodci.
Tak nevím, jestli tohle měřítko je přijatelné. Příčí se mi vůbec uvažovat o tom, jestli si někdo smrt zaslouží víc nebo míň. Myslím, že posuzovat chování lidí je dobré za jejich života, dokud se na tom může něco změnit. Soudit je po smrti a stanovit míru, nakolik si svou smrt zasloužili... V každém případě o tom budu ještě přemýšlet. Něco na tom asi bude. Rozhodně je mi víc líto dítěte přejetého na přechodu před školou než motorkáře, který se v stokilometrové rychlosti rozprskne o stěnu téže školy.
Myslím, že spojovat skutečnost, že neumíráme hlady a že tu není válka, s nutností, aby umíral lidé na silnicích, není správné. Podlé mého přesvědčení se dá žít tak, abychom neumírali ani hlady, ani ve válkách, ale ani pod koly aut.
Já osobně se nikdy nesmířím s něčím, co je evidentně špatné a škodlivé, natož když vím, že se s tím dá něco dělat. A nesmířil bych se s tím ani tehdy, kdybych měl o reálnosti nápravy sebesilnější pochybnosti. Proti zlu (a holouposti) je třeba bojovat i v okamžiku, kdy se tento boj jeví jako předem ztracený.
Jinými slovy - já se s tou zmiňovanou smutnou realitou smiřovat nechci a nemůžu, neberu ji prostě jako neměnný fakt. Samozřejmě nevím, jestli něco změním, ale snažit se o to v každém příapdě budu.
netvrdím, že je smrt na silnicích spravedlivá a už vůbec ne, že si ji někdo zaslouží. Prostě je jen z mého pohledu s automobilismem neoddělitelně spojená (což je věc, ve které se shodnem) a že to beru jako fakt, jako druhou stránku mince a součást života (a v tom se neshodnem).
Samozřejmě je možné usilovat o zvýšení bezpečnosti na silnicích apod., ale zcela vymýtit nehody podle mě nelze. Když sedám za volant tak vím, že je to nebezpečnější než sednout do letadla nebo do vlaku. Když rodiče jedou na dovolenou autem tak vím, že už se možná nevrátí. Ale prostě s tím nehodlám bojovat, beru to tak jak to je. Obecně řečeno - pokud se mi něco nelíbí a můžu to změnit, tak o změnu usiluju. Pokud to změnit nemůžu, tak se s tím pokusím smířit. Možná to zní cynicky, ale pro mě je to jen rys doby. Nespravedlivý, ale těžko změnitelný.
Jsem rád, že se v tolika důležitých momentech shodneme. Jediný rozdíl spatřuji v tom, že pokud vidím třeba jen teoretickou možnost na tom něco změnit, tak mi tak nějak nejde se s tím smiřovat.
Když už jsme v tématu "Motoristé a komunisté", tak si dovolím další srovnání: Drtivá většina lidí (i když to dnes mnozí třeba už nepřiznají) si ještě řekněme v roce 1988 myslela, že tu máme komunisty navždy a že se na tom nedá absolutně nic změnit. A vlastně se s tím taky vnitřně smiřovali a brali to jako sice krajně nespravedlivý, ale neměnný fakt. A byla to chyba.
uf, tak z toho jsem venku :)))) bylo mi pět
já se to pokouším změnit, resp. ovlivnit vlastním jednáním, kdy jezdím opatrně a dodržuji všechny předpisy, včetně padesátky v obci (a kolem mě to jen sviští a všichni si říkaj no jo, blondýna, neví kde má plyn)
ta paralela myslím není odpovídající, protože se dá žít bez komunismu, ale nedokážu si představit život bez aut (nemyslím tím auto osobní, bez toho bych se obešla, ale obecně - autobusy, zásobování kamiony atd.)
Tak to jsi stejně mladá jako moje nejstarší dcera. :o))
Bez komunismu (či přesněji bez "reálného socialismu") se samozřejmě žít dá, i když to může být pro leckoho těžší. O to ale nejde. Jde o to, že já si život bez aut nebo se silně redukovanou individuální automobilovou dopravou představit dokážu. Moje vize je (možná) podstatně nereálnější nebo vzdálenější než se jevil pád komunismu pár let před "devětaosmdesátým". Je ale možné, že společnost dospěje k tomu, že je to nejen možné, ale i nutné. A já jsem toho (samozřejmě utopického) názoru, že je lepší s tím něco dělat už teď, tj. v okamžiku, kdy ta nutnost teprve hrozí, než v momentě, kdy nebude jiné cesty. Pak to totiž taky bude víc bolet. Jinými slovy: Je lepší se (preventivně) nepřežírat než absolvovat v lepším případě liposukci nebo (v horším případě) přežívat s několika by-passy.
Slabost autorů??? Myslím, že není projevem slabosti říci někomu, kdo mele nesmysly, že ty nesmysly mele.Klidně bych nadával Medvědovi nonstop, ale koho baví se hádat s demagogem & debilem (mě ne), protože srovnávat ideologii (a její oběti) a důsledky činnosti je kravina. A jeho filozofické žvanění mě fakt štve a není o tom, že bych někomu nepřál jiný názor. Mě štvě, že může být někdo tak blbej, zamořuje okolí kecama, že má stejné volební právo, že ho potkávám na silnici a on (ale i jiní) pořád něco kuňkají o pluralitě a možnosti vyjádřit názor atd. Tak to potom nechme hajlovat nácky, roztahovat komouše, jo, připusťme šikanu, teror... vždyť i ti fašouni, komouši, teroristé mají právo na názor ne? Kdyby napsal něco normálního (jak mu tady bylo navrhnuto) ale né, on furt jen filozofuje a blábolí a pak diskutuje. On je vlastně tak trochu chudák.. mělo by se mu pomoct... nějaký ústav? A bacha, když se "skláníš před Medvědem" : aby s Tebou takoví někdy nezatočili, oni to v těch sektách a partajích dobře umí!A ještě něco: tahle diskuze není o postojích k ježdění autem a na kole resp. o motoristech a kolařích. TO porovnávání komunistů a motoristů je osou. A to je to úděsné. Vážně, Medvěd do kazajky...s roubíkem.Když tedy nechce jít jinam a tam kázat svým souvěrcům.Ale tam by si nemohl hojit to své ublížené ego chudáčka a bojovníčka a taky by tam asi neměl ten pocit skupiny, protože by tam dost sám...
se sektama a spol. nemám problém. na to jsem dost samorost a umím se vyrovnat s odlišností k okolí, tudíž nepotřebuju svoje stádečko do kterýho bych patřil.
Medvěd přehání. vždycky přeháněl. slabost nadávajících vidím právě v té reakci potrefené husy.
btw: recidíva závažně špatných ideologií ve stejné formě projevu, je velice řídká. spíš se dá očekávat jiná zvrácená ideologie, která bude právě v prvních stádiích vývoje odlišná od těch profláknutých proběhlých před ní, le v konečném důsledku bude stejně špatná a zvrácená. Třeba už začala, třeba nás před ní někteří už varují, ale my neuvěříme, stejně jako nevěřila varováním většina v německu 30. let, jako lidi po druhý válce....
Nemůžeš srovnávat IDEOLOGII a CHOVÁNÍ, abych to nějak zhuštěně přirovnal. V intencích Tvého a Medvědova porovnávání neporovnatelného jsem filozof a spisovatel, protože já VARUJI třeba před tím, že rozvázané tkaničky většinou končí klopýtnutím ba i pádem nositele a Karel Čapek VAROVAL před hnědým nebezpečím... No a takhle to matlá náš muDRlant Medvěd.A
Zajímalo by mě, jak by dopadlo vyhlášení "blba diskuse". Medvěd by nejspíš nevyhrál. ;-)
Smi připomněl jeden fór: manželka pošle manžela na soutěž o největšího blbce na světě. Ten se vrátí a ptá se manželky: "Hádej, kolikátej jsem byl?" A manželka:"Druhej". "Jaks to uhodla?" "Ty jsi tak blbej, že nevyhraješ ani tuhle soutěž!" Ale proboha nic společného s Medvědem, pokud mohu soudit, tak blbej fakt není.
Vyhráli by asi skoro všichni-to je vzorek naší společnosti?
Když tebe - přestože jsi člověk který není agresivní - aspoň doufám :-) bude někdo neustále provokovat, taky ti možná uklouzne nějaká ta vulgarita. Tím netvrdím že je to správné, ale naprosto to chápu. Medvěd si za ty nadávky může sám. On prostě provokuje a sklízí co zasel.
On se zaměřil na omezení dopravy, což je nereálná vize. Měl by napřít úsilí pro to aby byl provoz na silnicích bezpečnější. Já nevím jak, ale on je na to chytrý dost a tohle by měla být jeho parketa. I když on nesnáší auta obecně, neb zamořují ovzduší, které dýchá. Takže fakt nevím co s tím. Snad jedině zpět na stromy, kyje do ruky a celé to zkusit jinak :-)
Snadná odpověď: Radikální omezení objemu individuální automobilové dopravy je jedna z nejefektivnějších cest, jak zajistit, aby provoz na silnicích byl bezpečnější. Takže nejde o to "buď a nebo", nýbrž JAK.
Zpět na stromy? To není nutné. Možná by stačilo využívat technologického pokoroku rozumněji, humánněji - tedy s menším, pokud možno nulovým počtem obětí na životech. Nikdo mě nepřesvědčí, že to nejde.
Zajímavý je, že kdybys ty předpisy dodržoval v autě, který na první pohled jede hodně přes dvě stě, tak budeš respektován v mnohem větší míře. Takže situace je ještě smutnější, než se zdá - s Feldou jsi prostě v Česku za socku a podle módy je s Tebou třeba krutě naložit.
Docela drahá byla ta "socka Felda" - ve své době, kdy jsem ji kupoval. Ale budiž, at´jsem socka, jsem s ní spokojen. Mám v ní dle přání téměř max. výbavu jakou mají dnešní podstatně novější a modernější vozy. Je na ní proveden ve značkovém servise pěkný lehký tuning a i za tou, jak říkáš sockou, se mi běžně lidé otočí a pochválí, jak ta socka dobře vypadá!:-) Ale máš pravdu v tom, že když by možná jel člověk pomalu v 5-kovém BMW, tak všichni pojedou opatrněji. Ale ne z respektu k tomu vozu, ale protože si budou myslet, že víš o policajtech, který někde stojej.. Jinak bys přeci nejel s takovým aut´ákem předpisově. To dá rozum!:-)To by skutečně bylo každému podezřelý a zvolnil by raději společně s tebou.:-)
Tenhle folklór mi tady už začínal chybět, bylo tu v diskuzi poslední dobou nějak polomrtvo. Medvěd je zpátky v plné své síle. Myslím že nám ho musí ostatní diskuzní fóra zavidět.
Zvláště mě zaujala myšlenka že jizda na kole po Praze je něco jako čtvrtý odboj. Už zbývá jen požádat o vyplácení dùchodu za tuto odbojovou činnost. Mohl by se vyměřovat podle odšlapaných kilometrù a podle účasti na cyklojízdách.
Železná logika tvého příspìvku mi otevřela oèi a pochopil jsem, že třeba řeznická lobby vytváří organizovaný teror vùči částí obyvatelstva. Kolik obětí ročnì umírá na nemoci zpùsobené obezitou ! Takový vepřový bùček je strašná zbraň.
Kulhá to, Medvěde, dost to kulhá. Mám se tu rozepsat o srovnání dopadů "umělého přerušení těhotenství" a motorismu? To bys koukal, jak by z toho vyšel motorismus dobře.
Srovnáváš nesrovnatelné. Motorismus určitě je z řady pohledů negativním jevem, ale z řady pohledů i pozitivním. A je potřeba se spíš soustředit na eliminaci těch negativních dopadů a podporu těch pozitivních a ne motorismus šmahem odmítat.
Ale jako provokace nadsázkou to ťalo řadu lidí do živého, viď Jeníku:-))
S tím naprosto souhlasím. O "umělém přerušení těhotenství" (bez možnosti jeho pokračování) jsem tu už taky psal. Je to opravdu ještě větší masakr než motorismus. Reakce byly podobné, protože příznivci a podporovatelé interrupcí odmítají počaté dítě považovat za člověka. Aspoň v tomhle punktu si oběti motorismu stojí ještě dobře. Jejich lidství tu snad ještě nikdo nezpochybnil.
Tedy srovnávat vraždění ve jménu ideologie s úmrtími způsobenými nevhodným a nezodpovědným používáním techniky - to je pěkná porce demagogie!
(Samozřejmě že mi vadí to že hustota automobilového provozu už dávno překročila únosné hranice. Ale já nepovažuju auto za satanův vynález který je nutno vymýtit)
Medvěde, vyberu si z Tvého textu jeden odstavec, doufám, že není vytržen příliš z kontextu:
"Motorové vozidlo si postupem času mohli pořídit prakticky všichni, takže nastala situace, kdy v důsledku hustoty automobilového provozu (zvláště ve městech) výhody vlastnictví auta de facto vymizely, co však zůstalo, jsou negativní dopady jak na bezpečnost (ostatních) lidí, tak i na životní prostředí, jehož citelné zhoršování sdílíme všichni bez rozdílu, tedy bez ohledu na příslušnost či nepříslušnost ke komunitě motoristů."
Není to pravda. Výhody motorismu nevymizely kvůli tomu, že si auto může pořídit skoro každý. Ony nevymizely vůbec. Pohodlí, celková úspora času (nemyslím zrovna toho, kdo jede v zácpě, ale celkový časový efekt IAD), statusový pocit a pohlazení ega, to nevymizelo. A i kdyby se tyto výhody dále snižovaly, nesnižovaly by se proto, že je automobilismus všeobecně dostupný, ale proto, že je nadužíván nebo užíván nesprávně.
Konečně věcný protiargument! Musím Ti dát částečně za pravdu. Tebou citovaná věta mířila právě na ten "pohyb" aut v zácpách. Vznik zácp rozhodně snižuje (pokud přímo neeliminuje) výhody používání motorového vozidla. Zažívám to prakticky každý den na Nuselském mostě. Pokaždé znovu přemýšlím, jak je možné, že se těm osamělým řidičům v těch autech vyplatí používat auto ve městě, notabene v místech, kde jsou zácpy pravidlem. Oni skutečně vyjíždějí s tím, že se zácpou předem počítají. Přesto se jim z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu stále ještě vyplatí do toho auta sednout. Úspora času to bude asi už jen v minimální míře. Asi máš tedy pravdu v tom, že převažujícím důvodem bude lpění na iracionálním statusovém pocitu a sebezařazení na základě obsahově vyprázdněných vnějších znaků.
Mluvil jsem o tom s pár lidma a tvrdí, že i přes tu zácpu je to časově lepší (kromě toho pohodlí). Pokud se bojej občas smrdět potem, bojí se nákazy a tlačenice v hromadné dopravě, nechtěj, aby jim zmokl účes či sako, časově to není velký rozdíl, neuvažují vedlejší dopady, do ceny započtou jen náklady na benzín, pak logicky volí auto. Dokud do nákladů IAD nebudou započteny těžko vyčíslitelné skryté náklady, těžko se bude hýbat s lidskými zvyky. A zácpy lze přece elegantněji řešit výstavbou nových silnic, na tom se mnohem lépe politikům vydělává než na omezování. A pak se ty nové silnice zase zaplněj...A kolotoč penízků se roztáčí a HDP nám hezky kyne. Je to boj s větrnými mlýny, ve své podstatě proti lidské přirozenosti a přírodním zákonům. Ale taky zkusím proti mlýnům zašermovat.
Mimochodem, vcelku to sedí. Pro mě se situace od údobí kdy se zde Medvěd vyskytoval aktivně naposledy docela změnila. Už nedojíždím 40km za Prahu, ani aktuálně nelétám pořád někde po Evropě. Pendluji mezi dvěma pracovišti, jedno je takřka v centru, druhé na periferii.
Schválně jsem si to vyzkoušel autem, MHD a na kole. V jednom případě ("případem" myslím pobočku) je auto rychlejší o 50%, v druhém o 75% než MHD. Kolo bylo v jednom případě ještě o dalších 40% pomalejší než MHD, v druhém s MHD srovnatelné, ale pomalejší než auto.
No a když si to sečtu a podtrhnu, tak si za v přepočtu (počítám přímé i spojené náklady) 100 Kč/hod. kupuji cirka 500 hodin ročně volného času, a s tím jako benefit dostávám nástroj pro případný odvoz většího nákladu apod., a k tomu i soukromí a pohodlí při cestách do a z práce. Nemusím kontrolovat zda-li sedačku přede mnou někdo neznečistil než si sednu, sednu si vždy, nikdo do mě nestrká, nemusím čuchat odér spoluobčanů kteří koupelnu asi již pár dní neviděli, nemusím se pořád ujišťovat že mi zrovna někdo nevykrádá tašku či kapsy, zapálím si cigaretu když chci, najím se aniž bych byl kárán za porušování předpisů pro přepravu, otevřu si okno či pustím klimatizaci přesně tak jak mi to vyhovuje .... zkrátka a dobře, ten výčet výhod je hooodně dlouhý, a zatím ve všech případech bylo auto nejrychlejším dopravním prostředek na střední až delší vzdálenosti po městě i přes všudypřítomné kolony a zácpy. Jednou jedinkrát tomu tak nebylo, a to při návštěvě Bushe kdy nastal totální dopravní kolaps kvůli bloku důležitých dopravních tepen.
Navíc když to tak probírám se známými a kamarády, tak jsou na tom lidé vesměs dost podobně, tzn. auto je pro ně více či méně časově výhodné. Kdyby nebylo, možná by začali řešit otázku té ceny, kterou sami platí za další výhody motorismu. Prozatím se jim to ale vyplatí, protože volný čas je dnes jeden z nejdražších artiklů pro motorizované pražany, a nemálo z nich je připraveno investovat pro úsporu pár desítek minut denně i částku rovnající se jejich hodinové mzdě, protože čas strávený s rodinou, blízkými či koníčkem/relaxací se dá jen těžko vyvážit penězi. Z takovéto situace, pokud se neotočí stav výhod-nevýhod mezi auty a MHD, existuje východisko snad jen v kompletní změně životního stylu. A to dokáže jen pár jedinců, určitě ne mnohdy takřka milion řidičů, jejichž auta se v Praze denně vyskytují.
netvrdím, že jezdím denně do práce na kole. Jsem pohodlný, ale jezdím několikrát do týdne. CO se času týče, je to na kole pro mne většinou rychlejší než autobusem. Když máknu tak o deset až patnáct minut, když se flákám, tak přijedu o pět minut dýl než autobus. Ano autem je to rychlejší. Ale já tu dobu na kole neberu jako ztracený čas, který si musím odečíst od svého volného času. Naopak! Uplně nejméně výhodná mi z tohoto hlediska připadá právě jízda autem. Je to naprosto ztracený a vyhozený čas, kdy se nedá dělat nic jiného než se věnovat řízení. Při cestě autobudem si čtu. Čtu rád a knihy patří mezi mé koníčky, takže cesta autobusem pro mne není straceným časem, ale časem, kdy se věnuji něčemu, co mě baví. Tak jako tak bych si tu knihu či časopis přečetl. Pokud jedu na kole je to podobné. Dělám něco pro své zdraví a tak jako tak bych na kole někam jel, protože mě to baví. Kdybych dojel autem domů a pak sedl na kolo tak se naopak o čas připravím. Z toho vyplývá, že mě jízda autem naopak o volný čas obírá. Zbývá jen ta pohodlnost a pro mne to, že to má větší kufr než kolo a nacpu tam týdenní nákup.
Když cestou do práce máknu a jedu nejkratší cestou, jsem tam na kole za 35 minut, autem stejnou cestou s dodržováním dopravních předpisů by to bylo 20 minut, s využitím dálnice a porušením rychlostních limitů minut 12. Hromadnou přepravu lze využít jen s přestupem a času zabere v nejlepším případě hodinu. Z práce pak mohu jet např. přes Valdštejn, Hrubou Skálu, Trosky a hrad Kost, z devadesáti procent po cestách, kam se autem nesmí a koleje tam nevedou. Doufám, že jsem nikoho nenaštval...
jo jo :-), konečně můžu někdy souhlasit z Jurimírem:-). Teda lepší je to na kole. V buse nečtu (to by mi bylo blbě) ale spím a spánek nemůže být ztracený čas:-). A propo nacpu do kola i týdenní nákup pro tři chlapy.
A co budeš dělat s tím ušetřeným časem? Sedneš do auta a povezeš se do fitcentra, aby sis kompenzoval sedavé zaměstnání?
Kolik stojí "základní vytrvalost"? Zanedbávání pohybu má fatální následky- bolesti zad, krku. Pravděpodobnost infarktu myokardu je mnohem nižší u pohybujícího se jedince. Taková krátkozrakost, může výrazně zkrátit život či jeho kvalitu (a tudíž tolik adorovanou dobu trávenou s blízkými).
Párkrát jsem jel na švihu kolem benzínky s myčkou- v sobotu dopoledne tam stála kolona aut. To opravdu není vhodnější víkendová aktivita?
Odkud kam jezdíš? Jestli nemáte pobočku v Ruzyni, Vinoři nebo podobné, poli obklopené, p....i, nedokážu si představit, že by kolo (zejména v kombinaci s MHD) bylo ve špičce pomalejší než auto.
Je to sice už trochu osobní, ale odpovím ti:
- Ušetřený čas věnuji převážně koníčkům (patří mezi ně i kolo, jen časově je výrazně minoritní). Kdybych navštěvoval fitcentrum, chodím pěšky, měl bych to 10 minut chůze.
- Ano, to s tím zanedbáváním pohybu máš naprostou pravdu, poznal jsem ji na vlastní kůži.
- 6 let jsem dojížděl do Poříčí nad Sázavou, dnes buďto na Eden, nebo do Letňan, bydlím na P4 - Lhotka. Za 6,5 roku se stal jediný případ, kdy by kolo bylo rychlejší, a to při dopravním kolapsu v rámci návštěvy G. Bushe. Jinak auto s přehledem vede.
..... nicméně ta časová úspora je postavena na předpokladu, že by člověk jel do práce na kole opravdu "dopravně". Tzn. AVG při mírně kopcovitém terénu někde okolo 12kmh, aby se nezpotil jak to prasátko, a "zasportovat" si na kolo šel po práci. Nicméně jsem zjistil, že jsem udělal fatální chybu, a při změně zaměstnání jsem se příliš oddálil od svých původních kritérií (některá jsem "obětoval", další zaměstnavatel "zašlapal" do země). Takže pracuji na nápravě, zaměstnání budu ještě jednou (doufám že tentokráte již na výrazně delší dobu) měnit, a pro tentokrát budu trvat na základních podmínkách. Tzn. buďto práce z domu, nebo sprcha + možnost parkování kola + prostor na uložení náhradního oblečení. Tou druhou variantou by se pláclo x much jednou ranou, tzn. ekologická doprava a zdravý pohyb v jednom, jenom jednou za čas bych si musel do práce odvézt čisté oblečení. A v tu chvíli by i při delší vzdálenosti a i za předpokladu absence větších dopravních zácp došlo právě k časové úspoře. Jak jednoduché, jen mě to, ačkoliv jinak hlavu "otevřenou", prostě nenapadlo dřív :o)))))
Já vím o jednom zásadním důvodu, proč lidé jezdí po městě sami autem. Protože jsou v tom autě sami. Není to správné, ale dokážu to pochopit. Někomu se prostě do přecpané tramvaje nechce.
Srovnání automobilismu s komunismem není až tak špatný nápad. Jen se podívejte na reklamy, nabízející nová auta. Ta jejich propaganda je té komunistické dost podobná. A automobilová lobby se nezastaví před ničím, stejně jako to dělali komunisté.
To je zajímavej postřeh, že chtějí být v autě chvilku sami. Já zase když musím jet někam autem sám, vyhlížím stopaře, aby se auto líp využilo a posloužilo, ale stopařů nějak ubylo za posledních dvacet let.
Medvěde! Soudě podle toho, jak si to tu rozhýbal, měl bys zkusit psát od novin. Tam bys dokázal věci! Veřejné mínění by Tě bud´milovalo nebo ukamenovalo! Ale zaručeně by se konečně zase pohnul a rozčísnul ten novinářský moloch!:-))))
Otázka je, zda by to páni šéfredaktoři pustili. Haló noviny a Právo by právě tímhle vytočil do nepříčetnosti, Sport asi nepřipadá do úvahy, pro čtenáře Blesku, Aha a Šípu je to moc těžké čtení, Mladá fronta Dnes a LN by asi nechtěli naštvat inzerenty, výrobce aut, Deník ČR je na inzerci ze Škodovky taky dost závislý, tak ti nevím... Snad jedině ty Hospodářský noviny:-)))
Koukám, že jsi dokonce povýšil na disidenta :))) budeš-li pokračovat, asi skončíš na hradě :)))
PS. tvoje srovnání raději nekomentuji :(((
Máš pravdu. Možná to vyznělo, jako kdybych se pasoval do role nějakého mučedníka nebo disidenta. Ale tak to myšleno nebylo. Měl jsem na mysli obecně odvahu vzdát se něčeho, co drtivá většina populace považuje za naprostou samozřejmost.
Jo, a na Hrad opravdu nepomýšlím. Na to si příliš cením své svobody. I když - pokud by to pomohlo odstavit Klause, možná bych se obětoval :o))
Tak ten hrad teda ne, no, Klauzikovi to tam docela sedne, zatim bych ho neměnil (to víš, mi antiekologové :))).
A když nejsi disident, tak zbývá poustevník, to by šlo (ale musel by ses vzdát všeho majetku).
K poustevníkovi opravdu nemám daleko. Někdo by tedy řekl spíše "k asociálovi" :o)) A můj majetek taky sotva stojí za řeč. Kde by taky sebral učitel s třemi dětmi a ženou v domácnosti nějaký majetek? Snad jedině to kolo...
Co opravdu musím ocenit je schopnost hýbat s davy. Problém je, že ty davy mají tendence agresivního chování a nejraději by na tebe šly s holemi v ruce.
Já jsem mladý člověk, který nechce vidět černobíle, možná jsem náchylný k různým názorovým proudům, ale přesto se mi líbí jedna věc, kterou ostatní nedocení. Při opravdu kontroverzním článku, kdy jsi srovnal vpodstatě nesrovnatelné jsi ukázal, že jak hanebně vysoká je úmrtnost na českých silnicích. Je pravda, že za komunismu se tomu člověk těžko vyhýbal. Ale abych nedošel do styku se silničním provozem, tak bych nesměl vycházet z domu. Takže ono to vystavení silničnímu provozu prostě také nejde vyloučit. Ještě jednou podotýkám, že srovnání komunismu s automobilismem mi nepřipadá nějak vypovídající...
Ještě bych chtěl říct, že ačkoliv s Medvědem ve všem nesouhlasím, tak nám dává přesto návrhy změny. Proč máme pořád tvrdohlavě své názory, můžeme vzít v potaz názory jiných lidí, kteří mají možnost například vyměnit svoje pohodlí za pohodu sportu. Když to dokáže Medvěd, proč by to nedokázali jiní. Upřimně řečeno se pohody automobilu taky nedokážu vzdát (i když už ho rok nemáme), ale to hlavně v cestách na, dnes již běžný, velký nákup a převoz nedměrných předmětů. To hlavně, protože bydlím na vesnici a v autobusu mi neprojde např. dvoumetrové prkno. Nedávno jsme jeli s kámošem po jižní spojce a aut, kde bylo víc jak jeden člověk byla asi třetina, tak proč si ti lidi nekoupí motorku?
Banáne, nechceš tady tvrdit, že pan doktor vzal někdy v potaz názor někoho jiného, že ne?!?
To se teda tady na diskuzi ještě nestalo...
mě několikrát
A v zapeti to ihned prekroutil:-)))
Kdy?!? Co mi kde uteklo?!?
překvapuje mě, radko, jak při tvém dost vyhraněném odporu vůči probíraným tématům, vytrvale čteš i tato vlákna :-)
No, čtu a nečtu - spíš sleduji, kdo se zapojuje do diskuze. Je to stejné, jako když si pro přehled prolistuješ více než jedny noviny denně.
A neboj příspěvky delší jak dva řadky fakt nečtu :o)))
On ne, ale on je jediný, kdo hlásá svoje názory, jde spíš o nás, jestli vezmeme v potaz i jeho názor, nebo budeme pořád lpět na svém, jako to dělá on. Každopádně upravuje náš pohled na svět... Stejně jako některá městsa neberou v ohledu cyklisty, tak někteří lidé naprosto ignorují medvěda, protože pro ně jsou jeho názory scestné, stejně jako názory tý verbeže cyklistů, pro pány na radnicích. Demokracie je i o tom, že každý může mít svůj názor, kterým přispívá k rozmanitosti společnosti....
Mame demokracii, mame....tak at to zkusi prodat nekam do novin. Myslis, ze mu to nekdo vezme? Nevezme!!! Tohle nikoho nezajima. Proto prisel sem, aby si zase do nas rejpnul a rozjel plodnou diskuzi, kde zas bude moc sve nazory obhajovat...coz Medved dle meho miluje!!!
Ja jsem ochotnej diskutovat o tom, jak cyklistiku ve meste zlepsit, ale nejsem ochotnej diskutovat o vecech, jako je vyhlazeni vsech aut:-) A to by Medved videl nejradeji. Zadna auta...
nesouhlasím. Kdyby to nikoho nezajímalo není tu ani jedna reakce. Je jich tu 59 za necelý den. Když mě něco nezajímá a je mi to naprosto fuk není žádný důvod reagovat. Důvod reagobvat je, když mě to zajímá, ať už s tím souhlasím nebo ne.
Me to osobne vubec nezajima!!! Taky na to moc nereaguji. Neni na co. Medved jen prijde, nasere par lidi a moc si v tom libuje. Nejradeji by zmenil cely svet tak, jak by to podle nej bylo nejlepsi. Jenze zustane jen u reci, ktere jsou o nicem. Tak at sakra neco pusti treba do tech novin, aby hnul masou (nebo spis nasral polovinu naroda a ne jen par nakolaku). Proc chodi porad sem a vede tu takovehle blaboly??? Misto aby prestal vymejslet filosoficke teorie o nicem, tak at neco zkusi pro dobro veci udelat. At teda navrhne system, ktery by fungoval. Sakra uz:-)))
máš tu tři reakce. A podle rohorlení, se kterým je píšeš tě to zajímá. Sice v negativním slova smyslu, ale přece. Kdyby to nikoho nezajímalo, tak by tohle téma prostě vyšumělo do ztracena bez jakékoli reakce.
Me vubec nezajima to tema....je podle meho z velke casti o nicem. Me spis stve, ze s tim sem zase Medved prisel a snazi se tu nastvat spoustu lidi.
pořád to nechápu. Proč přispíváš do tématu, které tě nazajímá? proč tě štvě, že Medvěd někde něco napsal?
Přijde mi to absurdní. Proč by mě mělo štvát, že v Budějovicích řekne někdo něco s čím nesouhlasím? Mě to neštve a už vůbec necítím touhu jet do Budějovic a reagovat na to a vysvětlovat dotyčnýmu jak moc mě štve.
Ignoruju co kdo zrovna teď říká v Budějicích a nikterak mě to netrápí. Vadit mi to začne, až to ten dotyčný bude ventilovat u mě na zahradě a pak se ohradím.
Tedy chápal bych kdyby bylo nějaké téma o borůvkách a medvěd ti tam začal říkat, že borůvku jsou hnus a ty mu budeš odporovat, ale založil si svoje téma, protože chce slyšet názory ostatních na svoje myšlenky, nijak ti ty svoje myšlenky necpe a nevnucuje. Naprosto nechápu, proč tedy reaguješ a už vůbec ne, proč a z jakého důvodu ti to vlastně vadí. Prostě to ignoruj.- Já taky ignoruju vlákna která mě nezajímají nebo nebaví. A každý jiný tady taky. Tak v čem je problém???
Michale sorry, ale demokracii tu nemáme, a už vůbec ne v médiích. Máme tu mediokracii krmenou kultem zisku a moci. A na Západě včetně US to není lepší. Nepleť si vládu lidu s ovládáním lidu.
No proto jsem napsal, aby to poslal do novin...tam by s nim fofrem vybehli:-) Ale proc s tim jde sem? Tak at jde na nejake eko stranky, at si zalozi blog a tam debatuje s podobnejma:-)
A v USA demokracie? Hlasaj, jakou tam maj silenou demokracii a pritom tam nemuzes nic...
Píše sem, protože to je ještě jakýs takýs ostrůvek demokracie. Ale už se na něj mocipáni chystaj:-))...
Vis co me mrzi? Ze to Medved tahkle blbe podal. Zalozit takhle "nasravaci" vlakno neumi jen tak kde kdo:-) Jurimir sice psal, ze Medved chtel slyset nazory, ale proboha jake??? Kladne, schvalujici? Sam vi, on to i priznal, ze jeho nazory jsou jine nez vetsiny lidi. Sam vi, ze jakmile tu zalozi nejake sve radikalni vlakno, tak se tu na nej lide sesypou. Tak se pak nikdo nemuze divit, ze i toto vlakno je plne nenavisti.
Kdyby to podal trochu uvolnene, tak by se dalo diskutovat...ale takhle to bohuzel nejde. Nikdo nema chut.
Jurimír se nezastává až tak Medvěda jako jeho práva tu napsat svůj názor a zkusit jeho stylem přimět lidi k zamyšlení. Jak to dělá, je jeho věc. Víš, já myslím, že právě v tom podání je jedno kouzlo - on se snaží vyburcovat lidi nejlépe jak dovede, takže v tomto smyslu dokonale. Ty máš taky své názory a taky je nějakým způsobem, o které si myslíš, že je nejlepší, prezentuješ. Takže taky dokonale, i když úplně jinak. Cti dokonalost druhého, protože ta není v tom být lepší než druhý, ale být nejlepší, jak dokážu. A já jsem přesvědčen o tom, že se Medvěd snaží dělat věci co nejlépe. Proto má mou úctu.
Nenávist vynech, emoce obecně jsou jedním z mála statků, které když rozdáváš, přibývá jich Tobě samotnému. A to jak kladných, tak záporných. (Peníze bohužel nejsou emoce:-))
Jen aby nedoslo k omylu. Ja nic proti Jurimirovi nemam a uz vubec nic proti tomu, ze se nekoho zastava...at je to ten nebo ten. Jeho nazoru si vazim!
Ja jsem si s Medvedem dost dlouho obalkoval. A jak jsem si tak obalkoval, zjistil jsem, ze on to zas tak spatne nemysli a ze to vubec neni spatny clovek. Jen to neumi dobre prodat. Ma hold sklony k npsani nasravacich textu:-) A navic na svych nazorech neslevi ani mak. Obcas je treba trosku vyslechnout druhe. Ja se treba snazim vic pochopit Cyklojizdu. Urcite jsem na ni mel jiny nazor nez ted. A po te posledni cyklojizde jsem presvedcen, ze to organizatori vzali poradne do rukou a delaji to tak, jak bych alespon castecne chtel.
Ale Medved neslevi:-( Navic sem frkne takovehle porovnani, ktere mi prijde opravdu nestastne:-( Treba to vubec nemyslel zle, ale vyznelo to hrozne.
Ja jsem schopnej debatovat nad vecma, jak to cele zmenit. Jsem schopnej se kvuli nekterym vecem hadat, jsem schopnej vyslechnout, pochopit a pomoct. Ale co mam delat s Medvedovym sdelenim? S tim se neda delat nic:-(
Az Medved prijde treba s napadem, ze sezenem penize (vi kde je sehnat), nakoupime stetky, nakoupime barvy a pujdem cmarat cyklopruhy na silnici, budu to brat jako skvely napad, skvele vlakno a bude pod tim napadem spousta diskutujicich. Bude videt moznost cile.
Ale Medvedovo vlakno me k zamysleni opravdu neprimelo!
no tak s tím jeho sdělením nic nedělej:o)))) To je přece přesně ono. Nemusíš reagovat na všechno a mít názor na cokoli. Já ho taky nemám, to přece není nic špatného. Myslím, že Medvěd má právo svůj názor říct a ty máš právo na něj reagovat, ale ne povinnost:o)
A jinak díky. Nápodobně!
Ja uz nereaguju:-))))
Ber to zas tak, ze po dlouhe dobe me zas neco vystrelilo ze zidle:-) Blabol o nicem. Navic Medved jasne predem vedel, ze tim lidi zase nastve:-) A ne malo, protoze sam vi, jak se tu na nej reaguje.
Mozna kdyby to trosku lip formuloval, nebral to jen jednostranne, tak by se nad tim dalo diskutovat:-) Ale takhle ne...pardon:-)
Mě taky ne, podle mě brečí dobře, ale na blbým hrobě... Zas tak rychle se tu lidi neobměňují a tím pádem většina tyto argumenty zná. Odpůrců i příznivců.
Praaave. Skodi tak i sam sobe:-( Hlupak to neni, blazen taky ne....proto je to skoda. Jen si proti sobe postvava lidi.
mimochodem, jiný (a opět provokativní) pohled na motorismus a opět srovnání rizik, ovšem tentokráte mnohem méně přitažené za vlasy, naopak, spíše vlastně velmi tristní ;-)
..... a narozdíl od Medvědovy myšlenkové promenády to i dává smysl a k zamyšlení rozhodně také nutí, jen méně násilnou formou
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Ten text se nedá moc srovnávat s tím, co jsem napsal já. Není to ani lepší ani horší. Prostě je to jiné.
Co oba texty spojuje, je důraz na odvahu na základě svého přesvědčení něco se svým životem udělat a ne jen kňourat. Tento akcent se v různé podobě objevuje v obou textech.
Doporučovaný článek obsahuje vulgarismy, což ho značně odlišuje od toho mého výplodu. S obsahem mého "článku" lze třeba nesouhlasit, ale rozhodně se v něm nesnižuju k těmto prostředkům.
Dále mi na tom textu vadí adresnost těch obhroublostí. Jsou zde v této souvislosti jmenovány konkrétní osoby, mezi nimiž je minimálně jedna, které mám důvod si vážit. Článek podprahově oslavuje primitivní "drsňáctví", což rovněž nelze považovat za klad tohoto textu.
Silným a velmi provokativním momentem je odstavec o potřebě stanovení pravidel v zájmu pocitu bezpečí:
"A tak mi chudáček vypráví, jak se bojí smrti při dopravní nehodě. Zakažte dopravní nehody. Zpřísněte zákony, jinak se vám nabourám! Honem tam instalujte značku, ať vím, co mám dělat. Policisté, buzerujte mě prosím, jinak budu jezdit jako prase. Jakou má tohle logiku?"
Je pojat velmi emotivně, ale také krajně jednostranně. Na tento "hrubý pytel" mám i já "hrubou záplatu": Kdyby se řidiči dobrovolně chovali slušně, skutečně by nebylo zapotřebí dopravních značek a nejrůznějších omezení, tím méně restrikcí a sankcí ze strany policie. Ale protože tomu tak není, nezbývalo než v první fázi stanovit obecná pravidla a čekat, jestli je řidiči budou dodržovat. Nestalo se tak, bylo tedy zapotřebí přistoupit k další fázi: instalování značek tam, kde dodržení pravidel (slušnosti) bude vynucováno. Když ani to nepomohlo, nezbylo než instalovat bariéry, které řidičům v porušování pravidel zabrání už vyloženě fyzicky.
Velmi výmluvným příkladem jsou například betonové zábrany v blízkosti přechodů. Jsou výsledkem neuvěřitelné arogance řidičů, na které neplatila ani hrozba odtahu a citelných finančních sankcí. Pro řidiče je to ta nejvýmluvnější vizitka. Takže autorovi textu vzkazuji: Přesně tuhle logiku to má - všechna ta vysmívaná opatření jsou jen odrazem navyklého bezohledného chování řidičů.
Argumentace s klesajícím počtem nehod je vyloženě nesmyslná. Je sice pravda, že počet registrovaných nehod se od roku 2000 "snížil" z 210 tisíc na 190 tisíc, ale není to výsledkem preventivních opatření, nýbrž administrativní úpravou povinnosti nahlašovat nehodu až od určité výše škody. Desetitisíce naprosto reálných nehod tak vůbec neprojdou policejními statistikami. O zlepšení bezpečnostní situace na silnicích tedy v žádném případě nejde.
Tvrzení o snižujícím se počtu zranění je už úplný nesmysl. Od roku 1990 se počty nehod se zraněním pohybují v intervalu 20 až 30 tisíc ročně. Navíc autor článku nerozlišuje podíl nehod se zraněním a absolutní číslo zraněných osob. Těch je poměrně konstantní a mírně vzrůstající počet (kolem 30 tisíc osob ročně).
Souhlasit lze určitě s tím, že by každý řidič měl začít u sebe. To ale neznamená, že by nemělo smysl "volání po bezpečnějších silnicích". Není v moci řidiče-jednotlivce ovlivnit například špatně řešenou křižovatku nebo chování ostatních řidičů.
Ještě jednu myšlenku: Porovnávat pravděpodobnost úmrtí na chorobu s pravděpodobností smrti v důsledku dopravní nehody je daleko scestnější než porovnávat podle téhož parametru motorismus a komunismus. Nemoci patří k životu a zdaleka ne všechny si je způsobujeme sami. Proč tedy zvyšovat úmrtnost ještě svým vlastním bezohledným chováním, například na silnici? Stačí přece ty příčiny úmrtí, které ovlivnit nemůžeme. Proč z toho dělat alibi pro bezohledné motoristy? Chování motoristů přece ovlivnit lze.
A omlouvat zabíjení na českých silnicích tím, že jinde a jindy se dějí ještě jiná zvěrstva - to opravdu nelze považovat za argument.
Oba "články" mají jeden společný činitel .... jsou provokativní a samonasírací ;-)))). A oba srovnávají nesrovnatelné. Jestli jde o formu uhlazenou či vulgární nehraje až takovou roli, podstatný je obsah a myšlenka. Ty tvrdíš, že obojí je strašné. D-fenz tvrdí, že motorismus je sice nepěkný neduh, ale jsou i podstatně horší věci, kvůli kterým kdyby se člověk měl denně trápit, tak už ze života nic nemá. A já jeho přístupu narozdíl od toho tvého fandím. Protože žijeme jen jednou a řešit nesmrtelnost chrousta formou, která k ničemu nevede a jen v lidech vzbuzuje negativní pocity a nálady je dle mého mnohem škodlivější, než to statisticky nepatrné riziko, že mě zítra možná někdo zajede. Tak ať, alespoň o důvod víc proč žít dnešek naplno. Srovnatelná pravděpodobnost je, že se pozítří nedožiju právě díky nemoci či úrazu, který s motorismem nemá vůbec nic společného.
Já osobně tedy, když použiju tvou definici, řadím případné vedlejší důsledky motorismu přesně do té kategorie "příčin úmrtí, které nemohu ovlivnit". Respektive mohu, tím že budu předvídat, nebudu dělat pitomosti a budu dodržovat předpisy jako chodec, jako cyklista i jako řidič.
ono to není jen o dopravních nehodách, ale i o ostatních vlivech na okolí. právě spousta ivilizačních nemocí je prokazatelně ovlivněma znečištěním životního prostředí, tzn. právě úmrtí na nemoce nelze brát jako srovnávací veličinu ku vlivu automobilismu, noboť automobilismus je jednou z možných příčin tohoto stavu (a teď nemyslím jen astma, alerdie atp. ale i obezitu a kardiovaskulární choroby).
žijeme jen jednou. ano. ve středověku, i přes relativně krátkou střední délku života :-), se plánovalo na několik generací = zasadím strom, syn jej bude opečovávat, vnuci sklízet, já teď udělám pro vnuky to, co udělal muj děda pro nás. v ranném kapitalizmu se plánovalo na generace = otec budoval firmu pro syna... pak přišli pětiletky, a dneska máme pay back do dvou let, jinak se neinvestuje. To jak pohodlně jedu dneska do práce, má vliv na to jak se bude mít můj vnuk (chtělo by se dodat, pokud se vůbec bude mít šanci narodit, ale to je právě ta tragédie dnešní sobecké a vůči budoucnosti nezodpovědné společnosti...)
Já myslel, že jste ten Mein Kampf už dopsal, pane doktore.
Tvůj článek je dost zvláštní a srovnáváš nesrovnatelné. Tobě vadí motoristé a určitě také kuřáci, alkoholici, feťáci, motorkáři, parašutisti a další skupiny. Je někdo kdo ti nevadí ? Promiň, ale někdy mi připadáš jako vzor absolutní dokonalosti. Každá diktatura ale začínala tím, že někomu absolutně dokonalému začal někdo něčím vadit. A když byl zlikvidován, tak se vždy našla další obět na zlikvidování.
Ještě k té interupci. Víš jaké jsou osudy nechtěných dětí ? Kolik jsi si jich osvojil ? Kolika dětem z děcáku jsi pomohl ?
Určitě jsi velice vzdělaný a inteligentní, ale tak trochu narcis.
Kocoure, nevytahuj kostlivce. Tyhle témata jsou tady snad už dávno uzavřený, ne?;-)
Těmi kostlivci myslíš zárodky lidí roztrhaných vývěvou? No tak to sem opravdu netahejte, to má od tématu Kolo a bezpečnost hodně daleko...Snad jen to, že kdybys jel na kole dost rychle, tak bys to kolem tělíček za rok uměle potracených dětí naskládaných půl metru vedle sebe stihl za slabou čtvrthodinku. Ale to je příliš násilný oslí můstek, takže to tu fakt neřešme. Už ani slovo.
Víš kdo je kostlivec, kterého najdeš doma ve skříni ?
Loňský vítěz hry na schovávanou.:o)))
ta poslední slova od Tebe vzhledem k Tvému nicku sedí . . . ! :-))
Prosím pěkně, tomu nerozumím. To jako že kocouři mají sklony k narcisismu?!?
My teda máme doma dva a ani u jednoho se nic takového neprojevuje... :o)))
Co třeba Červený trpaslík? Nemá narážka na kocouří narcismus původ tam?
No jo, jestli já nejsem blondýna :o)))
Tahle souvislost mě ale fakt nenapadla :o)))
Chápu, co máš na mysli, ale jsi trochu vedle: Nikdy a nikde jsem nepsal ani neříkal, že mi vadí motoristé. Vadí mi jejich počínání a hlavně jeho důsledky. Vadí mi tedy skutky a jejich dopady, dále pak neochota vzdát se určitých (určitě slábnoucích) výhod v zájmu podstatného snížení rizik pro okolí.
Totéž platí o kuřácích, alkoholicích či motorkářích. Vadí mi přímé i nepřímé dopady jejich jednání, nikoly ony osoby jako takové. Například mezi kuřáky jsem měl a dosud mám přátele, kterých si vážím pro jiné věci. To ale nesnižuje moje opovržení pro kuřáctví jako naprosto scestný a hlavně škodlivý vzorec jednání. Stejně smýšlím o alkoholicích resp. požívání alkoholu, o motorkářích resp. o zbytečných a samoúčelných jízdách na hlučných, nebezpečných a neekologických strojích. Prostě rozlišuju skutky a jejich nositele. Uvedené skutky odsuzuju, ale nikdy bych si neosoboval právo odsuzovat člověka jako takového nebo dokonce celé skupiny lidí. V tom mi brání moje přesvědčení či - chceš-li - moje víra.
Vzor dokonalosti rozhodně nejsem a už vůbec se za něj nepovažuju. Mám velké množství chyb a ani moje počínání není vždy následováníhodné. Ale snažím se na sobě pracovat. Narcistní tedy skutečně nejsem. O nějaké mé "dokonalosti" přece moje příspěvky nejsou. Jen pojmenovávají určité jevy, které se mi příčí. To je vše.
Takže moje názory a ani jejich prezentace zcela jistě nezakládají nějaký zárodek příští diktatury. Jde mi pouze o nápravu určitých negativních jevů, nikoli o nějakou "likvidaci" jejich původců, jak mi podsouváš.
Jaké jsou osudy nechtěných dětí, spíš jen tuším. Ale co vím zcela jistě, je to, že jejich smrt je vždy horší než jakýkoli jejich příští osud. Ať jsou osudy nechtěných dětí sebehorší, nikdy to nemůže být důvodem k jejich preventivnímu zabití. Opuštěné pětileté dítě taky nezabiješ jen proto, jak mizerné má v životě vyhlídky. A já nevidím rozdíl mezi pětiletým dítětem a dítětem počatým a ještě nenarozeným.
Shodou okolností osud jednoho nechtěného znám, protože za komančů fungovaly jakési uliční komise, které mohly matce potrat (interrupce je v tomto případě zavádějící pojem) zakázat. Dnes už mám tři dcery, živnost, nejméně půl života za sebou a chápu přirozené právo dětí zbavit se nechtěných rodičů (trochu přeháním).
Původně jsem pochyboval zda mám vůbec reagovat, ale když je to samostatné vlákno, tak to snad nebude nikoho obtěžovat.
Stejně jako v jiných příspěvcích se jedná o klasiku: z chybných předpokladů vyvodíme obecně platné závěry.
Vezmu alespoň ty nejkřiklavější zjednodušení a polopravdy
TVRZENI 1: "Velmi často jsem byl kvůli svým vyhraněným antimotoristickým názorům (dost nelogicky) označován za bolševika či komunistu."
KOREKCE 1: Toto jsem neznamenal. Ač jsem Tě medvěde sám za komunitu označil (možná ne přímo, ale myslel jsem to tak), rozhodně to nebylo kvůli názorům na dopravu. Toto fórum jsi užíval jako platformu pro prezentaci politických názorů, které s dopravou nesouvisely a které spadají do ranku komunistické ideologie. Zejména se jedná o: popření práva na vlastnictví, sociální právam, přesvědčení, že společnost nejlépe ví co je pro jedince dobré atd., atd. V širší rovině pak tvé postoje chápu jako silně totalitní, jako každou nekompromisní ideologii, která staví veřejný zájem nad svobodu jednotlivce a zbavuje jej odpovědnosti výměnou za iluzi bezpečnosti.
TVRZENÍ 2: "Jediné, co motorizovaní spoluobčané přinášeli ostatním, bylo jejich stoupající fyzické ohrožení a zamořování vzduchu k dýchání. "
KOREKCE 2: Namátkou: Zvýšená moilita pracovní síly, vyšší výkon ekonomiky, rozvoj celého gigantického průmyslového odvětví. Atd. Jen málo v tak komplikovaném systému jako je lidská společnost je čistě negativní či čistě pozitivní. Automobilismus není výjímkou.
TVRZENÍ 3: Srovnání s módním slovem teror
KOREKCE 3: Znám několik definic terorismu. Žádná však za klíčovou nepovažuje anonymitu obětí. Naopak řada teroristických atentátů útočí na politiky či jiné dobře známé symboly. I kdybychom tuto hypotézu připustili. Pak je terorem deafto každá dehoda či náhlá smrt s výjimkou dobře predikovatelných nemocí. Také nevím kdo přesně budou ti lidé, kterým zítra zkolabuje srdce nebo si šáhnou na drát elektrického vedení.
TVRZENÍ 4: "..jak komunismus, tak i motorismus je vysoce organizovaný teror vůči části obyvatelstva. Jeho hnacím motorem (jak příznačné!) je snaha o soukromé výhody na úkor zbytku obyvatelstva."
KOREKCE 3: Kým je prosím organizován motorismus? Jaký je cíl této organizace? Vnější znaky mohou být podobné - umírají lidé, ale jinak to jsou skutečně jablka a hrušky. Nevím, kde bereš takovou jistotu v motivech člověka pořizujícího si auto, když sám žádné nevlastníš? Pořizoval jsi si kolo aby jsi získal výhody proti chodcům? Já jsem si například auto nepořizoval abych získal výhody nlaúkol někoho. Pořizoval jsem si jej proto abych se dokázal v daném čase přemítit z místa A do místa B. Používám jej k tomuto účelu vždy po zralé úvaze, zda mi tuto službu neposkytne jiný dopravní prostředek lépe. Výměnou za to poskytuji do státní kasy velmi tučné daně, a to jak za přímé použití auta, tak z mého platu který je na občasném použití auta závislý. Výroba mého auta a jeho distribuce dala obživu celé řadě lidí. Řada jiných lidí si auto pořizuje jako znak svého sociálního statutu.
Závěrem - tento dlouhý příspěvek je asi abytečný. Pokud skutečně jízdou na kole manifestuješ odpor proti něčemu a chápeš to jako ideologický boj, tak máš natolik černobílé chápání světa, že je jakékoliv vysvětlování marné.
Já například jezdím na kole po praze proto, že je to rychlejší než autem. A do práce jezdím proto, že mne to baví a vyplavím si endorfiny. Nejsem proto lepším člověkem, nedává mi to pocit morální nadřazenosti.
Při prezentaci svých antimotoristických názorů jsem se samozřejmě dostal i do širších souvislostí, které mohly na někoho působit jako levicové, etatistické, ale rozhodně ne jako komunistické nebo totalitní. Doufám, že ten rozdíl cítíš.
Mobilita pracovní síly se z výhody stala velmi brzy nutností, tudíž nevýhodou. Je to jeden z pravicových (liberálních) mýtů, že mobilita procovní síly je pro člověka jako jednotlivce něčím prospěšná. Přínosná je dnes už jen pro zaměstnavatele, nikoli však pro zaměstnance. Pokud přelétavý kapitál a nestabilní pracovní příležitosti nutí člověka kočovat za prací, tak to vnímám jako zásah do osbních svobod. Takový člověk nemá nikde kořeny, má velmi povrchní sociální vazby - je například nucen velmi často měnit přátele. Člověk vystavený nutnosti pracovní mobility uvažuje ze dne na den a není schopen koncepčně plánovat svůj život. Jaký smysl by například mělo, aby si "pracovně mobilní" člověk například zasadil na zahradě strom, pokud si nemůže být jist, jestli se za půl roku nebude nucen stěhovat za prací?
Anonymita obětí je jedním z hlavních znaků terorismu poslední doby, nikoli jeho definicí. Jaké procento obětí teroristických útoků představovali pečlivě vybraní jednotlivci - politici nebo byznysmeni? Téměř ve sto procentech to byly naprosto anonymní osoby.
Zpochybňovat organizovanost motorismu mi připadá úsměvné. Když už nic jiného, tak jsou tu nejrůznější auto-moto-kluby, vydávají se motoristické časopisy, motorismu jsou věnovány celé rozhlasové stanice, případně jednotlivé relace. Z velké části se na organizování motorismu podílí i samy státní instituce. Motorismus je prostě vysoce organizovaná činnost od začátku do konce. Motorismus je individuální záležitostí jen na první pohled, protože v každém autě sedí jen řidič, ale bez součinnosti vysoce organizovaných složek by motorismus vůbec nemohl existovat. Od výroby vozidel, stavby a údržby silniční infrastruktury, po zásobování pohonnými hmotami a motoristickou reklamu.
Už jsem tu psal, že umírání lidí není jen nějaký nedůležitý vnější znak. V samotném textu se zmiňuji o tom, že obětem je opravdu srdečně jedno, jestli je zahubila ruka komunistického vraha nebo motorizovaný šílenec. Oni přicházejí o to nejdůležitější, co mají. Lidský život je vždy jen jeden a má pro každého jednotlivce nesmírnou, vlastně absolutní cenu. Smrt člověka na silnici tudíž není o nic méně tragická než smrt politického vězně v komunistickém lágru. Takže žádná jablka a hrušky - lidský život má stejnou cenu v každém okamžiku a v každé situaci. Tudíž ho logicky beru jako společný jmenovatel pro posouzení dopadu určitého způsobu chování - chování komunistů a chování motoristů.
S těmi pohnutkami je to také velmi jednoduché. Samozřejmě jsem si pořizoval kolo, abych měl výhodu oproti chodcům. Tou výhodou je vyšší rychlost přesunu na jiné místo. Na rozdíl od automobilu je zde ale pouze zanedbatelný dopad na bezpečnost okolí. Motorista si ale pořizuje auto s vědomím, že jeho výhody bude užívat na úkor životního prostředí (dobře ví, že bude vypouštět jedovaté zplodiny) a na úkor bezpečnosti svého okolí (ví, že nikdy nebude mít pod kontrolou všechna rizika, která z používání motorového vozidla automaticky plynou).
Argumentace, že koupě a provozování auta poskytne někomu obživu, je opět jeden pravicový (liberální) mýtus. Pokud bych chodil po městě a rozbíjel okna, taky tím poskytnu obživu spoustě sklenářů. A přesto tak nebudu činit, neboť vím, že bych působil v součtu víc škody než užitku. Zrovna tak auto působí obrovské škody, které se nedají ani vyčíslit, a skutečnost, že to někomu poskytne obživu, je proti tomu vyloženě zanedbatelná.
Zbytečný Tvůj příspěvek určitě není. Donutil mě (a možná i další diskutující) k zamyšlení. Já taky jezdím po Praze proto, že je to rychlejší, ale jezdil bych, i kdyby to bylo pomalejší (nezřídka tak činím), a to právě pro své přesvědčení, že činím správně. Rozhodně si nemyslím, že bych kvůli tomu, že jezdím po Praze na kole, byl lepším člověkem. Myslím si jen to, že jízda na kole je nesrovnatelně ohleduplnější k lidem kolem mě, a to jak z hlediska jejich bezpečnosti, tak z hlediska čistoty vzduchu, který dýchají. Nejde tedy o nějaký můj pocit morální nadřazenosti, nýbrž o vědomí, že určité počínání je ohleduplnější, což je pro mě dostatečný důvod, abych se podle toho choval.
ano muj prispevek byl zbytecny ;-)
Ale zkusim byt konkretni:
Mobilita pracovni sily neni jen stehovani, ale i moznost vybrat si praci v sirsim okoli. Bez teto moznosti bych se napriklad ja budto musel odstehovat, nebo bych nemohl delat praci ktera mne bavi a uspokojuje, protoze ta proste v mem bydlisti neni. Muzes to samozdrejmne svedst na to ze spolecnost, ktera mi neumopznuje najit praci kde chci je spatna, nebo ze moje zamereni je prilis uzke, nebo ze jsem prilis vybiravy. Ano, ale takovy to je fakt. Auto mi umoznuje si vybrat prozit zivot naplneny pocitem, ze vytvarim neco co ma smysl. (pozn. to ze do prace dojizdim zhruba z poloviny na kole je vec druha, ale bez auta by to obecne neslo).
Vysvetleni motoristickeho teroru a jeho organizovanosti mne skutecne nepresvedcilo. Takze svet motoru organizuje genocidu ;-) Super logika. Zamenujes pricinu a nasledek. Ocekaval bych spise poukazani na zle koncerny, ktere svym vsivym marketingem lakaji lidi do pasti automobolismu. S tim bych pak polemizoval, ale tohle je fakt naivni nazor. Nebo myslis, ze nekde je nejaka skryta rada pro koordinaci automobilismu, ktera zajistuje vydavani motoristickych periodik?
Jinak zbytek je prave ta ideologie: toto se nesmi, toto je pravicovy nazor a tudiz je spatny, toto je liberalni ten je jeste horsi, ja mam pravdu.
Desim se toho aby se Tve idely staly skutecnosti. V takoveto spolecnosti bych zit nechtel. Ostatne pocitam, ze bych ani nezil a rychle bych byl umisten s vymytym mozkem do nejakeho mileho ustavu pro socialne neprizpusobive. Nastesti vidim jak daleko jsi od prosteho pochopeni soucasnosti a to mi dava nadeji, ze lide jako Ty nebudou mit zadnou sanci ovlivnit moji budoucnost.
Díky za příležitost k zamyšlení. Za možnost vybírat si práci v širším okolí (100 km?) platíš jak Ty, tak i celá společnost dost velkou cenu. Část výhod, které získáš vytouženou (ale vzdálenější) prací, spolkne nutnost vydělávat peníze na koupi a provoz automobilu. V neposlední řadě společnost za tuto Tvoji výhodu platí nutností za drahé peníze budovat a udržovat patřičnou infrastrukturu, které by v opačném případě nebylo třeba. Další cenou, kterou společnost jako celek platí, je zhoršování životního prostředí jak provozem Tvého auta, tak i v důsledku veškerých operací, které jsou nutné pro výrobu Tvého vozidla (těžba a přeprava surovin, výroba a přeprava dílů apod.).
Tvoje formulace, že svět motorů organizuje genocidu, není podle mého vnímání příliš daleko od pravdy. Důsledky motorismu si dnes může ověřit opravdu už každý. Je jen na každém z nás, jak s těmi informacemi naloží.
I myšlenka o "zlých koncernech" rovněž zhruba odpovídá mým postojům. Asi bych to neformuloval takhle příkře, spíš bych psal něco o tlaku "zlých koncernů" na plýtvavou spotřebu obecně, tedy včetně nadměrného motorismu.
Píšeš o jakési skryté radě pro motorismus. Ono takové rady není ani třeba. Za "náš" motorismus se bojuje například v Iráku. Naše euroamerická "civilizace" vyváží formou "humanitárních" intervencí do celého světa svoje představy o optimálním uspořádání společnosti a vnucuje jiným kulturám svůj konzumní přístup k životu. Jedním z dalších efektivních nástrojů je Mezinárodní měnový fond a Světová banka, které prostřednictvím vyděračských finančních tlaků vnucuje svá pravidla zbytku světa. Pro toto chování se v literatuře již vžil pojem "monetární kolonialismus". Tak to je ta "rada", která (nejen) ten "náš" motorismus organizuje. Kdo se nepřipojí, okamžitě to velmi citelně pozná ve formě hospodářských sankcí případně vojenské intervence.
Ještě k té budoucnosti. Tu nám a příštím generacím (budou-li nějaké) už dostatečně zřetelně ovlivňuje neudržitelný konzum "vyspělé" části světa. Jakým směrem tu budoucnost ovlivňuje, je rozumnému člověku dnes už jasné. Tedy s výjimkou jednoho nejmenovaného prezidenta a jeho obdivovatelů.
tedy vy jste se dnes v práci asi hodně nudili, že? Takhle dlouhé příspěvky jsem tu už dlouho neviděl.
Musím konstatovat, že v některých bodech paralela nefunguje. Komunistický teror (přinejmenším u nás) si své oběti VYBÍRAL. Nechceš mi například tvrdit, že do lágrů se shodou okolností dostali příslušníci západních armád, zatímco příslušníci východních na Pražský hrad. Automobily si nevybírají- jsou demokratické :).
Naprosto souhlasím. Oběti komunistického režimu nebyly anonymní. Tím se komunistický teror podstatně liší od teroru motoristického.
Ono to s tím vybíráním obětí terorismu není tak černobílé. Zdaleka nejsou anonymní. Vezmi si jen útok na WTC a Pentagon. Zde byly oběti vybrány velmi cíleně, i když nebyl znám jejich jmenný seznam, ale cíleně z hlediska bezprostředního parazitování na ekonomickém podmaňování třetího světa.
Drtivá většina teroristických útoků v samotném Iráku směřuje adresně do náborových středisek nové policie a armády, takže z hlediska teroristů jsou cílem adresně kolaboranti. Případně dobrovolní misionáři jiných ideologií, což z hlediska teroristů je velmi pochopitelný a adresný cíl. Evropské teroristické skupiny také z velké části podnikaly akce proti konkrétním osobám (italské RB), snad s výjimkou ETA a IRA, které používaly častěji anonymní teror.
To více než dvojnásobek obětí havárie v Bhópálu (než WTC) byly mnohem více anonymní, takže z Tvé definice by to byl teroristický útok?
Takže s tou anonymitou jsi totálně vedle.
S tím samozřejmě souhlasím. Každý tu anonymitu chápeme trošku jinak. Samozřejmě že cílem teroristických útoků může být určitá konkrétní vytipovaná skuina civilního obyvatelstva. To však nic nemění na anonymitě útoku ve vztahu k jednotlivcům.
Určitě existují teroristické útoky i podle národnostního klíče. Prostě terorista zaútočí jen proto, že je někde vyšší koncentrace nenáviděných Američanů. To nic nemění na tom, že jsou to útoky na ANONYMNÍ Američany. Že mají vytipované oběti útoku určité společné znaky, ještě neznamená, že nejsou anonymní.
Vždyť i motoristický teror si vybírá své oběti podle určitého klíče. Všichni jsou to účastníci silničního provozu. O to je to ale horší, neboť obludná míra motorismu u nás nadělala účastníky silničního provozu snad úplně z každého člověka. Dnes "díky" motorismu už nežijí ve městech občané, ale účastníci silničního provozu.
Moje proroctví se splnilo do puntíku. Za včerejšek zahynuly na českých silnicích skutečně čtyři osoby (po jedné ze Středočeského, Ústeckého, Jihomoravského a Zlínského kraje). Tyto osoby byly v okamžiku sepisování mého "článku" ještě naživu a vůbec netušily, že prožívají svůj poslední den. Ti lidé mají svá jména, své rodiny. Měli své životní plány, někdo je měl rád a i oni někoho milovali. Teď jsou mrtví. Pro někoho je to jen jen číslo v nějaké studené statistice, pro mě jsou to ale tragické lidské osudy a zbytečně zmařené lidské životy. Ti lidé mohli žít, pokud by si někdo (třeba i oni sami) rozmyslel, jestli jeho jízda motorovým vozidlem je skutečně nezbytná.
Každý řidič, který sedá do auta, se účastní kruté loterie: "Nebudu to dnes já, kdo svým motorovým vozidlem způsobí smrt sobě nebo někomu jinému?" Loterie je to proto, že žádný řidič nemá (a nemůže mít) stoprocentně pod kontrolou všechna rizika, která použitím motorového vozidla vytváří.
Nehody na kole
Mrtví cyklisté
45 smrtí
Pětačtyřicet cyklistů zahynulo v Česku za první pololetí letošního roku.
V šestatřiceti případech byli sami viníky dopravní nehody.
Vloni touto dobou registrovala policie o čtrnáct smrtelných úrazů na kole méně.
Černá vdova 2007
viz. http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=10350
Medvěde, každý týden v letošním roce zahynulo v průměru na kole 45 cyklistů a z toho 36 vlastní vinou. Kolo je tedy také smrtící zbraň. V průměru zahynul za první pololetí 2007 (= 26 týdnů) každý týden cca. 1,4 cyklista. To znamená, až zítra vyjedeš, nebudeš vědět, jestli tento týden to nemusíš být zrovna ty, kdo sám sobě způsobí jízdou na kole smrt. To jen pro doplnění. Riziko je prostě všude.
Samozřejmě. Jsem si této skutečnosti vědom. Kolo je ale "smrtící zbraní" za prvé téměř výlučně jen pro jeho samotného uživatele a za druhé se dá (na rozdíl od motorového vozidla) používat tak, že tou smrtící zbraní není. Při jízdě na kole můžeš mít pod kontrolou skutečně veškerá rizika. Při použití motorového vozidla toto možné není. To, jestli někoho svým autem nezabiješ, záleží z velké části na náhodě.
Kolik znáš případů, že by cyklista způsobil smrt někomu jinému? Cyklista může být tedy maximálně sebevrahem, kdežto řidič motorového vozidla ohrožuje převážně své okolí: ostatní řidiče, spolujezdce, cyklisty, chodce... a samozřejmě také sám sebe.
Ještě dovětek: Kolik z těch pětačtyřiceti mrtvých cyklistů bylo zabito nebo si přivodilo smrt jako účastník silničního provozu? Není v tom čísle náhodou určitá část smrtelných úrazů při "sportu", jako je jízda v terénu nebo případně na nějakých rampách?
V té vlastní vině cyklistů je ale i to, že kdyby druhý účastník nebyl motorista, ale rovněž cyklista, pak by střet nemusel být tak tragický. Sám jsem toho příkladem - jel jsem z vedlejší na hlavní a dával přednost vozidlu jedoucímu po hlavní a zezadu do mě nabouralo jiné vozidlo, neboť jaksi přehlédlo, že vjíždí na hlavní. Kdyby to vozidlo bylo auto, dnes bych tu už nejspíš neprudil, ale naštěstí to bylo kolo a mně se nestalo vůbec nic.
Motorismus vytváří nebezpečné prostředí, to je stejné, jako kdyby kolem Tebe bylo povoleno střílet a Ty jsi měl pravidla, jak se střelám vyhýbat. Když je nedodržíš, vlastní vinou zahyneš.
Je to přirovnání trochu přitažené za vlasy, ale snad ne až tolik.
Takže sem se statistikou, kolik zahynulo cyklistů bez účasti motoristů. Já vím, i takových pár bude, viz třeba ten, co sjížděl skálu na Jarově, ale ten aspoň nezabil nikoho nevinného. To je totiž ta nejdůležitější statistika - kolik úmrtí jiných osob zapříčinili řidiči motorových vozidel a kolik cyklisté - relativně k přepravnímu výkonu. Tahle statistika asi neexistuje.
Tak se ted drbu na hlave, zda teda nevratim ten ridicak, co jsem si udelal. Taaak strasne jsem se tesil, ze se konecne dostanu s kolem tam, kam jsem se hold nedostal, protoze vlakem to bylo slozite. Moc jsem se tesil na to, ze nebudu omezen pri vyberu mista na dovolenou, protoze za posledni leta jsem se nemohl dostat na urcita mista diky tomu, ze nebyla v dosahu vlaku.
Nebudu se omezovat jen kvuli tomu, ze tobe vadi v zivote nahoda.
Jsem rad ze ridicak mam. Ted vim, ze se muzu rano sebrat a vyrazit na kolo treba do Beskyd s tim, ze vecer budu doma.
Do Prahy zas pojedu vlakem. Na nakup do sousedniho mesta a na urad pojedu na kole. Ale kdyz se budu chtit nekam podivat, nebudu si na to brat dva dny volno jen kvuli tomu, ze se tam a zpet budu den trmacet vlakem. Takhle se kvuli tvym zasadam omezovat fakt nebudu.
Takhle nejspíš uvažovali i ti, kteří se nepodívají už vůbec nikam, a také ti, kterým jejich motoristicko-turistické zážitky bude doživotně kalit vědomí, že někomu svým autem způsobili smrt nebo těžkou újmu na zdraví.
Takze mam radeji doma sedet na prdeli a jezdit na vikendy k Jizere? Medvede, na to ti fakt kaslu! Me nevlastneni ridicaku v zivote hodne omezovalo. Jak v profesnim smeru, tak i v zalibach. Ted vim, ze se za jedno odpoledne dostanu i tam, kam bych musel bez auta delat vypravu na 3 dny, protoze se tam jde vlakem, Xkrat preseda a pak to stejne musi jeste clovek dojet na kole.
Zatim ridic nejsem (nepovazuji se za ridice, ikdyz mam ridicak...ten z cloveka ridice neudela), ale budu se snazit jezdit nejlip, jak jen to jde. Souhlasim s tebou, ze ridic ma v ruce zbran. Ale ja narozdil od tebe tu zbran i zkousel ridit a vim, ze zalezi sakra na ridici, jak ji pouzije. Pokavad bude ridic idiot, dopadne blbe. Ale pokavad se rizeni budes venovat, rizika snizujes. Uz v autoskole mi cpali do hlavy, ze mam jezdit opatrne a predvidat.
Jo a dalsi, proc jsem si delal ridicak. Bez nej opravdu nemam sanci najit praci!!! Byl to vlastne hlavni duvod, proc jsem prijel na leto do CR. Sehnat praci bez ridicaku je skoro nemozne
Nepoužívat auto nebo ho používat opravdu jen v nejnutnějších případech ještě neznamená, že člověk musí sedět na zadku. V žádném případě Tě nechci omezovat v používání motorového vozidla. Jen bych byl rád, kdyby sis (stejně jako ostatní motoristé) přiznal, že výhody, které z používání auta máš, z velké části platí všichni ostatní zhoršením vzduchu k dýchání, sníženou bezpečností jejich pohybu po veřejném prostoru atd. Pokud si tohle dostatečně uvědomuješ, pak na sebe ale také bereš VEŠKEROU (tedy nejen tu podle zákona) odpovědnost za toto rozhodnutí.
To, že se bude snažit řídit, jak nejlíp umí, určitě říkal i každý, kdo poté svým autem způsobil něčí smrt. I oni určitě říkali, že záleží na řidiči, jak tuto smrtonosnmou zbraň používá. Skutečně si myslíš, že ti, so mají na svém kontě někoho zabitého, byli skutečně ti nejhorší z řidičů? Já si to nemyslím. Náhoda zde hraje tak velkou roli, že se to může stát i sebeohleduplnějšímu řidiči. Jsou nehody, kterým zabráníš jen tak, že do auta nesedneš. Tím, že sedáš do auta, vystavuješ své okolí rizikům, která můžeš ovlivnit jen zčásti. Zbylá část je náhoda, která si může vybrat zrovna Tebe jako oběť nebo jako viníka smrtelné nehody. Prostě jsou situace, kdy "s tím ani ten nejlepší a nejohleduplnější řidič nic neudělá".
Ja uz nahore napsal, ze do kramu a na urad pojedu na kole:-) Ale pokavad si budu chtit v nedeli odpoledne zajezdit treba v Beskydech, tak tam pojedu autem.
To, ze se budu snazit ridit jak nejlip umim...to uz ti vysvetlil Maty a dokonce s tebou rad uzavre sazku.
Tim, ze se budes rizeni naplno venovat snizis sanci, ze nekoho srazis. U me je ridic idiot, ktery to ve meste odpiska na krizovatce a pres mesto jede kilem. Ten pravdepodobne nekoho srazi. Ale pokavad budes jezdit pomalu a predvidat...sance je minimalni. Pak muzes mit jen smulu, ze potkas cyklistu blba, ktery nezna pravidla a vjede ti dobrovolne pod kola. A ze jich je sakra dost!!!!
Ano, to je přesně to, o čem mluvím. Ty kvůli tomu, že si chceš zajezdit na kole ausgerechnet v Beskydech, zamoříš spoustě lidí vzduch a ještě je budeš svým vozem ohrožovat. Ono se nemusí nic stát, ale může.
Velmi správně mluvíš o SNÍŽENÍ "šance", že někoho srazíš. Je vidět, že si uvědomuješ, tuhle šanci nemůžeš vyloučit úplně. A o tom to je.
A ten cyklista-blbec? Můžeš mu vlastně zachránit život, když nesedneš do auta. A přece mu neodmítneš zachránit život jen proto, že je to blbec...
:-)))))) Tuhle odpoved jsem presne cekal....To se ani neda komentovat:-)
A taky jsi mi zakazal jet k mori a letet nekam letadlem.
Nahore nekde pises, ze nechces auta zrusit a ze je nikomu nezakazujes a pritom tady jsi mi ho v podstate zakazal a jeste jsi me neprimo nazval vrahem!!!
Vis koho mi pripominas? Ty clovicky, co u nas obcas zatukaji na dvere, ukazou nam takove podivne casopisy a rikaji nam, ze zijeme hroznym zpusobem a at jdeme k nim:-)
Jdi svou viru sirit nekam, kde to bude k necemu. Ja tohle vlakno zaviram, protoze o sireni cyklistiky a zlepsovani sveta pro cyklisty s tebou nema cenu debatovat!!! Jses jednosmerne zamerenej a nejsi schopnej uhnout.
Nevím, kde jsem tě (třebaže nepřímo) nazval vrahem, ale budiž. Pokud je někdo skutečně přesvědčen o své pravdě, samozřejmě může leckomu připomínat i Svědky Jehovovy nebo nějakou jinou sektu či náboženskou společnost. Jeden rozdíl tu ale je: SJ straší tím, co ještě nenastalo, kdežto já poukazuju na to, co se tu už desítky let reálně děje.
Jsou věci, od kterých jsem schopen "uhnout", a jsou věci, kde setrvávám - možná i dost tvrdošíjně - na svých pozicích. Takhle to ale podle mě dělá v podstatě každý. Každý má nějakou hranici, za kterou "uhnout" by znamenalo jednat proti svému přesvědčení. A to po mně přece nemůžeš chtít.
Tady jsi me neprimo nazval vrahem...."Můžeš mu vlastně zachránit život, když nesedneš do auta."!!!
Ja mam taky urcite hranice, to se neboj. Taky me stve ze je vsude hromada aut, ze je vsude smrad. Ale taky me stve, ze se vetsina cyklistu na silnicich chovaji bezohledne. Stve me, ze do autoskoly prijede kluk na kole pres cele mesto a rika, ze ty krizovatky u zkousek asi nezvladne. Stve me, ze spousta cyklistu netusi, co znamena prednost z prava!!! Stve me spousta veci. Ale preci nezakazu cyklistiku jen kvuli tomu, ze cykliste nejezdi tak, jak by meli.
Snaz se ty problemy resit a nefilosofuj!!!!
Tak to máš tedy hodně bujnou fantazii, když tuhle formulaci považuješ za nepřímé označení Tvé osoby "vrahem". Ale nechci Ti to brát.
Taky jsem si vědom toho, že ne všichni ckylisti se chovají vzorně. Ale srovnej si, jaká rizika vytváří (byť neukázněný) cyklista a jaká rizika vytváří (třeba i ukázněný motorista). To už vlbec nemluvím o dopadech na životní prostředí. Nechci neukázněné cyklisty hájit, ale rozhodně to není důvod k obhajobě motorismu.
Promin, ale pokavad nekomu reknes, ze diky tomu, ze nesedne do auta muze nekomu zachrani zivot, tak je to to same, jako kdybys rekl, ze kdyz sednes do toho auta, tak toho cloveka zabijes!!!! Zadnou fantazii v tom nehledam.
Nejde az tolik o "neukaznene" cyklisty. Jde o cyklisty, kteri neznaji (a tak nemuzou dodrzovat) pravidla a cyklisty, kteri hold blbnou.
Takovy cykliste jsou hrozbou na silnici. Ja toho zatim moc nenajezdil ale uz jsem se ve meste setkal s tolika cyklistama, jenz absolutne netusili, ktera bije.
A vidim to denne i jako chodec. Az zacnou cykliste jezdit tak, jak by meli, bude min nehod a min mrtvych cyklistu!!!
Tady bych videl tu prevenci!!! Vyucovat dopravni vychovu ve skolach. A ne smahem rusit automobilismus jen kvuli nasi neschopnosti se necemu naucit a neco dodrzovat!!!
Nemám nic proti tomu, aby se vyvíjel tlak na zvyšování povědomí cyklistů o dopravních předpisech a na jejich dodržování. Znovu ale podotýkám, že je po čertech málo případů, kdy by cyklista v důsledku svého nezodpovědného chování způsobil smrt někomu jinému než sobě samému. Proti tomu stavím motorismus jako společenský jev, který bude vždy plodit rizika pro ostatní, a to i kdyby se všichni za volantem chovali zodpovědně. Dodržování předpisů a dokonce ani ohleduplné chování motoristů nad rámec dopravních předpisů nesníží počet obětí na životech na nulu. To riziko totiž nevyplývá pouze z chování řidičů, ale ve značné míře i z povahy motorového vozidla jako takového.
"je po čertech málo případů, kdy by cyklista v důsledku svého nezodpovědného chování způsobil smrt někomu jinému než sobě samému."... Mozna je to tim, ze prave ti ridici umi ridit. Pokavad bude za volantem nejaky vytekany zacatecnik, nebo nejaky frajer a cyklista mu neukaze, ze odbocuje a stejne odboci, tak to ridic leknutim strhne a muze to narvat treba do stromu. Nebo do protijedouciho auta. A hned cyklista muze zpusobit smrt ostatnim. Takovych pripadu je celkem dost!!! A jinak....nemuzes omlouvat cyklisty a jejich smrt tim, ze bojovali proti velkym autum. Pokavad vlezu na kolo a navic do provozu, chovam se tak, abych neohrozil sebe a ani ostatni. Pokavad ja, jako cyklista, udelam volovinu a zaplatim zivotem, je to JEN a JEN ma blbost.
"nesníží počet obětí na životech na nulu"....zijes v realite!!! Nic neni dokonale!!!:-) Ja ziju v realite, takze ja bych sice umrtnost rad videl nulovou, ale vim, ze je to skoro nemozne. Takze radeji budu podporovat to, aby ta umrtnost byla co nejmensi.
Ted me tak napadlo, jak snizit umrtnost cyklistu na silnici. Zakazat je:-) Mozna zacnu lobovat a psat podobne veci, jako ty, s tim, ze budu chtit zakazat cyklistiku. Pletou se nam v podstate pod nohy a kola:-))) Ohrozuji svym jednanim nase zivoty...
Takže mám být řidičům vlastně vděčný, že mě ještě nerozmázli po asfaltu? A ostatním spoluobčanům za to, že mě ještě nezastřelili nebo nezapíchli? Že někoho nezabiju, má přece být samozřejmostí a ne si z toho dělat zásluhu.
K té realitě. Vidím ve společnosti jednu deformaci: Hodně lidí uvažuje tak, že když něco nějak funguje, tak to tak nejspíš fungovat MUSÍ. Prostě se lidé smiřují s tím, jak věci jsou, a neuvažují kriticky, nesnaží se věci měnit k lepšímu. Tohle já ale považuju za nemoc celé společnosti. Nazval bych to fatalismem, ovčí odevzdaností osudu, který nemohu změnit.
Když tedy lidé čtou statistiky s počty mrtvých, prostě se automaticky smiřují s tím, že jinak to nejde. Občas se najde někdo, kdo zvedne varovně prst, když statistiky nějak výrazně poskočí nahoru, ale zase se na to brzy zapomene.
Já říkám jedno: Technologický pokrok nebo celá ta opěvovaná ekonomická prosperita má sloužit lidem a ne aby byli lidé obětováni na oltář "prosperity". To pak dopadá tak, že pohodlí (a možná i kvalita života) jedněch je vykoupeno utrpením či nezřídka smrtí jiných (v případě obětí motorismu do poslední chvíle anonymních) lidí.
Ještě jednu poznámku. Motorismus vnutil zbytku populace určitá pravidla. A kdo je nedodržuje, platí za to svým zdravím a často životem. Jakým právem motoristé nám nemotoristům vnucují svá pravidla a jejich nedodržování trestají tak krutým způsobem?
To, co ty nazýváš "volovinou", já vnímám jako nedodržení pravidel, která mi jako nemotoristovi byla vnucena někým, kdo mi otravuje plíce svými zplodinami a kdo mě na každém kroku ohrožuje, i když ta jejich pravidla dodržuju.
A kdo tu pise, ze jsme s tim smireni. Kazdej ti tu pise, ze uvita zmenu. Ale ne tak radikalni, jakou navrhujes ty!!! Ja teda vubec neziju v domeni, ze neco
A kdo tu pise, ze jsme s tim smireni. Kazdej ti tu pise, ze uvita zmenu. Ale ne tak radikalni, jakou navrhujes ty!!! Ja teda vubec neziju v domeni, ze neco MUSIM!!!Tim se v zivote vubec neridim. Copak musim chodit do hyper super marketu? Musim jezdit autem? Musim kourit? Nemusim, ale kdyz chci, tak to udelam! A to je sakra rozdil!
Ja se rad pripojim k lidem, kteri chteli zmenit tuhle spolecnost k lepsimu. Ale ne k lidem, jako jsi ty!!! Ty nic nemenis, ty bys RAD zmenil cely svet k obrazu svemu. Mit vse nalajnovane, vse dokonale, kolem sebe nejlepe zeleny prales, pect si chleba v peci, chodit na vylety jen za kopec....promin, to neni nic pro mne.
A ktery motorista ti vnucuje jeho pravidla? Zlepsi infrastrukturu pro cyklisty a pak se nemusis s motoristou setkat! Tady je cesta k tem tvym nulovym umrtim!!!
A jestli opravdu porad zijes v domeni, ze te imrvere nekdo ohrozuje na zivote, tak to te opravdu lituju. Me je to uplne SUMAK! Az to prijde, tak to prijde a ja bohuzel odejdu.
Tak to je jedině dobře, pokud tu jde každému o změnu k lepšímu. Zatím jsem tady slyšel jen samé "nehodlám se omezovat", "používat auto je mé právo". To nevypadalo na nějakou velkou snahu o změnu k lepšímu.
Jestli musíš chodit do hangárovitých samoobsluh? Teoreticky nemusíš, ale prakticky Tě k tomu vývoj na trhu donutí. Například proto, že zboží v běžných krámech je o polovinu dražší. Ekonomickými tlaky Tě tento prohnilý systém donutí chovat se neekologicky a dost často i v rozporu s vlastním přesvědčením.
Nemyslím, že bych byl až takovou výjimkou, pokud bych rád změnil něco k lepšímu. Dokážu odhadnout svoje možnosti, takže na nějakou změnu "celého světa" opravdu pomýšlet nemohu. Jediné, co mohu, je netajit se se svými názory. I to může nějakým způsobem napomoci k pozitivní změně, i když určitě ne natolik přímo, aby tady na základě četby mých příspěvků někdo hned nechal ekologicky zlikvidovat své auto a od té chvíle chodil po svých nebo jezdil na kole. I když ani to se vyloučit nedá.
S tou představou o pralese za humny, výletech do blízkého okolí a chlebu pečeném ve vlastní peci nejsi daleko. Opakem je totiž pocit, že létat pravidelně letadlem na opačnou stranu zeměkoule, nechat si dovážet potraviny z tisíce kilometrů vzdálencýh končin a bez omezení zamořovat vzduch výfukovými plyny je nezadatelné právo toho, kdo na to má. Určitě ale existuje mnoho poloh mezi tím a zcela bezpečně by se tam našla taková, která by neznamenala "omezení osobních svobod", jak o tom tady leckdo horlí, a zároveň by šlo o ekologicky udržitelnou alternativu.
Tvoje vize absolutně dokonalé infrastruktury pro cyklisty je ještě větší utopie než to, o čem tu píšu já. Dokážeš si představit, jak komplikovaná by byla dopravní síť, která by poskytovala stejný komfort cyklistům, jaký mají dnes motoristé, a přitom se oba druhy dopravy vůbec nepotkaly? Stačí si to představit na příkladu Prahy a myslím, že Tě to pro vždy vyléčí. :o))
Kazdy muze zlepsit...ale nemusi se hned zbavovat auta!!! Ale to ty si neuvedomujes!!! Stale si neuvedomujes, ze zrovna ty auta umoznila spoustu vymozenosti, ktere ty sam pouzivas!!! Kolo, pocitac, internet, lednicka, vana.... Proc to sakra vsechno pouzivas, kdyz tu hlasas zlepseni sveta??? Nekdo zas pouziva ekologictejsi topeni. Ale jezdi autem. To ma bydlet pod lopuchem a chroustat mrkev? Jedine tak bude 100% ekologickej. Uvedom si, ze nekteri lide POTREBUJI auto ke svemu zivotu. A uvedom si, ze nekteri lide setri nasi ekologii jinde! Ja si treba delal ridicak, protoze jsem za Boha bez nej nemohl najit praci. Co mi poradis????? Mam byt nezamestnany jen kvuli tomu, ze se nekomu nelibi to, ze jsem ridic? Na to ti kaslu!!!
A ta "ma" vize. To neni ma vize. Je to hloupost, ktera mne napadla. Ale je podobna te tve vizi. Ty pro blaho sveta odstranis auta a snizis pocet mrtvych cyklistu na nulu. Ja pro blaho sveta odstranim cyklistiku a snizim pocet mrtvych na nulu:-)))
Asi jsi mě špatně pochopil.
1) Odhadem devadesát procent všech jízd motorovými vozidly nemá absolutně nic společného se zásobováním obyvatelstva předměty denní spotřeby.
2) Snižováním své materiální spotřeby výrazně přispívám i ke snižování potřeby jejich dopravy.
3) Většinu takzvaných "vymožeností" používám opravdu jen proto, že mě k tomu nutí určitým způsobem organizovaná společnost. Sám přiznáváš, že jedním z důvodů, proč sis dělal řidičák, je to, že ho po Tobě chtějí potenciální zaměstnavatelé. To je ale jen příklad jednoho z tlaků, který společnost na jednotlivce vykonává ve směru zbytečného zvyšování spotřeby. Takže to, že někteří lidé potřebují auto ke svému životu, není jejich rozhodnutí, nýbrž výsledek společenského tlaku - tlaku NEMOCNÉ společnosti.
4) Těmi mrtvými nejsou jen cyklisté. Kdybych dovedl Tvou myšlenku ad absurdum, pak snížení počtu nemotorizovaných obětí motorismu nejlépe dosáhneme tím, že je všechny nacpeme do aut. Ono se to totiž už nějakou dobu děje. A není to o nic méně absurdní. Snížit počet mrtvých cyklistů se dá i tak, že jim jízdu natolik znechutím, že přestanou jezdit. I to se ve značné míře děje.
A ta "ma" vize. To neni ma vize. Je to hloupost, ktera mne napadla. Ale je podobna te tve vizi. Ty pro blaho sveta odstranis auta a snizis pocet mrtvych cyklistu na nulu. Ja pro blaho sveta odstranim cyklistiku a snizim pocet mrtvych na nulu:-)))
Ne...nepochopil a asi nikdy nepochopim....a mozna ani nechci. Nebo to spis ani pochopit nejde!!!
Nekdo tu psal, ze kazdy ma pravo na svuj nazor. Tomu ti ja nebranim. Ale ty uz jsi tu jak ten Jehovista....uz nam ten svuj nazor vnucujes...a to je mi odporne!
Zij si jak chces. Ja si budu zit taky jak chci. Budu se snazit byt co nejsetrnejsi k zivotnimu prostredi. Ale nebudu se omezovat!!!
Tak to si trochu (nebo spíš hodně) odporuješ. Jinak než tím, že se budeš ve své spotřebě omezovat, přírodě (a životnímu prostředí obecně) nepomůžeš. V Tvé poslední větě je vlastně vyjádřena povaha celé naší společnosti: Budeme chránit přírodu, ale nesmí nás to nic stát a nesmí nás to v ničem omezit. Nejsem si jist, zdali tento druh pomoci přírodě k něčemu bude.
Rád bych, abys pochopil jednu věc: Omezení spotřeby zdaleka nemusí znamenat snížení kvality života. Ono nemusí jít vždy jen o kvantitu, ale lze například přehodnotit strukturu své spotřeby. Takže je to stejné jako u těch aut: Nejdřív přestat plýtvat a pak (z ekologického a sociálního hlediska) optimalizovat uspokojování zbylých potřeb. Oba procesy se mohou částečně překrývat.
Já dneska udělal něco pro omezení konzumu:-)) Ozvala se mi jedna studentka, že prý chce pomoci s diplomkou na téma: Jak ovlivnit spotřebitele, aby kupoval zboží. Já jí napsal, že je sakra mladá na to, aby takhle drsně zajela do spirály konzumu, jestli by se spíš neměla věnovat tématům jako Jak působí konzum na pocity štěstí, frustraci apod. Snad se mi ji podařilo alespoň trochu nahlodat, že vymýšlet další a další způsoby, jak donutit lidi ke zběsilému konzumu, je nesmysl.
Dole už mě to nenechalo psát, tak si poznámku k následující citaci Tvého výroku dovolím zde. Píšeš: „Budu se snazit byt co nejsetrnejsi k zivotnimu prostredi. Ale nebudu se omezovat!!!“ - To mi, Michale, připomíná rohovor s jednou sereblitou, kde Ona říká: „Pro mou dcerku chci to nejlepší na světě“. A v dalším odstavci pokračuje: „Ve třech měsících jsem přestala kojit, abych si nezkazila postavu“. I kdybysme se rozkrájeli, Medvěd v týhle diskusi disponuje silnějšími argumenty. Neznám ho, ale nemyslím si, že by byl blázen a věřil, že díky němu všichni svoje auta - co vlastně? Prodají? Trochu alibismus. Shodí ze skály? Jistě proti nějakým předpisům. Ani nechce být diktátorem, kterej motorismus náhle utne. Pro mě je z jeho postoje patrná víra, že když postupně většina lidí přijme za své, že aktivní účastí na individuální autodopravě se podílí na něčem hodně špatném, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Asi jako v textu písně: „I cesta může být cíl“ - z pohledu života jednotlivce to je možná málo. Dřív se lidé běžně za něco modlili, dnes u TV drží palce svým hvězdám, oba „druhy“ však skrývají obrovský potenciál změny, když si nenechají rozostřit svou pozornost.
Neomezovani je pro mne svobodne se rozhodnout zda budu kourit (nekourit ale nikomu pod nis), svobodne se pohybovat (auto), poznavat svet (letadlo).
Kdybys znal medveda dele, vedel bys, ze on zakazuje vse...koureni, popijeni alkoholu, letani, auta, supermarkety a spoustu dalsiho. Obratil by nejradeji svet naruby a to tak, jak by vyhovovalo hlavne jemu.
Pro mne je lepsi, kdyz sem nekdo prijde a rekne...postavme cyklostezku. Ale kdyz prijde medved s tim...zrusme auta (a on to hlasa!!!), tak se s nim nemam o cem bavit....
Aha - on je takovej potulnej kazatel... Tak mu budiž ke cti, že se nebojí se svýma názorama takhle vytrvale a veřejně. Koneckonců pár jemu podobných se stalo poměrně slavnými - teda posmrtně, když za života taky řádili jak černá ruka, jeden třeba v Jeruzalémském chrámě zastihl prodavače býčků, ovcí a holubů a směnárníky, jak tam sedí. Udělal z provazů důtky a vyhnal všechny z chrámu i s ovcemi a býčky, směnárníkům rozházel peníze a stoly jim zpřevracel a prodavačům holubů řekl: "Jděte s tím odtud! Nedělejte z domu mého Otce tržnici!" Prostě mišuge - a dnes i mnohem důležitější lidi, jako třeba Madona, lezou na kříž v marný snaze se mu aspoň trochu podobat. No - uvidíme, jak to bude s Medvědem dál a Tobě blahopřeju k řidičáku, snad s ním mnoho škody nenaděláš. Stejně se mi zdá, i podle kultivovanosti této diskuse, že jsme s Medvědem tak trochu zajedno. A teď do mně...:)
Me Medved ale vubec nevadi. Osobne ho neznam, ale psali jsme si dost, tak jsem mel moznost ho trosku poznat. Obcas se popostouchnem, obcas si to vyrikame, ale myslim, ze potkat se zive, bude vse v pohode. Jen me vadi, jak ty sve nazory podava a ze to vsem vnucuje...:-(
A pak mi jeste vysvetli, jak si mam najit praci, kdyz prvni na co se me ptaji je: "A ridicak mate?"?
Ty asi zijes cely zivot ve strachu, ze te nekdo sejme, vid:-) Se pak nedivim, ze na to stale myslis a plkas tady takovehle veci. Nakonec se muze stat, ze ti rupne ten tvuj projetej plast a bude zle!!! Ja si chci zivot uzit a nezit pesimisticky a porad rozebirat co kdyby!!!
Kdybych žil ve strachu, že mě někdo sejme, nikdy bych se po Praze nemohl pohybovat na kole. Tím nechci říct, že bych si toto riziko neuvědomoval. Ale aspoň se snažím svým chováním nepřispívat k jeho zvyšování.
Co se týče těch plášťů, vždycky si ten opotřebenější dávám na zadní kolo. Mimoto se mi ještě nikdy nestalo, že by mi rupla guma. Tolik rozumu a zkušeností zase mám.
Me uz guma rupla! Nemuzes se tu obhajovat, tim, ze se ti to nikdy nestalo.
A vis o tom, ze plaste projete na hadr jsou nebezpecne? Nejen pro tebe, ale i pro ostatni cyklisty a chodce, Jsi jen casovana bomba a mas pod prdeli zbran!
Uznávám, že teoreticky se to stát může. Ona může rupnout i nesjetá guma. Rozhodně ale ohrozím své okolí podstatně méně, než kdybych jel autem, byť by bylo v perfektním technickém stavu.
Neohrozis? Co to blabolis? Sejmes dalsiho cyklistu, co pojede za tebou. Nemusis ho zabit. Ono staci, kdyz se zrani. Navic muze za tebou (nebo v protismeru) jet auto. A tobe praskne guma, zacnes vravorat a ridic se ti bude chtit vyhnout, strhne volant a potka strom.
Tak mi tu nepis, ze neohrozujes!!! Navic jako ridic by jsi mel jezdit na kole, ktere je zpusobile k jizde!!! A to to tvoje kolo s prosoupanejma plastema neni!!!!
Myslím, že o mých prošoupaných pláštích se tu už napsalo dost. Můžu Tě ujistit, že znám míru a poznám, kdy stav plášťů vyžaduje výměnu. Ujišťuju Tě, že moje kolo je v každém okamžiku v technickém stavu způsobilém k jízdě. Prostě jen nevyhazuju pláště "preventivně" jen proto, že je trochu sjetý vzorek. Vždyť jsou i pláště bez vzorků a nikdo se nepozastavuje nad "nebezpečností" jejich používání.
Je vidět že se této problematice pečlivě věnuješ. Můžu se jen zeptat, kolik z těch osob na silnici zahynulo bez toho, že by to mohli ovlivnit, chcešli - byli někým zabiti a kolik z nich zahynulo svojí vlastní vinou, vinou svého chování, neboli - zabili se sami? (alkohol, nepř. rychlost, atd.)
Nemyslim to jako nějaké rejpání nebo tak nějak, pro mě to má význam poměrně zásadní.
Obětmi dopravních nehod jsou z 48,5% řidiči motorových vozidel, z 23% spolujezdci a z 28,5% nemotorizovaní účastníci silničního provozu (průměr údajů za roky 2003 až 2006).
Vina spolujezdce na nehodě je spíše vzácná (0%). Cyklisté jsou viníky smrtelných nehod v 50%. Chodci zaviní smrtelnou nehodu jen 25%.
Jinými slovy polovina cyklistů je zabita bez vlastní viny, polovina vlastním "přičiněním". Tři čtvrtiny chodců jsou zabity bez vlastní viny, čtvrtina si za to může sama. Spolujezdci (a cestující) jsou v podstatě vždy nevinnými obětmi
Ještě Ti dohledám, kolik mrtvých řidičů si za svou smrt mohlo samo. Tam tu statistiku ale komplikuje fenomén spoluviny.
Tak jedno číslo už jsem našel, i když to není přesně to, co jsem hledal: U 90% procent všech úmrtí v důsledku dopravní nehody je viníkem MOTORIZOVANÝ účastník silničního provozu. Tedy abych byl spravedlivý - přesně 89,88%. Jedná se opět o průměr z let 2003 až 2006.
Pane doktore, a kolik myslíte že lidí kvůli tomuhle přestane jezdit autem?!?
Najděte mi jednoho...
O to ale Medvědovi v tomto příspěvku nešlo, snaží se prokázat, že motoristi působí radikálně více škod než cyklisté. Jen by to chtělo ten údaj o zaviněných úmrtích či těžkých zraněních druhých osob v poměru s dopravním výkonem. Pouze takový údaj má vypovídací hodnotu o přímé škodlivosti jednotlivých druhů přeprav na lidském zdraví.
Tak, tak. Bez přepočtu na člověkokilometr to nemá vypovídací hodnotu.
Musím oponovat. Ani kdyby na jednotku přepravního výkonu (osobokilometry či tunokilometry) byla automobilová doprava šetrnější (což se neodvažuju odhadovat), hrozí situace, že by automobilová doprava narostla do tak hrozivých rozměrů, že by i při příznivém relativním parametru mohla vyhubit většinu společnosti.
Řešení tedy nevidím v posouzení, zdali stávající objemy přepravovat autem, vlakem či na kole, ale v tom, že je třeba tyto objemy v první řadě snížit (přestat plýtvat) a teprve u zbytku optimalizovat způsob dopravy, i kdyby pak nějaké procento té automobilové mělo zůstat, čemuž se nebráním, pokud to zůstane v rámci planetární ekologické udržitelnosti a budou ošetřena bezpečnostní rizika tak, že počet obětí bude nula.
Medvěde, to už je demagogie. Není třeba snižovat dopravní výkon (i když by to bylo určitě fajn), ale snižovat úhrnné negativní dopady. Což teoreticky lze (snižováním emisí, zajištěním bezpečnosti) apod. Víš, jaký dopad by mělo snížení a vynucení rychlosti na dálnici na 100 km/h a mimo obce na 70km/h na nehodovost a emise? Obrovský. A přitom by se klidně mohl zvýšit objem přepravy. Vidíš to strašně jednostranně. Cest je více.
Víš, ono i rozmnožování je ekologická zátěž vedoucí k většímu spotřebovávání zdrojů. Takže bys měl začít bojovat proti růstu populace. Mě bys asi oběsil na nejbližší větvi, díky počtu potomstva:-)).
Před každým sexem by si člověk měl uvědomit, že případným početím potomka způsobí obrovský negativní dopad na přírodu a na ostatní lidi, možná i smrt dalších lidí.
A počet obětí nula je utopie nejvyšší míry. Představ si, že smrt je běžnou součástí všech ekosystémů, dokonce i smrt zaviněná bezohledností jedné rostliny vůči druhé, i zvířata si ubližují a zabíjejí se v rámci svého druhu.
Lidstvo dělá spoustu věcí "proti přírodě" i zdravému rozumu, zdravá nenarozená mimina se vraždí jak na běžícím pásu a pak se vyhazují milióny za záchranu dětí, které se prostě přírodě nepovedla. Lidi neumí příjímat osud a život takový, jaký je, a vynakládají spoustu energie na řešení z globálního pohledu totálních banalit.
Ale myslím, že my to nevyřešíme. Jen mi to občas nedá na Tvou zarputilou snahu bojovat s přírodními zákonitostmi jako je rozvoj motorismu, bezohlednost, lhostejnost a blbost politiků nereagovat. I když i Ty a Tvoje aktivita tady je v souladu s přírodními zákonitostmi:-)).
Snižování dopravního výkonu (na základě menšího plýtvání) může přece jít ruku v ruce s dalšími opatřeními - třeba zrovna se snižováním emisí. To se přece nevylučuje. Zrovna tak jako je snazší ušetřit elektrickou energii tím, že s ní nebudu plýtvat, než vymýšlet technická řešení na snížení energetické náročnosti přístrojů, které de facto vůbec nepotřebuju.
Počet obětí NULA tím cílem být musí, jinak jsme na úrovni pohanů, kteří obětovali osoby ze svého středu, aby si zbytek kmene zajistil přízeň bohů a měl se lépe. Nula jako CÍL utopií není. Za utopii může snad někdo pokládat, kdybych tu nulu očekával jako VÝSLEDEK. Mohl by mě třeba považovat za naivního. Přesto ta nula tím cílem být musí. Jinak se smiřujeme s tím, že se hodnota jednoho lidského života dá vyjádřit v jednotkách rozdílu plynulosti a výkonu dopravy.
Příklad:
130 km/h = 1300 obětí ročně,
100 km/h = 700 obětí ročně.
Jeden lidský život ročně má tedy cenu zvýšení rychlosti dopravy o 0,05 km/h.
To já odmítám přijmout. Odmítám uvažovat v kategoriích, kolik obětovaných lidských životů je pro ten a ten ekonomický prospěch ještě "přijatelných".
Stejně jako Ty odsuzuju zvrhlou iracionalitu lidského počínání ohledně vraždění zdravých nenarozených dětí a vynakládání ohromných prostředků na záchranu jiných, ale nezaměňujme přírodní zákonitosti, se kterými se lidstvo neumí srovnat, s rozvojem motorismu. Bojuju-li proti motorismu, nebojuju proti přírodnímu zákonu. Motorismus přece není nějakou přírodní zákonitostí, stejně jako jí není princip volného trhu nebo kosmický výzkum...
Jen k poslednímu odstavci: bohužel je, stejně jako úporný tlak proti těmto fenomenům. Je to normální vývoj. Třeba k zániku, ale pořád je to přirozený vývoj.
O tom ostatním je s Tebou zbytečné, jsi příliš umanutý:-))
Přírodní zákonitostí by to bylo pouze v případě, že člověk je nedílnou součástí přírody. Já se ale nemůžu zbavit dojmu, že člověk je v přírodě aspoň částečně (patrně po tatínkovi) cizorodý prvek. Kdyby se totiž člověk vyvíjel podle Darwinovy evoluční teorie, nemohl by mít větší mozek, než kdy ve svém vývoji využil. Podle Darwina se přece každý orgán vyvíjí podle toho, jak a k čemu ho využívaly předchozí generace, tudíž musí mít vždy určité zpoždění za současnými potřebami a ne náskok, jako je tomu u lidského mozku.
To, že ani na základě tvrdých statistických čísel nebude mnoho takových, kdo by se auta dokázali vzdát nebo aspoň výrazně omezili své jízdy, vypovídá jen a jen o síle psychické závislosti, které motoristé podléhají.
Auto je droga jako každá jiná. Kdo do toho spadne, samozřejmě si odmítá připustit, že se jedná o drogovou závislost, protože by si musel připustit vlastní selhání. Pak je jen logické, že se snaží často značně iracionálními argumenty své počínání obhajovat. A protože je opravdu už jen velmi málo takových, kdo této droze ještě nepodlehli, samozřejmě pak působí směšně a jsou označováni za fanatiky.Velmi hezky to kdysi vyjádřil Fénix: Jen zdrogovaný člověk může považovat dnešní automobilový provoz za přínosnou a normální věc a ještě k tomu obvinit z komunismu člověka, který má "čistou hlavu".
Jen jeden rozdíl tu vidím oproti "klasickým" drogám: Na motoristickou drogu nehynou jen závislí jedinci, ale velmi často někdo úplně jiný. V tomhle ohledu je motorismus podobný spíše nikotinismu, jehož vedlejším produktem je pasivní kouření s podobně zhoubnými následky.
Takže je to velmi smutné, pokud se pod tíhou argumentů nenajde téměř nikdo, kdo by na jejich základě svůj návyk dokázal překonat. Není to však (stejně jako u drog "klasických") důvod k tomu, aby se přestalo s touto drogou bojovat.
No tak to je jistě zajímevé číslo, každopádně velice závažné - o tom neni pochyb. Ale já spíš hledal, kolik "obětí" přišlo o život vlastní vinou a kolik vinou někoho jiného. Příklad: Naleju do sebe flašku vodky, narostou mi ramena a v noci si to pofrčim 200/h z vesnice do vesnice. Nezvládnu řízení,pošlu to do sloupu a cestou smetu ještě chodce na krajnici. Já zemřu svojí vlastní vinou a chodec vinou mojí. Mě právě v těch statistikách zajímá, kolik lidí si tu smrt způsobilo samo a kolik bylo skutečně někým zabito. Nebudu tady probírat proč, ale já si sám pro sebe v těch obětech silničního provozu rozlišuju.
Zkusím ještě zapátrat...
Kupříkladu toto u mě neni OBĚŤ silničního provozu:
http://www.katastrofy.com/scripts/index.php?id...
Naprosto souhlasím. I když mám sklon takového člověka považovat za oběť systému, který mu nedokázal zprostředkovat jiné hodnoty než adrenalinovou jízdu drahým autem.
Já mám sklon takového člověka považovat za oběť vlastního šílenství a ztráty posledního drobku zdravého rozumu. Ale chápu co si chtěl říct.
Přesně takhle já zase vnímám třeba kuřáky. Marně se snažím v jejich jednání (kouření cigaret) nalézt sebemenší stopu racionality. :o))
lidé se obecně nijak racionálně nechovají. Většina kuříků s tím začne v období puberty z kombinace frajeřiny, blbosti a sounáležitosti s partou. Očekávat racionální chování od puberťáků je více než optimistické a po nastartování závislosti je racionální uvažování už nepodstatné.
Neboj, to mi kuřáci také, a skutečně v tom žádná racionalita není ;-)))
Pred 14 dny zemrela jedna pani na kole nekde na Hradecku. Hadej, jak se to stalo. Baba jela, neukazala rukou ze chce odbocovat (doleva), cukla riditkama a uz se neprobudila. Ta ridicka jela nizsi rychlosti, nez je povolena ve meste. Nemela v sobe alkohol. Normalni zenska. Ale bohuzel potkala cyklistu blba. Jenze ty zas napises, ze za to mohla ridicka uz jen tim, ze sedla do toho auta:-))))) ZE?:-))) Klasika:-))))
Podle zákona si za svou smrt ta stará dáma mohla sama. Já na to opravdu koukám trochu přísněji. Kdybych byl nedej Bože někdy nucen řídit motorové vozidlo, jel bych za cyklistou vždy jen tak rychle, abych ho neohrozil ani v případě jeho jakkoli nepředvídatelného manévru. V podstatě totéž předpokládám u skutečných motoristů, protože opravdu někdy je cyklista nucen udělat manévr, který motorista za ním nepředpokládá nebo ani předpokládat nemůže. Toho by si motoristé měli být vědomi a chovat se podle toho.
Když už jsme u té "klasiky". Formuloval bych to asi poněkud "něžněji": Kdyby se ta řidička ten den vypravila k cíli své cesty pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou, zachránila by té staré dámě život. Vsadím se, že ve chvíli té nehody si říkala: "Že já jsem do toho auta lezla!" Stačilo, aby si to řekla o pár desítek minut dřív.:o))
Toho si kazdy ridic vedom je a me to tloukli do hlavy v autoskole (ucitel je vasnivy cyklista).
Ale pokavad cyklista porusi pravidla, tak nemuzes delat nic. To, ze se cyklista vyhejba kanalu, to musi ridic predvidat a dle meho dobry ridic to tak dela. Ale pokavad ti cyklista neukaze a otoci se o 90st, nemuzes delat nic.
Problem je v tom, ze spousta cyklistu nezna pravidla a jezdi si po silnici stylem "kam se vejdu, tam muzu". A to je strasnej pruser!!!!!
Zvláštní, 4-5x týdně již skoro deset let usedám za volant (řidítka) motorového vozidla. A žádné loterie se přitom neúčastním a ani se jí účastnit nehodlám. Už jsem viděl hodně krizových situací, několika z nich jsem se nestal obětí jen díky předvídavé jízdě a řidičským schopnostem. A hodlám to tak nechat. Klidně s tebou uzavřu sázku. Založím si ještě jedno životní pojištění. Z poloviny ho budu hradit já, z druhé ty. V případě, že se vážně zraním nebo zemřu při dopravní nehodě, plnění jde na tebe a ty ho můžeš použít třeba na anti-motoristickou kampaň či ekologickou osvětu. V případě, že bych zavinil zranění či úmrtí osoby jakožto řidič vlastní vinou (tedy nikoliv zaviněním oné osoby, například nedodržením předpisů), pak si okamžitě vezmu půjčku ve výši oné životní pojistky a vyplatím ti ji.
V tu chvíli by se z toho pro mě dost možná skutečně stala "loterie", ale z mé strany celkem sázka na jistotu. Vím že se nedožiju vysokého věku, a neumřu "hezky", ale za volantem ani na přechodu pro chodce to nebude.
Samozřejmě v případě úmrtí na nemoc, stáří či například smrtelný úraz na kole mimo silniční provoz, by plnění šlo ve prospěch mé manželky (aby si mohla koupit nové, bezpečnější auto :o)))))))))).
Počkej, ale přece nemůžeš vědět, že tě nesestřelí nějakej šílenec? Takovou jistotu přece nemůžeš mít?
A nebo ho srazi nejaku blbka na kole, co jede po chodniku. Maty blbe spadne a je to:-) Nahoda je blbec:-)
Kupodivu mohu. Samozřejmě ne absolutní, riziko je tu vždy. Ale již příliš mnohokrát jsem si ověřil, že když člověk umí předvídat, jede podle toho, a především se věnuje řízení a navíc má za sebou i "trénink" pro krizové situace, který mu přešel do krve (např. škola smyku atd.), pak je to riziko velmi, velmi nízké, ne-li nepatrné. Za skutečně rizikové považuji spíš jistá specifika silničních staveb, například tunely, mosty, betonové koridory apod. Tam totiž není prostor pro úhybný manévr, popřípadě pro nasměrování neodvratitelného nárazu tak, aby došlo jen na plechy a lidská tělesná schránka v nich z toho vyšla bez porušení. Proto tedy říkám, že to riziko je nízké, popř. nepatrné, ale neříkám že je mizivé či žádné. Ale již tento stav mi dodává dostatek podkladů pro to, abych si ho označil za jistotu. Ostatně jistota je ošemetná věc, běžně ji lidé používají v situacích, kdy jsou míry rizika podstatně vyšší.
A co tím vlastně myslím konkrétně ? Všechny dopravní nehody, co jsem kdy viděl na vlastní oči, měly dva aspekty. První byl, že někdo udělal chybu. Porušil předpisy, nepřiměřeně riskoval, nezvádl řízení atd. Případná oběť na druhé straně (nebyla vždy) vždy měla možnost zabránit tomu, aby došlo k jejímu poškození. Neučinila tak. Bohužel. Drtivá většina řidičů co znám v krizové situaci prudce sešlápne brzdový pedál, popřípadě strhne volant. V nejhorším případě si jen s výkřikem zakryje oči/obličej. Udělat to samé na kole, končí to pádem a v lepším případě jen zraněním. V autě to občas zabere, ale někdy je to žalostně málo. Zvláště když si vezmu v potaz, jaký potenciál moderní auto, jakožto stroj, má. Decelerace v řádů m/s za sekundu, možnost bočního posunu stopy při dostatečné dopředné rychlosti o celé metry jen ve zlomku vteřiny atd.atd. Největší slabinou auta je jeho řidič a na silnicích se to prokazuje denně. Ne nadarmo je kupříkladu dokázáno, že na délce brzdné dráhy např. ze 100kmh se reakční doba průměrného řidiče podílí z více než poloviny.
Mne samotného občas velmi udivuje, jak nepochopitelně dokáží někteří lidé řídit. Typicky je to schopnost odhadnout rychlost auta před sebou či za sebou, respektive rozdíl rychlosti vlastního a toho druhého auta. Proto tak často končí zhoustnutí provozu na dálnici ťukanci. Jedu v pravém pruhu 120kmh. V levém mne předjíždí auto rychlostí 130kmh. V dálce vidím, jak se to začíná "štosovat". Zapínám varovky, sundám nohy z plynu a začnu plynule decelerovat tak, jako bych chtěl zastavit ještě před tím "štosem". Řidič v levém pruhu pokračuje stejnou rychlostí a reaguje až o pár desítek, ne-li stovek metrů dál prudkým bržděním. Řidič auta, které ho mezitím dojelo ještě vyšší rychlostí sleduje jen jeho, resp. čeká kdy uhne a pustí ho, protože žádný varovný signál v chování řidiče před sebou ještě nezaregistroval. A když ten začne prudce brzdit, již nemá rezervu pro svojí reakční odezvu a křup ho, jsou v sobě. Naprostá klasika. A to se bavíme o "čumění na cestu", kterou by člověk od řidičů v těchto rychlostech nějak čekal. Ne, nelze to očekávat. Spousta lidí asi v mozku chybí funkce, která by jim zkombinovala složený 3D vjem z očních nervů spolu se znalostmi fyzikálních zákonů a případně s tím spojených optických klamů a dala si prostě dvě a dvě dohromady. Toto je také vidět při vjíždění vozidel z pomalejšího jízdního pruhu do rychlejšího. Zvláště starší lidé tento odhad rychlosti ze zadu přijíždějícího auta vůbec nemají a jsou schopni to „šoupnout“ přijíždějícímu a nic netušícímu autu těsně před čumák a nehodě již takřka nelze zabránit. Tento typ řidičů má ale naštěstí před podobným manévrem velmi čitelné znaky chování, které se člověk musí naučit rozpoznávat a pak je to OK.
Další paradox je krátkodobá paměť. Spousta řidičů si po chvíli souběžné jízdy absolutně nepamatuje, jestli vedle něj jelo bílé nebo červené auto, natož které bylo před ním a které za ním. Pak se chtějí zařadit do pravého pruhu a zmatkují, protože si nejsou jistí, jestli není někdo "v mrtvém bodě" zpětného zrcátka. Tak se ohlédnou/otočí přes rameno a prásk, už jsou v zadku auta před sebou, které zastavilo kvůli přechodu pro chodce.
A koukání se za sebe ? To je vůbec kapitola sama pro sebe. Proč řidiči tak často uhýbají sanitce až když jim stojí za zadkem ? Nevím, asi jim nefunguje periferní vidění. Když k tomu ještě krafají do telefonu nebo v duchu řeší něco jiného než řízení, tak je to zpečetěno. Periferně sledovat dění za autem se vyplatí nejen před změnou směru jízdy, ale pořád. Kolikrát tak člověk včas odhalí blížící se riziko a má čas reagovat.
Mohl bych pokračovat hodiny a hodiny jak s teorií, tak i s praktickými příklady. Obávám se však, že to stejně nikoho nepřesvědčí, alespoň ne do té doby, než by sám k podobnému poznání došel. Mě toto ovšem k dané míře jistoty bohatě postačuje.
Nojono, takhle se to čte pěkně. Ale možná by ti vyšetřovatelé dopravních nehod ukázali příklady, kdy byl řidiči postřeh,zkušenosti a bezpečné auto po čelním střetu s plně naloženym kamionem plat prtný.Tam jde o zlomky vteřin! Hele nic ve zlim, já se taky snažim jezdit předvídavě a již několikrát se mi to vyplatilo, nebo se to spíš vyplatilo někomu druhému, ale takhle z voleje bych si to tvrdit netroufnul, to ne.
Jo, "po střetu" ti je všechno takové dost naprd. Mě by spíš zajímalo, kde ti dopravní experti došli k názoru na vlastnosti toho řidiče, když už byl po smrti ? A osobně by mě také více zajímaly okolnosti a prostředí před tím střetem, než jeho následky. To že kamion rozšmelcuje i solidní SUVčko si dokáže představit i malé dítě. Ale to, že kinetická energie takové váhy v kombinaci s podvozkem a dalšími atributy de facto znemožňuje těmhle kolosům výrazně rychlou změnu směru jízdy ve vyšších rychlostech, a že až na vyjímky se tedy musí spíš osobák střetnout s kamionem než „naopak“, to už moc lidí neví. Vyjímky jsou známé. Změna jízdního pruhu s přehlédnutím tam jedoucího osobáku je klasika. Že ti řidiči toho osobáku ale ani nezkusí šlápnout na brzdu nebo na plyn a místo si myslí, že podržení klaksonu zastaví jejich směrem rozpohybovaný návěs, to fakt nechápu. To že byl osobák řidičem kamionu přehlédnut před křižovatkou se také pozná snadno podle rychlosti, kterou se do křižovatky kamion žene ... tenhle kolos zastavit docela trvá, a dle jeho rychlosti vs. vzdálenosti od křižovatky lze dobře odhadnout, jestli brzdí protože je připraven dát přednost, nebo jen přibrzdil před zabočením a osobáku si nevšiml.
Asi nejhorší případ je zatáčka na dálnici v kombinaci s mikrospánkem řidiče kamionu. Svodidla ho neudrží a vjezd do protisměru je na dálnici asi fakt to nejhorší, co člověk může potkat a zvláště v noci se toto těžko uhodne do poslední chvíle. Když je pak možný manévrovací prostor zabrán dalšími auty, tak již nezbývá čas na nic složitějšího. Navíc jsou to skutečně zlomky vteřiny, takže toto bych považoval za skutečné nebezpečí. Na druhou stranu, jak často se to stává ? 2x do roka na D1 ? .... hmmm... myslím že tohle riziko klidně podstoupím ;-)
S problematikou hmotnosti vozidla mám svou osobní zkušenost. Je to pár let, co jsem dával přednost chodci na přechodu (Bělocerkevská), a v okamžiku, kdy se chodec chystal vstoupit na přechod, projel kolem mě autobus a chodce málem srazil. Když jsem ten autobus pak dojel a ptal jsem se řidiče, co to mělo znamenat, ještě mi vynadal, že jsem měl počítat s tím, že on je těžký a nemůže hned zastavit. Na to jsem reagoval, že své hmotnosti musí styl své jízdy přizpůsobit především on a ne to automaticky očekávat od ostatních. Jinými slovy on neměl před přechodem jet takovou rychlostí, aby nedokázal bezpečně zastavit, změní-li se před ním dopravní situace. Samozřejmě, že to byla chyba i toho chodce, že se pořádně nerozhlédl, ale když má někdo za sebou osm (nebo kolik) tun, tak se podle toho musí taky chovat a ne čekat, že mu budou všichni uhýbat.
Vlastně jsi potvrdil moje slova: Nikdy nemůžeš vědět, jestli někdo neudělá chybu. A doplatit na ni můžeš trovna Ty. A nic na tom nezmění, že zrovna Tvoje chyby dosud žádné fatální následky neměly.
Zdrojem nebezpečí na silnicích je jak povaha (automatická nebezpečnost) motorového vozidla, tak především lidský faktor. Ten může mít charakter bezohledného chování nebo běžného selhání (chyby). A jelikož člověk není dokonalý, nikdy nemůže předem vyloučit vlastní selhání (chybu) a dokonce ani momenty, kdy si bude počínat bezohledně, i když se bude sebevíc snažit udržet své emoce pod kontrolou.
Stačí, aby Ti žena do práce zavolala, že se dítě nevrátilo včas domů, Tobě rupne v kouli (uvidíš v tom kdovíco), poženeš to přes město domů nepřiměřenou rychlostí a cestou někoho sejmeš. Doma (nebo spíš ve vazbě) se pak dovíš, že se Ti dítě zapovídalo s kamarádkou... Jsme jen lidé a nedá se vyloučit, že si s kýmkoli z nás osud takhle krutě zahraje.
Ty si vážně myslíš, že při Tvém průjezdu Prahou se nejméně několik řidičů nepodivuje, jak nepochopitelně dokáží někteří lidé řídit? Cos napsal má hlavu, patu a k tomu drobnou vadu: Takhle o sobě smýšlí většina řidičů, včetně motorkáře, kterej mi umřel pod rukama, když řidička nedala blinkr, včetně řidiče, kterýmu už jsem nepomohl, když vjel do křižovatky na zelenou...
Táta se asi 15 let žívil jako řidič (za komančů ho k ničemu jinýmu nepustili). Ma naježděný miliony kilometrů a ve všech možných autech, offroadech, kamionech, tahačích, stavebních strojích atd po celé Evropě. Dodnes najezdí několik desítek tisíc kilometrů ročně. ALe tohle by si tvrdit netroufl. Několik nehod měl a jednou ho to život málem stálo. Neumřel, ale strávil 3/4 roku v krunýři se zlomenou páteří. Několik obratlů má srostlých a následky si nese a bude nést po zbytek život. Přesto nikdy žádnou nehodu nezavinil a neznám řidiče, který by jezdil lépe a se kterým bych si připadal bezpečněji. Máš proti němu naježděno strašně málo a tak nevím, odkud bereš tu jistotu vlastní dokonalosti a hlavně tu jistotu, že nikdy nepotkáš blbce.
Jistotu vlastní dokonalost nemám. Nikdo není, a ani nemůže být dokonalý, a to ani ve velmi specifických a omezených podmínkách, chybovat je lidské. Dokonce nemám ani statistickou jistotu. Mám jen nějakou vnitřní jistotu, x-krát ověřenou v krizových situacích a něčím, co nechápu, podpořenou, která mi říká, že za volantem to nebude. Nechci, abys tomu rozuměl nebo s tím dokonce souhlasil, ale takhle to cítím.
O to je to nebezpečnější, že si svou účast v této nebezpečné loterii neuvědomuješ. To, co říkáš, totiž tvrdí každý řidič až do okamžiku své první tragické nehody. Jinak s díky odmítám účast v Tebou nabízené loterijní hře. Asi si vzpomeneš, že jsem zapřisáhlý odpůrce jakéhokoli hazardu.
Tvá poslední věta by se dala nazvat bezbožným rouháním. Nikdo (snad kromě sebevrahů) neví, jak zemře. A nevím, kde bereš tu jistotu, že to zrovna v Tvém případě nebude v důsledku dopravní nehody. Probuď se! Opravdu to nemáš pod kontrolou.
Promiň, tvůj odpor k hazardu mi v tu chvíli nějak nevystanul na mysli.
A jinak to může být bezbožné rouhání, ale vzhledem k tomu že nejsem nábožensky věřící (dříve jsem rád říkal "ateista", ale to nebylo přesné), tak je mi to vcelku jednu. Věřím pouze a jen v to, že svůj osud si člověk určuje sám, tím co a jak každý den, hodinu a minutu dělá. Náhody neexistují, je to jen pojmenování pro posloupnost dějů, které jsou tak složité a navzájem propletené, že je nedokážeme pochopit, nebo přímo ovlivnit. Nicméně "náhody" ve smyslu silničního provozu jsou jednoduché a lehce zpozorovatelné, a v drtivě většině i pozměnitelné. Naopak dlouhodobý vliv životního stylu na zdraví člověka nelze podceňovat a důsledky se dají poměrně dobře předvídat. Není to rouhání, je čistá kalkulace míry rizik a důsledků předchozích činů, spojených se znalostí vlastního vzorce chování v současnosti a blízké budoucnosti.
Co Ti bude platný dlouhodobý blahodárný vliv Tvého životního stylu (třeba nekuřáctví) na Tvé zdraví, když Tě ve třiceti smete nalitej devatenáctiletej fracek, až pojedeš slušně a ohleduplně, a on bez varování těsně před Tebou vybočí do protisměru, protože si za jízdy při 130 km/h chtěl zapálit cigaretu?
Me se libi, jake katastroficke a pesimisticke scenare porad tvoris:-) Ty jsi asi velky pesimista, vid?:-) Proto resis podobne.
Ja jako ridic, jako cyklista, jako chodec, jako turista se budu chovat tak, aby se mi pokud mozno nic nestalo a abych hlavne svym pocinanim neohrozoval okoli. A jestli osud bude na me tak zlej a necha mne zabit neprirozenou smrti (bouracka, srazi mne nekdo na kole, spadnu do kanalu, zritim se ze skaly...), tak bohuzel. I to je zivot a ja jsem s tim smirenej. Radeji si budu ted uzivat zivota na plny pecky, nez abych porad zil ve strachu prejit prechod pro chodce, vlezt na kolo, otocit se...!!!
Nejsem snad přímo pesimista, ale určitou míru skepse v sobě cítím. Naštěstí ne takovou, abych rezignoval na veškeré snahy něco změnit. Takže nemusíš mít obavy, že bych nějakým svým pesimismem nebo hlubokou skepsí psychicky trpěl. I já si dokážu užívat života. I když asi jinak než jak přiznává Matyx.
K ničemu mi platný nebude, protože můj životní styl rozhodně nemá blahodárný vliv na mé zdraví :o))))
A jinak ... jaká je pravděpodobnost, že se ten sotva zletilý podnapilý řidič vůbec dostane k tomu, abychom se potkali ? Tihle standardně končí v první zatáčce ve stromu, a to si ani nestačí zkusit zapálit ;-) ....
Ale ne, vážně ... jasně, tohle riziko tam je, ale opět velmi malé. I podnapilý řidič, který ještě není tak na káry aby to rovnou zahnul do škarpy, počká než projede protijedoucí auto než si zapálí, zvláště pokud to není zrovna extra široká a přehledná silnice. Je to paradox, ale podnapilí řidiči jsou často mnohem opatrnější než jako střízliví a bourají díky zpomalení reflexů v kombinaci s náhlou změnou situace, ne proto že by dělali vyloženě kraviny.
No, teda k obhajobě podnapilých řidičů mám hodně daleko. Nemám pro ně ani jedinou polehčující okolnost. A spoléhat na to, že se v důsledku požití alkoholu u někoho jeho chování (byť jen v určitých ohledech) změní k lepšímu, je dost naivní. Podnapilí řidiči mají naopak tendence přeceňovat svoje (momentální) schopnosti, což může vést právě k tomu, že s tím zapalováním cigára nepočká...
No já bych do toho skoro šel... Jenže to bys musel přestat kouřit, abys déle žil a tím mi zvýšil šanci na výhru:-)))
Jo, přestat kouřit, pít alkohol, jíst nezdravá jídla, začít víc spát, víc zdravě sportovat, změnit zaměstnání na méně stresové, odstěhovat se z Prahy do čistého prostředí ...... ne, děkuji pěkně, radši se nechám ujít pozdní důchodový věk, nebudu zbytečně dlouho zatěžovat státní rozpočet a ten čas co mi zbývá si užiju tak, jak se mi zlíbí ;o))))) ......
Docela by mě zajímalo, jak velkou spoluzodpovědnost jste jako řidiči ochotni na sebe vzít, tj. jakou škodu byste byli ochotni uhradit ze svého, kdybyste nedej bože něco zničili nebo dokonce někoho zranili či zabili. Představte si, že si můžete vybrat mezi povinným ručením
- bez spoluúčasti za 10 000 Kč ročně
- se spoluúčastí 100 000 Kč za 8 000 Kč ročně
- se spoluúčastí 300 000 Kč za 6 000 Kč ročně
- se spoluúčastí 500 000 Kč za 4 000 Kč ročně
- se spoluúčastí 1 000 000 Kč za 2 000 Kč ročně
- se spoluúčastí 5 000 000 Kč za 500 Kč ročně
V případě škody byste museli částku splatit do 10 let, jinak basa.
Co Vy na to? Na kolik se cítíte jistí, že nehodu nezpůsobíte?
Váhala bych mezi za a) a za b). Spíš se ale kloním k za b) - tj. za 8.000.
Špatně spočítaný příklad. Úspora až 9500 ročně není zdaleka tak zajímavá vůči riziku, že se něco po..... Ono stačí, aby ti do silnice skočilo dítě, ty to strhneš aby ses mu vyhnul, nikomu se nic nestalo, ale opravu těch dvou luxusních aut co tam stály a o které jsi to v zájmu záchrany toho dítěte nabral někdo zaplatit musí. A dítě povinné ručení nemá. Takže variantu a). Pokud bys to formuloval čistě pro krytí v případě zranění/smrti, pak klidně tu poslední variantu.
Spoluúčast je třeba chápat jako účast na zaviněné škodě. Nezaviněná by se hradila z pojištění.
OK, to mění situaci oproti současnému stavu věcí, kdy jsou situace kde povinné ručení kryje náklady nehody, kterou řidič nezavinil, protože skutečný viník nebyl účastníkem silničního provozu s krytím způsobených škod.
Takže v tom případě v klidu ta předposlední nebo poslední varianta.
koukám, že se Medvěd probudil :-), nechce se mi to číst je to moc dlouhé a lecos tu už bylo řečeno jindy. že nejste raději na kole, je tam docela hezký listopadový den :-), hned bych jela, ale musím pracovat :-(
Ale dyť jó, dyk je to furt to samý!
Auta fuj!
Nene auta nefuj!
Jojo, auta fujtajbl!
Nene ty si fujtajb!
Auta sou hnusný.
Nene nejsou
Jojo sou.
Nene.
Jojo.
Nene.
Jojo.
Teroristo
Debile
Vrahu
Komouši
Nene to ty!
A ty a ty a ty!
Kdoto řiká ten to jé :-P
Nene
Jojo
Pořád do kola, imrvére.........
Zapomněl jsi na jednu důležitou věc - ty jsi hnusný, já jsem hnusný protože jsme motoristi :o)))
To jo no, když tě něco nezajímá, přejdeš to. Když tě to potěší, odvětíš v dobrém. Když s tím nesouhlasíš, hádáš se. A když jsi (vše následující samozřejmě nepřímo, aneb jak Medvěd píše, on neobviňuje lidi, ale jen vzorec části jejich chování, což si samozřejmě nikdo osobně nevezme, že ? :o))) napadán v tom jak žiješ a obviňován z potencionálního vraždění anonymních obětí, navíc ještě osobou která si život uzpůsobila tak aby mohla pomalu nosit svatozář, to jednomu po ránu zkazí náladu tak, že se prostě bude hádat klidně do krve i když nakrásně nemá pravdu a ví to. A nakonec ještě vytočený stejně sedne za volant a momentální frustraci ze zkaženého dne si vybije na silnici :-)))))))))))))))))
Ano, mě taky nadzvedne, pokud mě někdo nazývá teroristou, i když říká že ne. Pokud Medvěd srovnává automobilismus s terorem,tak osoba která vykonává teror je terorista. Alespoň takto jsem to vždy chápal. Medvěd tady nadhazuje úvahu na velice závažné téma. A počty obětí na silnicích mu v tom dávají za pravdu, nebudu říkat že ne protože ta čísla jsou skutečně šílená. Ale naše názory se rozcházejí v tom, kde vidíme příčinu. Medvěd jí vidí v automobilech a jejich existenci vůbec, já ve způsobu jejich používání. To jsem s Medvědem několikrát probral, podebatoval, v pohodě.
Jenže mě připadá, že nejen Medvědovy články (ač v dobré víře psané), ale i mnohé příspěvky se stále dokola opakují. A stále dokola. Tim neřikám, že je to špatně, spíš to, že je to další téma které budu ignorovat.
Jenom mi to prostě připadá jako "véčka nebo kotouče" - taky se kloudnýho konce nedobereš :-)))
Aniž bych se chtěl Medvěda dotknout, k jeho článku bych napsal to co se píše k "jaké kolo do 20.000"
- nahoře "hledat" a podívat se do historie. Pokud chceš názory na obézní motorismus, tak je tam najdeš všechny.
Trefně vystiženo. Ostatně ten samý argument, jen jinak napsaný, byl můj poslední než jsem na Medvěda na jaře přestal reagovat úplně (nebo to bylo v létě ? ;-). Nakonec jsme se "rozešli", tedy alespoň z mé strany určitě, spíš ve zlém než v dobrém. Fakta má zpracována dobře, na svoje názory z nich vyvozené, ačkoliv provokativní a pro ostatní mnohdy nepříjemné, má legitimní právo a nelze mu ho upírat, ovšem ta neuvěřitelná neústupnost, s jakou je opakuje neustále dokola v kombinaci s tím, že neexistuje možnost jak by je byť jen trochu pozměnil ...... škoda slov :-(
Ještě jsem nečetl příspěvek od Medvěda, který by nebyl konfrontační a v podstatě na jedno brdo. Možná že takové jsou, ale já o nich nevím a nechce se mi je hledat. Asi ho to baví takhle vědomě prudit lidi. No proč ne. Je to ale stejné jako kdyby se postavil do supermarketu plného nakupujících lidí a začal je přesvědčovat že supermarket je špatný a mají nakupovat jinde. Nebo ještě lépe potraviny si vypěstovat a vyrobit sami. Myslím že by ho brzo vyvedla ochranka, protože lynčování není dovoleno :-) Ale má na to samozřejmě právo, jako my máme právo poslat ho do háje, nebo prostě nereagovat.
Naprostý souhlas.
Nepřipadá mi, že bychom se rozcházeli nějak ve zlém. Aspoň já jsem to tak necítil. Jen jsme tak nějak konstatovali, že v určitých věcech se nejěpíš neshodneme.
Možná bych ještě reagoval na tu neústupnost. Její zdroj je v přesvědčení, že pokud mám nějaký názor, tak ho nebudu měnit jen proto, že ho mám už moc dlouho nebo že je už moc dlouho stejný. Důvody, pro které tento názor mám, se nezměnily: Dokud budou denně přibývat další a další oběti motorismu, těžko se na mých názorech něco změní.
Nebo ještě jinak: Nelze očekávat, že bych svůj názor na motorismus změnil jen proto, že mi někdo "vysvětlí", proč jsou ty hromady mrtvých nezbytné. Nezmění se dokonce ani tehdy, když naše "civilizace" vymyslí nějakou novou vymoženost, která těch obětí bude mít ještě víc. Pak mi prostě jen přibude další téma.
No uplne v dobrem to nebylo ;-)).
A ta neustupnost v tech nazorech by sama nevadila, jen je to vrazdne kombinace s tim, jak casto se opakujes, a jakou formou. Zkus si vzit priklad z Jurimira. Ten by mohl mentorovat, mudrovat a polemizovat jeste vic nez ty, protoze si vyzkousel obe strany mince. A nedela to, ozve se s tim jen kdyz se ho zeptas, sam nikomu nic nenuti. Proto ho tady maji lide radi.
Já měl zase rád Joeho. A Vidláka z Vidlákova mám rád, a medvěda mám rád, a Trojici boží mám rád, i mláďátka mám rád. Ale svatého Serapiona nemám rád, má tak ošklivé jméno!
Hele, ze tys porusil abstinenci nebo celibat ?! ... jinak uz si tenhle vylev vysvetlit nedokazu ;o)))))))))))))))))))))))))
Vím, byl jsi naštvaný, ale to je lidské a já to samozřejmě chápu. Možná Tě skutečně nenaštvaly ani tak moje názory jako takové, jako spíš místy provokativní způsob jejich prezentace nebo ještě spíše jejich "neustálé" opakování, i když v různých obměnách a souvislostech.
Na druhou stranu je fakt, že moje názory nejsou to jediné, co se na tomto diskusním fóru dokola opakuje. One je to svým způsobem přirozené: Pro leckoho je pohodlnější otevřít a rozvinout novou diskusi na stejné téma než se pracně vracet do historie. Kromě toho se částečně obměňuje osazenstvo, a tak i opakované informace a myšlenky mohou být pro někoho nové.
K Jurimírovi: Přiznám se, že pro mě je právě on na zdejším fóru nejdůležitější osoba. Hluboce si ho vážím a nesmírně jej obdivuji právě pro tu jeho schopnost se svým životem něco udělat. Pokud jsem tu někdy zmírnil nebo korigoval své názory, tak právě pod jeho vlivem. Rozhodně ale pro mě není měřítkem při vytváření vztahu k nějaké osobě to, jak často své názory prezentuje nebo jestli je opakuje.
Ale: To, že já jsem si neprošel tak problematickou fází svého života jako Jurimír, mě rozhodně nediskvalifikuje při prezentování mých názorů. Oba jsme došli k velice podobným životním postojům (a musím uznat, že on je v leckterém ohledu podstatně dál než já). Každý jsme se k nim ale dobrali jinou cestou - Jurimír na základě svých trpkých životních zkušeností, já na základě spíše teoretických úvah. Ale je to v konečném důsledku důležité?
Na závěr: Nepíšu sem proto, aby mě měli lidi rádi. A věz, že bych to uměl. Opravdu mi jde o něco jiného: abych zde tematizoval určité otázky, které považuju za extrémně důležité a přitom společensky podceňované.
Jinými slovy: Určitě existují otázky stejně důležité jako zbytečně zmařené lidské životy, možná i důležitější, ale věnuje se jim obecně dostatečná pozornost, proto necítím potřebu se tu k nim vyjadřovat. Například nejvyšší rychlost ve sjezdu nebo nejmodernější typy GPS...
S prvním a většinou třetího odstavce naprosto souhlasím. A k pátemu se bohužel budu muset opakovat v tom, co jsem napsal před pár měsíci a stále si za tím stojím. Ano, proč ne, ale správně směrovat. Tento topic je OK. Co mi vadilo a vadí dodnes je zavlečení "těžkých" témat, ještě navíc v prokovativní formě, do vláken která jsou úplně o něčem jiném. Můžeš argumentovat tím, že "off-topic" provozuje spousta lidí, jenže to jsou buďto "ftípky", nebo nejapné narážky, které lze snadno přejít a vlákno se udrží. Na "návnadu", kterou nadhazuješ ty, se dá jen těžko nereagovat a pak i celkově pozitivně laděné vlákno vede po přečtení takřka k depresi.
Ale i tak díky za snahu to "sumarizovat", nebyl to marný čas, a minimálně to značí, že když už ne obsah a forma, tak alespoň způsob podání začínáš pomalu zvládat tak, abys ostatní nenaštval ještě než dočtou druhou větu :-).
Třeba jsem se malinko poučil. :o)) Ale neboj, ne tak docela. Myslím, že tematicky jsem tu dostatečně vyprofilován, takže když někdo uvidí příspěvek podepsaný mnou, bude mít dost konkrétní představu nejen o tom, o čem příspěvek bude, ale i o tom, o čem určitě nebude.
Jinak beru jako kompliment, že se na moje "návnady" nedá nereagovat. Nemyslím si ale, že by to muselo vést nutně k depresi. Snad jen že nejsem zvyklý moc vtipkovat - dokonce mi to někdy i vadí. Vede to totiž nezřídka k zesměšňování nějaké osoby či myšlenky, která si to nezaslouží. Možná právě proto jsme si nesedli s Žofkou nebo Mirkembikem.
Zesměšňování za každou cenu také nemusím, zrovna tak jako nejapené žertování (tedy, ehm, to mě občas pobaví, no :o)).
Ale spíš jde o předmět té úvahy a následné diskuze. Zatím jsem nezažil, že bys přišel s čímkoliv, nad čím by se člověku nesvraštilo čelo. Prostě už takhle má většina z nás "problémů" až nad hlavu, a nemá chuť řešit těžké otázky příliš často. Samozřejmě, čas od času by se měl nad podobně náročnými věcmi zamystlet každý, ale většina lidí si sem chodí odpočinout, ne si ještě zaplavit hlavu dalšími "těžítky". Takže asi tak.
Tak s tímhle do puntíku souhlasím. Jsem fakt asi morous.
Tak co by tě rozesmálo ? Ehm, vlastně nemusíš odpovídat, já to vím. Třeba Praha plná cyklistů a minimum aut. Jenže to asi nás všechny. Život ale není takhle jednoduchý a člověk si musí najít ten úsměv tak jako tak, jinak by dlouho nepřežil. Neříkám že by se věci neměly řešit, ale je třeba to brát s nadhledem a rezervou. Sám si to musím denně opakovat, abych měl vůbec motivaci vstát a fungovat. Možná to nezní úplně šťastně, ale věřím, že i ráj by se rychle přejedl. To už je podstata lidské povahy.
Je rozdíl mezi tím, co by mě rozesmálo a co by mi udělalo radost. Praha plná cyklistů a minimum aut by mi spíš "jen" udělalo radost. A co by mě rozesmálo? Vtipná satirická glosa k nějakému problému, který pociťuju jako palčivý. Prostě zesměšnění něčeho, co je vyloženě škodlivé a tváří se to jako spása světa.
To není nic těžkýho, mrkni sem: http://www.klaus.cz/klaus2/asp/default.asp
V tomto konkrétním případě si opravdu nejsem jist, jestli je to k smíchu nebo jestli mám brečet nebo skřípat zuby. Přikláním se spíš k třetí variantě. Na jednu stranu se pan Václav Klaus skutečně velice efektivně zesměšňuje, na druhou stranu dělá strašnou ostudu nejen sobě, ale z titulu své funkce i celé republice. Kromě toho nejsem ochoten se smát cizímu neštěstí. Svým způsobem je mi ho naopak líto.
Hele, aby, všimnul sis, v jaký čas jsi to napsal?!? To je teda dost dobrý :o)))
hele vy dva, já vám moc děkuju, ale pomalu nebo zpychnu! :o))
to opravdu nedělej, já to nechtěně zkusil, a bolí to :-((
Kouzlo duševní hygieny spočívá nejen v tom, nebrat si osobně útoky, pomluvy, ale i pochvaly a velebení. I velebení Tebe není informace o Tobě, ale o tom, kdo Tě velebí. Pak nemůžeš trpět ani depresemi, ani pýchou.
no pýchou netrpím to fakt, ale depresema ano. Něco dělám špatně:o(((
Musel jsem se zamyslet. Nenapadlo mě informaci, kterou někdo říká o mě vzít jako informaci o něm. ALe máš pravdu.
Já tyhle "informace" prostě sklil. Informace o sobě, jak negativní tak pozitivní, beru v potaz jen u nejbližších přátel, protože jen ti mi je říkají bez postranních úmyslů.
Právě od nejbližších lidí je třeba to vnímat tak, jak jsem napsal. Jinak si fakt zaděláváš na riziko depresí, narušení sebevědomí a frustraci (nebo nekritický sebeobdiv:-)) ). Právě blízkost těch lidí násobí sílu působení té informace. Ne nadarmo je prokázáno, že největší škody na psychice lidí nadělají jejich nejbližší, často rodiče, sourozenci, největší kamarádi a často naprosto nevědomky a neúmyslně. Pokud se chceš více dozvědět o sobě, analyzuj to, co Ty sám říkáš o druhých. Naprosto vážně.
Sklít informace o sobě od druhých je plýtvání informacemi - využij je pro poznání těch lidí.
Imho nás to možná přestane trápit mnohem dřív, než si myslíš:
http://www.novinky.cz/koktejl/vedci-hlidaji...
.... a jestli k tomu riziku skutečně dojde a podaří se ho úspěšně odvrátit, bude to jen a jen zásluha technického pokroku, proti kterému brojíš, protože může za všechny ty zmařené životy a "zničené" životní prostředí. Nic není jen černé nebo bílé.
Tenhle typ zpráv mě nechává v klidu. Pokud se tak stane, je to smůla, ale omlouvat tím veškeré negativní dopady nezvládnutého technického pokroku mi přijde trochu přitažené za vlasy. Pravděpodobnost, s jakou asteroid Zemi trefí nebo ne mě trápí asi jako zprávy, že za několik miliard let vyhasne Slunce a zanikne život na Zemi.
Smůla by to byla, kdybychom kvůli zabránění negativním dopadům technického pokroku obětovali celé lidstvo v plezír. Těch pár miliard let stojí za to, abychom tu zůstali, i když možná v nepříliš důstojných podmínkách. Ostatně poušť má také své kouzlu a žít se na ní dá, a když máš tu správnou techniku, tak i naprosto plnohodnotně. Pokud chce lidstvo přežít, a pokud možno i déle než Slunce, pak mu nezbývá než dotáhnout úroveň vědy a techniky na hranici přesahující tuto planetu. V opačném případě nemá smysl se snažit, protože je jen otázkou času, než by nás něco vyhubilo kompletně, bez šance na obranu.
mám otázku, bylo by to opravdu tak strašné, kdybychom vyhynuli??? Mě to nepřijde. Naopak mi přijde, že z planetárního hlediska už je načase. Když bylo dinosaurů tolik a tak velkých, že začali planetu plenit a decimovat, tak také díky asteroidu (prý) vyhynuli. Planeta to přežila a rozvinuly se jiné formy života. Nevidím na tom nic špatného. Lidé už se dnes také přemnožili natolik, že planetu decimují a nejsou pro ní přínosem, ale sakra velkou obtíží. Pokud to neberu úzkým měřítkem svého vlastního mrzkého života, tak už je načase naší planetu před námi zachránit!!
tak to už bruslíme na hodně tenkém ledě ;-)) .... je to strašné, když umře nevinný člověk ... a když by jich bylo pár miliard ? .... dále je otázkou, zda-li má být vůbec naše planeta zachráněna ....třeba je to jen kolébka, který díky asteroidům v jistých intervalech "restartuje" vývojový cyklus a jejím účelem je být zničena potom, co se na ní vyvine takový druh, který "restart" přežije a dříve nebo později ji stejně opustí ... dinosauři byli v tomto směru slepá ulička, lidstvo má šanci ... a samozřejmě se také naskýtá otázka, co by přišlo po nás, kdybychom vymřeli .. třeba by to bylo ještě horší ? .. myslím, že na tuto otázku odpovědět neumíme ....
Prozatím by myslím stačilo, kdybychom se přestali vzájemně vybíjet, ať už přímo (ve válkách, totalitních režimech nebo třeba i v rámci motorismu či obecné kriminality) nebo nepřímo tím, že prostřednictvím své plýtvavé spotřeby budeme likvidovat předpoklady přežití lidstva nekontrolovatelným znečišťováním životního prostředí, vyčerpáváním přírodních zdrojů pro příští generace. Uvažujme o tom, jak můžeme TEĎ ovlivnit bezprostřední budoucnost, a ne jestli se každých pár miliard let život na zemi "restartuje".
Osobně považuju vznik a vývoj života na planetě Zemi za takový zázrak, že se už nikdy nebude opakovat. Podle toho bychom s ním tedy měli nakládat. Spoléhat na to, že když lidstvo zničí na planetě vše živé včetně sebe sama, časem se život na Zemi obnoví, je víc než iluzorní. To už bych opravdu dal přednost tomu, aby nehodné lidstvo zničilo jen samo sebe a ušetřilo od zkázy zbylý život, nepoznamenaný infekcí destruktivního lidství.
Jo, super ;-). Tak to prostě všechno ukončíme. Totalitní režimy budou mít zítra demokratické volby, a to samozřejmě bez vojenského zásahu zvenčí, protože si to současná diktatura uvědomí a odstoupí, například jako v Barmě. Všichni zahodíme klíčky od auta, a z každého pobudy, narkomana a zlodějíčka se vyklube mnich. A rovnou zavřeme všechny továrny, elektrárny, teplárny a tak podobně, protože všechny tyhle zbytečnosti likvidují předpoklady přežití lidstva nekontrolovaným znečišťováním životního prostředí.
A protože nebudeme moci plýtvat, tak nám nezbyde než se zahřát při plození dětí z nudy a taky aby neklesala porodnost, protože to je přeci strašně špatné, jenže pak nám dojde, že je nás najednou tolik, že už se nedokážeme uživit, a ono zabíjet ty nevinná zviřátka pro potravu je ošklivé, trávu před polorozpadlým domem už jsme spásli, tak bychom se vlastně mohli sežrat navzájem. Ulehčíme tím planetě i sami sobě.
... tak jo, odpověď na základní otázku není 42, ale asketa-kanibal. Halelujá :o))))
... Medvěde, probuď se proboha, já jsem předtím možná trochu fantazíroval, ale ty už máš hotové delirium ;o)))
Na to, abychom to ukončili nějakým pokynem shora, je lidstvo jako celek (nebo spíše ty kreatury, co ho řídí) příliš hloupé. Proto musí začít každý sám u sebe. Každý přispěje tou svou kapičkou, ty se pak slijí v potůčky a řeky. Každé moře se přece skládá z kapiček.
Tak to už se pohybuješ na hranici pouhé fantazie. V každém případě si myslím, že začít využívat technické vymoženosti udržitelným způsobem ještě neznamená obětovat lidstvo.
A ještě si trochu rejpnu: Kdyby nebylo neuváženého využívání techniky (v širokém smyslu slova), možná by těch pouští na zemském povrchu nebylo tolik.
Pokud nás jako lidstvo něco vyhubí, nebude to nejspíš ani asteroid ani zánik slunce, ale my sami.
Není to tak jednoduché. Jak starý je princip spalovacího motoru ? Jak starý je parní pohon na uhlí ? Kdy vyjelo z výrobní linky první auto na fosilní paliva ? Jak vůbec starý je systém získávání energie spalováním fosilií či jiných látek, tedy vlastně hoření ? Jak starý je vynález ohně a kola ? A auto je vlastně jen podstatně zdokonaleným spojením vynálezů, u který se vědci dodnes dohadují s rozdíly v řádu desítek tisíc let. A jak stará je teorie globálního oteplování ? Obecně rozšířená je tak 5 let ? První známky na veřejnosti o ní tak 10 let zpátky ? A je potvrzená ? Není. Zatím, ačkoliv zdánlivě pravdivý, je to pořád jen dohad, nic víc, fakticky ověřeno to není.
Takže, ty bys chtěl, aby vynález, který lidstvo postupně zdokonalovalo do různých podob po celá tisíciletí, a ve své finalní podobě existuje už přes sto let a umožnil lidem věci naprosto nevídané, se najednou z ničeho nic prostě stáhnul z užívání a počkali jsme si dalších pár desítek let na to, jestli to byla pravda ? Ty stovky tisíc, ne-li miliony lidí, které to živí, by šli na dlažbu ze dne na den ? Zastavil by se vývoj nových technologií v tomto směru, které jsou teď financovány ze dvou stran. Zaprvé množstvím uživatelů, tedy kupní silou trhu, a zadruhé tlakem ekologických lobby i státních a nadnárodních institucí požadujících nižší emise. Pokud se svět nezblázní, a nezačne přemýšlet jako ty, tak je otázkou odhadem tak 10ti let, než budou i po našich ulicích naprosto standardně jezdit sériově vyrábené vozy na nefosilní pohon, a je jedno jestli to bude elektřina, vodík či jiný zdroj energie. A tak do třiceti let bude auto na benzín či naftu spíše raritou. A tolik času ještě máme. Já bych měl obavy z něčeho úplně jiného. A to je právě třeba Asie, konkrétně Čína a jí podobné. Jejich těžký strojírenský a chemický průmysl roste jak houby po dešti ze dne na den, na nějaké regulace emisí z vysoka kašlou a nebude trvat dlouho a Amerika a Evropa se můžou jít bodnout, protože jedna jediná země vyprodukuje více skleníkových plynů, než celý západní, jak ty říkáš "konzumní" svět se všemi svými auty a nadužíváním. A jestli je teorie globálního oteplování pravdivá, tak můžou všichni evropané nakrásně jezdit na kolech a doma topit obnovitelnou energií a koukat se v nízkoenergetické televizi na to, jak stejně roztávají zbytky ledovců. A pokud ta teorie pravdu nemá, pak se jen sami diskvalifikujeme z mezinárodní produkční "soutěže" a tu hrst rýže na den budeme nakonec mít my.
Jo a sami se nezlikvidujeme, tomu nevěřím. Lidstvo bylo vždycky přeborníkem v tom, jak si natropit problém a pak se z něho vyštrachat a poučit se, i když jen na krátko. Kdybych se skutečně chtěli sami zahubit, tak už se to stalo, jaderného potenciálu je na to na světě už dlouho víc než dost.
situací, kdy se civilizace Zbortila a sama sebe zničila bylo už tolik! ALe vždycky to bylo jen lokálně a bylo kam utýct a začít znova. Kam utečeme dneska?
hmmm, ať pátrám v paměti jak pátrám, tak nějak nenacházím paralelu .... utíkat před čím ?
není důležité před čím, ale kam!
V případě kolapsu civilizací jde většinou o to, že společnost upadne do babarství. Většina lidí tedy začne utíkat někam, kde se jim bude žít lépe. když nějaká civilizace začala svou rozpínavostí ohrožovat ty okolní, také se dalo utýct někam o kus dál. Když nějaká civilizace zažila totální ekologický kolaps území na kterém žila (např. Májové) také se většina obyvatelstva zachránila tím, že utekla jinam. Jde o to, že když se zhroutí naše celoplanetární civilizace, tak kam utečeme tentokrát? Kde je ještě místo? Ne, tahle možnost, která nás zatím vždycky zachránila už díky našemu množství a globální propojené civilizaci, nám zůstane odepřená. Měli jsme dost času se poučit z historie. Pokud toho nejsme schopni, naše chyba :o((
Tady bych si dovolil opět poněkud oponovat. Že všechny ty vynálezy nejsou úplně nové a že jsou výsledkem delšího vývoje, je mi samozřejmě jasné, ale to, co z nich dělá nebezpečnosu věc, je to, že se tu projevuje synergický efekt: Každý z těch vynálezů sám o sobě by nejspíš kvalitativní změnu neznamenal, ale jejich suma vytváří situaci, která je hrozivější než pouhý součet dopadů každého toho vynálezu zvlášť.
Tím zlomovým bodem, kdy je poslední šance se nad působením člověka na přírodu zamyslet, je moment, kdy se z procesu boje člověka PROTI přírodě, kdy se člověk snaží přírodě vyrvat něco, co mu umožní přežít a případně mu to usnadní život, stává boj člověka o záchranu přírody jako nutného předpokladu jeho přežití. Prostě se jedná o moment, kdy příroda začala v boji s člověkem tahat za kratší konec a začala mu podléhat.
Shrnu-li tuto myšlenku, pak technický a technologický pokrok musí začít sloužit jiným účelům než před dosažením tohoto bodu. Jeho úkolem je nyní napravovat ty škody, které během svého dosavadního působení v přírodě napáchal. Proto taky odmítám, když mi tu někdo podsouvá, že se chci vracet zpátky na stromy. Naopak civilizační pokrok je třeba podporovat, ale zaměřit ho na záchranu nejdůležitějšího předpokladu přežití lidstva, tedy přírody.
Co se týče Třetího světa - oni mají přece taky právo projít si tou fází technologického vývoje jako civilizace euroamerická. Jak oni k tomu přijdou, že bychom jim toto právo upřeli jen proto, že jsme vyčerpali přírodu a znečistli nadoraz zemskou atmosféru nebo to, co z ní ještě zbylo? Pokud jim v tom budeme bránit, oni to právem budou považovat za nemorální a budou se bránit. Buď jim tu vývojovou etapu umožníme (a zhroutí se veškeré ekosystémy na planetě) nebo jim ten dluh splatíme. Protože my jim opravdu něco dlužíme a ne naopak.
Je sice hezké, jak se kojíš nadějí, že lidstvo se vyhrabe z každého problému, který si způsobí, ale já tomu nevěřím. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. A to ucho je dnes už silně naprasklé.
Tak tohle už je mnohem rozumnější příspěvek i formulace, ale pro mne :-)))).
Takže logickou posloupností, když jsme překonali (alespoň to tak vypadá) otázku "CO", se naskýtá otázka "JAK".
Dle mého:
auta apod. - plynulé snížení spotřeby na nejnutnější mez je utopie, lidé jakožto jednotlivci se nebudou omezovat dokud je k tomu něco nedonutí. Proces osvěty je na toto příliš pomalý. Snížení nařízením by vedlo ke kompletní destabilizaci společnosti. Jestli kdysi dávno zanikly celé civilizace kvůli epidemii chorob či nedostatku potravy, naše civilizace by se okamžitě zhroutila v momentě kdy by došly fosilní paliva. Zbývá jen agresivní akcelerace výzkumu, nalezení alternativy s podstaně menším dopadem na životní prostředí a pak už může přijít nařízení, které podpoří urychlenou migraci ze starého typu pohonu na nový.
- Třetí svět a průmysl. Ano, mají na to právo. Pokud by do toho ale šli s přístupem a technologiemi, které máme k dispozici u nás, dopad by byl mnohem menší. Na to by se ale musely tyto trhy stabilizovat a otevřít. Takže tudy podle mne vede cesta. Nenechat je se v tom "vykoupat" samotné a projít si ty samé problémy. A pokud jejich přístup bude nadále stejný, to jest bude bojkotovat snahy zbytku civilizovaného světa o urychlené řešení a nápravu, pak je vícero nástrojů, jak je k tomu donutit. Od zvýšení dovozního cla, přes dovozní embargo, až po vojenskou akci na stržení vládnoucí garnitury a nastolení svobodných voleb. Nová vláda by samozřejmě měla povinnost respektovat emisní limity OSN.
Mimochodem, podívej se, kolik máš doma výrobků, na kterých je dole malým písmem napsáno "Made in China/Taiwan/Korea atd.." ... a teď si uvědom, že tyto výrobky byly vyrobeny za podmínek a použití technologií, které ekologii zatěžují mnohonásobně víc, než kdyby se to samé vyrobilo v Evropě, i když započteš vyšší spotřebu zaměstnanců toho výrobního podniku, protože mají vyšší platy. A i kdyby to tak nebylo, tak to následně způsobí bohužel nižší kvalita oněch výrobků ze třetího světa, protože tím méně vydrží a musí se častěji kupovat nové. Podle mne kdyby člověk jen produkty vyrobené v Evropě/USA v podnicích které odpovídají nejnovějším emisním limitům stanovených pod záštitou OSN, pak by ekologii ulehčil mnohem více, než kdyby přestal jezdit autem. Ale to jen tak na okraj.
Tady se asi budeme nadále názorově rozcházet. Myslím si, že výrazné omezení individuální automobilové doravy bude zanedlouho nutností. Pokud půjde ruku v ruce s přechodem na ekologičtější paliva, bude to jen dobře.
V liberální společnosti se na výzkum příliš mnoho peněz nedostane, a pokud ano, tak ze soukromých zdrojů, a ty si nechají výsledky tohoto výkumu draze zaplatit. Klidně budou blokovat (a už dnes blokují) ekologicky šetrnější technologie jen proto, že na těch neekologických víc vydělávají.
Totéž platí pro Třetí svět. Samozřejmě by bylo fajn, kdyby mohli začít vyrábět už rovnou s ekologickými technologiemi, jenže kdo jim je dá zadarmo? Hospodářská soutěž v podmínkách volného trhu toto znemožní, protože by Třetí svět dostal automaticky konkurenční výhodu. Při lacinější pracovní síle by pak evropské výrobky byly neprodejné kvůli vysoké ceně. Který podnik nebo jiný ekonomický subjekt (stát) do toho půjde?
Co se týče procenta výrobků z asijských zemí v mé domácnosti, tak tenhle parametr moc nesleduju, ale jedno vím: Tím, že držím svou celkovou spotřebu nízko, tak ani třeba i vyšší procento zastoupení asijských výrobků neudělá takovou paseku v ekologii jako nižší procento při průměrné či nadprůměrné spotřebě.
Co se týče kvality výrobků, mám na to trochu jiný názor. Ony nevydrží ani západní výrobky, protože se počítá s jejich vyhozením dřív, než vyprší jejich fyzická životnost. Říká se tomu morální zastarávání, takže například klasický fotoaparát asijské provenience koupený před deseti lety nemá za sebou ani půlku své životnosti, ale průměrně spotřebovávající člověk si koupí digitál a starý fotoaparát v nejlepším případě odloží. Největším nepřítelem spotřební střídmosti je ale módnost a manipulativní reklama. Tohle je kombinace, která v konzumních společnostech vede k neuvěřitelnému plýtvání.
Mimochodem, tohle je vcelku dobře napsáno, tentokráte bez vulgarit. A přesně to souhlasí i s mými pochybnosti o teorii globálního oteplování zaviněného člověkem, respektive člověkem jakožto jedinou příčinou, a tím že je to vlastně strašně špatně.
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Pokud jsi někdy viděl křivku teplotních výkyvů při střídání dob ledových a meziledových, pak tedy nejspíš víš, že současný výkyv teploty je o celý řád vyšší než tyto výkyvy. Růst povrchové teploty takhle mohutně akceleruje za jinak stejných okolností jako v jiných meziledových dobách, jen s tím rozdílem, že na planetě "hospodaří" člověk. Jiný důvod k řádově mohutnějšímu výkyvu budeš tedy těžko hledat.
Omyl ;-) A pokud jsi se správně díval na film Inconvenient Truth, který tuto teorii podává de facto jako neoblomitelnou pravdu, tak sis jistě všiml, že se laboruje s parametrem "pokud to tak bude pokračovat", nikoliv "už to tak je".
Dosavadní růst je v normě v porovnání s předchozími cykly.
Růst je o něco rychlejší, to ano, ale na katastrofu by to takto muselo pokračovat. Dle všech faktických poznatků ale dříve, než k takovému katastrofickému ohřevu dojde, bude další doba ledová a naopak budeme za nějaké to teplo rádi. Ale nepředbíhejme, i tak těch faktů a poznatků máme příliš málo na to, abychom věděli, zda to co se děje je ve výsledku dobře nebo špatně a také jestli pro to nemá naše planeta pojistku.
Mimochodem, u rozhodnutí ohledně opatření je třeba být opatrné, tohle se sem docela hodí (i když už je tam těch sprostých slov víc):
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
To je opravdu četba jen pro silné nervy. Snažil jsem se, seč jsem byl, oddělovat obsah a formu, abych neposuzoval obsahovou stránku podle toho, jak odporná je forma podání těch myšlenek, ale výsledek je ten, že se obsah od té formy moc neliší.
Film "Nepříjemná pravda" jsem si opakovaně pouštěl a samozřejmě si pamatuju dramatické aranžmá se zdvižnou plošinou, která měla dokladovat gigantický rozdíl ve velikosti teplotních výkyvů. Celý problém ale spočívá v tom, že podle mého těch informací a zkušeností se změnou globálního klimatu je dostatek na to, abychom se začali vážně zamýšlet nad tím, jak z toho ven.
Tebou doporučovaný článek záměrně a nepokrytě bagatzelizuje všechny reálné varovné jevy a vyloženě zle zesměšňuje všechny ty, kteří se snaží reagovat včas. Udivuje mě, že to nevidíš. Ten text říká, že se vůbec nic neděje, a ne, že se toho děje málo na to, abychom se probudili. V tom je tendenční a nepravdivý. Chápu, že někdo může evidentní varovné jevy podcenit, ale nechápu, jak je někdo může vyloženě popírat.
Podle mého laického (jak jinak?) soudu, je princip preventivní opatrnosti naprosto v pořádku a propagandu, která je postavená na tom, že se její autoři schválně dívají na druhou stranu a pak tvrdí, že se nic neděje, protože oni nic nevidí, považuji za více než nebezpečnou. Co si asi lidstvo vezme na těch dnes bohužel vlivných stařících, až se za nějakou dobu ukáže, že neměli pravdu?
Sám Václav Klaus a celá ODS pracuje s metodou založenou na prevenci: Chtějí-li udělat něco nekalého, nejdřív z toho preventivně někoho obviní, protože pak můžou v klidu konat, protože se už nemusí obávat, že z téhož někdo obviní je- bylo by to přece dětinské a směšné. Viz obvinění ČSSD ze spojení s organizovaným zločinem těsně před volbami.
Připadá mi opravdu dost naivní si myslet, že globální oteplování v důsledku lidské činnosti vykompenzuje přicházející doba ledová. To, že pan Václav Klaus nemá pravdu, myslím pocítí ještě i moje (a tudíž i Tvoje) generace. Jen potom bude podstatně nákladnější a možná méně účinné s tím něco dělat.
Paranoidní Klausovu argumentaci, že "určité kruhy ne nepodobné komunistům se chystají zneužít tématu globálního oteplování k omezování lidských svobod" snad ani nemusím komentovat. Jsem zvědav, jestli se mu tuhle gigantickou osobní blamáž podaří ještě něčím dalším překonat. Na to mi už chybí fantazie.
Nesouhlas. V tom článku právě bylo na několika místech dost důrazně zmíněno, že je třeba být ohledně principu preventivní opatrnosti velmi opatrný. Je třeba rozlišovat kroky, které mohou za malou cenu přinést velký efekt a naopak. Typickým příkladem je pro mne pokus rady OSN prosadit nové emise pro automobily. Konkrétně jednotné dané v gramech splodin na kilometr. Navíc jsou ty limity nastavené na dnešní, dostupné technologie ještě velmi nízko. Výsledek pak lze očekávat velmi kontraproduktivní. Větší, těžší a silnější auta se kvůli tomu nepřestanou vyrábět, protože existuje kupní síla. Takže okamžitý efekt bude výrazně urychlený vývoj, na jehož konci bude vedle malého a úsporného auta, kterého se tento limit příliš nedotkne, také auto velké a zrovna tak úsporné a přitom výkonné. Jen se na něj spotřebuje mnohem více materiálu, který pak bude třeba nějak zlikvidovat. Budou se nasazovat různé další technologie, turba, elektronicky řízené časování, DSG převodovky, dosycení palivové soustavy o látky, které při spalování neprodukují žádnou z kontrolovaných emisí, ale zvyšují výkon atd.atd. Tzn. ekologická zátěž se přenese jinam, nebude-li nakonec ještě vyšší.
To samé platí o povinné složce biopaliv v klasických palivech. Výsledný ekologický dopad se nemění, protože vzniká zátěž jinde, kde předtím nebyla (produkce řepky atd.). Jedinou výhodou tohoto kroku je snížení závislosti na dodavatelích klasické ropy.
Atd.atd. .... zkrátka a dobře, já s tím náhodou naprosto souhlasím. Nemyslím si, že to úplně bagatelizuje, nebo že se "dívá jinam". Jen upozorňuje na spornou stránku toho, že některé preventivní kroky mohou v důsledku přinést horší následky, než to čemu jsem se tím snažili zabránit, nebo i jen znamenají vynaložení úsilí k ničemu.
Myslím, že s tou kupní sílou či spíše koupěschopnou poptávkou jsi to docela trefil. Volný trh nemá ekologické svědomí. Dokud nebude dostatečně regulován z pohledu jeho negativních sociálních a ekologických dopadů, nelze očekávat ani v jednom z těchto ohledů žádný pokrok. Naučme se uvažovat i jinak než jen ekonomicky.
Jasně, v tom máš naprostou pravdu. Jenže praxe už tak jednoduchá není. Normálně se volný trh reguluje nejlépe sám, a zásahy zvenčí (typicky např. levicové sociální inženýrství) působí takovou paseku, že na to v důsledku doplatí právě sami spotřebitelé a nikomu to nepřinese nic dobrého.
Konflikt nastává v momentě, kdy spotřebitelé vyvolávají poptávku po předmětech, které jsou pro ostatní vysoce škodlivé. A to je vždy ošemetné. V případě jednoznačně pouze škodlivých produktů je pak omezení nasnadě (kouření, drogy, zbraně), i když také není úplně černobílé (např. léčivé účinky konopí). Ale co s produktem, který je sice škodlivý a nebezpečný, ale zároveň i velmi užitečný, stojí na něm současná ekonomika (logistika) a je určitým symbolem svobodného pohybu. To už by bylo snažší zakázat televizi a rádio, než automobily, jestli chápeš jak to myslím ?
Skutečně si myslím, že v tomto případě je místo restrikce vůči spotřebiteli (kterým se regulace v rámci současné automobilové produkce automaticky stává) pro jednou zasáhnout na druhé straně, to jest u dodavatelů. Mnoho velmi důležitých lidí by muselo nastavit krk a postavit se naftařské lobby, zároveň v kooperaci s markantní podporou vývoje alternativního pohonu, který nebude mít takový ekologický a zdravotní dopad. Když se k tomu přidá ještě ten správný tlak na veřejnost a především zaměstnavatele ve formě podpory jiných způsobů osobní dopravy, je napůl vyhráno. Na to ale zcela zjevně nejen naši politici prostě jaksi nemají "dostatečně vyvinuté jisté orgány v oblasti podbřišku", takže sekají jednu nesmyslnou regulaci za druhou a dělají z toho ještě větší guláš.
Takže tak to asi vidím já.
Volný trh se ale sám reguluje jen ve vlastním zájmu, nikoli v zájmu těch, kterým má sloužit, tj. v zájmu spotřebitelů - normálních lidí. Co se týče sociálního inženýrství, já jsem toho názoru, že největší sociální inženýrství je vystavit obyvatelstvo neregulovanému volnému trhu. Sociální inženýrství není výsadou levicového uvažování.
Jsem zvědav, jak časem bude reagovat trh na nedostatek zdrojů pitné vody, který sám svou činností způsobí. Nejspíš zareaguje zvýšením ceny a kdo na to nebude mít, toho nechá chcípnout žízní nebo na nějakou infekční chorobu, protože lidi, co na to nebudou mít, budou s prominutím chlastat z louží.
Když už se tedy na to chceš dívat ekonomickýma očima, tak ať uživatelé těch užitečno-škodlivých automobilů platí VŠECHNY náklady na jejich provoz. Tedy například i stoprocentní čištění výfukových plynů. Jinak platí to, co tu tvrdím od začátku: Výhody auta užívají oni (majitelé), jeho nevýhody ale rovnoměrně rozkládají na celou populaci. To ale není fér. Když ekonomicky, tak ekonomicky.
Znovu připomínám, že změna pohonu na jakýkoli alternativní je jen dílčí řešení. Skutečným řešením (ať si DanSed říká, co chce) je změna způsobu života tak, aby těch přepravních výkonů nemuselo být tolik. Jinými slovy přestat plýtvat. Regulace je a bude nutná, ale samozřejmě je třeba ji dělat s rozmyslem.
Definuj plýtvání, definuj nutnost. Říkej si co chceš, Dansed má pravdu, bohužel. A volný trh je právě extatickou ukázkou toho, jak může fungovat vzájemnost na tržním principu, dochází totiž k neustálým střetům zájmů jak prodejců/výrobců, tak odběratelů, a toho se definuje kompromis. Tržní hospodářství má jen dvě skutečné vady, první se jmenuje monopol, a druhá se jmenuje stát. A pro spotřebitele aktuálně neexistuje lepší řešení. Libovolná alternativa, která by pro odběratele byla lepší, musí být nutně odněkud dotována, a právě spotřebitel toto v závěru zaplatí. Už jsem tu měl napsanou další dvojstranu, ale smazal jsem to a nechám to tak. Dnes již nemám sílu to řešit.
ono je hlavně jasný jenom jedno: Víme uplný prd a můžem se tak akorát dohadovat o tom, kde je pravda. Mě osobně je tenhle aspekt motorismu v celku fuk. Mě vadí ten smrad, prach atd. Mě se prostě ve smogu špatně dýchá a raději dýchám vzduch. Jestli se bude oteplovat nebo ochlazovat to uvidíme. Dřív se ale udusíme:o(
Bohužel, neudusíme. Kdyby ta auta byla tak škodlivá, tak už se natvrdo omezily dávno. Zdraví sice prospěšná nejsou, ale přímo smrtelně škodlivá také ne.
a dramatickej nástup alergií, rakoviny, dejchacích potíží a dalších chorob o kterých před padesáti letey téměř nikdo nic nevěděl je co? A že by nebyly smrtelně škodlivý? ALe jsou, jen se bude vždycky hledat nějakej jinej viník
Kam Ty na tenhle optimismus chodíš? Negativní dopady vdechování zvířených prachových částic, přízemního ozonu, oxidu uhelnatého, benzenu, xylenu, oxidů dusíku, toluenu a dalších látek obsažených ve výfukových plynech na zdravotní stav organismu byly jednoznačně prokázány už před desítkami let.
Jestlipak víš, jak byla konstruována první plynová komora, jejíž nástupkyně byly nechvalně známé z německých koncentračních lágrů? Do hermeticky uzavřené komory byl vháněny spaliny z automobilového motoru. Nedoporučuju Ti, abys to zkoušel. Vyvedení výfuku do kabiny auta je jednou z nejspolehlivějších a taky nejkrutějších sebevražedných metod.
V cigaretě je přes padesát druhů smrtelně jedovatých a rakovinotvorných látek. A jsou lidé, co jich denně vykouří desítky, a dožijí se dlouhého věku. Vliv aut je stejný, respektive menší, pokud tedy člověk nestráví život ručním řízením křižovatky na magistrále :-).
A to je prostě málo pro to, aby se přímo zakázaly. Ale dost na to, aby se našli zavilí odpůrci, stejně jako existují zavilí odpůrci jiných, nezdravých věcí.
Ano, obě neřesti jsou naprosto srovnatelné co do dopadu na lidské zdraví. Nikdy bych si nepomyslel, že na motorismu shledám něco pozitivního, ale ze srovnání s kuřáctvím cigaret vychází lépe.
Jen bych tě v tomto jubilejním třístém příspěvku rád upozornil na to, že nelze hodnotit podle absolutních čísel, jakého věku se který kuřák dožil, ale o kolik déle mohl průměrný kuřák žít, kdyby nekouřil. Totéž platí pro vdechování zplodin z automobilů.
Jo a ještě k tomu "JAK". Měl bych nápad, jak by se mohl vlk alespoň trošičku nasytit, a koza by přitom zůstala celá.
Výhody aut už jsme si tu jmenovali, ale paradoxně jedna věc v tomto kontextu nezazněla. A to je bezpečnost. Jasně, dnes se na ní klade velký důraz, ale jejím snížením by se všechny klíčové výhody auta nevytratily.
A pokud by neexistoval požadavek na maximální bezpečnost, pak by auto mohlo být podstatně lehčí. Příkladem je edice vozů WW Polo, na zkoušku vyrobených z lehčeného hliníku místo ocelových plechů, místo skel polykarbonáty, mnoho spojů a ploch za použití uhlíkových kompozitů. Výsledkem byl vůz, osazený motorem 1.4 Tdi s výkonem 75 koní a slušným točivým momentem, který ale díky nižší váze jezdil za 3.5 litru nafty na 100km.
Když to dotáhnu ad absurdum, pokud by se auta dělaly tak, aby splňovaly jen ty základní předpoklady, to jest pohodlí, soukromí a přepravní kapacita i pro rozumný náklad, mohli bychom se dostat na hranici, kde by takový osobní vůz osazený jedním člověkem měl spotřebu okolo 1,5 - 2 litry paliva na 100km, při pomalejší jízdě na dlouhé trasy i méně. A i tak by si zachoval velmi slušnou dynamiku. Samozřejmě při větším zatížení (více osob, náklad) a přerušované jízdě do kopce by spotřeba vzrostla, ale pořád by v případě absolutního celosvětového rozšíření toho řešení klesla produkce emisí z osobních aut rázem o 80-95% (beru v potaz i zastaralá auta v jistých částech světa a auta s vysokou spotřebou např. v USA). Navíc by jednoznačně došlo i ke zlepšení rizikovosti pro ostatní, nechráněné účastníky provozu. Osádka automobilu by už nebyla tak obrněna a i chodec menšího vzrůstu a váhy by pro ně skýtal velké riziko.
Že to není nemožné prokazují funkční koncepce nízkospotřebových elektromobilů např. v Japonsku, které jsou tímto směrem koncipovány. Jde vlastně o jakési kapotované kolo na čtyřek kolech s výbavou a pohodlím, které právě řidiči automobilů vyhledávají.
A s takovým řešením bych se jakožto motorista dokázal smířit, bylo by to více než sympatické.
Obdivuji Tvou trpělivost.
Jinak koncepce malého vozu je moc zajímavá, bohužel odporuje potřebě růstu HDP, vysoké spotřebě materiálu a energií, aby se dalo prodávat dráž. Už vidím automobilku, která dobrovolně sníží svůj obrat. Jedině expanze konkurence nezávislé na automobilkách, ty ale zase nemají potřebné výzkumné zázemí. No nebude to jednoduché. Ale je to přesně to, co jsem Medvědovi psal, že snížení škodlivosti motorismu lze dosáhnout i jiným způsobem než snižováním dopravního výkonu.
Mimochodem, správně se říká: "Aby se vlk nažral a kozy zůstaly venku."
Taky se divím, že jsem vydržel takhle dlouho ;-).
Jinak ale nevím, proč by to mělo odporovat růstu HDP. Cena těch automobilů by nebyla nižší než těch současných, použilo by se sice méně materiálu, ale zase dražšího a náročnějšího na výrobu a zpracování. Jediný, kdo by na tom tratil, jsou právě naftaři a distribuce paliv jako taková, díky nižší spotřebě. Vše ostatní by zůstalo takřka při starém. Stát by na tom zas tak neprodělal, nejvíc v tomto segmentu stejně vydělá u nákladní dopravy, která by se tolik nezměnila.
Jo a ještě mě k tomu napadá, když už se tady dnes tak moc bavíme o regulacích apod. Jestli si myslím, že existuje segment dopravy, kde by stát měl zasáhnout, pak železnice. A ta je paradoxně státní a podle toho to vypadá. Kdyby byla železnice u nás flexibilnější a ochotnější vůči zákazníkům, pak by ze silnici zmizelo strašně moc kamionů a pocítili bychom to všichni brzy a pozitivně. Bohužel, opět se ukazuje, že stát není schopen efektivně řídit cokoliv v rámci volného trhu tak, aby to fungovalo a vydělávalo.
Konkrétní příklad je můj minulý zaměstnavatel. Před jistou dobou se výrazně zdražovaly logistické náklady, vlivem různých mýt, cel, cen ropy, dálničních známek atd.atd. Kamionová přeprava výrazně zdražila. Problém byl hlavně v Maďarsku a na Slovensku. Proběhlo několik měsíců jednání s ČD výsledkem bylo naprosté zklamání a konstatování, že i přes ty nehorázné náklady se stále vyplatí vozit zboží a suroviny po silnici. A přitom stačilo na straně ČD jen trošku, malinko chtít. Vůle z jejich strany byla nulová.
Takže kromě výše zmíněného nápadu s lehkými auty přidávám ještě jeden, a tentokrát ještě schůdnější. Privatizujte ČD a uleví se nám ještě mnohem víc. A i stát ušetří, protože s dobrým hospodařením by ČD dokázaly poskytnout povinnou dopravní obslužnost lépe a především za mnohem menších dotací než do nich teď tečou.
Lehčí konstrukce vozidel - proč ne, ale privatizovat železnici je nesmysl. Stát si musí ponechat nad železnicí kontorlu. Jinak to dopadne jako s ČEZem, ve kterém už je stát zastoupen jen formálně a firma si dělá úplně co chce, takže máme při zlomkové kupní síle oproti Evropě srovnatelné ceny elektrické energie. Takže děkuji, ale nechci.
V tomto se mýlíš, naopak. Jedním z důvodů, proč je na silnicích tolik nákladních i soukromých vozidel je, že pod současnou státní diktaturou neposkytují dráhy konkurence schopné služby.ČEZ je jiný případ, protože je to majoritní dodavatel a de facto jediný výrobce energie, který u nás existuje. Není k němu alternativa, takže si může dělat co chce. U železnice to tak není. Cílem její privatizace by bylo uvedení služeb v takové podobě, aby KONEČNĚ začala konkurovat v první řadě nákladní automobilové dopravě, a v druhé řadě poskytla natolik kvalitní služby, aby se za tu cenu lidem skutečně vyplatilo cestovat vlakem místo autem (popř. autobusem).
U železnice tedy nehrozí to riziko jako u elektřiny, protože ta konkurence tu již je, a vlastně již vyhrála. Je třeba to otočit. A na to stát prostě nemá, nezaměstnává na to dostatečně kvalitní lidi a se svým přístupem je není schopen ani přilákat a zaplatit, natož aby jim dal prostor na provedení potřebných změn. Takže já si myslím, že privatizace drah je naopak naprostou a neodkladnou nutností, alternativně si dokážu představit kompletní výměnu jak nejvyššího tak středního managementu a rozšíření pravomocí toho nového, i tak by se to dalo zvládnout. Aktuální stav je ubohá mizerie.
Existuje u nás trať, o kterou státní železnice neměla zájem, protože je prý ztrátová. Byla tedy zprivatizovaná. Výsledek? Trať byla opravena a začaly po ní jezdit úplně nové vlaky plné cestujících, spokojených s tím, jak také se dá cestovat. Železnice začala přinášet zisky. I usoudily České dráhy, že by se mohly na úspěchu přiživit a začaly o trať, o kterou dříve neměly zájem a zrušily ji kvůli nerentabilitě, tvrdě bojovat.
Jak boj skončil, nevím. Zdroj zpráv se odmlčel. Mohu ale laskavé čtenáře ujistit, že pokud tam dopravu provozují ČD, jezdí po té trati lokomotiva se strojvedoucím a za ní 4 prázdné vagony, v nich jedna průvodčí a po posledním zhnuseném cestujícím u okna jedna zapomenutá flaška od piva.
Trefa
Definovat plýtvání samozřejmě lze. Dokonce bych řekl, že má několik podob. Jednou z nich je, pokud užíváš neobnovitelnou (tudíž nedostatkovou) věc víc, než je nutné pro uspokojení životních potřeb. Druhý typ plýtvání je, pokud nedostatkovou věc užíváš pro pokrytí svých kulturních a luxusních potřeb, zatímco jiným se téže věci nedostává pro uspokojování potřeb životních. Takhle by se dalo pokračovat - například plýtváním je spotřeba na úkor budoucnosti (byť třeba Tvé vlastní) atp.
K volnému trhu. Volný trh je už z definice a ze své podstaty sobecký a asociální, naprosto automaticky nadřazuje individuální potřeby potřebám společenským. Takže nějaká vzájemnost je pro volný trh naprosto neznámé slovo. Dochází, přesně jak píšeš, ke střetům individuálních zájmů, ale kompromis v žádném případě nevzniká. To, co Ty nazýváš kompromisem, je výsledek silového přetlačování, nikoli dohody.
Shodneme se v tom, že monopolizace je jednou z největších deformací tržního hospodářství. Řekl bych to ještě jinak: Monopolizace je nutným výsledkem působení tržních sil. Monopoly likvidují svobodnou soutěž, je to prostě další fáze "volného trhu", jenže volného a svobodného už jen pro někoho, pro úzkou skupinu "vyvolených".
Stát ale není deformaci, nýbrž demokratická struktura, která má trh kontrolovat. Oslabíš-li stát, oslabíš demokracii. Odkud vyženeš stát, tam přestává existovat demokracie a nastupuje hierarchické uspořádání v čele s nevolenými představiteli. Stát zastupuje zájmy společnosti před dravostí, bezohledností a asociálností trhu.
Takže nejde o to stát z ekonomických vztahů vypudit, ale optimalizovat jeho působení. To je jeden z největších omylů liberalismu - likvidace státu. Bohužel se to leckde daří a státy a jejich vlády se tam pak pod hrozbou odchodu kapitálu ze země stávají pouhými vykonavateli vůle nadnárodních koncernů.
Ad plýtvání: základní definice, kterou jsi uvedl, je ta kterou jsem zde již předtím parodoval přirovnáním k životu zvířat. Cokoliv, co není nutné pro, cituji tě, "uspokojení životních potřeb", je plýtvání. Pokud bychtom to vzali do extrému, pak vše co potřebuješ, je trocha jídla, voda, vzduch a střecha nad hlavou. Takže ti vlastně stačí jeskyně, pramen vody poblíž, malé políčko s rýží, zeleninou apod. a cokoliv navíc, třeba kolo, počítač, kniha .... to vše je již plýtvání. S tím ale nebudeš souhlasit, že ? Pokud s tím budeš souhlasit, přiznáš se k plýtvání. Pokud nebudeš, pak to znamená, že tvoje definice "uspokojení životních potřeb" je jiná, než u jiných lidí. Protože jsou lidé, kteří takto žijí celé generace (tedy místo jeskyně mají jutu) a nic jim nechybí. A pokud připustíš, že ty máš nárok na jinou míru životních potřeb, než jiní, pak logicky nemůžeš upírat právo zase dalším lidem, mít tuto míru opět odlišnou.
Takže ... plýtváš snad ? Nebo jsi názorový diktátor, a sám můžeš chtít víc než jiní, ale další již nemohou chtít víc nebo něco jiného než ty ?
Ty jsi nastavil laťku ekologicky udržitelné míry životních potřeb přesně na hranici, na kterou jsi se sám, svým omezováním se, dostal. Cokoliv za ní je špatné, a čím dále je to od této hranice, dle tvých měřítek, tím je to podle tebe více ekologicky neudržitelné. Tak čistě pro tvojí informaci, pro toho chlapíka z juty jsi ekologicky neudržitelný ty, zrovna tak jako my všichni, protože od jeho hranice jsme všichni hodně daleko.
Ale popravdě si nejsem jist, kde je ta skutečná, reálná hranice ekologické udržitelnosti. Tu totiž ještě nikdo nikdy nespočítal a nedoložil. Vše co známe jsou jen dohady. Možná že i ty jsi ve skutečnosti neudržitelný, a možná že my všichni máme naopak ještě solidní rezervu. Těžko říct.
Jo a ještě jedna věc ...opět cituji: "Stát ale není deformaci, nýbrž demokratická struktura, která má trh kontrolovat." .... to je moc pěkná teorie, ale v praxi trochu pokulhává, a tuplem tady u nás v ČR. Protože stát je prezentován politiky, a ti, narozdíl od většiny činitelů na volném trhu, sledují úplně jiné zájmy, než je spokojenost spotřebitele. Oni chtějí jen jeho hlas. Jsou schopni protichůdně a velmi krátkozrace trh deformovat, jen aby dosáhli vlastního a velmi krátkodobého cíle (aka 4-leté volební období + nějaký ten úplateček či akcie, že ?). Na druhou stranu, na volném trhu je více subjektů, které míří mnohem dál do budoucnosti. Jejich cílem je vydělat peníze. A většina to naštěstí činí tak, jak je to správné, tedy přes spokojené zákazníky, kteří zákazníky zůstanou dlouho a postarají se tak o to, že onen podnikatelský subjekt bude dlouhodobě prosperovat. Největší množství krachů a kolapsů zdravých podnikatelských subjektů v ČR bylo vždy způsobeno nedomyšleným, zmatečným a místy doslova stupidním regulačním zásahem ze strany státu.
Takže jestli se ti nelíbí, jak u nás vypadá volný trh,předlož účet právě politikům. Pokud jsi totiž poctivý podnikatel, tak te na kole může složit buďto náhlý zásah státu, nebo ještě častěji nedostatečná ochrana před těmi nekalými podniky. To je totiž podle mne primární účel státu na volném trhu ... regulovat, kontrolovat a především důsledně stíhat nekalé obchodní praktiky. A to u nás neexistuje.
.....* tak tě na kolena může složit * .....
Myslím, že víš, co jsem svou "definicí" chtěl říct. Samozřejmě se to dá zesměšnit tím, že to dovedeš do absurdní polohy. Ale mně, zvláště v poslední době připadá absurdní právě ta míra skutečného plýtvání. Když mluvím o omezení, uskrovnění a podobně, určitě tím nemyslím omezení na nulu nebo do její blízkosti. Je spousta velmi rozumných poloh mezi tím - mezi askezí a nehorázným plýtváním. A naše společnost nehorázně plýtvá.
Životní potřeby jsou přesně definovány a skutečně se nejedná jen o nějakou jeskyni a pramen vody. Zrovna tak jsou dostatečně definovány potřeby kulturní a potřeby luxusní.
Že bych tu obhajoval své vlastní právo na plýtvání a totéž zakazoval ostatním - to nemůžeš myslet vážně. Naopak se sám omezuju víc než bych musel. Takže Tvoje věta, že jsem názorový diktátor a můžu chtít víc než ostatní, je opravdu hodně mimo realitu. Tady totiž vůbec nejde o to, že by někdo (já nebo kdokoli jiný) nějakou míru nastavoval. Ta míra udržitelnosti se dá velmi dobře spočítat.
Není to tak dlouho, co jsme tu měli téma o ekologické stopě. Zkus se k němu vrátit. Byl tam přece (velmi jednoduchý a tudíž ještě dost nepřesný) test udržitelnosti osobní spotřeby. Jediný, kdo se spolehlivě dostal pod hranici neudržitelnosti, byl Jurimír, k čemuž mu pomohlo jeho vegetariánství. Ostatní se pohybovali buď lehce v pásmu mírné neudržitelnosti, ale většinou jim vyšel několikanásobek udržitelné míry spotřeby.
Takže chlapík z jeskyně by mi těžko mohl říct, že je moje spotřeba ekologicky neudržitelná jen proto, že spotřebovávám víc než on. I v rámci ekologicky udržitelné spotřeby mohou existovat rozdíly.
Koukám, že si volný trh velmi idealizuješ. Jeho zájmem není spokojenost spotřebitele, ale realizace vlastního zisku. A ten je velmi často v rozporu se zájmy spotřebitele. Právě na to máme stát, aby tento rozpor překlenul a svou autoritou donutil podnikatelský sektor chovat se v zájmu spotřebitele.
Působení státu dnes u nás určitě není dokonalé, proto je třeba ho zkvalitňovat. Ale není řešením ho ze vztahů mezi podnikatelskou sférou a spotřebitelem úplně vyloučit. Na to mám oblíbené přirovnání: Je to, jako bys bolest hlavy léčil amputací.
Musel jsi tedy dojít k částečně nesprávným závěrům. Na kolena mě může srazit nikoli zásah státu, jak píšeš, nýbrž změna pravidel uprostřed hry. Jinak máš ale pravdu, že největší bolestí je nedokonalá a nedostatečná regulace podnikatelského prostředí ze strany státu, jak správně píšeš ve své předposlední větě.
Tak teď pomalu začínám chápat výbuch, kterým Radka letos na jaře prošla. Ty skutečně nejsi schopen nic uznat, ani tváří v tvář pravdě a čisté logice, a neuvěřitelně se vykrucuješ.
Ano, mezi askezí a nehorázným plýtváním existuje mnoho poloh. Ale nechápu, kde bereš to právo a neuvěřitelnou drzost na jednu stranu popírat to, že ty jsi větší, a dost možná také neudržitelnou zátěží než někdo jiný, a přitom šmahem obviňovat "naši společnost" z nehorázného plýtvání. Hranice rozhodně není přesně definovaná, a už vůbec si nemůžeš být jist, zda-li sám stojíš před ní, nebo za ní.
Tímto s tebou zase na čas končím, tato tvoje poslední reakce mne dokonale přesvědčila o tom, že v momentě kdy vyplýtváš svou standardní munici zaseknuté gramofonové desky, začneš si protiřečit a popírat jakoukoliv možnou logiku dialogu.
Zdar, užij si to, a doporučuji ti si nechat odpojit elektřinu, internet, telefon, přestat jíst maso, a kolo už si koupit leda bambusové. Pak si můžeš být jistý, že už jsi za tou hranicí a neznamenáš pro lidstvo nebezpečí.
Než někoho obviníš, že nedokáže přiznat chybu, měl bys mít potvrzeno, že se o chybu skutečně jednalo. Kdybych přiznal chybu tam, kde jsem o správnosti svých postojů přesvědčen, byla by to jen přetvářka. To po mně chceš?
Zamysli se ještě jednou: Nikde jsem neřekl a nenapsal, že neexistují lidé, kteří znamenají pro přírodu menší zátěž než já. Jako příklad takového člověka jsem uvedl Jurimíra. Možná jich je dokonce poměrně hodně. Ta hranice udržitelnosti je definovaná dost přesně. A poměrně přesně je definována i hranice mezi životními a kulturními potřebami. Například nedávno (není to ani rok) mezi "oficiálně uznané" ŽIVOTNÍ potřeby přibyl mobilní telefon. A Ty mě osočíš, že chci po lidech, aby bydleli v jeskyních. Opravdu na svých slovech nemám co měnit. A není to proto, že bych nedokázal přiznat chybu, ale proto, že jsem o pravdivosti svých slov přesvědčen.
Přečti si moje příspěvky ještě jednou a zjistíš, že ses unáhlil. Pokud trváš na tom, že jsem někde napsal, že nemohu být větší ekologickou zátěží než někdo jiný, tak mi řekni kde. Pokud jsem to někde takto formuloval, jsem ochoten přiznat chybu. Ale protože si nic takového nemyslím, těžko jsem to mohl někde tvrdit.
Obávám se, že jsi se unáhlil ty. Já se jen zeptal na jednoduchou otázku, neodpověděl jsi.
Takže se zeptám ještě jednou. Myslíš si, že nespotřebováváš více, než je životní nutnost ? Dle toho, co píšeš, tak si to nemyslíš. Takže plýtváš, podle tvé vlastní definice. Jedno jestli méně nebo více než jiní. Ale proč obviňuješ jiné z nehorázného plýtvání, když sám plýtváš ? To je jako být chycen při krádeži peněženky, a vymlouvat se na to, že jiní kradou celé trezory.
A pokud se chceš řídit "životní nutností" stanovenou státem, která teď skutečně obsahuje i mobilní telefon, tak si také uvědom, že obsahuje i spoustu dalších věcí, které plýtváním jsou. A jsou státy, kde je v tomto seznamu i auto !!! Ona státem stanovená životní nutnost je svázána se životním stylem dané společnosti, a to společnosti kterou ty sám obviňuješ z plýtvání, takže laskavě nemíchej hrušky s jablky.
Ne, promiň, ale teď jsi si naběhnul. Lobování za dopravu na kole, prosím, ušlechtilé. Boj proti motorismu, no jak chceš, dá se to pochopit, ale nečekej vděčnost. Ale obviňovat jiné z plýtvání, když ty sám máš do stavu "absolutního neplýtvání" minimálně z poloviny tak daleko jako my ostatní, tak to sorry, ale to je jako kdyby "hoď kamenem kdož jsi bez viny" pronesl Jidáš.
Fakt ne, tohle je moje absolutní poslední reakce na tebe v rámci tohoto tématu. Příště si s tebou o tom rád popovídám, až budeš mít čistý štít. Do té doby se raději drž podpory cyklodopravy, v tom směru tu svatozář fakt asi máš.
To se dobře poslouchá od člověka, který se přiznává k více než trojnásobné spotřebě (ekologické stopě). Dobře, odpovím Ti srozumitelněji: Myslím si, že spotřebovávám mnohem více než jen to, co potřebuju na holé přežití. S tím jsem se ale nikdy netajil. Dokonce je možné, ba pravděpodobné, že moje spotřeba je podle přísných měřítek skutečných ekologů (nepovažuju se za odborníka) neudržitelná. Ale o své spotřebě přemýšlím, a snažím se, abych se aspoň trochu přiblížil té hranici udržitelnosti, což vzhledem ke konzumnímu tlaku okolí není vůbec jednoduché. Nepovažuju to ale ze své strany za oběť, naopak mě má snaha i její výsledky naplňují dobrým pocitem.
Tvoje srovnání s krádeží peněženky značně kulhá, protože omezování spotřeby není společenskou normou - dělám to jaksi nad rámec svých"povinností". Na druhou stranu jsi na to docela kápl - takhle nás nejspíš vidí velká až drtivá většina obyvatel Třetího světa - i člověk, který se v rámci naší společnosti dobrovolně omezuje, jim musí připadat jako zloděj.
Teď se zkus zamyslet, jak působí Tvá slova v kontextu naší, české společnosti: Člověk, který se s prominutím několikrát denně přejídá, poukazuje na to, že jiný si jednou týdně dopřeje sladkost. Obvinění z farizejství, že bych „kázal vodu a sám pil víno“, nebo že bych jako hříšník poukazoval na vinu druhého, je trošku mimo. Vraťme se k ekologické stopě. Pokud je moje stopa rovněž neudržitelná, pak se od míry udržitelnosti liší v rámci statistické chyby. Tvoje ekostopa Tobě samotnému vyšla jako trojapůlnásobek udržitelné míry. Myslím, že to mluví za vše.
Moje zdejší příspěvky k tématu ekologie nejsou žádným házením kamení na „hříšníky“ (sám tím hříšníkem jsem do jisté míry také), nýbrž mají upozorňovat na to, že míra spotřeby v našich podmínkách už přesáhla "míru vkusu". Prostě jen ten, který se snaží s tím něco dělat, pobízí ostatní, aby se k němu připojili. Dělám snad něco zavrženíhodného?
OK, ten první odstavec beru a myslím, že po tomto jsem schopen s tebou opět diskutovat. Škoda že to trvalo tak dlouho a že to, obávám se, příliš nevydrží. Zkus si to prosím zapamatovat v budoucích diskuzích. "Hodit kamenem" může opravdu pouze ten, kdo je bez viny, ne ten kdo je vinen méně. A já jsem se svojí vinou a jen omezenou snahou o její nápravu nikdy netajil. Činím tak pomalu a v konsensu s jinými aspekty svého života. Toť vše.
Problém je v tom, že já nekamenuji a nikdy jsem to ani neměl v úmyslu. Možná to byl (doufám, že už není) Tvůj dojem. Opravdu šlo jen o nepochopení nějaké věty. Myslím, že to byla ta, kde říkám, že spotřebovávám realtivně málo, pravděpodobně se blížím hranici udržitelnosti, ale to zdaleka neznamená, že někdo nespotřebovává méně než já, a už vůbec ne, že bych někoho mohl poučovat. Jen vybízím k zamyšlení nad možností změny spotřebního chování. Pokud dávám sám sebe za příklad, pak jen v tom, že jsem se vydal určitou cestou, ale rozhodně nejde o nějaké chlubení nebo poučování - jen chci, aby lidé o svém spotřebním chování (více) přemýšleli.
V tom je právě ten kámen úrazu. Pokud přijde někdo, kdo sebe dává za příklad, není ochoten o tom diskutovat (tedy diskutovat s jiným přístupem, než že "já pravdu nezměním, ale všechny vás o ní přesvědčím), protože je o vlastní pravdě naprosto skálopevně přesvědčen, a ostatní označí například za "nehorázně plýtvající", nebo "potenciální vrahy", lze to jen těžko chápat jinak než jako "kamenování".
A klidně můžes nesouhlasit, nikoho to nepřekvapí :-)
Věřím, že to na leckoho může takhle působit. Zkus si ale představit následující: Budu apelovat na zdravý rozum a vybízet ke spotřební skromnosti. První a naprosto logická reakce bude: "Tak začni u sebe!" Moje reakce pak může být dvojí:
1) Buď si budu hrát na skromného a skromně zatajím, že na tom už dávno pracuji a že mám jakési výsledky. Pak budu ale právem považován za farizeje, který káže vodu a sám pije víno. Efekt takového apelu by pak ale byl zcela určitě nulový,
2) nebo se "pochlubím" svým úsporným způsobem života, zdůrazním jeho přednosti a podělím se o své zkušenosti, případně o tom rozproudím debatu. Riskuju, že budu považován za ješitu a chlubílka, ale umožní mi to rozvinout debatu a přimět ostatní se nad tím zamyslet.
Můžeme se samozřejmě přít o tom, zdali jsem nepřekročil určitou zdravou míru zdůrazňování předností mého způsobu života, ale kdo naše debaty aspoň trochu sleduje, musel pochopit, že mi absolutně nejde o to, aby mě někdo obdivoval (ani si nemyslím, že je za co), ale o věc samotnou, aby se někdo připojil a pokud možno mě překonal.
Ani státem povolený zločin není ospravedlnitelný. Stejně tak státem stanovená míra plýtvání není ospravedlněním pro plýtvání. Bereš si za autoritu pro stanovení plýtvání toho, jehož filozofií je konzumní spirála. To neděláš dobře.
Tož tak...
Vítej do klubu :o)))
To víš, jak nachytáš "Mirka Dušína" na švestkách, vystrčí ješitnost všechny drápy :o)))
chi chi chi:-))))) Trpelivost je hrozna vec:-))))
Smutnou skutečností je, že naši milí spoluobčané mají velice krátkou historickou paměť.
Všichni jsme v roce 1968 věděli, že jsme nikde žádného plíživého kontrarevolucionáře neviděli, přesto se našlo až dost „pomýlených”, kteří najednou zjistili, že modrá je ve skutečnosti oranžovou a fialová bílou (a to se zmiňuji o těch lepších případech). Tudíž děkují straně a vládě za to, že jim otevřela oči a byli by moc rádi, kdyby jim rodná strana otevřela náruč a ponechala je ve svém lůně.
Nejinak po roce 1989. Někteří najednou zjistili, že za všechno mohou jen a pouze komunisté: to, co je po staletí známou českou náturou, začalo být přičítáno na vrub 40 letům údajného komunismu. My, kteří přeci jen udržujeme nějaké zbytky paměti, víme své. Včetně toho, že žádný komunismus se nikde na světě, vyjma izraelských kibuců, vybudovat nepodařilo. U nás toliko parodii na socialismus, pro jistotu nazvanou reálným socialismem. Ve skutečnosti ale mizerně řízenou společnost plánovaného nedostatku všeho pro všechny, s výjimkou rovnějších mezi rovnými.
Když jsem jednoho kamaráda, nekomunistu, po 89. s úsměvem oslovil »Nazdar, soudruhu!”, vypadalo to na mou brzkou smrt jeho rukou. Dlouho nemohl pochopit mé vysvětlování, že slovo soudruh (psané saudruh) bylo v Jungmannově Slownjiku v době, kdy komunisté ještě dlouho neměli tušení, že vůbec kdy budou existovat, že příbuzným slovem je družice a ta mu jistě nevadí, atd.
Podivil se před pár lety jiný kamarád: »Ladine, já jsem byl vždycky přesvědčený, že jsi antikomunista a najednou vidím, že mluvíš stejně, jako komunisti. Nejsi náhodou taky komunista?« Ujistil jsem ho, že co se mne týká, zůstal jsem stejný a vůbec jsem se nezměnil. Na rozdíl od jiných.
Stačí, Medvěde?
Mluvíš mi z duše. V dobách reálného socialismu jsem skutečně vnímal nedostatek liberálnějších myšlenek a já jsem se s tím ani v té době netajil. Dnes je nedostatek ekologického a sociálního cítění, tudíž se ani dnes se svými názory netajím. Není to "věčná opozice za každou cenu". V podstatě si držím své názory a mění se okolí.
http://www.novinky.cz/domaci/dve-tretiny-cechu...
Ano, četl jsem tu zprávu, ale tohle přece vědí všichni. I ti, kteří motorismus obhajují. Bohužel je velmi obtížné přepočítat škody na zdraví lidí způsobené znečištěným vzduchem a zvýšenou hladinou hluku na nějakou souměřitelnou jednotku, aby se to dalo porovnat s pozitivními dopady kvalitnější zdravotní péče nebo "zkvalitnění" života možností vyšší spotřeby.
Můžeme se dohadovat o nárůstu úmrtnosti na některé druhy chrob (cévní onemocnění, rakovina), o zvýšeném počtu psychických a nervových poruch, o nárůstu počtu alergií a spoustě dalších věcí, které člověku život komplikují a podle mého soukromého odhadu více než spolehlivě "vykompenzují" výhody vyššího konzumu i případně kvalitnější zdravotní péče.
Druhým problémem je, že množiny lidí, kteří ze zvýšeného konzumu "profitují" a kteří naopak trpí jeho důsledky, možná mají určitý společný průnik, ale rozhodně se zdaleka vzájemně nekryjí. Existuje nezanedbatelná skupina obyvatel, která trpí zhoršením životních podmínek, aniž by se na tom zhoršování podílela. Patřím mezi ně: Trpím (hlavně v noci) hlukem z automobilového provozu, nemluvě o permanentním ohrožení mého zdraví zplodinami z aut přes den, aniž bych k čemukoli z toho jakkoli přispíval.
Jedná se tedy i o sociální problém. Lidé s vyššími příjm (a tedy i s vyšší spotřebou) budou těmi, kdo si budou na Zemi užívat poslední zbytky přírody před jejich definitivním zničením, přestože to jsou právě oni, kdo tu přírodu po celá desetiletí (či síše staletí) důsledně likvidují.
Pak se opravdu není co divit, že se opatření na záchranu životního prostředí setkávají s trestuhodně vlažnou odezvou u bohatších vrstev obyvatelstva, protože když oni zničí přírodu v místě svého pobytu, budou mít dost prostředků na to, aby se přesunuli jinam, kde ji ještě jim podobní zničit nestačili. Méně movití obyvatelé pak budou trpět něčím, co nezpůsobili, protože nebudou mít na to, aby se za zbytky kvalitního prostředí někam přesouvali.
Jak dlouho tohle ale půjde dělat?
debaty na téma "kopněte si..." mě tak uchvátily, že jse se musel kouknout do historie, i narazil jsem na tohle téma...napřed ocituju nejsympatičtější reakci:
"Lidi, co blbnete, vždyť to je vyloženě pěknej text. Ne že bych souhlasil komplet, ale jde o svěží úvahu s hezky vystiženými (třeba provokativními) paralelami. O interpretaci je možno se přít, ale fakt to není produkt "pošuka". To jste nikdo nikdy nic vlastního nenapsali, nebo co? "
Tohle napsal jakýsi neregistr. "Jaberwocky". Souhlasím bez výhrad.
My tady v euroamerice jsme už tolik zblblí, že nám připadá absurdní nápad zavést rychlostní limit 60km/hod jako na Šrí Lance...Abych nekřivdil Americe --mají tam pravidlo, že když jste v autě sám, nesmíte do levého rychlého pruhu...on ten motorismus by se dal aspoň trochu redukovat. Nejlepší by bylo zavést pro vlastnění aut podobný - o trochu přísnější pravidla než u zbraní - ale to se vůbec neodvažuju tady hodit do placu.
Reklamní experti holt masám vsugerovali, že vozit si šumky v autě je nezbytné. Voni dokážou vsugerovat co si zamanou. Já jsu naštěstí imunní.
Taky mi Jabberwockova reakce přišla ze všech nejsympatičtější. Ty jsi zase velmi hezky vystihl souvislost mezi agresivní reklamou, bezuzdnou spotřebou, životu nebezpečnou dopravou a smrtícím zhoršováním životního prostředí. Díky.
Tak imunní, jo? A co ty plechovky ve Skandinávii? Tam eště furt běží masivní kampaň "Sbírejte ... "
(Vandry s bejkem - estli se nepletu)
Honzo, Honzo nechej toho ...
;-D
plechovky ve Skandinávii sbírám ze zištných důvodů; (viz debaty o Norsku v sekci "zážitky z cest) . nechápu jak to souvisí s marketingáčama - expertama na oblbování mas. Proti třídění odpadu nic nemám ani v případě, kdyby za ně mohli tidle reklamní experti.
Četl jsem jen 1. odstavec - to mi stačí. Je možné, že se motorizmus i komunismus blíží počtem obětí. Taky AIDS, nachlazení, chřipka, žloutenka, kouření, alkohol, stáří (to je nadsázka pro ty, kterým to nedošlo)... Ano - srovnávám naprosto nesrovnatelné věci - čili 100% k tématu...
Soudit podle jednoho odstavce vyžaduje dávku odvahy a sebevědomí, ale budiž.
Motorismus a komunismus se počtem obětí neblíží - motorismus jich má (aspoň v našich podmínkách) podstatně víc. Čímž samozřejmě nechci komunismus hájit.
S porovnáním počtu obětí motorismu, kouření a alkoholu naprosto souhlasím, protože v těchto případech si utrpení a smrt také člověk způsobuje sám. A samozřejmě také druhým.
Méně už lze souhlasit s porovnáním obětí motorismu s obětmi AIDS a už vůbec ne s obětmi nachlazení, chřipky nebo žloutenky. To jsou věci, které může člověk ovlivnit jen ve velmi malé míře (mně se to zatím daří výtečně). Ale to, jestli sednu do auta a budu ohrožovat sebe a své okolí - to mohu ovlivnit stoprocentně.
Jde o to, že můžeš částečně omezit možnost nachlazení tím, že se budeš oblékat (když budeš hodinu venku nahý v -5 stupních ve větru, tak budeš přinejmenším nachlazený, velmi pravděpodobně doplníš onen absurdní seznam). Když budeš jezdit autem bezpečně, tak dost minimalizuješ možnost, že někumu ublížíš (když pojedeš 150 v pěší zóně...). Zkrátka a dobře - nemůžeme srovnávat 2 (ani více) nesrovnatelných věcí - automobilismus patří mezi výdobytky moderní společnosti, z nichž mnoho více méně zvýhodňuje uživatele naúkor ostatních (všechny elektrické spotřebiče se podílejí na znečištění obvduší, většina výrobků ze syntetických materiálů pochází z nenahraditelných zdrojů, majitel nože potenciálně ohrožuje své okolí pri práci s ním, majitel krumpáče...) Nelze zcela jednoznačně určit hranici, kde už tyto výdobytky přesahují mez vzájemného oužití - každý ji vidí jinak. Co se týče politiky, tak má také každý jinak posunutou rovnováhu mesi kapitalismem a socialismem.
Souhlasím s Tebou téměř bez výhrad ve všem, co píšeš. Jen z toho vyvozuju trochu jiné závěry.
Jsou věci, které člověk skutečně dělat musí, aby přežil, případně aby mohl důstojně žít: Musí topit, něco jíst, bydlet, oblékat se a podobně. Uspokojování těchto životních potřeb pak samozřejmě působí určitou zátěž pro životní prostředí. Uspokojování potřeb jednoho člověka tím pádem do jisté míry dopadá na pohodlí ostatních lidí, ale nesmí ohrožovat jejich životy, zdraví a bezpečnost.
Jsou ale věci, které nejsou bezpodmínečně nutné pro život, a těch by měl člověk užívat jen v míře, která nebude pro ostatní znamenat omezení základních potřeb a práv. A mezi tyto zbytné potřeby patří i individuální motorismus.
To, že automobilismus patří mezi výdobytky moderní společnosti, je jen jedna stránka věci. Druhou stránkou téhož jevu je, že "výdobytkem" moderní společnosti jsou také všechny negativní jevy, které s sebou individuální motorismus přináší, jako je vzrůstající fyzické ohrožení lidí v okolí jejich příbytků, vysoká hlučnost, prašnost, jedovaté zplodiny a podobně.
Tu hranici, kdy technické vymoženosti přesahují určitou rozumnou mez, je velmi snadné určit. Stačí, když dobře odlišíme životní potřeby od luxusních potřeb a jako s takovými s nimi budeme zacházet. Pokud tedy něčí luxusní (s)potřeba omezí nebo dokonce ohrozí něčí ŽIVOTNÍ potřebu, pak něco není v pořádku.
A veškeré negativní dopady individuálního automobilismu (který je jednoznačně LUXUSNÍM statkem) jdou na úkor ŽIVOTNÍCH potřeb lidí, které permanentně fyzicky ohrožuje a otravuje jim vzduch k dýchání. Pohodlí jedněch je tedy vykoupeno podstatným zhoršením samotných předpokladů kvalitního života druhých.
Co se týče Tvé poslední věty, nevidím to tak černobíle. Osobně vůbec neuvažuju v kategoriích socialismus - kapitalismus. To je hrubé zjednodušení, které vede jen k bezduchému nálepkování určitých postojů. Věci je potřeba posuzovat podle toho, nakolik jsou v danou chvíli či dlouhodobě prospěšné či škodlivé, a nikoli zda jsou více "socialistické" nebo "kapitalistické".
Tvůj argument mě vede akorát k tomu, abych celý svůj předešlý přízpěvek zopakoval, možná volil trochu jiné výrazy, abych to lépe vysvětlil. Nikdo nemůže přesně a spravedlivě určit, co je ŽIVOTNÍ a co LUXUSNÍ potřeba. Pro život je NEZBYTNÉ dejme tomu nějaké oblečení, když je zima (ochrana proti větru, tepelná izolace - ne však přehnaná - když je skutečně nevlídné počasí, je šetrnější zůstat na nějakém chráněném místě spolu s ostatními lidmi), samozřejmě potraviny (nezbytné bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály a také voda - nejefektivnější je asi volba nějaké bílkovinné kaše a tabletek zapíjených vodou) asi také nějaká forma kultury - třeba Bible... Asi by se našlo ještě několik základních potřeb, s jejichž pomocí člověk dokáže PŘEŽÍVAT. Například opice - ty k životu nepotřebují naprosto nic - pouze potravu, prostor, případně společnost. Někteří lidé - troufám si tvrdit, že většina - ale chtějí víc než jen PŘEŽÍVAT - chtějí ŽÍT. V tom prvním odstavci, který jsem četl, jsi se ohrazoval, že nejsi komunista. Na druhou stranu tu zcela bezostyšně určuješ, co je ŽIVOTNÍ potřeba a co "BURŽOÁZNÍ přežitek". Kolo je tedy ŽIVOTNÍ potřeba a auto už je BURŽOÁZNÍ PŘEŽITEK". Cyklista své okolí ohrožuje přijatelně, ale motorista již nepřijatelně. Doba domácího svícení je přijatelná, pokud činí méně, než 4 hodiny denně - pokud tuto hranici překročí, je to již zbytečné plýtvání, ohrožuje to veřejnou zásobu energie... Já ti tedy děkuji, že jsi mi zcela JEDNOZNAČNĚ určil, že automobil patří mezi LUXUSNÍ potřeby, protože KAŽDÝ motorista nehledě na způsob jízdy PERMANENTNĚ ohrožuje své okolí a OTRAVUJE vzduch k dýchání. Chci se teda zeptat: Naříklad TELEVIZOR patří také mezi tyto "ŠPATNÉ" věci, jelikož PERMANENTNĚ (indukovaně) otravuje vzduch k dýchání, přestože nijakou závažnou měrou fyzicky neohrožuje ? Kolik hodin denně smím hrát hry na počítači bez toho, abych se měl cítit jako vykořisťovatel lidí, kteří ho pro svou zábavu neužívají? Smím štípat dřevo sekerou, čímž PERMANENTNĚ ohrožuji své okolí, i když neotravuji vzduch? Nebo musí statek splňovat obě podmínky (ohrožovat i otravovat) aby byl "špatný"? Třeba cirkulárka je splňuje - je "špatná"? Doufám, že mi VELMI SNADNĚ URČÍŠ, které technické vymoženosti přesahují určitou rozumnou mez (prosím přesně a konkrétně - nejlépe seznm). Pokud vím, tak prakticky každý přírůstek pohodlí jedince nepatrnou měrou zhoršuje kvalitu života ostatních. Je tedy vůbec morální, etické a společensky přijatelné zvyšovat si pohodlí, nebo by míra pohodlí měla být všeobecně a jednoznačně daná?
Co se týče mé poslední věty předešlého článku - nevidím to černobíle - zjednodušeně to vidím rudo-modře - nekonečně mnoho odstínů fialové - když už budeš u toho vysvětlování, mohl vys mi zjednodušeně určit ten správný fialový ostín? (zelenou a ostatní barvy můžeš klidně vynechat) Předpokládám, že tu nebude jen rudá.
Neskromně se domnívám, že chápu, co mi chceš sdělit. A já Tvému názoru rozumím. Na druhou stranu si myslím, že je jen správně, pokud existuje těch názorů víc a že se na věci díváme každý z trochu jinéh úhlu.
Sděluješ mi, že to, zdali nějaká potřeba je "životní" nebo "luxusní", je více než relativní. S tím lze samozřejmě souhlasit. Pokud se ale dostanou potřeby dvou lidí do konfliktu, často jedna z nich bude mít blíž k té "životní" a ta druhá k té "luxusní". A to je to, o čem mluvím. Stejně jako právo na čistý vzduch je rozhodně "životní" potřebou spíše než něčí potřeba zapálit si cigaretu, je i stejné právo na čistý vzduch a elementární fyzickou bezpečnost více životní potřebou než něčí "právo" vozit si zadek v autě.
Argumentuješ rozdílem mezi ŽÍT a PŘEŽÍVAT. V pořádku. Já ten rozdíl vidím také. Ale abychom se vrátili k motorismu: Opravdu si myslíš, že bez individuálního automobilismu by se už jednalo o pouhé přežívání? Já nemám pocit, že bych pouze "přežíval" jen proto, že nepoužívám auto. Vnímám to tak, že někdo za sebe rozhodne, že individuální používání auta je jeho "životní potřebou" a pokud se takto rozhodne dostatečný počet lidí, znamená to pro jejich okolí znemožnění i toho holého přežití. V ČR pro více než 1300 lidí ročně. A to nemluvím o dopadech na zdraví spousty dalších lidí.
Pokud tedy chce kdokoli ze svého přežívání udělat plnohodnotný život, nesmí tak činit na úkor předpokladů skutečně holého přežití svých spoluobčanů. Myslím si, že je možné, aby lidé plnohodnotně ŽILI (tedy nejen přežívali) a přitom ale neohrožovali ostatní.
O žádných buržoazních přežitcích jsem nepsal. Nevím, kde jsi něco takového četl. Ani kolo ani auto není životní potřeba. Ale kolo aspoň neporušuje právo ostatních na bezpečí a čistý vzduch. Jinak je ale pravda, že ohrožení produkované jízdním kolem je skutečně nesrovnatelně přijatelnější než ohrožení autem.
Žádné hranice spotřeby elektrické energie jsem nikde nestanovil, ale jsem samozřejmě proti zbytečnému plýtvání. Že je nutné naši spotřebu podstatně omezit, je dáno už tím, že průměrný Čech spotřebuje zhruba třikrát víc než příroda unese. Celoplanetární ekosystém se ještě nezhroutil jen proto, že je naopak mnoho lidí, kteří v takové míře spotřebovávat nemohou.
Co se týče toho televizoru, samozřejmě že jeho výroba i provoz mají značný dopad na životní prostředí, ale nevšiml jsem si, že by zabíjel v takovém měřítku jako motorismus.
Nechci nikomu určovat míru jeho spotřeby. Jen bych byl rád, aby si každý uvědomil, že jeho spotřeba má nějaké dopady a že existuje určitá hranice, kdy se jeho spotřeba může stát neudržitelnou. Žádný seznam Ti sestavovat nebudu, ale člověk by si měl dobře rozmyslet, jestli svou spotřebou už neomezuje ostatní. A jízda autem ostatní v každém případě omezuje a často i ohrožuje.
Co se týče "správných" odstínů, spíš bych to viděl jako mozaiku a ne jako jednobarevnou plochu. A v té mozaice mohou být velmi různé barvy - včetně modré, černé, červené či zelené.
Se začátkem v celk souhlasím. Přesto si myslím, že individuální automobilismus v některých situacích skutečně není zbytečným luxusem (vím, že termín "buržoázní přežitek" jsi nepoužil, ale významová podobnost s "nadměrným luxusem" je víc než postřehnutelná - tento termín jsem použil jako částečné osvětlení porovnávání tebe a komunisty - nejde o slova, ale o význam). Jestliže jedu do školy, tak, jelikož bydlím v Praze, použiji samozřejmě MHD. Jestliže chci odvézt 30kg jablek do moštárny za Prahou, tak si asi neobjednám dopravní agenturu a na kole se mi to tahat nechce (pěšky asi taky ne). Patrně pojedu sám, protože brát s sebou víc lidí jen aby to nebyla individuální přeprava... Pokud pojedu na chalupu s rodiči a bratrem (asi 115km) a povezem spoustu nářadí a jiných věcí, tak prostě autobusem nepojedem - to je jasné (taky tam žádný nejezdí). Pokud je někomu špatně, je rozhodně snažší ho odvézt k lékaři autem, než kvůli nějaké prkotině volat sanitku (jistě je řada případů, kdy je kolo již nepoužitelné, ale sanitka zase zbytečné - tam se rozhodně vyplatí auto. Hranice spotřeby elektrické energie byla samozřejmě nadsázka, asi to začnu všude uvádět o závorky, chtěl jsem naznačit, že nelze donekonečna omezovat lidskou svobodu a hranice toho omezování se nedá určit, tudíž ani samotné omezování není téměř možné. Co se týče srovnání cyklisty s motoristou - cyklista je pro chodce mnohem nebezpečnější, než chodec, motorista je pro ně mnohem nebezpečnější, než cyklista. Proč je tedy chodec v pořádku, cyklista v pořádku a motorista již ne? Co se týče televizoru, já sám jsem již napsal, že nikoho fyzicky neohrožuje ( pokud zrovna není vyhozen z 5. poschodí na chodník (nadsázka)) - je tedy proto zcela v pořádku jeho užívání, když nikoho fyzicky neohrožuje?
Prostě přestože je auto velmi často používáno zbytečně a to pouze pro osobní pohodlí a prestiž, je spousta případů, kde je právě auto nejlepší možností dopravy a pokud je používáno správně, tak ani ohrožování okolí není tak výrazné, že by na to bylo třeba poukazovat. na tom se snad konečně oba shodnem.
Politika? Tady se zase nejspíš neshodnem, ale zároveň není potřeba se shodnout ani se snažit se shodnout, takže to nemá smysl řešit.
Chápu a souhlasím. Na někoho mohou moje slova působit podobně jako komunistická rétorika, ale když se nad tím trochu hlouběji zamyslíš, zjistíš, že opravdu není jiné cesty než spotřebu snižovat. A že pak bude zapotřebí odlišit spotřebu "nutnou" a "zbytnou", je více než nasnadě. Moje názory nemají s komunismem mnoho společného. Jediné, co naprosto nepokrytě hlásám, je, že soukromý kapitál to nezachrání a že je potřeba, aby se mezi sebou dohodly státy, silné státy, tj. nikoli takové, které půjdou na ruku mezinárodnímu kapitálu, který má přesně opačné zájmy.
Co se týče té dopravy, vidím to podobně jako ty. Pro převoz větších nákladů je to auto opravdu asi nejlepší. Ale kolik procent jízd je skutečně tohoto charakteru? Já osobně vozím jablka taky na kole - 30 km. Vezu jich sice třeba pokaždé jen patnáct kilo, zato jedu víckrát.
Co se týče dopravy na nějaké ty chalupy a chaty, chápu, že když je to dál, na kole to reálné není, ale ten autobus či vlak bych nezavrhoval. Jaké procento cest na tu chalupu by z nějakého důvodu nebylo vlakem možných? Je to otázka toho, si to dopředu promyslet. Já vlakem vozím třeba i mladé stromky a drobnější nářadí, které bych nesehnal v místě.
Další věc je, proč je nutné za pěkným prostředím jezdit tak daleko. No právě proto, že prostředí kolem Prahy už je zničené. Vždyť by ty chaty a chalupy nemusely být tak daleko, kdyby nebyl kolem Prahy takový automobilový provoz. Čím víc jezdí aut, tím dále je to do neporušené přírody a tím "nezbytnější" pak je použití auta. To je přece začarovaný kruh...
Ptáš se na srovnání rizik vytvářených cyklistou, chodcem a motoristou. Stačí se podívat do statistik, kolik obětí má motorismus, kolik lidí zahynulo při srážce s chodcem nebo cyklistou. Nemluvím o cyklistech, kteří se zabili sami, ale o srážce s ním. To je přece nesrovnatelné. Cyklista opravdu málokdy někoho ohrozí na životě, kdežto motorista dnes a denně. Vyplývá to z jeho kinetické energie - rychlosti a hmotnosti.
Pokud je televizor používán zbytečně, je to "jen" otázka nadměrné spotřeby elektrické energie. Ale pokud je zbytečně používáno auto, jedná se o vytváření zbytečných rizik pro ostatní lidi. Včetně ohrožení jejich životů.
Rád bych se s Tebou shodl v myšlence, že použití auta přináší menší rizika, když se používá správně. Do jisté míry je to pravda. Ale mockrát jsem tu už hájil myšlenku, že rizika nelze vyloučit ani při správném používání auta. Jsou prostě (smrtelné) nehody, kterým bylo možné zabránit jen tím, že by dotyčný ten den s tím autem nevyjel. Tím, že vyjel, dal prostor náhodě, která měla jako na potvoru tragické následky.
Chlapi, mluvíte jako kniha. Ono zdůvodnit se dá absolutně všechno. ..pojmy "potřebuju" či "žít" kontra "přežívat" jsou hodně relativní. Já dám do placu jen pár nejasností: proč se vyrábí auta, který jezdí rychleji než povolených 130 km / hod?! Proč , když je USA náš vzor, nemáme zákon, že když jste v autě sám, nesmíte do levého rychlého pruhu, jako je to v Americe?! -protože ne pravda, ale prachy vítězí. Heslo "po nás potopa" je zatraceně aktuální.
Protože mnoho dálnic má u nás jen 2 pruhy a jestliže v jednom z nich jede do kopce kamion 60km za hodinu a po rovine 80... Navíc auta škodí nejvíce ve městech - plynulý provoz na dálnici se vyznačuje relativně nízkou spotřebou i emisemi. Právě doprava drobných nákladů na delší tratě je opodstatnění individuální dopravy - už jsem o tom psal, takže toto řešení by byl dost kontraproduktivní.
Ještě k té rychlosti: Když jede auto 120km/h - myslíš, že je bezpečnější ho předjet rychlostí 130km/h nebo 140km/h? (uvažuj, že řídími auto, které je i při této rychlosti bezpečné - ne Škoda 120)
Nejbezpečnější je vůbec nevyjet a do takové situace se tedy vůbec nedostat. :o))
:-) na to lze říct pouze: Ano
měl jsem na mysli případy, kteří jedou sami a nic nevezou. To jsou veřejní nepřátelé. Když takovej případ potřebuje odvézt něco co se nevleze do vlaku a k tomu potřebuje jet v tom rychlém pruhu, nechť angažuje spolujezdce. Tak se to řeší v USA. Je potřeba jim to aspoň zkomplikovat, když už to nejde zakázat. (mám na mysli motorismus. Prax je žel úplně jiná.Aut a z nich plynoucí špíny a smradu je čím dál víc a vzhledem k blbosti lidské to lepší nebude. Kdesi jsem slyšel nebo četl, že v Praze hodlají zrušit pruh pro MHD aby bylo víc parkovacích míst. Už nevím na které ulici.
Tím předjížděním 140kou porušuješ předpis. Příště už to nebudem řešit jen domluvou...
"Veřejní nepátelé" je hodně silné slovo, možná by stačilo "vrazi" :o)) Ne, ani jedno bych v této souvislosti nepoužil. Spíš "veřejní škůdci".
Co se týče vytváření parkovacích míst v Praze, zaznamenal jsem dva trendy: a) zužování komunikací o jeden pruh (pravý vyhrazen pro parkování), b) zužování chodníků (parkovací místa se "zakusují" do chodníku a zužují ho místy tak, že by tam neprojel ani kočárek pro dvojčata). Rušení pruhů pro MHD jsem ještě nezaregistroval, ale je to naprosto v logice věci. Vůbec by mě to nepřekvapilo.
A do třetice všeho dobrého: USA je náš vzor? Čí? V čem? Myslíš-li USA vzor nás všech v automobilové dopravě, neboť se zde obyvatelé snaží v co největší míře využívat hromadnou dopravu a auta jen v nutných případech (ve městech téměř nikoli), navíc jezdí v autech s nízkou spotřebou a emisemi a pohonné hmoty jsou tu zatíženy vysokou spotřební daní, aby od motorizmu odradily... Tak raději piš do závorky za výrok popisku: ironie, protože mi to zpočátku nedošlo.
Můj vzor USA tedy skutečně nejsou. A v dopravě už vůbec ne.
Mám podobný názor, nicméně pan Howgh má v této otázce zcela jasno za nás za všechny :-D
Jen jestli to nemyslel ironicky... ;o))
Ne, vážně - v jednotlivostech lze i ve Spojených státech určitou inspiraci najít. I v té dopravě.
s tím "USA - náš vzor" jsem konstatoval fakt. My starý indulony to vidíme tak, že po revoluci se vyměnil CCCP za USA. Stejně jako tenkrát jsme byli z CCCP otrávení, tak teď jsme stejně otrávení z tohodle extrému. Šlo mě o to, že akceptujem blbiny a užitečnou věc nee.
Další věc co nechápu je, že ti naši umělci nejsou schopní převzít cokoli, co jinde perfektně funguje... Za každou cenu pořád jen vymýšlí svojí "vlastní cestu", která je komplikovaná a většinou skončí neúspěchem... Vím, naše republika je v mnoha směrech "specifická" (narážka na chování lidí jako takových), ale něco málo by tu snad fungovat mohlo, ne ???