Máte na to nějaký fígl, aby vám pot netekl do očí? Ta lentička, co mám v helmě je turch během cca 20. minut. Nosil jsem miničelenku, ale v těch současných horůčavách je to dost mrtvice. Kromě vody na pití s sebou vozím flašku s čistou vodou, abych měl na omytí šišky. Cesta z práce je 25 km dlouhý táhlý kopeček. Dík za realizovatelné nápady.
Ten samý problém jsem taky řešil. V parnu a jízdě do kopce jsem chvílemi od potu který mi tekl do očí neviděl. Koupil jsem si šátek Nike cca 300,- který je lehký, pod helmou mi nevadí a pot zachytí.
A ja kdyz ted vlete kvuli musim porvoram nosim cire bryle (nevim, jak jsem bez nich mohl driv jezdit a porad lovit mouchy z oci), tak je mam vzdy vic postrikane potem zevnitr, jak zpoceny mrkam (do velkych kopcu je alespon zvednu na celo, ale nesmim zapomenut dat dolu, ze bych je pak z kopce nejspis ztratil a snurka na krk by prekazela) a na ceste se mi nechce zastavovat a vozit iron na cisteni atd., protoze cisty hadrik to jen rozmaze :-(.
Co s tim - ze by vyskubat oboci a rasy ? ;-D
Zkusil bych si vypíchnout oči :-))
kecko! B-)
Proč? ....Žižka neměl ani jedno a vesele surfoval na netu :-))
Moira satek...
Mě pomohlo oholit hlavu. Větrá a pot vysouší vítr a není nic, pod čím bys mohla zapařit. A abych předešel úpalu tak to kombinuju s čistě bavlněným šátkem, kterej dejchá, ale i dobře saje. U mě spokojenost.
jsem ráda, že mě pot řinoucí se z hlavy tak moc netrápí, asi se tolik nepotím, stačí si o přestávce hodit vlasy přes hlavu dopředu a lehce si je prohazovat, aby dobře proschly... nedovedu si totiž představit, že bych zvolila tvoje řešení, myslím, že by to v mém zaměstnání způsobilo takové pozdvižení, že bych dostala výpověď... :-/
v tvým případě by to taky byla škoda! Takový krásný vlasy. Jenže já nejsem hezká ženská, ale ošklivej chlap a je fuk jestli mám nebo nemám vlasy a tohle je z mnoha důvodů neuvěřitelně praktické. Ale to přece víš, když Vette nosí stejnej "účes" ne? :o)
Zkouším si tě představit:o)
..to naopak, cim kratsi sestrih, tim je to horsi
Existuje "celenka" proti poceni. Jedna se o uzky pruh gumy, ktera ma na vrchni strane zlabek a odvadi pot dozadu z cela. Link byl bud nekde tady nebo na BF. Nebo zkus strejdu googla, hledat se mi to nechce.
http://www.phenix.cz/index.php?akcia=detaily... tady to je.
Hlava musí být v záklonu, pokud ji skloníš, pot stékající na spánky si cestu do očí najde.
Tak tomuhle říkám rada nad zlato :o))))))))))
jinak moira v této sezoně opět obnovila výrobu šátku, který není bavlněný s páskem funkční tkaniny, ale pouze ta funkční tkanina a s tím má, pokud vím, vette výborné zkušenosti... ;-)
Cami, zkus dát pryč ty vlasy - mě by fakt zajímalo, jestli dostaneš výpověď - někdo by to měl vyzkoušet jako první :-))).
Já jinak používám obyč froté čelenky za 30 Kč.
to by bylo pozdvižení ;-D nám tady jednu dobu zakázali minisukně a hluboké výstřihy, když mě potkal tajemník v krátké sukýnce a tričku s hlubokým výstřihem a teď bych přišla s hlavou jako některý z pánů kolegů 8-DDD asi by byl vydán další vnitřní předpis :o)
ve zdravotnictví to nikterak nevadilo, měla jsem taky sestřih 6 mm. V pohodě, lidi se nejdřív pozastaví, ale zvaknou si.. a ten pocit, když ti jede mašinka ve vlasech... :-) Pecka :-) a na léto fakt ideální :-)
Tak jsem koukal primo na stranky www.moira.cz v sekci satky/celenky a zadnej takovej kterej by byl ciste moirovy jsem nenasel. Jsou tam vsechno jen kombinace bavlna/fukncni matros ... Nebyl byl nejakej odkaz na takovej satek ?
cami se snad nebude zlobit když do toho vstoupim:)
http://www.moira.cz/jaroleto07/flash.php
položka 69. nechal sem si ho rozpůlit takže mám ted dva trojúhelníkový. je to čistě coolmax.
díky cami;-)
mimochodem, že zrovna položka 69 ;-) jako rak 8-D to bude nějaké znamení :-DDD
...že už bys to neměla hulit:o)
nevim jestli je někdo v obraze:-/
...s položkou 69 rozhodně :o)))
nikdo možná není v obraze a v tomhle kontextu je ta replika velmi vulgární... tak jsi zjevně pobavil v úplně jiném smyslu než jsi chtěl...
já v obraze jsem a pobavil jsem se v tom správném kontextu :o)
alespoň někdo! ;-D
přečetla jsem si vetteho odpověď až po radčině reakci a málem mi lízlo :-P pěkně jsem naběhla, ale myslím, že kdybych byla na vetteho místě, trklo by mě, že takhle ne =) nicméně stalo se :o)
..vypada to verohodne, ta pani co to ma na sobe je naprosto sucha, namalovana, upravena, to je supr vec teda, kdyz takle funguje...1!!
v tědle vedrech je šátek pod přilbou trošku kontraproduktivní, ještě víc to hřeje. při zastávce vysušim nasákavý části v přilbě papírovym kapesníkem (někdy dvěma:o)), jinak se to asi řešit nedá:-/
Jaky vedro?:-)
pro mě je vedro když je teplota dvojciferný číslo a začíná dvojkou. trojka už je smrt:-I teda pokavad jedu tak to ještě jde ale když zastavíš...
Tak to jsme na tom uplne stejne:-)
Ale tady je to delane primo pro me:-) Jeste jsem tu nemel kratasy a dneska rano jsem mel na sobe tricko a dve mikiny:-) Lazo plazo:-) Maxima 25 a to uz je pry parak:-)
To bys ty přestávky musel mít v kopcích a při dnešních teplotách každý kilák.
Mám tričko cool max když se hodně potím opravdu chladí, je to moc fan. S potem na čele žádné větší problémy nemám. Pozd tričko od firmy Bluefly tenká varianta.
Zrovna včera jsem s tím samým bojoval ještě víc než kdy jindy, kombinace děsnýho vedra, asfaltek v Lednicko-Valtickém areálu a kocoviny stála za to.
Našel jsem přitom docela fungující postup. Vždy, když jsem cítil, že mi začíná z helmy stékat pot směrem k očím, jsem předklonil hlavu a helmu silou na hlavu přitlačil. Tím jsem jí vlastně vyždímal, odteklo pár deci potu rovnou na zem a už se zase vesele jelo dál :o))) (jinak za ten výlet vypito přes 4 litry vody a stejně jsem byl po dojezdu suchý jak troud ;o)()
To jsme se mohli někde v lese potkat.Byl jsem tam taky,ale až večer po tom spalováku.
Já nevím, co máte oba s tím vedrem ?!?
Loni jsem jezdil v Chorvatsku na ostrovech Cres, Lošinj a Krk a od tý doby si naše počasí chválím. Ještě nikdy jsem nezažil horší výheň a tady u nás jsem v klidu. :o)
Pochop, hubeňoure, ty co jsou více obrostlí ... A to Matěj je víc štíhlý než plno, zatímco já víc plno než štíhlý ... B-()
Matěji, nežli! Pár deci? Tak to ti neteče z helmy, ale přímo z hlavy! S tím si urychleně zajdi k lékaři ... B-)
nežlu, ale je pravda že těch pár deci bylo samozřejmě přehnané .... nicméně skutečně to byl vždy slušný čůrek a opakovalo se to v dost krátkých intervalech ....
Včera (neděle) bylo u nás vedro? Kdy? Bylo jen 33 st, foukal docela příjemný chladivý větřík, pohodička:-). Problémy s potem nemám, jezdívám tak, aby pot jednošu stékal a kapal přímo na zem. Pokud jedu stoupání, kde ze mne terpve začne opravdu lít, tak brýle sundám. Včera nahrkáno 90 km, brýle zcela čisté. Hold to chce nejezdit se zakloněnou hlavou:-)).
skús menej cukru (presladený čaj, limonády, ....), nadbytok v tele spôsobuje nadmerné potenie
Miru poceni u konkretniho cloveka (za beznych podminek, ne po opici apod. :o) ) v podstate nicim neovlivnis. Mozna tim, ze by nepil, to by se opravdu prestal trochu potit.
Trenovanosti a zvykem se ale da ovlivnit- omezit mnozstvi prisunu tekutin, aniz by clovek zkolaboval, mira poceni se ale urcite o moc nezmeni.
Specialni doplnky vyzivy a napoje nekdy obsahuji latky, co udajne trochu pomahaji zadrzovat tekutiny v tele, ale ani tohle jsem nikdy nijak vyzname nepocitil.
Pred konzumaci podstatne min cukru a podavanim nejakyho vykonu bych trosku varoval, hypoglykemie je svinstvo a netyka se jenom spickovych vykonu. Pred nimi je naopak potreba se cukry "predzasobit".
Přesně tak. U sebe jsem si vcelku jist, čím to je (alkoholem (někdy kocovina, ale i tak si játra poměrně dost "pamatují" předchozí 1-2 dny a právě játra mají velký vliv na termoregulaci a s tím spojeným chlazením (pocením se) organismu, dále pak kouření (tělo se čistí od škodlivin a uvolňuje póry), dalším fenoménem jsou pak tuky, především cholesterol v krvi, výrazný efekt má i káva atd.) A jinak naprosto souhlasím, cukry je třeba se předzásobit a průběžně doplňovat, jejich absence je pro rozumný výkon (vytrvalostní, nebavíme se o hubnutí za pomoci aerobního pásma po dobu 20+ minut) je naprosto nezbytná, a vynechat tekutiny (zejména vodu) je fakt největší kravina, zvláště ve vedrech, to je na oddělání některých vnitřních orgánů vyloženě ten nejlepší způsob :((
Jenom dodatek- vytrvalostni vykon je vlastne vykon trvajici nejakou dobu prave v tom aerobnim pasmu, tj. za pristupu kysliku a idealne pri spalovani jenom podkozniho tuku (takze jako druhotny efekt sebou prinasi i to hubnuti, a tech tebou zminenych + - 20 minut je prave zhruba hodnota, odkdy telo zacina takhle fungovat). V realite ale stejne dochazi jak k castecne spotrebe cukru, tak i k prekracovani tohoto pasma do pasma smisenyho (a pri velkych vykonech i nad anaerobni prah), takze cukry nevynechavat.
díky za doplnění, já osobně spíš vytrvalostní výkon vnímám na spodní hranici aerobního pásma či pod ní, přechodem do smíšeného to ztrácí efekt .... a pod aerobním prahem, pokud vím, se tuky sice také začnou spalovat, ale až mnohem, mnohem později, a podstatnou podmínkou je zátěž v této rovině vytrvalá, tedy klidně až desítky hodin týdně, a to jsou cukry zapotřebí, než si tělo zvykne na neustálou zátěž a naopak začne cukry "šetřit" a pokouší se spalovat z tukových zásob kombinovaně .... alespoň tak nějak jsem se to kdysi učil, ale pokud se mýlím, tak mě klidně oprav
Pod aerobnim pasmem to uz bohuzel s vytrvalosti moc spolecnyho nema, to uz je rec o regeneraci/kompenzaci.
"Vytrvalostni" pasmo je v pasmu at tzv. ZV1 nebo ZV2, takze zakladni vytrvalosti 1 a 2, kdy byva jako ZV1 oznacovana zatez do aerobniho prahu, ZV2 jako zatez od aerobniho do anaerobniho prahu, kdy telo spaluje uz jak tuk, tak uz smisene i cukr, ale porad jeste staci odbouravat vznikajici laktat.
Aby telo zacalo jako "palivo" pouzivat tuk, je potreba prave tech + - 20 minut zateze, do te doby "jedes na cukr". A neni to tak jednoduchy, jak naznacujes, protoze na tohle vsechno je potreba telo naucit, proto taky hubnuti pomoci pohybu nema efekt po par dnech.
Nekolik desitek hodin pohybu tydne uz je prehanka, ne :o) Pokud pocitas jako trenink skutecnou dobu stravenou jenom treninkem (a ne 1/2 hodinovou jizdu do prace, celodenni vyjizdky pohodovym tempems furou prestavek a s navstevama hospudek apod.), tak uz takovych 10, 12, 15 hodin da hrozne moc.
nehovorím o nutnej miere potreby cukru, ani nepredpokladám že ide o trening na preteky do vrchu, ale o nadmernom prijímaní cukru v presladených nápojoch v ponuke, takže tak :-))
Pochybuji, že by spotřeba cukru ovlivňovala pocení...
Navíc - pot tekoucí do očí není zrovna nic moc pohodlného, popř. je pocení také společensky nepříjemné - nicméně při sportu je to, myslím, pozitivní - tělo takto reagovat má.
ruku do ohně za to nedám, ale mám ten dojem, že tuk se začne spalovat až po1hod. nepřetržité zátěže.
Urcite je to individualni zalezitost, ale nejcasteji se jako prumer uvadi prave tech 20 minut, casto i pul hodiny. Aby mel trenink vytrvalosti trochu smysl, myslim, ze pod hodinu nema vyznam. Sice je lepsi i jedna hodina nez vubec nic, ale tim, ze zacnu spalovat tuk cela zalezitost teprve zacina, tak proc hned prestavat :o)
Jj,proč přestávat když jsem teprve začal.:))
Jééééé, ahóoooooooj Navaro, tebe už jsem dlouho neviděla :o)))
Zrovna v sobotu jsme na tebe vzpomínali, když jsme jeli kolem Ruzyně. Doufám, že jsi si aspoň škytla :o)))
Souhlasím s 20-30 minutami u alespoň trošku trénovaného jedince. Profíci se prý dostanou i až k 10 minutám.
Počkej to chceš říct, že profík začne spalovat tuk už po deseti minutách? No to by museli být všici jak kostlivci.
není to náhodou naopak, trénovaný jede na usporný režim právě tou trénovaností. Takže za stejný čas vydá mnohem méně energie než netrénovaný.
Já ale taky vůbec nemluvím o tom, kolik konkrétně profík té energie spotřebuje, to s tím přeci vůbec nesouvisí.
Jen, že hodně trénovaný metabolismus, pokud jede v základní vytrvalosti, tak začne fungovat mnohem dříve na tuky a zcela netrénovaný nemusí umět ze začátku na tuky jet vůbec (a musí to organismus postupným tréninkem naučit).
A výdaje energie na etapových závodech profíků jsou ohromné a závodníci mají sakra problém během těhle extrémních podniků spotřebovanou energii doplnit.
To jestli bude někdo kostlivec nebo ne závisí především na energetické bilanci.
Ale jinak profíci v sezóně když jezdí nejvíc mají podkožního tuku většinou minimálně.
A čemu říkáš úsporný režim? Dlouhodobý výkon musí být vždy převážně pokryt z tuků, protože cukrů na to má tělo zásobu příliš malou.
Další věc je, že trénovaný jedinec když pojede ve stejném zátěžovém pásmu jako netrénovaný (tedy např. oba základní vytrvalost), tak dokáže jet při stejné námaze rychleji.
Pokud se to bude srovnávat na čas při stejném zátěžovém pásmu, tak profík té energie pravděpodobně vydá více, protože pojede mnohem rychleji a překoná delší vzdálenost a na delší vzdálenost prostě potřebuje více energie. Samozřejmě, že dokáže jeho organismus fungovat úsporněji, takže tohle se nedá jednoduše poměřovat.
Co jsem ale viděl z přenosů z etapových závodů ty čísla sotřebované energie na etapu, tak to bylo opravdu hrozně moc.
Mě by spíš zajímala jiná věc. Co takový klidnější pohyb ? Tím myslím pod aerobním pásmem, například chůze nebo i jízda na kole, ale spíše řekněme na lehčí převody při střední frekvenci, kde se tím pádem tepovka pohybuje odhadem 100-120, zatímco aerobní pásmo začíná na řekněme 145. Dle všeho napsaného mi to vychází, že tukové zásoby se začínají spalovat až v aerobním pásmu. Jenže já mám tu zkušenost, že právě v takovéto nízké zátěži vydržím jet/jít atd. ze všeho nejdéle. Rozhodně déle, než by mi měla vydržet zásoba cukrů. A přijde mi, že tím i hubnu.
Tak to teď nějak nechápu. Nemohl by někdo věci skutečně znalý tuto problematiku nějak jednoduše objasnit ? Jaká jsou tedy ta pásma, a jak fungují ? Vždyť spousta lidí se do aerobního pásma skoro nedostane, a přitom jim stačí chodit na dlouhé procházky a hubnou. Zrovna tak i lidé, co se při svém druhu sportu (tennis, posilovna, spinning atd.) dostávají hodně nad hranici aerobního pásma, taky to nevypadá, že by do sebe cpali jen cukry a přitom tloustli. Nějak to nechápu.
Napred asi vysvetleni nekolika pojmu, ktery pouzivas bohuzel dost mylne (ale uvedu to hodne zjednodusene a az skoro diletantsky s vynechanim spousty dulezitych veci jenom jako odpoved na tvuj dotaz, jinak treba http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm , ruzne knizni publikace aj.) :
Aerobni pasmo je vlastne veskera aktivita odehravajici se pod anaerobnim prahem, takze "spalovani" za pristupu kysliku. Pasmo pod aerobnim pasmem tedy neni (smrt?). Sam jsem se v tom minule po tvem prispevku domotal :o) . Vicemene ciste spalovani tuku se potom odehrava pod aerobnim prahem, nad nim se odehrava spalovani smisene, jak tuku, tak cukru, vznika pri nem uz vyssi mnozstvi laktatu, ktery je ale organismus schopny porad odbouravat/zpracovavat. Az do aerobniho prahu, kde uz se "jede na cukr"a organismus se zahlcuje laktatem.
Laktat zminuju proto, ze prave dokud jsi schopny ho odbouravat, dokazes jet na kole (behat, bruslit, ...). Teprve pri prechodu do anaerobniho rezimu se telo zahlcuje laktatem, jako palivo pouziva sacharidy, tenhle stav, pokud je bez kompenzacnich prestavek, netrva dlouho a pak clovek proste "nemuze", ma krece apod. . Take proto se jednotlive prahy urcuji podle hladiny laktatu v krvi a ne podle vypoctu procent z maximalni tepove frekvence.
Z hlediska tebou zminovaneho hubnuti- pokud tedy vykonavas jakykoli pohyb pri nizsi intenzite, zacnes po te zminovane (zhruba) pulhodine spalovat tuk. Jeho spalovani je vlastne pro telo ten nejefektivnejsi zpusob ziskavani energie pro vykon, protoze zasoby tuku jsou oproti zasobam cukru v tele prakticky "nekonecne". Ale i na tohle tukove spalovani se musi telo naucit, jak uz ti naznacil i Mlok. Stejne tak prilis nizka intenzita pohybu bude konkretne pro hubnuti docela na nic, ale netrenovani lide maji problemy daleko driv spis s prekracovanim te hranice vyssi.
Pokud tedy nekdo chodi na dlouhe prochazky, muze hubnout (pokud se hybe trosku intenzivne).
Ti, kdo se pohybuji nad hranici anaerobniho prahu, tak nemuzou cinit do nekonecna, jedna se o kratkodobou zatez. Jestli tahle cinnost bude dlouhodobejsiho charakteru, musi se vyrovnavat kompenzacnimi useky (s nizsi intenzitou pro odbourani laktatu- jizda z kopce, jizda v baliku, prestavky).
U vetsiny tebou uvadenych charakterem anaerobnich sportu (tenis apod.) je potreba stejne i zakladni vytrvalost, u vylozene anaerobnich zalezitosti typu kulturistiky uz se musi regulace tuku provadet pomerem prijem/vydej, takze vyzivou a ne samotnym cvicenim.
Snad jsem ti na neco odpovedel, aspon na to, z ceho jsem pochopil, na co se vlastne ptas. Na vysvetleni samotnych principu se opravdu radeji podivej jinam, nemam v umyslu to prepisovat vlastnimi slovy.
Jasně, myslím že jsem to pochopil, moc a moc díky za skvělé vysvětlení (ačkoliv dle té logiky jsi tam jednou použil aerobní práh místo anaerobního). Ale už mi to konečně dává smysl. Všechny podobné vysvětlení mě zde dosud utvrzovaly o tom, že i aerobní pásmo má svůj spodní práh, což mě právě úplně rozhazovalo. Takže ještě jednou moc díky.
Čekal jsem, že mě poupravíš, díky !