Dneska jsem narazila na tohle
http://www.novinky.cz/domaci/polovina-muzu-chce...
Je to teda téma hodně OT, ale zajímá mě váš názor, jak to vidíte vy, tak mě prosím nebijte :o)))
Tvrzení, že si "ženu v domácnosti" přeje mít doma až polovina mužů, mi přijde docela hodně.
Takže chlapi, chtěli byste ji mít doma také nebo ne?!?
A vy, ženy, chtěli byste jimi být?!?
Já se tedy přiznám, že bych tuto roli z mnoha důvodů (tedy nejen z finančních) dobrovolně nikdy nepřijala...
Znam jednoho "muze v domacnosti". Uz patym rokem je na materske a uziva si to hezky. Podotykam, ze to neni zadny hlupak ani nemakacenko, jen jeho pani proste vydalava opravdu dlouhy prachy a maji male deti. A ja mu obcas zavidim :-)
Hmmm, taky zajímavý - jak by to vypadalo obráceně, tedy jaké procento žen by si přálo mít doma "muže v domácnosti"...
Ikdyž u toho tvýho známýho to asi bude trošku jiný případ...
Já bych chtěl mít několik žen, přičemž některá z nich by mohla být v domácnosti :-)))
I ty jeden bigamisto... Vidíš prst a tu už by si chtěl celou ruku :o)))
Jako adekvátní trest ale vidím, že by si všem svým ženám musel servisovat a mýt kola :o)))
Jo, nechal jsem se unést...
Radši to nechám tak jak to je :-)))
Bigamie je trestná. Deset manželek, to je zároveň deset tchýní. :o)))
Hmmm, a když si představím, že se ještě někde rodiče rozvedli azase se znovu vzali a tím se počet tchýní zvyšuje... No nic... Já víc manželek mít nechci :o)))
Když nechceš mít více manželek, tak se odstěhuj do Ladkhu. Tam má manželka několik manželů. :o)))
Nééééééééééééé :o)))
Víš, že bys nemohl ani jednu diskriminovat? Máš tušení, co jsou to sny v praxi? Autíčko pro manželku 6x, pěkné trekové kolo 6x, spor o nic za den 6x, sex za noc 6x, do porodnice minimálně 6x, co kdyby ti zůstaly v domácnosti všechny? No tak pak je to jen 12 vyživovacích povinností - to by ještě šlo. :-))))
Hele a proč jenom 6 žen?!? Proč mu jich nedopřeješ víc :o)))
MOSKVA/PRAHA 22. listopadu 2006 | 12:20 Do bývalých sovětských republik se vrací mnohoženství. Institut milenky má být nahrazen funkcí druhé, třetí a někdy i čtvrté ženy.
Ženy z bývalého SSSR se rozdělily na dvě skupiny. Jedna prosazuje, aby mnohoženství bylo legalizováno, a manželky tak na rozdíl od milenek získaly zákonná práva, jako je například právo dědit. Druhá skupina mnohoženství pokládá za nejhrubší urážku něžného pohlaví. V mnoha republikách bývalého SSSR si muži v posledních pěti letech začali domů vodit další manželky. Ne že by před tím byli věrní, ale snažili se své zálety skrývat. Nyní zdůvodňují příchod další paní politicky - zoufalou demografickou situací a smyslem pro vlastenectví. Například občanská válka v Tádžikistánu v 90. letech stála zemi 100 tisíc lidských životů. Umírali hlavně muži. Další milion mužů vycestoval za výdělkem do Ruska. V republice, která má šest a půl milionu obyvatel, se vytvořil gigantický nepoměr - žen je přebytek. A tak muži, kteří se žení vícekrát, tvrdí, že chtějí zachránit osamělé ženy před společenskou ostudou, ekonomicky je zajistit a pomoci vlasti plozením potomků.
Cimrman Jára (Zdeněk Svěrák)
Píseň proti trudomyslnosti
*************************************
D
Polární noc má zvláštní moc,
A7
každého přepadne smutek.
Němec i Brit,křesťan i Žid,
D
každý by nejradši utek'.
G D
Ba i ti šikovní Žaponci
E A
se silami jsou na konci.
D G
Jen jeden z národů neskoná,
D A D
hrůzy severu slavně překoná.
D A
Tam, kde hy-tam, kde hy-kde hynuli vlci,
D
Tam, kde hy-tam, kde hy-kde hynuli vlci,
G
Tam, kde hy-tam, kde hy-kde hynuli sobi,
A D
Čech se přizpůsobil,
A D
Čech se přizpůsobil.
Nechci vyvolávat v jeho duši hned ty nejděsivější představy, nejsem kruťas, jen dobrý kamarád, který naznačí temné zítřžky jemně, ale zavčasu!! :-))
Tak jsem si to přečetl děvče a nevím. Mě je to asi jedno. Kromě finanční otázky nemám nic pro ani nic proti. Mě by se to ale líbilo spíš opačně, že bych nemusel chodit do práce já :o))))))
Mě zaujala v tom článku jiná věc: "Roste i počet případů domácího násilí. Podle Zdeny Prokopové z informačního a poradenského centra ROSA, které pomáhá obětem, s ním má vlastní zkušenost každá třetí žena."
To mi přijde jako dost hrozný. Jistě, vím, že existují idioti a hajzlové, ale že je jich tolik???
Na všechno je třeba se dívat ze dvou stran.
Také znám jednoho který svou manželku jedním mocným úderem poslal na 14 dní do nemocnice.
I ženské od nás z práce ale konstatovaly že by měl nosit svatozář za to že to vydržel tak dlouho, protože kdyby měla normálního chlapa byla by dávno po smrti.
Co mne osobně týče,nikdy jsem nechtěl mít ,,ženu v domácnosti".Bylo tu sice kdysi období,kdy byla s dětmi na mateřské,ale hned jak to bylo možné nastoupila do práce.A nebylo jen kvůli financím.Je aktívní člověk a když nemá co na práci,tak si hned nějakou najde.
No já můžu mluvit z vlastní zkušenosti. protože ženu mám doma už devátý rok (ze zdravotních důvodů)....a věřte, že to není žádná velká výhra (teď nemluvím o penězích!), je vidět, že ten kontakt s lidmi chybí a občas s ní není k vydržení.
Já jsem nejradši v domácnosti sám. Vařit trochu umím, nádobí do myčky dám, prádlo do pračky taky. Nakupování je dneska díky supermarketům brnkačka. Za úklid si vyberu náhradní volno a můžu pak jezdit nejen o víkendech. O)))
Když se nikdo nechce přiznat, tak já teda jo, ale moje milá, když byla doma na mateřský (tři děti a já), tak z nás málem zkončila u Chocholouška. Na práci sice všichni nadáváme, ale tak nějak k životu patří.
Ženu v domácnosti bych asi nechtěl.Nemůžu mluvit za ženy, ale myslím si že většina z nich potřebuje kontakt s ostatními lidmi a ne jen s manželem - druhem a dětmi. Asi si víc vážím ženy, ktrá je mi rovnoceným partnerem, než domácí puťky - bez urážky- se kterou bych možná těžko hledal společná témata, kromě domácnosti, dětí...No a pak na to, abych mohl živit ženu, prostě nemám. Natožpak více žen :-)
Chtěl - nechtěl... Co kdybyste nechali rozhodnout tu ženskou? Když jí chlap uživí, proč by nemohla zůstat doma? Kontakt s lidma si může najít i bez toho, aby musela makat poslouchat nějakýho zamindrákovanýho šéfa. Žena v domácnosti nutně ještě neznamená puťku.
Mě osobně je to jedno, záleží na ženě, co si zvolí. Já osobně bych ale rozhodně hned bral být mužem v domácnosti ;o)))
Řekl bych. že doba "žen v domácnosti" měla jednu nespornou přednost - bylo podstatně míň rozvodů.
Ostatně tyto ženy neměly moc možností, jak se osamostatnit - to nevypovídá nic o tom, zda ono uspořádání bylo lepší či nikoliv. "Osamostatnit" se chtějí více ženy než muži - na 1 rozvod podaný ze strany muž připadají 3 ze strany ženy.
a já si myslím,
že by jsme měli počkat na konečný verdikt radky
(jeslli ale ještě stihne polívčičku pro
muže a děcka ?)
Na první pohled to vypadá lákavě - ale žít s ženou, jejíž rozhled začíná u Kouzelné školky a končí u Ordinace v růžové zahradě - to by asi časem zevšednělo... ledaže by při vaření četla Kanta...
Lákavá může být i představa "koho chleba jíš, toho píseň zpívej", ale i ta píseň by se časem ohrála.
no fuj, to bych teda fakt nechtel
teamwork
ja si svoji "domacnost" taky vodbiju, a chvilema mi to i bavi.
cesti muzi sou povetsinou pekny burani
Tak já bych doma určitě být nechtěla. Já nevydržela ani na rodičovské.U druhého syna jsem si raději platila paní nahlídání. Finančně jsem si v té době moc nepomohla,ale zase mi to doma nelezlo na mozek.
A pak taky, kdo by živil rodinu.
Urlich právě ukončil svoji kariéru,
řekl to na tiskovce před hodinou
(v zákulisí pak dodal, že se bude převážně věnovat
pražskejm nakolákům hlavně v diskuzích
jako v té dnešní, neboť tuto potřebu již cítil
během posledních třech Tour de France velmi intenzivně)
Při překladu jména, došlého morseovkou došlo k chybě.
Omlouváme se tímto našim německým kolegům.
Správně : ULLRICH Jan
http://www.sueddeutsche.de/,tt1m6/sport/weitere...
Ještě jedn zajímavost : na fotce č. 6 je vidět po boku s našim nynějším ministrem zahraničí.
Co k tomu dodat?
Jane, vítáme tě o to více s otevřenou náručí,
ukaž nám tvou kadenci v diskuzích.
Žena v domácnosti? Jako že by byla pořád doma? Imrvére? ):-( Nóóóó, znám různý způsoby jak se zabít a tenhle mi přijde jako takovej z těch až moc drsnejch. Nejsem si jistej, jestli by to potom byla ještě domácnost :-)))
Žena může být klidně v domácnosti i pracovat, podle toho se kvalita jejího života nedá měřit. Co se týká chlapů, tak si myslím, že většina chce oboje, jak rovnocennou partnerku, která přinese nějakou kačku domů, tak hospodyňku, která se o ně a o děti dobře postará. Ale oboje se dost těžko stíhá. Pak chybí péče dětem a zázemí živiteli, z toho vzniká dost stresu. A od chlapů se vyžaduje 100% nasazení, takže těm už moc sil na domácnost nezbývá. A je známo, že chlap většinou je schopen většího výkonu v kratším čase, naopak žena vydrží déle. To pro změnu vede k tomu, že ženy vyčítají svým partnerům, že se tolik nepodílejí na domácnosti. Každopádně systém, kdy jsou oba zaměstnaní, je z hlediska dělby péče o domácnost, děti a vzájemnou péči mnohem komplikovanější na dohodu a pochopení. Proto je také konfliktnější. Mým ideálem je, aby oba partenři pracovali na poloviční úvazek a oba měli dostatek času a prostoru na zajištění domácnosti a dětí a na sebe navzájem. Jenže to se v dnešní konzumní společnosti orientované na zisk moc nenosí, většina lidí pak hledá ventily někde úplně jinde.
Hmmm, tak tohle je zajímavé řešení - zkrátit pracovní dobu tak, aby tvořila dnešní poloviční úvazek. Když by děti byly malé, tak by se střídali jeden dopol a druhý odpol a když by povyrostli, mohli by pracovat oba stejně a odpoledne a večery by měli pro společné zájmy...
Tak tenhle model by se mi docela zamlouval...
Jen nevím, jestli by někdo slyšel na zkrácení pracovní doby na 4 - 5 hodin za podmínky nekrácení platu :o)))
Proč oba zrovna poloviční? Proč by si nemohli se zaměstnavatelem dojednat individuální pracovní dobu? V součtu by mohli mít (podle potřeby) třeba 40 hodin týdně nebo třeba 60 či 80 hodin.
I tak bych ale vyšel z tradičního rozdělení rolí: Žena odpovídá za domácnost, a pokud zvládá, může manželovi pomoct vydělávat. Muž je odpovědný za materiální zajištění rodiny, a pokud zvládá, může pomoct manželce v domácnosti.
Ja byl rad ze je ta moje porad doma, nebyt toho ze potrebujem oba prijmy, tak bych byl urcite rad, kdyby byla v domacnosti nadale... takhle se tridat na smenach, starosti se skolkou a tak... Kdybych vydelaval tolik, aby to stacilo, tak ji do prace nepustim :-)
Bývaly doby, kdy muž coby živitel rodiny měl takový příjem, že rodinu byl schopen uživit. Jenomže se objevily mužatky, které vyrukovaly s hesly rovnosti žen s muži. Tyto intelektuálky na sebe nahodily kalhoty, do jedné ruky vzaly cigaretu a do druhé flašku s alkoholem. Původně začaly bojovat za rovné vzdělání a volební právo. Potud by to bylo v pořádku. Jenže když začaly dokazovat, že se vyrovnají mužům i ve fyzické práci, došlo k tomu, že zaměstnavatelé postupně přestávali mužům zvyšovat platy v souvislosti s inflací, takže zaměstnání mužů i žen se stalo nutností. K tomu přispěly i válečné ekonomiky, když muži odešli na frontu. Tady ale feministky zcela zklamaly. Nechtěným výsledkem emancipačních snah se stalo faktické zotročení většiny žen.
Kdyby dnešní feministky dokázaly prosadit, aby tak, jako kdysi, měl muž takový výdělek, aby byl schopen ze svého platu uživit rodinu, pak by se sama žena mohla rozhodnout, jestli chce zůstat v domácnosti nebo mít zaměstnání a o děti aby pečovala chůva a o domácnost služka, jako kdysi. Dnes, bohužel, většina rodin možnost volby nemá.
Za předmnichovské republiky byl v Baťových závodech pětidenní pracovní týden. V továrně pracovala jen svobodná děvčata a vdané bezdětné. Muži měli takový výdělek, že z něj nejen uživili rodinu, ale dokázali i mít úspory. Např. autor knihy Botostroj (v níž haní Baťu, jak se dá) po roce práce s manželkou (v domácnosti) počítal úspory, jestli už mají ušetřeno asi 60 000 Kč na auto.
Bývaly doby, kdy muž coby živitel rodiny měl takový příjem, že rodinu byl schopen uživit. Jenomže se objevily mužatky, které vyrukovaly s hesly rovnosti žen s muži. Tyto intelektuálky na sebe nahodily kalhoty, do jedné ruky vzaly cigaretu a do druhé flašku s alkoholem. Původně začaly bojovat za rovné vzdělání a volební právo. Potud by to bylo v pořádku. Jenže když začaly dokazovat, že se vyrovnají mužům i ve fyzické práci, došlo k tomu, že zaměstnavatelé postupně přestávali mužům zvyšovat platy v souvislosti s inflací, takže zaměstnání mužů i žen se stalo nutností. K tomu přispěly i válečné ekonomiky, když muži odešli na frontu. Tady ale feministky zcela zklamaly. Nechtěným výsledkem emancipačních snah se stalo faktické zotročení většiny žen.
Kdyby dnešní feministky dokázaly prosadit, aby tak, jako kdysi, měl muž takový výdělek, aby byl schopen ze svého platu uživit rodinu, pak by se sama žena mohla rozhodnout, jestli chce zůstat v domácnosti nebo mít zaměstnání a o děti aby pečovala chůva a o domácnost služka, jako kdysi. Dnes, bohužel, většina rodin možnost volby nemá.
Za předmnichovské republiky byl v Baťových závodech pětidenní pracovní týden. V továrně pracovala jen svobodná děvčata a vdané bezdětné. Muži měli takový výdělek, že z něj nejen uživili rodinu, ale dokázali i mít úspory. Např. autor knihy Botostroj (v níž haní Baťu, jak se dá) po roce práce s manželkou (v domácnosti) počítal úspory, jestli už mají ušetřeno asi 60 000 Kč na auto.
Zajímavé téma. Vzhledem k tomu, že tady je relativně dobře placená mateřská u kojící ženy 9 měsíců, u nekojící 8 měsíců, tak to možná dopadne tak, že se na té mateřské vystřídáme oba (Vašek by měl nárok na půl roku). Přišlo by mi kruté, to malé děcko poslat tak brzo do nějakého státního zařízení. Já bych mezitrím dělala dál na plný úvazek, pak kdoví? Druhé dítě? dovolená v zahraničí? :-)))
Ideální by pak bylo pracovat na půl úvazku, tady je to jev celkem častý a neměl by to být problém..
Úplně doma bych však zůstat nechtěla, bylo by to na palicu.. :-)
Mám své dítě kojit nebo raději nemám kojit vůbec?
V dnešní době je spousta maminek, které přemýšlí, zda mají své miminko kojit, či nikoli. Dokonce v minulých dobách ženy děti nekojily, protože to nebylo v módě. Ale co je nám do módy, když je pro naše miminko mateřské mléko nenahraditelné?
Mateřské mléko – k čemu je dobré?
Pro miminko je mateřské mléko nenahraditelné hned v několika směrech. Obsahuje bílkoviny, které dítě přijímá za samozřejmé. V budoucnu se sníží riziko mnoha alergií, protože imunitní systém dítěte není takřka vůbec zatěžován. Kojení podporuje imunitní systém a obranyschopnost se tak zvyšuje. Zabráníte také obezitě a diabetu. Děti, které jsou kojeni mateřským mlékem mají menší sklony k těmto chorobám.
Zdravotní stav matky
Pokud vám váš zdravotní stav umožní kojit alespoň do půl až jednoho roku dítěte, neuvažujte ani na okamžik o přerušení kojení. Jestliže vám dětský lékař začne nabízet sušená mléka, raději se podívejte po jiném dětském lékaři. Pokud nemáte dostatek mléka, na trhu existuje řada čajů, které tvorbu mateřského mléka podporují.
Maminko, jsi moje…
Kojení je nejen prospěšné pro zdravý růst a vývoj vašeho malého broučka, ale hlavně se vytváří důležité pouto mezi matkou a dítětem. Proto se doporučuje kojit minimálně do šesti měsíců věku děťátka.
Kojení ochrání i vás
Kojením nepomáháte jen svému dítěti, ale také sobě. Dá se jím předcházet vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Snadněji se vrátíte ke své původní váze, kterou jste měla před těhotenstvím.
Takhle je to rychlejší lásko:
http://www.christine.cz/zdravi/mam-sve-dite...
ze kterého letáku jsi to opsalo, slunéčko? Nemusíš mi vykládat o výhodách kojení, jsem zdravotní sestra, takže jsou mi známé výhody a nevýhody. Kojit samozřejmě chci, těch devět měsíců ale holt bude muset stačit...
Jak probíhá obřízka - cirkumcize
Kdy přemýšlet o obřízce?
Obřízka penisu (latinsky cirkumcize) je malý chirurgický zákrok, kterým se odstraní předkožka penisu. Když odhlédneme od náboženských důvodů, mezi problémy, které je možno obřízkou vyřešit, patří fimóza (zúžení předkožky, kdy lze předkožku přetáhnout jen těžko nebo vůbec ne), kondylomata (bradavičky) a další nemoci postihující předkožku. O nutnosti obřízky byste se měli v každém případě poradit s lékařem.
Existují i jiné zákroky prováděné na předkožce, které mohou v některých případech obřízku nahradit. Je to frenulopalastika (operace uzdičky), která prodlouží uzdičku ve chvíli, kdy je šířka předkožky dostatečná, ale uzdička je krátká. Používá se také plastika předkožky (Burianova plastika)- zákrok, který rozšíří zúžený prstenec předkožky. Plastika je vhodná jen v případech kdy je předkožka mírně zúžena v jednom místě.
Kam se obrátit?
Obřízku provádí urologové, plastičtí chirurgové i všeobecní chirurgové. Je možno se obrátit na ambulantní specialisty v těchto oborech, ale většina z nich v ambulanci nemá zázemí operačního sálu a tyto výkony posílá stejně do nemocnice. Pokud si chcete ušetřit cestu, doporučuji rovnou jít do nemocnice na ambulanci urologického oddělení či oddělení plastické chirurgie. Záleží na konkrétním pracovišti, zda k prohlídce v ambulanci požaduje doporučení obvodního lékaře, ale nebývá to pravidlem.
Co je nutné před operací?
Před obřízkou, stejně jako před každou jinou operací je potřeba udělat předoperační vyšetření. Na žádost operatéra je většinou provádí praktický lékař, ke kterému chodíte. Praktik provede vyšetření moči a krve. Je důležité si vyšetření oběhat včas, protože některé výsledky jsou až za týden a na operaci je nutné přijít s kompletní zprávou od obvodního lékaře.
Doporučuji si také ostříhat nebo oholit chlupy na přirození. Operatér bude mít jistě radost, že mu žádné chlupy nelezou do stehu.
Pokud máš problémy, tak se nech obřezat, ale sem to snad nepatří.
opravdu nepatří?????
Hodně OT, ale zajímá mě váš názor...
Imrvére snad ne, když jí zavedeš vycházkovou knížku. Akorát VOP by byly možná nebezpečný.:-)))
Datum: včera 14:55
Autor: abernathy
Hele, alvapinko a jak žena prokáže zda kojí nebo nekojí?!? Promiň, ale když si to přenesu do našich podmínek, tak představa, jak na sociálce matka odstříkává mléko, aby prokázala možnost kojení mi přijde šílená :o)))
Ženská obřízka
Slíbil jsem článek i o ženské obřízce a tak čtěte pozorně. Na úvod je třeba říci, že existuje několik typů ženských obřízek, přičemž pouze jediná nerituální je pro ženu přínosem. Jedná se o tzv. klitoridální cirkumcizi – chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna podobně jako u mužů předkožka zakrývající ženskou obdobu žaludu - klitoris. Tato předkožka totiž bývá důvodem nedostatečného sexuálního prožitku žen zejména pokud zůstává klitoris i při vzrušení zakrytý. O této obřízce se v našich krajích nemluví oproti mužské obřízce snad už vůbec a tak se rozumí ženskou obřízkou většinou rituální mrzačení žen v Egyptě a jiných převážně islámských zemích.
Na celém světě je rituálně obřezáno celkem asi 100 miliónů žen, přičemž ročně jsou i v současné době podrobeny tomuto zákroku odhadem další 2 milióny, což činí neuvěřitelných 6000 dívek a žen denně! Tato děsivá čísla se snaží snížit již mnoho let řada organizací bojující za práva žen jako například Terre des Femmes, Unicef nebo Amnesty International. Všechny rituální obřízky jsou velice odsouzeníhodné protože ženu více či méně zmrzačují hlavně tím, že jí připravují o sexuální prožitek a způsobují nemalé zdravotní problémy. Jsou to především:
Sunna cirkumcize
Chirurgický zákrok, při němž je často odstraněna špička klitorisu (v podstatě smí být ale podle výkladu islámského učení, kde je tato obřízka předepsána, odstraněna jen předkožka klitorisu přičemž samotný klitoris by měl zůstat nedotčen). Někdy bývá do klitorisu jen vyryt křížek a někdy navíc i odstraněna předkožka. Sunna znamená podle arabské tradice.
Klitoridektomie
Chirurgický zákrok, při kterém je klitoris zcela odstraněn. Někdy bývají odříznuty i malé stydké pysky. Velké stydké pysky a poševní vchod zůstává nedotčen.
Faraónská obřízka
Chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny klitoris a malé i velké stydké pysky. Rána je přitom sešita (někdy trny) tak, že zůstává jen malý otvor, kterým může žena (většinou bolestivě) močit. Ve svatební noc je žena naříznuta. Značné problémy bývají ostatně i při porodu.
Je třeba si také uvědomit, že většina těchto zákroků je prováděna bez umrtvení a často velice primitivními nástroji jako střepy apod. Následkem bývají nejen psychycké újmy, které si žena odnáší do dalšího života, ale mnohdy dlouhotrvající nebo celoživotní záněty končící někdy i smrtí.
Jaromír Rychlík
Deští, deštčku, víš proč je vpravo nahoře to přeškrtnuté sluníčko?!? Zkus ho použít :o)))
...hodně to bolí, bolííí, bolííííííííííí....íííííííííííííííííí.....í íí íííííííí í í íí
ale snad by to bylo v některém případě
zde mezi některými nakoláky
TO řešení......
aby
konečně..........??????????????????
aby konečně......
...se soustředili JEN NA SVOU bolest,
místo aby ji denně zde způsobovali
JINÝM !!!!!!!
proto buď bolest
nebo
výhybka
na
diskuze
www.idnes.cz
www.blesk.cz
www.seznam.cz
nebo
používání privátního mailu!!!!!!!!!!!!
anebo
BOLEST OBŘÍZKY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hele, bísko, nechceš jít prudit s těma hovadinama zase o server dál ? !!!
Petr Staš: Jak jsme nechápaví! (Lukáš 24,13-)
25. prosince 2004
O Vánocích se hodně mluví o tom, že Bůh přišel na Zem jako dítě. Nepřišel jako superman, jako mimozemšťan – predátor v létajícím talíři, ale jako malé zdánlivě bezmocné dítě Ježíš. Přemýšleli jste někdy o tom, co tím chtěl Bůh naznačit? Pán nám i jinde v Bibli říká, že máme být jako děti. Potkal jsem nedávno svého známého, který měl vlasy vystříhané do šachovnice. Změnil jsem image, řekl mi. Pán Bůh nás ale chce změnit jinak, uvnitř. Kupoval jsem starší auto a vypadalo úplně skvěle, až doma v garáži jsem zjistil, že jde jen o nalepenou lepenku přes rezavé plechy. Bůh nechce takovou chatrnou proměnu. Chce změnit naše srdce. Zamysleli jsme se v těchto vánočních dnech plných nákupů, darů a hodování, jaký byl ten minulý rok, jak jsem Pánu Bohu nechal měnit mé srdce? Image nestačí.
Jel jsem z Lubů a měl jsem z úsporných důvodů přiškrcený ventil na plyn do motoru. Auto přesto jelo. Ale jak ubýval tlak v nádrži, protlačil méně plynu a v jedné zatáčce se auto zastavilo. Zastavil také jeden řidič a poradil mi: vyměň motor. K čemu je mi auto, když je špatný motor. K čemu je mi moderní image, když mé srdce je prázdné.
Lukáš 24,13-27. Ježíš projevil zájem o učedníky, kteří nerozuměli tomu, co se s ním stalo. Ježíš je nám blízko a má velký zájem na tom, abychom mu porozuměli. A svých učedníků se ptá, aby se sami snažili najít správné vysvětlení. Od 20. verše Kleofáš vypráví Ježíšovi, kterého nepoznal, jednu zkušenost s Bohem za druhou. Dokonce ani to, co prožily ženy s anděly u prázdného hrobu, mu nestačilo k tomu, aby se radoval. A Ježíš mu a jeho druhům odpovídá: Jak jste nechápaví!
Proč nebereme Boží zaslíbení vážně? Proč jsme tak nechápaví? Je to tím, že přemýšlíme srdcem, které není obrácené. Abychom chápali nebeské věci, radí nám Ježíš jako Nikodémovi: Musíš se znovu narodit. Učedníkům kolem Kleofáše Ježíš trpělivě znovu vysvětluje vše od Mojžíše a dává se jim pochopit. Pán Bůh chce i dnes, aby všichni lidé pochopili, proč se narodil na tuto Zem, proč za hříšné lidi zemřel a byl vzkříšen. Jsme jako ti učedníci, zmatení, kteří jdou do Emauz a nechápou, co kolem nich děje. Sestry, bratře, uznejme, že jsou věci, které v díle našeho Pána v našem životě a okolí nechápeme. Lukáš 24,32. Nechme se Kristem vést, aby naše srdce znovu zahořela. Dovolme mu, aby šel s námi a začal nás sám vyučovat a budeme prožívat úžasné, velmi krásné věci.
Bůh je velký, je tak velký, že rozumí i dvěma učedníkům jdoucím do Emauz, že rozumí i tobě a jde s tebou kus tvé cesty do Sokolova, na Březovou, do Kraslic. Přijměme jeho oběť a radujme se z toho, že máme tu jistotu, že Bůh je vedle mě, vedle tebe a je ochoten převzít můj i tvůj život do svého silného a moudrého vedení, odteď až do věčné radosti.
Amen