Do cyklocompu zadávám různé pevné parametry. Computer pak vypočítává automaticky také kalorie. Zajímalo by mně, jestli bere v ohled i průměrnou rychlost v daném úseku, nebo prostě jen kilometry.
( Kdyby jen km, znamenalo by to stejnou spotřebu kalorií při jakékoliv rychlosti - tedy i jízdu krokem, ne?)
V obyčejném compu jsou kalorie vždycky jen orientační. Rozhodně se tam nezobrazí, jestli šlapeš do kopce nebo jedeš po rovině. Je to spíše v závislosti na čistém čase jízdy - je to podle různých dietologických tabulek, kde je přibližně spočítáno, kolik kalorií tělo spálí za určitou dobu jízdy. Pokud si do compu zadáváš nějaké tělesné údaje, pak to může být trošičku přesnější, ale stejně je to "plus/mínus autobus"...
Shodou okolností jsem - po značném duševním vypětí :-) -právě nastavil hodnoty v kompjútru Cateye Velo 8, má rovněž ty "kalorie" - liší se od skutečně spotřebovaných kalorií, je to naprosto podružný a nevím proč na počítač daný údaj.
To je pro blondýny, ty podle toho poznaj počet ujetých km... :o)))
v návodu k tomuto compu je tabulka, podle které se spotřebované kalorie počítají.
Podle obyčejných dietologických tabulek je to asi takto
při jízdě 9 km/hod = 100-200 kcal/hod
při jízdě 15 km/hod = 200 - 400 kcal/hod
při jízdě 20 km/hod = 450 - 500 kcal/hod
Víc jsem nenašla - asi se vyšší rychlost u tlusťošek nepředpokládá :o)))
V compu ale budou údaje nižší (asi poloviční) - nějaké procento musí být sraženo, nešlapeš stále a občas se prostě jen tak vezeš bez jakéhokoli výdeje.
A to ještě pro 20km/h potřebuju na rovině s MTB 80W, se silničkou 68W a s lowracerem s tailboxem jen 43W výkonu. (Lowracer jen pro zajímavost, žádný výrobce u nás prodávaného tachometru nepočítá s lehokoly.) Pokud bych nevážil 62kg ale třeba 95kg, vzroustou ta čísla na 100, 87 a 59W.
Takže je vidět, že u takového Cateye Velo 8, který se ptá jen na obvod kola, můžou ty kalorie mít chybu klidně sto procent, možná i bez použití lehokola. Osobně mě celkem vadí, že to tam cpou - platím za funkci, která na nic není. A jiný tachec stejného poměru ceny a schopností neznám (nebo jsem nenašel když jsem naposled kupoval tachometr).
A to si vezmi, že u jiných výrobků platíš za takové "funkce" které sice použiješ a přitom by měly být samozřejmé ;-)
Kdysi jsem v OBI či něčem takovém viděl cyklokomp asi za 200,- a měl psáno něco kolem 20-ti funkcí. Když jsem si to pořádně prohlédl, tak mi ty počty nějak nevycházely a tak jsem došel k názoru, že tam budu muset připočítat ještě zapnutí, vypnutí, vyndání a zandání do držáku na řídítkách...;-)))
A nezapomeň na montáž držáku a čidla - to máš hned 2 funkce :o)))
Je to tam úplne zbytočné, radšej tam mohli dať otáčky alebo niečo iné. Tie kalórie nemajú žiadnu výpovednú hodnotu.
ke tvé otázce: také jsem to zkoumal, zdá se, že pri vyšší prum. rychlosti to napočítá více ... je to ale asi jen relativní, nejde pak snad zase o kilometry, ale čas v té rychlosti
To je fakt, nakonec i kdyby byl udaj o spotrebovanych kaloriich 100% presny, stejne by byl nanic, kdyz si nikdy clovek presne nespocita, kolik kalorii do sebe naopak vpravil: "Jak byl ten rizek velky? Z krkovicky nebo z kyty? Stredne prorostly nebo vic?" :o)
Super by bylo mit meric vykonu ve wattech, ale holt nam to nikdo nezaplati jak profikum...
No tak na kalorie si to přepočítat dovedu, ale s wattama bych byla out.
Já jen vím, podle vyštření laktátu, že nohama utáhnu 200 wattů a chcípnu :o)))
Nebere v úvahu ani rychlost, ani kilometry.
Kalorie počitá podle srdečních stahů a na základě tvojí hmotnosti přepočítá nějakým koeficientem. Vychází se asi z nějakého zprůměrovaného borce a z předpokladu, že při jednom stahu srdce vykoná tělo určitou práci.
Průšvih je, že výpočet vůbec nebere v úvahu tvoji trénovanost ani to jestli jseš "vysokotepec" nebo "nízkotepec". Zatímco někdo jede 30km/hod při 150 tepech, jiný až při 160 tepech. Pokud mají stejnou hmotnost vykonají i stejnou práci a spálí stejné množství energie. Ovšem tepák vypočte každému jiný počet kcal.
Nevím jak je to u cyklokompu, ale univerzální tepák nebere v úvahu ani typ sportovní aktivity (běh, kolo, plavání ....).
Na kole s čím větší námahou jedeš, tím vyšší máš tep a tím více energie spálíš. Můžeš klidně jet do kopce 10km/hod s tepem 170 a budeš spotřebovávat víc energie než po rovině při 30km/hod a 150 tepech.
Jasně, pokud máš comp s puslmetrem...
Mimochodem, pulsmetr opravdu načítá kalorie přesněji, protože tam mám zadané aerobní a anaerobní prachy.
Chceš tím naznačit, že existují i cyklokompy, které počítají kcal bez sledování tepu?
K takovým přístrojům je jako příslešenství zřejmě dodávána věštecká koule, která dokáže rozlišit jestli jedeš z kopce, nebo do kopce, po větru, nebo proti ....
Jestli tepák bere v úvahu i prahy nevím, ani mě nenapadlo to zkoušet, příjde mi to jako další nesmysl. Prahy se nastavujou podle laktátu. Jo kdyby tepák šlo nastavit podle změřeného výkonu při určitém tepu, to by asi bylo o něčem zcela jiném.
Na mě Polar vyplivne kcal a dlouhodobě mám vysledováno, že je to hodnota zpřažená s průměrným tepem.
Jj, řeč je právě o obyčejných compech, které nemají pulsák a přesto je jednou z hodnot uveden stav kcal :o)))
Aha, takže tady debatíme o ničem. Takovej údaj nemá smysl sledovat natož o tom krafat na foru :-)))
To ale tazatel netušil :o)))
Tazatel chtěl prostě vědět, jak comp vypočitává údaje, které nabízí - nic víc nic míň. Pro někoho je to nezajímavé, někdo potřebuje přesnost a pulsmetr, někdo jako já, se jen orientačně informuje.
Nejsi první, kdo byl informován, že je to na tom kompu na nic, už se mě na tohle ptalo víc lidí. Asi to fakt má nějaký význam pro ultrarekreační jezdce, kteří si vzali do hlavy, že během dovolené zhubnou, nebo tak něco, protože jim to ukáže jistý rozdíl mezi deseti kilometry jetými pomalu a deseti kilometry jetými rychle, ale oni po dovolené stejně zas přiberou, tak je to fuk.