Všeobecné krátké technické dotazy a poznatky, které asi nevyjdou na celé téma a pro které to téma nemá smysl zakládat.
Prosím o technické dotazy, odpovědi a připomínky, poněvadž to patrně někdo bude i později procházet a hledat. Tak ať to nemá zaplevelené osobními sděleními jednotlivců.
Protože to vypadá že začínáme nepopsaný list, rád bych připomněl že se objevila varianta dvoustupňové planetovky s názvem Classified Powershift.
Jedná se o promyšlený produkt v podobě zadního náboje, který je na planetu poměrně lehký, a počítá s kooperací kazety a přehazky.
Výhoda spočívá v absenci přesmyku a lepší aerodynamice, plus možnosti řadit v tahu.
Klíč je v direkt těžkém převodu.
Nevýhoda je papírově neviditelná, což je závislost účinnosti na přenášeném krouťáku, jejich deklarovaná účinnost je na ozubený převod až moc cool.
Ale po 100 letech je opět planetovka v závodní cyklistice, a vypadá že úspešně a to je co říct.
Kdyby někdo tenhle produkt jezdil, tak sem s tím!
;)
Totok?
https://www.youtube.com/watch?v=UFMhUYoqFyc
Tak jupí, nový kotouč konečně dorazil, trvalo mu to pouhých 14 dní!
https://www.nakole.cz/diskuse/30564-technicke...
Zas TAK mě to mrzet nemusí, protože se od té doby posralo snad všechno co mohlo a prakticky jsem nevyjel, ale do budoucna jsem zvědav na účinky 203mm kotouče :-)
Ty věšíš trika za zadní kolo? Máš to zavěšené komplet nebo nějak "očesané" na čumáku?
Tak jsem to deska byl dneska zajet.
Ty hubené nožky dostaly fialový přeliv, ale vzhledem k tomu že si na příslušném kopci teprve sedaly destičky, těžko říct jak moc je výsledek odolnější proti přehřátí.
Co je určitě příjemné, brzda je citelně ochotnější brzdit a i dávkování je příjemnější. Docela se to posunulo směrem k hydraulice na druhém konci stroje, člověk za to nemusí tak rvát a spíš jen ovládá. Hydraulika to samozřejmě sama od sebe není, ale přiblížilo se.
Jelikož mi nehrozí, že bych při parkování kola do stojanu tu obludnost ohnul, píšu si jako závěrečné poučení, že kotouče větší skutečně lepší...
Nyní vyhazuju rok starý bezdrátový tacháč Sigma 14, protože přestalo komunikovat čidlo s tacháčkem. Kolečko baterie 2032 za to nemohlo, čidlo cvakalo a modře problikávalo, tacháček občas protočil číslo a tak jsem nakonec na 70km trase ujel asi 400m... Jak ověřit, co z toho je blbě, to už jsem studovat nechtěl a koupil dráťák. Ten ostatně koupím ještě jeden a nastavím na kadenci, bo Bára2 tu někde spočítala nastavení pro toto.
Pak jsem měl zážítek s celoprsťákovýma rukavice Force za zhruba 400Kč, kdy po celkem 3 dnech používání, to je zhruba 20 hodin na rukách, jsem jako rezignovaný bůmr nasadil brýle a vytáhl šití a na těch dvou rukavicách po 20hodinách pooužívání jsem přešil ručně odhadem 40cm stehů. Ano ano, 40cm stehů, protože nelícovali ty celkem přesně nařezané díly a steh vedl v poslední desetině milimetru látky. Takže jakmile jsem musel sundávat rukavici, tak povolila nejen poddimenzovaná nit. Jako v rukavicách se ty mobily zrovna ovládat nedají. Netrčet mokrý v hamace v poli a nepotřebovat je, tak jsem je šel hlasitě reklamovat.
Ta představa, že by se mi takto rozpadl můj papouškovský převelek na cestách, nechcu domýšlet, co by to bylo za trapas.
Tady máš odkaz na ten kadencoměr :-)
https://www.nakole.cz/diskuse/25454-cadence...
Fungovalo to a chvíli jsem jezdila se dvěma měřákama na řidítkách (je to o pár příspěvků níž v odkazované diskuzi).