Jízdní kolo je pomalá smrt planety. Generální ředitel Euro Exim Bank s.r.o. přinutil ekonomy přemýšlet,když řekl:"Cyklista je katastrofa pro ekonomiku země.Nekupuje auta a
nepůjčuje si na ně peníze. Neplatí pojistky. Nekupuje palivo, nevystavuje auto potřebné údržbě a opravám. Nepoužívá placené parkoviště. Nezpůsobuje závažné nehody. Nevyžaduje
více pruhů dálnic. Nestane se obézní. Zdraví lidé nejsou pro ekonomiku užiteční. Nekupují léky. Nechodí do nemocnic ani k doktorům. Nic nepřidávají k HDP země. Naopak každý nový
obchod McDonald vytvoří nejméně 30 pracovních míst pro: 10 kardiologů, 10 stomatologů, 10 odborníků na stravu a výživu, a také evidentně pro lidi, kteří pracují v samotném
obchodě". Vybírejte pečlivě: cyklista nebo McDonald? Tohle stojí za zamyšlení.
PS: Hm, a chodci jsou ještě větší hajzlové. Ti si ani to kolo nekoupí":-)
Částečně to pravda je, protože automobilový průmysl žene ekonomiku vřed a lidé bohatnou, jedno auto na rozdíl od kola živí mnohonásobně líp a víc lidí :-)
Právě že částečně. Jak víme že to řekl ten člověk který je uveden. Facebook byl plný podobných citátů. Co kdo řekl, ale jestli je to skutečnost nebo jen koláž obličeje s psaným textem s chytrou myšlenkou se nepozná.
Do toho to nahrává konspiračním teoriím o zlořádu světa v náručí iluminátů kteří to mají dobře spočítané a vymyšlené jak s lidstvem zametou.
Takže co nám tím chtěl básník říci?
Nic zásadního, jen pobavit
Témata uváděná velkými písmeny a okořeněná mnoha tečkami a vykřičníky nemám ráda. Asi zamknu:-))
Hmmm, to mi přišlo už ráno mailem.
Příjde mi to spíš smutné, že mnoho lidí opravdu vidí prosperitu v tom co nejrychleji měnit suroviny na odpad. :-(
Nesmí se to brát tak vážně, prostě se jen někdo bavil a chtěl pobavit. Tohle také mělo bít v jiném, správném tématu :-)
No jo, fuj fuj ostuda
Pan Klaus by s tím jistě souhlasil. Z čistě ekonomického pohledu má asi pravdu. Je otázka, zda tenhle pohled o prosperitě z pusté výroby a plundrování všeho je i v součastnosti ten správný.
Zatím určitě a ještě mnoho let bude. Je to podstata lidstva mít se dobře a stále líp a to bez výroby a produkce a nakupování nejde.
No třeba ten Green Deal s touhle koncepcí docela silně houpe, což je také důvod, proč ho mnozí nenávidí.
To ano, ale to je jen tlačené politické rozhodnutí, které prozatím způsobuje jen a pouze chudnutí lidí a omezování hospodářského růstu. Je otázka jak dlouho to lidi budou chtít snášet.
Tak jistě, lidé typu Klause z toho mají pupínky. Mladí lidé si už myslí něco jiného. Naše generace se k asfaltu lepit nebude. Mladým to nedělá potíže. Tohle je otázka generačního střetu.
Nadšeným mladým svazákům v modrých košilích po roce 1948 také nedělalo potíže usilovné budování socialismu. Hospodářské dopady pocítili hned několik let poté. A dusily je celý jejich produktivní život.
Paradoxem dnešního zeleného zchudnutí bude nedostatek prostředků na všech úrovních na drahá ekologická řešení, částečný návrat k levnějším, zhoršení životního prostředí.
Doporučuji ti k přečtení a zapamatování 4 díly o korporátním novosocialismu od Miloše Kubánka. Tady je první díl:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/doba...
Dnes publikoval třetí díl, příští týden bude poslední.
Z toho by měli mít pupínky nejen "lidé typu Klause", ale každý normální člověk, kterému záleží na jeho potomcích. Pokud tě ale korporátní novosocialismus, jehož je Green Deal nedílnou součástí, přitahuje, tak můžeš dál snít o nerůstové společnosti...
Potíž je v tom, že fyziku nepodplatíš. Můžeme si žít svobodně, zapomenout na greendealy, nenechat si nutit žádná politická rozhodnutí a v klidu si bohatnout, akorát potom narazíme na tvrdé limity. S ekonomikou nám dost zamává, až lidi ze subtropů místo vyvážení ropy vyrazí na sever s tanky a atomovkami, protože u nich už kvůli horku a suchu nebude k žití...
Přiznávám, že nevím, jak humánně a demokraticky přinutit celé lidstvo ke koordinované záchranné akci.
Tím, že budeme podobně chudí jako oni? Jo by by dávalo smysl :-)
Proti touze mít se dobře asi nelze nic namítnout, ale čím dál víc si myslím, že honba za HDP a nekonečným růstem, ani ostatní ekonomické ideály k blahobytu nepovedou.
Nejvíc mi vadí, že výrobce nic nemotivuje vyrábět věci kvalitní, aby vydržely a šly jednoduše opravit. Nevyplatí se jim to, trh by se nasytil a nebylo by už co prodávat. Tak raději produkují šunt, ze kterého je během pár let odpad.
A úplně nejvíc mě tahle strategie štve u mobilů, kdy hardware je funkční, ale znepoužitelní to software (absence aktualizací)...
Ruka trhu tohle nevyřeší, finančně se to vyplácí a HDP roste.
Lidstvo mi připomíná roj kobylek. Teprve když se přemnoží a všechno sežerou, zjistí, kam to vedlo. :-/