Jindra Širavíkovi - Nakole - 21/8/2015
Jinak, kromě výše uvedené knihy ruské autorky doporučiji i rozhovor Ludka Navary s Michaelem Romancovem o Rusku, vyšlo v dnešní Mf Dnes, hned na první straně: "Ruská propaganda funguje líp než v roce 1968".
Bohužel, stejně jako tehdy, i dnes jsou mezi námi vlastizrádci a kolaboranti, kteří jsou ochotni šířit proruskou propagandu a lži, a neštítí se ani takové podlosti, jako zneužívat cizí identitu.
Proti takovým je třeba se bránit, byť jen tím, že jejich lži rázně odmítneme a jejich pravou identitu odhalíme.
25 let po válce by byli nepředstavitelné, aby někdo veřejně obhajoval nacionálně socialistický režim a bagatelizoval neno zpochybňoval zločiny nacionálních socialistů.
Pořád si říkám, kde se stala chyba, že nepoučitelní a fanatičtí komunisté mohou beztrestně vypouštět ty svoje jedy, indoktrinovat mládež a zasírat taková fóra jako je zdejší. Nevím, zda-li je trestné a postižitelné, vydávat se veřejně za jinou osobu a jejím jménem vystupovat, ale pokud ne, v každém případě je to hanebně.
Taky mi furt nejde do hlavy, proč ty, celkem normální chlap, na tyhle špeky skáčeš a jsi ochoten za takového pazdráta kopat.
No, co na to odpovídal on, Polutruk a ostatní místní rusobijci, to si najděte....
Domnívám se, že ty vaše žabomyší války byste si mohli řešit jinde, než tady. To je pro lidi, které zajímá dění kolem kol a ne ty vaše šaškárny !!!!!
Nemyslím si, že když mě vytrvale a systematicky někdo uráží a nazývá "proruským" a dokonce vyslovuje, že snad jsem za "proruské postoje" placen, že to je "žabomyší" válka.
To je celkem vážné veřejné obvinění.'
Paradoxní je, že to dělá duševně chorý jedinec, který v roce 2015 lezl rusákům veřejně do prdele, a za mé hodnocení ruusáků mě veřejně peskoval.¨
Tak pro připomenutí, víš.
Jen malou poznámku - tehdy jsi psal o Rusácích v podstatě to samé, co teď píše PepikW.
Dneska mu za to nadáváš do politruků.
Jestli byl VerAetatis opravdu ruský agent, nesmyslná arogance vůči němu se ti očividně vymstila, neměl jsi na sebe upozorňovat.
jo, Politruk tehdy byl taky s rusákem...
jako ty....
důkaz?
tady je
Jedná se o osm let starou záležitost, to za prvé. Za druhé jsme byli "s Rusákem", protože ses k němu choval arogantně a ne proto, že bychom zde chtěli ruskou propagandu.
Dodnes tvrdíš, že sem ten Rusák přišel, aby ji tu šířil.
Pravda je taková, že sem přestal dobrovolně přispívat hned poté, co se s tebou setkal v Praze a obhájil svoji češtinu.
Napsal celkem 314 příspěvků, ruskou propagandu tady nikdy nešířil, zatímco ty už to děláš osm let dost nestydatě.
Celkem máš na svém kontě skoro padesát tisíc příspěvků a devadesát článků - o tvé pracovitosti a vlivu na tuto diskuzi to mnohé nasvědčuje, skoro by se dalo říct, že je to profesionální výkon.
ke korespondenční volbě.. názor ústavního právníka.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ustavni...
Jak jo - autor těch myšlenek je povolání ústavní právník. V tomto smyslu to "názor ústavního právníka je". Ale v zásadě měl hlavní výhrady stejné jako lidi tady - zda to máme těm "cizákům" zjednodušovat. Z hlediska ústavnosti žádný problém neřešil.
Ústavní právníci se neshodnou.
Protože jsem včera jel 10 hodin autem, měl jsem čas to poslouchat.
To, že "tajnost" volby není u korespondenčního hlasování možno zachovat - tak to potvrzují všichni ústavní právníci.
Ale jsou tací, kteří tvrdí, že "přednost má ústavní právo našich občanů v cizině volit".
Kdybych s nimi chtěl polemizovat, řekl bych, že i našim krajanům neupírá právo volit, mohou zajet na zastupitelský úřad v dané zemi a své právo vykonat. Že to mají daleko? No, a co?
Vidím jiné nebezpečí.
Když mohou volit korespondenčně v cizině, proč ne u nás? Proč má někdo někam jezdit, když může být na chatě a volit dopisem? Není tohle nerovnoprávnost?
Tak se ozvou, a posléze se právo volit korespondenčně rozšíří na všechny občany ČR a tam už tedy vážně riziko možné manipulace je velmi vysoké.
Tedy, volil bych bezpečnější řešení, a kdoví, jestli ne levnější. Umožnit přímou volbu třeba i na konzulátech, když jsou ambasády daleko. Ale vždy za plentu, do urny, po kontrole dokladů.
Určitě všichni?
Právnicky je "tajné hlasování" chápáno jako protipól k hlasování "veřejnému", kde zvedneš ruku a všichni to vidí.
Tj. tajné primárně znamená, že nikomu nemusíš říkat, jak jsi volil a že hlas nejde ani zpětně přiřadit ke konkrétní osobě. Neznamená to, že bys o tom, jak hlasuješ, nikomu říct nesměl.
Hele, nebudeme slovíčkařit.
Když jseš za plentou, nikdo neví jak si hladoval, a b tom je ta "tajnost" že jo. Jestli to někomu řekneš nebo ne, je tvoje věc.
No však právě. Takže proč by to nebyla "tvoje věc" i u korespondenčního hlasování?
Protože za plentou je jasné, že si tam sama. Nikdo ti nekouká přes rameno co děláš, případně tě nenabádá vidlema píchnutejma do zad, jak se správně zachovat a je jasné že ty jsi skutečně ty. U korespondenční volby z toho není jasné nic.
To je hypoteticky asi možné, že nějaký domácí násilník donutí svoji rodinu volit podle něj nebo naopak žena svého podpantofláka, ale přijde mi to řádově menší problém než odpírat volbu lidem co prostě nemohou být doma nebo cestovat do i tisíce km vzdáleného volebního místa.
To je prostě zástupný problém tlačený příznivci ANO a SPD = proruskými dezoláty, protože jim je jasné že lidí pracující a žijící v zahraničí nebudou jejich voliči.
Za plentou sice jsem sama a je jasné, že jsem to skutečně buď já nebo někdo, kdo mi ukradl občanku.
Co se dělo předtím není jasné vůbec - a že se v tomto směru hromadné manipulace dělají, je celkem známé.
Ať už v domovech důchodců "babičko, tady máte lístek a sem ho hoďte", tak ve vyloučených lokalitách stylu "pivo zdarma každému, kdo po volbách přinese nepoužitý hlasovací lístek toho a toho".
Tady lítají řádově úplně jiné počty voličů než které by snad bylo možno poshánět po seznamech ambasád celého světa.
Je patek, těžký týden?
Zamysli se proč to není stejné. Dás to.
Lidé, co budou volit korespondenčně, jsou rozeseti po celém světě.
Nejedná se o organizovaný zločin, je to něco úplně jiného, než volby v Chánově.
Pravděpodobnost, že bude tento způsob volby hromadně zneužit ze strany voličů, je nulová.
Snadnější, efektivnější, bezpečnější a mnohem levnější nákup hlasů v domácích vyloučených lokalitách, než u našich občanů v zahraničí.
Píšu to níže, ale to Pacient neregistruje.
Problém vůbec nejsou naši krajané, problém nastane, až někdo pochopí, že tohle je dobrá cesta, jak volby zmanipulovat, a prosadí, v zájmu rovnosti - když mohou našinci v cizině - tak proč nen našinci doma - korespondenční volby u nás doma.
A to se může stát velmi brzy, tedy hned po příštích volbách, protože za Prchala to u Bureše vzala Markéta Adamová- Pekarová, a dělá mu grátis marketing a nahání voliče, takže až to Bureš vyhraje, dotáhne tenhle paskvil do konce.
Zavede se "korespondenční volba" doma, a pak už jen půjde o to, koupit dost obálek, a v těch vyloučených lokalitách to fakt bude i levné, tedy pro Bureše.
Pouštíme džina z láhve.
A teď si představ kdybY někdo chtěl uzákonit elektronickou volby přes internet jako už dnes mají některé země a funguje to tam a nejspíš žádný problém nemají. To by odpůrce korespondečního hlasování asi trefil šlak a Okamura by trhnul světový rekord v plácání blbostí
Má to jen Estonsko, ne "některé země".
Samozřejmě, to už je průser grandiozní.
A všechno k tomu spěje. No, my si užili skoro celý dospělý věk v něcem blízkém demokracii, pokud mladí chtějí zažít totalitu, nemáme sil jim v tom bránit. Ať si to užijí
no neboj, on ten internet bude bezpečnej už taky jenom chvilku...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika...
Říkam to, Papírníková, co se známe od dětství, mi u voleb kontrolovala občanku, tak to má být. Hezky analog, žádnej digitál :-)
Nevím, zda už to někdo zmínil, jako rozumný argument proti korespondenční volbě vnímám obavy, že ještě víc rozdělí společnost a dezolátům umožní odmítání výsledků voleb, nebo dokonce pokus o násilné převzetí moci, jako se to stalo v USA.
Na druhou stranu je fakt, že dezoláti si vždycky nějakou záminku najdou, tak si myslím, že nemá smysl jim ustupovat, dřív nebo později to zkusí stejně, i bez korespondenční volby.
No, upřímně řečeno - nebýt těch obstrukcí opozice, tak si toho podle mě prakticky nikdo nevšiml a bylo to každému jedno.
ANO sice mělo prosazení distačních voleb ve svém volebním programu a nemýlím-li se, sám majitel pro to horoval ve "své" knize... kdoví proč se jim to najednou přestalo hodit. :-)
Agent Bureš se přese vyznačuje tím, že žádný vlastní názor nemá. On má jen takový názor, ze kterého kouká momentální zisk.... Což vůbec nevylučuje, že za 5 minut bude horlivě hlásat něco zcela jiného.. když to bude sypat.
Za mě tajnost je právo, a pokud se jí hlasující vzdá, aby mohl hlasovat distančně, je to jen jeho volba, pokud mu to vadí, stále může hlasovat prezenčně nebo nehlasovat.
Navíc nevidím důvod proč by ta tajnost nešla zaručit. Nečetl jsem navržený postup, ale třeba na sčítací úřad přijde obálka, ta se rozbalí. V ní bude obálka s identifikací voliče, třeba přes nějaký kód získaný přes identitu občana. Úředník to ověří v systému i to, že ještě nehlasoval, zaznamená že hlas dotyčného byl zaevidován a obálku rozbalí, v ní bude další čistá obálka a ta se hodí do bedny. Nakonec se hlasy z bedny standardně sečtou.
Já osobně bych uvítal aby se dalo hlasovat mimo bydliště i v rámci ČR. Prezidentské a parlamentní volby řeší voličský průkaz, ale u komunálních a senátních to nelze, takže v posledních komunálních sem nehlasoval, byl jsem na chalupě 200 km daleko a zrovna přijeli v Pátek odpoledne příbuzní, které málo vídáme, tak jsme volit nejeli. V podstatě by mi stačilo aby se dal i v tomto použít voličský průkaz a hlas byl schopen přijmout a zpracovat libovolný okrsek.
V tomto směru o tajnosti nejsou pochyby. Ale některým odpůrcům jde o to, že dotyčného může někdo doma vidět, co do té obálky dává, když tam není ta volební komise, která dohlíží na to, že jde za plentu.
Kdo trochu tuší, jak v leckterém domově důchodců probíhají volby do přenosné schránky, asi tohle moc řešit nebude.
Mě ta povinnost chodit za plentu vyloženě popuzuje, já to beru jako svoje právo, ale nikoliv povinnost. Každé volby si přeju aby tam byla na plenty fronta abych měl důvod to strčit do obálky přímo před komisí a rychle to hodit do urny, co by dělali, jestli by přeskočili tu školní lavici za kterou sedí aby mi v tom zabránili.
Tajnost beru jako ochranu před snahou vítěze perzekvovat ty co volili proti, řešit kdo to uvidí doma je fakt k smíchu
To je právě ta ochrana tajnosti, víš.
Když někoho podplatíš nebo jinak přiměješ, aby hladoval tak jak ty chceš, jak psala Ifča, sebereš ku hlasovací lístky a hlídáš, aby si nevyzvedl novou sadu - to technicky lze - neuhlídáš, jestli za tou plentou ten tvůj lístek do obálky vložil, nebo ho zahodil.
Pokud bude chůze za plentu dobrovolná, můžeš pohlídat, aby za plentu nešel. Ale když musí, ztrácíš nad jeho hlasováním kontrolu.
Povinnost jít za plentu je proto naprosto nutná.
U nakoupených hlasů mají téměř úplnou jistotu, že je dotyční do urny hodí. Zajímá je stokoruna na ruku, nezajímají je samotné volby, ani co je na papíru a důsledky jejich volby. Neprodávají svůj hlas, svoji volbu. Prodávají svoji účast.
"téměř úplná" není úplná, a ani ty a ani já a ani nikdo na světe neví, jestli ten zaplacenej to za plentou hodil nebo ne.
Pokud za plentu nebude muset, nebude to "téměř úplná" jistota ale "úplná". Tak to slůvko "téměř" by se neznažil nějakým blbým nápadem, jako že někoho prudí že mlusí projít za plentou, odstranit.
Ti nakoupení, co byli vidět v reportážích, jak se po volbách domáhají přes média své stovky, nebudili dojem schopnosti natolik sofistikovaného uvažování. Ti tam šli pouze za stovku něco vhodit.
I kdyby to ojediněle někdo zkazil, finanční ztráty jsou zanedbatelné.
Přesně. Dokonce i kdyby to bylo naopak a "zkazila" by to většina. Když si po stovce koupí tisícovku dežů, tak i kdyby poslechnul jen každej desátej, pořád to bude stát méně než náklady na "zmanipulování" jediného voliče v cizině.
Aha, takže místo snahy tomu zamezit, tomu půjdeme naproti?
Fakt, lidi jsou nepoucitelní,chcete totalitu, budete ji mít
Jo a válku na vás/na nás, abyste poznali, co je bída ...
No, i to možná přijde, leckomu se po ní stýská :-)
Ale ne, je to celkem truchlivé pozorovat, že fakt dějiny jdou po spirále, jak se to opakuje, vrací, dělají se stále stejné chyby, ovšem o každou periodu výš se lidi dokáží mordovat a trýznit mnohem efektivněji a ve větším měřítku
A nemůžeš vůbec nic dělat. Věci které jsou zjevné, očividné a nesporné jsou přehlíženy a ignorovány, a vše je odsouzeno k trvalému opakování.
Já to nezažil, ale slýchal jsem vyprávění, že i za komunismu šlo jít s lístkem za plentu, ale prý byla vždy umístěna tak, aby všem bylo jasné, jaké problémy by si tím způsobili...
Takže v tomhle asi má logiku posílat tam lidi povinně, aby to opět nesklouzlo k tomu, že je to sice právo, ale slušní lidé hází lístek rovnou před komisí...
Do komunismu jsme se naštěstí nedostali, protože tam mělo platit populistické "každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb", ale v ostatním máš pravdu. Využití záplentí vyvolalo znepokojení členů volební komise (vlastní zkušenost).
Pořád ale ten člověk musí hodit lístek co dostal, nebo nic, nemůže volit podle sebe, takže o čem se tu bavíme?
No to je dost zásadní, jestli hlasuješ pro někoho, nebo tvůj hlas propadne, to je safra zásadní....
jestli nechápeš o čem se bavíme, je to škoda
Ovšem volit tak, jak chci nebo si smět vybrat mezi možností volit tak jak chce někdo jiný nebo nevolit vůbec, je o dost zásadnější.
To je tedy argument proto, abychom resignovali úplně?
Tedy koupenému Dežovi sebrali tu šanci alespon s gádžem vyjebat a ten hlas tam nehodit?
Nějak nechápu, o co tu jde Zrušit povinnost jít za plentu a tak Dežo to tam bude muset hodit? Nebo dokonce dát někomu šanci hlasovací obálky od Dwžů nakoupit a nastrkat si tam sám co potřebuje?
Jo, jasně, funguje to jinde, tak u nás taky bude :-)
Takhle - co řešíme? Volby a jejich zmanipulovatelnost nebo jednoho konkrétního voliče?
Ano, pokud tu bude jeden konkrétní člověk, kterému se někdo jiný rozhodne vnutit svoji vůli, tak při využití všeho, co mu možnosti za plentou dávají, může se tomu vzepřít aspoň do té míry, že tam nehodí nic.
Zatímco pokud půjde o korespondenčního voliče, za kterým někdo přijede do zahraničí a bude mu u něj doma držet pistoli u hlavy, dotyčný už jinou možnost než poslechnout cizí vůli nemá.
Nicméně to první se může teoreticky dít (a zřejmě i děje) v tisícovkách případů, a to zejména v sociálních skupinách, které moc mozkové kapacity na to vzepření nemají, pravděpodobnost, že se stane to druhé, je naprosto mizivá.
Naprosto zbytečná hysterie.
O žádné hysterii nechť ti není řeč. Ani ten Pitomio ve sněmovně není hysterický ale klidný vychcánek co hraje tu svoji gamesu.
Takže znovu. Manipulace s korespondenčními hlasy v cizině je sice možná, ale zandebatelná, a i kdyby kecali v parlamentu ještě 3 týdny, je to odhlasované a dané. To prostě nastane.
Ovšem u příštích voleb nenastane to, v co někteří doufají, že jim ty hlasy pomohou k volebnímu vítězství. No a alternativa jiná než Bureš tu asi není, takže to vyhraje Bureš, a teď půjde jen o to, jak moc a jak moc bude moci zákony protlačovat kjako to dělají dnes.
A pak tu je potencionální nebezpečé, které bagatelizuješ. Nepůjde o jednotlivce, ale velké skupiny hlasů, které bude možné koupit a použít. A nedělám si iluze, že k zajištění politické moci, která znamená pro lecktéré zdroj velkých příjmů, bude ochota investovat do nakoupení hlasů dost velká. Vždyť kvůli volbám se kupovali noviny a rozhlasová stanice. Tak bych to vůbec nebagatelizoval, nezesměšňoval a nepodceňoval.
A logický argument tu bude: když mohou v cizině, proč ne doma.
Naše vlast je tak malá, že nikomu neupadnou haksny, když si do volební místnosti zajde, i když se najdou blbečci, co nesou úporně, že povinně musí jít za plentu, prostě lidí, co neumí předvídat je celkem dost.
Ok. Ale nadělám s tím prd, protože teď je to ložený, a až vyhraje Bureš, a protlačí to i doma, budu s tím moci dělat taky hovno.
Navíc, když jsme bruselskou gubernií, je celkem šumák kdo bude dělat zemského protektora.
Pro nás jsou teď zásadní tedy volby evropské, jestli budeme zakazovat kotle na dřevo, jestli budeme vnucovat elektromobilitu, o to se teď bude hrát. A i tady nevidím velké šance, protože se zatím neobjevil někdo věrohodný, kdo by spíše než ďůlek hledal ve Strasbourgu poslání.
Jako pankáči za našeho mládí, je to na nabarvit si číro a nastříkat na vrata "no future". Prostě blbců je víc a na tom stojí lidské dějiny.
Jinde jsi psal, že nevolíš, protože tvůj hlas je statisticky zanedbatelný. Několik desítek nebo stovek koupených hlasů též. Co tě vede k tak bouřlivým reakcím?
Desítky hlasů jsou zanedbatelné, desítky tisíc ovšem už ne.
No poznáš to sám, protože k tomu postupně směřujeme. Teď se nic neděje, až bude korespondenční volba uznána pro tuzemsko, už bude pozdě.
Z desítek tisíc by byly prokázané aféry, zneplatnění voleb. Jednotlivé případy uniknou, masivní podvody těžko.
A kdyby unikly, opět by desetitisíce statistiku ovlivnit neměly, když ji neovlivní dnes statisíce nevoličů ignorujících volby.
no, v USA to otocilo totalně výsledek voleb.Aféra byla, ale výsledek platil.
Naivní důvěra.
Srovnáváš jablka se senem- v USA je dost odlišný systém voleb než u nás, to sis mohl ověřit před psaním... ;-)
Já ne, to říkal tvůj premier, Signalista, link na ten článek tu je, tak nedělej chytrýho.
Je dočista jedno jaký je systém, jde o základní důvěru voličů
...nepoznám premiéra ani signalistu a nic nedělám- jeden chytrolín a neomylný tu stačí(a už je- Já to Říkal)... :-/
no, měl by si ho poznat, až ho uvidíš....
nemluv tu jak Babiš, umíš to líp :-)
tady ho máš i stím vyjádřením
https://echo24.cz/a/HUBjY/komentar-balsinek...
....kde jsi přišel na spojení "tvůj premiér" nevím- na to, že pravidelně jakékoliv volby ignoruješ máš dost znalostí o politice i o zdejších diskutérech(i když jsi je nikdy osobně neviděl a nepoznal)a podle toho se i chováš(víc k tomu je jako "hrách....") :-O
Jeden lístek dostaneš od vol. komise snad jen u voleb prezidenta se jmény kandidátů- u parlamentních listy jednotlivých stran(se seznamem kandidátů), z nich za plentou vybereš jeden+ zakroužkuješ tři kandidáty a ten dáš do obálky(pak vhodíš do schránky). Takže nikdo tě nevidí co jsi vybral a dal do obálky- ostatní lístky musíš vhodit do jiné schránky. Nebo u vás se volí jinak?
Máš to krapet pomotaný. U senátních a prezidentských máš na každém lístku jedno jméno. Vybereš a vhodíš, zbytek si můžeš nechat na malování nebo vyhodit. Od volební komise dostáváš lísky až v druhém kole, v prvním ti přijdou domů.
U parlamentních máš na každém listu jednu stranu nebo hnutí, opět vybereš jen jeden a vhodíš, zbytek papírů dáš do sběru. U krajských to krapet složitější a zmatené, tam se vybírají strany i můžeš zaškrtnout i lidi z jiných stran. U obecních záleží na tom kolik se vytvoří kandidátek, tam může být jen jedna a když se k volbám dostaví je jedna osoba, je zvoleno.
....mám za to, že jde hlavně o volby parlamentní, kde "zbytek papírů" musíš vhodit do druhé schránky ve vol. místnosti, aby se nedaly zneužít(a vol. komise je dává k sešrotování)....
Můžeš, ale nemusíš, můžeš si je nechat doma a do volební místnosti si si donést jen lístek se stranou co chceš volit.
Zneužít se nic nedá, kontrolované a počítané jsou jen úřední obálky. Volebních lístků je vytištěno asi dvojnásobek než je počet voličů, těch jsou tuny navíc.
Tam se nic házet nemusí, klidně si člověk může odnést zbývající lístky domů, stejně tak, jako tam už může přijít jen s jedním ůístkem, který si doma ze sady vybral. Může přijít i úplně bez ničeho, celou sadu lístků mu u voleb dají a klidně si ji pak může třeba i celou odnést domů.
Podstatou je, že za plentou vloží jeden lístek do obálky, kterou dostal od komise, a tuto obálku s jedním lístkem hodí do volební urny. Ale klidně může do té volební obálky dát za plentou lístků vic, pak to bude neplatný hlas, klidně ji tam může hodit prázdnou, opět neplatný hlas. Co udělá se zbývajícími lístky je jeho věc.
Bude jim (volební komisi) stačit občanka v mobilu?
Za rok už nejspíš určitě
No, považ, on to do obálky vůbec nemusí dát ten dotyčný, ale úplně někdo jiný.
Pokud jde o tu cizinu, problém to není. Ale jde o salámovou methodu. Příště to budou všichni v ČR. A pak koupit volby bude mnohem jednodušší než dnes.
Takhle to funguje. Buzíci taky nejdřív chtěli registraci, a dušovali se, že to stačí. Dnes chtějí manželství, ale ne jen obřad, se všemi právy. Tedy i adopci dětí. Před lety to popírali, dneska to, že nemohou adoptovat chlapečka berou jako omezení práv.
Tak to bude s tou korespondenční volbou. Projde v cizině, není důvod nepřiznat stejné právo i našincům doma. A je po demokracii. Je dost blbů, co tu svoji obálku za pár piv prodají.
Nejhorší na tom je, že nelze dělat vůbec nic. Prostě tuhle zrůdnost protlačí v cizině, a další krok bude následovat příště. A možna to bude právě ten Babiš, kdo pro korespondenční volby u nás doma bude plédovat.
Odevzdej obálku, jinak si hledej zaměstnání jinde, řekne mistr v Agrofertu.
Prostě pouštíme džina z láhve
Naprosto fabuluješ, že po zavedení korespondenční volby v zahraničí bude tlak na zavedení i v tuzemsku.
Docela bych si tipnul, že to Bude Bureš, který se o to bude zasazovat.
Nefabuluji, domýšlím věci do důsledku. A tohle je realistický scénář, a pokud Ústavní soud posvětí korespondenční volbu v zahraničí, nebude šance, aby zamítnul korespondenční volbu doma. Rovnost práv občanů, ať žijí tam nebo tady, tu nelze zpochybnit.
Na to, že volby trvale ignoruješ, máš neobyčejně obsáhlý přehled(až na volby v USA). :-O
No, nevím. Jsme jeden z mála států, kde korespondenční volbu nemají. Proč by to zrovna u nás měl být "džin z láhve"?
Může to být předstupeň k elektronické volbě pro každého, to nejspíš ano. Ale ke korespondenční i pro tuzemce? Těžko. Ty technikálie s tím spojené jsou poměrně dost náročné - tuzemci se naprosto nevyplatí je podstupovat.
Argument "ostatními státy" neberu.
Chci slyset, jak se zajistí, aby nějaký Bureš neskoupil obálky. Celá Evropa se tváří, že bude jezdit na elektriku. Doufám, že už máš dima elektrofáro....
Ne, tohle není argument.
Je to technicky neproveditelné. Jde o lidi po celém světě. Všechny zjistit, objet a skoupit od nich obálky by byla drahá sranda i pro Bureše.
(Zato nakoupit hlasy doma je podstatně jednodušší a levnější.)
my si nerozumíme.
korespondenční volba u nás doma, je zkratka.
Nevidím to složité ani drahé, nakoupit od nevoličů ty obálky. Myslím si, že bych jich v hospodě za pár piv sehnal dost i já.
Všechny brzdy, které znemožňují manipulaci je dobré využít, protože každá díra, kterou lze zneužít, dříve nebo pozd2ji bude zneužita.
Za banální záležitost, kterou šlo udělat elektronicky, tedy abych odsouhlasil, že souhlasím se započtením odpracovaných let on-line a nemusel jsem na úřad a baba tam se mnou ztratit půl hodiny, tak za tu jste mě kárali, že to je nutné, a důležité, abych tam byl osobně.
I když nejde o nic, jen o ten souhlas, žadné orachy na cestě.
A najednou jste benevolentní v velkem zásadní věci. Důchod vyřídit on line, to by slo zfalsovat, volby ovšem ne
Ale nikdo neuvažuje a nejspíš ani nikdy nebude o zavedení korespondečního hlasování u nás doma, je to jen pro lidi žijící v zahraničí.
Proč myslíš že nebude?
Když to jde ze zahraničí, proč by se to nemělo smět doma?
Protože pro to není ani ten nejmenší důvod. Doma máme volební místnosti snad v každé druhé ulici a vyzvednutí průkazu je otázka deseti minut.
Pro prezidentské a parlamentní volby ano, pro komunální a senátní nikoliv, to bych rád aby se nějak vyřešilo.
Tohle asi v nejbližších letech nikdo řešit nebude. Možná až bude možné volit elektronicky.
Proč by se v komunálních volbách o tvoji "zaneprázdněnost" staral zadarmo jiný než tvůj region? Jestli ti na něm záleží, tak si to i odvolíš jak je třeba(nebo ne a pak nekritizuj).....
To je taková ta klasická zmrdí logika, kdo chce volit ne měl by mít problém cestovat třeba stovky kilometrů, proč lidem zjednodušovat.
Tak "zmrdí" logika je ta tvá- právo volit má zaručeno ústavou každý občan ČR a hlavně studenti a pracovníci v zahraničí jsou o toto ukráceni. Pro tebe je problému udělat si čas, "zvednout prdel" a jít do volební místnosti nedaleko domu- po druhých chceš, aby si vzali volno, investovali do zpáteční cesty kvůli pár minutám ve volební místnosti? Kde je ta deklarovaná "rovnoprávnost"? Korespondenční volby jsou zabezpečeny (záleží jen na voliči a jeho morálce jestli podlehne/odolá nabídce nepoctivců- a to hrozí více doma)a jen zdržení pošty může ovlivnit hlas. V tom jsou volby přes internet rychlejší a líp zabezpečeny- výsledky z volebních místností se posílají bezpečně stejně elektronicky a nikdo je nezneužívá- ani nemůže pro šifrování...
Io bezpečnosti internetového hlasování bych neměl přehnané iluze. Zvláště v zemi, kde spuštění apky na elektronickou občanku rozhodí apku na eRecept :-)
...když na tom popracují ti, kdo se tím živí a vyznají se v tom(ne nějací státní"odborníci" co mají systém zabezpečen "neprolomitelným" heslem 123456)nebude se nic rušit ani ovlivňovat. Dokud bude mít každé ministerstvo "svůj" systém, dosadí si po vyhraných volbách své neomylné "odborníky", tak to nehrozí ani ve snu.... :-(
No, každý bere úplatky od jiného.
IT vývoj je fakt hodně drahý, ale ty rakety co si účtují ty firmy od státu, to je fakt absurdní.
No, musí se asi hodně dělit
Se ti to v tom tvým senilním mozku nějak pomotalo, já sem od začátku pro to to maximálně zjednodušit všem v tuzemsku i v zahraničí, preferoval bych elektronické volby, ale spokojil bych se s tím aby i v komunálních a senátních volbách šlo hlasovat na voličský průkaz kdekoliv v ČR.
Takže stačí najít důvod?
Hmm, co třeba úspora nákladů za provoz volební místnosti v každé druhé ulici? :-)
Ale ostatně, v čem problém, k podvrhávání výsledků voleb není nejmenší důvod, stačí úplně normálně vyhrát regulérní cestou :-)
To je blbost, korespondeční volba by volby jen výrazně prodražila. To nebude nic laciného rozesílání obálek a volební místnosti zůstat musí.
Kdyby někdo chtěl dost na volbách ušetřit, tak zruší u nás mnoho desítek let zavedený systém dvoudenních voleb a zavede jen jednodenní volby tak jak mají snad všude jinde ve světě. My jsme s těmi 2 dny dost velká vyjimka.
Snažil jsem se ti naznačit, že mít systém postavený na "není důvod aby" jsou otevřené dveře pro to, aby ten důvod někdo našel/vyrobil.
Nic takového jsem o našem volebním systému netvrdil, ten je založený úplně na něčem jiném a to není důvod zatím měnit a ještě dlouho nebude.
Technickou stránku věci asi třeba měnit není a korespondenční hlasování bych zamáz hned.
Ale systém by bylo potřeba změnit dost zásadně Dvoukomorový asi je v cajku, ale nemusí tam sedět tolik poslanců a senátorů. Pak ty volby co 2 roky, nějaké. To paralizuje systém, sune jej k volebnímu populismu.
Posílit většinové prvky.
Náš volební systém je předurčen pro plichtu a pro zvýhodňování stran, s malou podpirou voličů ale s velkým "koalicním" rozuměj vyděračským potenciálem. Pidistrana si diktuje, protože bez mich by to nešlo. Současná pětikoalice je tak malinko výjimecné řešení tím že ti prckové jsou tam 3 a vědí, že musí byt spolu, jinak přijdou o koryta. Možná, protože je to celé rozesrané, těch velkých už moc nebude, systém by zasluhoval změnu, promyšlenou, dobrou
Kdyby bylo v každé komoře třeba o 25 lidí míň, tak by se nic nestalo, ale to celkem moc neřeší.
No, ve výsledku je to asi o 150 slušně placených lidí míň plus další úspory. Samozřejmě, naprosto zanedbatelná částka v rámci státního rozpočtu.
Jenže tisíce zanedbatelných částek už dá částku významnou.
Máš recht, zase tak zanedbatelné by to nebylo, ročně hrubým odhadem 300 milionů. které by se daly rozumně využít třeba ve školství a zdravotnictví.
Na tom politikům ovšem vůbec nezáleží.
Oni nešetří, nepotřebují. Výjezdní zasedání, nový nábytek co 4 roky, fára...
Jasně, pokud jde o rozpočet jsou to drobné, mimo řády. Ale na druhou stranu jsou to prachy, které by šlo použít jinak a líp
Asi si pamatuješ, jak ta první vláda po revoluci přijela na zasedání společně autobusem. Aby se odlišili od těch bolševických bafuňářů a národ to vnímal velmi pozitivně. Rychle je to přešlo
Důvodem, tedy deklarovaným, bude rovnostmezi občany. Proč by Pepíček z Petříkova musel zvednout prdel z gauce a Joe z Montanynemusí???
Srovnatelné by to snad mohlo být pouze tehdy pokud by pro celé Česko byla jen jedna volební místnost v Praze nebo v Brně a všichni kdo by chtěl volit by musel cestovat a stát hodiny frontu.
Korespondenční volba pro lidi v zahraničí je naopak narovnání podmínek s tím co máme tady, kde je volební místnost v pohodlné docházkové vzdálenosti i pro člověka málo pohyblivého.
Ne, místnost v Praze nebo v Brně, to je prdlajs. Já bych přesunul volební místnost někam do Říma, aby to bylo s tou Montánou srovnatelné. Nehledě na to, že u nás existuje "přenosná urna" což je potenciálně stejně podvodné zařízení jako korespondenční volba. Přesvědčím klienty důchoďáku, že nemusí na "výbor", že za nimi přijdu a tam jim vysvětlím koho mají volit, případně jim pomohu ty lístky vybrat.
No vidíš, na ty přenosné schránky donesené do sociálních zařízení, nemocnic a taky domů jsem úplně zapomněl. To je dokonce víc než korespondenční hlasování, protože odpadají starosti s opakovaných chozením na poštu a úřady kdo ví jak daleko.
Vy si děláte šoufky, nepodceňujte grázly
To ukáže čas, výsledek příštích voleb a zvolené osoby.
Osobně navrženou změnu voleb nevidím jako nějaký problém a ani riziko pro průběh a výsledek voleb.
Zatím,až to nude výhodné, uvidíš.
Jako s tím očkováním, deklarováno jako dobrovolné, pak šikana a nakonec nás dělili jen měsíce od toho, aby to zavedli povinně pro některé profese a věkové skupiny.
Když jsou ve hře velké prachy,nějaké proklamace a sliby jdou stranou
Jenže "korespondenční volba u nás doma" je čistě jen tvoje fantasmagorie.
Takže si fakt nerozumíme.
Opatrně s tím slůvkem "fantasmagorie".
Odhaduji, že za 3 roky to "bude na stole".
Tak si hlavně ten příspěvek ulož, ať nám to tady zase můžeš otloukat o hlavu, že si to říkal...
No, a tím, že virus bude mutovat a že ockování bude tedy nefunkcní jsem se nespletl, narozdíl od tebe
.I inflaci jsem předpověděl docela přesně, že jo.
Rád bych se spletl, ale vypadá to, že příští volby vyhraje Bureš a jemu pak korespondenční volby doma budou velmi vyhovovat, není už snadnější možnost nákupu hlasů
A proto proti nim bojuje. To má opravdu pádnou logiku :D
ach jo...
Tak pomalu, aby to pochopil i ten, kdo nedokáže myslet v souvislostech.
Proti korespondenčním hlasům ze zahraničí "bojuje" protože ví že ti jej volit asi nebudou a nakoupit hlasy v cizině je obtížné.Jenomže, i kdyby se posral, korespondenční volba projde.
A pak budou ty volby a když se nestane zázrak, Bureš je vyhraje. A pak otočí, pochopí, že když iž korespondenční volba ti je proč toho nevyužít, tím, že se rozšíří na všechny. Ostatně, leckde to tak funguje, bude argumentovat, a pak ta rovnost...
Předpokládat nějaké pevné stanovisko nebo zásadový postoj u Bureše je naivní.
Už si to pochopil?
Takže bojuje i nebojuje? Myslím, že to silně překombinováváš. O morálních kvalitách pana Bureše nemám pochybnosti. Jistě je schopen se otočit na obrtlíku. Ale současně bojovat i nebojovat, to je poměrně obtížný úkol.
Ne, vůbec ne, domýšlím věci do důsledku.
Když někde necháš díru, vlezou do ní, není na to sám, má na to celej manšaft.
Vždyť otočili oba, jak Fiala tak Bureš. Bureš byl před tím pro, teď je proti a naopak, tedy alespoň to tvrdí tady:
https://echo24.cz/a/HUBjY/komentar-balsinek...
Nesledoval jsem to a nepamatuji si co kde ten brněnský manekým pindal a jake signál vyslal, ale tenhle odkaz byl ráno na Seznamu, když jsem pil kafe.
Mě se líbí tahle věta:
Názorová elasticita lídrů nejsilnějších stran nedokládá jen účelovost záměru měnit volební zákon a zavést korespondenční volbu.
A pak už stačí jen věc domyslet do konce. Když se to bude hodit, udělají lecos.....
A vůbec nejde o současné "ano a ne" ale včera ano, dneska ne, a zítra už zase ano, to vůbec není obtížné pro charaktery, které v politice jsou.
Je jen správné darebákům život co nejvíce komplikovat, a ne zjednodušovat. A navíc, kvůli Pekarové-Adamové děla takovýhle tyjátr, že jim to stojí za to.
Ale prd, nikdo neřekl, že nebude mutovat. To je ohraná písnička s tím, že ty prostě nechápeš psaný text. Resp. chápeš z něj jen to, co se ti hodí do krámu.
no, nechá se t najít a dokázat co si přesně psala, a jak si na mě machrovala.....
nevím, že si trofáš takhle lhát
Se svou umanutostí kolem covidu začínáš připomínat umanutost Šíravníka vůči tobě. Dej pozor, abys neskončil podobně. Stratit pověst a kredit je to nejjednodušší.
Myslím si, že je správné všechny ty špatnosti, co se děly kolem covidu, připomínat furt. To by se pod koberec nemělo dovolit zamést. Já vím, že kdo dělal užitečného idiota, by rád zapomněl. Ale prostě zcela bezdůvodně omezovali lidská práva nad přípustnou mez, lhali, mnozí se na tom obohatili a společnost to stálo jednak moc peněz a druhak inflaci srovnatelnou s měnovou reformou, včetně okrádačky lidí, co měli naspořeno na důchod.
Šíravník argumentuje úplně stejně, všimni si toho. Také nemůže přestat, protože je to prostě správné...
Tak on je dost rozdíl mezi žabomyší válkou mezi dvěma ješitnými chlapy a okrádačkou národa politiky.
To není "žabomyší válka" ale obrana proti trvalým a systematickým pomluvám duševně chorého člověka.
A nedá si pokoj, vytrvale vysírá.
Kdyby ti někdo něco takového ve veřejném prostoru dělal, taky bys to nenechala být.
A když tě takový, co vítr tam plášť, nazývá proruským trolem, a dokonce má tu drzost, že tvrdí, že jsi snad Putinem placen, jen proto, že máš jiný názor na vzájemné bezvýsledné zabíjení se, je to přinejmenším na facku. Jediné co mě snad může malinko uklidňovat, že to hovado ve své chorobě dost trpí. Nic jiného si totiž nezaslouží.
A napadlo tě, že jeho uspokojuje ten střet a to kam až tě dotlačí. Kdybys nereagoval, tak by ho to nebavilo a neuspokojovalo. Stejně tebe uspokojuje ta opozice, když sem zcela asynchronně a mimo kontext prskneš něco svého o covidu.
Brahmo, pro se mě usilovně snažíš zatáhnout do další hádky tím, že o mně píšeš bohapusté nesmysly?
Je zcela evidentní, že střet uspokojuje Jindru.
Zamysli se například, jak probíhala debata na téma "auto poblíž".
Přestože zcela nepochybně poblíž bylo, vyvolal střet tvrzením, že lžu, tvrdil, že "auto poblíž" nebylo.
Mohli jsme diskutovat věcně, zda a jak mu bylo prospěšné, ale on raději udělal z diskuze zónu smrti, Bachmut.
No právě když zmiňuješ ty přenosné schránky, prý se běžně děje, že v obci mají jednoho nemohoucího člověka, ke kterému pošlou komisi s přenosnou schránkou.
Když je v téhle schránce jedna obálka, je to při sčítání jasné a o tajné volbě nemůže být řeč. Nebo myslíš, že ten jeden lístek musí nejprve zamíchat mezí lístky lidí, co do volební místnosti přišli osobně?
Je reálné, že ze všech schránek, za které odpovídá daná volební komise, se to musí sesypat na hromadu, a pak začnou otevírat a sčítat. A myslím, že tak to i probíhá.
Co se té tajnosti týče, tak ta jde vniveč v případě, že přijde jen jeden člověk, a v případě, že všechny hlasy jsou pro stejnou stranu/kandidáta.
Když je jedna kandidátka tak ani jiná možnost není a tohle není nijak ojedinělé.
Mimochodem vždycky jsem si říkal, že kdyby volební komise chtěla, nebyl by problém obálky nenápadně poznačit, aby je při sčítání potom rozeznali.
Ty jako volič to za těch 30 sekund nemáš šanci poznat.
Když by šlo jen o vybrané voliče, stačí přeložit roh jejich obálky (Franta - levý horní, Pepa - pravý dolní, Máně - oba spodní rohy...). V případě potřeby více značek se nabízí tečka propiskou nebo třeba UV inkoustem, případně udělat dírku špandlíkem...
Jeden malý puntík podle vzdálenosti od okraje (X, Y) by umožnil rozlišit od sebe klidně tisíce obálek...
Akorát nevím, k čemu by to komu bylo... :-)
Pokud by takovou blbost někdo udělal, tak je hodně velká pravděpodobnost, že si toho někdo všimne a při stížnosti se volby opakují.
A taky mě nenapadá důvod proč.
A ještě mě napadá kdy by to značení asi tak stihli. Když berou obálku z hromádky a dávají mi ji, tak kdyby s ní nějak šachovali, asi by měli velký problém. A předem připravit by to nešlo.
No, samozřejmě, že to zamíchají.
Tajnost volby není o tom, aby se nikdo nedozvěděl, jak si volil, ale o tom, aby se co nejvíce ztížilo fixlování u voleb. Proto ta plenta a popvinnost za ní jít.
A co si myslíte, že se po závěrce v těch volebních místnostech děje?
Vzhledem k tématu jsem si pustil film Ene bene
https://prehrajto.cz/ene-bene-nejlepsi-kvalita...
Tíživá otázka nároku na důchod pro disidenty, poustevníky a další lidi žijící mimo systém
https://medium.seznam.cz/clanek/david-budai...
... v kolika letech odchází poustevník do důchodu?
Za mě žádný důchod:
Já také žiju mimo systém, neboť mi připadá debilní a neefektivní.
Jsem vlastně také poustevník.
Seru na všechno a na všechny - mám svůj vlastní řád, vstávám kdy chci, chlastám do noci a jdu spat když chci. Nemám ani řidičák, o Chevroletu jsem kecal - nemám ho... seru na Chevrolet, nepotřebuju, mám taxík.
Je mi padesát jedna a nemám řidičák - jsem boží - kdo z vás na to má?.
Mám koloběžku... a občas kolo než mi ho ukradnou, nebo ho někde nechám.
Postavím nové na další štreku.
Můj názor je takový: Žij si jak chceš, ale potom nesomruj, musíš mít okoučované jak pojedeš, jak všecko včíl a potem.... a tak dál.
PS: Potkal jsem jich moc na jihu Španělska - stahují se tam vždycky na zimu - žijí si jak chtějí, ale somrují, to není můj styl. Pokud chceš žít svobodně, musíš si na to vydělat.
Ale práce bolí a musíš něco umět. A abys něco uměl, to zase bolí.
PS2: Žádné prachy nikomu. Makej.
https://www.youtube.com/shorts/CLLqk57BzJs
No, narážíme tady na problém sociálního státu.
Sociální stát nenechá, nebo by neměl, nechat nikoho padnout a chcípnout hlady či umrznout.
A lidé ohrožení touhle nouzí většinou nepracují, nepracovali a do systému nic neodváděli, přesto čerpají a ne málo.
A na to někdo musí vydělat.
Mě by se líbilo nemuset nic odvádět a zdravotně se připojistit privátně, atejně jako privátně řešit svůj důchod.
Ale náš systém na to není nastaven ani připraven. Když to s tebou flákne,pojede pro tebe rychlá a nebudou řešit, jestli máš zaplaceno nebo ne. A nebudeš-li mít dost peněz, budou ti vyplácet nejrůznější podpory a příspěvky na bydlení a kdoví co, lhostejno, kolik si do systému odvedl.
Vystoupit ze systému nelze, nemůžes si na krk pověsit cedulku "nechte mě být".
Proto místo ignorace současného systému si myslím, že by bylo dobré se starat o to, aby systém fungoval efektivněji.
Privátně řešené zdravotnictví si myslim nechceš.
Podívej se do USA, tam ho v podstatě provozují a kam ho dotáhli.
Halda (pracujících) lidí si zdravotní pojištění nemůže dovolit, protože pojišťovna prostě seznala, že by mohli utrpět úraz a tak by se jí to nemuselo vyplatit. Ceny zdravotních služeb vyšroubované do nesmyslu, protože každá pojišťovna chce dostávat slevy, takže máš papírovou cenu kterou se vlastně nečeká že někdo zaplatí, protože všichni maj "75% off". Hádej co dostaneš na fakturu jako nepojištěnej. Což je mimochodem další věc: péče se fakturuje tobě, na tvoje jméno, syslí se ti na stolku vedle postele a pomalu roste, zatímco se dáváš dohromady a je na TOBĚ aby sis to u pojišťovny vyřídil a faktury ti proplatili, protože nemocnici to nezajímá, ta pošle exekutory za tebou.
Jako jedinec máš zoufale prakticky nulový šance diskutovat o tom, co takový pojištění bude stát a pokrývat, pokud někdo drží v ruce 10mil. pojištěnců, je situace trošičku jiná.
Příklad z praxe:
Už dneska si u nás můžeš privátně zdravotně pojistit psa, znal jsem pár lidí co to udělalo. Pořídíš si štěňátko, zařídíš mu zdravotní pojištění, měsíčně platíš kdyby se mu náhodou něco stalo a spokojeně si stárněte spolu. Když je pejskovi deset, pojišťovna ti pošle obálku kde jednostranně vypovídá smlouvu, protože se pomalu blíží věk, kdy by to pojištění mohl začít čerpat.
No, mě by se teď už asi privátní zdravotní pojištění nerentovalo, ale ve třiceti asi ano. Ale to je fuk, nehraje se na to co by se líbilo mě nebo mě vyhovovalo. Situaci v USA nneznám, jenom z doslechu, ostatně američani jsou líp oblečný rusáci, od nich bych se v ničem raději moc neučil.
Já spíš polemizuji s kolegou, který se dobrovolně vysouvá mimo systém, nebo alespoň jsem to tak pochopil. Tedy, snaží se dát systému co nejméně a také od něj nic neočekává. Nemyslím si, že to může fungovat.
Já svoji kapitolu odvodů státu uzavřel, už ode mě neuvidí ani čóro. Ne tak stát, protože daně platím pořád. Sám za sebe mám za to, a lze to i spočítat, že až natáhnu pásy, pořád budu pro stát "čistým plátcem", tedy tím, kdo o dost víc dal než vzal. Nestěžuji si, solidární systém je potřeba, jen někdy nelibě nesu, že solidární systém je značně zneužíván a byl bych rád, kdyby se v tom něco podniklo, aby tomu tak nebylo.
Ale jinak, je lepší bejt zdravej, než pobírat invaliďák, takže houby zle.
Zneužívání čehokoliv je křivárna, ale jak stanovíš njaký pravidla, okamžitě se vyloupne někdo, kdo bude šlapat po čáře, ochcávat záměr a spoléhat na nedotknutelnost protože "nic neporušil".
Kdyby jsme tak měli nějaký oddělení, co by mělo za úkol tyhle křiváky potírat, to by byla věc...
Invaliďák mi už nedají :-)
Jinak nikdo neví, to fakt ne. Ale my, dědci z Popovic máme dobrej plán. Dožít se sta let. Potom jsme nesmrtelní, protože nikdo nezná žadného dědka, který by umřel a bylo mu víc než sto let.
Plně respektuji, že tvůj život je tvoje volba, ale drze si dovolím otázku - ať člověk chce nebo ne, přece jenom občas potřebuje nějaké finance. Jak je získáváš?!?
Pokud nechceš, neodpovídej. Ano, je to jen a pouze tvoje věc a mě do toho nic není. Do zádele mě posílat nemusíš.
Pokud se ale rozhodneš odpovědět, uvítám, pokud to bude ve tvé střízlivé fázi.
Já vím, že je to staré, ale včil:
https://www.youtube.com/watch?v=AKD6GST_i_Msi...
Možná by to patřilo pod vlastní osvětlení a elektroniku, ale tam je to takové kutilské a techničtější, tak abych neplevelil moc.
Sdílet jsem to ale potřeboval :-)
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aZDe2qV...
Pomni na Murphyho zákony: "Co se může pokazit, to se pokazí" a já dodávám: ... v nejnevhodnější okamžik ...
Nedávno jsem tu omílali jaderné elektrárny a Kyle Hill zrovna vydal něco k tématu.
Ti zelení svou krusádou proti jaderné energetice nadělali fakt víc škody než kdokoliv jinej...
https://www.youtube.com/watch?v=Z4YsXeX8c7M
Bohužel asi ano. I Martin Bursík, ač byl přírorodovědec a velký liberál, jaderné elektrárny z gruntu odmítal. Přitom ho ze Zelených kvůli tomu liberalismu vyhnali. Asi se nedá předpokládat, že tohle by se tohle mohlo změnit, je to v jakémsi fundamentu zeleného hnutí.
Copak Bursík, ale jeho manželka Kateřina, odbornice nejzelenější a ten Kraus ji zesměšní prkotinou jako biomasa. Neslýchané!
Já bych na jednom televizním kiksu jedné osoby nestavěl hodnocení celé strany či hnutí. Těch politiků, kteří udělali podobný či větší kiks je habaděj. Někteří mají na hrbu třeba i trestně právní kauzy a jsou stále voleni, bohužel.
Bezpochyby je to chytrá osoba, ale měla se držet svýho kopyta a neexhibovat v politice. A to je k ní Wiki možná ohleduplná: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kate%C5%99ina...
To byl vůbec spolek, tihle Zelení "zateplíme" jak hlasal z plakatu Stropnický :-)
bursík byl krysa a politickej turista OF/OH/ODS a pak si s Káčou Jajau Biomasou udělal partaj kde "silou, Kacenko, silou".
Netáhlo, co si naslo v politice kšeft
Protože vlákno Bazarová lehotříkolka coby tahač se už naplnilo, tak to dám sem
citace:
-----
ze sa ti cela suprava pri brzdeni rozeskace do stran, mam to vyskusane z obytnym privesom B Turtle, ktory vazi cca 30 kg+ cca 15kg kempova vybava. V jednom zjazde som myslel ze sa poseriem jak sa to rozeskakalo do stran a to mam 110 kg, takze "tahac" bol slusne zatazeny.
-----
To se stane když je to blbě naložený, těžiště vozíku musí být před osou, viz demo
https://www.youtube.com/watch?v=06_lbECEqSg
V provozu to může dopadnout klidně takhle
https://www.youtube.com/watch?v=miE3MOcqn7E
https://www.youtube.com/watch?v=-uvPIjaK01A
Z dnešního seznamu.cz: od dubna nebudou žáci základních škol v Polsku dostávat domácí úkoly. Tak tomuhle tleskám!
A jakou to má výhodu? Budou chytřejší a vzdělanější? Nebo ušetřený čas využijí pro nějakou úžasnou pohybovou aktivitu, takže budou fyzicky zdatnější? Hledám k jakému prospěchu to směřuje. Jistě nějaký je, jinak by to nedělali. Tak nám to prosím prozraď, ty to jistě víš, jinak bys to neschvaloval.
Já teda k domácím úkolům nemám jednoznačný postoj, ale ptát se, jakou to má výhodu?
Kdybys měl povinně každý den se doma ještě další dvě hodiny chystat do práce - nezdálo by se ti to jako nevýhoda? A ještě aby někdo po tobě chtěl zdůvodňovat, co že teda jiného v tom čase asi tak budeš dělat?
A jo, když o tom tak přemýšlím, asi bych taky spíš hlasovala pro "domácím úkolům ne".
Pro ty nadané je to jen ztráta času. (Když jsem například v pěti letech plynně četla do té míry, že paní učitelka v mateřské mi vždy dala knížku, abych předčítala ostatním dětem a sama si dala pauzu. Ale v první třídě jsem spolu s ostatními musela přinést vystřižený článeček z novin a v něm tužkou začerněná všechna písmenka "a".)
Pro ty nenadané z "vyloučených" komunit je to fuk - stejně to dělat nebudou a doma je k tomu nikdo nepovede.
A u těch nenadaných z rodin, kterým na dětech záleží, je efektivnější to nechat na té rodině, aby se zaměřila na to, co dítěti nejde, místo aby dělalo skupinový domácí úkol.
Dostávala jsi špatné domácí úkoly. Jaký by byl problém, kdybys dostávala individuální domácí úkol, který by odpovídal tvým schopnostem?
Ano, jde to také nechat na rodině. I to bude fungovat.
K čemu dávat dítěti, co mělo tou dobou přečtené stovky knih "individuální domácí úkol"? Já si individuálně četla i bez domácích úkolů.
Nadané dítě se "táhne" samo, případně mu individuální podněty dá daleko snáze rodina, která ho zná lépe.
U nás v malotřídce by to dejme tomu bývalo bylo šlo - ale dávat individuální domácí úkoly ve třídě o třiceti děckách asi není ani technicky možné.
Malotřídka je velmi individuální. Ale i ve velké třídě, pokud tam mám někoho velmi rozdílného, tak ho mohu úkolovat individuálně.
Ale neposouvejme domácí úkoly jen do národní školy. Úkoly byly a jsou i na vyšších stupních i na střední škole. Ba i na té vysoké.
No, mohu úkolovat individuálně - ale proboha PROČ?
Proč dávat individuální úkol ze čtení děcku, které přijde domů, vyhrabe nějakou knihu a čte a kterému rodiče ty knihy násilím berou, aby ho na chvíli vykopali ven. :-)
Tak třeba může o tom přečteném povyprávět. Ty máš představu stále jen o těch prvních 3 třídách a o tom základním tríviu jako za Marie Theresie. Třeba zrovna to pochopení toho textu a schopnost to tlumočit je věc, která mnohým schází a mělo by se to cvičit. Třeba tou povinnou četbou.
Ale nemám, je to prostě ilustrační případ. Komu by o tom povyprávělo? Děckám, co byly mentálně ještě u pohádek?
Můžu jít samozřejmě vejš - v osmé třídě jsem dělala fyzikální olympiádu určenou pro 8.-9. třídu. Takže na příklady se doma podíval tatínek, vysvětlil mi Ohmův zákon, co se učil až v té devítce a pak jsem postupně prošla až do krajského kola (tam už jediná z 8. třídy). Na co by mi byl domácí úkol?
Takhle to vypadá jako blbé vytahování, ale holt se líp ilustruje na vlastních zkušenostech. Tj. dál si myslím, že pro talentované dítě je to ztráta času a pro to, co je mentálně i sociálně na opačném konci zas něco, co stejně neudělá - tam je dost velký úspěch, pokud každý den vůbec do té školy přijde.
Jestli to má nějaký přínos pro ten "průměrný zbytek" nějak nedokážu odhadnout.
Pro nadané děti tohle řeší osmileté gymnasium, postrach české inkluse. Jak to řešit pro ty na opačném pólu nevím. Ale to se dostáváme na esenciální problémy školství.
Ale stejně jsem přesvědčen, že rozhodnutí o domácích úkolech by měl dělat nejlépe jednotlivý učitel, nebo škola a ne paušálně vládní ministr. Jedné škole a jejich dětem to vyhovovat může, druhé nikoliv.
Není mezi vzděláváním a prací nějaký zásadní rozdíl? To vzdělávání není pracovní výkon za odměnu, to je vklad společnosti do mladého jedince a je to k jeho prospěchu.
I v zaměstnání jsem se věnoval svému dalšímu sebevzdělávání. Činil jsem tak ve svém volnu a zadarmo. A nejsem vůbec sám a ojedinělý exot.
Netvrdím, že domácí úkoly jsou lékem na vzdělání, ale rozhodně to není nic zcela negativního, že by se to mělo zákonem zakazovat a vítat.
Činil jsi tak proto, že jsi tak činit chtěl. A to je zatracený rozdíl.
Vklad společnosti je hezká idea, ale možná by se někdo mohl zeptat, jestli ten vklad daný jedinec chce. Dokud se neptáš, je to povinnost jako každá jiná (asi se shodneme že umět počítat je docela fajn dovednost, ale šprtat se chlorofyl, pestík a bliznu už jako společnost asi potřebujeme méně)
Osobně shledávám domácí úkoly neskutečným zlem pro daného jedince - po X hodinách "v rachotě", což se snadno zdá jako věčnost (protože usměvavá třída s usměvavou učitelkou vykládající o samých zajímavých věcech zajímavým způsobem je věcí z pohádek) se nedospělý jedinec konečně dostane domů (po náloži "zájmových" kroužků), což by MĚL být bezpečný přístav před zbytkem světa a místo kde může konečně vypnout, ejhle, vytáhni knížku a plynule pokračuj, jinak budeš zítra grilován za nedostatečnou domácí přípravu.
U dospělých lidí se neustále skloňuje potřeba oddělovat práci a osobní život, zejména v době kdy se rozmohly kovidové homeofficy to bylo všude, tak mi prozraď, čím je domácí úkol tak cenný, aby měl právo narušovat domácí prostředí...
No, s tímhle "oddělováním volného času" mám u mladých problém. Opravdu si lze všimnout, že téma "volného času" je pro ně zásadní a popravdě, obtížně to chápu. Vím, že je něco za něco, a když chci něčeho dosáhnout, musím makat a fest, a zdaleka nestačí jen pracovní doba. Nejde jen o vlastní práci, ale třeba i to vzdělávání se, co píše Brahma, nebo přemýšlení o pracovních záležitostech v době svého volna. Jedu někam na výlet, ale myslím na to, jak to udělám, a když se vrátím z výletu, prostě už to "jen udělám" a neztrácím čas přemýšlením.
Vidím, že moji mladí kolegové, ale i naše ratolesti, jsou schopni odpojit se, my, alespoň naše stará parta v práci, prostě takoví nebyli a nejsme.
Mám za to, že bez toho, že se dělá něco víc ne povinnost, se prostě dál pohnout nemůžeme.
Mám za to, že ta spokojenost s tím, co mám, bez ambicí se posunovat dál, vede k stagnaci a následně krachu.
Asi jako u živnostníků, řemeslníků.
Zakázky se, pokud to jen trochu jde, nedomítají. Zákazník si to totiž, že si ho odmítnul pamatuje, a příště se obrátí na někoho jiného. Takový opak přístupu zaměstnanců korporátu.
Myšlenky z lesa jsem si házela večer na papír, počítač jsem hodně dlouho dokázala držet jen v práci, a kluci se mi ráno smáli, když jsem po příchodu začala vytahovat z kapes svoje papírky se schematy, cykly a kouskama zdrojvého kódu :-D
V tomhle směru jako živnostník těžko budeš dobrý vzorek. Vybral sis obor (alespoň +-) a jelikož tě bavil/zajímal/cokoli tak jsi na něm nadstandardně pracoval a nějakým způsobem se vyšvihl.
Drtivá většina lidí ale pracuje jako zaměstnanec, tzn možnost seberealizace přinejlepším dost ořezaná a vyšvihnout se nemá kam (něco jako "vypracovat se" znám tak maximálně z doslechu za celou svou kariéru a tím nemyslím jen u sebe, ale kam jen dohlédnu), takže až na těch pár šťastlivců, co skutečně získali práci snů, není moc důvod dělat něco extra.
K tomu si přičti pochopitelnou motivaci zaměstnavatele vytáhnout z lidí co nejvíc odvedené práce v rámci zákonem stanovené max pracovní doby (proč asi existuje?) a máš perfektní podhoubí pro "ve čtyři padla" přístup.
Nicméně původně byla řeč o domácích úkolech dítek školou povinných a tak se k tomu vrátíme: Které ze dvou výše popsaných situací je dítě ve škole blíže?
Má šanci, že šprtáním se slovíček doma přeskočí ročník, nebo že alespoň bude moct danou hodinu strávit na dvoře kopáním mičudy? Houby. Bude sedět tam, co jeho ročník narození (nikoli schopnosti) určil spolu s ostatníma a poslouchat výklad o tomtéž co ostatní.
Koho bude daná věc, zajímat, ten se k ní vrátí sám a dobrovolně, když bude mít čas, prostor a možnosti. Komu to nařídíš, toho maximálně zatvrdíš, jak jsi ostatně sám napsal níže.
Škola tě má motivovat a naučit přemýšlet, pak může fungovat forma "domácích úkolů" kdy pošťouchneš dané dítko aby šlo prozkoumat samostatně nějaký problém.
Dokud ale bude výuka postavená na memorování encyklopedií a protože se to ve vyhrazeném čase nestíhá, tak si to vezmete ještě domů, je to na ... jako systém a mám nutkání říct, že to nadělá víc škody než užitku.
Osobně jsem třeba nepřečetl JEDINOU knihu z povinné četby, právě jen a pouze proto, že byly povinné. A to mám jinak doma zásobu knížek, že bych s nimi zastavil Vltavu (a pochopitelně jsem je všechny četl, zhusta ne jednou), takže analfabet či kulturní rozhodně nejsem
Patrně ti rodiče vybrali špatnou školu. Já měl gymnasium rád a moje děti celkem také.
Ač jsem celý život pracoval jako zaměstnanec za plat a bez podílu na podnikání, nikdy jsem nedokázal problémy z hlavy vytěsnit a nejlepší nàpady mne napadaly před usnutím, nebo hned po něm. Studium bylo otázkou volného času, jak jinak.
Nedivím se :-)
https://www.heroine.cz/spolecnost/heroine-gympl...
To je těžce problematická záležitost. Měl jsem jen dva pokusy s víceletým gymnasiem. Staršího syna jsem nechal na jazykové základce až do deváté třídy právě kvůli kamarádům, jazykům a jeho pohodě ve známém a blízkém prostředí. Ukázalo se, že to byly dost promarněné 4 roky a i ta jazyková znalost nebyla bůhvíjaká. Pak jsme ho dali na opravdu špičkové 4 leté pražské gymnasium. Tam byl spokojen a handy kept rychle dohnal. I ty kamarády má jen z toho gymnasia a bude je mít dosmrti. Mladšího už jsme dali rovnou na osmileté gymnasium a to už bylo zcela podle mých představ. Také jsem to gymnasium pečlivě hledal včetně jednoho dopoledne návštěvy při výuce. Jejich společenství jim také drží i v dospělosti. A ten všeobecný duševní rozvoj byl báječný.
Takže já dobré osmileté gymnasium nadaným dětem vřele doporučuji.
Neznám poměry jinde, ale u nás platí, když víc pracuješ, víc vyděláš. Narážím na to, že mladí mají pocit, že vydělávají dost, a že jim nestojí za to pracovat víc. Ta generační linka je v mé malé firmičce naprosto zřetelná, ale jak říkám, pozoruji to i u vlastních dětí.
Pokud jde o domácí úkoly, už jsem psal, z počtů jsou k prdu, protože buďto to chápeš nebo ne, a když nechápeš, tak tím, že budeš sám sedět doma na prdeli a dělat úkoly se moc dopředu neposuneš. To by se mělo řešit ve škole. Nějaké slaboduché memorování je k ničemu.
Ale třeba u těch jazyků to bez memorování nejde.
Lovím v paměti, ale nevzpomínám si, že bych měl na základce nějaké úkoly, které by mě zdržovaly od vylomenin, ale je to dávno a tak nějak v mlze. Z průmky si pamatuji to rýsování, jo spoustu času jsme trávili doma nad prknem, ale zase, měl jsem za to, že to tak má být, že to prostě jinak nejde. No a na vejšce, tam než se dostaneš k něčemu co by tě mohlo bavit máš za sebou 3 roky a tam byla motivace jasná. Vyhodí tě, jdeš na dva roky na vojnu, uděláš to, půjdeš jen na rok a jako absík.
Jak dělala Zuzka úkoly a kolik jich měla moc nevím, to řešila Soňa, ale stíhala k tomu ještě 2x v tejdnu plavání a 2x v tejdnu Goethe Institut a němčinu, už od druhé třídy a vím, že jí ta němčina tehdy fest prudila do té doby, než se dostala na gympl, a tam jí řekli, že hodiny němčny může vynechat, že by se tam nudila.
Možná v určité fázi dětsví je nutné, aby tu jistou cílevědomost měli rodiče, jistě ne přehnanou, ale nelze čekat od malého tvorečka, že si uvědomí docela sám "co se v mládí naučíš..."
No, řešit už to nemusím a nebudu, co svět světem stojí, jde to zu Grunt, jak kráně popisuje Karel Čapek:
https://www.cesky-jazyk.cz/citanka/karel-capek...
Už to čtu potřetí a Kopčem s Veverčákem, Mamutíkem a Vlčím drápem furt nikde. 8-O
Pračlověk Janeček ti musí stačit :-)
Takhle - jestli jsou domácí úkoly "negativní" či jestli mají nějaký přínos - tj. na které straně je výhod více - o tom samozřejmě se dají vést diskuze.
Ale podivovat se nad tím, jaké že výhody má mít volný čas - to mě trochu zarazilo.
Ve škole stejně jako v zaměstnání jde o motivaci. Lidi jsou různí, a nedokážeš namotivovat všechny, ale dobrej učitel se pozná podle toho, že jeho vyučování většinu žáků baví, a pokud považuje za potřebné a zadá jim domácí úkol, zase většina žáků ho nebude vykonávat s odporem.
Dobrých učitelů jsme za život na školách jistě všichni už pár poznali.
Když člověk něco dělá dobrovolně, většinou mu to jde lépe, než když je k něčemu nucen.
Měl jsem kliku, že většinu "povinné literatury" jsem měl přečteno dřív, než mi to ve škole uložili. Pamatuji si jedinou knížku, kterou jsem nepřečet proto, že to bylo povinné a já to dřív nestihnul "Už zase skáču přes kaluže". Ano, uměl jsem odříkat děj i o co šlo, ale protože mi nařídili, že to číst musím, kousnul jsem se, a na just ne.
Nemyslím si, že na úrovni základní školy je potřeba zatěžovat děti domácímu úkoly třeba z počtů, protože když to nebudou chtít udělat, opíší to. Naopak, asi je nutné, aby se děti doma učili alespoň ta slovíčka, pokud jde o cizí jazyk. Na to výuka v hodině nestačí.
Ale základem všeho je ta motivace, bez ní všechno drhne a ve všem.
Napadá mě, že třeba učitelé se celkem běžně na další den připravují doma. A nebude to zdaleka jediná situace, kdy člověk nemůže po projití píchačkama úplně pustit práci z hlavy... jestli je to dobře, je otázka jiná.
Učitelé mají přípravu započtenu do pracovní doby, to je trochu jiná věc.
Jasně, jsou profese, kde se práce dá za branou pustit z hlavy a jsou profese, kde ne. Ale neslyšela jsem, že by se někdo zeptal "Prosímtě a jaké to má výhody, že doma už nemusíš nic dělat do práce? Co že tak skvělého v tom volném čase děláš?"
Ta otázka mi přišla naprosto nesmyslná.
Moje máma žije v jednom domě s mojí sestřenicí, tý je 53 roků a celý život pracuje jako učitelka na 1. stupni základky. Takže na to s tou "domácí přípravou" učitelů na další den bych byl dost opatrný: ano, mladý nezkušený učitel se zřejmě doma připravovat musí, ale po určitých odpracovaných letech to buď už má takříkajíc "v krvi", nebo holt platí to známý ... kdo neumí, učí.
Přesně tak, a to na všech stupních školství.
Pokud učíš novou věc poprvé, musíš se připravit. Pokud ji učíš potřetí, podesáté, už přípravu nepotřebuješ ani omylem. Pár let jsem učil jak na vejšcem ta na učňáku.
Ale to víš, že přípravu potřebuješ, i když to učíš třeba po desáté. Učitel si pro žáky připravuje různé materiály, a ty je dobré upgradovat.
Nebo alespoň moje dcerunka to dělá. Neustále pro děti vymýšlí něco nového. Jestli ty sis jednou zajel do nějakých kolejí, neznamená to, že to tak dělají všichni.
Sorry, ale na učňáku nebo na vejšce jet neustále podle stejných materiálů, to je na prd, protože studenti si mezi sebou všechno řeknou, takže třetí a další kolo studentíku už tě má dost na háku.
Pokud učíš matiku, tak ta se moc nemění. Můžeš měnit způsob výkladu a vylepšovat ho, případně přizpůsobovat schopnostem třídy. Nějaké aktualizace na středoškolské ba i základní vysokoškolské nejsou studenti schopni akceptovat a většinou ani pochopit.
To neznamená, že by měl způsob výkladu ustrnout. Známe dobré a špatné vysokoškolské učebnice. Dá se to vykládat různě.
Já ale nemluvím o učivu. To se, samozřejmě, příliš nemění. Mluvím třeba o pracovních listech a o dalších doprovodných materiálech, které si učitel pro doplnění výuky nebo pro zkoušení připravuje.
Pracvní list, co to je a k čemu to je? Nejsem pedagog a už dlouho jsem mimo jakoukoliv školu.
Ale jak píšu, třeba u té matiky to bude dost chudé. Kdežto třeba fyzika se dá dobře aktualizovat.
Pracovní list? Co to jako je? :-)
Zeptej se strýčka Gůgla.
Je to doplněk k učivu, resp. způsob, jak udělat výuku zábavnou. Leccos se dá dětem sdělit pomocí různých her, kvízů, doplňovaček apod.
Je to ale na učiteli, zda nějaké ty pracovní listy na výuku vymýšlí a připravuje.
Moje dcerunka zpracovávala téma pracovních listů v bakalářce i v diplomce. Něco k tomu i publikovala v zahraničním tisku a nějaké pracovní listy i vytvářela pro nějakou školu.
na střední a VŠ, kde Jindra působil se hračkami pro děti asi nezaobírali, že.
Reagovala jsem na Brahmu a tam je řeč o ZŠ.
Na SŠ a VŠ se sice pracovní listy nevyužívají, nicméně přípravu na výuku podceňovat nelze. Dneska je i výuka na SŠ a VŠ hodně jinde, než co si Jindřich pamatuje. Ovšem v jeho podání se o výuce příliš mluvit nedá...
No rozhodně je jiná a mnohem nudnější než za nás. My jsme sice neměli pracovní listy , ale na gymplu jsme v chemických praktikách například oddenaturovávali líh a vyráběli likéry, destilovali nikotýn a podobné věci, z kterých by se dobroseři posrali, na VŠ nám byly přednosti organické chemiie předvedeny na drobné výrobě třaskavin....
Jiná je, ale z čeho usuzuješ, že je nudnější?!?
Podle toho, co sleduji u našich mrňat, u studujících kolegů i co si pamatuji ze studia před těmi 10 lety, tak výuka rozhodně nudná nebyla.
Je ale pravda, že v chemii vyrábět likéry byl asi velmi ojedinělý počin. To se asi jen tak nedálo ani na jiných školách v době tvých studií.
Já učil, ty to máš z doslechu, že jo.
Na vejšce to fungovalo tak, ucil jsem "prvky ocelovych konstrukcí" a "ocelové konstrukce" že máš 4-6 studijních kroužků na stejný předmět. Připravíš se na orvní cvíko, a dalších 5 už jen . A za rok totéž. Tak překotný vývoj zase není, tím spíse na zakladní škole.
Na učňáku jsem měl jen třídy dvě, ale zase, uděláš jednou, ne dvakrát, a za rok znova. No a pokud učíš takovou banalitu jako stavební mechaniku, v podstatě potřebuješ si jen rozmyslet, co jim během té dvouhodinovky chceš nacoat do hlavy. Protože ty věci prostě umíš.
To je jako kdyby někdo tvrdil, že se musí připravovat na hodinu malé násobilky. Pokud ano, fakt by učit neměl :-)
Zrovna na té vysoké bylo vidět, že vyučující k tomu přistupovali velmi různě... :-)
Znát to bylo třeba i u zkoušek. Takových, kteří do zkouškové písemky namixovali úlohy z předchozích let, nebylo málo, ovšem někteří to měli na háku takovým způsobem, že každý rok dávali PŘESNĚ stejná zadání pokaždé ve stejném pořadí, stačilo si tedy odpočítat, na kolikátý termín student jde a našprtat se řešení toho jednoho zadání (ideál pro lidi s dobrou pamětí, kteří nechápali o čem předmět je). Dál byl už jen jeden "expert", u kterého se vědělo, že do písemky dává stejná obecné otázky, z odpovědi čte jen první větu a známkuje podle počtu popsaných papíru...
No a kvalita přednášek s tím zpravidla korelovala. Zmíněný expert si na semestr vystačil asi s pěti slajdy promítané na meotaru. To, že má k dispozici projektor připojitelný k počítači zarputile ignoroval. Když v meotaru praskla žárovka, místo přednášky sháněl někoho, kdo ji umí vyměnit.
Jestli neumřel, nepochybně učí stejným způsobem dodnes... :-)
No, to bylo je a bude, to se nemění.
Já zkoušel jen u státnic a architekty, všichni dostali za jedna, proč někomu po pěti letech dělat peklo z oboru o kterém vím že nikdy dělat nebude.
Jednou mě poslali k písemkám, a hrozně mě to naštvalo. Proč já bych měl dělat profesorovi dozorce, hlídat a buzerovat.
Měli na to hodinu a půl asi 30 lidí v posluchárně, aby se neopisovalo měli sedět ob lavice a mezi studentíky prostor, už to měli nacvičený. A já přišel, rozdal zadání, řekl jsem: "studenti, opisovat není čestné a já vám běřím" a odešel jsem do Hospůdky na pivo. Pět minut ořed koncem jsem se vrátil, zaklepal na dveře řekl "já už jdu" a po chvilce vrazil do poslucharny a vybral ty jejich práce.
Všichni tenkrát tou písemkou prošli profesor byl nasranej, že všichni pujdou k ústním a pak mě někdo prásknul, a já šel na kobereček. No, snažil jsem se vysvětlit, že jsem uvitel a ne dozorce, ale moc jsem nepochodil.
A tak prej jestli jako mě to nebaví, že mohu dát výpověď. Tak jsem jí dal a bylo :-)
Tohle dělali u nás v prváku a druháku, že písemka sloužila k prosití k ústní části zkoušky. Od třeťáku to bylo jinak.. každý šel po písemné části na ústní a tam se probralo, co má na písemná blbě, někteří profesoři i vysvětlili .. no a klasika nějaký další dotazy.
Taky jsem zažil na teorii pole debilního asáka, který trval na tom, že se hlásíme "zde", tak jsem se přihlásil "tady" a ten čůrák celou dobu nade mnou stál. 5. příklad byl na aplikaci vzorce odrazu vlnění, ten jsem si nepamatoval, vytáhnout tahák nešlo, tak jsem to oddevzadl bez něj. Ústní dělal profesor, 4 máte dobře, pátý chybí? Vysvětlil jsem mu proč, zasmál se, vytáhněte tahák a spočítejte. Udělal jsem, dostal za jedna a šel.
Na filtrech byla povolena skripta.. pochopil jsem proč. Příklady byly zvolený tak, že kdo tomu rozuměl, přesně věděl, kam do skript kouknou a stačila mu trojčlenka. Já měl hotovo za 5 minut.. kdo tomu rozuměl méně hodinu se potil s integrálama....
Tak zažil jsem i zkoušku, kde byla povolená libovolná literatura a jednou myslím dokonce i počítače s tím, že kdo látce nerozumí, tomu to stejně nepomůže.
To mi dávalo mnohem větší smysl než šprtat se nazpaměť vzorečky. Takové zadání samozřejmě vyžadovalo mnohem ví úsilí, protože už nešlo recyklovat...
Naopak při zkoušce z Javy jsme museli programovat na papír (přestože to bylo v počítačový učebně, počítače se používat nesměli) a strhával body za chybějící středníky a podobně. Kdyby netočil furt dokola jen 5 zadání, tu zkoušku by nedali ani lidi, co se programováním živí, protože současné vývojové prostředí zbytek názvu nabídne/doplní a syntaktické chyby označí, zatímco pro něj tohle bylo klíčové...
No ona je potíž při zkoušce z jazyka nekontrolovat syntax jazyka. V přirozeném jazyku je to běžné a nikdo se nad tím nepozastavuje. Zkus u maturity seknout do písemné práce z češtiny (nejspíš nějaká esej) hrubku a haj to tím, že to přece každý píše na počítači a tam má spellcheck. Je to paradoxní.
A za to tě máme plácat po ramenou?!?
Ty máš neustále plnou hubu keců, jak se státní zaměstnanci flákají a helemese - ono je to "podle sebe, soudím tebe".
Dělat dozor při písemných testech se dá různými způsoby, ale komplet se na to vyprdnout, jen proto, že pána to nebaví...
Tam nešlo o to "že mě to nebavilo" ale prostě odmítal jsem dělat dozorce a to "sejto" jako v prvním či druhém ročníku.
Kolegové ve čtvrtém ročníku u zkoušky z ocelových mostů nebyli žádní "bažanti" se kterými by se mělo takto zacházet.
Takže sedět tam a dělat, že nevidím by bylo ponižující pro všechny strany.
Pamatuji se na svoji zkoušku z mostů u profesora Schindlera. To byla prostě diskuze, Schindler říkal, že i u zkoušky se má student něco naučit a tak to i probíhalo. Kdo uměl, ale nechal se vyzkoušet, dostal dvojku. Pokud člověk chtěl od Schindlera jedničku, musel on vyzkoušet jeho, tedy přijít na zkoušku s celou řadou otázek. On ten chlap nebyl hloupej, poznal podle toho, jak se student ptal, jestli něco umí. Takže já jsem s Schindlerem debatil hodinu a půl o ŽĎákovském mostě, jehož byl hlavním statikem.
Měl jsem prostě jiný postoj k výuce, a když nebyl akceptován, odešel jsem dělat něc jiného. Ono tenkrát, 1992, to stejně jinak nešlo, škola nás nemohla odpovídajícím způsobem zaplatit.
....teď jsi "trefil hřebík na hlavičku"! To je to, co dělá dobrého učitele a co musí buď "mít v sobě", nebo se na hodinu připravovat- JAK hodinu dokáže vyložit zajímavě a poutavě pro všechny žáky, aby je zaujal a na "netradičních" příkladech či formou diskuse učivo vysvětlil. Ten kdo to ovládá a jen "nepapouškuje" bez přípravy naučené a po ...áté neomílá je Pan učitel(a je fuk jestli jde o matiku , jazyky či jiný předmět).....
U vysokoškolského učitele se sice ta zábavnost také ocení, ale mnohem důležitěší je schopnost to vysvětlit a projet nějak mezi Scylla a Charybdis popularizace a použitelnost výkladu. To není vůbec triviální problém. Každá specializace to potřebuje trochu jinak a lidé v ní mají také jiné schopnosti chápání. Na teoretické obory se stahují lidé chytřejší a bez té chytrosti ten obor prostě nevystudují.
No já měl na kvantovou a statistickou fyziku profesora Malocha. Na začátku semestru přišel s rancem slajdů a zeptal se: Kdo chce, abych promítal? Kdo chce, abych psal na tabuli? slajdovejch borců jsme měli plný zuby... Tak jsme hlasovali pro tabuli. "běda, kdo na konci semestru napíše, že nepoužívám audiovizuálních pomůcek" pohrozil a začal. Nejen, že tomu bezva rozumněl, ale uměl to i vysvětlit. Pamatuju i jeho zkoušky.. část lidí přišla v obleku, vedro přes 30. Maloch přišel v kraťasech a triku. Zbláznili jste se, chcete chcípnout? Zkouška je věc pracovní. Ve vyhrazené posluchárně bylo snad 40. Tady nebudem, šel hledat něco, kde by šlo sedět. Nenašel, tak jsme se odebrali na zkoušku do hospody... V lokále bylo prázdno, tak nás tam nechali.. někdo si dal kafe, někdo limonádu, někdo pivo.. Kolem jedenáctý nás pingl zdvořile upozornil, že se mu začnou slejzat lidi na obědy... akorát končil čas na písemnou část.. "Dopsat, kdo chce oběd a ústní provedemme ze hodinu venku Pod Kaštany!"
Zkoušel přísně, ale hajzl to nebyl...
Jó devadesátky :)
já študýroval v 80kách. Udělal jsem právě zkoušku z betonu, v tom kvádru, a šel do Hospůdky to spláchnout. Tam jsem potkal spolužáky, říkali: vole, utíkej na zkoušku z tumelů, dneska to maže každýmu. A fakt jo, už si ani nevzpomenu jak se ten chlap jmenoval, doběhl jsem tam, dopsal se do seznamu,a když na mě přišla řada, měl už jsem docela bobky. Ale ten chlap na tunely kašlal, zeptal se mě, na jakou vhci specializaci, když jsem mu řekl "ocelové mosty" zeptal se mě, jestli mi stačí dvojka, namazal mi jí, a já složil zkoušku z "podzemních staveb" aniž bych otevřel skripta..
Jj, občas se to povedlo, ale určitě ne všech 50 kusů, co jsme dali...
No, a když byl člověk kousek po škole a dělal toho asáka čtvrťákům a páťákům, tedy skoro kolegům, byl by pěknej kretén, aby se po nich vozil. Ale vím, že i tací byli, prostě každej to bral po svym
Ale prd, vejtaho. Víš prd, tak zaklapni.
Ty si studoval a učil v 80tkách. O tom, jaké jsou současné metody výuky nemáš ani páru.
Já jsem v 80tkách studovala dvě střední školy, před 10 lety jsem studovala VŠ. Byl to úžasný náhled na současné školství. A ten rozdíl mezi studiem v 80tých letech a dnes je obrovský.
A mám srovnání i z hlediska vyučujících na VŠ - v rodině máme učitele na ČVUT - učí různé programovací jazyky - a můžu ti garantovat, že se připravuje takřka na každou přednášku. Neustále si doplňuje vědomosti a materiály na přednášky upraduje. Na cvičení připravuje nové příklady a vždycky připravuje i nové otázky na zkoušky.
Dcerunka zase učí na 2. stupni ZŠ a také si dělá přípravy na výuku. A ona hlavně vymýšlí a připravuje pro děti ty pracovní listy. Učí 3 předměty, takže žádná flákárna.
Jedna věc je, že ty věci prostě umíš, ale druhá - mnohem důležitější - věc je, jak to předáš studentíkům. Můžet to flákat jako si to dělal ty, ale pak si můžeš být jist, že si za pár let nikdo nevzpomene ani na tvoje jméno, natož že něco takového studoval. Nebo se tomu věnuješ a těm dětem či studentům to pak opravdu něco dá.
Jé, já jsem studoval v době, kdy ještě naše vzdělání bylo respektováno a mělo nějakou váhu.
No, ale čas oponou trhnul, a ti schopnější z vysokého školství odešli, zůstali tam už jen ti méně schopní, co by se v praxi neuživili, nebo totální flákači a lenoši. Už v těch 80kách byl celkem problém, že se šlo "ze školy do školy" a pak se "na škole zůstalo učit" čímž se pomalu rozcházelo školství s praxí. Konstruce učili lidé, co v životě žádnou reálnou konstrukci nenavrhli, ale přesto, starších kolegů a praktiků tam ještě pár bylo. Z mladých jsem byl sám, kdo prošel praxí, ale to nebylo až tak z mé vůle jako prostě soudruzi tenkrát byli důslední a nesoudruha nechtěli, až po té praxi.
Od té doby to jde totálně do hajzlu, tedy alespoň co na své mateřské katedře vidím. Je to logické, při těch platech co tam mají skutečně žádný schopný statik tam tajtrlíkovat nebude, a tím spíš, že by šel na školu z praxe a šel s prachama hodně dolů.
No a podle toho to vypadá.
A pak ta reforma, kdy aby naplnili tabulky s počtem vysokoškoláků, udělali takové nadstavbové studium, říkají tomu bakalářské, a bakaláře zařadili mezi VŠ a rázem vypadáme v tabulkách líp. Taky velká kokotina, protože po 3 letech studia konečně máš dost theoretické průpravy na to, aby člověk mohl začít dělat nějaký ten opravdový obor.
Takže naše školství, je podle mého docela v hajzlu, čehož jsou důkazem tvoji příbuzní, co místo aby něco uměli, se musí připravovat :-)
Jinak,
já jsem výuku ani omylem neflákal, a i když jsem tam byl krátce, jistě jsem pár studentů ovlivnil a někteří si mě asi budou pamatovat, ale to je celkem fuk.
Radost mi udělal jeden učeň.
Měl jsem půl úvazek na učňáku Vodních staveb, učil jsme kluky k maturitě. Měli to tenkrát 3+2, za tři roky se vyučili, a pak dva roky chodili polovinu času do práce a druhou půlku do školy. Bylo tam pár chytrejch hochů, ale jeden byl fakt hodně bystrej. Hučel jsme do něj, ať po maturitě jde k nám na fakultu, trochu jsme mu píchnul s počtama na příjímačky. To byl rok 1990. Na školu se dostal, ale já v roce 92 odešel, nějak jsem se minuli. Po deseti letech si mě našel v Perle, přiel s rodinou, že mi chce poděkovat, že jsem mu změnil život. Byl jsme z toho tehdy docela naměko.
No, a předloni, to zrovna byla ta covidí panika, měl volal, našel si někde na těch sklářských webech co mám moje číslo, že mě zve na oslavu svých padesátých narozenin. Neklaplo to, protože udělali ten lockdown, ale třeba mě pozve na svoje šedesátiny.
Hodně milé.
Že na něj vůbec reaguješ. Vždyť to jeho arogantní sebestředné blbství s lety jenom graduje.
Nejdřív jenom vejtaha a tlučhuba.
JÁJÁ zařídím, aby se Kinterův sloup vyšetřil.
Když JÁJÁ odešel před 40 lety ze školství, tak školství už nestojí za nic.
:-)))
Později lhář a notorický překrucovač.
JÁJÁ pojedu místo voleb lízat zadky žabožroutům, protože můj jeden hlas nemůže nic změnit - versus No to je dost zásadní, jestli hlasuješ pro někoho, nebo tvůj hlas propadne, to je safra safra zásadní, JÁJÁ vám to safra říkám....
:-)))
No a nakonec, jak vidno v dalším příspěvku, už i vcelku fikaný urážeč a nadávač. Roste, chlapec!
Je jako Rusák, nebo vlastička, nebo jako zazvur.
Nikdy, nikdy, nikdy nebude respektovat cizí názor.
Co vyblinkne, je svaté, svaté, svaté.
Nikdy, nikdy, nikdy nepřizná omyl.
Plevel nezalévat. Nechť zhyne na úbytě.
Vlastně - na úbitě, ať je to stylové, jako s Čapkem.
Při tvé velmi mírné inteligenci je celkem pochopitelné, že nechápeš ani malinko o čem píšu, ale máš potřebu se vyjádřit, inu užij si to.
"... na úbitě ..." napíše dvanáctiletkař, který se druhdy absolvovanou školou chvástal.
Asi ho tam skoro ubili, když tam byl :)
U celkem dost profesí se lidé doma připravují na další dny v práci nebo dělají nějaké studijní a odborné práce.
Dobrovolnosti se meze nekladou, zatím se tu dohadujeme, jestli je fér takové věci nařizovat...
Asi záleží také na objemu úkolů a rozsahu. Určitě by domácí úkoly neměly nahrazovat školní výuku, ale určití menší míra úkolu pro zopakování a zapamatování rozhodně není na škodu. Jistě, že pro pár hodně nadaných žáků to je nadbytečné, ale pro naprostou většinu průměrných a zvlášť podprůměrných žáků to bude hodně prospěšné.
Taky jsem nebyl nadšený z domácích úkolů a dělal jsem je protože jsem musel, ale určitě mi neublížili a s postupem doby vím, že mi dost pomohly se mnohé naučit.
Ani u nás domácí úkoly nesmí být povinné a tedy ani klasifikované.
https://ff.upce.cz/helena-zitkova-domaci-ukoly...
Klasifikované domácí úkoly?!? Proboha to se fakt někde úkoly známkují?!?
Jo, když jde o nějakou prezentaci nebo projekt, tak to chápu, ale známkovat i běžný domácí úkol?!?
Ještě k volbám.. tady stručně shrnuto, PROČ by neměly být korespondenční, a proč by zde neměl volit někdo trvale žijící v nějaké Tramtárii.
Bohužel soudím, že tyto rozumné důvody budou ve jménu "obecního dobra" trousenéno progresivními dobrosery, kteří sice hovnu rozumí, nic neumí, zato ale mají ten "správný" názor, ignorovány:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika...
Já ti nevím... proti korespondenčním volbám jsem četla spoustu rozumných argumentů. Některé i tady. Ale tenhle článek ve mě vyvolává spíše dojem "stále kvoká, stále kvoká"... :-(
:-))) k tomu kvokání moc nepovím, ale ke korespondenční volbě můj názor: nepovolil bych to. Jestliže se nějaký hacker (či jak se to píše) dostal do nějakého toho "dálkového" ovládání letadlové lodi USA (a že ty to mají asi velmi dobře zabezpečené), tak proč by chytrej českej Honza nedokázel nabourat a ovlivnit českou korespondenční volbu?
Zajímavé je, že proti korespondenční volbě jsou hlavně některé strany, nejde to napříč politickým spektrem. Jako by tím rovnou říkali, pro lidi co jsou mimo republiku jsme nevolitelní.
Vzhledem k té složitosti korespondenční volby to bude pořád chtít dost velký osobní zájem potenciálního voliče a ovlivnit ve statisticky významném počtu výsledek bych považovala za vyloučené.
Jo, ta elektronická a pro každého - to je jiné kafe. (A za mě osobně - vím, že anonymizace podání není technicky problém, ale přihlásit se někam zaručenou elektronickou identitou a posílat hlas - to bych se cítila stejně jako bych papírový hlasovací lístek podepsala a věřila tomu, že sčítací komise se na ty podpisy nepodívá. :-)
U té korespondenční volby k nějakému ovlivnění výsledku voleb a v počtu mandátů dojít může.
U minulých voleb se v cizině do seznamu voličů zapsalo 18.806 voličů a k volbám se dostavilo 13.236. Pokud by se díky korespondenční možnosti zapsal trojnásobek voličů a může klidně i víc a nejspíš by byla také o dost větší účast než 70 %, tak těch dejme tomu 100 tisíc hlasů, které by připsali třeba kraji Vysočina, která má jen 404 tisíc voličů, tak už by to udělalo celkem dost ve výsledku v tom kraji a současně i pro přepočet na mandáty.
Jo takhle. Já myslela "ovlivnit" ve smyslu "zfalšovat". Že to v ojedinělém případě nelze vyloučit, ale ta složitost vylučuje, že by se to mohlo dít nějak masově.
Že ty korespondenční volby jako celek můžou ovlivnit výsledek celých voleb - to jistě ano.
No, a naopak, strany, které doufají, že jim to přinese záchranu u voleb tuhle celkem banální záležitost berou jako věc života a smrti.
To je současná politika.
Nejde vůbec o stát, o lidi, ale dostat se ke korytu, a u něj vydržet.
No, pokud budou pokračovat v nastaveném kurzu, a oni pokračovat budou, čeká nás druhá vlna agrofertizace republiky, s je úplně jedno, jak budou volit v cizině, tedy budou-li volit, protože i tak jak jsou teď parametry nastaveny, přináší to voliči nemalý vopruz.
Hacker a korespondenční? To už jsi o krok napřed u elektronické, ne?
Mně na tom článku přišlo, že "Milenka" se dovolává senátora Kubery, protože ten to už těžko může uvést na pravou míru.
A tvrdit "že každej pošťák", případně "každej ajťák" to může zfalšovat? V době, kdy dopis do vlastních rukou má ještě pořád velkou "úřední váhu" a kdy v elektronickém bankovnictví denně lítají miliony a miliony?
Ne že by to zfalšovatelné nebylo, ale že by to byla jen tak pro každého malina?
No, proč pak musím osobně na ten důchoďák?
Elektronickou identitu občana mám vyřízenou. Proč se mnou ztrácí čas, proč ztrácím čas já, oa jestě ta uhlíková stopa za autem, že jo....
Proč se řeší hlouposti, které navíc budou generovat náklady a ne věci, co by měly náklady redukovat?
Odpovím sám.
Protože věří, že jim pár hlasů z ciziny pomůže alespoň se udržet v parlamentu. Tomu se teď podřizuje chod politiky, a z druhé strany zase protitlak.
Hledají si cestičky pro sebe, pár Čechů v cizině je zajímá asi jako mě výsledek fotbalu Sparty ze Slávií, jde o jejich pozice.
A nafta stojí 40 a plzeň 120, tedy za litr. Adi se budu muset naučit chlastat naftu
Teď je ta pravá doba. Zimní nafta obsahuje méně parafínů a tak je stravitelnější. :D
Když bude s tou biolsložkou budu chránit i planetu :-)
To víš (uveď prosím odkaz, automechanici i o soušasné směsi uvádějí něco jiného) nebo papouškuješ propagandu zelených ?
já vím o motorech prd, ale než se nechat takhle vláčet, raději tedy zůstanu u toho piva....
Současné volební preference svědčí o tom, že příští volby poskytnou zakuklených vlastizrádcům historickou šanci.
A proto chce současná vláda prosadit korespondenční volbu.
Aby Babiš s Okamurou v příštích volbách nezískali ústavní většinu.
No a ty, Babiš i Okamura, ústavní většinu chcete.
Pokud ji získáte, můžete si prosadit v podstatě cokoliv.
Včetně té korespondenční volby, proti které tak statečně protestuješ.
Nevím od kdy, ale osobně na důchoďák už není(nebude) nutné, lze to zařídit on-line.
dej si placku na čelo. ty "zakuklený vlastizrádče".
O tom, jak to chodí na důchoďáku informace vážně nemáš správné, jen si něco myslíš, nebo podléháš kecům politiků. Musíš tam osobně a to že to všechno vyplníš on-line, tě nutnosti tam dojít vůbec nezbavuje.
Žádost o důchod online je služba ePortálu ČSSZ spuštěna v prosinci 2023. Služba klientům poskytuje možnost podat žádost o starobní, invalidní i pozůstalostní (vdovský, vdovecký i sirotčí) online, a to s využitím své elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klient obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti.
Pokud budou klienti preferovat osobní setkání, nově se můžou objednat a svou žádost sepsat na kterékoliv okresní správě, tedy již nikoliv pouze na té, která je pro žadatele příslušná podle místa jeho trvalého pobytu.
https://www.cssz.cz/zadost-o-duchod-online
Ano, ale stejně to tam pak musíš jít podepsat.
No já se domnívám, že to co píšeš, platilo do prosince 2023.
On-line jsi mohl vyplnit pouze tiskopis "uplatnění nároku".
Ale "žádost" jsi musel vyplnit, resp. podepsat osobně na OSSZ.
Od 4.12.2023 už můžeš podat on-line i tu žádost.
tu jsem mohl podat i před tím a taky jsem to udělal...
na tom portálu prostě lžou, jen předstírají, že něco dělají, Prostě ta baba tě musí vidět, zkontrolovat doklady, projít to s tebou, a mám za to, že jim to takhle ještě pár let vydrží, tak pružní nejsou.
Zaujalo slackline video...
https://www.facebook.com/slacklinerka/videos...
Takový výhled já nikdy nenatočím... ;-)
Ani když na sobě necháš zapracovat tým lékařů!? A kdyby sis to rozmyslel, zkus to aspoň na Troskách, výhled do krajiny je slušnej. :-)
Rozhodně nenechám. :-)
Jo, Trosky jsou prý na highline super, ale nemyslím, že bych se k takovým cílům kdy dopracoval.
Na tu nepřístupnou věž na první pohled nevede žádná snadná cesta.
To netuším, já tam nikdy nebyl.
Nějak to možné určitě je, protože tam slackline tahají celkem pravidelně...
https://www.youtube.com/watch?v=viBdRI73xBI
Jistě. Jen to není na první pohled z dálky patrné. Je to taková hromada šutrů, kam bych se bál vstoupit. Ale asi tam cesta vede.
Nemusí to být snadná cesta, většina z těhle bláznů jsou zároveň i zdatní lezci. Slackline se tahají i mezi skalníma věžema, kam nejdřív musí nějak vylézt a vytáhnout nahoru potřebné vybavení...
Když je to blízko, prý z obou věží shodí dolů lano, které někdo na zemi sváže a tím se přetáhne ten popruh... když to tak nejde, prý se používá kvadrokoptéra, která z jednoho místa na druhé přetáhne vlasec, na tom vlasci přetáhnou provázek, provázkem lano (možná je těch mezikroků víc) a nakonec popruh... :-)
Jelikož se vybrají hodně vysoké a osamocené věže, tak třeba na pískovci je skoro zárukou, že tam nevede lehčí cesta než za 6. To už žádný příležitostný lezec vevyleze. Bez treningu a cvičení lezeš 4.
Jojo, to chápu. Vzhledem k tomu, že na umělé stěně lezu většinou pětky, nic takového ani neplánuju. :-)
Pětka na stěně s jištěním po 1 metru je úplně jimá liga než písek s kruhy s minimální vzdáleností 5m. Tam je opravdu lepší nepadat. Takže nějaké lezení 5 na písku na prvním na laně bych asi uvážil.
Neboj, něco málo jsem o tom už slyšel... ;-)
A kdyby ne, myslím, že při pohledu na první jištění by zafungoval pud sebezáchovy.
Jako programátor automaticky uvažuji the worst case scenario...
Moje lezení na skále by se dalo na prstech spočítat, vždy bylo lano shora a vůbec mi to nešlo...
Což je veliká škoda. Zkus vyhledat nějaký horolezecký oddíl, nebo ještě lépe nějakého rozumného a hlavně inteligetního lezce, který tě vezme do skal. Je to skvělé a úžasné. Lezení ve skalách a na písku zvláště je nádherný zážitek. To na stěně je proti tomu jen gymnastika. A ještě nádhernější je to v horách, třeba i jen vysokohorská turistika. Ale i na tu potřebuješ schopnost přelézt pár metrů lehkým terénem, ale naprosto free bez lana. To se na stěně nenaučíš.
Ehmmm, to jsou rady nad zlato, ale posledních 15 let považuji za úspěch, když se občas dostanu aspoň na tu lezeckou stěnu. Výběr lidí ochotných jít se mnou lézt je značně omezený a nemají moc čas. Líbilo by se mi chodit na stěnu jednou týdně, ale v průměru to vychází jednou za měsíc... :-(
V tomhle zlaté kolo, kde není potřeba nikoho přemlouvat a vyrazím kdykoliv sám.
Kamarádka nechápe v čem je problém, prý občas jde na lezeckou stěnu, aniž by se s kýmkoliv předem domlouvala... jenže když se hezká holka zeptá, kdo jí bude jistit, tak si může z hromady zájemců vybírat (zvlášť když se často obléká, aby bylo na co koukat, byť ona to vysvětluje jinak), to by u mě nefungovalo... :-)
Ale tak hele zkus to, mě si tady onehdy zmátl... :-D
To jsou zcela normální potíže. Syn lezl na stěně na gymnasiu a velmi pěkně. Na vysoké nesehnal spolulezce, do oddílu nechtěl a skončil. Na druhou stranu jsem neprotestoval, poněvadž na skalách je k úrazu i fatálnímu docela blízko.
Proto si o lezení na písku rád přečtu a nemám ambice nic takového realizovat. I na umělé stěně se úrazy stávají, jeden jsem viděl hodně z blízka, přitom tam je to z 99% o nepozornosti. Venku se přidají i faktory, které ovlivnit nelze, třeba že ti kus skály zůstane v ruce...
Na Babu vede schodiště a pod Panu se dostaneš na vyhlídkovou plošinu pod ní vcelku pohodlně v rámci prohlídkového okruhu (když jsem tam byl, naposled, přístupná byla jen půlka hradu, na druhé probíhala rekonstrukce). Nahoru na Panu se vylýzt dá, ale není tam turistická cesta.
Dík za připomenutí, musím se tam zase po dlouhé době podívat :)
Mysli pozitivně, já mít před sebou tolik času jako ty, neváhám. Vzhůru k výšinám! :-)))
Vzhůru k výšinám? ;-)
No zjistil jsem, že existuje kurz "Skoky do vody pro dospělé", akorát je to v Praze a není to nejlevnější...
https://divinguskpraha.cz/aktuality
S tím časem před sebou nikdy nevíš, můžeš tu být do 100 let nebo...
Vážně o tom přemýšlím. Mám to do Podolí kousek a skočit si z desítky šipku je opravdová výzva. Zajdu se na to podívat, jak to vypadá a promluvím si s trenérem.
Jsem přemýšlel, zda ti o tom nenapsat, pak jsem to pustil z hlavy. No přihlásit se asi ještě můžeš, pak ale neváhej a rovnou si zavolej jestli je ještě místo...
Mě nepotěšilo, že jinou variantu než zaplatit 5000 předem za blok 10 lekcí neumožňují. Aspoň tak mi to bylo řečeno - prý zaplatit si hodinu na vyzkoušení nelze.
Možností skočit si z desítky asi existuje víc (Brno), ale nenašel jsem, že by kdo nabízel, že v tomhle sportu naučí něco dospělé lidi, což je pro mě mnohem zajímavější...
No já se panu trenérovi přijdu předem ukázat. Přece jen mi už není 20. Aby ho to nepřekvapilo.
Skočit si z vysoka třeba není problém, ale já to potřebuji pomalu a postupně tu výšku zvedat. Jinak bych si nabil.
šipku z desítky... Nebyls to ty, kdo měl nedávno od pana doktora zakázáno jezdit na kole?
A co to má společného se šipkou? Oko je zahojené, díra v něm už není.
Hlavního protagonistu, hádám...
Jistě. Ale když bych postupoval pomalu, jako jsem to dělal na parníku na Jadranu, od jedné paluby ke druhé, tak by se mi nemuselo nic stát.
Možná proto mají kurz rozdělený na 10 lekcí? ;-)
Ale pro plynulý postup bys měl ideální sehnat si vysokozvžnou plošinu, tam bys výšku mohl přidávat klidně po centimetrech.
Rozdíl mezi 1m a 3m prknem mi připadá obrovský, z větší výšky jsem šipku nikdy ani nezkoušel, ale nepochybuji, že postup 5, 7.5 a 10m bude velikánský rozdíl... ;-)
ten rozdíl tam kurva je.. plavání a skoky jsem měl na druháku na VŠ (ve třeťáku bazén zavřeli, tak jsem chodil střílet.. já tedy chodil i dřív, ale tady jsem to ukecal na školní aktivitu). Co si pamatuju, tak metrový, třímetrový prkno brnkačka, i tu pětku jsem dal, ale vyšší už ne. Závrať a hezky po haxnách, po hlavě už ne...
Ono i po nohou to pro normální lidi bude obrovský rozdíl.
Tedy ze 7m jsem myslím nikdy neskákal a těch údajně 10m ze skály před lety bylo jedinkrát v rámci závodu, kdy nebyl čas moc přemýšlet, jinak by to určitě bylo dlouhé odhodlávání (samozřejmě po nohou)... :-)
Kdyby byla možnost přidávat výšku třeba po půl metru, bylo by to to pro většinu lidí snazší. Naopak když člověka pošleš rovnou na 10m, myslím, že dost lidí se vůbec neodhodlá.
Nakonec, co jsem viděl na Youtube, tak i po nohou lze dopadnout dost blbě...
https://www.youtube.com/watch?v=reWHAcPjR2g
Někdy koncem šedesátek jsem vylez na teplickým koupališti v Zámecký zahradě na desítku a při pohledu dolů zapochybovav, zda trefím bazén, jsem se vrátil na zem. Ten bazén mi přišel fakt maličkej. :-)
To už mě taky napadalo, zda nehrozí, že by třeba někdo bazén přeskočil... naštěstí jako skoro každou kravinu, už to na youtube někdo vyzkoušel.. ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=hx2HAT-SuJU
Hned se pozná, kdo tam nahoře aspoň byl :-D
Co závrať, ale ten bazén, kam se máš strefit, je strašně malej!
Naštěstí jen vizuálně...
Ve videu, co jsem dal odkaz výše zkoušeli překonat světový rekord ve skoku do dálky tím, že skákali s rozběhem z výšky do vody. A na závěr z 10m výšky se mu podařilo skočit asi 10m (vodorovnou) vzdálenost.
To i na šířku má snad každý bazén s dostatečnou hloubkou víc... :-)
V tomhle je fyzika neúprosná. Když se před skokem rozběhneš, tak dopřednou rychlost budeš mít po dobu letu zhruba stejnou (mínus odpor vzduchu), ale směrem dolů budeš stále zrychlovat. Tudíš dvojnásobná výška vůbec neznamená, že lze doskočit dvakrát dál!
A tak zatímco z metrové skalky se stěnou sklonu 45 stupňů by asi doskočit do vody šlo, u větší výšky může být sklon skály fatálním problémem.
Prý se takhle na jednom místě postupně zabilo několik lidí, přitom prý doskočit až do vody tam neměli šanci i kdyby se rozběhli sebevíc. Darwin by měl radost...
Tak poreferuj, jak to dopadlo.
Ideálně přiložit i video se šipkou! ;-)
A tak zítra touhle dobou vážně šipka z desítky?
Abychom věděli pro případ, že už by ses neozval... ;-)
Každopádně doufám, že nasdílíš video!
z desítky jsem sestoupil po schodech.... nebyl jsem jedinej... je to zajimavý co ty nervy s tebou udělaj :)
Zítra rozhodně nikoliv. Ještě stále mám neschopenku na křivou hubu a chodím po rehabilitacích. Až mne uschopní a oční lékař usoudí, že už konečně mohu jít plavat do veřejného bazénu, tak se na to zajdu podívat a popovídat si s tím trenérem. V současnosti si nemohu dovolit spěchat. To oko riskovat nebudu.
neco pro draka
https://www.denik.cz/kutilstvi/skladaci-kolo...
Konečně upřímná reklama :-)
https://seed125.bitchute.com/eE6JMsQV9sDP...