Ne vážně, nemůžeme začít využívat to vnucené znovuzakládání témat k návratu diskuse do nějakého neutrálního stavu?
Takový malý reset...
Tak zrovna téma o technice jízdy na kole mi jako marné na tomto webu nepřipadá. Ale určitě nebudu mazat příspěvky na jakékoliv téma, které někoho zaujalo. Takže klidně pište o čemkoliv ;-)
V diskuzi o šlapání na furtošlapu a s tím souvisejícím nácvikem kruhového šlapání Drak v jednom z posledních příspěvků napsal: "Od dolní úvratě nemůžeš na pedál tlačit. Z ní ho táhneš. Myslím, že už jsem Ti kdysi doporučoval stránky KPO...."
Nevím, zda se jedná o stejný článek, ale jeden článek o technice šlapání jsem si z KPO svého času stáhla. Raději jsem bod 3 zvětšila, kdyby to v celku nebylo čitelné.
A vo tom to je, při jízdě "na cvrčku", pokud někdo nemá správnou techniku šlapání, může mu působení na pedál výhradně přes podrážku hned od dolní úvratě (jak píší na KPO), činit velké problémy.
Protože při tom potřebuje, aby v tu chvíli druhá noha, ta "horní", v horní úvrati, vyvíjela dostatek síly na to, aby se pohyb klik nezastavil a plynule vynesl tu "spodní" nohu do horní úvratě.
A to přesto, že tato spodní noha působí proti směru otáčení kliky.
Některým lidem to zní poněkud bláznivě, už jsem za to dostal mnohokrát vynadáno, samozřejmě lze šlapat i bez toho, lze tahat za pedál při jeho cestě vzhůru a podobně, ale nebude to zdaleka tak plynulé a efektivní.
Ta spodní noha, co tlačí proti pohybu klik, funguje až do horní úvratě spíš jako předepjatá pružina, včetně lýtka, její předpětí reguluje vzájemné působení obou končetin, přičemž ta spodní pohání pedál spíš směrem dopředu, prostřednictvím svalů na přední straně stehna.
Práce svalů na zadní straně stehna a zadek, u ní začnou postupně převažovat a působit na pedál směrem dolů, až za horní úvratí.
Ale pozor, vždycky, u obou končetin, musí převažovat síla, která tlačí podrážku směrem dolů, do pedálu, fixuje tím chodidlo, celou nohu, i horní část těla, ve správné poloze v průběhu celé otáčky klik, díky tomu i na pohled vypadá ten pohyb kruhově a ne jak když někdo šlape do zelí.
Když se o to samé někdo pokusí na festce, nemusí mít správnou techniku šlapání, horní úvrať může úplně vynechat a začít šlapat až za ní, ale setrvačnost celé sestavy jezdec kolo, tu spodní nohu vynese nahoru díky pevnému převodu.
Což nakonec ke správnému stylu může výrazně pomoct, přestože by to na cvrčku nikdy nezvládl.
U někoho je prostě potřeba překonat nějakou psychickou bariéru, moc bych za to nedal, že je to vlastně nepřirozený pohyb, který se ve volné přírodě nevyskytuje.
To zařazení fakt nebyl dobrý nápad. Nejspíš se celých 300 příspěvků neudrží jen v tématu techniky šlapání a pokud by mělo, tak to mělo být i v nadpise uvedeno.
Párkrát jsem v poslední době chtěla najít nějaký starší příspěvek, který mě kdysi zajímal, a zásluhou lidí, co si ta "potěšila", "zaujala" apod. prskli do jiných než "necyklo" témat, je to prakticky nemožné. :-(
Teprve dneska ráno mi došlo, že jsem trouba, když jsi si nechal Sodomou podsunout, že jsem "posedlý výkonem".
https://www.nakole.cz/diskuse/30563-co-vas...
Tož já tedy, se zpožděním, protestuji, Sodomo. Není to tak, zajímá mě především efektivita.
(Pozor, neplésti s významem slova "efektní", čili působivý, působící silným dojmem, vypočítaný na vnější efekt. Tím jsou tady chorobně posedlí jiní lidé)
Efektivní pohyb je šetrný k pohybovému ústrojí, nejméně zatěžuje oběhový systém, navíc je úsporný.
Efektivní pohyb zvyšuje šanci, že budu schopen drandit do vysokého věku.
A vo tom to celé je, chci se státi dlouholetým, aktivním cyklo-důchodcem, není to boj o nejvyšší výkon, ale o cyklistickou dlouhověkost.
Starýho Vejvodu dodnes potkávám na kole, na elektriku přesedlal až dlouho po osmdesátce, teď už mu musí být hodně přes devadesát si myslím.
A to se mi líbí a věřím, že jeho "životní cyklojízda" bude mít důstojný konec, že si na tom kole nakonec, tak nějak krásně, umře.
Ještě jsem zapomněl, že efektivní pohyb je velice příjemný a má příznivý vliv na duši :-)
Naprostý souhlas a já bych ještě přidal, že se při něm dá celé hodiny docela dobře meditovat :-)
Někdy jo, jindy myslíš jen na jedinou věc, dojet živej do cíle.....
Napsal jsem z cesty:
30.8.2021: Lyon - valence
117 km
Říká se, že každá cesta má člověka něco naučit. Zní to tak moudře a vznešeně.
Ale já nesedám na kolo, abych se něco učil, nebo něco řešil. Pravý opak je to, co od cesty očekávám.
Odpojit se od "řešení problémů" mít jedinou starost a problém, ve zdraví dožít konce etapy, navečeřet se a padnout. K věci patří řešit věci, jako spařená řiť, uvolněný šroubek nosiče, nebo mazání řetězu.
Nic jiného!
Jenomže svět neběží podle toho, co chci nebo co se mi líbí.
Mocní se rozhodli, že lidi zotročí, a daří se jim to. Alespoň tady, ve Francii.
Jednoduchá methoda. Sebrat lidem veškerou svobodu, na pár měsíců je izolovat doma, s možností opustit bydliště do vzdálenosti pár stovek metrů, neumožnit babičkám vidět půl roku svá vnoučata bydlící 40 km daleko, všechno pozavírat, protože venku je údajně "životu nebezpečno". A pak jim kousek té svobody vrátit. Smíš z domu, ale do jen do devíti, pak hodinku přidáme. Vrah virus přeci řádí po nocích.
Brát lidi fest "u huby", aby se naučili poslouchat.
A pak, spása!
Smíš všude, ale jen, budeš-li očkován.
Nikdo neřeší, jestli zemřeš předávkováním, na infarkt, nebo skokem pod vlak.
Nemáš právo si zvolit "smrt covidí". Tak hybaj na jehlu.
Aby těm, co se domnívají, že očkování není pro ně to pravé řešení, znepříjemní život "covid pasem".
Bez QR kódu si ve Francii nedáš kafe, neubytuješ se, neuvídíš jedinou památku jsi psanec - bez střechy nad hlavou.
Vím, že to tak je, přesto jsem se rozhodl šikaně neustoupit a co 72 hodin se testovat. Existuje služba "online testování" každé tři dny se směji přes displej na slečnu Terezu, a ona pečlivě dozoruje průběh mého testu a vystaví mi EU covid pass.. dále na
https://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na...
Samozřejmě že jsou jízdy kdy člověk musí myslet na hromadu věcí kolem, třeba když má kolo nějakou bolístku, prasknou dráty v zadním kole nebo odejdou destičky v přední brzdě a nebo když něco vážněji zabolí a máš před sebou ještě hromadu km.
Pořád se něco děje, to je jasný.
Ale jak jsem psal, na tyhle věci chci myslet, a nikoliv na jiné, vypnout v hlavě ten počítač a počítat dny do tří. Dneska tady, zítra támhle, pozítří onde. Stejně vždycky do toho něco vletí, ale když se ví, že jsi na kole, neotravují s banalitama.
Tedy vlastně jo. Ti nejrůznější prodejci či nabídky investičních možností, furt to cpu do spamu, a často to i telefon vyhodnotí jako spam a tak to nevezmu, ale pořád se leckomu daří to prostřelit a dovolá se. A telefonní čísla co neznám beru,protože možností je spousta. Soňa neznámá čísla nezvedá. Ale už mi to přestala vyčítat, protože posledně když pro mě jela, zapomněla si telefon doma, a přišla na to až na Rozvadově, tak mi volala z vypujčeného, co má dělat, a já to vzal, jak jinak.
Nějaké meditační praktiky mě ovšem na kole nehrozí :-)
Přestaň se už konečně litovat, bylo to hlavně tvoje rozhodnutí, koledovat si o zbytečné problémy, moc dobře jsi věděl, do čeho jdeš.
Při meditaci je úplně jedno, jestli jedeš na kole, nebo jdeš pěšky, jestli po Francii, v Čechách, je jedno, zda jezdíš každý den stejný okruh okolo komína, nebo na cyklodromu, jedná se o stav mysli.
S tvojí "exhibicí po francouzsku" nemá meditace nic společného, je to spíš vojenské cvičení.
jako "vojenské cvičení" to bereš ty, jako sportovní výkon...
Psal jsme to a píšu to furt:
Kolo má tu správnou rychlost, aby člověk něco poznal. A já jedu, poznávám, mluvím s lidma.
A vím, že nechci myslet na nic jiného než na spařený zadek, ty upadlé šroubky. A vůbec se nelituji, sám jsem si to vybral, a když někdy blbnu a pokouším hranice svých schopností, taky to dělám z vlastního rozhodnutí, a nenutí mě k tomu psychoza jako tebe.
Právě fyzickou námahou a přemýšlením o něčem jiném si odpočívám, ale to ty nepochopíš, protože si nikdy hlavou nepracoval, ba hůř ty si v životě pracoval vůbec trestuhodně málo....
Napsal jsi ublížený a ufňukaný příspěvek o konkrétní etapě:
30.8.2021: Lyon - valence
117 km,
Tak zase neutíkej od tématu, podělal sis to tenkrát sám, protože ses rozhodl cestovat za každou cenu, za nevhodných okolností.
Jinak doufám, že to tu čte Sodoma a věřím, že se pokusí zastavit Jindrovu snahu vyvolat flame ware pomocí podpásových argumentů typu "pacient", "psychoza", "ty si nikdy hlavou nepracoval", "ty si v životě pracoval vůbec trestuhodně málo", bylo by to od tebe docela fér, Sodomo..
ne, to nebylo "ufňukané" ale "nasrané", jenomže ty to nedokážeš odlišit, protože ty jsi ten posera, co do sebe nechal narvat něolik dávek sraček, a přesto seděl doma na prdeli, a bál se toho "vražedného víra".
Já se nebál, ale poserové jako ty umožnili mocným, aby nám, normálním, zdravým lidem házeli klacky pod nohy, jenom proto, aby všem mohli napíchat tu sračku, kterou EU objednala, aby si pár lidí namastilo kapsu.
Tak jsme museli podstupovat pořád nějaké to testování, které taky samo o sobě bylo k absolutnímu hovnu a zase jen zdrojem vejvaru pro některé skupiny.
Přesto jsem se rozhodl nebýt doma jako posera, jako jsi byl ty, a vzdorovat, přes překážky co si, za tvého vydatného přispění, navymýšleli jsem cestoval, a dokázal tak, že jsou to všechno totální nesmysly. Ostatně, vy pomatení vaxeři, jste stejně všichni nakonec toho víra chytli, a mnozí z vás měli mnohem horší průběh onemocnění, než já, kterej čapnul omikron až na sklonku covidí paniky, když ho ve Francii mělo diaknostikováno 500 tisíc lidí denně. No, a jeden den mi bylo tak blbě, že jsem nešel ani na pivo, ale druhej den už jsem byl v cajku. :-)
Takže ty podělanej poseroutko zalez a už se do mě neser.
Jest otázkou, zda tvoje inzerovaná statečnost není spíš blbostí a sociální nepřizpůsobivostí. Já bych to rozhodně takto plameně stále nevytahoval, poněvadž je to hodně problematické a konfliktní téma.
Ne, milý příteli, tohle téma se bude vytahovat ještě hodně dlouho, dokud viníci celého toho podvodu nebudou potrestáni.
Nezapomínáme.
Každý svého štěstí strůjcem. Já tě varoval. Za blbce se tu identifikuješ ty.
Ani bych neřekl.
Z pozice toho, který naletěl, to tězko můžeš přiznat
Naletěl? To mám ale radost. Ty to celé míníš jen jako provokaci a nemyslíš to vážně. Paráda!
Ne, milý příteli, myslím to naprosto a smrtelně vážně.
Ne, že bych zpochybňoval chřipkovou epidemii, ale nebyla o moc horší, než ty, které se svěrem pravidelně přehnaly. Tato byla ovšem silně medializovaná, a dnes už jsem si jist, že z cílem, co nejvíce na tom vydělat. Namočeny jsou v tom farmaceutické firmy a pak politici, včetně špiček EU.
Ten atombordel a roušky na začátku měly jen vytvořit dojem neviditelného vražedného nebezpečí, co nás všechny obkopuje. A pak čarování se statistikama, prakticky každý, kdo zemřel, zemřel na covid. Neléčení pacientů až do doby, kdy bylo pozdě. A pak následovala ta sporná plicní ventilace.
Druhá fáze generování paniky - lockdowny.
A najednou je tu spása. Očkování. Nikdo se nenakazí, nenakazí druhého a nezemře, jak se říkalo. Uděláme tečku. Nakoupeno a nasmlouváno 6x víc vakcín než bylo dospělých obyvatel EU za neprůhledných a utajených podmínek. Panikáři se řadí do fronty na "tečku", ale panikáři brzy dojdou. Je potřeba přitvrdit. Přifařil se paralelní zlatý důl, testování. Zbytečné, plošné testování, a to neočkovaným budeme vnucovat tak, aby raději zvolili "tečku". Ale furt málo, vakcín přebytek, "hrdinů s tečkou" ubývá. Tak se proti neočkovaným zavedla šikana, chtějí-li kamkoliv, musí mít platný PCR test, ne starší 48 hodin. To byla přesně ta doba, dokdy byli schopni ten test dodat, pokud sis safra nepřiplatil zrychlený (do 4 hodin, 5600 Kč). Stále nás zůstává ohromné množství nezlomených, zatímco nemocných očkovaných covidem přibývá. Tak nám zakázali chodit všude. Nemáš tečku, seď doma na zadku a smíš akorát do práce. Furt málo.
Začímá se uvažovat o povinném očkování, které tehdy už bylo u 4. dávky. Do toho vir zmutoval tak, že se stal naprosto neškodným, tak obhájit opatření a povinné očkování nemožné.
Nevadí, závazky k Phizeru se musí plnit a odebrat a vylít očkovací látky. V ČR za 18 miliard....
Vše postavené na lži.
Neonemocní, nenakazí, nezemře.
Na to se nezapomíná
jo to je, za 18 mld se dá lecos pořídit
>...Očkování. Nikdo se nenakazí, nenakazí druhého a nezemře, jak se říkalo...<
Kde konkrétně se tohle říkalo?!?
Bohužel to párkrát v různých obměnách z počátku zaznělo. Ne až takhle přímo, ale z toho co řekli se tomu dalo takhle porozumět.
Nehledej v tom nic složitého, napsal jsem Sodomovi dlouhý příspěvek a Jindra nemá rád, když je středem pozornosti někdo jiný.
V tomhle směru je nesmírně efektivní, frustrace se zbavil během krátké chvilky, pomocí systému "copy-paste". A ještě tam stihl nacpat nevyžádanou reklamu na svůj soukromý web :-))
co všechno ten parchant nestihne, že jo,
web www.cs-sklo.cz, web www.doucefrance.cz a pak ten nehorázně předražený web: www.czechglassguide.cz.
Psala mi tuhle jedna paní, že za "práci, která mě baví, neberu přeci peníze".
Tedy, člověk má býát placen jen za práci, která ho sere. Kdyby to tak fungovalo, jsi milionář, tebe sere každá práce :-)
Sodomo, vidíš to? Takhle se chová kulturní, renesanční muž z Popovic, lže a pomlouvá.
Neboj, sleduju tě od začátku. Tvůj první příspěvek tady byl o tom, jak tě mrzí, že ses v minulé inkarnaci vlákna zapoměl pohádat se mnou.
Nezkoušej to na mě.
Napsal jsi, že jsem "posedlý výkonem".
Pokusil jsem se vysvětlit, že to tak není.
Místo abys napsal sorry, popletl jsem to, tak mi napíšeš, jak mě mrzí, že jsem se s tebou zapomněl pohádat? To je od tebe opravdu fér přístup.
Chápu, je to mnohem jednodušší, než alespoň jednou za čas napsat Jindrovi, že se ke mně chová jako prolhaný hovado.
Kdybych byl posedlý výkonem, třeba na cestě do Španělska jsem každý den ujel o 10-20km navíc, času jsem na to měl dost.
A jezdil bych celý rok na žiletce, abych najezdil víc kilometrů, prostě jsi napsal pitomost a neumíš to přiznat, posero.
To víš, Vánoce, Nový rok, ty rachejtle kolem, to vystresuje i zdravého člověka :-)
Dřív jsem měl rachejtle celkem rád, posupně mi to začalo trochu vadit kuli zvířatům.
Potom začala ruská invaze na Ukrajinu, přišly sem tisíce traumatizovaných Ukrajinců, díky Rusákům Evropa přestala být bezpečná, a můj vztah k rachejtlím výrazně ochladl.
Od té doby, co jsem slyšel střelbu na videích z fakulty, to prostě podle zvuku nepoznáš, jestli si někdo hraje, nebo vraždí, od té doby jsou mi rachejtle vysloveně protivné.
A lidé, co je dodnes dál střílejí, jako by se vůbec nic nestalo, podle mě mají dost nízkou sociální inteligenci, což ty ale těžko pochopíš, protože jsi na tom stejně jako oni, když si z toho děláš takhle stupidní legraci.
Kdyby mi tohle Globus na Zličíně postavil, tak za 150 měsíčně tam budu jezdit s přívěsem pravidelně na nákupy...
https://mestemnakole.cz/2023/12/praha-uhrineves...
Asi dobrý, ale ten systém pronajímání je docela divný. Někdo si uzavře smlouvu na rok, zaplatí a když po pár měsících zjistí, že to nebude využívat tak to po zbytek roku zůstane uzavřené a neobsazené. Pro kvantum lidí tisícovka nic neznamená a těch zodpovědných a ohleduplných k ostatním taky moc není.
uhřívěves není zase taková metropole a počítám, že lidí co to budou chtít (protože jezdí na vlak na kole) bude tak akorát.
Ony ty první pokusy nebejvaj dokonalý. V Praze to někde zkoušeli taky, na zálohovou dvacku nebo tak něco. Skončilo to bezdomoveckými úložišti "cenností" a tuším už ty boxy od tý doby vykáceli a pokus ukončili.
Teď na to koukám, myslel jsem, že to je větší část, tak to nejspíš bude dobře stačit
Něco podobnýho je v Klánovicích u nádraží k vidění už léta :) se divím, že se do toho zatím nenastěhoval nějakej bezďák typ Diogenes.
Nemůžu si pomoct, ale tahle řešení považuji za důkaz nefunkčnosti naší policie. Kdyby se krádeže kol opravdu řešily, nikoliv jen sepsaly a odložily, většinu zlodějů už musela být dávno chycená. Je zbytečné si namlouvat, že by kola kradli zločinečtí géniové...
A pokud by člověk mohl nechat běžné kolo zamčené bez obav, že se s ním už neshledá (aspoň s podobnou jistotou jako u auta), pro cyklodopravu by to byl větší přínos než spousta cyklopruhů a podobně...
To by s kolama muselo být jako s koňma před dvěma sty lety v mnoha státech USA a to by asi fakt nikdo nechtěl.
Kdepak, ne že bych se chtěl policajtů zastávat, ale v tomhle jsou na tom úplně stejně, jako všude jinde. Jestli si myslíš, že v Německu můžeš nechat dobře zamčené kolo u kandelábru celý den, tak se mýlíš. Někde jo, jinde ani omylem, pokud je to kolo slušné.
No, a o Francii ani nemluvím.
Když zamkneš rám, odstrojí ti ho,co by se pižlali a řetězem :-)
Mno., mě se stalo takhle jednou, parkuju svýho čundráckýho IRISE a pečlivě ho zamykám, když se ke mě přitočil takovej divnej pán a soucitně se mě ptal, jestli bych náhodou nepotřeboval lepší kolo, prý by mi něco mohl lacino prodat :)
Jel jsem autem po náměstí v Českém Brodě, zastavuji, najednou ke mně přiběhl mladý cikán, tak stahuji okénko co jako chce, a on jestli nechci koupit jízdní kolo. Ptám se jaké, odpověď - můžu si vybrat, "mám jich ve sklepě jedenáct"...
kdo se vyzná, a umí přemýšlet, nepotřebuje žádné hloupé rady...
Tohle nejsou kola ukradená, ale kola zvandalizovaná. Majitel je tam nejspíš nechal delší dobu a možná třeba asi i počítal s tím, že budou vandalizována. Jinak by si očesaný zbytek vzal domů (tedy, pokud by dokonce neměl tak hroznou smůlu, že by i ztratil klíč od zámku). Podle počtu takhle zlikvidovaných kol ve Francii se zdá, že jejich majitelé běžně a každodenně ztrácejí klíče od zámků:-))
Jsou to vesměs kola levná a pokud majitel není technicky zručný a schopný si chybějící části doplnit sám, tak je asi levnější koupit kolo nové. Pak už je jen na majiteli, zda má dost zodpovědnosti a ten svůj vrak odklidí, nebo to nechá na obci.
Ono se to občas děje třeba i s oježděnými starými autoplechovkami. Prostě, kam s tím, když to už nechcu. Někam to postavím.
Jeden starší článek:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-z-domova...
U kola na fotce spíš tipuju, že majitel ztratil klíč od zámku a kolo ponechal svému osudu. Možná si ho částečně odstrojil sám.
Těžko říct, chybí tři věci na rychloupínák (dvě osy kol a objímka na sedlovku), zbytek tam všechen zůstal, tohle mohl rychle oddělat bez jakéhokoliv nářadí.
Jo, ještě koukám na brzdy, ale to už pak mohl vzít někdo dodatečně...
tam se to těma, co ztrácí klíče, jen hemží...
žádné těžko říci, nemám čas prolejzat fotky....
Je fakt, že kdyby měl klíče, tak si odnese aspoň ten zámek, když už mu očesané kolo nestojí za to, aby se s tím torzem vláčel. Lankový zámek nestojí za řeč, ale podkova už asi jo, když k ní máš klíč.
Je to neuvěřitelní, kde všude dokáží kolo očesat. I naprosto v centru, před Louvrem. Berou co se jim podaří, záleží kolik na to mají času. A pak tam nechají ten vrak viset, a on rezne. Čas od času to pařížská radnice nechá odklidit.
Proto sou tam tak populární kola Vélib.
Prostě nestaráš se o to, kde ho zaparkovat a jak zamknout. Véliby jsou pro změnu zase vandalizované výrostky, ale stalo se, snad v roce 2019 , to pařížská hromadná doprava stávkovala, nejezdilo nic. Takže jediná šance kolo - a v té době evidentně úřadovali aktivisté a kola Vélib chápali kako prostředek stávkokazů, a znehybňovali je také. Většinou vytahali lanka z brzd, nebo vypouštěli duše.
Takže ráno jsem musel vyrazit a sehnat v okolí dva pojízdné Véliby, a ty jsme si pak hlídali a zamykali do stojanů, protož epřes den sehnat pojízdné kolo bylo prakticky nemožné.
Mě na tom fascinuje, i to jakou plečku stojí za to někomu očesat.
To bys pochopil kdybys ses prošel po Marché aux Puces (blešším trhu) v Saint Ouen v Paříži. Prostě to tam za pár halířů prodají a zase mají na krabičák.
Berou co stihnou a kradou všude a všechno. Mít na zádech batoh, kdekoliv na ulici nebo v metru, riskuješ, že ti do něj někdo bude strkat pracky a lovit co by mohl ukrást. Jsou dost slušně organizovaní, pracují v týmech, když si stoupneš na roh Boulevardu Rochechouart a Boulevardu Magenta a budeš je chvilku pozorovat, pochopíš jak to dělají. No, a policajti musí být podmazaní, protože když to vidím já, oni jistě taky, ale nedělají vůbec nic, jen jednou za pár hodin projdou kolem a tváží se jako strážci zákona.
Ale kolo jsem demontovat nikdy neviděl, to zřejmě dělají v noci, ale podobných vraků je plné město.
Naprosto brilantní úvaha, ze které číší dokonalá znalost reálií té země, léta zkušeností a praxe.
Když neztratíš klíček, klidně nech přes noc zamčené kolo u zábradlí a to kdekoliv.
Tohle mě hodně zaujalo před pár lety v Amsterdamu a dalších velkých městech Nizozemí, kde bylo kvanta pozamykaných podobných vraků kol u zábradlí a sloupů. Něco podobného jsem do té doby nikde neviděl. U nás téměř ani v náznaku.
Mně v Praze uprostřed Smíchova u Anděla odpoledne mezi všemi lidmi totálně očesali zamčené kolo k zábradlí v časovém intervalu, kdy jsem kupoval v krámě 4 housky. Ten bezďák z toho sundal vše, co se dalo sundat a bez jakéhokoliv přemýšlení, zda to může prodat či použít. Ukradl světlo, pumpičku, klakson, nářadí... Nejspíš to vše skončilo v kontejneru. Myslím, že ta ukradená přední kola a sedla dopadnou velmi podobně. Prostě to jde ukrást a co s tím se řeší až následně.
To buď bezobav, pokud to byl bezďák, tak ten ty věci dobře zužitkuje. Něco si nechá a zbytek rozprodá nebo vymění. Nikdy předem neví co kde najdou nebo seberou, to samozřejmě řeší až podle úlovku.
Stane se, ale podobných pozůstatku je minimum. Běžně je nikde nevidíš.
Právěže na mě z toho reálie té země čiší, někdo klidně nechal přes noc zamčené kolo u zábradlí, protože mu na něm, z nějakého důvodu, přestalo záležet.
Reálie té země je taková, že tenhle typ kola má pro průměrného Francouze zanedbatelnou hodnotu a ve městech to platí zejména.
Ale, samozřejmě, každé z kol na snímku může mít jiný příběh, já se jen domnívám a jen ty víš nejlíp proč takhle skončila, protože jsi našel jejich majitele a zeptal se jich, že..
Ale ne, to všichni majitelé těhle kol si prost ěna noc takhle kola odstrojí, a vezmou si cenné věci domů, a ráno když jedou, to tam zase namontují :-)
Ty sám jsi důkazem, že blbců je na světe dost a dost...
Nevím, jak je to teď, ale před lety mne v Rakousku fascinovalo, že se tam kola běžně nezamykají. Tedy někde na venkově. Zamčená kola jsem viděl jenom ve větších městech, jako Vídeň, Linec nebo Salzburg ...
To Itálie byla na zamčené vraky, mnohdy silně rezavé, pěkně bohatá.
Mně jednou docela zaujalo jak nějaký chlapík vyšlapal na opravdu hodně pěkné a ne nijak levné silničce na Černou horu a bez zajištění opřel kolo o hospodu a šel v klidu dovnitř, ani budiky nesundal. Kdyby na kolo někdo sedl, tak je hned dole a než by to oznámil četníkům, tak by dotyčný byl bez zadýchání hodně za Trutnovem.
Já dost často, vlastně pravidelně, vídám v jedné ulici před jedním domem, kde sídlí jedná malá firma, zamčené, na pohled dost drahé kolo, se sundanou sedlovkou a vyndaným předním kolem. Po práci, když majitel kola jede zase domů, nasadí sedlovku a přední kolo a frčí. Takové malé opatření proti zlodějům:-))
Asi je to účinný, ale musí to být hrozná průda
Nejspíš je to účinný. Na druhý den ráno je kolo opět přikurtované k plotu a opět "zvandalizované" bez sedlovky, sedla a předního kola. Na půlhodiny v hospodě se to asi nevyplatí, ale na 8 pracovních hodin to třeba stojí za to.
Vyndat přední kolo a sedlovku, (i opatrně), je záležitost pár desítek vteřin. Dost cyklistů, pokud se rozhodnou staré kolo prodat, si sedlo ponechává, aby nemuseli svému pozadí "přizpůsobovat" nové.
Když budeš 200 x do roka vyndavat a zandavat kolo byť i na rychloupínák, tak myslíš, že to kolu nijak neubližuje, nepoškozuje? A to nemluvím o sedlovce, tam to je násobně citlivější a pokud je sedlovka karbonová, tak pokud to takhle někdo dělá, tak jem hrozný prase.
No, já karbonové kolo nemám, a i kdybych měl, asi bych na něm nejezdil do práce. U ocelového rámu, a i u rámu z lehké slitiny, bych si jako prase nepřipadal. Změna rozměru sedlové trubky utažením rychloupínáku, (pokud je to odpovídající sedlovka), je maximálně v desetinách mm. Ale jen jsem napsal svůj názor, kdybys viděl, na čem jezdím, byl bych u Tebe prase stejně :-).
Karbon a karbonová sedlovka je na povolování a utahování hodně citlivé a špatným zacházením se pekelně ničí. Jednak je nutné dodržet maximální sílu utažení a pak nečistota co se tam dostává tomu dost ubližuje. O něco méně, ale tohle také nedělá dobře ani hliníku. Tohle jsem myslel tím praseckým chováním ke kolu. To nemá nic společného s tím kdo na čem a kudy jezdí.
O karbonu jsem nepolemizoval. Jak jsem psal, nemám ho, ale věřím, že je mnohem náchylnější, jak proti nečistotám na površích, které jdou do sebe, tak i na případné "přetažení" spoje. U kombinace ocelový rám + sedlovka z lehkého kovu, jsem naopak už dvakrát zažil natolik srostlý spoj, že nebyla jiná možnost, než sedlovku uříznout, a díl v rámu zhruba odvrtat a pak opatrně operaci dokončit "štelovacím" výstružníkem. Než jsem se k tomu odhodlal, tak jsem tu založil vlastní Téma, kde jsem hledal někoho, kdo s tím má zkušenosti. Byla to nově "nabytá" kola, která někdo vyhodil, možná právě pro tu nemožnost měnit výšku sedla. Snaha dostat do spoje brzdovou kapalinu, nebo řídký olej, nepřineslo ani u jednoho výsledek.
Jo, tím zloděje nasereš, tak ti vezme brzdy a vůbec všechno, co se nechá odmontovat, jen proto, abys příště nebyl za chytrýho... :-)
Brzdy a další díly už nebývají na rychloupínáky, a tak jejich demontáž není na pár desítek vteřin, ale na minuty. Nejsem zloděj, tak jejich mentalitu neznám. "Profík" asi půjde bez emocí jinam, kde bude krádež snadnější. Vzteklý debil Ti může kolo úmyslně poškodit, na to stačí pár vteřin :-(.
Když jsme byli v Norsku, v některých městech jsme vídali přivázana torza kol. Nejdřív jsme si mysleli, že to zloději, ale průvodci nám vysvětlili, že si sami majitelé odnáší sebou i některé části kola právě jako sedlo, jedno nebo obě kola atd. Prý to snižuje riziko odcizení, protože o torzo zloději zájem nemají.
To je vážně úchylný. To by Norům asi spadla brada a záviděli kdyby viděli u nás po městě odstavená kola.
Je otázka, zda by je to vůbec zajímalo.
Kdysi byly severské země známé tím, že se tam nekrade. Co si tam ale pustili migranty, kriminalita se neuvěřitelně zvedla. Poněkud je to zaskočilo, protože na to zkrátka "nebyli zvyklí". Dneska už jsou tam lokality, kam normální člověk nevleze.
My máme cikány, oni mají migranty.
To nejsou jen migranti. Jsou to normální pracovníci s pracovním povolením z celé Evropy. I od nás, samozřejmě. Svoji práci vykonávají, ale přijedou tam s "trochu jinými návyky".
Seveřané s tím počítají, vědí, že některé práce si rádi jaksi nakontrahují odjinud. Ale je to vždy něco za něco.
Speciálně v Norsku, které je v mnohém jiné než Švédsko, byl v podstatě kdysi celospolečenský koncensus na tom, že přijmou migranty i legální pracovníky odevšad. Počítali s tím, že to přinese vedlejší efekty, kterým se budou muset přizpůsobit. Je spíše šokovalo a hluboce ranilo, že největší teroristický útok v Norsku udělal čistokrevný Nor a že tomu neuměli zabránit.
Jj, časy se mění. Doba, kdy se ve Skandinávii nezamykala nejen kola nebo auta ale taky třeba domy, čluny, doky na čluny, samoobslužné turistické chaty a podobně, dávno minula. Globalizace.
Dnes je celkem běžné, že před firmou stojí patnáct kol, všechny přivázané a všechny bez sedlovky a sedla. Na takovém kole bez sedlovky se špatně ujíždí a okolí si toho všímá a všimne.
Nedovedu si moc představit co všechno by policie musela dělat aby účinně zamezila krádežím kol a kolik by to stálo.
Já sem asi měl kliku, jediný co se mi ztratilo z kola byla pružná síťka s háčky na zakrytí košíku, kterou sem v košíku nechal volně pohozenou.
Před 25 lety sem musel nechat kolo uvázané k zábradlí dva dny a nic se mu nestalo.
Pro začátek je špatně už obecný přístup, že viníkem krádeže je majitel, když si kolo špatně zabezpečil. Kdyby bylo zabezpečené, tak by přece nešlo ukrást...
Myslím, že by dost pomohlo, kdyby zloději alespoň něco hrozilo. Jenže ono prakticky nehrozí, ani když bude přestižen při činu, protože to napíšou jako přestupek...
Trestnost krádeže věci z volného prostranství se řídí hodnotou ukradené věci, takže pokud má kolo vyšší hodnotu než 10 tisíc, což často má, tak to není přestupek.
Jenže kdo hodnotu ukradené věci stanoví?
Mně po srážce s kamionem PČR napsali do potvrzení o nehodě, že škoda na lehokole je 5000 Kč.
Já jsem jim opakovaně sděloval (nejdřív telefonem, pak mailem), že s tím zásadně nesouhlasím, že škoda je 10x vyšší a chci aby to opravili!
Stále dokola mi opakovali, že je to jen jejich odhad, že to na nic nemá vliv... a nepřímo, že jako poškozený jim do toho nemám co mluvit. Žádné poučení, kam se proti obsahu toho papíru odvolat, mi nedali...
Takže hádám, že s hodnotou ukradeného kola to bude podobné. Respektive jak jako okradený chceš prokazovat hodnotu kola, když už ho nemáš?
I když ještě budeš mít všechny doklady, očekával bych logiku ala Kooperativa - kolo už bylo staré, 9000 Kč, přetupek, další...
U nehody a krádeže to je úplně jiné. U nehody výše škody nehraje celkem žádnou roli, je to v podstatě jen statistický údaj a nemá to žádný vliv na kvalifikaci a trestnost u nehody.
U krádeže je určení hodnoty zásadní údaj, hodnotu uvádí poškozený a pokud se hodnota nedá doložit nějakými doklady, tak cenu určitě znalec (odhadce), nikdy ne policie.
Nikdo netvrdí, že viníkem je majitel protože si kolo (nebo cokoliv jiného) nezabezpečil. Ale tak nějak dává obecně smysl rizikům předcházet. Jenom opřít někde kolo prostě není dobrý nápad, stejně jako třeba nechat mobil viditelně v autě.
No, já říkám, že viníkem jsou ti, co aby ušetřili, kupují kradené věci....
Ale to už se tu rozebíralo před léty, prý jak poznám, že je to kradené?
No, koleg aAir to naznačil, když má cigoš 12 kol ve sklepě a nechá ti vybrat za dobrou cenu, tak to smrdí, a jenom blb nebo pacient by byl ochoten tvrdit, že si myslel, že to podědil nebo dostal darem, a že vlastně původ nezná.
Můžete si za to všichni sami.
Může si za to takto sám i okradený, který kradené věci nekupuje?
Ano, i ten, protože vlastně motivuje zloděje k dalším krádežím, zkus o tom popřemýšlet.
Kdyby nikdo kradené věci nekupoval, nebyl by důvod je krást, tak prosté to je. A ať mi nikdo neříká, že nepozná čórku, když je něco nápadně levného, nebo bez příšlušenství, je to jasné. Také asi dokážeš poznat zlodějíčka nebo překupníka kradeného.
Nevím jestli si byl na vojně, ale ty volíš "princip ztracené čepice". Prostě voják ztratil čepici. Co voják udělá? No ukradne si jinou. Co udělá okradený voják. Ukradne si další...
A tak to jede útvarem...
zkus si ten dotaz přečíst ještě jednou, pomalu...
Jo máš recht, nEkupuje, ne nAkupuje :-)
No, to je můj případ.
Já kradené věci nekupuji, ale moji drazí spoluobčané ano, proto mě ničemníci okrádají.
To je komplikovaná věc a vždycky se najde dost vychcánků co si řeknou: "ale což, hlavně že je to levný a měl si to ten blb hlídat". A tak je to se vším, ve společnosti.
Ale vzdávat bychom to neměli, když nás co čórky nekupujem bude dost, bude se možná krást míň, ale spíš ne, protože nás nikdy dost nebude.
Přišel jsem takhle, vlastní blbostí, o mobil. Prostě jsem ho vocas měl v pravé kapse bundy a to přímo na stanici metra Barbes-Rochechouart, kde se krade fest a já to vím. Jenže už jsem se viděl u Bernarda na pivu a povolil v ostražitosti. Jsem vyškolen, na hotelu jsem měl druhý mobil, takže žádná trága, šlo jen o prachy, spojení zachováno.
A večer to povídám na baru obsluze, tenkrát tam byl Karim, francouzský Alžířan, a ten mě to podal přímo politicky. Říkal, hele, třeba ten mobil někomu pomohl, ty máš dost, koupíš si novej a lepší, ale ten člověk třeba žije na ulici z ruky do huby, ber to tak, že si udělal dobrý skutek a neřeš a příště si dávěj většího bacha
Karim by otočkou dostal takovou bombu, že by ho doma nepoznali...
Tohle omlouvání zlodějů a svalování viny na všechny okolo je prostě mor.
Ano, nakupováním kradeného celou věc podporuješ, o tom žádná. Ale můžeme sáhodlouze diskutovat o tom, jak "jsi to přece musel při nákupu vědět".
Oproti tomu ten co bafne cizí kolo (v tvém připadě mobil) MUSÍ vědět že krade cizí majetek a pro to žádná omluva prostě NENÍ.
Stejné platí pro přístup "měl si to líp hlídat".
To bys musel Karima znát.
On zloděje neomlouvá, jen se "vciťuje" do pozice nuzáka, je to takovej chodící exemplář "nastavím i druhou tvář".
Znám ho 12 let.
Jsou tam vůbec figurky, jako pan Černý. Ten se motá kolem hotelu a natahuje ruku. Dávám mu euro, myslím si, že už zná naše auto.
Dáš mu euro do dlaně, a on místo aby poděkoval, se na tebe zkroušeně zahledí, a řekne: chci dvě. A to mu nedám, tak nasupeně odchází, jako by nedostal nic. A druhej den je tam znova.
V listopadu nebyl už se mi po něm stýskalo...
To bys musel znát Karima.:-))
On nikoho neomlouvá, on jen souhlasí s tím, že když se někdo cítí být chudý, může tomu, koho považuje za bohatého, šáhnout do kapsy a vzít si, co najde.
Prostě ve Francii i hovno voní. U nás by smrdělo a ještě by za to mohli ti, co na rozdíl od číslovaného volí:-))))
Zase Jindo, když budeš potřebovat poznat zakyslou jedubabici, nemusíš nikam do Francie, stačí navštívit Lannu :)
To je v poho, Michale:-))
Očíslovanej se již před nějakou dobou rozhodl, že se mnou nemluví. Dal jsi mě na black list a jsem ráda, že toto své rozhodnutí okleštit si svoji vlastní svobodu dodržuje. Mně jeho rozhodnutí v ničem nezavazuje. Já ho na blacklistu nemám:-))
Blacklist je taková vymyšlenost, která štve zejména toho, kdo má někoho na blacklistu :D
Jinak to onomu z blacklistu zamezuje přispívat do tvého tématu, což je užitečné, když ti to někdo rozesírá. Nic není dokonalé.
Já na tu zapšklou tchýni jedovatou seru, mám ji zahidovanou, ať mi políbí šos :-)
Psal jsi = Můžete si za to všichni sami.=
Všichni.
možná jo, já alespoň remcám: nekupujte kradené, a vidíš, jak ze mě dělají blbce :-)
Přečti si ještě jednou kennyho příspěvek, a zkus o něm přemýšlet. On píše o případu, kde okradený sám kradené věci nekupuje. Ne, že si ukradne jiné kolo.
jj, Sodoma mě upozornil, jedno písmenko a smysl je jiný....
ale prostě to tak je, já nevolil žádného agenta ani komunistu, a přesto se zelenej komanč natřásá na Hradě. Můžu za to?
Zelenej komanč, to je tvůj objev a příměr? Komanč je odvozeno od komunisty, nebo je to spíš přirovnání k bojechtivému indiánovi? A proč zelený indián?
Jinak Pavel je voják, generál a člen a fanda NATO. Tudíž spíš pravicový militant, jistě ne komunista. I když v součastnosti jsou už komunisté také neskrývaně militantně agresivní. Takže spíš ten bojovný indián. Ale proboha proč zelený? Neslyšel jsem jeho jedinou enviromentální myšlenku.
jestli obdivuješ charakter soudruha Petra Pavla, nemám co bych dodal
Zdá se, že se co nevidět dobereme zjištění, že kola kradou ti, co volí jinak, než si pan očíslovaný přeje:-)))))
Diskutovat s někým, kdo má tak neskutečné mezery v logickém uvažování a argumentaci, je zhola zbytečné.
Nedávno zde Jindra psal, že svého drahého zelenáče, kterého již nepotřebuje, věnuje 13letému vnukovi. Prý, buď si ho nechá nebo ho prodá.
A kde ho 13letý kluk prodá? Na bazaru? A bude případný kupec zkoumat, jak 13letý kluk ke kolu přišel? Bude bádat po tom, že je to "dědictví po bohatém dědovi"?
Nebo prostě kolo koupí, zaplatí za něj, aby si za utržené peníze mohl 13letý vnuk koupit, co mu libo?
https://www.nakole.cz/diskuse/30563-co-vas...
"Proti tomu na čem jsme jezdili jako kluci bude karbonová silnička pro kluka tak trochu zázrak, a když mu nebude vyhovovat, tak si jí prodá, nedělal bych z toho drama"
A proč ji po dohodě s vnukem neprodá dědeček? Proč to hází na vnuka?
Až od své milované Francie taky obdržíš Řád čestné legie tak můžeš něco říkat.
No, vůbec nechápu, jak můj vztah k Francii souvisí s normalizačním karierním komunistou a lampasákem u nás na Hradě.....
Pokud jde o řády, Arafat dostal i Nobelovku, s tím na mě nechoď.
Tahle guma prostě přeběhla, a možná sebou z Varšavské smlouvy vzala i něco, co NATO zajímalo a byla za to odměněna. Nebylo by to v historii poprvé, docela slušnou karieru v NATO dělali i nacističtí lampasáci, když včas otočili.
Ale takhle velmi mnoho lidí nefunguje a proto se stále a od nepaměti krade a krást se bude.
A čím hustší zalidnění nějaké oblasti tím se krade víc.
Já vím.
Nic, než remcat a nepřipojit se kupují čórky s tím dělat nemohu.
No a hlídat si svoje věci. Víš jaké tu působí pozdvižení skutečnost, že si beru ve Francii kolo na pokoj, a na rozdíl od personálu v hotelech i údiv.
Tam to docela chápou :-)
Taková prostřelená ruka zlodějova malorážkou, bez nároku na dávky....
Nebo nastřižený boltec ucha (rovněž bez anestezie jakožto poznávací znamení přestupníkovo) a po spočítání třásní bylo možné určit i bez centrální databáze počet dosud spáchaných a trestaných přestupků se v minulosti dosti osvědčilo.
Tak odtud je už jen malý krůček k paušálnímu sekání rukou zlodějům na tržnicích. Chceme tam?
no takový bezruký nekrade. A že se nenažere, jeho boj.
To sice ano, ale kdo asi tak bude platit péči invalidovi do konce jeho života?!?
Je to stejné, jako když by toho grázla do konce jeho života zavřeli - také je to na náklady nás všech.
Pracovat by měli, hajzlíci. A pěkně tvrdě.
PROČ by se mu měno něco platit? Zločin -> trest. Nikdy jsem neslyšel, že by za zločin následovala renta nebo výsluha.
Prostě by chcípnul, kdyby se nepostarali příbuzní (jeho). Ona by se stala nějaká škoda?
To bychom se nejdřív ve všem museli vrátit tak o 70 let zpátky a to by nejspíš nikdo nechtěl.
Má dávky, neboť invalida.
A taky moře času, aby mohl zjišťovat, co kde lze ´čórnout´...
Ano, to je velmi konkrétní opatření.
Nesnaž se mě přesvědčovat, že PČR dělá co je v jejích silách, nevěřím tomu co by se za nehet.
Prostá existence videa jako je tohle je myslím nesporným důkazem, že policie buď nekoná, nechce konat, nebo není schopná konat, případně koná jen z donucení a naprosté nezbytnosti, v mezích vynucených.
https://www.youtube.com/watch?v=YJScLBJ9abY
Já bych řek, že policie konala v rámci možností co vůbec mohla.
Spíš ukazuje jak jsou lidi blbí a jak je snadné je podvézt. 50 let je všude v cizině říká, že peníze se mají měnit pouze v bance a ve směnárně a určitě ne na ulici. A když je někdo blbej tak ať trpí.
Tohle co kluci natáčejí je pro nás na co si dát pozor, ale hlavně varování pro cizince. Jsou ve světě hodně sledovaný. Až mě kolikrát překvapuje do čeho všeho tak odvážně jdou.
Njn, jsi holt rozený optimista.
Já jako pesimista vidím seznam podvodníků, kteří dnes a denně operují v ulicích města a to s takovou pravidelností, že je od pohledu zná "běžný civilista", ale policie zjevně dělá co může někde jinde.
Historicky jsem na tomhle kanále viděl video, kde se k nim rovnou snažili nanavigovat policajty (tuším na václaváku) a policajti akorát s transporterem promptně přejeli na druhou stranu náměstí aby byli z doslechu, kde trapná situace pokračovala, když k nim hoši doběhli znova...
No, tohohle krypla znám, ten si z toho udělal šolich, že z Prahy dělá ve videích Bronx.
On tam má dost věcí dost zrežírovaných a nahraných, dělá naší vlasti jen ostudu a má z toho kšeft.
Tihle týpci co vexlují, okrádají, a je neuvěřitelné, že používají i ty blbé profláknuté skořápky, ti jsou úplně všude. A jsou slušně zorganizovaní. Vyfotil jsem skořápkáře pod Montmartrem a měl co dělat, abych jim zdrhnul, na obou stranách ulice mají své hlídky a vůbec ne po jednom chlápku. Naštěstí jsem tehdy měl kolo Strida a byl malinko rychlejší než ten rumunský běžec...
Někde jsou místní policajti jistě podmazaní, ab zavřeli oči nebo koukali jinam, ale tenhle týpek ty scénky inscenuje a režíruje, protože kdyby tomu tak bylo jak předvádí, už by uklouz na dlažkách...
No, a blbců je taky dost, taky dostáváš maily od Nigerijských princů, nebo ne? Neuvěřitelné, ale vždycky se asi nějaký blb chytne, jinak by to nefungovalo. Stejně jak ty skořápky.
Když zatím nikdo nikde nevymyslel jak na to než co je dnes a už mnoho let.
Určitá snaha k zabránění krádeží kol tady byl snad už za 1. republiky, ale určitě za protektorátu. Kdy každé kolo muselo být evidované na úřadu a ke kolu byla přidělena evidenční známka, jedna půlka známky musela být přidělaná na kole a druhou půlku musel mít cyklista u sebe. Pokud známka nebyla, kolo bylo zabaveno a předpokládalo se, že kdo na kole jede, že ho ukradl. S protektorátem to skončilo a pak už se k tomu nikdo nevracel a pokud vím tak určitě ani nikde v Evropě.
trochu to pleteš... tyhle kulaté dělené známky nebyly erární, ale firemní... bylo to ušetření práce vrátnýho, který jen kontroloval, že mu bránou odjíždí člověk s oběma půlkama známky.. a rovněž při příjezdu, nemusel zjišťovat, jestli ho pustí, nebo ne. Na známce byla značka firmy.. cizí měl peška, čekala ho úplná procedura.
Nezažil jsem to, nestudoval, mám to jen zprostředkovaně, tak asi nepřesně, ale bylo mi řečeno, že četníci občas kontrolovali registraci kol.
Takže asi ani tenhle systém u kol nebyl, takže nikdo nic funkčního nevymyslel.
Ani za protektorátu nebyla povinná registrace kol, viz atentát, kdy Gestapo ty kola vystavilo, jestli je někdo nepozná... Kdyby byla povinná značka, tak bez ní by je lapli četníci hned a s ní by gestapo šlo najisto.
Co bylo povinné, odevzdávat použité a nepoužitelné vzdušnice a pláště.. poté cyklista dostal úřední souhlas k nákupu nových. Musel podepsat, že jich nezneužije proti říši. Bez toho lejstra nekoupil nic.
Už po nás jdou :-)
https://medium.seznam.cz/clanek/frustrovany...
Poslední dobou se na tenhle sub-server často proklikávám ze Seznamu a ty "názory" co tam čtu jsou všechny z tý "lepší" kategorie.
Občas potkávám neskutečně náhodně a nebzpečně se pohybující lidi na chodníkách cestou na mtero, zavedeme chodecký průkaz? Možná ani tramvajenka by neměla být dostupná každému, lidí co se neumí chovat v MHD je taky halda...
si děláš prdel, ale já budu muset letos po letech k nějakýmu ranhojičovi, esli jsem schopen řídit auto.
Důchodový věk se posouvá, ale přesto, že ti nepřiznají nárok na důchod, bude tě erár považovat za krypla neschopného bez štemplu řídit auto. Takže do práce si fit a zdravej, ale jinak jsi vlastně nahluchlej, slepej a bezradnej kryol a Alzheimerem :-)
To už jsem taky někde narazil na článek od nějaký Mudr, že prodlužování důchodovýho věku je nerozum, protože to lidi prostě zdravotně nedaj...
Tenhle pseudostav schopného-neschopného je jen další "komický" důsledek...
Pro kategorii, co to "zdravotně nedá" jsou invalidní důchody, ne starobní.
Můj dědeček brigádničil jako skladník na stavbě dálnice. Začal, když nám stavba běžela kolem baráku, ale jak postupovala, tak pracoval pořád dál. V neděli večer odjel, přes týden bydlel v maringotce s ostatními dělníky, v pátek večer se vracel. A to měl sedmdesát.
Já teda nejsem odborník na výpočet důchodů, ale nesrazí ti starobní důchod fakt, že jsi posledních 5 let před ním strávila jako invalidní důchodce?
Všichni známe nějaký příklad agilního staříka, který až do požehnaných ...sáti "lámal kámen", leč přistupoval bych k tomu spíš jako k vyjímkám než k pravidlu.
Ale hlavně na co narážel Jindra - nemělo by se ti potkávat "lustrování zdravotního stavu" kvůli věku na řidičáky a spol a "povinnost" chodit do práce.
Buď jsi starý/á nebo produktivní. Vyrobit zástup papírově schopných co ale vlastně nic nemůžou (papírově?) je cesta do pekel...
Taky nejsem odborník na starobní důchod - ale mít o pět let kratší odpracovanou dobu srazí výpočet starobního důchodu určitě víc.
V mnoha profesích se "lustrování zdravotního stavu" provádí průběžně pořád, to není nic proti ničemu. Je jiná otázka, zda člověk už není v kondici, že by mohl ještě lámat kámen (či řídit autobus) nebo jestli už je opravdu tak vetchý stařeček, že už nemůže pracovat vůbec.
Já vím, že bychom si všichni rádi užili důchodu spoustou volného času na zábavy a najeté stovky kilometrů a podobně - ale ufinancovatelné to prostě není.
(Podotýkám, že jsem věková kateorie, která by v socíku byla už šest let v důchodu.)
Jo, to máš pravdu, ufinancovat to je prostě průser (jestli já bych si raději neodpustil letku F35 než důchod...), ale tady se dostáváme do zajímavého kouta:
Nemáme peníze na důchody, tak prodloužíme odchod do důchodu (protože ten stojí jen a pouze na našem rozhodnutí), ideálně tak aby se ho 1./3 nedočkala vůbec, 2./3 se ho dočkala po X letech invaliďáku a tedy dostala prdlačky a 3./3 když už teda důchod dostane, tak si na něj ještě řádně zamaká, ale protože bude dělat max nočního vrátnýho za minimální mzdu, opět ušetříme. Zní mi to jako sen každýho excelovýho válečníka, ale jako plán na stáří mám pochybnosti...
Už dneska všude čtu, jak v 50-ti letech shánět práci je na oprátku, tak mi řekni co má dělat člověk, kterej má důchod v 68.
Když všichni chtějí po státu néjen všechno, ale ještě aby toho bylo co nejvíc a hned, takže máme holt ten stát příliš drahý, sežere příliš mnoho a někdo do něj ty peníze musí napumpovat a neudělá to nikdo jiný než lidi.
Nevím kdo přesně po státu co vlastně chce tak překotně rychle, ale budiž.
Představme si státní aparát jako rozvod vody v domě, kde jednotlivé "požadavky" jsou vodovodní baterie v jednotlivých patrech a bytech. My prostí křupani co nemaj do ničeho co kecat jsme povinni ve sklepě točit klikama pump, aby voda (penízky) supajdily ke spotřebičům.
Protože je ale potrubí "erár", na který se z principu v lepším případě sere, od své kliky vidím, jak voda z netěsnících trubek stříká na všechny strany a baterie mají nízký tlak, pokud nejsou na suchu úplně.
A ty se mi teď snažíš vysvětlit, že holt máme nákladný vodovodní řad a je na mě, abych víc točil klikou...
Ó nikoliv. To že se zbytečně a často plýtvá je jiná věc. Já píšu o tom, že stát často lidem platí to co by nemusel a v ne malé výši. Je dost věcí co by si člověk mohl platit sám když to chce, nebo by ten rozsah hrazený státem mohl být podstatně menší. Jenže lidi toho chtějí nesmyslně mnoho. Stačí si vzpomenout co se dělo kolem poplatků za pobyt v nemocnici. Nebo zkus říct lidem, že si mají připlácet na studium, apod.
Ukaž mi někoho, kdo nechce něco zadarmo nebo se slevou...
Stát paradoxně nemusí lidem platit vůbec nic, stát se ledacos platit rozhodl, protože mu to přišlo jako výhodná strategie.
Příkladně to bezplatný školství je vcelku fajn strategie, pokud chceš obecně vzdělanej národ a ne zástupy lopatářů. Jinak ti hrozí, že hromada potenciálně inteligentních lidí, co se prostě vyskytujou náhodně napříč populací, skončí bez užitku, protože se nenarodili do podmínek aby svůj talent rozvinuli na školách.
Teoreticky samozřejmě.
Nakolik ta rozhodnutí byla racionální a nakolik babišova "kobliha" je věc samozřejmě jiná...
Třeba presidenta, v Americe :-)
Dobře - loňský deficit důchodového systému zatáhneš z toho, že nekoupíš stíhačky. A z čeho tento rok? A pak ty další? Těch věcí, co bychom si postupně museli odpouštět, abychom ufinancovali důchodový systém by muselo být brzy daleko a daleko víc, až by moc jiného nezbylo.
Možností zas tak moc není - krom tvého návrhu dorovnávat důchody ze všech ostatních kapitol rozpočtu (což se nakonec už spoustu let děje a je to fakticky prožírání budoucnosti mladým) jsou to jen prodloužení důchodového věku, razantní snížení důchodů nebo zvýšení odvodů na důchodové pojištění. Případně kombinace všech tří.
Já to o tom hledání zaměstnání taky všude čtu, ovšem já do svého prvního zaměstnání nastoupila v pětapadesáti (pokud nepočítám těch sedm měsíců před první mateřskou na přelomu 1987-88), takže mám o tomto tvrzení jisté pochyby. Člověk, co má odrostlé děti, je pro zaměstnavatele náhodou celkem terno a hodně z nich si to uvědomuje.
Ty stíhačky mi ležej v žaludku právě tím, že to není otázka letošního (nebo prostě roku nákupu) rozpočtu.
Letadlo stojí nesmysl koupit. Stojí nesmysl ho udržovat. Pozemní infrastruktura se bude muset totálně překopat. Prostě každá letová hodina, kterých každý jednotlivý pilot musí mít stovky aby to jako celek dávalo smysl, stojí několikanásobek toho, za co lítá nejnovější inkarnace Gripenů.
Nevidím do potřeb našeho letectva, ale FAKT by mě zajímalo, proč si pidistát s chronickým problémem vyjít s prachama potřebuje pořídit letku nejdražších letadel co průmysl USA dokáže nabídnout.
Je to tedy právě o tom prožírání budoucnosti "mladým".
Každou chvíli někde čtu, jak se vyhodily z okna hromady peněz z "eráru", je to spíš pravidlo než vyjímka. A tady se odvolám na svůj vodovodní přímer co jsem použil výše: pokud po mě chceš abyhc víc točil klikou pumpy, tak ty (jako státní aparát a tedy správce toho co jsem vypumpoval) koukej kurva dělat svojí práci a zajisti, aby voda šla trubkama do patra k vodovodní baterii kam má a ne stříkala "netěsnýma spojema" na všechny strany.
Ty tvrdíš, že úsporama se to zachránit nedá. A víš co? Já se s tebou ani v nejmenším nehádám! Ale chtít po mě abych to zachraňoval většíma odvodama, zatímco ty si dáš nohy na stůl a šetřit nebudeš je přinejmenším donebevolající pokrytectví.
Se stíhačkama těžko říct. Pořád platí, že národ, co nechce živit svoje vojsko, bude muset brzy živit vojsko cizí. Jak moc potřebujeme zrovna stíhačky, neposoudím.
Pořád si ale myslím, že i když je důchodový systém navázaný na rozpočet, měl by se posuzovat odděleně.
Tj. bavila bych se, jestli potřebujeme víc stíhačky nebo třeba nové dálnice. Případně jestli nemáme upustit od stíhaček a raději snížit daně.
Nekombinovala bych to s důchody - důchodový systém prostě z dlouhodobého hlediska musí směřovat k tomu, aby byl sám o sobě vyrovnaný a nelze spoléhat na to, že do něj pořád budeme napouštět odjinud. A tohle oprava trubek nevyřeší, tam je jen velmi malý prostor pro úsporu. Potřebujeme buď víc pumpovat nebo snížit odběr nebo oboje.
Odkud jinud? Důchody jsou u nás vypláceny z daní Německa?
On vyrovnaný je, jsou to peníze vybrané od pracujících lidí vyplacené již nepracujícím lidem. Důchody jsou náklad státního rozpočtu, stejně jako cokoliv jinýho. Silniční daň z nafty taky nejde otočkou do silnic, ale do centrálního balíku, ze kterýho pak různí babišové rozdělují. Já třeba neplatím stíhačkovou daň, tak kde se vzaly ty prachy na letadla?
To co navrhuješ bude platit, pokud bude balík natvrdo vybraný separátně na odvody na důchody a ten se rozdělí mezi důchodce a šmytec - žádné vládní zásahy. Zvýšení důchodů bude možné jen a pouze zvýšením odvodů, nebo zastřelením postaršího souseda a tím snížení počtu příjemců. Případně fixní maximální délkou důchodu a jestli ho přežiješ, tvůj problém. Přeji příjemný konec života...
Tak já to nenavrhuju "natvrdo". Ten státní rozpočet tam vždy bude muset figurovat pro vyrovnání výkyvů.
Ale trend prostě musí směřovat k vyrovnanosti dle pravidel pojistné matematiky.
Jinak nemá vůbec žádný smysl vybírat důchodové pojištění, prostě nasaďme daně na padesát procent a plaťme z toho všechno.
Jako jo, je to taky cesta, že to vůbec nebudeme sledovat. Ale pak se budeme velmi brzy divit, že krom vyplácení důchodů už nemáme vůbec na nic a na doby, kdy jsme jako problém řešili díry předražených státních zakázek, budeme se slzou v oku vzpomínat.
Myslim že když porovnáš "náklady na zaměstnance" které firma včetně všech odvodů má a čistou mzdu kterou zaměstnanec obdrží, 50% zní docela jako příjemná vyhlídka. A to se nebavíme o tom, kolik daní z té čisté mzdy zaplatíš tím že si za ní nakupuješ věci...
Však jo. Těch padesát procent zhruba odpovídá současnému stavu. Ale pointa byla ve sdělení, že se teda nebudeme starat, kolik z toho je určeno na důchody, ale budeme to považovat za jednu nerozlišenou hromadu.
Ale to vůbec ne, sledovat výdaje je naprosto racionální přístup kohokoliv, kdo stojí o vyrovnaný rozpočet.
Já jenom tvrdím, že dokud není důchodový systém oddělený od zbytku, nedává smysl, aby se jeho zdroj odděloval.
Proč platíš do jednoho státního rozpočtu "daně" a "odvody na důchod"?
V konečném důsledku jsou to furt jedny a ty samé peníze vybrané od jednoho a toho samého člověka splácané do jednoho a toho samého balíku, který se pak musí orzdělit mezi jedny a ty samé výdaje.
Když nad tím tak přemýšlím, možná je to dokonce důvod proč je dneska "důchodový rozpočet" tak nevyrovnaný - dlouhodobě se totiž nechtělo na výše odvodů šahat, protože by to bylo vidět a tak se to raději zamazávalo z toho "eráru". V tichosti to ale procházelo, protože důchody jsou přece řešený jinde, na své vlastní koleji.
Já vcelku chápu, že na nutné výdaje se musí vydělat, ale sere mě ten neefektivní/neprůhledný systém správy těch prostředků (všech, nejen důchodů). Že jsme v současné situaci ve stavu kdy se s tím už musí něco dělat a že to bude bolet je asi zjevný. Osobně se mi zvýšení odvodů jeví jako menší prasárna, ale na prodloužení odchodu je pravděpodobně výhodnější, že zároveň dýl vyděláváš a míň odebíráš. A hlavně to nikdo nepocítí tak nějak "okamžitě", tak to stojí míň politických bodů, že...
Ale pokud mám jednou či druhou stranou platit víc, jako souběžný krok chci vidět, že se veřejný finance budou spravovat efektivně a ne systémem "moje prachy to nejsou a z cizího krev neteče".
Pak máš reálnou šanci mi to zvyšování či prodlužování politicky prodat a oba můžeme být "spokojení". Jinak ze mě děláš debila a to není dobrý základ další spolupráce...
Už asi 15 let se o tom mluví, jenom vlastně banalita, jednotné inkasní centrum.
Dneska každý měsíc, jako zaměstnavatel, posílám prachy na 3 a více míst - finančák, sociálku a zdravotní pojišťovnu (tedy já na dvě, ten kdo má víc zaměstnanců s různými pojišťovnami pak na víc.
A všechny ty organizace hlídají, esli jsem jim orachy poslal.
Jednotné inkasní centrum znamená poslat vše jen na jedno místo, a odtamtud ať už to software rozdistribuuje. Jen jedna kontrola, jestli jsem zaplatil. Ubyla by agenda pojišťovnám,i zaměstnavateli.
Nevím proč to nejde, asi různé zájmy bank.
To si ještě nezaznamenal, že důchody se financují ze separátní daně nazvané důchodové pojištění? A díky dramatickému nárůstu důchodů díky špatně vymyšleným valorizacím prachy co se vyberou na důchodovém pojištění nestačí a musí se to financovat z ostatních daní a ty prachy pak logicky chybí jinde.
No, nebylo tomu tak vždycky, byly doby, kdy byl důchodový účet v přebytku, a soudruh stát si z něj prachy prostě vybral, takže když je vrátí, a s úrokem, je to vlastně v cajku, že jo.
Za posledních deset let je celkový propad přes 275 miliard Kč. V těchto letech byl účet v plusu pouze dvakrát, 18,64 miliard Kč a podruhé 16,44 miliard Kč.
Posledních deset let tu řádí socani...
Na důchod musíš mít odpracováno o trochu více než deset let, víš....
Problém bude v tom, že málo odvádíš. Počkej příští rok, to přestanu odvádět já, to půjde důchochodovej účet do vrtule :-)
Žádný "důchodový účet" nikdy nebyl, příjmy a výdaje jsou pořád příjmem a výdajem státního rozpočtu, tj. nejde z něj něco vybírat a vracet.
Pokud příslušnou část rozpočtu nazveme "důchodový účet", tak v několika málo letech byl mírně v přebytku a v těch zbylých většinou silně v minusu.
jasně, budeme slovíčkařit...
takže to nazveme "roční důchodový budged" - tedy to co se za rok vybere na tzv. důchodovém pojištění.
A pokud se vybere více, než se za ten rok utratí, generuje důchodové pojištění prachy, které se měli použít jinak, než na látání státního rozpočtu.
Ale to je nakonec dneska stejně už fuk
Tak jediná možnost by byla ty prachy teda rozpočítat a v lednu důchodcům rozposlat - jedině tak můžeš zařídit, aby se nevybralo víc než se utratilo. A další roky pak vždy, když prachy dojdou, přestat důchody vyplácet.
Což je asi blbost.
Ještě upřesnění - od roku 2020 (starší čísla se mi nepovedlo dohledat) je celkové saldo důchodů přibližně minus půl bilionu.
Ty roky, kdy to bylo plusové, tak jen zhruba o tolik, aby to stačilo na důchody ještě i na první lednový týden. Možná na deset dní. Žádná částka, nad kterou by stálo za to si lámat hlavu, jak že s ní naložit.
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%AFchodov%C3...
A proto stát zaměstnává spoustu ouřadů, kteří nejen že nic nepřinášejí, ale ještě škodí ostatním. A vymejšlí pro ně spoustu nesmyslnejch a zbytečnejch kravín. Kdyby je dokázali vykopat, tak bychom mohli do důchodu v padesáti.
Nejdřív si laskavě zjisti kolik je v tomhle státě úředníků, buď tak hodnej, jo?
Pak možná zjistíš, že z té celé armády "státních zaměstnanců" jich je úplně nejméně... Ale pořád se bude rejpat do úředníků, jak je tady už folklórem :-/
Co třeba začít s výsluhama u armády, policie apod.? ;-)
Jedno by nemělo vylučovat druhé ačkoliv myslím, že mezi státní úředník a státní zaměstnanec se dá rovnítko vložit poměrně snadno.
"Státní úředník" je jen jednou součástí celé té skupiny, která se nazývá "státní zaměstnanec"... A opět opakuji, je tou úplně nejmenší...
"Státní úředník" je každý státní zaměstnanec, který má předepsanou svou agendu a "dělá jenom svoji práci".
Nekouká vlevo, nekouká vpravo, nepřemýšlí jestli jeho práce dává smysl, nepřemýšlí jestli by nešla dělat efektivněji, nepřemýšlí pokud možno vůbec. Ozubené kolečko ve stroji.
"Státní úředník" je DRTIVÁ VĚTŠINA státních zaměstnanců.
No.. za to jak nadáváme na "efektivitu" státní správy, může překotné "odstřižení se" od RU monarchie. Jestli ta měla něco funkčního a promakaného, tak to byl ouřední šiml.. a to musel řehtat v mnoha jazycích, neb již od Marie Terezie platilo, že "stát s občanem vyřizuje jeho záležitosti v obcovacím jazyce občana". Občas to drhlo, nebo trvalo dýl ( k dispozici byl papír, tužka, kůň, později telegraf a telefon), ale fungovalo. A ve srovnání se současnou dobou s naprostým minimem lidí... kdy průměrný počet zaměstnanců ministerstva byl pod 100 lidí....
Bohužel, matematika je neúprosná. Jejich vykopáním bychom možná mohli každému stávajícímu důchodci přidat dvacku.
Lidi si většinou neuvědomují, jak obrovské peníze důchodovým systémem protékají.
Lidi si také neuvědomují, jak ohromné peníze státu odvádějí.
Je tisíce míst, kde prachy daňových poplatníků tečou do kanálu, a stejně tolik míst, kde prachy daňových poplatníků někdo rozkrádá.
Ten "odtok do kanálu" samozřejmě je velký problém, ne že ne. Ale v objemu vyplácených důchodů jsou to pořád drobné. (Za které bychom mohli mít spoustu prima věcí, o tom žádná. Ale ne plošné zvýšení důchodů či snížení důchodového věku. To jsou položky řádově úplně jinde.)
Ne až zase tak řádově.
Snižování odchodu věku do důchodu nepřichází v úvahu, naopak, je logické, že hranici důchodového věku je třeba posunout, a bylo jen populismem všech dosavadních vlád, že to nikdo dosud neudělal.
Stačí kouknout jinam, 67 let není až tak neběžná hranice, pomiňme pomatené levicové Frantíky.
Na druhou stranu, výše starobních důchodů vzhledem k příjmům, na který byl pojištěnec zvyklý je u ldií, co slušně vydělávali, a velmi toho do systému odvedli, žalostná.
Bláboly o tom, že si človíček má od mládí na stáří šetřit, a jak fajnově se mu zhodnotí, když odkládá třeba jenom tisíc měsíčně jsou pohádky Nigerijského prince, co se se mnou podělí o dědictví. K znehodnocování úspor dochází systematicky, výnos z úroků je ve finále nižší než inflace, takže se našetří celkem prd, při takhle malé úložce. A větší si řada lidí nemůže dovolit.
A šance investovat? Tady se o investice zase postarají tuneláři. Tady náš stát trestuhodně selhává, jednak naprosto zhovadilými lockdowny a proplácením mezd lidem, co se flákali doma a všeljakých náhrad a brebend vygeneroval hezounkou inflaci, no prostředí pro investory také nedokáže stát udržet bezpečné.
Jedinou šancí je vážně jen ten průběžný systém, a když na něj není, musí se věk odchodu do penze odsunout a to velmi významně. Ale co udělal náš soudruh stát? Vygeneroval takové podmínky, že ti co odcházeli do předčasných důchodů byli proti těm, co si počkali na řádný důchod zvýhodněni, to už je vážně na palici.
No což, nezbývá než se dále snažit, aby důchod byl jen skromným příspěvkem na složenky, a aby našinec na něj nebyl odkázán...
To, co píšeš - bezpracné náhrady či moment, kdy byl předčasný důchod výhodnější než řádný, jsou "jen" jednorázové průšvihy. Blbé, ale to se dá napravit během pár let.
Ovšem udržitelnost důchodového systému je otázka, kterou civilizovaný svět řeší už nějaké desetiletí. S nevalným úspěchem. Tam i když by se teoreticky řešení našlo, tak jeho kompletní zavedení je otázka jedné až dvou generací. A nikdy nebude takový dlouhodobý politický konsensus, aby to klaplo.
Naprostý souhlas.
Tedy systém se řítí do bankrotu a následně občanským konfliktům. Abych se na stará kolena snad učil střílet?
:-)
Ty to ještě neumíš? Já na starý kolena a mizerný oči po 34 letech plnotučnýho střílení přešel na Airsoftky... za ty prachy je to hýml přesný, samotná rána se počítá na halíře (jako kdysi dávno malorážky) a na těch 10 metrů přes barák vidím i bez brejlí :)
a navíc ani neprotestuje tenisový (nevim proč tenisový, když je to od střelby) loket
Tohle je ze včerejšího testu očí a brejlí. Lituju, že jsem to neobjevil dávno a 3 roky marně mezi ostrými zbraněmi hledal něco, čím si zastřílím, anichž bych toho ihned litoval a ledoval.
Já jsem těžce antimilitantní, prost ětak jsem byl vychován. Nikdy jsem neměl žádné zbraně jako hračky, na vojáčky jsem si nehrál a nepamatuji se, že by nám to někdo v rodině někdy zakazoval, prostě nás asi od mala k tomu naš máma - lékařka - směřovala.
Nejsem žádnej jehovista č jinej, co nevezme flintu do ruky - ale myslím si, že věci je moudřjší řešit jinak než střelbou. Všem střelbám jsem se nějak vyhnul, jen na vojně, v přijímači, jsem vystřelil tři rány ze samopalu, vidím to jako teď.
Chcalo, všude bahno, my na střelnici, ostré náboje, lampasáci nervózní jak Pacient když dva dny nevysírá, a pak já jsem na řadě, dva přískoky, zalehnout a střílet. Udělal jsem přískoky, praštil sebou do toho bláta, a neměl jsem fest utaženej blembák, tak ni sjel a srazil brejle. Nade mnou stál tehdejší nějaký soudruh našeheho presidenta, kopal mi do nohou ať je prý dám do V, a řval na mě "střílejte vy hovado".
Tak jsem třikráte vystřelil, všechno šlo do náspu, terč jsem vlastně stejně ani neviděl, ale i kdybych viděl, netrefil bych se.
A tím jsem se zbraněma skončil. U ubytovacího náčelníka jsem měl na starosti hovnocuc a rekreační objekty soudruhů našeho presidenta, s partou zedníků jsme stavěli lampasákům krby na chatách, prostě jsem se tak nějak dokázal nějakému střílení vyhnout.
Ale byli kluci co to žrali a těšili se, jak si půjdou zastřílet.
Takže nějaká dlouhá či krátká zbraň v mém případě na obranu bude k prdu, pořídím si bazuku nebo něco takovýho. Tím se snad trefím.
Bazukou zabiješ bez pořádného výcviku zejména sebe a zboříš vlastní barák :) Rovněž tou upilovanou brokovnicí, pokud nebudeš mít nacvičeno a zautomatizováno ovládání, postřelíš nejspíš jen sebe. Člověku bez výcviku je zbraň v okamžiku zhroucení státu dobrá jen proto, aby si prostřelil preventývně hlavu a měl to rychlý.
Jinak mi začíná být 10 m barák krátkej... a to jsem pistoli nedržel cca 2 roky v ruce. Neuvěřitelné, co ty hračky určené k blbnutí (mají energii cca 1 Joule, běžná vzduchovka může mít až 16 Joulů) uměj a jak jsou přesné.. a moc nestojej
Nevím, pistole a spol mi přišly dost nudný, zejména na takhle krátkých vzdálenostech. Všechno je zakletý v tomnástroji samotným, zamířit a vystřelit je houby umění.
Chodím takhle blbnout s lukem (když nemrzne!) a to je jiný kafe :-) Když se na 20m soustřelem pěti vejdu na A4, považuju to za slušný výkon, technicky vím že lze i mnohem líp, tak mám furt prostor ke zlepšování...
pistole je základ.. a je jedno, jestli střílíš vzduchovkou na prťavej terč na 10 metrů, nebo "velkou" na 25 metrů na terč 50/20. Kouzlo spočívá v tom, že když neumíš spouštět a zklidnit se, trefíš prd tak i tak (on tenhle prťavej terč na 10 m je ekvivalentní tomu 50/20 na 25 metrů).
Když jsem střílel závodně (a líp viděl) tak jsem uměl křesadlovou pistolí 97 bodů ze 100 možných :)
Děsně se musím smát filmový střelbě.. to je doslova manuál na to, jak netrefit nic. Málokdo si taky uvědomí, že když vystřelí a netrefí, tak ta střela letí dál.. a to dost daleko...
Teoreticky jo, na krátkých vzdálenostech s palnýma zbraněma to platit bude, tam pořád střílíš "po přímce".
Mě ale přijde právě mnohem kouzelnější ten moment, kdy už musíš brát v úvahu o kolik ti to spadne dolů na té vzdálenosti, jestli střílíš z kopce nebo do kopce, jak fouká vítr...
To jsou desítky metrů u krátkých hlavní, stovky metrů u dlouhých. S lukem se pořád vejdeš na zahradu :-)
Ta křesadlovka zní zajímavě, sice je to pořád dost o tý pistoli, ale přecejen větší důraz na levý ruce střelce tam je...
Filmy jsou obecně blbý návod na COKOLIV, o čem v reálu máš nějaký povědomí (zdravíme sérii Rychle a Zběsile)
budeš se divit, aspoň tedy pro mě ta křesačka byla snažší, než standardní služební pistole (i když je u ní delší vývin rány.. ale i to jde technickými úpravami a způsobem nabíjení optimalizovat). Ono se to špatně vysvětluje někomu, kdo nestřílí, ale hodně záleží na spoušťovém ústrojí, délce chodu, odporu a propadu spouště. Zkus si zajít někdy na střelnici s tím, že si chceš jen pod vedením instruktora zastřílet... dejme tomu z Glocka, 1911, a nějakého revolveru. Uvidíš, co všechno netrefíš.
Na střelnici jsem byl (jedno dopoledne), Glock 9mm, 1911 .45", DesertEagle .50" a revolver o němž si nepamatuju lautr nic krom toho že to taky bylo něco "většího". Na vzdálenost někde mezi pěti a deseti metry jsem považoval za nemožný, že se někomu může povést netrefit postavu, soustřel do A4 jsem měl určitě, příležitostně možná A5 (hovno si pamatuju, jsou to roky).
Jak jsem psal, zajímavé, rozdíl v tom kopanci mezi jednotlivýma zbraněma značný, ne jen intenzitou, ale i "nástupem", ale v konečném důsledku takové...sterilní. Sériová pistole nacpaná nábojema co taky sype nějaká linka...
Jako chápu, že to může být jiný, když se v tom začneš vrtat a optimalizovat, přebíjet si patrony sám atd atd. Ale pořád mi to přišlo jako něco, na co není třeba nic moc umět. Dokud se teda bavíme o střelbě na stacionární střelbě na papírový terče, to co trénoval Keanu Reevs před natáčením Johna Wicka je trošku jiný kafe...
Tak to jsem ztracen, nezbyde mě tedy nic jiného, než útočníka ukecat :-)
To ti nepomůže... spíš pečlivě nastudovat tenhle úryvek ze Sedmé roty (což je film FRANCOUZSKÝ), abys také neskončil s rozbitým oknem (přinejlepším :) )
https://www.youtube.com/watch?v=ZqP2I5BpLgQ
Vzduchovka může mít i vyšší výkon a to jak technicky, tak legislativně. Nejsilnější zalamovací sem viděl někde ke 40 J a PCP mají některé i kolem 1000 J, aktuálně nejvýkonnější AEA Zeus 2000 J.
A celkem nedávno se změnil i zákon, byl odstraněn limit výkonu, všechny plynové zbraně do ráže 6,35 mm včetně jsou kategorie D, větší ráže C-I, takže stačí mít občanku a navíc si s tím můžu střílet na zahradě.
vzduchovka nebo větrovka nad 16 Joule byla a je na zbroják . viz z platného znění:
§ 6
Zbraně kategorie C
Zbraněmi kategorie C jsou
a) jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž celková
délka se rovná nebo je větší než 280 mm,
b) jednoranové nebo víceranové, opakovací nebo samonabíjecí dlouhé zbraně pro střelivo
s okrajovým nebo středovým zápalem nebo pro střelivo se zápalem typu Lefaucheux
neuvedené v § 5 písm. d) až f),
c) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J, s výjimkou
paintbalových zbraní, a
d) více než dvouranové nebo opakovací zbraně zkonstruované na principu perkusních
zámkových systémů. a
e) tlumiče hluku výstřelu, kterými jsou zařízení určená pro použití s palnou zbraní a
konstruovaná pro celkové snížení hluku výstřelu při ostré střelbě, a to včetně snížení
hluku výstřelu ve směru střelby.
Tady máš ještě C1 (na ohlášení) a D (volné):
Zbraněmi kategorie C-I jsou
a) zbraně zařazené do kategorie A, A-I, B nebo C, které byly znehodnoceny v souladu s
přímo použitelným předpisem Evropské unie40),
b) expanzní zbraně, které splňují požadavky na dovolené výrobní provedení stanovené
prováděcím právním předpisem,
c) jednoranové nebo dvouranové palné zbraně určené pro dělené střelivo,
d) palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4mm M20 nebo úsťovou
kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě,
e) plynové zbraně s ráží vyšší než 6,35 mm, nejde-li o paintballové zbraně,
f) palné zbraně pro soupeřský systém výcviku s úsťovou energií střely nejvýše 20 J,
g) signální zbraně pro použití signálních nábojů nejvýše ráže 16 mm,
h) elektrický zneschopňující prostředek založený na principu střelné zbraně (taser).
Zbraněmi kategorie D jsou
a) historické zbraně,
b) paintballové zbraně, kterými jsou plynové zbraně konstruované pro vystřelování
neletální střely určené pro výcvikové, sportovní nebo rekreační účely,
c) plynové zbraně nejvýše ráže 6,35 mm,
d) expanzní přístroje, s výjimkou přenosných upevňovacích zařízení a jiných rázových
strojů určených výhradně pro průmyslové nebo technické účely,
e) znehodnocené zbraně, na které se nevztahuje přímo použitelný předpis Evropské
unie40) a na kterých byly postupem podle prováděcího právního předpisu provedeny
takové nevratné úpravy, které znemožňují jejich použití ke střelbě,
f) zbraně, na kterých byly řezem provedeny takové úpravy, které odkrývají alespoň
částečně vnitřní konstrukci zbraně,
g) neaktivní torza zbraní, kterými se rozumí zbraně, které se staly trvale a nevratně
nepoužitelnými ke střelbě v důsledku poškození nebo degradace takového rozsahu, že
uschopnění takové zbraně ke střelbě je vyloučeno, aniž by došlo k výměně hlavních
částí zbraně nebo jejich výměně,
h) neaktivní střelivo a munice a
i) zbraně neuvedené v kategoriích A, A-I, B, C a C-
Že jsi těžce antimilitantní se projevuje například tím, žes chtěl za covida věšet obhájce očkování na lucerny, ale chtěl jsi to uskutečnit zcela mírumilovně, bez použití zbraní.
Choval ses tak, aby tvoje přání splnil nějaký magor, který tvým agresivním žvástům uvěřil.
Tohle umí Okamura taky.
Věšení na lucerny je projev lidového hněvu a nemá s armádou military nic společného. Armáda zabíjí lidi mnohem efektivněji. Ale máš pravdu, Jindra sice na ochranu každého života by rád raději vydal celou Evropu Rusákům, ale selektivní věšení na lucerny mu evidentně nevadí.
Omyl.. armáda na jednoho zabitého vypotřebuje průměrně přes 100 000 nábojů... doba, kdy byla efektivní (druhá půlka 19 století , to stačilo průměrně něco kolem 50) je dávno pryč
Ta nesmyslná výše předčasného důchodu nebyl jen okamžitý průser, ty desítky tisíc takových důchodů se bude už navždy propisovat do objemu důchodů dokud neumřou. Pokud budou chtít snížit objem vyplácených důchodů, tak tím potrefí úplně všechny, jako třeba letos, kdy m pouze mírně navášili pevnou část důchodů, ale valorizaci a navýšení pohyblivé části úplně škrtli a to všem.
jeje, to mi připomenulo ten co jsem slyšel v Německu, jak ten děda jde do autoškoly, že potřebuje řidičák na autobus.
A tak se ho ptají, ale dědo, na co vám bude?
Ale, doktor mi minulej týden říkal: vy, vy dědo, vy už jen autobusem....
Ono je to často spíš takhle - Nechcete, dědo, zemřít sám? Staňte se řidičem autobusu.
Znám jeden případ, co to musí mít podplacený, jinak to není možný, jemu osmdesát pět, no musel bys ho vidět..
Což mu ale nebránilo v tom, aby si nedávno koupil velké SUV od Volva.
Jezdí s tím dost ostře, s defenzivní jízdou, tak typickou pro důchodce, to nemá nic společného, a pak přes plot slyšíš, jak mu stará říká(ona na něj nelidsky řve, páč je hluchej jak poleno), tak to nechávej stát na dvoře, když už se s tím netrefíš do garáže.
Couvání je s mizerně pohyblivou krční páteří protivná úloha. Hlavu dost neotočíš, tak musíš podle zrcátek jako s náklaďákem. Já toho pána chápu, je to otrava, zejména, když mu to auto narostlo. Zaplať pánbůh alespoň za ty zadní čidla.
Tohle zvládá elektronika za tebe, vyřešeno, co dál?
No pak vjezd na hlavní ulici šikmo. Jedna strana je na otočení hlavou víc než 90 stupňů a zrcátko to ještě nebere. Tohle elektronika zatím neumí. Tedy umí to autonomní řízení, ale i to musíš zatím hlídat.
Za tebe vjíždí do garáže robot?
Ale umí, jen ty l si jí ještě nepotkal. A v zrcatku ti bliká puntík, když tam něco jede.
Ta Sonina herka dokonce z těch kamer, radarů a bůhví čeho generuje docela realistický pohled zezhora na to auto, včetně překážek kolem.
A do autonomního řízení má hodně daleko zvládá jen jízdu v pruzích, přidávat musíš sám, před ořekážkou, tedy pokud nezačneš dřív ale ten krám brzdí už sám
To si rád nechám předvést, jak to zobrazuje auta přijíždějící z úhlu 120 stupňů od tvého směru. Dost o tom pochybuji.
nezobrazuje auto, ale bliká ti světýlko v zrcátku, že se blíží nějaký předmět, tedy nejčastěji auto
Pokud má někdo zásadní problém otočit hlavu natolik, aby byl schopen bezpečně vjet na hlavní ulici šikmo, či zacouvat do garáže, jistě to není důvod, proč mu zakázat jezdit.
Jen si na něj ostatní musí dávat větší pozor, kdyby se mu to náhodou, zrovna nepovedlo.
Ale ono se to povede, jen to bolí. Než sednu na kolo, tak tu krční páteř rozhýbu. Ten problém je totiž na kole naprosto stejný. Jen v autě to většinou zapomenu. Ono se tváří tak pohodlně...
Když neumíš zacouvat, tak sen dá zajet po předu rovně. To by měl zvládnout každý a když není úplný debil, tak velmi snadno zase z garáže vycouvá.
Přesně tak, já totiž o couvání nic nepsal.
Navíc, co se bočního odstupu týče, couvání dle zrcátek je nesrovnatelně jistější a pokud má řidič zrak v pořádku, v podstatě by neměl udělat chybu.
Dneska neplatí zdaleka tak univerzálně. S tím jak se designeři urvali ze řetězu je v zrcátkách zpravidla "prd" vidět. Teda z hlediska couvání.
Asi nejhorší co jsem zatím zažil byl firemní Ford Mondeo, auto bachratý a kulatý, v zrcátkách jsi viděl jako nejzašší bod kliku zadních dveří, dopředu jsi měl horizont někde v půlce kapoty...
Z toho oninýho auta skoro nikam pořádně nevidíš, snad ani dopředu :-)
Řeší to tou elektronikou, ale zřejmě je to navrženo na Azurové pobřeží nebo někam tam, protož ekdyž napasne sníh, zaslepí kamery a zamrznou čidla, jsi tak trochu slepej. Prost ěmusíš si auto opucovat a pak vyjet, nebo to risknout, a trefit sloupek.
Naštěstí to bylo moje auto, ne Sonino :-)
Ale ty kamery nefungují pod sněhem podobně...
Takhle, prostě stejně jako se prodlužuje věk dožití, prodlužuje se i slušný zdravotní stav populace. Je ro logické. A logické je i prodlužování věku odchodu do důchodu.
Jen zapomínají posouvat i tahle absurdní kriteria.
A tak se brzo stane, že se to prostě mine. Podle eráru budeš schopen makat do 67, ale od 65 budeš chodit na prohlídky, jestli můžeš řídit auto, a zdá se, že i kolo :-)
Řidiči z povolání chodí na lékařské prohlídky každé dva roky tak jako tak. Od padesáti každoročně.
To chápu, a asi je to v cajku.
Ovšem neprofesionální řidiči musí mít potvrzení od ranhojiče od 65 let.
Jasně, ale u nich to nijak nesouvisí se způsobilostí pracovat, ergo s důchody.
Jenom třeba s takovou prkotinou, jak se dostat do práce. Zkus si najít spojení z vesnice pro člověka, který dělá dvanáctky, soboty, neděle.
No, je v pořádku, že lidé zdravotně nezpůsobilí, nemohou řídit dopravní prostředky (stát ovšem řídit mohou, dokonce i v Americe :-)) .
Jen mi nejde do palice ta "diskriminace podle věku", tedy spíš to, že se předpokládá, že v 65 jsi totální lazar, a že ti čouhá parte z kapsy, a že tedy jsi za volantem pro společnost ohrožením.
Chápu, že před lety tomu tak bylo, ale to se chodilo taky do penze v 60. Věk zdravého dožití se posunul, tak by se měla posunout i ta hranice věku povinné zdravotní buzerace.
Ale možná by se pravidelná kontrola neměla vztahovat jen na seniory, ale na všechny. Taková Hepnarová nebyla moc stará, a jistě viděla a slyšela dobře. Jen jí vynechával mozek. A to se, alespoň podle toho co kolem sebe pozoruji, děje mnohem častěji mladým lidem, a ti pak mohou být za volantem skutečně hrozbou.
Nemusí jít hned o "totálního lazara", ale třeba takový šedý zákal se od těch pětašedesáti vyskytuje statisticky velmi často. A tím, jak přichází postupně si mozek zvyká to kompenzovat a dotyčný si to, že prd vidí, dlouho nemusí připouštět. Když to doktor odchytí včas, je to chvilková operace s párdenní rekonvalescencí a řidič už ohrožením není.
Mně to přijde jako dobrá věková hranice.
Posle mě by se ta hranice měla posouvat automaticky s posunem hranice důchodového věku.
Statisticky bourá mnohem víc mladých řidičů než seniorů.
Tak zatím je důchodový věk nižší než těch pětašedesát.
Dočasně, vím kolik je dnes věk odchodu do penze, už dva měsíce jedu na kasu a soudruh stát ode mě už žádné odvody nikdy neuvidí, jen daně.
Stejně bych se musel dožít 200 let, aby mi stát na penzi zaplatil to co jsem mu do penzijního fondu odvedl.
Teď ať se snaží ti mladší...
No dobře - kolik takových pětašedesátníků žijících na vesnici, pracujících dvanáctky soboty a neděle a současně zdravotně nezpůsobilých řídit automobil u nás asi tak máme? Našli bychom aspoň jednoho? A fakt je správná cesta, ho radši zdravotně nekontrolovat, aby se na tu nezpůsobilost nepřišlo?
Nemusí jít vůbec o dvanáctky o sobotách a nedělích.
Dopravní spojení i k nám, do Perly, 15 km od nejbližší stanice pražského metra je taky žalostné,a bez auta je dojíždění za praví náročné. A dojíždí většina dědiny.
Pořád jsou tu ty další podmínky. Kolik lidí z té většiny dědiny má pětašedesát a víc a nedali jim štempl na řidičák?
Všichni moji kámoši jsou starší :-)
Tady nejde o to, jestli "dali nebo nedali štempl". Ale o to, že po mě ten štempl vůbec chtějí.
Pro dojíždění do práce je rozhodující, zda ho dají.
Fakt všichni tví starší kámoši dojíždějí do práce?
Ne všichni, to bych kecal.
Ale dost z nich, a to jsem nejmladší.
Kluci nad 70 už do háku do Prahy nejezdí, ale jak už to vesnici bývá, nesedí na bytovkách a nekopou se do prdele, veledědka (77) Pepíčka přimáčkl tuhle strom, když se blboun rozhodl jet do lesa (má vlastní) nadělat si dříví. No a pro sichr tam jel s motorou pilou sám, ještě že mu Olda v poledne volal, jestli večer půjde na pivo, jinak by tam ležel furt, protože "svejm mladejm o pomoc volat nebude".
Kdepak, není to zrak ani sluch, co nejdříve ochází, je to hlava....
No to je právě ono. Když stejně všichni v 65 projdou, tak proč se proboha ta kontrola dělá a zatěžuje se s ní doktor? Když mám ve výrobě prakticky 100% dobrých výrobků, tak zruším nebo alespoň hodně omezím kontrolu, jde přeci o prachy. I auditor zákazníka by mě zbytečnou kontrolu vyčetl.
No, já mluvila spíš o tom, že všichni práceschopní projdou (v souvislosti s tím dojížděním do práce). Zejména takoví práceschopní, co jsou ještě v pětašedesáti schopní dělat v dvanáctkovém provozu.
To není tak úplně totéž.
No to je právě ten problém, doba kdy je člověk zdravý a výkonný se neprodlužuje zdaleka tolik jako doba po kterou je současná medicína udržet naživu nemohoucí starce, v tomhle udržování starců při životě mizí spousta peněz a bude čím dál tím horší.
Zase to není pravda tak zcela. Dnešní 70ci jsou na tom jako dřívější 60ci.
Tedy prodloužení důchodového věku do 67 není tragedii, ostatně Anglie, Irsko a snad i Německo to tak mají.
Ale ono to neprojde takže na tvůj důchod už nebude, a víš to včas, tak se začni starat
S tím, že dnešní sedmdesátníci jsou na tom jako dřívější šedesátníci bych si vůbec nebyla jistá. Vizuálně ano. Lidi nebyli zvyklí o sebe pečovat. Mou babičku nepamatuji jinak než jako bělovlasou vrásčitou stařenku s drdůlkem a dvěma posledními zuby. Přesto ještě v sedmdesáti pomáhala v sezónních pracích v JZD - což v té době znamenalo, že ženské ráno čekaly na návsi, přijel traktor, ony nastoupily na vlečku a odjely na pole. V poledne přijely domů, aby uvařily oběd a odpo jely znova. To, co má babička v sedmdesáti bych já neutáhla snad ani ve čtyřiceti.
To evidentně ale není problém stáří, když ve čtyřiceti :-)
No, je a není. Prostě už dávno nejsme na tu každodenní tvrdou dřinu zvyklí. Takže těch dnešních sedmdesátníků, co by byli v kondici jako dřívější šedesátníci (po pracovní stránce myslím) nebude zas tak moc. Pokud bych to brala podle svého okolí, tak je rozdíl hlavně v tom, že prevence odchytí vysoké tlaky a je méně infarktů. Ale ten, kdo se mu (případně některým jiným dnes léčeným nemocem) tenkrát vyhnul, byl na tom plus minus stejně jako jsou stejně staří lidé dnes. (A zas má větší šanci se dožít rakoviny a podobných radostí.)
Tak v případě řízení auta by se ty testy důchodců měly rozhodně zpřísnit, nejen štempl od praktika, že ještě jakž tak vidí, ale jednoznačné testy kognitivních funkcí, orientace v prostoru a reakčních dob. A mělo by to být i součástí autoškoly a pak o nějakého věku pravidelně.
Neboj, až se to bude týkat tebe,bude to už přísnější :-)
Ne ve všem, ale v naprosté většině bych s ním souhlasil. To co hodně cyklistů a koloběžkářů předvádí, je už hodně za hranou, něco by to chtělo zavést ke zlepšení
No, ten co vystřílel tu školu byl fyzicky zdráv a docela mladý, že jo....
Nemluvě o tom, jestli to není náhodou proti listině práv a svobod kde je zákaz diskriminace podle věku a pohlaví,na to by se v Bruseli měli kouknout....:-)
Pěkná pitomost.
1. Důchodce co ho porazí auto a umře je pro hospodářství státu přínos a ne zátěž.
2. To že nedokážu řídit auto, neznamená, že nemůžu řídit mnohem pomalejší kolo. Mám to třeba s očima vyzkoušené. Na auto to už nebylo, ale pomalému kolu na silnici to nevadilo. Na singletracku to ovšem vadilo a hodně.
jako důchodce se máš šetrným způsobem zrakvit tak, aby alespoň některé použitelné orgány mohli být transplantovány mladým a nadějným, a zároveň si přestal ujídat z talířka :-)
Prd na kole, hůlku a hybaj do parku krmit holuby
Kvůli jedné zapeklitosti jsem začal pročítat Smluvní podmínky tarifu IDS IREDO. Zarazilo mě tohle:
124. Přepravit lze jízdní kolo s průměrem kol do 73,66 cm (29 palců). Přeprava vícemístných
kol, tříkolek a lehokol se neprovádí.
Tak doufám, že větu chápu správně a problém mají pouze s vícemístnýma lehokolama a tříkolkama? Muset kupovat pro jednomístné lehokolo jízdenku s tarifem ČD (který takové omezení nemá) by mi přišlo diskriminující...
Ne, nepřepravují vícemístná kola, nepřepravují ani lehokola a rovněž nepřepravují tříkolky...
Je to zcela jasně napsáno
No, já se obávám, že to není myšlené jako vícemístné všechno, ale také tříkolky a lehokola. Jako průvodčí bez dalšího vysvětlení bych to takhle pochopil, že se nepřepravují. Třeba se mýlím, ale být tebou tak zcela určitě bych si od dopravce vyžádal písemné vyjádření a to pak sebou vozil.
Jakože by si cestující s lehokolem ve vlaku vážně musel kupovat jízdenku ČD, protože smluvní podmínky ČD mluví jen o jízdních kolech, koloběžkách a lehotříkolkách (zakazují pouze tandemová kola), zatímco vlastník lehotříkolky si v tom stejném vlaku může koupit pro kolo i IREDO jízdenku, protože její přepravu ČD nezakazují a smluvní podmínky IREDO nezmiňují, tudíž předpokládám považují za jízdní kolo?
Já přepravní podmínky jednotlivých přepravců neznám, ale tak jak si to předtím napsal bych tomu jednoznačně rozuměl, že jednomístná jízdní kola ano a vše ostatní už ne. Každý dopravce může mít své vlastní podmínky a co ČD povolí tak IREDO nemusí, ale přesný výklad ti dá asi jen ten přepravce.
No dopravce jsou pořád České dráhy (ničím jiným jsem lehokolo nikdy nevezl), ale ve vlacích ČD (aspoň některých) platí kromě tarifu ČD ještě různé jiné tarifní systémy (IREDO, PID, IDOL, VYDYS...).
No a na otázku kombinování jízdenek IREDO+PID jsem dodnes odpověď od PID nedostal, takže sepisuju dlouhý dotaz firmě Oredo, která je zodpovědná za IREDO... na kolo jsem se původně vůbec ptát nechtěl, ale asi tam přihodím i tohle, ať se nenudí... :-)
Nechápeš několik věcí...
Dopravce (tedy majitel tý pojízdný bedny) jsou ČD. Nevlastní už ale dopravní infrastrukturu (to spravuje SŽDC, které určí, co si kdy a kde rozvrtá a dopravci nudou mít peška).
Dále pak musíš pochopit, co je to dopravní výkon. Dopravce buď jezdí na vlastní triko (se svými podmínkami) a nebo (protože na tu infrastrukturu se vejde konečné množství těch pojízdných beden prostor se přiděluje.. kupodivu ne jen dopravcům, ale i třeba krajům - viz něco, čemu se říká základní dopravní obslužnost) kouká, jestli není někdo, kdo by potřeboval přepravovat lidi od někud někam a pojízdná bedna mu chybí (to jsou ty konkurzy na dopravu, jak se o nich mele). No a pokud se majitel místa na infrastruktuře s majitelem bedny dohodne, jezdí třeba ČD pro IREDO za podmínek, které spolu dohodli (jízdné IREDO inkasuje IREDO, ČD za to platí paušál a ty mají právo vybírat své jízdné pro situace, které nejsou ve vzájemné smlouvě ošetřené, nebo jsou ošetřené tak, že zde je výhradním inkasérem ČD)
A proč si myslíš, že nechápu?
Já dokonce vím, že se SŽDC přejmenovali na Správu železnic a vydali o tom tiskovou zprávu, ve které používání jakýchkoliv zkratek jejich názvu zakazují (na což ostatní pečou).
Nevidím smysl se trumfovat, kdo ví víc o provozu vlaků, když to s tématem nesouvisí.
To fakt vydali takovou věc? A jak si představovali, že to bude fungovat? S takhle dlouhým názvem? :-D
No prý (neoficiálně) se rozhodli přejmenovat, protože jim vadilo, že jim média název neustále komolí... :-)
On název "Správa železniční dopravní cesty" jednoduchý není, byť to vyplývá z jejich terminologie. Takže si to zkrátili na polovinu...
Jenže to nedomysleli, protože SŽ může znamenat Slovenské železnice, respektive Slovinské železnice. ;-)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovenske_%C5...
https://www.youtube.com/watch?v=0VzW4Hcdlgs
:-)
Už jsem to našel!
www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/84337901/tisková+zpráva+ke+stažení/fc9115b6-be10-437e-a53f-dbfdf78aa889
>>
Současně upozorňujeme, že při označení názvu naší organizace lze použít pouze dvě varianty,
a to: Správa železnic, státní organizace, a Správa železnic. Žádné jiné názvy, především
však používání jakýchkoli zkratek, není dovoleno.
No když to chápeš, tak proč se tak sáhodlouze ptáš na zcela samozřejmou věc, navíc na cykloserveru, který provoz a přepravní podmínky nijak neovlivní?
Nebo to byla potřeba vypsat se z frustrace z dementních podmínek přepravy, na jejichž pochopení potřebuješ příručního právníka? :)
Lehotříkolka je tříkolka, jak si přišel na to, že lehotříkolku Iredo povoluje?
Však lehokolo je jízdní kolo, ale lehotříkolku podmínky Iredo vůbec nezmiňují, zatímco podmínky ČD kupodivu ano.
Prohlásil bych lehotříkolku třeba za vylepšenou jednokolku s balančními kolečky, která se vzpřímenou tříkolkou nemá nic společného. :-)
Ono vzhledem k tomu, jak většina průvodčích bojuje s tím, aby IREDO jízdenku vůbec z té přerostlé kalkulačky vytiskla, nepředpokládám, že by znali odlišnosti různých tarifních systémů. Ale i kdyby byl jediný takový, já bych na něj pravděpodobně narazil... :-)
prohlaš se za děcko a chtěj dětskou jízdenku.
S tvými dětinskými nápady ti to třeba projde :-)
A kolik si počítá Iredo za kolo, 6 kč jako za zavazadlo?
Já bych si to kvůli místence stejně koupil přes ČD.
kdepak 6 KČ, kolo je v IREDO za 30 Kč
Kolo je ve vlaku hrozně drahá záležitost. Vždy za něj platím třetinu až polovinu ceny jízdenky.
Máš moc levný jízdenky, tam je ten problém...
:D je to tak a jsem tomu rád. Na cestování s kolem je vlak nejlepší.
No vidíš, a tady na Jižní Moravě si koupíš celodenní jízdenku pro jednoho a můžou na to o víkendu jet dva dospělí i s kolama :-D
Do IdsJmk jsou napojena i některá města mimo JmK, takže se takto dá jet až třeba do Uherského Hradiště.
Pro ty, co to neznají, mohu pro víkendové cestování s kolama po Jižní Moravě jen doporučit. Do IdsJmk jsou zaintegrované, krom rychlíků nejvyšší třídy s povinnou místenkou na kolo, prakticky všechny vlaky na území kraje.
A pak, že mají kraje a obce málo peněz
To abych si k vám přijel zajezdit vlakem zadáčo, platit budeš ty :-)
Je neuvěřitelné, jak většina tohoto (nejen tohoto) národa jásá, když jim hodný stát přidá 100 korun na "něco" - třeba na výhodnou jízdenku. To, že jim stát kvůli tomu předtím ukradl 200 korun na daních si vůbec neuvědomují...
Zrovna tohle bych tak úplně nebrala jako "hodný stát". O víkendech jsou spoje méně vytížené, takže když je zaplní tím, že přitáhnou na rodinné jízdné se slevou pasažéra, je to pro ně pořád plus. (No dobře... tak jen snížení minusu.)
Ale jo, to bych i celkem bral. Myslel jsem to hlavně obecně. Každý má dnes "nárok" na něco zadarmo a že to zaplatí naši potomci je jim úplně jedno :-(
Aha,já koukal na tu jejich kalkulačku
https://iredo.info/tarifni-kalkulator/
A tam to ukáže cenu za asi 20 různých typů jízdenek, jenom ne kolik je za kolo.
122 nových příspěvků za den - to snad u PC sedíte celý den?!? A přitom bylo venku tak krásně zimně...