Na novém kole jsem měnil hydraulické brzdy za lepší. Dostal jsem je sice naplněné, ale zvášť třmen a zvlášť páku s hadičkou. Hadičku jsem navíc zkracoval a tak jsem odvzdušňoval. Přitom se mi sesmekla hadička a poflusala mi třmen olejem. Sice jsem to rychle otřel a následně vše odmastil, ale úplně jsem tomu nevěřil. Lehce jsem to projel a ono to nebrzdilo, protože nové destičky.
Dnes jsem sáhl na kotouč a zdál se mi trochu mastný. Rozhodil jsem to a znovu celé odmastil. Destičky se nezdály zamaštěné. Tak jsem to jel zajet. Třikrát jsem objel blok na nejlehčí převod se zataženýma brzdama. Občas jsem to povolil, aby si to sedlo. Skončil jsem úplně propocený, ale brzdy brzdí! Sláva, jen to potřebovalo zajet. Zítra na tom pojedu do práce. :)
Na to je nejlepší si vyjet na nějaký prudší delší kopec a pak několikrát hodně prudce brzdit. Je to dobrý u každých nových, néjenom zmaštěných :-)
Jo, ale já čekal že přijede syn s rodinou na návštěvu a tak jsem si kopec vyráběl sám kolem bloku.
Mám radost, že jsem to nezamastil.
Pokud jsi to projel a pak našel mastný kotouč, je dost pravděpodobné, že ty desky zamaštěný máš.
Různýma odmašťovacíma postupama se to dá poléčit dost na to aby to bylo "dobrý". Pokud jezdíš piánko a ne žádnou kudlu, asi to stačit bude.
Nicméně ze zkušenosti bych řekl, že jednou zamaštěný desky (zejména pokud je pobryndáš olejem a ne jen poťapeš rukama) jsou beznadějně znehodnocený už nafurt. Můžeš mít pocit, žes je zachránil, ale pokud je vyměníš za nový (suchý), stejně poznáš rozdíl.
Právě, že už s tím zkušenost už mám. Olejovaly se mi destičky průnikem skrz těsnění prasátka. Proto jsem byl na vahách. Té destičky jsem se jen dotknul prstem od oleje, jen na kousek a hned jsem to umyl. Teď to brzdí dobře, tak uvidím, jestli to ještě vyleze.
Další stupeň je vypálit ty destičky na plotýnce plynového vařiče, nebo je prostě vyměnit.
Teď jsem to uzavřel jako pomalejší úspěšné zajetí. Ve středu, možná už zítra vyjedu.
Tohle je treking a zadní brzda. Tady by neměl bý tak velký nárok. Uvidím. Vyměnit destičky je celkem jednoduchý úkon.
Kdybyste někdo chtěl brzdy Tektro, sundané z Meridy, tak mohu poslat. Na Aukru je nikdo nechtěl.
To se nedivím :-))
Už nějakou dobu hledám vhodný stojan na kolo, který bych použil při čištění kol.
Aktuálně musím čistit/umývat kola venku před domem u kanálu. Trekové kolo je ještě dobré, tak mohu využít stojánek kola. Ale u silniček je to horší.
Zpravidla si je musím opřít o popelnici, nebo si je jednou rukou držet. To je ale velmi nepraktické. Jistě, mohu využít montážní stojan, ale to se mi moc nechce.
Ideální by byl nějaký jednoduchý stojan vhodný jak pro trekové, tak pro silniční kolo. Prošel jsem nabídky prodejců, ale nic jsem nenašel.
Máte to někdo vyřešené? Může to být i samodomo stojan, nejsem úplně ničemný na ruce a mám možnosti svařování.
Bylo by i fajn, kdyby šlo u kola ve stojanu šlapat a řadit (čištění převodů)
Něco takového?
https://www.kupkolo.cz/super-b-tb-1915-1-stojan...
Dělají se na pevnou osu nebo rychloupínák.
Nebo ještě toto:
https://www.kupkolo.cz/super-b-tb-1633-stojan...
To spíš něco jako tohle
https://www.kupkolo.cz/stojan-na-kolo-force-fe...
nebo tohle pokud má dutou osu
https://www.kupkolo.cz/super-b-tb-1635-stojan...
Na tyhle jsem koukal. Ale mě by se líbilo, kdyby šlo při čištění kola šlapat a řadit - kvůli čištění řetězu a pastorků.
Dutou osu mají všechna 4 naše kola. Ale u silniček není do pravé kliky zvenku přístup.
Dneska jsem vyřešil stojan na mytí kol. Díky tipu od Jardy jsem sehnal v Decathlonu tenhle stojan - viz foto.
Na jedno nastavení háků na něj upevním všechna 4 naše kola. Háky jsou pogumované, tak nehrozí odření zadní vidlice. A při nasazení kola je toto celkem stabilní, a to i při šlapání. Pokud někdo řeší stejný problém jako já, pak mohu jen doporučit. Cena 429kč ..
Pokud to potřebuješ jen na mytí, tak asi dobré. Pro servis nejspíš nedostatečné. Pro seřízení přehazovačky a zadní brzdy používám stojánek chycený za šrouby zadní osy. Dříve s tím vystavovali kola v obchodě. Je dostatečně stabilní a kolo nepadá. Pro servis přední vidlice používám klasický dílenský stojan za 1000Kč z Bauhausu. Jen má hodně široké nohy a hůř se mi vejde do chodby, kde to opravuji. No a také jeho instalace je složitější, než jen drátového stojánku pod zadní kolo.
Ano, jen na mytí. Pro seřizování kola mám montážní stojan.
Já mám s tím velkým montážním stojanem mám problém, protočit šlapky. Může to být tím stísněným prostorem v chodbě. Ty s tím problém nemáš?
Koupil jsem pláště Schwalbe Marathon Efficiency, 40-622, tak bych se rád zeptal zda někdo nevíte, co od nich můžu čekat, jedná se o nový model, prý je to něco jako nástupce rychlé řady Supreme, ta ale měla mnohem víc silniční vzorek.
Mám problém s křupáním trojpřevodníků na všech mých 3 kolech. S mým poškozeným kolenem šlapu nerovnoměrně pravou a levou nohou. Ani si to neuvědomuji, ale je to tak. Po nějaké krátké době mi spolehlivě začne křupat v převodnících. Pomáhá to rozebrat, vyčistit, namazat vazelínou a smontovat. Jen to není na věčnost a zase se to vrátí. Dnes mi začalo cvakat na mém nově poskládaném trekingu. Ne není nový, jen málo jetý a z druhé ruky. Talíře ani střed jsem nerozebíral, bylo to OK. Nevíte někdo co s tím?
Zkusils místo vazelíny dát na šrouby takový ten modrý sajrajt, aby se nepovolovaly?
Ony nepovolují. To je vždy první, co zkouším, to víc utáhnout. Ten modrý sajrajt na závity mám a rád používám. Nepotřebuji pružinové podložky pod matky a šrouby se mi nepovolují. Ale tyhle jsou dotažené na krev bez tmelu a nepovolují.
Kdyby ti to dělalo na jednom, tak bych řek, že si měnil řetěz a tak chvíli převodníky můžou křupat něž si to zase sedne. Ale když ti to dělá na všech kolech, tak sis asi sám odpověděl. Rozebrat a vyčistit, víc s tím asi moc neuděláš.
Seš si jistý, že to jsou převodníky a ne třeba kliky a pedály? Pedály také rády křupou.
Když rozeberu převodníky, tak mám na rok pokoj.
Mně už křupal řetěz, šlapky, středové složení i pastorky, ale převodníky nikdy. A tobě křupou hned tři. To je tak statisticky nepravděpodobné, že v tom větřím nějaku systematickou chybu. Buď ti křupe koleno, bota, tkanička nebo obecně něco na tobě a ne v kole. Nebo na všech třech kolech používáš nějakou přesně stejnou, ale nepasující kombinaci os a klik (není čtyřhran jako čtyřhran). Zkoušel jsi na to kolo posadit někoho jiného nebo se sám posadit na jiné kolo?
Na druhou stranu jestli rozebírání a mazání pomáhá, tak se nejspíš pletu.
Už jsem zažil i to. Jel jsem po Brdech po mechové cestičce v klidu a tichu. Přesto něco ohavně křupalo a bylo to moje koleno. Tehdy jsem byl hodně znechucený. Nyní to ovšem křupe na Strakonické v 17 hodin. To není moje koleno, tak hrozné to ještě není.
Ještě mám dotaz. Veškerá valivá ložiska na kole (i na autě mimo vodní pumpy) jsem vždy mazal plastickou vazelínou Mogul LV 2 3. Teď mi moje půlkilová piksla po letech dochází. Mám si koupit zase totéž, nebo něco jiného? Cykloshopy jsou plné nejrůznějších drahých mazadel a všechny se tváří jako ty pravé a samospasitelné. Ale stejně se to nejspíš musí tak jednou za dva roky přemazat. Tak co s tím?
Můžeš zkusit grafitku, mogul to tuším vede jako Mogul Molyka. Grafit sám o sobě klouže taky, tak by to mohlo mazat líp (déle vydržet neskřípat).
Ložisko je ložisko, jeho požadavky na mazání se budou lišit prostředím či zatížením, ale zejmena to druhé nebude na kole patřit k extrémům. Ultramaziva možná ocení vrcholoví závodníci které příliš husté mazivo "brzdí", ale vzhledem k tvým předpokládaným výkonům by to byly vyhozené prachy.
Ona mně ta ložiska neskřípají a po těch 2 letech tam jen vyměním valzelínu za novou bez obrusů z ložisek. Ložiska v nábách jsou nyní už docela dobře zakrytovaná, takže prach už do nich moc neleze. Do brodů se moc necpu a na silničním kole už vůbec. Ta tuha má blbou vlastnost, že jak je černá, tak z jejího vzhledu nelze poznat, v jakém je stavu.
A ta volba je na úrovni můžeš zkusit? Jak to mám poznat a kolik těch zkoušek tak uděám, když mi jedno balení vydrží několik let. Ta půlkilovka hodně přes 10 let.
Ano, můžeš zkusit.
Jestli ti například nebude vadit že je to černý a nepoznáš, v jakém je to stavu.
Pokud máš pochybnosti, klidně to dál maž LV 2-3, těm ložiskům to určitě neublíží. Znám pár maziv které bys asi i ty seznal jako vyloženě nevhodná, ale v rámci použití selského rozumu je myslim tvá aplikace natolik základní, že prakticky nemůžeš šlápnout vedle.
Ostatně, při ceně onoho půlkilového balení a tvé spotřebě vůbec nechápu, co řešíš.
A jen tak mimochodem, "tuha" není "grafit" - rozhodně nedoporučuju experimentovat s domácí výrobou na téma "nastrouhám do LV 2-3 tužku a uvidím co to udělá".
Grafitku bych nedaval. Ta se doporučuje na místa, kde je možnost přimazávat. Po čase vyschne a přestože grafit má tendenci stále mazat, tak ložisko tuhne. Osobně bych se se přiklonil k Brahmově LV 2-3
Molyka, nejen od Mogulu, neobsahuje grafit, ale molybdendisulfid (proto Mol..), který má podobné vlastnosti jako grafit, ale s menším nebezpečím shlukování destičkové struktury. Ale i tak je to pevná látka, podobně jako teflon, a do valivých ložisek je vhodný jen omezeně (pokud nemají větší vůli). Zůstal bych u lithiové vazelíny, navíc je voděodolná.
Vyčistit a namáznout ano, ale hodně s citem a jen minimálně mazat. Přemazání dost škodí. Hlavně nemazat jako se kdysi mazala vodní pumpa :-))
Před pár lety jsem přešel na tohle mazivo.
grafitová vazelína je taky fajn, jenže jsem z ní vždy hrozně zprasenej..
Loni jsem asi 3 tis. km mazal řepkovým olejem, co sebou tahám na smažení. Vydrží déle.
Škoda, že mě to nenapadlo dřív.
prosím, řekni že je to vtip....
Proč? Když jedeš po gravelu na Du Midi, kolo zasviněné od bílého prachu, vrže to, skřípe, lupá a praská.... musíš ten písek v převodech a ložiskách furt promazávat. A tak čím asi? Vozit tamtu pikslu co ukazuje?
Už jedu jenom řepkový olej, má dvojí využití, v čase víc tuhne a stává se odolnější, hodně vydrží.
právě to vysychání... časem je z toho takové šílené "žužu" kdysi jsem dostal na servis kolo mazané něčím takovým....
Ano, to je pravda... takové husté žužu, ale pořád maže!
Běžné mazání na kola, teď myslím to kapalné, spláchne první déšť.
Je to řešení do afrických podmínek, když bych jezdil kolem komína, taky bych měl kolo jak voňavku.
já mám asi na mysli "další fázi" kde se kuličky nasucho valí po miskách a veškeré mazivo se ve formě želé poflakuje vytlačené kamsi na okraj ložiskového prostoru. Byly místa kde to zaschlo jako fermež... dostávat to z komponentů bylo...
Popis i přirovnání odpovídají povaze řepkového a dalších rostlinných olejů. Jde o oleje vysychavé (zavádějící název, protože nevysychají, ale síťují, což je tuhnutí způsobené vázáním kyslíku na nenasycené mastné kyseliny). Takže nakonec řetěz zalepí a do té doby zvyšují odpor. Jedině ricinový olej je tzv. polovysychavý a má výborné lubrikační vlastnosti (viz plochodrážní motocykly na metanol). Fermež je lněný olej s přidanými sikativy, které síťování urychlují.
jen na okraj- za socíku jsme jeli na kolech z Lipna do Aše. Po celovíkendovém dešti jsme mazali řetězy olejem ze sardinek- nic jiné nebylo, i pumpy měly zavřeno...
...i u zavřené pumpy se najdou v odp. koši/kontejneru obaly od motor./převod. olejů- jednou(devadesátá léta) jsme to použili s kamarádem jako nouzovku v Beskydech na řetěz.
Ty jóóó, Mildo, to ti závidím, že můžeš jezdit i při tak vysoký teplotě :-)
Hele, Ai, já byl před nedávnem na jihu Francie, v Provance. A tam bylo takový vedro, že některým cyklistům vytékalo LVčko s ložisek, jako by to byla voda. Ale já byl vysmátej, moje mazadlo stále drželo :-)
dovilím si doporučit zůstat u LV2-3.
Poté co mi skončily zásoby AK2, používám stejné LV jako Ty. Na kolo bez problémů.
mám i jiné - Finish Line "bílou" a Aeroshell... ale používám výše zmíněnou- je nejblíž a pokud měníš 1x ročně je v poho.
Strčil jsem to Jindrovi do ‘Cesty‘ jako reakci a Brahmy problém - sem se to ale asi hodí líp :-)
**************************************
Otázku bezpečného, spolehlivého a nezničitelného umístění/uchycení zadního světla na naložené kolo, kde sedlová trubka nefunguje, se mi před pár lety podařilo k naprosté spokojenosti zdárně vyřešit přichycením objímky blikačky přímo na kapsu zadní brašny - bez zadních brašen na kolo nesedám.
Mám staré hadráky, takže kdekoli cokoli dopřišít není problém. Malý kousek 2cm širokého popruhu, k tomu zezadu přišít kus předem navrtané plastové výztuhy, k tomu pak zepředu několika zápustnými šroubky napevno přichytit objímku blikačky, a celé to pak přišít na vhodné místo zadní brašny. Protože tady na ostrovech se jezdí vlevo tak to mám na pravé kapse, být v Čechách přišiju to nalevo.
Vím že to není univerzální řešení pro každého – někdo jezdí i bez brašen, někdo má vodotěsné plastové vaky které by rozpíchání jehlou poškodilo, pro moje účely ale ideální řešení, mnohem lepší než objímka chycená vzadu k nosiči.
Já mám držák blikačky upevněný na místě tvé odrazky(druhý obr) na nosiči SA a je to OK i když jedu bez brašen...
Taky jsem to tak na starém kole měl a žádný problém, než mi umřelo po karambolu s autem a další kolo jsem pořídil i s nosičem. Ten původní ze starého kola (se speciálním úchytem objímky blikačky) bych musel docela složitě upravovat, aby šel přidělat na nový rám, tak jsem tam nechal nosič originální. A než znovu vyrábět nový úchyt objímky blikačky na nový nosič (vyžadovalo to trochu jiné uchycení), přišlo mi jednodušší dát to přímo na brašny, bez kterých stejně nikdy nevyjíždím.
Príma logický postup, také jsem to tak na Látkových Sportarsenalech měl . Ale na Otrliebe plastových kapsách žádné úchyty nejsou a díry do nich dělat nebudu. Musím si vyytačit s koncem nosiče.
kdysi, u mých prvních ortliebek, jsem si přidélaval originální ortlieb sitovany pytlik a na tu druhou vnější ortlieb malý vak. a byly k tomu ty jejich šrouby. obě rozšíření byly slepá ulička, ale příslušné držaky mi na brašnách zůstaly a nikdy s tím nebyl problém. ostatně i všechny úchyty jsou k tomu "pytli" prišroubované. takže pokud bych to chtěl řešit, koupil bych si jejich šrouby, prodavaji to jako nahradní díl a nejspíš vytiskl přiměřeny držák světla.
Cateye přidávalo k blikačkám i přímo "klipsnu"
cca takovouto
https://www.kolokram.cz/drzak-klip-zadni...
To vypadá jako docela dobrý nápad, jen si nejsem jist, o kolik moc víc (jestli vůbec) je tahle klipsna lepší v tom, aby světlo spolu s tou klipsnou při vytřásání za jízdy po určité době nevyposkákalo z toho kde je uchycené ven. Myslím o kolik je to lepší oproti tomu, když bych takhle zaháknul bliknu samotnou, třeba ta moje Smart má zdá se podobně dlouhou vlastní ‘klipsnu‘ (a docela pevně napruženou) co se strká do objímky. Tak jsem to před přišitím chvíli dělal, že jsem ji zaháknul přímo za kapsu brašny a taky to fungovalo, než mi jednou po delším vyklepávání na kamenech skoro vyskočila.
Tvoje řešení je fajn.
Taky jsem věšel světlo na brašny, ale ořiheftoval jaem tam ten garminí držák a bylo.
Tedy světlo bYlo vlastně ten radar. Vím, zase mě budete peskovat, jako kdysi s těma mobilama, že dotykáč je hovadina, telefon je od telefonování :-)
Psal jsem, že za pár let jej budete mít všichni..
Takhle si myslím to bude i s tím radarem.
Prostě je to velmi užitečná věcička co výrazně zvyšuje vaši bezpečnost a snadno si na to zvyknete.
Jak?
1. včas vás informuje, že za vámi něco jede.
2. stejně podstatné, když se k vám něco blíží, světlo radaru se nepravidelně rozbliká a šoféra za vámi "probudí". Blikačka, co bliká pravidelně je pro řidiče méně nápadná.
Problém těch prvních radarů, pro mě, byla slabá výdrž baterie. Max 6 hodin, asi záleží kudy jedete a jak casto je radar v akci.
Tenhle model:
https://www.pulsmetry.cz/garmin-varia-ertl615-4/
problém totálně vyřešil. Napájí se kabelem s koncovkou USB A, na malou powerbanku jedu několik dní, pwb prostě strčím do brašny. Jel jsem tak týden k absolutní spokojenosti.
V uchycení na nosič bych asi problém neviděl, protože nezvládám 3D tisk, kdyby mi to nepasovalo, pomohl bych si stavebnicí Merkur, ale on ten radar pasuje do běžných nosičů.
Na obrázku radar napájím z centrální baterie systému Cannondale SmartSense, má to svoje další málo podstatné výhody a dost mušek, tohle fakt zatím doporučit tenhle systém nemohu.
Ale ten radar, s přípojkou na USB kupuji ještě na elektrokolo a Soně, ten nemá chybu, funguje, je z daleka ta blikačka vidět a to je důležité, protože je to náš poslední život.
Potřebuji vybrat nové trekové pláště. Staré, s kterými jsem kolo koupil jsou dost sjeté a měkké a při ježdění i jen po Praze chytají defekty. Chtěl bych na tom jet do Chorvatska a nechci neustále lepit duši. Ale také nechci nějaké Maraton+ s 5mm tlustou vrstvou měkkého kaučuku, které mají velký valivý odpor. Dříve jsem tohle řešil pomocí Schwallbe kalkulátoru, ale ten nemohu najít. Schwalbe ho už přestal podporovat? Jak porovnáváte vlastnosti plášťů?
Už několik let mám na zimákovi Schwalbe CX Comp, to je pancéřový plášť, defekty minimálně, letošní zimu ani jeden při denním ježdění. Po asfaltě to i celkem jede, dala jsem s tím kolem onehdá stovku po Vysočině pro srovnání a aby se moje kola nehádala a nezáviděla si. Minulý týden jsem jela 130km s klukem, co je má na horší silnice a na zimu i na karbonové silničce v šířce 28. Dělají je v různých šířkách, já mám 622-35. Příjemný vzorek jak na silnici, tak do lehkého terénu. Nestojí moc a vydrží mi 6-10 tisíc podle využití v terénu, teď už spíš těch 10.
Jinak vlastnosti porovnávat neumím. Určitě lehčí je lepší, ale zase nechci mít defekty, takže radši preferuji odolné pláště. Na Favoritce i na Spešlovi mám Specialized ESPOIR Sport. To je nesmrtelný plášť, na spešlovi mají najeto 15 tisíc, pořád jsou lehce patrné kontrolní důlky na zadním plášti a pořád ještě nevím, jaké jsou tam duše, nikdy jsem neměla defekt :-D Osazeno na silniční endurance (pro dlouhé jízdy) kolo přímo výrobcem. I ty se dělají v různých šířkách a klidně s tím jedu i po šutrech, šotolině a hlíně, ale musí na ně být v terénu sucho, je to hladký plášť pro pevný podklad.
Schwalbe ty indexy odvalování, gripu, odolnosti a životnosti stále uvádí, jen podle toho nelze filtrovat. Je potřeba se tím prostě prohrabat ať už na webu nebo si stáhnout PDF katalog.
A ze zvědavosti nějaký použitelný nástupce zrušeného Marathon Racer EVO se stále neobjevil?
Tedy něco (pro 26" lehokolo) s minimálním valivým odporem, aspoň symbolickým vzorkem a základní ochranou proti defektu?
Na tříkolce mám Continental Ride tour, ale jsou na nižší tlak. Pokud ti stačí max 4 bary tak https://www.cyklodiskont.cz/26-plast...
Katalog je ke stažení zde:
https://www.schwalbe.com/en/catalogue/
Já mám Marathon Mondial DD, ale je to o poznání těžší než Racer Evo. Zase to má vyšší vzorek, tak to snad dýl vydrží. Valivý odpor asi není tak strašný, přezul jsem na "letní" a na kalibračním kopci(TM) jsem hned první jízdu měl 3:42 místo 3:55-4:00.
Zimní mám Maxxis Holy Roller 20x2.2 vpředu a Schwalbe Smart Sam Evo 26x2.1 vzadu, letní Schwalbe Marathon Racer Evo 20x1,5 vpředu a Schwalbe Marathon Mondial DD 26x2 vzadu.
Akorát ten přední Marathon Racer Evo už potřebuje vyměnit, a ve 20" se toho vyrábí čím dál míň (kevlarová patka snad nikde). Zkouším sehnat aspoň Racer bez Evo (podle Schwalbe existuje, ale e-shopy ho nemívají).
po několika pokusech jsem na 20" zakotvil u Kojaků coby letního obutí. Vcelku dostupné a dobře jezdí (pokud nepotřebuješ drápky)
Jak se to chová na mokru?
Překvapivě dobře - moc to nestříká a asfaltu se to drží. Tryker dršrl stopu ještě líp, ale od doby co není na trhu je tohle asi nejlepší co jsem našel.
Mnohem klouzavější jsou Marathon+, ale to je spíš směsí gumy než čímkoliv jiným.
Rychlostí u kterých by hrozil aquaplaning a silniční vzorek tedy dával smysl běžný cyklista těžko dosáhne a takové ty běžné mokré chytáky jako kanály, vodorovné značení či tramvajová kolej vzorek taky neovlivní.
A co nějaký méně soudržný povrch? Já teda jezdím většinu času po silnici, ale jak v Brně teď staví novou řeku, tak tady: https://mapy.cz/s/cozerekoge je takový výšvih možná dva metry vysoko po nějaké dočasné cestě, má to takový pískovoštěrkovoblátivý povrch. Na těch marathonech je to tak tak, je docela cítit, že zadní kolo by užuž chtělo proklouznout. Předpokládám, že na úplně hladké gumě bych to nevyjel vůbec.
Vozím je na nezáběrové přední nápravě tříkolky, takže pokud jde o postrk vpřed, nemůžu sloužit více než odhadem. Leč i zadní kolo mám sjeté do neexistence vzorku, byť původní záměr výrobce to nebyl.
Po různých štěrkovo-písko-mlatových stezkách jsem s nimi taky už ledacos projel a kromě případného rizika defektu nebyl problém (jsou fakt tenký). Pokud najedeš na jílovitý povrch za mokra, tak se samozřejmě sklouzneš, to dá rozum.
Je to prostě silniční guma, pokud jezdíš blátivou polňačkou, poohlédlbych se jinde.
Kojak docela překvapivě nedopadl dobře s ohledem na valivý odpor "The Schwalbe Kojak looks like a high-performance slick road bike tire, but our tests show rolling resistance is actually higher than an average touring bike tire like the Schwalbe Marathon GreenGuard"
Nemám zkušenost s greenguard Marathonem, jen s pluskama. A tam je rozdíl znatelný i bez sofistikovaného měření, ve prospěch Kojaků.
Zeptal bych se kdo to kde a jak testoval, protože Kojak je fakt lehká papírová guma a přijde mi těžko uvěřitelné, aby byla stran odporu horší než greenguard s (byť tenčím, ale pořád) antipíchem.
Asi bude taky hodně záležet na tom z jakého materálu ta pneu je vyrobená. Měkčí materiály mají obecně vetší odpor než tvrdší.
To je právě případ toho M+, ta gumová obruč je hodně "vysoká", i v prstech cítíš jak jí promáčkneš a vůbec clá ta guma je taková...měkká.
GG jsem dodnes v ruce neměl, tak nemůžu srovnávat, ale Kojak jsem kdysi zkušebně přeřízl když odešel na díru a fakt tam není moc materiálu který by se mohl nějak hroutit.
Konkrétně ty continental contact jsem měl a minimálně stran držení stopy nic moc...
https://www.bicyclerollingresistance.com/tour...
RATING: 2.0 / 5
TEST VERDICT: Not Recommended
Starý data, dva nebo tři roky dozadu Schwalbe čachrovalo s materiálama (alespoň co si matně pamatuju katalog).
Ale dobrá, zkusím sehnat pár Greenguardů a porovnat to, protože pokud by to byla pravda, riskoval bych míň defektů a líp by mi to jelo.
Pořád to považuju za neuvěřitelný (zní to moc dobře než aby to byla pravda), ale vypadá to že to skutečně nějakým způsobem měří a nemám jak ty výsledky zpochybnit.
Greenguardy i plusy používám. Rozdíl ve valivém odporu dělají podle mého odhadu hlavně boky: plus je má silnější, nejspíš i víc vrstev kordu. GG má tlustý jenom běhoun, boky má normální. Přímo porovnané na stejném kole je nemám, ale konstrukčně jsou to dvě úplně jiné gumy.
Já to porovnával dle údajů, uvedených u každého pláště, nechal jsem si to pár dní uležet v hlavě a rozhodl se pro Schwalbe Marathon Efficiency, měly by být nejrychlejší cestovní, s dobrou ochranou proti defektu i z boku, a jsou relativně lehké. Víc ale nevím, zatím dojíždím původní.
Jo to je dobrý výběr, je to určitě jeden z kandidátů. Díky :)
Dnes opravím druhý defekt na starém plášti a hlavně najdu, co to způsobilo. Na zadním kole to byl špičatý kamínek ze ziního posypu a udělal takovou díru do duše, že nešla ani nafouknout. Ta přední je napíchlá jen málo, půl hodiny udrží tlak v pohodě. V každém případě ty pláště jsou pro cokoliv delšího než 1/2 hodinová cesta do práce nepoužitelné, škoda. Vypadaly ještě dobře, ale jen vypadaly.
Srovnal jsem Marathony ze Schwalbe katalogu pro 28" kolo a kolem 40mm šířky. Vychází mi také pro dálkové ježdění hlavně po asfaltu jako nejlepší Schwalbe Marathon Efficiency. Díky za nápad.
Původní pláště od Meridy jsou jen úplně obyčejné rychlé sjeté plečky. Není se moc co divit, že chytají defekty.
No teď jsem koukal na cenu. Nejlevnější je to na KupKolo za 999Kč. Ostatní Marathony jsou za polovic. Ještě to musím promyslet...
Býval bych také uvítal levnější, drátovou verzi téhož, ale kompromis jsem nakonec odmítl, tenhle je nejrychlejší a to rozhodlo :-)
Když mne štve, že je to sice nejlepší verse, ale jen o kousek a přitom dvojnásobná cena.
Tady https://koloneto.cz ses také díval?
Roky jezdíme na treku na pláštích Schwalbe marathon, dost dobrý kilometrový nájezd, dobře drží i na mokru a při dobrém nafoukání docela slušně jedou a defektů úplné minimim i když je vzorek hodně nízký, a koukám, že teď je mají v dost příznivé ceně. Asi si objednám jeden do foroty. https://www.axit.cz/d118983_schwalbe_plast...
Dneska používám šíři 40 mm místo 37 kvůli tomu abych s tím mohl snadněji jet po rozbitějších cestách, což předčí nevýhodu vyšší váhy. A tak rychle zase nejezdím aby šíře hrála nějakou roli v odporu vzduchu.
Tak jsem nakonec objednal pláště Schwalbe Green Marathon, Addix Eco, Green Guard, reflexní pruh a ocelová patka za 559Kč. Mají protection 5, rolling 4.5, road gripp 5, offroad gripp 3 a durability 5.5. Rolling a protection je o stupeň menší (horší) než Marathon Almotion Raceguard, ale jsou za polovic. Tak doufám, že budou sloužit ke spoojenosti.
Když čtu, co všechno ty Tvé nové pláště mají... není to "durability 5.5" málo? V kombinaci s "road gripp 5" to nebude dělat dobrotu, já bych to měnil za pláště s "road gripp" minimálně 6, samozřejmě při zachování "durability 5.5".
Kuwa, já jsem tak rád, že aspoň v tý amatérský cyklistice jsem zůstal normální.
Jelikož ty parametry jsou v intervalu , tak ta 6 je maximum. Durability = trvanlivost, tedy odolnost proti ojetí. Zrovna tenhle parametr mi přijde v porovnání s držením v zatáčce jako méně důležitý.
Vždyť to váží skoro kilo :-O
40-622 810g
Jak široký sis pořídil?
Kvízová otázka - jaké si prosím mám objednat brzdový destičky k horskýmu kolu?
Na brzdě jsem žádný nápis nenašel, ale vyggolil jsem, že Merida Big Nine 500 2018 se prodávala Shimano M315.
Na kupkolo to u ničeho nevidím, ale možná se to skrývá ve formulaci "a další stejného tvaru"?
vždycky jsem destičky kupoval podle odpovídajícího tvaru.
Tedy vyndat a projet nabídku eshopu podle fotek.
Žádný eshop co jsem dodnes viděl neuměl destičky filtrovat nijak racionálně, zpravidla podle výrobce, ty pokročilejší podle materiálu.
:-(
Sem to chtěl přihodit do objednávky a né se v tom šťourat dvakrát...
Jakože vážně k typu brzdy nenajdu seznam kompatibilních destiček?
Pokud najdeš eshop co umí vyfiltrovat destičky podle typu (tvaru) tak mi dej vědět, já jsem ho dodnes nepotkal.
Ale teda jestli nevíš jakej tvar maj tvý destičky, tak se styď :-D
Seznamový vyhledavač mi na dotaz desiček pro M315 vyhodil tohle, což mi nepřipadá nepravděpodobné, ale jak říkám, osobně bych si je vyndal a podíval se - to fakt ení náročnej úkon
Tak na pohled to je takovýhle obdélník, ale jaký má rozměry jsem nikdy nezkoumal, nevím, kolik rozměrů existuje?
Já věčně řeším brzdový špalíky u lehokola (ty mi přestaly zřejmě vyrábět), ale MTB brzdilo, tak jsem do brzd neměl důvod šťourat. Poprvé je měnili v prodejně po dvou letech v rámci servisu, dvakrát jsem je vyndal, když tam bylo po závodě fakt moc bahna... a teď přemýšlím, že už by si možná zasloužili výměnu a jsem liný vyndávat je dvakrát... :-)
Ono jak vyndám přední kolo, tak většinou brzdy začnou cinkat a mě nebaví to znovu štelovat...
pokud vypadají takhle tak jsou to ony - desky se liší tvarově na první pohled, ne v milimetrech.
A až budeš objednávat, dej majzla aby byly "organický/polymerový"
Díky, jestli je tedy rozlišovacím znakem tvar oka na konci tyčky, co obdélník drží, tak těch možností ani moc není...
Spíš bych řekl tvarem obecně, ostatně proklikej si libovolnej eshop.
Směrodatný je, ž epokud to vypadá jako ono, tak to je ono, nekoupíš "špatnou velikost".
Jen bych možná doporučil nekupovat vyloženě levný desky, historicky už jsem udělal zkušenost že se občas mají tendence drolit, pružit a tak vůbec.
Konkrétní značku neporadim, ale různí výrobci "dokážou" dělat desky co se chovají každé trochu jinak - ne že by nebrzdily, ale různě moc zabírají, různě dlouho vydrží než se uhřejou, různě dlouho vydrží než se ojedou a tak. Prostě jiný pocit z brzdy, i když zpravidla jde hlavně o zvyk.
I když pokud máš takovou spotřebu destiček že ani nevíš který potřebuješ, můžeš si dovolit i nějakej luxus typu Galfer ;-)
Samozřejmě, že najdeš, když víš, kde máš hledat.
Do BR-M315 aktuálně B05S.
https://bike.shimano.com/en-EU/product/service...
Tak nakonec jsem našel, že M315 uvedeno tady
https://www.kupkolo.cz/brzdove-desticky-max1...
A v tom dlouhém seznamu je třeba taky BR-M575, BR-M525, BR-M515, což už je i v seznamu u tady těch...
https://www.kupkolo.cz/brzdove-desticky-shimano...
Takže asi obejdnám B05S...
Rozkývala jsem se k výměně plášťů na silničce. Staré pláště ESPOIR Sport najezdily 15.000km bez jediného defektu! A to jsem s nima občas jezdila i po šotkách a po štěrku. Protože se mi osvědčily, koupila jsem je loni Růžence.
Na silničku jsem letos pořídila nové pláště, taky od Spešlů, jsou lehčí s kevlarovou patkou a doufám, že budou odolné aspoň tak, jak ESPOIR Sport. Píší o nich: " je to nejvíc odolný plášť proti defektům a navíc nejvýkonnější plášť jaký jsme kdy vyrobili." Dělají je až do šířky 32mm.
Při té příležitosti jsem vyměnila po 6.000km řetěz. Po změření jsem ho vyleštila, namazala a uložila, ten se ještě bude dát dojezdit ;-)
Ponechme stranou defekty, 15kkm je hodně solidní výsledek. Ty na nich asi moc kilo nevozíš, což?
Tak se vším všudy to může nosit 65, možná i 70 kilo. Ale zase s tím občas jedu i šotolinu, na Růžence tak dlouho asi nevydrží.
O víkendu jsem otestovala nové pláště (160 km silnice) a jedou po asfaltě lépe, jak ESPOIRy a překvapily mě pohodlnějším pocitem i na drsnějším povrchu. I asi kilometr šotkou byl, až mi bylo těch nových plášťů líto, a při první příležitosti jsem se vrátila na silnici. Na fotce je už ten lepší úsek, ale ani po tom jsem neměla s novými plášti chuť jet a netušila jsem, jak to může vypadat dál. Nové pláště jsou určené na delší cesty po dobrém povrchu a byla jsem s nima spokojená.
Ty i s kolem a vším co vezeš s sebou do 70kg??
Se nedivím, že máš takovou výdrž, já vozím spíš k dvojnásobku
Tak když někdo sám o sobě váží 40 kg i s postelí, tak se nediv.
Spravedlivé by bylo, kdyby na nosiči vozila pytel cementu, aby se váha trošku zprůměrovala :o)))
No dyť já už se právě nedivim (i když je teda mimo mou představivost, jak může člověk vážit tydle kila a zároveň být ještě dost nažovu aby mohl šlapat).
Když ty gumy prakticky nic nevezou, tak se jim to žije poměrně hladce :-)
Podívej se na čisté vrchaře jaký to jsou figury, ti když jedou někde v rovině a fouká boční, tak musí být uvnitř balíku aby je to nesfouklo :-)
Tak já se té výdrži divím. Ona také není jen tak z ničeho a stoupala na 160km zvolna treningem. Gratuluji, že to tvé tělo zvládá. Já se letos snažím dostat na stovku, ale jde to hodně ztuha. Zrovna teď mám z několikadenního horáka totálně zatuhlý a silně bolestivý krk. Jestli je to jen únava svalů, tak to bude chtít odpočinek, ale jistě je to kombinované s artrozou krčních obratlů, kterou nepochybně mám. Tak uvidím jak dál. Asi to bude chtít navštívit nějakého ortopeda a nechat si to posoudit. Ale to až ta akutní bolest opadne.
Mně se daří dojíždět poslední kilometry stejným tempem, jak je jezdím na každodenní vyjížďce 20-30km. Ani mě nic nebolí, dnes jsem dělala na zahradě, zajela na kole do knihovny a večer obvyklých dvacet. To je otázka vhodně zvoleného tempa a lehkých převodů.
Ale horko mě ničí, to mám strach, že odpadnu. Podle předpovědi nemělo tolik svítit slunko a kolem dvaceti to bez slunka je fajn. Ale ráno vylezlo a první mraky ho zakryly až kousek před barákem, po poledni to na slunku přehřívalo. Pálava je výstižný název :-) Navíc mi na tom výparníku foukalo mírně zezadu, takže to vůbec nechladilo.
Neznáte někdo přehazovačku Simplex? Narazil jsem na ni na kole, které dělám pro známého mého známého. Mělo to být "ZA HUBIČKU" :-), ale když jsem se chtěl dozvědět, jak správně uchytit lanko, strejda Google mně ji nabídl za 1090kč. Dělali je Frantíci mezi roky
1972 až 1981. To je to taková rarita?
...jsem si tak vyplňoval dopoledne drobnou údržbou a došlo i na utažení zadní/parkovací brzdy a...
Máte někdo nějaké zkušenosti s prasklým brzdovým kotoučem? Jak moc akutně to je potřeba řešit, jestli vůbec a tak - já to viděl dneska prvně v životě...
Taky jsem to ještě neviděl, nejspíš špatný materiál. Ty vážně uvažuješ, že by si s tím dál jezdil? Ty se snad nemáš rád.
Vůbec bych neuvažoval a kupoval nový. Nějakých 500 až 1000 je nic proti tomu, že krom toho, že zničíš destičky, tak případnému průseru, že se v nějakém sjezdu rozpadne úplně.
No, radost nebo plán to není, ale je poměrně jisté, že s tím ještě párkrát vyjedu.
Jednak to při bližší inspekci vypadá že s tím už nějakej pátek jezdím (fakt mě v životě nenapadlo kontrolovat u kotouče cokoliv kromě tloušťky) a jednak dodací lhůty, skladem jsem ho zatím nenašel.
Ale možná když už budu v tom, tak bych mohl pořídit 203mm, mohl by víc vydržet...
Větší průměr není o tom, že ti vydrží víc, ale o že při větším průměru především ve větším sjezdu líp brzdí s menší námahou a mím se zahřívá.
Nevim jaké používáš specielní kotouče, že je nemají na prodejně. Běžně jich tam je dost se slušným výběrem a i když na horáka mám plovoucí, které úplně běžně na prodejně neleží, tak stejně není problém, večer nebo ráno objednám a zpravidla druhý den si pro něj jedu.
Rohloff má vlastní čtyřdírovou rozteč kterou na ničem jiným nenajdeš a díky relativní raritnosti náboje samotnýho je maj všude max v nabídce "skladem u dodavatele" a nic pod "do tří dnů" jsem zatim nevygooglil.
Právě o tu větší odolnost proti uhřívání mi jde - ta brzda je permanentní pečenáč, vozím tam kvůli tomu i extra desky...
Jasný, tak ne úplně běžný a pár dní asi budeš muset počkat než to dovezou třeba Hamburku.
Na větší brzděnou váhu je určitě lepší mít větší kotouč.
není ten kotouč ještě v záruce?
Těžkoby, přes dva roky už ho určitě provozuju.
A ne že by to něco řešilo, reklamační řízení bývá jen velmi zřídka rychlejší než nákup novýho dílu :-D
Tahle úvaha je rozhodně lepšejší než meditace jestli nezkusit zemřít rychle a v bolestech...
meditace postrádají smysl, moje vyjížďky na nějakou dobu zarazil dement s tranzitem, takže problematika dodacích lhůt na kotouče přestala být aktuální...
Je nějaký trik na výměnu lanka tak, aby se to nové neroztřepilo? Koupil jsem takové ty oboustranné, co se odstřihne příslušný nehodící se špunt na konci, a ten zbytek se použije.
Dostat tohle například do přesmykače na Azubu, když lanko má 2,00 m a pro přesmykač potřebuju tak 1,92 m, to je nemožné (ani očko nenasadíš!). Takhle jsem na výměnu lanek přesmykače, přehazovačky a převodovky spotřeboval pět nových lanek místo tří. Z toho jednoho co už bylo příliš krátké jsem postupně ustřihoval a trénoval s tím průchod jednotlivými místy, až jsem ho celé rozstříhal.
Nakonec ve finální části přesmykače pomohlo obalit konec lanka smršťovací bužírkou - dírou v rámové trubce to prošlo i tak. Ale třeba u gripshiftu přehazovačky to tím klikatým labyrintem se smršťovačkou neprojde.
Je na tohle nějaký jiný trik?
Žádný trik, ale kvalitní nářadí, na lanka jsou kleště, konce se pak netřepí.
Já samozřejmě kleště na lanka mám. Netřepí se, dokud lanko nezačneš rvát do něčeho, kde to nejde úplně zpříma. Pak můžeš leda ustřihnout další kus a zkoušet znovu. A pokud máš 200cm lanko a limit 192 cm, ustřihneš tak 2x nebo 3x, a pak můžeš lanko zahodit nebo použít na něco méně náročného na délku. Třeba na pokusy.
Pak tedy velmi tence zaletovat konec lanka
Jaké tavidlo? Z těch co mám doma žádné nefungovalo.
Lanko potažené PTFE, teda. Na tom nebude držet nic, bych si myslel.
Pokud lanko není metráž, tak je konec zatavený z výroby, v čem je problém, že to nejde použít?
Jako čteš to tady vůbec?
Pro "odborníky"- lanko se protáhne čímkoliv potřebným v původní délce, upevní a odstřihne se až nakonec! Dopředu jej zakracuje jen "takyprofík". Lelek- jako každý- čte "s porozuměním" a proto nechápe- jako já- zakrácení lanka před montáží. :-)
doporučuju "takyodborníkům" číst vše a ne jen proletět poslední příspěvek...
"Koupil jsem takové ty oboustranné, co se odstřihne příslušný nehodící se špunt na konci, a ten zbytek se použije."
Blbost tyhle lanka kupovat.
Řadící i brzdové mají jiné průměry, takže to není optimální. Doma snad dvě lanka tolik místa nezaberou a někde na cestách nemáš s sebou kvalitní kleště na lanky, kterými bys to ustřihnul bez rozštěpení.
to už asi taky ví, ale chtěl poradit se vzniklou situací boha jeho...
.....kdyby to věděl, tak nekupuje lanko se kterým si neví rady..... :-(
To mě zarazilo, to sem nikdy neviděl a nějak nechápu smysl, typ koncovky jednoduše vyplyne z toho, jestli je to lanko řadící nebo brzdové, jestli je to Capagnolo nebo Sram/Shimano a u brzdového, jestli je to horská nebo silniční páka.
Protože jsem "četl pozorně vše", nechápu koupi lanka se dvěma koncovkami. Já vozím náhr. lanka jak brzdová, tak i řadící s jednou koncovkou a nevidím výhodu druhé zbytečné- před koupí jsem si ověřil typ koncovky na kole... :-(
Zkuste to bez drátů, milý Marconi :-)
Zkusil bych kápnout vteřinové lepidlo a ihned stáhnout izolepou, kterou po zatuhnutí sundat.
Nebo ještě lépe: před koncem zapájet cínem s vodičkou na nerez a roztřepený konec uštípnout.
Pájet jsem zkoušel, vůbec to na tom nedrží. Zkoušel jsem kalafunu, flux pastu, a nějaké tavidlo s kyselinou dusičnou. Nefungovalo nic. Cín někam asi zatekl, na hrotu páječky nezůstával, ale jednotlivé dráty šly i nadále oddělovat z lanka.
CA lepidlo je zajímavý nápad, třeba příště vyzkouším.
Mně dvoumetrový lanko na lehokole nevycházelo, respektive bovden by vycházel do přehazovačky už hodně ohnutý, tak radši kupuju tohle drahý lanko
https://www.kupkolo.cz/radici-lanko-jagwire...
Má délku 230 a konec nestříhám, takže se netřepí.
Já ani jiná nepoužívám a nikdy žádný problém.
Díky, příště koupím jednostranné. Já jsem to nechtěl bez rozdělání objednávat, aniž bych zjistil, jaký špunt tam potřebuju. Ale zdá se, že na těch řadicích bowdenech jsou špunty natolik podobné, že je to asi jedno (mám všude ten větší co je válec, ne ten o kousíček menší co je válec s kuželem nahoře).
Jinými slovy brzdové lanko.
Ne, řadicí. Brzdové má větší průměr a ten válec má napříč.
Vycházel jsem z toho, že k přehazce chci řadící, nikoliv brzdové lanko a vím, že mám komponenty Shimano, takže jsem na kupkolo vybral variantu Shimano/Sram, nikoliv Campagnolo, které možná (?) může mít jiný špunt. A vždycky pasovalo...
Od problému na K24 před mnoha lety už vím, že náhradní lanko musím všude vozit sebou, protože delší než 2m běžně nikdo nemá...
Lanko "se špuntem a kuželem nahoře" je silniční brzdové.
https://www.kupkolo.cz/brzdove-lanko-sting-road...
Nebo taky ne.
https://www.kupkolo.cz/radici-lanko-alligator...
Tohle jsou běžně používané koncovky lanek, nevidím tam nic, co bych označil jako kužel.
Řadicí lanka mají průměr 1.1 až 1.5mm. Dvoumilimetrové lanko je nejspíš brzdové a proto ti do přesmykače nechce vlést. Nechápu, co jsi provedl v řadicí páce s tou velikou brzdovou olověnou bambulí na konci, že se ti tam vešla.
V GM prodávají letovací vodičku na nerez. S tou se dá i nerezové lanko napustut cínem a pak se konec netřepí. Ovšem u lanka potaženého umělou hmotou to asi nedokážeš. Tam bude fungovat jen návlečka. Ale nesmíš si ho roztřepit předem nešikovnou montáží.
...koupit lanko s jednou(stejnou)koncovkou? :-)
Zrovna včera jsem dával na V brzdy jednoho kola zbytky ze starých syslátů a tam na mě vykoukly tyhle univerzální lanka Alligator.
Nebyl s tím žádný problém. Lanko jsem ucvaknul co nejtěsněji u nepotřebné bobule, je tam nejspíš ještě trochu procínované. Hlavně se to musí cvaknou pořádnýma kleštičkama na lanka, nebo opatrně říznout tenkým kotoučkem flexou. Pak to šlo normálně provlíkat všema těma kouskama bowdenů, koncovkama, úchytkama, kolínkama... No a definitivně jsem to zakrátil až po nastavení brzdy.
Obvykle si pomáhám kroucením lanka tak aby se "spirála" dotahovala.
Ale neumím s představit, že by to šlo použít nekde na konci přehazovařkového lanka.
Napadá mne kapka vteřinového lepidla, ale vyzkoušené to nemám. edit, nedočetl a napsal...
Uvažuji na svém novém treku výměnu základní ocelové odpružené vidlice za vidlici karbonovou a pevnou. Budu s tím jezdit do dálek a hlavně po silnici, aby to odsejpalo. Na polňačky mám horáka. Stávající závlek jsem spočítal na 7.9cm. Vidlice se dají sehnat různě dlouhé a různě tvarované. Asi by bylo vhodné zachovat délku stávající vidle a co se závlekem? Zmenšovat ho už nechci, ale co ho zvětšit? A pokud tak na kolik? Jak velké se dělají závleky na různých typech kol? V tomhle případě asi připadá připodobnění k silničnímu kolu nebo dokonce k nějakému pohodlnému městskému.
Jedná se o tohle kolo
https://www.dajsport.cz/krosova-kola/merida...
Je tam i výkres a tabulka velikostí. Moje kolo je RH=48cm.
A nakonec ta stávající vidle je hodně dlouhá, aby bylo místo pro pružení. Když bude pevná, neměla by být kratší?
Myslíš, že ti karbonová vidlice významně pomůže?
Já jsem skeptický, významná změna byla vyměnit ta rovná řídítka za berany.
Že by karbon nějak významněji pružil jsem nezaregistroval, nebo jsem ignorant.
Teď mám i řlty berany z karbonu a zase, myslím si že na nich je lepší ten tvar, ne materiál.
https://allegro.cz/nabidka/karbonova...
Na tom placatym dobře leží ruce.
Kdybych si měl vybrat mezi vidlicí a těma řidítkama, volba je jasná
Pomůže, sníží se hmotnost minimálně o 1kg, spíše však víc. A pokud uvažuje o ježdění převážně po silnicích, pak pružení vidlice není tak důležité. Určitě kladně pocítí tuhost při záběru.
No, o té tuhosti se mluví, ale já jsem adi nějakej celej zatuhlej, že to nějak nepoznám a to mám karbonové kolo celé.
Snížení váhy je fajn ale když na nosič naložíš pár kilo, je to v trapu taky. Takže lehkost kola vlastně ocením, jen když jej věším na hák ve vlaku :-)
Honíme gramy na rámu a kila přes pupek ignorujeme? Jistě asi karbon má své přednosti, jen je nedokážu poznat. Asi proto, že jezdím jako starosta.
Vidlici jsem vnímala hodně. Je to závaží na dlouhém pohyblivém rameni. Tutéž váhu v bidonu pod košíkem vůbec nevnímáš, s tímto se musíš pořád casnovat, samo si to stopu nehledá, je to neohrabané, ne nadarmo na to používají k ovládání násadu od smetáku ;-)
Poznáš to jednoduše. Vezmi svého Zelenáče a Veterána a vestoje zasprintuj... a budeš se hodně divit :-)
Podobně jsem to zkusil asi před dvěma lety. Kamarád si zrenovoval starého Favorita. Byli jsme jezdit na silničkách v Německu u lužických jezer. Tak jsem si jeho Fávo na chvíli půjčil. A to jsem se teda divil, když se pode mnou při záběru kroutilo jako had. Moje celokarbonová Merida, a to není nijak závodní kolo, je úplně o něčem jiném...
Ale možná jo, při tom mém ježdění "na starostu" spíš poznám rozdíl, že na veteránu mám pláště 20 mm, na Zelenáci 24, a na tomhle gravelu 45.
To je poznat
Taky mám pocit, že ty karbonový ráfky jedou do kopce líp než ty co jsem měl na rom kole, co mi ukradli. Že se šlape lehčeji. Ale taky je možný, že jsem se zase trochu rozjezdip, svaly utáhly, nevím
Jinak já už nikdy ve stoje nezasprintuju, "jít ze sedla" znamená pro mě slézt a koli povodit :-)
Ale furt jedz, tak dobrý
Berany nechci. Favorita i horáka mám stavěné docela aerodynamicky a tohohle oslíka chci na dlouhou pohodovou jízdu s mnohem vzpřímenějším tělem a hlavně krkem. V poslední době mne ten krk pobolívá a tenhle oslík je na něj vysloveně léčivý.
Ta ocelová vidlice váží 2,6kg a karbonová váží 800g.
No, za berany dole jsem to držel snad jen dvakrát. Horní úchop, jedeš jak starosta.
Myslím si, že mi ta rovná řídítka způsobují brnění rukou tím, jak držím ta řídítka zeširoka.
Na beranech ten problém nemám, nemám tak rozpaženo. Nevím, ale prostě s rovnýma mě po 80 brní ruce, na beranech se mi to nestane.
Jinak, když si vezmeš do rámu petku s vodou, je po váhové výhodě.
Zdá se mi, že jediné co může mít vliv jsou karbonové ráfky. Lehká rotující hmota. Jinak co ušetříš na rámu, doženeš bagáží, to asi roli hrát nebude.
Naprosto souhlasím, s beranama mně nebrní ruce. Nejdřív jsem dělala pokus se zkrácenýma řidítkama, osvědčilo se mi to při úchopu za rohy, ale musela jsem přechytávat na řazení a brzdy. Takže jsem přešla na berany se silničníma duálama. Taky spodní úchop prakticky nepoužívám, při horním úchopu se dá jet pohodlně celý den, ruce máš v přirozené poloze, a když si nastavíš vyhovující posed, nemusíš se klidně i několik hodin ani hnout, sedí to samo. Problém s předěláním krosky na berany byl jen v délce kola, pro berany jsem musela dát výrazně kratší představec.
Z fotky vidím, že tam byla odpružená vidlice. Jak jsi řešila délku nové vidlice. Zachovala jsi původní délku včetně té reservy pro pružení, nebo jsi dala pevnou vidli kratší a tím ten rám sklopila kupředu? A co s závlekem, ten jen vyšel, nebo jsi to řešila? Změnily se jízdní vlastnosti?
Nová je o 3cm kratší. A přesně, jak píše níže Šíravník, ničemu to nevadí, jen jsem musela posunout sedlo víc dozadu a o to je ještě kratší představec. Je to vepředu živější, citlivější a vyhovuje mi to tak mnohem víc. Kdybych tu krosku takto měla v roce 2016, když jsem naznala, že na tom kole se fakt nedá jezdit (bo je to těžké, po silnici to nejede a nikam s tím nedojedu), tak mám dodnes jen toto jedniné kolo.
Teď mám navíc ještě Favoritku a spešla silničku, i s těma se dá jezdit mimo asfalt ;-) Po zkušenosti s těma dvěma jsem Authora předělala a používám ho jako zimáka, v létě občas jako krosku, když jedu někde víc po polňačkách a lesních cestách. Na silnici to při napumpovaných pláštích (4,5 atm) běží srovnatelně, ale rotační hmoty se na delších štrekách prostě projeví, fyziku neokecáš.
Pevná vidlice by měla mít délku jako ta odpružená když na to nasedneš, na tvým kole je vidlice se zdvihem 63 mm, doporučený sag se obvykle uvádí 20%, takže tvoje vidlice by měla být o 10-15 mm kratší než odpružená. Rám má uvedenu délku vidlice 450 mm, takže potřebuješ vidlici 435-440 mm, jako třeba tohle
https://www.force.bike/vidlice-force-trek-28-al...
Bohužel jejich karbonová alternativa je o 3cm kratší.
https://www.force.bike/vidlice-force-trekking-1...
Pokud bys to tam dal, tak bys musel počítat s tím, že se ti zvětší úhel hlavy (HTA) a úhle sedlové trubky (STA), což ti posune sedlo dopředu víc nad střed a zmenší ti to vzdálenost středu od země.
řešil jsem krátkou vidlici (náhrada odpružené) tak , že jsem přidal mezi korunku a dolní konus hlavového složení "podložku". Tj jsem vidlici zvýšil.
výkres přiložím.
Někde jsem tady o té podložce psala, je to tu v této diskuzi včetně obrázku, tenkrát ses o ní zmínil. Zakoupila jsem ji, ale nakonec nepoužila. Vypadalo to divně a pocitově žádnej rozdíl, jak když tam není.
Jak široká byla ta úzká řidítka, prosím? A byl úchop za rohy srovnatelný s úchpem za páky na beranech? Narážim na problém s lehčími převody u silničky. Měnit kliky, kazetu, páky je dost šílené. Naopak vyměnit řidítka na mtb, nechat vše původní, případně vyměnit pláště je jednoduché a levné.
Zúžila jsem to na 50cm, úchop byl velmi komfortní. Dala jsem na rohy omotávky a na konci řidítek udělala takové boule, aby mě to netlačilo do dlaně. Drželo se to stejně pohodlně, jako berany. Přesahávání na brzdy bylo nekomfortní a pokud bylo potřeba jet na brzdách, byl úchop už docela úzký.
Jinak s výměnou z MTB 3x8 na silniční 2x8 nebyl problém. Kazeta 11-34 i přehazovačka zůstala stejná, to se z hlediska řadící páky neliší. Přesmyk jsem nechala třípolohový, dvourychlostní silniční páka si s tím na dvou talířích poradí, nastaví se to dorazama. Mám na Authorovi MTB kliky pro 3 talíře a jezdím 38-22, místo největšího je rockring, ale klidně stačí tam z nějakého ojetého talíře udělat podložky, aby seděla délka šroubu.
V podstatě na předělání z MTB stačilo pořídit silniční páky 2x8 a koupit talíř 38z.
Na silniční kolo jsem k 3x8 silničnímu Claris dala MTB kliky 44-32-22 a nic dalšího jsem nakonec měnit nemusela a všechno zůstalo Claris 3x8.
Vzhledem k tomu, že používám osu 4H, můžu si řetězovou linku regulovat délkou osy. U dvoutácu k osmikazetě na Authorovi mám osu 113mm. Na silničním spešlovi k osmikazetě a na Favoritce k šestikolečku mám trojtác na ose 107mm.
Na všech kolech používám tyto MTB kliky:
https://www.global-sport.cz/kliky-3-m-wave-3x9...
Pro zlehčení převodů na silničce bych každopádně šla změnou velikosti talířů. Tady jsou třeba kliky 42-28:
https://www.bike-forum.cz/foto/detail/75981...
Já mám talíře 38-22 na Authorovi a 44-32-22 na silničce, s tím vyjedu vše, co potřebuji. Ne nadarmo říkám mému kolu Messner:
https://www.bike-forum.cz/foto/detail/64685...
Dík za odpověď. O změně talířů jsem taky přemýšlel. Netušil jsem ale, že páčka řazení dá i trojtác, to otvírá úplně nové možnosti, mohlo by to být trvalé řešení. Trochu může být problém s přesmykačem, není na objímce ale na navářce na rámu, to musím otestovat.
Pozor, musí to být třípolohová páka. Existují: Tourney, Claris, Sora, Tiagra i Ultegra, ale blbě se shání.
https://www.specialisteelektrokol.cz/silnicni...
Tyto mají řadící lanka vedená pod omotávku.
https://www.tradeinn.com/bikeinn/en/shimano...
Páky v předchozím odkazu mají "opratě", řadící lanka vedená venkem.
Přesmyk musí být silniční třírychlostní. MTB třírychlostní se dá použít jen pro dvoutác, má to jiný tah lanka.
Ouha, tak to je to, čeho jsem se bál. Po třírychlostních pákách jsem koukal, něco jsem našel, ale dost peněz. K tomu ještě přesmykač, který by pasoval na můj rám a kliky - to se nevyplatí. Kdybych dostal chuť na nějaká vysoká sedla, tak radši koupím za pár peněz řidítka, šmiknu je a upravím podle tvého vzoru. Do kopců na aerodynamice nezáleží a dolů budu mít kotouče. Dík za plodnou diskusi.
Pak jsou varianty páček na beranech, na hrazdičce před beranama nebo jako špunty do řidítek v kombinaci se silničníma brzdovýma pákama. Netřeba se beranů vzdávat
Původně jsem mívala na Favoritce páčky u představce. Byla jsem na to zvyklá a klidně bych to jezdila pořád, ale když mi ty duály 3x7 rodina věnovala k narozkám, neber to. Stejně ještě rok ležely ve skříni, než jsem s těžkým srdcem páčky sundala. Červená očička na mě přímo mrkala :-)
Taky řešení. Mě na beranech nejvíce vyhovuje úchop za páky. Zkoušel jsem namontovat obyčejné rohy jako vnitřní, šlo to, ale nebylo to ono. Bohužel jsem nikoho s vnitřními rohy nepotkal, abych si mohl zkusit, jak se drží. Už jsem přemýšlel i nad fejkovými pákami, jen kvůli tomu úchopu.
Přechytnout na řazení není problém, brzdy jsou nutné mít pohodlně dostupné hned pod prstama. Toto řazení páčkama bylo zcela bez chyby.
Na úzkých řidítkách s rohama byla např. jízda v terénu s kopce na brzdách už za hranou, nic pro mě. Jinak se to za ty rohy drželo bezvadně.
Jo a ta placatost řídítek mi kupodivu také moc nevyhovuje. Koupil jsem si placaté "fisiologické" grippy a bolí mne z nich dlaně nebo spíš výchozy nervů z karpálního tunelu. Na horáku mám grippy kulaté a problémy nemám. Ale třeba na koloběžce kde mám také placaté grippy problém nemám. Musím to víc sledovat. Ale ta placatost není všelék. Ona se ta těch beranech se dělá spíš kvůli odporu vzduchu.
gripy jsou k ordu všechny.
Nevím, jedtli je to kvůli odporu vzduchu, když za tím sedí tělo, ale je to fuk.
Mě se to tak líbí a vyhovuje, že to pořídím i na elektriku.
Při výměně odpružené za karbon jsem závlek ani délku vůbec neřešil, sice je to celé tvrdší, ale zato mám špatně celou geometrii.
Ba ne, jediný problém je, že jak si díky výrazně kratší vidlici celé kolo kecnulo na předek, musel jsem hodně posunout sedlo dozadu, vyšlo mi to jen tak tak.
Změnil se i úhel vidlice, když na tom člověk jede poprvé, pocitově je to živější, asi jako silniční žiletka, co mám doma.
Ale během pár kiláků už o tom vůbec nevím.
Taky bych ti doporučil výměnu řidítek, dej tam ty co mám já, když se nad tím zamyslíš, jedná se o nejdelší řidítka na trhu, jsou vhodně naohýbaná, a základní úchop je úplně na konci trubky, kde to krásně pruží, umožní vzpřímenější pozici, než rovná řidítka, a máš na na nich asi o pět úchopů víc, než na rovných.
Při výměně řadících, brzdících páček, není zapotřebí sundavat gripy.
Takže se ti geometrie podstatně změnila, ale akceptoval jsi to. Řízení je živější = zmenšil se závlek. Vidlici jsi zkrátil jako by tam to pružení nebylo? Nebo jak jsi zjistil požadovanou délku nové vidlice?
Při snížení předku kola jsi posouval sedlo dozadu, proč? Délku krku vidlice a výšku představce nad ložisky jsi zachoval?
Výměna páček řazení a hydraulických brzdových pák je takový oser se sháněněím správných dílů a nastatování, že sundání grippů je proti tomu naprostá nepodstatnost.
Vidlici jsem zkrátil, jako by tam pružení nebylo, čili ta vidlice je konstruovaná na rám, který s pružením nepočítá.
Sedlo muselo dozadu kvůli nastavení správného posedu.
Délku krku jsem zachoval kuli instalaci druhých řidítek a držáku navigace a spol., výšku i délku představce jsem zachoval také.
A co by se stalo, kdybych nechal pevnou vidlici stejně dlouhou jako je ta pružinová? Tím by se mi posaz na kole nezměnil. Dokud ta pružinovka funguje, tak se mi řešit totální změnu posazu moc nechce. Také mám sedlo úplně na konci a pro další posun dozadu musel bych měnit sedlovku. Nebo zkrácení vidlice bych mohl kompenzovat prodloužením krku.
Pokud vidlice bude mít kratší nohy a krk - počet podložek pod představcem necháš stejný, tak logicky budeš mít řidítka níž.
Vidlice s kratšíma nohama, ti zvětší úhel sedlové trubky a tím posune sedlo víc nad střed, délka krku to nijak neovlivní, délka krku ovlivní akorát jak vysoko a daleko budeš mít řidítka.
Asi by se nestalo nic, když tam dáš dlouhou vidlici. Je ale fakt, že ta pružiová počítá s tím, že to musí jet i se zanořenou vidlicí... V době, kdy jsem to dělala nebyly v rozumné ceně pevné karbonové vidlice požadované délky, tak jsem vzala vidlici na krosku o 3cm kratší, která byla zrovna v akci. Pořídila jsem k tomu i takovou speciální podložku pod hlavovou trubku, ale nějak se mi to nelíbilo a nedala jsem ji tam. Má to 3cm, dole to má ložisko dosedající na kroužek vidlice a na nahoře kroužek, jak je na vidlici 1-1/8. Kdyby to někdo chtěl, může si pro to přijet, věnuji za čokoládu.
Teď jsem četl o gemetrii řízení na morkáři:
https://www.motorkari.cz/clanky/jak-na-to...
Je to tam pěkně vysvětleno. A napadlo mne, že zkrácením vidlice a sklopením celého kola výrazně měníte úhel krku řízení. To je asi největší zásah do jeho geometrie. Nejen že se zkrátí závlek, ale celé řízení ze zcitliví. Osa řízení bude kolmější.
To zkrácení vidlice asi není moc dobrý nápad, pokud si člověk neuvědomuje, co tím způsobí.
Souhlasím, že zkrácení není dobrý nápad bez ohledu na to co píše Bára, ona je dost často mimo.
Jinak závlek závisí nejen na úhlu hlavové trubky, ale i na offsetu vidlice, to je v tom motorkářském článku taky popsáno.
Rozdíl hmotnosti mezi hliníkovou a karbonovou Force je 94g, to nestojí za to zprznit si geo kola.
Kolik už máš letos najeto? Já 5.000, z toho 2.000 v zimě na tom Authorovi včetně dvou stovek ;-P
To nic nemění na geometrii rámu a předvídání důsledků změny vidlice. Najeté kilometry svědčí to o tvé odolnosti a zaujetí cyklistikou. Nikdo ti to jistě neupírá. Ale jak ty, tak Šíravník jste se do přestavby prostě pustili a nějak to dopadlo. Já bych k tomu chtěl přistupovat opatrněji a odhadovat důsledky změny.
Tak já jsem si pečlivě měřila úhly a jak se to po snížení změní. Po výměně vidlice mám teď stejný úhel na sedlovce i hlavové trubce, jak na spešlovi. Na můj vkus příliš strmá sedlová trubka a musela jsem dát sedlovku s offsetem a sedlo až dozadu. Předtím to s delší vidlicí mělo optimální úhel sedlovky (stejný, jak má Favoritka), hlavovou trubku jsem u té pružinové vidlice nijak nevnímala.
Tady jsou fotky z přestavby, postaveno na vodorovné podložce.
Tak já jsem si pečlivě měřila úhly a jak se to po snížení změní. Po výměně vidlice mám teď stejný úhel na sedlovce i hlavové trubce, jak na spešlovi. Na můj vkus příliš strmá sedlová trubka a musela jsem dát sedlovku s offsetem a sedlo až dozadu. Předtím to s delší vidlicí mělo optimální úhel sedlovky /stejný, jak má Favoritka), hlavovou trubku jsem u té pružinové vidlice nijak nevnímala.
Tady jsou fotky z přestavby, postaveno na vodorovné podložce.
Jinak jsem odhadovala ještě před zakoupením vidlice, postavila jsem to předkem o 3cm níž a ve fotošopu zvedla přední kolo, překreslila řidítka a vidlici. Realita tomu celkem odpovídala :-)
Jo to jsem také chtěl udělat, naklonit to kolo dopředu a podívat se, co se změní. Ale teď raději nebudu s délkou vidlice hýbat. Je to příliš na hraně mé představivosti, co by to provedlo.
Bavil jsem se o té výměně se servisákem a on mi říkal , je to jednoduché na provedení, ale my vidlice neměníme... A také mi kladl na srdce neměnit délku vidlice.
Tady je ještě porovnání s Favoritkou. Po snížení předku to má stejný hlavový úhel, jak Favoritka, sedlová trubka je strmější. Favoritka má pro mě ty nejlepší úhly, u spešla i Authora musím mít sedlovku s offsetem a sedla vzadu, aby se mi dobře šlapalo, má to moc strmé sedlové trubky.
Každopádně to snížení dalo přesně takový úhel hlavové trubky, jak je na Favoritce i na spešlovi. Favoritka má prohnutou vidlici, o to má větší závlek a lépe drží stopu, je to prostě pohodlný cesťák :-)
Pokud sis z toho udělala zimní silničku, tak ta kratší vidlice může být OK, ale obecně to prostě nelze doporučit, pokud z treka má zůstat trek.
Pokud z treka má zůstat trek, tak ano.
Pokud jsem to pochopil správně, Brahma chce cestovat podobným stylem, jako já, po silnici a jen zřídka do lehkého terénu.
Můj prasopes pro tenhle účel vyhovuje víc, než když to byl kross v původním stavu.
Výměna odpružené vidlice za pevnou, karbonovou, která je tuším snad dokonce o 5cm kratší, mě nijak neomezuje, předek není "tvrdej" ani nijak přehnaně "točivej".
Jediný problém může nastat s nastavením správné předo-zadní pozice sedla, to už jsem psal a je to problém celkem zásadní.
Co se týče ostatních věcí, naopak bych řekl, že pokud trek zůstane trekem, středové ložisko je pro jízdu po kvalitním povrchu zbytečně vysoko, celé kolo je díky té výšce méně stabilní, díky dlouhé a pružné přední vidlici se bude s bagáží víc kroutit.
Na druhou stranu ty rozdíly nejsou nijak brutální, spíš jde o to, zda ta práce a peníze stojí za ušetřený 1kg váhy, mně to za to stálo už proto, že nejsem fanoušek odpružených vidlicí bo jezdím jen po asfaltu.
Ano, s kratší vidlicí je to živější a čipernější, ale se závlekem bych se určitě netrápila. Teprve s tou pevnou karbonovou jsem se dokázala pustit oběma rukama a jezdit bez držení, drží to stopu určitě líp, jak ta těžká kráva ;-)
A ano, musím tam mít teď vysoký "komín", hlavová trubka je krátká. Ale to je jen "vada krásy".
Schopnost pustit řídítka je zcela funkcí velkosti závleku. Čím větší je závlek, tím stabilnější a méně citlivé to řízení je. Na silničním kole se dají pustit řídítka a řídit jen náklonem kola a oblékat si za jízdy bundu. Na horáku si tohle nedovolíš a na puštění řídítek se musíš chvilku odhodlávat. Ale stále můžeš v pohodě řídit jednou rukou. Na koloběžce to už jde docela špatně a většina lidí ani nedokáže ukázat rukou odbočení. Úplné puštění řídítek nepřichází v úvahu.
Blbé je, že nedokážu dost přesně ten závlek měřit. Dokážu to spočítat podle výkresu, ale to měření je strašně nepřesné. To už je přesnější se projet a zkusit jak je to kolo stabilní a z toho usoudit na velikost závleku.
Jako že silničky mají větší závlek než horáky? To se mi nezdá a chytré články tvrdí opak
https://www.cyclingnews.com/features/road-bikes...
citace:
---
Jediné, co potřebujete vědět, je toto: silniční kolo má obvykle strmější hlavovou trubku a větší offset vidlice, aby se snížil odpor a zrychlila ovladatelnost. Vytrvalostní horská kola mají obvykle větší trail, který zlepšuje stabilitu a je lepší pro rychlou jízdu v náročném terénu.
---
Navíc geometrie horských kol se v poslední době vyvinula směrem k menším úhlům hlavové trubky.
Nevím, usuzuji z toho, že závodníci na silnici jsou ochotni pustit řídítka a převlékat si bundu. Na kole s malým závlekem by to možné nebylo. I když Froomovi smrkání do kapesníku v 60km/h v podstatě ukončilo kariéru.
To je ale daný spíš povrchem, v rock garden ty řidítka nepustíš bez ohledu na závlek.
Ne tak zcela. Na Favoritovi jsem schopen jet bez držení po hladké silnici skoro neomezeně a řídit to do zatáček náklonem. Na horáku to dělam jen nerad a na koloběžce to prostě nejde. Samozřejmě na rozbitém povrchu to nejde na ničem.
To by pak chtělo změřit a spočítat pro ty dvě konkrétní kola. Samozřejmě nemusí to platit pro každé existující silniční a horské kolo.
Spočítat to umím, pokud mám výkres rámu. Měřit jsem se to pokoušel včera a naměřil jsem závlek něco od 5 do 12 cm. Spočítal jsem to na 8cm. V mém pojetí je to měření nepoužitelné. Dokážu si to představit, že to někdo upne do svařovací stolice na rámy kola a tam ty úhly budou na uhloměru vidět. S přikládáním dlouhé tyčky na hlavovou trubku nenaměříš nic.
Můj Favoritový rám je z druhé ruky a vůbec nevím, kdy byl vyrobený. Vidlice je ze sklepa od Draka. Výkres nemám a i kdybych nějaký měl, tak ty velikosti se jistě různě měnily...
Stačí zafixovat řízení a zabrzdit kola.
Změřit rozvor, promítnout jej na zem pomocí vodováhy.
Změřit trojúhelník promítnutého rozvoru a vrcholového bodu na ose řízení.
Po vymontování vidlice tu změřit na stole tak aby její krk byl rovnoběžný s deskou stolu a obě koncovky stejně vysoko od desky.
Výsledné spolu s velikostí kol vynést do 2d bokorysu.
Zanést jinou délku vidlice s jiným offsetem, zkonstruovat jinou osu předního kola, vynést novou rovinu styku kol se zemí, vynést kolmo k nové zemi nový závlek.
Hezky se to čte :) Ale dělat to na chodbě ve sklepě na hrubé betonové podlaze a lézt při tom po zemi. Už jen při tom přenášení rozvoru vodováhou na tu zem proměřím 0.5cm. Jedna čárka tužkou na tom povrchu okmažitě zmizí, viditelné jsou více čárek přes sebe o tlouštce alespoň 3mm.
Tu stávající vidli budu muset povolit, abych jí změřil krk, ale vyndavat jí budu teprve tehdy, až jí budu definitivně nahrazovat jinou. Totálně zrušit brzdy a řazení na funkčním kole jen tak pro zkoušku se mi nechce. Naštěstí pro toho treka jsem sehnal výkres, takže to měřit nemusím a u Fáva to oželím.
Offset vidlice lze změřit když vypodložíš vidlici na stole do vodorovna a změříš.
Když znáš úhel hlavovky, dá se nakreslit jednoduchý výkres vztahu offset versus závlek.
Když to pak zkusíš pro méně výšky vidlice, a tím pro strmější hlavový úhel, vyjde ti jak moc se změnil závlek.
Abys nebyl překvapený, když zjistíš že tvoje Fávo má třeba minimální výsledný závlek.
Čím víc je závlek kompenzovaný offsetem, tím je stabilita lepší do malých rychlostí a naopak.
Aby to nebylo tak jednoduché, ještě se do toho promítá jak daleko od osy řízení máš ruce v podobě spojnice bodů...
Jejda jejda, mám doma knížečku mechanika jízdního kola, kde je tohle všechno rozepsané, jen jsem byl líný to podrobně nastudovávat a jen povrchně tomu nerozumím. Asi si to budu muset nastudovat :)
Jestli ti to pomůže, přestavoval jsem Fávo pomocí silniční ahead vidlice 1”, s offsetem 43mm, a velmi přiléhající nízkou korunkou.
Výskedek byl dle očekávání směrem do rychlosti, kolo trochu získalo na peprné nervóznosti kdy lépe padá do zatáček.
Prostě z líného Fáva rázem moderní silnička - ale jen vpředu.
Ta dlouhá zadní stavba to deklasuje na cruisera.
Prostě s geometrií z roku 1936 toho moc neuděláš.
To je zajímavé, díky. S tou dlouhou zadní stavbou nic neneděláš, ale zase se tam vejde blatník. Ale hlavně nic nenaděláš s vlněním celého rámu při zatížení. Ale to mne už také nevzrušuje, poněvadž to nezatěžuji a šlapu pěkně rovnoměrně, jak to odpovídá mému věku.
Mohl bys postavit rám se strmým úhlem a vidlicí bez offsetu, směr trochu do kolové nebo krasojízdy, a může mít stejný výsledný závlek jako tvoje Fávo, ale v malé rycjlosti to bude supernervózní (můžeš jet 5km/h udělat 30 barspinů) a stabilizovat to bude vesměs setrvačný moment se zvyšující se rychlostí.
Proto se používá přiměřený offset s úhlem který vytvoří přiměřený závlek, aby ten sestával z obou světů stability, jak gravitace, tak rychlosti.
Schopnost pustit řidítka je funkcí samovyvažovacích schopností celého kola, závlek je jenom část rovnice.
Horák má celou hmotu řidítek a většinu hmoty vidlice před (tj. nad) osou řízení. Přidej malý úhel hlavové trubky a velký závlek a dostaneš kladnou zpětnou vazbu: malé výchylky řidítek mají snahu se samovolně zvětšovat. Ve velké rychlosti to může přebít záporná zpětná vazba od gyroskopického momentu a závleku, v malé nic.
Silnička má hmotu řízení blíž k ose, strmější úhel HT a kratší závlek, čili menší destabilizující moment. Stabilizace od menšího závleku je menší, od gyroskopu stejná, v celkovém součtu to vychází líp.
Moc ti nerozumím, ale četl jsem nějaké pojednání o mechanice řízení a tam bylo něco podobného.
Když na jednom mém kole vyměním krosovou 2.5kg vidlici za 0.8kg karbonovou vidli stejné délky, tak co se ještě změní mimo závleku? Dá se odhadnout, jaká bude zpětná vazba od hmotnosti vidlice? Hodně se to projeví? Dokážeš to alespoň odhadnout?
Zpětná vazba té váhy je opravdu velká, o tom nepochybuj :-) Pochybuješ-li o geo, vem stejně dlouhou vidlici, jak máš teď, dnes jsou k mání. I když souhlasím s Šíravníkem, že hned po nasednutí se ti vidlice o kousek zanoří, stejně to nemá takový vliv, jaký tomu přikládáš. Hlavní je jezdit ;-)
No ona není nijak divoká a už trochu lupala a tak mi jí servisák nastavil na maximální předpětí, aby to kompenzoval. Velkou ránu zapruží, ale nijak dramaticky se váhou nezanoří. Musím to zkusit, kolik to vlastně je.
Sorry že se do toho pletu, ale Ty chceš po někom aby věštil z koule viď?
Jinak když tam dáš carbon se stejným offsetem a délkou, tak se ti přece závlek nijak nezmění.
Já osobně bych si tam dal carbon co má třeba o 1cm kratší délku a podobný offset.
Pokud ale třeba nemáš rám co už z montáže byl nevhodně spárován s dlouhou odpruženou vidlicí....
S tou hmotností vidlice to je taky vtipný dotaz...no budeš to mít přece lehčí na řízení, a lehčí celý předek.
No kdybys dokázal věštit, tak by se to hodilo :)
Crosové pevné vidlice s přípravou na kotoučové brzdy jsem na trhu viděl 3 typy od Force. Jedna je hliníková a dvě jsou karbonové. Mají různou délku a offset. Tak nejspíš z nich vyberu tu nejvhodnější. Zase tak moc velký výběr není.
Tak teď trochu věštëní, nepočítej moc s tím že to bude kdovíjak komfortní řešení, nejspíš ti to nakope ruce při každém větším hrbolku.
Ty vidlice jsou dělané aby zvládaly kroucení od kotouče a zároveň předimenzované aby je někdo hned tak nerozlámal.
Navíc pokud nemáš vpředu pevnou osu, no tak dobrou chuť s rychloupínákem a prudkým brzděním.
Tolik moje zkušenost.
Kéž bych se mýlil.
Ale to je hodně temná věštba...
Na horáku i na tomhle crosu mám kotouče a rychloupínáky a potíže s brzděním nemám. To je tím, že ta přední vidle je mohutnější a pevnější? A co ta duralová vidle, je o 100g těžší, což bych zvládl. Ta se bude také kroutit?
Z 29" by nějaká karbonová délkou neseděla? Ať mi nikdo nevykládá, že na turistiku něco takového nestačí.
https://www.force.bike/29-2/
29" určitě ne, tam jsou délky 475-490mm, to je pro něj moc.
Odpružené MTB 29" vidlice mají větší zdvih a víc prostoru pro širší pláště, takže celková výška vidlice se 100 mm zdvihem je 510 okolo mm a podobně vyšší jsou i ty pevné náhrady.
Ale pevná náhrada 26" nebo 27,5" vidlice by mohla pasovat, co sem viděl mají 420 a 440 mm. Třeba tady komplet karbon i krk 560g za tři tisícovky
https://www.aliexpress.com/item...
Pokud bys kupoval vidlici, co má karbonový i krk, tak tam se s tím musí zacházet trochu jinak, ten karbon je v určitých ohledech choulostivější, je potřeba dát větší pozor při utahování představce, používá se tam jiný typ ježka. Doporučuju si to nejdřív nastudovat.
Vidlice se ani tak nekroutila jako vyskakovala jedna strana osy z patky, momentem od kotouče.
Ale třeba s tím nebudeš mít problémy, když jo, tak pak šroubovací rychloupínák a pořádně stáhnout....líp neporadím.
To je asi to, co od nepaměti dělám už od dlouhých skoro vodorovných háků zadní stavby na Favoritu, které musely držet osu a ještě hák od přehazovačky. Motýlky jsem utahoval a povoloval cihlou. Těch se vždy po Praze válelo dostatek. Teď to lehce omezuji, ložiskům to nesvědčí, ale stejně je to dost.
Haha, já používal před 30 lety na motýlky velké očko, a dorval jsem to tak až se křidýlka ohýbaly...vozil jsem ssebou.
Na konusy to nemělo vliv, pokud ty byly správně vymezené a dorvané, osa to zvládla.
Motýlky... jsou nostalgie...už to někdo prodává za eura?
jestě opatřit šlapky klínky, a štěstí bude dokonalé :-)
Motýlky jsem měla ještě loni v provozu :-)
Myslíš, že by se na nich dalo zbohatnout?
Vepředu to máš správně aerodynamicky...
Správně je relativní, v 2009 jsem se autu, co mi nedalo přednost, prý SKORO vyhnul... akorátže motýlek předního kola se tomu autu zaseknul v nárazníku...
Od té doby dávám rychloupínáky zásadně svisle nebo dozadu... :-)
Tady mají pro 26" kola
https://www.force.bike/vidlice-force-mtb-26-al...
Ta má 440mm, tedy o 5mm víc než ta treková a o 5 mm menší offset. A víc místa na tlustší gumu nebo blatník.
Tak si furt říkám, jestli těch těch 1,7 kg stojí za ten voser. Fakt si nemysli, že se rukám či ramenům nějak extra uleví.
Takže když to všechno propočteš, zjistíš, že místo abys s sebou vozil jídlo, zajdeš si na něj do hospody, a budeš s tou váhou tak nastejno, a pokud jde o cenu, tak si spočítej kolik obědů dáš za vidlici :-)
že si dědku na stará kolena nedopřeješ nějaký pořádný kolo, když čtu, jaký mohou být problémky s koutoučema a rychloupínáky a tak, asi bych do toho nešel. Nemusíš hned kupovat špici, ale slušných gravelů je na trhu teď už docela dost.
Tak já to mám vyzkoušené a sakra hodně se uleví, rukám i celému tělu, když na tom chceš jet několik hodin s převahou silnice a rovných polňaček. S úzkýma řidítkama je s tou těžkou vidlicí dost práce, najezdila jsem tak dva tisíce, pak jsem tam hodila tu karbonovou pevnou, nebe a dudy. Se širokýma rovnýma brněly ruce, s beranama nebo zúženýma s rohama zase nebe a dudy.
A schválně jsem sem dala fotky, nejezdím žádný závodní posed, ale zase taky ani úplná paní radová. Patřím do tvé i Brahmovi věkové kategorie 60+. A těch 100-200 jezdím za své, byť jen jako jednorázovky (zhruba po týdnu), ale každý měsíc celoročně najezdím přes tisíc, tak vím, co je a co není pohodlné.
Ovšem úspory na důchod jsem nevydělávala lehce a vyhazovat to jen tak taky nemíním.
Souhlasím s tebou, jen rozdíl je že tvá vidlice může být pružnější a lehčí protože nezachytává asymetrický moment od kotouče, ale osově symetrický ohyb od V brzd.
Zjednodušeně řečeno.
Vidlice ráfkových brzd může být vyrobena jako pasivně pružící ala starý typ zahnutých vidlic.
Vidlice kotoučových v principu nikoliv.
Rychloupínák jako norma byl vymyšlen pro ráfkové brzdy, s kotouči to byl od začátku kompromis než se cykloprůmysl přešaltroval na novou normu - bezpeoblémovou šroubovací pevnou osu, a to umožnilo rozvoj kotoučů i v silniční cyklistice.
Toho jsem si právě vsimnul.
Jak elektro tak i tenhle gravel má pevnou 12mm osu. Nevěděl jsem proč najednou, ale teď to chápu.
Já ti rozumím, a věř mi, že ani já si na důchod nenakrad.
Dali mi důchod za 4 měsíce, koupil jsem si tedy to kolo, co jsem si asi id dětství přál a nikdy neměl. No a to mi ukradli.
Soňa mě podržela a řekla, kup si nové.
Zasloužíš si to se netrápit.
Brahma taky nekrade, ale taky si to zaslouží.
Nevíme kolik dní nám zbývá, úcty máme srovnané, děti vzdělané a start do života mají zase malinko jednodušší, tak proč si nezačít plnit klukovské sny.
Ale nejde jen o to. Když budeš počítat, zjistíš, že postupným vylepšováním vlastně utratíš víc než to koupit rovnou.
Jiná věc je, že tě to kutění baví a proti tomu není argument. Pokud tě to uspokojuje, přináší radost, tak jo. Mě cokoliv opravovat, jak jsem nešika, strašně štve, a dokážu to, ale jen když musím.
Ty sis postavila skvělé stroje, pro tvoje potřeby.
To kolo je hotové a vyhovuje. Jen ta vidle začala lupat, tak se ohlížím po nahradě. Když mi jí předepnul na max, tak to vypadá zase docela dobře.
Když mne to stavění začalo náramně bavit. Tak si vymýšlím. Na novém dobrém gravelu bych neměl do čeho píchnout a to by byla škoda. Někdo má skleničky, někdo kolo. Měl bych i na tu tvoji potvoru, ale nechci jí. Kamarád si takhle koupil na stará kolena karbonového XC horáka a nevymění si tam ani představec, chudák.
Jinak, já se navztekal než jsem pochopil, jak vyměnit baterii v přehazovačce :-)
Do představce bych se teda nepouštěl ani omylem, ty karbonový mají nějaký systém co z Favouše neumím.
Uměli jsme rozebrat přehazovačku a opravit, před 50 lety. S tou kladickou bych si poradil asi taky, ale trvalo by to. A tuhle, tak ta když se vysype, jsem ztracený.
To máš jako s auty Ve 105 jsem přeleštil palec u karburátoru a jel. U mého krámu ani nevím, kde je náhradní kolo a nevím to správně, nemám ho Když píchnu, musím volat asistance.
Ale dovednosti ze 105ky nepotřebuji Moje auto nevaří, nezlobí, jezdí.
Stejně tak s kolem. Nepotřebuji vozit náhradní dráty, nepraskají. Neodchází přehazovačka a proč bych kurnik lezl do hlavového složení?
Míň času zápasení s technikou, víc času na jízdu
Palec je rotační kontakt z rozdělovače. Ale to nevadí, ani jedno se v moderních autech už nevyskytuje. Moderní auto je počítač a jako jednu z periferií má také nějaký motor. Měl bych to umět spravovat, ale raději se hrabu v kolech.
V principu máš pravdu, je lepší koupit hotové, kvalitní kolo, aby ses v něm nemusel vrtat a měl víc času na jízdu.
Ale jako všechno, i tohle je otázkou míry a nejde jen o poměr ceny a kvality.
Budu ti oponovat i v tom smyslu, že taky nevím kolik času mi zbývá.
Na rozdíl od tebe, u podomácku postaveného kola strávím méně času přemýšlením, jak vydělat prachy na předražené kolo, a pak i jejich samotným vyděláváním, u tebe mám obavy, jak pořád přemýšlíš, jak na všem vydělat, abys nakonec nezačal prodávat manželku.
Navíc, tvůj přístup přináší nesrovnatelně víc stresu.
Stres prokazatelně zkracuje délku dožití..
Já si kolo postavím sám, v klidu, za pár šupů, jsem si celkem jistý, že mi to zabere míň času, než tobě vydělávání peněz, které jsi utratil navíc.
Nejsem přitom ve stresu, naopak, mám z toho dobrý pocit.
Jako bonus lze přičíst, že to kolo znám jak svý boty, měl jsem v ruce skoro každý šroubek.
Ty si neumíš ani vyměnit představec.
No a když už se člověk rozhodne koupit hotové, nové kolo, taky je to otázka míry, čili schopnosti střízlivě uvažovat.
Zrovna tenhle víkend jsem měl v ruce fakt krásné, úplně nové, karbonové kolo zn. Giant.
I to řazení na elektriku mělo.
Pořizovací cena: 50tis..
Trošku se v tom vyznám a vůbec nepochybuju, že vydrží to samé, jako tvoje.
Jinak řečeno, i ten Giant za padesát táců, nabízí nesrovnatelně víc času na jízdu, než tvůj Cannondale.
U toho Gianta bych byl dokonce ochoten na chvíli zapochybovat, zda přestavovat krossové kolo byl úplně dobrý nápad, když lze koupit tak pěkný kolo za padesát táců.
Ale když vezmu v úvahu všechny okolnosti, za svým rozhodnutím si stojím, páč toho Gianta by mi nejspíš ukradli u prvního supermarketu.
Neustálá starost o drahé kolo, to je jen další komplikace a stres navíc.
A všechny díly na tom musí být ty pravé a skvělé. No a ony se ne všechny dělají a pak se prostě musíš smířit se stávajícím stavem. On je dobrý, ale mne by to štvalo. A také by to bylo jako s novým autem, |Chodil bych kolem toho a hledal nové šrámy. Na před 10 lety novém horáku jsem to zažil. Měl jsem ďubku na laku na horní rámové trubce a pořád jsem špekuloval, jak jí mám zadělat. Ďubka je tam stále a k ní je tam moho dalších, ale už mne to neštve. Můj nový oslík má rám z roku 2015. Je docela zachovalý, ale šrámy na něm nehledám. Já si toho svého vypiplaného oslíka na dálkové cesty vážím a těším se z něj.
Já mám elektrického gravela Topstone a vyhovuje mě. Proto jsem zvolil stejný rám i u beelektrického gravela. S tím kolem jsem projel docela velký kus a i v Marseille jsem ai jek dokázal uhlídat. Opravdu nikde nebyl problém, když jsem si kolo vzal na pokoj.
Neudělal jsem to jen jednou, a nechal ho v autě ořed hotelem, kam jezdím 20 let. Kola vždycky byla v autě, a nic se nestalo. Situace se mění, krade se víc, to neznamená, že si koupím plečku, protože tu ukradnou taky, když to nebudeš hlídat.
Stejné kolo co mi ukradli neměli, koupil jsem ai lepší, a je mi docwla fuk, co si o tom myslíš.
Kecy o tom, že "ba všem chci vydělat" si nech na schůzi vaší ZO KSČ v Káraném. Tam ti zatleskají
Ale no tak, neutíkej od tématu, bavili jsme se o tom, zda se ti podařilo vyřešit zápasení s technikou tak, aby ti zbylo více času na jízdu.
Ještě jsem zapomněl na další celkem závažný argument, že jsi schopen obětovat vydělávání peněz tolik času, že na tom kole vlastně neustále, několikrát za rok, začínáš skoro od nuly.
Týká se to jak fyzické kondice, tak techniky jízdy.
V této souvislosti mne zaujal jeden z diskutujících, který ti navrhl: "Vezmi svého Zelenáče a Veterána a vestoje zasprintuj... a budeš se hodně divit :-)"
Máš to ale se mnou starostí, že jo.
Místo, abych jako důchodce krmil v parku holuby a číhal v Kauflandu na salám v akci, flákám se někde po Francii, spím v hotelech a jím v restauracích. V zimě,místo abych jezdil kolem komína si zlotřile šlapu na trenažéru.
A hůř.
Místo abych přepočítával, jestli mě z důchodu zbude na pivo, sedím u toho počítače a rovnám sklíčka do CzechGlassGuide.cz, do kterého jsem si troufnul zpoplatnit přístup a chci roční abonentský poplatek 520 Kč.
A ještě mnohem hůř. Ti lidi, místo aby mě prokoukli jak je nekřesťansky drbu mi ten poplatek platí. Chabou omluvou je, že hned 90 Kč jde do státní kasy v podobě DPH.
Je zločin něco udělat a nechat si to zaplatit, a pak mít na ta kola nebo hotely. A jestě mě to baví. To fuj
To by se mělo zarazit.
Taky mi jedna soudružka psala,když jsem po třech letech provozu CGG zpoplatnil, že je to
předražené, a že když mě to baví,neměl bych za to chtít prachy.
Logicky, placená má být jen práce, která tě sere.
No, a pak mi nezbejvá ten čas na jízdu a odpicinek, no považ, půlka května, a já byl v té Francii sotva jen nějakých 55 dní....
Vlastně jsem tím chtěl říct, že nejde jen o to, kolik strávíš stavěním kola, jeho opravováním, vyděláváním peněz, nebo na kole.
Skoro nejvíc důležité je, jak se při tom čase, který trávíš na kole, cítíš.
Pokud někdo sedne na kolo, byť třeba skvělé, krásné a hodně drahé, aniž by měl dost natrénováno, a navíc nemá zažitou správnou techniku jízdy, bývá to zbytečně bolestivé a frustrující.
Jasně.
Jezdit jen tak, pro radost, držet berany horním úchopem a navíc na kole za 200 tisíc je nehoráznost, a je potřeba, abys zasáhnul!
To ne, ale tlačit to do kopce by mě opravdu sralo. Už jsi s tím gravelem nějakej slušnej kopec vyjel? Nemyslím tím s elektrikou, tím obyč bez motoru. Fakt by mě to zjímalo, pro mě ty převody nejsou ani na malé brdky, do Žďáru bych s tím nedojela.
Tak nějak :-)
Nemluvě o tom, že rám, nad který se pohodlně postavím, s hlavou tak vysoko, jak potřebuji, a tak krátkého, abych se nemusela natahovat, a s možností nastavit sedlo, aby se mi dobře šlapalo, v tomto segmentu ani nemají. Ne, že bych si ty geometrické tabulky nezkoukla.
Jo, zatím jsem jej snad ani netlačil.
Vlastně jo, asi 100 metrů, před Marseille je takovej kopec. A jel jsem 5 km/h, šmrdlal nožkama, řekl jsem si, projdu se.
Uvidím tenhle pátek Kolo je zase malinko lepší a lehčí, povezu míň zátěže protože bude tepleji a nepovezu notebook.
Kochertal to prověří. Kopec asi 3 km, a chvílema docela slušné stoupání, ten jsem tlačil vždycky.
Dám vědět.
Ale necítím to úporně, ono se chvilku projít na 170 km dlouhé trase není nic,co by mě ponižovalo.
Vzhledem k tomu, že mám první stoupání hned na začátku jakékoliv cesty směrem na Vysočinu (horská prémie Primavery Bíteš-Brno-Bíteš, co se tady zjara jezdí), tak pěšky nikam vyrážet určitě nikdy nebudu.
V dobách trekingového kola s 13,5kg katalogové váhy a nejpomalejším převodem 28/32=0,875 jsem nikam dál nedojela, protože po prvních 10 kilometrech jsem měla dost a jela jsem zpátky domů. Jednou za rok jsem se zmáčkla a dojela do Jimramova (teď to sjedu tam a zpátky za den). Jinak jsem jezdívala vlakem do Náměšti, tam pojezdila na kole a zase vlakem z Kralic domů. Byl to opruz, a to jsem byla o patnáct let mladší. Ono stačí jedno stoupání nad limit a už prostě ten den je to špatně, za jízdy už to nezregeneruju.
Ty tam máš nějaký takový převod..., každopádně jsem si při představování toho tvého kola, co ti ukradli, hned říkala, že to není do kopce. Minimálně pro mě ne, ale brašny a tvoje váha by genderový handicap měly eliminovat, tak proto mě to zajímá. Na tom kole jsi najel jen pár kilometrů, jinak se vozilo vlakem. To nové kolo má jaké převody?
Všechna moje kola, včetně nákupky, absolvovala první testovací jízdu do kopce a jako použitelný minimální převod mám dnes 0,65 na všech, lepšit se to už určitě nebude, ale zatím 0,65 stačí. Abych na kole mohla jezdit, tak to prostě musím ušlapat, lhostejno, zda je to Favorití cesťák, endurance silnička či prasopes předělaný z trekového kola. Převody jsou o síle lidského "motoru", rám a kola jsou o tom, po čem a jak se jezdí. Nejsem zaslepena zvyklostmi, abych to na sebe nějak vázala, pevná vazba nemá logiku.
Kdybys to jó chtěla tunit investicema, řešil bych hmotnost.
Troufám si tvrdit že ve tvém nastavení a při UCI minimální hmotnosti 6,8kg, budeš pociťovat “cestovní rozdíl”.
Ale jen ve zvlněné krajině.
Z hlediska nákladů a stresu se to nevyplatí.
A všiml jsem si že vlastníš carbon spešla, tak tam zkusmo posílat energii a uvidíš jestli to bude tvoje top kolo.
Hmotnost ti pomůže akorát do kopce, tam hraje dominantní roli gravitace. Můžeš získat řekněme 3kg oproti mé hliníkové silničce (katalogově 9,5kg). To je zhruba 5% celkové hmotnosti soustavy. Na převodu 0,65 by to znamenalo, že by mohl být při stejné síle jen 0,68, případně, že nepojedu s převodem 0,65 do toho kopce rychlostí 4,5km/h, ale vyšvihnu se tam rychlostí 4,8km/h :-D To je houby změna, která za desítky tisíc fakt nestojí.
Pak můžeš získat kvalitu, tj. menší odpory ve tření a aero. Aby to stálo za nějaké peníze, pak by to muselo obnášet, že na rovině při stejné námaze nepojedu převod 3,4 (t.j. při kadenci 70 30km/h) ale zvládnu aspoň! převod 4 (t.j. při kadenci 70 35km/h). Nic moc, ale třeba mi to udělá radost z rychlejší jízdy, trochu s kopce... :-D
Tím se ale zase změní požadavek na zpřevodování, bude potřeba větší rozsah... 0,65-3,4 už nebude stačit, bude potřeba 0,65-4 !!! Už teď je to na hraně stávajících moderních 1x12, takže každopádně dvoutác, spíš zas ten třítác, protože skok mezi talíři je max 16 zubů...
Přínos nula nula prd a prachy v čudu.
Zatím uvažuji akorát o karbonvých kolech, tam by se dal získat efekt v odlehčení rotační hmoty, mělo by to jet lehčeji a investice by byla nějakých dvacet, třicet litrů, to není sto, že ano...
Karbonovou sedlovku mám a uvažuji i o karbonových řidítkách, trochu je problém s délkou představce u kompletu, 70mm nedělají ;-) Rám nechat ten co mám, je to lehoučký hliník, je to tuhé a rozměrově vyhovuje. Karbonové periferie by měly zajistit lepší jízdní komfort. To by asi za investici stálo.
Určitě nemá smysl kupovat kolo s nevyhovující geo a i kdyby se ta geo našla, s nevyhovujícími převody. A i kdyby to náhodou vyhovovalo geo i převody, tak v řádu sta tisíc se to prostě nevyplatí (viz. text výše). To fakt má smysl jen v tom, že si člověk chce takto udělat radost. Mě by to spíš akorát sralo, že efekt nula nula nic a těch vyhozenejch peněz! Prostě mám jiné uvažování, nejsme všichni stejní
Můj spešl je hliník. To je základní dámská geo silniční endurance. Karbony už všechny mají nižší hlavu (asi závodní geo) a já se fakt už ohýbat nebudu. Jedině bych byla ochotná vzít vhodný samostatný karbonový rám (neprodávají/nemají) a koupit si k tomu berany s rise, který tu nižší hlavu dorovná, ale celé kolo určitě ne. Dodávaný pohon, i kdyby to byla Dúra, je mi v podstatě k ničemu a nikdy ho za slušnou cenu neudám, i kdybych ho hned očesala a nenajelo to ani metr.
Báro ja ti nevím.
Prostě jedu do daleka. Něco váží to co si vezu.
Pokud pojedu do kopce pomaleji,než zvládám krokem, povedu.
Projít se je fajn, odpočineš si.
Ten Kochertal to rozhodne.
Buď vyjedu, nebo povedu.
Sám jsem zvědavej. Když jedu 7-8km/h do kopce, vyplatí se šlapat. Zatím jsem fakt na žádném kole co jsem měl tak lehké převody neměl.
Uvidím.
Mít menší placku než vzadu pastorek mi připadá absurdní, ale už to tak je.
Dobré kolo
Kdyby si kostrukteři toho gravelu mysleli, že je potřeba víc zubů na pastorku, asi by je tak dali. Ta kola jsou určená pro cyklisty, ne dědky na výletě, ale za mě, dobrý
Konstruktéři gravelů směrují své úsilí na jiný segment. Mamilové, (to ty už dávno nejseš, neodpovídáš přinejmenším věkem ;-) beztak hoblují jeden dva pastorky na promenádách od zahrádky k zahrádce. Ale hlavně je to módní záležitost a u zahrádek se to pěkně vyjímá. Samozřejmě, že není cílem dělat kolo pro důchodce, na kterém si bez potřeby motoru samostatně dojede kamkoliv, je potřeba z něj tahat love: za elektro, za vitamíny, potravinové doplňky a značkovou lycru, né, aby se někde kochal celej víkend po venkově za své. Na to seš ideální kafka :-) Máš štěstí, že tebe to takto baví, dobrán symbióza a pro ostatní je z toho i knížka o cestování po Francii :-)
Nehoráznost to samozřejmě není, jen mi přijde iracionální tvoje tvrzení, že díky kolu za 200 tisíc, ti zbývá víc času na ježdění, než třeba Brahmovi.
Opravovat se nemusí ani řádově levnější kola, takže co se týče kvality, kterou jsi u takhle drahého kola schopen využít na něco jiného, než na vychloubání, je realita taky jiná, než jak ji popisuješ.
Tvoje kolo je konstruované tak, aby bylo špičkové pro poměrně konkrétní filosofii používání, pokud se nemýlím, je to rychlá jízda v lehkém terénu, popřípadě bikepacking.
Kvůli nosiči jsi zamknul systém pružení, díky čemuž se vlastnostmi rámu dostáváš na úroveň hliníkového kola s karbonovou vidlicí, které je řádově levnější.
Vozíš s sebou hromadu harampádí, včetně fénu, takže váhově, i co se týče ovladatelnosti, se dostáváš přibližně na stejnou úroveň, ne-li horší, jakou má moje příšerný kolo s ocelovým rámem z minulého století, co na něm jezdím celou zimu, a jehož cena se pohybuje v řádu jednotek tisíc.
Že vytrvale odmítáš nastavit výšku řidítek tak, abys mohl využívat i spodní úchop, mi taky přijde jako malá tragédie.
Horní úchop je nepochybně velmi pohodlný, ale při celodenní jízdě to nestačí, nebo takhle, ono ti to stačí, protože musí.
Ale občas přehmátnout na ten spodní, třeba ve sjezdu, nebo silném protivětru, je obrovská úleva.
Takže i tímto se u kola za 200 táců dostáváš výrazně pod úroveň, kterou je schopné poskytnout.
Ty sis to zkombinoval dost blbě, že jo.
Místo abych montoval kolo, a to jistě nějaký čas vezme, mohu buď jezdit, nebo dělat něco co umím líp.
To je pozůstatek "reálného socialismusu", kdy nic nebylo k sehnání, tak si člověk musel všechno kutit sám.
Rozumnější je dělat jet to, v čem si dobrej, a nechat jiné dělat to v čem jsou dobří oni.
Výsledek těhle snah vidíš, když se projedeš naší krajinou a prohlédneš si ty "chaty".
Brahmu to kutění baví, tak to už he jiná disciplína.
Hm, já teda servisuji kola a přitom odpočívám. Nedá se pořád jezdit, je potřeba i regenerovat ;-)
Někdo si čte, někdo čumí na bednu, někdo štrikuje... krom toh, že si někdy čtu, někdy pracuji na zahrádce, tak někdy servisuji kola. To s dobou jízdy na kole nijak nesouvisí.
Pokud zastáváš názor, že "je třeba nechat dělat každého to v čem je dobrý" a neplést se mu do toho sám, pak bych věnoval něco ze svého času, zašel do odborného servisu, zadal své požadavky a styl jízdy, nechal se přeměřit na stolici a podle všeho navrhnout(případně nechat postavit/poradit s výběrem při koupi) kolo- měl bych aspoň jistotu v nastavení a provedení/osazení kola komponenty/převody. Jistě by to bylo lepší, než koupit hotové kolo(navíc určeno k něčemu jinému než potřebuji) s geometrií rámu a převody pro něco jiného a potom to ještě obhajovat, "že výrobce přece ví co dělá a zbytečně tam nedal jiné..." Ono i investování bude umění- bez urážky... :-(
Jindra si to neuvědomuje, ale pokud "je třeba nechat dělat každého to v čem je dobrý" i on sám by se měl věnovat něčemu jinému, než zrovna cestování na kole.
Ale evidentně ho to baví, tak proč ne!
Jen mi přijde trochu zbytečné, že se často vyjadřuje velmi arogantně, přestože jsou v této oblasti jeho schopnosti sotva průměrné.
Máš pravdu i nemáš. Jindra je sotva průměrný uživatel kola. Moc toho neopraví a spíš to zbastlí. Včem je ovšem exeletní, to je v cestování pomocí toho kola po Evropě. Nepíšu na kole ale pomocí! On není sportovec a jakákoliv přípomoc a ulehčení mu není cizí. Ale jeho dlouhatánské etapy a četnost těch cest jsou docela unikátní. Současně o tom umí skvěle psát a nacházet v těch krajích zajímavosti. Nabýt jeho, je tohle fórum mnohem šedivější a nudnější.
Brahmo, Jindra je excelentní především v tom, že svoje cesty umí nejlépe prodat.
A také tím, že to dělá za každou cenu - dělá to dokonce tak brutálním způsobem, že vůbec nebereš v úvahu cestovatele, kterým nesahá ani po kotníky.
Jejich cesty, díky Jindrově bezohledné kampani v této diskuzi, zanikají, protože tito cestovatelé mají jiné priority, než sami sebe neustále vychvalovat napříč všemi tématy.
Jestli ještě v něčem Jindra vyniká, tak je to množství financí, které je schopen do svých cest investovat.
Délky etap a četnost cest mi až tak unikátní nepřijdou, tenhle tvůj názor je podle mě jen důsledek toho, jakým stylem je Jindra prezentuje, prostě jsi jen podlehl dojmu, že bez excelentního Jindry by byla diskuze šedivá. Já si naopak myslím, že bez něj by byla barevnější.
Máš naprostou pravdu.
Kolečko Evropou jsem udělal za život jen 2x Do Francie musí přes Německo, ale tomu se už poslední dobou úspěšně výhýbam vlakem
Ne, že bych Evropu neměl procestovanou, často ovšem pracovně a autem.
Francie mě okouzlila a kromě toho, že jezdím na tu Paříž jak ten linkovej autobus, mám už projeta i jiná místa.
Vím, že Fanoušové mají celkem oprávněně pověst arogantních nafoukanců a proč tomu tak je, alespoň z mého pohledu a zkušenosti, píšu hned úvodem té své knížky o Francii a kole, tedy části, která je k čtení zdarma
https://online.fliphtml5.com/vrrnn/evpx/#p=
Samozřejmě, mnohem víc toho nevím a neznám, ale snad budu mít ještě čas něco poznat, a jistě o tom i budu psát.
No posez přeměřovat ani seřizovat nemusím, ale jinak náš pravdu. Já už dávno kola nebastlím, a vladtně jsem to fělal jen v mládí, protože to jinak nešlo, a pak když jsem urputně a neumětelsky stavěl ekolo.
Par let to dělám přesně jak píšeš, kolo jde 2x do roka do servisu
Kolo dává do servisu alespoň jednou ročně většina lidí, proto jsou taky servisy tak nacpané a na začátku sezóny mají beznadějně dlouhé čekací doby. Už jsem viděl, že si v servisu nechali kolo umýt a dofoukat kola.
No já mám zkušenost, že ty čekačky začínají měsíc před sezónou a trvají celou sezonu. Proto si spoustu věcí dělám sám, i když mě to nijak zvlášť nebaví.
Já mám kolo na chalupě a když se tam dostanu, tak už je sezóna, takže jsem frekvenci návštěv servisu zredukoval.
No a kromě jiného lze z tvého neustálého vychloubání usoudit, že leckterý důchodce, co krmí v parku holuby, má ze svého stáří mnohem lepší pocit, než ty..
Tomu ale sám nevěříš, protože něco podobného už jen čiré zoufalství z nemožnosti dělat něco co by se líbilo a bavilo.