Televize Prima změnila program. Měli dávat film Ať žije nebožtík. Mám Haase docela rád, líbí se mi jak hraje, tak jsem se i docela těšil. Místo toho Spejb s Hurvajsem.
Velomobil versus moped...
https://www.youtube.com/watch?v=st57tiKsstk
Moc se mi líbí přistávací kolečka. :-)
To už jsem sem dával, když to vyšlo, tuším i s podobným komentářem :-)
Od té doby vyšlo nový video s velem:
https://www.youtube.com/watch?v=tW1bjsOuk8s
Jo, na to jsem zrovna koukal - evidentně to není snadné řídit. :-)
paradoxně nemám představu - válím se jen na tříkolce.
Někdy bych jednostopej stroj rád zkusil, ale bojim že by to vypadalo dost podobně :-D
Mně hlavně příjde hloupé někomu jeho stroj takhle zřídit, protože vím, jak mě každý škrábanec na kole štve... :-/
Já se kromě Azub Ibex/Max jenom jednou před lety svezl na jakémsi Azubím lowraceru a vzpomínám si, jak moc jiné to bylo, takže nepochybuji, že tahle střela s velmi omezeným rejdem předního kola, bude ještě mnohem náročnější... :-)
tak zřídit je otázka... Co jsem viděl záběry z těch jejich závodů, válí se tam relativně dost a vsadil bych si, že ty kapsle s tím budou trochu počítat.
Ten bílej co jel jako poslední byl strakatej přesně jak bych čekal po vícenásobných opravách.
Takže jo, asi to super nepotěší, ale asi ani nic co by pár fufní odškodného do kapsy nespravilo. Zjevně k sobě ty skupiny mají celkem blízko, už jsem je na tom kanále viděl několikrát...
Na to není potřeba takovýhle stroj, silničáři běžně umí 60, to se taky žádný takový skůtřík tak krátké vzdálenosti nechytá :-)
Tak já hlavně nevím, jakou takovýhle fichtl zvládne maximální rychlost? Zachytil jsem, že motor 50ccm, ale předpokládám, že si záměrně vybrali něco, kde ten závod bude zajímavý... s pořádnou motorkou by to byla nuda.
Jestli ten moped nedá víc než 50 km/h, pak ano, to mohli vzít i někoho zdatného na silničním kole.
A samozřejmě je to o vzdálenosti, ten moped by mohl držet konstantní rychlost, dokud by mu nedošel benzín, cyklista nikoliv.
Maximálka je 30 mil, takže necelých 50. Brácha měl babetu co na rovině uměla i přes 60, tam by to bylo už slabší :-)
Kdopak z vás někdy slyšel o jednokolejném samobalančním motoráčku?
Já právě teď poprvé...
https://www.youtube.com/watch?v=kUYzuAJeg3M&...
Pěkná hračka a zajímavost a zkoušelo se ledacos
https://m.youtube.com/watch?v=TTCVn4EByfI&...
Líbí se mi, jak jsme se dostali zase zpátky k přistávacím kolečkům, se kterými jsem nahoře začal. :-)
https://www.nakole.cz/diskuse/30551-co-vas...
Hele Michale, tím postem jsi nechtěl naznačit, že doktoři a doktorky, kteří taky střílí, nekonají svoji povinnost? Nechtěl jsi říct, že nadržují žadatelům o střelní průkaz, že ne?
Proč by to dělali? Chtějí snad mezi sebou někoho, kdo vystřílí filozofickou fakultu?
Jinak, já jsem husa hloupá. Už jsem si na tento styl argumentace zvykla a dokonce si to sama přiznám. Naučila jsem se tomu, že když je oponent v argumentační nouzi, použije argument ad hominem. Mě to už nepřekvapuje už ani neuráží, protože o mě nejde. Spíš mě zajímá, jaká je ta skutečná argumentace lidí, co nejsou hloupé husy, a co vše znají.
Skutečná argumentace k čemu přesně?
V tomto konkrétní případě k tomu, jak doktoři a doktorky také střílejí. No a co? Co to řeší? Co to znamená?
Nemůžeš od každé věty čekat, že bude něco "řešit". V mé rodině historicky vzato taky střílel kdekdo a že jsou doma zbraně, jsem jako malé dítě považovala za úplně normální. A taky to neřeší samozřejmě nic. Ale očividně nic neřeší ani příležitostná volání po zákazu zbraní (viz Hepnarová).
Je těžké se vyrovnat s tím, že ne všechno v životě jde řešit, ale bohužel je to tak.
A jestli chceš mocímermo něco vysvětlovat vnoučatům (já bych to nechala stejně jako existenci Ježíška a odkud se berou děti, na rodičích), tak i když jsem nevěřící, tady bych asi hledala "vysvětlení" v bibli. Přečetla o Kainu a Ábelovi, vysvětlila, že zlí lidé, kteří neváhají připravit bližního o život, tu jsou od hypotetického stvoření světa - a že ani vševědoucí a všemohoucí Bůh tomu nedokázal zabránit.
Víc asi nemůžeme.
Do toho bych se raději nezaplétal - snadno si naběhneš na vidle s tím, proč bůh ty zlé lidi stvořil/nezničil/nezabránil jim v [doplň].
Děti mívají občas zvídavé (a dost logické) otázky a zrovna křesťanská představa o všemohoucím pánovi na obláčku, jemuž podléhá vše a vše se děje z jeho vůle a podle jeho plánu je dost... obtížně obhajitelná, pokud to nemá zároveň být pěkný zm*d...
Ty jsi u mě zaznamenala nějaké volání po zákazu zbraní?
Ne, ale zaznamenala jsem poptávku po tom, aby sdělení, že lékaři taky střílí, něco řešilo. Tak jsem šmahem vyjmenovala vše, co mě napadlo, co taky nic neřeší s tím, že vše prostě řešit nejde. I když bychom rádi.
A aby nedošlo k omylu, tohle není o doktorech a doktorkách, co přeci taky střílí. Tohle je o Michalově argumentaci, že doktoři přeci taky střílí.
No a co? Můj praktický lékař je taky nimrod a střílí. No a co? Nadržuje snad kvůli tomu jiným střelcům?
Samozřejmě by mohl by pokud by byl jejich lékař a nedělejme si ilusi, že ne, děje se to ve velkém. Totéž lékařská prohlídka a potvrzení pro lidi starší 65 let. Dál má řidičák hromada lidí co by ho už mít dávno neměla, bohužel lékař soused, kamarád, známý. A dokud se nestane malér, nic se neděje, všichni to přehlíží.
můj příspěvek byl o tvé idiotské větě, že doufáš, že doktoři nebudou mít majitele ZP rádi.... Prd víš, kolik lékařů a podpůrného personálu, advokátů, vysokoškolsky vzdělaných lidí má ZP nebo jsou v aktivních zálohách, nebo oboje, tedy mají běžně přístup ke zbraním... možná to bude větší část. Já znám v jedný pražský nemocnici oddělení (nebudu říkat jaké a není to traumatologie), kde mají všichni zkušenosti z misí s AČR v zahraničí a ne jen jako zdravotnický personál a ne jednou.
Blbě pindáš o tématu, o kterém vůbec nic nevíš a ještě si chápavá jak pytel ztvrdlýho cementu.
Do toho příspěvku jsem ti dala link, abys měl možnost posoudit kontext. Reagovala jsem na slova: "Mám pocit, že na zbrojní pas potřebuješ potvrzení od doktora a akorát když tě doktor nemá rád, pošle tě na psychotesty."
Zdá se, že ti dělá problém posoudit kontext a zbytečně útočně startuješ.
Přeji hezké svátky a hlavně klid.
...a já se těšil, že naplněním vlákna tuhle ohnivou diskusi necháme za sebou...
Chápu, ale s tím se budeme muset potýkat ještě hodně dlouho. Já jen doufám, že pozůstalí po obětech jsou v tuto chvíli v péči lékařů, všech, třeba i těch, co taky střílí, a že jim je věnovaná veškerá pomoc a péče. Protože tohle přežít je k nesnesení, bez ohledu, zda jsi matkou oběti nebo matkou střelce.
Je to zoufalé a idiotské vzít s sebou na onen svět ještě další kupu nezůčastněných lidí. Ale s tím všeobecným odzbrojením a skončení s násilím a válkami je jedna esenciální potíž. To násilí je součást našeho druhu jako lidoopů. Prostě jsme takoví ať chceme nebo nechceme. I naši nejbližší příbuzní šimpanzi chodí na válečné výpravy na území vedlejší tlupy a tam masakrují a vraždí. Moc dobře vědí, co činí a chovají se na výpravě úplně jinak, než běžně, jsou na válečné výpravě. I malé děti snadno zlákáš na válečnou výpravu a chovají se adekvátně té výpravě. Je to prostě naše součást.
Hodně smutné je, že až podobné velké tragické události vedou ke změně zákonů a prolomení některých pošahaných ochran a "práv". Když je někdo magor a nebezpečný okolí, tak by to nemělo být tajemství a v zájmu ochrany ostatních lidí by to měly úřady vědět. Snad teď konečně dojde k zásadní změně zákona o zbraních a prolomení lékařského tajemtví ve vztahu ke zbraním a časem snad i k řidičským průkazům.
Jo, každej by měl mít povinně na krku malou nálož a úřad možnost ji dálkově odpálit...
Děkuju pěkně, ale myslim, že státní aparát má moci až až a způsob jakým s ní nakládá je k pláči.
Takže když má magor zbroják a hromady zbraní tak to je v naprostém pořádku?
To se mi snad jenom zdá, že si někdo můžen myslet, že ochrana společnosti je nad právem jedince být magor a nikdo to nesmí vědět.
To je právě to.
Magor nemá mít zbroják. Veškerá osvědčení, průkazy a oprávnění se mají přidělovat s rozumem, ne jako například řidičáky, který se dneska považujou za standard (mám v okolí pár lidí, kterejm nechápu že ho dali dodneška, viděl jsem jak říděj).
Ale centrálně spravované seznamy "magorů" jsou těžce za čárou. Jediné co tím vyrobíš je seznam lidí druhé (třetí, čtvrté,...) kategorie a úředníkům s právem zápisu do nich dáš moc zničit lidem život. Myslim, že podobný konstrukce jsme si zažili a není to tak dávno.
Máš snad pocit, že měli úřady málo informací o tom pošukovi na falkultě? Kdy si dělal papíry, co všechno si ponakupoval, doprdele dyť i vyvěsil na internet ten debilní canc o tom jak hodlá páchat maximum zla aškod nebo jak to tam bylo!
Sorry, ale já nemám nejmenší chuť žít v zemi, kde se budu muset vyfotit u každejch dveří, aby se přede nou otevřely, aby měl státní aparát přehled kdy a kde jsem v kterou minutu byl a kde se mi objevil škrábanec na nose a jakpakjste k němu pane přišel?
Ostatně, teď mě tak napadá, nebyls to ty kdo v minulým vlákně psal, že testy na magory stejně nefungujou a kdo vydrží hodinu sedět na prdeli tak tím projde jak nic? Možná ne, otevírat a hledat to nepudu, ale určitě to tam padlo (to jen čím by takovej seznam byl asi plněnej...)
Ano, na inteligentní magory ty běžné a jednoduché hodinové testy nefungují.
A to je důvod proč by měla policie a některé úřady mít možnost zjistit jestli se dotyčný někde léčí pro nějakou duševní poruchu, má psychické potíže, musí brát nějaké tlumící léky apod. Je to v zájmu ochrany společnosti. Právo jedince na utajení takové informace vede jen k podobným důsledkům jako se stalo. Mě osobně se to nijak nedotklo, ale co mě štve tak je to divení novinářů a hlavně politiků nad tím co se to stalo a jak to je možné a jejich blábolení o tom, že se musí semknout, přitom oni jsou těmi co zabránili přístupu k zásadním informacím a možnosti předejít podobným událostem. Musí být 17 mrtvých aby se nad tím někdo začal zamýšlet.
Nevim jestli si ještě někdo vzpomene jak tuším nějak před dvaceti leti ten Německý pilot zmagořel a rozhodl se spáchat sebevraždu a s plným letadlem to narval do země. Několik let se léčil u řady lékařů pro duševní poruchy, ale protože lékařské tajemství a ochrana těhle magorů, tak muselo být dvěstě mrtvých než alespoň krapet upravili zákon. O úpravu marně usilovali přes dvacet let až teprv potom co se dostalo na veřejnost, že letadlo pilotoval letitý magor co chtěl spáchat sebevraždu a vzal sebou přes dvě stě lidí, tak pak byla alespoň nějaká úprava zákona o informacích.
Jo, výborný.
Takže člověk má pocit, že má problém, ale protože vyhledat pomoc by automaticky znamenalo vyloučení z (koníčky, práce, ...) tak to raději bude zatloukat a dusit v sobě, protože o nálepku "je to magor" stojí asi jen málokdo...
Jo, to je dobrej nápad, doufám, že se to ujme v co nejširším okruhu aplikací
Teď zrovna jsem četl, že už se plánuje nebo snad dokonce schvaluje nějaká novela o zbraních. Víceméně o tom, jak všichni budou muset hlásit cokoliv podezřelého, od prodavačů v krámech, po ošetřující lékaře a tak dále a tak dále. Hromada povinných udavačů.
A hned v druhé polovině článku přiznávají, že to ale stejně nepomůže, protože magoři jsou všude a obejít se dá všechno.
Nezlob se na mě, ale připadám si jak u debilů...
Řekl bych, že s tímhle by se nejdřív mělo začít u řidičáků ;-) Magorů za volantem je už opravdu přespříliš, a těch mrtvých mají každoročně na svědomí mnohem mnohem více... Jak je ale vidět, tak to nikomu z těch odpovědných asi pořád moc nevadí...
Podívej se na naší diskusi o střílečce na Filosofické fakultě. O spoustě zabitých na českých silnicích tu ani pes neštěkne, pokud tam není cyklista. Už z toho můžeš posoudit důležitost tématu. Na mrtvoly na silnicích jsme zvyklí a pokud to není nikdo blízký, tak to házíme za hlavu. Máš pravdu, některým řidičům by odebrání papírů prospělo a přineslo by to větší společenský prospěch než další šikana myslivců. Ale představ si ten poprask, kdybys chtěl zavádět nějaké prosívání řidičských schopností a způsobilosti k řízení. To by skončilo u Ústavního soudu.
Kolik řidičů (s několika násobným zákazem řízení) jezdí, kolik opilých či "sjetých" způsobí nehodu?
Odebrání vozidla? Ou ou ... Někteří mají vozidel víc, tedy jezdí vesele dál, takže ´vo co go!?´
Zásadní rozdíl je v tom, že řidičák má primárně, řekněme, civilní využití. Dostáváš se z A do B.
Že můžeš někoho rozválcovat na placičku je nevyhnutelný, leč vedlejší efekt. Není to primární účel auta.
V kuchyni mám taky haldu věcí, se kterejma lze zabít, mrtvolu pak naporcovat a spláchnout do záchoda. Leč přišlo by mi krajně na halvu padlé, kdyby to někdo chtěl plošně zakazovat a nákup umožnovat jen na zvláštní průkaz s lékařským dobrozdáním.
U zbraní je to trošku posunutý tím, že pro pistoli kromě dělání děr na dálku do "věcí" jiné využití prostě není. A když budeš stavět psí boudu, i ty díry budeš raději dělat vrtačkou.
Takže zatímco řidičák je do značné míry "nezbytný nástroj", zbroják je do značné míry "luxusní koníček". Teda zatím...
To je sice možný pohled, ale člověku, který skončí mrtvý nebo zmrzačený už může být celkem jedno, jakým prostředkem a z jaké motivace k tomu došlo. Prostě jeho život je pryč!
Takže bych se primárně díval na pravděpodobnost a neomlouval mrtvé na silnici jako něco jiného.
Jenže pravděpdoobnost právě není všechno.
Vím, pro přímého účastníka je ta optika trochu jinde, ale zkus se na to dívat racionálně celospolečenskym protože v tomhle měl Stalin (bohužel) pravdu: "smrt jedince je katastrofou, smrt milionů je statistika". Mrtví na silnici jsou něco jako daň za služby, které doprava na silnici poskytuje.
Vcelku trefně o tom psal Jeremy Clarkson v jednom sloupku, po nějaký nehodě na železnici v UK. V kostce to bylo o tom, jak mu soupá tlak, když se v médiích politici přetlačují kdo víc hlasitě bude hlásat, že "bezpečnost je priorita číslo jedna".
Ne, není. Kdyby bezpečnost byla priorita číslo jedna, nikdo by nikdy nepostavil několikasettunový vlak řítící se šedesátkou krajinou.
Priorita číslo jedna je přepravit materiál z A do B. Ano, chceme to udělat pokud možno bez ztrát materiálních i jiných, ale priorita je pořád ta přeprava. Proto se ty ztráty snažíme minimalizovat všelijak okolo, ale ten kolos na kolejích se pořád řítí kupředu.
Auta na silnici mají stejnou logiku, jen menší soupravy a tonáž, tak je holt nástupní práh a zabezpečení okolo nižší.
Já rozumím Tvému problému/pohledu na věc, ale budovat 100% bezpečné prostředí je nesmysl. To by se všechno muselo zalejt do dentakrylu a veškerý pohyb ustat.
Měly by se podmínky pro získání(udržení?) ŘP zpřísnit? Z toho co vidím okolo sebe bych řekl že ano. I ŘP by měla být jakási výsada, průkaz o schopnosti něco dělat.
Je s podivem, že na konzervatoř se talentové zkoušky dělají a společnost nemá problém akceptovat, že hrát na kontrabas holt nezvládne každý. S řízením auta to ale záhadně nefunguje stejně.
Když se ale vrátím k původní otázce: jakou službu jsme si jako společnost zaplatili v podobě daně 10+ mrtvých na fakultě UK?
Já ale přece nikdy nepsal o 100% bezpečnosti (neexistuje) a zrovna tak nesnáším argumenty, že i kdyby jediný život to zachránilo, pak má taková buzerace smysl...
V práci u zařízení řešíme certifikaci na SIL4 = jedna nebezpečná porucha za 10 tisíc let. Ani to není 100% bezpečné, ale všětšinou to stačí...
Takže právě při tom celospolečenském pohledu, jestli chci minimalizovat zbytečná úmrtí, začal bych statistikou, jaké příčiny převládají.
Když někoho jednou ročně zabije asteroid, je to smůla pro jednotlivce, ale pro společnost to nebude palčivý problém (byť pro 100% bezpečnost bys to řešit musel).
Existují státy, kde jsou vraždy velkým problémem. My jich v ČR máme okolo 150 za rok.
Oproti tomu na silnici umírá přes 450 lidí ročně.
Z hlediska statistiky tak průměrný člověk v ČR má 3x vyšší pravděpodobnost, že umře při nehodě na silnici než při vraždě.
U každého opatření je samozřejmě nutné porovnávat poměr mezi potenciálně zachráněnými životy a náklady. Tedy na kolik by společnost záchrana jednoho života přišla?
Tedy při racionálním rozhodování. Když voliči něco chtějí, tak to prostě dostanou, takže očekávám detektory kovů do každé budovy a na řidičák lidem nesahej, to by je totiž naštvalo... ;-)
Řekla bych, že na počet vydaných ŘP a počet účelně ujetých kilometrů, na tom bude doprava statisticky lépe než zneužití střelné zbraně ve veřejném prostoru.
Navíc institut odebrání ŘP, a to nejen v situacích, kdy dojde ke zranění, ale i v těch, kdy dojde k hrubému porušení předpisů, se dost často využívá.
A společnost obecně podporuje zavádění aktivních i pasivních prvků, které mohou zabránit chybě řidiče.
Nemyslím, že bychom přepočtem na ujeté kilometry něčeho dosáhli. To by střelci mohli argumentovat třeba počtem vystřelených nábojů... :-)
A kolik by toho u aut bylo, kdyby se do statistiky zahrnuli i zmrzačení. Mrtvý zamrzí, o mrzáky se ještě musí společnost dlouhodobě starat.
tak ani mrtví po nehodě nejsou zapocitani vsichni. známý zemřel asi půl roku po havarii na nasledky zranění, které pri ní utrpěl. ale to už není ve statistice mrtvých z dopravních nehod. alespoň mi to tak bylo vysvětleno.
U toho střílení taky mluví primárně o mrtvích, to je jasný definitivní stav, ale ti "jen" zranění nemusí mít ještě vyhráno a i když přežijou, nikde není řečeno, kolik z nich ještě povede normální život... případně ten život může být v důsledku výrazně kratší.
A spočítat, kolika lidem událost zničila život (včetně pozůstalých a svědků, co utrpí "jen" psychickou újmu) by vůbec bylo složité jak u vražd, tak dopravních nehod...
Samozřejmě podobné tragédie mohou být impulsem ke změnám, které by normálně nikoho nenapadly.
Akorát se snadno může stát, že půjdeme z jednoho extrému do opačného!
Už označení instituce "blázinec" je pro většinu lidí dost odstrašující a když posunu dál, co navrhuješ (?), tak každý, kdo navštíví psychiatra by měl preventivně přijít o zbroják a nejlépe i řidičák a svéprávnost... a jako bonus o tom informovat celé město.
Co se asi tak stane? Psychiatři budou bez práce, cvoci budou chodit mezi námi a dokonce i ti, kteří by se chtěli léčit a mohlo by jím být pomoženo, se léčit nebudou, protože se budou bát, že o všechno příjdou.
Takže i když většinou s tvými názory nemám problém, tady by šlo nadělat víc škody, než užitku.
Už tak mám z diskuzí pocit, že teď na každého druhého budou sousedi volat policii, protože je nějaký zamlklý, nechodí s ostatníma do hospody, má divné koníčky... určitě něco zlého chystá... v zájmu společnosti zavřít, však se časem přizná?
A to co zdi napsal je právě přesně to ono od zdi kde zdi a to také nikdo nechce a nikdo to ani nenavrhuje.
A protože se přísně chrání soukromí lidí s vážnou duševní poruchou, tak proto také takoví můžou mít bez problému zbroják, řidičák a dokonce i průkaz pilota dopravních letadel. V tom případě si ale také potom nikdo nemůže stěžovat, že naprosto zbytečně dojde k podobným tragédiím. je zbytečné naříkat a uvažovat nad tím jak je to možné, jak se mohlo stát, že takový člověk mohl a měl ...
Pokud by se v Německu dostala informace k zaměstnavateli, že pilot má duševní poruchu a nesmí létat, nemuselo být 150 lidí mrtvých a nemuseli mít rozbité letadlo a kdyby s tím flákl do města, bylo by mrtvých mnohem víc. Něco podobného bylo nejspíš i v tom našem, nynějším případě.
Ale ony se ty zàkazy vydávají. Já měl třeba v operační zprávě natvrdo napsané, že nějaký čas nesmím řídit. Ovšem nikomu dalšímu to patrně nesdělovali. Také se jednalo asi o tři týdny, kdy jsem na to oko neviděl. Asi je to hlavně na iniciativě a důslednosti té zdravotní instituce.
Takže spoléhání na zodpovědnost lidí s duševní poruchou? Ano, takhle jsou v současnosti nastavená pravidla, že člověk s duševní poruchou dostane doporučení a spoléhá se na to, že ten duševně nemocný magor to dodrží. A podle toho to také dopadá.
Já pevně doufám, že se to teď dost změní. Jestli ne, tak to bude špatné. Neudělali to před vic než deseti lety na možný průser přesně z tohodle důvodu. Teď se to stalo.
Hlavní problém je, že nefunguje žádný systém. Já jsem to zažil na vlastní kůži po úrazu před skoro dvěma lety. Do propouštěcí zprávy z nemocnice mi napsali, že nesmím řídit, dokud za 2 až 3 měsíce neabsolvuji kontrolu na neurologii. Mě to neřekli, kdybych si tu zprávu nepřečetl, tak to nevím. A nevěděl to nikdo, ani policie. A ten systém, aby třeba polici řekl, hele, tenhle chlap nesmí řídit a jezdí většinou tímhle autem, myslíte že existuje? Těžko
Jestli to chceš udělat pořádně, tak piloti, autobusáci, mašinfírové, policajti, hasiči, vojáci a já nevím kdo ještě bude muset pravidelně na kontroly, které budou SKUTEČNĚ KONTROLOVAT jejich schopnost (fyzickou i duševní) vykonávat danou práci.
Testy dělat anonymizovaně, aby hodnotící neměl možnost "pustit kamaráda" atd atd.
Varianta, že každýmu kdo vyhledá pomoc psychologa (psychiatra? neznám rozdíl) zapíchneš do hlavy červenou vlajku a vyrazíš ho z práce bude znamenat jen to, že ji nebudou vyhledávat, už jsme ti to tu vysvětlovali.
Vytvořit společnost, kde na sebe budou všichni všem donášet je koncept krajně nechutný a pro mě naprosto nepřijatelný a jediné co nerozhodnu, jestli je horší když bude "seznam lokálních bláznů" veřejně přístupný každému nebo další krabička do které si tě bude řadit místní úřad bez tvého vědomí.
Ale možná by stálo za to uvažovat dál. Co budeš dělat s těma lidma, které jsi prohlásil za "magory"? Bude to invalidita, se kterou budeš sedět doma abrát důchod? Nebo tě to "jen" vyřadí ze společnosti "tak trochu" protože budeš moct dělat třeba topiče?
Především píšu o duševní poruše, resp. vážné duševní poruše a to vážně není žádná sranda a zpravidla na to je invalidka a není to jako když někdo blbě spíš, nebo je teď nervózní protože mu zahejbá a nějaká kontrola duševního zdraví fakt nemá s psychology nic společného. Psychologové nejsou lékaři a psychologie je taková divná "pavěda" :-)
Asi by se měl každý děsit při pomyšlení, že někdo s takovou diagnozou sedí za volantem nebo ještě hůř drží v ruce pušku.
Tak například některé psychiatrické léky jsou rovnou vylučující jakékoliv řízení už teď. Pokud je někdo nebezečný, tak by mu měl psychiatr zakázat některá povolání už teď.
S tím střelcem byl problém, že nebyl nikde léčen. Prostě se naráz zhoupnul a to docela pořádně. To se prostě může stát a obrana proti tomu není asi žádná.
blázníš? Blázen topičem? Víš jak je jednoduchý za pomoci kotelny provést rychlou demolici baráku i s obyvateli? Zejména, když je v rámci ekologie nemáme na uhel, ale na plyn.
Blázen topičem? Vzpomněl jsem na vojnu, jak kotel ústředního topení krmil uhlím jeden vojín, který pro celkově mdlý rozum nebyl jinde použitelný. Jednou ho přistihli, jak spí na lavici v kotelně, zatímco ručičky manometrů byly někde v červených polích.
Navigace na kolo, do tmy dobrý, ale přes den bych se asi ztratil :-)
https://cs14.pikabu.ru/video/2023/12/24...
Pohádka Dvě Mařenky ve znakové řeči https://tv.seznam.cz/program/59671373 zprvu jsem myslel, že je jen princezna hluchoněmá a ono zatím komplet všechny postavy (herci) a v programu se dočet o co jde :)
Tak jsem předělával systém hesel a jejich rozesílání a měl jsem na vybranou, buď to zamknout všem, nebo zpřístupnit všem.
www.czechglassguide.cz
Zvolil jsem tedy druhou možnost.
Pokud budete mít chvilku a zajímá vás to trochu, můžete si prolistovat tou mojí encyklopedií československého skla dle libosti. Vyhledávání zajímá asi jen specialisty, ale třeba Library / Database / Designers obsahuje přes 650 sklářských autorů, a na každého mám složku jak kmotr Mrázek, někdo jí ma naducanější, jiný jen letmý záznam. Obdobně Library / Database / Glassworks takhle mapuje naše sklárny.
Hodně ke čtení pak je ve složce Library / Books
Za poslední dva měsíce toho hodně přibylo, protože na tom sedím od nevidím do nevidím a ještě mě kamarád Jiří zásobuje skany ze svérozsáhlé knihovny. Tak se stalo, že pokud jde o CS sklo, nikdo na světě on-line tolik informací nemá, což není můj subjektovní dojem, ale realita potvrzená sklářškými kurátory
příjemnou zábavu, zamknu to za dva dny.
Tak to hlavně zálohuj. Když to někdo ukradne a nakopíruje si to, tak velkou škodu neudělá. Osobně nechápu, co by si s tím počal. Největší škoda by byla, kdyby to zničil.
To nemá šanci ukradnout, někdo může nastahovat katalogy, vzorové knihy, a jiné zdroje, a taky se to děje, proto všechno opatřuji vodotiskem, ale na to aby to nastahoval mu 2-3 dny nestačí.
Tak si koupí abonentní přístup a za pěikilo na to má času....
Ta síla, která se vlastně teprve rodí, protože tak třetinu zdrojů mám roztříděnou, je v těch vazbách
máš katalog třeba skárny Moser, ať netroškaříme, a tam je deset autorů
tak ho přiřadím k Moseru a zároveň k ke každému jednomu z těch autorů
a stejně tak z časopisy, ale tam už nepřiřazuji celý časopis, ale jem pasáže, ve kterých je ten autor (nebo sklárna) zmiňován, prostě taková on line výstřižková služba, a to všechno hezky chronologicky řazeno, takže vyhledat informaci je výrazně znažší, než vědět, že to byl v časopise Glasrevue někdy ze 60tých let, co jich vycházelo 12 do roka, někde "vpravo dole", protože to si skutečně pamatuješ :-)
Prostě klikneš na autora, a vyjede ti jeho složka ...
Třeba první dáma československého skla - Ludvika Smrčková - má zatím 39 záznamů, ale to jdu ve zdrojích od nejnovějších k nejstarším, a jsem teprve v roce 1977. Co den to rok, než sednu na kolo do Francie, měl bych být hotový.
Ti co se sklem kšeftují využívají spíše jinou funkci - vyhledávání - myslí si že tu vázu navrhnul Pečený - tak dají do lupy "Pečený bowl" a vyjede mu jaké mísy navrhnul Pečený.
A když neví vůbec nic, jen vidí, že ta mísa je Lisovaná, zadá si Pressed Bowls a vyjede mu 30 stran a prostě prochází stránku po stránce.
Když koukneš na Aukro nebo jiné prodejce, zjistíš, jak najednou všichni znají čísla vzorů, rok výroby, autory a tak, to všechno vylovili z CGG.
Pochopiteně je toho mnohem víc co se udělalo podchyceno takhle nemám, je to zatím jen v těch časopisech a katalozích. Ale i v těch se už bude snadněji hledat, když jsou roztříděné s jistou inteligencí.
A pak vrchol snažení: AI.
Vyfotíš vázu, zeptáš se CGG a ono ti řekne.
Google lens něco takového dělá, ale kecá nepravdy
Děláš databasi a wikipedii českého skla. Literatura na to má Ústav pro jazyk český. To je opravdu počin hodný uznání. Literáti a herci mají Slavín. Horolezci mají Symbolický hřbitov na Hrubé skále. Kam se pohřbívají čeští skláři?
Sklo se stalo "uměním" docela nedávno. Vlastně ještě v 50tých nebyl autor návrhu důležitý, důležité bylo vyrobit a prodat.
Samozřejmě, byla velká jména i dříve, ale spíš prestiž mělo jméno sklárny a po autorech se nikdo nepídil. Lalique, Daum, Gallé, Moser...
Pro ně navrhovali vytvarníci, které zpětně kolegové určují.
Skláři se pohřbívají jako ostatní smrtelníci
takhle třeba Emanuel Beránek, takový Baťa českého sklářství v blbé době
https://goo.gl/photos/PBoMZpRyigwXWHzX6
Napsali jsme o něm, a jeho sklárně knížku
To už si stěžoval Palacký když studoval vatikánský archiv, že on to dělá sám, zatimco jiné národy na to mají nějaký úřad.
No, my máme řadu úřadů - vlastně museí a galerií, které se sklem intenzivně zabývají. Největším dříčem novějšího skla je asi Dr. Petr Nový z MSB v Jablonci, já mu říkám "jizerský bard" ten chrlí 3 knihy do roka. To neznamená, že ostatní by se flákali, třeba Dr. Mergle skvěle zmapoval Harrachov, Dr. Lněničková secesní sklo, atd. Ta porce je fakt ohromná. Jenže páni doktoři josu historici, zkoumají souvislosti, pozadí, výtvarný vývoj atd, a takové t yobyčejně věci, jako mám v rice vázičku a chci vědět kdo a kdy ji udělal, jsou pod jejich rozlišovací schopností. Naprosto to chápu, jejich poslání je jiné.
Co mě ale vadí, že oni mají všechny ty zdroje, vzorové knihy, katalogy, časopisy, ale sedí si na tom jak žába na prameni, tu do článku pustí dvě stránky z výrobní knihy, tu zase třetinu katalogu.
Aby se věc pohnula, je potřeba všechny tyhle archivy zdigitalizovat a také ty digitální zdroje zpřístupnit, tlačím na to 15 let a marně. Tu mě z nějakou drobnou pomoc "pustí" nějakou vzorovou knihu, ale to je fakt prdu. Tak jsem do toho šel sám, nakupuji zdroje, digitalizuji, zevřejňuji, třídím.
Pokud jde o internetový svět, v roce 2017 udělali s velkou slávou tohle:
https://www.czechglasscompetence.cz/
to se tváří jako jakýsi rozcestník, ale je ta toho žalostně málo, sklářských výtvarníků sotva desetina, a protože od roku 2017 na to nikdo moc nesáhnul, je řada odkazů nefunkčních, nebo ty instituce už nefungují, jako třeba Portheimka.
Docela mě to nakrklo, protože tehdy jsem už léta provozoval za svoje www.cs-sklo.cz, tak jsem se ozval, proč je tam v "užitečných odkazech" Jablotron, ketrý ze sklem nemá nic společného, ale na cs-sklo.cz se nějak zapomenulo.
Bylo mi vysvětleno, že to jsou sponzoři, že ten web stál balík, a že cílem je přilákat pozornost k českému sklu, a blablabla.
Tak jsem do toho šlápnul sám. Poslední dva měsíce se mnou jede Jirka, už mi zase poslal asi 100 naskanovaných stran, musím to oříznout, orazítkovat, nahrát...
Že úřady už i v našich zeměpisných šířkách upozorňují na výskyt vlka (Canic lupus) a žádají aby všichni informovali úrady na výskyt problematických jedinců, že v případě ochrany lidí a majetku může být udělena vyjímka z ochrany vlka.
Vypadá to, že ti "zdomácnělí" vlci co si volně chodí do veřejných výkrmen ztrácejí plachost a začínají být problém. Naši předci nejspíš věděli :-)
Ano naši předci věděli. Jen my jsme se už přestali bát. No tak se znovu začnem.
Ale na rozdíl od našich předků jsme skvěle vybaveni k likvidaci vlčí populace. Když se do toho pustíme, tak to bude ráz na ráz. Jen nesmí být naši myslivci tak líní, že se nedokáží vyrovnat ani s přemnoženými divokými prasaty. Přes všechny skvělé zaměřovače raději střílí pytláky u rybníka :D
divokych prasat už jsem viděl mnoho. s vlkem jsem se za těch 10 let co jsou tady potkal jen jednou. myslím že mnohý zdejší myslivec viděl vlka jen v červené karkulce. takže velký lov zatím nehrozí, když si neporadí ani s těmi prasaty.
Ty jsi viděl v přírodě vlka? Toho si važ. Jsem se na ně byl podívat do ZOO a jsou to plachá, tichá a důstojná stvoření. Moc se mi líbili. Také bych ho rád v přírodě viděl, ale na to do ní jezdím moc málo.
Já letos koncem léta narazil na jeho stopy na Vysočině. Docela mě překvapilo, že v té oblasti. Zřejmě nějaký tulák co se dostal hodně daleko od lokalit kde se vlčí smečky zdržují.
Jestli se mi někdy stane nehoda a budu mít skleněný voko, chci tohle...
https://vid.pr0gramm.com/2023/12/27...
Je pěkný, ale moc s ním nepokoukáš. Lepší je to vlastní ať je už skoro jakékoliv. Můžeš na něj vidět už docela blbě, ale stále to stačí abys viděl prostorově a to je docela príma. Jen s ním musíš vidět na stejném místě jako s druhým okem. Když vidíš svět dvojitě, tak jsi občas zmaten. Pak je už lepší i to skleněné oko.
To, že máš obě oči svoje vůbec neznamená, že ti funguje prostorové vidění.
To nahradíš čichem :-)
Prostorové vidění je dvojí. Jedno je to, že vidíš stereoskopicky a jsi schopen posoudit co je ve předu a co je vzadu. Na to potřebuješ dvě funkční oči. Druhé prostorové vidění je schopnost představit si, jak prostorový útvar vypadá z různých malůvek toho útvaru ve dvou dimenzích. Není to o vidění, ale o schopnosti a představivosti mozku.
Nevím proč sem motáš prostorovou představivost, to je něco úplně jiného.
Obě oči funkční prostě nezaručují stereoskopické vidění. Sestra to tak má, dívá se buď jedním okem nebo druhým, ale 3D prostě nevidí, možná to souvisí s tím, že jako malá šilhala, nosila brýle s klapkou na oku a byla s šilhavostí na operaci.
Některým lidem ta triangulace prostě nefunguje. Prá to může způsobovat i různé množství dioptrií na každém oku.
Znal jsem holku, který to kolem dvacítky řekla doktorka, že prostě nevidí prostor. Jelikož s tím vyrostla, tak všechno odhadovala celej život a nepřišlo jí na tom nic divnýho a najednou bomba do systému, že to někdo má i jinak.
Tyhle věci se blbě představujou, když nemáš osobní zkušenost...
A psal jsem někde, že si půjdu jedno vypíchnout, abych ho vyměnil za módní skleněnku??
Doba kdy budou umělý náhrady alespoň přijatelnou plnohodnotnou náhradou za ztracený části těla se sice kvapem blíží, ale furt tam zdaleka nejsme...
Něco co by mohlo zaujmout dálkové cestovatele :-)
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aOxMrEN...
Tak to ve mě vyvolalo nostalgickou vzpomínku. Kde jsou ty doby, kdy telefony měly uživatelsky vyměnitelné baterie a různí druhovýrobci nabízeli alternativy s vyšší kapacitou a k nim speciální záda aby se to tam vešlo.
Před 12 lety sem měl Dell Streak s rozšířenou baterií jako je ve videu
https://www.youtube.com/watch?v=6U7zM91VSgY
Tehdy ještě byly telefony s 5" displejem fakt velké.
Tak jsem to pořád převracel v hlavě, prostě silnička Zelenáč je pro silnější borce, lehčí převody tam už fakt dát nelze.
A pak trápení v kopcích, nad 12% už vodím.
Elektrokolo je fajn, ale těžké, hlavně na převážení vlakem, ale i jinak.
A teď mě koncem února čeká Nice-Montpellier, a i když je to vlastně podél moře, kopečky tam jsou.
Soňa řekla: když ti udělá radost, kup si ho.
Tak mi ho příští týden přivezou. Kolo,coby mělo fungovat jak potřebuji. Jo ale ke všem elektrickým cajkům přibude další,budu nabíjet přehazovačku:-)
https://www.koloshop.cz/Cannondale-Topstone...
Tak se pak schválně pochlub, jak se s tím jezdí. Elektronikou hnaný řazení považuju dosud za nesmyslný ani ne dokonce "luxus", prostě jen komplikovaný řešení a vyrábění problému kde nebyl.
Zkušenost takhle z první ruky bude zajímavá...
Pojedeme do Paříže na nových kolech :)
Takhle, hodně jsem to prověřoval, četl recenze, koukal videa.
Všichni se shodují, že e řazení je přesnější a lepší. Není shoda na tom, jestli se to za ty prachy fakt vyplatí.
Mě si získala ta funkce automatického řazení. Tedy to, že jednou brzdovou pákou řadím nahoru, a druhou dolu. A ten stroj si sám vybere, který tác a který postorek zařadí. Na to jsem fakt zvědavej. Prostě jedeš vlastní kadencí a vlastní m vykonem, ci silou, a ta mrcha by měla umět sama řadit, aby to tak bylo. Ale možná jsem to blbě pochopil.
Jasně, o další kurvítko, co se může podělat, naovíc. Zkusím a povím.
Kdyby měřili tenzometrem sílu šlapání, tak by mohli snadno realizovat úplně automatickou převodovku. Žádné páky bys neobsluhoval. A kdyby k tomu dali motor, tak bys už nemusel ani šlapat. No a taky bys mohl sedět ve fotelu a pouštět si jen obrázek "z cesty" na monitoru. Nepršelo by na tebe, nebyla by ti zima ani horko, nebyl bys od bláta a neunavil by ses. Ideální kolo :D
Budeš se divit, ale přesně tohle slibuje poslední vývojový prvek od Pinionu.
Původně jen výrobce převodovek, implementoval motor a zbytek už je jen o firmware co ovládá to elektronický řazení za tebe na základě senzorů který už stejně má.
Hometrainer nebo jak se tomu nadává už taky existuje a virtuální realita taky. Takže jestli myslíš, že je na to trh, vrhni se do podnikání, teoreticky všechny stavební kameny už exitujou na trhu dostupný :-)
To ne, ale jestli to samo umí nastavovat kombinaci tácu a pastorků. Já zcela jistě řadím jako debil, jedu na velký tác, dokud to ušlápnu, a pak řadím malý. Dva táci a 12 pastorků jistě umí nabídnout mnohem lepší odstupňování než dávam sám, s myšlením tříkolečka našeho mládí.
Pokud jde o ten motor, takový, aby si nemusel šlapat je na e-kole nelegální. Musíš točit nožičkama, ale pokud si za zadek nepověsíš vozejk a nemáš ambici ujet přes 170 cm, fakt se moc namáhat nemusíš, na výlety 60-80 km pohoda i pro netrénovanou Soňu.
Dál, když to hrotíš, musíš trochu zabrat, nic není zadarmo.
Pokud jde o virtuální cestování, to není nic pro mě. Nejedu, abych někam dojel, ale abych i něco viděl, zažil, vypil a sežral :-)
Což to jsem všechno četl taky, jen si popravdě nedovedu představit to "přesnější a lepší řazení".
Co jsem vykoukal na YT, tak korekci na ohnutou patku atp to stejně neumí (nebo dneska už jo?), prostě nastavuješ horní a dolní doraz stejně jako na klasice, jen tomu pak řekneš kolik je mezi tím pastorků a ono se to samo "rozindexuje".
Ale zatím jsem nechytil existenci systému, který by obsluhoval přední i zadní řazení a uživateli to předložil jako jeden box, kde řadí jen nahoru a dolu a o víc se nestará. Což teda neznamená, že to neexistuje, zas tak zblízka ty trendy nesleduju.
No vyzkoušej a poreferuj, jsem zvědavý. Nedovedu si zkrátka představit, v čem by to elektronický řazení mohlo být přínosem proti páčce, kde mám i okamžitou silovou zpětnou vazbu o tom, jak to řazení probíhá. Teda krom ušetřenýho bowdenu či dvou, což dělá celý kolo estetičtějším :-)
Tahle to fakt prej umí, nastavuje se to prý apkou. Uvidím, ale jen tak na tom asi nevyjedu, jestli bude zima.
Ale musel jsem to koupit dřív, než si to Soňa rozmyslí :-)
Naopak to perfektně eliminuje všechny problémy plynoucí z použití lanka.
Plus se to dá nastavit, že to automaticky řadí vpředu i vzadu, takže jezdec mačká jen dolu nahoru, řeší to samo mezipolohy silničních přesmykačů.
Blbost, elektrické řazení má hodně výhod a nutnost jednou za čas nabít baterii je prkotina. Na bajka do terénu bych to nechtěl, ale na silnici bych to bral všema deseti.
Ale lze dát lehčí převody, moc dobře si pamatuju jak jsme to tu rozbírali a ty si do toho nešel.
Ale pokud to radši vyřešíš nákupem novýho kola, tak nic proti.
Všechno jde, samozřejmě, jen bych musel dát jinou přehazovacku a sundat tu Ultegru, a to si to kolo nezaslouží. Dám ho tak jak je vnukovi, jestě mu tam vratím silnicní pedály, taky ultegry a dám mu i botky Jak roste, za rok mu to bude, ne-li dřív.
Nechce se mi mrzačit to kolo, bylo ve své době dost dobré.
Další věc je skutečnost, že je to gravel. Širší gumy, prostor pro blatníky, a rozšířená možnost zavěšení nosičů. Gravel je bezesporu na cestování pohodlnější než silniční kolo.
Nevím jak teď, ale dřív junioři vozili velmi lehké převody, aby si nehuntovali zdraví, naučili se šlapat frekvenčně.
Tvůj Zelenáč má moc těžký převody i na netrénovaného dospěláka, natož na kluka, co na něj sotva doroste. Může se tedy stát, že kolo sice nezmrzačíš, ale vnuka ano.
Ale prd, a není to tvoje starost.
V pravidlech triatlonu to aktuálně mají takhle:
"omezení převodů pro žactvo je max. 6,55m na 1 otáčku kliky o 360°"
Tedy u 15tiletých a mladších se před závodem kontroluje, zda na kole nemůžou zařadit příliš těžký převod.
Při pohledu na kazetu silničních kol mám ovšem pocit, že hlavní problém je absence lehkých převodů.
A nebude to tradiční "problém" sportu, kde se v honbě za vítězstvím nekouká vlevo či vpravo?
Jako Jindrovo příbuzenstvo neznám, ale silně pochybuju, že si někdo při turistickým výletě na kole dobrovolně utrhá šlachy dupáním do těžkýho převodu...
Nemusí si nutně utrhat šlachy. Problém je, že si vybuduje špatné návyky, špatný styl šlapání. Pokud ti přijde nepravděpodobné, že se takhle mladý kluk nebude na kole chovat jako "závodník", asisi nebyl nikdy mladý kluk.
Jelikož jsem se narodil jako stařec, tak to opravdu asi nepochopím.
Jaké jsou prosímtě špatné návyky při šlapání? On existuje nějaký univerzálně platný jediný správný postup jak šlapat? Bože, jaká to hrůza, když jsem byl méně starý, jezdíval jsem na úplně normálním favoritu, kde jsem holt nepoužíval velký tác, protože jsem ho neušlápl, je možné že dodnes šlapu úplně špatně? Neměl bych být už dávno mrtvý nebo alespoň invalida?
Odlož příručky a nech lidi žít člověče...
Šíravník má pravdu. To šlapání má být zejména frekvenční a až druhotně i silové. Pokud se naučíš šlapat silově, tak si dříve nebo později zničíš kolena. Je třeba na to dbát a zejména u mladých lidí je naučit správně šlapat.
Jinak Jindrův problém převodů na Zelenáči je zamozřejmě snadno řešitelný výměnou kazety. Kdyby to zavezl do rozumného servisu, tak mu to vyřeší naprosto uspokojivě a bez poškození závodního charakteru toho kola. Ale on chce evidentně nové super kolo.
ale není, kazeta je tam největší, co se vejde, víc nedá ta přehazovačka a kolo je servisováno u profíků.
Nejsou tam extrémně těžké převody, je to normální kolo. Jen chybí ty převody lehké, horské, což se pozná v kopcích, když je kolo naložené. Kluk závodit na kole nebude a do Alp taky zítra nevyrazí, tak naprosto zbytečná atarost.
Jak říká Sodoma, narodili jsme se jako dědci jinak bychom to dětství na favouších a tříkolečkem odstonali :-)
A co přesně za převody (počty zubů) tam máš, už si to přesně nepamatuju? A kolik je vnukovi a kolik měří?
Já sem ve 12 letech dostal esku, kterou mi po pár měsících ukradli, tak sem jezdil na Favoritovi po tátovi, kde byly kliky 52-48 a čtyřkolečko, počty zubů už si nepamatuju, a ty převody byly do kopce dost naprd. Nechalo se to předělat, daly se kliky 52-42 a dozadu pětikolo s 28z pastorkem, nejlehčí převod 42/28 tedy 1,5 a to mi tehdy přišlo super. Dneska bych potřeboval spíš 28/42.
klukovi je 13 a kousek a má asi 170, ale roste jak z vody, za chvilku mu to kolo možná bude malé.
Počty zubů jsem snad nikdy ani neuměl, původně jsem tam měl drsnější kazetu, vyměnili mi jí za nejlehčí, co se vešla. Pak říkali, že by snad šlo ještě vyměnit kliky, ale že o dva zuby menší tác by mě asi moc nepomohl. Říkal jsem si, což, je to fuk, stejně se nechystám zdolávat hory. Ale když je šance si pořídit kolo, co by mělo vyhovovat mým potřebám na cestování, tak proč ne. Toho Topstona mám v eletrice, ta by nakonec byla dobrá i na jízdu, ale tahat to do vlaku je fakt složitý, zvláště do TGV, tam se musí zdolat schody do vagonu a pak ještě do kupé, tak lehké kolo je výhoda.
Proti tomu na čem jsme jezdili jako kluci bude karbonová silnička pro kluka tak trochu zázrak, a když mu nebude vyhovovat, tak si jí prodá, nedělal bych z toho drama.
A ten tvůj vnuk to tvoje kolo chce, nebo ty chceš, aby tvůj vnuk tvé kolo chtěl?
Já sice vnuk nejsem, ale rozhodně bych se takovému kolu nebránil :-))
Tomu věřím, o tobě je to známo a jsi výkonný cyklista, jak všichni víme:-))
Dnes, dnes si můžu koupit podle toho co vyhovuje. Když mi bylo 13, tehdy jsem sousedovi záviděl jeho nového cesťáka a ještě rok trvalo než byla k sehnání favoritka F10. To by bylo jako by mi někdo nabídnul F1 s osazením Campagnolo
No a co, když dnes chce kluk třeba tretry na běhání nebo něco jiného na jiný sport?
Střelí kolo na bazoši a za stržené peníze koupí sobě tretry na vrh oštěpem dle vlastního uvážení.
To bude muset být hodně asertivní vnouček, aby dokázal prodat dědečkův nevhodný dárek a dědečka přitom nezranit do hloubky duše. Nemyslím si, že by to náctiletý vnuk dokázal.
hlavně by to musel být debilní vnouček. Řešíte fakt píčoviny. To jste tak senilní, že si opravdu nepamatujete, jaká kola byla k dostání před cca pouhýma 30 ti rokama?
Připomenu... Ukrajina, skládačka, pak jakási parodie na cestovní kolo ES-KA vyznačující se silničními převody a "závodní" Favoritka opět se silničními převody (někdy i osmi, když měl člověk čtyřkolečko a dvoutác).
Z vašeho hororového líčení to vypadá, že by se každý, kdo na tom jezdil musel stát kriplem, nebo chcípnout. Tak nějak to ve svém okolí nepozoruju.
Nikoliv, jen ty jsi totálně ustrnul v minulosti, jak ostatně neustále dáváš najevo a nechápeš, že dnešní mládež je jiná s jinými možnostmi, než jsme měli my. Například si mohou koupit kolo úměrné svému vzrůstu a schopnostem. Stačí zajít do krámu a nechat si vybrat někým, kdo tomu rozumí a nelpí na 50 let starých představách z minulého století a úplně jiné doby.
řešíš hovadiny. Když mladej bude chtít jezdit, jezdit bude, tak jako jsme jezdili my. Okolo komína, blbnout. Nevím, že by Jindra psal něco o tom, že se chystá dělat cyklistiku závodně a dobýt vavřínů na Girou, nebo Tour. A když jezdit chtít nebude, mrskne kolem do kůlny... stejně tak, jak by to udělal s jakýmkoli jiným. Tak jako jsme to udělali s dárky, kterými se nás rodiče a prarodiče snažili směrovat někam, kam nám nevonělo, my.
Opět řešíš blbosti. Dědeček se o kolo bojí na cestách, protože je mu proti mysli v půlce Francie shánět kolo jiné, za ukradené. Stejně by se bál o kolo za 5,50.
Kdyby se o kolo bál a byl škrt, uschová si ho do garáže a chodí se k němu ve sváteční dny uspokojovat rozjímáním....
Stačí, když si ty hovadiny a dobrosraní do věcí, do kterých ti nic není přestaneš vymýšlet ty a svými pomýlenými výplody nás tu oblažovat.
Ono to neuvěřitelný umetání cestičky mladým, aby měli vše optimální a stéblo jim přes cestu nebylo přeloženo vede právě ku výrobě takových fracků, kteří potom, co poprvé není po jejich vystřílí školu....
XTONDA - no řekl bych, že moc neprodá. Zelenáč je dobré, ale v podstatě už staré kolo. A zároveň nikoliv tak staré, aby po něm hmátl nějaký sběratel novodobých historických kol (to končí u "klasik" s ocelovým rámem a vnějším vedením bovdenů).... tedy prodej by se realizoval s podstatnou ztrátou a koupí něčeho zcela průměrného, nebo podřadného. Jako kluci jsme ale neuvěřitelně měnili.... i s rizikem pár nafasovaných pohlavků doma následně :)
Michalku, proboha, proč píšeš rovnou o střílení, to je šílený, co z tebe leze.
Žádný umetání cestičky, ani výroba fracků, vnouček se vůbec nemusí dozvědět, že Jindra něco dělal s převody, prostě dostane kolo, které už ty vhodné převody má a hotovo.
Fracka to z něj neudělá, koupit klukovi boty na míru je taky dobrosraní?
Že žiješ mentálně v minulém století neznamená, že tak musí žít každý.
14 mrtvých mladých lidí na fakultě, plus dva mrtvé v Klánovicích nemá na svědomí nevhodně věnované zelené kolo. Stejně jako 8 mrtvých v Uherském Brodě. Na svědomí je má netečná společnost, která jen kouká na to, jak a kdo dostává legálně zbrojní průkaz.
Obě ty masové vraždy byly spáchány legálně drženými zbraněmi. Nikdo si nevšiml, nebo nechtěl všimnout, že u té masové vraždy na fakultě si střelec pořídil zbroják a všechny ty útočné zbraně pár měsíců před činem.
Probuď se, Michale!
Lanna lanna obět zcela pitomně žvaníš o věcech o kterých vůůůbec nic nevíš. Jaké zbraně měl ten týpek útočné? on si ve skutečnosti (mimo civilní verze SA61 což je křáp na slabý náboj na nic) pořídil hodně drahý sportovní speciály. Ony totiž ty sportovná střelecké disciplíny vyžadují násobně lepší přesnost, než vojenské užití.
Michale, od člověka, který je držitelem zbrojního průkazu (dokonce kdysi zbrojního průkazu č. 2 v celé republice), bych čekala zdrženlivost a nervy na uzdě. A zamyšlení nad tím, zda společnost držitelů legálních zbraní dělá vše proto, aby se mezi ně nedostala nebezpečná "škodná".
Místo toho zde předvádíš jen nadávky všem ostatním, osočování, že všichni jsou hloupí a ničemu nerozumí. Jen ty tomu všemu rozumíš.
Moc důvěry v držitelé legálních zbraní a legálních zbrojních průkazů to ve mě nevyvolává.
Bohužel:-((
Jediný správný postup jak šlapat?
Kupodivu existuje :-)
Poslední dobou je to krásně vidět u profíků, ti úplně nejlepší univerzálové, jako je Roglič, Pogačar, Vingegaard, Wiggins a další, mají velmi podobný styl šlapání.
Doby, kdy někdo dokázal vítězit nečistému stylu navzdory, už jsou možná nenávratně ztracené.
Z fyzikálního hlediska je správný styl jasně definován jednoduchou konstrukcí kola, tu prostě neukecáš.
Můžeš samozřejmě zvolit jiný styl, ale nebude tak efektivní.
Špatné návyky při šlapání - mladý muž šlape na darovaném koni do těžkého kopce, na nejlehčí převod, intuitivně, tedy správným stylem.
To ale platí, jen dokud má dost síly, energie.
Na to nejsou potřeba Alpy - i v našich podmínkách, ve druhém, třetím kopci, nevyhnutelně nastává okamžik, kdy mu síly začnou docházet, to se může stát i na čisté rovině.
Na rovině může podřadit, ale v kopci už ten lehčí převod nemá, navíc děda, velký to cyklista, říkal, že to stačí, a tak mladý muž šlape dál, ale je nucen opustit správný styl šlapání. (Nebo jít pěšky)
Čím častěji k takové situaci dojde(změna stylu), tím větší je pravděpodobnost, že o správný, přirozený, intuitivní styl přijde.
Pokud to bude pořádnej kanec, co se nebojí trpět, rád se pohybuje na hraně, nikdo ho nenaučí správně odpočívat, může si časem zafixovat nesprávný, silový styl šlapání, při kterém je vnitřní stabilizační systém nahrazován jinými, méně efektivními svalovými skupinami.
Ne každý mladý muž (ale i starý), když nemůže, tak prostě sleze z kola a dojde to pěšky.
Ale týká se to hlavně mladých kluků, někteří v sobě mají tolik bojovnosti a neústupnosti, že se dokáží odrovnat ještě dřív, než se v cyklistice dožijí ideálního věku a to je situace, před kterou jsem se Jindru pokusil varovat.
https://www.marrko.cz/stabilizace-trupu-m43/
Ano, pokud se hodlá věnovat vrcholovému sportu jako Roglič, Pogačar, Vingegaard, Wiggins a další, rozhodně by měl mít vybavení co nejpřesněji odpovídající svým tělesným možnostem a potřebám, stejně jako odborného poradce se zkušenostmi v cyklistice a ideálně nějakým medicínským povědomím.
Pak má cenu řešit dokonalost šlapacího stylu, když honíš procenta účinnosti a jednotlivé watty.
Dokud se o vrcholovém sportu nebavíme a bude jezdit jako milion dalších turistů "okolo komína", nic z toho co jsi napsal nedává smysl řešit a styl daný prostým pohodlím pro daného jedince je naprosto adekvátní.
Jako se vším v technické praxi i zde platí:
Univerzální řešení neexistuje a co je nejideálnější pro vrcholového profesionála, neocení běžný smrtelník.
Není to vůbec pravda, podle tebe bych měl ocenit co?
Bolavé koleno, zanícenou šlachu?
Nebo mám ocenit o generaci staršího dědka co mi ujede v kopci jen proto, že neumím správně šlapat?
Vy s Jindrou asi dokážete dopředu odhadnout, jak intenzivně se bude v budoucnu věnovat cyklistice váš vnuk, já to nedokážu a tak se mu pokusím dát už v ranném věku solidní základ, návyky, na kterých může stavět v budoucnu.
A vůbec nemusí jezdit závodně, stačí aby se někdy rozhodl, že dojede na kole někam hodně daleko, pokud nebude mít dobrý základ, bude úplně zbytečně trpět, o tom bych ti mohl vyprávět romány :-)
Hele, ty jsi normální trotl.
Absence horských převodů nedělá z karbonové, sedmikilové silničky mučící nástroj, který huntuje dětem zdraví.
Tvoje varovaní si nech pro sebe a svoje vnuky.
Třeba si moje varování tvůj vnuk přečte sám, milý vnuku, co se týče lehčích převodů, od zabedněnýho dědka řešení nečekej.
Nemáš prachy abys převody překopal, nebo bys ho rád prodal a koupil jiné?
Bojíš se, že z toho dědka klepne?
Řešení je prosté, po rovině jezdi na malou placku a pokud ti dojdou síly v kopci, rozhodně nelámej ty těžký převody přes koleno.
Raději jdi pěšky, nebo si zavolej odvoz.
Dědkovi to neříkej a budeš mít klid.
Hlavně, prosím, na cyklistiku nezanevři, je to krásný sport a nemůže za to.
Při své posedlosti výkonem samozřejmě neoceníš nic jiného, nebádej nad tím.
Mladší generaci máš poskytovat možnosti (dle svých možností případně ochoty) a ne jí lajnovat život na základě svých...zkušeností.
Ne každý kdo kdy sednul na kolo "erární velikosti a výbavy" bez osobního trenéra je chromý na nohy.
Ale dobrá rada zkušeného trenéra jak má kolo vypadat a jak na něm jezdit je hodně cenná a pouhým vlastním, byť soustavným ježděním se nikdo sám nedopracuje dobrému a málo bolestnému výkonu :-)
Novoroční poselství milého pacienta už zaznělo:
Zatímco já si budu šlapet na lehoučkých převodech, je mi fuk, jestli se z mého vnuka stane mrzák...
O to v tom celém šlo :-)
Tak určitě - pokud by Jindra (dle svých možností případně ochoty) nechal za pár kaček Zelenáče upravit tak, aby bylo vhodné pro kluka v pubertálním věku, možnosti by tomu klukovi neposkytl a navíc by mu bezohledně nalajnoval život na základě svých zkušeností.
Přece nikdo nechce, aby tu Ultegru zahodil. Může ji ke kolu přidat, v krabici, až kluk zesílí, kolo dát do původního stavu, buď na něm bude jezdit dál ten kluk, nebo ho Jindra pověsí na zeď na památku, prodá se, cokoliv.
Ještě, že tvé poučky nečetli Krista a Blanka Battaglia .. jinak by je nikdy nenapadlo na kole s torpedem project Alpy a Krista by neujel 935 000 km a Ota Pavel by nenapsal jednu úžasnou povídku.
To, že někdo něco udělal, ale vůbec neznamená, že to bylo optimální a že by to nemohlo být snadnější a méně namáhavé.
To máš samozřejmě pravdu, ale ber v potaz, že ty špičkové postupy, materiály, technologie a techniky se využívají právě při těch špičkových aplikacích.
V míře přiměřené přecházejí i do běžných aplikací, ve všech oborech.
No mohli méně namáhavě sedět doma na prdeli.. protože jaksi nic lepšího, než to torpedo volnoběžka neexistovalo. Tehdejší pokusy o měniče převodů se nejlépe vyjímají v muzeu kuriosit.
Ti dva měli šlachy z ocele. Kolik bylo podobných, kteří skončili se zánětem šlach a s cyklistikou?
skoro nikdo. Tehdy bylo kolo běžný dopravní prostředek chudších vrstev.
Ono se tenkrát také nesnažili všechno vyšlápnout, ale když to nešlo, prošli se...
Svatá pravda. To jen my kluci jsme na vršku kopce z těch kol padali i s kolem, poněvadž nohu s kufrem jsme z klipsny nevytáhli, to kolo už nejelo a my jme byli úplně vyflusnutí. Ale vyjeli jsme to! Starší lidé už mají rozum.
když si představím ty generace cyklistů, co si vystačili s jediným převodem a vše dělali špatně, divím se, že do dnešních časů se nějací cyklisté zachovali.
Zapomněl jsi zmínit, jaký byl u "těch generací cyklistů", co si vystačili s jediným převodem, průměrný věk a pokud se dožili šedesátky, v jakém stavu byli?
...a viníkem byla špatná technika šlapání způsobená nevyhovujícím převodováním...
Se divím, že tu mezi námi nepobíhají neandrtálci, před vynálezem bicyklu, repektive kola jako takového, musel být život naprostá selanka a lidi prakticky nesmrtelný...
tak třeba:
Christian svobodný pán von Battaglia (7. prosince 1914 Bratronice u Blatné - 24. srpna 1991 Strakonice)
Josef Kohout (10.června 1863– 1.dubna 1946)
náš současník a propagátor jízdy na staých jednorychlostních kolech, legenda l´Eroiky Luciano Berruti (Cosseria, 25 novembre 1943 – Colle del Melogno, 14 agosto 2017).
Obvykle se výkonní cyklisté na těch starých plečkách dožívají výrazně vyššího, než ve své době průměrného věku.
Přičemž Krista umřel cestou domů na kole ze závodu na kole, kam na kole dojel, Luciano dopadl podobně.
Už to psal Brahma, vyskytují se lidé s výjimečnými geny, schopnostmi, talentem, předpoklady, ale jak to tak bývá, jsou jich zhruba ta obligátní 4%.
Jenže ty se stáří vnuka pana Jindřicha nedožiješ, Jindra taky ne.
Ale oba víte, že vydrží to samé co Battaglia, Kohout, Berruti?
No tak potom ano, proč si lámat hlavu s úpravou převodů, když tohle všechno víte.
Vrazit puberťákovi do ruky kolo který už nepotřebuju je mnohem jednodušší, než pro něj mít připravenou variantu B a C, jako to dělá Jindra vždycky, když se stará jen sám o sebe.
...ááá už jsme u toho...
Jindra je sobecký hajzl, protože...
Tentokrát proto, že někomu věnuje něco, co používal, ale už dál nebude, ačkoliv to nebude danému jedinci "na míru".
Ty seš fakt malej člověk...
Ne, tak to není. Jindra jen nedomyslel všechny souvislosti. Má na to názor nás všech, co jsme se naučili jezdit na kolech, která nám nebyla ani náhodou a jezdili jsme na nich proti vší logice a uměřenosti. Pro nás by takový Zelenáč byl manou z nebe a ještě dosud bychom z něho byli u vytržení. Málo z nás si ho koupí i na stará kolena, poněvadž už dobře víme, že je to kolo pro nás vlastně nevhodné. Jindra není blbec a jistě se nad dárkem znovu zamyslí, tentokrát i z jiného pohledu.
On si dokonce i Jindra vlastně koupil blbě a nikdy mu moc nevyhovovalo. Měl prachy a levněji koupil úžasné kolo, aniž by nad ním zas tak moc přemýšlel. No a tady všichni ze Zelenáče padali na zadek a to mu vlastně také vyhovovalo. Pro většinu lidí je potřeba, aby to kolo jezdilo, řadilo a nebylo moc těžké. Jaké nápisy jsou na přehazovačce a přesmykači je záležitost závodníků a snobů.
Ale no tak, co kdybys mluvil jen za sebe? Já na prdel nepadám.
Dobře, tak tedy ty nikoliv, spokojenost?
Mně osobně se Zelenáč líbí. Neuvědomil jsem si stejně jako Jindra problém převodů, které jsou určené pro jinou skupinu cyklistů.
Zase ten problém to je, jen když je stoupání nad 11% a kolo je naložené a zase jen pro mě.
Znovu, už snad podesáté opakuji, že to kolo nemá těžké převody, ale docela normální, jako všechna kola. Chybí mu převody vysloveně horské.
Obejel jsem s ním Evropu, přejel Pyreneje, a vystrkal ho i na Mont Ventoux. To kolo mám rád a proto ho dám Klukovi, který rajtuje nějakou starou šunku protože vím, že bude v pihodě
Hejt, který tu pacient vyklenul je vážně srandovní, protože i kdyby to neříkal dědkům,kteří v mládí jezdívali na tom co bylo, byla by to totální pitomost,ale takhle, ze sebe dělá grandiozního vola, a divím se, že mu to žereš. Prostě to kolo NEMÁ jen těžké převody.
Pacient není argument.
Hejt z toho tradičně děláš ty, nejsi ochoten se mnou slušně diskutovat.
Desetkrát jsi zopakoval, že kolo nemá těžké převody, NEMÁ, ale doteď ses nenamáhal zjistit počty zubů na tom kole.
Ty, chromej, vyžranej dědek, jsi za těch třináct let, co je kluk na světě, jen za svoje kola utratil zhruba půl miliónu.
Že kluk dneska rajtuje nějakou šunku se vůbec nemělo stát, když má tak úžasně schopného dědečka.
Hlavně, že máš nejlepší databázi skla na světě ty paciente.
Kdyby to kolo mělo pro tebe odpovídající převody, tak bys na něm jezdil a nezbavoval se ho. Nikdy to odpovídající převody pro tebe nemělo. Kopečky jsou všude a závodní nohy jsi nikdy neměl.
Když jsem se přestěhoval z Vršovic do Horní Krče (pro nepražáky to je jeden z nejvyšších vrcholů Prahy), tak jsem na svém kole asi 2 roky laboroval s převody, poněvadž mne nebavilo na konci výletu zoufale bojovat s kopcem domů. Byla to obyčejná Eska vybavená po staru silničními převody. Tak se to prostě dříve dělalo ala závodní převody. Pokud máš kolo, které má pro tebe převody jen na rovinu, tak má v Česku pro tebe blbé převody. A je úplně jedno, jaký úžasný nápis na těch převodech máš napsaný. Ten nápis tě do kopce nevystrká :D
Hlavně považuji za zavádějící pojmy jako "silniční" a "horské" převody. To, co vyhovuje závodníkovi v horách může být pro mě ideální do rovin. Převody jsou těžké nebo lehké (a vše mezi tím). Kolo si musíš osadit podle své potřeby, chceš-li na tom jezdit, ne podle toho, co frčí u plotku na zahrádce ;-)
Na tom není nic zavádějícího, ze specifikací majoritních výrobců Shimano a Sram lze jasně vyčíst jaké rozsahy převodů jsou bez bastlení dostupné na silničních, gravel a horských sadách.
Samozřejmě to nevylučuje, že jsou lidi, co ty silniční převody na silnicích v kopcovité krajině neušlapou a ti si pak případně nabastlí horské komponenty na silničku nebo prostě jezdí na horském kole.
Jsem si nikdy nevšiml, jak dokážeš být iracionální, ty seš fakt velkej člověk.
Duchem :-)
Že je Jindra sobecký hajzl jsem napsal kdy?
Ale vlastně máš pravdu, od normálního chlapa bych očekával, že za informaci o nevhodných převodech slušně poděkuje.
Případně si tu informaci může ověřit u jiného zdroje, jestli mi nevěří.
Nebo může na rovinu napsat že na svýho vnuka kašle, ať si s tím poradí sám, že na něj nemá čas ani náladu... ale že se snažíte dělat vola země, je prostě úchylné.
Už samotná informace, že ve 13 letech má ten kluk 170cm mnohé napovídá, překotný růst z něj činí fyzicky velmi zranitelného jedince, já být na místě pana Jindřicha, budu sprostý spíš na tebe a na Michalka, za to vaše tmářství.
kdyby sis ty mudrlante zase necintal triko... ten kluk je průměrné výšky pro svůj věk a současnou generaci
Tohle vypadlo myslím loni z výzkumů na Masarykově universitě:
Průměrná výška 13ti letých dívek byla 162,85 cm se směrodatnou odchylkou 7,06 cm. Všechny výšky dívek se pohybovaly mezi 142 a 186 cm. Chlapci měřili 141 – 196,5 cm, kde průměrná výška byla 164,82 cm se směrodatnou odchylkou 8,82 cm.
Vidíš to a mně přišlo, že na třináct let je 170cm nějak moc, sem se splet, sorry.
ne, ty ses nespletl, kreatura nemocná, ty vysíráš. :-)
Teď jsem se zrovna dočetl, že žáci mají závodní převody omezené na 52x18, kadeti(15-16 let) na 52x16.
Ale že v kopcích nikdo vhodnou volbu převodů neřeší(na závodech).
A taky, že omezené převody nejsou všemocné, čili nejsou 100% zárukou správného, frekvenčního šlapání.
Mnohem důležitější je správné vedení trenéra a je lepší s tím začít už v ranném věku.
Takže asi takhle to je, tvůj vnouček doteď rajtoval na nějaké šunce bez odborného vedení. Pokud není talent od Boha, na těžké převody už si pravděpodobně zvykl a bylo by velmi obtížné ty návyky změnit.
Takže, ve své ctěné zabedněnosti, máš vlastně pravdu, vyprdnout se na něj byla dobrá volba.
Díky tomu teď nemusíš řešit lehčí převody, nejspíš by to byla zbytečná práce.
To mají omezený převody počtem zubů a neřeší se průměr kola? U dospělých budiž, tam se asi dá čekat standardní průměr, ale u dětí?
To mi teda definice z triatlonových pravidel = ujeté metry na jednu otáčku klik, příjde mnohem jednoznačnější. Ale u UCI se nedivím ničemu... :-)
ono na závodní silničce máš 27" galusku a basta fidli. max pro časovku 26" vpředu, ale nevím jestli to teda od doby Abdužaparova nezakázali..
Jakože i 10ti letá děcka (nebo od kolika je nechají závodit) už jezdí na 27" ???
Není řeč o dospělých, ty stejně žádný limit na převody nemají, ale o dětech, kde by mi menší průměr kol smysl dával a při definici převodu počtem zubů by menší průměr (zadního) kola byl zásadní handicap...
Zas tak jsem to nestudoval, třeba jsou to staré údaje, pro ilustraci to ale stačí.
Jindra tvrdí, že kazeta, co začíná 11z nemá moc těžké převody, nejspíš tam má 53z převodník.. Samozřejmě, ta kazeta má i lehčí převody, ale, už jsme se o tom bavili, jistější je, když tam nejsou vůbec, ty těžké převody, aby to nelákalo.
A to se bavíme o závodním módu a ne o tréninku, nácviku, tam děcka trenér nejspíš tlačí ještě do lehčích.
Někde jsem kdysi dokonce četl, že i s jízdou ze sedla do kopca, by se mělo u mladých začínat velmi opatrně, je to pohyb velmi náročný, že by si nejdřív měli důkladně zafixovat správný styl v sedle.
Irituje mě na tom, že se tu Jindra pravidelně vysmívá ženským, když ujedou "poctivých třicet" kilometrů, ale že mají málo najeto kvůli "babičkování" pro něj vůbec není argument.
Teď si koupil nového gravela s lehčími převody a neví co se starým kolem, tak najednou zjistil, že jeho jediný, třináctiletý vnuk, rajtuje na šunce. Ale důrazně odmítá variantu, že by kuli němu na Zelenáčovi překopal převody, a ještě se s tím, jak je jeho zvykem, pochlubí ve špatném tématu, tohle patří do tématu "Pochlubme se, jak jsme blbí".
Co jsem vteřinku googlil, tak zřejmě i UCI má omezení definované v metrech ujetých na otáčku klik, ale oproti triatlonu mají několik podkategorií podle věku, takže na počty zubů to už zřejmě někdo přepočítal pro obvyklý průměr kola.
Já bych jako základ viděl mít na kole k dispozici rozumně lehké převody, aby šlo do kopce bez újmy jezdit. Bránit někomu v používání těžkých převodů nevím. Já bych stejně vždy preferoval osvětu před zákazy, byť na závodech to takhle prostě mají.
Zbytek vaší války nebudu radši komentovat. :-)
Osvěta samozřejmě ano, ale jak praví Kamasútra, ve víru vášně, poučky se zapomenou.
Oni snad ty těžké převody blokují i proto, aby mladí blbci nezávodili i ve sjezdech, kuli bezpečí.
Co se týče lehkých převodů pro jízdu do kopce si myslím, že s 42z převodníkem to u takhle mladýho člověka, alespoň zpočátku, bez horské kazety nejde a to právě znamená vyměnit zadní přehazovačku a kazetu.
Nebo tam dát alespoň kliky kompakty 50-34z, to by bylo určitě elegantnější a jednodušší na instalaci, já třeba koupil na bazaru Ultegru za necelý dva tisíce, ale to nejde, protože až by kluk vyrost, vystřílel by fakultu :-/
Jsi s tím vnukem nějak příbuzný (táta, strýc ...)? Prosil tě někdo o radu?
Tedy méně by v tvém případě znamenalo více
Snad sis nemyslel, že to píšu kuli jednomu zabedněnýmu dědkovi?
Čtou to i jiný lidi.
I kdyby nečetli, dalo se o tom diskutovat věcně, bez nadávek, pacientů, bez střílení.
Je vskutku fascinující, co dokážete vyfabulovat kuli takový blbosti, ó jaká hrůza, upozornil jsem dědka na nevhodné převody, ale nejsem z příbuzenstva!
Je to skandál!
Nevim a nechce se mi hledat na jakých kolech jezdili ostatní, ale vím zcela jistě, že Christian Battaglia měl běžné silniční kolo s s přehazovačkou a přesmykem. Tedy od doby kdy se kola tím osazovala, nějak už od roku 35.
Bez takového kola by byl bez šance dosáhnout toho co dosáhl.
Kohoutovi synové dojeli na tátově kole za dva dny do Vídně. Kolo Kohout přehazovačku ani výměnný zadní pastorek nemělo.
Jasně, že se na takovém, kole dá jezdit a ledaskam dojet, také jsem na něm nějaké kilometry odjel, ale to neznamená, že to je dobré řešení a dobrý nápad, když existuje snadno dostupné něco lepšího a méně namáhavého.
Nikdo totiž nepopírá, že jízda s jedním převodem nemůže být přínosná, i pro mladýho kluka.
Ale jen občas, jako doplňková aktivita.
S jedním převodem se jezdí i na dráze a lezou z toho cyklisti se skvostným stylem, co pak uspějí i na silnici, ale v podstatě je to jízda po rovině a převod i zátěž jsou zvolené tak, aby neublížily.
Ano, to u kolové také, ale to už si úplně někde jinde než je
Pro trénink správného šlapání je prý velmi užitečný furtošlap. Nevím, já si na tom nedovedu jízdu ani představit, ani nevím, na jakém terénu se to má případně použít, jen jsem to kdesi na cyklofóru přečetla. Nejezdí na furtošlapu i dráhaři?
Ano, jezdí. Dráhová kola mají stálý pevný převod, a nemají brzdy. Proto závodníci po projetí cílem stále "kmihají" jak pominutí, protože nemají jinou možnost, než pomalu snižovat kadenci na rychlost, kdy ho někdo z podpůrného týmu odchytí a pomůže mu s kola slézt.
Festka je pro trénink správného šlapání skvělá v tom, že můžeš tlačit na pedál už od dolní úvratě, když se pohybuje nahoru, když tam máš cvrčka, učí se to mnohem obtížněji.
Nerozumím. Když chceš šlapat kruhově, tak ti v tom cvček přece nebrání. Pokud máš šlapky v záběru, tak o cvrčkovi ani nevíš.
Můžu se pokusit vysvětlit, ale za prvé v tom pořád ještě krapet tápu, za druhé mám obavy, že to dopadne jako s těmi převody a budu za debila :-)
S rozumnými odpovědmi tu za debila nejsi. Za debila jsi, když jen stále na někoho útočíš, což ti jde moc dobře. Mýliti se je lidské, býti agresorem je nepopulární.
Jestli máš na mysli příspěvek, ve kterém jsem Jindru upozornil na riziko těžkých převodů, tak ten útočný nebyl.
Jak se to vyvíjelo dál, a kdo začal být útočný, si můžeš pročíst znovu.
https://www.nakole.cz/diskuse/30563-co-vas...
Cvrček Ti v kruhovém šlapání skutečně nebrání, ale také nepomůže. Když se rozhodneš nešlapat, zůstanou nohy v určité poloze. To Ti stálý převod nedovolí. Prostě Tvé nohy žene setrvačností, a (nyní už budu odhadovat), svalová paměť způsobí, že se i v těch úsecích, kdy jsi se v kruhovém šlapání flákal, časem zlepšíš. Jsou rehabilitační přístroje, které Ti po upnutí do "pedálů", jen točí nohama, a i jen tím Ti ty nohy naučí šlapat a posilují je.
Jsem si to zkoušel na velodromu Na Třebešíně. Půjčili mi dráhové kolo ale šlapal jsem na nášlapech v Prestige. Jelo to náramně, pak jsem si chtěl lehce ulevit a přestal jsem šlapat. Okamžitě přišlo mohutné kopnutí, nohy to shodilo z pedálů a nahodit šly až po jednom až dvou okruzích, až se to kolo zpomalilo. Tak se to opakovalo asi třikrát. Ale zážitek to byl parádni :)
Teď nevím, jak to napsat, abys se necítil, jak dále píšeš, "jako debil." Jedná se jen o terminologii. Od dolní úvratě nemůžeš na pedál tlačit. Z ní ho táhneš. Myslím, že už jsem Ti kdysi doporučoval stránky KPO. Pokud ještě existují, mohl bys tam dohledat poradnu doktora, který zároveň i jezdil na kole, a kruhové šlapání, a vůbec věci okolo cyklistiky, tam v "dotazech" fundovaně vysvětloval. Na pedál bys měl "působit" v co nejdelší části kruhu, jen v úseku asi dvaceti stupňů, se nezvedá.
Kohoutovi jeli do Vídně nikoliv na tátově kole, ale na kolech, která jim táta vykoval podle kola jejich vychovatele. Jednalo se o kola vysoká... která tedy řetězu ani převodu nemaje. 54" a větší kolo se roztáčí klikama napřímo.
Pan Kohout po dojezdu sežral celou husu a zapil ji cca 50 kusy Plzně. Účet dodnes k vidění v pražském klubu velocipedistickém.
Aha, tak vysoká kola, to je extra zvláštní kategorie kol, hrozný masochismus :-)
Párkrát do roka vidím někoho na tom jet. Sedí vysoko a vidí daleko, ale vůbec mu to nezávidím :-)
Nic lepšího tehdy nebylo. A dodnes se na tom jezdí mistrovství světa.. koukal jsem, jak to švihají, masakr.
Mimochodem, jedny z prvních dopravních značek pro cyklisty varovaly před svahy.. Nikoli tedy kvůli stoupání (to šli stejně pěšky), ale klesání. Neb první stroje neměly brzdy (ani první bezpečníky) a brzdilo se protitlakem na kliky, nebo na "ševce" (tedy polovičním sestoupením z kola dozadu na špačka a přiložením podrážky druhé boty na obruč). Přední brzda na vysokém kole slouží pouze k elegantnímu sestoupení dopředu, a nebo k rozbití si huby při přeletu řidítek .... tak se chodilo nejen do kopců, ale i Z kopců :)
Zimovčák údajně nějakou brzdu v horských etapách používal.
Nejspíš tu zadní. Ta přední se použít skoro nedá.
Jj, máš pravdu, pan Zimovčák má moderní bovdenovou nebo snad i hydraulickou brzdu na zadní malé kolo.
Nemá, mýlil jsem se i já.. koukl jsem na obrázky a ten cvok má čelisťovku na přední vysoké kolo :)
tady je vidět jeho šílený styl brždění na ševce :)
https://www.blanik.net/na-kole-detem
Kolo, které vyrobil otec a dal je synovi, není otcovo kolo? Zejména, když ten otec byl v Praze jedinným takovým výrobcem. Zejména musíš odporovat, že? Máš to blbý, taková divná duševní úchylka. Jen aby ti kvůli propukající duševní nemoci nesebrali ten tvůj zbrojní průkaz č.1. Teď na to jsou hákliví. Čím bys pak chránil pražské parníky před piráty?
Není.
Sice nejsem jazykozpytec, ale něco málo jsem přečetl.
Kolo které otec vyrobil synovi specificky pro něj, nikdy na něm sám nejezdil, velikostně mu nebylo atd atd je tak maximálně "kolo od otce", pokud potřebuješ řešit lingvistiku.
Je to stejné, jako když mu ho dneska koupíš v krámě; ani tobě teď ani tehdy tomu otci to kolo vlastně nikdy nepatřilo, bylo od začátku zamýšleno pro někoho jiného.
"otcovo kolo" to bude v případě, že na něm tatík bude jezdit a syn ho jednoho dne nějakým způsobem "zdědí", ať už v pravém slova smyslu, nebo nějakým darem. Bylo to otcovo vlastní kolo na kterém drandil, odpovídalo jeho potřebám a tys ho prostě podědil a dělej s ním co uznáš za vhodný.
Když budeš v tom rozvoji pokračovat, možná zabředneš až do začátku Cimrmanovy hry Vítr z hor. :-))
Sorry, je to Hodina pravdy. Ta staroba. :-(
Karla: "Ta záhadná postava tam dole v zahradě, to jsem byla já, Tomáši.”
Tomáš: "Ty, Karlo? Myslel jsem, že to byla Hedvika.”
Karla: "Kdepak, Tomáši. V té době Hedvika právě rodila tvé dítě.”
Tomáš: "Mé dítě? Myslel jsem, že je to Karlovo dítě.”
Karla: "Karel Hedviku vůbec neznal.”
Tomáš: "Ale jestli Hedvika rodila mé dítě, pak ty, Karlo, jsi...”
Karla: "Ano, Tomáši. Jsem tvá sestra.”
Tomáš: "To není možné!”
(Na scénu vejde Tomášův otec, Tomášova matka, švagr a teta.)
Otec: "Má pravdu, Tomáši.”
Tomáš: "Nemohu tomu uvěřit, vždyť tys mi, švagře, říkal..."
Švagr: "Nejsem tvůj švagr.”
Tomáš: "Ne?"
Švagr: "Jsem tvůj bratranec.”
Tomáš: "To ovšem mění celou situaci.”
Teta: "Ne tak docela. Já totiž nejsem tvá teta."
Tomáš: "Ty nejsi má teta, tetičko?"
Teta: "Ne. Jsem tvoje vzdálená snacha.”
Tomáš: "Ale v tom případě jsem tě obelhal, tatínku.”
Otec: "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn.”
Tomáš: "A maminka?"
Otec: "To je babička z otcovy strany.”
Tomáš: "To je hrozné. Jsem tedy úplný sirotek. Ale nevadí. Hlavně, že jsem konečně poznal pravdu!”
stačí, když nebudeš psát nepravdy a nebo polopravdy a nebudu tě muset opravovat.
Chudáčku, ty mne prostě opravovat musíš a musíš a musíš. Začínám mít strach o ten tvůj průkaz č.1, nebo až 2...
Nemusíš, protože o ZP nic nevíš. Jinak bys věděl, že po skončení doby platnosti se žádá o nový, s novým číslem...
No když si vzpomenu na své mládí, tak na favoritu se čtyřkolečkem jsem měl 90% času zařazený nejtěžší převod, protože jsem logicky chtěl jezdit rychle... :-)
Že není nejlepší strategie rvát všechno silou, jsem se dozvěděl mnohem později a reálná změna přišla až s pořízením lehokola.
Každopádně hlavní problém silniční kazety bych viděl v tom, že tam rozumné převody pro jízdu do kopce moc nebývají a jezdec je postaven před volbu buď investovat do výměny nebo si zvyknout...
U těch závodů je sice princip podobný, ale spočívá v tom, že když chce děcko jet rychle po rovině (stačit ostatním), absence ultratěžkých převodů ho donutí jet frekvenčně, nikoliv silově.
Tak jsem byl holt asi divnej já...
Já jsem půlku převodů prakticky nepoužíval, protože jsem byl záhy strhanej jak vůl a přišlo mi to neefektivní (už jako malej jsem byl zjevně línej a chtěl dojet do cíle s minimální námahou :-D )
Absenci stoupacích převodů můžu jen potvrdit, kdybych tehdy věděl víc (a měl možnost to vůbec ovlivnit) převodování bych zkrátil.
Ale to holt až na základě zkušenosti...
Jo, lidi jsou různí. :-)
Já k lehkým (rozumným) převodům musel dospět. V dětství mi jako machrovina přišlo vyjet kopec na nejmenší pastorek, zatímco řadit na lehčí by mi přišlo jako slabost. Že tím neprospívám sobě ani řetězu, jsem netušil...
Holt když dítěti řeknou, že na malý pastorek jede kolo rychle a na velký pomalu, což není lež, jen velké zjednodušení...tak se nemůžeš divit, když bude jezdit převážně na nejtěžší převod... nakonec jezdí tak i dost dospělých...
Takže asi dobře, že tehdejší kolo mělo těch převodů jen pár (tehdy myslím nějaká Liberta, protože Favorit přišel až později).
Prostě to koli je silnička osazená sadou Ultegra. Stačí si malinko přečíst, jakou kazetu Ultegra zvládá. Je to kolo prostě silniční, na kterém ae nevozí brašny a v kopcích jezdec stojí.
Na cykloturistiku není určené. Brašny vyřešila sada Tailfin, ale další celkem velkou nevýhodu vyřešit nelze. To jsou blatníky. Mezi plášt a blatníkem je mezera 2 mm, stačí trocha bláta, a už dře plášť o blatník. A stezky pro kola býclvají často i cestami pro zemědělské stroje.
Všechno se dá nějak nakonec zvládnout, najel jsem na tom taky dost tisíc kiláků, ale proč se trápit, když existuje lepší řešení?
Směšuješ dvě věci, které s sebou vůbec nesouvisí. Jednou je typ kola. Silnička je kolo navržené tak, aby co nejlépe jelo na silnici. Druhou věcí je síla "motoru", který to žene, a podle toho prostě musíš dát vhodné převody.
Mám obavu, že sis místo silničky s nevhodnými převody koupil kolo, sice s vhodnějšími převody, ale neurčené pro nejefektivnější jízdu po silnici ;-) Ale na to si asi musí každý přijít sám.
Já se snažím volit variantu stroje určeného pro silnici s převodováním vhodným pro mě. S tím jsem na silnici spokojená ;-)
Obavu máš zbytečně. On gravel nejede o moc hůř něž silnička, ale má pohodlnější geo a dají se na něj dál brašny a širší pláště.
Jindra totiž kolo používá na cestování, ne na závodění.
Tak to se říká i o horákách, že jedou po silnici jak vítr ;-) Určitě tu rychlost na tom vyvinout jde, ale na dvoustým kilometru je i ta zbytečná desetina wattu cítit, ne že ne...
No, dvě stě mi už asi nehrozí, 170, Norimberk-Heibronn asi bude nejdelší, jinak do 150 :-(
Ono o dost energie tě připraví třeba i bláto, co dti drhne mezi blatníkem a kolem, a jízda na rozhadrované silnici na uzounkých pláštích taky není nic moc.
Gravel je myslím kolo vhodné na způsob, jakým cestuji. Ostatně to elektro co mám je taky gravel. Před lety, když jsem Zelenáče pořizoval, gravely nebyly, tak jsem neměl moc na výběr.
Myslím si, že nejvíc co bere energii je zbytečná váha co vezu na nosiči. Tam jsou rezervy, mít to skutečně dobře promyšlené. A zase, najaře jsem šetřil váhu, a pak cestou dokupoval teplé hadry. Najít optimum je někdy náročné.
Nebo taková voda. Každý litr navíc je znát.A když ti voda dojde taky je to naprd. A na palici pak je moknout a mít navíc žízeň :-)
Na takové kolo také nosiče vůbec nepatří :-)
Tailfin to vyřešil celkem uspokojivě
https://www.tailfin.cc/shop/
Ale na blatník tam fakt není moc místa. Prostě kolo určené k jiným účelům.
Dělá se ledacos, třeba i nosiče na Lamborghini, ale na převážení kol bych si přece jen pořídil jiné auto :-)
Máš nedostatek představivosti člověče :-D
https://vid.pr0gramm.com/2023/12/30...
Nic nového, Berouskové už před mnoha lety tahali i tři vozy s autíčky a labutěmi
Oni na těch silničkách jezdí i ty dlouhé štreky, kdy potřebují mít s sebou malinko víc věcí.
jsou různé, dost škaredé, brašny na sedlovku. Tailfin pak přišel s tím karbonovým nosičem na dvě superlehké brašny, a po pár letech to vylepšil i o možnost dát na vrch třetí brašnu.
Ono to bylo dost protivné pro každou pitomost rozbalovat ty postranní brašny, ale taky jsem to přežil.
Ten gravel by měl umožnit namontovat už normální nosič, ale pro nejbližší výlet na to kolo pověsím ty ze Zelenáče, protože pojedu dlouho vlakem a budu kolo nosit. Menší zavazadlo jsou výhodou, nemůžeš si zapakovat tolik hovadin s sebou.
Je ale pravda, že ti bikepacking lidickové se blatníky nezdržují, to já jsem cimprlich, bláto nežeru.
Tady jsou obě verze nosiče,brašny mám furt stejný, trochu jsem je ale musel už sešroubovat a vyspravit závěsy, z těch plastovejch pacel se šrouby časem vytrhali.
Oni vozí ty bikepackingové brašny v rámu a za sedlovkou nejen kvůli tomu, že nemají kam přichytit nosič, ale hlavně kvůli odporu vzduchu.
Řekl bych, že v okamžiku kdy na kolo začneš navěšovat brašny je aerodynamika první, co letí z okna...
Možná druhý, záleží pokud jsi investoval do titanových šroubů držících převodník kvůli úspoře hmotnosti...
Dost by mne zajímal ten rozdíl v aerodynamice, když místo těch ošklivých pytlů povezu dvě boční Ortliebky, částečně jsou vlastně ukryté za nohama, jsou mnohem praktičtější, mají níž těžiště, ti tři kluci co dojeli na Gibraltar mě o přínosu bikepackingu moc nepřesvědčili, přestože tvrdili, že jim v tom větru ušetřil spoustu energie.
Na to, že jeli ve třech, měli fakt super lehká kola s rychlými plášti a mohli si ve větru pomáhat, byli na můj vkus moc orvaní.
Oni jeli průměrně 150km denně a docela v teple. Já se té jejich orvanosti nedivím.
Zda si pomáhali a jeli v háku se z toho videa nepozná. Ale myslím si, že ten pytel za zadkem má podstatně menší odpor než dvě široké Ortliebky po stranách. Ovšem ty Ortliebky jsou na cestě mnohem přístupnější , pohodlnější pro balení a objemnější.
Oni to taky nejeli jako turistickou cestu, ale byl to sportovní závod s časem, takže tomu odpovídalo i to na čem a s jakým vybavením jeli.
Já se divím, vzhledem k věku, v r. 2017 jsem jel do španělska s extrawheelem, tedy dvoje boční Ortliebky za sebou, proti mi foukalo od Prahy až k rybníku, kousek za Valence mi vítr dokonce schodil kolo, vopřený vo kandelábr, celý to vážilo hodně přes 40kilo, vyjel jsem s tím, na Ventoux, teda vorvanej jsem byl příšerně, ale jezdil jsem zhruba ty samý kilometry, co oni. Zezačátku chápu, že je to nezvyk, ale čekal jsem, že nakonec dokážou po cestě zregenerovat a až se jim oteplí, budou dávat tyhle nájezdy mnohem víc v pohodě.
Jestli je myšleno toto,
https://www.youtube.com/watch?v=LEYs1LRKruM
tak to určitě nebyl závod
Náročnost taky závisí nejen na délce, ale i na převýšení a terénu.
Bikepackingové závody jako okolo republiky se jezdí úplně jiným tempem, vítěz 427 km za den.
Tady máš jejich denní nájezdy a trasy:
Etapa: https://mapy.cz/s/funurobolu 183,7Km ↑1548m
Etapa: https://mapy.cz/s/pofemetejo 164Km ↑785m
Etapa: https://mapy.cz/s/molutegove 167Km ↑519m
Etapa: https://mapy.cz/s/capefatuno 132Km ↑622m
Etapa: https://mapy.cz/s/jecodenuvo 160Km ↑985m
Etapa: https://mapy.cz/s/petelusubo 172,5Km ↑1362m
Etapa: https://mapy.cz/s/kusufaguve 181,1Km ↑1324m
Etapa: https://mapy.cz/s/dohoperesa 156,4Km ↑356m
Etapa: https://mapy.cz/s/nojebamoda 156Km ↑125m
Etapa: https://mapy.cz/s/lakezekeho 142Km ↑382m
Etapa: https://mapy.cz/s/lenemabeno 134Km ↑ 897m
Etapa: https://mapy.cz/s/dorogehore 152Km ↑833m
Etapa: https://mapy.cz/s/komemakevo 124Km ↑604m
Etapa: https://mapy.cz/s/holadepegu 117Km ↑444m
Etapa: https://mapy.cz/s/marovamefu 136Km ↑1290m
Etapa: https://mapy.cz/s/lubobajupa 142Km ↑1117m
Etapa: https://mapy.cz/s/jubotefupu 122Km ↑ 884m
Etapa: https://mapy.cz/s/cetonodape 56Km ↑ 250m + https://mapy.cz/s/rakazevepe 66Km ↑924m Celkem 131Km ↑ 1174m
Etapa: https://mapy.cz/s/reherokapu 128Km ↑1165m
Etapa: https://mapy.cz/s/bahafenoha 176Km ↑1768m
Není to úplně zadarmo, ale ani žádný extrém.
Když to srovnám s videem od jednoho mladého slováka, který jede podobnou trasu a sází tam každý den dvoustovku . :-)
A to jede na horáku s hrubýma pláštěma a spí někde v příkopě na divoko.
https://www.youtube.com/watch?v=3KVhM1nENVY
Ono to zase jako vždycky bude o nohách a celkové fyzičce.
Mladej regeneruje líp, jak někdo starší. To zaprvé. a za druhé, každej má jen určité fondy a nemusí být pravdou, že to vylepšíš větším zatěžováním, že se to naučí zregenerovat a že to zesílí a že si to zvykne...
Spousta lidí s trvalými následky přetěžování, ať už jednorázového nebo dlouhodobého, plní ordinace a diskuze na téma něčeho nataženého, přetrženého, poškozeného...
Jarda, opravdu sem nemusíš kopírovat popisek z videa na které jsem zde uvedl odkaz.
Záleží taky na tempu, kterým to jeli, protože třeba chtěli občas dělat i jiné věci než jenom jet, jíst a spát. Čím vyšší tempo tím větší únava při stejné vzdálenosti. Taky to jeli v Říjnu, kdy už opravdu není 16 hodin světla denně.
přesně.. pokud najdu šotolinu, ujíždím na ní chlapcům na silničkách.. ony jim ty úzké nabušené pláště poskakují jak koza a můj 17kilo těžký naložený IRIS s falcovými plášti je důstojně přepluje. Vím to, stejnou trasu jezdím na krosu, starokole i silničce a bavím se tím, jak různé kolo v různých úsecích vyžaduje zcela jiný styl jízdy.
Pokud ujíždíš na šotolině chlapům na silničkách, máš prostě štěstí na chlapi na silničkách, kteří to na šotolině neumí, nebo nejsou ve formě, nic víc.
Jak jistě víš, na silničkách to jde i po kočičích hlavách, viz. Paříž-Roubaix, jsi dobrý vypravěč, ale to je asi všechno :-)
Na to pavé mají spešl kola, poněkud jiná, než na etapy, kde to není.. dost se to blíží gravelům. Se divím, že takový závodník, jako ty to neví.... Nebo prostě jen zkoušíš zase jen vysírat a vypadáš zase jako debil.
Ano, na pavé mají kola poněkud jiná, ale psal jsi o šotolině.
Chlap stejné výkonnosti, se zvládnutou technikou, na silničce s nabušenými plášti, ti na šotolině beznadějně ujede.
Na 17kilo těžkém naloženém IRISu s falcovými plášti, s jedním převodem máš šanci ujet jen velmi specifické skupině "silničářů", třeba Jindrovi.
I na rovině je takhle vybavené kolo zrádné, velký převodník 53, bo 52 zubů?
To je na mladýho kluka prostě moc.
A pokud se ti ho nepodaří přesvědčit, aby jezdil trapnou, malou placku, i na rovině, může být problém.
Mně to může být jedno, jak dopadne Jindrův vnuk.
Ale za sebe můžu říct, že odborný přístup rodičů, či nějakého trenéra, by mi ušetřil, bez nadsázky, celoživotní trápení.
Netvrdím, že každý musí mít problémy jak já, ale přijde mi rozumné tuto možnost v maximální možné míře eliminovat vhodnou skladbou převodů, informací, dohledem..
A jestli si někdo myslí, že tohle má smysl řešit jen u začínajících závodníků, je to jeho volba.
Velice potvrzuji. Tentokrát má Šíravník naprosto pravdu. Je blbost dávat kolo, na které dědeček nestačí a nikdy nestačil, vnukovi, aby si s ním oddělal také kolena.
Jo, asi máš pravdu pravdoucí...
Jindro, to kolo vem a hoď do šrotu, aby proboha nikoho nenapadlo na něj ještě někdy sednout a vnukovi vyřiď, že jestli chce kolo, má si pořídit vlastní v odopovídající velikosti a osazení.
Jindro, kdybys ten šrot nemohl najít, tak ti prozradím svou adresu a tam ho opři o vrata a zazvoň.. hodně rychle si zelenáče přivlastním.
Ale měl bys na něm vyjet až za takových 40let, až to bude opravdu veterán. :-D
N právě, kluk samozřejmě první co udělá, že vlítne do kopců a bude to lámat na sílu.
Informovaní rodiče budou nuceni darovanému koni na zuby hledět a vyměnit: kliky i s převodníky, kazetu, zadní přehazovačku, nejspíš i pravou řadící páku.
Juniorské silniční kliky (Tourney) mají talíře 46/30, s pastorkem 15z to ten maximální povolený nejrychlejší převod dává. Ale jakou k tomu používají kazetu nevím, četla jsem, že nestačí vyblokovat menší pastorky dorazem, prostě to tam nesmí být. Ale jak píšeš, chybí hlavně ty lehké převody.
Kdosi ten předpis s maximálním převodem řešil pro holku a vycházel mu tam talíř 39 proti 13z. Na mojem spešlovi by to šlo: spešl má v originále silniční trojtác 50-39-30, takže místo největšího talíře stačilo dát rockring, aby to předpis splnilo. Na běžné silniční kliky s trojtácem s pětipacku se dá nasadit nejmenší převodník 24z, dělala jsem dvojtác 39/24 s rockringem pro kamarádku (obr.1). S kazetou 11-34 má pěkný rozsah a vyjede s tím kopce v pohodě.
Já používám kliky se čtyřpackou, na ty se dá dát převodník 22 zubů. Mám silniční řazení a mám to ve variantě dvoutác 38/22 s rockringem na zimákovi (obr.2), tato varianta splňuje i ten žákovský předpis s pastorkem 12z resp. 13z. Na spešlovi mám trojtác 44/32/22. Jsem s tím spokojená a nikde do kopce netlačím. K trojtácu 44/32/22 se dá použít i originální silniční přesmykač, jen je možná posazený o kousek výš (obr.3), ale přesmyká to dobře.
Třírychlostní levá silniční páka se dá sehnat a dělá se i pro tu Jindrovu opečovávanou Ultegru ;.)
Myslím si, že je škoda, že je taková averze k lehkým silničním převodům, bez nich bych dnes už na kole nejezdila. Takto si vozím prdel na dlouhých výletech a jsem vysmátá. Asi je to věc ješitnosti a prestiže, nevím... Ale určitě není pravdou, že by to nemělo řešení.
Jak se omezení převodů na závodech řeší prakticky, zkušenost nemám. Na první triatlon jsem vyrazil až nějak kolem třicítky, navíc v okolí na závodech pro veřejnost žádná omezení nejsou... jinak bych tam nemohl s lehokolem, že jo... :-)
Ale vyblokování těžkého převodu jen pomocí dorazu přehazovačky, by opravdu projít nemuselo. Na velkých závodech se myslím kola kontrolují při přejímce na vstupu do depa a nebyl by problém si ten doraz zase povolit, stačí pár vteřin při chystání věcí v depu, takovému pokušení získat nefér výhodu by občas nemusel někdo odolat... ;-)
Ale my neřešíme problém závodníků. My řešíme problém kluka, který potencionálně dostane kolo, na které fyzicky naprosto nemá. A to se ještě vůbec nikdo nezamyslel nad velikostí toho rámu. Rám, který padně Jindrovi, vůbec nemusí ani potencionálně vyhovovat vnukovi. Kdo ví, jak je velký a jak bude velký až vyroste. Na naučení se jezdit na kole stačí jakékoliv kolo, kde jedinec dosáhne na šlapky. Ale pokud chce jezdit jen trochu víc, tak by to kolo mělo velikostně odpovídat.
Ano, kdoví, jak je velký...
Prosimtě nech lidi žít a přestaň jim organizovat život, nevíš jak je dotyčný velký, nevíš kolik toho ušlape ani kam a jestli vůbec bude jezdit.
Já dostat v mládí (pardon, to jsem vlastně nikdy neměl) kolo podobné kateorie, tak jsem nadšený a moje největší starost by byla, že mi ho někdo ukradne nebo alespoň ze závisti zničí ("kamarádi" se najdou všude).
Tohle je přesně o kontrole chrupu darovanému koni.
Když mu bude velké, počká až doroste. I kdyby růst přestal, má kolo co může slušně prodat a pořídit jiné, odpovídající. Nevyhovující osazení si sám vymění podle vlastní potřeby, případně může dostat k nejbližším narozeninám/svátku/1. máji nebo jinému významnému jubileu od kohokoliv z rodiny nebo i stejného dědečka, co mu dal prvně to kolo.
Bože, fakt jsme se dostali do bodu, kdy dát někomu svou starší ale stále dobrou věc k dalšímu užívání se považuje za trestuhodnost, protože by si s tím mohl ublížit??
Proč tak přeháníš?
Nikdo tu nepsal, že je to trestuhodné.
Pokusil jsem se Jindrovi vysvětlit, že převody na Zelenáčovi budou moc těžké i na jeho vnuka.
A jaké to pro něj může mít následky.
Pro toho vnuka.
Takže klid, Jindrovi žádný trest nehrozí.
Navíc, je mu úplně jedno, co to udělá s jeho vnukem, hlavně že jeho nový gravel má převody lehoučké, jak pírko, takže pěšky do kopce se mu bude chodit tak nějak lehčeji, radostněji.
Tvoje starostii bych chtěl mít. Jsem z generace, která na vesnici dostala kolo po dědovi, takové, které občas pamatovalo Císaře pána. Převod to mělo jediný. Rám vysoký. Kdo dostal od rodičů Favorita byl king, měl celé 3 převody. Já mohl mít závodní kolo pana Veselého (postavil ho jakýsi Perič), ale protože jsem byl mladý a blbý a nelíbilo se mi, že kolo je odřené a přední dvojtác se "řadí" ručně, přehozením řetězu dvouma prstama, dyndal jsem toho Favorita... až jsem se taky dočkal, největšího krámu svýho života, kde se 2* rozpadl rám (povolilo mizerný letování), věčně blbnul střed a přehazovačka... jak bych byl za takový zázrak, jako je zelenáč vděčný.
Já se naučil jezdit a dlouho jezdil na tátově kole s jedním kolečkem a rámem, kde jsem ze sedla nedosáhl na šlapky. Dal jsem si tam deku, tak to bylo nižší. Ale to je přece zcela irelevantní vůči chlapci, který dostane šíleně drahé a zcela nevhodné kolo. Ano, všichni jsme jezdili na kolech bez převodů. Ale byla to kola, na kterých jsme jezdili jen kolem komína a nedokázali jsme si ublížit. Pokud bude kluk jezdit jen kolem komína, tak je toho kola naprosto škoda a jen bude čekat ne ukradení. Pokud ho to chytne, tak si na něm možná zničí nohy.
...nebo chytne blbě kanál a rozbije si hlavu, podjede na mokré koleji a přejede ho tramvaj, po sjetí z rantlíku si vyrazí zuby a to vůbec nemluvím o tom, co ho může potkat na konci dlouhého klesání (když jsem byl méně starý, vytáhnout z kopce dolů co to šlo byla otázka cti!)
vlastně by mu to kolo Jindra měl hned z bezpečnostních důvodů sebrat a dát preventývně pár facek.... :)
Kdybys zase nemlela nesmysly. Tourney kliky 46-30 jsou horské, Shimano nemá silniční kliky 46-30, jen horské, gravel a v nové kategorii "lifestyle" (sady Cues).
Pokud někdo chce silniční kliky od Shimana s 30z plackou, tak musí vzít trojtác 50-39-30. A z toho plyne, že i pokud se to nějak nabastlí, tak pro to neexistuje vhodný přesmykač.
To vypadá na dost dobré kolo. Asi budu závidět :-)
Dvanáctihodinovka na ... je to ležaté, poháněné lidskou silou, ale kolem bych to tak úplně nenazval.
https://www.youtube.com/watch?v=ZQUsYT-jR5s
HPV - v tomhle případě Human Powered Vehicle, tedy vozidlo poháněné lidskou silou. Podle mě to odpovídá :-)
Na projížďky to musí bejt nuda, když ti seberou řidítka, ale strašně se mi líbí představa, že bych takhel jezdil do práce :-)
Hlavně nesmíš potkat blbce v protisměru... :-)
Jezdit do práce budiž, ale jak zpátky? Pokud tam nebudeš mít točnu, musel bys cestou domů couvat... ;-)
tak nepředpokládám velký provoz, ale v zásadě to má obojí jedno řešení - prostě to bafneš do teplejch, zvedneš a vyřešíš...
Samozřejmě můžete si hrát na dráhu kompletně a systémem návěstidel si dávat přednost na odstavných kolejích, záleží na odhodlání a množství kamarádů z dané obce :-)
Zrovna ta železnice ve videu už by nějaký provoz snesla, většina železničních nadšenců se zmůže jen na nudné kolečko, zatímco tady by se uplatnil i nejeden výhybkář...
Pche návěstidla? Experti by tě přesvědčili, že budoucnost leží v ETCS! :-D
No já si původně dělal srandu, ale jak tak prohrabávám YT, jsou lidi co tomu nejsou daleko
https://www.youtube.com/watch?v=tnEqURpzlM8
Já už to znám léta, ale možná je tu někdo, kdo nezná:
https://www.youtube.com/watch?v=8p-5jCN430Q
Idem na Silvestra na Vápennú, nebo ů?
To má být slovensky nebo slovácky? :-)
Určitě s čárkou, podle vzoru Búda. :-D
Už se to blíží, tak majzla, jo?
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot...
Ohňostroje už začaly https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-svet-vita...
Máme tu přece "fialovu bídu", takže místo drahých petard si prsty usekneme levně sekyrou ;-)
Hlavně si nepropíchnout ruku, až si budeš plést další svetr na zahřáti. :-D
A najednou ti nevadí, že nejde o whisky :o)))
Ale ty tvary, ty tvary! :-))
Produkty z hroznů jsou vždycky ušlechtilejší než z nějakýho zrní. :-)
Rozhodně nesouhlasím!
Ovocný šťávy jsou fajn, ale pálenka je VÝROBEK :-)