Koupil jsem si svůj první GPS tachometr (předtím jsem měl klasický počítač otáček kola) Sigma ROX 4.0.
Problém je, že hned po několika minutách od zapnutí se ztratil signál GPS a celý zbytek dne už nenaskočil. Druhý den trvalo připojení několik minut a navíc pořádně "nedrží", ukazatel aktuální rychlosti kolísá třeba mezi 15 a 25 km/h.
Chci se zeptat, jestli je tohle normální a je třeba počítat s tím, že tahle technologie ukazuje jen orientační hodnoty, nebo je to vadný kus? V každém případě tohle asi nebude nic pro mě.
Okamžitá rychlost na GPS kompu může kolísat, proto tam většinou bývá možnost připojit i snímač otáček.
Ale 15-25 mi přijde moc a aby to takhle ztrácelo signál není normální. Konkrétně Sigmu sem ale neměl v ruce.
Úplně normálně, stačí jet v hustém lese nebo na jiném místě, kde je špatný příjem signálu.
V GPS jsou pořád nějaké fluktuace, zkoušel jsem použít GPS modul jako záznamové zařízení při cyklistice a bylo vidět, jak to místy tápe (s GPS mám bohaté zkušenosti z geocachingu, už jsem párkrát na displeji viděl, jak běhám rychlostí 10 km/h po lese, zatímco jsem stál v údolí na křižovatce cest). Takže GPS bych viděl možná tak maximálně na měření ujeté vzdálenosti, po určitém vyhlazení, rychlost leda tak průměrnou za posledních 20-30s.
Mám neodbytný podobný pocit.
Při představě že místo počítání obvodů kola položených na zem (poměrně prostá úloha zapouzdřená v rámci stroje) někdo musel vystřelit hromadu satelitů a spáchat celý zbytek té infrastruktury a technologie se vždycky musím smát.
GPS je príma věc, kešek jsem taky nemálo posbíral, byť teda na papírovou mapu pořád nedám dopustit (a asi to tak zůstane, dokud nebudu mít "displej" formátu A4 k dispozici na cestách). Ale se všema jejíma chybama měření (alespoň pokud jde o ty pro civilní trh) je to na měření rychlosti nešikovné. Cyklista se pohybuje ještě pořád relativně pomalu, aby se mu tam ta chyba a ztráty signálu zvládaly propisovat a pořád má možnost počítat otáčky kola.
Turista s Garminem v kapse obvod kola nemá, tak si nemůže moc vybírat ačkoliv se často pohybuje pod zmoklým listím jež signálu nepomáhá.
A auta, která se běžně pohybují dost rychle na to aby chybu určování polohy mohla zanedbat a na silnicích bez stromového překryvu kupodivu pořád počítají otáčky kol...
Pořídila jsem si Sigma ROX 2.0. Zatím jsem s ním vyjela jen jednou, a zkušenosti byly celkem dobré.
Nevýhody to má - nutnost dobíjení, složitější obsluha atd., ale čísla, co z toho lezla, se mi zdála věrohodná a sice na začátku chvíli trvalo, než naskočil signál, ale pak už držel.
Signál GPS není vždy a všude spolehlivý, výpadky mají i hračky od Garminu. Oni je emulují tak, že krátkodobé výpadky vůbec nezaznamenáš, ale na delší trase jsou už patrné třeba v naměřené ujeté vzdálenosti.
Pro přesné měření rychlosti a vzdálenostifunguje tohle:
https://www.garmin.com/cs-CZ/p/641230
Nacvakneš na náboj, po pár metrech se ten krám sám nakalibruje podle GPS (spočítá si obvod kola) a pak už měří jako ty mechanická počítadla otáček.
Výhoda: žadné kabely, žádné nastavování, spolehlivě měří i když není signál GPS
Nevýhoda: jako u všeho od Graminu - cena
Takže to je bezdrátové počítadlo otáček kola s automatickým měřením jeho obvodu.
Ano, tak to funguje.
Na trase 100 km je rozdíl naměřené vzdálenosti proti GPS klidně i 2 km.
Je to na tu placatou baterii, vydrží tak 5-6 tisíc km...
Myslím, že jsi to vystihl velmi přesně! :-)
Ač klasický tachometr s magnetem ve drátech může působit zastarale, v přesnosti měření ujeté vzdálenosti ho nic nepřekoná (neuvažuji cyklisty, co většinu trasy jedou smykem).
Samozřejmě za předpokladu správně nastaveného obvodu kola...
Samotná GPS nedokáže určit polohu přesně, ale náhodně poskakuje poblíž skutečných souřadnic (hlavně při mizerném signálu), takže výpočet vzdálenosti mezi souřadnicemi zjištěnými teď a před sekundou (základ pro měření rychlosti) může vyjít VELMI nepřesně. U vysokých rychlostí to tolik nevadí, ale poznat, zda objekt nehybně stojí nebo se pomalinku pohybuje (a kterým směrem) u GPS nejde, proto se na tachometr moc nehodí, data se musí vhodně filtrovat nebo kombinovat s dalšími senzory, jinak zaparkované kolo může najezdit stovky metrů jen kvůli nepřesnosti polohy...
Takže jo, místo magnetu lze použít akcelerometr, posadit čidlo na náboj, kde počítá otáčky, podle GPS si zkalibrovat obvod kola... a když se všechno podaří, může to být stejně přesné jako 20 let starý CATEYE... :-D
Jenže u toho sis musel nastavit obvod kola sám, a čert ví. jestli dobře a pokud si to přehodil na jiné kolo, musel si to přenastavit, nebo snad jsem měl takovej krám, co se mu dali uložit dvě kola, ale byl to vopruz.
A buď prudili drátky, každou chvíli jsem je urval, nebo ten bezdrátový přenos, taky zlobíval
A navíc, to byla celkem drahá hračka, proti týhle vychytávce. Stejně jako přehazuji navigaci na řídítkách, přehazuji i tenhle krám a nestarám se, ujedu pár metrů, nakalibrováno, vzdálenosti i rychlosti zaznamenány dobře.
taky o tomu mají čidlo kadence, to zase připneš na kliku. Žádné protimagnety už to nepotřebuje.
Za mě, čisté a uživatelsky příjemné řešení, s těma tachometrama jsem se jen trápil.
Tachometr mám i jako totální počítadlo kilometrů, například na výmenu oleje.
Dá se usledovat nájezd jednotlivého stroje když máš jedno zařízení které takhle žongluješ?
U Garmina Edge si nastavíš různé profily (různá kola). V nich si můžeš nastavit různé obrazovky s různými údaji, samozřejmě na každý profil jiné. A dá se najít i najeté kilometry na každý profil.
no, tak si mu to napsal dřív...
Já tam mám ještě profil na kolo doma, hodím ten tachometr na zadní kolo a to vrazím na tu brzdu, a najížďím kiláky v ložnici :-)
No, dá.
Na Garminu si zvolím jinej profil. Mám Zelenáče a Elektro. Ale nepočítam každej prd a přehazuju to jen na cestu, a tam už vím, kolik jsem ujel a na čem.
Na těch eMTB co jezdíme o dovolené se Soňou vůbec navigaci nenasazuju.
Ty drátový i bezdrátový tachometry mam někde v šuplíku. byly dost drahý, aj nějaky držák, pomocí kterého se z toho přetahovala data do nějaké té jejich aplikace, pošlu ti to, jestli pro to máš využití. Já už ro nikdy na kolo instalovat nebudu.
Nikdy neříkej nikdy...
Rusko prý opět vyvíjí protisatelitní zbraň, pak by se sázka na GPS nemusela vyplatit... -)
Máš recht, koupím ještě jeden ten šajzík, a nebudu je přehazovat.
Zůstanou nakalibrovaný, k měření GPS nepotřebují, jen při kalibraci. Od rusáka nic dobrýho nečekám :-)
Ten Garmin je zase jen bezdrátový tachometr s Bluetooth, nic víc. Má to všechny necnosti jiných bezdrátových tachometrů.
Já mám ty drátové rád pro jejich spolehlivost a neprůstřelnost. Přetržený drát opravím pájkou, cínem a izolačkou. Je to nezničitelné .
Když já ty dráty vždycky někde blbě orvu,protikus s magnetem sjede po drátu, aniž si toho všimnu,pech...
No, není to jen BT ale i ATN, aniž bych přesně věděl co to znamená, jde to spárovat s více krámama najednou. Takže mě to dává data jak do hodinek, tak do navigace.
Je to velmi pohodlné řešení, spolehlivé,narozdíl od těch bezdrátových počítadel co jsem vozil. No a Garmin Connect ten se o všechno pak už postará, vyhodnotí, zaznamenà trasu do mapy a drží na správných souřadnicích i fotky,přebere si to Relive a udělá ti z toho takové fajn video. které ti přiomene, kudy jsi vlastně jel a co si viděl.
https://www.relive.cc/view/vrqDgozxDL6
Jasně, byl to "mapník" na který nedali cyklisté z gauče dopustit, protože jen "papírová mapa" byla to pravé. Pak to byl tlačítkový mobil, protože telefon je k telefonování, a ty dotkové hračky jsou jen pro snoby, co se chtějí vytahovat, a praktický význam nikdy mít nebudou.
A dneska je to zase ten "poctivý" drátový tachometr, sice nezaznamená kudy si jel, ale je to kus "staré, poctivé" cyklistiky.
Tak zase za deset let si povíme,kudy šel vývoj....
Kam jde vývoj to víme snad všichni a zastavit se nedá- jen nevyhovuje všem. Někdo potřebuje mít zdokladovanou každou aktivitu na kole a jinému stačí přehled o běžných datech. Tak jako někdo nedá dopustit na nejmodernější techniku, druhému stačí jednoduché zařízení. Já až loni vyměnil drátový komp Catey Velo 2(1998), se kterým jsem byl spokojený a poskytoval jen údaje, které jsem potřeboval. Drát byl veden tak, že nebyla šance jej přetrhnout ani při jízdě terénem, magnet nikdy nesjel a snímač se ani nepohnul za celých 25let. Prostě ne každý potřebuje a využije funkce posledních modelů...
Na sledování kudy jedu mám mobil. Od tachometru požadji naprosto spolehlivé měření rychlosti pro nájezdy do zatáček na silnici a měření najeté vzdálenosti. Nic víc. Nepotřebuji mít kolem sebe roj komunikujících hejblat, které dělají podobné věci, ale komplikovaněji. Nemusím s sebou vozit elektrárnu, abych to večer nakrmil. Stačí mi ta otrava pravidelného dobíjení mobilu a v zimě předního světla. Ty hodinky jsem dostal a používám je na počítání uplavaných bazénů. Tepovku si už dokážu pohlídat sám a trasu mám v mobilu. Ne každá módní vychytávka je lepší, než stávající zařízení. Jen je módní a pro část publika tudíž in. To se bohužel týká nejen kol, ale celé lidské činnosti.
Ne, každá, ale většina fakt věci zjednodušuje.
Mobil ti vydrží tak 4-5 hodin, to na záznam celodenní cesty řešení není a když tak málo spolehlivé.
Garnnini v tom jedou už léta a mají celkem dobře vychytáno, co cyklista potřebuje. Pro cyklistu je asi nejleší ten cyklocomputer Garmin Edge, který kromě počítadla umí i navigovat a slouží jako stínítko k radaru. Pokud bys chtěl jen zaznamenávat vše (od tepovky, přes rychlost, kadenci, VO a všechny ty vopičárny, stačili by asi hodinky Garmin Fenix). Nemusíš mít mraky aplikací, Garmin Connex ti schovává všechno co si podniknul, pokud si měl ten krám na ruce nebo na řídítkách, v příslušném režimu.
Primárně je asi ten cyklopočítač Edge určen těm výkonnostním cyklistům, měří to spoustu věcí, které jako turista nepotřebuji, je extrémně lehký a proto taky má malou baterii, která dlouhý den taky nedá. Proto vymysleli, pro nás, co potřebujeme větší výdrž přídavnou baterii co připněš zespoda, a prodloužíš tak výdrž na nějakých 48 hodin. Hodinky Fenix 7 to vydrží asi 2x tolik, ale sledovat na nich kolik si ujel, nebo nedej Bože radar, je hodně nepohodlné, pokud nemáš orlí zrak. Ale jinochům zřejmě postačí. No, a není problém s vodotěsností, GPS signál vypadává všemu, ale spojení mezi Edge, hodinkama a ostatníma snímačema je téměř bezchybné, lepší, než u všech bezdrátů co jsem kdy vozil.
Trvalo to dost dlouho než jsem vychytal to jak to na řídítkách potřebuju, a vypadá to jak je na fotkách.
Základem jsou držáky SP-connect, ty jsou fakt spolehlivé. Na řídítkách vidíš nejdřív antivibrační kus, pak destičku na bezdrátové nabíjení founu a na něm čelisti co drží samotný telefon. Přes ty čelisti bezdrátově nenabiješ, ale nepotřebuješ to. Za sucha klidně nabíjíš kabílkem z rámové brašny. Za mokra se čelisti sundají, bajonetový zámek, a nasadí se tam pouzdro "UNIVERSAL PHONE CASE Blk", v tom už se foun bezdrátem nabíjí v pohodě.
Vypadá to jako monstrum, ale je to lehounké, a chráněno proti vibracím, co foun nemá rád
.
Už když to jen popisuješ, tak se mi obrací kudla v kapse, že bych to měl všechno vozit a starat se o to. Co ti to přináší za informace navíc oproti mobilu s mapou?
Můj mobil mi vydrží fungovat celý den na noční nabití. Drátovému tachometru měním baterii řádově jednou za 1.5 roku každodenního ježdění. Jo v zimě musím dobít ještě přední světlo. Powerbanku s sebou vozit nepotřebuji.
Když se dostanu se srdcem na strop, tak to cítím a na kole to nehrozí. Nevím jaké další informace o cestě bych měl potřebovat. V Praze vozím pořádné zpětné zrcátko s mnohem vyšším informačním tokem než tvůj radar. Ten by se na Strakonické silnici zbláznil a přejet do vedlejšího pruhu podle něj stejně nedokážeš. Na výletě na horáku zrcátko nemám a na polňačce ho nepotřebuji. Nemám pocit, že by mi něco z tvých hejblat scházelo.
Jo když jsem měl spárované hodinky s telefonem, tak mi na kole příchozí hovor zavibroval, já jsem zastavil a telefonoval. Bez hodinek to v batohu buď slyším, nebo ne. Alespoň mne to méně otravuje. Vyřídím ten hovor, až budu na něj mít čas, mobil uslyším s nebude mi zima. Zatím jsem žádnou zprávu o konci světa neprošvihl.
No, nestaráš se o to nijak moc.
Jistě nepřekvapí, že naviguji taky mobilem, a nabíjím ho za jízdy, a protože je sice vodovzdornej, za mokra nabíjet drátem nejde, vyřešil jsem to tím poudrem s bezdrátovým nabíjením. Navíc, když na mobil prší, kapky dělají dotyky, a navigace se furt zavírá, přepíná, prostě jako když si s tím hraje nemluvně.
Vydrží celý den, ale ne na svoji baterii, je potřeba jedna malá pwb k dokrmování.
Pokud jde o radar, to je moc dobrá pomůcka, ale samozřejmě ne ve městě, nebo na silnici, kde tě míjí kolona aut. Je bezvadnej na okresce, kdy jede auto jednou za hodinu, tobě to zapípá, a ty se šineš ke straně a dáváš si bacha. Některá vozidla se dokáží přiblížit dost potichu. Zrcátko jsem konečně sehnal a nainstaloval, funguje skvěle, jako každé, ale pípání radaru je bonus.
No, záznam trasy chci mít, sází mi to tam ty fotky, prostě je to pro mě takový deník, který se automaticky vytváří, večer si to pustím, a sepíši podle toho ten report, většinou.
Proč vozím ještě tu navigaci, když ji k navigaci nepoužívám? No, mám tam před očima údaje, kolik jsem ujel, jakou mám průměrnou rychlost a kolik je hodin - to jsou asi ty podstatné. Pak i výšku, kadenci, okamžitou rychlost ale bez toho bych se asi obešel.
Ta čísla jsou dobrá. Víš jak si na tom, odhadneš kdy a kde asi budeš a někdy fungují i jako "postupný cíl". Prostě až ujedu 50 km, začnu hledat někde lavičku, kde si na chvilku sednu, napiju se, a sním nějakou tu sušenku nebo tak. Postupné cíle psychicky pomáhají překonávat delší, někdy docela fádní úseky cesty. Mám ta čísla, co se před očima mění, rád. No, a ještě si vozím reproduktorek a občas si pouštím muziku a občas s ní i "pěji"
Ve finále, když to sečteš, je toho pak na nabíjení docela dost. Vyfotil jsem to vloni v listopadu, od té doby už neměním sestavu.
2x mobil, 3x pwb, světlo, externí baterie Edge, Edge, radar, hodinky, reproduktorek a kapesní wifi router na sim. Všechno nabíjet najednou, abys v noci nemusel vstávat...
Po přečtení vlákna se přikláním k Brahmovu názoru(ještěže jsme každý jiný)- Na běžné vyjížďky(max jednodenní) nepotřebuju vozit kopu zbytečností- stačí komp se základními údaji a mobil pro příp. spojení po nehodě. Na vícedenní si doma naplánuju zhruba trasu, její GPS dám do stařičkého Garminu Oregon(na tužkovky) a kontroluju jen při průjezdu městy(kterým se vyhýbám), mobil zapínám večer (na půlhodinku pro vybavení zpráv a i to ne každý den)a pro orientaci v Mapy.cz,jsem rád za volnost a nezávislost na datech!
No máš recht, já naopak, bez připojení si připadám jak vězení, svázán, omezen na svobodě.
Vždycky jsem používal "dostupné technologie" a dneska, díky Bohu, mám za to, že konfigurace co mám naprosto pokrývá moje potřeby. Dětské nemoci s nepromokavostí vyřešeny, vyřešen problém nabíjení, prostě nejsou výraznější slabá místa.
Trasu neplánuji, ani nenahrávám do ničeho starého, ani nového. Mám základní místa, kudy chci projet, a zbytek deleguji už asi 3 roky na mapy.cz, v režimu silniční kolo.
Tu navigaci je potřeba hlídat. prohlídnout ai trasu co naplánovala, protože občas volí třeba kratší cestu přes kopec, který se dá obejet, ale jinak funguje i ve Francii a Německu dobře.
Vždycky si svým způsobem závislý na datech, či informacích, lhostejno v jestli je máš v podobě analogové - papírová mapa,vnebo digitální - tvůj stařičký Garmin. Informaci, kudy na křižovatce. doleva, nebo snad doprava, musíš nějak získat.
Takže pojem "nezávislost" je mírně řečeno "vágní".
A já si zvyknul na informace v digitální podobě,velmi čerstvé, aktuální, on line. Má to svá úskalí, musíš zajistit, aby hardware, co ri informace poskytuje, byl funkční. Takže někdo vozil nepromokavý mapník, protože potrhaná mokrá mapa je k ničemu, vozím nepromokavý mobil a snažím se, aby byl vždy nabitý a použitelný.
Není s tím víc starostí než a mapou, stejně, jako z nejnovějším Garminem mení víc práce, než se starým.
Nezávislost poskytuje úplně něco jiného, než odpojená data...
V mládí jsem jezdíval na oddílovou chalupu do Krkonoš. Je to na kopci v 900m.n.m s nádherným výhledem do Čech. Chalupa je dřevěnice bez elektřiny a s pramínkem a rybníčkem před chalupou. Vždy jsem si říkal, že tam by se dal přežít i atomový útok. Ty hřiby bych pozoroval jako v panoptiku a dlouhou dobu nic nepotřeboval. Připadal jsem si zcela nezávislý. Toto pojetí nezávislosti mi zůstalo.
Nezávislý jsi jen tehdy, když můžeš vše a nic nemusíš. S tvými pevně naplánovanými cestami nezávislý nejsi, jsi omezený časem a cílem. U mě cíl podléhá kouzlu cesty
Pojem "nezávislost" není u mne vágní, ale celkem jasný- pokud se mi něco vybije/dojde "šťáva", tak se neděje nic hrozného a nehledám zdroj energie, ale jedu dál a nepanikařím- hlavní body mám v hlavě a na směr se poptám domorodců. Nemusím se nikam honit, nutně dorazit večer na určité místo, pokud zjistím na místě něco zajímavého odbočím, netlačí mne čas, vše potřebné mám sebou- takže v čem je ta vágnost? Snad jedině na kole jsem závislý a na to si dávám pozor. Vybavení mám taky "vychytané" váhově/účelově, ale pro své potřeby a způsob cesty- zatím vyhovuje. Není to bikepacking, ale ani voženi- pro mne-"zbytečností"....
Každý jsme nastavený jinak.
Kolik si toho ujel po cizině ta poslední 3 roky?
Tak přestaň moralizovat a blábolit obecnosti.
Když, aby tě ubytovali, dali najíst, a vůbec, aby si mohl existovat, potřebuješ jakýsi QR kód v mobilu, postaráš se o to, aby si ho měl.
Nebo sedíš doma na prdeli, a blábolíš krávoviny, jako si právě předvedl.
Nepanikařím, poradím si. Chtěl bych vidět tebe, ty mudrlante, hak si seženeš v městě Valence v Provence, negativní ATG test.
Vezu to co potřebuji, s tím, že spím v hotelu. Už mám svoje léta, a spát v únoru pid stanem bys nedal ani ty
Ale místo kafrání, co dělám špatně, no co vy jste machři, já prostě jedu....
A jéje, Napoleonek se nám zase rozčiluje. Už se zase vytahuje pindík :o)))
Hele, do těch končin jezdíš dobrovolně, tak tu ze sebe nedělej chudinku, co všechno potřebuješ, aby si nespal "pid" stanem.
Navíc tohle téma je o GPS tachometrech. Na svoje nářky s AGT testy apod. si založ vlastní téma, tohle prosím nezasírej. Děkuji.
...jen pro úplnost- má reakce byla jen na tvou poznámku o"vágnosti svobody", jak ji vnímám já. Jestli sis všechno vztáhl na sebe, jen to potvrzuje staré dobré o trefené huse. Proto jsme "každý nastavený jinak, já se v Covidové době nehonil po cizině, ale poznával krásy domova, neplahočil se v únoru po Pyrenejích bez vybavení a nemusel šaškovat před kamerou abych dostal najíst a ubytoval se- vše si vezu sebou a proto jsem svobodný, nezávislý na nikom a ničem. Takže se už přestaň vytahovat se svými cestami, poučovat o své neomylnosti, nemoralizuj a neplač nad něčím co sis ke "své svobodě" zvolil a vybral svobodně jen ty sám! :-)
Jindro, co se týče připojení a všech elektronických vehyklů, včetně elektrokola, rozhodně sis to všechno nepořídil kvůli kvůli svobodě a nezávislosti, vždyť už jsi na tom těžce závislý a děsí tě představa, že by ses každý večer nedostal k zásuvce.
Pořídil sis to kvůli pocitu bezpečí.
Měl by sis konečně přiznat, že pokud nemáš všechno jištěné třikrát a k tomu ještě Soňu s auťákem na telefonu, jsi na cestách nejistý a vystrašený. Vzpomínám například, jak ses na elektrokole rozhodl "přejet Massiv Central východo-západním směrem" a jaký byl výsledek.
Uviděl jsi první pořádný kopec, místo aby ses do něj zakousl, vyděšeně jsi odbočil z trasy a hledal zásuvku.
Massiv Central jsi nakonec jen "štrejchnul" do jeho "centra" ses vůbec neodvážil.
Jsi píčus.
Tak si to zopakujeme.
Já jsem jel ze Strasbourgu do Boredeaux. V období. mezi dvěma lockdowny. Tedy v době, kd, ty si seděl doma na prdeli, a bál se. aby si náhodou nechytil toho smrtelného vira.
Bylo to nejisté období, proto jsem si vezl i vozík s bydlením. Nevěděl jsem, kdy nějakému kreténu rupne v bedně, a zase zavře hotely.
Vezl jsem si bydlení s sebou.
Ne, neuhnul jsem z trasy ani o kilometr. prostě jsem věděl, že mě čeká stoupání, kdy si to hodně vezme. Tak jsem si před tím, rozumně, nabil tu třetinu baterie,co jsem vyjel.
Ve finále jsem to neupotřebil, ale je lepší počítat s horší variantou.
Takže si shrneme.
V době, kdy ty ses bál bez roušky jít i na záchod já jel napříč Francii. Být připraven není zbabělost, zbabělost byla sedět doma a bát se "smrtelného vira"
Reportáž z cesty je tady:
http://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na-kole1...
> Nepanikařím, poradím si. Chtěl bych vidět tebe, ty mudrlante, hak si seženeš v městě Valence v Provence, negativní ATG test.
To už tu jeden MUDr land vymyslel. Pid kameroh flusal ka devtičku.
> době, kdy ty ses bál bez roušky jít i na záchod já jel napříč Francii.
A dyť se neumíš ani v lese vykadit, píčusi, proto musíš v těch hotelích krást elektriku fénem.
> Reportáž z cesty je tady:
Nechť tam i zůstane a už sem ty odkazy po sto padesáté osmé neser.
"""Ne, neuhnul jsem z trasy ani o kilometr. prostě jsem věděl, že mě čeká stoupání, kdy si to hodně vezme. Tak jsem si před tím, rozumně, nabil tu třetinu baterie,co jsem vyjel."""
....A pak jsem ho uviděl na obzoru.
Massif Central
A do...
Vždyť to vypadá jak Pyreneje.
Přehodnotil jsem situaci a našel nejbližší mekáč u cesty, tedy zajel jsem si, ale jen asi dva, tři kiláky.
Dvě čárky z pěti pryč?
Poctivě jsem "dotankoval" , trvalo to 50 minut....
Datum: 29.06.2021
Autor: Jindra8526
https://www.nakole.cz/diskuse/29397-do-bordeaux...
No, man na ekolech dost najeto, a vím, že bezpecný dojezd v normálním terènu je 60. Když je to jen dokopce, tak s vozejkem klesne na 30. Tedy když máš před sebou theoretických 140 km, a a k dispozici dvě baterie a půl, je rozumné dotankovat.
Na tom gravelu se dá jet i bez proudu, ale žádná extra lábuž to není a s naloženým vozejkem už tuplem.
No, nakonec jsem tu rezervu nevyužil a dojel se skoro plnou baterií, ale to se těžko dá odhadnout v neznámém kraji.
Ale k podstatě věci.
Vyjel jsem dva dny potom,co ve Francii zrušili první lockdown. Tehdy ještě neprudili s testama a covid pasem, ale zato fungoval jen zlomek služeb, hotely i restaurace byly většinou ještě pozavírané, proto jsem táhnul vozejk s proviantem a bydlením. Nevěděl jsem, jestli nějakému poserovi nerupne v bedně, a zase všechno nenechá zavřít.
No, však si tu dobu pamatuješ, to bylo tenkrát, jak si se bez hadru přes hubu bál vyjít na zahradu ...
Jak jsem už poznamenal- každý jsme jiný a co vyhovuje jednomu, nevyhovuje druhému. Jen jsem se nesetkal(tu ani v reále)s někým, kdo je odborník na vše, ostatní mu nesahají ani po kotníky(pokud s ním nesouhlasí/mají jinou zkušenost), osočuje, napadá, používá mluvu neomalence bez jakéhokoliv respektu k věku/pohlaví a presentuje svou jízdu na e-kole s náhr. bateriemi jako kdovíjaký výkon- až jsi se objevil TY. Já i ve svých 69-ti nemám problém vézt si vše potřebné(20-20kg i s jednokolkou)na vozíku "za své" na ocelovém treku (i několik týdnů)v horách Rumunska a Balkánu, v 8-12% (místy i 18-20%)dlouhých stoupáních, po děravé silnici/šotolině/asfaltu a to vše bez závislosti/pomoci baterií či chůze pěšky. Přitom diskutuji věcně, nevytahuju se, nevymlouvám na zdrav. problémy, nehaním a nedegraduju druhé, neberu jim jejich názor a už vůbec nepoužívám jako argument hrubost a osočování bez ohledu na pohlaví/věk. Chovám se tak, jako bych diskutoval s druhým "z očí do očí"- jistě se tak jako tu nechováš ke svému okolí či rodině, nebo snad ano?
nad fyzičkou smekám :) a pokud přihlédnu k věku, hluboce se klaním (prosím, aby mě někdo narovnal, zapomněl jsem na plotýnky v háji...)
Dík- jednak jsem kolu propadl v 15-ti, něco mám "vrozeno", ostatní je dáno střídmou, zdravou a pravidelnou stravou s minimem uzenin, masa a výrobků z něj- převážně zeleniny, ryb, ovoce a semen. Proto ani na cestách nemám problém s váhou či vezením zásob stravy. Letos jsem si "nadělil" k 70-tinám měsíční okružní cestu Balkánem "po svých" (do 3000km)- doufám, že ji nic nenaruší a kolo vydrží....
No. jsi starší jen o pět let, a vzhledem k tomu co píšeš, můj obdiv ani respekt nemáš.
Prostě jsme jiní, a to naprosto.
Jedinenej, kdo tady systematicky vysírá a útočí je pacient Šíravík.
Já si cestuji jak chci, a píši o tom, a pár lidí to i čte. Píši, k jakému řešení jsem dospěl sám, a často dost lopotně a draze.
Je dobré se učit z cizích chyb, a ne z vlastních. Každý, ať si jezdí jak chce a kudy chce, mě tvoje vesty po Rumunsku nevadí ani nic nepřináší, protožeo nich nepíšeš nic
Pacientovi ovšem vadí, že jsem si pod kopcem dobil baterii :-)
Tak kdo tu koho hejtuje?
U tebe je ale trošku větší problém, že svoje dojmy a pojmy prezentuješ jako jediný a správný způsob trávení času na kole. Či cestování obecně.
Možná to tak necítíš, ale pokud mluvíš o svých zkušenostech, pak to vždycky vyzní jako vychloubání a chceš, aby tvé zkušenosti každý uznal jako ty nejlepší.
Ano, jsme každý jiný, tak buď tak laskav a nech každého, nechť se poučí ze zkušeností lidí, které sám uzná za vhodné.
A když už se ptáš, kdo vysírá, tak si to, bohužel ty. Takřka každé téma, kam vložíš svoji tlapu, stočíš na Francii a vychvalováním svého já a téma totálně rozesereš. A to fakt dost otravuje.
Covid do toho netahej, ty podstato.
Díky své vnitřní nejistotě i lenosti sis vypěstoval obludnou závislost na pohodlí, bezpečí, elektrice a elektronice.
A prezentuješ to jako nezávislost a svobodu.
V tom je podstata věci :-)
Jako vždycky, lžeš.
Za dva měsíce na to jsem jel tohle.
http://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na-kole1...
Mezi námi je zásadní rozdíl. Ty furt potřebuješ (tedy posledních pár let jen verbálně) sportovat a něco si dokazovat, já prostě rád cestuji a to po Francii. Volím takové řešení, které je pohodlné. Nosit ekolo do vlaku je nepohodlné, tak beru Zelenáče.
Covidí opatření byla v té době hodně zásadnía limitující, přesto se mi podařilo pár cest uskutečnit.
A kde si v roce 2022 jezdil ty?
Zase jsi mi utekl od tématu, ty jsi prostě náš Chvástal obecný :-)
Bavíme se o tom, do jaké míry je na kole ke svobodnému a nezávislému cestování zapotřebí elektronika, elektrická přípojka atd..
Máš ještě něco k tomuto tématu?
Aha. takhle so to myslel.
Rozumím.
Na to jsou dva. a možná i více pohledů.
Jde o to, co jako "svobodu" vlastně chápeš.
Jsou kluci (a možná i holky) co cestují kolem zeměkoule, "svobodně".
Nemají rodinu, děti, práci si vždycky někde najdou, jsou svobodní.
Pak jsou jiní lidé. Závazky za ně řeší stát, lemplují, žijí na úkor ostatních, ale mají pocit. že jsou svobodní.
No, já jsem úplně jinde.
Cítím své závazky k rodině i firmě, a snažím se srovnat si to s těmila "toulavýma botama". A dost se mi to daří.
Vím, že ty jako povaleč z profese, asi nechápeš, jak funguje něco jako "home office". Zeptej se těch, co pracují, vysvětlí ti to.
Já takhle "home office" ( a jsou i lidi, co to dělají mnohem intenzivněji a říkají si "digitální nomádi") tak tohle já provozuji už pár let.
Ty jako celoživotní flákač nechápeš, že lidi musí, pro to, aby žili a uživili své rodiny pracovat.
Proto, pro některé z nás, je důležité, m8t s sebou spoustu toho elektronického haraburdí, které, díky novým technologiím nám dává svobodu.
Můžeme pracovat i cestou na kole.
Jsou lidi a neber to ve zlém, co jsou mentalitou zaměstnanci. Prostě jak skončí pracovní doba, zatřepou hlavou, a na práci nemusí myslet (a spousta z nich myslí, a zadarmo) A nezvedají telefony a neodpovídají na mail.
Pak jsme my. ti, co jim tu práci sháníme.
Máme víc peněz, ale mnohem míň té svobody. Tedy, jak se to vezme.
Prostě musíme být k dispozici.
Zaměstnancům, úřadům, prostě být "on line".
Dřív, když jsem musel řešit i technické věci, musel jsem mít notebook s compilerem, dnes, už jsem technické věci delegoval na Vencu, a administrativu dám mobilem. Svoboda.
Nevím, kde máš problém.
Svobodu, kromě absence pasů a hranic, ti dává vzdělání. Schopnost mluvit. ne jen se dorozumět, "koupím chleba" ale rozumět, mluvit, klàbosit. Pochopitelně, svobody ti neubere ani to, že si můžeš dovolit hotel místo kempu.
Ale svobody ti to nepřidá.
Pro mě je důležité být on line, svobodu mi to nebere ale dává
Jindro já žádný problém nemám, jen píšu svůj názor, rozporuju to, čemu říkáš "nezávislost a svoboda".
Ty ses kvůli prachům svobodně rozhodl být nesvobodný a závislý i na cestách po Francii a chlubíš se tím v každém druhém příspěvku.
To je můj názor, který těžko ho změníš tím, že zhruba polovinu příspěvku věnuješ pomluvám a lžím na moji adresu :-)
Milý Pavle Čmuchaři ,,
(nomen omen)
Nechàpu tvoji logickou přesmyčku "kvúli prachům jsi se stal závislým na cestách po Francii..."
Ale asi to dokážeš vysvětlit.
Protože jsem celý život pilně pracoval, a i odváděl daně, a měl dost dobrý nápad, na kterém jsem taky 10 let pracoval,si fakt mohu dovolit jezdit tam kam chci, bydlet v hotelech, a večeřet v restauracích.
Jako bonus, jsem 5 let dost tvrdě makal, abych se naučil francouzsky.
Fakt nemám rád,když někdo obhajuje miliony manažerských platů v ČEZU, nebo jinde, ale to fakt není můj případ.
Tak, koukni na www.czechglassguide.cz, kamkoliv, a počítej. Kolik práce by dalo jen to tam bez rozmyslu ládovat. Ty desetitisíce položek. Počítej pořádně. A protože to má mít nějaký smysl, musíš k tomu i něco umět.
Ale hlavně,jsou to tisíce hodin práce.
Něco umět, a makat. Trpělivě,léta.
To je hodně podobné naší nátuře cyklodálkařů.
Vůle, jedu než dojedu
Tvoje útoky jsou trapné, smutné, tragické.
pokud jde o GPS, doporučuji vše od Garminu:-)
Edge ze se senzory.
Jen to nejlepší je dobrè.
J:-)
Jindro, Jindro, opět jsi neovládl své estébácké návyky.
Ale vzhledem k popůlnočnímu času vzniku tvého příspěvku je to vlastně naprosto v pohodě :-)
Co mi ale vadí víc - laskavě nepiš o "naší nátuře cyklodálkařů".
Tvoje nátura už s "cyklodálkařskou" souvisí jen okrajově.
Už se projevuje hlavně vysokou spotřebou elektrické energie, zveličováním svého podílu na odvedené práci a okázalým utrácením peněz za píčoviny :-)
Obdiv i respekt- to je asi jediné v čem se shodneme. Pokud jde o mé cesty- tak nejezdím stále JEN do Rumunska, ale po celém Balkáně(Srbsko, Makedonie, Kosovo, Albánie, Chorvatsko, Č. Hora, Bosna, Bulharsko) a nepíšu o tom stále, protože si to každý kdo chtěl(a měl zájem) mohl přečíst v uveřejněných odkazech i s fotkami(tak to bude i po letošní cestě). Protože poznám zdejší jen podle jejich reakcí, nevím nic o nich samotných ani jejich problémech, tak nikoho nekritizuji, neshazuji, nepovyšuju se nad ně a už vůbec si nedovolím něco, co bych nemohl zopakovat osobně(ne se skrývat za anonymitu netu. Pokud jde o výkon versus věk- to si můžeme porovnat za těch 5 let. Pokud někdo potřebuje už teď k většině cest pomoc baterií(jako většina mladších pro pohodlí a důchodců proto, aby na kole mohli vůbec cestovat), tak už teď to srovnání kulhá nejen na jednu nohu. Je to jen a jen jeho věc a jeho druh cestování, ale nedá se porovnávat s jízdou jen "za své"- to je jako srovnávat ptáka s letadlem... ;-)
No, vy už jste fakt trochu nemocní s tím "za své"
Já jezdím "za své"
http://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na-kole1...
Letos už mám zářez, 500, co ty?
Protože to střídám, umím vÿhody i nevýhody Nikdo mi to nevěří, ale na ekole si máknu stejně jako na silničce, jen jsem o třetinu rychlejší, ale to je marný.
No, narozdíl ode mne, ty jsi anonym, a schováváš se, tak se neztrapňuj. Vsichni tu vědí, že jsem J.P. z Velkých Popovic, a ostatní věci, o tob3 prd.
Já se nepovyšuji.
Ani náhodou. Vy, se svojí malou, ubohou závistí, ponižujete. Přemýšlej o tom
"..Kefalím, co si představujete pod pojmem - za své...?"
Řekl bych, že všichni kolaři si představují pohyb vlastní silou. Elektrokola nám do toho vnáší trochu jiný pohled, pohyb na nich je kromě pohybu vlastní silou ještě doplněn asistencí motoru.
Zapomeňme historické pohony "plynovou páčkou", bavme se o těch podle směrnice EU, které míru asistence odvozují z údajů torzního snímače.
Nejmenovaný výrobce např, píše, že asistence motoru přidá motorem - při TURBO - až dalších 300% výkonu jezdce - tedy, že jezdec se na výsledném výkonu účastní pouze jednou čtvrtinou.
Takže Jindro - ty, při své dálkové jízdě 160km - na TURBO - podáš přibližně stejný výkon jako při ujetí cca 40 km bez asistence motoru - tedy asi tolik, co kdejaká důchodkyně při své víkendové projížďce kolem Berounky, či Pryglu...
Tvé jízdy ti přeji, ať ti zdraví a kondice ještě dlouho vydrží, ale projev také trochu empatie a zdravého rozumu a nepřeceňuj své výkony a nedělej z nich etalon pro ostatní.
Vysočino, tvůj výpočet taky nesedí.. protože výkon motoru je sice "až 300%" ale zapomínáš, "maximálně 250W" (nebo kolik jsou ty špičky.. výrobci s tím různě čarují). + to, že ten elektro werk váží násobně víc, než běžné kolo.. tedy dost přípomocné energie se spálí na to, že si ten pohon s blbě uloženou energií v těžkých akumulátorech (za poměrně nesmyslnou cenu) s sebou vezeš. A pokud překročíš 25 km/h, táhneš tu váhu za svý.
Zcela souhlas s tím, že to pomůže při rozjezdu.. a do kopce :)
Michálku, já se nebavím o absolutních hodnotách výkonu, ale o relativním navýšení výkonu jezdce.
S faktickými výkony motoru je to trochu neznámá, motory podávají podle EU "nominálně" 250W, ale např. kolega tvrdí, že mu vestavěný měřák ukazuje "špičkově" 400W a více.
Elektrowerk není násobně vyšší, motor a slušná baterka přidá cca 6kg - moje zkušenost, kolo mi váži 20,7kg s baterkou 15,6Ah.
Michalku já bych to nekomplikoval :-)
Porovnával bych, kolik kilometrů by člověk ujel na stejně těžkém kole s přípomocí a kolik by na něm ujel bez ní - jedině dle toho se pozná práce, kterou je schopen či ochoten vykonat.
Jindra v tom dělá úmyslně děsnej guláš.
Spousta lidí nakonec uvěří, že se na elektrokole nadře stejně jako na klasice, ale je, chuděra, jen o třetinu rychlejší..
Samozřejmě, nechal bych na svobodném rozhodnutí každého jedince, zda váhu kola navýší kvůli vydatné elektrické přípomoci a plným brašnám baterií, nabíječek...
Nebo kvůli možnosti postavit si někde stan a zalézt do spacáku.
Nebo kombinaci obojího, to je přeci jedno.
Vysočino, jsou to hausnumera, co tu vypočítáváš... abys určil, kolika % se podílel motor, musel bys tu samou trasu na tom samým kole se stejnou váhou ject s motorem a bez motoru, oboje s Wattmetrem.
Elektrokolo, které se mě líbilo mělo váhu 26 kilo bez nějakýho deka - nebyla to pofidérní "přestavba" ale postavený už s tím, že se s vyšší váhou počítá u rámu brzd atd.. Jen stálo nesmysl a po měsíci, kdy jsem ho měl půjčené jsem ho s díky vrátil. Zjistil jsem totiž, že ho nevyužiju... do práce přes celou Prahu jezdím díky HO málo a na kole bych vyrazil ještě míňkrát (muselo by být hezky), protože v Metru se aspoň vyspím (umím se probudit 3 minuty před vystoupením) a na výlety mi bylo taky naprd.. po rovině jezdím běžně přes 26 (tedy bych jen vezl mrtvou váhu) a kopců v okolí, které bych nedokázal vyject moc není (na vejletě mi na rozdíl od cesty do práce to, že se zpotím nevadí). Tedy na 100 km výletě mi při zapnutém turbu kolo pomáhalo při rozjezdech a ve dvou, tří prudších stoupáních, baterku jsem přivezl plnou, akorát jsem byl uštvanej, jako bych jel naloženj krámama na spaní (prostě jsem tu váhu motoru, aku, zesílenýho rámu atd táhnul za svý a zcela zbytečně).
Neexistuje univerzální modelovej příklad..
Proboha, jaká hausnumera? Údaj o poměru 1:3 výkonu jezdce : výkonu motoru udává výrobce, jde o pevně nastavenou konstantu v řídící jednotce pro režim TURBO.
Co na tom chceš měřit a proč?
Ano, moje další úvaha je lehce nadsazená, ale nic to nemění na skutečnosti, že dálková jízda s elektromotorem a ekvivalentní jízda za své, jsou si hlediska podaného výkonu (přesněji vykonané práce) ve výsledku podobné. Jen jezdec spotřebuje méně mastičky proti opruzeninám. :-)
Když jede Jindra na Zelenáčovi, hlídá si váhu kola i pečlivě volí trasu, vyhýbá se kopcům.
E-gravela neváhá brutálně naložit, valí to kopec nekopec a přestože vozí tři baterky, nabíjí i v průběhu dne, ne jenom přes noc.
A pak tyhle dvě, naprosto rozdílné disciplíny porovnává a tvrdí, že na e-gravelu ujede za den jen o třetinu víc, než na Zelenáčovi.
Za léta co jezdím na těžko už to mám trochu "ve voku", odhaduju, že kdyby měl šlapat za svý na kole stejně těžkém jako když bezohledně naloží e-gravela, nedokázal by víc dní po sobě zvládnout ani poloviční nájezd kilometrů.
I poměrně mírné kopce by chodil pěšky už první den, druhý, max. třetí den by byl tak utahanej, že by musel snížit nájezdy, nebo to řešit vlakem.
Pro Jindru:
1.To, jestli o mě něco víš nebo nevíš je jen věc tvého zájmu. Pokud klikneš na jméno pod příspěvkem, otevře se ti okno s údaji zadanými při registraci. Pokud se chceš dovědět víc, ozvi se na uvedený mail.
2. Od začátku roku po dnešek něco přes 1500km
3. Nikdo ti nic nezávidí, je mi jasná tvá "svoboda" a nutnost být stále on-line. Já si povolání vybral a byl jsem s ním spokojený- teď si užívám zaslouženého důchodu, odpočinku a cestování na kole. Vychoval jsem se ženou 4 děti, všechny s VŠ a úspěšné v oboru. Syn jako IT programátor pracuje na "home office" stále a odkudkoliv- takže mohl loni i letos při práci cestovat po světě, vím co to obnáší.
Závěrem jen tolik- přestože nevíš a nemáš zájem si zjistit nic bližšího o nikom tu než co napíší, chováš se tu na jednu stranu jako dítě co mu berou hračku a přitom používáš slovník nehodný slušně vychovaného člověka ke svým oponentům, své názory prezentuješ jako jediné správné a nezpochybnitelné. Pokud si svobodný a máš na cestách vše "pod kontrolou", nemusíš se nikam honit a užít si cestu o pár dní delší a vychutnat si jízdu na silničce bez zbytečností a pomoci motoru- pak se můžeš "pochlubit". Pokud by byla jízda na e- kole tak namáhavá jako na běžném, nevyužívali by ji hlavně důchodci či "lenivá mládež". Většina majitelů málokdy přesáhne 25km/hod jen proto, aby netáhli váhu navíc vlastní silou a proto jim to pomáhá dost a dokáží projet denně větší vzdálenost pro menší výdej sil/únavu jak po rovině,tak hlavně ve stoupáních. Já mám po zvlněné rovině(např. Maďarska) denní nájezd 120-140km, v kopcovitém terénu 90-100km+ prohlídka zajímavostí a to po celou dobu cesty (2-4 týdny). Někdy si to vyzkoušej (např. se zelenáčem po hotelích) a pak podiskutujeme...
"No máš recht, já naopak, bez připojení si připadám jak vězení, svázán, omezen na svobodě."
Jo máš recht.
Ty jsi svobodnej asi jako tramvaj jezdící po kolejích a napájená dráty.
Jízdní řád je stanoven podle toho, kde tě nakrmí, napojí a hlavně nabijí (případně vyperou a usuší):-))
Naprostá, skoro až zaslepená "nezávislost".:-))
Když svobodný, tak to fakt raději těch poctivých třicet, co dovolí kolena, počasí, protivítr, déšť, horko, výběr trasy, kopce.... no a hlavně chuť.
Stejně kromě chuti jet, to ostatní neovlivníš, i kdyby ses přetrhnul.
A ano, samozřejmě že i bez těch všech elektronických hejblátek to není absolutní nezávislost. Pořád je to svoboda podřízená nutností vnímat a reflektovat své okolí.
Nicméně těch nutností je méně a jsou to doopravdické nutnosti.
A to právě člověka těší. Ten pocit, že jsem v souladu s nezbytnostmi, a přesto šťasný.
No a právě ta nutnost přizpůsobit se okolním podmínkám, nejčastěji přírodním, ale taky osobním fyzickým (něco mě bolí) či psychickým (když se mi nechce jet, nejedu a koukám kolem po zajímavostech) nebo také sociálním (chtějí mě na příjmu, ale domluvil jsem si s okolím, že na příjmu budu minimálně), to je ta svoboda.
Podmíněná, ale opravdová.
Každý jen tu svou má za jedinou...
Jindra to evidentně cítí jinak. Má na to své právo, neberme mu ho. Ve své svobodě a podle svého způsobu jezdí daleké jízdy, kterých většina nejsme schopni či ochotni. Já, ač také s jeho způsoby úplně nasouzním, jeho cesty obdivuji. Není to vůbec malý výkon.
Nechť si žije ve své svobodě dle libosti. Ale nechť ji nevnucuje druhým jako tu jedinou správnou svobodu.
Svoboda je vždy podmíněná, Jindřichu.
V dokonale přírodních podmínkách je zcela jistě podřízena přírodním zákonům. Nelze jen si tak zapřát, že budu létat, rozpřáhnout ruce a čekat, kdy vzlétnu (tedy lze, ale jen z útesu a to končívá díky gravitačním zákonům většinou špatně).
V sociální oblasti to jde ještě hůř. Nelze si jen tak zapřát, že budu mít alfu romeo, a než se vyspím mi na účet připluje 5 milionů na její koupi.
Jo, těch apoštolů víry pravé, co ti tohle slíbí, včetně tebe (peníze ti dávají svobodu), bude hodně.
Těch bude nejvíc! To jsou ti, co si z tebe dělají blázny ve svůj vlastní prospěch. A ty jim naletíš a blázna si ze sebe uděláš dokonce rád:-))
Profesne se venuji telemetrii lokomotiv. Na kazde se meri, krome jineho, ujeta draha. Pokud to jde, tak u drahy v prve rade pouzijeme udaje z MSV coz je neco jako CAN na aute. Zdrojem je snimac na kole.
Kdyz je loko starsi pouzijeme digitalni impulzy od kola.
Kdyz nema ani ty, pouzijeme analogove impulzy od kola.
A teprve v pripade, ze ani tyto impulzy nejsou, nebo chodi nespolehlive, pouzijeme GPS. U te pocitame s presnosti +-5 procent.
GPS moc spolehliva neni. Takze se pouziva jen v pripade, ze to nejde jinak.
Pro zajimavost - i kola lokomotiv se sjizdi, a to dost. Klidne o 1 cm na polomeru. To uz je na mereni znat, proto taky obcas delame kalibraci.
Ono ovšem u těch lokomotiv je přesnost odometrie mnohem důležitější než pro cyklisty nebo třeba v autě, protože bezpečnost některých systémů na měření vzdálenosti vyloženě stojí.
Co vím tak ETCS určuje polohu vlaku podle balíz (něco jako velká kreditka přišroubovaná v kolejišti), kterou si lokomotiva bezdrátově přečte, dozví se, kde přesně je. Od tohoto místa si polohu odpočítává podle ujetých metrů, dokud nenarazí na další balízu. A jelikož vlak jedoucí po kolejích má dráhu přesně danou (narozdíl od cyklistů nemůže kličkovat a podobně), tak počítač ví, jak daleko smí dojet, aniž by ohrozil jiný vlak, včas zpomalil před výhybkou a podobně...
Takže ta vzdálenost se měří několika způsoby a výsledky se porovnávají, aby si třeba po upadnutí snímače kola nemohl vlak myslet, že stojí, když jede...
A dá se to spárovat s touto Sigmou? Jsou ty čidla jak když kompatibilní na základě nějaké standartizace?
Sigma Tachometr na kolo BC 14.0 WL STS
Drtím potíž s montáží toho poněkud odbytého magnetu Sigmy.
https://www.mall.cz/bezdratove-tachometry/sigma...
Díky za odpovědi. Dneska jsem si s tím trochu pohrál a jsem z toho trochu míň rozpačitý. Cestou z práce už to naskočilo celkem v pohodě a to už jsem to chtěl běžet hodit prodejci na hlavu. No radši jsem se zeptal nejdřív tady, abych nebyl za blbce, když s tím nemám zkušenost a nemám, s čím to porovnat.
Věděl jsem, že GPS není bůhví jak přesné, například z mobilu, ale domníval jsem se, že když výrobci prodávají cyklocomputery vyloženě na bázi GPS bez skutečného snímače rychlosti, jako třeba tady ta Sigma, tak to mají pošéfované, aby to neukazovalo hausnumera. Očividně je to tedy normální, že to úplně přesně bohužel neukazuje, i tady v tom videu ve 4:20 mu to náhodně ztrácí signál... https://www.youtube.com/watch?v=CrG6vQnLyEk
Na dalších kolech mám klasické počítadlo otáček, které je, pokud se správně nastaví obvod kola, velice přesné (po srovnání např. 100km trasy s mapy.cz rozdíl méně, než 1km, a to bych ještě věřil, že to počítadlo ukazuje přesněji o ten 1km víc kvůli ne zcela rovné jízdě, několikametrovým zajížďkám atd).
Zítra s tím zkusím zajet cca 160km a uvidíme.
Nejsem schopen posoudit rozdíl mezi mapou a tachometrem. Ale když jsem na třech našich kolech nastavil správně obvody kol, tak jsme se na společném výletu cca 60km rozešli +-2 km. To považuji za velký úspěch.
Záleží, co je myšleno tím správným nastavením obvodu kol. Já to nastavuju na milimetr přesně, což je vždycky celkem dost rozdílné oproti tabulkovým hodnotám dle průměru pláště. Kolega to má nastaveno právě podle pláště a ukazuje mu to o dost víc, než mapa.
Já trochu zatížím přední kolo, abych simuloval stlačení pláště při jízdě a ujdu jednu otáčku, tohle několikrát zopakuju pro přesnější výsledek a vzdálenost změřím metrem. Samozřejmě je nutno to znovu nakalibrovat po výměně pláště nebo i při výrazně rozdílném tlaku.
Pro zajímavost moje hodnoty jsou:
gravel 28" - 2160
trek 28" - 2180
MTB 27.5" - 2150
Dělám to podobně. Měřím ujetou vzdálenost na dvě otáčky kola s jezdcem v sedle. Problém je přesnost zadání obvodu kola do tachometru. Občas je to kvantované dost hrubě.
Tohle řeší ten rychloměr od Garmina. co kalibruje obvod kola podle GPS.
On to dělá, jak přesně, to nevíš. Já třeba řeším problém, že s přesností na cca. 5mm změřím ujetou vzdálenost na dvě otáčky kola, ale ta konstanta v tachometru se zadává hruběji. Ty znáš ten vzorec a typ měřené konstanty v tom Garminu? Jen mi nepiš float, se kterým běžně počítáš. Tyhle malé rychlé stroječky se floatu vyhýbají, jak jen to jde.
Úplně přesně.:-)
Takže přenastaviješ vždycky, když se změní teplota, tlak, nadmořská výška a ojetí pláště?
...nebo když se najíš, napiješ, měníš oblečení nebo si uprdneš? Holt "malej jarda" :-)))
Nastavuji tachometr podle tabulky v návodu a pak to korektuji ve Hvězdě, kde je vyznačen metrický kilometr - dřív si tu kalibrovali přístroje i zeměměřiči.
Chápu, že Hvězdu nemá při ruce každý, nicméně pokud máš někde v okolí ověřený kilometr (dva), tak je ideální doladit nastavení v reálu. Pokud ti teda opravdu záleží na přesném měření ujetých km.
Skvělé, zkusím to tam zkontrolovat. To je výborný nápad.
Jen upozorňuji, že nyní (cca již 2 roky) je ve Hvězdě po té hlavní cestě zákaz jízdy kol. Doporučuji zvolit vhodný čas - k večeru nebo ve všední den, kdy je tam klidněji.
Zatím to nikdo nehlídá, nicméně jsem toho názoru, že je zbytečné motat se mezi lidmi, kteří na tebe nevrařivě hledí.
Díky, zajedu tam ve všední den v podvečer.
Předpokládám, že víš, kde je ten metrický kilometr vyznačen. Na začátku a na konci je betonová "trojnožka". Mezi nimi jsou betonové sloupky po 100 m.
Při přesně zadaném obvodu kola bych čekal mnohem lepší přesnost. Spíš si myslím, že i na tom společném výletu jste najezdili různě. Něco může dělat rozdílný průjezd zatáčkama, ale spíš nějaké popojíždění při čekání na ostatní, zaparkování kol na různých místech při zastavení, otáčení versus couvání... taky jste nemuseli všichni nulovat na stejném místě, ono se ty metry za den nasčítají...
A samozřejmě záleží, jak moc správné obvody kol jste tam měli. Někdo to třeba bere jen někde z tabulky podle rozměru pláště, přičemž ideální je si tu jednu otáčku změřit včetně zatížení kola svou hmotností...
Když vezmu svoji navigaci a vyjedu na předem naplánovanou trasu 130 km po cestách, tak při dojezdu ukazuje navigace ujetých 130 a maximálně pár set metrů k tomu.
A kupodivu i když jedu mimo cesty, někde po lesích a někde v kopcích, tak na nějakých 80 km to snad nikdy nebylo víc než o 1 km.
nějaké kolísání a výkyvy v uklazateli momentální rychlosti na to nemá žádný vliv, protože i když navigace ukazuje rychlost 15 a ve skutečnosti se jede 25, tak to pak navigace během zlomku vteřiny dorovná, na projetou vzdálenost a průměrnou rychlost to nemá žádný vliv.
A nezkoušel jsi tu navigaci porovnávat s klasickým tachometrem? U té navigace bych totiž byl trochu podezřívavý, že když ví, kolik je to po cestách, tak GPS pozici bude lepit k nejbližší smysluplné cestě, takže to pak výjde dobře.
Mohl bys zkusit někde na parkovišti jezdit do kolečka (s co nejmenším průměrem), pak tachometr samozřejmě změří trasu předního kola, zatímco u GPS bych se nedivil, kdyby usoudila, že nehybně stojíš na místě... ale třeba ne, dneska je gyro, akcelerometr a kompas v každém telefonu, takže dobře napsaná aplikace pak může necnosti GPS korigovat...
Neporovnával na svém, kdysi jsem měl počitadlo, ale na něm se dal nastavit jen rozměr kola (26, 28) ale ne v mm.
Porovnávat s jiným kolem to nemá smysl, tam bude vždycky rozdíl i při naprosto stejném rozměru a nastavení. A čím delší trasa tím větší rozdíl.
Navigace předem nic neví. Trasu naplánuju podle seznamácké mapy a navigace jen zaznamenává údaje jízdy, trasu, rychlost, čas, výškové metry a další co si nastavím.
Motat se chvíli dokola na minimální ploše by pro navigaci bylo krapet matoucí a nedalo by to správný údaj. Když je dobrý signál alespoň ze 6 družic, tak je dost přesná pro určení polohy.
Dneska si brácha na kolo navěsil dva cyklokompy, starý Rox 5, nový Rox 10 a starší navigaci, vše pečlivě nastavil a vynuloval a pak jsme vyjeli. Necelých 60 km a rozdíly v údajích byly ve stovkách metrů. Je zajímavé, že cyklokompy přestožer braly údaje z jednoho snímače otáček kola, tak mezi nimi byl rozdíl téměř 300 m. Navigace ukázala ujetou vzdálenost téměř uprostřed mezi údaji cyklokompů.
Zajímavé údaje. Asi to někdy příště zase otestujem a uvidíme jestli to tak bude i příště nebo se něco změní.
Brácha ještě občas jezdí na kole, to je príma. Já myslel, že už jenom na tom "Harleyi" :) Pozdravuj ho, díky.
Dneska po dlouhé době jsem ho vytáhl, necelých 60 tou naší splašenou rovinou, dal to, statečně trpěl :-)
On té motorce moc nedal, furt v práci, vydělával aby se mohl do zimy volně poflakovat.
No, je to horší, dva Garminí GPS.
Hodinky Fenix 7 a Garmin Edge 1030, když pojedou jen na GPS, mi na 100 km dají odchylku klidně kilometr, a jeden krám je na čídítkách, druhej na ruce.
Když oba přístroje spáruji se senzorem rychlosti, co je vlastně to počítadlo otáček, je vzdálenost totožná.
Předpokládám že to je právě tou přesností a citlivostí GPS, kterou mají oba přístroje jinou.
Tak ono je to šumák, jestli si ujel 99, 100 nebo 102, ale pro šťouru je to problém :-)
Ne, když to spáruješ se senzorem rychlosti, tak pojedou oba podle toho senzoru a tudíž stejně. Ta GPS je pro takhle přesné měření v tomhle provedení málo přesná.
jj, to vím, no a jestě ten senzor průběžně kalibrují, domnívam se, že je to asi nejpřesnější dostupná methoda, průběžná kalibrace podle GPS, to se to furt opravuje a průměruje.
Ten obvod kola je vždycky trochu jiný podle huštění, třeba, takže nastavit si něco, velmi přesně, na začatku cesty,na konci nemusí být pravda
Ale řekl bych, že jsou to nepodstatné drobné.
Ale jen pro zajímavost, ty Boschovský e-kola co mám, taky měří vzdálenost podle otáček. A umožní ti měnit obvod kola, tedy dokalibrovat si to podle použitých plášťů, ale v rozmezí plus/minus 5 procent.
Důvod jasný.
Při rychlost 25 km/h ti odpojí přípomoc. A zadáním obvodu kola bys mohl snadno tenhle systém přelstít. Takže ti to neumožní.
Samozřejmě, obchazí to nějakým čipováním,nové motory jsou chytřejší a pár měsíců načipovat neumožní, pak to prolomí, dost marný boj. :-)
Tak při pohledu, že 99 nebo 102 zajímá jen šťouru, se dostaneme k tomu, že jezdit klidně můžeš i bez tachometru. ;-)
No, vlastně jsme větší část života i jezdili :-)
Péťa Dorazil měl jediný "tacháč". To byl jestě nějaký mechanický otáckoměr, táta mu ho přivez ze Západu.
My jsme měřili ujetou vzdálenost podle automapy. Prostě nasčítali jsme ty kiláky a řekli: tohle jsme ujeli. Tak víme prd, jestli to bylo 2600, nebo jen 2500 či 2700, myslím si, že stovka sem stovka tam na takové cestě nic neznamená.
No. už jsem to psal, jak je to daleko potřebuji vědět proto, abych odhadl. jak dlouho to pojedu.
To je zásadní a potřebný údaj
Ostatní čísilka co tam běhají, jsou vlastně jen motivacní bonus, tedy pro mě.
Máš pravdu.
Jen jezdit Francií na kole podle automapy,jako to šlo před 40 lety bych nikomu neradil
Hm, na starokolech mám na řidítkách buď hodinky, nebo nic. Nějak se obejdu bez jakéhokoliv tachometru, nepotřebuju vědět na metr kolik jsem ujel... +- autobus si to změřím v mapě, když mám tu potřebu.
Jaké zas nepřesnosti drátových tachometrů??
Vyberu si nějakou delší zeď či plot na pevném rovném terénu. Udělám křídou značku, kde se ventilek předního kola dotýká země. Nasednu na kolo, opírám se o zeď a ujedu 10 otáček předního kola. Udělám křídou značku, kde je ventilek nad zemí. Měřím pásmem a dělím deseti. To je obvod kola.
Případně celý postup opakuji třikrát.
Výsledek - viz foto, po společném výletu dvou jezdců na dvou kolech.
Mrzí mě jiná věc. Vyhovuje mi prajednoduchá Sigma 401, která kromě okamžité rychlosti ukazuje jen ujetou vzdálenost celkem a ujetou vzdálenost "v etapě", třeba za jeden den, a aktuální čas (hodinky). Víc nechci a nepotřebuji.
Mám ji snad 20 let a chtěl bych další i na jiná kola. Ale nic tak jednoduchého už na trhu nevidím :-((
Časem jí vyměníš za strojek s většími písmenky. Také se mi líbí měření teploty. Jsem zvyklý se oblékat na kolo podle teploměru a na cestách mi ráno schází. Takže za mne rychlost, ujetá vzdálenost denní a celková, čas a teplota. Víc nepotřebuji. Jo je dobré noční podsvícení na knoflík. Totéž by chtělo s řazením. Na kolečka nevidíš a na ty ukazatele na řídítkách také ne. Dá se to sledovat v hlavě, ale občas se člověk stratí a pak se diví.
Něco takovýho čitelnějšího jsem si koupil na kolo, to posvícení je večer fajn, ale že se při jízdě vždy automaticky přepne na ukazatel rychlosti a ničeho jiného jsem netušil, navíc to zvětšené zobrazení rychlosti jsou čísla jako natažený špagety, tak na to vždy čumím chvíli jako idiot než mi vubec dojde jakou hodnotu vubec vidím, strašný, to musel vymyslet idiot, že když nedojde baterie v tachometru, tak dojde dole v tom vysílači s tím už jsem se smířil, zlatej drátovej obyčejnej.
Jako teploměr v tachometru bych si představit uměl, ale o přínosu na kole mám dost pochybnosti.
1) Většina tachometrů je černých a když svítí slunce, bude to ukazovat hausnumera. S podmínkami, jak se má měřit teplota (nejzásadnější je ve stínu) to nemá fakt nic společného.
2) Když už člověk na kole jede, považoval bych za hlavní, zda mu je subjektivně teplo nebo zima. Aby cyklista zastavil a přioblékl se (má-li do čeho), na to teploměr přece nepotřebuje?
Něco jiného je doma, jo tam na teploměr koukám (nejen na absolutní hodnotu, ale i zda teplota klesá nebo roste), abych se venku nedivil a nemusel se vracet...
Pokud ale už člověk venku je, asi bych řešil víc vlastní pocit než číslo.
Kolo mám doma, teploměr na kole ukazuje 20. Jak se mám obléci na ven? To mi hlava nebere.
Když jsem doma, koukám na venkovní teploměr (přes web), proto mi teploměr na kole taky připadá zbytečný...
Moje kolo ale bydlí na chodbě, tam 20 určitě nemá, nemáš strach, že ti zchoulostiví? ;-)
To mě tak napadlo, jak to Bráhma myslí. Kolo doma, na něm teploměr, nebo kolo v garáži a on doma? To fakt nefunguje. A ještě víc mě pobavilo jeho využití computeru na stanovení rychlosti průjezdu zatáčkou. Zkoušet to rychleji a rychleji dokud si nenatluču, to si zaznamenám a příště pojedu pomaleji. A to zopakují pro všechny zatáčky..
Trochu mi to připomíná jeden vtip...
Manželka: Obleč si bundu!
Manžel: A je mi zima nebo už jdeme domů?
Na druhou stranu otužilci sebou teploměr vždycky berou, aby si mohli napsat do deníčku, jakou teplotu měla voda a jak dlouho ve vodě byli, takže třeba i teplota při cyklistice může něčemu prospět...
Pokud já při jízdě na kole přemýšlím o teplotě, zpravidla to znamená, že jsem oblečení dost podcenil... a jelikož stejně musím dojet domů, znalost skutečné teploty by mi už v ničem nepomohla. ;-)
Chytrému napověz, hloupého kopni.
To měření teploty potřebuji ráno, když vylezu ze stanu a sedám na kolo. U stanu jsem oblečený na vaření snídaně a balení vlastně na max a nevím, jak se obléct na to kolo. Samozřejmě se mohu obléci nějak s pak to ze sebe svlékat a cpát to do brašen.
Na kolo ležící vedle stanu sluníčko svítit může, ale také nemusí. Pak se dá měřit. Přes den už to moc nepotřebuji.
Kdo se pro jistotu do zatáčky plouží rychlostí chůze, ten samozřejmě nájezdovou rychlost znát nepotřebuje. Ale musí se takový šnek posmívat těm rychlejším?
Já nevím, ale když vidím zatáčku, tak nekoukám na tachometr, jestli ji dám nebo ne (uvezu to, pane Lorenz?), ale tak nějak si podle předešlých zkušeností, tvaru a stavu tý zatáčky a aktuálního pocitu z jízdy přibrzdím, nebo ne....
Informace, že jsem se vymlel v 5, 15, 25, nebo 40 je mi naprd, podstatnější pro mě bude, že nepřehlídnu třeba rozsypanej písek, mokro....
Ku zjištění teploty a předpokládanýho vývoje mám apku na telefonu, mechanického teploměru netřeba.
Já jsem tu rychlost do zatáček rozebírat ani nechtěl, ale i když si představím situaci, že budeš systematicky trénovat s cílem projet nějakou trasu co nejrychleji a budeš si navíc pamatovat, že minule jsi konkrétní zatáčku zvládnul projet třeba 45 km/h, nevím, jak z toho dovodíš, o kolik rychleji tam ještě můžeš jet?
Možná někdo vážně dokáže poznat, že teď už je na hranici adheze a najde tak maximum bez toho, aby ji překročil a skončilo to nehodou, nevím?
Já většinou koukám kam jedu a intuitivně brzdím, pokud mi příjde, že jedu moc rychle, sledovat údaj na tachometru nebývá čas... a ano, prioritou je dojet v celku, takže nehledám hranici možného a chci mít rezervu...
Tak jestli ty koukneš na zatáčku, zhodnotíš ji na 40 km/h a pak zabrzdíš na tuhle rychlost podle tachometru?
Přeju mnoho úspěchů s dříve "obodovanou" zatáčkou s něčím nepředpokládaným, třebas hrstí písku...
Tak překvapit tě může ledacos, spolužáka ze střední na kruhovém objezdu překvapil rozlitý olej a zlomil si na koloběžce ruku...
Mně ale ani principielně není jasné, jak by Brahma chtěl mezní rychlost pro průjezd zatáčky předem stanovit?
To, že když si odladíš pro každou zatáčku maximální rychlost, neznamená, že se ti to pak takhle podaří projet celý okruh, protože se podmínky mezitím změní, je v celém scénáři už jen drobnost... :-)
Tak můžeš to prostě zkoušet.
On neúspěch nemusí nutně znamenat že havaruješ, ono to klidně může znamenat že jsi pak "širokej" do následující serpentiny a v celkovém součtu pomalejší...
Ale to jsou stejně teze pro psüchopatické závodníky (co jsou schopný nabourat do pomalu jedoucího traktoru) a běžný cyklista-turista je tomu dalek
Ja jsem zjistil, že můj odhad rychlosti pro projetí zatáčky je bez tachometru vyšší, než s ním. Tu zatáčku projedu, ale je to už zbytečně rychlé. Když jedeš s kopce 50, tak je rychlost nájezdu do zatáčky důležitá. Pokud to celou dobu brzdíš na 25km/h, tak to nemusíš vůbec řešit.
Jen nechápu, proč jsem tu kritizován a vysmíván. Já snad někomu svůj styl vnucuji?
Mohl bys citovat kde jsem se dopustil kritiky Tvé velectěné osoby?
No nediskutoval jsi jen ty. Jen jsi se jako správná potrefená husa ozval. To je úžasné, jak tahle jednoduchá pravidla fungují. :D
Zavěsils to pode mne, tak se Tě znovu ptám, kde jsem se zmíněného dopustil.
Buď odpověz a nebo alespoň mlč, chováš se jak docware...
:) já jsem ten poškozený a napadený. Nevšiml jsi si toho? Napadá a posmívá se mi více lidí. Zavěsil jsem to pod tebe, poněvadž někam jsem to zavěsit musel. Pokud se necítíš být adresátem, tak promiň a nech to být.
Brahmo, platí na kole, jako na motorce... před zatáčkou nečumíme na tachometr a neřídíme se jím.. Koukáme do zatáčky (ne těsně před kolo) a celý zbytek těla jde za těma očima, který nás tou zatáčkou provedou. Vše ostatní, včetně přenesení váhy (naklonění)... ovládání brzd atd. děláme zcela automaticky. Já umím náklon i na tý starý plečce a v zatáčkách dost lidí na moderních kolech s přehazkou co je chci doject stahuju, ale jen tam, kde to znám a vím, že mě tam nečeká pěkná díra, třeba. Jinak jedu tak, abych zvládl zastavit. A tachometr k tomu nepotřebuju. Na 90% kol ho ani nemám :)
Následující platí na kole taky....
https://www.motorkari.cz/tema/?t=215853
Brahmo, nevšiml jsem si, že by někdo napadal tvoji osobu. Je nás víc, kteří nesouhlasí s Tvými názory a k nim se vyjadřují - a já to dělám taky.
Bydlím pod horami, mám řadu tras, po kterých jezdím dolů a nepamatuju si rychlost v jediné zatáčce, byť mockrát projeté. Jediné co si pamatuju jsou dva úseky, kde mi kolo nebo koloběžka jelo proklatě rychle, ale maximálku jsem zjistil až pod kopcem po zastavení, za jízdy jsem se neodvážil spustit oči ze silnice.
No tak já to dělám jinak. V čem je problém? To, že vy jezdíte nějak přece neznamená, že já nemohu jezdit podle sebe. Ať Michálek odpustí, ale bez náklonu se zatáčka na jednostopém vozidle nedá projet. Pokud ti těžnice vyběhne ze stopy, tak se zkácíš. Proto, čím větší rychlost v zatáčce, tí větší náklon je třeba. A naopak, velikost náklonu neznačí závodníka, nýbrž je přesně úměrný rychlosti v zatáčce.
Hlavně pro náklon a vlastně i tu rychlost průjezdu zatáček by se kromě tachometru hodil i gyroskop a akcelerometr.
To jsou ta data, ze kterých by se zpětně daly spočítat síly, které v zatáčce působily a za předpokladu očekávání určité adheze by asi šlo odhadnout, o kolik ještě lze zrychlit.
Vlastně je to úžasné, že lidský mozek vidí zatáčku a bez počítání většinou správně odhadne, jak moc brzdit, aby ji bezpečně projel... :-)
Add AV:
Kdybys sis to jen trošku promyslel, tak by ses tak hloupě neptal.
Náklon ti zajistí, že těžnice je ve stopě kol. Odstředivou sílu převádíš povrchem kola na na asfalt. Pokud ovšem ta síla překoná mez smykového tření, tak se to kolo utrhne a začne se smýkat do boku a po chvilce se budeš smýkat i ty. Tachometr zajistí, že snáze nepřekročíš rychlost, kde odstředivá síla už překonává mez smykového tření.Pro tebou navrhovanou rychlost 25.4km/h nemusíš na běžné silnici nic kontrolovat a omezovat. To je rychlost, kterou naprostou většinu zatáček projedeš se 100% reservou. To je bezpečné i pro Jindru.
Musíš se podívat na rychlost před zatáčkou. Když jsi v ní, je už na všechno pozdě a nějak jí provlaješ anebo také ne. Tvou zkušenost, že v zatáčce je už třeba jen řídit, potvrzuji. Tam už není čas ani na modlení.
Rozlitý olej v zatáčce je vážně radost, už jsem ho potkal 3 x, jednou jsem ho viděl včas a jel jsem rovně mimo vozovku přes krajnici až na louku, jinak jsem 2 x tu zatáčku a vytřel tělem, naštěstí bez následků.
Oni na to jdou ještě mazaněji.
Asi je to všude, ale ze cvicnych důvodů ctu jen ten jeden jazyk.
V Besançonu mají výcvikové centrum, všechno virtualní realita. Oni vědí, že kolo to dá, že nevyletí ze zatáčky, že stroj je v cajku.
Makají s psychikou jezdců. Jde o to. aby se se nebál to pustit, a to se musí bezpečně naučit, tak tu virtualku mají fakt dotaženou do dokonalosti a odbourávají psychické bariery jezdců.
No. a psali tak taky, že tohle je ta správná cesta. Spatná, co funguje spolehlivěji, je natřepat cyklouna bobulema :-)
jojo, odbourávat poslední zbytky pudu sebezáchovy je potřeba.
Zejména u závodních cyklounů je ta věc zjevně přebujelá...
https://vid.pr0gramm.com/2023/04/02...
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aoKZmMg...
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aO31obN...
Doba evidentně pokročila. Pádu do boku se říká "čáslavák" neboli pád čáslavský... na věčnou potupu velocipedistického klubu Čáslavského, což prý byli pěkní nafoukanci.. a někde exhibovali, když tu krajní zavrávoral a celou řadu vedle sebe jedoucích velocipedistů (ještě na vysokých kolech) srazil s výsledkem zlomenin kol i pánů jezdců. Klub se následně rozhádal a ostudu nepřežil. Nyní se jejich potupa stala součástí závodní taktiky :)
jj,máš recht, ale funguje to.
Taky psali zájímavou věc, tedy nějaký ten "odborník" z toho "studia" to říkal.
Že jsou schopni je takhle zrychlit o 5-8 procent. Ty špičkové cyklouny.
A když někdo na trase předvede výkon, který je o 10 procent a víc lepší,než se ta trasa běžně jezdí,že je na tuty na bobulích
Že teď se zlepšují o desetiny procent,maximálně procenta.Víc prý bez dopingu nejde
Což je přesně ta oblast, kdy už těžko mluvit o sportu.
Tohle už jsou vědecký projekty s biorobotem místo závodníka
Ale my, myslím tedy diváci, prostě chceme ty heroické výkony. Pohodová jízda party chlapů od hospody k hospodě je sice pěkná, ale taková TdF je přeci jen víc vzrušující.
Dřívávejc bývala ještě vzrušujísnější...... když závodník nemohl některé části na kole měnit vůbec, jiné ano, ale pouze svépomocí (technická asistence byla zakázána) a vyměněné díly musel přivést do cíle... Plus třeba to, že jeden ze závodníků neustále hulil doutník a když se ho někdo pokusil předject, tak ho tím to spálil.. občas za sebe sypal hřebíky a rozlíval olej, zásoby čehož si vezl s sebou.... Jinak závodníci fungovali na červený víno, nebo střik z něj....
Hele nevim, za mě teda neni...
Sledování závodů mě nikdy moc nebralo, ale raději se dívám na vesnickou rally, kde se po blátivém okruhu honí cokoli co místní stodoly daly, než na F1, kde v pořadí jak odstartujou i dojedou, v prakticky sterilních podmínkách a čas si musej měřit na tři desetinný místa sekundy, aby mezi sebou měli rozdíly.
Ten heroický výkon je právě o tom, že je jedinečný, v momentě kdy závodník jede stejně jako 40 dalších v jedné hromadě tak na tom nic heroického neshledávám.
Když píchne, zahodí kolo do škarpy a nafasuje z nedaleké Oktávie nové, svačinu si nafasuje stejně, přesně spočítanou od týmového správce kalorií, trať má vyhrazenou jen pro sebe, žádná okolní doprava...
Prostě sterilní prostředí.
Když jsem venku, fakt se nemusím dívat na teploměr, jestli je mi zima nebo teplo.
No a jestli jsi s nájezdy do zatáček podle tachometru rychlejší než mi šneci, tak to gratuluju.
Naopak mám ten tachometr, abych tu rychlost nepřeháněl.Bez tachometru jezdím ty zatáčky rychleji. Ale musím tě uklidnit, obyčejná okreska dovolí jet většinu zatáček 60km/h bezpečně a v pohodě.
Většinu zatáček?
Jako na čem? Kdy? Komu? Vždy?
Pokud vím, v zákoně je napsáno, že máš jízdu přizpůsobit okolnostem. Chceš říct, že když si naměříš optimální rychlost průjezdu určité zatáčky, tak to platí vždy? Za deště, mokra, náledí, sněhu, nebo třeba když se tam kamionu před tebou sype písek z nákladu nebo tam nanese bahno?
Já bych řekla, že při průjezdu zatáčkou (obecně při jakékoliv jízdě kdekoliv) je lepší koukat na cestu místo na tachometr.
Člověče, to ranní měření teploty u stanu popisuješ tak, jakoby za tebou ke stanu vždy večer 4 šerpové přitáhli dvě almary se šatstvem a ty jsi si z nich ráno vybral oblečení na sebe a do brašen na celodenní etapu, abys vydržel do večera, kdy za tebou přitáhnou ke stanu zase ty dvě almary.
:-))
S "teplotou", tedy spíše se zimou, jsem si užil dost teď v únoru u Kanálu du Midi. Ono bylo 11-12 stupňů, ale až odpoledne. Ráno když sedáš na kolo, vidíš na té mobilní rosničce, že venku je na nule.
To je skvělá informace, ale je ti k prdu, když nemáš příslušné oblečení. Tedy oblečení jo, ale ne zateplené návleky na boty a teplé rukavice....
A obojí máš doma ve skříni, jen 2 tisíce km daleko.
To pak dost naprdne :-)
... kdybys nebyl masochista, tak bys v únoru do Paříže nejel. Máš štěstí, že tuta úchylka už není trestná
Canal du Midi vede z Toulouse do Sète, jižní Francie.
Dál pokračuje ale už mu říkají Canal des deux Mers - Kanál dvou moří, ten vede až k řece Garonne, ta ústí do Atlantiku tady:
http://www.doucefrance.cz/zaj%C3%ADmav%C3%A1-m...
Hodně jih, mělo tam být 12-14, ale neklaplo to.
Ale na druhou stranu, skvělé. Stezka jen pro mě, je to populární trasa, v sezóně to musí být masakr, soudím podle pozavíraných občerstvoven.
Do Paříže jsem jel až na Velikonoce :-)
Jak to, že jsi (dosud) nepochopil Brahmův specifický humor!?
Teplotu hjsme řešili, před lety, když Širavík měl pocit, že když bylo venku 36, že jsem neměl právo napsat "vyjel jsem do poledního žáru".
Od té doby mám i Garminí snímač teploty
https://www.alza.cz/garmin-tempe-d4655850.htm
asi mu budu muset vyměnit baterku, protože když je mi horko, poznám to, stejně jako když je mi zima, tak to vozím někde pod sedlem, a asi to už bude vybitý. Ale to ti dá přesné údaje.
I hodinky i ten cyklocomp mají teploměr, hodinky si nějak odečítají to přihřívání tělem, takže údaje jsou docela přesné, cyklocomp dává také dobrá čísla, tedy pokud ho nenecháš zaparkovaný na sluníčku, za jízdy je to plus minus stupeň spolehlivé, ale čidlo je čidlo
Tacháč s teploměrem jsem si koupil víceméně jenom proto, že jsem potřeboval nějaké jiné funkce, které ten bez teploměru zrovna neměl. A ukázalo se, že pro moje typické využití (80 km pozdě večer v kteroukoli roční dobu) je docela užitečný: řekne mi, že začíná mrznout a tím pádem si mám začít dávat bacha na náledí a vypnout dobíjení akumulátoru. A třeba podle rychlosti poklesu teploty naplánovat pauzu na převlečení nebo tak něco.
V létě zas tak moc užitečný není, maximálně se můžu chlubit, že jsem přežil čtyřicítku :-) (ano, na slunci, ale já se peču úplně stejně jako ten teploměr, tak je to fér).
Má jedinou nevýhodu: teploměr občas zůstane zaseklý na poslední naměřené hodnotě (na náhodnou dobu od několika hodin do několika měsíců bez ohledu na to, co mačkám a jestli jedu nebo ne). Takže konkrétně sigmu 1200 nedoporučuji.
Výše zmíněná Sigma 1200 mi včera večer chcípla. Jen tak zničeho nic, za jízdy, když se trochu ochladilo. Rozsypané pixely na displeji, vynulovaná paměť, nefunkční snímač otáček, pomalé reakce na tlačítka. Nakonec se ukázalo, že za to může vybitá baterie - už měla jenom 2,7 V místo původních 3. S novou tachometr šlape jako dřív včetně teploměru.
Z toho vyplývá: zlobení teploměru je první příznak docházející baterky. Žádné jiné příznaky nejsou, displej nebledne. Od těch prvních příznaků vydrží tachometr fungovat ještě zhruba rok a potom to zabalí bez jakéhokoli varování. Hodí se vědět.
Na mých tachometrech se slabá baterie projevuje méně kontrastními písmeny. Tachometr nemá napětí na úplné převrácení LCD krystalů. Fonty jsou zašedlé a ne už černé jako uhel. Když se na to soustředíš, tak je to vidět.
Co takhle podsvícení tachometru pro noční jízdu. Mně to celou zimu štvalo, že jsem večer neviděl na tachometr a na řazení.
Přesně. Všem ostatním tachometrům, které jsem kdy viděl, vždycky napřed bledly displeje až do neviditelna, ale všechno ostatní dál normálně fungovalo. Jenom tenhle konkrétní typ má kontrast pořád dokonalý a dřív vypoví službu paměť a procesor. Nejspíš to souvisí s tím, že má nastavitelný kontrast displeje - tím pádem mu z nějakého regulátoru leze softwarově zadané konstantní napětí a stav baterky se na něm neprojeví.
Osvětlení tachometru a řazení na tomhle kole zrovna mám, plánek je tady úplně dole:
https://nightrider.mzf.cz/osvetleni8.htm
Do tachometru jsem nevrtal, ledka je zvenku.
Nojo, ale já nechci svítit zvenčí na tacháč. Chtěl bych tachometr na kterém, když zmáčnu čudl, tak zapne podsvícení. No a na ukazatelích zařazené rychosti by mohla být ta svítivá radioaktivní barva, aby za tmy byla vidět pozice ukazatele. Je to slabý betazářič a na vzdálenost 1m od řídítek ke mně to nedostříkne. Ale na to mohu zapomenout. To se snad ještě používalo u potápěčských hodinek. Ale ty už jistě budou také digitální s led podsvíceným grafickým dispejem. Většině lidí, když slyší zářič, tak se jim jen protočí panenky. Tu svítící barvu neseženu. Tak pak už jen to elektrické řazení s komunikací do tachometru.
Tachometry s podsvícením existují, v tom problém nebude. Radioaktivní barvu asi neseženeš, ale možná by mohly stačit fosforeskující samolepky:
https://www.dekorace-steny.cz/luminiscencni...
https://www.stromprop.cz/21-fotoluminiscencni...
atd.
No na zimní cestu z práce večer domů by ta luminiscence asi časově stačila. Musel bych ovšem kolo ukládat v práci v nějaké nasvícené místnosti a ne na dvoře. To abych ty luminofory nabil. Ale zrovna na cestě domů to tak dobře znám, že řadím úplně automaticky bez přemýšlení a žádný zrakový přehled o zařazené rychlosti nepotřebuji, poněvadž ho stále mám v hlavě. Děkuji za nápad. Možná by se ta nálepka dala na ten ukazatel na řídítkách nalepit. Nejdříve bych to mohl nalepit vedle na držák a posuzovat, zda by to mohlo vyhovět.
Pokud skutečně za tmy potřebuješ vidět indikaci zařazeného stupně, můžeš ještě použít něco radioaktivního, funguje to roky zcela bez údržby...
https://www.3h-tritium.cz/
Vždyť píšu o radioaktivní barvě. To co nabízíš jsou ovšem zapouzdřené přívěsky a nikoliv barva, co se dá nanést na ukazatel. Z toho přívěsku ani po rozlomení nic tekutého nedostaneš. Z principu a bezpečnosti to musí být pevné a nerozpustné. Vůbec mne překvapuje, že tohle někdo dovolí prodávat a zanášet do životního prostředí. Ovšem ze stejného důvodu neseženu ani tu barvu. Leda si to nechat někde nanést od firmy, která tohle provozuje. Nějaký hodinář?
Moderní luminifory jsou neradioaktivní a mají tu výhodu, že po nasvícení svítěj tak 5-10 minut. Tedy jsou ouplně na hounou.
Nic nerozlamuj, prostě vem tu nejmenší variantu a přilep ji aby ti buď rovnou ukazovala polohou nebo naopak velkou a nech si od ní osvětlovat okynko s ukazatelem.
Víš, člověk si musí umět poradit s tím co je k dispozici, ne se zamknout na řešení pilotů z II. světové a brečet že to dneska nikdo nedodává.
Teď jsem našel barvu s luninoforem, co svítí několik hodin. Píšou až 18. To by na večerní ježdění mohlo stačit. Natřel bych ukazatel na řídítkách. Vlastně by mohl stačit i jen ten pro přesmykač.
https://www.e-safetyshop.eu/p/lumisafe-barva-hi...
Vyzkoušej a poreferuj.
Jeden čas mě tyhle barvy a nálepky docela zajímaly, ale nakonec jsem nic neobjednal...
Podívám se důkladněji jak vypadá ten ukazatel zařazené rychlost a pak bych to malé balení objednal.
Tak já jsem právě už před lety řadící páčku rozdělal a na červený ukazatel jsem nalepil fluo žlutozelenou reflexku. Za šera je to určitě lepší, takže kdyby byla slušná luminiscentní nálepka, mohl bych upgradovat...
Ale docela se bojím, že navzdory slibům to rozumně svítit bude jen prvních několik minut...
Četl jsem v nějaké diskusi, že tohle má svítit dlouho. Jestli na ten ukazatel půjde napatlat barva, tak to koupím a vyzkouším. Potřebuji barvu na jedno namočení štětce, takže zbytek barvy mohu pak klidně poskytnout.
Tak asi bude rozdíl barva, kde decka stojí 200 a ta Super luminova na hodinky kde 1g stojí dva litry.
Podle popisu ta levná je na velkoplošné aplikace, na ukazateli řazení bych nečekal použitelný výsledek.
Máš pravdu. Ta Swis super Lumnova s flaštičkou za 2000Kč je přímo na ty ciferníky a svítí mnohem víc a mnohem déle. To abych ovšem se svou potřebou našel nějakého hodináře, který to má a nechal mu to natřít.
Hm.. mě čeká asi obnova nápisů na hřbitově.. a chodí se tam producírovat jakási mladá vyšinutá góthka.. tak že bych místo obyč. zlatý použil svítící?......
já Brahmo nevím, ty musíš přesně vědět, co máš zařazeno? Ty neřadíš tak, aby se ti dobře šlapalo podle aktuální situace? Mě stačí, že si pamatuju, která páčka řadí nahoru a která dolu a o tom co přesně mám zařazeno moc nepřemýšlím... Jinak jestli mohu doporučit, nebylo by přínosnější si v tom případě dát ještě jednu blikačku dozadu doprava a sklonit jí tak, aby osvětlovala kazetu a kdyžtak se podívat?
Ano čelovka a pohled na kazetu by to řešilo. Jen je to trochu nešikovné. Řazení podle pocitu je príma, ale po jisté době skončíš na "španělovi" Velký talíř a největší kolečko, nebo nejmenší lalíř a nejmenší kolečko. Alespoň mně se to takhle daří.
Já mám na kolech moderních vzadu blikačku vpravo i vlevo a to, jak mi to trošku nasvítí řetěz mi v úplné tmě stačí. Jinak nad nějakou malou čelovkou uvažuju, hodí se nejen na prohlížení tachometru a řidítek vůbec, ale hlavně na to, když hledáš ve tmě odbočku a potřebuješ si posvítit do strany....
Tak to určitě, to je dobré řešení. Jen bych kdyžtak chtěl světlo na přilbě a ne na pásce kolem hlavy.
Mě se líbí tahle..https://www.kronium.cz/nabijeci-celovka-fenix...
Asi ji koupím a zkusím zaexperimentovat jak ji na přílbu chytit.. jestli těma páskama nebo jinak
Tak už jsem doma, kdysi jsem na kole vubec neřešil přehazovačky---že bych se ztrácel, kde mám na co přehozeno, pak jsem přešel na koloběžku a po několika letech--předloni koupil jiný kolo a pořád tak nějak nadávám--jako kolo taky dobrý, ale to přehazování mi otravuje--hlídat kde a kam mám přehozeno---no jasně, já dřív jezdil na kolech s obyč přehazovačkama sis, na ty stačilo sáhnout a bylo mi hned jasný kde jsem na jakém převodu, né, že bych se chtěl k sis vracet, jen mi ted došlo proč mi to ted s cvakací přehazkou přijde otravný řešit přehazku.
Je to trochu podobný jako na motrorce---musíš to oddupat na jedničku a když už to dál nejde, tak je to jednička, v autě s manuálním řazením dám rovnou jedničku odkudkoli \a neřeším odkud---v tom byla stejná i ta siska.
Ono to řazení "aby se dobře šlapalo podle aktuální situace" není zas tak triviální. Třeba to moje 3x8: kroky na kazetě rovnoměrně jemné až na největší kolečko (megarange), které má zhruba dvojnásobný. Kroky na "přesmykači" (třírychlostní náboj) taky zhruba dvojnásobné. Obvyklá úloha: aby se mi v aktuální situaci dobře šlapalo, potřebuju přehodit o jeden malý krok tímhle směrem. Co mám zmáčknout? Podle toho, kde zrovna jsem, to může být buď jeden krok na přehazce, nebo krok na náboji a k němu opačný krok na přehazce. A to mám ještě výhodu, že nemusím řešit žádné španěly. Takže potřebu vidět na řadicí páčky naprosto chápu.
I tritiová barva jako nátěr už je zakázaná, Tritiová světýlka jsou dostupná jen v uzavřených skleněných trubičkách. A údajně to svítí celkem slabě. Ale fotoluminiscenční nátěr se dá koupit, Super Luminova je asi to nejlepší co existuje.
https://hodinar-frydl.sluzby.cz/super-luminova...
Hm, lahvička za 2000Kč a já potřebuji jedno namočení štětce.
Hlavně mám obavy, že se zvlášť prodává svítící prášek, ale pak se to musí smíchat s vhodnou barvou a ten proces nebyl úplně triviální, takže celková částka může ještě povyskočit... ;-)
Teploměr je fajn, pomáhá mi to odladit v jakém oblečení mi při jaké teplotě je fajn/ok/zima a příště se podle aktuální a předpovídané teploty co nejlíp obléknout.
Moje žena chtěla tachometr s teploměrem, a teď cituji, aby věděla jaká jí má být zima.
Drátový cyklokompy s dvěma údaji jako na obrázku samozřejmě stále existují, do dvou tří stovek. A i komplet mechanický ručičkový se dá stále koupit
https://tachometry-na-kolo.heureka.cz/?o=4
Edit:
Vyhovuje mi prajednoduchá Sigma 401, která kromě okamžité rychlosti [xxx ukazuje xxx] MÁ FUNKCI jen ujetou vzdálenost celkem a ujetou vzdálenost "v etapě", třeba za jeden den, a aktuální čas (hodinky). Víc FUNKCÍ V TACHOMETRU nechci a nepotřebuji.
I když třeba tu 401 možná dnes už asi jen těžko někde koupíš, pořád můžeš pořídit něco podobného (spolehlivost, nezničitelnost, stejná velikost, výdrž baterie 3 roky, …), jen to bude mít o pár nepotřebných funkcí víc. Moje evoluce počítadel začíná Sigmou 700, a končí s Cateye Enduro 8. Nezničitelný pokud ho přímo nerozšlápneš, což se mi bohužel jednou podařilo (č. 3 dole), když se v noci v lese spustil lijavec a já ho natvrdo zašlápnul patou v botě jak jsem vyletěl ze spacáku začít stavět plachtu a zapomněl že tam je. Tronic (č. 4) byla pak jen dočasná náhrada za pár korun z Lidlu, než se mi znovu podařilo sehnat tehdy už nevyráběný Enduro 8, a ty jsem pak pro jistotu vzal hned 2. Taky by mi z funkcí stačily jen rychlost, kilometry a hodiny, ale protože to mám celou dobu stejně jen na hodinách a kilometry zkouknu obvykle až na konci dne, tak mě to dvojí prokliknutí přes průměr a max. rychlost nijak zvlášť neobtěžuje.
> "jen to bude mít o pár nepotřebných funkcí víc."
No právě!
Mě na kole zajímá aktuální rychlost - to má ta Sigma 401 standardně v horní části displeje velkým písmem.
Pakmě zajímá, kolik je hodin - čili aktuální čas - a kdy asi tak dojedu po plánované trase do cíle - čili kolik km jsem ujel v konkrétní den, jestli jsem v 1/10 trasy, nebo v 7/8. Tyto údaje "proklikávám" pomocí tlačítka a vidím je v dolní části displeje.
Údaj o celkové vzdálenosti najeté na tachometru bych vlastně ani mít nemusel.
V dolní části displeje se alternativně zobrazuje čas - celková vzdálenost - denní vzdálenost. Čili na 3 "prokliky" to točím stále dokola, to snesu.
Přeskakovat pokaždé přes daších 5 nebo 7 údajů, které mě naprosto nezajímají, to by mi lezlo na nervy :-(
Jo, pro nás konzervy dobře už bylo ;-)
Velkejma literama aktuální rychlost, pod tím polovičním písmem
-čas
-totální ujetá vzdálenost
-"dnešní" ujetá vzdálenost
-čas strávený na vestě
Historicky, čistě abych měl nad čím hloubat po cestách do práce, chyběla mi průměrná rychlost. Po počátečním radikálním zlepšní fyzičky pohybu neuvyklému tělu a poznání, že jakýkoliv dlouhodobý výkon mi totálně zničí závěrečný stoupák už mi nechybí (tak moc :-D)
Zrovna jsem byl spravovat zlomený drát, protože z nedostatku jiných zdrojů mám opravdu drát a ne kablík... :-(
Tady je jeden s málo funkcemi zrovna k mání - Sigma BC 5.12:
https://sport.bazos.cz/inzerat/167719000/sigma...
Má to jen:
------------------------
- rychlost
- denní kilometry
- celkové kilometry
- čas jízdy
- hodiny
...nebo první dva(Sigma 500/800) https://www.bike-eshop.cz/computery-a-navigace...
Jezdil si někdy do dálky?
Třeba 800 -100 km?
Jezdil si někdy 150 km denně a. víc?
Fakt kde o to, proč tachometr potřebuješ, jestli aby ses prsil,že ještě dva roky, a objedeš rovník, nebo k jiným účelům.
Mě,jako osamělému jezdci,slouží jako motivační nástroj.
Tachometr, jakožto motivační nástroj na cestě do dálky?
Mohl bys být víc konkrétní?
Které údaje tě motivují a jak?
Já třeba mám v plánu, pokud pojedu do daleka, mít na displeji navigační pokyny, a pak už jen ten nejdůležitější údaj - kolik času zbývá do západu slunce.
Pokud jsem rozhodnut poctivě šlapat "od nevidim do nevidim", statní údaje mne zbytečně rozptylují.
Na ty se můžu podívat až večer, abych věděl, "jak to dopadlo" :-)
Mně osobně přijde tachometr jako motivační nástroj ideální spíš pro závodníky..
Elektronice nerozumím a nezabývám se jí; jen jsem se tak trochu zasnil, když jsem na stránkách GM Electronic viděl "alfanumerický LCD displej" za 140 korun...
Ono by šlo koupit 3 "levné" tachometry, nastavit jejich výstupy na jednom na hodiny, na druhém na rychlost a na třetím na ujetou vzdálenost. Celé to schovat do nějaké krabičky [3D tisk :-)] pod rám a z těch jejich displejů vytáhnout a přenést údaje do jediného displeje na řídítkách.
Na těch 16 pozicích bych bez proklikávání měl stále na očích právě ty 3 údaje, které mě zajímají: čas, rychlost, vzdálenost.
:-)
Tachometr není žádná raketová věda, ten se doma postavit dá!
V podstatě stačí koupit rozumný displej (klidně ten z GME), připojit k němu vhodný procesor (klidně ATmega88), nějakou baterii, tlačítka a vstup od čidla.
Pak už to stačí jen naprogramovat - měřit časový interval mezi impulsy od čidla, přepočítat na rychlost a pak už libovolné funkce podle gusta...
Pro šikovného studenta elektro-průmyslovky to nemůže být problém. Hlavní výzvu bych viděl v miniaturizaci a odolném vodotěsném krytu.
Hmm, že bych se konečně naučil s tím Arduinem co mi tu leží? :-D
Pokud ti nevadí rozměry výsledku, řekl bych, že tachometr je pro Arduino úplně ukázková aplikace, která se dobře ladí a brzy se dočkáš výsledku.
Oproti tomu Raspberry by už bylo fakt kanón na vrabce... pokud nechceš, aby tachometr třeba sám tweetoval, kudy zrovna jedeš, nezobrazoval mapu, navigoval a podobně...
Z elektrického hlediska je u tachometru největší výzvou spotřeba. Konkurovat těm starým drátovým tachometrům nebude snadné, to jsou prý 4bitové procesory, ale i to AVR může být hodně úsporné, když se pustí na co nejnižší hodinové frekvenci (32 kHz krystal) a v maximální míře se využijí úsporné režimy.
No tak teda Ď, no.
Ještě dnes ráno - co, ráno, ještě dnes v poledne - jsem zvažoval, že po instalatérovi a erekcionáři si dám roční pauzu, a pak že bych třeba zkusil splašit další výuční list ještě i na malýře-lakýru.
Pak jsem zachytil slova příspěvku "procesor" a "programovat". Zkusmo jsem hodil dotaz do vyhledávače. Našel pár stránek...
Ty brďo! Tak von se dá koupit za pár stovek takový ten černý brouček s nožičkama, pak se dá nadatlovat zdroják, pak se to naladí (asi nějakýma kolíčkama, jako kytara?) - no a pak to dělá, co člověk chce. Případně něco úplně jiného, než člověk chce.
Nový svět!
To abych se teda rozhodoval mezi lakýrou a timdlenctim.
No tak teda Ď, no.
Jo, v podstatě přesně tak to je. Koupíš brouček s dostatečným počtem nožiček, na ty nožičky připojíš, co chceš snímat a ovládat (LEDky, displej, tlačítka, čidla), pak napíšeš program a když se vše podaří, tak to fakt funguje...
Nicméně ta knížka bude pořádný relikt minulosti. Hádka o to, jaký procesoru (nebo alespoň rodinu/značku) si vybrat by byla na dlouho, ale programovat i8051 v assembleru fakt nebude snadná cesta k cíli!
Dneska už se programuje jinak! Otevřeš si https://chatgptproxy.me/ popíšeš, co ten program má dělat, v jakém programovacím jazyku a pro jaký procesor má inteligence program napsat... a pak výsledek akorát vyzkoušíš a řekneš inteligenci, co to dělá špatně, ona to opraví... a v ideálním případě budeš mít hotovo. Kolega si to pochvaloval, že ušetřil spoustu času, byť já tvrdím, že je lepší vědět, co dělám... :-)
> Dneska už se programuje jinak! Otevřeš si ... popíšeš ... a pak výsledek akorát vyzkoušíš
Tak to ani omylem.
Když jsem někdy v roce 2000 došel k závěru, že Zlaté stránky jsou mrtvé a že potřebuji k provozu pokrývačství svůj pracovní web, usmyslel jsem si, že si jej sesmolím sám. Zjistil jsem, že jsou k dispozci jakési wisywig editory. To jsem nechtěl! Zakoupil příručku HTML a prostudoval jakpsatweb.cz .
Od té doby si všechno datluji sám. Pracovní web (který zde uvádět nebudu) má už 250 jednotlivých stránek. Soukromý web má 180 jednotlivých stránek. Všechno od A do Z nadatlováno v poznámkovém bloku.
Mě to baví.
A ta fantastická dobrodružství! Třeba když se komplet celá stránka rozsype a po nervy drásajícím čtvrthodinovém hledání najdu chybějící ">".
A na další diskusi nemám čas. Hledám na internetu nepájivé kontaktní pole.
V GME najdeš všechno.
Asi nejjednodušší procesor do začátku je Picaxe. Programuje se v basicu, nepotřebuje speciální programovací obvod/patici, sypeš to do něj po sériové lince přímo z počítače. Nakonec z toho máš víceméně soběstačného "švába" s minimem pomocných součástek okolo.
Jelikož se tím celý život živím, tak mi tvůj příspěvek vyvolává úsměv na rtech. Možná AI umí nějaké třídění, ale rozhodně ne úlohu typu tachometru. Tedy počítat pulzy z hardware a klouzavě dělit časem a zobrazovat na originálním displeji připojeném na nožičky procesoru. Zrovna tyhle HW závislé úlohy jsou docela náročné. Dá se to psát v "C", ale já dosud ten assembler občas používám, třeba na kontrolu toho překladače, co mi tam naprasil.
Hele mně to přišlo taky divný, ale kolega tvrdí, že mu ChatGpt vyrobil inicializaci všech DMA kanálů, co na nějakém STM32 pro svou úlohu potřeboval a prý to bylo rychlejší než pročítat datasheet a řešit, k čemu který registr slouží...
Akorátže on má normální účet, zatímco já používám psudoanonymní proxy, které mi delší odpovědi ořeže, takže smysluplný zdroják z něj nedostanu.
Každopádně trvám na tom, že tachometr je vděčná a poměrně jednoduchá úloha řešitelná téměř libovolným procesorem. Hezky se to ladí, jednoduše kontroluje a hlavně na všechno je tam spousta času... jsou mnohem horší úlohy... :-)
Standardní inicializaci dodává většina výrobců procesorů ve svém integrovaném prostředí, nebo to někde můžeš opsat, nebo ta inicializace je součástí driveru od výrobce. Horší je, že většinou ten úplný standard nestačí. Kolega takhle vykrádá programy, které najde na síti a jde mu to. Já tohle neumím. Cizí kód špatně a těžko přejímám.
Obecně je úloha závislá na hw unikátní a obtížná.
Úloha tachometru bude nejspíš používat přerušení od čidla a od času. Všechno navěšené na přerušení je složitější.
Úloha tachometru ti dává strašně moc variant jak tohle řešit v závislosti na zvoleném procesoru. Na STM32 bych impulsy chytal vhodným časovačem s funkcí input capture a pomocí DMA si nechal zapisovat časovou značku do kruhového bufferu.
Pak bych se obešel úplně bez přerušení jen s hlavní smyčkou a nehrozilo by, že nějakou událost prošvihnu. Vezmu dvě poslední časové značky, odečtu a mám čas poslední otáčky. Když tímhle vydělím obvod kola, mám už rychlost na dosah ruky...
V případě ATmega88 bych taky šáhnul po jednotce Input capture, ale tady bych holt už přerušení potřeboval, abych časovou značku zkopíroval z registru někam do paměti.
Každopádně tady fakt není kam spěchat, kdyby kolo mělo obvod 1 metr, tak při rychlosti 100 km/h máme nějakých 28 otáček za sekundu, to pořád dává interval mezi impulsy přes 35 ms. To fakt není výzva. Zpravidla řeším signály, které se počítají na mikrosekundy a reakce musí proběhnout během milisekund... :-)
Používám drátovou Sigma pure. Je jednoduchá, spolehlivá, má velké písmena, ale nemá hodiny. Přepínat jde jen ve dvou polohách.
1. Rychlost, denní kilometry a denní čas.
2. Rychlost, celkové kilometry a celkový čas.
Hodiny jsou důležité, tak jsem si je pořídil samostatně.
Ty analogový budíky, to je bomba!
No, nevím. Ty hodiny z patnáctky Žigulíka dejme tomu, akorát při pohledu na ně bych hledal pravou rukou řadicí páku.
Ale ten teploměr?
Hlavní a přesnější stupnice ve Fahrenheitech, k čemu to? Stupnice Celsia pidi a v nesmyslném rozsahu. Cožpak budu jezdit na kole v rozmezí -10°C - -30°C, nebo 40°C - 60°C? To důležité rozmezí od -10 do 30 je maličké, nepřesné a špatně čitelné.
To je styl "U-boat", také byl testován na bezpečnou hloubku 90 metrů, a hloubkoměr měl až do 260 :-)
Ty výpadky gps normální nejsou..mě to vypadlo jen jednou za půl roku a asi na půl minuty. (pokud nepočítám tunel apod).
Já si vybral Sigmu Roxe 11.1.evo, byla v akci jen nepatrně dražší než ta 4.0 a přitom je "promakanější". Já ji ale kupoval i proto, že jsem vozil zvlášt tepák na hodinkách a obyč tacho drátové..tak jsem si udělal radost a koupil si "vše v jednom". Ukazuje to spoustu hodnot, které se dají v aplikaci mobilu nastavit, co se má v tachometru zobrazovat a přiřadit si k oné hodnotě i barvu a tak je to hodně přehledné (narozdíl od Garminu, který je 2x dražší a přitom má stejné funkce). Taky je pravda, že jsem si k sadě tacho, hrudní pás, dokoupil i to čidlo rychlosti, když nebude potřeba gps zapínat a celkově ta rychlost-vzdálenost bude přesnější a bez výpadků, když bych jel tunelem např:o) Navíc to má v sobě jednoduchou navigaci-kvůli které jsem to taky chtěl, ale díky které už jsem nemusel nikdy vytáhnout mobil, abych nebloudil..strašně suprová věc. Navíc se mi líbí, že je to stále velké jak obyč tacho na kolo. Co se týče výdrže, baterie vydrží dva dny celodenní vyjíždky..a nabité je to za pár minut.
> Jezdil si někdy do dálky?
> Třeba 800 -100 km?
800 - 100 = 700 km. Tak to jsem jezdil v 96. dvakrát týdně z Prahy do Nového Jičína a zpět. Měl jsem tam na starost rekonstrukci střech na autoservisu ve Hřbitovní ulici. Ale to bylo Opelem Astra, ne na Favoritu, takže nic. :-(
Jinak tedy jsem ujel v jednom dni 260 km a v druhém dni dokončil výlet závěrem 75 km. Na Favoritu s nosičem, s vodou, jídlem, nějakým tím oblečením a s dekou, páč jsem plánoval cestou spánek.
http://www.ifavorit.cz/favorit-kolo-vylety...
Ale to bylo přes Šumavu, ne u nějakého blbého kanálu v Žabožroutsku, takže vlastně nic. :-(
Ale to bylo s klipsnami za svoje, ne se třemi aku a s fénem, takže vlastně nic. :-(
Ale když se kamarádovi cestou rozsypalo pětikolečko, tak odjel domů vlakem z Varvažova, nepřijela pro něj Soňa s autem, takže vlastně nic. :-(
Zkus se někdy vyjadřovat souvislým textem s větami, co na sebe navazují. Bude ti lépe rozumnět. Tvému poslednímu příspěvku rozumnět není. Takže vlastně jinak nic...
Vždyť je to naprosto srozunitelné a napsané ftipně s jemnou ironií :o)))
A fakt, že ty jsi nepochopil na tom vůbec nic nemění.
Vysvětlila bych ti to, ale víš jak to dopadá s vysvětlováním ftipů. Pointa se tím vždycky vytratí.
Ještě napiš, že v každém případě mi musíš oponovat, stůj co stůj, aby to všichni chápali.
Já ti ale neoponuji. Jen jsem sdělila svůj názor.
A pokud se podívám na palečkování, tak to zatím pochopili 4 další čtenáři (jeden palec je ode mě).
Na palečky vždy vyhraješ, poněvadž ty vůbec neodpovídají realitě, ale jen popularitě a osobnímu vztahu. Ať napíšu, co napíšu, tak dostanu alespoň jeden oaleček dolů. Patrně od tebe.
Zkusím to.
U Jindry, protože ho známe, jsme všichni ve střehu a všichni předpokládáme "tlustý palec". Vždy tam úřaduje, ale nikdy nevíme, kde přesně.
U některých jeho příspěvků se pak těžko odhaduje, zda tlustý palec úřadoval v číslovce a přidal jednu nulu navíc, nebo snad, nedej bože, úřadoval v jednotkách a omylem udělal z m (metrů) km (kilometry).
Už tomu rozumíš?
Jidra má spoustu překlepů, čím později v denním čase, tím více. Ale Jindra vždy píše celými větami s podmětem a přísudkem a jeho věty na sebe navazují. Nejsou to výkřiky do prázdna bez vztahu k sobě a bez souvislé myšlenky. Ať tam má chyb sebevíc, vždy se dá smysl snadno nalézt. U výkřiků je to mnohem těžší.
Proč by se měl brát ohled na to, že někdo není schopen si po sobě přečíst a opravit psaný text?!?
Proč by se měl brát ohled na to, že s pokročilou noční dobou a výší hladiny alkoholu není někdo schopen napsat souvislou větu bez překlepů?!?
Proč by se měl brát ohled na to, že někdo zrovna píše na telefonu a má tlustý palec?!?
Proč?!? Z jakého důvodu?!?
A že Jindra píše celými větami?!?
Chachacha, tak to si mě fakt pobavil.
Obávám se, že Favorit přesně citoval Jindru.
Nicméně je velmi zajímavé, že Jindrovi jsi rozuměl:-))
Takže, když Jindra napíše:
> Jezdil si někdy do dálky?
> Třeba 800 -100 km?
Co tím myslí?
Myslí:
a. 80 -100 km?
b. 800-1000 km?
c. 800-100=700 km?
nebo myslí zcela něco jiného, případně vůbec nemyslí?
A já navrhuji jednou pro vždy stanovit, že každý jeden akumulátor ubírá z celkové nominální vzdálenosti 25 %. Nazývat se to bude Opravná Konstanta Velké Huby.
Takže jestli někdo ujede 150 km se třemi akumulátory..., tak pro mě ujel 38 kilometrů.
C'est la vie, mon cher.
A když bude mít 5 akumulátorů, tak podle tebe couvá nebo co? :-)
Náhodou, couvat na kole je pěkná a náročná disciplína.
Až někdo odcouvá na kole celou cestu z Paříže domů, bude to na zápis do nákolacké knihy rekordů.
A klidně bych povolila i motor:-))
A co ta Francie, do které se mnozí z nás nedostanou, nebo pojedou jinudy a autem. Už jen to, že to projede a napíše o tom zajímavě sem je docela dobrý počin. Nebo ty uznáváš jen ty najeté kilometry?
Třeba jen kilometry na skládačce? ;-)
Ale co, taky bych mohl počítat lehokilometry zvlášť... :-)
Každopádně ten vzorec, že čím víc si veze baterií, tím víc kilometrů by strhával, je iracionální. Pokud někdo bude na elektrokole denně jezdit s jednou baterií třeba 50km, fakt mi to nepřipadá jako stejný výkon, když někdo veze tři baterie a ujede 150km. Už jen z hlediska stráveného času a námahy těla...
Tak pokud si někdo veze 3 baterie jen proto, aby ujel těch 150 km, pak sorry, ale to už to opravdu může jet na té motorce. To už nemá s cyklistikou nic společného.
Tak já to napíšu ještě jinak...
Když někdo 3 dny po sobě každý den ujede 50 km = má jednu baterii (kterou každou noc dobije), tak mu Favorit uzná 0.75 * 50 * 3 = 112.5 km.
Jenže když někdo ty stejné kilometry ujede ve stejný den a proto si veze 3 baterie, tak podle vzorce je to jen 0.25 * 150 * 1 = 37.5 km.
A když si někdo vezme 9 baterií a ujede 150 km, bude výsledek -187.5km :-)
Vzorec je nesmyslný. Chlubit se elektrokilometry mi valný smysl nedává bez ohledu na počet vezených baterii.
Hlavní účel elektristů pro dobro světa vidím v tom, že by mohli odnaučit zloděje krást kola bez motorů a položit svůj život při zbytečných kolizích s motoristy a odnaučit je myslet si, že se každý cyklista pohybuje rychlostí chůze...
Ale já chápu, jak to Favorit počítal a myslel.
Nejsme v rozporu.
A plně souhlasím s tím, že chlubit se elektrokilometry valný smysl nedává bez ohledu na počet vezených baterii.
Souhlas, to chlubení se najetými kilometry s bateriemi je hloupost. Ovšem jeho velmi zajímavý popis projetého kraje je úžasný. Už jen síla vašeho odporu jasně značí, že jeho članky pozorně čtete a vyhledáváte. Kdyby to byla nuda, tak to jen prostě skryjete.
Ne, nečtu je. Nebaví mě pořád číst jen o Francii. Nebaví mě číst vychloubání malého Napoleona. Nebaví mě číst o výkonech se třemi bateriemi v batohu. Nebaví mě upozorňovat na jeho nesrovnalosti v ujetých kilometrech a výškových metrech.
Ne, fakt nečtu jeho blogy, nečtu jeho témata a ani nekoumám do žádných z jeho stránek. Nebaví mě. Mám jiné zájmy.
Síla našeho odporu čiší z toho, že tu svoji Francii a svoje vychloubání nacpe úplně do každého tématu. Všude udělá oslí můstek a nasere se s Francií do všeho. A to fakt už mnohé nasere.
No, hele, já ho mám skrytého už asi rok a jsou pro mě od té doby zdejší stránky podstatně příjemnějším místem k navštěvování.
Teda byly by, kdyby se vždy někdo nenašel, kdo téma "Jindra" vyvede mimo skrytá vlákna. Jako třeba teď :-(
Francie už je dneska běžně dostupná pro každého, kdo se tam chce podívat, a také tam spoustu lidí jezdí. S cestovkou i bez ní. A spostu lidí jezdí i dál než je Francie.
A co se týká psaní o Francii - jo, pokud si Velká Perla založí téma a píše tam o konkrétní cestě, proč ne. Ale že s Francií zasere každé téma, to mě osobně docela dost vadí.
Na druhou stranu - Velká Perla neumí psát o ničem jiném než o Francii. Súpustu lidí tu jezdí do různých končin, on jen do té jedne destinace, se kterou pak totálně všechno zasere.
Ano, ale velmi zajímavě. Jinak ještě hodně píše o elektrokolech, stavebnictví a pravicovém a ultraliberálním pohledu na svět. To poslední je ovšem v jeho podání mnohem slabší.
Jo a ještě neustále rozdýchává covid a to je už hodně špatné.
Když už jsi zmínil Covid ve spojení s cyklistikou.. nechápu, proč se toho prolhaného gaunera pořád zastáváš.
Zrovna jeho názory na Covid jsou doslova životu nebezpečné.
Z jeho strany je to bezohlednost, kterou, v mých očích, těžko vykompenzuje neobjektivním vyprávěním o svých cestách po Francii.
"Noviny L’Equipe citovaly týmového lékaře, který řekl, že potenciál viru zanechat dlouhodobé následky a nedostatek hloubkových znalostí znamená, že je lepší se stáhnout než litovat. „Neznáme důsledky pro srdeční systém cyklistů, naším úkolem jako lékařů je zabránit jezdcům s covidem-19 závodit. Nemáme dostatek (dlouhodobé) perspektivy, abychom si byli jisti, že to nebude mít vliv na jejich zdraví. Je to preventivní opatření,“ řekl lékař."
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sport...
Jindra totiž není jouda z JZD, který získal s odřenýma ušima řidičák na traktor.
Je to inteligentní, vysokoškolsky vzdělaný člověk, ke Covidu měl automaticky zaujmout vědecký přístup.
Ale udělal pravý opak, což já osobně považuju za úmysl.
A ani to vyprávění o Francii, které (Brahmo)tak vychvaluješ, se neštítí zneužít k šíření dezinformací a ruské propagandy - viz jeho reporty z Francie na začátku epidemie..
Veškeré šaškování kolem "španělské chripky" - což byl virus z Číny- nemělo valného výsledku před 100 lety. Virus řádil 3 roky a pobral ty, co měli krátkou sirku.
Veškeré šaškování kolem Covidu (což je ZASE Čínskej virus jako před 100 lety) nemělo valného významu. Virus řádil 3 roky a pobral ty, co na něj měli krátkou sirku.
Jen se důmyslnejma opatřeníma podařilo rozvrátit hospodářství mnohem víc, jak Greendealem.
Smysl měla tak tisícina opatření, ta ovšem byla zcela eliminována zbylými nesmysly.
Viz např. zákaz hospod... vše se okamžitě přesunulo do garáží a kalilo se vespolek dál (a mnohde tak tomu zůstalo... takže místní kalej v hasičárně, ale přespolní najde zrušenou hospodu)
Už se to nikdy nedozvíme, ale podle mě, kdyby "veškeré šaškování" neproběhlo, hospodářství by to rozvrátilo víc, páč nemocnice by neměly šanci stíhat, lidi by začali panikařit a do práce by nepřišli v hojnějším počtu, než v rámci "šaškování", zdravotně by to odskákalo mnohem víc lidí, já znám osobně dva lidi, co skončili po Covidu v invalidním důchodu.
Ovšem pravda je, že kdyby to všechno estébák Babiš nepřizpůsobil svým potřebám, ale měl na mysli zájmy celé společnosti, opatření by byla mnohem účinnější.
> tak mu Favorit uzná 0.75 * 50 * 3
> Vzorec je nesmyslný.
Kristepane.
Tak jsem vyměnil daší knoflík v drátovém tachometru.
Ty baterky v něm mizej neskutečnou rychlostí poslední dobou, začínám vážně zvažovat že ho odepíšu jako "odejitej" a vyberu něco nového.
Buď budu nastavovat další kabel, riskovat dosah bezdrátu (ze zadního kola) nebo se spolehnu na GPS příjem.
Popravdě, mám to vlastně seřazené podle preferencí, ale uvidím co je na trhu :-)
Já už kabel k tachometru nastavoval. Ono to od začátku u Ibexu vycházelo dost na hraně, ale donutil jsem se až, když se po pár letech (nejspíš zásluhou brzdového bovdenu) předřel...
Žádný problém. Stačí pájka, cín a izolačka.
Pro zajímavost: co přesně je ta neskutečná rychlost a co je to za tacháč? Abych věděl, čemu se případně vyhnout...
(jak jsem nedávno psal o té chcíplé sigmě 1200, tak v ní CR2032 vydržela 6 let)
Potřeboval jsem teď hned něco jednoduchýho s velkejma pismenkama.
Nebyla to nejlepší volba, protože to neumí ani průměrnou rychlost (hračka na pravidelné cesty do práce po jedné trase).
Po prvním roce odešel ten koutek displeje kde by mělo být "T", loni (cca třetí rok) odešla baterka.
Přes léto jsem se prostříhal šestikusovým blistrem, s tím že jim prostě ležel věky na skladě cyklošopu a stál za houby.
Za zimu jsem sežral tříkusovej z Lidlu, s omluvou, že je zima.
Včera jsem šel koupit další.
Displej je fakt fajn, mám ho na tý šťopce co trčí od středu a čitelnej je dobře, jen prostě začal žrát a statisticky už to v baterkách nevidím...