Ahoj
Měl bych jeden dotaz. Lze kombinovat česke pojištění (EHIC) a komerční pojištění na různé úkony? Jde o to, že provozuji sporty, které většina komerčních pojišťoven zařazuje do tzv. rizikových sportu (VHT, horské kolo, rekreacni lezení...). Našel jsem rakouské pojištění Alpenverein, které se soustředí právě na tyto rizikové sporty. Výhoda je, že hradí záchrané akce v horách, ale na druhou stranu ma velice nízké plnění. Šlo by v tomto prípadě kombinovat EHIC a toto pojištění?
Příklad:
Stane se mi úraz v horách v Alpách. Alpenverein mi zaplatí pátrací akci v horách a dopravu z hor do nemocnice, kde mi provedou finančně náročnou operaci, kterou bych chtěl financovat z pojištěním u VZP (EHIC) a následně se díky Alpenvereinu nechat dopravit domu (EHIC nekryje náklady na přepravu do ČR).
Je toto takto možné?
VZP...osetreni v nemocnici po cele EU
Alpenverein (CSOB, Alianz,...)... na technickou stranku
Teoreticky by se takhle dalo vyhnout drahemu komercnimu pojisteni pro rizikove sporty (Alpenverein stoji cca 2tis/rok, coz je skoro zadarmo)
Dik
Již ti to zjišťuji :o)))
Kujuuu...jsem vedel ze zareagujes:-)
také jsem blbej, tak přispívám
To co te zajima – kombinovat ruzna pojisteni tak jak je to zrovna vyhodne jenom pro me jako klienta (presne tohle me take pred casem zajimalo), bohuzel asi dost dobre nejde. Co se mi podarilo vystourat (osobni zjistovani v pojistovnach + vymena dotazu a odpovedi pres ruzne www.info….), tak pokud mas EHIC i komercni pojisteni, tak v pripade pojistne udalosti se penizky nejdrive berou z komerce, a teprve az po dosazeni ‘stropu’ komercniho pojisteni se zacina cerpat z EHIC. Ne driv! Obe pojisteni maji samozrejme sva + i -:
Komercni:
+: hradi se vsechno, zadna spoluucast
-: ‘strop’ – po vycerpani platis ze sveho
EHIC:
+: zadny ‘strop’
-: casto dost vysoka spoluucast, nehradi se prevoz do CR
Takze, pokud mas komercni pojisteni s dostatecne vysokym stropem (ja kupuju celorocni Exclusive od CSOB – 180dni max. doba nepretrziteho pobytu v cizine, strop 2.000.000Kc), EHIC nepotrebujes. Samozrejme i 2.000.000 muze byt nekdy malo, ale to je holt riziko tveho rozhodnuti – ja verim ze je to dostatecny strop, takze z pojisteni doma se pred delsi cestou vzdycky odhlasim – prijde mi zbytecne platit za neco co nepotrebuju.
Pokud mas ale relativne nizke kryti komercniho pojisteni a prekrocis strop (a mas i EHIC), EHIC za tebe zatahne zbytek s tim ze si platis pripadnou spoluucast, a pokud jsi uz vsechny penizky z komerce prooperoval po nemocnicich v cizine, zaplatis si i prevoz domu. Ale jak uz pred casem psali L+M, komercni pojistovna se te v pripade dlouhodobe hospitalizace bude snazit co nejrychleji dopravit domu (prave proto aby jsi se v tech luxusnich zahranicnich hospitalech za jejich penizky nerekreoval prilis dlouho), kde uz se bude vsechno dalsi osetreni hradit z tveho domaciho pojisteni.
Je pravda ze pokud bys byl doma odhlasen, ze od prekroceni CZ hranic si veskere naklady platis sam (do te doby nez se znovu u sve pojistovny prihlasis), ale to znovuprihlaseni za tebe muze udelat treba nekdo z rodiny – nejsi preci bezdomovec ktery tu nikoho nema.
Takhle si alespon myslim ze to s tou kombinaci ruznych pojisteni v soucasne dobe funguje, ale treba se mylim a vsechno je uz zase jinak - ty zakony se porad meni a gulas v tom maji i v pojistovnach.
Samozrejme to komercni pojisteni co mas musi kryt to co potrebujes, to je snad jasne. Me staci aby to zahrnovalo rekreacni jizdu na kole. Drive, kdyz jsem jel treba jen na 3 mesice tak jsem kupoval obycejne pojisteni u VZP tusim ze za 17Kc/den, ale ti maji (nebo alespon v te dobe meli) limit na cykloturistiku 2000m.n.m. Takze jsme si to tam v pojistovne hned vyjasnili - treba kdyz si zlomim nohu nekde na Stelviu v nejakych 2770m, odplazim se o tech 770m niz a tam teprve zacnu volat o pomoc, bude vsechno v poradku a neplatim nic:-))
Ahoj.
Vcera jsem prolejzal podminky pojistoven...CSOB, Kooperativa a Allianz a nejlepsi mi prisla pro sportovce prave CSOB. Maj to dobre definovane rizikove sporty a treba kolo povazujou za rizikove jen "sjizdeni narocnych terenu na kole". Coz u ostatnich bylo omezeno treba tim, ze si smel jen na znacenych cestach. Tady neni sice definovanej narocnej teren, ale urcite to nebude neznacena cesticka v poli...
Presne na tuhle poznamku jsem se taky ptal - rikali narocny teren - asi tak neco typu co sjizdi Marosi a spol. Ja takove trasy sice take rad - bezne MTB v Alpach - auta tam nesmrdi,...:-), ale na takovychhle cestach ja povetsinou tlacim, takze to neni "sjizdeni narocnych terenu", ale jen VHT. A za 1500Kc/rok je to pojisteni skoro zadarmo.
1500/rok od CSOB nebo myslis ten Alpenveren?
Alpenveren neznam, nevim jaky maji strop ani co vsechno hradi, tech 1500 je pojisteni CSOB: karta Visa Clasic (500Kc/rok) a k ni pojisteni Exclusive (1000Kc/rok) - ta karta je nutne zlo bez ktereho to pojisteni nekoupis.
Co to je za pojisteni? Kdyz jsem si nechal spocitat cestovni pojisteni od CSOB na rok, vcetne urozu a skody na majetku tak to vyslo na cca 8tis.!!!
Jeee.ted koukam, ze to mas pres kartu. No to nechci:-) Slysel jsem na to podivne veci...v zahranici na to moc nereagujou. Ja si udelam klasicke komercni pojisteni od CSOB...
Jinak Alpenveren je velice zajimavej. Jukni na www.alpy.cz
No ja nevim, toto podle me je klasicke komercni cestovni pojisteni, jen potrebujes tu kartu aby sis ho mohl koupit. Kdo nema kartu, nema narok. Ja si tu kartu zrizoval prave a jenom kvuli tomu pojisteni, jinak je mi k nicemu, vubec ji nepouzivam.
Uz jsem to tu kdysi psal, tak jen kopiruju:
Existuje i levnejsi verze Standard 300Kc/rok, a tam je skutecne plneni nizsi. Ale Exclusive:
léčebné výlohy do výše Kč 2.000.000,-, lehké oštření zubů pro utišení akutní bolesti do limitu Evropa 5.000,-; USA, Kanada, Austrálie a ostatní svět 7.500,-
odpovědnost za škody na zdraví do výše Kč 1.000.000,-
pojištění odpovědnosti za škody na majetku do výše Kč 500.000,-
spoluúčast pro pojištění za škody jsou 3%, nejméně však Kč 500,-
trvalé následky úrazu – pojistná částka Kč 200.000,-
smrt následkem úrazu – pojistná částka Kč 200.000,-
Na ten Alpenveren se urcite podivam, ale sam rikas ze maji dost nizke plneni - jestli to nejsou alespon ty 2.000.000 jako CSOB, tak nic pro me. Ja nez abych si platil i EHIC (cca 12.000/rok nebo kolik to ted vlastne je), tak radsi jedno poradne komercni pojisteni s dostatecne vysokym stropem.
Na to CSOB karta/komercni pojisteni se zeptam. Rozdil cen je zajimavej, tak by me zajimalo v cem je rozdil. Jinak loni jsem se ptal zname, co dela ve sporitelne a ta mi pojisteni na karte moc nedoporucovala. Pry s tim jsou obcas problemy, protoze to hodne zdravotnich zarizeni v zahranici nerada akceptuje a chtej platit primo na drevo.
Jinak Alpenveren ma plneni cca 7500EUR, coz je opravdu hodne malo, proto jsem resil kombinaci dvou pojisteni. A jak mi bylo zdeleno, ze lze jedno pojisteni pouzit na technickou stranku zachrany a druhe pojisteni (to co mas v cechach - EHIC) pouzit na osetreni.
Jde o to, ze kdyz polezu nekde po horach, nebo budu delat "rizikovy sport", tak Alpenverenu to nevadi. Ty te stahnou treba z Mt. Blanku nebo z jeskyne. Je to jejich specialita. Ale treba CSOB, Kooperativa ti to nezaplati, protoze je to rizikovej sport. No a pak kdyz ti budou delat nedejboze slozitou a drahou operaci v Rakousku, tak to zaplatis z ceskeho pojisteni - EHIC. CSOB a ostatni by ti tu operaci nezaplatili, protoze ten uraz se ti stal nasledkem rizikoveho sportu. Kdezto EHIC ti zaplati vse jako v cechach. Ale zase se te budou snazit dostat co nejdriv domu, coz zase oni neplatej. Takze to zaplati Alpenveren.
Samozrejme, ze treba pro tebe to neni aktualni a ani ne pro rekreacni sportovce a zdejsi cyklisty. Ale ja mam treba strach z toho, ze v zime lezem na umele stene a v lete chcem zkusit klasicke lezeni, coz by CSOB nepojistila, nebo bych se musel pojistit pro rizikove sporty...a to je pekna palka. To je vlastne jedinej duvod, proc to resim. No nevim. Bud zaplatim komercni pojisteni, budu si na stene davat majzla a nebudu to resit.
Bohuzel, pokud se ti stane uraz pri nekrytem pojisteni, tak nelze jedna pojistovna zacvakat zasah a druha leceni.
Jedine se mozna domluvit, aby te pri vyndavani z vrtulniku upustili. Ale jakou mam zkusenost s pojistovnama, oni by ten uraz take svedli na tu nekrytou.
Ja mam celorocni obyc na kreditce a kdyz nekam jedu, tak se pripojistuju. Zatim jsem do SK nemusel, ted to bude drazsi.
Ale co vim, tak plno paraglaidisu se take pojistuje v Rakousku. Nase pojistovny jsou dost spatne. Za chvilku bude rizikova i chuze. Jen pockejte.
Takze dve pojisteni kombinovat jdou. Psal mi to poradce z www.cmu.cz. Myslim, ze nasledujici korespondence vse vysvetluje.
Dotaz c.1
Dobrý den.
S přítelkyní se v září chystáme do Skotska jako Au-pair. Zatím máme
naplánované cca 4 měsíce, ale je možné, že se pobyt prodlouží na rok. Chtěl
jsem se zeptat, jak je to v našem případě se zdravotním pojištěním. Víme, že
pozice Au-pair se nebere jako zaměstnání, ale jako návštěva.
Jaké máme možnosti a jaká varianta by byla pro nás nejvýhodnější?
Můžeme zůstat přihlášeni u české zdravotní pojišťovny (ikdyž pobyt bude
trvat rok) a připlatit si komerční pojištění?
Nebo se máme odhlásit od české zdravotní pojišťovny a zaplatit si jen
komerční pojištění? Někde jsem četl, že když budem v zahraničí déle než 6
měsíců, tak nemusíme platit pojištění v ČR a stačí nám JEN komerční.
Děkuji za odpověď
S pozdravem
Michal Ruš
Odpoved c.1
Dobry den,
Vsechna vase tvrzeni jsou pravdiva. Pokud budete v UK pracovat jako au-pair,
budete ve stejne situaci jako cesti turiste bez ohledu na to,jak dlouho
pobyvate, nemeni se totiž vase pravni prislusnost predpisum České republiky
(zustavate tedy cesti pojistenci). Ta by se menila v pripade, ze byste
zacali v UK vykonavat bezne zamestnani, pak byste se stali britskymi
pojistenci a pravne prisluseli britskym predpisum.
Moznost preruseni pojisteni v CR z duvodu dlouhodobeho pobytu v zahranici
skutecne existuje, musí to byt nejmene na 6 mesicu a po celou dobu preruseni
zakonneho pojisteni musite byt kryti jinym druhem pojisteni, obvykle
komercnim (cestovni pojisteni lecebnych vyloh).
Dotaz c.2
Dobrý den,
děkuji moc za informaci.
Ještě bych měl jeden dotaz.
Dejme tomu, že budu v zahraničí dele než 6 měsíců, zruším si zde pojištění
(u VZP) a zařídím si komerční. Nedej bože se mi něco stane a v zahraničí mne
ošetří a na léčení převezou do ČR. Nebude mít vliv na léčení ta skutečnost,
že jsem po dobu pobytu neplatil pojisteni např. VZP, ale měl jen komerční?
Stejně tak mě napadá velmi pravděpodobna možnost, že přijedu do ČR jen k
zubaři a pak se vrátím do UK. Mám to chápat tak, že komerční pojištění plně
nahrazuje pojištění například u VZP? Když budu mít zaplacené komerční
pojištění, nemusím se bát přijet do ČR na ošetření (v některých případech by
to možna vyšlo levněji, než ošetření v UK) s tím, že si zde budu muset výkon
zaplatit?
Děkuji za odpověď
Odpoved c.2
Dobry den,
Pokud během preruseni pojisteni prijedete do CR k zubari, budete si muset
vse zaplatit sam. Komercni pojisteni (pojisteni lecebnych vyloh) vas kryje
pouze v zahranici, ne v CR.
Pokud byste byl prevezen v době trvani preruseni pojisteni do CR k dalsimu
leceni, muselo by byt preruseni ukonceno a pokud by to bylo před uplynutim
minima 6 mesicu,musel byste doplatit prispevky na ZP od pocatku preruseni (z
duvodu nesplneni podminek). Pokud by to bylo po uplynuti 6 mesicu, splnil
byste podminky preruseni a prihlasil byste se beznym zpusobem na vasi
zdrav.pojistovne /nebo by to za vas někdo ucinil,pokud byste nebyl schopen).
S pozdravem
Dotaz c.3
Dobrý dem,
mockrát děkuji za informaci, určitě pomohla.
Měl bych ještě jeden dotaz. Lze kombinovat česke pojištění (EHIC) a komerční
pojištění na různé úkony? Jde o to, že provozuji sporty, které většina
komerčních pojišťoven zařazuje do tzv. rizikových sportu (VHT, horské kolo,
rekreacni lezení...). Našel jsem si rakouské pojištění Alpenverein, které se
soustředí právě na tyto rizikové sporty. Výhoda je, že hradí záchrané akce v
horách, ale na druhou stranu ma velice nízké plnění. Šlo by v tomto prípadě
kombinovat EHIC a toto pojištění?
Příklad:
Stane se mi úraz v horách v Alpách. Alpenverein mi zaplatí pátrací akci v
horách a dopravu z hor do nemocnice, kde mi provedou finančně náročnou
operaci, kterou bych chtěl financovat z pojištěním u VZP (EHIC) a následně
se díky Alpenvereinu nechat dopravit domu (EHIC nekryje náklady na přepravu
do ČR).
Je toto takto možné?
Děkuji za informaci
Odpoved c.3
Dobrý den,
Ano, tato kombinace je možná, proto také doporučujeme turistům k zákonnému
pojištění mít i cestovní připojištění léčebných výloh, neboť tato se
navzájem doplňují co se týče rozsahu krytí.
V zásadě záleží jenom na tom, jakým pojištěním se v daném zdravotnickém
zařízení prokážete. Někdy však bývá (zvláště při těžkých úrazech) problém se
při příjmu do nemocnice či záchranné akci věnovat tomu, kterou kartu
předložit...ale v zásadě máte pravdu, kombinace je možná.
Tak to je fajn, ne? Zase jsem o neco chytrejsi. Jeste se jich muzes optat jak je to s pripadnou spoluucasti na leceni a operace v cizine (hrazeni z EHIC). Kdyz je to mozne takhle kombinovat, treba by se dal zaklad vzit z EHIC a spoluucast vykryt komerci???
Michale, už 2x jsem ti rozepsla mejla vždycky skončil někde v prachu dějin...
Raději ti zavolám a řeknu ti co a jak - omlouvám se, ale po třetí už to cvakat nebudu :o)))
Zítra mě prozvoň až procitneš, ale nech to chvilku zvonit, abych tě slyšela ve svém cykloneseséru :o)))
Všechno má prostě svá pro a proti, tak ti to řeknu z ucha do ucha...