Takže jsem se rozhoupal, ušetřil jsem díky Bohu za zub 150000, které jsem stejně neměl a po dumání nad výrobou tříkolky nákladní si koupím bazarovou. S těžkýcm srdcem jsem teda vynechal odpružené a holt od "bezpérovky" očekávám pracovního mezka. Ale teda tahač. Nyní jsem narazil za třicet tisíc, kdy se stejně "musí" vyměnit pohon. Jsou to 3x20, takže varianta dozadu osmikolečko 11-34 a dopředu trojtalíř s nejmenším 24 a je to nejlevnější varianta. 24 vepředu na 34 dozadu a za kolem 55-60kg naložený vozík na jaře.
Teoreticky nyní v bazaru azubu je tříkolka Trikon za 100 000 se šlumfem a rohlíkem a je to jasný strop jakýkoliv mých narvaných kapes zlaťáky čí řetězů zlatých, pak švorc...
Ale ale. Chcu to elektrifikovat, tzn. mám středovou extra trubku s bafangem stovek wattů, takže sem sa zamyslel i nad dodatečným balíkem za "drahé" řazení. To je v překladu nyní zhruba 40000 dalších za rohlíka nebo ta převodovka ve šlapacím středu plus popřípadě koupit motor dozadu, baterku mám. Co tu Palot a jiní stavěli tříkolky, tak dávali i "mezikvalt" z nábojových převodovek 5 rychlostních. Jako z trojtalíře na bubnovku a pak na nábojový motor. Přední motor mám, zadní by bylo dalších 10000. Odhadem 25000 k těm 30000 za tříkolku.
Motorizace výhledově, bo příští rok chcu na té tříkolce s Tučňákem k Baltu Nisa-Odra.
Když odmyslím to "potřebné" následné rozhazování, je to v pořádku, nemám logickou "chybu"? Díval jsem se po éšopech a 3x8 už snad jen z čajná...
Takový malý guláš.
Na Triconu 3x20 jsem kvůli kopcům vyměnil na převodníku nejmenší převodník z 30z na 22z. Největší je 51. Do kopců se s tím vyškrábu, rychlost v rovinách neřeším, je to na kochačku. Ale jestli se s tím utáhne těžký přívěs, to nevím. Do kopců bych na to nevsadil.
Prosím Tě popiš trochu podrobněji to Tvé řazení. Ty počty zubů převodníků 22 - x - 50 a vzadu máš co? Uvažuju o 3x8 zatím, a případně nějakou mezikusovou dodatkovou hub převodovku. NightRider už mi to trochu okomentoval, že přes 30 bych neušlapal a mnou uvažovaný převod 1:1,02 na 3x20". Má totiž na svém žluťáskovi 1:1,03 a že to stačí, je teda vyšlapaný, oproti němu jsem letos podruhé na antibiotikách a nedal jsem 800km.
Originál (rok 2013) bylo řazení Deore 3x9. Vepředu 52/40/30, kliky Shimano 2303 pětipacka, vzadu 11/34. S tím nejmenším talířem 30z to bylo do kopců dřina. Tak jsem koupil u Gebharda převodník 22z. Řazení kupodivu funguje bez problémů, s trochou citu. Délka řetězu je nastavená tak, aby hazka "skousla" zařazení 52 - 34. Při opačném extrému 22 - 11 se řetěz courá po zemi, ale tomu se dá vyhnout, na 22z vepředu řadím, až když mám vzadu víc zubů.
Brzdy bubnové, jen na předních kolách, každá zvlášť a úplně to stačí. Přibrzdit víc vnitřní kolo pomáhá při zatáčení.
tříkolku nemám, nicméně3x8 je moje "rodinná norma"
mohu se vyjádřit ke komponentům shodným s klasikou pokud máš zájem.
Jasné :-D JNSK už napsal převodník z 22 na 50 zubů, co mi doporučoval NightRider, tak těch 50. Ale kliky? Trochu to bude jak to vlákno kliky midnight nebo jak se to píše :-D
Budu vařit z nuly, musím to vyměnit, jestli to na mně počká, tak je tam 3x7, to už je jasné, že to půjde vyměnit.
Můžu to dát převodovej poměr počítanej až na silnici co vozím já, ale nevim jak moc ti to pomůže.
Náklady tahám zřídka (vlka ve vozíku), ale zase to tu mám kopečkovatý.
Nicméně pořád jsou to dost individuální čísla, musíš si stejně ozkoušet svoje...
Jen se rozepiš, lepší je být "připravený" z roupřemýšlení než nyní, hned a okamžitě :-D
Tady jsem to naskládal do NightRiderovic kalkulačky. Zjevně za jízdy točím i víc než 80, protože na 34km/h se nezastavuju, ale to už je na preferencích každého.
Rozsah je daný a do rychla bych to posouvat nechtěl, neb by mi chyběly stoupací kvalty - mám tu nechutný kopečky. A tak moc mi cestou dolu nechybí, abych kvůli tomu pořizoval druhej talíř a přesmykač - zjevně nemám NightRiderovic fyzičku...
To máš teda na zadní 24" 16zubů a vepředu 40. Do toho ECA rámu netuším možnost rohlloffu bo jen "háček" na vidli, a tak jsem napsat vytěžující dotaz do AZUBu, bo jsem si říkal, že bych přehazoval zadní kolo, ale to už je za nové 90-100000, tak jsem se zeptal i na nový rám, jen rám.
Kdyby alespoň nebyl problém s tím hliníkovým sváření, že, kde.
Pokud zadní brzdu nebudu řešit, tak dám dozadu S-A 3-rychlostní hub s ořechem.
přehazovačky, přesmykač - bazarové řady LX/XT
pro 7-9 rychlostí jsou vzájemně záměnné. Dost věcí nakoupíš na sbazaru/ bazoši od xytopa. Píše poněkud gramaticky nesprávně, zřejmě je původem ruskojazyčný,
jím nabízené komponenty jsou v v správném poměru cena/kvalita.
Jinak lze ještě občas koupit novou přehazku pro 9 rychlostí Deore, rovněž splňuje kriteria kvality, jen kladky jsou "základní" :-(
řazení - pro 8 rychlostí + v brzdy budeš mít problém sehnat páčkové- lze řešit kombinaci páčkového řazení Altus8x+ V brzdových páček,
(podmínku v brzdy+ 8x splňuje jedině XTR z roku 95 a XT z roku96- nesehnal jsem za 3 roky)
Druhou možností je použití kompktních pák řazení pro 8X a cantilever brzdy s Joytech(?) převodníkem tahu. Jako ono to funguje, ale mám z toho blbej pocit.
Třetí možností je gripshift resp jeho obdoba od Shimana.
Třítác... no to mi dáváš... Asi bych koupil trekový Shimano a vyměnil největší převodník za zřejmě Gebharga resp čínu. Použít i trekingový přesmykač... to se budu muset podívat co se dělako/ dělá.
pokud je pravdivý údaj že na kole je 7 rychlostní pastorek, tak je to průšvih- šířka ořech e o cca 3 mm menší než pro 8 rychlostí. Hodně starých shimano nábojů umožňovalo ořech vyměnit, jen třeba dávat pozor jak vypadá spojení mezi ořechemu a tělem náboje, vím o 2 typech používaných běžně, s nástupem silných os se to prý změnilo docela. Pokud to nepůjde, tak pochopitelně přeplést zadní kolo.
https://kolonet.cz/kategorie?kategorie=7
K těm klikám třeba toho
https://www.kupkolo.cz/kliky-force-eight3-1-al...
a pak převodník třeba tento 48 zubů?
https://www.kupkolo.cz/prevodnik-shimano-deore...
ty kliky jsou podle popisku u force "výměnné nýtované"
prase se v tom vyznej co je to zač.
Osobně tipuji přinýtovaný nejmenší převodník.
https://www.force.bike/EN/cranks-f-eight3-1-al...
Já bych šel cestou trekingových klik které 48z mají
Hledal bych ježděné Shimano pokud možno na 4 šrouby.
(kupkolo má vše s ocelovými převodníky a od 26/28z, force treking má nevýměnné převodníky)
AD výměna 42z za 48z jak si myslíš že bude skákat 32 na 48z? Pokud se ozve bara2, ta myslím něco takové zkoušela.
A pak ty pevné azubí tříkolky jsou eca, tzn. bez trnů na véška nebo úchyt diskových brzd, tak mně dozadu jako náboj s bubnovou brzdou s ořechem na 8/9 kazetu. napadlo toto, i kdyby jen parkovačka
https://www.axit.cz/d152975_sturmey-archer...
Popř. se na brzdu vykašlat a vzít bubnovou převodovkou.
https://www.kukacka.cz/naboj-sturmey-archer-cs...
jako že azub nemá na tříkolce vůbec žádnou zadní brzdu?
Na odpružených zadní vidlicích ji myslím umí, na té nejlevnější pevné nevím.
Za mě je výrazně lepší uspořádání brzdit každou rukou jedno přední kolo, zadní mít maximálně jako parkovací. Mě připadá jako blbý nápad mít na tadpole tříkolce zadní brzdu jako provozní, leda bys na ní měl ABS :-). Zadní kolo je zatížené málo, bloknout ho i slabou brzdou se ti stane hned jak poprvé tu brzdu drapneš instinktivně, jak nemáš čas se soustředit vědomě na brždění jemně. Pokud máš v tu chvíli malou rychlost, nic špatného se nestane. Při střední rychlosti to máš šanci ustát, pokud jedeš rovně. Vyšší rychlost v zatáčce garantuje, že brždění vzadu skončí rytím hubou v zemi. Zažil jsem to na několika různých tříkolkách a některé jsou ochotné tě vyklopit už při 25km/h když zatáčíš na mokrém asfaltu a blokneš zadní kolo. A děje se to tak rychle, že nemáš moc čas zjistit, cos udělal blbě dřív, než je pozdě. Možná na nějaký dálkový expediční stroj co bude mít věčně vzadu 40kg bagáže, ale pak je potřeba na to myslet, když se bagáž sundá.
Já bych naopak doporučil zadní brzdu i jako provozní a spíš než buben bych šel po kotouči.
Historicky jsem to tady už řešil, k velkému posměchu ostatních, ale technicky se nic nezměnilo.
Brzdu používám jako retardér při dlouhých sjezdech, kde se prostě nechci rozjet víc než nezbytně nutno a zároveň chci mít jistotu schopnosti zastavit, pokud se něco poto...
Zadní kotouč jsem z původních 160mm zvětšil na 180mm a destičky tam vozím sintrované. Na parkování stačí, na sjezdy lepší, neb vydrží vyšší teploty. I přesto všechno jsem schopen tu brzdu zapíct tak, že už není schopna brzdit dost a musím si pomoct předníma.
A to se bavíme o tom když jedu sám a nevezu vlečňák s vlkem.
Se smykem zadního kola je to asi jako s každým jiným kolem - pokud si v šedesáti a ostré zatáčce blokneš zadní kolo, poletíš na hubu. Průměrný cyklista by měl být schopný dávkovat sílu brzd dostatečně citlivě už po pár kilometrech za řidítky, včetně odlehčení brzdy když se kolo začne smýkat (což není zase tak složité poznak kdy to nastalo).
Ano, zadek tříkolky je poměrně málo zatížený a tomu kolu stačí ke smyku relativně málo, ale to je prostě vlastnost vozidla se kterou se naučíš počítat a jezdit. Měl jsem takové i auto a nebyl to problém.
Konstrukce kdy máš brzdy na předních kolech každou zvlášť ostatně vyžaduje podobnou ekvilibristiku při brždění, protože brzdy mají tendenci stroj roztáčet a je třeba jejich sílu vyvažovat.
Jak máš brzdové páky? Přední spřažené na jednu ruku? Nebo máš zadní jako extra třetí a saháš na ni jen pro ty sjezdy?
Ono nejde uvažovat jen statické zatížení zadního kola. Při brždění předníma zatížení zadního ještě dál klesá, někdy až k nule. Seděl jsem na víc tříkolkách kde šlo (s prázdným nosičem) zvednout zadek ze země intenzivním bržděním předkem. Pak bych silně pochyboval o jakékoliv užitečnosti zadní brzdy jinak než jako parkovací. Při silném brždění stejně nebude mít schopnost zkrátit brzdnou dráhu a naopak bude mít schopnost vymazat ti držení směru z těch 10% cos ještě měl na nulu.
I poměrně zkušeným cyklistům na vzpřímeňácích se může stát, že přeletí přes řídítka. Není to tím, že neumí dávkovat brzdy. Vběhne před něj dítě a všechny naučené schopnosti jdou do kytek. instinktivně zatne brzdy co to dá a letí. Stejné to bude se smykem zadku u tříkolky. Když tam tu zadní brzdu nedáš a polohu těžiště vůči přední nápravě máš aspoň trochu správně, udržíš maximální brždění a zároveň řízení až do konce. Do překážky co nešlo ubrzdit vrazíš nohama napřed v 10% rychlosti místo abys do ní byl vyklopen bokem hlavou napřed v 50% rychlosti.
K tomu nerovnoměrnému brždění vpředu: pokud nemáš blbě geometrii řízení, brzda samotná ti nezkouší otočit řídítkama. Brždění jen jednou brzdou pořád potáhne trochu do strany, protože vektor brzdné síly jde mimo těžiště. Ale pokud brzdíš jen jednou brzdou, máš ještě dvě kola co drží směr. A ve všech případech co jsem kdy viděl tohle udrží i naprostý začátečník bez učení ve směru, kterým chce jet. Stačí instinkt, žádné naučené věci nejsou potřeba. Proto mi nezávislé přední brzdy nepřijdou špatně.
Co popisuješ ti nepochybně funguje. Ale nedoporučil bych stejný systém začátečníkovi, protože v nouzi kdy učené věci letí oknem a přebírá instinkt to může dělat problém.
Páky mám dvě - přední a zadní.
Tříkolku samozřejmě lze postavit na přední při silovém brždění a pak je ti zadní brzda k prdu, na stranu druhou to zvládne i klasické kolo (pokud nemá přední brzdu v háji) a přesto se používá.
Jelikož na tříkolce nemáš možnost hejbat s těžištěm, je při krizovém brždění na kole zadní brzda o něco platnější, protože na zadek dokážeš přenést trochu víc zatížení, ale to je tak všechno.
Zadní brzda ti přidává možnost brzdit zadní kolo, neubírá ti možnost brzdit přední, takže stran matematiky ti může schopnost brzdit pouze zvýšit, v nejhorším jsi tam kde jsi začal.
Pokud máš klasickou konstrukci dvou nezávislých brzd na předních kolech, v případě krizového brždění ti to dává jakousi výhodu kdy modulací obou brzd můžeš držet tříkolku ve směru i po zvednutí zadního kola ze země, jako když řídíš segway. To je případ kdy já už se jen vezu a pokud chci mít schopnost nadále řídit směr, musím ubrat na brzdách a posadit zadní kolo zpátky na zem. Ale to je všechno. Může nastat situace kdy se to hodí? Jistě. Nastává denně? U mě nikoliv. Naopak situace kdy sjíždím dlouhý kopec a využiju tu "odkládací" brzdu se opakuje vcelku pravidelně.
Stav kdy obě brzdy fungují symetricky a nemají vliv na směr jízdy mi vyhovuje, protože pokud brzdíš jedno přední kolo, ve směru tě drží jen to zadní, druhé přední je na stejné ose a prostě jen "půjde okolo" bržděného. Máš li v ten moment z jakéhokoliv důvodu nedostatek trakce pod zadním, půjdeš do zatáčky.
Co je pro začátečníka výhodnější si netroufám soudit, začátečník by se v první řadě neměl vrhat do rychlostí, kde bude zvedat kola ze země při jakékoliv situaci.
Jelikož ale zakladatel v názvu vlákna zmínil že má v úmyslu používat tříkolku jako tahač a ne monopost F1, zadní brzda se mi zdá jako vhodný nápad. Jak si zapojí přední kola je ostatně na něm. Mít zadek jako separátní brzdu pro sjezdy kdy se nic neděje je taky možnost.
Nebo třeba bydlí na placce a byla by mu k hovnu tak jako tak, co já vím...
Pahorkatina, ale s hlubokými zářezy řek. Výžívné. Ve městě se jezdí jeden závod do vrchu, že...
Pak platí že bych si zadní "retardér" pořídil.
Když se dokopu to uploadnout na YT tak ti pošlu odkaz jednoho nedlouhého sjezdu, kde jsem tu zadní brzdu upekl "do mrtva" a nebylo to s extrémním nákladem nebo rychlostí...
Hm, tak svářeč hliníku a dát patku na kotoučovku. To má smysl, ale kde?
Začni tím, že si něco pořídíš.
Zatím porcuješ medvěda, o němž věříš, že v tom lese pobíhá.
Až budeš mít stroj doma, zjistíš co sis vlastně koupil (pochopil jsem, že kupuješ bazar), v jakém stavu to vlastně je, co bude potřeba vyměnit a jaké jsou vlastně možnosti.
Shánět svářeče co ti upraví rám co nemáš je fakt bezpředmětný :-)
Taky si myslím, že čím víc brzd, tím líp. V režimu "těžce naložená souprava sunoucí se pomalu s kopce" bude zadní retardér k nezaplacení, v režimu "sportovní jízda bez nákladu" ji používat nemusíš. Klidně může být ovládaná upravenou řadicí páčkou jako parkovačka, hlavním účelem je absorbovat část odpadního tepla, ne zastavovat.
Tak jsem se konečně dokopal, pozdě, ale přece...
https://www.youtube.com/watch?v=uWMx_j6Gw84
180mm se na 20"asi dát nedá, ale mám rohlíka i s diskem 160mm, tak to pak můžu otestovat taky. Jen teda takový sešup na zadní brzdu, hm. Škoda, že si neměl infra teploměr na měření teplot dětí, dá se s tím měřit i povrchová teplota.
A proč by se nedal?
Jestli máš 160 tak ho v klidu dojezdi a až dojde na výměnu, zvaž jestli bude 180 lepší.
Větší kotouč má větší páku, takže větší sílu brzdy. Zároveň větší obvod, takže je trochu odolnější na to přehřívání. Trochu.
Tyhle infravěci umí měřit dobrý nesmysly, když jim nedáš správně materiál ze kterýho se teplo vyzařuje a každý teploměr má nějaký předpokládaný rozsah ve kterým funguje. Obvykle čím přesnější je vyžaduješ, tím užší to pásmo maj.
Nevím jakých teplot běžně dosahují děti, ale tady se bavíme o teplotách někde pod 300°C a troufám si tvrdit, že i materiál se bude lišit...
Zejména infra měření povrchové teploty kovové vyleštěné desky je velký problém. Na rozpálené 1.5 metrové hliníkové plotně na 210°C jsem infrakamerou viděl perfektně svůj obraz, ale teplotu jsem dokázal změřit až poté, co to celé pokryli teflonem.
180 mm kotouč na 20" už musí být docela mazec. Na MTB se 200+ kotouče dávají už do docela extrémních podmínek. 180 mm kotouč na 20" je jako 260 mm kotouč na 29", takže se mi nějak nezdá, že by 160 na 20" brzdilo málo.
Pokud problém není nedostatečný výkon, ale přehřívání, chce to jednak naučit se brzdit - brzdit přerušovaně a případně střídat přední/zadní. Trvale přibrzďovat jednou brzdou je dobrý způsob jak to upéct, při dost dlouhém kopci to nevydrží žádná brzda. Nicméně proti přehřívání mohou pomoct dobré destičky i kotouče s chlazením. Něco jako Shimano J04C a RT-MT800
https://bike.shimano.com/en-EU/product/service...
https://bike.shimano.com/en-EU/product...
180mm kotouč na 20" kolo jsme dali dopředu na B2B tandem a je to tak akorát. S dvěma dospělýma na palubě to má hravě 200kg a odpor vzduchu asi jako jedno jednomístné lehokolo, takže množství energie co musí při klesání z kopce požrat brzda je o hodně vyšší než u jakéhokoliv vzpřímeňáku. Zároveň zatížení předního kola je 100kg, takže není problém silnou brzdu využít.
Přerušované brždění je rada, která mi nikdy nedávala žádný smysl. Jestli musím za daný čas utratit dané množsví energie, tak danou hmotu co ohřívám ohřeju vzždycky na stejnou teplotu, ať tu energii dodám plynule nebo v několika intenzivních balíčcích oddělených mezerama. A jestli přehřívání brzdy je problém, řešení je zlepšit chlazení nebo zvýšit množství tepla, které brzda může absorbovat a nepřehřát se. Spoléhat na přerušované brždění (i kdyby fakt fungovalo) ignoruje to, že dřív nebo později přijde situace, kdy je nutno prostě zastavit bržděním natvrdo.
To, co píšeš o (přerušovaném-nepřerušovaném) brzdění, by platilo ve vakuu. Pokud na rovném úseku klesání přestanu brzdit, a na trojkolce se napřímím, mají ráfky čas se chladit, a odpor vzduchu rostoucí se čtvercem rychlosti, mně pomáhá udržet rychlost tak, abych dokázal dobrzdit před příští zatáčkou. Rychlost padající ho těla se, v nejpříhodnější poloze, zastaví kolem rychlosti 180 km/hod. Tak rychle jsem zatím nejel :-), takže nevím, při které rychlosti by tojkolka přestala zrychlovat :-), ale zatím jsem všechny tuzemské kopce tímto stylem sjel bez bouchnutí gumy z důvodu jejího přehřátí. Problém by mohl nastat, pokud by kopec byl hodně příkrý a samá serpentina, pak lze vnitřní kolo v zatáčce jen lehce přibržďovat, jinak jde do smyku. Ale docela přímý Mohelničák, byl úplně v pohodě.
Na Hochglocker jsem se zatím dostal jen autem, tak nevím, zda by tento způsob na jeho sjetí stačil.
Tak pokud "přerušovaným bržděním" myslíš "sjedu co nejvíc kopce bez brždění a dole to zastavím", tak máš pravdu. Čím rychleji jedeš, tím větším výkonem tě vzduch brzdí a na většině kopců dosáhneš nějakou rychlost, která dál neroste a její energii pak budeš muset zlikvidovat v brzdách. A je jedno, jestli jsi tou maximální rychlostí jel kilometr nebo sto metrů, zahřátí brzd bude v obou případech stejné.
Já jsem si pod přerušovaným bržděním představil rychlejší děj - místo táhlého stisku brzd je opakovaně pouštíš a mačkáš, jakobys chtěl dát brzdám vždycky vteřinku na oddych a pak je zmáčkl na vteřinu o to tvrději, abys tu vteřinu nebrždění dohnal. A to si stojím za tím, co jsem psal. Brzdit poloviční silou celé dvě vteřiny zahřeje brzdu přesně stejně.
Obávám se, že ta fyzika není tak jednoduchá. Při prudkém zabrzdění se teplo vytvoří v kratší době a povrch se zahřeje na vyšší teplotu a v druhé sekundě bez brzdění se vyzáří ochladí víc tepla než když přibrzďuji průběžně.
Tady celkem hezky napsaný článek.
https://bike.bikegremlin.com/5172/bicycle...
Bohužel v angličtině, ale český podobně dobře napsaný článek sem nenašel. Tak aspoň jeden týkající se aut. Opět (ne)překvapivě stát na brzdě je to nejhorší
https://www.garaz.cz/clanek/jak-brzdit-z-kopce...
Když začals "povrch", myslel jsem, že budeš pokračovat překročením nějaké nevratné změny na povrchu, jako zapečení oranických destiček. To by ale naopak podporovalo plynulé brždění, protože jak to jednou spečeš, je po tym, a je jedno, žes povolenou teplotu překročil jen na chviličku. Brzdit menší silou spojitě by dávalo čas vrstvám pod povrchem odvést dost tepla na to, aby povrch nepřekročil limit.
Co píšeš o vyzařování dává na první pohled smysl, ale nejsem si jistý, že to u brzd na kole hraje významnou roli. Drtivá většina povrchu brzdové destičky září proti půl milimetru vzdálenému zrcadlu vyleštěného rotoru, to ji zrovna moc neochladí. Dominantní chlazení je odvod tepla do plechových zad destičky a dál do těla brzdy. Proto se na hodně výkonné brzdy dávají chladicí žebra co prodlužují ten plech ven z třmene a vyčnívají do proudu vzduchu.
Nedaří se mi to najít, ale kdysi jsem viděl video od někoho, kdo implantoval temočlánek až do brzdové hmoty destičky na kole. Byla to mechanická kotoučovka, na soustruhu vyvrtal dirku osou stavěcího šroubu jedné destičky, provrtal plechová záda destičky a opřel termočlánek přímo o tu abrazivní hmotu. Pak zkoušel brzdit různými způsoby a nahrávat průběhy zahřívání destiček. Zastavení z dané rychlosti na nulu na stejné vzdálenosti produkovalo stejnou koncovou teplotu destiček ať brzdil jak chtěl. Jestli na ni doskákal v několika pulzech nebo na ni dojel plynule bylo jedno.
Zajímalo by mě, kolik řidičů věří, že škubáním nohou dosáhnou lepší výsledek než elektornika auta a potenciálně tím ohrožují lidi kolem sebe - nedobrzdí něco, co by dobrzdit šlo. Potkávám takové lidi kdykoliv dojde debata na brždění, takže asi jich nebude málo. Přitom každý pokus co jsem kdy viděl někoho reálně udělat na video vyšel stejně - brzdit přerušovaně (člověkem) je nejhorší varianta v některých situacích a druhá nejhorší po stání na brzdě vší silou v jiných situacích.
Tyhle naivně intuitivní fyzikální představy mohou být úplně mimo. Změny povrchu jsou popsány v tom článku co sem odkazoval, neměl sem v plánu to celé přepisovat, kdo nevládně angličtinou, může použít Google Translate nebo DeepL.
K zapečení povrchu dojde až po překročení nějaké kritické teploty k čemuž dojde až po nějaké době, ne po jednom i sebeprudším zabrzdění. A ta kritická teplota v souladu s tím co sem před tím napsal dosáhne se dosáhne dříve slabším setrvalým brzděním než když sřídavě brzdím prudce a nebrzdím. Rovněž to to slabé setrvalé brzdění způsobí to zapečení snáze než přerušované prudké brzdění.
Konečně pro zajetí nových nových kotoučů/destiček se doporučuje několikrát prudce zabrzdit, mírné brzdění se nedoporučuje z důvodu, že by mohlo dojít k zaleštění destiček což vede ke snížení účinnosti brzd.
Dále brzda se přehřátím může zničit. Polymerové destičky se vysokou teplotou zničí a začnou se drolit. Kovové sintrované destičky a k nim odpovídající kvalitní kotouč snesou sice více, ale i tam může docházet k nežádoucím změnám materiálu, teplo se postupně šíří do třmenu a brzdové kapaliny, kde ta tepelná odolnost taky není neomezená.
Mě se taky povedlo dosáhnout to co má na videu Sodoma, bylo to tedy cestou z Černé hory do Jánských Lázní a ne nějaký 100m kopec v Praze s dobrým povrchem a ta brzda ani po vychladnutí už pak nebyla jako předtím, pak to kvílení a vibrace začínaly po daleko menší zátěži.
Tohle je celkem vděčné téma, každý může na netu Googlit a sám se přesvědčit jaký styl brzdění se obecně doporučuje, obávám se, že zdrojů co budou tvrdit, že je to jedno nebo dokonce doporučí setrvalé přibrzďování bude minimum.
Samozřejmě může se stát, že narazím na sjezd, který už je dost prudký a povrch špatný, takže si netroufnu to pustit ani na dvě tři sekundy. Pak se budu snažit brzdy střídat, zátěž rozložit a ne upéct jednu brzdu. A pokud to bude až takové peklo, že si netroufnu brzdit přední, tak asi radši slezu :-)
Souhlasím s tebou, že brzda po upečení není totéž co brzda neupečená - mám na tohle téma vcelku zkušenost.
Na stranu druhou, brzdu mám od toho abych brzdil když chci/potřebuju, ne když brzda dovolí.
Konkrétně na tom videu ti možná terén přijde dobrý. Fajn, může být, třeba jsi zvyklý na Velkou Moravu a hnát to lesem přes kořeny a skokánky, kde je tvůj rychlostní limit tvůj vlastní pud sebezáchovy.
Já tady jel po dlažebkách, které překvapivě svým drnčením poněkud snižují trakci - celé to tak trochu plave ( a ne, NEBUDU otevírat diskusi že mám jezdit na nízkých tlacích v gumách) takže důvod se nehnat tu je.
Nevím kolik jsi toho najezdil na lehokole (libovolné konstrukce) ale on je ten nižší odpor vzduchu celkem znát a zejména z kopce to zrychluje dost samo a velmi dobrovolně.
A nakonec, na tom kopci je 30, myslim že tam je vidět i značka. Z celkem dobrých důvodů, je tam úzký chodník, v domech bydlej lidi co občas otevřou branku ze který krom člověka může vyběhnout i nějaké zvíře (třeba dítě). Hnát se tam ozlomkrk abych neobtěžval brzdu bržděním je tedy nejen neohleduplné, ale i hloupé (jak bych asi z případného středu odešel já?) a dokonce i ilegální (maximální povolená rychlost se vztahuje i na cyklisty). Těch 30 jsem tam +- jel celou dobu.
Ta zadní brzda tam prostě je jako retardér právě pro tyhle případy. Proto má velký kotouč a sintrovaný desky, proto je mechanická.
Krátce s ní brzdit můžu, intenzivně nikoliv - nevalný přítlak kolo snadno pustí do smyku, což není dobré pro řízení, ani výdrž pláště.
Co ale můžu tak je brzdit trochu, ale setrvale. Když jí upeču uplně do mrtva, nevadí. Svoje si odbyla a já ušetřil ty brzdy, který skutečně mají schopnost mě zastavit.
Na zábradlí, pokud ten kopec už není úplně vražedný toho hodně ubrzdíš aerodynamicky. Čím větší rychlost, tím víc to brzdí. Snadno dosáhneš stavu, že je to sice rychlé, ale už to nezrychluje a na rovné silnici to nevadí. Pak můžeš zpomalovat jen do zatáček. Posera stále brzdící na nízkou rychlost to uvaří. Tohle ovšem neplatí na kole s nízkým aerodynamickým odporem.
To je adi hlavní výhoda toho přerušovaného brzdění.
Množství potenciální energie je konstanta závislá výhradně na výšce kopce a váze vozidla. Při sjezdu se musí všechna změnit na teplo; část ho skončí ve vzduchu (aerodynamický odpor), zbytek v brzdách. Čím rychleji jedeme, tím je aerodynamický odpor větší a tím menší procento z té energie budeme muset probrzdit - proto se doporučuje pustit to co nejrychleji a brzdit jenom v místech, kde je to nutné, ve výsledku tedy přerušovaně. Ale to asi není ta přerušovanost, o které je teď řeč.
Jestli to dobře chápu, tak jde o otázku: je lepší brzdou držet dejme tomu konstantní padesátku, nebo střídavě brzdit na 48 a zrychlovat na 52? Ty rychlosti jsem jen tak plácnul, myslím to tak, že v obou případech se mi do brzd dostane na dané dráze stejné množství tepla, jenom jinak dávkovaného v čase. Napadají mě dva důvody pro přerušované dávkování:
1) Když se destička oddálí od kotouče, mezerou začne proudit vzduch a chladit ji, takže tepla se sice vyrobí stejně, ale víc ho stihne utéct, takže ve výsledku se brzda zahřeje míň.
2) Při silnějším přítlaku se destička odírá rychleji než při slabším, takže se odstraňují nejžhavější a nejspečenější částečky z povrchu, tím se odvádí trochu tepla a klesá riziko rozleštění. Na to by teoreticky mělo stačit jenom krátce povolit a jakmile se prach vysype, zase zabrat.
Ten článek z odkazu říká víceméně totéž, co tady píšu v prvním odstavci, ale pak to zabíjí větou "a proto je lepší prudce zpomalit na 10 a pak to nechat rozjet zpátky na 30, než držet 30 celou dobu" - právě naopak, zpomalením přijdeme o část aerodynamického odporu a brzdy zahřejeme víc. Takže jestli to funguje, musí se nebrzdící brzda chladit výrazně rychleji než brzdící.
Také čím rychlejší jízda, tím lepší chlazení brzd.
To chce naučit se brzdit.
No jen si mínusuj, ale brzdit setrvale jednou brzdou že to přivedeš do stavu, kdy to začne řvát, vibrovat a přestane brzdit i když máš na kole další dvě brzděný kola je prostě demence.
Tak tak, kamarád přesně takhle brzdil dlouhý sjezd ze Slovinské krasové vrchoviny k moři. Na konci měl na dost probržděném ráfku osmu, že mu to neprošlo vidlicí. Tenká stěna ráfku teplem změkla a zdeformovala se. Já brzdil aerodynamicky a brzdami jen podle potřeby a dole jsem měl ráfek studený.
Jo, lehokola jsou totiž pověstný svou schopností aerodynamický brzdit :-)
Tohle je právě výhoda kotoučovek, i po utavení kolo zůstává bez problémů funkční...
Můžeš za sebe vyhazovat brzdný padák.
S tím bych se pod kopcem musel balit... To spíš z nosiče vyklápět nějaký panely, ale pak by to zas nemohlo fungovat jako nosič...
Nemusel by být zas tak moc velký. Na držení konstantní rychlosti by stačil průměr 1m, možná i menší. Ten bys pak mohl kličkou a navijákem za jízdy stáhnout do roury na zadním nosiči. Stejně se to dělá se spinakrem na plachetnici. Fungovalo by to stejně jako ta méněcenná zadní brzda, která je také jen na udržování konstantní rychlosti. Tentokráte ten princip myslím opravdu vážně. Je to docela blbost, ale kdyby to někdo uskutečnil, tak by byl za frajera a objevitele.
I letadlo s brzdným padákem považujeme za projev frajeřiny a pokroku a je to naprosto stejná blbost.
Za dopravní nehodu nemohu, cyklista přede mnou vypustil padák... Jo a takhle ponorka ta vás tady v kopcích netorpédovala? :)
1m v průměru na 1m špagátu? To by tě vykolejilo?
Za dopravní nehodu nemůžu, cyklista předemnou tasil šavli a mával s ní. :D
Vzhledem k tomu, že šavle je doplněk kola již od 19.století ... viděl jsem Brooksův katalog z roku 189něco a mezi jinými serepetičkami a držáky na všemožné (cibule - hodinky- na řidítka) i nemožné (držáky deštníků, pušek), tam byly i držáky na šavli, tak by motorista překvapen býti neměl.
No, dnešní motorista by překvapený být měl. Alespoň tuzemský, neboť já jsem viděl cyklistu "tasit" za jízdy zatím jen jednou, a to v pětašedesáti letech. Katalog o kterém se zmiňuješ, je z konce předminulého století. Asi ho nikdo jiný, z uživatelů těhto stránek, neviděl. To nic nemění na tom, že být svědkem tasení cyklisty, je byť ojedinělý, tak silný zážitek :-).
Nebyla by lepší kotva? Ona se také hned nezasekne ...
To bys musel mít, bezpodmínečně, dobře seřízené bezpečnostní pásy.
Zachytí-li se padák na pevné překážce, dopadneš jak bys kotvu měl ...
To se asi neprosadí. Odbrždění a příprava brzdného mechanismu k dalšímu použití bude dost nekomfortní, a kdybys jí po každém použití odhazoval, dost se to proveze a budeš mít velmi omezený počet brzdných pokusů.
Kdybys vypouštěcí provázek navinoval a odvinoval elektromotorkem, tak by to bylo ráz na ráz...
Lepší to spřáhnout s nějakým mechanismem na zadní kolo. Když stiskneš spoušť padáku a padák vyletí venvyhozený pružinkou, nafoukne se a napne lanko. Napnuté lanko drží rozpojenou spojku mezi navijákem a zadním kolem. Jak klesne rychlost tak nízko, že padák už nebrzdí, spojka sepne a padák se kinetickou energií tříkolky natáhne zpátky do pouzdra a natáhne vyhazovací pružinu. Tohle napnutí znovu rozepne spojku od zadního kola. Systém je znovu připravený k akci.
Prostě vybrakovat navíjení kabelu z vysavače.
Možná se držíme technicky moc při zemi. Nešlo by k brždění použít proudový motor? Bylo by to i se zvukovou a optickou signalizací. A kdyby uměl reversovat, dal by se použít i pro zrychlení
To už je vymyšlený. :-) A některý ty kreace jsou fakt šílený.
https://www.youtube.com/watch?v=bKHz7wOjb9w
https://www.youtube.com/watch?v=_GlocFzRqQw
https://www.youtube.com/watch?v=k0V-ct_sdZs
https://www.youtube.com/watch?v=Y6H4gF9PokA
https://www.youtube.com/watch?v=EOx9D6Zb__8
https://www.youtube.com/watch?v=bEsBjnRPR4M
Děkuji ti za odborný posudek mých mentálních kapacit.
Zkus prosím tě akceptovat dvě věci:
1) nejsem tu jediný kdo může přidělovat palečky
2) ta brzda je tam ze dvou důvodů a být primární černou dírou na přebytečnou energii při klesání je jeden z nich
když s ní brzdíš hlavně z kopce.. já bych si na řízení nechal nezávislé páky na pravé/levé kolo a zadní bych zkusil ovládat pravou/levou patou při vytočení nohy směrem k rámové trubce.... tedy nějakým dobastleným pedálem...
Když blokneš jen jedno přední, druhé přední způsobuje, že řídítka stále něco dělají. Není tam na nic. Ano, jestli v tu chvíli vedeš řídítkama celou tříkolku nebo jen ty přední kola určuje to zadní.
Pořád mluvíme myslím každý o něčem jiném. Ty stále popisuješ situace, kdy zvládáš nad bržděním přemýšlet. Já furt situace, kdy to nezvládneš a výsledek situace je rozhodnutý tím, jak bylo vozidlo navrženo. Možná jsi tak dobrý a nebo máš takové štěstí, že do vyložené nouzovky se nikdy nedostaneš. To nemůžu vědět. Nicméně z toho co popisuješ vyplývá, že kdyby ses k panickému brždění dostal, zadní brzda ti přispěje přesně nula nebo méně. Nula, pokud jednou pákou v té situaci blokneš obě přední ihned a zadek se zvedá. Ke škodě ta zadní bude tehdy, pokud díky ní přední brzdí pomaleji (jednou rukou místo dvěma) nebo pokud díky ní ztratíš směrovou stabilitu v situaci, kdy jsi ji potřeboval. Takže pro vyloženě noouzovou situaci neberu tvůj argument, že zadní ti může jen pomoct. Pro kontrolovanou situaci máš pravdu. Takže každý si musí vybrat, jeslti chce nejlepší brzdy pro situace pod kontrolou nebo nejlepší brzdy pro situace krajní nouze. Začátečníkům doporučuju to druhé.
Z hlediska tahání přívěsů bych se zadní brzdou byl taky opatrný. Pokud tě přívěs začne tlačit a tvoje zadní kolo uhýbat do boku, protožes ho nechtě bloknul, máš systém s kladnou zpětnou vazbou - čím víc zalomené to bude, tím těžší je to narovnat. Jestli tvoje reakce na to je delší jak pár desetin vteřiny, už to nenarovnáš. Jak kamion na náledí. Pro těžkou soupravu je víc brzd vždy fajn, ale zrovna s tímhle se pak musí šíleně opatně. Asi bych si v malé rychlosti (5km/h) testnul co to dělá.
Jinak rychlost, ve které mám vyzkoušené nečekané převrácení zadní brzdou, byla 25km/h. To není žádná formule, to je normální jízda. Když to nečekáš, nestihneš to napravit, najednou jsi bokem ke směru jízdy a jdeš ramenem do země. Byla to půjčená tříkolka s brzdama jak máš ty, ale britská, takže zadní byla vlevo...
S tím úplně souhlasím. Párkrát jsem musel ostře brzdit a vždycky v pohodě. A ani při sjezdech z hřebenů hor jsem ty dvě přední bubnovky nepřehřál. A to, že se v serpentýnách nemusíš prát s řidítkama a pomůžeš si brzdou je výhoda.
Pokud se ti stává, že si náhodně blokuješ kola, asi ti fakt nemám co poradit. I v případě přívěsové nehody co popisuješ tu brzdu pořád ovládáš, pokud jí povolíš tak se to kolo zase chytí (pokud ses nenechal vytlačit z osy opravdu hodně mimo), nemusíš jí dokonce použít vůbec pokud se bojíš. Nicméně ber v potaz, že při jakémkoliv brždění dochází k odlehčení zadního kola a tedy snížení trakce, což může v zatáčce poslat do popisované situace klidně i tříkolku bez zadní brzdy.
Já trvám na tom, že dlouhé sjezdy, zejména když vezeš nějaký kilo navíc a nemůžeš/nechceš to pustit volně až do údolí si zaslouží trochu víc pozornosti.
Při vyloženě nouzové situaci, kdy skutečně skočíš na všechny brzdy co máš vší silou ti zadní brzda nemůže uškodit kdyby se rozkrájela - zadní kolo jde okamžitě do vzduchu, leda bys měl těžiště posunuté konstrukcí stroje nestandardně dozadu.
Pokud budu vycházet z katastrofického scénáře kdy se nepočítá žádný intelekt jezdce a jde čistě jen o konstrukční prvky, pak za předpokladu, že brzda je schopná zablokovat kolo (což u mě každá brzda musí být) jsou si obě řešení rovnocenné; tříkolka na předních kolech, zadní ve vzduchu, pata jedné boty ryje do země, jezdec vystupuje směr překážka.
Pokud připustíš, že jezdec není zombie, má systém oddělených předních brzd výhodu právě v tom, že i při prudkém brždění s odlepením zadního kola můžeš "řídit jako tank".
Zadní brzda na tříkolce ti umožňuje to samé jako na kole - brzdit zadní kolo, není to autodestrukční tlačítko proboha!
Myslím, že Jirka ví o čem mluví. Zadní brzda na trikolce je dobrá tak na driftovani na zamrzlem rybníce. Nezávislé přední brzdy ale ocenis v každé zatáčce. A bubny, ty jsou zcela bezúdržbový
Takže Ty teda taky nemáš zadní brzdu? A prosím Tě zpřevodování máš jaké?
Na zamrzlém rybníce jde driftovat i bez brzdy, prošlápneš zadní kolo do smyku pohonem (vyzkoušeno mnohokrát). Dokonce delta tříkolka s pohonem na obě zadní jde na ledu trhnout do smyku jen pedálama, ale bloknout brzdou vnitřní zadní kolo a druhé přes diferák roztočit na dvojnásobek funguje pro zahájení driftu ještě líp. Pak brzdu pustíš a pokračuješ s roztočenýma oběma zadníma, předním kvedláš do stran podle potřeby abys to udržel dobrém driftovacím úhlu skrz celý kruh. S tadpolem se mi to nikdy nepovedlo, asi malý rozvor a rozložení váhy jsou mocnější než reakční doba mojí hlavy :-).
:-) a já myslel, že ta zadní brzda má aspoň nějaký využití
Když chceš otočit tříkolku na fleku na šotolině, písku nebo mokrém asfaltu, hodí se. Jen nesmíš přehnat rychlost. Jestli se tříkolka pokusí klouzat bokem všema kolama, velmi pravděpodobně tě vyklopí hlavou napřed hned jak se jedno z předních o něco kousne. Podle povrchu tak kolem 15km/h je akorát - zatočíš, zatáhneš zadní brzdu a piruetne ti to cca o 90-150°. Hodí občas při parkování. Druhý význam pro "zadní brzda jako parkovací" :-).
Kdysi jsem měl Favorita a jednokolý přívěs.
Od zadní brzdy jsem měl nataženou paralení větev která brzdila kolo přívěsu.
Teda buď nebrzdila, nebo neustále přibržďovala, na kole jsem měl brzdy Rhino zvané "pikoly" a na přívěsu byla brzda z esky skládačky. Rozdílný krok lanka....
AZUBáci mají dvojlankovou páčku, takže pokud lanko zadní brzdy bylo oproti nápravové brzdě prověšenější, tak by se to dalo taky. "Přibržďovalo" by to a nikdy se zadní brzda neblokne. Teoreticky.
? p.Olga traveler
souvislost? Arnošt je někdo jiný...
Ona jezdí na tříkolce ŠTERCL a tahá vozík se solárním panelem. Ten vozík je takový rudl BURLEY Travoy.
A už jazdí? Nezachytil som.
Jestli se dobře pamatuju, tak měla naplánováno, že jí to zaplatí úřad v rámci nevím čeho přesně.
Jelikož vím jak jsou na tom uřády s proplácením čehokoliv a jelikož se od té doby neozvala...pochybuju že to dopadlo.
Vím že zde měla dvě... prakticky smrště, ne vlákna
a tak nějak jsem tipoval, že to stejně jako v prvním případě skončilo dovytracena. Pokud teda Štercla má a používá tak dobrý...
Teda jestli si Olga76traveller napletu s Klikou.
jinak co jseem se díval na stránky azubu tak jejich tříkolky návarek na zadní kotouč mají. Možná nějaké opravdu první byly bez něj?
https://www.azub.eu/360/t-tris-20/t-tris-20.html
https://azub.eu/wp-content/uploads/2017/05/azub...
Hmm, tyto stránky se nám nedaří najít.
mně to otevřít jde.
ale přikládám ofocené z obrazovky- tricon a t-tris
Mám tříkolku bez zadního návarku na kotoučovku (Eco) Na zadní stavbě u středu jsou otvory které asi slouží buď k uchycení dalšího nosiče nebo bubnové brzdy .
Možná když se mi bude moc chtít, zajedu se na to do Brodu zeptat. Ale zadní brzdu si namontovat stejně nenechám. Nedává mi to finančně smysl.
Navíc jsem poznal na vlastní kůži zatím jediný případ kdy byla zadní brzda na tříkolce potřeba. Bylo to na Lehokolovém šampionátu 2015 při závodu ve slalomu. Můj soupeř jel tříkolku Štercl která zadní brzdu měla a pomáhala mu mezi kužely na přibrždění a tím eliminaci zvedání vnitřního kola při rychlém průjezdu zatáčkou kolem kuželů. Díky nemožnosti si v tomhle místě přibrzdit tříkolku Azub jsem musel jet mírně pomaleji, abych se nevyklopil a možná taky proto jsem prohrál.
Jenže běžně nejezdím slalom a nezávodím takže nemá smysl si komplikovat život přestavbou zadku na brzdu. Takže tak.
A kdybych za sebou tahal přívěs, víc by mi dával smysl bržděný přívěs než brzda na zadním kole.
Nad tím už jsem přemýšlal s tím děláním nákladní tříkolky s předním pohonem podle Palota. AZUBáci prodávají dvojlankové páčky s aretací, tak na jednu jde pak dát náprava tříkolky a na druhou prodloužené bowdeny od brzd na vozíku. Toto je naštěstí zvládnutelné, jen teda to seřízení předních brzd jsem viděl jen hydrauliky na jednu páčku a na hadičce byla T-rozdvojka k brzdám. Tučňák to tak má a odhalil to na lehoslehu ještě u někoho, ale toho už nepamatuju, takže řešitelné to je a brzdy nesmí jít do bloku, bo souměrné to neudržíš, že. Tučňák směr brždění nadoraz z rozmaru zkoušel a naštěstí jen lehce odratý.
A nebylo by řešením prostě si dokoupit ABS? ;-)
https://mtbs.cz/clanek/test-jak-brzdi-bosch-abs
Jak napsal Sodoma, až to kolo budu mít, pak se podívám na zbytek cinkáčků a na dobrou radu manželky koupím novou pračku nebo ledničku nebo televizi :-D
S tým, že na tom budeš jazdiť 30+ a ešte s 50-60 kg ďalšou záťažou po rovine zabudni. Musel by si mať najazdené tisíce km ročne so super kondíciou. Možno ju máš.
Teraz so 7-rýchl.Shimanom na 16-kach ísť 25 niekoľko km dá mne riadne zabrať.
Ne ne, to jsem nemyslel, 6-12x za rok pro pytle zrní, spotřebujeme, teda vrabci, tak až 20 pytlů, podle toho co nějak dovezu, počítám po dvou pytlech. Jinak jen kolem komína a cyklovandry. Těch 30+ už mám sám, tak toto honit na tacháču nebudu :-D
Kolik má takovej pytel zrní?
10-15kg bych si troufnul navěsit na nosič ve dvou kopiích vcelku bez uzardění...
Běžně vozim 25kg šrotu na nosiči.
Ty máš vlastně tříkolku, že? Těch 25kg šrotu se vejde prosím Tě do čeho? Jestli je to pytel, tak máš to přehozené kolmo napůl přes nosič nebo nějak jinak?
Papírový pytel. Přehozený přes nosič na ležato, zajištěny gumicukem. Na stojato zvysuje moc těžiště. Vozil jsem i pivní bečku na stojato (50km?) Zadní brzda mi fakt nechyběla. Přívěsem jsem stěhoval (nad 50 kg, neforemné)
https://www.foxhillagro.cz/detail/jecny-srot-deb2
Ječný šrot - 25 kg
Sešrotovaná semena pšenice od tuzemských zemědělců.
A co vlastně chováš?
Protože pytle se v Evropě nevyrábí, tak se nyní pytluje po 16kg, bo takové pytle z čajná do 3 měsíců dorazí. Jinak běžně 20kg. Pak zemědělci jako organizace mají míru 25kg, ti třeba pytlují do papírových, a zemědělci živnostníci pytel po 40kg. Je v tom hodně variabilita, nyní se ale trh dost mění, bo třeba ta maďarská slunečnice jde koupit nejpozději v březnu, ta je čistá, a oves je v květnu od zemědělců už "načernalý" a už těch pěstitelů dost ubylo i s obchodníky. Nejčastěji tlačijů už napytlované směsi, ale to ocení andulka, ale né vrabec a peněženka. Pytel má na výšku od 80cm a průměr od 40cm a není to tuhé, je to jak "tělo". Když jsem to zkoušel, tak pytel šel uchytit jen vespod podložen prkénkem. A papírový nejde pro malou mechanickou odolnost. Potřeboval bych na to alespoň indickou školu :-D
2x16kg by šlo na nosič.
2x20kg už do přívěsu, 2x40kg bych už táhnout nechtěl.
podle fotek- viz výše ten Tricon návarek má.
Eco není v nabídce... Azub se stále víc mnění na Mercedes- třebas vyřazením horko-těžko zaplatitelných výrobků. (ano, toto je kritika)
Ano, máš pravdu. Tříkolka Eco byla vyřazena z nabídky před lety a nahrazena modelem se skládacím mechanismem T-tris. Na mém z bazaru zakoupeném Eco se ještě s kotoučovkama nepočítalo.
Azub svá kola neustále vylepšuje ( pevná osa, kotoučovky, skládání, odpružení, motory, převodovky ) a to je samozřejmě prodražuje, ale jsou taky konkurenceschopná. Neupadnou v zapomnění jako ta kola z Československa, které leží někde v Sovětském svazu. :)
A všichni začátečníci si pak můžou jako já koupit z bazaru základ aby poznaly zda jim tohle kolo sedí a jestli ano, mohou se posunout kupředu právě těma vylepšeníma k většímu pohodlí. A ten rozdíl tam určitě je asi jako mezi Škodou 120L a Mercedesem 190E.
Jsi přeci Konstruktér a víš o výhodách vývoje.
Přesto na Eco nostalgicky vzpomínám. Jediný model Azubu, kde lze udělat zástavba Hondy.
Ake ten T-tris je přece "stejný" jen navíc kloub a ty diskáče. Proč by to prosím Tě na T-tris dnes nešlo?
Prodávali vlastně tenkrát i verzi s kolmou úchytovou trubkou pro tu hondu.
Něco takovýho si vzpomínám. Zajímalo by mne, jestli existuje nějaká azub tříkolka se spalovacím motorem.
Existuje
https://azub.eu/cs/honda-misto-shimano-steps/
pokud si pamatuji, byl to greenspeed (+- písmeno)
("inspirace" azubáckých tříkolek, původem z austrálie, navíc Cr-Mo)
Někdo z diskuse si na existující trubku dovařoval prodloužení pro motor/ mezipřevod... ale to jméno mi vypadlo. Měl na tom časem kožené brašny na motorku.
Ale to už říkali, že poptávka byla minimální oproti hi-tech verzím. Něco o plném skladu tehdy padla slova "někoho". Pokud jedu v "sériích" produkce AZUBu, tak uhrorokovka pak zdržuje a zavazí. Tehdy vlastně byli ve "starém" a prostor byl významný argument. A když jsem byl dvakrát v 2021 v té nové hale, tak si prostorem pomohli tak napůl :-D
Taky jsem moc nechápal, proč Azub po ECO zrušil i střední(?) řadu lehokol - Ibex, Apus, Bufo.
Ale asi to fakt dává smysl - cílová skupina byla minimální. Výrobně to prý o moc levnější nebylo a většině CZ populace to stejně přišlo drahé.
Mně se Ibex líbil, takže mi radost neudělali, ale chápu, že eliminací dílů na alternativní řadu si dost zjednodušili život...
20" vidlice (lépe AIR a na kotouč) ještě někdo vyrábí?
Jako zadní odpružená vidle na tříkolce s kotoučem je u AZUBu i Ladi Štercla.
Hmmm, myslel jsem vidlici přední
Když si rozkliknu, co Azub nabízí pro své MINI
https://konfigurator.azub.cz/#/bike/13583
tak vidím na výběr tři přední vidlice:
20" Spinner Grind - pružinová
20" Saso - vzduchová
20" MRP Rustler - vzduchová
Tak bych předpokládal, že alespoň tohle by stále měli umět dodat a véčkové brzdy už vůbec nenabízí, takže všechny by měly počítat s kotouči.
Když jsem řešil letošního jara, jestli se naučím vůbec jezdit na Mini se spodním řízením, tak jsem se zeptal v AZUBu na pružící vidli s delším krkem pro horní řízení. Nabídli mi 2. Jednu spolehlivou s vinutou pružinou za nějaký "mizivý" bakšiš a pak za 8500Kč, kdy už poznám jinou ligu funkčnosti :-D
Musím poopravit svůj názor na zadní brzdu na tříkolce. Před 14 dny jsem se snažil vyjet na Bunč což se mi nakonec nepovedlo, protože na cestě byla ve sněhu projetá jen jedna stopa od aut a i ta byla ve vyších partiích zledovatělá. Z počátku jsem jel předními koli po ledu a zadním po projetém asfaltu. A nakonec jsem se musel otočit zpět. A to byla ta chvíle vhodná pro zadní brzdu. Kdy jedu z kopce oběma brzděnými koli po ledu a jediné nebržděné jede po asfaltu. Od té doby mám brouka v hlavě a o zadní brzdě uvažuji. Protože v zimě jezdím rád a nechci se příště dostat do stejné situace že bych nemohl brzdit tam kde by to šlo.
Zažil jsem to samé. Skončil jsem v místě, kde už nebyla vyjetá kolej, ale jen souvislý mokrý led. A tak jsem jel dolů jedním předním kolem v koleji a tím jsem brzdil. Nic proti brzděným všem kolům, ale za nic bych se nevzdal odděleného brzdění předních kol a čím pak brzdit zadní - třetí ruku nemám.
Stará přehazovačková páčka udrží brzdu (parkovací) sama.
A vida, situace, kde by se zadní brzda fakt hodila. Třecí řadicí páčku na zadní parkovací brzdu mám vyzkoušenou z první tříkolky co jsem kdy měl a fungovalo to. Na zadním kole bylo V-čko jako parkovací.
To je super nápad tahat za sebou těžký návěs, kéž by šlo zaháknout i víc než 60 kilo.
Mrzí mne že jsem to nikdy nevyzkoušel, tříkolku jsem nikdy nevlastnil.
Ale kdybych ji měl, asi bych ji chtěl taky s motorem ať mám zrychlení pod 6, a se zadní brzdou ať můžu jezdit bokem jako Enjak.
A rampu na světla ať všem vypálím oči.
Jeden nikdy neví kdo ho může na cyklostezce přehlédnout.
Takže mně potěšili z fondu, love mi zatím neznárodnili a dokonce prý i pošlou za měsíc, tedy doufám, a prodejce souhlasil s termínem koncem ledna. A tak můžeme znovu začít spekulovat o elektrice na dva týdny cesty v příslušných vláknech, jako letmá dynama s bubnovkama vepředu nebo solární panýlky :-D A pokud to vyjde, tak dozadu dám zcela určitě S-A CS-RK3.
Ten náboj mi přijde jako rozumná volba.
Přehazovačka mi sice přijde jako smutná varianta, ale ekonomické hledisko chápu.
Třírychlostní náboj pomůže alespoň s podřazením pro rozjezdy, což je na tříkolce v provozu prostě nedocenitelné.
Příprava na kotouč, no, už jsem se zmiňoval několikrát...
Jestli mi ta koupě padne, bo někdo položí love na stůl dříve, tak prodám vše co můžu a koupím funglovku. Su teoreticky schopný tak získat i 90k, v případě dobrého větru budou i ty kotouče. Sem se ptal ve kvelbu, že mám rohlíka taky na 20", ale z pohledu majitele, bývalého závodníka BMX, jsem pochopil, že všechno chce své. Taky je varianta prodeje Mini s SA a rohlíka dát na trojkolku. Na triku stejně časem skončím, bo se mi točívá hlava a kolikrát jsem kvůli tomu letos na Mini nevyjel a dost mně to jakože to, no...
Tříkolka je super investice mám ti- flay s elektrickým pohonem a jsem moc spokojený držím palce ať ti to dobře dopadne
No nevim, investice je snad něco, co má vydělávat peníze, ne? :-D
Ti-Fly s elektropříšlapem už je docela darda, ne? na kolik to vyšlo, není-li to tajný?
Investovat můžeš i do sebe :/\)
Lepší zkusenosti mám s SA bubnama a dynamem 2x ve předu, nez s panelem.
Převodovku mám SA rk5. Je jako jedna z mála zesílená pro elektrokola
A co máš prosím Tě vepředu? Když vzadu máš pětikvalt.
Aha omlouvam se, špatně jsem se možná vyjádřil. Zesílený petikvalt mám pro Hondu. Pro šlapání mám puvodni sestavu trikolky Eco. Zuby spocitam
Ve předu 50/39/30, vzadu 8kolecko 11-34. Pro tahač by bylo lepší i vice zubů, ale nevím, jestli to pobere krátké raminko přehazovačky
Tak JNSK to psal taky a podle fotek na bazaru AZUBu za 35tKč je i tam to samé, teoreticky bych tedy měl mít to samé. Ale teoreticky. Proto zatím plánuju jen přidat Sturmey-Archer CS-RK3 a z těch 30 zubů budu mít 20 :-D Teda teoreticky.
Líbí se mi na tom, kromě "složitosti" řazení, že vlastně z toho 50-39-30 bude pak ve výsledku 20-39-66 na 11-34, a to se vyplatí :-D Budu to kupovat od někoho, kdo evidentně nemá ánung co prodává za těch 30tKč, bo uvádí 3x7, ale to AZUB neměl ani u prototypů. Takže na vlastní oči ještě, kromě výletu, uvidím výhodnost koupě a minimální hodnotu výše upgrade, což vzhledem k přítomnosti Tučňáka bude hodně rychlé zhodnocení stavu :-D
Snad to bude k pohonu všechno a pak už jen to nebo ty dynama.
Jen tak z nudy jsem vylezl na internet.
Nevím jaké máš cenové stropy, ale překvapivě jsem našel poměrně zajímavý nabídky:
Tříkolka za 30k:
https://sport.bazos.cz/inzerat/160499979...
Tříkolka za 75k, ale zase je to celopéro:
https://azub.eu/cs/project/scorpion-fs-cr-bazar/
Fascinujou mě zejména ty neokousaný Trykery na všech kolech...
Tříkolka za 99k, ovšem vzhledem k cikgrlátkům co jsou na ní navěšený pořád zajímavá koupě (Schlumpf + Rohlík jako nejvýznačnější)
https://azub.eu/cs/project/azub-tricon-20-cerna/
Vzhledem k odřenosti sedačky se mi nechce věřit najetým kilometrům, ale i tak...
A pak už jen jako variantu pro nákladní potřeby - cargobike za 50k :-)
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/624056/larry...
Počítám že většinu jsi asi beztak viděl, když teď nad tím tak přemýšlím... :-(
Tak primárně řeším ten první odkaz, ale když to padne, tak pak třeba ten třetí odkaz nebo nový T-Tris.
Abych napsal pravdu, tak můj ideál mimo mou realitu je skládací rám T-Tris20, vepředu pinion 1.18 a vzadu hub motor bez převodovky pro možnou rekuperaci. No, ale sme na nejméně 132t a bez toho motoru.
A nejvíc tomu odpovídá začít tím triconem za 99t a dát tomu pak ten středový bafang, co mám:-D
Je to prostě takové matlání mezi ušama, moc požadavků, až je mi líto za to dát ty cinkáčky. Odkud to jen znám, žeby nové kolo 2021? :-D
Ve výsledku je pak nejpravděpodobnější nelogická koupě bazarového ECO, rohlík z mého Mini a ten bafang. Prodat pak Mini alespoň za 33 s komponenty pohonu z původního ECA a koupit pak jen skládací rám za zhruba 35 a zůstane mi holý rám ECA... Je to totiž moje zatím nejlevnější varianta nejblíže šlapacího snu.
Strop mám pro pravděpodobné vícenáklady na 80t.
V tom případě bych bral toho scorpiona a vrazil na něj vlastního rohlíka, co jsem pochopil že už máš doma v jiný zástavbě :-)
Já se omlouvám, ale prostě...z neodpruženýho podvozku na kterým člověk leží jak pytel zdrní a nemůže ani blbej kořen odpružit v kolenou když zvedne zadek ze sedla mě prostě brněj zuby a kroutí se mi mozek...
75 je moc, dal bych 60000Kč, to ano, ale ne 75000Kč. To už je tam ten tricon za 99. Druhý rohlík bych dal mojí a ta by už v každém kopcu pak nedrtila přelupnutí placky vepředu na nejmenší s nadávkami na nenastavené kolo :-D
Pro daný rozsah převodů by možná šlo použít silniční třítác. Ale nenašel jsem nějaký v součastnosti vyráběný, tak jen jako příklad (byť teda koupitelný):
https://defietsenmaker.nl/product/campagnolo...
Silniční kliky s třemi převodníky pro 8 a 9 rychlostí Shimano normálně vyrábí, nestojí to nesmysl a rozsah je jen minimálně odlišný oproti tomu z tvého odkazu
https://www.kupkolo.cz/komponenty-na-kolo_k982...
díky... ty jsem přehlédl..
Nejsem vlastníkem, ale jako tahač jistě použitelné
Poněkud hamotné, ale ta zadní 26" není tak úplně špatný nápad.
To přijde na tmu.
Jestli chceš tahat náklady, potřebuješ kratší převodování a jestli tam chceš nacpat toho Rohlíka co máš, při dodržení minimálního převodování kliky:náboj je mrňavý kolo přesně to místo, kde celkovej převod příhodně zkrátíš...
Fascinuje mě spíš to umístění světla :-)
Tak mi bylo přisypáno na hromádku a bude polopéro tříkolka s rohlíkem :-D Na druhou stranu nebude na nábojová dynama :-/
Tak už se konečně pochlub cos koupil :-)
Nábojový dynama nepotřebuješ, pokud se nechystáš na sáhodlouhý výlety pod stan (z čehož tě nepodezírám), blikačky a spol zvládnou uživit baterky v pohodě...
Nekoupil zatím nic, jen poslal zálohu, bo love z fondu budou od konce ledna a bohužel všechny až možná na konec února.
Ale sáhodlouhý výlet mně Tučňák tlačí, na přelomu května a června 600km na Rujánu přes Nisa-Odra.
Tady jsem se domluvil:
https://azub.eu/cs/project/azub-tricon-20-cerna/
Přední péra ne-e, jo?
Ta vypadá že by tam ani nemuselo být moc oprav, ale to asi teprve uvidíš...
To pojedete "na divoko"? Nemusíš to násilnit jako Jindra s elektropříšlapem, ale pokud se večer dostaneš k zásuvce tak si myslim že jsi pořád v pohodě, na takovou tu kapesní elektroniku. Když to posichruješ powerbankou tak už vůbec není co řešit...
Elektrifikaci na cestě s blouděním, to nee, motor je hlavně tady po Moravě a na ty nákupy zrní. Bude to nadivoko, Tučňák se vzhlédl v romantice, ale budeme 3 invalidi na tříkolkách, to je příslib dobrodružství sám od sebe :-D Koupím nějaký další skládací panýlek a pak ten vařič a filtr na vodu.
Odra-Nisa je výborně značená, tam bloudění nehrozí. Jel jsem po německé straně, odchýlil jsem se až před Štětínem, tam jsem jel kus Polskem. A jak pojedete zpátky?
Podle všeho vlakem, plánované je to na 14dnů, s cestou zpátky po svých by se to asi dost protáhlo. Ale to sou zatím plány, bo pojedu to jen na tříkolce, na jednostopém Mini, by bylo moc proměnných.
Coby tahač aj s ubytovaním
https://www.youtube.com/watch?v=K-a9diDQVJc&...
--
https://www.youtube.com/watch?v=SP1pqak9G1A&...
V tom případě doporučuji na youtube heslo fahrrad campinganhänger.
Němci pořádají i srazy stejně postižených nadšenců.
Např. zde:
https://www.youtube.com/watch?v=_MwIeUPqxkM
Něco od nás. Další ve výstavbě
Pojízná rakev...
Ta rakev je dobrá !
Pokud je to Tvoje- co Tě vedlo k umístění kol dost vzadu?
Ta vysouvací na první fotce a obecně ty obytné přívěsy (německé video) za kolo mi nesedí.. je to z mého pohledu potření vlastností kola (malé, nenápadné, vejdeš se kamkoli, projedeš téměř cokoli, pokud je třeba vezmeš na rameno)
Já bych si tipnul - vzadu je hlava a nechce, aby se ve spánku překlopil hlavou dolů a nemusí tolik vypodkládat :)
Ad a
1)stabilita (je to trojnozka, rozvor)
2) přístup z boku
3) zatáčení s nákladem
Ad b
Přesně, u kola to pozbývá smysl. Přípomoc motorem v kopcích žádoucí.
Což to s tebou souhlasím, ale když to zapřáhneš za tříkolku, tak to jednak vypadá výrazně míň blbě než za kolem a jednak tříkolka už z principu není kdovíjaký teréňák, takže stejně musíš hledat cesty rozumnýho charakteru.
Akorát tedy tak do Holandska nebo tak někam, představa jak se s tímhle šibuju přes vysočinu, ,ě rozhodně do klidu neuvrhává...
Jezdit s tím můžeš v podstatě všude, kudy projede tříkolka. Na kopečky má Hondu.
Vždyť píše že za tříkolku je to dobrý :-)
Akorát já teda trochu víc bazíruju na šlapání, elektropříšlap ještě zkousnu, ale Honda už je u mě přes čáru...
Honda je hlavně přes čáru tím kraválem a smradem co to nadělá, kdo si dá na kolo motor z křoviňáku je prostě hovado.
Za drsnou mluvu dostal heky zde (i na B-F ban).
... toreadore smělý, pozor si dej ..!
Milý Toníku, když jsem byl zdráv a fyzicky v pořádku, tak jsem si myslel něco podobného jako ty. Bohužel s přibývajícím věkem nejen, že ubylo fyzické síly, ale hlavně se přidaly nemoci. Instalace Hondy mi dovoluje jezdit jako dřív. V současné době začíná být reálné jezdit i na elektřinu, ale když já montoval hondu, tak byl dojezd s elektřinou tak 30 - 50 km, což bylo opravdu málo.
Raději budu v tvých očích hovado a je mi úplně jedno, že právě ty to říkáš nahlas, než ignorant, který si nevidí na špičku nosu.
Přeji ti hodně zdraví a sil.
Tvůj důvod beru, zvlášť v době, kdy jsi to rozhodoval, i když sám bych se rozhodl jinak (a byl jsem v situaci, kdy docela dlouho nebylo jisté, jestli ještě budu moct jezdit vlastní silou). To neznamená, že když s tím někde pojedeš blízko mě a hlavně přede mnou, nebudu tě z duše nenávidět a hlasitě proklínat :-).
Hovaden se člověk stává svým chováním a ne svým vlastnictvim
Tak pro méně chápavé. Znám hodně lidí, co mají (vlastní) na tříkolce Hondu a nejsou to hovada. Když jedeme na srazu s ostatníma, jedeme na konci peletonu právě abychom ostatní neobtěžovali hlukem a smradem a nechovali se jako hovada. ;-)
I na konci pelotonu obtěžuješ všechno co míjíš a kolem čeho projíždíš, zejména na komunikaci kam motorová vozidla nesmí, takže ostatní účastníci očekávají ticho a klid. Kravál z něčeho, co točí 7000 rpm musí být peklo i pro jezdce.
Já si stale myslim, že člověk se stává hovadem jen svým chováním. A ty mi to jen potvrzuješ.
Jistě. Ale já nejsem ten, kdo jezdí na vehiklu, který produkuje kravál 100+ dBA.
Jsem si celkem jistý, že jeho tříkolku jsi nikdy neviděl a neslyšel. Tvůj manévr s tím, že rovnou tu asertuješ 7000 otáček za minutu a 100+ decibelů tím pádem vypovídá o tobě opravdu hodně. Takhle silná potřeba se do někoho navézt i za cenu toho, že si o něm vymyslíš násobě horší údaje než jsou vůbec realistické je fakt smutná.
Ano, na cyklostezce je spalovák protivný, protože je slyšet daleko a cítit desítky metrů za jezdcem. Nemám to rád. Ne že by jinde protivný nebyl, ale v otravnosti aut má schopnost se trochu schovat.
Ale nebudu prohlašovat někoho za hovado jenom proto, že v nějaké fázi života to viděl jako jedinou schůdnou možnost. A už vůbec si nebudu vymýšlet nafouknutá čísla abych svůmu "spravedlivému hněvu" dodal váhu.
7000 je údaj výrobce motoru, při kterém to má max výkon 1 kW. Honda poněkud překvapivě neuvádí hlučnost, ale co sem našel stroje s tím motorem, tak tam byly hodnoty jako 108 nebo 110 dBA.
A kolo s dobastleným motorem sem už potkal, naštěstí toho není moc, většina lidí má soudnost nebo by to prostě vadilo i jim samotným. Máme velkou Zahradu a nějaké stroje, mám dobrou představu jaký kravál to dělá, běžný automobilový provoz je proti tomu balzám na uši.
Omlouvat to fází života je blábol, to je jako říct, že když nemám prachy, tak je fajn jíst si nakrást.
S pány na tříkolkách s motorem jsem se na srazu potkal a hluk rozhodně nebyl něco, co by mě vadilo. Jo, spíš jsem jim trochu záviděl, že byli na Zvičině dřív a snadněji, než já, když jsem tam musel "obyčejnou" tříkolku vyšlapat.
A nepřeju Ti to, ale zasloužil bys nějakou facku od života, která by Tě naučila trochu pokoře a slušnosti a třeba bys došel k touze k možnosti jezdit na kole - nebo tříkole se řvoucím motorem.
Pokud jezdíš autem s využitím maximálních otáček abys dosáhl maximálního výkonu, tak z tebe na cestách musí mít radost.
Maximální hladina hluku Hondy GX 25,35,50 nedosahuje 100 dB.
Akorát si lžeš do kapsy.
Na rozdíl od tebe ten motor mám a k němu i dokumentaci. Nemám potřebu si jako ty něco vymýšlet, a když dojdou argumenty tak nadávat.
Pokud alespoň trochu rozumíš spalovacím motorům, tak bys mohl vědět, že na plný výkon žádný spalovák dlouho nevydrží. Tudíž je nereálné točit motor stále na maximální otáčky, od kterých se odvíjí i hladina hluku.
Vážení kolegové, jak odpůrci, tak obhájci- malé fyzikální okénko:
Hodnotu hlučnosti Hondy jsem narychlo nenašel.
Podobný (4T) motor Stihl má 97/102dB (aku tlak/akustický výkon) (hodnota z bývalé práce, toto vím)
max otáčky (při kterých je max hlučnost-fyzika) jsou 7000 ot/min.
max kroutící moment je při 5000ot min.
Dle mého jedeme obvykle na max. Mk.
Myslím že jde hlučnost s otáčkami lineárně a pokud ano, je to při max.Mk 5/7 (0,715) max hodnoty.
Takže akustický tlak/výkon je 97/102*(0,715) tj cca 70/73dB
Prosím, uvědomte si že hlučnost je logaritmická tj +3dB jsou dvounásobná hlučnost.
Pokud pamatujete škodovky 120, tak ty měly na zadních sedadlech 82 (dle jiných zdrojů 85)dB.
Vážně je ta závislost ot a dbA takhle lineární? Takže na volnoběh (3100 ot) to má 44 dbA? To asi ne. Travní sekačka s Honda motorem s omezovačem na 3000 ot má uvedeno 92 dbA. S tím se na rozdíl od křoviňáku už dá pracovat bez sluchátek, ale i tak je to hlučné hodně.
Jen pro informaci. Vyměnili jsme pružinu spojky za slabší. Snížili volnoběžné otáčky, které se nyní pohybují 1700 - 2000(záleží na teplotě motoru). Při jízdě motor točí +- 4200 až 6000 otáček. Většinou točí okolo 5000, 6000 překročí jen vyjímečně.
ad xtonda- lineárnost.
toto nevím jistě- připomínku beru.
Motor sekačky který uvádíš jako příklad(3100ot/91dB) je stejný (35ccm?)
Díky.
Ne, to je jiný motor, na pojízdné sekačky se dávají jiné motoru s větším objemem a menšími otáčkami, tam není tak důležité aby motor byl co nejmenší a nejlehčí jako u nesených aplikací. Tenhle má max 3600 a je tam omezovač na 3000.
Citování specifikací výrobce jednoho typu běžícího na maximální výkon tě z té jámy co sis vykopal nevytáhne. Odkazování se na zahradní nářadí co máš doma taky ne.
Nemáš ponětí ja to má na té tříkolce zpřevodované, na jaké otáčky tím pádem jezdí, jaký na tom má tlumič (pokud to Honda prodává bez tlumiče, pak logicky neuvádí hlučnost, ten údaj by postrádal smysl). Nějaké ty tříkolky jsem na některém srazu potkal, nevím jestli zrovna tuhle. V žádném případě to netočilo 7000 a nemělo takový hluk ja píšeš, ani zdaleka ne. Logicky, nikdo nepotřebuje reálně 1kW výkonu na kole. Běžný člověk málokdy jde přes 300W a kolo jede víc než dost, na dlouhých cestách většina z nás používá jen těsně nad 100W. Zpřevodovat tu Hondu aby točila výrazně nižší otáčky při cestovní rychlosti není problém, když si bude brlblat na 10-20% maximálního výkonu do vhodného tlumiče, není to co do hluku žádný křovinořez nebo řetězová pila.
Mě osobně víc vadil smrad z tříkolek co jsem na srazech potkal, zvlášť když se někde zadýchávám do kopce a on mě předjede o něco vyšší rychlostí. Pokud zrovna nefouká silný boční vítr, příštích pár sekund toho jezdce solidně nenávidím, než je tak daleko, aby se jeho výfuk rozptýlil. Hluk je co do protivnosti až na druhém místě a zcela porovnatelný s mnohými auty, většina motorek je řekl bych i horší.
Každý hluk bude poutat pozornost.Každopádně se majitel musí připravit na nenávistné komentáře chodců,ať už v obci,nebo jinde,stejně tak na zvýšený zájem Policie,která bude projevovat snahu při každé příležitosti zjišťovat,jestli to vyhovuje předpisům,nebo ne.
Už to tu začalo připomínat témata o politice. Že bych to tu diktátorsky a nedemokraticky a striktně promazal? :-D
Jako v tom vlákně, kde jsem "uvažoval" spolu s ostatními na nákladní tříkolkou, tak jsem byl uklidněn, že céóčkem nee, ale jen tigem. Tím nedisponuju v okolí. Pak by to šlo.
Ale ten Zázvurům okolečkovaný skládací pojízdný přístřešek je zajímavý, ale délka viditelně do 180cm je nevyhovující, i když hmotnost může být lákavá. Prosím Tě Zázvure ta rakev je na nějakém téčkovém rámu nebo přímo kola a oj do "krabice"? A to připojené je to jak jednokolový jednonápravový nákladní vozík?
Já mám jen cočko, kolega jen trafo a on dělal už kolikerý rám bez problémů .
Máš pravdu jedná se o lehký rám a závěs z jednostopého. Vůle dovolí zkroucení, které je dostatečné.
Přesto, pokud šlapeš nohama mimo roviny, nedoporučuji.(30kg). Baterky žere. Ideální je spalovací motor.
Hm, tak jsem asi jen otravoval a byl na obtíž.
hele, elektrodou svaříš tak 5-2mm stěny, ti dobří tak něco nad 1mm.
Tig se používá na 0,6, 0,8 1mm plechy, a svary které mají být "pěkné"
CO je u nás ve firmě používáno spíš na "velké" svary.
Ale vím o lidech co s ním svařují trubky rámů se stěnou 1,2mm.
Takže těžko říct, možná ty bylo o tom, že si na něco takové netroufal nebo nemohl pro tak tenký materiál svářečku nastavit.
Tip za který mě opravdoví svářeči asi vykostí: Svářečka Parkside z Lidlu na trubičkový drát se ovládá tak snadno jako COčko a nemusíš mít tlakovou lahev. Píšou na ní "do 6mm", ale jako obvykle u Parkside nářadí to kecá, cokoliv nad 3mm jde ztuha. Díky tomu ale jde svařit tenké věci nečekaně dobře. Shrnul bych to tak, že jako většina Parkside nářadí to není úplně na nic, člověk jen musí opravdu znát a respektovat omezení toho přístroje. Ne co na něm píšou, ale co to doopravdy dělá.
Jako začátečník jsem s tím posvařoval rám svojí robotické muly z jeklů 30x30x2. Masivním broušením vzniklo něco, za co se nestydím úplně moc :-). Prázdná mula váží 140kg a uveze bezpečně 150kg, v nouzi 200kg (limit je pohon, motory už pak přestávají zvládat donutit to zatáčet). Nemá odpružení a poslední dva roky má plná kola z tvrdého polyuretanu. Za tři roky provozu to odvozilo desítky tun materiálu, obačas v terénu, a svary drží. Po tomhle cviku s 2mm jekly jsem si na něčí žádost troufl zkusit něco přivařit na 1mm plech a šlo to dobře. Jen jsem místo maximálního proudu přepnul na menší. Jak je ta věc relativně slabá, tak není těžké ani v tenkém plechu nepropálit díry. Dokážu si představit, že bych s tím svařil 0,8 nebo i 0,6. Přívěs za kolo bych si teď už troufl svařit, přinejmenším sám pro sebe, kolo co poveze mě možná zatím ne. Nicméně asi to neotestuju, přívěs co začínám stavět teď mi svaří někdo COčkem kdo ho má a umí to, protože já mu loni něco soustružil. A taky bude asi celý z dvojkových jeklů, přece jen má skoro tři metry na délku.
Nemám sice zkušenost se svařováním plněným drátem, ale většinou se uvadí větší tlouěťka materiálu, tuším od 2 mm, což zavaříš i elektrodou. Dříve jsem uvažoval o pořízení takové svářečky, ale právě tlošťka svařovaného materiálu mě utvrdila v tom, že by to byla zbytečná investice. CO-čkem při dobrém nastavení zavaříš snadno materiál pod 1 mm.
Teď u v Lidlu prodávají nějakou inovovanou verzi, tu neznám. Moje je Parkside 33B4, má proud přepínatelný na čtyři stupně a plynule regulovatelnou rychlost posuvu drátu. S drátem 0.9mm co prodávají v Hornbachu šlo 2-3mm svařit dobře na ten nejvyšší proud, o jedna nižší se hodí na 1-2mm. Proto si myslím, že by s tím šlo dělat i tenčí, jen jsem to nezkoušel, nemám na čem.
Chce to trochu si poladit tu rychlost drátu pár pokusama, aby člověku nezhasínal oblouk, protože nepřijel další drát v čas, ale ani se nerval neroztavený drát rovnou do svaru. Není to ale vůbec těžké. Po pěti minutách zkoušení jsem uměl pevný svar co vypadal hezčí než jsem se elektrodou naučil za hodinu pokusů.
Pokud by nějaký ne-svářeč uvažoval co koupit na příležitostné vaření celkem tenké obyčejné konstrukční oceli, bez možnost v budoucnu s tím zkoušet jiné materiály nebo věci s tlustou stěnou, klidně bych mu tohle doporučil jako něco, co výměnou za všechna ta omezení nabízí nízkou pořizovací cenu a snadné naučení. Pokud ta omezení někomu vadí, nebo hodlá dělat kilometry svarů, tenhle Lidl stroj doporučit nejde.
Jak jsem psal, s plněným drátem nemám zkušenost a věřím, že od doby, co jsem se o tohle zajímal, vývoj opět pokročil. Dnes může být svářečka na plněný drát na mnohem tenčí materiály. Když jsem si kdysi kupoval invertor, tak byl ve slevě z cca 15 tis., dnes ho koupíš za pár korun a mnohdy je kvalitnější. Pokrok se nezastaví. Důležité je, že si každý může vybrat to, co potřebuje. Ještě bych jen chtěl doplnit, že by bylo dobré, aby každý kutil dodržoval alespoň základní bezpečnost. Je to pořád jednodušší, než být uražený.
Máš pravdu.
Žijeme v úžasné době co do dostupnosti know how. Když jsem se rozhodoval, jestli a co si pořídit, nebyl žádný problém dozvědět se zkušenosti jiných lidí, co s danou svařovací metodou začínali, jak jim to šlo, vidět jejich výsledky atd. Když jsem uvažoval, jestli koupím ten Parkside, nebyl problém najít videa, kde přímo ten konkrétní stroj někdo testuje, tuším jeden Němec a jeden Polák, co přesně to umí a co ne.
Na druhou stranu v té záplavě informací jak něco udělat často chybí ta bezpečnost. Nejkřiklavější příklad je třeba "fractal wood burning" - stovky videí ukazují, jak vyrabovat trafo z mikrovlnky, zapojit ho do sítě a na výstup s vysokým napětím a zároveň velkým proudem připojit káble co nejsou na tohle napětí izolované, dát to na hřebíky co jsou úplně holé a pustit to do dřeva potřeného vodivým roztokem. A 99% těch videí už ti neřekne, že kdyby ses něčeho z toho dotkl, když je to zapnuté, budeš mrtvý dřív než dopadneš na zem. Že proudový chránič nebo jistič nemají jak zjistit, že se něco stalo na sekundární straně trafa, takže když se chytneš dobře, bude tvoje mrtvola dál pod napětím a v podstatě past na toho, kdo tě tam najde.
Podobně u svařování pokud to není vyloženě video pro začátečníky jak začít, tak jeho tvůrce většinou předpokládá, že bezpečnostní zásady už znáš a neopakuje je. Chce to v tom hltání informací uplatnit trochu opatrnosti a rozumu.
Elektrodou vařím jekly od 1,5 mm nahoru. Jak je to dobře slícované (beze spár), je to v pohodě, svary hezké a pevné. Tenčí věci jdou dost špatně, spíš vůbec. Trubky z rámů klasických kol až na výjimky prakticky bez šance.
Asi víš, že je důležité použít i správnou elektrodu. Třeba s OK 63.80 se dá celkem dobře svařovat nerez tl. 1 mm. Na ocelový rám kola by mohla být dobrá s rutilovým obalem. Nicméně na tenké materiály bývá vhodnější CO, nebo TIG.
Tak mám všechny cinkáčky nachystané k rozkutálení za kolo :-D A řeším už jen cestu kola dom :-D Hlavně ať pak vypadá líp než já :-D
Však doma spucuňk jak sviňa :-D Že nová koupelna je absolutně nutná a já, a já si chcu vyježďovat na kole a že stejnak nikam nedojedu :-D
Přes ramono budou 2 balíky tak 25kg dohromady a možná i víc, a v tuto mrazivou dobu bych možná z Jihlavy dojel, když by mi ujel přípoj rychlík z Plzně do Brna, ale pak bych ty antibiotika cpal do sebe na kila a 3 týdny nejméně.
Když chlap řekne, že něco udělá, tak to udělá!
A je zbytečné mu každého půl roku připomínat, že to ještě neudělal ...
No možná by bylo dobré se poloviny zeptat proč chce novou koupelnu když to kolo nemusíš umývat ve vaně ale stačí wapka na pumpě...
Tak jsme včera s Tučňákem převzali předem zaplacenou tříkolku chlapovi, na kterého jsem neměl ani mejl, natož adresu :-D a jeli z Cajzlova zpátky. Borec má charakter a pochopení pro problémové, protože podstatě sám s naší přípomocí nám tu tříkolku zabalil. Klobouk dolů, mohl se jen sbalit po předání. Fakt klobouk dolů. Příslušenství v brašně tak 10kg a pro fakt sedření při převozu při pohybu na 5-ti nádražím se mám problém ohnout a za tichého souhlasu manželky s úsměvem od ucha k uchu to leží na hromadě ve sklepě :-D Kolo jsem měl jako hodně velkou, neforemnou a silně tlačící "brašnu" kdejakým výstupkem k otlačení nohou a boku. Modřiny. A na druhé straně v ruce další velkou neskladnou brašnu s nosičem a jinými hranatými objekty. Dobře se tím procházelo vlakovými 60cm dveřmi vagónů... Ale z požehnání byli vždy po ruce pomáhají cestujíci, ale jestli to nebylo jen pro ucpání vystupování a nastupování :-D Dobrá příprava na tu apokalyptickou cyklojízdu invalidů Odra-Nisa.
V Cajzlově mně překvapilo účelně rekonstuované nádraží Vršovice, kdy nebyly výtahy pro invalidní vozík, kam se nevejde ani kočárek, coby běžná "architektura" vlakáčů sždc nebo jak se jmenujou. Byly tam z podchodu prostě nájezdní rampy s průjezdností dodávky. Ideál. Majne líbe proč to tak nedělají i jinde? Ušetří za výtah pro parádu a ještě by byli pochváleni. Holt státní organizace.
Trochu jinak řešené řazení rohlíka a tak budu muset asi to řazení sjednotit pro jednodušší "údržbu".
Tu kotoučovou brzdu tak nemožu jen tak dozadu dát. ani jsem se ještě nedíval, jestli jsou tam trny na véčkovku. Musel bych rohlíky prohodit mezi koly, což pro rozdílnou délku bowdenů znamená naučení nových schopností... Jinak velký nosič se musí před složením odmontovat, ty malé boční oertlibkové se sundávat nemusí. A tak rada na závěr, ať se neproměníte v MacGyvera s jeho všechno lepícíma žvýkačkama.
Pro bazarové kolo jeďte vždy jen a pouze s nářadím jako nástrčné inbusy a klíčky 8 a 10mm.
Veľa, veľa krásnych kilometrov a radostí na cestách so šťastným návratom domov prajem.
Jsem asi mimoň. Co je to ta apokalyptická cyklojízda invalidů Odra-Nisa?
Jestli budeš chtít, tak Ti pošlu veškerou "dokumentaci", kterou disponuju. Stačí pípnout s mejlem na soukromovku. Jedná se o "výlet" zatím 3 invalidů od neděle 4.června do ideálně 18.6. od pramene Nisy a pak vedle Odry k Baltu a vlakem z Rujány přes Berlín do Práglu a dom. Jeden z nás je po mrtvici s jednou funkční rukou, druhý je prakticky slepý, ale dobře naviguje :-D a já se svýma ztrátama vědomí. Proto máme vysílačky v základní výbavě, bo když některý zmlkne, tak je jasno co bude příští minuty či hodiny nebo listování jízdním řádem. Je to plánované na 14 dnů a jedna neziskovka pro invalidy tímto na nás vyzkouší vhodnost tohoto způsobu cestování pro svou "klientelu". Bo když my, tak už asi každý na kole :-D Bude to opravdu dobrodružství a všichni mi to rozmlouvají, no láká mně právě ta "nesmyslnost" této akce.
Takže už definitivně od čtvrtého? Tak to asi nedám. :-(
No, cukal jsem se kvůli Tobě, dokonce jsem kvůli Tobě lhal do očí pro pozdější odjezd :-D , ale vedoucí zájezdu na to má 23.6. tiskovku na proběhlou jízdu.
To jste skoro jak Dlouhý, široký a krátkozraký :o)))
Škoda, že průjezd někde okolo Žitavy tak vychází na všední den, přijel bych se na vás podívat. Dovolené je bohužel málo abych alespoň jeden, dva dny se projel s takovou partou.
Dobře tomu rozumím, sám na jedno oko nevidící jsem se kamarádil s klukem, který na jedno ucho neslyšel, takže jsme museli vždy chodit v jasné vzájemné pozici. Vždy, když se k nám přidal další, tentokrát ochrnutý kámoš, vždy si neodpustil poznámku: Jeden slepej, jeden hluchej, jeden chromej. Už nám chybí jenom nějaký fotbalista.
Nemůžu Ti odepsat na soukromovku, asi omezení jen pro přátele, prosím Tě písni mi Tvůj mejl a pošlu Ti co ostatním "zvědavcům" :-D
[email protected] -má ho v info(po kliku na nick), nefunguje?
Už jsme se promejlovali :-D Nápad se mu líbí, třeba nakonec pojedeme spolu, jestli dostanu dovolenou. Na mejly historicky zveřejněné moc nespoléhám, bo se mění v čase a mám tu taky registrační firemní a jiný zaměstnavatel a hned jiný mejl. To samé s mobilama po 5-ti letech...
A pak jsou konzervy jako já, který si zřídil nějaký free mail v době, kdy neměla přístup na internet ani sousední fabrika a telefon si pořídil dva dny poté co dorazil do Výběžku mobilní signál. Jak tu adresu, tak to první mobilní číslo stále používám, i když ten mail jen občas.
Zmetek to má celý na Trykerech...
Co máš za problém s rohlíkem? Díry na uchycení kotoučovými třmenu bych řekl že vidím a vytočit se s tím externím boxem řazení by taky neměl být problém...
Ten rohlík na Triku nemá přípravu na disk, musel bych rohlíky prohodit.
A nebo to na tenhle dodělat. Je to v podstatě o výměně toho bočního víka a ten box řazení. Tuším se to prodává jako prestavbový set origo distribuce, žádný bastl.
Mám dva náhradní. Za co bys vyměnil?
Nebylo by jednodušší tu tříkolku nechat v celku a vše naložit na ní? Nebo je teď přes zimu taková situace, že nejezdí cyklo vagony? Opravdu nevím, vlaky pokud možno nejezdím, ale pokud jsem jel, tak jsem nikdy neměl problém. Jednou se mi stalo dokonce, že jsem z nástupiště vjel přímo do vagónu, zabrzdil a zůstal sedět. Jindy, když nebyla šance tříkolku do vagónu dostat, tak mi ji průvodčí vzala do pošťáku.
Tak takovou zkušenost, jak takovou bachratou "brašnu" upevnit na nosič, neměl ani bývalý majitel, a to podle slov i činů zkusil a umí přežít kdeco. Ale na akce to do vlaku skládat nebudu, jen budu při nakládce sundávat síc. Naštěstí jde sundat lehce a jednoduše.
Ohledně toho velkého nosiče jsem trochu na rozpacích, bo to zezadu připomíná useklý trojúhelník a ta horní "plocha" je nějaká úzká a málem panika pro potencionální určení jen pro boční brašny. To mně trochu rozhodilo a chystám se to prubnout po seskládání.
Při té cestě bylo fajn se s tím celým nakvartýrovat dovnitř nádražní budovy k radiátoru :-D
Na jednu stranu, ta brašna šla přivázat na sícu a za zadní kolo se to dalo táhnout jako kárka. I to si ověřím. Nová hračka, že :-D
Zatím jsem na to nešáhl, bo sem by včera dobitý a unavený přes míru. A nemyslím Míru, se kterým chodím pít :-D
Přeji ti, ať ti tříkolka spolehlivě slouží a ať jsi po všech stránkách spokojen.
Popravdě psáno, tak jsem si ještě v říjnu myslel, že si budu muset tříkolku kupovat o pár let později. I koloběžka mi jen visí v rohu, bo balanc. Doma se nevyspím, jen když su "mimo". Takové o ničem.
Prosím Vás myslíte, že to vypínací ramínko rohlíku je košér? Nemám k tomu nechat přidělat nějaký článek navíc?
A pak je viděr zezadu potah sícu, jak je vypínaný popruhama přes dvě žebra sícu, ale chtěl bych tam časem dát opěrku hlavy a "držák" vlaječky. Uprostřed je škvíra stažená asi 5 popruha přišitýma k lemu, ve kterém je ale gumový pás. Nejde to prošít běžným šicím strojem, fakt je to odolné a jednu jehlu jsem odepsal hned. Ale pak mně napadlo, že potah musí pořád být přes ty žebra sícu pro ergonomii posezu. Tak jsem si říkal, že bych uděl prostřihy těch žeber, svisle bych tak rozdělil tuto tahovou část na 3 a mezery přetáhl popruhama s přeskama. Získal bych tím teoreticky přístup k žebrám na uchycení kde čeho podle fantazie a zbytku rozumu. Myslíte, že by to tím jako uvedl do nepoužitelnosti? Náhradní potah na to tady nekoupím, že.
A pak jestli na tricona mrknete z boku, na rajčeti mám dva adresáře, tak kam byste dali vlaječku, když ji zatím k sícu nepřidělám? Mám hliníkovou trubičku 1m dlouhou z tv antény a pak původní plechový držák té vlaječky.
https://arnost905.rajce.idnes.cz/fotky_tricona/
https://arnost905.rajce.idnes.cz/trikon_-...
Se sedačkou ti neporadím, mám jinou.
Ale napínák bych nechal být - s rohlíkem není problém s nataženým řetězem a jeho přesmykaním přehazkou, takže vydrží funkční věky a je dobrý mít rezervu v napínáku aby se to mělo kam požrat. Pastorek můžeš sežvejkat domrtva, novej stojí "pár korun". Já teď budu měnit druhej olej a řetěz furt slouží bez zásahu. Možná majzla kolik stojí ten věnec co máš vpředu, s natažením řetězu bude odcházet taky...
Já mám vlajku v provrtané zátce do trubky konstrukce sedadla. A ani o ní nevím. A to ani v silném větru. Maxovi mě srala jak byla ve větru hlučná a plácala. A tady je klid.
No, mrkni mi na rejče, bylo by to trochu náročnější na provedení, bo konce mám zahlé a vypínají potah.
To jsem prve neudělal... Jako nejméně destruktivní mi přijde systém podobný zavěšení košíku na bidon. Prostě tyčku vlajky zasunout do trubičky s vhodným vnitřním průměrem kterou na konci zplacatit, vyvrtat 2 díry. Do sedačky přes potah vrtnout dvě díry pro závit , vyřezat závit a trubičku přišroubovat napevno šroubkama.
Nosnou trubičku sícu teda vrtat nebudu, ale mám kousky hliníkového plechu a můžu udělat objímky z nastříhaných pásků toho plechu a to by bylo schůdné. Šroubení mám, časem bych ho vyměnil za nerez. Potah je umělohmotný a tak bych propálil nažhaveným hřebíkem tu dírku 6mm zhruba a třeba i obroubil. Pásky bych mohl vypnout mezi horní výztuž a hlavní nosnou trubičku. No, zase si kolo poskládám a naměřím. Je to vlastně jednodušší než vyřešit uchycení toho opěrky hlavy. Na to padne asi víc materiálu a hliníkového plechu mám jen "plíšek" 20x20cm. Ale ty objímky bych musel omotat vulkanizačkou, aby mi nerozedíraly ten vypnutý potah. Taky můžu tu trubičku opřít o spodní výztuhu a u horní, tedy spíše střední to pak vyhnout, ale je to hodně překryté horní výztuhou. Tak bych to musel udělat vlastně nahoře v "rohu".
Taky mi má přijet střední nosič, na ten to pak můžu přichytit. Ale netuším kdy a v nedělu chcu za Ifčou na vyjížďku. V každém případě pro udělání do neděle je zhotovení úchytu pro mé nejšíkovnější ruce celkem nereálné.
Světlo vepředu bude taky odvaz, bo tu přemykovou trubku zkrátil na třetinu a směřuje dolů... V nedělu holt s čelovkou.
Ten držák lahve má už předchystané pacičky, ale musím na pravé straně vyřezat závit. No, nemám čím.
Šroubovací pásky na hadice jsou taky dobrej matroš. Rozhodně lepší než objímky z nastříhaného plechu.
Dle mého bude problém.
Ten potah sedadla pruží, tj když prošroubuješ skrz a sedneš na to dírka v potahu se bude chtít posunout jinam -> potah se o šroub roztrhne.
Tak ten držák láhve na levém boku je přišroubovaný skrz, napravo udělám to samé, ale dole to není namáhané jak ty dvě horní třetiny. Muset bych to teda nahoře obšít třeba i tenkýma popruhama. Mám celkem dost v šířích 20,25 a 50 mm.
Já mám jiný potah sedačky, zezadu je napínán špagátem přes řadu ocvokovaných děr a v místě žeber je rozdělen, takže by to asi mohlo přežít. Tyčku na vlaječku stejně jako Bukwa v díře v zátce na horním konci sedačky. Originál laminátovou, plastová spojka na dělení při jednom sjezdu praskla (naráz na obou trojkolkách).
Jo, a zkus, jaká lahev se ti vejde do toho držáku. Mám stejný na koloběžku a dlouho jsem hledal, nejvíce používaný typ je moc vysoký. Nakonec pasovala nějaká od ledového čaje
Ty plastové spojovací trubičky mě už praskly dvě. Nyní ji mám z měděné trubičky chlazení ledničky, kde jsem si kdysi upiloval pilníkem z utona kousek.
Borec tam dovezl ledničku už s vylomenou pojistkou freonového oběhu, prý samotný "opravář", takže atmosféra zaplesala :-D
Nyní mám hliníkovou trubičku ze staré tv yagyny. Taky haluz.
Moje provizorní už (několik let) řešení.
To je ta výhoda využívání celého ekosystému azubu, bo takto si k sícu nepřipevním ani tu opěrku :-D A jak říká můj šéf - provizória mají tendenci přetrvávat :-D
Až teď prohlížím fotky na rajceti. Co takhle kotvit v místě zadního svetla-odrazky na nosiči?
Případný naklad nosic obvykle nepřesahuje, tašky tomu nevadí.
Zadní světlo dám zatím do úchytu kotoučovky, jsou to dvě díry a už mně napadlo zploštělý konec trubičky coby úchytu vlaječky uchytit do druhé dírky. V pondělí se na to podívám, protože o víkendu jsem zase na maltě.
Na Mini tam mám origo "úhelníček" Smartky, dám časem foto na rajče, proberu bordel a třeba najdu "náhradní". Tomu základnímu nosiči Mini to nevadí, jak mi dorazí ten střední nosič, tak očekávám to samé, bo podle foto končí před tím středem a Double to překrývá, jak základní na Mini. Zatím čekám na hlášku ze zásilkovny a vyrazím pro nosič. Je taky z druhé ruky, tak asi to nebude hned napoprvé přimontěné, bo šroubky :-D
se hloupě zeptám.. proč vlajčičku nepřiděláš na nosič? Až tedy budeš mít ten cílový..... udělal bych to tak, i za cenu přihnutí tyčky.
Nepresiel som uplne celu diskusiu, ale je tu dost nepresnosti. Na Azub bez navarku na zadnu parkovacku snad ani narazit nejde. Od modelu T-Tris je parkovacka na kazdommodeli. Co sa tyka tvojho planu tahat za trojkolkou 50 kg nakladu, tak k tomu par veci: za prve, v zjazdoch z kopcov nejde ani tak o brzdy/mam 90mm bubny a doteraz som vzdy ubrzdil, dokonca aj krizovku/ale o to, ze sa ti cela suprava pri brzdeni rozeskace do stran, mam to vyskusane z obytnym privesom B Turtle, ktory vazi cca 30 kg+ cca 15kg kempova vybava. V jednom zjazde som myslel ze sa poseriem jak sa to rozeskakalo do stran a to mam 110 kg, takze "tahac" bol slusne zatazeny.
Za druhe, konstrukcia trojkolky na to nie je stavana. Po skusenostiach zo zaharanicia sme zacali robit "tazne" ktore je namontovane mimo osy kola priamo na zadnej patke na sroub M8.
Za tretie, prevody, mam tam Rohloff naladeny tak aby to mazalo 50km/h po rovine /mam 1000W bafang/ rychlost na najpomalsom prevode neviem z hlavy, ale este som na ceste /nepocitam teren/ nenasiel stupanie, ktore by som s tym nevysiel a to chodim previdelne k Vahu/rieka/ na piesok do nakladneho vozika.
Takze to zhrniem , menej riesit a viac skusat a jazdit. Hlavne pocuvat rady od tych, ktory naozaj jazdia z "tazkou" supravou, moja ma bezne cez 200kg a stacia aj bubnovky a vzadu mam perkovacku, ale tam som uz jeden kotuc spalil, ked som ju pouzival na stale brzdenie. Dobry napad su tie brzdy na vozik a dvopacka je samostavitelna, je tam vahadlo. Kludne mi napis sukromne.