Zdravím všechny kdo nejsou spokojeni z chlebem z obchodu a řeší chlebík vlastním řešením. Měl jsem několik roků zavedený způsob, domácí pekárnu z lídlu a z lídlu zakoupenou směs "slunečnicovou", vždycky pěkně vykynul a byl chutný necelý týden, nyní však nastal problém - stejná směs nechce nakynout, je o polovinu nižší, má někdo zkušenost z touto směsí ? Nevím v čem by mohl být problém, buď změnili složení směsi nebo je domácí pekárna zralá na výměnu, potřebuji problém lokalizovat, ještě bych mohl použít jinou směs, můžete nějakou doporučit?
Nekupovat směs, ale dát do pekárny to, co sám uznáš za vhodné. Peku si svůj chléb už roky, kupuji si obilí, špaldu, na domácím mlýnu namelu, přidám trochu polohrubé, dám droždí a kmín a vždy mi krásně vyjde.
Zas tak tomu nerozumím, mlít nemám čím, právě ta slunečnicová směs z lídlu mi vyhovovala, než jsem šel spát tak jsem půlku sáčku nasypal do pekárny, zalil vodou a ráno vytáhl pěkně nakynutý chlebík, profil krásně čtvercový, teď obdelník a neví co je špatně.
Nejspíš změna mouky ve směsi.
To je možné, proto se ptám jestli někdo má podobnou zkušenost s touto směsí.
Moc možností není, jiná mouka, jiný amoniak.
Proč se nevykašleš na domácí pekárnu a směs?!? Upéct chleba je to jednudoché. Já dělám chleba podle tohohle receptu:
150 g žitné mouky
400 g pšeničné mouky (míchám bílou a nějakou chlebovou, nebo špaldovou apod.; kukuřičná se mi neosvědčila, je moc těžká)
1 lžička sušeného droždí nebo kvásek
480 - 500 ml vody (někdy dávám víc jak polovinu syrovátky nebo podmáslí apod. nebo dávám jenom syrovátku)
2 lžičky soli
Promíchat. Měla by být konzistence kaše. Když tak se přidá víc vody. Nehněte se, jen se zamíchá.
Min. 15 hodin nechat kynout (mísu zakrývám potravinovou fólií).
Pak přidat semínka/sekané olivy/sýr/sekaná sušená rajčata apod. - prostě co tam chceš mít, zamícháš a zase necháš kynout.
Mezitím si rozehřeješ troubu - 30 min. na 230°C a v troubě rozpálíš formu na pečení s poklopem (nejvíc se mi osvědčila skleněná).
Pak těsto naleješ do rozpálené formy, přiklopíš a pečeš 30 min. Pak odklopíš, stáhneš teplotu na 220°C a pečeš ještě cca 25 min.
Vypadá to možná složitě, ale těsto máš rychle udělané. Trošku vopruz je to kynutí min. 15 hodin, ale když si to vychytáš časově, není problém. Já zadělávám večer cca ve 22h a druhý den peču když přijdu z práce.
Jo je to složité, akceptuji pouze nasypu, zaliju a za 3 hoďky hotové, jinak radši vytáhnu rohlík z mražáku. Vaření a pečení beru jako nutné zlo, hovím metodě "udělá se to skoro samo" a když to nefunguje chci vědět proč, aby to zas fungovalo.,
V tom případě doporučuji nejbližší prodejnu potravin, je to na jistotu, najíš se.
Tam jsou většinou Burešovy sračky co druhý den, někdy první, se nedají jíst, bez chuti, zápachu a guma.
Tak zkus jinou prodejnu, pekáren je kvanta, dá se bez problému vybrat.
Nechci hledat, chci vědět proč to přestalo ofungovat.
Už jsem ti psal, nejspíš změna mouky.
Někdy je i nejbližší prodejna docela daleko a v menších obcích tam odpoledne celkem často mají prd, takže musíš do většího města.
V menších obcích zase není problém se domluvit.
Samozřejmě pokud tam vůbec prodejna je. Zrovna včera nám zelinář, co si od něj bereme pečivo, nechal objednaný chléb a rohlíky pověšené na klice, protože bylo jasné, že si to nestihneme vyzvednout.
Standardně mu ráno manželka pošle SMS s tím co potřebuje za pečivo a cestou z práce si to vyzvedne.
Tady v okolí to naštěstí zachraňují Vietnamci, ale když jsme v létě projížděli na kole Jižní Čechy, pochopili jsme, že obchod v každé vsi není tak úplně běžná věc.
Jak a na čem domluvit? Když ve tři, čtyři odpoledne zjistím, že nemám chleba na večeři, tak v Coopu v našem městečku mají kulové, na čem se tam s nima mám domlouvat?
Musím do 10 km vzdáleného většího města, kde je Penny, ale ani tam to touhle dobou není kdoví co, ale něco baleného trvanlivého tam koupím.
A nebo nasypu půl kila směsi do pekárny, naleju 330 ml vody, navíc přidávám trochu oleje a kmínu, zapnu to a za 2h vyklopím chleba.
“Mezitím si rozehřeješ troubu - 30 min. na 230°C”
— Co su, Ročild? :-)
Chleba musi jit do rozpalene "pece".
Úplně nutně nemusí. Peču chleba v římském hrnci a ten se musí dávat do studené trouby a výsledek je skvělý.
Při pečení na plechu nevím, jak by to dopadlo...
Rimsky hrnec se ale zase predem musi namacet. Ten ma sva specifika.
Jasně. Takže to pak funguje jako tzv. pečení "se záparou" a jsem s výsledkem dost spokojená.
Tak jsem dnes zprubla pečení chleba v troubě "na kameni" místo v římském hrnci. Taky to, myslím, není špatný. Uvidíme po nakrojení.
V sobotu pečený, náš kváskový pšenično-ražný chlebík z el. rúry.
Nádhera, máš skoro jak moja :-D Moja vždycky vyklopila z ošatky na rozpálený plech a dala do vyhřáté trouby s hrnkem vody.
Myslím, že to robí tiež tak.
Ano, taky tak. Jen místo plechu jsem použila ten kámen.
Mám pocit, že římský hrnec fungoval lépe - chleba více vyskočil, tento je přece jen dost hutný. Jenže už dosloužil a ten nový co mám, na chleba nefunguje.
(Příliš masívní, takže dlouho trvá než se rozehřeje. Na maso fajn, pečení chleba to nesvědčí.)
Tak musím vypilovat to pečení na kameni (plechu) s hrnkem vody.
"Skoro dcera" (snacha) peče chléb v litinovém kastrolu (od Ježíška).
Funkční pekárnu, co dostali na společnou pouť, neúspěšně nabízí širokému příbuzenstvu
Od nás ji taky nikdo nechce a to kdysi vyhrála v dTestu a prakticky neopadl ani kousek "teflonu" s 30 hodinama provozu :-D
Tak u mě jede pekárna poměrně často. Pravda, používám ji na vše jiné jen ne na pečení. Těsta jak kynutá, tak třeba na vánoční cukroví, vařila jsem v ní kečup apod. Automatický kompletní program jsem použila jen na tousťák, kde hranatý chléb nejen nevadí, ale je přímo žádoucí.
Nechápu proč se pekárny někdo zbavuje, nasypu do toho suroviny a po stanoveném čase je hotovo. Umí i jen udělat těsto, nasypu a vyndavám hotové těsto na pizzu nebo koláč. Je to jednodušší než sednout do auta a jet extra pro to těsto nebo chleba a o tom to je. Matlat to ručně a péct v troubě, to se musí někdo fakt hodně nudit.
To instantno nemusí zrovna lákat :-D A když vaříš pečeš oběd, tak ve vyhřáté troubě prohodíš dietní kýtu po tvarohové bábovce a tom upečeném chlebu :-D
v pekárně neuděláš kůrku...1,5 hodiny rozpálená trouba pro chleba+logistickej oříšek s kejtou a bábovkou(-:
Jaký instanto? Klidně tam můžu nasypat stejné ingredience jako do ručně hněteného, akorát nechám práci strojům.
Zajímavý recept...
Začala jsem minulý týden po delší pauze znova péct a dělám klasiku. Tj. nejdřív kyne těsto, pak dát dokynout do ošatky a pak ještě po vyklopení a naříznutí nechat nějakou dobu dokynout a je to časově děsný opruz.
Pokud by to kynulo jen jednou a pak se těsto NALILO do formy, tak si to sice pro chleba neumím představit, ale jestli to funguje, tak by to bylo významné zjednodušení.
V pekařském učilišti (v Husinci) potíral pan mistr povrch bochníků před pečením cukrovou vodou, aby kůrka byla, jaká má být.
Leč
https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy...
Prave ze tady to kyne jen jednou a testo je v konzistenci "do formy".
Navic jednou jsem i zapomnela pridat drozdi, ale syrovatka a zitna mouka udelaly sve a chleba i presto vykynul.
Nevim ale, jak to pujde dohromady s rimskym hrncem.
U tohoto chleba je prave dulezite to rozpaleni nadoby, protoze pak se testo neprilepi.
Zkousela jsem pect jen v litinovem a sklenenem kastrolu a skleneny mi vysel lepe - snadneji se z nej chleby vyklapi.
Od kdy je ten problém? Před časem změnili dodavatele a místo směsí Rivercote začali prodávat směsi Belbake a ty nejsou tak dobré, ale to už je několik let. Může být blbá šarže. Nám hůř kynou na jaře balení co zůstala na chalupě přes zimu. Můžeš zkusit přidat sypké droždí.
Taky máme nejradši slunečnicový, čerstvý je výborný, ale už po dvou dnech to zhnusne.
Bohužel tohle je asi jedna z mála směsí, která dává smysl cenově, někteří výrobci jsou schopni chtít i 50 Kč za půl kila.
Začlo to poslední půlrok, už se mi stalo že vůbec to nekynulo, vyšla tak napůl placka, nejdříve jsem to přisuzoval dlouhému skladování, ale dělá to i nový sáček.
Zapíchni do těsta teploměr a sleduj, jak to dodržuje výrobní postup. Pokud neshledáš chybu v čase a teplotě, tak je na vině ta směs.
Pak ještě můžeš slušně dotázat výrobce či dodavatele směsi, jaké v ní provedli změny a jak máš upravit výrobní postup. Třeba jen bude stačit prodloužit nějaký čas či teplotu.
Bohužel nastavit není co, na pečení chleba je daný program a korigovat lze jen váhu, s kůrkou nebo bez a čas začátku spuštění programu, ještě možnost volby normální, kyprý a celozrný, v návodu je uvedeno použít program normální, no zkusím příště ten kyprý.
A není tam ještě nějaký user program, který si můžeš po krocích nastavit sám? Alespoň pro tu kalibraci by se to hodilo.
Mám sice jinou pekárnu, ale takto detailní nastavení tam není, sou tam programy pro různé typy chleba (basic, žitný, celozrnný, bezlepkový, francouzský, italský, pizza, pouze pečení), pak u některých jsou různé options jako "rapid" pro zkrácení času, pouze uhníst a vykynout, nebo naopak pouze péct, je tam nastavení M/L/XL podle množství a nastavení kůrky, které trochu prodlouží nebo zkrátí pečení, ale nastavit si čas a teplotu jako na troubě tam nejde.
Přitom je to strašně jednoduchý stroj. Hněte a míchá a potom to podle času mění teplotu. Nic víc to neumí. Hněte a míchá to asi stále stejně. Tak se mohlo posunout měření času a teploty. To by způsobilo to nevykynutí a asi i nedopečení. Pokud se nic nezměnilo na peci to tak se muselo změnit to, co se do ní dává. A opět změnou časových a teplotních nastavení by se to mělo dát kompenzovat. Ale ne u pece, která má ty programy napevno.
Mám tu zrovna načatý pytlík se směsí Belbake slunečnicový s datem trvanlivosti 22.04.23 a ten mi funguje normálně.
Nemohlo se pokazit něco v té pekárně, že to dobře neuhněte? Zkoušel si v tom upéct něco jiného,nebo je udělat těsto?
Tak těsto si myslím je uhněteno, možná je problém v procesu kynutí před pečením, i pečení proběhne normálně jen výsledek je na výšku tak dvou třetinový. Zkusím napřed dát těsto promíchat, odležet a pak dám program pečení.
Pokud je někdy na výšku dvě třetiny pod nejlepším výsledkem, tak to se občas stane, zejména jak sem psal pokud směs zůstane přes zimu na chalupě kde asi i přemrzne, možná i býval více nakynutý než je teď, ale nestává se mi, že by to byla "placka" jak si psal. Ono když je vršek hodně nakynutý, že v něm sou vyloženě bubliny, tak to taky není úplně praktické.
Když směs po zimě nekyne někdy přisypu trochu granulovaného droždí, když je chladno, dávám teplou vodu.
Teplou vodu zkusím, koupil jsem i sáček s kvaskem, tak ho taky něco přidám.
Jako se sušeným nebo živým kváskem?!?
Sušený, to má trvanlivost přes rok, mám to doma a kdykoliv to potřebuju je to k dispozici.
Píše kvásek, ty máš driždí.
Není to to samé.
Sušené droždí používám běžně. Sušený kvásek jsem měla doma jen jednou a před použitím se musel "oživit".
Proto se ptám, jaký má.
Já předpokládám, že měl na mysli droždí.
Speciálně jsem vzal sušený kvásek s tím že bude předem oživen.
Droždí kyne rychleji, taže by to v té pekárně mohlo lépe stihnout. Zkus ještě přidat místo kvásku droždí, co to udělá. Pekaři používají droždí, poněvadž to kyne rychleji a řízeněji.
A to je taky pěkná prasárna, pak má ten chleba za něco vypadat a chutnat.
To je jen otázka názoru. Droždí jsou jednodruhové pekařské kvasinky. Kvásek je nějaká divoká směska to pokaždé jiná. Co je lepší?
Když dáš do chleba droždí, které patří do buchet a knedlíků, tak z toho bude takový divný hybrid, ale ne chleba, který správně vypadá, velmi dobře chutná a vydrží dobrý víc než týden.
Ty asi nevíš z čeho se dělá kvásek, že? Jinak bys nemohl napsat, že to je nějaká divoká směska a pokaždé jiná. Žádný slušný pekař, který chce udělat dobrý a kvalitní chléb, tak nepoužije kvasnice, ale vždy jen kvásek, který si založil, a trvale ho udržuje a stará se o něj. Podle tebe je pekař hlupák, když se dlouhodobě trápí s kváskem místo toho aby tam jednoduše naflákal kvasnice?
Kvasek se VZDY dela ze zitne mouky a vody.
Smeska VZDY stejna a zadna divocina.
Základ ano, ale postupným přikrmováním a novým používáním to asi ve výsledku fakt bude směska.
Tedy v domácnosti, kde se uchovává ve skleničce a použije tam, kde je zrovna potřeba. V pekárnách bude stabilní.
Různorodost ale není určitě minus, protože složení té směsky se - na rozdíl od droždí - jaksi automaticky přizpůsobí tomu, kde je zrovna použit.
Vzdy to ale bude smes zitne mouky a vody. Ne nejaka pofiderni ruznoroda smeska. A pokud chces mit dobry kvasek, pak je potreba dodrzet standardni postup "prikrmovani". Kdyz to osidis, kvasek se "neozivi" nebo jen tak napul.
U kvásku bude "směsná" ta biokultura, tedy směs bakterii a kvasinek.
Droždí je jednodruhové, obsahuje jen jeden druh kvasinek.
To ano. Je nutne si ujasnit, kdo o jake "smesi" mluvi :o)))
No ano. Směs žitné mouky a vody... a pak dalších věcí, čím v historii prošel.
Nejde o ošizení, ale že třeba člověk peče pšeničné pečivo, nechá je rozkvasit tím žitným kvasem a zpátky do skleničky už odebírá tuto směsku. Dokrmí se žitnou, jasně, ale nějaká stopa té pšeničné tam i po spoustě dalších cyklů zůstane.
Kvásek často putuje skoro jako betlémské světlo a nějaké unifikované složení v tomto případě už dávné vzalo zasvé. (Ale pekárenští fajnšmekři si právě takového roky "starého" kvásku s bohatou historií považují.)
Směšuješ kvasinky, které rozkládají škrob z mouky a produkují CO2, kterým se to těsto nafukuje a kypří a potravu pro ty kvasinky. Potravou je právě ten škrob v té mouce. Kvasinkám je jedno, jakou moukou je krmíš. Kdybys je krmila řepným cukrem, tak by to také fungovalo.
U nás se pekařské droždí skutečně dělá z řepné melasy. Vyprodukuje se tím pivní kvasinka, ta způsobuje alkoholové kvašení, kdy vzniká alkohol a CO2.
V klasickém kvásku dochází také k mléčnému kvašení, to způsobuje tu klasickou nakyslou chuť.
Ano vyzkoušený a udržovaný kvásek má už stálé složení a ty víš, jak se chová a jak chutná. Je to už ta tvoje odzkoušená směska kvasinek.
Pokud odebiram zaklad na dalsi kvasek, tak jedine z toho jeste nepouziteho kvasku. Takze mam stale smes zitne mouky a vody bez dalsich primesi.
A jak jinak si myslis, ze se dela kvasek?!? Je to jen voda a zitna mouka a teplo.
Navic prave zitna mouka podporuje kvaseni. Kvasek se sice da udelat i z psenicne mouky, ale spravny kvasek je z te zitne a uz i nase babicky vedely proc.
Protože tam kvasí ty kvasinky a ne směs mouky a vody. Si tu směs předem převař, aby byla sterilní a uvidíš, jak ti to bude kvasit. Celou dobu to tady píšu, ale ty si pořád píšeš svou, že kvasí ta mouka. A Slunce se přece také točí okolo Země, že? Stačí se podívat na oblohu, jak po ní při tom putuje. Když vidíš kvasit mouku s vodou, tak přece kvasí ta mouka...
Brahmo:
Proč bych si měla tu směs převařovat?
Ty "breberky" jsou součástí obilného zrna (žitného, pšeničného, ovesného, špaldového...) a když je dobře nakrmíš a postaráš se jim o teplíčko, tak dělají, co po nich chceš.
Jo, jo, kuchyně je hotová chemická laboratoř.
to Brahma - prekrucujes, co pisu. Napsala jsem, z jakych surovin se dela kvasek (coz zjevne netusis, kdyz mi trvdis, ze voda s moukou kvasit nebude) a ze zitna mouka je na kvasek vhodnejsi. Ale to rozhodne neznamena, ze kvasi jen ta mouka.
Nojo vlastně. U toho tvého receptu by to asi ani jinak nešlo. Ale u vícenásobně vedeného kvásku prostě vyškrábnu ze skleničky co mám (skleničku nevymývat!), přihazuji co potřeba na rozkvas a než pak začnu dělat těsto, tak zase stejné množství do skleničky odeberu zpátky.
Tak nejde jen o ten chleba. My prostě doma děláme kvásek jen z té žitné mouky a vzorek si odebíráme ještě než kvásek zapracujeme do těsta. Takže máme pořád jen ten čistý žitný.
Ale myslám, že už nemá smysl tuhle "nesmrtelnost chrousta" dál pitvat.
To co píšeš je totéž, jako bys napsala, že tygři v ZOO, protože žerou skopové, tak jsou to ovce.
Kvásek jsou buňky kvasnic a to čím je živíš je pro jejich činnost více méně nepodstatné. Tedy pokud ti rovnou nechcípnou.
Pekařské kvasnice jsou jednodruhové buňky. Onen kvásek je nějaká směs buněk žijících na obalech obilních zrn. Každý kvásek je jiný a jinak funguje.
Kvásek se dělá z kvasinek.
Kvásek se dělá z vody a žitné mouky. Jasně že tam musí být bakterie a kvasinky, aby došlo k fermentaci té žitné mouky a tím vzniku kvásku, ale přesto bych neříkala, že se kvásek "dělá z kvasinek". On vzniká spíš za pomoci kvasinek.
Aktivní složka kvásku jsou kvasinky, nic jiného. Ta mouka či cukr je tam jen potrava pro ty kvasinky. To, že na obilných zrnech a tudíž i v obilné mouce se ty kvasinky už přirozeně vyskytují z pole na věci nic nemění. Kdybys uměla ty kvasinky od mouky oddělit a usušit, jako se to dělá u droždí, tak bys mohla kvásek distribuovat jako čisté kvasinky bez mouky a vody. Jen bys je navlhčila a přidala nějakou potravu, aby se začaly množit. Ta potrava by mohl být třeba čistý škrob na prádlo, agar nebo i řepný cukr.
Ale on se sušený kvásek prodává. Na oživení se mu jako potrava přidá vlažná voda.
Aktivní složka kvásku sice jsou kvasinky, to je pravda, ale kvásek jako takový je fermentovaná žitná mouka. Pokud bys oddělil ty kvasinky, budeš mít "aktivní složku", která ti jistě bude fungovat i na lecčems jiném, ale už to nebude kvásek.
Tohle je možná spor jen o lingvistickou otázku, nevím tak úplně jistě.
Velmi správně.
Kvásek můžeš udělat třeba z kvasnic - pekařského droždí obsahujícího namoženou kvasinku Saccharomyces cerevisiae nebo jen z příslušné směsi mouky a vody s využitím spících spór kvasinek a jiných mikroorganismů obsažených v mouce nebo ve vzduchu.
Kvasinky jsou houby, abys je probudil potřebují vlhko a teplo:-))
A proč a v čem a je to tak vždy?
Chleba bez kvásku v podstatě není chleba, ale spíš slaná buchta.
Nemusí chutnat špatně, koneckonců podle osobních preferencí může pro někoho být ten kvasnicový i lepší. Ale chleba to není.
To je ovšem tvůj názor a tvoje tvrzení. Pokud velkopekárny používají pekařské kvasnice pro výrobu chleba a produkují ho po metrácích, tak už jen tím množstvím definují co bude za chleba považováno.
Samozřejmě ta chuť droždí bude asi jiná, než chuť jiných kvasnic. Ovšem základní chutě chleba určuje ta mouka, ze které se to vyrábí.
Ale jasně. I s kvasnicemi to určitě nějakému "definování, co je za chleba považováno" vyhoví.
Podobně jako "definici" párku jistě vyhoví leccos, pokud je v tom aspoň nějaké maso.
Ale na tom, že chleba z droždí je něco podobného jako párky ze separátu, bych si dovolila trvat.
Kdybys tohle řekl skutečnému pekaři, tak bys dostal lopatou.
A pekárna co si zakládá na tom, že dělá dobrý chléb, používá zásadně jen kvásek.
Kvasnice patří do buchet a knedlíků, ale ne do chleba.
Při kynutí (mě) droždí voní. 25 let jsem bydlel u pekárny (Kompek) a cca 15 let ta vůně nebyla cítit.
Pekaři (v Kompeku) zřejmě kvasnice těch 15 let neužívali/neužívají ...
Posledních a už nemálo let mi přijde že pekárny, záměrně jsem nenapsal pekaři, vemou pytel směsi, nasypou do díže, nechají rozmíchat a sázejí do pece, to co vyjde je stravitelné chuťově den a pak už je to jedno, chutnají stejně hnusně.
Když chce mít někdo chleba za 20 korun, těžko může dostat slušnou kvalitu, pekárna musí snižovat cenu vstupů a kvalitě fakt nesvědčí.
Kvalitní a dobrý chléb pod nějakých 60 Kč těžko někdo dostane.
Ty si zadělával studenou vodou? Nevim jakou teplotu vody používají pekárny, není příliš horká, ale určitě ne studená.
Také zadělávám chleba vodou/syrovátkou v pokojové teplotě.
Pokojová je přece jen o dost vyšší teplota než studená ze studny nebo potrubí. Odhaduju, že pekárny používají vodu nějak kolem 30 st.
Moja zapichla pekárničkový chléb docelá záhy pro tu kvasnicovou chuť a vůni. Peče v troubě a chová kvásek. Ale pokud nenaskočí směs, tak přisypat droždí. Ale moja peče v pekárničce mazanec, na to je to dobré.
Ten chleba doporučuju řešit alternativní metodou, kvasnicový chléb nemůžeš jako základ snad dlouhodobě vydržet. Bo jinak otrlost.
Popř. v jiné pekárně jde ta směs upéct bez potíží?
Jak může být někdo takhle debilní a neustále a všude prudit.
Zlatej medvěd