No, mně právě napsali, že mi snižují zálohy alébrž a protože státní příspěvek. Vzhledem k tomu, že na polovinu už mi zálohy klesly po posledním vyúčtování, tak ještě jednou a bude snad Innogy platit mně.
(Ale jo, je mi jasný, že "všeho do času".)
A co tě na tom vytočilo?!?
Já bych byla docela ráda, kdyby mi PRE snížilo zálohy na polovinu. Po každém vyúčtování docílím telefonicky snížení max 10%, ale uvítala bych víc. Teď počkám jak dopadne vyúčtování a půjdu přímo na PRE.
Nevytočilo, naopak; jen jsem si zrovna pročítala rozpis záloh a hned poté příspěvek AV. Tak mi to naskočilo.
A stejně jsem to spletla. Elektřinu mi snížili jen o pár stovek (a teď o dalších pár). Na polovinu mi po posledním vyúčtování snížili plyn (a tam už zase žádný příspěvek není).
Každopádně co se plateb za energie týče, zatím dobrý.
A hypotéka na fixu na 1,84% je taky v současné době "z říše snů".
A děláš dobře, že se nedáš.
My jsme před těma pár měsícema spadli - pokud jde o elektřinu - k dodavateli poslední instance. A ten nám poslal vyúčtování, že máme doplatit 8 tisíc Kč. Naštěstí Ane (na rozdíl ode mě) se dokáže vyznat ve fakturaci (která je samozřejmě pro většinu lidí nepřehledná, a to z jednoho důvodu - aby je mohl dodavatel, ať už je jakkýkoli - okrádat), měla nafocené odpočty na elektroměru, tak s těma kur.ama začla bojovat, resp. poslala jim ty odpočty, řada telefonátů, no nechtěli to uznat, bránili se, dobytkové, trvalo to cca dva týdny - a najednou jsme místo osmi dopláceli jenom 2 tisíce.
Když si ale uvědomíme, že pro většinu odběratelů (hlavně staré lidi) jsou ty jejich faktury skutečně nerozluštitelné, takže si to nedokážou zkontrolovat a zaplatí požadovanou částku...
Bohužel běžná praxe těchto "výdobytků" privatizace energetického trhu. Před 12 lety jsem byl u Bohemia Energy a když jsem je při stěhování opouštěl, tak jsem dostal nesmyslnou fakturu, cca o 9tisíc Kč vyšší než byla skutečnost. Přestože jsem měl foto elektroměru a Realitkou ověřený protokol o konečném stavu, tak trvalo tři měsíce než uznali chybu v odečtu a teprve po mé "osobní intervenci" peníze vrátili.
silně mne z rovnováhy vyvedl kamarád který se za covid změnil v "věřícího" spikleneckých teorií.
Místo pokecu o životě a práci jsme řešili spiknutí elit, FED a židovské spiknutí...
Je to pro mne tak silný (a negativní) zážitek že mám potřebu se s ním podělit.
Ráno mne zcela vyvedl z rovnováhy můj zubař. Jestli mne minulý týden pobolíval na studené a teplé zub a o weekendu už docela adresně bolel, tak po odvrtání staré plomby a odstranění zánětlivé tkáně z kanálku teď bolí jako divý. Analgetika neanalgetika, nemůžu se ho dotknout ani jazykem. Docela mne to vzrušuje a vytáčí.
Zuby, pohroma huby...
Zustal ti tam nerv nebo jeho cast. Zpatky k zubari a nechat vytahnout.
Obcas holt zubari testuji "provozem" jestli bude nutne nerv vytahnout nebo ne.
Zůstal mi tam čelistní zánět pod zubem. Byl tam už předtím a ošetřením se to nabudilo. Snad to ta vložka zklidní. Krabičku analgetik mám v aktovce, ale také to s nimi nemohu přehnat. Asi budu mít zatím dietu, totiž nic.
... chjo ...
https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy...
Já už to vím o něco dřív, že to spěje ke konci, ale bohužel ne tak brzo abych, když jsem byl v létě v JH, si na vlak počkal. Takže mám pouze fotku kolejí, vlak jsem slyšel jen houkat.
Jeden čas jsem s kamarádem trávil velikonoční pondělky putováním po zrušených tratích, máme jich tu v okolí dost. Tak bychom mohli v budoucnu rozšířit záběr i na Jihočeský kraj.
Měsíc jsem spal jen po hrstičce analgetik asi 5 hodin, bo mi nová plomba utlačovala nerv, který se okamžitě obalil krví, která zahnila. Po 5 týdnech mi plombu odvrtali a čekám, až odezní umrtvení a co bude před spaním :-D Hrstičku mám nachystanou...
Už 2 měsíce kousám jen na jedné straně a to vypadla jen amalgámovka z dětství po Lehoslehu.
Tak mládeži, nyní jsem opravdu rozhozen, bo 1363 prvňáčků propadlo. Ano, prvňáků. Učitelky nyní berou ty vyžilejší více než průměrnou mzdu a ze zhruba 8OOO propadlých školáků základek je 1363 prvňáků. To se nestane z roku na rok takový úpadek, na tom se pracuje jak na inflaci několik volebních období. Fialovi nezávidím, takto narychlo učinit zázrak...
Jde o systém. První dva roky školy jsou praktické návyky hlavně. Takže je to víc než zanedbání...
1. může to být chyba zkoušky při zápisu do školy. Nezralé dítě, neschopné dostát nárokům 1. třídy, by mělo dostat odklad. Ale co když už mu je 8 let?
2. Co s dítětem, které opravdu není způsobilé postoupit do druhé třídy? Zkusit to ještě jednou, nebo přeřadit do jiného vzdělávacího režimu. Třeba je to jen nutná startovací akce pro Zvláštní školu.
Z toho jednoho čísla nic nevydumáme. Ale pokud je to jen filtr na děti neschopné standardního vzdělávání, tak čím dříve jsou přeřazeni, tím je to pro ně lepší. Pak je to v pořádku.
Jen fabuluji, nic o tom nevím.
Je to docela dost, nevzpomínám si, že by někdy někdo kdysi propadl v první třídě, ale je fakt, že byly zvláštní školy a tam propadalo dost dětí i v první, takže nejspíš nic co by tady nebývalo. A ukončená základní škola ve 4. třídě nebylo zase nic tak vyjimečného.
Jen pro orientaci. Děcka z "ústavů" nepropadávají, že. Tzn. i krizi rodin, nezpůsobilí rodiče apod. Že je děcko v průseru se hlásí OSPODU. Každá učitelka v mém okolí přátel už nazačátku září psala OSPODU posudek na nejméně 3 děti. To nepovažuju za normální, vzlášť když odhlédnu, co taková učitelka ví o děcku první týden po prázdninách :-D
No a pro srovnání, kolik to bývalo před Covidem?
Předpokládám, že vloni a předloni se vysvědčení dávalo napůl kontumačně, tak to může čísla zkreslovat, ne?
JJ, ty poslední roky s tou statistikou zamávaly, ale pokud by bylo všecko košér, tak takový propad by snad ani nehrozil. Konkrétní čísla jsem zase zapomenul, ale jdou dohledat, toto je veřejný údaj.
No, že jsi napsal jedno číslo = 1363 a já na pohled neumím říct, jestli je to hodně nebo málo, protože netuším, kolik bylo prvňáků celkem.
Takže pokud bychom měli sdílet tvé rozhořčení, bylo by vhodné uvést kontext, tedy kolik je to procent z celku a zda je to nějaká změna oproti předchozím / obvyklým letům?
Nevím, na kolik z toho vinit učitelky, protože nevíme, zda ty propadlé děti jen nepředvedly ve škole dostatečný výkon nebo do té školy prostě vůbec nechodily?
Pokud má někdo stovky hodin neomluvené absence, co s tím má učitelka dělat a jaký signál to pak bude pro ostatní? ;-)
Zrovna letos se navíc nabízí možnost, že některé děti se mezitím přestěhovaly zpátky na Ukrajinu, aniž by jim docházku někdo ukončil, pokud to vůbec uprostřed pololetí jde? ;-)
První číslo na který jsem narazil je, že v ČR je 4214 základních škol.
To při tvých číslech v průměru ročně znamená, že na jednu školu připadají dva propadlící, přičemž v každé třetí škole někdo propadnul v první třídě.
Upřímně v tom nevidím problém, nemyslím si, že by to za mých dětských let bylo radikálně jiné.
No, jasně, ale co že se to učí ty děti v první třídě?
Řekla bych, že to nejdůležitější, na čem budou celý život dál stavět. Číst, psát, počítat.
Jestli v rámci inkluze už prakticky nejsou zvláštní školy, co se vlastně dá jiného udělat s děckem, co ty základy nezvládlo? Poslat je dál, kde se už předpokládá, že umí všechna písmenka a aspoň do deseti (či kolika) napočítat? Co si tam počne?
Matně si vzpomínám, že v první třídě asi písmenka, číslice, barvy, slabiky, ale do kolika jsme počítali už fakt nevím...
Učí se vycházet s ostatními dětmi a s paní učitelkou. Dále se učí chovat při vyučování tak, aby nevadili ostatním v učení, aby se dalo vůbec učit. Dále se někteří musí naučit být pár hodin bez maminky a poslouchat i jinou autoritu než jsou rodiče a babička. Pak se ještě učí něco navíc školních znalostí. Není toho málo a ne každý to zvládne. Proto se při zápisu testuje ta zralost. Já docela chápu, že některé dítě to ještě, nebo vůbec, nemusí zvládnout.
Na tohle je povinná předškolní docházka, aby ve škole byl prostor na učení.
Ve škole už není prostor ani čas na to, aby se tyhle věci dítě učilo.
Teoreticky možná. Moji vnuci chodí už od 4 let do školky. Tedy chodí. Jdou tam na dva dny a pak 14 dnů marodí a to i v nynějších 5 letech. Tak co se v té školce naučí? Jsou stále s maminkou.
Dva dny v MŠ 14 dní doma?!? Tak to moc nevydrží...
I naše mrňata ve školce dost marodí, ale vydrží teda déleji než 2 dny.
Jsou to chcípáci. Už rodiče byli a teď se ještě chcípacké geny sešly. Co s tím naděláš?
Já určitě nic.
Bohužel s tím nikdo nic nebude dělat ani ve škole.
Se současnými znalostmi s tím nikdo nic neudělá. Snad z toho vyrostou. O školu a učivo ani tak nejde. Mají kapacitu to zvládnout doma, ale je to otrava.
ad škola - odvážné tvrzení v 4 letech.
Tohle jsem absolvoval taky... Ale už ve školce! Dokonce i nějaká ta písmena nás už učili... Ale pro mně to byla celkem ztráta času, trochu číst jsem uměl už ve 4 letech ;-)
Tenkrát se s náma nepatlali jako dneska :-/ Dneska skoro standardem odklad nástupu na ZŠ až v 7 letech, samozřejmě především na žádost rodičů. A i tak to dost parchantů nezvládá, tak kde je teda chyba? :-/
Já jsem narozený na samém začátku srpna, jeden spolužák dokonce 23., a oba nás ještě vzali do 1. třídy v 6 letech... Přitom "uzávěrka" pro takové mlaďasy byla snad červen, maximálně červenec, pak už se fasoval odklad do příštího roku...
Nene, "řádná uzávěrka" byla a je 31.srpen. Ale měla jsem i spolužačky narozené v září či říjnu, takže do školy nastupovaly ještě před šestými narozeninami.
V první třídě mám teď vnučku - šest měla 25. srpna.
Až do konce října to však není problém. Teprve dítě co by bylo narozené později musí absolvovat pedagogickou poradnu. Ovšem dnes se rodiče spíš snaží o odklad s argumentem prodloužení dětství. Že se pak puberťák bude trápit v devítce tolik nevnímaji.
Jiná věc je ta, že třeba z našeho velkého Šluknovskeho gheta přicházejí děti které ani neumí vzit tužku do ruky. I přes intenzivní snahu předškolního vzdělávání přijdou s do první třídy s hendikepem.
Držet hubu a krok. To je taky jediný, co se ve škole opravdu učí.
Koneckonců, škola tady není od toho, aby někoho něco naučila. Škola je tu od toho, aby se ti malí smradi neflákali po venku a nedělali burdel, zatímco rodiče hákujou v kolbence…
To si děláš legraci nebo to myslíš vážně?!?
Však si přečti "Džungle před tabulí" od E. Huntera (kamž se školstvím směřujeme) ...
Všichni nadávají na školy (ne, že by si to často nezasloužily), ale většinu problémů přinášejí do škol děti, kteří mají nějaké rodiče, co je měli vychovat.
JJ, tady bylo slyšet na sídlišti, jak matičky poznali, co vychovaly za "hajzly", a to tu padaly i jiné hutné označení milovaných hodných dětí, kvůli kterým posílaly stížnosti na město pro šikanu jejich dětí ve škole těma upjatýma afektovanýma učitelkama :-D
Matička našeho šéfa říkávala, že výchova dítěte začíná 20 let před jeho narozením. Tak dneska je to asi tak 27Let, ale nemám důvod tomu tvrzení nevěřit. A není to jen problém s vnímáním autorit.
Tak to jsme, samozrejme, na gymplu cetli vsichni.
A nikdy bychom neverili, ze se i tady jednou setkame s touto realitou.
Je to ale 70 plných školních tříd dětí prvňáků co propadly, to bych jako problém docela viděl.
Já bych se nejdřív zajímal o to, kolik těch propadlých prvňáků do té školy pravidelně chodilo? Dost by napověděla i informace o národnosti... ;-)
Indové to nejsou, ti mají stabilní počty i procenta zkrachovalců, toto je nárůst majority. Tzv. nečekaný šokující nárůst :-D
Indové mají "problém" hlavně se závěrečnýma zkouškama ukončující vzdělání, které na doporučení rodiny pro dobré zkušenosti nedělají, bo jednoduchý pohodlný život na dávkách pracáku, že.
A číslo to bylo jasné už snad v březnu dubnu, to není šok z konce června. Byl klid k práci takový, až byl klid místo práce některých :-D Selhal systém lidi, toto mělo už květnu mít provozované řešení.
Pokud to dítě nechodí pravidelně nebo alespoň někdy, tak to škola hlásí ospodu. A tady se k překvapení sesula lavina, to není v pořádku. 1363 propadlých prvňáčků není selhání jednotlivců, to je už statistika hlubokého průseru.
Vloni 600 dětí vráceno zpět do předškolní výchovy, tedy do školky. Cca 1000 dětí propadlo.
Je taky nutno brát v potaz, že letos v druhém pololetí bylo do našich škol přijato spousta dětí, které neumí česky. To je na jednu stranu dobře, na druhou stranu to ten školský systém zatěžuje.
Otázkou je, jak moc velký problém to je. Jak kdysi kdosi moudrý říkal: Není otázkou, zda je dítě připraveno na školu, ale zda je škola připravená na děti.
Z vlastní zkušenosti znám několik dětí, které absolvují dopoledne výuku v češtině, pak, pokud matka pracuje a není hlídací babička, odpoledne v družině a pozdě odpoledne ještě online školu v ukrajinštině.
Můj vnuk nemá ukrajinské spolužáky přímo ve třídě, ale má je v družině.
A aníž jsem se ho na to ptala, říkal mi sám, že některé děti jsou ošklivé, že ukrajinským dětem vyčítají, že jim v družině vykreslí pastelky:-))
Tak těch pár dětí, co to chápou, prostě otevře penál, vyndá ořezávátko a pastelky jim pomůže znovu ořezat.
Směšné, že?
Velcí lidé mají velké starosti, malí lidé mají ...no taky na svůj věk velké starosti:-))
Zbytečně to dramatizuješ, procentní podíl propadlých je celkem stabilní, loni kvůli covidu byli učitelé o hodně shovívavější a tak letos propadli i ti, co měli propadnout už loni. Navíc roste podíl cizinců a integrovaných dětí s nějakým handicapem.
https://www.czso.cz/csu/czso/skoly-a-skolska...
Kvůli covidu se v podstatě nekonala ta předškolní docházka, ne? To se v prvních třídách projevit muselo, prostě se vedle učení museli někteří i adaptovat.
Školky plošně zavřené nebyly, takže předškolní výuka se konala.
Výuka se možná konala. Jen jestli tam také byly nějaké děti.
Proč by neměly být? Pokud rodiče moc neplašily, tak nebyl důvod.
U nás byly školky plné. Myslím, že jen o jednu otevřenou třídu méně. Pokud byly školky zavřené, tak pro péči o osoby blízké personálu. Snad jen měsíc dva byla zavřená jedna z našich dvou školek a školkáčci sloučeni.
Dramatizuju, to ano :-D Je to taky - Co vás vytočilo :-D
S tím předchozím rokem vynikne ten rozdíl. Pročítám ta pdf a docela hutné, docela to zaskočí ta analytika. Je to docela rozdíl oproti novinovému článku, je to dost hodně čísel a nedá se to proletět. Přes 25 pdf a neodvážil bych se to nějak zhrnout pro zestručnění.
Ale ten počet propadlých prvňáků stejně nadále považuju za tragický, zvlášť když jsou vytřídění zpátky do školek v počtu 600 podle Brahmy.
Hodně se mi líbí ty grafy stylu - přepočteno na ... :-D
Tady sou vidět prvňáci v předchozích letech, snad to bude čitelné
Tak u té první třídy je nárůst o zhruba pětinu, oproti předchozímu "normálu". Tuto tabulku jsem ještě neobjevil.
Je potřeba na ta čísla koukat jaksi v geopolitickém kontextu.
Zcela zásadně jsou letos ovlivněná.
Spousta dětí, co u nás neúspěšně letos ukončila ročník, mohla celkem klidně s úspěchem dokončit ročník ve svém rodném jazyce na online výuce a pokračovat dál do vyššího ročníku. U nás ovšem mohou klidně ročník opakovat.
Tak jsem měl dneska ráno dobrý pocit z české pošty. Oni totiž slíbili účtování 5Kč za poslání mejlu s pdf vyúčtování SIPO a fakt to stihli a začali v avizovaném termínu. Je to krásné, když i ten dopis přijde v termínu balíčku z aliexpresu...
Když se den vydaří.
Vzbudila jsem se s teplotou, třeštící hlavou a bolavými klouby. Udělala jsem si test na covid. Naštěstí negativní. Mezitím mi manžel předvedl ukázkový boreliozní flek na noze.
Usnesli jsme se, že víkend bude marodný a v pondělí si oba zajdeme k doktorovi.
V poledne jsem se vysoukala z postele, že něco uvařím. Měla jsem od včera namočenu cizrnu, že udělám falafel.
A jak jsem ji mixovala, tak jsem si k ní přimixovala ukazováček.
Pět stehů na prstu, ale zase, když už mě do toho špitálu manžel vezl, tak si rovnou taky nechal napsat antibiotika.
Takže on má antibiotika, já mám antimixerotika:-))
Neříká se tomu Den blbec? Ale jak se ti povedlo přimixovat ukazováček, ani v nejbujnější fantazii si to neumím představit? 8-O
Přesně tak!
Už když jsem přijela do špitálu s rukou omotanou plínkou se mě slečna na recepci potutelně ptala, co že dnes bude k obědu.
A když mě pak šili, tak mi paní doktorka vykládala, že by se opravdu divili, kdyby tam o víkendu neměli aspoň jednu kuchařinku posekanou tyčovým mixérem.
A než mi vypsali zprávu, tak mi sestřička na internetu našla, že v DMku mají instantní směs na falafel, kam se přidá jen voda. A ptala se mě, co k falafelu servíruju.
:-))
Instantní směs na falafel?!?
No fuj, to radši riskovat těch 5 stehů.
Ale je fakt, že já si dávám hodně pozor, abych nejdřív hlavici s noži sundala než ji začnu čistit.
Průmyslovka, 14.-15. letá ucha první den na dílnách v soustružně.
"čisti lešti, masti stroj len v kľude"
teda, mistr byl tuším z východu takže to bylo "čišci lešči mašči" a dobře se to pamatovalo.
Taky když se měl člověk hrabat někde v stroji který šel vypnout vytažením "ze zdi" naučil nás položit si ten konec kabelu tak aby na něj člověk viděl.
Když poslouchám že strčíš ruku k nožům mixéru co není vytažený ze zdi.... to pomalu můžeš strkat ruku do jedoucí sekačky na trávu.
oprava- zle zavěšeno. myslím že je jasné ke komu mám blbé kydy.
Jj, je to jasné.
Kydy máš oprávněně. Taky bych si namlátila:-))
Ale hojí se to. Při převazu jsem zjistila, že mám na prstě celkem slušivou výšivku kolem dokola. Ale vše je na svém místě a přišito správně.
8. Je výsledek správně?
Dohromady se mi nic moc nestalo. A pokud ano, můžu si za to výhradně, pouze, jen já sama.
Ale když už jsme v tom vytočilo...když vidím, co se děje ve světě, a jak ten odporný ruzzácký skřet už dočista zešílel, tak na své prsty zapomínám, a zle se mi dělá z jiných věcí.
No 8 může být otrava, ale ty prsty se dramaticky liší významem. Přijít o palec je tragédie, ostatní jsou nahraditelné, pokud alespoň nějaké zbudou.
Doufám, že máš všechny a šlachy také v pořádku. Ten mixér snad nemá tolik síly, aby opravdu škodil.
A? Co k tomu falafelu teda servíruješ? :-)
Já většinou salát a česnekový jogurtový dip v čapátí.
Tentokrát přijela dcera (zkontrolovat bláznivé staroušky) a měli jsme je jen s avokádovým a jogurtovým dipem. Na čapátí jsme se vykašlali a pustili jsme si na Netflixu Blondýnku.
A na tu jsme se taky nedokoukali. To nešlo.
V tomhle případě jsem rád, že nepřidala video... ;-)
To ti docela věřím.
Naštěstí já se nemusím natáčet při všem:-))
Ovšem vzhledem k počtu shlédnutí u mého videa s kamionem (během pár dnů víc než ostatní videa za rok), bych se vsadil, že ty bys měla aspoň 10x víc. Lidi chtějí vidět krev... a co teprve komentáře, to by ses o sobě dozvěděla věci... ;-)
Tak hlavně jestli se to obešlo bez následků, ať se prst brzy zahojí...
Děkuji za přání. Prst se určitě zahojí. Ostatně zbylo mi nich ještě devět neporušených.
:-))
Dovedu si představit umletí prstu na masomlýnku, ale tyčovým mixérem ne.
A přitom je to strašně jednoduché:-))
Drtíš cizrnu, ta se ti hromadí v prostoru pro nože, tak si tam šáhneš prsem, že ji vyšťouráš a druhou rukou si mimoděk šáhneš na to prťavé tlačítko.
Protože proč?
Protože jsi blbá:-))
Jinak teda (promiň Sodomo, že reaguje sama na sebe, to víš baba:-))
Původně jsem si taky chtěla připsat prvenství za tento unikátní způsob vlastní sebedestrukce.
Ale na emery mě vyvedli z omylu. Prý je to (po popáleninách a řezných ranách klasickým nožem)) třetí nejčastější úraz v kuchyni.
U chlapů prý zase, hlavně o víkendech, převládá šití bříšek uřezaných prstů díky všem těm elektrickým hobby pomocníkům a pilkám.
Kdysi jsem si půjčil ruční kruhadlo na zelí a přivodil si "ablaci apexu prostředního prstu pravé ruky". Česky: uříz jsem si bříško prstu. Krve jako z prasete a málem mdloby. Uff.
Kruhadlo na zelí je taky pěkně vostrý. A jak chytneš rytmus, tak si krouhneš prst na to tata.
Aha. Mám z těch nožů hrůzu, takže to vždycky dělám nějakým nástrojem.
Ale zranit se s dílenským nářadím to umím.
Jakmile něco kutím déle než hodinu, tak ve všech těchto případech ze mně teče krev. Asi tak...
No, to mi připomnělo můj úraz "tyčovým mixérem" před dávnými lety - taky docela nepříjemný.
To ještě byl takový ten ruční šlehač eta, kam se dávaly míchací háky či šlehací metličky a z druhého konce to mělo taková zašupovací "dvířka", pod kterými se skrývala hřídel na nasazení tyčového mixéru.
A to jsem si tak šlehala, ovšem zapomněla zašoupnout ta dvířka na ponorný mixér - nevěřila bych, jak dokáže rozšvihnout prst úplně tupá plastová hřídelka, když rychle rotuje... :-(
Reaguji na úvodní příspěvek a to je cena energie, neskutečně mě sere "jednotná" politika EU, která však při krizi jde do kopru a každý stát si hledí svého, viz němci co chtějí poslat své ekonomice, strop u plynu 1,75za kWh, mají na háku ostatní a jejich konkurenceschopnost, je mi jasné že co se týče plynu tak si nemůžem moc vyskakovat, ale u el. "držet basu" se státy na západ od nás je sebevražedné, necháme si dojebat malo a střední podnikatelskou sféru v zájmu koho ? šmejdů kupčící s energiemi a silnějších ekonomik, těžko se našinci vysvětlí že má platit zastropovaný desetinásobek za el. u nás vyrobenou, akorát tím nahrají různým populistům a šupákům co situace využijí.
Vůbec se Němcům nedivím, je to hospodářsky silná země, peníze mají, tak proč by těch 200 miliard eur na to nedali?! Vlastně nějak nechápu, proč tyhle silné země (Německo, Francie,...) také - stejně jako Británie - nevystoupí z EU, já být Němcem, tak mě neskutečně sere cpát peníze do takových podřadných nýmandů, jako je Česko.
Vyplatí se mít pobočku svojí firmy třeba v jakémsi Česku a platit tam dělníkům třetinu toho,co by jim platili doma. Nahrává tomu i to,že v jakémsi Česku nemají EURO,ale jakousi vlastní měnu,takže když se to správně započítá,přepočítá a vypočítá,tak to vypadá,že takový Čech v jejich firmě vydělá spoustu peněz. A převoz výrobků a materiálu sem a tam je bez cla.
Pokud by Německo vystoupilo z EU stejným způsobem jako Británie, tedy nepatřilo by už do Evropského hospodářského prostoru, nejspíš by jim chyběla levná pracovní síla. To nakonec bylo vidět za Covidu, když se hranice částečně zavřely.
Bohatá země to určitě je, ale soběstačná nikoliv a pokud by za zboží museli platit clo, mohlo by to s trhem docela zamávat...
Už bys měl pochopit, že celá zasraná Eu je o tom jak velké státy parazitují na těch slabších, to co do nás nasypají tak zadními vrátky zas se ziskem vyinkasují, vyrobením spolku jako je EU to mají x násobně ulehčeno, jednoduše udají svou dotovanou nadprodukci, skoupí co ještě za něco stálo a přes mateřské firmy vysávají slabší ekonomiky, to co dostatečně nesype u nich tak přesunou k nám, u nás se najde dostatek šmejdů co tomu ještě napomůžou. Angláni zjistili že paběrkují po hodování němců a frantíků, tak se uraženě se trhli.
Ty nečteš všude ty cedule jak všechno bylo postaveno a pořízeno za dotaci z EU? V poslední době čtu i kritické články o tom,jak na to či ono by šlo dostat dotaci ve výši 100% a příslušní představitelé toho z nějakého důvodu nevyužijí. My když jsme do EU vstupovali,tak to bylo s holým zadkem. Nemohli jsme nikomu nic nabídnout. V našich továrnách stály stroje,které byly znárodněny továrníkům a na kterých se 40 let vyrábělo to samé. To,že teď máme konkurenceschopné továrny je zásluha EU. A určitě jsme je stáli spoustu peněz. Takže nechat si všechno opravit a zmodernizovat a pak z EU vystoupit by byla od nás sprosťárna. Navíc příště by pro nás nehnuli ani prstem.
Už s tím holým zadkem unavuješ, vstup byl roku 2004 a to jako těch 14 roků se jelo na starých strojích a čekalo na záchranu z EU, cedulky slouží pro plebs aby viděl a jásal, už před vstupem tu zahraniční společnosti zasekli drápky, jen to chtělo vylepšit a odstranit překážky, zábrany a tak nějak umravnit, dotacemi od momentu vstupu do půlky roku 2016 Česko získalo z rozpočtu EU o 627,8 miliardy korun více, než do něj odvedlo, to máme zhruba 52 miliard ročně, ale podle některých odhadů se ročně vyvádí z Česka do zahraničí až 700 miliard korun (to jsou ty zadní vrátka).
Do roku 2000 to byla ledaskde docela velká zoufalost, celkově k výraznějšímu zlepšení skutečně došlo až po vstupu do EU. Samozřejmě tady byly podniky docela nové a dobře vybavené, ale těch bylo pár v porovnání s celkem.
Po balíčkách Klauza jsme na tom s HDP byli zhruba tam, co je dneska Srbsko nebo Mexiko. Dneska jsme na úrovni Španělska nebo Japonska.
Z bolševickomafiánské díry mezi země prvního světa, český pas je aktuálně hodnocen o příčku výš než kanadský…a stejně se najdou degeneráti, co jim to není recht…
Jo, Škodovka posîlá do Dojčlandu velký love. Čímž se liší třeba od Poldi Kladno, kterou Klauz privatizoval tak šikovně, že z tama už nikdo nikdy žádný zisky nevyvede…
JJ, a to už v 2008 vypínal putler plyn a všechno bylo v německém i francouzském pořádku. Tomuto se dalo částečně předejít, teď se mohlo jen oznámit - nic než russ vypnul plyn a ... nic!!! :-D Jelo by se dál :-D
U nás taková deziluze není. U nás se řeší jen udržení základního lidského práva na blahobyt zadarmo, ale oni k tomu řeší krizi důvěry v elity. Tady se jen prachy místo do dalšího potřebného plynovodu dávaly do postřiků řepky :-D
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-ridic...
Když to čtu, mám pocit, že lehokolo mi rozbil jeho brácha... :-/
No hodně se to podobá. Pan Žížala se už v minulosti choval jako pirát a výtržník. Přesto si soud myslí, že to tentokrát udělal i po předchozím konfliktu jen tak omylem. No on asi bude pěkný oříšek ten úmysl prokázat.
Docela by mě zajímal trestní rejstřík toho "mého" kamioňáka, ale k tomu se asi nijak nedostanu, zvlášť když znám jen jméno a příjmení, nic víc?
Sežeň rodné číslo a případný rozsudek najdeš na justici. Tak jsou všechny.
V potvrzení o účasti na dopravní nehodě je jenom jméno a příjmení řidiče, žádný jiný papír jsem od policie dodnes nedostal. A pojišťovna všude uvádí jen značku vozidla.
Nevím, kde nebo jakým právem se dalších informacích o pachateli domoct?
Zkoušel jsem googlit, ale není to příliš vyjímečné příjmení a když neznám ani věk, ani bydliště, je to těžké...
O tom, že člověk tohoto jména+příjmení před lety zastřelil brokovnicí z bezprostřední blízkosti hospodského a pak se skrýval v lesích, jsem už psal, ne? Do vězení nešel, protože prý nepříčetnost... u tohohle jsem nakonec našel datum narození a usoudil jsem, že to asi bude shoda jmen, protože v důchodu by náklaďák už řídit neměl... ale jistotu nemám... nebo to mohl být otec mého pachatele?
Musíš počkat až bude zahájené řízení, pak budeš moct nahlédnout do toho spisu a další údaje se dovíš, včetně výpisu z karty řidiče.
Jojo, pokud ho vůbec zahájí + dají mi o tom vědět + uznají, že jsem účastníkem řízení... ;-)
Za týden to už budou 3 měsíce. Ale jestli hledám dobře, tak promlčení nastane až za rok...
Můžeš udělat takový jeden krátký a zdvořilý dotaz a tím se nenápadně připomenout.
Záleží kolik toho tam na úřadu mají a jak je ten dotyčný vytížený, ale po třech měsících by už mohli začít.
Ono má asi svůj důvod,že osobní údaje o viníkovi nehody nejsou dostupné. Kolik by se asi našlo poškozených,kterým by se nelíbilo zdlouhavé vyšetřování a hodnocení výše škody pojišťovnou a vyrazili by s brokovnicí v ruce na adresu viníka,aby to jednání urychlili?
Jsou situace, kdy si říkáš, že to musí být nějaká parodie, protože přece není možné, aby někdo byl takový debil.
Bohužel (možná naštěstí) jsem se neměl možnost zeptat... :-)
Pokud by vezl jen sovětskou vlajku, budiž, aspoň je jasná jeho politická orientace. Ovšem vyvěsit si to současně s Českou vlajkou, to se mi nelíbilo...
Máme teď takovýho debila náměstkem primátora.
Kandidát KSČ (členství mu překazil samet) - ČSSD - SPD - Fašistoslav Foldyna:
Je to debil.
Ale, nehrajme si na symboly.
Demokraticky zvolená vláda zakázala, kvůli tomu, aby mohl Phizer vydělávat, pohyb mezi okresy, jako předehru k tomu, aby "mohli skřípnout" neočkované.
Ockování je a bylo k prdu, a snad to brzo pochopíš i ty. Přesto se ti údajní demokrati chovali jako náckové - nemáš tečku, nesmíš nikam.
Tohle je třeba v první řadě vyřešit.
Ne,oni nenosili nacistické nebo bolševické symboly. Tvářili se jako demokraté. A jednali húř než komunisti.
Měl si tam místo té československé dát vlajku s hakenkrojzem aby to měl symetrické.
Nikdy jsem nepochopil, proč je zakázaný hákový kříž, ale srp a kladivo nikoliv? Já bych tam tu symetrii taky viděl...
Ono by možná stačilo, kdyby každý nositel těch symbolů musel každý rok na přezkoušení příčetnosti kvůli svéprávnosti, jako volební právo nebo zákaz půjček, sebral se mu řidičák a 3x denně 10mg diazepanu a na konci roku přiznání zdrojů příjmů. A u okénka úřadu někdo s hodně špatnou češtinou :-D
Protože samet a nejsme jako oni a tak bohužel komunistická strana nebyla označena jako extremistická a nebyla zákonem zakázaná.
Ne dneska, vytáčí mě to furt.
Množství úředníků, co se neflákají, ale dělají zbytečnou práci. Topíme jim. :-)
Nadbytek úřední byrokracie
Já jsem si dneska, v souvislosti s tím jak de mají rušit velké techničáky přečetl, že dost věcí okolo digitalizace státní správy zařízl Babiš protože mu to, jako chabému uživateli počítače přišlo nepochopitelné.
Začal s tím Klauz, kterej tvrdil, že internet je módní výstřelek v době, kdy Estonci tahali optiku do každé dědiny. Ekonomicky zaostáváme kvůli mizerné digitalizaci státní správy, bo máme ve vedení státu starý šedivý k*k*ty. Naše volba.
Klaus blábolil o "internetech" ale podsouváš mu zle něco,co neřekl.
Říkal, že kdo nikdy nehledal v knihách, encyklopediích a tak, tomu je internet k prdu. A je to tak. Ty nebo já nagooglujem během chvilky hodně. Olda, Pepa,nebo Jirka od nás z hospody už ne. Těm internet slouží jako hračka, posílají si fóry a hambatý obrázky :-)
Nenagooglí nic, protože k tomu musíš imět anglicky, alespoň tak mizerně, jako prof. Fiala - manekýn ve výslužbě.
Na komunikaci se státní správou nemáš co anglicky googlovat. Má to být jasný a jednoduchý. Tak aby to zvládl i Tvůj hospodskej kumpán.
Soudě podle toho, co vidím občas v různých diskusích, jsou už dostatečně počítačově gramotné všechny vrstvy populace, včetně Rómů a lidí, kteří nemohli projít učivem ČJ druhého stupně ZŠ…
Komunikaci se státní správou svěřuji Soňě. Já jsem na to moc prudký, asi jako ten chlápek v kravatě :-)
https://youtu.be/zJs9p-VNORw
Protože 30 let v IT, a starám se o ty prachy, jsem z toho jaké částky stát vydává na nefunkční hračky dost naštvaný. Vím, že ti "ajťáci" se musí podělit s tím co oním a vlastně ty prachy nerámují, ale je to děs.
O tom, jak snadno by to šlo,dost vím. A taky vím že to nechtějí. V chaosu se líp krade
Když víš, jak snadno by to šlo, tak proč to neřekneš?!? Proč proto něco neuděláš?!?
Jasně, je jednodušší poštěkávat o rozkrádačích na okrajovém diskusním fóru než se o něco snažit.
Tak například u doktora se ptaj lidí, u jaké jsou pojišťovny a co berou za léky.
Co myslíš, nešlo by se zeptat rovnou té pojišťovny, co tomu pacošovi platí za léky?
To ale neznamená, že když nějaká pojišťovna něco platí, že dotyčný to baští, takže dotaz a ověření co pacient bere je určitě na místě.
Jistěže je to na místě. Ale jednak to zrychluje přenos dat od pacoša, zejména u dřívějšího data výroby, druhak to umožňuje odstranit duplicity, třeťak se tím dá ohlídat nežádoucí kombinace jedů.
Zdravotnictví je přímo exemplární případ používání pacoša jako datovýho nosiče.
V lékárně mně naposledy poučili,že jim nemám dávat e-recept na telefonu,ale občanský průkaz,takže nějaký datový systém existuje.
Tahle novinka se k nám ještě nedostala, včera se v lékárně zase spokojili s QR kódem na chytrofonu.
Ono asi jak v které. U nás před domem v lékárně paní lékárnice svědomitě čte a zadává kód,u Dr.Maxe se jiná podívá na občanku a už ví pro co do regálu sáhnout. A trvá jí to mnohem kratší dobu,takže by nějaký kód zadat nestačila.
Že by se jen podívala na občanku a hned věděla?
To asi ne, že?
Zřejmě ano. Odešla k regálu pro prášky. Bylo to skutečně velmi rychlé.
Jasnovidka?
Určitě si nenačetla číslo do systému číslo dokladu?
Čtečka strojově čitelné zóny dokladu je mnohem dražší než čtečka QR kódů. Který notabene v lékárně stejně scannujou, bo jsou na těch krabičkách s práškama. Spíš tam David bude pečenej vařenej a dostává furt to samý…
Ta čtečka možná dražší je, ale pacient si na jedno načtení občanky vyzvedne všechny předepsané léky, ať má erecept v mobilu nebo na papíře s vytištěným kódem. Lékárník pak jen výdej zaznamená do CÚER.
Jo, může se stát, že některá lékárna nemá všechny předepsané léky na skladě, pak jde pacient třeba do jiné lékárny a zase se nemusí hrabat v mobilu, který že vlastně lék si ještě nevyzvedl. Prostě jim dá občanku, oni si načtou číslo dokladu a uvidí to jasně v systému.
Jo, to omezení na dva léky na recept, dědictví éry papíru, to je taky něco. Taky už jsem šel do apatyky podruhý, bo jsem si té druhé SMSky nevšimnul…
Jeden čas byly snahy umožnit dát na e-recept snad až 30 položek, ale není to reálné, což nakonec uznali i sami lékárníci.
Souvisí to s kontrolou úhrady lékárnám, kterým se platí za položku na receptu hrazenou plně nebo částečně ze zdrav. pojištění. To je takový ten poplatek, co se dřív platil "za recept" a valná většina si myslí, že když se zrušil, tak zmizel.
Nezmizel...
Nemusí ani načítat, stačí když zadají do systému ručně rodné číslo.
Tak tohle uz plati dobre pul roku a je to jednak s ohledem na starsi lidi, kteri nemaji chytrofoun a pak kvulu lekarnikum, kteri by museli ze sms takoveho nechytreho founu prepisovat kod.
Ano, pokud mas lek na recept a doktor vystavi e-recept, pak je to v systemu a lze pozadavek dohledat podle obcanky/tveho rodneho cisla.
Tahle databaze ale slouzi jen k te evidenci e-receptu a jako kontrola pro lekarny, ze je e-recept vystaven a pro pojistovny k tzv. ztotozneni pacienta.
Pro pojistovnu je ale podstatne, co prijde z lekarny (za jake recepty a vydane leky si narokuji uhradu), protoze nemusi byt kazdy e-recept vydan a zpracovan.
Jednak by pacient musel dát nejprve souhlas s tím, že se jakýkoli lékař může na tyto informace ptát (budeš se divit, ale takový souhlas lidé hodně často odmítají dávat).
A druhak pojišťovny mají k dispozici data od doktorů a lékáren minimálně s měsíčním zpožděním. Vykázat si ošetření pacienta můžou doktoři a lékárny dokonce nejpozději do tří let.
No a do třetice - to, že má pacient nějaký lék předepsaný (a je vyzvednutý a pojišťovnou uhrazený) ještě neznamená, že ho skutečně bere.
“pojišťovny mají k dispozici data od doktorů a lékáren minimálně s měsíčním zpožděním”
— Kdo platí, poroučí muziku. Jestli pracujete s intervalem 3 roky, tak to už nevim jak komentovat
Ale tohle není vymyšlenost pojišťoven. Tohle je požadavek ze strany doktorů a lékáren. A termín až 3 roky pro vykázání zdravotní péče vyplývá dokonce ze zákona.
Pláčeš pěkně, ale na špatným hrobě.
Od doktorů se musí vše do systému zadat ručně - to prostě jinak nejde. Flusnout na monitor a vyčúrat se do klábosnice pro přenos dat o zdravotním stavu pacienta zatím enfunguje.
Doktor sice před tebou kliká záznam o tvém vyšetření do PC, ale zpravidla to pak vše sumarizuje a odesílá na tu správnou pojišťovnu sestřička. To ale také není o pojišťovnách, to je o tom, jaký program ten který doktor používá a o jeho systému práce.
Zrovna doktoři se děsně brání elektronizaci. Kdyby to bylo na nich, tak dodnes píší vše rukou a na pojišťovny nosí 1x za měsíc disketu se záznamy.
Opakuju - pojišťovna platí, pojišťovna poroučí.
Někteří doktoři pracujou velmi moderně. I některý špitály. Takže to jde, ne že ne. A nikdo nemá větší páku na to, aby to šlo všude, než pojišťovna.
Tahle pohišťovna vyhazuje MOJE prachy za SMS, abych se dal očkovat, dopisy, anych si zašel na mamograf (asi tam v sw ta úřednice nedala filtr pohlaví, a dneska mi zase přišel dopis, abych nepodceňoval prevenci, že za mě chtějí narvat doktorům nějaké prachy, za vyšetření na rakovinu střeva.
Tyhle dopisové a mailové akce stojí prachy s nulovým výsledkem. Je to banda zločinců, velé vedení té VZP. Přihraju kšeft poště, operátorovi, fakt, zadarmo?
Stačí kouknout na ten ksicht jejich šéfa.
To vyšetření na rak střeva ber. Nic to není - nafasuješ zkumavku a šťouchátko. Šťouchátkem zavrtáš do h*vna, zasuneš do zkumavky s roztokem čehosi, zaštěrcháš a odneseš do ordinace. Tam to daj na pár minut do nějaký mašiny a buď řeknou cajk, nebo Tě pošlou na další vyšetření.
Já na tohle svinstvo viděl kdysi umírat dědu na protekčním pokoju pro 20 pacošů a pohled to nebyl pěknej. Bylo mu čerstvejch 69…
Nevím kdo si tu reklamu platí, ale na očkování frčí reklama v rádiu co chvíli. Vyhrožují tam těžkým průběhem a přirovnávají to k waterboardingu a straší lidi. To asi vyčetli tady ode mně, k waterboardingu jsem totiž svého času přirovnala léčení covidu ve špitálech, se tím, jak se jim pacoši dusí, přímo ošetřující personál chlubil... Pojišťovna to očkování platí, reklamu asi platí kšeftaři s vakcínama.
Na něco umřít musíš si tak proč ne na rakovinu tlustého střeva, nebo děložního čípku, že?
Tak až ti to diagnostikují, tak statečně umři a nezatěžuj pokladnu nákladným a zbytečným léčením. Ta pojišťovna to nedělá, abys neumřela, ale protože to léčeni je drahé oproti levné prevenci.
Olda si přeje zemřít rychle, když ho ve stodvaceti zastřelí žarlivý manžel těsně poté, co se zadařilo :-)
Naivo.
Pojistovna pouze spravuje balik penez vyhrazeny na uhradu zdravotnictvi a prerozdeluje ho podle legislativou dany podminek.
Jak se bude hradit, komu, co, kdy a do kdy je dane legislativou a dohodou mezi MZ CR, pojistovnami a zastupci jednotlivych zdravotnich segmentu (tech je cca 12). Pokud se vyse uvedeni na necem nedohodnout, pak ma rozhodujici slovo MZ CR.
Mel by sis o tom nejprve neco zjistit, nez tu zacnes vykrikovat.
Smlouvy se zdravotnickejma zařízeníma uzavírá kdo, MZ, nebo VZP?
Tak zrovna toto je dost nedomyšlený příklad. Skoro jako, když špatně a neúplně zadáš podmínky pro software a on pak nepracuje správně a blbě navrhuje léčbu:-))
Ten pacient nejen že nemusí brát to, co má napsané na pojišťovnu, on může brát i to, co si sám v lékárně koupí nebo třeba i to, co si sežene volně třeba v zahraničí.
Jo. A taky může tvrdit, že všechno bere podle fóršriftu.
Připadá mo neuvěřitelný, že neexistuje nějaká elektronická dokumentace pacoša. Doktor sepíše zprávu pro praktika. Ten to třikrát opíše a originál založí.
Čé eR, L.P. 2022. Bysme tu měli začít používat islámskej kalendář, v 15. století by si člověk nepřipadal tak blbě…
Ono by to mělo pro člověka jednu velkou nevýhodu. Firmy by podle té dokumentace rovnou od počítače vybíraly kvalitní a zdravé zaměstnance aniž by je kdo viděl a mluvil s nimi. Rovnou by seznam uchazečů porovnali se zdravotní dokumentací a vybrali kvalitní jedince. Proč zvát na pohovor někoho u koho vidím v dokumentaci nějaký zdravotní problém,když ten další v pořadí je zdráv a schopen?
Zas to nepřeháněj. Lékař může vést zdravotní dokumentaci pacienta elektronicky, vydává elektronicky erecept, vystavuje elektronicky neschopenku a elektronicky sdílený lékový a očkovací záznam taky existuje.
Může. A skoro každý to dělá. A pak vytiskne pacošovi lejstro, se kterým jde pacoš k obvoďákovi. Nebo taky ne, že jo.
Takže to máme Fanóš Novák, pacoš urologa; Fanóš Novàk, pacoš diabetologa; Fanóš Novák, pacoš internisty.
Otázka, kdo ví, čím vším trpí a co na to bere Fanóš Novák?
Teoreticky Fanóšův praktik. Prakticky nikdo.
Prakticky to ví Fánoš. A ten jediný má právo určit, kdo bude oprávněn jeho zdravotní dokumentaci sdílet.
A já tvrdím, že tak je to správně. Fánoš je člověk nikoliv nějaký elektronický záznam v databázi.
Jenomže Fanóš je tak trochu dezorganizovanej a zapomíná. Není to žádnej skaut, to by neměl vysokej tlak aj cholesterol a cukr 18…
On by s tím Fanóš klidně souhlasil, ale to by tu možnost musel mět, že jo…dneska nemá. Dostane do ruky papír a “val k obvodnímu”.
Problém je taky ten, že praktický lékaři často neumí, nechtějí se naučit, nechtějí používat atd. tyto informační systémy i když souhlas mají.
Navíc, většina pacientů si chce přečíst nález od odborného lékaře, takže odborný lékař automaticky výsledek vytiskne a předá pacientovi aby o tom informoval praktického. Pacient si v klidu a s potěšením počte, ukáže to praktickému, ten si zprávu založí a je odbyto.
No, a pak se pacoš svalí na ulici a eRZeto čum, čum, čum…
Tak v takovém případě si myslím, že by bylo neúčelné začít zjišťovat kdo je ten svalenej, jak se jmenuje, jaké má rodné číslo, přístupové údaje k zdravotní dokumentaci a pak si v ní pročítat.
V takovém případě je účelnější okamžitě zahájit nastartování základních životních funkcí a jejich stabilizace až do předání pacoše do nemocnice.
Proč tu dokumentaci vůbec psát, doktory to akorát mate…
Nejspíš jsme si dobře neporozuměli. Nebo to schválně šroubuješ někam, o čem se nebavíme.
Psát zdravotní dokumentaci pacienta je nejen zákonná povinnost lékaře, ale čím podrobnější je, tím lépe.
Přesto v ní například není povinné uvádět krevní skupinu a RH faktor. A i kdyby bolo, stejně si to před transplantací příslušný lékař znovu ověří.
Nebavíme se o zdravotní dokumentaci, bavíme se o tom, kdo jí má mít k dispozici, v jakém rozsahu a za jakých okolností.
Zdravotní dokumentace, jakkoliv ji pořizuje lékař, je majetkem pacienta.
A nemyslím si, že by bylo dobré, kdyby něčí nervní sousedka v paneláku, se kterou vedeš dnes a denně spory o hlučné šoupání židlema, jen proto, že dělá sestru na chíře, měla mít informaci, že jsi se v mládí léčil na kapavku a před pěti lety absolvoval úspěšně protialkoholní léčení.
Co na tom, že teď jsi čistej. Roznést to po baráku a udělat ti ze života peklo, je hračka.
Že su ožran s kapelníkem može baba tvrdit aj bez dokumentace, to Tě ubezpečuju…
Hmmm...prostě se ti nechce na věc pohlížet ze všech stran.
Elektronická zdravotní evidence má jistě své výhody, ale má i nevýhody.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-utoky...
Je běžné,že při nástupu do nového zaměstnání pošlou člověka k závodnímu lékaři na vstupní prohlídku. Ten chce donést výpis ze zdravotní dokumentace. Mimochodem,to je věc,za kterou musíte svému praktikovi zaplatit. Naposledy,to bylo před rokem,když se závodní lékařka podívala na dokument který jsem jí donesl,tak vyvalila oči a bez dalšího prohlížení mně rovnou vyhodila a napsala neschopen. Na mně,než mně definitivně vyhodili,se chodili v dílně dívat,co to musí být za exota,když není schopen ani vyndavat součástky z regálu a skládat je do krabice na vozík.
To u nás je to pestřejší. Potřebuji periodickou prohlídku, takže dojdu za svým obvoďákem, ten mi vyhotoví výpis ze zdravotní dokumentace, s tím dojdu za smluvním lékařem a ten mi na základě toho dá jiný papír, který odnesu zaměstnavateli. Spolu se dvěma účtenkami k proplacení. Protože mě platí erár nikomu to snad ani nevadí.
Neměl bys jednodušší odpoutat se od pozemskejch byrokratickejch strastí a odklusat na odpočinek? :-)
Tak tohle se zamyslelo formou tech "zdravotnich knizek". Myslim, ze OZP neco takoveho ma.
Ve valne vetsine to ale pri testovani padlo na tom, ze pacienti si zvolili, ktery doktor do teto elektronicke dokumentace muze pristupovat a nahlizet tam. Mnozi pacienti to ale dost orizli, takze doktori bez pristupu do teto dokumentace meli smolika a museli si vsechno sami naklikat a svoje zjisteni nemohli do databaze zadat.
Udajne ze zakona neslo naridit, ze automaticky do toho bude mit pristup jakykoli doktor, ke kteremu pacient prijde. Proste GDPR...
Ze ty elektronicky knizky nakone padly i z jineho duvodu, to uz je jen smutny obraz dnesni doby...
jj, a pojišťovny se tááák moc snažily…že to zkusila jenom jedna. BTW, co takhle elektronickej průkaz pojištěnce, když už máte tu naprd appku? Taky “zákon neumožňuje”?
Cti, co pisu - nezkusila to jenom jedna ZP a jen u OZP nejakou zdravotni knizku provozuji.
Jakou mame appku netusim a elektronicky prukaz pojistence ma, pokud vim, jen OZP a jen v navaznosti na tu jejich aplikaci. Proc ho nemaji take jine pojistovny netusim a nijak me to nezajima.
Když já si nemyslím, že je za tím nějaká politická neochota těch nahoře to zaříznout.
Ten systém je velmi resistentní. Každý jeden úředník si chrání svůj zadek, a všichni za jednoho, jeden za všechny. Politik si nechce nasrat ukázněné voliče z řad úřednictva to je jisté. Zákony prof. Parkinsona fakt fungují.
Každá nová politická garnitura slibuje, jak to zredukuje, a ve finále, ať jsou zleva nebo zprava,na konci volebního období lze nasčítat kolik nových úřednických míst vzniklo.
Prostě objevila se nová "agenda" ktetou je potřeba "personálně posílit".
Zní to jako utopie, ale nagoogluj si, s kolika úředníky dokázalo KuK mocnářství vybírat efektivně daně, spravovat stát,v době, kdy byl jen telegraf ani telefony nebyly. A kalkulačky. Všechno sčítali růčo...
No oni ale prakticky neměli žádný sociální, zdravotní či důchodový systém. O nemohoucí se postarala rodina nebo rodná obec v pastoušce. Léčit nebylo čím a chudé lidi už vůbec ne. Pro zkriplené vojáky se stavěly Invalidovny. Doprava se řešila cestářem přiděleným k císařské silnici. Starali se jen o železnici a to už tehdy byla veliká firma s velikým řízením. Měli toho na to řízení řádově méně.
Ale prd, s dnešní technikou musí být produktivita o mnoho řádů jinde. Jde o to, že jeden úředník musí mít k sobě ještě deset dalších, aby se nedalo zjistit, kdo za co vlastně odpovídá a nemuseli odpovídat za nic.
U výkonných a rozhodovacích úředníků to není tak hrozný, těch moc není a většinou jsou hodně vytížení. velký problém je ale u těch ostatních (servisních, nevýkonných a bez rozhodovacích pravomocí), těch je velmi často zbytečně moc co, ti celé měsíce musí složitě dokládat jak jsou pro ten úřad nepostradatelní a potřebují další posily. A nejhorší to je na úřadech středního článku, tam by to chtělo hodně provětrat.
Nevětrat. Outsourcovat. Není důvod, proč by registr čehokoliv nemohla provozovat soukromá firma.
Není na tom nic složitýho. Při velikosti Čé eR je většina věcí jenom práce s databází o několika milionech záznamů, které se navíc mění jenom minimálně.
Průměrnej webshop bude mít složitější logiku…
Jenže ono právě leckerý státní registr už provozuje soukromá firma! A podle toho, co jsem slyšel třeba o živnostenském rejstříku (už to nějaké roky budou, ale nedělám si iluze o změně) to bylo cokoliv jiného než user friendly.
Představ si, že vyplňuješ webový formulář, kde na obrazovce máš vždycky jenom několik položek a na konci stránky tlačítko další. Klasika...
Jenže co když se úředník někde splete a potřeboval by se vrátit na minulou stránku a něco změnit, pak udělá co? No nic, to ten systém totiž nepřipouští, takže úřad musí požádat tu soukromou firmu o ruční opravu a zaplatit za to... ;-)
Neslyšet přímo od toho člověka, tak neuvěřím...
A není to spíš problém toho, kdo té firmě zadává úkoly?
To nemůžu objektivně posoudit, protože nevím, jaké zadání dostali.
Každopádně to, že se o něco bude starat soukromá firma, není zárukou vůbec ničeho. O tom, jak se takové zakázky v ČR rozdělují, nemá snad iluze vůbec nikdo. I kdyby ale vybrali tu nejlepší firmu, pořád to může někdo zabít nepoužitelným zadáním.
Je to minimálně zárukou toho, že to bude dělat efektivně. Bo efektivita znamená zisk. Ouřad bude řvát, že chce víc lidí. Firma bude přemýšlet, jak proces co nejvíc zautomatizovat a co nejvíc lidí vyrazit…
Jenže ten rejstřík sice provozuje soukromá firma, ale používají ho úředníci, které platí stát, kraj nebo město. A ta firma prý dostává nějaký roční paušál plus poplatky za opravy, pokud úředník udělá chybu, kterou nemůže sám opravit.
Motivace firmy dodat systém, jehož používání je k vzteku, je tedy zřejmá... ;-)
Pokud to hrají na "nepostradatelnost" mohou fakt pracovat jen pro stát.
U zakázkového software, tedy alespoň v Německu a Anglii, se zadavatel snaží hodně hlídat, aby dodavatel nebyl "nepostradatelnej" a nemohl je vydírat. Pochopitelně, pokud vyvíjíš systém 20 let, bylo by pro investora velmi nákladné to dát někomu jinému, ale theoreticky tu ta možnost furt je. Vlastnictví práv k zdrojákům, apod.
Ale, byl bys hlupák, kdybys kvůli okamžitému zisku tlačil investora do kouta.
Stát prostě není dobrý hospodář, bohužel.
Takže tyhle outsource jsou spíš šance přihrát si nějaký úplatek úředníkům, než rozumné řešení.
Na každé stavbě je "dozor investora".
Expert placený investorem aby pohlídal kvalitu a cenu (tedy pokud ho nepodplatí dodavatel).
Něco podobného by měli mít i státní sotwarové projekty tedy si myslím.
Jinak, pře lety takhle zafungoval Honza.
To jsem koukal, náhodou do kódu, a zjistil, že leckde volá funkci SLEEP.
Ptal jsem se ho, k čemu to je.
A on, že to zpomaluje program. Že prý, až si zadají velkou konstrukci, zjistí, že je to pomalé, že je potřeba výpočet zrychlit.
A zrychlení si objednají a zaplatí.
A Honza vyndá pár SLEEPů. :-)
Takové softwarové kurvítko, mě by to nenapadlo, ale Honza měl pravdu. Brali nás u huby, skopčaci, tak je trochu přečůral.
Pokud stát outsourcuje soft, měl by mít fakt machra, co umí kouknout do kódu a zjistit, jestli tě někdo mnochcává. A takového člověka královsky platit.
A přitom stačilo vypnout optimalizace překladača :-)
ne, nestacilo, oni su to kompilovali sami :-)
A nějakej audit SW nedělali? :-)
je to banda blbců, teda ti co s náma sw dělají, spíš jako já, statici a programátoři z leknutí.
ale management mají zdatný, 17 stran hustého textu v němčině, to je naše smlouva :-)
Pamatuji si, že udělali, malou, logickou chybku. Smlouvu jejich právní oddělení schválilo 2 měsíce, poté, co byl dead line na nasmlouvané práce. Gigantická firma, Vinci, ti právníci si fakt prachy nezaslouží. Čekat až se něco podepíše, sw by nebyl.
Moloch korporátní byrokracie.
Jo, s tím už jsem se taky potkal.
Jeden z prvních úkolů bylo napsat softwarový simulátor šifrovacího+autentikačního modulu, který sousední oddělení nedodalo včas.
Všechno skvěle fungovalo, zákazník si nevšimnul, že místo modulu je ve slotu jen stará SIM karta, se kterou se vůbec nekomunikuje...
O měsíc později, když konečně zprovoznili skutečný SAM modul a moji simulaci mohli vyhodit, nastal problém - odbavení jim trvalo 10x déle. To fakt nešlo přehlédnout...
A manažer toho oddělení se na poradě vztekal, že přece když píšu nějaký software, tak tam dám dva milióny sleepů, aby to bylo pomalé a mohl jsem po měsíci přesčasů polovinu smazat...
Já z něj měl srandu... no neměli mě rádi a nebylo to naposled, co jsem jim podobným způsobem zavařil... :-)
No, my začínali já a Honza. Před 30ti lety, on byl ještě student.
Pak přibejvali další, když jsme dělali pro INIT bylo nás 15. Teď jsme na 10 lidech. Těžko říci že kamarádi, negrilujeme spolu :-)
Ale jsme tým, jsme spolu, abychom vydělali prachy. U nás se nestane nic takového. Dva zákazníci - angláni - spígl nýgl, hrabou nám po serveru, jsme silně propojeni s důvěrou.
A pak němci, ti se neumí, a léta na nás hledí jako na levnou pracovní sílu. Účtovat 450 eur za den programátora? S tím by je každý skopčák vyfuckoval. Tak dostanou víc hodin.
U vás je to jiné, máte šéfy, co nejsou kámoši.
My jsme parta lidí, co společně vydělává.
Žadné fauly, podrazy, žádní manažeři, co chytračí.
Každý má své místo.
Já tedy už na ústupu, všechno postupně předávám Vencovi.
Myslím, že fakt máme firemní socialismus, o kterém se bradatým mudrcům nesnilo.
Žádné pozlátko benefitů, fitka tělocvicny, kafe grátis. Vše, co vyděláme se dělí.
Už dlouho přemýšlím, jak se u nás řeší financování ohledně šíření nepřátelské propagandy, testování reakcí na nové dezinformace, zjišťování nálad ve společnosti, a tyhlety věci, v hodinovce to asi nebude, možná se platí v keši, ale theoreticky by to vlastně šlo oficiálně fakturovat, třeba jako vývoj nějakého software, nevím.
Asi se to dělá celkem běžně. Já zažila řešení reklamace tak, žese tam kopla úmyslná chyba před reklamovanou chybu, poslalo se to jako oprava té reklamované chyby v termínu bez penalizace a vyzískal se tím čas na opravu... Představu, že by se u zákazníka někdo hrabal v kódu a kontroloval kvalitu, může mít akorát někdo, kdo v oboru nikdy nedělal.
ooops, bez UNDO v mastavitelném počtu zpětných kroků by salesové neprodali ani jednu kopii
No nevím, nějaká soukromá firma aby měla po ruce všechna kritická státní data neveřejného až tajného charakteru???
Spíš by ty různé registry už měli konečně nějak vzájemně propojit... A ne, že na jeden úřad jdeš pro výpis něčeho, na jiný pro něco dalšího atd.
Co je tajnýho na tom, že vozidlo s ID 123e4567-e89b-12d3-a456-426614174000 vlastní subjekt s Id 567a1234-def98-635a-231c-742489571268?
Nevím jak přesně fungují takovéhle "databázové" systémy... Myslím ale, že když by chtěli, tak se k těm ostrým datům v pohodě dostanou, když už by je tam v nějaké podobě někde měli...
Normálně zavoláš a hledáš spolužáka...
A normálně tě vyfakujou :o)))
a ani se jim nedivím :-)
Co mám informace, tak to je obecný problém všude, že úředník, který s citlivými daty žadatele pracuje musí mít podepsanou mlčenlivost, často k práci potřebuje hromadu papírů, nějakou způsobilost nebo dokonce prověrku... ale správce sítě se na ten počítač podívá kdykoliv, obvykle může cokoliv a nad ním žádná kontrola není... ;-)
Tak třeba Oredo.cz funguje tak, že když jsem si před lety požádal o Iredo kartu (sleva vlaky + bus ve východních čechách) přes internet, tak jsem musel vyplnit jméno a heslo do toho jejich webového rozhranní. Naivně jsem předpokládal, že když jsou na kartě uložené peníze, tak s těmi údaji budou nakládat rozumně...
No a pak jsem si pro tu kartu šel na nádraží. Tam mi pokladní dala papír, že ji to mám podepsat a na tom papíře bylo mimo jiné vytištěné to moje heslo! A ten papír jsem musel podepsat a vrátit ho pokladní, která ho hodila na hromadu jiných papírů...
A nezbývá než věřit, že žádnou z těch pokladních, co se u toho stolku střídají nenapadne ve volné chvíli zkoušet, kolik lidí má stejné heslo pro Iredo kartu jako na bankvní účet...
Na stížnost ohledně nepatřičného zacházení s citlivými osobními údaji mi tehdá ani neodepsali.
Soukromá firma:-((
Od úterý nám nejde internet přes kabel.
Tak urgujeme opravu.
Výmluvy:
1. chyba není na vaší straně (to víme)
2. technik se dostaví dnes mezi 16:14! až 17:15. (nepřišel, taky proč, že?)
3. chyba je na kabelu (no vida, tak ho opravte)
4. kabel je na soukromém pozemku (no a co jako?)
5. kabel je moc hluboko (to je vtip?)
6. kabel není náš ....
a pak zase od čísla 1. chyba není na vaší straně...
Nakrkla jsem se a s živým člověkem (aspoň doufám, že byl živý) domluvila telefonicky, že PO DOBU VÝPADKU SLUŽBY mi navýší mobilní data, abych si zřídila hotspot.
Okamžitě velmi úslužný, říkal pohoda, do patnácti minut to máte.
Netrvalo to ani tři minuty a do mailu mi přišlo oznámení o změně mobilního tarifu na dražší o dvě stovky měsíčně a hnedle pěkně s fakturou, splatnost do deseti dnů.
No nezabila bys je?
To tam u Vás má signál jenom jeden operátor?
Signálů všelijakých tady máme spousty. Nejčastěji signály, že už už hnedle to poběží:-))
Jo, to znám, my vystřídali postupně všechny a pořád jsou dny, kdy musíme chodit telefonovat někam před dům. Ještě, že jsou ty internetoví kecálci.
Kvůli tomu používáme voip, ale někteří oprátoři na některých telefonech, né všichni a né na všech, umožňují zapnutím roamingu mobilně volat připojením telefonu k wifině na internetu, taková placená verze voip. Takto fungujeme u staroušků, bo mobilní signál je nad úrovní komína jejich dvoupatrového domu.
Ale nejde na nastavení u oprátora odlišit to internetové volání od opravdového roamingu ze sousedního státu 3km daleko.
A tu soukromou firmu by vybíral a financoval kdo?!?
Jsi si jist, že by zrovna tohle řešení přineslo hlavně finanční úsporu?!?
A máš vůbec představu, kolik v ČéeR existuje těch "centrálních databází" a která s kterou komunikuje?!?
A z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že těch minimálních úprav je paradoxně docela dost a navíc úprava, která se tobě jeví jako triviální, může jinde nadělat docela slušnou paseku.
To se sepíšou parametry jak se to má chovat, co to má umět, kolik to má zvládat a jak to má být spolehlivý, a udělá se výběrový řízení.
Je ještě jedna možnost - zaplatí se X peněz vládě Estonska za licenci jejich SW státní správy a Y peněz za překlad z estonštiny.
Neptala jsem se na to, jak se dělá výběrové řízení - o tom vím docela dost.
Ptala jsem se KDO tu firmu bude vybírat a financovat a jestli si myslíš, že by to opravdu přineslo hlavně finanční úsporu.
Bylo by moc pěkné, pokud by byla jen jedna databáze státní správy.
Není potřeba, aby byla jedna databáze, to ani nejde. Potřeba je, aby se ty systémy spolu bavily. Čehož se dosáhne tak, že se pro každý z nich specifikuje rozhraní.
Nevím, jestli by to přineslo úspory na penězích, ale určitě by to přineslo úspory na lidech a na čase…
A jak myslíš, že spolu dnes ty databáze komunikují?!?
Světe div se, jsou daná datová rozhraní.
Jo, to datový rozhraní má formát A4 a přenos dat je zajištěn pomocí občana, kterej se šanonem lejster putuje od ouřadu k ouřadu…
Jo, tohle je historicky zažitý černý scénář.
Máš z poslední doby ty nebo někdo z tvých známých takovou zkušenost?!?
Já ti nevím, ale co jsem za poslední cca 3 roky potřebovala zařídit, tak jsem to řešila elektronicky.
Teda kromě vydání nového řidičáku a občanky - tam jsem si musela 2x dojít, ale zase jsem měla rezervovaný čas, takže čekání pár minut.
A kdo si myslíš, že dokáže takové zadání napsat?
Teoreticky je dobré zadání na počítačový systém podobně obtížné jako dobrý zákon. To fakt není práce na jedno odpoledne... ;-)
A jak je to prakticky? Nebudu jmenovat, ale zadání výběrového řízení pro zadavatele si často napíše na míru firma, u které se počítá, že by to měla vyhrát.
Do zadání samozřejmě nemůžeš přímo napsat, že vyhraje tahle firma, ale napíšeš tam třeba, že odbavovací terminál musí používat procesor Intel core i7 s minimálně 8GB RAM. Pro zákazníka to sice relevantní není, ale naše firma byla automaticky ze hry, protože jsme používali ARM...
A samozřejmě jsem četl i zadání projektů, kde zakázka byla napsaná pro nás... představa, že zadavatel chce vysoutěžit nejlepší řešení je iluze!
Výběrové řízení slouží pouze k legalizace rozhodnutí, které bylo učiněno dávno předtím v zákulisí.
Nechal by sis tímhle stylem postavit barák?
No kolega se mýlí.
Zákon namažeš snadno.
Byl jsem u toho mockrát a je to fakt neuvěřitelně složité. Je jakýsi záměr, nápad, co napsat. Vlastně chtějí nahradit "tenhle program jiným" a tak postavíš cenovou nabídku - bude to umět to co to vaše staré, ale bude se to líp obsluhovat a bude to rychlejší.
Ok, plácnem si.
A pak, když se to tvoří a trvá to léta, přijdou na to, že to staré umělo jen hranaté baráky, a oni chtějí i kulaté.
A pak, když už mají verzi, se kterou si mohou hrát,vymýšlí, každý kdo si s tím hraje jak to vylepšit. A jsou to dobré nápady, fakt se to zlepší.
A do toho se ze změní Widle par bersí překladačě, a lecos se musí přepsat.
Fakt to není jako barák, který má projekt a změny sice jsou, ale relativně malé.
Že se inženýři, statici, docela přesn3 neumí vyjádřit,co vlastně by chtěli,v průběhu vývoje mění názory a mění se i normy...
Proč si myslíš, že vláčím svůj starý zadek co měsíc do Bochumi. Protože když něco "naspecifikují" je to slátanina co nejde naprogramovat. Prostě, s partou za zády on line, z nich dokážu dostat, co se bude dělat další měsíc.
Vývoj sw se stavbou srovnávat nelze.
SW je živočich, žije svým životem
Jeden příklad z mnoha: u nás se s velkým vypětím sil "digitalizuje" a výsledek je ten, že přibyla další dvě lejstra, která musí někdo vytisknout a předtím je taky, defakto "ručně", bez automatického zpracování, i připravit...
Takže kdyby Vás všechny vyházeli a zavřeli krám, tak se v téhle zemi něco výrazně zlepší. Chápu to správně?
Ne, je potřeba zřídit úřad, který bude tyhle nesrovnalosti mapovat a navrhovat správná a optimální řešení :-)
Teoreticky ;-) Alespoň tu základní nutnou agendu směrem k veřejnosti bude asi ale potřeba nějak dělat vždycky. U nás ale strašně bobtná ta "vnitropodniková" byrokracie, která není nikde vidět :-/ Nezlepšuje ale samozřejmě vůbec nic...
Lidi na to sice nenabíráme, naopak nám postupně nenápadně ubývají, takže jsem zvědavej jak dlouho to naši lidi ještě vydrží, ona se práce nedá přidávat donekonečna. Ještě k tomu defakto taková, která je ve výsledku k prdu a neřeší vůbec nic :-/
Postavíme šalinu do špitálu za giga a půl. Aby pacoši, co sotva lezou, nemuseli s přestupama autobusem. Uprostřed buřiny vykopem zastávku aj s výtahama. Aby to bylo bezbariérový. Všechno pro lidi. A nakoupíme šmirgle, 6 megapětek za kus. Nízkopodlažní, to kvůli hůř pohyblivejm, víte?
No, a pak ty nástupní hrany na těch zastávkách uděláme o 15 čísel níž než je vlez do šaliny, aby trilobiti s chodítkama nepřišli o svou porci adrenalinu.
Město jste už určitě uhádli…
https://zdopravy.cz/v-brne-se-predstavila-nova...
…a ruZZáci si myslej, že nékoho vyděsej atombombou. Tragédi. Jsou místa, kde si znudění doktorandi hrajou se zkumavkama…
https://www.novinky.cz/diskuze/zahranicni...
Pobavila věta: "Bostonští vědci použili stejnou metodu, o níž se předpokládá, že byla užívána v laboratoři v čínském Wuchanu..."
Být netopírem nebo luskounem, požadoval bych od světa omluvu! :-)
Smrtnost 80% u myší, proč mám pocit, že zjištění smrtnosti u lidí bude pouze otázkou času? :-/
Lidi je potřeba držet ve strachu o život.
Pak jsou nejposlušnější. Vyzkoušeli si to, a teď to budou používat.
Funguje to. Kolik lidí se dobrovolně dusí v rouškách - a přitom jediné, a velmi pravdivé, bylo "moje rouška chrání tebe".
Ale to opustili, protože na respirátorech byl větší vejvar.
Tak budou děsit smrtností viru, a všechna nadúmrtí, která tu statisticky prokazatelně stále jsou, přičtou "long covidu" a ne vakcíně.
Stal se tu regulerní zločin, a aby to zametli, jsou ochotni hnát Evropu do války.
Jakože na Ukrajině se válčí kvůli respirátorům?
To už konspirace vyššího stupně. :-)
No, povíme si to za dva roky.
Když jsem vám před dvěma lety vyvětloval, že příjde inflace, taky jste si klepali na čelo.
No, a politruk Pepík, mě posílal video, ve kterém odborník Pačes tvrdil, že coronavirus nemutuje, nebo jen málo.
Vy jste se pletli, ne já
Nejde vůbec o nějaké respirátory, ale o to, jak udržet lidi ve strachu.
Mají dost dobře našlápnuto, pandemie, energetická krize, válka...
Desinformační weby...
Směřuje to k tomu nám trochu tu "demokracii" skrouhnout. Každý si nemůže desinformovat jak chce.
Politruci už na to dohlédnou.
Virus nemutuje, má jen "varianty" a inflace, ta taky není.
Tak tohle je hodně ujetej veletoč.
A zrovna ty nám vykládej o tom, kdo je vyděšený.
Do svého solárního systému bys bez toho vyděšení nikdy nešel.
Vlastně u tebe je to chytrá úspora energie, z vyděšení bychom to dělali my ostatní...
O mě dokonce ten blb napsal, že fanaticky hledám temné nitky spiknutí ... :-)))
To nevymyslíš!
A bude toho víc, kdo je v nájmu končí díky energiím https://www.novinky.cz/clanek/domaci-uz... covidová bída byla procházka růžovým sadem, dají si na dveře cedulku "díky eu energetickému trhu jsme v ..." v mosazi ale nebude.
Netřeba se děsit, určitě bych se nebál, ono se to zase srovná a když neotevřou tihle, tak otevřou jiní. Mnohé služby a výrobny budou potřeba stále.
Kdo jiní, a když otevřou tak s nabídkou piva za 80,- nebo zákuskem za 50,-(dortíkem za 100) budou mít narváno?
Otevřou a když to bude nutné tak budou mít za 80 nebo dortík za 100. A pak bude záležet jestli budou tak dobrý, že si je zákazník najde. Nemusí mít narváno, mnohdy je méně více, takže klidně jen třeba 4 a pak bude na provozovateli, jestli mu to bude stačit nebo bude chtít mít každý dva roky nového medvěda na leasing, pak musí začít dělat něco jiného a určitě pro všechny hosty bude lepší když takový zkrachuje.
Celkem se nic nestane, prostě otevře jiný pokud bude o tu službu zájem. Vidím to ledaskde a takhle to funguje mnoho let.
Omyl, to bejvávalo, tahle šílená turbulence energií poslalo "a takhle to funguje mnoho let" do kopru.
Jaká turbolence? Nejsou jen dlouhodobé smlouvy, málokdo je platí a jede se podle poměru aktuální nabídky a poptávky. No a kdo Ti dá nabídku bez "záruky" za provedení platby, když pojistit to nejde?
Nakoupil se LNG nejen z USA a jsou ucpané přístavy, bo nikdo ten plyn nechce :-D
Vyčkej času, sám uvidíš.
Chodím/jezdím na zákusky do cukráren Hájek - Hájková. Zákusek tam stojí tuším 99 korun (jak který). Tato firma nekrachuje, což znamená, že tam lidé chodí a kupují i za tyto ceny. To je ta "neviditelná ruka trhu" v praxi.
Lidé mají peněz jako nikdy. Je to vidět na vyprodaných zahraničních zájezdech, na vyprodaných motorkách, na obřích nákupních koších v supermarketech, na útratách v Hájek - Hájková, prostě všude. Pocit, že jsme na tom špatně mají pouze lidé, kteří nikdy nebyli dál než za humny. Ve světě jsem leckde viděl bídu, ale kupodivu si místní nestěžovali. Nebyli rozežraní sociálním systémem, kde každý má právo, aby mu stát zabezpečil levné pivo a pohodlný život na úkor našich dětí a vnoučat.
V létě jsme byli v Maleticích. Protože to jsem fakt chtěl vidět, jak "Na břehu Blanice stojí Maletice". Nic tam není. Až výbornou občerstvovnu s pekárnou, kde měli chleba přes 100 Kč. Což bylo dost překvapivé. Zjevně si svůj okruh zákazníků našli i když sídlí v zapadákově.
Jo, peněz je mezi lidma pořád dost... Sice hromada z nich reptá jak je všechno drahé, jak se asi budou muset uskromnit, ale ve výsledku ze svého pohodlí a zábavy nic nesleví. Třeba benzín/nafta různě vyskakují nahoru minimálně o polovinu "předválečného stavu", že by ale nějak mizela auta ze silnic? To ani náhodou! Alespoň tady v Praze a jejím přilehlém okolí... Někdy mi to dokonce přijde, že těch aut ještě snad přibylo...
Zákusek za 99,- bych si teda nekoupil ;-) To mi přijde už jako teda moc, za "blbej dortík" z cukrárny...
To se srovná, všechno vyletí podle mně ve výsledku trojnásobek, protože o tolik je víc peněz v oběhu a zbohatnutí to nepřineslo nikomu mimo legendární seznam těch v budoucnu zbohatnuvších :-D A nebude to inflace jako jen "dorovnání" burešova tisku.
Jedna z mála posledních šancí změnit budoucnoust se jako ta čínsko šmejdová jen rozplývá...
Jak srovná, ve vedlejším vlákně čtu "70,- za pivo nedám", po novém roce to bude smutná procházka po hlavní třídě kolem zhasnutých výloh.
Kolik stálo pivo v době legendárního Bilakova rozhovoru pro Spiegel?
SPIEGEL: Klesá trochu alespoň enormní konzum piva v ČSSR?
BIĽAK: Ne, pivo je pro nás jako chleba.
Otázka zní kolik stál kW elektřiny, cena piva od výrobce je už podružná, ta stoupá po procentech, skok elektřiny o desetinásobek je smrtelný.
Nesrovnával bych tehdejší ceny, bo jídlo bylo královsky dotované, bo dělnický stát a nikdo nechtěl hladové bouře, ale poměry těch hodnot vůči "průměrnému" platu. Je to sice taky zavádějící, ale jinak 2,50Kčs za desítku 1989 oproti 38Kč 2022 nemáš jak srovnat, bo tehdy plat elektrikáře na 3 směnném provozu čezu byl zhruba 3000, že. Chleba v 1989 stál 4Kčs a dneska zhruba 50Kč. 10x tolik. Platy máš taky 10x a víckrát nominálně vyšší a za plat koupíš 3 pračky, tehdy za 3 měssíce jednu.