Popsal jsem, asi ne dost jasně,
že jsem potřeboval mít
zálozni zdroj, pro pripad black outu.
Popsal jsem, snad dost presne,
ze
me
jde o to aby
servery bezely
dyl nez 20 minut co da UPS.
Nasel jsem reseni (mimochodem, napojit centrálu, co je stavěná na sbíjecky a kladiva na
elektroniku serveru muze pripadat jako dobrý napad tak Siravikovi.
Nasel jsem
sve reseni,
a budu jej testovat.
Mezitím, se objevilo spousta prispevku,
jak
tu solarni energii ziskat levneji, chytreji, a tak.
Proto vase
napady prosim smerujte sem. Se mnou prd udelate, mam nakoupeno, podle nekterych blbe, fajn,
vim to, takze napady jak na ostrovni
elektrarnu co da 230 V, prosim sem.
Ne 48V
pro chataře, 230 pro IT profíky.
A tak, aby to slo postavit do 3 tydnu.
Ne theoreticke uvahy s panely co (jsou .na ceste) ale z komponentů, co mohu mít do týdne na dvoře.
To trochu úlohu komplikuje, že.
Pokud by mi šlo hlavně o servery, tak bych na tu life baterku trvale napíchnul veškerou duležitou elektroniku--elektroniku--počítače néé sporák, néé ledničku, né lampičku. napájený by ten záložní zdroj byl ze sítě--sluníčko není spolehlivé.
Soláry--když už jsi je teda koupil bych se pokusil nějak přez nějaký co nejlevnější zpusob připojit na barák--když slunce svítí, tak něco uspoří, na nějaké ukládání ze soláru do nějaké baterie bych se vyprdnul. pokud by nastal nějaký dlouhodobější výpadek tak mít možnost z těch soláru dáli slunce a buh dobijet ten life záložní zdroj a případně ho využít k napájení energeticky nenáročných domácích spotřebiču---vodu si ohřeju na kempinkovém plynovém vařiči, ale neumím si plynovým vařičem nabít mobil.
dokud jde elektřina ze sítě tak si v klidu vyzkoušet a změřit co je a není už reálné a jak dlouho lze ze záložního zdroje ruzné věci napájet.
Myslíš něco takového: https://www.i4wifi.cz/cs/210725-gwl-elerix-gf...
Asi ano, prostě nějakym zpusobem když už mám teda soláry mít možnost co dá momentálně slunce sosat ze slunce a zbytek klasicky ze sitě, ale vím prd jak a co vubec dovoluje legislativa.
Ale vubec neřešit kolik a co mi utáhne nějaký měnič na cestě soláry/230V a jak dlouho vydrží nějaká baterka.
Pretoky do sítě mají ty moderní měniče už dobře podchycene. Navíc na baráku je většinou stále aspoň nějaký odběr, těch pár watu sežere než to stihne elektronika omezit. Ale chce to správně nastavit.
Přetoky nelze vyloučit, takže pro tahle zařízení je třeba schválení distributora a povolení pro mikro zdroj. Kromě toho, při blackoutu tento měnič nefunguje... https://youtu.be/sbHKfyMbc9w
Pro inspiraci lepším řešením možno se podívat zde: https://youtu.be/iE3zRXzLgoE
Ale prd, ten limiter funguje velmi dobře. Nepatrný pretok v řádu milisekund daný prodlevou distributor neřeší, u většiny odbernxch míst to ani zatím nemá jak poznat. A i kdyby jo, tak ta pokuta je úplně směšná za těch pár watů. Tento měnič bez sítě nefunguje, ale to v tomto navrhovaném řešení není potřeba
V úvodu se píše: "mít zálozni zdroj, pro pripad black outu". Takže nefunkčnost toho měniče bez sítě je naopak celkem zásadní nedostatek.
Jako záložni zdroj má ten life kufr tady přez tu krabičku ale zdá se vcelku jednoduše využije solary dokud nepřijde blackout. Až přijde— pokud přijde pichne solary do life kufru.
Určitě ofiko po dohodě s distributorem. Už jsem na jednu takovou složenku koukal a několikrat přepočitaval nuly než jsem se nakonec smiřil s tim že pokura činí skutečně 400 tisíc. Naštěsti to šlo zaplatit na splatky. Polovina hned zbytek do 14 dnu.
To docela chápu. Bu bu bu. Jinak ten elektroměr mohl být i na výměnu, bo nebyl obousměrný a z plezíru to mohl být pak černý odběr za miliony. Podle mně po ohlášení vymění ten elektroměr za obousměrný. Pak by mně zajímal paušál, že.
Tam jde pravě i o to, kolik si pak budou učtovat pokud k nim bude do sitě připichnutej solar. Nepochybuji o tom že to maji vymyšlene tak aby z odběratele ty penize dostali i kdyby jel jen na svuj solarni pohon.
něco takovýho by se mi líbilo, kdyby to šlo připojit na soláry na tý mojí dodávce, když bych měl nabité dodávkové baterie tak by mi to mohlo přicmrndávat do baráku.
Nakonec jsem se do toho dnes odpoledne pustil. Stejně jsem chtěl vyzkoušet jestli solar s popraskanym sklem opravdu odejde diky rozpinani a zpřetrhani tištaku jak ho nedrží to sklo.
Mam tady nějaky baterie ktery už jsem v autě vyměnil za novy, v šupliku jsem měl jeden nahradni solarni regulator plus jistič tak zatim jen investice do kabelu abych to nedrátoval zbytkama. Plán je zatim zjistit jestli by na to mohla fungovat televize připadně i nějaky světlo a jestli zjistim že by to životaschopny bylo budu v tuněni pokračovat. Obytny osolarovany auto parkuji par metru od toho popraskanyho solaru tak možna koupim cyrix kterym vylezu z auta a pokud budou plně dobite baterie v autě tak mi začnou autosolary dobijet baterky pro barak. Teoreticky by to mohlo fungovat. Když odjedu autem na vikend ma ten jeden solar na bataku minimalne dva dny na dobiti barakovy baterie. Po navratu z vikendu by mohlo byt auto za dva dny dobite tak by to od středy mohlo krmit ty barakovy baterky. Až zjistim vic a pokud by se mi zdalo že to smys má. Tak bych si ještě dodělal přepinaci rele ktere by mi automaticky když dojde štava v baterkach přepne telku a světla na síť 230v.
No a dnes večer už se snad budu sprchovat teplou vodou z rychlovarky a zitra rano splachnu hajzlik vodou z přepadu umyvadla. Jedno kempinkove čerpadlo jsem doma měl a teoreticky by to 12v čerpadlo mohlo na 20v baterku z nařadi mit i dostatečny tlak aby to z klasicke sprchy teklo jako ze sprchy a né jen čurkem. Co to mam v autě na 12v tak jsem musel zmenšit počet těch direk aby to fungovalo jako sprcha—- vytejkala voda trochu pod tlakem. V autě je ale zase fajn že neni velika spotřeba vody, to si vystačim na osprchovani s 5 litry vody. S tou domaci vic pod tlakem to bude asi víc.
Panel z úplně rozstristenym sklem provozuji pod průsvitnou sklolaminátovou střechou. Naplocho a nicmoc orientace a leze z toho docela dost. Půl roku to funguje. Byl zdarma.
Kolega má nad monitorem takový přenosný panýlek odhadem 10W podle velikosti a dává to zhruba přes 1Watt do pc velntilátorku :-D Prověřil jsem si ty mini panýlky z alíka a asi předělám různé hodiny a teploměry na baterky na "přibíjení" z panýlků, ale nabídka elektroniky je dost slabá i pro vlastní spotřebu, když ty panýlky dávají hlavně udržovací napětí.
tak to by bylo fajn kdyby i s ruplym sklem fungoval. ten muj pomlátila doručovatelská služba, prodejce poslal nový s tím, že jestli mi to nebude obtěžovat mám ten pomlácenej zlikvidovat, zatím mu chci dát šanci. Dnes snad nebude celý den pod mrakem, tak jsem zvědavej co dobiju. Připojil jsem k tomu pomlácenýmu i ty 4 na střeše auta, zkusil jsem to propojit přez 3 6A diody, zatím to dává cca 3A a ty diody už jsou trochu vlažný, tak to asi použitelný nebude bo když jsou baterie hodně vybitý uměj ty soláry až 20A, to ty diody asi nedaj. Potřebuju to vymyslet tak, aby baterky v autě zustali po nabití nabitý a to co dají soláry navíc si mohly přisosávat baterky na barák. Zkusim zavolat kámošovi co používá v obytnáku ten cyrix, včera jsem okolo toho něco dohledával a nejsem si uplně jistej jestli to dobijení druhé baterie není vázáno na sepnutou spínací skřínku---jestli to nefunguje pouze při dobijení alternátorem auta, to by mi bylo na prd.
tak to vypadá, že to spojení baterie auto/ baterie barák bude jednodušší, než jsem si myslel.
Když zapojím na solary dvě solární nabiječky, tak se to nijak nehádá a z baterek si to vzájemně nepřisosává, jen se musejí podělit o to, co dají ty solární panely což určuje stav nabití bud baterií v autě ,nebo baterií na baráku. V autě už jsem je měl od víkendu dobitý, tak si to ze soláru přisosávalo pouze cca 2A--přez den to vždy zase dobijí samovybijení, do baterek v baráku, který jsem měl vybitý teklo přez den cca 8A.
Za den mám tedy na baráku dobito cca 55Ah, to mi bohatě pokreje večerní televizi i světlo. Zítra budu mít asi volno, tak možná ukutím to automatické přepínání z vybitých baterek na 230v sít, abych to nemusel přehazovat ze zásuvky do zásuvky.
Jéje,takové automatické udělátko bych taky potřeboval, ale aby dávalo 2500 W.
Kdybys to uměl vyrobit, rád koupím.
Já vytvořil neskutečný bastl ovládán to přes wifi zásuvku. Tedy nemusím přehazovat zásuvky fyzicky ale hlídat to musím.
Já ne, to jsou moc veliký proudy, ale volal jsem v naději že by ti to vyřešil muj elektroopravař co mi neustále řeší nějaký ty moje hovadiny nebo spálený hifizesilovače. Poradil mi v žádném případě na takové proudy netvořit něco neodzkoušeného svépomocí a sehnat a koupit originální odzkoušené řešení a ideálně po poradě s technikem který by na konkrétní aplikaci navrhl i nejoptimálnější řešení.
Já ted zajel koupit ještě jedno rele s patkou tak to do večera snad zprovoznim, tak dám vědět jestli to vubec funguje, na světla to bude asi v pohodě, ale myslím, že telka se při tom přepnutí vypne a stejně ji budu muset dálkáčem znovu zapnout---to by byl právě asi problém i v tvém případě, že při tom přepnutí by ti mohli nějaký spotřebiče usnout a to určitě právě řeší to origo odzkoušené řešení.
Tak už mi to automaticky přepinani fachá. Televize při přepnuti naprosto v pohodě, ani to nijak neproblikne nebo tak něco. Ještě si pohraju s vypinacim napětim aby to baterky sosalo tak max něco malo pod polovinu což by mělo prodloužit jejich životnost.
šikula si, chlape!
Joo to já šikula jsem Ale nakonec jsem mezi ty dva stromy zacouval.
Alespon už mam vyřešene jestli by nestalo za to vyměnit pevne okno na šoupačkach za oteviratelne.
Blbý je, že to šoupací není skladem--objednáno u dodavatele, neotvírací se mi tam znovu dávat nechce, ale potřebuju s tím jezdit, v pondělí cinknu do firmy co pro mě odhadem znamená objednáno u dodavatele, kdyby to nebylo čekání na rok, tak bych tam asi zatím prdnul překližku. Parkoval jsem tam už snad tisíckát, ale dnes poprvé s manželkou, při couvání jsem ji musel vysvětlovat že to místo co se ji líbí víc patří k chatě přez cestu, zhruba za hodinu, kdy jsme ten bordel z toho rozsypanýho skla na trávě tak nějak v rámci možností poklidili a vydedukovala že dnes ještě nebude ten den, kdy ji už opravdu zabiju začala řešit zase jinou pí----vinu.
Sere mi, že to musím řešit a patlat se s tím, ale kdyby se mi podařilo dohnat to šoupací otvírací tak jsem vlasně neskutečnej klikař že už si nemusím lámat hlavu s tím, jestli opravdu kupovat šoupací a vyměnit za pevný.
Některé ženy nají magickou schopnost najít ten nejlepší okamžik, kdy chlapa nasrat. Uměla to máma, skvěle se to daří i ségře s jejím protějškem, já mám se Soňou kliku, nedělá to.
Možná má silně vyvinutý pud sebezáchovy protože ví, jakej jsem rapl. :-)
Ja mam v autě už od mladi problem že s běžicim motorem blbě rozumim co kdo řika. Tak koukam do oči a tak trochu odeziram i ze rtu a občas hold zapomenu že bych mě předevšim čumět tam kam jedu.
Ale ted si ještě pohravam s myšlenkou že bych se stavil u kamoše co delá s plexisklem a nechal si u něj na zakazku vyrobit kopii pevneho origo skla a to jsem udělal jako karavanovou vyklapěčku. Ta origo skleněna šoupačka je na prd když prší. Navic kdyby to vypadalo jako klasicke okno dodavky tak by to poruznu před sámoškama nikoho nelákalo čučet co je uvnitř. Asi zkusim narychlo zatim nějaky bastlik jen z překližky stejně s tim chci jezdit a s igelitem se mi jrzdit moc nechce.
> Tak koukam do oči a tak trochu odeziram i ze rtu a občas hold zapomenu že bych mě předevšim čumět tam kam jedu.
No potěš koště. Tak to moc doufám, až pojedu na silnici na kole, že Tě nepotkám a že si zrovna nebudeš povídat!
> občas hold zapomenu že bych mě předevšim čumět tam kam jedu.
Síla!
Chtěl jsem ti napsat, že ti závidím. Mne manželka se svým neustálým řízením a komentováním tak moc štve, že už to řízení s ní nechávám synovi. Ale ty to evidentně nedokážeš využít a místo toho sebe i ji ohrožuješ. Ještě na sobě musíš pracovat. :)
> Ale nakonec jsem mezi ty dva stromy zacouval.
Na tom obrázku je zajímavé a k zamyšlení, jak nepravidelně byl nanesen ten černý tmel, nebo lepidlo, či co to je. Asi to montoval nějaký Rollie Knight v pátek po obědě...
Soudím, že by to chtělo zkontrolovat, jak pečlivě jsou nalepená i všechna ostatní skla! Budeš zas někdy parkovat mezi stromy..?
Určitě vymlatim všechny okna a nalepim novy protože to je hrozně duležity aby ta housenky byla všude naprosto přesně. Ty teda umíš řešit hovadiny.
Hele místo tvé "šikovnosti" bych uvítal něco o tom aut.přepínači, nějaké schéma, jak to vypadá uvnitř, co to snese apod, zatím ses rozkecal o vyskleném okně, to asi nebude k optimálnímu .......
Jsou to dvě přepinaci autorele— přepinaci, ne spinaci. Prodavaji k tomu i origo patice s dratama na vyvodu. Mam to zapojene ze se přepina jak faze tak nulak pro připad že by se jedno rele časem přilepilo tak aby to pouze nepřeplo ale aby se nepotkalo jedo 230v s druhym 230v.
Rele jsou pak spinane solarnim měničem na kterem si mohu na vystupu nastavit při jakem napěti autobaterie to vypne— nastaveno prvotně vyrobcem na 10,5 v. To vypinaci napěti je potreba nastavit podle velikosti zátěže protože baterce podle zatěže padne poruznu napěti tak se to ani neda nastavit nějak přesně. Ja to mam nastavene sby to vyplo vždy podstatně dřiv než vypne samotny měnič napěti 12/230v
Ty relé jsou zapojené že jedno přepíná fázi, druhé přepíná nulák, pokud by jedno zamrzlo, tak pouze nedojde k propojení druhého okruhu--vyzkoušeno přepínáním pouze jednoho relátka.
U těch obyčejných automěniču 12/230V není ale na výstupu jeden fous nulák a druhý fáze, mají kuli menší poruchovosti, alespon takto to zduvodnují cosi jako fázi na obou kolíkách--zkoušečka svítí slabě na obou--proto také problém s napájením motoru pokud ty obyč měniče nemají na výstupu čistou sinusoidu, já ted objednal 300/600W čistý sinus, to by mi mělo na telku, světlo a lednici v pohodě stačit, pokud nebudou při rozběhu ledničkového kompresoru nějaký zásadní špičky nad 600W.https://www.levne-baterky.cz/Auto-menic-napeti...
lednice--- pokud bude přez ten 300W měnič chodit budu spínat spínacím teploměrem, hodně to používají pokud odejde v lednici termostat, já to používám na autoledničku kde origo autolednička je nastavená jako mrazák a nad ní mám dobastlenou odizolovanou krabici s pc ventilátorem a ten mi podle zvolené teploty honí z dolního mrazáku studený vzduch nahoru do té lednicokrabice--funguje to super.
https://dratek.cz/arduino/1921-digitalni...
ta hlučnost ventilátoru jde v poho samo domo vyřešit, stačí mezi ten ventilátor a jeho napájení dát spínací teplotní relé 50 stupnu a ventilátor pak sepne až když se měnič opravdu ohřeje, navíc točky ventilátoru se dají snížit na unosnou mez hlučnosti vhodným počtem diod s ubytkem napětí---mám tak upravené měniče v autě, podle toho jestli a kolik točí ventilátor poznám jestli už mám nabitý cyklobaterie a vypínám měnič když už si jen cyklobaterky přicmrndávaj dalších x hodin pro balancování.
No ten měnič bude stačit tak akorát na světla a talku, na rozběh lednice asi nebude stačit, mě 1,5 metrová lednice s malým mražákem spolehlivě zhasíná elektrocentrálu s výkonem 1,1kW, ale možná se pletu a měnič bude dostatečně rychlý při startu lednice.
Dám vědět až dorazí, ty rozběhový proudy jsou často problém, výkonnější měnič ale nechci, to žere jako blázen i když to nic nenapájí.
Objednal jsem tu škatulku, co si doporučil, snad při mé odborné montáži nevypalím barák.
2,7 kW na bojler bude stačit jsem zvědavej, jak to zafunguje. Tedy moc nechápu, jak to pozná, že mám baterii zase plnou, to aby přestala dávat proud na tom Ecoflow nastavím, mají možnost abych si nastavil kolik procent má v tom cajku zůstat. Ale možnost, "začni dávat proud až budeš mít nabito na xx procent jsem tam zatím nenašel.
Měnič dorazil, ledničku nerozeběhnul ale asi není divu, sice píšou--300W špičkově 600W, ale neutáhne ani to, co mi utáhnou obyč 100/150W, tak jim ho zítra pošlu zpátky.Ale čistej sínus asi má, klasický ventilátor 230V jel potichu, na ty měniče s modifikovanou sínusovkou bylo z motoru slyšet že se mu toto napájení nelíbí.
Mirova škatulka funguje skvěle.
Tedy přepne z baterie na síť jakmile kapacita baterie klesne pod určené procento.
Nahodit baterii zpátky ovšem musím ručně, ale to lze přes wifi a tak zo problém není
Teče přes to 2200 W.
Něco takového? https://www.vselektro.eu/prepinaci-jednotka...
Přesně, to je to co potřebuji.
Díky.
Kvalitní centrály jsou konstruované tak, aby na ně šlo bezpečně připojit i elektroniku serveru.
Počítačové, tudíž i serverové, zdroje jsou spínané, takže na vstupu můžeš mít i těch 230V stejnosměrných. V tom zdroji je usměrňovač a za ním střídač na nějaké napětí od 400V nahoru s vyšším kmitočtem, ze kterého pak už tím spínaným zdrojem vypotí 12, 5, 3,3V. Ten vyšší kmitočet umenšuje velikost vyhlazovacího kondenzátoru. Úspora v ceně a velikosti objemu kondíku to musí být velká, bo jinak by to nedělali. Máme i PC zdroje na 48V stejnosměrných a až na vstup jsou "stejné" jako na 230V. Kdysi jsem takto viděl šílence fungovat, udělal si tak velkou UPS, 2kW nabíječka na aku, ze kterých rovnou dva drátky do schuka zásuvky zdroje PC.
Centrála smrdí a dělá kravál.
Já se s distributorem bavit nehodlám, a žádné přetoky mu nepustím, tedy doufám.
Koukal jsem na to, že existují nouzové přepínače, které v okamžiku, že vypadne síť, automaticky nahodí záložní zdroje.
Něco takového.
https://www.elektroprumysl.cz/elektricke-a...
Myslím si, že by něco podobného mohlo fungovat i na solarní baterii.
Prostě solar bude primární zdroj,jak přestane dodávat, naskočí síť, a jakmile se solarní baterie dobije, zase se to na ní přepne.
Je v té úvaze nějaká chyba?
Baterii lze nadimenzovat tak, že ji solar nikdy zcela nedobije a tak není co do sítě ČEZu posílat
A nebo tu domácí síť oddělit od té veřejné a už nic neřešíš, prostě vstupní UPS v podstatě. Náklady v desetitisícách, ale pak už měníš jen aku nebo elektroniku. Nějak tak řeší i ty "přípravné" kempy pro osídlovače Marsu. Snaží se zjistit co potřebují pro chod a jeho udržení. Zatím všechny pokusy skončily dýdlajnem do roku a do dne. Snad dopadneš lépěji :-D
Fakt jsem fyziku na vejšce dal tak že jsme měli 6 oborů, mechaniku, hydrauliku, thermiku, akustiku, optiku a elektriku Z každého oboru jedna otázka. 4 správné odpovědi - prošel si.
Tak jsem elektriku vynechal, prostě totálně, moc jsem to nechápal. Ostatní jsem nadrtil. Prošel jsem za 3.
Tak umím jen to malinko ze ZDŠ a prvního ročníku průmky. Tedy skoro nic.
Ohmův zákon jsem si připoměl,když mi na mnou postaveném ekole začal hořet drát pod zadkem. Použil jsem na 30A a 48V normalní prodlužovačku :-).
Přesto si myslím, že by snad mohlo jít někam, tam kde leze ten srát do baráku, dát nějaký forichtuňk, který by byl napojen na baterii nebo síť, a sám poznal, že je baterie vybitá a přepnul to automaticky. Pochopitelně jen na ten dvoufazový drát....
Vím, že to sám neudělám ani nevymyslím jen by se mi hodilo vědět, jestli to jde, jak moc je to složité.
Říkám moje představy jsou ryze laické a chápu, že machry z oboru některé názvy mohou pobavit, stejně jako nás baví když architekt říká podpirové diagonále "šprušle" a bezelstně se ptá, jestli "a fakt tam musí být dyť je na kraji"
Takhle ale přece funguje hybridní systém. Hybridní systém kombinuje napájení spotřebičů z veřejné sítě a FV panelů. Měnič přepíná mezi sítí a ostrovním provozem, do veřejné sítě nic nedodáváte - žádné přetoky. https://www.vselektro.eu/solarni-sestava-hybrid... Funguješ za svoje s podporou soláru, až se setmí a dojde tvoje šťáva tak se přepne na veř.síť, stejně tak když to přes den přepískneš(peče husa a pere) se spotřebou tak se přepne na síť. Měnič umožňuje provoz i bez baterie. Spotřebiče jsou pak provozovány ze sítě, při připojení FV panelů se vyrobená energie podílí na provozu spotřebiče.
Skoro bych řek, že ta tvoje obluda je hybridní systém v instantním provedení, jen je nutno doplnit soláry, vhodně zapracovat do domovního obvodu a šetříš za silovku ze sítě.
tak jsem si to v hlavě maloval.
Panely budou doma ve čtvrtek, dalších 2x220 co vykryjí jižní stranu přišly dneska, a 400 na zapad bude zítra.
Snad tu bestii dokážu nakrmit, když fakt nebude moc hnusně.
Moje obluda nemá ten přepínač mezi sítí a baterkou, zatím je to čistý ostrov
Tak určitě ne tam, "kde leze ten drát do baráku", ale až ZA elektroměr a za hlavní jistič, bych dala ten odbočovač. Ten by to pouštěl buď ze sítě nebo z vlastního zdroje (přepínač). A i na větvi vlastního zdroje by před odbočovačem měl být nějaký jistič/pojistka, který ti bude chránit vedení od zdroje. Před elektroměrem nesmíš nic napojovat a vedení musíš chránit proti přetížení.
Takto jsem zatim uvažoval i já. Za co nejnižši investici si dotahnout svých 230v k televizi a nějakym lampičkam a osvětleni v obyvaku ktere je beztak zapojene do zasuvek a časem by se vidělo jestli je to vubec použitelné a pokud ano jestli to ma vubec smysl z finančniho hlediska udělat to nějak seriozněji. Zatim ty moje občasné zápaly ale zkonči na tom že mi přijde rozumějši než se s tim patlat vzit misto toho nějakou zakazku za kterou domu přivezu nějakou korunu za kterou si tu elektřinu zaplatim.připadnej blackout stejně nejefektivněji přečkam v jednom ze svych přespavacich aut kde to už mam odzkoušene a vim co si mohu nebo nemohu dovolit. Topeni plynovy vařič sprchu i televizi v těch autech mám a co víc potřebuju.
Velmi rozumná úvaha.
Taky jsem si vždycky říkal, že levnější bude vydělat, než něco kutit.
Ale nějak jsem dostal ten black-out strach.
Před 10 lety jsem z toho měl ještě srandu:
https://www.nakole.cz/blogy/jindra8526/405...
To je optimální řešení, pokud je zakázka výnosná naco kombinovat, ale jestli budou časté výpadky díky přetížení sítě, zálohy na plyn jsou brutální a když bude zima jak sviňa pojedou teplomety ostošest, tak se zjistí že i když zaplacená je mi to k prdu, v domácnosti na el. jede snad všechno, i ten plynový kotel, čerpadla kolem atd, mít v záloze ostrovní systém je pak k nezaplacení, překlene výpadek a ušetří i odběr.
Tak vice meně hotovo.spodni měnič by měl při vypadku proudu napajet plynovy kotel. Vrchni měnič mi napaji telku, světlo a nabijeni mobilu a tabletu. Ten si přepina mezi baterii a siti v zavislosti na dobiti externi baterie. Vrchni dva teplomery měři teplotu externich bateriich u kterych je předpoklad že odejdou jako prvni. Vyraznějši teplotni rozdil by měl signalizovat že už se prvni baterie opravdu loučí.
Mě by do budoucna zajímal nějaký mikro solární systém na balkon. Jeden panel FVE, jeden na horkou vodu. Tu pak zapojit do pračky, myčky, koupelny a kuchyně.
Asi by se to nikdy nezaplatilo, ale ten pocit - odstřihnout se od ČEZu - by byl k nezaplacení. :-)
Počítej necelou 1kW na m2 kolmo na slunko x koeficient účinnosti. Takže reálně budeš rád za 300W, to bude jen a pouze příhřev pár hodin. Pokud vynecháš termostat apod. tak doporučuju velký objem bojleru. Ten fve výhradně do baterky a na ni pověsit ledničku a kotel. Ten spešl ohřívací panel neelektrický je dobrý a moudrý tah.
Na balkónový výkon ti pojde celý den jen noutbuk 20W.
S takový nějakým bídným výkonem počítám. Mám balkon na východ, takže bych na východ otočil ten FVE panel a ten horkovodní na jihovýchod, ať je mu teplo.
Beru to jenom jako poslední možnost, abych nebyl závislý na těch zlodějích.
Ecoflow Delta 1600
https://www.datart.cz/nabijeci-stanice-ecoflow...
a k tomu solární panel, co největší, snese snad 800 W. Ten od ecoflow má 400, je lehký,malý, ale moc drahý. Nějakej 600 Wp se asi najde.
Na těhle věcech mě trochu děsí údaj:
Životnost baterie je poté přibližně 500 cyklů.
Ona klesne kapacita ty baterie, asi vydrží dýl.
Taky jde zřejmě o to, jak se dobíjí, jestli tou "ultrarychlou" nabíječkou, nebo solarem
No ono jde spíš o použitých článcích uvnitř, tvoje obluda má zcela jiné než v těch slabších, řek bych že tvoje má Lifepo a ty ostatní budou mít lionky, je to zřejmé z tabulky o udávaných cyklech https://www.datart.cz/document/3/6/3/doc... čili jsi svou obludou trefil jackpot.
Hned je vidět, že jsi z civilizovanýho kraje. Z Prahy. Mě jako řešení ostrovního systému napadlo něco na principu parní mlátičky, kde by řemeníce poháněla alternátor. Žralo by to samosebou různej burdel, asi jako tu spalujou lidi v kamnech.
Takovej moravskej steam punk…
Bacha na to, já jsem z Braníka, ale už přes 40 let naplavenej v Perle.
Na pražáky tu nahlížíme ze stejným despektem jako zbytek republiky.
Koukal jsem na to,možná by mu stačila Delta Mini, to by ze 400 Wp panelu mohl za slušnýho počasí nakrmit, a asi by to pokrylo něco malinko. 230 W by měl a konvici to utahne. Na chvilku :-)
Tam je ta lumpárna v tom, že sice "ukládáš" energii do něčeho čemu říkají virtuální baterie ale platíš poplatky za přenosovou soustavu a ty dělají poměrně dost, takže energii co sis uložil vlastně nakupuješ znovu.
Generálně nechápu, proč někdo na serveru nakole.cz řeší elektřinu do baráku.
no, musíš pochopit evoluci...
Koupil jsem baterii a solární panel, a přemítal, jak tím nabít baterku kola.
Ono to je jediné, co Bosch doporučuje,v případě solárního nabíjení. Je to velká oklika, solární energii transformovat na střídavých 240 a pak použít standardní nabíječku, ale zřejmě je to jediná bezpečná cesta, jak si baterie neoddělat.
No, solární pohon e-kola je dost k ordu, protože se vyrobí málo, ale lze to.
Soustava skládací panel 5 kg plus 3 kilová baterie s inventorem dá za ideálních podmínek jednu plnou baterii 500 Wh za den, takže prd.
Ale když už jsem si s tím solárem začal hrát...
Bo, principielně je ru témat, které s kolem nesouvisí naprostá většina, nemá cenu to řešit.
Jsou tu lidé, kteří umí věci, co neumím a mě se třeba tohle vyplatilo, protože miro mě doporučil přepínač, co fakt funguje...
Ahoj CIBI, koukal jsem na to taky jako zjara, ale je to reálné.
Za 2 hodiny to vyrobilo asi 2500W, theoretický výkon panelů je 2100 Wh, 1250 W za hodinu mohly panely v pohodě dávat.
Dneska byla tma, vyrobil jsem 20% baterie, tak 1400Wh, tohle kolísání asi bude největší problém, někdy přebytky jindy nedostatek. K té Ecoflow Delta Pro mám připojenou jednu externí baterii, zvládne dvě, asi ještě jednu přikoupím, abych měl rezervu která vykreje ty nerovnoměrnosti.
https://www.datart.cz/pridavna-baterie-ecoflow...
Jako nesnažme se počítat návratnost, to bychom se dostali někam mimo.
Líbil se mi názor na nějaké fb foltovoltaické skupině - hoch tam psal, že ty soláry buduje jako "penzijní pojištění". Že teď to zaplatí drsně, ale v penzi pak bude mít nižší náklady, a to se může hodit
Když tak pročítám ty zkušenosti, tak instalovaný výkon nemůže být pod 20kW nějakým ideálnějším směrem, aby byla taková ta jak když soběstačnost.
Ano, taky si myslím.
A ro ještě ne vždy, protože jsou dny kdy to utáhne jen pár ledek. Tedy to chce solidní bateriové úložiště.
Ty 5 až 10 kWp co inzerují za 300 až 500 tisíc jsou spíš na hraní a trik z "virtuální baterií" je slušný podvod.
Podvodem bych to nenazýval, ale sázkou na jistotu také ne. Na druhou stranu Temelín polovinu své produkce vyváží. Kdyby to nedělal, tak nějaké navýšení spotřeby v Česku pokryje. No a také to musí utáhnout ty rozvody.
Ale ta tvoje baterie ti ty výpadky při zatažené zimní obloze, což je dost pravidlo, úplně nepokryje. Takže i ty budeš muset spoléhat na ten Temelín. Jen když bude nejhůř, tak ještě chvíli budeš mít teplou vodu a zapnutý server.
Bez optimalizování spotřeby domácnosti to nepůjde, v létě je 20kW předimenzované a zimních měsících bída, chce to kombinaci více zdrojů pro výrobu a i pro uložení(akumulaci), zkuste si projít domácnost co je navěšené na síť, jsou to mraky přístrojů v pohotovostním režimu co neustále žerou i když jsou zdánlivě vypnuté, v zásuvce nějaký zdroj(trafo) a dál káblík do přístroje, který se zapne párkrát za měsíc nebo vůbec, ale žere :( to bohužel bateriové úložiště spolehlivě vycucává bez užitku.
Jo, to Soňa, když odjížděla, takhle "redukovala" spotřebu a vypnula mě wifinu, takž jsem okamžitě ztratil kontrolu nad vším doma. Musel jsem tam vyhnat kolegu, aby to nahodil.
Trvalo jí to ale dva dny, než prouradila co všechno vypnula, myslel jsem si, že vypadly pojistky a lednička vyteče...
Některé věci je potřeba mít pod proudem furt :-)
Tak určitě jsou nezbytně nutné věci, třeba alarm plus kamery, k nim wifi, atd, ale spousta se nabalila technologickým vývojem, např. kdysi klasický telefon měl jen dvojlinku do zdi, teď bezdrátový telefon s napájecím dokem, mobily typu jablotron taky s napájením, každá nová hlupota zapínaná mikrospínačem nebo dálkačem, málokterá má ještě ruční vypínač na kompletní odpojení - a všechno cucá až vycucá i ty tvoje dvě obludy, mimochodem zamlouvají se mi čím dál více, je to takové instantní řešení domácí elektrárny.
No, jediná chyba těch potvor je cena.
A pak to, že do nich můžeš ze solaru v jednom okamžiku cpát maximálně 1600W.
Samozřejmě, dostat z panelů najednou 1600W taky není sranda, když nemáš zrovna tu nejlepší orientaci ba jih, ale jde to, a může to být limit rozšiřování systému.
Já to udělám nejspíš tak, že jestě osadím druhou půlku panelů na sruhou stranu, a tím si zajistím nějakých max 1200W i odpoledne, a další instalaci nechám na jaro, a udělám si solární přístřesek na auta, ale ty napojím už přes střídač, jako klasický solární systém.
Elektrickou autonomii nikdy nedosáhnu, ale budou jistě dny, kdy se bez ČEZu dost dobře obejdu..
Dneska zase prd, 20 procent baterie....
Venku doma je nějaká tma
Tak půlroční nezávislost by šla doladit plus nějaké dny jaro, podzim, letos je to ale mizérie i v létě :( ta cena zas tak ujetá není vzhledem k osazení, když to posčítám samostatně - bat lifepo, střídač, nabíječka, ovládání tak nabídka ostrovů bez panelů se zas tak moc neliší, největší položka je baterie, jakou má ta obluda hlučnost, musí být kvůli hluku provozu mimo obytnou část domu v nějaké technické místnosti?
Hučí jako zhruba jako fén, když si Soňa suší vlasy. Tedy když se vybíjí. Když se nabíjí solarem, je potichu. V obytné místnosti by asi prudila, mám jí hospodářské cimře kde je kotel, boiler i vodárna a taky pojistková skříň, tak by neměl být problém s budoucím připojením na barák, ale na ro fakt potřebuju elektrikáře.
Udělal jsem rozbočku na ten boiler, aby šel na solar a jen kdyby náhodou to bylo málo, cucmul si ze sítě myslím au, že moc přebytků mít zatím nebudu.
Teď jsem nagooglil, že vyrobili nějakou dual kabel, kterými spojíš dvě Delta Pro do sebe, můžeš tedy nabíjet 2 x 1600W (150V), a to už je solidní příkon, ke každé Deltě navíc lze připojit 2 externí baterie, tedy je možné udělat max nějakých 20 kWh úložiště jednoduše, jak když stavíš lego.
https://youtu.be/WUitxUq9gsM
Mě se na tom líbí, že je to fakt skládačka a nemusím nikoho o nic žádat, shánět povolení a přeplacet nějaké firmy
Nejdříve jsem po letmém přečtení chytl paniku při slovech - Teď jsem nagooflil, že - a vzpomenul na vzplanutí kola :-D Naštěstí jsem přečetl ještě jednou pozorně :-D
Externí baterie. Tady pozor jestli má daný konektor pro připojení externí baterie taky na té zásuvce diagnostiku nezávislou. Máme třeba UPS od ultradrahé APC a ty přitom žádnou extra diagnostiku pro konektor externí baterie nemají. UPS celá prostě jednoho dne zdechne a softík vyzve jen k výměně akumulátorů. Zas na druhou stranu nemusí být aku vevnitř a můžu mít "custom" externí akubox dle rozmaru na 24V. Jen tedy netuším výhodu pro kancelář a dnešní mobilové frajle a popř. jiné takové elektrobastlíře. A za ty emerické prachy...
Pokud by Tě tedy taková mašina za 100k Kč vyzvala k výměně aku až po zdechnutí posledního třetího akubloku, tak to může být fatální, když už ta soběstačnost.
Tak jsem rozestavěl "jižní" panely a narazil na limit akceptovatelného solarního příkonu baterie.
V určitý čas, kolem 13 hodiny východní strana vyrábí celkem dost, a jižní už taky, a a potvora přestane nabíjet, mají to ošetřeno.
Jednoduché řešení, strčím do baterie jen jižní, nebo východní panely a hotovo, jedeme na plnej výkon. Jenže to musím být doma, a zastrcit zásuvku růčo.
Tedy potřeboval bych wifi spínač na stejnosměrný dráty, tečou v tom slušný proudy, tak to nemůže být nějaké šidítko. Nevíte o něčem?
No, myslím si, že wifi stejnosměrný vypínač není to zásadní, oslovil bych projektanta, bo si překročil horizont událostí rozsahem a množstvím nasazené techniky. Nechej si rezervní ostrov a buduj nový blokový.
Tak systém víceméně poskládaný, čekám ještě na pár panelů a kabelů, vše co se motá kolem soláru a má smysl, je nedostatkové.
Za škaredého počasí udělám 3-4 kWh, když je dobře 7-9 kWh, v systému dvou baterií Ecoflow Delta Pro se dvěma přídavnymi bateriemi.
Jak jsem si hrál, koupil jsem Ecoflow Delta (ta je o dost menší než ta Pro) a vláčel za sebou na vozíku jako kdysi centrálu :-)
A tak jí mám doma, napíchnul jsem ji na 400 W panel Ecoflow, je malinko účinější za hnusného počasí a houknul Soně do koupelny.
Za den vyrobí tak 800 W až 1100 W, za tohohle počasí a to Soně ráno stačí na ten teplometv koupelně, běží max. půl hodiny, ale v té malé místnůsce udělá docela pohodu.
Takže je to tak, že se to celý den nabíjí, aby to ráno zatopilo 2kW půl hodiny. Nesnažím se počítat, těší mě, že Soňa má ráno teplo bez ČEZu.
Je to jistě velmi ztrátový systém, solární panel,baterie s měničem a přímotop, ale až dětsky primitivní a jednoduchý.
Jsem docela zvědavý jak se tohle solární "šílenství" projeví časem na výrobě a dodávce elektřiny.
Nevím kolik spotřebuješ denně.
My měli 11 kWh, spotřeba jako kráva. Vypnul jsem ptákoviny jako vodotrysky, filtry v jezírku a tak, omezil rochnění ve vaně.
Myslím, že se dostanu na 7-8 kWh denně.
Pokud z toho půlku vyrobím sám, spotřebuji za den místo 11 tak 4 kWh.
Pokud to udělá víc lidí, mělo by to být znát.
EU požaduje, abychom snížili spotřebu o 15%. To bych asi dokázal bez solarů, ale takhle půjdu na úsporu 40 až 60 procent (ono v zimě to bude vyrábět míň).
Každý tuhle možnost nemá, ale my na vesnicích asi jo, být z 20-30 procent nezávislí, to by be v celkové bilanci státu mohlo projevit.
Ale, nespolehejme na plyn a elektřinu, dneska to dovezli, odřezky, další 3 kubiky ve čtvrtek, svetr ať nosí Pekarová-Adamová :-)
Roční spotřeba těsně přes 4 mega není zas tak hrozná, kolik počítáš že díky soláru ročně vyrobíš?
Počítám tak 4 kWh denně, tedy řádově tak 1,5 MWh plus teda to Sonino topítko v koupelně.
Ono to je fakt strašně závislé na počasí, jak je tmavo a pod mrakem, šudlá to 100-200 W, na svícení dobrý, ale jinak k prdu. Když vykoukne slunícko,jede to jako brus.
Nevím jak to ČEZáci budou řešit u těch, co používají "virtualní" baterii, nebo jim ty denní přebytky prodávají.
Když zasvítí, tak nad celou vesnicí, a pak jim ro musí téct so sítě fofrem, a odběr prd, protože jsou všichni v práci
Neměla by se Soňa ráno otužovat v bazénku se studenou vodou?
To už dělá a nutí k tomu mě.
Ten bazének je lepší než ledová sorcha, ta je mucidlo
Do bazénu hupsneš rychle a hotovo.
Ale pak mažeš pod sprchu, teplou, tak energeticka bilance záporná :-)
Ta energetická bilance se vylepší tak, že po bazénku si člověk bez utření rovnou vleze do tlustého froté županu. Pak stačí vyřešit studené nohy.
Musíš
opláchnout ten chlor, či co v té tabletě je.
Ale jistě by na to stačila i studená voda :-)
Tady to bych Jindro postavil vedle a nad skleník s palmou. Samozřejmě ten 2kW a porovnával bych to s doplňováním panelů.
https://www.aliexpress.com/item/33040435009...
A něco tradičnějšího vrtulově, ale časem bych dal delší listy
https://www.aliexpress.com/item...
A měl by si energetický park :-D
A kdyby Ti připadlo, že té elektriky na topení máš hodně :-D
https://www.aliexpress.com/item...
Arnošte, u nás nefučí ani malinko.
Jinak by tu už čněl stožár už jen kvůli tomu stožáru :-)
Fíkovník Hugo má fíků hromadu, ale nejsou moc sladké, chybí mu to teplo, kdybych měl v září nainstalováno solární monstrum, mohl jsem mu přitápět a mohlo to být lepší.
Až příští rok
Na Huga je třeba zejména svítit, nejlépe sodíkovou výbojkou. Navštiv nějaký GroweShop, oni ti poradí.
Nejbližší Growshop (tak se to píše) máš v Nespekách.
Už sklízíme, sladké, v pohodě.
Stačilo pár dní tepla a dozrály.
V září vše bylo jiné.
Teď, i když slunce svítí slušně, vyrábí se málo. Ráno je slunce nízko nad, takže jej kryje kopec naproti, občas mlha, panely na východní straně dávají desetinu toho, co by daly v září.
Jižní strana je na tom líp, ale dopustil jsem se při instalaci takové školácké chyby. Jak je slunce níž, prodlužuje stíny, a já dal panelyoc blízko za sebe, tak druhá řada byla ze třetiny zastíněná a zase, výroba mizerná. Máknul jsem si, a panely předělal, rázem dvojnásobek, ale stále jen třetina výkonu ze září.
Tedy 20 panelů o 175Wp mi za den dá tak 2 kWh.
Lepší než drátem do voka, ale o nějaké "soběstačnosti" jak hlásají titulky reklam solárních firem se mluvit nedá.
K namontování mě schází ještě 4x475 Wp a pro letošek končím, nemám to kam cpát, a střechu si před zimou nerozhrabu...
Netroškařím, i když to nevypadá, mám těch panelů víc :-)
2 kWh? To je s bídou na malej bojler. Bych raděj koupila klasický lázeňský kamna, na pár šišek máš teplé vody pro celou rodinu.
https://www.topenilevne.cz/opop-lk-100-p995/...
Já vím, potřebuješ elektriku pro počítače, ale na to nepotřebuješ soláry, baterie nabiješ ze sítě, když půjde proud. Když proud nepůjde dlouhodobě, tak, jak vidíš, ti ty soláry v zimě potřebu nepokryjou.
A on je nějaký důvod si myslet, že nepůjde proud?
Nevim, sedí někde v koutě a čeká až zase bude moct jít?
Je, a docela pravděpodobný.
Tedy u nás se bát nemusíme, protože "vláda nenenechá nikoho padnout a zajistila ty zásobníky v Holandsku" ale třeba Finové i Britové jsou připraveni, a informují o tom předem, že je možné, že budou cíleně na nějaký čas odpojovat jednotlivé oblasti.
Je to asi rozumný postup, když je proudu málo, nebo naopak, protože nebudou moc topit, bude neúměrně růst spotřeba vlivem těch teplometů, což by vedlo k black outu. Tak prostě na dvě tři hodiny budou vypínat jednotlivé okruhym a tím zajistí, že nedojde k přetížení, tedy alespoň si to takhle laicky vysvětluji.
Prostě jako když je snížená nosnost mostu, tak tam dám semafor, a na střídačku pouštím jednu a pak druhou stranu a tím zajistím, polovičné zatížení.
Bylo by férové tyhle věci dopředu lidem říkat, ne že to určitě nastane, ale je tu taková možnost a když to bude nutné, zavede se takové opatření.
Ujišťování "že jsme připraveni" a že se lidi nemají bát není rozumné. Lidi se bát nemusí, ale mohou udělat svá opatření předem, třeba jako já, nakoupit baterie, které svoji kapacitou mě pokryjí týden, ne jen pár hodin.
Jinej si zase může koupit propanbutanovej vařič, prostě "být připraven" neznamená "mít strach"
Když ty to s těmi přípravami už trochu přeháníš. Ty se připravuješ na konec světa.
Proč konec světa?
Jak přeháním?
Dát si devět panelů na střechu, jako to vidím u souseda, je totální nesmysl. To utáhne tak jednu ledničku.
Na tom solárním systému je nejdražší to úložiště - tedy baterie. To ostatně známe z elektrokol. A když to úložiště máš, je naprostá hovadina, ho nevyužívat a krmit jen malinko. A na to, abys ho nakrnil pořádně, aby ta investice měla nějaký smysl, musíš mít slušně velkou plochu těch panelů. Protože si to všechno rychtuju sám, nepouštím se do střechy. Počkám rok a možná pak něco dám i na tu střechu.
Lepší než si spořit do prasátka, protože ty prachy mě sežere inflace. Zainvestuji teď, abych v budoucnosti méně platil.
A ostatně, zavázali jsme se v tom EU, že uspoříme 15 procent energie. Já se svá procenta snažím plnit :-)
Čeče asi nejsi sám kdo podobně uvažuje, stačí se podívat na nabídku stanic EcoFlow a které jsou skladem, spousta modelů je vyprodaná a budou snad až příští rok, akorát ta tvoje bestie jde sem tam sehnat, ale to jen díky té vyšší ceně. Zatím je klídek, ale až začnou mrazy a rozjedu se nakoupené přímotopy a podobné bazmeky tak se uvidí co síť vydrží.
Už se mi to stalo, teda žádný black out, ale prostě dopoledne bez proudu bez udání důvodu.
Byl jsem doma za hrdinu :-)
Jinak napojil jsem jeden string na hračku Kemot 1800, to je kombinace střídače a měniče, napojil jsem 50 Ah Lifepo4 baterii, a krmím z toho ledničku s mrazákem, vychází to překvapivě velmi vyrovnaně, ta baterie stačí vykrejt noc i škaredé počasí i teď, takže pohoda. Najaře a v létě budou velké přebytky, mám na tom 1,4 kWp panelů, půjde to do vodotrysku a filtrace v bazénu. Začínám se pomalu s tím solárem kamarádit, ono by to šlo snad i nadimenzovat tak, aby ČEZ byl jen záloha, ale je to strašně drahý. Ale na druhou stranu - inflace - prachy ztrácí na ceně, možná ve výsledku to zase taková raketa nebude.
Po nějaké už zkušenosti můžeš zhodnotit kolik ta tvoje obluda potřebuje solárů aby se nabíjela, stačí např. dva panely 600 kWp nebo jak to nabíjení funguje, v létě by tři byly moc a na podzim a jaře málo?
Jede na 2 * (4 panely 175 Wp v serii). Každý den přibejvá v baterii tak 5 procent, brzo bude baterie plná. Nebo taky ne, když bude hodně zataženo.
Problém je orientace těch panelů na východ, a slunce co je hodně nízko. Ono to vlastně ani slunce skoro nemá a vyrábí to něco málo ze světla (30 až 100 W).
Na jaře a v létě se situace změní radikálně, v září jsem "vyráběl" stejnou sestavou 10x víc.
Podle mého by stačil na ledničku 450 Wp panel, jen ho mít nasměrovanej ma jih a teď v zimě hodně nastojato.
Příští týden mě snad už konečně dodají ten strojek co točí s panelem kolmo na slunce, nacpu tam ten Ecoflow panel 400 Wp, a uvidím,jak si s tím poradí a co vyrobí, když celý den pojede optimálně.
Jinak zbytkem 3 * 475 Wp a 8 * 175 Wp vyrobím za den tak 1,5 až 2,5 kWh, to má Soňa akorát tak nachvilku na ten topnej žebřík v koupelně.
Ale každá kilowathodina se počítá.
Oprav mě jestli špatně počítám, teď nabíjíš panely o výkonu 1400 Wp a to dá jen 5% denně? Jasně teď je to bída, kolik to dálo v jiné měsíce, jde teď nastřelit více panelů aby to přibývalo víc a na léto se musí panely ubrat? aby se nabíjení nevyplo?
Já mám stěnu na jih, na tu by šly pověsit 4 velké s nějakým sklonem aby to v tuto dobu bylo maximálně kolmo k slunci.
Píšeš o nějakém strojku na otáčení, můžeš dát nějaký odkaz o co jde?
Při hledání jsem narazil na teplovzdušné panely Solarventi, má to hnát do domu ohřátý vzduch a zároveň vyhánět(snižovat) vlhkost z místností, myšlenka zajímavá, jen jestli to bude fungovat jak píší. https://www.solarventi.cz/produkt/sv14-a...
Ano, 5%, ale panely jsou v tom nevinně,prostě slunce na ně jde tak 2 hodiny, blbá poloha i orientace, teď, napodzim.
Jižní strana jede mnohem líp.
Polohovátor je tenhle:
https://www.megapixel.cz/ecoflow-solar-tracker
Zase, nemůže se to zaplatit, prostě si hraju
Ještě pro to budu muset udělat nějakou konstrukci, aby to bylo umístěné tak, aby na to slunce mohlo svítit furt.
Já mám prostě zahradu ve svahu, orientovanou na východ, není tak jediné místo (na zemi) kde by část dne nebyl stín.
Jižní strana je dobrá, dát tam 3 x
https://www.svet-svitidel.cz/fotovoltaicky...
v serii a pustit to do Ecoflow, mělo by ri to dávat tak 2-4 kWh,myslím, i teď, v zimě.
Menší problém těhle panelů je, že jsou celkem těžké, proto, kvůli montáži jsem zvolil ty menší 175 Wp Victrony, ty mají 12 kilo.
Ale potřebuješ jich na stejný výkon víc, to je jasný.
Uf, ten tracker je teda pálka, někde jsem čet diskusi na toto téma a pro složitost, možnost devastace větrem a pod. a spíš navrhovali přidat panely pokud je kde.
Ano, to všichni píší a mají pravdu.
Nevyplatí se to, pokud máš dost plochy kam ty panely nasázet.
Taky, právě kvůli tomu větru, to bude muset být solidně zakotveno, zase mám z čím si chvilku hrát.
Kouknul jsem na ten link, moc jim nevěřím.
Skvělé to bude asi od jara do zimy, věřím, že to dokáže vysušovat staré baráky slušně.
V zimě to ale nezatopí ani malinko.
Není to fotovoltaika, takže jak bude mrznout a nebude svítit slunce, bude to spíš chlazení než topení, teda si to myslím,ne že bych to věděl.
Zapadá to sněhem, a šlus.
Fotovoltaika vyrábí, teda zlomek, i když slunce přímo nesvítí, stačí aby byl světlý den.
Já nemám panely na střeše, ale tak, že na ně dosáhnu, tak mohu sníh odmetat a držet panely čisté. Ale zase na blbou stranu.
Příští rok pořídím solární přístřešek pro auta, naperu tam 10-12 kWp a udělám na ČEZ dlouhý nos.
Do střechy se mi hrabat moc nechce, ale asi tak přestěhuju ty panely ze zábradlí, budou sice na východ furt, ale vejš, tak by mohly fungovat líp.
Byl jsem léta fakt silně skeptický, solární parky a solární baroni mě štvou nebetyčně, ale začínám přehodnocovat. Životnost panelů by měla být cca 20 let, ty baterie vydrží asi 4-5 let, takže to bude vyžadovat nějaké náklady
Ale většinu zaplatím teď, a v penzi budu mít nižší náklady ne elektřinu, doufám, že minimální.
Planetě nepomůžu, ale malinko ulehčím naší síti. Kdyby se tak zachovali všichni co nějakou tu šanci mají,mohlo by to už být znát i vnárodním měřítku
Ty termopanely bez slunka učo nepojedou, větráček žene vzduch do baráku jen když solární článek je osvícen a ten jde ještě omezit termočidlem umístěním v panelu, ten sepne větráček až teplota uvnitř panelu dosáhne určité teploty aby dovnitř nešel studený vzduch. Blbý je že v zimě je i slunečný den na provoz krátký, vliv sněhu nebude když je to přimontováno na zeď, jen to chce opravdu tu jižní stěnu, pro víkendové nemovitosti to nemusí být marné, vyžene to vlhkost a zatuchlost uzavřeného objektu.
Jo, nastojato to dává trochu smysl. Jižní, osluněná stěna.
Já to mám. Trpěli jsme "syndromem studeného baráku", vždy když jsme přišli domů, vrhnul se na nás chlad a v kuchyni/obýváku jsme měli teplo jiné než od topení jen když byly opravdu vedra. A to jsou místnosti orientované v podstatě na jih, ale utopené v protisvahu, bohužel ještě dost zastíněné okolím.
Nicméně ten termopanel nás toho zbavil. Nevýhodou je, ale to se stářím uživatelů zlepšuje :-\, že prostě to hlučí asi jako odsavač nad kamny. Aktuálně to běží v programu - pokud je v panelu teplota o 3 stupně vyšší než v místnosti, tak pracuj. Protože máme standardní teplotu místnosti 20 C, i teď pokud je jasná obloha, tak to něco nafouká. Při venkovní teplotě 9 stupňů to vzduch v panelu ohřeje na 25 - 30. Což beru jako příjemné vyvětrání, případně snížení ztrát, ono to zase není žádný velký objem, nemám ventilátor na maximálních otáčkách, aby přeci jen tolik nehlučel.
No, ty solární cajky taky hučí fest jakmile odebíráš proud, nebo naopak, sluníčko nabíjí.
Ale jde to nacpat do komory, ale slyšet to je i přes dveře.
Teď třeba aktuální situace: venku 12 stupňů, vzduch do místnosti 34,5 stupně. Takže nějaký ten wattík, který se nemusí topit plynem to alespoň ve slunných podzimních / jarních dnech vyrobí. Dřív jsme prostě museli topit abychom neměli pocit, že venku je líp než vevnitř.
Děkuji za pozitivní zhodnocení těch panelů, něco takové očekávám že z toho vyrazím - něco tepla, čerstvější vzduch, snížení vlhkosti(aktuálně vlhkost 60 až 65%). Objednám panel 2x1 metr (SV20) a upravím podle svého, vypustím ty jejich předražené ovládače, i ten solární článek šíleně přepískli (3150,- za 12Watů), buď k tomu seženu jiný solár nebo napojím na trafo, ale nižší napětí než je 12V, snížím otáčky ventilátoru a tím i hlučnost a taky přísun vzduchu přes panel bude mít čas na ohřátí pomalým průchodem.
Už z počátku to koncipuj jako jednu sběrnici na výstupech solárů ne svorkách připojených akumulárů. Za panely v bloku dej vždy nabíječku. Líp se to bude nahrazovat. A na ty sdílené akumulátory pak posaď teprve střídače ke každým zařízením. Prostě bude sběrnice s napětím nabitých akumulátorů. Co je drahé a levné řeš až pak. Nyní to nemá smysl, když kdeco není skladem.
Soláry udrží při životě tak počítadlo, to zase jo.
Ale mám benzinovou centrálu, myslím si, že jsem zajištěný. Topíme jen dřevem těma dřevěnejma briketama, přežijem v pohodě.
Spíš mě baví jiná věc, jak jsem googlil furt všechno o té fotovoltaice, pořád mě naskakují všljaké ty reklamy od těch solárních firem, a tam naprosto nepokrytě lžou. A kdyby jen tam, minulý týden, či snad je to dýl, tu byla nějaká ta konference o té zelené budoucnosti a nějaký ten "nepřítel lidstva" pak referoval o tom, jak solárko s 10 kWp pokreje celou spotřebu rodinného domku, a ještě dokáže nabíjet elektromobil, a to už je kachna na facku.
Jinak, pochopitelně, až bude slušné počasí, polovinu spotřeby domu to asi dá. Jak a jestli se to bude někdy rentovat netuším, ale spotřebovat polovinu proudu zase není tak malá úspora, kdyby to udělal každý..... :-)
To je klamavá reklama, ale "typickou" domácnost by pro to asi sehnali. Jen ta jejich by to nebyla :-D Kolega má 12kW soláry a má třetinu spotřeby, běžný vesnický domek. A jezdí po sběrných dvorech a brakuje tam olověné jakékoliv akumulátory.
Já si koupil do pracovny tuhle baterii:
https://www.tipa.eu/cz/baterie-lifepo4-256v...
Má k tomu softík, přes BT se k ní připojíš, ukazuje všechna možná data, a také počet nabíjecí cyklů, prostě to sčítá sama. Tak uvidím, kolik cyklů vlastně dá. To je naprosto zásadní věc, která bude určovat rentabilitu.
Do olova, tedy pokud bys je kupoval nové, se to nevyplatí dávat, to už nějaký maník napočítal.
Velice praktické, na jedné straně vyrábíte, na druhé odebíráte. Bez zbytečných kabelů a náročných stavebních úprav.
Vypadá to dobře, ale jakou to má výkonnost, takovej prcek?
:-)
Mě je to fuk, počkám na třífázovou variantu a napojím na to vodárnu i akumulačky :-)
(prý, když pere sluníčko, se občas na tom rosvítí ledka)
Tohle na naše klima není, ale verze s USB zásuvkou by aspoň mobila mohla dobíjet :-)
Mobila to nedá ani náhodou.
Ale jako srandička dobrý :-)
Prosím Tě, komu nestačí 0,01W, tak ať se odstěhuje do jeskyně :-D
To je z říše vyprávěnek. Jak když Gates kdysi říkal, že program, kterýmu nestačí 64kilo paměti, je špatně napsanej.
Pamatuješ si to špatně. Bylo to 640.
Některé věci lze těžko pochopit.
Solární systémy byly dotované. Samozřejmě, zalobovaně, aby na tom ti správní lidé bohatli.
Ale princip byl ještě obhajitelnélý, alespoň formálně: podpora výroby na fosilních palivech nezávislé energie.
No, a teď to zdaní, samozřejmě že zpětně nic nepůjde. Čímž to zaříznou.
https://echo24.cz/a/S3X8f/zpravy-zahranici...
U nás se rozjela také masivní kampaň a dotace, zvýší se objem instalovaného výkonu bez úřední buzerace,no, a až to ti nešťastníci vybudují,a budou přebytky odprodávat do sítě, zase jim to podle německého mustru zdaní.
V takovémhle ekonomickém prostředí těžko racionálně plánovat.
Dny jsou krátké, zamračené, mlhavé, výroba 1-2 kWh denně, žádná hitparáda
Když výrobci a obchodníci už svoji nenažranost přehánějí a neví už co by si řekli, tak takové zdanění je asi jeden z možných dobrých způsobů státu jak je zkrotit kde vzít peníze pro dotace jiným.
Ne, dotace jsou zločin sami o sobě.
Zpětné zdanění je nemožné.
Je možné zdanit budoucí zisky. A pokud by snad někdo chtěl investovat do "obnovitelných zdrojů" dostává tímto stopku.
Prostě to dělat nebude,proč by měl. Stejně tak ty firmy, které se teď kapsují, jakmile bude zavedeno zdanění, zisky jim radikálně poklesnou. Stát vybere prd, a ještě vytvoří nedostatek. Mají na to tými expertů, co budou "optimalizovat daně".
Používat daně a dotace jako prostředek řízení ekonomiky je absolutní hloupost. Něco léta dotovat jako užitečné, a pak to extrémně (90%) udanit? Nechápu
Dotace nejsou zrovna vhodné řešení, netuším kdo a kdy s tím začal, ale ty tady jsou už po staletí i když se jim třeba neříkalo dotace. určitě by stálo za to je zredukovat, někde jsou nadbytečným plýtváním, ale bez nich už nejspíš žádný vyspělý stát nedokáže existovat.
Že bys ten článek o zdanění nečetl tak pozorně? Možná by místo toho zdanění nadměrných zisků by třeba stačilo jim seškrtat dotace a ne jim dávat dotace, ale rozumím tomu proč to takhle udělali. Tohle vysoké zdanění dopadne pouze na těch několik výrobců a obchodníků co to už se zisky výrazně přehánějí. Seškrtání dotací by postihlo všechny i ty co se chovají slušně a své zisky nesmyslně nezvyšují.
Moc jiných způsobů k regulaci ceny energií asi není než daně na nesmyslně nadsazené ceny.
A jestli to jde nebo nejde "zpětně" bych nechal na nich, řekl bych že to budou mít dobře ošéfované, že zrovna tohle zdanění možné je. I u nás bylo dost odborníků co tvrdili, že to možné je, ale nebyla 100 procentní jistota, tak to naše vláda bohužel neudělala.
No,moc tomu nerozumím, ale zdá se mi, že EU umožnila vytvořit něco jako monopol, který vždy diktuje ceny, protože nahradí konkurenci.
Tím je ta zatrolená burza, soudím.
Pokud se energii vyplatí prodávat přes jednu burzu, která tím vlastně umožňuje šroubovat ceny, protože čím víc peněz se tam protočí, tím větší zisk pro samotnou burzu, vytvoří něco, jako generátor nadměrných zisků.
Jako všude, zásahy státu jsou pak neúčinné a drahé. Správnou cenu určuje pouze vyvažování nabídky a poptávky.
Daně mají být stejné ať obchoduješ s bramborama, nebo elektřinou. Jak do toho začnou úředníci šťourat, tomu seberu, tomu přidám, systém se hroutí do socialistického, předraženého nedostatku.
Jinou cestou je nepustit do takových klíčových odvětví privátní sektor vůbec, a držet výrobu proudu, stejně jako vodárenství v rukách státu zcela. Ostatně, armádu nebo policii taky nemáme privatizováno u, aby si konkurovali.
Tedy vykoupit jako to Frantíci udělali s ENV
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika...
Sníh a chladno trochu pomáhá, i když pod mrakem, je malinko světleji a panely na zábradlí uživí ledničku s mrazákem a i nabijí baterii tak, že jedou "na solár" i v noci. Ale toť vše.
Ale panely pod sněhem nevyrobí nic.
Na zábradlí je to pohoda, odmetu a jedu.
Nechápu, jak někdo může bez kouska studu tvrdit, že kombinace tepelného čerpadla a soláru je ideální řešení na zimu. Vyrábí to málo, a ještě, chci vidět frajera jak leze po střeše a zametá...
EU vyhlásila první krok, máme šetřit ve stanovených časech. Osobně už nevím jak a kde. Takových asi bude víc.
Takže, moc se šetřit nebude, vyhlásí druhý krok plánované vypínání proudu.
Mám 14 kWH v bateriích, asi přežiju bez úhony, ale co ostatní?
Na ometání už jsou 6 a více metrové teleskopické udělátka, zbytek zařídí trocha slunce. Psal jsi, že chladno pomáhá, to jako čím chladněji tím vyšší účinnost panelů? Jinak konečně jsem se rozhoupal a pořídil si taky tu obludu, ještě až budou přidám přídavnou baterii a pomalu budu směřovat k ostrovu. K tomu 6 panelů po 395Wp daných v seriově- paraelním zapojení (2x3), nesmí se přesáhnout těch 150V napájení, ale u proudu to není tak kritické, bestie si to zreguluje sama.
Pořád sněží.
Píše se, že sníh z panelů sjede a pak ony sami odtají a radost veliká a buďte soběstační, už nikdy drahé účty za elektřinu a tak.
Není tomu tak, a po pravdě je to bída, i když bílý sníh malinko zlepšuje osvětlení a tím i výrobu.
Takže první úkol za rozbřesku, očistit panely od sněhu. Práce trochu sisyfovská, protože pokud sněží hustě, na jednom konci skončíš a na druhém uže je zase bílo. Ale pokud jen snížek zlehka poletuje, dokáží jej panely odtávat a zůstávají čisté.
Ale bez odmetení sněhu to nejde, vidím to u souseda na střeše. Jemu jeho solární systém teď musí generovat ztrátu, pokud ho neodpojil zcela.
Mám pospojojováno paraleleně, vždy dva panely v serii a pak už jen paralelně. Panely v serii mají takovou nepříjemnou vlastnost, že výkon serie je dán výkonem toho nejslabšího panelu, tedy leží-li na části jednoho panelu sníh, nebo je zastíněn, ty ostatní v serii vyrábí jako tenhle invalida.
Tohe by mělo řešit zařízení zvané optimizér, taková škatulka co se připojí ke každému jednomu panelu, a ppokud tento je invalida, ostatní v serii nebrzdí, tedy alespoň to tvrdí. Problém je, že takový "optimizér" stojí zhruba 1500 Kč, a je potřeba je potřeba ho nacvaknout na každý jeden panel, což zase systém trošku prodraží. Objednal jsem jich na zkoušku 12, uvidím jak moc to zlepší výkon, pokud ano, vybavím tím všechny panely protože cílem není ušetřit, to už jsem dávno v mínusu nadosmrti, ale vyrábět elektřinu a neodebírat jí ze sítě jak jen to jde.
Pro představu, ty čtyři panely nad vrátky, pokud je udržím nezasněžené, dokáží utáhnout 277 l ledničku s mrazákem, té nejlepší třídy a to tak, že přes den nejen krmí lednici, ale i nabíjí baterii, ze které ji uživí v noci. Tedy za tohohle počasí, kdy moc nesvítí.
Těch 12 panelů na zábradlí přes den uživí počítač, ale nevyrobí skoro nic navíc, tedy baterii nedobíjí.
Pokud se ovšem vyjasní a leží sníh, pak už je to jiný rachot, ale to se stalo snad na jedno dopoledne.
Ne, Hugo je zavřenej ve skleníku a odkázán sám na sebe. Podle tvrzení "odborníků" by měl vydržet i -15, tak uvidíme na jaře.
Ale teď vysvitlo slunko, asi pujdu shrabat sníh ze střechy skleníku, aby mu to slunko malinko zatopilo, víc pro něj udělat nemůžu....
Co můžeš udělati hned ....
Jak jsem mu tu střechu opucoval, sluníčko se schovalo.. Tak to na světě chodí.
Koukám, že na něm visí ještě nějaké fíky, poslední Soňa sklidila v polovině listopadu, a tvrdí, že byly výborné.
Chudák Hugo, do takové sibérie se dostal. A ještě je tam sám :-(
V létě tam měl společnost, rajčata.
No, taky mi ho je trochu líto, přivláčet ho ze Španělska, kde sníh Vincent viděl dvakrát za život, a to mu bylo 70 :-)
Kolik energie vyrobíš v zimním dni (když je zataženo) v přepočtu na m2 plochy a jaký typ panelů používáš? dík
Složitá matematika, budu muset počítat, dej mi čas.
Mám 20 panelů
VICTRON ENERGY solární panel polykrystalický, 12V/175W
a pak 4 panely
Solární panel Ja Solar 460W MONO stříbrný rám
Bohužel, mám poněkud blbou orientaci pozemku, nve svahu, na východ.
Tak optimálně, na jih,mám jen 8 panelů, zatín.
Ty velké, 460Wp, jsou sice taky na jih, ale slunce je nízko a odpoledne jsou už zastíněny svahem. Mám v plánu je posadit na konstrukci výš, čímž protáhnu jejich funkčnost o dvě, tři hodiny. Ale už jsem to nestihnul udělat.
4 velké dávají tak 80W, v průměru když je zataženo ale bílo, od 10 do 16 h.
12 malých na východ udělá asi 100W, v září davaly kilowatu, a favoritem je 8 malých na jih, ty makají 120 W v průměru.
Počítám, že ty optimizéry by mohly výrazně pomoci, ale žádná velká hitparáda to nebude i tak.
V zimě, když je pod mrakem, na orientaci ani tak nezáleží, jen spíš je-li světlo nebo ne. Ale když na krátko vyjde sluníčko rozjedou se, teda ty osluněné, a těch je jen 8.
Důležitá a zásadní je možnost odhrabávat z panelů ten sníh, a tak vlastně bezděčně protože jsem nechtěl hrabat do střechy, mám šanci malinko "vyrábět" i teď.
Kdybys místo toho odmetání z panelů točil dynamem na trenažéru, nevyrobil bys víc?
Koukal jsem na to před lety, jestli by se tím pedálováním dalo něco vyrobit, ale je to bída, nemá to smysl.
Jiná věc je, že prostě v zimě jsou krátké dny, zataženo, slunce nízko, tak to vyrábí malinko. Od jara se to zase zlepší. Dneska, to jelo překvapivě dobře, bylo celkem jasno, a ten bílý sníh světlo ještě odráží, vyrobil jsem celkem asi 3 kWh, tedy 10 korun, to se vyplatí ne?
3kWh? To je paráda! To by mohlo i ohřát malý bojler (80 až 100 litrů).
Soňa si tím přitápí v koupelně teplometem, ale takhle to nejede každý den, tedy v zimě.
Ještě se s tím vyblbnu, než to celé odladím, aby to fungovalo jak si představuju. Snad mě příští týden dotají ty optimizéry a to by mělo, tedy jestli nekecaj, znamenat zdvojnásobení až ztrojnásobení výkonu, protože část panelů je vždycky nějak zastíněná.
Včera jsem se ptal kluku co jim letos instalovali soláry ofiko jak jim to ted přez zimu funguje a prý taky na prd .
Mě to ted v zimě jak jsem se zkusil píchnout do soláru na autě dává taky prdlajs.co jsem ale zjistil, jeden solár mám zavěšenej kolmo na stěně baráku a ten, jak se na něm nedrží sníh a slunce je v zimě nízko dává víc než 4 zasněžený . mě šlo ale spíš o to si nějak zjistit jestli by mělo smysl si i na zimní kempovací auto dávat solár a to opravdu smysl nemá.
Problém je, že zčásti zasněžený panel omezí výrobu celého stringu.
U auta tě to netrápí, dokážeš to očistit.
Ale den je tmavý a krátký, nabiješ mobil...
Mám skládací panýlek, 110 W a malou baterii - 200 Wh. Hraju si s tím, jak se vyhasní baterii připíchnu a nabíjím. Za den to udělá 20 Wh, a o ty přijde, když večer zapomenu baterii odpojit.
Tolik sežere obsluha toho wifi,které to monitoruje.b, 0q
Zima je naprd, a to je dobře, že je bílo.
Sousedův solar na střeše, a můj na zábradlí, teď, v 9 ráno dává 50W.
Nedala by se část energie obětovat na automatické odklízení toho sněhu? Buď stěrač nebo vyhřívání panelů. Třeba by to energeticky vyšlo lépe.
Nevím, myslím že by to neklaplo, ono topení je dost energeticky náročný.
Solární parky mají nějaké stroje na odmetání, já mám stěrku na teleskopické tyči :-)
Dneska se na solárním foru na to někdo ptal, jetli by to nešlo udělat tak, že bys do toho pustil proud opačně a zahřál články a tím je odmrazil.
Nějaký hoch tam vysvětloval, že bys do toho musel poutět DC napětí vyšší, než to dává a vysvětlil pochybnost, jestli máš zdroj, který to dokáže vygenerovat, druhý oponoval něco o "polovodičích" a byl jsme z toho jelen, myslím, že se rafli a nedohodli. Za mě nejjednoduší je stěrka na tyči.
Dotyčný tento postup odmražování doporučoval dle skutečné praxe? Součástí PV panelu jsou totiž diody, které by měly bránit zpětnému toku proudu, takže podle mě by to nefungovalo.
já to moc nepochopil, myslím, že něco takového mu ten člověk vysvětloval, tedy mluvil o těch "polovodičích".
Já znám jen jednoho "polovodiče", Marianovu ženu, vezla mě z Povážskej k nim do Domaniže, a to označení na ní sedí.
Tak mi konečne dorazily ty optimizéry.
Aůe venku leje a jsem nějaký nastydlý, tak jsem to naisnstaloval jen na 3 panely co mám provizorně na zemi.
O co jde.
Když jsou panely v serii - říkají tomu u nás string (překvapivě anglický termín co se užívá pro totéž je array), stačí, aby jeden panel byl malinko zastíněný, nebo třeba jako dneska, vytvořila se námraza, a výkon toho panelu docela rychle klesá. Průšvih je, že se to chová tak, jako by podobně zastíneny byly všechny panely ve stringu - proč tomu tak je by asi uměl vysvětlit někdo, kdo tomu opravdu rozumí. Mě stačí ovšem skutečnost, že tomu tak je a že to lze eliminovat tím, že na každý panel v serii nacvakneš optimizér. Cvaknul jsem tam tohle:
https://www.4solar.cz/vykonovy-optimizer-tigo...
No a ejhle, opravdu, i když panely se zdají čisté (jen dole je něco sněhu) a obloha je zatažená, výkon stoupnul o 20 procent - a to jsou v serii jen 3 panýlky o 470Wp.
Vypadá to, že pro situaci, kterou tu dispozičně mám, to bude docela dobrá cesta zvýšení účinnosti solárního systému.
Blbnu s tím někdy od září, a zdá se, že to má nějaké výsledky, protože ČEZ mě poslal vyúčtování a budou mi vracet, přepočítal jsem úsporu, dělá to 20 procent.
Pochopitelně, že jsem to všechno nevyrobil, ale na úspoře se podílí i skutečnost, že jsem povypínal všechno, co "jelo zbytečně".
Ale jistá cesta tu je.
Prý jsme měli za roku uspořit 10 procent, mě se podařilo 20, a co vy?
Po zimě, kdy solárko utáhlo akorát tak ledničku a počítač s monitory, začíná svítat.
Už poslední 3 týdny to šlo celkem dobře, protože doma nikdo, ledničky na solar (pochopitelně jištěné ze sítě) vyráběl jsem vlastně jen teplo. Na dvě baterie Ecoflow Delta Pro, každá s přídavnou baterií, tedy dohromady 2 x 7,2 kW a jednu Deltu 2 napojenou na 400 Wp panel, tou krmím ledničky.
Hra "průměru" ošidná, ale dalo by se říci, že jsem průměrně vyráběl 8 kWh denně, což stačilo k tomu, abych pomocí teplometů udržel v domě teplotu na 15 stupních, i když venku bylo občas pod nulou.
Tento týden nastala změna, jednak se dny prodlužují, a také je mnohem jasněji, tak třeba včera jsem "vyrobil" 19 kWh, tedy bojler jede zadarmo, a baterie upouštím teplomety, no, topit se ještě musí. Dneska to vypadá ještě slibněji.
Brzy začnu asi narážet na ten největší problém obnovitelných zdrojů, nerovnoměrnost výroby. Někdy energie moc, jindy jen tak tak.
Protože mám solárko odděleno od domovní instalace, budu muset asi trochu drátovat, abych dostal elektřinu z baterie třeba k mikrovlnce nebo varné konvici. Upouštět teplometem už dlouho potřeba nebude.
Trochu přes den ubere vodotrysk a čerpadlo filtru v bazénu, ale i tak to vidím na denní přebytky, pokud nebude opravdu hnusně.
Dalo by se možná řadně upustit pračkou, ale nemyslím si, že by mě prošlo diktovat kdy se má prát podle sluníčka. Jinou alternativou je ještě větší úložiště, tedy ke každé Ecoflow přidat ještě ještě druhou přídavnou baterii, ale to je safra drahé řešení.
Dobře, při troše snahy, tedy zalejvat když mám přebytek (čerpadlo taky bere 2kW), upouštět proud třeba tou pračkou nabíjet kola, a tak, asi dokáži rozumně spotřebovat vyrobené.
Protože koupit klimošku, jen proto, že mam dost proudu, by bylo jaksi proti smyslu akce.
Já to asi dám, ale tuším, jaký problém asi vznikne přenosové soustavě, když ti co jsou napojeni na síť, začnou do ní posílat přebytky.
Panely má dneska na střeše už hodně domů
V záloze zůstáv
pravdu máš předsedo, březen začíná bejt zajímavějsí...
ty to pouštíš zpátky do sítě?
Nejsnazší a skoro nekonečný absorbér energie je ohřívat vodu v bojleru nebo v bazénu.
Počítej bitcoiny nebo to přeskládej levnějšími komponenty. Když už budeš dělat extra rozvody, tak jedna sběrnice na napětí libovolného počtu paralelních větví akumulátorů, několik střídačů pro jednotlivé větve rozvodu, v případě poruchy jednoho jediného centrálního nebudeš na švestkách. Pak v případě nabití prostě zapojíš další sestavu akumulátorů. Velikost akumulátoru uvažuj tu, kterou v pohodě uneseš při přemísťování. A ecoflow jako přenosný zdroj pro extra použití navíc. Jeden 6kW na zásuvky a 3,5kW na světla, popř. míň podle dlouhodobého příkonu spotřebičů, kdy ten by měl mít 60% max. výkonu střídače a pak podle potřeby, vystačíš s tím dost na dlouho.
Za 100000 hodně muziky.
Takhle složitě to dělat nehodlám.
Systém je jednoduchý - solár nabíjí Ecoflow, z toho pak nabíjím zbytek. Do ecoflow mám zastrčené dvojzásuvky, co ovládám přes wifinu.
1. Připojený bojler, to je žrout jako blázen - 2 kW.
2. teplomet, taky si vezme 2 kW
Tím vypustím jednu baterii v pohodě. V létě předpokádám, že másto teplometu tím budu pouštět čerpadlo na zalejvání. Dvě hodiny zalejváš, 4 kWh pryč...
Jednoduché jištění, bude-li batreie prázdná, automaticky se to přepíná na síť, je to taková škatulka asi za 7 stovek.
Druhá sestava bude malinko komplikovanější, zase podobně jištěná. Prodlužovacím kabelem do kuchyně, zásuvka na mikrovlnku a konvici. Krátké ale vydatné odběry. Druhá zásuvka a prodlužka do zahrady, vodotrysk (asi 60W), čerpadlo bazénu (300 W).
Pak trvale připojená 2xlednice, podle všeho tak 2x80 W, trvalý odběr přes den tedy asi něco kolem 500 W, v noci čerpadlo ani vodotrysk neběží.
Přebytky tedy do baterie, asi ještě jedna bude potřeba a ty využít na pračku.
Žádné střídače či jiné vychytávky, tp co se zapíná občas jedu už dávno na wifi zásuvky, takže změna malinká, místo do sítě zastrčené do ecolflow´. To co jede furt pak musí být jištěno proti vybití baterie. U té mohu volit při jaké úrovni vybití chci vypnout.
Počítač si řeším separátně přes Delta 2, tam mám když to běží spotřebu asi 180 W, přebytek snadno vyřeším topítkem v zimě/ventilátorem v létě v pracovně.
Nechci zatím překopávat instalaci doma, tedy další žrout, čerpadlo i sporák jedou na síť, stějně jsou třífázové.
Svícení sežere prd.
no, to je sice pravda, ale jak z té ohřáté vody dostaneš tu energii zpátky a k čemu ti to bude?
Boiler mám vykrytý solarem to jo, ohřívat vodu v bazénu sice lze, a taky to dělám solárem, ale jenže těma stočenejma hadicema, tam je žrout jenom to čerpadlo.
Ohřívat bazén přímotopem?
Proč?
Spotřebovávat energii jen proto že jí vyrábíš nedává smysl. Smysl dává používat tu energii když potřebuješ a nebrat ji ze sítě. Ne vyhřejvat bazén nebo prát to do klimatizace.
Ty solární systémy se umí o lecos postarat automaticky, jenže to znamená hrabat doma v elektrice, debatovat s ČEZem a jiné lahůdky, které si rád odpustím. A taky si za to říkají naprosto nehorázné prachy.
Já jsem měl pocit, že nevíš co s přebytkem energie. Ohřátá voda se hodí vždycky. Pokud to spotřebuješ smysluplněji, tak príma.
Zatím si poradím, ale až bude svítit víc a déle, zřejmě přebytky vzniknou,nebo lépe, a to je problém všech těhle OZE,výroba bude rozložena nerovnoměrně a ty většinou potřebuješ stabilní zdroj energie.
Právě tak si mudruju, jak to bude složité, až se to za rok, za dva, rozjede všem.
O elektroautě jsi už přemýšlel? Nebo komerční nabíječka pro okolojedoucí? Stanici bys nazval Gríndýl a bylo by :-D
Ne, to ani náhodou :-)
Když někam jedu, je to na jeden zátah minimálně 750 km. Takové auto, navíc velké jako Traveller, ještě dlouho nebude.
Ekola ale nabíjím sluníčkem, většinou.
Já si poradím, ale řešit to budu muset. Tedy vlastně ne. Taky do lze odpojit a pak by to bylo jako ten cyklomost u Rokytky. Stálo to dosr peněz a využití chabé :-)
Spíš si říkám, jestli to hoši mají domyšlené. Panely na střechu teď tahá ve vsi každý druhý. Prý někteří nemají svolení od distributora, ale to je šumák protože když si uděláš ostrovní systém, je ti distributor volný.
Předpokládám, že nejsou snad takoví blbci, aby neměli spočítáno, co jim ze sítí udělá, až jim tam za sluníčka začnou přetékat ty solární přebytky od těch jejich připojených.
Ale myslím si, že možná dost nedocenili ty ostrovní systémy. My jim do sítě nic nepošleme, ale odebereme minimum.
Bral jsem denně zhruba 10 kWh, najednou pod 1 kWh. A soused, a další souded a tak...
Systém nastaven na tyhle průměrné odběry a najednou desetina. A navíc do toho v ten samý čas ty přetoky od připojených. Elektřiny rázem spousta, ale co s ní?
Ohřejeme Slapskou přehradu, jak říká Brahma, teplá voda se hodí?
Předpoklad, že všichni začnou nabíjet své Tesly nechme v Bruseli....
A oni nemají ponětí, kolik vlastně toho je instalováno, pokud si nechtěl dotaci, nebo připojit k síti, nevědí nic.
A tohle všechno je strašně nahodilé, závislé vlastně jen na tom slunci. Když bude pod marakem, my "ostrované" budeme nakupovat, ale i ti připojení.
Nemyslím si, že je cenově realné vyrvořit si bateriovou rezervu na deštivý srpnový týden. Den, dvs, možná, ale týden?
A já bych to potřeboval schovat na zimu. A všichni :-)
Jasně, ohřejeme Slapy a v Praze se zase půjde dát koupat i neotužilcům. :D Loni, když odpouštěli Orlík a vody bylo spousta, tak v Bráníku měla Vltava 15°C. To je teplota, která při okolní teplotě 30°C už bolí. Lezl jsem tam na třikrát, abych si zvykl.
No, na zimu si můžeš tak schovat akorát zimník, a dobře ho proložit naftalínem, aby ti ho nesežrali moli!
Na vyrovnávání nároků spotřeby jsou určené uhelné a plynové elektrárny, která se průběžně vytápějí a udržují na provozním tlaku, aby byly schopné - řádově v jednotkách minut - vyrovnávat výkyvy způsobené kolísáním síly větru, či slunečního záření a nedocházelo k black-outům.
Ekonimicky jistě výhodné!? Ať žije ekologie a green-deal!
Vojín Kotas, měl bych dotaz - co manželka Soňa a její elektro skútr? Jak moc ho využívá, a co v zimních měsících, kolikrát ho musela dobíjet?
Na elektrokolech "DOMARK" jezdím 12 let, takže se samovybíjením mám jisté zkušenosti, díky využívání e-kol převážně v letních měsících uvažuji o benzinovém skútru - cena je podobná, benzin z nádrže nemizí.
Zdar! :-)
Skůtr má dcera, ještě ho nevytáhla.
V létě na něm drandí docela dost, ale nabijí jistě ze sítě. Vzhledem k tomu, že skůtr koupil tatínek, je i kdyby na něm jela jen 2x za rok v plusu.
Baterie je vyndavací, na zimu je doma.
Benzínový skůtr má dvě vlastnosti, které mě štvou:
smrdí a dělají kravál.
Pár elektrokol taky mám, a zhruba stejně dlouho.
Samovovybíjení neřeším, baterie prostě nechám přes zimu v komoře na půl nabité. Mám za to, že než se to kolo a baterie dostali ke mě, že se povalovali bůhví kde, a kdoví jak se s nima zacházelo, a chovat je jak v bavlnce poté, co dostaly šok ještě před tím, než jsem je pořídil považuji za zbytečné starosti. Nenechám je vymrzat, ale abych se s nima nějak mazlil...
Nevím jakou mají zbytkovou kapacitu, kolik jsem z nich už vyjel, zatím to na dojezdu nepoznávám, až to budu poznávat, nechám je zrepasovat, nebo zahodím a koupím nové.
Jj, tatíka , který by mě saturoval již nemám, za to mám potřebu na chalupě denně dojíždět cca 20km. :-)
už si taky sirotek, to já taky :-)
20 kiláků je dost, a taky si velkej, to tenhle bateriovej chrchel by pro tebe asi nebyl, a silnější elektrický hovada jsou nesmyslně drahý, to se nezaplatí, ani kdybys nabíjel grátis u Mekáče každou cestu
V domácích podmínkách je asi jediná možnost akumulace většího množsví energie do vodní nádrže a z ní pak brát teplo tepelným čerpadlem v zimě.
zkoušel sis to zpočítat, objem nádrže, účinnosti, izolace....
To se rentovat nemůže ani omylem.
Spíš v létě ze solárů krmit cirkulárku a nadělat si dříví :-)
Tak jako "početní cvičení" jsem se snažil dát dohromady jaké by to bylo použít jako "bojler" betonovou podzemní nádrž.
Pokud by jsem ji nahřál na teplotu cca 60C a vychlazoval bych ji do 40C měl by 1m3 vody kapacitu 24kWh.
Betonová nádrž 10m3 vyjde včetně výkopu tak 50 tis. No a budu mít "akumulátor" 240kWh (0.24MWh)
jako jo, řekněme že by se tím dalo topit týden, možná dva?.
Problém je izolace- země má kolik? 10C? Tj musím odizolovat tepelný spád 50 stupňů ve vlhku....
no a celou dobu se nebavím o účinnosti.
člověče Jindro, pravdu máš.
Proč bys vychlazoval jen do 40°? Tepelným čerpadlem můžeš odebírat teplo až k bodu zamrznutí vody, jen se bude snižovat účinnost, ale pořád lepší než odebírat teplo z mrazivého vzduchu.
Ondro, uvažuji použití jako vstup do podlahovky, s mixovacím ventilem.
Bez tep.čerpadla.
max by se dalo jít na 25-30, to by ale musela kolovat přímo voda z "akumulační nádrže" bez směšování.
Tepelná kapacita jde lineárně s rozdílem max/min teplot, tj by byla úměrně vyšší.
Max by šlo dosáhnout dvounásobku, tj 0,5MWh
Ovšem problém ztrát v "nabitém" stavu zůstává.
No a s tím zamrznutím... pokud bych použil betonovou podzemní nádrž tak to jaksi ne.
Onaby mohla být i plastová, neohřeješ vodu do varu, a vyjde malinko levněji a hlavně nepouští vodu, nepropustej beton doma neuděláš. Mám takovou, 16 kubíků.
Celé je to nereálné proto. že i při sebelepší izolaci neudržíš vodu teplou od srpna do ledna, třeba. a to ani malinko teplou, ohříval bys to naprd, prostě by se teplota srovnala s teplotou okolí, takže lhostejno byla-li by tam napouštěna teplá, v době, kdybys tam hodil tepelné čerpadlo bylo by to fuk.
Stačí pokus. Všichni máme nějakou tu termosku. Nalej do ní vařící vodu a pocčkej si dva týdny....
A lepší izolaci než vakuum asi neumíme.
Tepelná čerpadla jsou teď velká móda a velký byznys. Jejich účinnost, pokud nemáš nějaké hluboké vrty, je žalostná. Topíš prostě elektrikou. Kombinace solar/tepelné čerpadlo je taky z říše pohádek. V době, kdy potřebuješ topit je zima, a solar utáhne tak ledničku a počítač.
Ono s těmi teplenými čerpadly je to asi jako s těmi eletrokoly a dojezdy na baterii, co ti slubují prodejci.
Přírodní zákony nelze oblafnout, není nic jako perpetum mobile, ale když se správně zalobuje, zadotuje, může někomu theoreticky vyjít, že se to snad i zaplatí. Tedy když to poběží 15 let bez poruchy.
Tohle je zločinné počínání.
Kotlíkové dotace, přejděme na peletky. Dotace na plynofikaci. Plyn není a peletky jsou fuj.
Zadotujeme výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla.
Vše bude na elektřinu, které v roce 2030 už bude málo. Co budou dotovat potom, netuším
Tak tepelné čerpadlo co bere teplo ze 100m vrtu v zemi funguje. Také to může teplo čerpat z hluboké studny a zase ochlazenou vodu vracet do stejného horizontu. Dále může brát teplo z kolem tekoucího potoka nebo lépe řeky. Nebo z meandru trubek pod zahradou. Tím si ovšem prochlazuješ zahradu a zpožďuješ tam nástup jara. Pokud to přeženeš, tak si zahradu přeměníš v tundru. I ten hluboký vrt se dá přechladit a pak je vhodné ho v létě oteplovat, přihřívat. To teplo se tam tolik neztrácí. Když se to správně navrhne a zkonstruuje, tak to funguje velice efektivně.
Nejběžnější čerpadla ovšem berou teplo ze vzduchu a ochlazený vzduch foukají sousedovi přes plot.
Co je to "velice efektivně"...
No, fyziku neokecáš. Zase jsme se vydali směrem k dotování překupníků šuntu vedoucího do slepé uličky.
No ten kompresor v čerpadle něco žere, ale za rozumného rozdílu teplot to čerpá teplo z média do oteplovaného prostoru s účinností vyšší než 1. Kolik to je si už nepamatuji. Ale rozhodně se to vyplatí. Čerpadlo voda voda nám vytápělo fabriku podstatně levněji než plynové topení před cca. 8 lety.
"Elektřiny málo" ale jak kdy, s prodlužujícím denním světlem se můžem dostat do opačného extrému "kam s ním" v létě může být z elektřiny odpadní produkt, varuje odborník https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika...
Pánové, (Ondro, Jindro) bylo to z mé strany jen "početní cvičení" -> prostě jsem si to chtěl spočítat.
-Takže (tepelná) kapacita nic moc, ale nějaká tam je.
-co další je problém, je odizolování tepelného spádu cca 50 stupňů-> viz jindrova poznámka o termosce.
the end.
Jindra má v tom pravdu, jedou ale tepelná čerpadla ohřívající v "létě" podloží pod nemovitostma a pak v zimě obrátí chod. Z podloží vytápí v zimě dotyčnou nemovitost.
To musí mít zanedbatelnou účinnost
Taky že má, ale v zimě máš teplo odspodu a kam tu energii beztrestně akumulovat za zanedbatelných nákladů?
Akorát co s bramborama apod., že.
Odspodu máš právě slušně odizolováno, aby ti barák nepromrzal, tohle by zjevně přicházelo do úvahy, tedy bylo by možno o tom přemýšlet, kdybys stavěl nový barák.
A u nás asi moc ne, tady se blblo s radonem a fest, k stavebnímu povolení jsi potřeboval mít naměřený radon, a když by to přesáhlo nějakou tu hranici, musel bys udělat specielní opatření - odvětrání, což by zjevně šlo v protisměru ukádání tepla do podloží.
To byla taky bejkárna, všichni kolem, co tu žijí léta, žádná protiradonová opatření neměli a žádný extrémní výskyt nějakých chorob způsobených radonem se nikdy v obci nezaznamenal. Ale pak to nařídili, a prodražovali tím stavby v řádu statisíců, což v roce 2000 bylo významné.
Měl jsem kliku na "měřiče", ten za drobnou úplatu měřil i "geopatogení zóny" a tak jsem se s ním chlapsky dohodl, že si nechám změřit i ty geopatogení zóny, hlavně abych na pozemku neměl ten radon. A tak jsem radon měl těsně pod hranicí, za kterou bylo nutno dělat ty nákladné stavební úpravy :-)
Účinnost je cca 10-30% No spíš blíž k té spodní hranici, ale když vezmeš jak je v létě teplo levné tak to funguje dobře.
No ale proud, kterým se pohání to čerpadlo není levný.
Máš nejaké linky na realizované stavby prosím?
Zkusím ve volném čase najít, ale nebude to hned.
Co si pamatuji tak se to vyplatí jen při nové stavbě.
Dodatečně je to nesmysl.
Pokud máš solár tak v létě máš dostatek elektriky.
Něco jsem našel, ale to co jsem hledal tak ne.
https://www.google.com/search?q=akumulace+tepla...
-
https://www.dumazahrada.cz/clanek/domy-mohou-v...
-
-
https://oenergetice.cz/uspory-energie/cvut...
-
Sezónní akumulace tepla do 132 tun písku | RD Moravský Krumlov | Electro Dad # 470
https://youtu.be/z5HH0cViGaI
Vzpomínám, jak někdy koncem 80. let minulého století někde na českém venkově stavěli samoobsluhu, že tam v základech vytvořili z kamení zásobník tepla. Nikdy před tím, ani nikdy potom jsem se s tím nesetkal, takže kdyby mě to tak hodně nezaujalo, skoro bych řekl, že jsem si to vymyslel.
No, nějaké kamení jako tepelný akumulátor si pamatuji z knížek o nízkoenergetickém/ ekologickém bydlení z počátku 90.let. Ty vycházely z německé literatury/ studií/realizací z konce 80.let.
Pokud bych se vrátil k myšlence vodního tepelného zásobníku... neví někdo jaká je tepelná kapacita písku v poměru k vodě?
(a ano, opět tam zůstává problém tepelné izolace stěn -včetně dna a stropu- akumulátoru)
voda 4,18 kJ na kg a stupeň, písek okolo 0,8.
díky. S vodou jsme na pětinásobku.
Ještě tu izolaci sakra... (kamenný zásobník má 20/30cm stěna/strop polystyrénu)
...už vím ,vystřelím to do vesmíru :-)
Já myslím, že ta izolace musí být pro písek i vodu stejně účinná, jinak to vychladne a je úplně jedno, co tam chladne. Pokud to odizolují pro písek, tak to úplně stejně odizolují pro vodu.
Další fantasmagorie - 132 tun ....
Kontrolní otázka?
Kolik náklaďáků potřebuji, abych tohle zandedbatelné množství přivezl? Kam ho dám? Kolik to bude stát?
A teď, když všechno spočítáš, vypočti "nenávratnost investice, tedy, jak dlouho budu platit za tuhle hovadinu navíc proti tomu, kdybych bral proud rovnou ze sítě :-)
Také sám říká, že to je nedostatečné a po pár letech zjistili, že by ten akumulátor byl potřeba tak 3 x větší včetně většího úložiště.
Písek má kolem dvou tun na kubík. 132 tun (70 kubíků) prý nestačilo, skutečná potřeba by byla asi 2-3x vetší, takže řekněme objem 200 metrů krychlových. To by jako jedno podzemní podlaží pod rodinný domek asi šlo, stejně se dnes už sklepy nedělají... To by asi problém nebyl.
Akorát ten prostor je potřeba ještě protkat nějakou "sítí", kterou půjde dovnitř teplo a zase se to teplo bude odčerpávat. To už moc jednoduché a laciné nebude.
Mně jen není moc jasné proč písek a ne voda. Voda má pece mnohem větší specifické teplo a tak se do stejného objemu toho tepla vejde mnohem víc. Izolovat to musí tak jako tak, jinak jim to teplo uteče.
Kontrolní otázka měla znít - kde písek vzít když není odkud brát, písku je už málo pro stavaře natož na takové hlůpoty.
Na tohle může být písek i ze Sahary, pro stavaře zcela nevhodný. Ale stále si myslím, že voda by byla násobně lepší.
Pěkné to je a jako výzkumné pracoviště s jiným financováním než z výdělku tak určitě dobrý a asi užitečný. Ale než se propálí nejméně milion odběrem ze sítě, tak to zařízení bude vyžadovat další vysoké náklady na obnovu.
Pokud se nepoškodí trubky tak není co opravovat.
Nejde snad jen o trubky v podzemí, to je myslím, ten nejnižší náklad, ale co ta technologie co má ve sklepě? To bode o statisících.
Tak to máš pravdu.
Ale svým způsobem by stačilo jen tepelné čerpadlo ten zbytek už je jen že ho ho živí tak to zkouší jak to funguje tj ostrov nepotřebuješ a ani on ho ve výsledku nemá.
Proto jsem psal, že to je hezké výzkumné pracoviště :-)
musíš mít dvě eauta ))-: a nebo jezdit obden...
Já ani nejezdím každý den, v tom problém není, a dvě auta mám :-)
Problém je v tom dojezdu, a jistě i další věci, které jízdu e-autem znepříjemňují, jako nemožnost topení či klimatizace, nebo topit a klimatizovat za cenu radikálního omezení dojezdové vzdálenosti, uvažoval bych-li o vozítku výhradně a pouze jen na cesty do Prahy.
Navíc, v zimě solárem toho moc nenabiju, a v létě můžu na kole, nebo e-kole. A to už je taky pasé, protože do ofísu teď jedu jen když chci pozdravit své kamarády, zaměstnance. Venca to dává za mě už docela dobře.
Dneska to zase jelo jako brus, mám 16.4 kWh, ohřátý v baterkách, ohřátý 200 l bojler, a teprve teď to přestává vyrábět.
Zejtra asi zprovozním vodotrysk.
Můžeš se propojit se sousedy do mini gridu pro efektivní využití přebytků;)
To jsou pouze hloupé zelené theorie, tohle nebude fungovat ani při větších přebytcích, než vygeneruji sám.
A vyžaduje to poněkud jinou instalaci, než prdnout prodlužku do baterie Ecoflow.
To je taková hezká, komunistická myšlenka.
Všechno to vypadá hrozně libově a zlatě.
Proč by kaýždá rodina měla mít pračku, uděláme prádelnu, a tam bude pračka a mandl, a bude to pro celej barák, ušetří se prachy za nejmíň 12 praček.
Někdo by těm novým soudruhům měl vysvětlit, že theoreticky to nemá chybu, ale v praxi to nefunguje, jak je na tisících exporimentech v ČSSR prokázáno.
V čem vidíš problém, když po nahřátí vlastního bojleru začneš nahřívat bojler souseda? K tomu nepotřebuješ hi-tech řízení a zmínka o "gridu" byla pochopitelně nadsázka.
Zkus to zrealizovat a chvilku provozovat.
Pochopíš, kde je problém.
Jedině, že bys toho souseda měl na druhým konci zeměkoule.. aby potřeboval svítit a topit, když ty tak moc nepotřebuješ, zato vyrábíš a naopak....
ono jse o přebytky, a ty mohou vzniknout, jenže jako u všeho toho OZE je to naprosto nahodilé.
Pokud to máš sám pod kontrolou, tak si dovedeš poradit, pošleš proud tam, pošleš proud onde. Představa, že když máš proudu moc, pošleš ho teda sousedovi, třeba do bojleru v naději, že on ten bojler právě nemá nahřátý na plno je trochu hypothetická.
Ty si tu nespolehlivost oštříš, ale nemůžeš se s nikým rozumným dohodnout, že mu řekneš, hele nezapínej bojler, když bude svítit, ohřeju ti ho, když ne, tak se prostě až se vrátíš domů osprchuješ ve studené.
Pochopitelně, všechno lze ošetřit nějakou tou elektronikou, že to udělá za tebe, ale pak těch pár kilowat přetoků by vyšlo safra draho a dalo by to dost starostí s minimálním efektem.
Někde jsem četl o těch komunitních projektech, jako jak si budou sousedé sharovat tu energii a bude ráj na zemi, a to je ten případ o kterém píšeš ty. To by fungovalo skvěle, přes půl zeměkoule, ne v rámci jednoho okrsku.
Snění mladého levičáka.
Protože já zítra autem nepojedu, nabíjím naše společné sdílené auto sousedovi, protože on zítra musí do Prahy, chystá se tam přilepit na vozovku Nuselského mostu, protože je to jediná šance jak zajistit, aby lidstvo přežilo.
Nikdo od OZE neočekává 100% soběstačnost, ale přilepšení, když je možnost. Prostě když svítí ohřeju z FVE, když nesvítí ohřeju ze sítě. Nehledal bych za tím nějakou extra složitost, základní automatizace v podobě wattrouteru je k tomu běžně k dispozici.
Opravdu jseš dost mimo.
Tak si sedni, a začni počítat.
Soused, to není panelák, který možná má boiler, bydlí zhruba 200 metrů daleko.
Potáhneš k němu kabel v nezámrzné hloubce,, projdeš zdí on si tam nainstaluje přepínač zdroj A/zdroj/B a nějaký ten měřák spotřeby, abys mu, když budeš za slunných dnů poslal tak 4 kWH do bojleru. Kolik dní budeš v přebytku a jakém, je vysloveně nahodilé.
O kolik mu musíš dát proud levněji, aby se instalace vyplatila?
I kdybys mu ho dával gratis, byl by zjevně v mínusu. Nebylo by pro něj výhodnější si dat pár panelů na střechu taky?
No, a to jen malinký detail, zakladní problém těhle sdílených věcí je v lidech.
A tady stačí fakt přemýšlet o tom, proč nefunguje ta společná prádelna a každý má svoji vlastní pračku v koupelně.
Tady došlo k zásadnímu nedorozumění, že nebylo myšleno na tom zbohatnout, ale rozumně využít přebytek, který při ostrovní 10 kWp FVE prostě není bez elektromobilu kde využít. Ale 200 m kabelu bych asi taky netahal.
Takhle, využít to jistě snadno lze, prostě hodím přímotop do bazénu nebo si dám do pracovny klimatizaci.
Člověk, ale nedělá tyhle věci, aby mu rostla jeho energetická potřeba, ale naopak, aby ji snižoval a plýtvat energií jen proto, že ji máš se mi nějak nesedí. Takže to ve finále asi poputuje do těch drahých baterií a tím se finanční návratnost systému odsouvá do nějaké nevlastní limity :-)
Ještě bych si mohl udělat přečerpávačku, jsem na kopci, a dole teče potok, na kterém mám přehradu, zatím mám nádrže jen kvuli zalejvání....
Musím juknout, jaká je efektivita těch vodních turbín a při jaké spádu..
Odpovím za tebe.. malá kurva malá. Jediná výhoda přečerpávaček je v tom, že startujou okamžitě s plnou kapacitou.. viz třeba přečerpávačka ve Štěchovicích, která tam byla za války urputně stavěná, aby si Germáni zajistili špičkový zdroj na výrobu těžký vody, kterou chtěli přestěhovat do Protektorátu, po sabotážích v Norsk Hydro :)
Hele jako, Jindra píše že je v kopcích, co si pamatuji tak Čierny Váh má spád kolem 400m... to by mohl dát, ne? /troll off :-)
Tak takový spád nemám, jestli dám převýšení 12 metrů, ale spíš tak 8-9, odhadem.
Taky tý vody nahoru nedostanu tolik, kdybych se fakt ztopořil, tak 25 kubíků. A průšvih. Když půjdu z nádrží hodně pod zem. ztrácím ten spád.
Asi je nechám na zalejvání :-)
propočet vodní elektrárny najdeš tady:
(obecně doporučuji stránky k přečtení... myslím že máš "bobří sklony"+potok a nějakou nano/mikroelektrárnu by jsi tam dokázal osadit...
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/co-to...
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/jaky-je...
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/co-ztraty.htm
Nedokázal, v létě to skoro neteče, někdy vůbec a a když je větší průtok, zase se to zanáší svinstvem. A když je průtrž, zaplavím louku
Strašně nestabilní.
Vzdal jsem i zlaté ryby. V rybníčku jsem je dokázal u hovat i za sucha, vzduchoval jsem vodotryskem kalovým čerpadlem, vyhral jsem si fest, i se mi namnožili, a pak přišla velká voda, a část ryb uplavala, a zbytek jsem sbíral leklé po louce, když voda opadla.
A jednou, pro srandu, jsem tajně koupil dva velké kapry a houknul je tam, a pak jsem tvrdil Soně, že mi tam vyrostli. Kdybych se u toho nerozchechral, zbaštila by mě to....:-)
S potokem je sranda, ale je energeticky nevyužitelný.
Ten neustále naplavující se bordel je nejzásadnější problém proč se nevyplatí provozovat nějaké pidi potoční nebo říční elektrárničky, musel by tam být někdo trvale placený aby je neustále čistil což se ekonomicky pak vubec nevyplatí.
Jsem jak starověký Egypťan, těžím zjara úrodné bahno :-)
Malá nevýkonná turbína na mizivém primárním pohonu na akumulačním principu vyžaduje regulaci na základě odebíraného příkonu na stavidélku, aby si kvůli záchodové ledce 4W příkonu nevypustil rybníček s max. výkonem třeba 200W za necelou půlhodinu.
Maně jsem si vzpomenul na Radkovu regulaci při nabíjení ze SONu na kole.
Podle dat EIA dosahovala průměrná celková účinnost přečerpávacích elektráren v USA v roce 2019 zhruba 79 %.
https://oenergetice.cz/akumulace-energie...
Nejhorší turbína je obyčejné dřevěné kolo vodních mlýnů a to má 75%, tak i kdyby 65% pro neumětelství při výrobě. S horním náhonem bezkonkurenčně nejlevnější poměr cena/výkon a riskuješ jen vandalství a nikoliv odcizení. Jinak různé turbínky si můžeš i vytisknout, v době elektrokol je generátor malých výkonů už levný a řešíš jen transmisi. Dříve se muselo řešit i zpřevodování, bo si nechávali lidi převíjet asynchrony atak. nebo dávaly motoristické alternátory, vše na vysoké otáčky. Toto elektrocyklistika vyřešila za ně.
A letním přebytkem výkonu pošleš desítky kubíků vody nahoru čerpadlem ročně i v případě 100W. "Vypuštění" teda trvá výrazně rychleji :-D
Potok mám, ale nemá dostatečný spád.
Mám vymyšlené to "mlýnské kolo" s horním náhonem, ale pro vnoučka, až tu bude, postavíme si "elektrárnu" kterou budeme pohánět vodou z trubky 80 mm v průměru, na ráfek s nábojovým dynamem, možná budeme muset převodovat. aby se to točilo rychleji.
Ale dokážu načerpat bodu do horní nádrže max 20 m3, a pak jí pustit, odhadem z výšky 10 metrů na turbínu. Viděl jsem kdysi právě nějakou tu turbínku v rouře.
Ale jestli by to mělo smysl, netuším.
V každém případě nádrž do země půjde tak jako tak. na zalejvání, pokud by voda putovala nahoru a dolu v mezičase kdy ji nepotřebuju, asi by to už o moc dražší nebylo.
Pokud ti potok i v zimě dostatečně teče, tak bys z něj mohl brát teplo a tím topit. Samotné rybníčky použít nejde, poněvadž by ti nejspíš promrzly až na dno.
S potokem je svízel, skoro jak s tím sluníčkem
Už ho za těch 20 let mám přečtenýho a dokázal jsem vybudovat systém hrází a rybníčků tak, že pokud není fakt extrémní sucho. nevyschne. a když je povodeň, rozleji jej do louky a "chráním Karlův most".
Na nějaké energetické využití je noc malinký, to je opravdu jen na ten dětský mlejnek. jako ukázku, jak to funguje, když je to větší.
V zimě potok zamrzá, skoro nic neteče, v létě zase vysychá. Ale v mezidobí je v něm vody dost, abych bez toho, abych nějak znatelně omezil průtok, načerpal svoje nádrže na zalejvání v období letního sucha. Aby to fungovalo jako přečerpávačka, bylo by potřeba v létě mít nádrž nahoře i dole, uzavřený koloběh. Ale asi vyjde levněji ta baterie, ale zase to není tak "ekologické" řešení.
Asi si budu muset vylovit zase nějaké ty vzorečky z hydrauliky a spočítat průměry trubek. rychlosti a objemy a zkusit vypočítat, jak velké nádrže bych musel mít abych si vyrobil třeba takovou 20 kWh "vodní" baterii. Před 40 lety jsem z toho měl dva zápočty a zkoušku, dneska už jen vím "že to jde nějak spočítat".
A pak tak dát něco takovýho
http://www.obnovitelne-energie.cz/mikrohydro...
mají i kilowatovou verzi.
Možná ale ty nádrže vyjdou moc velké, a pak to nemá smysl.
Když jsem vloni na podzim projížděl údolím proti hornímu toku říčky Bělá od Skuhrova k prameni, tak mimo pár prapůvodních vodních elektráren u různých bývalých podniků je tam dnes plno zcela nových malých turbín, dnes už je nějaká menší i větší turbína snad u poloviny domů a chalup. Říčka tam má spád a trvalý slušný průtok, tak to asi stojí za to.
Ve Výběžku, konkrétně ve Vilémově je stará elektrárna s francisovou turbínou, možná dokonce se dvěma, už je to řada let, co jsem se tam vnutil na kukačku. Dříve tam byla přádelna, po vyhnání majitelů tam pěstovali slepice, neboť strojní zařízení snad odvezli někam do Čech. Pak tam byl sklad neprodejných konzerv z konzervárny ve Velkém Šenově. Dnes už z továrny zbylo jen torzo budovy nad elektrárnou a komín.
A proč o tom píšu, odpadní kanál z elektrány vede tunelem pode dnem potoka aby se získal potřebný spád. Zajímalo by mě, kolik by taková sranda dneska stála.
vzorečky (ok teda online kalkulátory) jsem Ti linkoval nahoře.
(jinak- ten potok Ti může naplnit tu nádrž i mechanickým pohonem vhodného čerpadla)
přečerpávačka ... no nevím Odhaduji účinnost spotřeba/ výroba vzhledem k charakteru "drobný zdroj" jako 0,7 čermání, 0,6 výroba. (tj 40procen koloběh)
Ale jen odhad!
Čerpadlo mám, 2 kW, tlačí vodu 30 kubíků za hodinu do kopce, pěkným fofrem, plním tím ty nádrže na zalejvání...
No, pořád to vychází výhodněji pro tu LiFePo4 baterii
Debatilo se tu i o sdílení nadprodukce a ejhle https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika... bohužel to učo neprojde jak to nyní prezentují protože je tam slůvko "zadarmo" a to přece nejde.
V návrhu zákona je "zadarmo"? Silně o tom pochybuju, když už ho máš najitý, můžeš dát odkaz ať to nemusím hledat.?
Stálé platby zůstanou, jen vyrobený kW vyrobený na chalupě zadarmo spotřebuješ v bytě, no je to blbost, učo v tom bude háček.
Stálé platby je opět něco jiného než poplatky za odběr, ty zůstat musí, máš eletroměr a dráty připojené k domu Pak je platba za odběr - přenos kilowaty a ta je 2 koruny a tu částku určitě nezruší, spíš si myslím, že ještě o haléře zvýší.
Ale jinak je to rozumné provedení. Určitě to bude dost lid využívat, zvlášť když zaplatil hodně za instalaci a má přebytky.
No a ty přebytky musíš okamžitě spotřebovat. V létě soláry jedou jak drak a v bytě kW kam, do vany?
Ten kdo chce dodávat do sítě, tak k tomu musí mít souhlas aby nedošlo k přetížení. Je jasné, že jak dodávka tak i odběr musí být předem schválený, to platí už mnoho let a stále. V tom problém přece není.
Tady bude výhoda ta, že když někde vyrobím, tak ji na úplně jiném místě můžu spotřebovat, jen k tomu využiju stávající přenosové soustavy drátů. Za dráty zaplatím, ale ne za tu elektriku co si jinde vyrobím.
Už jsem ho našel (ten háček) - "v případě sdílené energetiky nutné energii vyrobenou na střeše spotřebovat okamžitě".
Nevidím háček, je jasné, že co se vyrobí tak se musí hned spotřebovat, protože jakékoliv skladování obrovsky zvyšuje náklady.
Pokud někdo střídá místo pobytu a tedy i odběru, tak mu pak bude stačit jedno místo pro výrobu a nemusí řešit dvě. Je to určitě výhodné. když bude mít majitel nějakého velkého výrobního objektu na střeše elektrárnu tak může třeba celý víkend mit tuhle eletřinu doma a klidně i další zaměstnanci, což by byl slušný benefit.
.. ale jen když svítí slunce, jak zapadne je po benefitu.
Ale tak to je i teď, v tom se snad nic nemění.
Myslím že teď je když si něco v létě nasyslím tak to do konce roku můžu spotřebovat, tzv. virtuální baterie, není to o okamžité spotřebě, výrobní a spotřební místo je stejné.
Ale ta zůstáva stále dál, na tiom se nic nemění. Za to "uskladnění" ale platíš podobně jako si hodně zaplatíš za její uskladnění ve vlastní baterii doma. Není to tak výhodné jako když budeš moct tu elektriku spotřebovat ihned na jiném místě.
rozdíl je zatím jen poplatek za službu cca 500/měs., ale příznivce si to najde...
Určitě to nebude pro každého, ale když vidím jak některé výrobní a skladové haly jsou pokryté panely, tak pro vlastníka bude rozhodně výhodné toho využít pro sebe a zaměstnance v době kdy firma tolik nespotřebuje.
S těmi zaměstnanci, no nevím. Nejsem daňař, ale rovnou si představuji co se dá okolo toho vymyslet za komplikace z pohledu daně z příjmu.
Nejen daňový rébus, ale ta OKAMŽITÁ spotřeba, kolik se uvolní a kdy, kde ji spotřebovat, kým a v jakém množství. Ideál mě napadá, soláry na budově(sklad, škola,apod) a okamžitá spotřeba v té škole, obecním úřadě a po zavíračce úřadu, školy nabíjet boilery s vodou, popřípadě ohřev do zavírací doby slunce, vidle do toho hodí zamračeno.
Podnikatel investuje nemalou částku do soláru hlavně na snížení výrobních nákladů, investovat do jednosměnného provozu je vzhledem k návratnosti investice hloupost, dokud slunce svítí tak se maximálně spotřebovává ve výrobě, něco pouštět zaměstnancům asi nehrozí, ono ta výroba ze solárů není zas taková hitparáda. Možná víkendy, ale pokud distribuce dovolí tak se přebytek prodává, fakt ty soláry nejsou levné.
Tady není "háček" ale "hák", který pověsí rozvodbou soustavu za žebro jak Jánošíka
Taková hezká myšlenka, jak "jistota desetinásobku" co by měla přilákat k solárům masy.
V létě vyrobíš, uložíš si u ČEZu,v zimě spotřebuješ. Geniální nekup to.
Jenže to není pro každého. CEZ to nemá kam uložit, a tak povoluje jen někomu a někde. A navíc, ani oni nejsou geniové, co umí budoucnost
Když svítí, tak v naší mini zemičce skoro všude. A všichni vyrábí . Přes den domácnosti moc neberou, takže spotřebu obstarají fabriky.
Díky genialní zelené polutice EU fabriky náš prostor vyklidí. Nebudeme vyrábět auta se apalovacími motory, spotřeba Škodovky klesne třeba na třetinu. A kam pak s tou energií co neodebere?
Jasně, zelený socialní inženýr si najde řešení, budeme třeba vyrábět vodík, elektrolýzou. Když svítí.
Bezva, lidi budou chodit do práce pidle toho jak orávě svítí sluníčko...
Dipadne to stehně jako když se dotovala plynofikace, pak kotle na biomasu, dneska soláry a čerpadla. Vyhozený prachy daňovych poplatníků do něčeho, co nemůže fungovat. když toho bude moc.
Jedním ikem jsem zahlédl demonstraci "humanitních VŠ". Tam je problém.
Příliš mnoho škol vychovává zelené snílky bez schopnosti reálně myslet.Ne, že přidat, sebrat poovinu :-)
Bohužel všechny "zelené" dotace sežrali a zneužili chamtivci s tvým mechanickým myšlením. Ekonom nebo technik v ODS na vysokém postu, toť zhouba naší země. První po dlouhém čase integrálně myslící politik z ODS je Fiala, profesor z humanitního oboru a ten se tam dostal, až když to ti jednorozměrně myslící dovedli až zu grund. Takže zaplať Pánbůh, že humanitní obory generují i někoho jiného než obvyklé fachidioty.
No, fakt nevím, jestli Fiala je technik nebbo humaniťak...
On, ekonom taky není technik, a mám zato, že se jejich "vzdělání" rovněž přeceňuje.
Řekl bych, že pro stát a jeho efektivitu jsou nebezpeční lidé, co si vybrali nějaký obor jen proto, že tam není matika.
Jinak, ODS, ANO, STAN, NeTOP 2024, Piráti a kdoví co tam ještě je, to nejsou politici s vizí, ale lidi, co si svolili za profesi politiku, protože jinde by víc nedostali.
Není pravice ani levice, je jen populismus.
Humanitní obory jsou důležité, ale asi v desetinovém měřítku, než jsou dnes.
Nejdou ti počty, zkus to na Fakultě humanitních studii, když budeš mít kliku, dostuduješ, a chytíš se v neziskovce...
Jde z tlustýho do tenkýho, když nemáš na chleba, nekupuješ si obrazy, ani si neplatíš lekce klavíru, tím spíše sociologa...
Soláry na střechách RD jsou v měřítku spotřeby ČR naprostý prd. I při nejpříznivějších dnech pro výrobu OZE, uhelné elektrárny jedou o 106, narozdíl o DE, kde často výroba OZE již přesahuje fosil. https://app.electricitymaps.com/
A kdo má soláry, je ideální kandidát pro elektromobilitu;)
Až na to, že to auto potřebuješ nabít v noci, kdy moc sluníčka nesvítí. Dokážu si představit propojení Sever Jih, aby to kompenzovalo výpadky slunce a větru navzájem. Nedokážu si představit v dohledné době propojení východ západ na kompenzaci intenzity slunečního světla způsobeného rotací Země.
Většina aut nejezdí do 50 km denně, z čehož plyne, že většinu času prostojí zaparkovaná, tudíž mohou nabíjet přes den (pokud uvažujeme jen soláry). V Německu díky větrníkům je ještě větší flexibilita.
Akorát solary mám doma a auto většinu dne stojí v práci na parkovišti, kombinace doma pouštím do sítě a jinde vybírám je málo pravděpodobná.
No, to se mýlíš.
Naprostá většina obyvatel nejen naší vsi, ale všech okolních. jezdí 50-60 denně, do Prahy a zpátky.
A dvě auta v rodině nutnost.
Myšlení pražáka je nebezpečné, fakt všude nejezdí MHD...
Je potřeba ty vstupní komunikace překopat protitankovým příkopem a bude od Středočechů pokoj a nebudou nám tady svejma plecháčema smrdět. :D
Zavedeme pro Pražsky ve vsi modré zóny, každý víkend tu smrdí a těma popelnicema, že našinec nemá kde zaparkovat, když si jde pro rohlíky :-)
To by se mi líbilo
Ještě více stožárů dálkového vedení...
Problém. tedy v Německu je, že mají spoustu zdrojů OZE, ale nemají přenosové trasy.
Firma, pro kterou děláme soft, má zakázky na 10 let dopředu. Zoufale hledají lidi, co umí věže navrhovat a počítat, chybí jich jim 30.
Spásou by měl být náš program. Se starým věž počítají 5 dní, s naším 3, a cíl je 2.
Tedy nejen počítají, prostě věž trvala 5 dní, včetne výkresů a dokumentace. Máme 3, útočíme na 2.
Tedy se stávající posádkou by se to dalo. Kdyby všechno šlo ideálně.
Venca má kšeft na dalších 20 let, ale jednoduché to mít nebude. My taky neměli.
atakže, problém je přenos ze severu na jih Německa. jde o vítr, a ty přemýšlíš o přesunu v časových pásmech...
To je fakt daleko
To by se mi líbilo
Ještě více stožárů dálkového vedení...
Problém. tedy v Německu je, že mají spoustu zdrojů OZE, ale nemají přenosové trasy.
Firma, pro kterou děláme soft, má zakázky na 10 let dopředu. Zoufale hledají lidi, co umí věže navrhovat a počítat, chybí jich jim 30.
Spásou by měl být náš program. Se starým věž počítají 5 dní, s naším 3, a cíl je 2.
Tedy nejen počítají, prostě věž trvala 5 dní, včetne výkresů a dokumentace. Máme 3, útočíme na 2.
Tedy se stávající posádkou by se to dalo. Kdyby všechno šlo ideálně.
Venca má kšeft na dalších 20 let, ale jednoduché to mít nebude. My taky neměli.
atakže, problém je přenos ze severu na jih Německa. jde o vítr, a ty přemýšlíš o přesunu v časových pásmech...
To je fakt daleko
No, když počítáš megawaty celostátně.
Jenže ty malé zdroje, když naskočí na střechách mohou položit místní síť.
Varuji
Oni pocítají s tím, co jim ty malé solary mohou do sítě dodat, a podle toho to povolují.
Nepočítají ale s námi "ostrovany". My jim nic do sítě nedáme, ale taky nic si neodebereme. A to je z hlediska systému taky špatně. Počítali s jistým odběrem, počítali i s tím, žejim ho dodají místní solárníci, ale odběr nebude.
... že by se za transport přenosovou soustavou neplatilo? To nedává smysl.
Inu Hovinky ...
Vždyť píšou, že dnes se platí 2 Kč, nejspíš to tak zůstane, míň to určitě nebude, spíše víc.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika...
To se dalo čekat.
Ale pořád zapomínají na skutečnost, že i ty nepřipojené ostrovní systémy jim pěkně rozhodí soustavu, protože tam, kde byl dříve odběr, prostě v určitých časech nebude
Teda když to tu pročítám, tak je ta solární elektrika v době její neřádově menší spotřeby oproti zimě, pro kterou ti tlačí tepelné čerpadlo :-D
Akumulace TWh elektriky je nemožná akumulátorově, ale v současnosti jen do médiích, a to neudělám v současnosti decentralizovaně pro náklady. Příklad z emeriky.
V emerice mají potrhlého Muska a ten ukládá elektriku do vodíku, a za příměsy CO2 v nějakých "reaktorech" vyrábí nestabilní metan, který se rozhodně lépěji skladuje oproti vodíku, který ale zase jednoduše pustíš do už víceméně levných palivových článků. Dokonce je ten Muskův metan čistější než ten ruSSký, jak se tu démonizuje, protože je fakt 100% :-D
Metanem pak v zimě můžeš topit v nějakém tepelném energetickém provozu produkujícím třeba tu elektriku. V určitém momentě dostatku solárů na RD můžeme dosáhnout i zdání naprosrosté celoroční elektroenergetické soběstačnoti oproti současnosti. Ale už od pohledu vidíte ekonomickou výhodnost tvorby další uhlíkové stopy fosilních paliv a problémové jaderné elektrány, co by ideálně fungovaly jen půl roku přes zimu. Zatím nevím o palivových článcích na metan, ale ten jde rozložit na vodík. Ale zase je to další provoz "zadarmo". Tady by se už normálně pak tlačilo na bioplyn z čov či třeba zemědělských provozů. Distribuci metanu máme zmáknutou pro plynovody táhnuté křížem krážem kdejakým polem.
V té emerice akumulují energii v těch solárních pláních jen na tu jednu noc nejčastěji v obyčejných tlakových nádobách, které musí natlakovat kompresory s jejich údržbou, a v noci je vypustí přes speciální vrtule větrných elektráren ve vypouštěcích potrubích. Vrtule zhruba do třetinové účinnosti. Tu celkovou se pro očekávanou paniku a posednutí hrůzou raději odhadovat nepokusím :-D Ale lze to pro náklady použít i na obecní úrovni.
V každém případě scifi scénář s platebním stykem v energiích. A pak pro solární pole začneme z hladu študovat pěstování plodin a chov hospodářských zvířat ve výškových palelových domech :-D
No, a to ještě nezačalo svítit :-)
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika...
Regulovat šly vlastně jen ty plynové elektrárny, vypneš nebo nahodíš hořák během minut. Uhelku už tak rychle neuhasíš, a sluníčko nevypneš.
Tak prostě přestali odebírat, ale bacha, zase to zaplatíme, solární baroni mají nasmlouvané kompenzace. Budou pobírat prachy za to, že nevyrábějí, jako v Hlava 22.
Protože jsem stavěl solární hračky napodzim, kdy tolik nesvítilo, byl jsem taky poměrně zaskočen, jak moc jsem toho za slunečný den dokázal vyrobit. Inu, zatím si poradím, další baterie jsou na cestě. Vybalancovat ty výkyvy počasí vyžaduje fakt solidní úložiště, ale teď už v podstatě nějakých 70% energie mám vlastní, až přijdou baterie,můžu se dostat tak na 90%.
Sorry jako, milý ČEZ
Mě v článku spíš zaujalo, že se sešlo několik okolností se kterými nějak nepočítali. To jsou žvásty a výmluvy velmi dobře placených odpovědných osob.
50 let dopředu ví kdy bude velikonoční pondělí a ví, že se v celé Evropě a na snad i na většině světa nepracuje a minimální odběr a spotřeba. Prostě včas nesnížili výrobu a spoléhali, že v půl Evropě nebude svítit slunce a foukat vítr.
Možná by pomohlo vydat zákon, že by v podobné dny vláda nařídila povinné nabíjení elektro, praní a žehlení :-)
Mimochodem existuje naprosto nepochopitelný (alespoň pro mě) Gaussův vzoreček, kterým se dá datum Velikonoc spočítat. Jen už v původní podobě nefunguje ve 21. století. Ale když jsem na něj narazil naposledy, metodou pokus/omyl jsem tam změnil nějakou konstantu a šlo to.
AD vypínání
Kdysi jsem zažil havarijní odstavení dvoubloku 2x 110MW.
Pára z kotle šla do pryč s hukotem jako když startuje tryskáč asi 5-10 minut, tolik trvalo než stáhli kotel.
Odfázování je prý do 0.5 vteřiny a potom začíná jen doběh turbiny s mininální spotřebou páry.