Chybí mi.
To milé, rozesmáté děvče co v šestnácti vypadalo na dvanáct, a přitom byla moudrá skoro jak ta udavačka Michaela Jílková,jen měla kratší tendr ale o to větší mediální Kotel.
Zmizela a nahradil ji Flégr a ostatní "odborníci" a plukovníci.
Od plukovníka kousek k válce, co smetla Flégra i Kubka, a Dušek smutně čumí na grafy, co mu už nikdo nebaští.
Prý Grétce bylo vloni 18, tedy do konce světa jen 7 let,když v 16ti věštila deset.
Člověk by čekal, že, když času tak málo, to děvče bude na barikádě, ale jak ten Flégr, už nikoho nebere.
Škoda. Měla tak milou tvář.
Ne, ona nevěštila 10 let do konce světa. Věštila, že pokud do 10 let něco neuděláme, tak potom (za nějakou dobu) už konec světa nevyhnutelně nastane. To celé pro nějakou definici konce světa.
Aha, díky za vysvětlení.
A řekla to i Číňanům???
:-)))
Při pohledu na tu švédskou krávu se mi vybavuje Predátor, když Arnolda Schwarzenegera drží pod krkem a ten mu říká "ty máš ale držku" :-)))
A pokud jde o kovida: včera jsem tady četl nějaký moudro od Válka, že očkování bude nutný každý rok nebo tak nějak. Jojo - zaplakali všichni psíci, vstanou noví bojovníci - však ta epidemiologická, hygienická a buhvíjaká ochranářská antikovidová pakáž zase vyleze na denní světlo, až příjde její čas.
Aby nebylo, nakoupili 10 mega dávek, a vylehvat to nechtějí, a vrátit to nejde.
A mají smůlu, "motivovat k dobrovolnému ičkování" omezením práv neočkovaným Nejvyšší soud zakázal.
Bude to mít těžký, ten Válek
Zatím prý jen nepovinné, tak jako to bylo u sezonního očkování proti chřipce... Moc jim ale nevěřím :-/
Myslím že opráší tu taktiku "profesních skupin" kterým to budou chtít nařídit povinně, a pak taky "ohrožené věkové kategorie" protože sice důchod ti nepřiznají, ale od šedesáti jsi pro stát lazar.
Jinak na to chytí už fakt jen pár blbců, když vidí, jak moci jim pomohli dvě dávky plus ta třetí "posilující" :-)
Člověče, jsem na to docela zvědavá, protože na jednu stranu se objevují informace, že by to mohlo být v režimu chřipky, tzn. nepovinné očkování před sezónou, ale na druhou stranu se objevují i informace, že pigáro bude povinné.
Zahulíme, uvidíme...
Jen doufám, že to zase nebude jeden měsíc "nařizuji" a za dva měsíce "odvolávám"...
Tak ono už moc neočkovaných není, ten zbytek se teď „naočkoval“ deltou/omikronem (asi se báli umělého spike proteinu, tak si dali celý přírodní virus), vidím to zase tak 50:50 že to bude stačit. Hlavně se bojím toho, že budou zase nesmyslné omezování, jak se i teď pořád trochu předvádí.
Údajně by mělo být naočkováno cca 7 mil. obyvatel.
Vakcínou :) (kde to ale aktuálně vypadá, že první dvě dávky už skoro vyšuměly, takže se dá předpokládat, že do příští zimy vyšumí i současná třetí - kterou má 4.2 milionu, naštěstí také nejvíc u starších)
Omikronem dalších pár milionů (samozřejmě část je očkovaná i promořená, jaký je ne-průnik myslím nezveřejňují), a neví se to ani náhodou přesně, protože se netestuje (což je na druhou stranu rozumné, když (PCR) test stojí jako očkování a řízení epidemie to aktuálně nevyžaduje).
Měl sis včera zajet před švédský parlament. Byla tam, jako je tam každý pátek. Teda až na 25. února, to byla před ruskou ambasádou.
Mohl ses s ní setkat a vyřídit si to sní z očí do očí.
Co bych si s ní vyřizoval , já jí fandím milé děvče,co rozdává lidem radost :-)
Podle zlých jazyků už je možná v péči psychiatrů. :-)
A jestli už má chlapce, náhodou nevíš?
Měl bych tady pro ní pár nápadníků :-)
Kdybychom jí víc naslouchali, možná bychom teď nebyli tolik závislí na plynu od válečného zločince Putina.
Bojím se, že byť ona sama občas opatrně připustila, že jaderné elektrárny jsou jako fakt potřeba, tak celé to hnutí okolo naopak způsobilo situaci „hlavně rychle zavřít jaderky (wtf) a budeme mít Občasné Zdroje Energie s propady vykrývanými plynovými elektrárnami na ruský plyn“.
Přesně tak to je, "zelení" byli vždy profláknutí "melouni". Navrch zelení, uvnitř rudí.
Právě oni závislost na rusácích jen prohlubovali, ostatně taky byli jejich aktivisté často Moskvou placeni, jako většina těch různých aktivistických spolků.
A dokonale se jim to povedlo.
Německá závislost na rusácích je tak velká, že nějaké ekonomické blokády, které by ohrozili dodávky plynu a ropy z ruska nepřichází do úvahy jak potvrdil už i kancléř Scholz.
Ono to chce vidět vždycky malinko dál než ti napíší ma seznamu.
To je vtipné, že doslova přesně tohle zrovna včera na Seznamu (Novinkách) psali: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek...
asi o pár let později...
to tak bývá,myslím že to dohledáš, najaře,před 2 lety jsem vám vysvětloval, že inflace je jediné řešení státního rozhazování....
Obávám se, že ne. Kdybychom byli rozumní, dělali bychom geologický průzkum na plyn na našem území.
Ale nebyli jsme rozumní, proto teď nevíme, zda ho zde máme nebo nemáme, a zda jsme schopni ten ruskej plyn nahradit.
Smůla no.... nebo spíš blbost:-))
Její působení jsem vnímal jen okrajově, tak sem si myslel, že hlásala takovou tu klasiku, dlouhodobě udržitelný rozvoj, energetická soběstačnost a podobně, to asi není nic, co by šlo Rusku na ruku.
Já ten plyn s Ruskem nikdy nespojoval, přesto jsem nechápal, proč se tu všechno najednou předělává na plyn, přišlo mi to zranitelné podobně, jako třeba digitalizace.
V tom souhlasím s Jindrou, že komín, obzvláště v dnešní době, má cenu zlata.
Lidi tady na vsi dokonce platili, aby jim udělali plynovou přípojku.
Zůstal jsem u dřeva, dost lidí se spoustu let dobře bavilo, když jsem tu běhal s motorovou pilou a bolavým hřbetem a teď je asi všechno jinak. Nedávno mi přivezli deset kubíků dubovýho, někdo mě napráskal na OÚ i s fotkou, že mi to složili na obecním pozemku, asi závist..
Soused nás tu léta dusil dehtovým smradem ze starýho kotle, předloni přešel na plyn. To bylo fakt o zdraví, čuchat to od podzimu až do začátku léta, neuměl topit.
A teď si určitě drbe hlavu, musí to být hromada peněz, vytápět plynem starou, nezaizolovanou ratejnu, možná to byl on..
Jj, před pár lety se plyn podporoval, byly na něj dotace.
Dnes už ne.
Pravdou je, že se vesměs myslelo, že než se přejde na ekologická řešení, nahradí výkon uhelných a jaderných elektráren v Německu a Evropě právě prostě jen ruský plyn. Jenže do toho přišla válka a ta všechny původní ekologické projekty zastavila. Proto Němci otálejí.
A tak se stalo, že možná k nám budeme dovážet zkapalněný americký plyn z břidlic, místo toho, abychom těžili náš vlastní plyn z břidlic.
Nemyslíš, zaplatíš!
Země, která rezignuje na získávání informací o svém nerostným bohatství, a to se stalo nejen u nás ale v celé Evropě, je ztracená.
Jestli jsem to správně pochopil, v tomhle směru jsme zcela závislí na Německu. No, co už teď naděláme.
Jen trochu nechápu, proč teď řešit Grétku. Navíc se špatně skrývanou záští v geniální mysli váženého pana zakladatele.
Tak v tom jsme zajedno. Taky nechápu, proč řešit Grétku, plukovníka, či Flégra, když skuteční viníci unikají.
Ale to je v případě zakladatele tématu normální. Vyjmenuje své domnělé nepřátele, prostě lidi co nemá rád, a nejraději by je pověsil na lucerny, a vyhne se skutečným viníkům.
Tak on prostě funguje, no:-((
Narozdíl od tebe mi prostě chybí :-)
Ne,do průseru nás dostali právě ty Grétky, zelené bláboly, ty vytvořili závislost na rusku.
Němci si přihodili své zelené polínko, a my jsme ekonomicky vlastně jen další spolková země.
Němci si teď kvůli Vasilům nepoškodí ekonomiku,neudělají to ani Frantíci.
Ještě jedna drobná, ale zásadní věc.
Zášť a zlobu máš v srdci ty, paciente, já z toho mám akorát srandu.
Protože vždycky to končí tak jak jsem čekal a psal To hňupa nasere, že jo :-)
Plyn z břidlic? A víš jaké je to neekologické svinstvo tohle dělat? To snad je lepší pořád topit uhlím...
Jasně, spálené uhlí v povětří ucítíme všichni, ale tenhle humus má zas vliv na životní prostředí jako takové, tak si můžeme vybrat :-/
A co se změní na té ekologické věci, když budeme nakonec dovážet loděma na mazut (nebo plyn) ten břidliční plyn zpoza oceánu?
No nic.
Deset let je dlouhá doba. Během té doby se mohlo pracovat. jak na průzkumu samotném, tak na ekologii jeho těžby.
Ale deset let uběhlo a neudělalo se nic. Zhola nic. Protože lidi křičeli, že to nechtěj.
A takto teď prostě nemaj, no. A zase křičej, že chtěj ten ruskej plyn a ruskou ropu.
Ať si přírodu likvidují někde jinde, třeba zrovna v USA, když to sem teďka chtějí dovážet... Na ten náš pidi krcálek o pár kilometrech čtverečních jménem ČR takováhle těžba ale nepatří... Lidi by tomu byli moc blízko, na rozdíl od těch nekonečně rozlehlých USA.
Já vím. Vše v okeji, ane not in my backyard, že?
Já chci jen otočit knoflíkem a aby to fungovalo.
Ty asi u těch potencionálních míst těžby nebydlíš, že? To bys pak asi mluvila jinak...
Nikdo neříká, že bychom někde ten plyn těžili. Protože to nevíme. Protože jsme to nechtěli vědět. Protože nejen Gréta říkala, že to nemáme vědět. Stopli jsme průzkum, nikoliv těžbu.
Od průzkumu k těžbě vede velmi dlouhá a velmi spletitá cesta. V úvahu se berou ekonomické i politické důvody. Ne vždy se to ekonomicky či politicky vyplatí.
Ale vždy se vyplatí vědět.
Řekni, jak moc jsi závislý na plynu? Jen na něm vaříš nebo s ním taky topíš a ohříváš vodu (byť i jen prostřednictvím dálkových plynových tepláren).
Jak moc tě až dosud zajímalo, jak je ta výroba a distribuce plynu ekologická? Stačilo ti, že se těží támhle někde daleko a není třeba se o to zajímat? Stačí, že otočíš knoflíkem a jede to?
Máš ještě funkční komín na pevná paliva?
Hádám že v panelácích začne bejt zima, tam se uhlím netopí určitě...
V Praze se v panelácích uhlím, minimálně z části, topí. Teplo se přivádí z mělnické uhelné elektrárny teplovodem. https://cs.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%BD_nap...
Topení uhlím (plynem, jaderným reaktorem) nemusí znamenat, že máš ta kamínka v obýváku.
Na plynu se u nás vaří tak nějak normálně, pro 3 lidi, maximálně 1x denně. Někdy ani to ne. Jinak pak ohřívání v mikrovlnce. Teplo by mělo být z mělnického teplovodu.
Abys mohl vařit musíš mít co.
Problém s vařením lze řešit snadno :-)
To mi připomíná ten starej:
Kam běžíš, Máňo?
Ale, sháním toaletní papír...
To se máš fajn, to už si sehnala něco k jídlu ..
A ještě bych k tomu dodala...Nevím, jak neekologické by to bylo, a neví to nikdo, protože se to nikdy nezkoumalo v našich podmínkách.
Protože když se to zkoumat mělo, tak se řeklo, lidé řekli, že je to neekologické, tak se s tím ani nezačalo.
Neumím tohle ani malinko.
Jsou u nás relevantní zásoby břidličného plynu?
Pamatuji si okrajově, že kolem toho byl nějaký brajgl, co zase dělali ti "zelení" (co makali pro Moskvu), že to přinese nějaké nezměrné ekologické škody.
Slovo "myslelo se" není na místě.
Nemyslelo se, aktivisticky se bojovalo (za prachy Moskvy) proti všemu racionálnímu.
Dle mého, řešením je pouze jádro. Jako technik nechápu, proč by jaderka nemohla stát do 4 let. Technicky řešitelné, problémy jsou úplně jinde.
A možná teď,v tom jiném světle, někteří pi hopí, že Moskva platila všechny tyhle aktivistické tajtrlíky proto, aby jejich surovinám nešlo konkurovat.
No, já jedu na dřevo už léta ..
neříkal jsi že topíš propanbutanem?
Říkal, jsem na to zařízenej, mám 5 kubíků bombu na zahradě.
Ale jak holka odešla bydlet do svého, topíme jen v krbových kamnech, v ložnici se netopilo nikdy.
Tak se topí v podstatě jen ve dvou místnostech, obývákokokuchyň a pracovna.
Dobře izolovaná dřevostavba,funguje to.
Plynem se muselo topit,když jsme všichni bylo mimo dům, a večer si potřeboval teplo. Když jsme doma, udržíš to samé když občas přihodíš dřevěnou briketu.
Popravdě, nepočítal jsem jestli je to levnější nebo dražší, teplo kamen je prostě lepší, říká Soňa. Můžeš se nahřát,když chceš, aniž bys rozfajroval kotel na 26 stupňů.
Dřevěná briketa je pohodlí, ale dřevo za barákem taky mám na dvě zimy.
PB je pohodlí, které právě teď nepotřebujeme, ale je v záloze, jestli někdy bude potřeba a PB bude
Dík za vysvětlení.
pokud mohu OT otázku: ten zásobník (tlaková nádoba) na topení PB je nějak omezena co do životnosti?
(obdoba PB nádrže pro motorová vozidla)
Tj zda jsem např naplnit za "dnešní " ceny a spotřebovat až bude třeba- např na 10 let?
příp to tady smaž, aťneplevelíme.
netuším,každý rok má revizi
PB nevim, ale pamatuju když jsme byli plnit CO2 pro svářečku, tak tam byla nějaká finální životnost.
Jako že ti průběžně vyrážej do těla nádoby že je OK a nepoškozená, ale stejně se po X letech (cyklech?) vyřazuje.
Pochybuju že to bude dělený podle média, takže pravděpdobně spíš tlakový nádoby obecně...
Je to mrcha zahrabaná v zemi,netuším,coby dělali, kdyby byla k prdu, a jednou bude.
Hrabat ven jí nebudu,vymažu nějakou izolací, a udělám z ní další nádrž na vodu.
Víc než o plyn totiž mám strach o tu vodu, sucho je velký, my teda v rámci našeho vodního hospodářství máme načerpáno na suché období a zaléváme furt, ale mám strach, že přijdou obsobí,kdy bude dlouho sucho, a pak průtrže, a právě za těch průtrží bude nutné akumulovat vodu na ta suchá období.
Nedostatek vody cítím jako tichý problém
Tak jsem se podíval na net-> nadzemním by měla stačit pravidelná revize a životnost je neomezená, k podzemním jsem nenašel co a jak.
U auta je natvrdo omezená životnost LPG nádrže na 10 let, jenže ty podmínky jsou náročnější.
...rozfajroval kotel na 26 stupňů? To je teplota, při které bych chladila byt klimatizací, kdybych nějakou měla:-))
Naštěstí nemám, tak jen při těchto teplotách zatahuju rolety během dne a větrám a chladím poctivě během noci.
Soňa ne, ta potřebuje teplo.
Tak si naloží krbová kamna a saunuje se :-)
26 je v chodbě, takže tam u těch kamen musí mít tropy. Ne furt, ale večer často.
Asi se jí líbím jen v trenclích, protože jinak se tam přežít nedá.
Naopak,v ložnici je zase zima, když tam bylo 10, už jsem se naštval a bouřil se.
...v ložnici máš být "pod peřinou" s kulichem na hlavě a radovánky si odbýt na chodbě(pokud ti peřina nestačí) U nás je v celém bytě topení na minimum(max 21°C na teploměru) a v ložnici otevřená ventilačka po 20-té hodině. Při těch "krutých mrazech" v posledních zimách(max -8°C pár dní)je i tak teplo.. ;-)
tiše doufám, že tam kde máš otevřenou ventilačku máš zavřený radiátor....
To ještě není zárukou toho, že nebudeš topit... My máme na radiátorech nějaké termostatické kohouty, a ty mají takovou funkci, že když na ně dlouho "padá" zima z otevřeného okna, tak se na nějakou dobu normálně pootevřou samy, i když to máš ručně natočeno na "uzavřeno"...
Asi je to nějaká pojistka proti totálnímu zamrznutí potrubí, kdyby v bytě byla zima už moc dlouho...
Jj, v dobách ani ne tak minulých, kdy energie byly relativně levné, se tohle v mnoha bytech stávalo, že ventilačka jela proti topení.
Kdysi jsem jela africkou pouští autem s jednou dámou. Bolely ji nohy, takže musela sedět vepředu vedle řidiče. Před jízdou vždy oroštovala klimatizaci skoro na mražení, aby si v zápětí otevřela okénko naplno a vystavila do něj svůj loket.
Že bylo v autě vedro mi nevadilo, jsem na to zvyká, ale že na těch prašných roletách, po kterých se mnohdy jede stovkou přes naplno otevřené okénko proudil dozadu prach a písek, a že lidi vzádu vystupovali z auta jako kominíci, kterým mezi zuby drhnul písek, to mi vadilo.
Madam tomu nerozuměla. Nechtěla.
Jí se to přeci vepředu nestávalo. Tak to nemůže být.
...to je samozřejmé- a v ložnici není nikdy teplota pod 10°C(uzavřené termoventily mají nastaveno "temperování" o něco míň).
Taky mám termoventily, ale když netopím ústředním topením, jsou akorát pro parádu.
Okno je otevřené furt, z ložnice čumím do přírody, ale pod 10 odmítám jít :-)
Táta mi vyprávěl, že oni spali tak, že ráno byli ojíněný a jeho brácha měl u nosu rampouch, ale to měli snad i ty čepice na spaní.
Pábitelem jsi po něm?
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php...
Nevím a Hrabalovu poetiku jsem nikdy literárně nepobral. Když to bylo ve filmu, chápal jsem, ale z knížky nikdy.
Pábitelé, ano mám to někde, ale nejsem si jist, jestli jsem to dočetl.
Pokud jde o moji letoru, slovník mám po otci, povahu spíš po mámě.
A když už jsme u táty, mistra blbých vtipů:
Z okna v druhém patře kouká chlapeček a zespoda volají:
Chlapečku, pojď nám otevřít přivezli jsme vám uhlí!
Jděte do prdele, já ješte neumím chodit.....
Tak to byl táta, mistr vtipů tohohle typu.
A taky stavební inženýr, chlap co se nebál práce, muzikant, sedlák uprostřed města, vztekloun a dobrák, muž co postavil dům a vychoval tři děti. Chlap, co měl spoustu chyb, ale v zásadních věcech nechyboval.
Kdo z vás by nechtěl tátu, co mu platil kurzy angličtiny v době, kdy se vévodila ruština. A kdo z vás by mu měl za zlé, že když místo na hodinu angličtiny ten spratek šel blbnout s klukama, nasázel mu na zadek pár lískovkou, kterou si ten kluk musel sám uříznout?
Ten kluk, tedy já, určitě ne.
Táta říkal "jednou mi budeš za ten vejprask vděčný" a ví Bůh, že jsem.
Pábitel?
Neznám.
...proto pro ty neznalé přiložil AV odkaz docela výstižný... ;-)
"Jsou u nás relevantní zásoby břidličného plynu?"
Ano, to je přesně ta otázka, na kterou neznáme odpověď, protože jsme to nechtěli vědět.
V tom je problém, že zásoby o kterých nikdo neví, nebude nikdo toužit těžit. O zásoby známé se bude neustále bojovat. S každou novou vládou a novým lobistou to někdo zkusí. To, že v době války by se nám ten proklatý břidličný plyn hodil, se v době jeho odmítutí nepomyslelo. Kdo by tušil, že nás v 21 století čeká válka v Evropě.
No kdo by tušil?
Někteří tušili už v době, kdy si Rusové uloupili Krym.
https://euractiv.cz/section/aktualne-v-eu/news...
Kde tady chceš nastavět 9500 MW výkonu v jádře? Čím to chceš uchladit?
špatná otázka.
Místo se vybrat dá, chladí se vodou.
Správnější otázka by byla "kde tady chceš stavět 9500MW v soláru/větrníkách/vodních elektrárnách"
Ze, v současnosti dostupných, zdrojů dává jádro v týhle kotlině holt největší smysl (pokud se nechceme vrátit zpátky k fosilním).
souhlasím s tím, že v našich podmínkách můžeme el.energii nejlépe vyrábět pomocí jaderných elektráren.
V rozporu s Tebou bych však řekl, že jaderná elektrárna je taktéž fosilním zdrojem v smyslu "neobnovitelného zdroje".
Proti výrobě elektřiny spalováním běžných fosilních paliv však neprodukuje CO2 + další...
Tak uran není technicky vzato fosilního původu, ale budiž, jeho neobnovitelnost je platná připomínka.
Nicméně za současné situace nevidím RACIONÁLNÍCH alternativ než přejít na tento byť neobnovitelný zdroj. Když nic jinýho, koupí nám to čas na zkoumání solárů a větrníků...
Však ono se časem taky vyřeší jak ho vycucat do mrtě až z něj zbyde neškodná "hmota" a nebudou se kvůli tomu zakládat úložiště...
Když tu s tím kreténským Green Dealem úplně vážně, a to v řádu pár let, počítají s technologiemi, které ještě nejsou tak nějak domyšlené do konce, tak proč by se časem nepřišlo co s použitým uranem...
Green deal... mám s ním problém, jsem strojař pracoval jsem v energetice, a vidím technické možnosti. Porovnáním jednoho s druhým vidím, že to může fungovat jen za cenu masivního ústupu od součastných standardů.
využití součastného jaderného odpadu:
problém je, že úložiště Richard je rozděleno do "kobek" které se naplní "nasudovaným" odpadem.
Potom se kobka zaleje betonovou směsí.
Takže pro případné další použití se bude materiál "těžit". To mi nepřipadá jako dobré řešení.
(vyhořelé palivo z elektráren se zde neskladuje, co vím- to se přepracovává)
Využití "vyjetého" paliva bez přepracování...
domnívám se, že to (v součastnosti) nejde. tj že je nutné "přepracování".
Zůstává mi pouze parodie na Cimrmanovské provolání:
"Tak vědče bádej jak rozlousknuti atom tak aby se opět sám složil!"
"Jaderný odpad" je každá věc, co opustí primární prostor(reaktor a okruh vody od něj k parogenerátoru), jako jsou montérky, nářadí, pucvol ap. věci sloužící při opravách/údržbě/výměně za nové a mající radioaktivitu vyšší než je bezpečná, pak se z toho asi moc nezíská(nic jiného krom uniknuté vody z netěsností prim. okruhu tam totiž není)...
Vzhledem k tomu, že je nám třeba "elektrizace" aut vnucována horem dolem, aniž bysme na to ale měli odpovídající (jak kapacitou, tak i recyklovatelností, vlastně i bezpečností) baterie a na nabíjení dostatek proudu pro všechna ta budoucí auta, tak si nemyslím, že by tohle taky někdo v nejbližší době nezačal urychleně řešit ;-)
To co se přepracovává je jen lehce jadernou reakcí ochuzené jaderné palivo. Toho Uranu 235 se v něm rozloží jen pár procent a zbytek v těch kapslích zůstane. Ovšem díky silnému neutronovému bombardování jsou ty kapsle erodované a rozpadají se. Přepracování spočívá v obohacení materiálu na původní koncentraci Uranu 235 a novém slisování těch kapslí a jejich naštosování do palivového prutového nosiče.
Do jaderného uložiště Richard u Litoměřic se ukládá obecný radioaktivní odpad ze všech jaderných zařízení. Je to směs to radiací znečištěných montérkek, oné pucwolly, moče pacientů po vypití radiačního roztoku, zrušených zářičů ... Z toho už nikdo nic kloudného nevytvoří.
Chladí se vodou. Spoustou vody. Podívej se na Dukovany. Dvě přehrady, a to je tam instalováno 2000 MW.
Ještě jednou - kde tu chceš nastavět dalších 9500 MW?
Na kterým z těch naših vysychajících potůčků?
>>Správnější otázka by byla "kde tady chceš stavět 9500MW v soláru/větrníkách/vodních elektrárnách"
-- Místo by se našlo. Pravda, bylo by potřeba zatopit jedno nepříliš významné městečko, ale to by snad nebyl velký problém:
https://en.mapy.cz/s/fuzekavuma
Celkem nechápu, proč by se mělo zatopovat něco nového. U stávajících elektráren by se místo našlo a v Temelíně snad ještě ani všechny bloky, pro které jsou tam udělané základy, nestojí. Si myslíš, že ty Dukovany pojedou věčně? A není důvod, proč by na stejném místě nemohly stát nové bloky, které je nahradí. Spíš by už konečně mohli dotáhnout ten teplovod do Brna, trasa už je dávno naplánovaná, akorát se do toho furt nechce, už to přes čtyřicet let mohlo topit.
V Temelíně je místo na 2x 1000 MW (ty samý, co už tam jsou). V Dukovanech místo není, ten 5. blok se má stavět s tím, že bloky nikdy nepojedou všechny zaráz.
Jo, pomůže to. Nebude nám chybět 9500 MW výkonu, ale jenom 7000 MW. Ty vezmeme kde?
Mimochodem, to že horkovod z Dukovan už dávno nestojí, je mimo moje chápání. Když vidím tu debatu, že je potřeba projednat, orazítkovat, za 6 let možná...no, uvidíme po zimě, myslím, že to pár lidem dojde...
Proč tu přehradu rovnou nenakoncipuješ do Labské soutěsky u Hřenska? Výsledné přehradní jezero by už uchladilo ledacos.
Přehrady u Temelína byly koncipovány na dvakrát větší výkon, takže tam nějaký chladicí potenciál ještě je.
Ono by v nouzi stálo za "dotáhnutí" využití odpadního tepla vody z chladících věží(které se právě "vypouští" do luftu)a je to asi 250m3/hod, Snažíme se využívat termální vrty o mnohem menší teplotě a nevyužitým odpadním teplem si vytápíme okolí a plýtváme vodou na chlazení (podobně jako se stále drahou pitnou vodou splachuje, pere, polévá), i když je jí poslední dobou čím dál míň a podzemní zásoby klesají.
náhradou chladících věží jsou právě ty teplovody (horkovody, parovody)
Průser je, že ve chvíli kdy "pomáháš" elektrárně s jejím odpadním teplem někdo řekne... ale GJ tepla z plynové kotelny stojí tolik a tolik... tak se nasadí vysoká cena.
Následně se začne řešit že desítky kilometrů teplovodů mají ztrátu ve výšce xxprocent.
no a ty ztráty to chce nějak pokrýt... tak zdražíme a lidi přejdou na plyn/ dříví z lesa.
A elektrárna opět řeší co s oteplenou chladící vodou.
No a v součastné situaci se dálkové stavby staví dost blbě... podívej se na tanečky kolem stavby dálnic.
Rozumným řešením by byl podnik s velkou spotřebou tepla- napadá mne chemička, výroba pneumatik a pod. blízko té elektrárny.
Ale tipuji, že by to naráželo na problém pracovní síly.
...odpadní teplo pro vytápění je pára z výstupu turbíny- nevyužitá se vrací po ochlazení v chlad. věžích spolu s kondenzátem z vytápění uzavřeným okruhem zpět do parogenerátoru k ohřátí. Jaderka v provozu bez "kouřících" věží u nás neexistuje. Na jeden blok jsou dvě a podle páry z nich je vidět kolik jich je v provozu a kolik odstavených...
V Tušimicích, byli jsme tam jako studentíci nasazení, měli kolem elektárny skleníky
Ty mají v Turowě taky a lidi zpoza hranic si stěžujou na noční světelnej smog. Němci a Poláci ne, jen Češi. Prožluklá situace.
Polsko je omyl dějin.
Důležité je co si myslí Alemánec :-)
Zrovna v Tusimicich jsme byli loni na prohlídce.
A ptal jsem se průvodce, jestli jsou ty skleníky s rajčaty rodiny Razlovych vytápěny odpadním teplem.
Průvodce se normálně naštval, co to je za stupidní otázku. Prý tam žádné odpadní teplo nemají. Pára pro skleníky se generuje stejně jako pára pro sídliště nebo výrobu elektřiny.
Pochopil jsem to tak, že teplota chladící vody je tak nízká, že se nevyplatí ji dále energeticky využít.
Před více než 30-ti lety jsem byl na školní exkurzi v elektrárně na ostravsku. Tam mě překvapila nízká účinnost celé elektrárny. Asi jenom 25 procent. Zbytek sežral provoz elektrárny. Mlýny na uhlí, administrativní a technické provozy...
Teď v Tusimicich je prý účinnost nejméně dvojnásobná. A to i se započtením veklorypadel.
...ona ani JE neoplývá velkou účinností- používá se hlavně pro malý prostor na palivo a jen pro svůj provoz spotřebuje kolem třetiny vyrobené energie..
Fakt nejsem informován o současném stavu, ale tenkrát, 1981-82, byly nejen skleníky ale celá Kadaň vytápěná elektrárnou.
Nemyslím si, že ta pára, co chladí v chladících věžích je studená, když kvůli tomu budujeme taková hovada, no a průvodce asi byl jeden z "odborníků".
Možná jsou tam nějaké majetkopravní dohady, ale pára je pára, a tenkrat topila celé sídliště ba Kadani
Pára se k vytápění nepoužívá už hromadu let, vytápí se vodou ohřívanou ve výměníku v elektrárně a teplárně. Pro výměník se nepoužívá odpadní, ale záměrně vyráběné teplo.
V momentě kdy máš pro teplo využití, přestává být teplo odpadním ;-)
Energie je jen jedna
....asi mám jiné info- ohřátou vodou se opravdu vytápí bytovky a budovy, ale na ohřátí vody se používá vyrobená pára na vysokou teplotu(pro lepší transport a menší ztráty). Vést potrubím horkou vodu z elektrárny na větší vzdálenost je neekonomické- než by se dostala do bytů, byla by studená. V elektrárně nejde o "odpadní teplo", ale o využití a zhodnocení vyrobeného tepla chladícího kondenzátoru za turbínou.
Fakt, kluci, nevím jestli to byla pára nebo voda, to je mi volný, ale ty roury z Tušimic, něco teplého asi vedly, jinak by se to nedělalo, a topilo to Kadaň, i ty skleníky.
Jestli už dnes to nejde, ptejme se proč.
Bavíme se o tom, jak slušně hospodařit a nedrancovat planetu, a já jsem nakloněn jádru..
Dneska, už je jasné, že většinu těhle "zelených" nápadů financovala Moskva.
Větrníky, solárka, to zatím nestačí, a to dneska vidí všichni.
Fakt v těch "ekologistických" aktivistech vidím pracky Moskvy jenom já???
Nebo spíš Moskva aktivovala učitele by jim říkali, že všechno co je v bedně nemusí být pravda?
A do toho ten trapas ČT, kdy za rozmombardovanou UK vydávají Mikulčice na Moravě?.
Jo, tohle je bordel.
Neuvěřitelný, neskutečný.
Důležité je, omezit aktivity všech:tzv "elfů". Odolat svodům cenzury.
Ano, jsou tu parchanti co záměrně lžou, jako třeba ten Flégr, nebo Putin.
Lhostejno. Cenzura v demokracii nemá místo. Lidi nejsou blbí. Tedy všichni.
Proč by jim někdo kurva měl filtrovat "desinformace". Ať si to každej přebere sám.
Nejsme ještě v totalitě, nebo ano?
Furt máme "nouzový stav" prej kvůli Vasilům.
Ty dva roky nesmyslného covidího teroru más měli naučit, poslouchat, respektovat, a vykonávat příkazy vrchnosti.
Vymysleli systém nadlidí, a podlidí, co protože byli zdraví, a chtěli zdravými zůstat, zbavili (nezákonně - viz rozsudek NS) občanských a lidských práv.
Ale většinu si podmanili, vystrašené lidičky.
Miliardy se rozházeli na podporu zavřené ekonomiky, a miliardy se dali šmejdům z farma firem, testy, vakcíny.
Jestli si někdo myslel, že z toho vyjdeme bezbolestně, mýlil se.
Žádná inflace tu není.
Je tu jen ZDRAŽOVÁNI, copak někomu tak rychle vyrostla výplata? Důchod?
Ne, to není inflace, ta teprve přijde.
Strašně moc se zlobím, peoč jste mi nevěřili, před dvěma lety, že je to jen marketingový podvod. Vím, mnozí tomu nevěříte i dnes.
40 tisíc mrtvých, má ten covid.
Prý.
Byl to podvod.
Od samého začatku, skvělý marketing.
Tak plaťte
» Cenzura v demokracii nemá místo. Lidi nejsou blbí. Tedy všichni. «
Vsichni ne, ale vetsina mnoho rozumu nepobrala. Podivejte se na vysledky nasich slavnych a demokratickych voleb. :-(
Dovedete si predstavit myslici bytost, ktera dobrovolne hodi do urny kreaturu typu Babise?
Zavedl bych inteligencni test pro kazdeho, kdo chce volit. Rizeni statu neni pro kazdeho, stejne jako rizeni autobusu.
A vysledky propagandy vidim kolem sebe na lidech, u kterych bych to necekal.
Zacalo to cipy ve vakcinach a pokracuje podporou Putina. Nakonec ma taky trochu pravdy, rikaji. Takovym volum uvadim takovy maly priklad:
Kdyz ja tvrdim, ze zeme je kulata a ty, ze je placata, znamena to, ze je sisata? Nebo je to snad kostka? :-)
... je bramboroid kulatý nebo placatý?
https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-technika...
Dovedu, už jsem párkrát volil. A povinný IQ testy pro voliče? No vida, jak prosté, v jednoduchosti je krása, že mě to hned nenapadlo!
Nic jiného se nenechá snadněji zfalšovat :-)
Tohle je Jindra. Nejdřív bylo blbců víc dle Gausse, a nedalo se s tím nic dělat, teď: "cenzura v demokracii nemá místo".
Ale jádro příspěvku myslím, je jasné.
Viníka hledá uvnitř společnosti, skutečného viníka, Putina a Rusko, zmiňuje jen okrajově.
Cíl: přispět k rozdělení společnosti, odvést pozornost od skutečné příčiny současného stavu.
No a pak ještě zmínka o Mikulčicích.
Cíl - zpochybnit důvěryhodnost ČT.
Ty jsi byl vždycky kretén, a debilem zůstaneš
Bez pevného názoru, před pár lety by ses zesral z Rusa, a dnes mi budeš možná vyčítat, že jsem mu chtěl zaplatit útratu.
Protože jsi línej debil a já ne, jsem teď v Paříži a ty se užíráš závistí v Káraném.
Viníky hledáš furt jen ty.
Já hledám cestu, jak z těch sraček,do kterých nás zatáhl váš strach o vaše zbytečné životy, že jste si nechali narazit nàhubky, narvar do sebe tři dávky něčeho, co vás možná zabije, tak já hledám cestu z těch vašich pomateností ven.
Nehrň na mě fráze, společnost vždycky byla a vždycky bude rozdělená, blbečku
A OD jaké hranice IQ by mohli lidi volit?!?
Nebo snad DO jaké" :o)))
No, stačil by doklad o tom že platíš daně.
Ten kdo neplatí, ať nevolí.
Jenže to by bylo daleko od demokracie.
Možná jste to nepostřehli, ale zavádějí nám cenzůru.
Být to na mě, tak by tam byl test z historie a světové politiky. Udělalo by ho minimum lidí, možná ani já ne.
Nakonec v minulosti to u nás fungovalo trochu podobně. Trestaný člověk přišel o právo volit.
Jestli bych ten test udělal nebo neudělal, by mě příliš netrápilo. Nakonec, když jsem chtěl přispívat na CSFD tak jsem test neudělal. Takže vím, že moje znalosti filmů jsou omezené a nelezu tam.
Tak počkej, napřed máme vysychající potůčky a pak chceš stavět vodní elektrárny? :-)
Vodní zdroje u nás rozhodně nejsou využité bezezbytku, ale toho výkonu už tam zase tolik schovaného nebude.
Lokality pro stavbu JE jsou u nás vytipované ještě asi 2-3 (rozšiřování současných nepočítám) tak předpokládám, že ti co to dělali někdy v 80. trochu tušili co dělají, nejsem sběhlý v jaderných elektrárnách natolik, aby to připomínkoval.
Faktem zůstává, že spotřeba elektriky poroste, zejména pokud se skutečně začnou prosazovat ty baterkový auta. Takže zdroje budou potřeba. A ačkoliv solární panely jsou príma věc která by uplně klidně mohla sedět na každý střeše, budovat ty solární plantáže na loukách se mi nelíbí ani trochu. Krom pohraničních oblastí nejsme ani větrníková země, takže co ti zbývá vylučovací metodou?
A to jsme ještě vůbec neotevřeli otázku vyrovnávání spotřeby ve špičkách a naopak uplatňování jalového výkonu ve tři ráno u JE a svítí/nesvítí, fouká/nefouká u "obnovitelný" zdrojů. Plynová turbína je v tomhle směru velký luxus a jak se zdá, bude luxusem ještě větším...
Monopoly se "upnuly" na elektromobily jako na jediný způsob (dost drahý a náročný na "neobnovitelná zdroje" k výrobě baterií)ekologických vozů- přitom se moc neprosazují vozidla na vodík..
Mi nemusíš povídat.
Baterkový řešení je "rychlý a snadný", byť má k dokonalosti daleko. Ale když musíš tak musíš a zrovna tahle tlačenka EU (papírové snižování CO2 za každou cenu) mi dost pije krev kdykoliv si na ní vzpomenu.
Do produkce vodíku by se nechal pálit třeba ten jalový výkon JE v době nízké spotřeby, taky se takový vodík nechá "naflaškovaný" vcelku dobře skladovat až bude potřeba a tak.
Jen to není řešení, který můžeš "teď hned" aplikovat do výkazu "hotovo"...
vodík má poněkud "bolavé" skladování- difunduje do struktury oceli, způsobuje vodíkovou křehkost.
Nevím, zda se toto povedlo nějak vyřešit, mé info o tlakových nádobách jsou 20 let staré.
a do hajzlu....
To jsem netušil. To může být problém, když to sežere plech...
tlakové nádoby z ocele se produkují pro "snadnou, lacinou, dostupnou" výrovu- jistě je možno použít jiný materiál(kevlar, um. hmoty, příp. ocel s vnitřním netečným povrchem)...Asi už to vyřešeno bude- když jezdí už na vodík i autobusy...
Pochybuji, poněvadž vodík má tak malou molekulu, že prolézá i sklem. Ve skleněné aparatuře se nedá dosáhnout ultravakua, poněvadž do ní prolézá vodík skrze stěnu. Ultravakuové aparatury jsou z nerezu. No a když prolézá vodík i do oceli a křehne jí, to znamená, že asi proleze už skoro všude.
..pochybovat můžeš, ale určitě to je vyřešeno- v Košicích jezdí zkušebně pár testovacích autobusů na vodík a po jejich vyhodnocení bude městská doprava průběžně přecházet na tento typ- auta na vodík už také na Slovensku jezdí- že by si jej vyráběla? :-/
A tak třeba není.
Stačí když najdeš materiál, který ti nevykřehne a únik plynu skrz něj bude dostatečně nízký. Ano, za rok ti uteče X plynu, ale vzhledem k celkovému provozu to bude nezajímavý číslo a to ti stačí.
Stačí se podívat na současné stroje - úniky olejů i nafty horem dolem, ale dokud to kape a nečůrá, srát na to není čas...
Ale samozřejmě najít nějakej plast kterým tu ocelovou bombu vyvložkuješ by bylo ideální. Třeba časem...
"že ti co to dělali někdy v 80. trochu tušili co dělají"
-- Věděli velmi dobře co dělají, ale byla jiná doba. Postavit elektrárnu nebyl problém. Problém byl, sehnat hajzlpapír...
To by znamenalo, že problém není technického rázu ale "jen" čistě byrokratický.
To je svým způsobem dobrá zpráva, až to začne republiku hodně tlačit v botě, prostě to pude...
Kvůli stavbě Dukovan zbořili tři dědiny a kvůli VN Dalešice, která to celý chladí, zatopili 22 km údolí.
Protože Strana a Vláda rozhodla. V době, ehm, "normalizace". Všici drželi hubu, akorát Brontosauři opatrně zazpívali "Ta hráz je potřebná všem"...
Tak, a teď si to představ dneska.
Dokud se prd děje tak si to představit nedovedu.
V momentě kdy se začnou dít věci jako výpadky proudu (už bude pozdě) to začne bejt najednou snadno řešitelný.
Někde mezi tím je rostoucí cena elektřiny s níž se bude průchodnost průběžně měnit.
Otázka je v podstatě spíš o tom, jak dlouho zaspíme...
Ale dobře, ty zjevně zastáváš názor, že JE není řešení nebo je to řešení alespoň neproveditelné. Takže co navrhješ?
Zastávám názor, že JE v současné podobě není řešení, a je potřeba se poohlížet jinde. Jasně, když si natiskneme dost lovů, tak ten jeden blok v Dukovanech a dva v Temelíně postavíme. To nám, když si pohnem s dostavbou, možná nahradí ty bloky, u kterých bude končit životnost. A dál co?
Takže kde? Čím by sis představoval racionálně zásobovat republiku elektřinou?
Poohlížení je fajn.
Žádné Temelíny, malé, jaderné elektrárny do každé rodiny :-)
Takhle asi ne, ale technologie která umožňuje uďělat jadernou ponorku, když jí uvolní civilům,dokáže udělat fakt docela malinkou jaderku, že jo.
Jinak fakt jsem silně nakloněn všem zdrojům čisté energie, třeba větrníkům, tam kde fakt fouká,nebo solárům, tam kde fakt slunce svítí.
Ty to budeš umět, Chruščev, te miloval kukuřici, tak se kukuřice sela i v Krkonoších.
To asi cesta není.
Malá jaderná elektrárna MŮŽE být řešení. Pokud se bude dělat sériově, prefabrikovaně, levně.
Zatím je to ve stádiu projektu, nanejvýš prototypu.
To je zhruba něco jak ty zázračný akumulátory nové generace v laboratoři...
Nebyla takovou malou jadernou elektárnou i ponorka Kursk?
Myslím si že to technický problém není ani malinko, udělat malou jaderku.
Problém je politika
Jedinej, kdo uměl chrlit jaderný reaktory levně a rychle, byl SSSR. Byl to reaktor typu RBMK. Dneska je to 36 let, co se proslavil po celým světě...
Nechci, aby to vypadalo, že rusáky nemám rád, ale nasrat :-)
Byl reaktor typu RBMK pouze v Černobylu, nebo v "X" dalčích elektrárnách, kde fungují (bez problémů) až dosud?
Tady je soupis všech jaderných průšvihů:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_jadern%C3...:~:text=1980%E2%80%931989,-1980%20Saint%2DLaurent&text=1986%20%C4%8Cernobyl%2C%20Sov%C4%9Btsk%C3%BD%20svaz%20(dnes,kter%C3%A1%20vedla%20k%20v%C3%BDbuchu%20reaktoru.
My v Perle chladíme pivem :-)
Koukám na to jen jedním okem, Fanoušové rozjíždějí výstavbu malých jaderek,nemusívšechno být Temelín.
Jinak, chladí se pára toho grnerátoru,čím pod tím topíš je asi fuk. Pokud jsme uchladili všechny ty Mělníky a Tušimice, proč bychom neměli uchladit cokoliv jiného.
Jen uhelný kotel se změní na jaderný tedy soudím,vím o tom prd.
Konečně pravda!
Víš o tom prd:-))
No, ne zas tak docela.
Vím prd o jaderné reakci.
Ale ostatní věci, chladící věže, obálky elektráren, kde myslíš, že se to studovalo :-)
Takhle z hlavy me napadá, že uhelný kotel se nechá prostě přestat krmit uhlím a tím ho vypneš, reaktor to má složitější a nějaké chlazení potřebuje asi furt (vzpomeňme nedávno na aktivitu kolem rozbombardované kabeláže DO Černobylu).
Takže asi otázka spolehlivosti toho chlazení, ale jinak bych asi souhlasil.
Je otázka, jak moc se taková JE nechá postavit kdekoliv u řeky, co jsem pochytil, dělá se na to vcelku velkej geologickej průzkum a ač u nás zemětřesen nejsou na pořadu dne, postavit JE na naplaveninách asi neni uplně košer...
Takhle z hlavy mě napadá, že ropný a plynový těžební vrt taky jen tak na první dobrou nezastavíš stlačením knoflíku. Ten plyn možná nad natlakovaným vrtem zapálíš, uděláš pěkný ohňostroj, ale nic na tom nevyděláš.
Když Rusové ten plyn neprodají do Evropy, budou ho muset prodávat pod cenou jinde.
To zní rozumně.
Jaderný kotel asi má topnou setrvačnost vyšší.
Ale to jde o havarijní situace, ale souhlas, s havarijním stavwm je potřeba uvažovat od počátku
Ono je víc typů jaderných reaktorů podle chlazení. Konkrétně v Černobylu byly reaktory chlazeny grafitem místo vody, jiné zase uran po odevzdání energie v reaktoru vlastně "zušlechťují" na použití v boj. hlavicích. Také jsou na západě jaderky bez obrovských chladících věží(jiný princip), tedy bez úniku odpadního tepla do ovzduší bez využití... Reaktory typu VVER z Ruska je potřebují- jen teplo místo chlazení líp využít...Jaderná reakce se dá jen utlumit- ne zastavit, :-(
V tom Černobylu se právě dělalo i to "zušlechťování"...
Vzpomněl jsem si, že Divadlo F. X. Šaldy dávalo v době toho průseru Jiráskovu Lucernu. Museli z ní vyndat všechny pasáže o černobýlu, protože vyvolávaly standing ovation.
Proč proboha? Myslim, proč je vyvolávaly...
Protože lidi poslouchali Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky, který o havárii informovaly dávno před tím, než nám k tomu rusák dal svolení. Podobný to bylo s M. Kopeckým, když se Strana a Vláda handrkovaly, jestli mu dát nebo nedat zasloužilýho. Při jeho hláškách během představení ve vinohradským publikum řvalo.
jo, a v Praze zmizel jód.
Orý zablokovat štítnou žlázu jódem bylo to pravé
Tak když už jsme u té verifikace předpovědí
> když v 16ti věštila deset
tak právě uběhlo 9 měsíců od naočkování kategorie „reprodukčního“ věku.
Co tam bylo dál? Do 2-3 let zemřou a do 5 let zemřou?
Nemyslím si že zemřou. Všichni.
Kosí to slabé jedince. Překvapivě to byli ti mladí, a nebylo jich málo, ale z hlediska statistiky bezvýznamné, pokud nejde o tvého syna. A teď ta vakcína dostává ty staré. Taky ne všechny, jen ti co měli dispozice k trombozám, nebo těm onkologickým chorobám.
Koukni na čísla. Umírá stejně lidí, jak za té hrůzné "pandemie". Očkování nic nezměnilo. Umírá stejně lidí,jako když nám nasadili náhubky, zavřeli hospody, a okresy.
Proč? Ptej se
No, koukám na ta čísla.
vypadají takto:
https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr
V pátek měla pohřeb holka, se kterou jsem závodila ještě jako dorostenka. Zničeho nic, najednou prostě nemohla dýchat (plicní embolie). Tři tečky.
A?!?
Denně umírá tisíce lidí z různých důvodů. Tři tečky.
Ano, to jsme vám říkali, když jste podlehli vykonstruvané covidí panice.
Ale někteří lidé asi ten strach potřebují.
V lázeňském parku, ve Vittelu,jsem viděl mnoho dvojic seniorů, jak zavěšeni do sebe, kráčí parkem s rouškama na hubě. Uvěřili, že je chrání, přitom v tom parku jim prokazatelně škodí.
Prostě spousta lidí neumí pracovat s informacemi a myslet A byly z toho dva roky,na které si vzpomeňte u pokladny v sámošce.
Nebyl to covif, ale vaše hloupost, co za f
to může. No, a teď se těšte na ty "vedlejší účinky".
Já jsem letos denně chodil za tatínkem do špitálu si s ním povídat. Když ho chtěli přeložit, zjistili že se v nemocnici nakazil covidem. Díky striktně vynucovanému nařízení se mé návštěvy odehrávaly a stále odehrávají v respirátoru. No a já to nechytil, ač to byla ta nejsilněji nakažlivá mutace. Měl jsem respirátor a jsem očkovaný. Tatínek je nedoslýchavý, takže jsme komunikovali na vzdálenost menší než 1 metr.
Mi to prijde smutne. Nekdo, jako my, kdo ma sve sny a svuj svet, proste zmizi. Nikdo treba ten jeho svet ani nezna, ale muze byt krasny a kosaty a mohl/a na nem dlouho pracovat. Z nejakych neznamych duvodu ti nejlepsi odchazeji jako prvni. :-(
Uz jako dite jsem si toho vsimnul. Pokud mate radi tri psy, kteri se k vam na vesnici pridruzili, muzete si byt jisti, ze o toho nejoblibenejsiho velmi brzy prijdete. A stejne tak v rodine.
Takže když budu všemi nenáviděný hajzl...kolika se můžu dožít?
Protivnych a zlych dedku je spousta, ale kolik znate hodnych dedecku?
Já jedině Mrazíka. Za toho bych dal ruku pod lis. :-)
Tolik, kolik jedovatých, zlých bab ...
Když už jsem zmínil tatu, a jeho specifické vtipy, možná tenhle znáte, ale vyprávěl ho rád.
To v šestém patře visí jen pár prsty na okenní římse ženská, a z okna jí přes ty prstyještě nějaký chlap mlátí paličkou na maso
Jde kolem jinej chasník a kříčí nahoru:
"člověče, co to děláte! okamžitě tu ženskou nechte"
A z okna se ozve: "to není ženská ale tchýně".
Chasník pak volá nahoru:
"ale, že se svině drží, co .."
Zlých dědečků je podstatně méně, než ježibab. Chlapi se dožívají kratšího věku.
smutná zpráva: ani Hitler nebyl nesmrtelnej :-)
Rozhodne mila nebyla. Spise hodne nemocna. Nechal bych uz tuhle hricku prirody spadnout do zumpy zapomeni. Pokud se najde nekdo se silnym zaludkem, at ji vystavuje v kabinetu kuriozit.
Priroda proste musi vyzkouset mnoho uchylek, nez najde spravnou cestu.
A my jsme vzdelani lide, tak to chapeme.
Že by vzdělaný člověk o Grétě psal jako ty, se mi moc nezdá. Tvá reakce naznačuje, že máš poměrně zásadní mezeru v některém z humanitních oborů..
Nepleť si hloupost s humanitním vzděláním.
Pacient se stal i odborníkem na vzdělání.
Před pár lety jsem se jej ptal: proč se vlastně nenaučíš malinko anglicky, cestovalo by se to líp.
Vysvětlil mi, jak je vlastně na palici, a že se hovno naučí, a že protože je na hlavu, si nic nepamatuje.
Ok, chudák, říkal jsem si.
A pak, zatímco já se naučil francouzsky, on si vytvořil databázi, toho co jsem kdy napsal. A to naprosto dokonalou.
Nebo má fenomenální paměť.
Je to jinak.
Je línej. Baví ho srát se do lidí, nebaví ho systematicky pracovat, učit se.
To se mi hodí memoc.
Není nic jako talent na jazyky.
Nebo funguje malinko.
Zbytek je dřina, každÿ den, kousek dál.
A tenhle lenoch si troufá mluvit o vzdělání?
Nasrat.
Člověka, který píše o Grétce tak hnusně jako Marin7... nebo si z ní dělá legraci ubohým způsobem jako ty, lze těžko považovat za vzdělaného člověka.
Lze jej považovat pouze za omezeně vzdělaného člověka. Když to tedy napíšu slušně, žejo, protože na to, co tu dlouhodobě píšeš například o mně, by sedělo spíše slovo "omezeně vzdělaný primitiv".
Nebo ještě jinak.
Se ti to pokusím vysvětlit.
Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, jsi označil za fakultu leštění prdů.
A troufáš si mluvit o vzdělání?
V tomhle směru je tvé vzdělání na úrovni starého, zkostnatělého...
Politruka ;-)
Ne, to byla Gakulta humanitních studií...
ale nelam si s rím hlavu :-)
Nebyla.
Napsal jsi to v diskuzi o debatě se studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) k výročí 17. listopadu.
https://www.nakole.cz/diskuse/25324-co-vas...
Máš na Jindrovy výroky databasi s odkazy? Jen zadáš klíč a vypadne odkaz? Nebo takhle indexuješ celé NaKole?
Vše nasvědčuje, že mám dobrou "sloní paměť", odborně řečeno paměť epizodickou a autobiografickou.
Prostě si dobře pamatuju události, které mám spojené s emocemi.
Naproti tomu s ukládáním informací, které ve mně žádné emoce nevyvolají, čili s tzv. "biflováním", mám mírně řečeno zásadní problém.
Jindra, jsa v tomto oboru nevzdělaný, míchá tyto dva druhy paměti dohromady a dochází tak k mylným závěrům.
V tomto konkrétním případě se mi při diskuzi o humanitním vzdělání s nevzdělaným Jindrou, vybavila jeho slova o leštění prdů, protože je použil několikrát.
Dal jsem je do vyhledávače a našel příspěvek o debatě se studenty FSV UK.
Jindra má zřejmě s pamětí opačný problém. Za pár let dokáže otrocky nabiflovat základní znalosti jazyka francouzského, ale vlastní slova si zapamatovat nedokáže.
Mnohem pravděpodobnější ale je, že úplně obyčejně lže, kdykoli se mu to hodí.
proč svoji paměť využíváš k vysírání, a ne k tomu, aby ses něco, co má smysl naučil?
Biflování, to je něco jako práce, že jo. Něco, co otravuje a prudí. Tomu je lepší se vyhnout, že jo. A vyhýbáš se udatně.
Během cca 30 let se mi podařilo úplně překopat špatné pohybové návyky, které jsem měl zafixované z ranného dětství. Myslím, že jako důkaz vůle a vytrvalosti by to mohlo stačit, jen jsem to dokázal v jiném oboru, než ty.
Co jsi dokázal změnit ty - dodnes otrocky jedeš v tom, co ti natlouk do hlavy tvůj "moudrý" otec. Pohybuješ se životem inteligentně a lidsky, asi jako ruskej tank, a ještě jsi na to hrdej.
Já teď, navzdory prognózám odborníků, nesedím na vozíku, ale jezdím na kole jako drak, nařežu a naštípu si dříví, posekám zahradu, hraju tenis, pinčes, naučil jsem se plavat kraula, já jsem spokojenej, nechápu, co tě na mý špatný paměti furt tak žere..
Podle slovníků biflovat znamená „pilně se něčemu učit, zpravidla bez porozumění a nazpaměť“- lidově řečeno "vtloukat si něco otrocky do hlavy"...
Biflovani je v nasich podminkach brano jako spatny, nebo mozna i nejhorsi zpusob uceni.
Ale prekvapilo me, ze je to historicky docela uspesny zpusob uceni. Tibetsti mnisi se bifluji doted a nikoho nezajima ,ze tomu nerozumi. Obecne myslim, ze rozumet necemu v nabozenstvi neni zadouci. Nadrizeni to spatne nesou. :-)
Rikaji tomu memorovani.
A taky se to hojne vyuziva v asii ve skolach.
Nakonec, kdyz se ucim spanelska slovicka, tak je to taky biflovani. Bez toho by to neslo.
Zato ve Velke Britanii maji moderni skolsky system, ktery vsadil na kreativitu a uceni se faktum zavrhuje.
Takze nactileti netusi, ze existuje Amazonka. A maji velke problemy urcit, kde lezi Ceska republika nebo dokonce Nemecko.
Taky k tomu existuje pekne video.
Nabiflovat se naučnej slovník je k ničemu.
Znát zpaměti jakékoliv informace bez jejich pochopení je schopnost na úrovni googleho vyhledávače. Ano, pokud už daný problém někdo řešil a vyřešil před tebou, opíšeš řešení a jsi dobrej.
Na poskládání jednotlivých znalostí kreativním způsobem k vyřešení nového problému ti to nepomůže.
Tedy chápat co to vlastně vím je neméně důležité jako něco vůbec vědět. Vlastně víc: googleho vyhledávač ti ty jednotlivý vědomosti naservíruje :-)
Zkus si pustit google francouzsky, a vysvětli mi, jak si poradíš...
Abys mohl být "kreativní" musíš mít safra hodn3 nabiflováno.
Tak zrovna google má překladač...
Ale cos měl pravděpodobně na mysli: Když jsem se učil cizí jazyk, veškerá výuka byla založená na učení se slovníku zpaměti. Pak seskládání vět v různých časech, vždy systémem "skládá se to takhle, teď to tady ve cvičení 6x zopakuj, tak teď to umíš"
Výsledek byl, že jsem uměl HOVNO a nebyl schopnej promluvit, protože jsem neuměl ty "papírový vědomosti" použít.
Teprvě mnohem později, když jsem načerpal kontext a začal trochu chápat jsem začal trochu fungovat, dneska se domluvím na úrovni vedení technické diskuse a prezentace.
Jedno bez druhýho nejde, když nemáš cihly, nepostavíš zeď kdybys byl nejlepší zedník na světě, ale stojím si za tím, že umět přemýšlet a kombinovat jednotlivé bloky informací je užitečnější schopnost, než encyklopedické znalosti.
Zejména dokud funguje internet. Počítače jsou mnohem lepší ve skladování a vyhledávání informací, člověk (zatím) vyniká právě v tom jejich kreativním užívání...
Takhle,
jsou věci, které prostě bez drilu nedáš. Můžeš být genius, ale slovíčka se prostě musíš naučit. A nějaké ty základy gramatiky.
A pak můžeš pracovat "hlavou".
Proto se čtvrtý či pátý jazyk učí mnohem líp. Protože nacházíš, vymyslíš, podobnosti.
Naprostý souhlas, vše co lze delegovat na techniku je zbytečné nosit v hlavě. Ale prostě lecos, na techniku delegovat nelze.
Nebo chvála Bohu.
V té francouzské škole, pro starší a pokročilé, máme zakázano používat překladače, mobily, a tak.
Prostě, pokud nějakému slovíčku nerozumíš, zeptej se. Vysvětlíme ti, co znamená. Nejdřív studenti, a když to nedají, madam prof.
Učení se jazyků je čisté biflování. Je to cvičení paměti. V současnosti je to důležité, ale snad to už brzy přestane mít ten zásadní význam. Překladače jsou stále lepší a lepší. Kamarád překladatel z angličtiny před rokem zavřel firmu, poněvadž strojový překlad je už dostatečně kvalitní a hlavně významně levnější.
V době strojových překladačů a expertních systémů je prostoru pro smysluplné biflování stále méně a méně.
Mi zatim prijde strojovy preklad jako dost smesny a pouzitelny pouze po upravach a v laboratornich podminkach.
Zkousel jsem Google prekladac v mobilu na cestach. Jdu si takhle po meste a nektere napisy se mi zdaji podezrele zname. Rad bych si je prelozil.
Nejdrive musim najit mobil v batohu.
U tohoto bodu vetsinou koncim a neabsolvuji ho. Zase tak moc me ten preklad nezajima, abych sundaval batoh. :-)
Dalsim krokem je zapnout mobil. A cekani, az se vubec nastartuje.
Potom spusteni prekladace. Dalsi cekani.
Pak zkoumani, proc nejde net.
Potom zadani toho, co chci prelozit. Google mi samozrejme nerozumi, tak to musim napsat. Sviti slunce a displej nelze precist.
A nakonec mi to prelozi, ale vysledkem je naprosty nesmysl.
Zkousel jsem i ruzne cestovni prekladace. Nektere jsou pouzitelne na uceni, zadny ale neni pouzitelny na cestach.
A zkousel jsem i konverzaci a rodilym mluvcim pomoci Google Translate. Naprosto nepouzitelny nesmysl. Zkouska nervu obou stran a dost neslusne k cizinci.
Naopak se mi vzdy osvedcilo neco umet. Skvela vec. I kdyz si myslite, ze neumite nic, po jednom dni v cizine se vam zacne spousta veci vybavovat a je to mnohem snadnejsi, nez teorie.
Sice jsem kdysi maturoval z rustiny, ale ted jsem se ji ucil znova. A z casovych duvodu jsem se ucil asi jen 200 frazi. Velmi se mi hodily. Pani v zastrcenem mestecku se me ptala, kde jsem se tak dobre naucil rusky. :-)
Ale prd. Já umim francouzsky, jestli moc, tak možná slušně pozdravit. Bo jsem našel doma po předkách konverzační příručku s větama typu:
"J'ai l'honneur de vous souhaiter le bonjour!"
Přesto si troufám tvrdit, že když někde vidím nějakou cedulu, tak většinou nějak chápu, co se mi snažej sdělit. Podobně to mám třeba se švédštinou...
Znáš aplikaci "memrise".
Je dost užitečná, v prvních dvou letech frániny jsem jí používal, zapisoval si slovíčka i se zvukovou stopou.
Mimochodem, bifluje se třeba anatomie, na medicíně, a to naprosto tvrdě.
Ano, medicína je hodně o biflování a zatím to bez toho nevystuduješ a ani nemůžeš provozovat. Ovšem těm nejlepším lékařům se to celé studium vzájemně propojí v souvislostech a jsou schopni tvořivého přístupu. Z nich jsou pak primáři interny. Ostatní dělají obvoďáky a malé lékařské obory.
Třeba práva, pokud nejsi procesní advokát, se už dají provozovat pomocí chytrých vyhledávačů zákonů a už to nemusíš mít nabiflované a stačí tomu rozumět a umět tvořivě aplikovat. Ale v Praze to bez biflování nevystuduješ.
Tak to si teda dovolím oponovat. I u právníka je potřeba, aby měl zákony v hlavě. Právě proto se právníci také specializují jen na určité právo.
Dost často chodím na jednání k tvorbách různých obchodních smluv a můžu ti říct, že je obrovský rozdíl, pokud máš u jednání právníka, který má potřebé zákony v hlavě nebo břídila, který si to teprve následně dohledá.
Píšu o procesních advokátech, kteří to musí mít v hlavě, aby byli schopni argumentovat pohotově v reálném čase. Na tvorbu smluv od psacího stolu je času dostatek a můžeš používat počítač.
Naivo...
Zrejme si nikdy neabsolvoval obdobne jednani.
A ještě k těm lékařům - pokud chce lékař vykonávat profesi, musí se v podstatě vzdělávat celý život. Vyžadují to i nové lékařské postupy a vybavní.
Aby lékař mohl léčit na určité úrovni, musí mít odpovídající atestaci nebo "diplom soustavného vzdělávání" apod. Ostatně i za různými tituly CSc., doc. prof. apod. se skrývá nemalé úsilí a množství práce.
Celoživotní vzdělávání ještě neznamená, že se mu to všechno mezioborově propojí. To je úplně jiná disciplína. Celoživotní vzdělávání je úděl každého vzdělance, který se chce tou hlavou živit. Svět a obor se mění dostatečně rychle, takže polevit se dá až na sklonku kariéry. Ono to už na konci ani do té hlavy tak snadno neleze.
Zjevne netusis, co "diplom celozivotniho vzdelavani" u lekaru obnasi...
No, o tom je přece celé ČVUT :-)....
Jazyk se nenaučíš bez "memorování", tedy "biflování". Jsou jazyky, ve kterých funguje jakási logická stavba, ale vždycky je spousta výjimek.
Ano, naučit se cizími jazyku znamená "otrocky si vtlouci něco do hlavy". Myšlení ti moc nepomůže spíše dril.
Ve školách se učí systém gramatiky velmi dokonale propracovaný, slovesa první, druhé a třetí skupiny, ta poznáš podle koncovky, najdeš vzor, a už časuješ :-), tedy kromě té třetí skupiny, ta obsahuje nepravidelná slovesa a ta se musíš naučit, nabiflovat.
No, tohle je methoda učení, která ti nedovolí dlouho promluvit abys neudělal chybu.
Je dobré vědět pravidla, ale popravdě, nikdo se z nás podle pravidel nenaucil ani mateřtinu. Ty nám vysvětlovali ale to už jsme jazyk skvěle uměli mluvit.
Byl to pokus, omyl, a opravování.
Neříká se dobřejší, ale lepší.
Tak ti matka vysvětlila nepravidelné stupňování.
Nabifovat maximim možného, pak skočit do vody, a plavat.
To funguje. Cílem není psát v cizím jazyce básně, ale domluvit se.
Sděloval jsem kamarádovi, jak jsem s problémy vysvětloval německému hostinskému v pohraničí, že u nás truhláři šli vesměs dělat něco jiného. On se jen usmál a vytáhnul mobil. Mou složitou větu namluvil do mobilu a ten promluvil německým překladem na mojí úrovni němčiny. Překladač v mobilu už to prosté domluvení umí.
moh bych tě máznout, ale neudělám,ať svět vidí,co ty jsi za vola :-)
Teda, k takový sebekritice je třeba obrovský sebezapření, to se hned tak nevidí. :-))) Nebo špatně zavěšeno?
Prostě dospěla a trochu zmoudřela, to je celé. Ale ještě o ní uslyšíme, protože to sype prachy.
Ona může zmoudřet jen tak, jak ji dovolí její paraziti.
Co vím od švagrové ze Švédska, tak tam ji moc rádi nemají a navíc z ní mají tak akorát srandu. Nevím jestli ještě teď, ale z počátku vždy v pátek pořádala demostrace, čímž na cca 1 - 2 hodiny v největší špičce zastavila provoz. A zatímco ona se vykecávala o ekologii, auta vesele čmoudila a čmoudila dokud jim zase ulici neuvolnila.
Já to beru tak, že převezme byznys pod sebe, začne šéfovat.
Kdyz vidim, jak se tady rozjela jaderná diskuze, tak si jeste prihreji polivcicku jadernym tematem.
Nejlepsi vysvetleni jadernych procesu jsem slysel v tehle diskuzi:
https://www.youtube.com/watch?v=OD5IkmLefe4
Večer pod lampou - Jadrová energia po 20 rokoch / Černobyľ
Jsou to odbornici tak neni duvod jim neverit. Zato ta stredni skole nam to vysvetlili od zakladu spatne.
Tohle jsme tu vídali dva roky. 60letí mistři světa, co všechno znaj, všude byli a nikdo jim nebude nic přikazovat, leželi na dýchačáku, a 20letý holky, co věděj h*vno o životě a vůbec jsou k ničemu, jim měnily plínky...