Ahoj,potřeboval bych poradit jestli koupit klistr v tubě, nebo jako spray, chceme s manmželkou zkusit jestli by nás bavilo jezdit na víkendy na běžky tak to chceme nejdřív zkusit na starých poděděných běžkách , ale o mazání klistrem víme oba prd.
Jednou v životě už jsem teda zkusil namazat běžky pod patou klistrem v tubě , bohužel to dopadlo tak, že se na těch lyžích dalo pouze chodit, tak jsme to pak drhli v zoufalství dolu o trávu.
koukal jsem na něco na Alze.
https://www.alza.cz/sport/levne-klistry...
nejraději bych volil variantu po které budeme od toho sajrajtu co nejméně sasraní. Odhadem si myslíme, že po cca 10km toho budeme mít na poprvé rozhodně plný brejle, já si v létě blbě pochroumal koleno, tak to na nějaké honění km moc nevidím.
Klistr si kup v tubě a ne v Alze, ale v nějakém krámu s lyžemi, kde ti prodavač poradí jaký koupit. V podstatě připadá v úvahu koupit jeden universální, nebo tak dva na různé teploty. To znamená červený na teploty nad nulou a fialový na přechodné teploty kolem nuly.
Ono to základní mazání klistrů je strašně jednoduché. Podle teploty vzduchu najdeš správný klistr, jehož rozmezí teplot je uvedené na krabičce a ten namažeš pod patu. Rozhodně nemaž po lyži dozadu dál než za patu boty. Nanes na skluznici v teple pár čárek napříč tím, co se z tuby samo vytáhne a rozetři to stěrkou, která je u krabičky. Nejprve jen v délce cca. 25cm a nic za patu boty. Nech to venku vymrznout a jeď to vyzkoušet. Když to nebude mít dost odraz, tak protáhni vrstvu klistru o 5 až 10 cm kupředu, víc už ne. Neměl bys opustit mazací komoru, ale o té asi nemáš ponětí, což zatím nevadí. Pokud roztažení vrstvy nepomůže, dá se zvětšit vrstva, nebo použít trochu klistru na teplejší sníh.
Pokud to lepí, tak se naopak opatrně nožem ta vrstva zkracuje. Zmrzlý klistr se celkem dá seškrabat. Hlavně ho tam nesmíš nanést 1/2cm vrstvu. Tohle je mazání na jarní tekoucí sníh. Na zmrzlý firn hluboce pod nulou se také maže klistr, ale modrý. Maže se stejně jako ty teplé, ale velice opatrně. Pokud se takto namazané lyže dostanou do jakéhokoliv kontaktu s prašanem, okamžitě se ti na skluznici utvoří 5..10cm tlusté bačkory a nepomůže nic jiného než to nožem seškrábat a převoskovat tvrdým voskem. Takže modrý klistr ano, ale opatrně a s citem.
No a v českých horách při turistice, kde se celý den stále stoupá a stoupá se stále dostáváš do studenějšího a studenějšího prostředí a dá se předpokládat, že tě to donutí někde přemazat víc na tvrdo.
Pokud na tohle nechceš přistoupit a nevadí ti, že ti lyže pojedou pomaleji a méně budou klouzat, tak si kup lyže s mohérovým páskem na skluznici. Ty mají odraz skoro vždy a dobrý. Nemají pěkný dlouhý skluz. Pokud na tom chceš jen chodit, tak to vůbec nevadí.
Jo a hlavně klistr není universální vosk. Používá se na zmrzlý nebo tekoucí sníh, kdy tvrdé vosky už nefungují. Modrý se pak používá na přemrzlý firn, na kterém opět tvrdé vosky nazabírají. Na normální sypký sníh se mažou tvrdé vosky. Zase stejně podle teploty vzduchu a teploty uvedené na krabičce s voskem. Na mazání tvrdými vosky stačí krabička se 4 vosky, která pokryje teplotu od +3° do -15°C. Jemnější odstupňování (víc vosků) je pro závodníky na stadiónu. Hrubší odstupňování (jen 2 vosky) povede jen k otrávení, protože to nebude fungovat za teploty, ze které vosk vyběhne.
Tak ono taky jde o to, co přesně znamená pojem "poděděné běžky".
U dnešních moderních běžek hodně záleží na tuhosti běžky a délce. A taky na vázání. A taky na botě.
Nedávno jsem o tom mluvila s kamarády, kterým běžky znechutila jediná zkušenost zpřed mnoha let, kdy na ně byli vyhnání naposled na školním lyžáku. Od té doby mají k běžkám odpor.
O tuhosti a délce běžecké lyže to bylo vždy....
Tak jest.
Proto je nutné vědět, o jaké poděděné běžky jde.
Dodnes si pamatuju, jak jsem před týdenním přejezdem Hardangerviddy na běžkách vážila batoh s plnou polní a jak jsme se dělili se zátěží.
Absolvovala jsem to dvakrát. A bylo to úžasné.
Nevím, zda to někdy ještě bude potřetí, ráda bych, ale teď už asi bez plné polní, jen po chatách.
Jo holt, věk nezatavíš.
Ty poděděné běžky se dají na siloměru změřit a zjistit velikost mazací komory pro váhu nového majitele. Slušný prodejce běžek tohle dělá u svých lyží standardně. Nebo se totéž dá zjistit i podomácku na rovné ploše papírem podtáhnutým pod zatíženou běžkou. Z toho se dá jasně usoudit na vhodnost či mevhodnost běžek pro danou osobu.
Kouknul jsem se na to, co nabízí Alza za vosky na běžky. Pokud tomu nerozumíš, tak ti z toho půjde hlava kolem. Kdyby jsi stejně chtěl použít tu Alzu, tak od Swixu potřebuješ červený a fialový klistr v tubě. A z pevných vosků v kulaté krabičce vybrat červený, fialový, modrý a zelený vosk tak, aby teploty rovnoměrně pokrývaly teplotu +3° ..-15°C. Ten zelený asi zpočátku ani nepotřebuješ.
Ty bys o tom mohl přednášet :-) Myslím to vážně. Ale kytarapepinovi, pokud tomu tedy nerozumí, nepůjde hlava kolem nejen z nabídky Alzy.
Já myslím, že by mohl vyrazit na starých poděděných běžkách vybaven voskem na stoupání a svíčkou pro případ, že by se to lepilo.
I mohérový pásek potřebuje údržbu.
Jsem dlouholetý běžkař amatér :-) a nebaví mě mazací alchymie. Dřív jsem se tím zabývala, pak zjistila, že to jde i bez toho, pokud nepotřebuji bruslit jako o závod.
Mám kameňačky a skoro nové backcountry bez šupin (na ně by šly pořídit pásy).
Já teď, pokud mi nedojde, bruslím. Příprava běžek na skluz je ještě větší alchymie. (Vykartáčovat bronzovým kartáčem, nanést roztavený vosk a zažehlit, vosk strhnout, vykartáčovat silonovým kartáčem) Ale tu klasiku stále musím mazat manželce a to je mnohem obtížnější úloha, než mazání sobě nebo dětem. Já běžkuji už 51 let, tak jsem na to učení měl dost času.
No právě, není to vůbec jednoduché. Ale je pěkný pohled na ty, kteří lehce vybruslí kopec. Zkusila jsem běžky dcery, to byla zcela jiná jízda.
Vybruslit lehce kopec je dost podobné tomu vyjet ho lehce na kole. Myslím tedy na pohled lehce. Chce to trochu techniky a mít natrénováno :-)
No hlavně fyziku neošálíš. Když chceš jezdit rychleji, tak to musíš víc krmit. Pokud na to nemáš, tak se na skatových lyžích jen trápíš a je lepší to přemazat na klasiku. Tedy pokud máš kombi běžky. Blbé je to, že ježděním na kole s kruhovým šlapáním se svaly na skate moc neposilují. Tenhle týden zoufale jezdím na koloběžce, abych alespoň trochu otuhl a weekendovou Šumavu.
Co ti brání si koupit nové běžky s novou hladkou skluznicí a s tvrdostí, která odpovídá tvé váze? To by mohlo pro dobrý pocit ze skluzu stačit.
Věk taky neošálím :-(
Přece nebudu kupovat každý rok nové běžky :-) Rozhodla jsem se pro BC a kvůli skluzu bez šupin.
To spíš pokukuji po skialpech.
Přesně.
Věk neošálím. Jezdím již třetí sezonu na moheru a jsem naprosto spokojená. Jsou lidé, co si stěžují, že jim skiny drhnou. Nevím, mě nedrhnou, běžky čistím a impregnuji a jsou naprosto v pohodě.
Letos si skiny pořídil i můj muž, když u mě viděl, že to funguje a že ačkoliv je o hodně hodně těžší než já, tak mě na klasické lyži nepředjede ani z kopce.
Pohoda, klídek. Možná jsou o něco pomalejší, ale zase člověk netráví spousty času přemazáváním, když se změní podmínky.
Jede to takřka na všem.
Ke klistrům při turistice se svíčka a nůž hodí velice moc. Je to ta poslední záchrana, pokud nejsou k dispozici tvrdé vosky, když se vystoupá do pásma prašanu a to je na hřebeni Krkonoš skoro vždy. Obyčejný bílý parafín ze sklepní svíčky je takový univerzální skluzný vosk. Já s ním na léto konzervuji skluznici před oxidací. Nažehlím parafín a strhnu až v nové sezóně.
A pokud se už nevozí vosky ani svíčka, tak kudla se k běžkám hodí úplně vždycky.
Backcountry běžky do Krkonoš, to je ta správná lyže. Nahoru je to na nějaký běh stejně moc do kopce a dolů je to tak prudké, že se každá stabilnější lyže hodí. Nejlépe backcoutry běžka s hranami. Když tam někdy vidím lidi s alpínkami trápit se ve stopě, tak je mi jich líto. To už je asi moc, pokud nechceš jezdit dolů do Obřího dolu.
Hrany mám taky, ale stejně to bývá se sjezdem na hraně :-)
No já v Krkonoších už dlouho nebyl. Manželka vyžadovala hlubokou frézovanou stopu a rovinu, poněvadž má potíže s záprstními kůstkami. Tak jezdím bruslit do Jizerek. Do Krkonoš nad Černý Důl jsem jezdil celé mládí. Naučil jsem se důstojně a vytrvale stoupat vzhůru a sjet všechno dolů. Běhat jsem se naučil až v Jizerách v dospělosti.
Díky všem za rady. to běžkování pojímáme spíš stylem, chceme i v zimě vypadnout někam ven, tedy na hory, já už se na snowboard necejtím, tak než jenom pěšmo nějaký pidivýlet, tak to raději na běžkách.
Navíc sebou budeme mít čubu, tak to bude opravdu pouze nějaké plácání okolo komína.
Ze snowboardu mám vyzkoušené, že obyčejnou svíčkou jsem nikdy nic nepodělal, doma jsem si sjel kluznici obyč parafínem žehličkou, stáhnul cidlinou, trochu lozleštil a minimálně na jeden den jsem měl vystaráno. stejně to chci minimálně ze začátku praktikovat na těch běžkách--skluznici doma natáhnout pouze parafínem.
Ale pod tu patu potřebuji nějaký ten klistr a to nevím právě jaký--ideálně opravdu z alzy a pouze klistr. moje představa je, že prvotně bych opravdu pouze něco málo klistru líznul pod paty a až pokud by nám to cestou hodně ve stoupáních klouzalo, tak bych přimazával---příště už bych tak lépe odhadnul kolik máznout hned na začátku.
Plán je jezdit na ty hory v přespávacím autě a běžkovat pouze za přijatelného počasí---mínus 10 je odhadem tak maximum, co jsem ještě ochotný podstoupit, při nižších teplotách už by i byl proiblém to auto vytápět, aby topení nehučelo jak divý celou noc, kámoš takto jezdí na hory autem už dlouho a prý do mínus deseti se to ještě dá vcelku v pohodě.
Já tady ty běžky řešil už loni a dostali jsme se k tomu, že máme koupit něco s tím tulením pásem, ale nechci zatím kupovat komplet běžkařskou výbavu, když vím prd, jestli nás to opravdu bude nějak zásadněji bavit, nebo jestli to s tou čubou vubec nějak trochu pujde, ono je něco jiného v létě koloběžky kde se jí cyklista na cyklotrase v pohodě vyhne a něco jiného to určitě bude někde na běžecké stopě, já osobně bych čubu nechal u mladejch doma, ale manželka to s ní chce zkusit a jak jí znám, tak pokud to bude s čubou problém, tak z běžkování nakonec nic nebude, protože doma ji nechávat nechce.
Takže zatím opravdu řeším pouze jaký ten klistr a jestli v tubě, nebo spray a ideál z alzy.
No vidíš, krásně si sám odpovídáš. Tak si na Alze nějaký klistr kup a metodou pokus-omyl můžeš začít experimentovat :-)
P.S na obalu je napsané, pro jakou teplotu je vhodný. To by ti mělo stačit.
To mi právě nikdy nefungovalo, teplotu jsem měřil, vosk podle naměřené teploty použil a pak se trápil, že mi to vubec nejelo. Bojím se hned od začátku mít něco na výběr, raději bych opravdu pouze jeden typ klistru na teplotu okolo nuly.
Takový univerzál jsem před lety zažil a otestoval. Byl to nějaký Holmenkol s rozsahem +4 až -10 a fungoval!! Ale už se nevyrábí, proto jsem musel vzít ty dva Swixy. Ale klistr jen do starého sněhu nebo na jarní firny. Jinak, jak už tu bylo řečeno, budeš mít po pár metrech na lyži hroudu sněhu.
"Čubu" bych nepodceňovala. Někteří psi toho uběhnou víc jak páníčci a může to být i docela malé plemeno.
Ale jinak je vidět, že zkušenosti máš. Tak to jsou běžky opravdu dobrou volbou.
Jo, čubu hlavně mimo upravené stopy. Jinak bude otlučená od hůlek projíždějících běžkařů. Nic horšího než psa na volno ve stopě potkat nemůžeš. Vlastně jo, chodce jdoucí ve stopě, protože jinde se jim to boří (speciálně Poláci)
No tak to je snad jasné, že pes jedině mimo stopu. To mě vůbec nenapadlo, že to musím zdůrazňovat.
Ona je docela učenlivá, povel dělej si co chceš pochopila velice rychle
To si právě myslim taky, že ta čuba bude pro běžkaře ve stopě opravdu radost.
Co tady ten vosk?
https://www.alza.cz/sport/toko-express-grip...
Bože, napsal jsem ti veliký rozklad, jak mazat lyže s přihlédnutím ke tvým znalostem a zkušenostem. Pokud budeš tahat neznámé vosky jako papoušek z klobouku, tak to maž tím parafínem ze svíčky. Ale pak se nediv, že ti to kluže do všech stran a jen visíš schvácený na hůlkách. Ale komu není rady, tomu ...
já se znám, pokud mám na výběr ze dvou variant, zvolím tu nevhodnou. Víc jak jeden typ vosku už je pro mě nepřijatelný počet.
objednal jsem nakonec ten žlutý univerzál. Prvotně namažu pouze parafínem, pokud nám to bude do kopce prokluzovat, zkusím opatrně a postupně ten žlutý univerzál.
pokud bude poblíž pujčovna, určitě si zkusíme třeba až v neděli pujčit nějaké modernější vybavení a necháme si i odborně navoskovat.
Je mi ted líto na vyzkoušení nakoupit vícero vosku a pak to cestou plácat pátý přez devátý---znám se.
Myslím, že prvotně by bylo opravdu asi uplně nejrozumější si tam pokud to pujde si lyže hulky pujčit, nechat si navoskovat na dané podmínky a tím pádem poznat, jak by to mělo jet a fungovat, když je vše správně a teprve potom se pokoušet být soběstačný.
Tak jsem ted volal manželce a taky jí to přijde nejrozumější nejdřív si pujčit výbavu včetně odborného namazání v pujčovně na horách a teprve potom experimentovat s tou naší historií včetně vlastního voskování a pak se uvidí, bud si koupíme vlastní výbavu, nebo si to budeme pujčovat.
Tak ted uz jen doufat ze v noci nezmrzneme.
Zatim to mam odzkousene ze v minus trech to bylo v pohode ale vim zatim prd jaky to bude okolo minus deset.
Tak budete dva, tak to se snad zahřejete, ne :o)))
Bejvavalo :))dnes uz jen vikendovy a vnoucatovy kamaradi.my uz spolu spoustu let ani nebydlime.
Tak v tom případě jedině teplý spacák nebo radši dva :o)))
Jooo teply spacaky to mame.o nas dva ani tak nejde. Ale jestli Alena zacne blbnout ze cuba urcite nastydne tak to jsem mrtvej. :))
Pozn.: V Béďově jsou alergičtí na psy. Ale i tam jsou cesty, kam se se psem může (světle fialové přerušované).
Diky za info. Na cykloztezce je to se psem vcelku v pohode ale na tech bezkach v tom vidim docela problem. Doufam ze to nakonec pochopi i manzelka a priste nechame cubu doma. Teda doufam ze bude i nejaky priste.
Tak zaprvé, tenhle vosk je už nedostupný.
Zadruhé co ten vosk slibuje: "Lyžařský vosk na běžky, kluzný, stoupací a univerzální typ, šupiny, univerzální teplotní využití, pro nový, starý a zmrzlý sníh." To je vosk naprosto na všechno a to dokonce i se zcela protichůdnými vlastnostmi. Prostě vosk snů, ovšem zcela nereálných. Slibem nezarmoutíš a není žádná škoda, že tenhle podvod už nedodávají. Drž se od univerzálních prostředků co nejdál. To je jen cesta se nabídnout a současně cesta do pekel. Kup si univerzální boty a choď v nich. Bude to šedý mor. Gumové galoše s vnitřní teplou bačkůrkou. Mají jedinou chybu, nedá se v tom chodit.
já jsem zřejmě koupil poslední kus, ale je to jedno, plánujeme jet do Bedřichova a komplet set lyže s bobrem, hulky boty na den 450kč, takže minimálně poprvé--v sobotu to vyřešíme tím zapujčením.
v neděli zkusíme tu naši mazací historii a rozhodneme se co a jak dál---tedy alespon takový je zatím plán.
Mě je taky jasný, že vše v jednom nikdy moc nefungovalo, ale taky nikdy nic moc nepodělalo a toho se já opravdu bojím nejvíc, prostě se na to zatím necítím umět rozhodnout který konkrétní vosk je na dané podmínky správný a navíc ho pak i opravdu správně aplikovat.
Myslím, že ten funguje docela dobře a není s ním moc práce.
dnes dorazil, aplikace zdá se by měla být snadná a asi bych od toho ani nemusel být nějak zásadně zasratý.
ještě jsem k němu ale doobědnal stoupací,https://www.alza.cz/sport/toko-nordic-base-wax...
snad né pouze základový pro další vosky. ty technické popisy zrovna moc nechápu---univerzílní stoupací vosk do teplot od/do--používá se jako základový pro další vosky.
takový popis k čemu to tedy je opravdu moc dobře nechápu, jestli teda jako stoupací univerzál, nebo jako základový univerzál na který je třeba vždy nanést ještě další stoupací vosk.
U toho toko grip a glide pokud se nepletu, tak se počítá s tím, že pod patou mám bud tuleně, nebo šupiny, takže pokud já mám pouze hladkou skluznici, bez toho stoupacího se neobejdu.
Na youtube jsem na nějaké ty návody jak mazat běžky samozřejmě koukal, v žádném případě ale nejsem ochotný na to naše plácání dáli buh, tak za den 10km se s tím takto patlat.
Ten Base Wax je podkladové lepidlo pro stoupací vosky. Pro maratony se tohle zažehlí na skluznici a na to se nanáší vlastní stoupací vosky. Snižuje se tím ošoupání toho stoupacího vosku ze skluznice, takže to těch 50km vydrží. Pro turistiku se to nepoužívá, poněvadž neí problém po 10.. 20km domáznout další vrstvu stoupacího vosku. Stoupací vosky se přísně liší teplotou na kterou jsou určeny. Universální stoupací vosk pokud vůbec existuje, tak opět bude stoupat jen za určité teploty sněhu.
Vykašli se na mazání a půjč či kup si běžky s mohérem. To pro tebe bude bez pochyby vhodnější.
Já si to myslel, že je pouze podkladovej--ale jistej jsem si nebyl.
Objednal jsem tedy jak jsi doporučoval hned na začátku ten fialový--červený na alze nemají, tak jsem vzal ještě modrý, modrá je taky hezká barva :))
Nechci bejt závislej jenom na pujčovně a s koupí vlastního vybavení chci zatím počkat, přecijenom si nejsem moc jistý, jak aktivně to nakonec a jestli vubec využijeme.
Loni jsem do věcí okolo windsurfingu zahučel snad za 100k, ale tam už mi bylo jasný, že jakmile trochu fouká, jsem okamžitě u vody.
Jinak ty starý běžky co mám jsou artistky rubíny. Pro mě je to neskutečně srdcová záležitost. když jsem byl malej capart, táta vyráběl běžky pro celou rodinu z klasických lyží, nějak to seříznul, nějak víc ohnul nahoru špičky, nějak víc je prohnul, nějak nám to navoskoval a ono nám to nějak jelo. Když nás ale někdo předjížděl na artistkách rubín, tak já slintal, že to si jednou až budu dospělý koupím.
Myslím, že jsem je našel kdysi někde u popelnice, kde jsem je tedy logicky nemohl nechat popelářum.
Takže dokud já osobně nezjistím, že na rubínech se jezdit nedá, tak se jich nevzdám, navíc vzhledem k tomu, že jablko nikdy nepadne daleko od stromu, tak já co by domácí kutil bych chtěl do těch rubínu zafrézovat ten mohérovej pás---dílenské vybavení na to mám a jako letecký modelář si s tím snad poradím, no a teprve až si projdu touto procedurou, tak budu mít splněno a budu si moct koupit normální běžky stejně tak jako si je koupili i normální lidi co nevymejšlej hovadiny.
1. Než se pustíš do frézování skluznice pro mohér, tak si zjisti zda to vůbec ještě má pro tvou váhu mazací komoru. Ten pásek totiž na nezatížené lyži jede nad sněhem a přimáčkne se na sníh až když na tu lyži přeneseš váhu. Pokud bys ho pořád tahal po sněhu, tak bude brzdit i dopředný pohyb. To vzdutí středu lyže se stoupacími vosky či mohérem nad rovinou kontaktu se nazývá mazací komora. Její velikost se zjišťuje podtahováním kancelářského papíru pod lyží při rovnoměrném zatížení jezdcem. Prostě stojíš na rovině rovnoměrně na obou lyžích a někdo ti pod střed lyže vsune ten papír. Pak s ním jede kupředu a dozadu. Tam kde papír uvízne, tam už je lyže v kontaktu s podložkou a tam ta komora končí. Vezme se fix a na lyži se ta hranice označí. Stoupací vosky a mohérový pásek musí být uvnitř v té komoře.
2. Doporučoval bych vzít ty Rubíny a zanést je do skiservisu a nechat jim přebrousit skluznici. Tím se zbavíš většiny vrypů a chlupů na skluznici a získáš nový hladký povrch. Asi by se to při troše šikovnosti dalo zvládnout i nějakou pásovou bruskou. Jen tam nesmíš udělat vlny a také ti nějaká skluznice musí zbýt.
3. Asi budeš měnit vázání. Boty na NordicNorm (to je s tou čelistí) už asi neseženeš. Rubíny jsou vypěněné Ipur pěnou a šrouby vázání vlastně drží hlavně v horní dýze lyže. Zkrátka šrouby vázání se na podobných běžkách při šroubování také rovnou epoxidují a ta díra se dělá na průměr dříku toho samořezného šroubu. Závity si cestu dělají samy.
Ok diky za info jak zmerit tu mazaci komoru. Pasovku mam. Kdysi jsem vyrabel kdy se to jeste nedalo ani koupit synkovi komplet detsky snowboard umela skluznice kovove hrany. Ve forme jsem lepil z vrstev dyhy i jadro. Jezdit se na tom dalo. Na ty rubiny mam i stare vazani a klasicke bezkarske botasky. To se ale obavam ze bude nejzasadnejsi duvod proc nakonec koupim komplet nove vybaveni. Predelavat moderni vazani a boty na ty rubiny uz je opravdu nesmysl i z meho pohledu. Manzelka v tom ma jasno uz od lonska ze chce novou vybavu. Jen se nechala ukecat at s tim zatim počka. Ale ona jezdi na hory dost. Sjezdovky. Ale ma kamosku co ji uz dlouho lanari na bezky. Tak u ni je jistota ze to opravdu alespon obcas vyuzije. Ja si u sebe ale jistej zatim nejsem. Pokud by me bolelo to koleno tak to musim vzdat. Loni jsem si poridil kolo bez motoru abych se jen nevozil na elektricky kolobezce ale co jsem si zmrvil koleno o hranu serfu tak mam se slapanim zatim porad utrum. Doufam ze se to do jara zlepsi. Myslel jsem ze to bude chvilku bolet a prejde to. Ale prd. Porad to musim mit stazeny obinadlem. Na serfu to je v pohode. Ale na kolo a chuzi porad na prd. K doktorovi se mi v cervenci nechtelo. Jsem se bal ze se mi v tom zacnou vrtat a sezona bude v haji. Ale asi jsem udelal chybu a neco tam mam blbe pochroumanyho co chtelo mozna opravdu nejakou opravu.
Když si koupíš nové boty a vázání, tak to později na nové lyže snadno přemontuješ. To není žádná ztracená investice. Ale nejdříve zjisti, v jakém stavu ty Rubíny jsou, jestli to má vůbec smysl.
my jsme ty starý běžky doposud občas jezdili když napadl v Praze sníh, naposledy loni, to právě přišla manželka s nápadem vyjet občas s přespávacím autem i na hory.
Alena má po mámě artistky polar, ty jsou taky v pohodě.
Já mám k těm rubínum i luxusní bambusový hulky a šustákovku odevné závody Trenčín.
To mi ale zakázala, že prý nemusím být pořád a vždy za uplnýho debila.
ještě jedna technická, má teda vubec nějaký smysl, abych si na alze vyzvedával ten podkladový vosk když jsem si nakonec objednal ten fialový a modrý?
https://www.alza.cz/sport/toko-nordic-base-wax...
Duvod, proč jsem rovnou neobjednal ty barevné stoupací kulaté vosky byl ten, že já si myslel, že ty stoupací jsou pouze ty tubové klistry a že se mažou vždy a ve všech sněhových a teplotních podmínkách a že ty barevné tuby--modrá, fialová, červená, že jsou vosky podle teploty určené na sjezd--na sjezdovou část skluznice, já mám dokonce pocit, že jsem tím právě kdysi namazal v dobré víře podle teploty sněhu klasické sjezdové lyže a pak se právě divil, že mi to vubec nejelo a díky tomu jsem pak už mazal sjezdovky--snowboard pouze svíčkou.Ono před 30 ti lety se toho na netu moc dohledat nedalo, na vosku bylo napsáno od kolika do kolika stupnu a to bylo vše, no tak jsem namazal sjezdovky a vyrazil na sjezdovku z kopce chodit a na vleku--kotvě-- nahoru utíkat :))
To je těžká rada, ale dle mého soudu to moc smysl nedává.
Záleží na tom, kam chcete jet, jaké budou teplotní podmínky, jaký bude terén a jaký bude zrovna sníh.
Pokud chcete ráno vyjet a dlouze stoupat několik kilometrů v ledové stopě a pak během dne jet v rozbředlý vodový břečce a na závěr jet šumné sjezdy, potřebuješ sebou sadu několika vosků, škrabku, klůcek na odstranění vosků a odstraňovač vosků. Nebo dobré nervy a dobrou náladu:-))
Nikdo ti předem neřekne, jak namazat artisky -rubíny, jakkoliv to ve své době byly fakt dobré lyže, když neví, kdy a kam chceš na nich vyrazit.
Chystám se na víkend s kamarádkou na běžky. Už dlouho jsme spolu na lyžích nebyly. A moc se na to těším. Právě se mě ptala, jaké vosky beru.
No žádné. Jedu na svetru. Ten jsem po posledním týdnu na horách ošetřila, vyčistila, naimpregnovala, zbytek parafinované skluznice je v pořádku. Co bych sebou jako měla brát?
Ted je určitě plán placatit se do 10km někde pokud možno plus mínus po rovině, prostě procházka na běžkách. Musíme se přizpusobit té čubě, takže třeba varianta vyjet vlekem někam nahoru a sjíždět obloukem z kopečka s tou čubou zpět k autu postrádá smysl, čuba si pujde svojim tempem, tedy dáli buh, 6kmh pokud nezapadne do závěje.Já teda doufám, že s čubou to bude tentokrát opravdu poprvé a naposled a příště bez čuby, ale ani bez té čuby to nevidím na nějaké honění kilometru nahoru a dolu
V tom případě bych zkusila tu svíčku, případně nic. Nakonec, když vás to bude štvát, tak ty lyže ponesete:-))
Loni jsem na pole na Dívčí hrady--rovinu -- mazal jen tou svíčkou a bylo to v pohodě, sice bych si představoval, že po odrazu by to mohlo jet trochu líp, ale to mohou být pouze mé laické představy že když namažu lépe, jednou se odrazím a ujedu kilometr :)).
Ono právě proto muj dotaz zněl klistr na běžky. Svíčka mi funguje že se sníh na lyže nelepí a nějak se na tom jet dalo, ale pokud ted bude na těch horách nějaký delší kopeček, asi by to už chtělo mít podmáznuté ty paty na stoupání a to je to, co zde řeším čím, abych to pokud možno zásadně nepodělal.
Kup si červený, fialový a modrý vosk ve válcovém pouzdře. To jsou stoupací vosky a mažou se pri stoupání do mazací komory. Neslouží pro skluz, ale pro lepení při stoupání. Mažou se podle teploty vzduchu. Klistry se mažou na tající sníh nad nulou a na zmrzlý sníh, co dělá krusty.
My jsme takhle na horách nouzově opravovali zlomenou špičku dřevěných běžek. Sekyrou se na zbytku vyrobila špička nová a v pekáči s vařící se vodou se na kamnech ohnula vzhůru. Dalo se na tom pak nějak dojezdit prázdninový pobyt.
Zažil jsem hodně se prosazujícího teriéra na lyžích a ve stopě, poněvadž jinudy to nešlo. Do kopce a po rovině v pohodě. Ve sjezdu problém. On musel být ve předu, ale po chvilce nestačil a uhnout nechtěl. Brzdit odšlápnutím v prudké úvozové cestě bylo nedostatečné. Tak jsme to vyřešili kontaktně. Pak jsem si už na něj ve sjezdu dával pozor.
Obyčejný červený a fialový klistr, to jsou vyhozené peníze. Před asi dvěma lety jsem si nechal poradit ve Vrchlabí ve sportu od chlápka, který trénuje dětský oddíl běžkařů. Já tenkrát sháněl klistr od Holmenkolenu, kerý mi došel. To neměl, ale doporučil Swix Nero, mají dva druhy. Ty jsou fakt dobré.
Nevím, jak moc staré jsou ty poděděné běžky, ale spíš bych doporučovala nechat je ve sklepě a na víkend si běžky půjčit. Zase tak moc to nestojí a rozhodně to bude komfortnější svezení než na nějakých starých prknech.
Běžky apod. si lze půjčit i v místě kam míříte. A navíc vám tam i poradí s mazáním.
No, krásné zimní téma :-) Ale začínat na poděděných běžkách namazaných klistrem není dobrý nápad (slušně řečeno).
Stačí trochu zagooglit a najdeš krásné videonávody, jak běžky namazat.
Když už si to běžkování vyzkoušet, pak doporučuju najít nějakou reklamní akci na běžky. Čas od času ji vidím ve Třech Studních. Mají tam stan, komplet výbavu ti vyberou a ve stopě vyzkoušíš. Fakt to stojí za to.
Pochybuji, že na tom chce běhat. Nejspíš chce turisticky chodit po sněhu. Při tom netřeba řešit skluz, požadavek je jediný, aby to jelo jen dopředu.
A ještě jedno. Pokud ti nějaký závodní servisman namaže běžky a ty na nich neumíš běhat, tak ti velice zle poslouží. Ty běžky ti nejspíš budou dramaticky podkluzovat a vůbec nebudeš spokojený. Mazání běžek je ještě o znalosti toho, komu to mažeš. Proto píšu, že mazat běžky manželce a jít pak s ní není vůbec jednoduchá úloha. Ke všemu i ten vosk se musí po namazání trochu rozjet a modifikovat jízdou. Pokud je správně namazáno a ten někdo to rovnou rozklouže dozadu, tak i správnou mázu dokáže zničit.
Ale no tak...když mu řekneš, jak na tom jsi, tak jistě mázu přizpůsobí...
Nějak to přizpůsobí jistě. U závodnic je to dokonce v tom, že jí na trati někdo musí říct, že je to dobré a skvělé a ono to tak potom i je.
Přesně vím, jak na tom manželka byla. Dokonce jsem si ty její lyže půjčoval a rozjížděl jí je. Přesto o tom hovořím jako o obtížné úloze. Nejlepší je to namazat, na začátku cesty podle požadavků přemazat a pak rychle odbruslit dopředu.
V půjčovnách nefigurují jen závodní servismani. Vůbec bych se toho nebála.
Nebo já mám alespoň s půjčovnami dobré zkušenosti - vždycky jsem řekla, jaké jsou moje zkušenosti a co si představuji a nikdo nad tím nikdy neohrnoval nos nebo se mi nestalo, že by mi naschvál zapůjčili něco pro mě nesmyslného.