Nevim jak vam, ale mi je na podzim a v zime ve stanu zima od zeme. Nedelam si iluze, ze by mnoho lidi spalo v nule nebo nizsi teplote na karimatce, ale par nas urcite bude.
Zasnu nad tim, jak nedokonale vyrobky jsem prozatim vyzkousel. Nejlepsi byla karimatka Therm-a -rest NeoAir, ale ta mi praskla, kdyz jsem se na ni posadil. Takze spolehlivost 0 bodu. Ale izolovala slusne, i kdyz v zime jsem ji nezkousel.
Burtovka Decathlon je oproti ni superosvedcena v nejtvdrsich podminkach a superspolehliva. Ale neizoluje tak dobre. Vazi +- stejne.
Naturhike New Trachea je pohodlna a splnuje to, co slibuje. Zimni pouziti ale neslibuje a je na ni opravdu zima.
Sestava ostatnich neznackovych karimatek je prehlidka nespolehlivosti a zimy i v lete.
I kdyz se v teto oblasti dobre orientuji, zajimalo by me, co pouzivate vy. Myslim tim nafukovaci zimni karimatku max kolem 1 kg a navic neklouzavou. Na tento detail se podle me vyrobci svorne vykaslali, pritom je pro kazdeho, kdo nespi v kempu velmi dulezity. Za trest bych kazdeho takoveho vyrobce soupl na nekolik noci nekde do mirneho svahu, dokud by se nevzpamatoval. Jsou to odbornici, co v zivote nevideli stan. :-)
Pěnová karimatka materiálu EVA - neklouže, izoluje jak blázen a vydrží. Osvědčeno i na sněhu.
Jediná nevýhoda je teda že se nedá vyfukovat, takže je to prostě relativně objemnej válec. Na stranu druhou neváží tolik, aby se nedala beztrestně přivázat k batožině zvenčí...
Mam vyzkouseno a souhlasim, ale do letadla me s ni nepusti. :-(
Stejne tak samonafukovacky jsou moc velke i sbalene.
Promiň, proč Tě nepustí do letadla s karimatkou?
To se zase nějak zmršily předpisy či co?
(když jsem byl z práce služebně ve španělsku,
měl jsme karimatku v kufru kolem "tekutých suvenýrů" aby tu cestu v nákladovém prostoru přežily)
Tipla bych, že se nevejde do rozměrů.
K tématu - taky mám tu Thermarestku Neoair a zatím pořád drží. Nejnižší teplota, kdy jsem na ní spala byla ale nad nulou. Sice těsně, ale přece jen nad. To izolovala pořád dostatečně.
Přesně tak, podpalubní zavazadla si nekupuji a palubní se ještě zmenšily.
uff.
2007 bylo 20kg "dole" v ceně letenky.
Tolerovalo se 22 (lufthansa)-24(lauda/austrian)kg
+ brašna na foťáky + palubní zavazadlo v ceně.
Kolik stojí to zavazadlo teď?
Ani nevím, snad kolem 1000,-. Ale ta přerostlá karimatka by byl jediný důvod, proč si to podpalubí koupit - a to je hodně slabý důvod.
Navíc ještě absolvovat 2x odbavení a 2x čekání na zavazadla.
Ale ani by se mi nechtělo velkou karimatku nosit, i když není těžká.
Co zkusit přidat ke karimatce i tuto folii:
https://www.distrimedpomucky.cz/dezinfekcni...
?
P.S. specifikace:
https://www.hanibal.cz/life-systems-thermal...
Dobrý nápad. Zkoušel už to někdo?
Alumatku beru pod karimatku v zimě.
Alumatku dospod nebo navrch? Co je lepší?
Ta fólie je menší, skladnější a lehčí. To není vůbec špatný nápad. I kdyby to bylo jen na zlepšení tepelného komfortu v noci prostým přehozením přes spacák.
Alumatku dospod alobalem nahoru, běžné použití.
Ještě mě napadlo, jak by fungovala sestava dvou lehkých karimatek na sobě + alu folie mezi nimi. Obíhání vzduchu by se velmi omezilo.
Dvě půlkilové karimatky místo jedné kilové.
Není mi jasné, jak bys chtěl tuhle sestavu pod sebou v noci udržet pohromadě. Tak jedině to celé doma slepit, nebo nacpat do nějakého společného obalu. Pak ovšem získáš opět jednu tlustou karimatku.
Bych to ALU mezifolii stříknul tekutými řetězy, nebo 3M lepidlem.
Tím pádem by se sestava ani nehla, doufám. :-)
Ve finále bych měl sice jednu tlustou karimatku, ale s odděleným vzduchem. Takže si představuji lepší izolaci.
Pro mě by navíc byla obrovská výhoda dvou oddělených, na sobě nezávislých karimatek. Věčně řeším nějaké úniky vzduchu a dofukování v noci, zalepit to většinou není jak (zjistit, kde je díra) a tak spím na holé zemi. Terezka taky. :-)
Tohle mi přijde jako levné a odolné řešení. Na Thermarest jsem si musel dávat pořád pozor, bál jsem se na ni křivě podívat a takhle se mi odvděčila :-(
Zato stará dobrá buřtovka, to byl jiný materiál. :-)
Ta pěna v samonafukovačce by ti měla ty jednotlivé komůrky oddělit od sebe, aby si nemohly předávat teplo prouděním. Takže dvě pěnové nafukovačky by měly izolovat jako jedna, která však bude lehčí o materiál obalu. Odolnost proti propíchnutí budou mít ty dvě určitě dvojnásobnou. Kdybys vzal jednu zimní lehkou karimatku a pod ní dával tu hliníkovou fólii, tak bys také zvýšil odolnost proti propíchnutí. Ale o kolik nedokážu posoudit.
Já právě řeším nafukovací karimatky, ne samonafikovací. Ty jsou pořád moc neskladné.
A ty úniky vzduchu nejsou jen od propíchnutí zespod. I shora se mi povedlo, nebo povolí staré lepené místo, nebo utíkají kolem ventilu, případně přímo ventilem.
Teď přes Vánoce a Silvestra jsem spal na vysoké karimatce Naturhike, fungl nové. 1 kg má. Takže je i 2x tak velká po sbalení, než běžná půlkilová. Ale pořád je to nic proti velikosti sbalené samonafukovačky.
V horách na Sicílii bylo v noci pod nulou. Karimatka vydržela, ale izolace bídná, horší než u buřtovky. Mít tak místo jedné tlusté dvě buřtovky, spal bych si jako velký pán. A hmotnost + sbalená velikost by byly stejné.
Navíc z mechaniky si pamatuju, že na stěny velké karimatky působí velké síly, na stěny malé karimatky malé síly.
Já bych to také dával dospod, poněvadž se ta alumatka lépe čistí a karimatka je na povrchu příjemnější na omak. Ale teď by mne spíš zajímalo omezení tepelných ztrát a s tím spojené nakombinování hliníkové fólie a izolační vrstvy. Jestli je lepší nejprve zrcadlem vrátit tepelné záření zpět a až potom izolovat, nebo naopak. Není mi to jasné.
Termofólii s sebou vozím jako poslední záchranu, využil jsem ji zatím dvakrát. Shora izoluje zhruba stejně jako lehká domácí deka, zespoda jsem ji nezkoušel.
Se zimními karimatkami neporadím, tábořím jenom v teplé sezóně. Dřív jsem používal klasickou, teď EVA. Ta druhá mi přijde malinko lepší, ale zase má nevýhodu, že se po dlouhodobém zmáčknutí (např. gumicukem) nevrátí do původního tvaru a zůstávají v ní vytlačené rýhy. Extrémní neklouzavost mi připadá taky spíš jako nevýhoda, protože komplikuje balení.
Mrkni sem:
http://www.outdoorforum.cz/viewforum.php?f=5...
Zajímavou anketu tam mají k TaR. Z 33 hlasujících jich 11 mělo karimatku se závadou na reklamaci.
Zkusím nejdříve tu alu fólii, pak dvě karimatky na sobě + folie a nakonec ten xtherm.
Výzkumníci to nemají lehké, viz pivo na 7 schodu. Kolik pokusů muselo proběhnout. :-)
Tipoval bych, že u Therm-a-rest NeoAir jsi měl smůlu na vadný kus. Dvakrát jsem s ní dojel do Španělska, seděl na ní každý večer, v noci, i ráno, a chystám se tam s ní potřetí.
Tak mne napadá, co jiného na té nafukovačce izoluje, než ten vzduch? Hliníková vrstva odrážející teplo tam nebude. Tak proč se to liší? To ta pěna u samonafukovaček je tím rozdělením na drobné komůrky ta účinná? Nebo je lepšíizolant než vzduchová mezera?
Thermarest zimní má i hliníkovou vrstvu a komůrky, aby vzduch tak moc necestoval.
Kdysi jsem zkoušel spát na vysoké nafukovací matraci. V létě a takovou zimu jsem snad od té doby nezažil. Myslel jsem si, že čím více vzduchu a čím výše budu, tím větší teplo. Ale vzduch si v matračce vesele kolobíhal a teplo se nekonalo. :-(
Taky jsem si myslel, že když budu nafukovat karimatky nafukovátkem od Thermarestu (nebo jiným), že bude vevnitř minimální vlhkost. Naturhike je skoro průhledná a vevnitř jsou vidět kapky sražené vody, takže to nějaký velký rozdíl oproti nafukování dechem nebude.
A dá se ta voda zevnitř někde v teple dostat ven? Kdyby se to v teple několikrát nafouklo nafukovadlem a vyfouklo? Zkoušel to někdo?
Kamarád má nějakou nafukovačku a řeší toto postavením nafouknuté karimatky na ventil, a pak vodu vyfoukne. Ale vnitřní konstrukce uspořádání komor ti to nemusí zas tak lehce umožnit.
A malé OT.
Svoji samonafukovačku skladuju kvůli tomu s otevřeným ventilem vespod opřenou o stěnu. V létě je na to dobré slunko.
Na to nafukovadlo bys musel dát jak střlci ze vzduchovek ten filtr s tím silikátem na odvlhčení.
Teď jsem zrovna to vnitřní vysušovaní řešil. Čekal jsem velký problém, dostat vodu ven, ale stačilo karimatku doma v teple rozbalit a přehodit přes tyčku. Samozřejmě otevřený ventil. Nevím, jak to dokázala, ale voda je pryč.
Tak jestli je to pořád ta průhledná karimatka, tak stačí zajít do sklepa a nechat páru vysrážet na stěnách a zkontrolovat rozdíl.
Kaučukové rukavice na úklid taky vyschnout odložené, když je na to čas :-)
Uvažoval jsem spíše jak na to "venku".
je to tak, nad tl. 3-4 cm už vzduch cirkuluje a ochlazuje se a bez přepážek neizoluje;
levná YATE to na "zimní" buřtovce řeší jen vnitřní pěnovkou 1/2 cm u jedný stěny...
Máme doma 2 neoairky, na jedné se teda udělala boule, takže šla na reklamacku (uznáno) ale jinak spokojenost naprostá.
Kolem nuly jsme na nich spali taky a bylo teplo.
Možná zkus spíš xtherm, nic lepšího už najít nepůjde.
No právě, boule. Tu jsem měl taky. Postupně popraskaly vnitřní přepážky.
Do toho Xthermu asi půjdu, pokud se nevyskytne něco zajímavějšího.
Používám leta na cestách na kole Therm a Rest Neo Air- přesný typ nevím(byl to jediný, který se začal dovážet, žlutá, vespod stříbrná, 186x55x6,3cm), byla nekřesťansky drahá na tu dobu(přes 5000Kč) a dosud bez problému. Nejmíň jsem na ní spal při 0°C dvě noci a chlad žádný, ani ucházení ani boule/prasklá přepážka(při váze 80kg/180cm). Nafukuji nož. pumpou- že by lepší kvalita v počátcích? Pak mám i Trimm FOLLY Steel Blue s vest. pumpou- je trochu objemnější kvůli pumpě, výška stejná, ale do zimy samostatně snad jen s alufolií vespod.Do jiného systému bych asi už nešel pro pohodlí- samonafukovačky po roku/dvou- i když se deklaruje přeložení pro lepší sbalení- začnou propouštět a spal jsem "na zemi"....
Na samo nafukovací Therm a Rest se mi po cca 10 letech používání udělala uprostřed boule. Tak jsem ji vyhodil. Následně mi bylo vynadáno, že přesně na tohle se vztahuje jejich doživotní záruka. U té nafukovací píší omezená doživotní záruka – chápal bych to, že na propíchnutí ne a ostatní ano.
Minulou zimu jsem to taky ladil týden na balkóně.
Vždycky mezi 3-5h jsem to musel zabalit.
Snad napošesté už to klaplo a už mi záda zimou netuhly.
Není to tak úplně o jedné karimatce, ale taky o celkové sestavě.
Navíc to chce trochu vědět jak se mění počasí během noci a pracovat se spacákem.
Ale platí že pokud berou záda zimu od země, tak můžeš mít výbavu jakou chceš a prostě je v tu chvíli k prdu.
S nafukovačkama mám podobné zkušenosti jako ty.
Přesně jak píšeš. Na spaní v chladnu je buřtovka z Dekathlonu na nic. Taky jsem to vyzkoušel a byla zima od spodu.
Proto jsem si koupil Klymitku https://www.4camping.cz/p/nafukovaci-karimatka...
Rozměrově a váhově jako ta Decathlon. Tepelný komfort má sice nižší než uvádí, ale okolo nuly, či těsně pod jsem se na ní vyspal pohodlně. Dá se koupit ještě model Ultralite, ten je o 110g lehčí, ale rozměrově o něco užší (tu má přítelkyně).
Tvůj problém řešili už i kolegové na B-F
https://www.bike-forum.cz/forum/karimatka-na-zimu
Hele já byla na kolo nadšená z té buřtové nafukovačky - lehká, skladná, paráda. ALE přišel jarní (květnový) cyklovandr, Novohradky, teploty v noci kolem nuly, ráno zamrzlé kaluže. Péřák super, ale od země nic moc. Tak jsem rozšířila o alumatku (lehká, skladná), a taky žádný zázrak. Pdo sebou vždy i plachta, ta neměla účinek žádný.
Takže jsem se na zimu pěšky vrátila k evazotce a zvažuji takovou tu pěnovou vroubkatou. U té se mi nelíbí neskladnost, ale kdo ji má, chválí.
Samonafukovačky nám dřív nebo později začaly ucházet a jsou fakt neskutečně těžké a o nic líp skladné...
Takže asi jsem nepotěšila. Na váhu jednoznačně nejlíp buď buřtovky (do tepla) nebo pěnovka (neskladná, ale i do zimy)...
Pan Holeček do obrovských Himalájských stěn, které leze ve dvou alpským stylem také vláčí pěnovou karimatku. Alpský styl znamená průstup v jednom tahu a vše vláčí s sebou. Žádné tábory se předem nebudují. Takže u něj se opravdu gramaří.
V takovém případě bych také volil pěnovku. Možná trochu těžší, ale rozhodně tak snadno nehrozí poškození.
Na jednu stranu jsem se svou samonafukovačkou Jurek spokojený, sice neskladná, těžká, ale izoluje i splasklá a nafouknutá je i pohodlná :-D
Do extrémních podmínek bych si taky vzal něco, co se nenafukuje. Jednu dobu jsem spal na mirelonových výplních krabic. Pět desek asi 6 cm tlustých, spojené gumou. Bylo to obrovské, ale pohodlné. Teď bych si vzal spíše ovčí kůži. :-)
V oblasti velkých nebo těžkých podložek máme nekonečné možnosti volby.
Ovce není špatný nápad, buď stáhnout mrtvou a udělat z ní útulný sheeping bag:
https://www.youtube.com/watch?v=EOEWvypaJS4
Nebo chytit živou, a společně strávit noc :-).
Hele šel bych spíš do živý, míň práce a prasečiny a aktivně to hřeje :-)
Karimatka + alumatka je dobrý nápad, já to měl kdysi slepené chemoprenem.
Co místo té alumatky vzít alupytel. Oni tomu říkají nouzový bivak, například zde https://www.bushcraftshop.cz/bivakovaci-pytel/
Vyzkoušené to teda nemám - nechápu, jak u té nejdražší varainty mohou hovořit o prodyšnosti https://www.bushcraftshop.cz/nouzovy-bivak-s-o...
pokud jsem pochopil popis, je to na zpusob goretexu.
Tj vodní pára projde, voda ne.
o funkčnosti , stejně jako Ty, přesvědčený nejsem.
Hledal jsem váhu (hmotnost) a rozměr po sbalení - bohužel jsem je nenašel.
Kraken slibuje test, ale nedohledal jsem nižádné datum - asi "některý týden po neděli ..."
Na třetím obrázku lze přečíst hmotnost 241 g. Jako izolace od země to je úplně k ničemu. A ty reklamní kecy o tom, jak patentovaná látka zabraňuje úniku tepla jsou na žalobu pro klamání zákazníka.
V době před vynálezem karimatek jsme plnili do velkého igelitového pytle třeba suchou trávu, větvičky, cokoli, co mělo šanci alespoň trochu izolovat
Odzkoušené to asi nemáš- a posuzovat bez osobní zkušenosti je- podle mne- klamání. Od země jako izolace to- krom uvedené nouze- neslouží(dáš karimatku), ale jako tepelná izolace ti poslouží před únikem tepla i obyčejný igelit. pytel- jen membrána propustí vyprodukovanou vodní páru, brání dešti a reflex. plocha odráží teplo zpět(což pochopí většina). Váha souhlasí a je tam vidět- sbalený váleček asi nebude větší jako litrová láhev. Takže tvé neověřené "kecy" jsou "mlácení prázdné slámy" a ne solidní posouzení....:-(
Zabrání nepropro oblečení úniku tepla vyprodukovaného tělem (ten pytel nepropro je)?
´bych řek´, že ne
Nebudu obhajovat neozkoušené, ale jak se píše níže fyzika platí. Mám odzkoušen velký rozdíl mezi tepelným komfortem v podzimním chladném dnu na karimatce jen ve spacáku a po umístění všeho do bivaku, který brání ochlazování větrem a v prostoru zadržuje vyprodukované teplo. Mokré ani navlhlé oblečení jsem neměl(dýl jak dvě noci jsem v teplotě pod nulou nespal- asi se málo potím). Pokud by byla plocha reflexní, odrážela by teplo zpět ke zdroji a asi by bylo tepleji(neodzkoušeno). Takže proto se asi používá na termooblečení poslední vrstva (z goratexu chránící před větrem a vodou, nebo jen obyčejná šušťačka chránící před větrem)k zadržení tepla. Spát jen na termofolii v zimě je blbost- to napopírám...
Tak téma je "karimatka na zimu". Sám píšeš, "dáš karimatku". Takže ten pytel karimatku nenahradí. Při zimním použití je funkce toho nepropro pytle velice sporná, nulová izoterma bude velmi pravděpodobně někde v izolační vrstvě spacáku, tam bude vodní pára kondenzovat a mrznout, takže stejně skrz ten bivakovací pytel neproleze. Za určitých podmínek může mít význam protiodpařovací bariéra, která se ale dáva na tělo, ne na spacák. A že jsem to sám neodzkoušel? Fyzika platí pořád a dokonce i v "outdooru". A špatnou izolaci od země mám odzkoušenou moc dobře.
Což mi připomnělo, zahlédl jsem jak si na outdoor berou stavební folii Tyvek.
Nevíte někdo, je nějaký rozdíl v paropropustnosti co se týká stran? Pokud ano, potištěnou stranou k zemi nebo k tělu?
Kdyz jsem byl v Rumunsku bez stanu, spal jsem v obrovském igelitovem pytli. Byl to horor. Strasny smrad z plastu a za chvili takove mokro, ze jsem behem noci rad vylezl a trpel v desti.
Kdyz jsem se později zkousel prikryvat necim mensim a podobnym, bylo to stejně nepoužitelné. Takze do igelitoveho pytle bych uz nevlezl.
Ale zdarak je v pohodě.
Jejda jejda, každá nová generace stále znovu a znovu zkouší tytéž slepé uličky. Lidé jsou nepoučitelní a všechno se stále dokola opakuje.
To, že se v igelitovém pytli nedá spát jsme věděli už 60. letech minulého století.
V té době byly i ty žďáráky s nepropustným zátěrem. Dalo se v tom spát jen při teplotách pod nulou, kdy se vysrážená voda proměnila v námrazu a jinovatku, která se ráno z pytle vyklepala.
Byl bavlněný stan. Jeden se jmenoval Puťák, ten menší pro 2, a druhý Junák, spíš pro tři s předsíňkou. Tahali jsme to do Rumunských hor. Přešel jsem s tím krámem i hřebenovku Fagaraše. Asi 60 km neklesá pod 2000 m.n.m.
No, v 80. letech jsem začínal s malým áčkem po bratranci (asi ten Puťák) o váze tak 3-4 kila a promokajícím pomalu i od rosy.
Ta krása, když jsem si porídil za nějakou 1000(?) Start3.
Poloviční váha, předsíňka a hlavně sucho!
Nakonec jsem skončil u černého mikrotenu 2,4*3m
s váhou včetě kolíku a špagátu a kusu igelitu na zem tak 400gramů.
Ale s tím na rozdíl od toho Puťáku do 2000m.n.m nemůžeš. Vítr by tě odfoukl.
přešli sme Pirin s igelitem a v kraťasech...
Určitě to jde. Když máš štěstí, tak nezaprší, vítr nefouká a je krásně teplo. Když máš smůlu, tak můžeš i zhynout.
A také hodně závisí, kudy jste šli. Jestli po hřebenu, nebo dolinou. Fagaraš se jde několik dnů po hřebenu a ten neklesá pod 2000 m.n.m.
...zapomněl jsi napsat kdy- v poslední době jsme si počasí pěkně dok....li a není stabilní ani na horách(ráno slunce, po hodině vichr, v poledne déšť/sníh i polovici léta... :-((
Na přelomu roku jsem na Sicílii vyzkoušel spát na dvou karimatkach na sobě.
Nemel jsem dvě nízké, tak jsem použil nízkou a vysokou. Nízkou jsem striknul lepidlem, aby to neklouzalo.
Docela to funguje i bez lepidla. V malem stanu nemá karimatka kam uhnout.
Od země je teplo, i když je kolem nuly. Ale je to zbytečně vysoké a nepraktické. Ta tenká karimatka je z Jysku a nestojí za nic.
Az koupim dve stejne, lehke, tenke a dobre nafukovaci karimatky, podniknu další pokus. Vzhledem k zoufale kvalitě nafukovacich karimatek považuji za dobrý nápad brát si dvě i do tepla.
A za penize si lepší kvalitu nekoupite, spíše horší. Viz ostuda jménem Thermarest.
Jaké máš viz ostuda jménem Thermarest špatné zkušenosti? Já už mám thermarestky od roku 2012 a furt jsem spokojený.
...i já mám jednu z prvních u nás na trhu(snad z r. 2004) a nedám na ni dopustit.....
Měl jsem ji pár nocí, foukal jsem ji vetráčkem stejné značky, mluvil jsem na ni vlídně a bál se na ni křivě podívat, aby se jí něco nestalo.
Ona se mi odvděčila tím, že v noci popraskaly vnitřní přepážky. Pěkně jedna po druhé. Tak jsem se následujících pár nocí válel na zemi.
Řečem o vadném kuse naprosto nevěřím, stačí se podívat na net. Mi reklamaci uznali, ale kdyby byla starší, tak mám smůlu. Prvním podvodem je bídná kvalita a druhým tzv. doživotní záruka. :-(
TaR NeoAir to byl.
Takovou prasárnu jsem nezažil ani u nejlevnější číny.
Ta doživotní (vlastně dosmrtná) záruka funguje. Akorát se neuvádí, že právě končí tou její smrtí.
Ten vetracek je super a navic s malou redukci funguje i na jine karimatky. Dalsi bonus je, ze nafoukne vice karimatek. Staci tedy, kdyz je ve skupine jen jeden vetracek.
A ta dozivotni zaruka konci prakticky ze vsech duvodu, ktere mohou nastat. Mnoho lidi nevi, ze tahle i ostatni zaruky konci prodejem dane veci.
Kdo si tedy mysli, ze si koupi za docela nesmyslnou sumu karimatku na cely zivot, ceka ho neprijemne probuzeni po par pouzitich. :-)
Nekomu tyhle karimatky vydrzi dele, zalezi na hmotnosti a modelu. Verim tomu, ze Terezka se svymi 30-ti kily by na ni mohla spat 100 let.
...asi jsi měl smůlu (někdo ji uhranul v krámu před tebou), ale já jsem se svou spokojen nadmíru, proto mne nezajímala nějaká doživotní záruka a na net koukat nemusím. Nehýčkám ji nijak, používám často (jediná starost je prohlédnutí místa a odstranění všeho ostrého+ foukání větrákem)a vážím do 82kg.
A máš taky NeoAir? :-)
...ano- byl to v prvopočátcích jediný typ na trhu- žlutá a naspodu stříbrná(63mm výška, 470gr)
....je to typ Regular, koupě v r. 2010 za 3450Kč(našel jsem paragon, tedy ne z r.2004)
Stejne je to zazrak. Stat se to mi, tak obetuji nejakou pannu. :-)
...to bych rád- ale žádnou vhodnou a živou nepoznám.. :-((
Možná jsi uplatňoval záruku v obchodě, kde jsi ji koupil. Protože jsem si už po snad 20 letech obchod nepamatoval, poslal jsem karimatku na české zastoupení firmy a obratem jsem dostal novou, pochopitelně nový model(zakulacenou). Ten původní se už dávno nevyrábí. Takže na Thermarest nedám dopustit