Je to jen nový projev diktátu a absolutní suverenity vedení EU či světová snaha?
V poslední době hýbe Evropou návrh oné eurokomisařky Helena Dalli na nový interní dokument Evropské komise ohledně „inkluzivní komunikace.“ Je určen pro komisaře a byrokratický aparát komise a určuje, která slova a výrazy se nesmí používat. Podle dokumentu, který má il Giornale k dispozici, je tak například zakázáno používat Vánoce, vánoční svátky, oslovení „Dámy a pánové“...
Je to jen nový projev diktátu a absolutní suverenity vedení EU či postupná snaha jazykem, příkazy a pod. o ovládání světa?
Jaké názory máte na všechny tyhle gendr změny, korektnosti a nejen v EU. A to včetně onoho přechylování příjmení a t.d.
Pevně věřím, že to bude jako za socíku, kdy se říkalo, že:
..."lid" buduje novou socialistickou společnost a "lidi" na to serou... :-)
To máš poněkud staré "zprávy". Tohle "hýbalo světem" minulý týden.
Měl by si číst čerstvější Blesk.
To, že to na chvíli odsunuli stranou a řeší jiné pseudoproblémy ještě neznamená, že se k tomu třeba za rok nevrátí a neschválí. Jednou to téma bylo navrženo a má docela dost podporovatelů.
Aniž bych chtěl nějak omlouvat tenhle pokus jakési Heleny Dali. Jednak je průser v tom, že jak se EU rozrostla, je potřeba aby tam měl každý stát nějaké své lidi, protože nedovedu si představit ten čurbes, že by tam třeba ČR nikoho neměla a Slovensko ano.
Takže Helena Dali taky potřebuje být důležitá a aby se o ní psalo, tímto se jí to povedlo.
Faktem je, že pro mnohé naše katolické+evangelické Vánoce jsou stejně divným svátkem jako třeba Chanuka, nebo pravoslavné Vánoce ve zcela jiných dnech.
Ostatně proč tomu říkat zrovna po katolicku Vánoce, když pro většinu z nás se jedná o dny volna, jídla a návštěv a původní Vánoce připomínají jen donekonečna omílané koledy v nákupních centrech.
Ne nejsem příznivcem takových pokusů, jen je to už nějakých osm let co jsem dostal přání k Winterholiday, tak jsem měl před Bleskem náskok a mohl jsem vychladnout.
To je tvůj pohled. Ale každopádně pro většinu jsou ony vánoce zažitým svátkem, stejně jako ona chanuka pro židy či ono díkůvzdání pro američany. Takže proč laborovat a vymejšlet
jakékoli nesmysly, když jsou to svátky dobře časově určené na konci roku umožňující klidné hodnocení po oslavě vánoc v onom mezičase k Silvestru a Novému roku. I naši předkové to dobře coby zakončení roku využívali. Prostě čas odpočinku a zhodnocení, A jen ubozí imbecilové, co už nevědí jak se zviditelnit namejšlejí a okecávají. Ostatně štárání do osvědčeného a dávání nových názvů starým věcem je dnes jaksi v modě. A Tahle doba i mediální séra je bohužel těmhle moderním exotům všestranně nakloněna.
APP. A ono je v té snaze nejen název vánoc, ale i ona příkazová masáž na spoustu jiného.
Já si vždycky touhle dobou říkám, jestli by nestačilo kdyby byly tak po pěti letech. A přejmenovat by se mohly klidně na svátky konzumu, to by naprosto vypovídalo o jejich současné podstatě :-)
Brání ti někdo v realizaci? Jsi dospělý, svéprávný ...
Já si u jakéhokoliv státního svátku říkám, že bych je zrušil a místo toho byl zavedl každý druhý pátek v měsíci volný den.
Svátků máme aktuálně 12, tak by nula od nuly pošla. Pokud má někdo nutkavou potřebu být o nějakém církevním svátku doma, nechť si vezme neplacené volno, na které by měl ze zákona nárok. Takhle je to třeba v Německu se svátkem "den pokání a modliteb", který je volným dnem snad jen v Sasku a v ostatních spolkových zemí platí nárok na volno.
V Srbsku máš volno podle vyznání. Pravoslavní na pravoslavný svátky, ostatní křesťani na katolický, muslimové na muslimský, židi na židovský...
Zapomněl´s na ateisty, to je od tebe jasná diskriminace!
Na Balkáně je asi tolik ateistů, jako v Iránu homosexuálů...
Jedna moje kamarádka jezdila hodně do Indonesie. Z počátku tam byla párkrát s cestovkou, ale ta země ji chytla a pak tam jezdila na vlastní pěst, spala v místních rodinách. A vyprávěla mi, že se hodně rychle naučila odpovídat na otázku po vyznání, že je křesťan, ač je nevěřící. Křesťanství nevadilo ať byla hostitelská rodina náboženství toho, či jiného. Pochopila totiž, že pokud by se byla prohlásila za nevěřící, pak si hostitelé myslí, že je komunistka. A komunistka v jejich očích rovná se svině.
Ateisté aby neurazili, tak by měli držet a slavit všechny svátky všech
Je pravda, že Vánoce máme tak nějak ze setrvačnosti, ale já bych je nechala. Člověk je přece jenom tak nějak vnímá jinak než "Winterholiday". Nebo aspoň já a u našich dětí to vidím také. Vánoční prázdniny děti přece také mají, ale že jsou během nich Vánoce, to se tak nějak vnímá úplně jinak.
Když to doženu do krajností, to bychom pak mohli začít přejmenovávat dny v týdnu.
Vážení. Nikdo z vás si bohužel neuvědomuje, že nejde ani tak o ony Vánoce (a pochopitelně i všechno ostatní - nešlo tu jen o Vánoce) a ten název a pojem, ale o postupné prosazování sezhora, na které bohužel spousta lidí naletí (viz komentáře) a tak se vlastně stávají "majetkem a propagátorem" oněch snah, které si nijak nezadají s oním minulým režimem. Ten to ovšem dělal direktivně a humpolácky, dnes ovšem daleko jemněji a promyšleněji. A ovce jim to opět žerou a pochodují za oním "vlkem v kůži berančí".
Tak ona ta paní hlavně netvrdila, že se nemá říkat Vánoce. Prej se nemá říkat "Christmas". Což já třeba neříkám, tož z tím nemám problém...
Hmm - a vy si nemyslíte, že při dnešní připo...ti a toho anallezení našich lidí i politiků nepůjdou aktivně i bez příkazu vstříc? Ono postačí se podívat i na to co je tu v diskuzi.
Srando...takovou politickou korektnost jako jsem zažil v mládí, od té doby neviděl a doufám, že už ani neuvidím...to maj teď třeba v Rusku - řekneš, že Stalin byl spojencem Hitlera - což je historickej fakt - a jdeš sedět za propagaci fašismu...
Mimochodem, Češi jsou politicky nejkorektnější národ Evropy. Dokázali jsme dokonale oddělit od křesťanství jak Vánoce, tak Velikonoce...a to nám to ani nenařídil Brusel.
Prostě svátky jsou stromeček plus dárečky plus žrádlo plus chlast. Nebo spíš v opačným pořadí...
Upřímně řečeno, jestli se ten svátek bude v občanském kalendáři jmenovat Vánoce nebo Svátek obchodníků je mi fuk, protože mě nikdo nenutí Vánoce neslavit a mohu je mít i v tom ortodoxním režimu, kdy se před 24. prosincem rozhodně neposlouchají koledy a chodí se ráno na roráty.
Horší je jak v režimu korektnosti dokážou mnozí zprznit umělecká díla, naposledy jsem narazil na hyperkorektního Louskáčka v Berlíně. To mi přijde příšerné, ne spory o název svátků obžerství. A rozhodně to nebylo z nařízení nějaké eurokomisařky. Ale zase to je zpráva, která asi čtenáře Blesku nezaujme.
Kde si do teď žil, že nevíš, že vždycky a všechno se prosazovalo zásadně jen shora?