Zdar, uvažuji o koupi dřívkáče. Prosím o Vaše praktické zkušenosti s konkrétními výrobky, máte-li je. (Nikoli teorii, po internetu lozit umím.)
A ne, vařič na metan - ethanol - benál opravdu nechci.
Zajímá mne:
- Stabilita vařiče. Pod zatížením ešusem se kácí - nekácí. Při přikládání má - nemá tendenci se zvrhat. Do měkké navlhlé půdy se propadá - nepropadá. Při přikládání si ruce spálím - nespálím.
- Skladnost. Složený vařič se do třídílného socialistického ešusu vejde - nevejde.
- Praktičnost. Hoří jak stará stodola - hoří blbě. Kouří a proto jídlo načichne kouřem - kouří málo. Po použití je - není očazené vše v okolí deseti metrů... Přikládat se musí každých 10 sekund - jednou za půl hodiny.
- Výkon. Litr chladné vody (jaro, podzim) uvaří za - jak dlouho.
- Užitnost. Jen vaří a smaží, anebo hoří plameny dost vysoko i na opečení uzeniny na klacíku?
Smyslem pořízení dřívkáče má být především možnost poskytnout malému Kryštůfku Robinovi zážitek z otevřeného ohně při výletech mezi českými lesy (ne, nepíši, že chci dělat oheň uprostřed lesa).
Vř. ď. za V. zk.
Sice neporadím s žádným modelem co se dá koupit, ale třeba ti v rozhodování trochu pomohou i tyhle zkušenosti s doma postavenými kamny:
https://www.nakole.cz/diskuse/25801-lehky-varic...
Stabilita, skladnost, praktičnost, výkon, užitnost – vše popsáno tady:
https://www.kalimera.cz/skladaci_kaminka.html
A ještě skladnost na fotkách:
https://www.nakole.cz/diskuse/25801-lehky-varic...
Tak jsem si trochu zdokumentoval už skoro dvacetiletou historii mých kamen, a konečně i na film zvěčnil, jak dlouho jim trvá uvařit litr vody. Filmovat jsem vyrazil asi 4 dny po posledním deštíku, dříví tak bylo pěkně obeschlé. Počáteční teplota vody v petce studená – nabraná a z potoka. Prvních 7 minut sestavení a rozhoření kamen, přivedení litru vody k varu pak dalších 10 minut, čas přípravy otopu před vařením nezapočítán.
https://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/Homemade...
Zhruba na polovinu otázek jsi schopen odpovědět sám, tedy pokud jsi už někdy vařil na ohni.Minimálně jestli se při přikládání popálíš, je spíše o šikovnosti, než o vařiči. Kouřit bude vždy, jak moc záleží na palivu. Atd.
Mám
Dřívkáč 4Heat Stove v.2
https://www.outdoorstuff.cz/drivkac-4heat-stove...
Je skládací z 5 nerezových plechových destiček, které se vejdou naplocho do pytlíku 16cm x 11,5cm x 5 mm a váží 250g.
Za sucha na borových šiškách uvaříš litr vody asi za 10 minut. (Už je to dávno, co jsem to měřil) Přikládá se otvorem ve stěně, nebo to vhodíš horem po nadzvednutí ešusu. Doporučuji si k tomu opatřit gumovou hadičku s kovovým zakončením a tou do ohně foukat. Vrtule je zbytečná, stejně u toho musíš sedět, přikládat, míchat a troška foukání tě nezatíží.Pak to začne mít vlastnosti kovářské výhně, shoří v tom vše. Já na tom jen vařil. Měl jsem to jako jedinný vařič na Labské stezce z Prahy do Magdeburgu a byl jsem spokojený.
Hoří v tom oheň = je to hodně horké. Před skládáním je dobré to nechat dohořet a schladnout. Nekácí se víc než na Varu. Hoří to podle toho, co tam přikládáš. Když foukáš, tak to hoří podsatně lépe.
Buřta bych na tom nepekl, poněvadž si to všechno zamastíš a také ten oheň budeš muset udržovat zbyečně vysoký. Buřt se lepší peče na ohníčku. Na pečení buřtů je dřívkáč asi nesmysl. Na to si kup zahradnickou lopatku, abys mohl po sobě uklidit a zahladit ohniště. Nemusíš přece dělat vysoký "oheň bílého muže".
Někde jsem četl či viděl plánek, že se používá nějakej bateriovej foukač.Tuším že s počitačovým ventilátorkem.
Používá se https://www.zbozi.cz/vyrobek/lucifer...
já jsem eliktrifikoval nefunkční rozfoukávač https://www.zahradni-eshop.cz/rozfoukavac-ohne...
(tehdy z Kauflandu za cca 5,-)
Kouzlo foukání pusou je v tom, že netřeba tahat motor vrtuli, baterku a funguje to stejně.
Tak pořád ještě můžeš točit kličkou, nebo je tu téměř prehistorická technologie měchu.
Foukání hubou nepodceňuju, na stranu druhou při dlouhodobém používání se mi z něj točí hlava a ani nutná poloha není moc pohodlná věc...
https://www.kamody.cz/happy-green-rucni...
Ale trochu velké a nepohodlné. Na pohon jen prsty by tu něco nebylo? A nebo jen ona pro včelaře?
Já mel ten Lucifer. Baterie vydrží snad rok a shoří snad vše co najdeš v dosahu 2m. Varil jsem na př. i na skorapkach ořechů. Tri borové sisky, jedna ovesná kaše
Tak to tedy mně to nic v okolí nezapálí. Přímo pod drívkáčem je vypálená tráva, ale jen flek o průměru 10cm a ne do hloubky.
Tak speciálně pro Brahmu, aby pochopil ;-)
Jako palivo můžeš použít takrka vše hořlavé v okruhu 2m. Samodomo drivkac pod sebou žádnou travu nevypaluje. Stačí kousek březové kůry a pár šišek a vaříš i za mokra.
Tenhle typ mám z aliexpressu za cca 10-15 dolarů.
Wood stove lixada, pak hledat nerezovou ocel. Titanium je drazsi
Mám samo-domo dřívkáč stejné konstrukční soustavy, jakou má dřívkáč od Condora (můj vznikl o 2 dny dřív).
Stabilní, nekácí se, nezvrhává se, nepropadá. Zatím (cca 8 let) jsem se nespálil.
Vařič se vejde do socialistického ešusu - do velkého s pokličkou - z malého je korpus vařiče. Na vaření užívám smaltovaný kastrolek, ze kterého se očazení lépe smývá/otírá.
Ventilátor mám dvourychlostní (opět samo-domo).
Výkon: voda ze stejného zdroje (1 litr), okolní teplota 20 C, protivník VAR 2.
Při nižší intenzitě dmýchání se voda na dřívkáči vařila o minutu a čtvrt dřív než na plyňáku.
Na dřívkáči vaříme na cyklodovolených roky (ať počítám, jak počítám, vychází mi to na skoro 10 let), takže zkušeností máme víc než dost. Bohužel, nemám moc zkušeností s konkrétními typy, abych mohla porovnávat.
Za tu dobu jsme totiž vyzkoušeli přesně jen dva typy. Ten první vyrobil manžel z vnitřního dílu ešusu a misky na žrádlo pro zvířata. Klidně, v případě zájmu, vyfotím...
Druhý typ jsme měli kupovaný, a byl to tento:
https://www.namornicketricko.cz/Varic-Varic-na...
nebo tak nějak podobně vypadal.
Ten kupovaný byl prima, stabilní, protože nízko těžiště, a vařil rychleji než ten doma vyrobený, ale měl jednu velkou nevýhodu a tou byly ty skládací do sebe zapadající packy - po vaření je člověk odložil vedle do trávy, takže hned první dovolenou jsme je po cca 14 dnech někde zapomněli :-(
Ten doma vyráběný je jednokusový. Záleží jak jste roztržití, my osobně dost, takže skládacímu bych se vyhnula.
Co se stability týče - je stejná asi jako plynový vařič - takže samozřejmě, čím nižší, tím lepší.
Jestli si při přikládání spálíte ruce? No tak záleží na šikovnosti :-)) Nám se u toho šestiletý syn poměrně blbě opařil - ale za to nemohl vařič, to bylo když jsme ho v nadšení někomu ukazovali, syn se k tomu hrnul a ešus s vařící vodou na sebe zvrhnul :-(
Ale obecně se přikládá několik centimetrů dlouhými dřevíčky, ideální průměr 2 cm, ta dřívka se do toho strkají, dalším dřívkem se popostrkují... ke spálení se dojít nemusí.
Skladnost do ešusu? Upozorňuji na jednu věc. Vaření na dřívkáče je trochu prasácké. Vařič jako takový je špinavý od popela, ešus je zvenčí zadělaný od sazí (stejně jako když se vaří na ohni). V žádném případě dřívkáč nebalíme dovnitř ešusu. Má svůj samostatný pytlíček. Dále k tomu vozíme kus měděné trubky (od vedení topení), ventilátor, buřtovou baterii a ventilátor. Ventilátor je nejslabší článek celé sady. Prodávají se poměrně šunty dovoz čína :-(
Děkuji za obsáhlou odpověď. Zaujala mě.
Re: "Za tu dobu jsme totiž vyzkoušeli přesně jen dva typy. Ten první vyrobil manžel z vnitřního dílu ešusu a misky na žrádlo pro zvířata. Klidně, v případě zájmu, vyfotím..."
Vlastní výroba mě také napadla. Fotku (ne fotku manžela) uvítám.
Re: "Děti? A tak jo, chvilku je to bavilo. Tak rok dva."
No ale to je skvělý výsledek! Věc, nebo činnost, která dítě baví rok, či dva...
U nás něco takového dokázala obyčejná úzká lopatka na uhlí. Koupil jsem původně za 38 Kč s úmyslem zajistit činnost na jedno odpoledne. Z prvního stromu za železářstvím jsem k lopatě nožem opižlal násadu z větve. Od toho okamžiku nejde dítě z domu bez lopaty. Lopata už s námi chodí na výlety i jen na procházky do parku přes dva roky. Dá se s ní nabírat listí, hrabat seno, cákat voda z louží, odpinkávat šišky, budovat přehrady v potoce, shrnovat sníh z podezdívek plotů...
Fotky zde na ukázku, včetně té trubky alá kus topenářské trubky (je ale robusní). Fouká se do té dírky v ešusu, ale větší efekt má strčit to přímo do ohně jakoby shora.
Je vidět, jak je to celé "špinavé" používáním. Nikdy to nijak nečistím.
Sehnat buřtovou baterii jsme vážně nikde neměli problém. Na těch šest týdnů vezu dvě, tj. jednu náhradní. Jo, něco to váží...
Ale když slábne, tak se ventilátor jenom točí pomaleji, a je pořád dost času někde koupit náhradní, pokud člověk není několik dní vyloženě mimo civilizaci.
Pomohlo mi mi zatesnit spojení miska esus těsnící kamnarskou šňůrou
Utnulo mě to, tak pokračuji zde.
Čili dotaz na balení vařiče do ešusu považuji za zbytečný. Připravte se na to, že je to celé vaření prostě trochu špína, narozdíl od plynu. Jo a vozíme vždycky trochu PEPO, rozdělává se to s ním samo.
Praktičnost? Jo, je to praktické. Levné. Uvařili jsme na tom i v dešti. Chce to trochu praxi topení mokrým dřevem, ale dá se. Jediná země, kde jsme neuvařili, byla Arménie - pár nocí na trávě bez jediného keříku. Kouří to přiměřeně, jídlo kouřem nenačichne, jestli my, nevím, nečuchám k sobě na cyklodovolených :-))) Ale opět - je to oheň, takže ešus je od toho zadělaný. Není to pro "princezny", nedoporučovala bych ho třeba do lepších kempů, někdy je pod vařičem maličko spálená tráva.
Přikládat se musí poměrně často. V podstatě pořád. My to děláme tak, že jeden jde na "dřevo", druhý vaří. Nebo je dobré si zásobičku dřívek vedle sebe nalámat předem. Ale ta spotřeba jako taková není velká, stačí větev, při přikládání sedím a zároveň lámu a chystám si další dřívka. Jako u klasického ohně, záleží na suchosti dřeva. Když je suché, spotřeba je menší. Dá se vařit i na menších šiškách.
Výkon neodhadnu. Nikdy jsem neměřila. Vařím na něm jídla pro rodinu, skoro každý večer. Je to náš jediný vařič na šestitýdenní dovolené.
Užitnost. Jen vaří (Smaží jsem nezkoušela). Opékat buřty nee. Ale klidně si na tom ohřeju vodu na "mytí nádobí" nebo i na čištění zubů.
Děti? A tak jo, chvilku je to bavilo. Tak rok dva. Teď už večery tráví i na cestách u mobilu :-(
Já bych doporučovala vyzkoušet, když se neosvědčí, při nejhorším pár vyhozených stovek. Nevýhodu vidím v tom, že je to maličko pracnější než vaření na plynu a špinavější.
Nemáme zatím zkušenost s těmi bezventilátorovými. Ale já třeba tím ventilátorem reguluji var, když potřebuji snížit výkon, ventilátor vypnu a hoření se zpomalí. Ale musí se hlídat, aby zase oheň úplně nedohořel. Prostě u toho vaření furt sedím, není to tak, že dám vařit a jdu dělat něco jiného. Snad jsem odpověděla.
Dokonale popsáno. Ty ventilátory jsou šmejdy, mě se rozpadl skoro hned. Navíc velký monočlánek je dnes trochu exotika. A bez ventilátoru tyhle typy nejedou, hlavně s vlhčím palivem.
Mám samo-domo ventilátorek z nějakého počítače, běhá na tužkovky a má i regulaci - vyrobil šikovný kamarád.
Buřty se na tom péct dají bez problémů, co kápne do vařiče hned shoří.
Gumovou hadičku mám stále stejnou. Je bezporuchová a nepotřebuje baterky. Sedět se u toho stejně musí.
Na dřevo chodím s igelitkou. Stačí na večerní vaření a raní ešus čaje. Na ešus je třeba mít pytel, je zvenčí černý.
Nápad s hadičkou a kouskem kovové trubičky na konci je fakt dobrý, na každým foukání do ohně mě nejvíc vadí nutnost se poskládat a zase se zvedat, tohle se dá chvíli vydržet v pohodě
hadičku? trubku! https://www.aliexpress.com/item/32982170811...
Dík za supr tip - Číňánek 1.12. odeslal, dnes fukar přicestoval, teď už jen vyrazit na noc do lesa vyzkoušet. Už žádné ohořelé vlasy ani obočí :-).
Dobrý je vidět to na videu.
https://www.youtube.com/watch?v=EnIYti2UOhE
I když kousek tubičky s tužší bužírkou či stará výsuvná antena z tranzistoráku asi udělá stejnou službu...
Dík, právě na základě tohoto videa jsem to koupil. Minulou noc fukar otestován, oheň jsem živil skoro 7 hodin až do půlnoci. Antény bužírky brčka – určitě by to taky tak nějak šlo, ale tenhle drobek má složený jen 9cm x 1.2cm, nic to nestojí (3 libry na eBay), pravděpodobně lehčí než jakákoliv domácí udělátka (20g), tak proč ne. Funguje to parádně, schválně jsem nechával oheň pohasínat jen abych to mohl znovu rozfoukávat :-). Jestli někdo o něčem takovém uvažuje a jen ještě neví co přesně, vřele doporučuju.
Buřty se opect dají, ozkouseno ;-)
Jen to chvíli trvá a chce to dobře krmit
Jj, kouknu se na ali po nějakých levných buřtech. Přeci je nebudu kupovat od našich lidí z naší země, když rejžák mi to pošle přes půl světa laciněji.
Díky za podnětné odpovědi.
((Což byly dosud kromě dvou všechny.))
Jiná možnost je najít si ohniště.
https://grilujemevemeste.cz/
V Golčově jeníkově je to nějaké divné.... v udaném místě jsou jenom soukromé pozemky
Dřívkáč je krásné a romantické téma. Když ho vidím jak se leskne, hned bych ho chtěl. :-)
Ale pak si říkám, k čemu? Malý mikrooheň dělám/e kdykoli a kdekoli, stačí k tomu 2 kameny a na ně postavit plechovku. Pár klacíků pod to a je to.
Nebo jenom kostku podpalovače. Neváží nic a hoří dlouze a zběsile.
Omlouvám se za rozšlapání bábovičky. :-)
Inu - dřívkáč, vařič, a oheň vůbec je věc hezká a potřebná. Bohužel ne pro každého a hlavně v době sucha. Hasiči by vám mohli povídat. Dřív se i na školách poučovalo, jak správně jednat. Dnes možná tak ve Skautu a šlus.
Koupil jsem si ho, protože mi to přišlo fajn, navíc romantické, ale pak jsem usoudil, že mám radši ten plyn než očouzený ešus. Takže dnes má jiného, snad spokojenějšího majitele.
Taky si děláme ohýnky často, ale pokud si chci uvařit, ne všude se dá oheň rozdělat. V tom dřívkáči je plamen více pod kontrolou, dá se vařit třeba na betoně, je to vlastně oheň ale v plechovce, a nemusím hledat ty dva kameny. Kostka podpalovače zase ták dlouho a ták zběsile nehoří, aby na tom šly uvařit těstoviny. Fígl je i v tom větráku, který funguje jako kovářský měch - ohřev se významně urychlí.
Naše babovička stále stojí ;-)
Máš určitě pravdu, ale ten ohníček mezi dvěma kameny se obsluhuje mnohem hůře než ten v dřívkáči. Dohrý dřívkáč je stavěný jako komínek a když do něj foukáš, tak to má vlastnost jako výheň. Ty nerez plechy teplo odráží znovu do té spalovací komory. Nemusíš mít tak suché dřevo jako to mezi těmi dvěma šutry. Tam je hrozně málo místa a pokud to dobře nehoří, tak to skomírá a blbě a pomaleji se vaří. Skládací dřívkáč složený na pytlíček 16x11x0,5cm a vážící 250g není zátěž. Bábovičky nerozšlapáváš, poněvadž šlapeš lehce vedle.