Zaujala mne debata v jiném tématu - jízda v dešti. Na vícedenních cestách s ní nemám moc zkušeností, nemám ji rád a tak se jí vyhýbám, co můžu.
Zatím se mi to dařilo skoro na 100%..
Ale vypadá to, že příští rok budu muset vyrazit na cesty už v červnu, tou dobou bývá počasí poměrně hektické.
Tak bych rád poprosil o Vaše zkušenosti.
Mimo jiné mi není úplně jasné, jak se chovat večer, než zalezu do stanu. Co s mokrým oblečením večer, co ráno a pod..
Děkuji :-)
Opravdu mokré věci ve stanu neusušíš. Přes noc na šňůře pokud předtím pršelo neuschnou. Pokud nepršelo, tak to raní rosa nejspíš znovu namočí. Propocené věci díky soli také pořádně neuschnou. Prostě buď máš náhradní oblečení, nebo si to vezmeš druhý den na sebe mokré. Nápad na sušení ve spacáku je jen cesta, jak si namočit poslední suchou a nejcennější věc a to je suchý spacák na noc.
Je třeba počkat na zlepšení počasí a pak to všechno usušit na nosiči na kole za jízdy. Mokré věci od potu je třeba předem někde vypláchnout.
Velice nedoporučuji chtít sušit moirové funkční triko po vymáchání v potoce rovnou na sobě za jízdy. Díky obrovskému povrchu při odpařování za jízdy zmrzneš. Udělal jsem to jen jednou a více už ne.
JJ, mokré oblečení jen pod kvalitní propustnou goratexovou soupravou. A stejně to nejde do sucha, protože z principu obklečení to bude pořád "zapařené".
Pověšené to neoschne, pokud není nad 12°C v noci, bo padne rosa nebo vystoupá mlha. Muselo by nějak fučet bez rosy a mlhy.
V dešti jsem na kole jezdil v ponču (cca 200,-). Chránilo před "ostrými" kapkami a chladným větrem, zároveň větralo
Když budeš úplně durch, na nějaký sušení ve spacáku zapomeň. Výsledek bude, že budeš mít mokrej i spacák. Pokud máš suchý věci na převlečení a je hezky, tak druhý den můžeš vyrazit "po cikánsku" - mokrý věci přidělat na kolo tak aby za tebou plápolaly (bacha abys je necoural po zemi, nebo nemotal do řetězu) - uschne to rychle. Pokud je hnusně a je blízko město, - kouknout se, jestli není veřejná prádelna.. vyprat a usušit, sám se ohřát v teple.
Něco přes sebe do deště: širokou pláštěnku, aby ses nezapařil, nějaký druh atombordelu na nohy a nepromok návleky. No a suché prádlo s sebou. Pokud je ta možnost, a dost často je, požádat někde na vsi či okraji městečka o přespání pod střechou, v altánu a pod. a požádat o nechání oschnutí u nich doma. Ve slejváku se stan staví blbě, tak pokud nespěcháš, zavčas se zastavit tam, kde můžeš přespat.
Jo, stan už jsem v dešti stavěl, postavenej byl hned, ale protože se nejdřív musel stavět vnitřní stan a pak teprve vnější, pak jsem z něj půl hodiny dostával vodu :-)
Ale to už mi bylo hej, páč uvnitř nefouká, tak mi nebyla zima.
Někde mám igelitové pončo, ale to je prej dobrý, jen když nefouká. Tak vozím nepromokavou soupravu, viz. níže, jenže jsem ji ještě nepoužil.
Já měl až do roku 2014 na počasí štěstí- taky bylo stabilnější. Když už pršelo, tak jen do půl hodinky nebo v noci- většinou bylo jasno a někdy až 38°C ve stínu(na slunci na silnici i přes 50°C). Poslední roky je to ale o dešti čím dál víc- tak jsem se musel dovybavit. Od května do konce srpna bývá teplota většinou nad 15°C i v noci(až na pár výjimek v horách) a teda není třeba řešit chlad/sušení. Za deště obléknu na kraťasy kalhoty z TZVEKu(zkrátěné po kolena- kvůli cyklovložce), na triko z MoiryUL/dl.rukáv lehkou šušťačku s membránou a uberu ne rýchlosti- boty řešit nemusím, max. na ponožky v sandálech netáhnu ig. sáčky nahoře upevněné volnější gumkou (proti chladu v klesání nebo v horách). Rukavičky a brýle jdou dolů, na helmu návlek a jede se. Večer- pokud prší dál- natáhnu nejdřív lehkou krycí plachtu(3x4m) i přes kolo na stojanu, s brašnami dole (pokud je to v lesíku tak plachtu mezi stromy), pak postavím stan. Mám SAWAJ ultra, který má tropiko i vnitřní stan spojeno, takže není problém ani se stavbou v dešti- dovnítř se voda nedostane. Pak otevřu vchod a hodím dovnitř brašny. Plachta přesahuje přes vchod stanu, tak je relativní sucho. Triko a ponožky(Moira UL) uschnou přes noc na štangli kola pod plachtou a zbytek je suchý- do brašen za jízdy neteče...
Jj, další věc je stan.
Mám celkem zachovalý, prostorný Bizam2 od Husky, ale štve mě ta váha - suchá váha skoro 3 kg.
Navíc jsem si nedávno všiml, že jsou na tropiku jakési flíčky, skrz které je vidět ven, takže nejlepší léta už má asi za sebou.
Tak koukám po těch "ultralight", a zatím jsem našel jen jeden, co je srovnatelně prostorný, ale skoro o polovinu lehčí, nějakej Big Agnes skoro za dvanáct tisíc. Nevím, jestli za to ty hříšný prachy zaplatit. Včera jsem vážil kolo, na něm prázdné brašny - 21 kg.
Přijde blbost zaplatit za 1,5 kg tolik peněz.
Jenže to samé si říkám u spousty jiných věcí, a ono to pak naskáče ty kila a v každém kopci je to strašně znát.
https://www.nalehko.com/produkt/big-agnes...
Tak je tam i levnější, taky zajímavý.
https://www.nalehko.com/produkt/tarptent-double...
Na obrázku je to pěkný stan. Já si vždy stan vybíral z postavených stanů na výstavišti v Letňanech. Jen to bude (možná, snad, doufám) až za rok v létě.
Já i z čundrů dospěl k variantě, že to jde bez stanu, jen se spacákem a celtou. Když je hnusně, tak zalezu do zastávky, seníku, krmelce, ubytovny, hotelu a podobných zařízení vhodných k napojení, nakrmení, odbahnění, vysušení a celkové civilizaci poutníka. Tedy neřeším krizovými prostředky to, co jinde maj zmáknutý dokonale. Ale já se motám prakticky stále v obydlené krajině.
Hm. To já to bez stanu skoro nedávám. Zastávky mi obvykle smrdí, v ostatních případech alespoň otravují komáři nebo, což je hnusnější, slimáci.
Jednu, dvě noci, to zvládnu, ale představa, že bych jel bez stanu či ubytování někam na dýl, to ne.
Ten levnější bych v dešti stavět nechtěl, protahovat prut tunelem a pak ještě vypínat kolíky (je tam video). Nepostavíš to na betonu atd.
Ten druhý je samonosný. Vnitřní stan se věší háčky přímo na prut což je (hlavně když stavíš sám) určitě rychlejší. V jedné ruce prut, v druhé háček a rychle to nacvakáš – mám to tak u stařičkého Salewa Mikro. Když stavíš Jurek stan tak ti chybí třetí ruka na tu šňůru kterou obkroužíš prut a do ní zacvakáváš háček
Ten dražší mi nepřijde drahý, je samonosný a má apsidu z delší strany. Levnější Jurek má malinkou apsidu z kratší strany. Popřemýšlej, co v dešti necháš na kole, co v apsidě a co dáš do stanu.
Prut je jeden a protahuje se jednoduše a rychle- postavíš ho i bez kotvení na betonu, jen je třeba dva delší klacky navíc. Tím nechci obhajovat- za poloviční cenu mám SAWAJ 2ultra s porovnatelným prostorem, nižší váhou, samonosný- možnost stavět v lijáku bez mokra uvnitř je u obou. Mimochodem- jak stavíš Sawaj v lijáku, když má oddělené tropiko?
Prosím tě, můžeš dát na něho odkaz? Mně pod heslem sawaj ultra 2 od husky vyběhne klasická stavba. Díky
https://www.huskycz.cz/stany-ultralight-sawaj...
Nedáš do něj dvě 60cm karimatky, celkem běžné large typy.
Vždyť, postaví se klasická ložnice, pruty do tunylku a potom se přehodí vnější stan. Bicyklista mluví o jinem způsobu stavění.
...U tohoto stanu je tropiko spojeno napevno právě těmi tunýlky pro protažení prutů s vnitřním stanem... ;-)
Ve videu je ale tropiko i vnitřní stan samostatně. To sis dodelaval?
on hovoří o tom trochu výše v diskuzi
https://www.nalehko.com/produkt/tarptent-double...
Diky, ale moc ti nerozumím. Chápu, že stan sawaj ultralight má tropiko i vnitřní stan spojený tunylky pro pruty. Na videu nic nevidim. Např Quechua má vnější i vnitřní stan spojený v jeden celeka staví se najednou.
omlouvat se nemusíš- já mám tento skoro 10let: https://www.youtube.com/watch?v=WGYSvOU-vxs
Ja měl zafixovano, že se jedná o podobnou konstrukci stavění https://www.4camping.cz/p/stan-pinguin-monzun-3...
...to vypadá zajímavě- můj sawaj se ale v počátcích výroby vyráběl jen v uvedeném provedení(toto by bylo variabilnější)....
Nedáš?
https://www.huskycz.cz/fruty-4-modra
8-)
Ale toto je velikost regular 183 × 51 × 4 cm. Píšu o spaní pro velké kluky :-D Např. Rozměry: 183 cm x 59 cm x 6.5 cm
Velcí kluci si nezpívají "mám malý stan a,,,,,,," ale mají stan podle postavy....;-)
...to nedáš- však je v popisu uvedeno že jde o stan "pro dva co k sobě mají blízko", nebo komfort pro jednoho...Pro dva valibuky jsou jiné stany!
Ten rozdíl ve váze je i tyčkama, bo po složení určují délku balíčku. Čím kratší dílek 28=>38-40cm, tím víc dílků na délku a tím větší hmotnost. Osobně hledím nejen na váhu, ale i na obestavěný prostor. Cenový strop udává rámec výběru, že.
....neovládám vysokoškolskou matematiku, ale sedlácký rozum mi říká, že na stejnou celkovou délku se váha deseti dílů nebo 15ti kratších liší jen o pár gramů(váha 5ti spojek navíc). Pro jednoho je prostor uvnitř-115x220cm komfortní- pokud nechceš dovnitř nacpat i kolo....
Ta délka prutu je včetně té spojky a opravdu to není pár gramů, nyní jsem to řešil na rodinném stanu a plachtě. Ten díl je o tu spojku kratší, že. 200g rozdílu na vypínacích tyčí, což u stanu dělá dohromady zhruba půl kila.
Jako nerozporuju prostor pro jednoho, ale nemožnost duplikace sebe samého :-D
...kolik myslíš, že váží "spojka" u prutů tohoto stanu(o kterém je řeč), když celkově (jeden ze dvou prutů) váží do půl kila (přesně to z hlavy nevím a do sklepa se mi chodit nechce)? https://www.huskycz.cz/stany-prislusenstvi... Já pruty ke stanu vozím upevněné ke štangli kola- tam mi nezavazí ani v původní délce...
....dík za pohotovější překlad běžného lidového výrazu na Moravě. ;-)
Jsem zvyklý stavět stan až před setměním a zbytek řešit uvnitř (kromě hygieny:)
Takže chci co největší, abych si tam mohl natahat brašny a furt v nich něco hledat.. a hledat.. :-)
Zatím jsem jezdil se stanem Husky Bizam2, ten má ložnici 145x210, což mi přišlo tak akorát.
Tyhle ultralight jsou všechny o poznání menší, tak fakt nevím, jestli se na to nemám vyprdnout, Tropiko od Bizamu nastříkat nějakou impregnací a holt si v kopcích trochu přišlápnu.
...máme každý svůj způsob balení- já mám také brašny ve stanu u sebe, ale spíš pro ranní balení za příp. deště mimo střechu. Hledat nic nemusím, protože dík systému vím co kde v brašnách je ;-)
Já vždy jen tuším, kde asi by to mohlo... a když to tam nenajdu, musím systematicky prohledat všechno :-)
Kup si brašny s méně malými oddíly. Když budeš mít jen pravou a levou brašnu a tu se spacákem nahoře, tak to co hledáš bude jen vpravo, vlevo nebo nahoře. Já koupil turistické SportArsenaly a ty mají milion malých kapsiček a já také stále hledám. A to jsem už některé ty kapsičky raději zašil, aby jich bylo méně.
Dražší Big Agnes se mi taky moc líbí, taky kvůli samonosné konstrukci.
Ale - uvnitř je o poznání menší, než Tarptent. A za ty prachy je i o poznání těžší.
Stavění na betonu mi asi nehrozí, čím dál od lidí, tím se cítím bezpečněji.
Stavění v dešti, i kdyby to bylo pět dní ze čtrnácti, asi by se to dalo přežít, jako větší problém při stavění Tarptentu vidím spíš vítr..
A říkám si, že když už nový stan, tak ať je co nejlehčí.
Ono čert ví, jestli do Španělska příští rok vyrazím. Poslední český, stanový kemp, kde jsem chtěl končit a nechat se od cestovky odvézt zpátky, už není v nabídce, tak jsem z toho momentálně dost zklamanej, zjistil jsem to včera, už mě ten Covid fakt sere.
No a ten lehoučký Tarptent bych mohl občas použít i na kratší výlety na žiletce.
Se spacákem, karimatkou, stanem + nejnutnějším oblečením, by se dalo ujet za den hafo kiláků..
Naplánuj si konec ve městě kam jedí Student Agency, nově regiojet. Ti tě bez problémů vezmou do Čech i s kolem. Debatováno zde mnohokrát. Jejich mapu máš tady
https://www.regiojet.cz/nase-trasy/mapa/...
Nejblíž (500 km) Španělsku je Lyon.
Jsem si jen potřeboval postěžovat :-)
Pak jsem pro jistotu do ck poslal dotaz, planý poplach, jen upravují webové stránky, stany ve Španělsku budou, díky.
Dorazit k rybníku a potácet se tam sám, než nastane čas na odjezd, mne moc neláká.
Mnohem víc se mi líbí, když dorazím do stanového tábora plného čechů, s kuchyní a delegátem.
Sice nemám moc rád, když jsem středem pozornosti, ale rád na to vzpomínám, jak se mě jeden za druhým chodí ptát, jestli jsem tam fakt dojel na kole :-)
V klidu tam pár dní zregeneruju, připravím na zpáteční cestu... vracet se od Barcelony do Lyonu už by na mě asi bylo moc dlouhý i časově..
No, nauč se francouzsky a budou se tě ptát už od Štrasburku :-)
Já letěl do Malagy a odtud kolmo do Lyonu a pak bus domů.
Odkaz na ten kemp u Barcelony můžeš poslat? Zrovna včera jsme manželkou přemýšleli (dostali jsme víno z údolí Loiry a tak na to přišla mysl) že bychom po Velikonocích vyrazili na jih. Jen jsme přemýšleli, zda již budou kempy otevřené.
Pak bych doporučil google, jsou i aplikace na mobil.
třeba:
https://www.eurocampings.co.uk/france/
pochopitelně jsou tam i jiné země
Co bude o příštích velikonocích si nikdo netroufne předpovědět. Ve Francii je síť kempů, co jsou celoročně otevřené, ale zjara jsou tam jen karavany a letošní konec jara byla většna z nich zavřená, vlastně celoročně. Ty restrikce, covid pasy a tak z nich udělali nerentabilní podnikání.
Pokud jde o Francii, mám dva roky staré všechny cykloatlasy - je to asi 12 brožurek, když dáš předpokládanou trasu, pošlu ti příslušné atlasy, mám to naskanováno.
Tam jsou informace o veškerém co cykloun potřebuje, jen je problèm - ty covidí restrikce z roho co platilo před dvěma lety uďělaly odvar.
Vše je potřeba ověřovat těsně před tím, než se vydáš na cesty
Díky za odkaz
Já byl ve Francii na kole již několikrát. Když jedu sám natěžko, tak spaní dopředu moc neřeším. S manželkou a velkým psem je to horší.
Díky, ale brožurek nebude třeba, pár papírových map mi zbylo a hlavně pro Francii používám následující zdroje
https://www.francevelotourisme.com/
https://www.outdooractive.com/fr/ nutno srolovat níž pod reklamu a kliknout na ikonu kola
Jo, tyhle weby znám.
Ono ti nejsou brožurky, ale spíš takové cykloatlasy v kroužkové vazbě. Ty trasy co tam jsou uvedeny jsou stejné jako má francevelotourisme.com, včetně povrchu a obtížnosti. Já to tahám naskanovajé v mobilu ne kvuli mapám, ale dalším informacím, jsou tam popisy míst, kterými projíždíš, vypíchnuté to "co by si měl vidět", historie míst, a nějaké ty fotky.
Když valíš např. po Eurovelo 6, občas ani netušíš, že 2 km vedle je něco, co stojí za vidění a zastávku.
Sice už z domova mám trasu dost dobře vymyšlenou, přesto, hlava děravá, večer kouknu na příslušný list, abych něco nevynechal.
Vláčet s sebou manželku si dovedu představit, a jistě to přináší jistá omezení. Ale velkého psa?
To už je úplně jiná úroveň cykloturistiky :-)
Pes, na rozdíl od manželky, může poslaouchat.
Ještě mě napadlo, že nemusí s sebou tahat žádný jídlo, pro případ nouze, ale připadalo mi to politicky nekorektní, tak jsem tu myšlenku hned zapudil.
Psovi hlavně pomůže naložení, není to zrovna instantní jídlo.
Ale fuj, na co hned nemyslíš.... Jindra měl určitě na mysli, tu možnost psa poslat vyžebrat věnec buřtů, slepici a tak :)
Ze zkušenosti je to problém hlavně na cyklostezkách, kde nemůže uplně volně pobhat okolo kvůli ostatním cyklistům. Cestovní rychlost klesá, třeba ta moje bestie kluše tak 8km/h, musíš s sebou táhnout poměrně dost vody (sice chlastá z kdejaký kaluže, ale občas jsou prostě suchý místa a pes má relativně velkou spotřebu).
A pak samozřejmě ubytko, neb když se někam chceš nasulcovat s kolem (nedejbože tříkolkou), přívěsem a 40kg chlupů, ne vždy se dočkáš vlídného přijetí.
Případný přejezd vlakem nebo tak je podobný mustr.
Taky jeden nekorektní
Při přepočítávání psího věku na lidský se prý má násobit 7. Náš psík pak již má přes 90. Stále vitální, jen zadní nohy neslouží. Když jsem nejmenovanému říkal, že jsem koupil za kolo vozík na psa tak odpověděl:
Začni šetřit na vozík pro manželku…
Vozík pro manželku je hodně drahá záležitost a není s kolem kompatibilní. Ale pokud je to jen dočasné, jako to máme my, tak se to dá půjčit. Nejprve z půjčovny a časem se objevil nějaký po někom. Tak teď máme ten po někom, ale už ho moc nepotřebujeme. Zaplať PánBůh. Třeba se to ještě vylepší. Jo a k vozíku pro manželku potřebuješ ještě auto s kufrem alespoň Octávie combi.
Ještě k Tarptentu, ten stan se mi líbí čím dál víc. Našel jsem na trubce video s opačným postupem, než který je na nalehko.cz.
Nedříve zakolíkuje a až poté protahuje prut.
Jakmile prut usadí do koncovek, stan je stabilní. Přijde mi, že tímto postupem lze stan snadno postavit i v silnějším větru
Stavět začíná ve 4:58min.
A když s sebou místo trekových vezmu dvě duralové 140cm stanové tyčky(cca 200g), bude i samonosný.
https://www.youtube.com/watch?v=4k5T6YZu2V8
No a když mi teda nezbyde, než se ráno obléct do mokrých hadrů ze včerejška, včetně bot, co udělat, abych hned neprochladl?
Asisi přesto navléct ty hadry do deště, co jsem koupil v r.2015 a ještě je nepoužil?
Víte někdo, jestli se v tom dá vydržet celý den?
A když si představím, že v tom pojedu celý den a večer budu potřebovat nakoupit v marketu tak mám obavy, aby mě nevynesli v zubech, to budu asi smrrrdět, ne?
A pokud nechci řešit igelitové pytliky na ponožkách, je na celodenní déšť řešením neoprenová ponožka a cyklo-sandály?
Ve čtvrtek má podle předpovědi ČHMÚ pršet celý den. Navlékni si to oblečení do deště a buď v něm celý den.
Konec konců nikdo z nás není tebou, takže ti nemůže dát info, které tě zajímá.
Tak jako chápu, že přesně tohle bych měl udělat, ale... dyť je to úplně nový, to asi nedám :-)
Jednou to zkusit musíš. Tohle je ta správná metoda se zajištěným večerním ústupem do horké sprchy a suché postele.
Já tu vodu na kole fakt nemám rád.
Kdybych byl ochoten zmoknout dobrovolně a pak vyrazit na cestu s POUŽITÝM oblečením do deště, nemusel jsem zakládat tohle téma :-)
Co když mi zase celou cestu pořádně nezaprší a ušpiním si to nové oblečení zbytečně? :-)
Fakt je, že zatím nemám vyzkoušené ani sandály, co mám doma skoro čtyři roky. Teda zkoušel jsem je hned po koupi a neuměl jsem to v nich. Vepředu mi lezly ven prsty. Třeba už jsem se mezitím naučil šlapat správně a bude to lepší.
Tak jestli chceš jen sbírat vybavení a raději ho nepoužívat aby se neošoupalo, jako taky to jde... :-)
Tam si chcu koupit soupravu taky, ale ježíšek asi nebude pro bohemistického šmejda...
Netuším, co je "bohemistický šmejd" :-)
Netuším, co to znamená nepromokavý. Nepromokavá je guma, igelit a podobné. To na tom obrázku bude asi na fest na tělo a v tom se pořádně zpotíš, zkusil jsem to, ale už nikdy. Jen a pouze volné, aby tělo pod tím mohlo dýchat. Jde to i s pončem, pokud bude delší a vymakáš na něm takové uchycení, aby ti nekoukala kolena. Lze to částečně udělat přichycením na řidítka, ale stejně při silném větru na nohy prší.
Rada: Správný cyklista v dešti nevyjíždí.
No v podstatě pravda. Páč ze všech nesmyslů se nejvíc osvědčilo pončo z celty a nebo klasická pelerína.. je pod tím spousta vzduchu, sice o taky provlhá, ale zároveň se pod tím zvládne odpařovat pot.
Jenže mokrá celta je strašně těžká, a já chci klást na váhu mnohem větší důraz, než v minulosti, abych nemusel tak naléhavě řešit pravidlo "co není v hlavě, musí být v nohách" :-)
Takže se musím rozhodnout, jestli povezu pončo, nebo tu soupravu.
Tak si říkám když bude pršet za tepla, mohl bych si obléknut jen vršek, když bude kosa a vítr, to už by mohl být s pončem problém, takže bude lepší, když pojedu i v těch dlouhých kalhotech.
Když bude pršet za tepla, nemusíš oblékat ani vršek. To tu už někdy někdo radil. Už jsem to i vyzkoušela. Než se potit v něčem proti dešti a mít mokrých více věcí, jet v tričku a kraťasech.
Jako ano, v létě, když je teplo, tak přeháňka člověka nerozhází. Dojet kousek domů v kraťasech a tričku se v lijáku dá, ovšem hodina takové jízdy už je utrpení, dvě hodiny souvislého deště pro mě absolutní maximum. Jet tak celý den si představit neumím, o více dnech ani nemluvě...
Ono když souvisle prší, zpravidla moc teplo není (aspoň v našich končinách) a abych třeba v +15C přežil delší dobu v mokrém oblečení, na to fakt nejsem dostatečně záhřevný.
Já se dešti vyhýbám, jak jen to trochu jde a vždycky se děsím, pokud se někde startovné musí platit dopředu, aby nepršelo...
Nejhorší je vyjet v dešti. Párkrát jsme to na dovolené měli, že pršelo několik dní po sobě. Ale vždy jsme si museli říct, že kdyby takhle pršelo v okamžiku, kdy vyrážíme z domova, tak bychom nikam nejeli.
Ostatně letos to tak bylo. Kvůli počasí jsme odložili odjezd, takže jsme mohli doma řešit povodeň v okamžiku, kdy probíhala, ne až bychom se vrátili.
:-)) že nemám vodu rád, jsem tuhle říkal starýmu Vejvodovi, je mu přes devadesát a furt jezdí, závodil celej život.
A on mi na to diplomaticky odpověděl, že podle toho už na prvním tréninku poznali, jestli má nově příchozí adept šanci na úspěch.
Jakmile čuměl nahoru a zkoumal oblohu, jestli náhodou nezmokne, příště už nemusel chodit :-)
....dělám to podobně- ale kdyč jsi na túře daleko za hranicema a toto se stane, pak nad +10°C na ponožky v sandálech mikroten. sáčky nahoře upevněné lehce gumičkou proti chladu, na kraťasy kalhoty TYVEK pod kolena a na triko MOIRA UL dl. rukáv zobrazenou lehkou bundo s membránou. Uvnitř je teplo- když snížíš tempo na 15km/hod po rovince, tak přežiješ v teple a bez smradu celý den. Mimochodem- já se komplet koupu každý večer, triko peru také a kraťasy jednou za 3dny- tak nemá co smrdět...
Za mě je to takto: Pončo s kapucí, dlouhé, dopředu až přes řídítka. Lepší jsou oblouky. Nesmí cákat na nohy ani kolena, takže blatníky se zástěrkou až k zemi. To pončo mám již léta, je to nějaký sílnější igelit, měkký, stálo to před lety tisícovku. Na botách musíš mít neoprénové návleky, pak zůstanou boty suché. Dá se v tom jet tak do rychlosti 25 km/h. V této sestavě se dá jet celý den, hadry nejsou mokré víc, než z normální jízdy. Na sušení oblečení přes noc se mi osvědčilo dát si ho do futrálu od spacáku a mít ho jako polštářek pod hlavu. Fakt to tak přes noc uschne, a není to ráno studené. To, co popisuju, je pro případ vytrvalého deště jen s mírným větrem. Jestli se žene bouřka s vichrem, je lepší počkat někde v suchu, a dohnat to zvýšeným úsilím :-)
Vytrvalý déšť se silnějším větrem jsi někdy řešil? Jsou takový dny a z těch mám asi respekt největší.. Dík za informace.. to od toho mokrého futrálu pod hlavou nemáš mokrý spacák?
Vytrvalý déšť se silnějším větrem je vzácná kombinace, na kole jsem ji nezažil.
Když máš dobré pončo, tak do toho futrálu nedáváš hadry mokré, jsou je slabě vlhké od potu, nesmíš při jízdě tlačit na pilu. Po třech dnech je dobré si je vyměnit, to už jsou cítit :-)
Moira triko mokré chladí, merino i mokré nechladí a nesmrdí tak rychle.
Podobné pončo jsem nedávno měl(žluté, v kapuci boční průzory, uvnitř úchyty k přichycení k řídítkům, 950Kč-skončilo u manželky na pěší turistice). Na kole jsem ho použil 5x- z toho 2x za deště a středního větru(jednou do táhlého stoupání kolem 9%). Dres pod ním mokrý na ramenech a zádech ve styku s pončem, holé ruky mokré jako venku- navíc vítr se mnou mával podle směru a intenzity foukání. Takže závěr- již nikdy víc na silnici pro nebezpečí pádu(nedovedu si představit situaci s protijedoucím/předjíždějícím kamionem), manželce se na turistice osvědčilo...
Tak za větru má své mouchy, ale mokré oblečení v něm není.
...celé ne- to máš pravdu- ale u dresu je po půlhodince v letním dešti suchý jen přední díl, kraťasy a nohy po kolena(v létě nepodstatná věc, aspoň není chladno a v teple vše uschne).
Jsem si to teď oblékl alespoň nasucho a fest na tělo to není vůbec, dalo by se to navlíknout i na člověka oblečeného na teploty pod 10°C..
Tuhle bundu máme taky, už pár let. Jednou jsem ji cíleně zkusil ve středním dešti, asi na 3 hodiny. Není v ní zima, neteče voda za krk. Ale musí se jet pomalu, jinak se brzo zapaříš. Je to v podstatě horší membránovka (10000mm vodní sloupec).
Pomalá jízda nebude problém :-)
Musíš řešit větrání (pocení)tedy dva případy – když jen sem tam kápne ale nechceš mít mokré oblečení. A to určitě nechceš. Jurek pončo viz obrázek přetáhneš přes řídítka a zadní díl popruhem kolem pasu. Níže ho nedoporučuji protože z něj mám vždy mokrá záda, ale systém to je dobrý a větrá z boku !!!
A když fakt začne pršet, oblékám goretext bundu, tu stejně mám pro pěší aktivity. Nebo natáhnout ten tvůj nepromokavý komplet.
...semtam kápnutí/jemný deštík v létě neřeším- trochu zvýším tempo a Moira triko stíhá schnout- navíc bývá teplo....
Hele a pokud máš na zádech "městský baůžek" je to použitelné? (tj je do dost dlouhé a zavážeš to?)
řešilo by to totiž ty zpocené záda.
Na zpocená záda je lepší batoh se zádovým systémem air vent
https://www.4camping.cz/p/air-33-2019-2019/
AV...a co myslíš že mám?
Ptám se, zda je ta pláštěnka dost dlouhá , aby překryla baťoh a tím pádem neměl zpocená záda od pláštěnky.
Ono myslet znamená (většinou) víš co?
Městský batůžek s air ventem!? To nebejvá ...
Tak to si můžeš změřit podle rozměrů pláštěnky a délky na zádech ke které přičteš zhruba 20cm na tlouťku batohu a máš to. Ale ty záda při posedu na zábradlí Ti bude muset změřit někdo povolaný, třeba manželka nebo potomci :-D
Ty ponča musíš pak v rozích vzadu přichytit, bo z té šířky musíš odečíst 2x 20cm na ten batoh.
Zadní díl je hodně úzký. Přichycení pláštěnky na batoh bo mohlo fungovat. Dva velké zavírací špendlíky by to zvládly. Ale ne každý chce píchat ….
Rozměry v příloze.
Mám starší typ téhle bundy, mám ji už více jak 10 let a je super. O kalhotách jsem jeden čas uvažovala, ale zatím na nákup nějak nedošlo...
10let, jo? Tak tos mě potěšila, měl jsem z toho pocit, že se to po pár dnech rozpadne.
Já ji mám taky tak nějak. I když letos už jsem nevěděl jestli jsem pod ní zpocený nebo protéká.
Tak jestli je to takový držák, mohl bych Brahmu poslechnout a vyzkoušet jízdu v dešti ještě před dovolenou :-)
Pořád píšu že nemám vodu rád, ale ve skutečnosti se bojím, že prochladnu.
Když čtu všechna doporučení, líp si to srovnám v hlavě a nebudu z toho mít takový ujímání.
Když je vedro, taky jsem celý den mokrý a nevadí mi to.
A máš tu s membránou?!? U té se mi zatím nestalo, že bych se v ní nějak výrazně potila nebo že by protékala. A to ji peru docela často v pračce.
Koupil jsem si ji hned, když tu byla k mání, cca před 15. lety.
Nepříjemné na ní byla křehkost/malá pevnost - i při oblékání se snadno natrhla.
Někde ji mám, ale nepoužívám
Nějaké zkušenosti jsem nasbíral teď v září, kdy mi na delší cestě propršel jeden den od rána do večera. Nebyl to vyloženě liják, spíš vytrvale střídavě pršelo a mrholilo. Teplota někde mezi 10 a 15 °C.
Za jízdy: dole vlněné ponožky a membránové elasťáky, nahoře funkční tričko a cyklobunda, na hlavě kulich. Nic vyloženě nepromokavého, pořád se to namáčelo a schlo, ale dokud jsem šlapal, bylo teplo. Zastavit se dalo jenom na pár minut.
Večer: nejdřív postavit stan (igelitová plachta) a zaparkovat pod ním. Mokré a vlhké věci vyždímat a rozvěsit po kole - do rána sice neuschnou, ale aspoň vyvětrají. Převléknout do suchého a zalézt do spacáku.
Ráno: sbalení všeho suchého do brašen, obléknutí včerejších vlhkých svršků (brr), zahřátí balením stanu a rychlým odjezdem.
Příště bych to asi řešil stejně.
Jak popisuješ ten ranní výjezd, na to už nemám koule, přesně tomu se chci vyhnout.
Tohle asi patří mezi zážitky z mládí, kvůli kterým mám z deštivých dní takový respekt.
Takže brr obléknutí do včerejších vlhkých svršků ano, ale jedině za podmínky, že si na ně okamžitě navlíknu ty hadry do deště. Možná bych s sebou mohl vozit něčeho ostřejšího k pití, na ty ranní deštivé starty :-)
Jaký je rozdíl mezi tím když se oblékneš do mokrého hned nebo budeš mokrý až po 10km jízdy v dešti.
Tvoje „brr“ řeším moirou co nejlehčí, což je jediný kus oblečení který „suším“ ve spacáku, prostě ho vysvlékám je při očistě. Myslím triko dle obrázku, používá moiru protože jsem na ní zvyklý, výrobců bude asi víc.
....jsem na tom podobně a nedám na ni po dlouholetých zkušenostech dopustit. V létě jezdím jen v bílém triku s dl. rukávem(nevím proč se už nedělá v bílé)místo dresu. V pálícím slunci zajišťuje ochranu proti spálení bez mazání, udržuje v suchu, při občasném přemáchnutí a "vytřepání" zbytků vody krátce ochladí, navíc se zbaví soli z potu. Večer vyperu mýdlem a do rána je suché- na kolo jedinečná věc( v chladu se vrství)!!!
Já se snažím mít za všech okolností vrchní vrstvu ve žluté, signální, páč jezdím po silnici.
Takže ani za slunečného počasí bílé tričko nepřichází v úvahu :-)
Jezdím výhradně po silnici(jen občas zkratku mimo) a za celou dobu nebyl problém s bílou barvou- ony ty "signálky" se až tak dlouho nedělají. Je pravdou, že jsou "viditelnější"....
No právě že viditelnější, věřím, že tahle barva může na silnici zachránit kejhák.
Už jsem si na ni vypěstoval úchylku, jak zahlédnu v obchodě žlutou signální, okamžitě po ní jdu, jako takovej ten černej brouček.
Mám v této barvě kšiltovku, nátělník, tričko s krátkým, s dlouhým(v tom jezdím, když pere sluníčko abych se nespálil, větrovku(obyč. žlutá), horní díl oblečení do deště a kdo ví, co ještě, akorát když jdu večer hledat místo na spaní, zapomínám si obléct něco méně nápadného. Jo a žluté mám i brašny.
Myslel jsem to tak, že obléknout ráno mokré oblečení bych ještě zvládl, ale sednout v nich na kolo a vyrazit, už mi přijde že je o zdraví, protože za jízdy to bude studit mnohem víc.
Kdežto když na mokré oblečení vzápětí navléknu nepromokavý komplet, za chvilku to přestane studit a až se pořádně prokrvím a nebude pršet, může jít nepromok dolů a můžu začít sušit za jízdy.
Ale to tenký triko je dobrá vychytávka :-)
Tak jsem jen dal vyhledat prodyšná membránová cyklistická bunda a vyjela mi jediná s 20000 na delodenní sušení za 4800. Taková bunda nejde ani normálně na internetu vybrat, takový údaj neudávají, jen vodní sloupec.
Nn. U membránových bund by měl být uveden údaj o vodním sloupci (cm2/24h) a prodyšnost vodních par (g/m2/24h). Jedná se o laboratorní hodnoty. Které jsou v praxi pro představu málo určující.
To áno, při 20°C a 50% vlhkosti apod. :-D Ale čím vyšší číslo, tím to beru jako větší pravděpodobnost.
Mám nějaké zkušenosti z dlouhých cest v dešti. Jestli je fronta na dva, tri dny v dešti, lezim v teplém spacáku v suchu a čtu si. Obvykle mi dojde voda a jídlo, tak jedu dál. V každém oblečení, ať už goretex či igelit, budeš mokrý. Smiř se s tím, lépe to budeš snášet. Hlavně teplo. Proto je lepší jenom triko merino a igelit. Stan se v dešti nauč stavět obráceně. Nejprv vrch a potom se ve vnitr pokoušej o vnitřek. Jde to. Tu je vyhoda jednoplaste. Kombinace sandály a neopren ponožky jsem měl na Nordcapu. V ponozkach bude teplo, do dvou hodin budeš mít zaparene nohy, po celým dnu rozmocene a do civilizace to není kvůli smradu. Ale proti navlekum je to trvalejší. Mám sandály Exustar, jsou oproti botum hned suché. Největší problém je s elektronikou. To je samostatná kapitola.
Prostě je to o psychice. V teplé vaně je taky fajn. Takže jak už jsem řekl, hlavně důraz na teplo. Každý déšť jednou skončí :-). Jo a oplatil se mi vozit deštník. Ocenis ho.
Matně si pamatuju, že máš asi pravdu, že když už jsem se s deštěm smířil, mělo to svoje kouzlo, asi jako když na podzim začne poprvé sněžit, na jednu stranu je to k nasrání, na druhou stranu všechno tak nějak stichne...
Já jel jednou takhle do Lipska. Někde za Drážďany jsem přespával v lese a druhý den začalo pršet už od rána. Dojel jsem tak akorát na hranici Dopravního svazu Lipsko abych tam mohl pokračovat dál vlakem. Cesta mě totiž děsně nebavila, neviděl jsem pořádně na cestu, neviděl jsem na navigaci. Při koupi jizdenky jsem najednou narazil na problém, že se mi jízdenka v rukou rozmočila a nemohl jsem ji nacpat do označovače. Jo, to byla blbá cesta. Ale další dny už svítilo sluníčko a v Lipsku bylo báječně.
Na to taky občas vzpomínám, na ten okamžik - po celodenní jízdě ve větru a v dešti se tenkrát vyčasilo a naskytl se pohled na zapadající slunko, ještě trošku hřálo..
Nejradši cestuju na přelomu července a srpna, to už bývá stabilní počasí, déšť moc řešit nemusím.
Ale zas je to počasí dost jednotvárné a sluníčka mám spíš plné zuby.
Stává se mi uprostřed léta, když je třeba 14 dní jasno, jeden den jako druhý, pořád běhám po zahradě s hadicí, že mám z toho podobné depky, jako když je tady, v polabí, v zimě 14 dní deka, že ani oblohu nevidět.
Ke stanu - jsou i dvoupláště, které se staví najednou. Horší je to se skládáním, umokří se i vnitřní stan (nebo se musí vnitřek odpojit a složit zvlášť).
Tady je jednoznačně dobrá Quechua sekundovy stan. Je ale pro kolo neskladný. Mám tříkolku a pro mne jednička. Ta se skládá i mokrá a uvnitř je sucho.
Na vozíku, naplacato, se to dá.
Problém je, že při skládání ráno se celej umáčíš, a to ani nemusí pršet, stačí ta rosa.
Vydržet do té doby než oschne často nejde, pokud míříš dál a není zrovna léto.
Vždycky je něco za něco
...Proto v dešti přes stan lehkou plachtu s přesahem přes otevřený vchod jen se síťkou proti hmyzu- vlhkost nemá šanci se vysrážet a líp se i v suchu balí...
Klaním se tvé důslednosti. Já to prostě sbalím do jednoho pytle, ať se to tam popere. Ale já mám tropiko a stan jako dva díly.
S tím balením je to tak, že při odjezdu člověk má všechno hezky roztříděné, skvěle složené a zabalené, aby rychle našel, to co potřebuje. Jenže ono to neklapne, když něco hledáš, vždycky začneš tou druhou brašnou. Po pár dnech člověk na skládání a třídění rezignuje, našlape to do brašen natvrdo, nějaké balení se do extra tašek taky vzdá, a zůstane jediná extra igeliťačka - na špinavé prádlo, popř. druhá - na dosud dnedosušené prádlo.
Ale počáteční snaha mít v tom řád tu vždycky je.
Tohle ale neplatí o všech.
Mám brašny označené na pravou/levou a základní věci (vaření, hygiena, spacák, jídlo, protidešťový program) mají své pevné místo.
Co se týká zbytku - letos jsem si našila sáčky z padákoviny, takže spodní prádlo, ponožky, trička apod. jsou pěkně rozděleny do sáčků a odpadá nepřehlednost v brašnách.
Ale tím si významě snižuješ použitelný prostor. Tohle balení je príma, ale nesmíš mít moc věcí v poměru k velikosti brašen. Pokud máš nouzi o prostor, tak nejefektivnější je to nacpat vše do jednoho pytle.
Vůbec nesnižuji využitelný prostor. Naopak.
Zpravidla se oblečení nacpe do volných prostor v brašnách. S oblečením v pytlíkách to funguje stejně jen s tím rozdílem, že mám zkrátka pár kousků oblečení pohromadě.
Furt tomu nerozumím
Mám oblečení, co mám na sobě.
Pak mám jednu teplou něco jako mikinu, a goretexovou bundu do deště.
Na večer mám slipy, lehké kalhoty a tričko, jako bundu použiju tu na kolo. Ponožky stačí jedny.
Zbytek zavazadel tvoří náhradní díly na kolo a elektronika :-)
Když jezdíš "na prasáka", tak to nikdy pochopit nemůžeš.
na prasáka????
vždy večer vše vyperu, jsem nejvoňavější cyklista Unie
Leda tak zapereš.
Hlavně si nezapomeň přibalit gumičku, nebo radši tři, abys měl ten fén při sušení čím zafixovat...
Dneska jsem pořídil luxusní mini fén, žádně lepení, miniatura, fučí furt. Ty hotelový šmejdy musíš furt držet (nebo zalepit). Protože se nefénuji, myslel jsem si naivně, že takhle fungují všechny. Ale prd. Zařadil jsem dvojku, a fučel celý večer.
Jasně, moje praní fakt asi není extra nic moc. Oni to špinavé není. Většinou.
Jen zpocené.
A o to jde.
Jestli máš flek na břiše nikomu nevadí, ale když smrdíš, tak fest.
Možná jsou lidi voňavější než já, ale neprané triko nebo drez mě druhý den smrdí, a když se v něm znovu spotím, tak už je to Ukrajinec Vasil.
Moc dobře nechápu slovo "zapereš".
To možná cejchy, prostěradla, ale moderní cyklohadry asi stěží.
Ani se prý nemusí vyvařovat, ale klidně to dělej, nejhorší co může být je zapranej drez :-)
JJ pytlíčky jsou fajn, udrží věci, které patří k sobě u sebe a ne úplně promotaný všude. A pokud jsou různobarevný a pamatuju si, co jsem do kterýho dal, je to naprosto suuuuper :)
Což o to, věci co patří k sobě u sebe...
Hlavně ale udrží věci co k sobě nepatří OD sebe!
Včerejší prádlo a zítřejší snídaně se nemají co seznamovat!
na druhou stranu takové máslo na:
-slipech,
-ponožce
-svetru
a spacáku obohatí slovník!
a zejména to praní v potoce....
...to je fakt- zažil jsem to na dovolené s kamarádem v Rumunsku. Vezl(krom jiných zapomenutých zbytečností) také v půllitrové sklenici domácí sádlo- nevím proč vozil sebou na dovolenku tuky a ještě ve skle- a někde při ranním balení s brašnou nevědomky ťukl, sklenice pukla a následující slunečné počasí udělalo své. Zjistil to večer- polovina oblečení "na sádle"! Jeho celkem slušný slovník byl rázem v...... a celá dovolenka pomalu taky- ale voněl opravdu "domácky"... ;-)
viděl jsem tohle s půlkilovkou hořčice, takový ten komunistický praskavý kelímek. Do té doby bych nevěřil že by si to někdo švihl do báglu mezi oblečení a hele.
Po pár kilometrech pečlivého promíchávání...jediný kus oděvu nezůstal ušetřen
Jasně, taky nevyjedeš do 15ti minut po probuzení, že jo.
Sáčky není třeba šít, prodávají je, superlehké,na zip, z jedné strany síťované, velmi praktické do kufru, když mi ho Soňa zabalí :-)
Teď, když to čtu, ponožky, trička.....
Takhle jsem jel naposled a vozikem, a vezl jsem spoustu zbytečností, tedy myslel jsem si....:-)
Stačí jedny ponožky, jedno tričko, a prát :-)
A sušit celý večer hotelovým fénem, viď...
Jinak možností je spousta, nechť si to každý řeší podle toho, jak mu to vyhovuje.
A kdo chce jezdit "na prasáka", nechť si jede v jedněch ponožkách a v jedněch slipech.
Jezdím už čtvrté desetiletí dál než "kolem komína",dýl než jeden den od jara do podzimu a po pár letech jsem se dopracoval k systému oblečení- to samé co mám na sobě je i v brašně+ jedny ponožky, slipy, civil. kraťasy, jedny dlouhé tenké elasťáky, punčochové kalhoty, návleky na ruky a kolena, na spaní jedno triko s dl. rukávem a boxerky. Dres nevozím kvůli delšímu schnutí- nahradí ho trika od Moiry UL(dl a kr. rukáv). S trochou tek. mýdla je vyperu večer(spolu s ponožkami) a většinou je suché do 30min., na těle po přemáchnutí do pěti minut. Kraťasy peru po dvou/max třech dnech a teda jsem furt v čistém i pod stanem...
Xperia 1 (a další její verze) problém nepromokavosti řeší.
Můžeš na ro lít kýble vody, drží, dá se i volat mokrýma rukama.
Jediná věc, která může zaskočit je to, že jak zmokne, tak dokud neuschne, nelze nabíjet kabelem USB-C, a je s tím potřeba počítat. Bezdrátem nabiješ.
Mě připravil můj mobil horkou chvilku, dojížděl jsem s 20% nabito a ke konci pak kapacita rychle ubývá. Nebyl by problém, vytáhnu druhej mobil, a jede se dál. Jenže já měl zrovna v tom vybitém nahranou tu Tečku,bez které se nenavečeříš.
Pomohl jsem tomu krámu k uschnutí fénem, ale dušička ve mě byla malá.
Nebo zvol metodu Jindra :-) má-li být hnusně, najdi bydlení, zabukuj si ho, déšť po cestě neřeš ubytuje se v suchu a teple....
Já bych ti ještě doporučil zvolit materiály.
Mám doma jednu mikinu z uměliny neurčitého původu, u které mám vyzkoušeno, že hřeje i mokrá jak držky.
U vlny je to letama ověřená vlastnost obecně (vlastnoručně ověřeno).
Já měl kliku před lety di Paříže, to mě tři dny pršelo a čtyři dny lilo.
Vezl jsem tenkrát ještě stan, ale použil ho jen první den.
Pak jsem zalez do hotelu, a u toho vydržel.
Pokud leje,nic neusušíš, a problém býval i v těch hotelech oni jsou spořiví a zapínají topení jen trochu večer a pak ráno, takže ani nemá čas to uschnout a ty levné hotely v koupelně fén nemají.
Takže často i ráno znovu do mokrého.
Ta 12-14 hodin jízdy deštěm promokne všechno, důležité je být v teple. Tělo nějak zabalíš, problém je v rukavicích. Ty když promoknou, mrznou prsty,na další cestu jsem si proto pořídil gumové rukavice, ale nikdy nepoužil.
Ale aby celej týden lilo, to bys musel mít pech, takže přes noc do suchého, ráno so mokrého, a doufat, že to někde přes den usušíš.
Na boty jsou taky návleky, ale taky když prší, promočíš boty odspodu. Ale ty návleky hřejou.
Déšť a vodu jsem se naučil za jízdy ignorovat, jde to.
Jak už jsem psal, hodlám si pořídit nějaký malý ale výkonný fén, abych nebyl v hotelu odkázán na jejich topení. Možná něco takového by šlo použít i v kempu, koupit si za 3 eura proud a udělat si ve stanu sušárnu, ale to by chtělo i prodlužovačku.
Asi bych, kdybych chtěl sušit a ušetřit, zalez do noclehárny typu F1....
Když já fakt nechci ušetřit. Prostě bych to chtěl zvládnout. Doufám, že když budu poučen a při smyslech, nebude to ani moc bolet. Julek dojel ze Ženevy až k hranicím v dešti, takže to asi jde.
Dík žes připomněl ty rukavice, ve delším sjezdu by mohly dost chybět.
Já jel v dešti mockrát, a taky dost daleko.
Nemůžeš se zabalit do něčeho nepromokavého, protože by ses nemoh hejbat, nebo se zpotíš tak, že promoknout by vylo lepší.
Na kratší dobu, tak do 3 hodin, ty hadry z goráče vydrží, i boty udržíš v suchu, ale dál už ne. Nepromokavé návleky na gatě jsou použitelné tak na elektrokolo, na šlapohybu prudí. A stejně se něco stane, a zateče ti do nich.
Boty odděláš při průjezdu louží, do které tě zažene provoz, nemáš kam uhnout, a když máš kliku, zůstaneš v louži stát.
Důležité je být v teple, nic víc.
V F1 jsem dlouho nebyl, tak nevím, jak to tam je s topením. Ideální je IBIS (bacha, ne IBIS budget).
Ti mají standardisované koupelny s takovým fénem,vlastně jen hadicí, co z ní fouká twolý vzduch. Používá se to jak k vytápění koupelny, tak k fenování. Nemá to tepelnou pojistku, tak to nevypíná,za pár hodin je všechno suché.
Jinak, jak iž jsem psal, v hotelech bývají spořiví, netopí, a v létě už vůbec. Ty levné nemají v koupelně ani fén. Tak jsi na tom podobně jak pod stanem, pokud jde o to sušení.
Julkova methoda bude fungovat, spát v suchém jet v mokrém.
A když už je krize, najít IBIS.
Si to moc neumím představit, jak v krizi hledám IBIS, ty jsou jen ve větších městech, ne?
Když budu v krizi - myslím tím mokrej a zmrzlej jak sobolí hovno, nebudu čekat na zázrak, na vhodném místě postavím stan a zalezu do spacáku.
Může se stát, že budu mít mokrej i ten spacák, nebo o něj přijdu, nebo o stan, ale pravděpodobnost asi nebude velká, protože tyhle věci určené "pro přežití", nehodlám ani na chvilku ztratit z dohledu.
Funguje tahle adresa:
https://all.accor.com/
Máš tam všechny hotely řetězce, od F1 až po ty Sofitely. Zabookuješ snadno. Ve Francii je sít dost hustá, v Německu je to horší - na naší trase je to
Norimberk, Heilbronn, Karlsruhe, Offenburg.
Nemyslím si, že by byl dobrý nápad začít hledat bydlení na poslední chvíli, většinou už v poledne člověk ví, kam dojede, i když je v pěkný prdeli. Takže máš k dispozici nějakých 5 hodin, za tu ty ujedeš 100 km, já jen tak 60-70, ale to už většinou stačí.
Pak tu je ten Booking.com, ale nejsou tam všechny hotely, dost dobře ale funguje vyhledávání v google maps. Jen si musíš do horelu zavolat, abys věděl, že mají pro tebe místo. Takže, když telefonování moc nedáš, tak ten accor nebo booking.
Ten problém, že ně neubytují jsem řešil na začátku léta, když jsem jel do Bordeaux. Ne že by nebyly hotely, ale nevěděl jsem, jaká pravidla přesně budou platit, jaké testy budou chtít a ubytují-li nebo ne. Tak jsem si vezl tenhle lehátko-stan, a lehký spoacák k prdu, ale na přežití noci by to stačilo.
Nakonec ten stan stál jen u mě v ložnici, nebyl potřeba. S tím spacákem to byly 3 kila navíc, ale vozejk a elektrika si s tím poradí.
Teď jsem to neměl, a měl po tmě depku z toho, že píchnu a v noci nedokážu vyměnit duši a budu mašírovat 20-30 km pěšky do nějakého nejbližšího bydlení.
Kdybych si vezl tuhle mrchu, místo trojích hadrů, byl jsem klidnější.
Vědel bych, že přečkám noc a ráno to opravím a pojedu dál.
Oni naši kolegové, co trajdají po naší krásné vlastni si fakt neumí představit, že třeba ta Francie není jedna velká vesnice, ale že vzdálenosti obydlených měst jsou malinko větší než u nás.
Mít "plán B" promyšlený předem, je podle zákona schválnosti trochu pojistkou, že na něj nedode.
Takže bych už doma, měl kolem té trasy vytypované ty hotely, kam, když budu v prdeli a nechci nastydnout, zalezu. Pak je slušná naděje, že hotel vůbec potřebovat nebudeš.
Asi to mám postavený trochu jinak - když jsem v pěkný prdeli, je to akutní.
Potřebuju se dostat do tepla v řádu desítek minut.
Pokud mám pocit, že jsem schopen ujet ještě 70-100km, nebudu přece bukovat hotel.
Prostě těch 70-100km ujedu a pak, když budu v pěkný prdeli, zalezu si do stanu :-)
Já prostě plánuji na delší časový úsek, 3-5 hodin dopředu není zas tak moc.
No, já to mám vždycky naplánovaný na 14 dní dopředu :-)
Tentokrát na to nebudu mít 14, ale cca 19 dní, snad budu mít i o poznání lehčí kolo, o něco lepší výbavu..
Tak snad budu víc v klidu, když bude ráno hnusně, můžu prospat celý den ve stanu. Měl bych to zvládnout bez hotelu, takhle nějak mám ten časový úsek naplánovaný já, přece nekoupím nový stan, abych pak potupně skončil v hotelu, co bych to byl za trempa..
Já ten stan vláčel na nosiči jen jednou, ne tu Quechua, ten jsem ještě párkrát táhnul na vozíku.
A v Norimberku jsem chytil v noci liják, a pak lilo až di Paříže a já už ho nepostavil přesto, jako debil jsem ho dovezl až domů. Přesně z toho důvodu - nekoupím novej stan abych ho někde zahodil. Zahodila, nebo spíš nadělala z něj nějaké hadry až doma Soňa :-)
Když pojedeš v červenci nebo v srpnu, asi bych se trvalého deště moc nebál. Taky bych se tak rád toulal, postavil stan na břehu Rhony, výbavu mám ale už si na to netroufnu.
Pod stan tak jedině s vnukem, někam na krátké přejezdy, ale sám, dodaleka, už ne. Ro ti závidím docela upřímně, protože noc i ráno pod stanem někde v Provence musí být nádhera.
Nevím jestli 19 dní není moc.
Jel jsem těch 22, a posledních 4-5 dní mě to nebetyčně sralo, připadal jsem si jako šlapací stroj na kilometry.
Dal jsem si limit 12 dní jako maximum, to se je furt na co těšit.
Pojedeš známou trasou?
Norimberk, Štrasburk a pak na kanál a k Rhoně???
Úsek ze Štrasburku do Montbeliardu, furt podle starého kanálu, kde jsou jen kachny je otrava.
Našel jsem zábavnější trasu, do Colmaru blíž k horám, vinařskejma vesnicema, a pak na Belfort. Je tam malej kopeček, nic co by zdržovalo.
Z Belfortu se pak jede podél kanálu.
Ana něm je tenhle úžasný most pro kanál nad řekou, na kterém je i zdymadlo.
https://photos.app.goo.gl/4KYCFuEvFt81739W9
Ten stojí za to.
No a pak už jsi na EV 6...
...to bude ten rozdíl ve stylu cestování. Když čtu tvoje cesty, tak tě většinou tlačí čas a nutnost. Od toho se odvozuje i porce km, vybavení a nocování. Já si cestu užívám, každý den najdu zajímavá místa i domorodce, nemusím nikam spěchat a tak mi stačí dodržet průměr na den do 100km za celou cestu. Potom ani 20 či 30 dní není dlouhých a necítím se jako stroj. Když se blíží konec, pak je mi smutno jak to rychle uběhlo- určitě nejsem takto na tom sám a to je na tom to fajn... ;-)
Známou trasu pojedu, ale musím vyrazit dřív, možná už v půlce června a nemám z toho vůbec dobrej pocit.
19 dní mám k dispozici, ale když to zvládnu za 14, bude to jen dobře, protože nastoupím včas na zaplacený, 7denní pobyt v českém kempu.
Odhaduju, že co se deště a zimy týče, nejrizikovější bude to bude, než dojedu někam do Heilbronnu, Strassburku, z toho mám dost obavy.
Lepší by byla půlka července, jenže to bych zase připravil o dovolenou u moře manželku.
Viděl jsem v těch francouzských odkazech, že podél Vogéz vede nějaká stezka, jen bych si asi měl důkladně ověřit, čemu říkáš "malej kopeček" :-)
Ze štrasburku do Colmaru to máš takhle:
https://photos.app.goo.gl/4xVrzyNGMgJrPB536
všechny podklady, trasa, mapa, fotky, převýšení...
to je v podstatě na rovině.
Z Colmaru do Belfortu takhle:
https://www.relive.cc/view/vYvE5Kk3Jwv
ona ta stezka vede vinicema, takže na začátku jezdíš mírné kopečky nahoru a dolů, ale dalo by se tona krásně obejet po rovině po silnici, jenže já chtěl ty vinice....
pak někde od městečka Cernay malinko stoupáš, ale žádné krkolomné sklony, vyjel jsem to i já na Zelenáčovi a nevodil.
Ten poslední zub v Belfortu by si šlověk mohl odpustit jenže já chtěl na tu citadelu a ke lvovi
Norimberk - Heilbronn je až pod Pyreneje nejblbější úsek cesty, letos jsem tam trochu moknul
asi pro kolo nejpohpdlnější cestu dávají mapy.cz v režimu "silniční kolo"
to je tahle:
https://www.relive.cc/view/vPOpdrrXpEO
trochu jsem zmoknul, a jeden kopec, asi 2 km vedl.
Mírně náročnější je asi ta přes Kochertal, teď jsem jel na elektrice, v 2019 na Zelenáčovi, ale ten kopec tlačil.
https://www.relive.cc/view/vQvxZg25796
Pak je tu taková "objízdná možnost" přes Schwabisch Hall, trochu jsem se tam motal, protože jsem namachrovaně nezapnul navigaci, myslel jsem si že tu cestu už umím. Vyhneš se Kochertallu, ale stejně kopec ze Schabisch Hallu nahoru tam je, taky dost blbej. Navíc ztrasa, i kdybych nekufroval, je asi o 10 km delší
https://www.relive.cc/view/vQvyd97xxKq
Kdybych jel na Zelenáčovi, volím tu prvné trasu podle mapy.cz. Kopce tam jsou, ale jinak hodně mimo silnici, pohoda.
Člověk tu navigaci musí trochu hlídat, hlavně ve městech, protože má tendenci tě vodit zbytečně postranníma uličkama, abys nebyl na hlavní, i když je vesnice nebo městečko úplně liduprázdné, a tak si zbytečně zajedeš, ale na to brzo přijdeš.
Pokud jde o nabíjení těch elektropřístrojů a powerbank, ozkoušeno mam ty McDonnaldy (když nabiju kolo, tak foun ty taky). Prostě jednou za dva dny si musíš dát pauzu na hoďku u kafe, a nabít vše
Děkuju za informace, podívám se na to. Ale už teď mám obavu, jestli například dokážu oželet zastávku v Neuf-Brisah, trošku jsem se do toho náměstí zamiloval, byla tam vždycky taková pohodička, klídek..
Nemůžu si dovolit jet podle on-line ani off-line navigace, i když mám to dynamo.
Hrozně to žere baterky, navigaci můžu použít jen na chvíli, když budu chtít projet větší město apod.
Jinak pojedu podle předem naplánované trasy, dle čáry na displeji, resp. nejspíš většinou pojedu dle prošlé trasy z minulé cesty.
Terezín? Asi ne, ale vypadá to tam úplně stejně :)
Je tam malý obchůdek, hned přes ulici lavičky, pokaždé jsem tam dorazil ráno a vyhříval se na sluníčku.
To sedlo je na celej den pohodlný ?
...ono každé sedlo na které si zvykneš, dobře se na něm sedí (a tedy ti "sedlo" na zadek)za každých okolností a druhu terénu je pohodlné- hlavně pro majitele. Je proto- konkrétně u této nejvíc namáhané a pro pohodu nejdůležitější části kola- zkoušet a hledat "to své"...
Z dlouhých cest s ním mám jen ty nejhorší zkušenosti :-)
Ale myslím si, že to není jeho vina.
Teď ho mám na tréninkovém kole a vůbec o něm nevím. Asi to bude tím, že jsem hodně změnil držení těla při šlapání, snažím se, abych měl přirozeně prohnutou oblast bederní páteře, abych nebyl hrbatej.
Ale na expediční kolo jsem pro jistotu pořídil jiné od stejné značky, je trochu plošší a dal tam odpruženou sedlovku.
Jaké sedlo vozíš ty?
Na blešáku jsem koupil za babku další sedlo od stejné značky, je gelové, krásně měkoučké, sice mám rád tvrdší sedla, ale nevím, na mnohadenní cesty je to možná špatně, tak váhám.
https://www.axit.cz/d204172_selle-smp_sedlo...
nojo no, co zadel, to originál. Mě všechny tyhle vychytávky gelový nebo všelijaký nevyhovovaly, mohl jsem jezdit s plínou, nebo bez, výsledek vždy stejnej... rozbitej zadek. Až jsem přešel na sedla kožený, B17 nebo jeho odpruženou variantu Flyer. Můžu si oblíct cokoli, klidně i manžestráky a vyrazit. Vše OK :)
Nějaký Specialized za 1500,- Na jaře je to na něm utrpení, po 2 000 km se to srovná, to začínám jezdit v kopcích, a při jízdě ze sedla si pozadí odpočine.
Zkoušet nová sedla je docela drahá legrace.
Na jaře, po zimní pauze, je to utrpení na každém sedle.
na vysezeným Brooksu není. Jak v křesílku :)
Já přešel na toto: https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/sedla...
Předtím jsem hledal a zkoušel různé typy a výrobce ve své šířce sed. kostí 112mm(tedy od 139-143mm) - delší dobu mi "sedělo" toto: https://www.velosprint.sk/panske-unisex-sedadla...
Při laborování se mi dostalo od kamaráda možnnost zkoušky Wittkopu a už jsem u něj zůstal. Sedí mi pocitově líp i na dlouhých několikatýdenních cestách v letních parnech nad 35°C a po zimní přestávce sedí po dvou krátkých vyjižďkách....
Já přešel na ležáka a taky to funguje hele.
AZUB sedačky docela umí...
...to jo- tam snad sedlo není, že? :-)
Ronda mi poradil SQlab 603.
Mám ho teď na všech kolech. Nemá chybu.
Stojí asi 50 euro
https://www.amazon.fr/SQlab-Selle-603-Soft/dp...
dá se snad koupit online v Nemecku
Bez kompromisu nejlepsi na cem jsem kdy prdel vezl
Z obrázku se kvalita sedla špatně posuzuje.
Ale z letité zkušenosti se posuzuje velmi dobře.
Tohle sedlo a další modely té značky už tady byly mnohokrát zmíněny.
Ronda mi ho půjčil, abych si ho ozkoušel.
Vzhledem k tomu že mám tři, myslím si že mohu totéž nabídnout kolegyni/kolegovi.
Mám široké 19cm.
Mě nepřesvědčil obrázek, ale moje zadnice.
Jindro co se týče úseku ze Štrasburku do Colmaru, poprosil bych o jiný odkaz, na tomhle máš samý sklo :-)
:-)
sorry, asi to zustalo na clipboardu
znovu
https://www.relive.cc/view/vJOK2ZVy3wv
Vede tam větev toho Eurovelo, stačí hlídat cedule, místo trápení se kolem starého kanálu tě hodí zrochu stranou, blíž k horám.
Nesmyslně moc muškátů, až úchylný.
Je mi líto že jsem nezastavil a nefotil, ale m3l jsem Zelenáče a rychlost, byl jsem prostě línej zastavit a rozjíždět.
Jede se typickýma vesničkama pro Horní Rýn departement, hodně si uvědomíš, že ti Alsasané jsou vlastně Němci. Jejich řeč je nàřečí němčiny, kultura německá, ale protože na hranici s Francii ne tak militantní, prostě prolínání dvou velkých národů, vždy v pohodě,klidu a míru než jim nějakej blb z vnitrozemí, ať už Paříže nebo Berlína začal řídit život.
Dneska alsasky mluví jen na těch vesnicích, ve Štrasburku nebo Colmaru málo.
Zůstávají ale Alsasané, francouzky mluvící.
Myslím si, že něco podobného se stalo Irům.
Mluví anglicky, ale jsou Irové.
Popravdě, fandím Alsasanům, držím jim palce, ale nemám to tam moc rád. Je to jak v Německu, na druhém břehu Rýna, kde jim těch vesnic díky Adolfovi moc nerozbitých nezůstalo.
To Belfort, to už je Francie, i když historicky taky byl součástí Alsaska. Byl region, kam se po těch Prusko-Francouzských válkách uchýlili francoužští Alsasané, a zatímco Alsasko připojili k Německu, Territoire Belfort zůstal francouzský. A je to znát.
Stojí to zato to vidět.
Taky přejíždíš vršek, kde je rozvodí.
Z východní strany vše teče na sever, do Rýna, z druhé strany na jih. Do Doubs, Saone a Rhony.
Mají tam šutr, co to připomíná - tady se dělí vody do dvou moří...
Děkuju za info, za úsek podél kanálu jsem byl po průjezdu Strassburkem pokaždé neskonale vděčný, poprvé po čtyřech dnech úplně bez aut, to ticho, byl to balzám na nervy, drandit pod platany a dobře se tam hledá místo na spaní, když jsem tudy jel podruhé, podařilo se mi spát na stejném místě.
Ale stačí drandit půl dne podél kanálu a člověku to rychle zevšední, někde za Colmarem by možná nebylo od věci něco změnit.
Mohl bys přece udělat kompromis, mezi tulákem a hotelovým štamgastem.
Když vyrazíš na elektrokole, a budeš spát na tom stanovém lůžku po kempech, bude to úplně jiné, než v hotelovém pokoji, ve městě.
Můžeš se toulat, baterie v kempu dobiješ, noc i ráno pod stanem v Provence zažiješ..
Já mám pocit, že Jindra je zcela spokojený a žádné další kompromisy nepotřebuje. To by s ním někdo musel jet a trochu ho do toho tlačit. Pak by třeba ocenil hvězdnou oblohu nad hlavou...
Jindra psal "To ti závidím docela upřímně, protože noc i ráno pod stanem někde v Provence musí být nádhera."
Takže si myslím, že si hvězdné oblohy cení, akorát že neví, jak na to.
Tak se mi ho zželelo a nabízím řešení, aby mi nezáviděl. Stanování v kempu je nesrovnatelně blíž k přírodě, než hotelový pokoj.
Já mu zase závidím Soňu, mít doma takovou šoférku, asi bych byl také na cestách mnohem častěji.
Já mu zase závidím Soňu, mít doma takovou šoférku, asi bych byl také na cestách mnohem častěji.
:))
To já taky. Doprava je pro mě čím dál víc neuralgický bod tím jak mi ubývá sil a chuti řešit dopravu kola vlakem.
Soňa je skvělá, dojede bez problému i 1800 km, tedy s noclehem.
Ale sedět vedle ní když řídí střízlivý nedokážu. Jezdí na můj vkus strašně moc ostře, lepí se na nárazníky těm před ní, prostě "městský styl" jízdy. Jezdit takhle po dálnici, je ze mě v Bochumi ulíček nervů.
Ale ona to dává.
Ale pánové,
ono vždycky je něco za něco.
Člověk nemůže mít všechno, ale zrovna, nedávno jsem si vzpomenul, v Norimnerku, jak někdy v těch 90tých jsme ztam byli se Soňou a mými rodiči. Pro stan.
(jezdili jsme tenkrát do kempu v Olivě a Soňa chtěla takovej ten velikej, aby se v něm mohla postavit. Ale o to nejde).
Táta byl po letech zase "na západě". Chodil po tom městě tak, že ušel 20 metrů, stál, dělal jako že se rozlíží, ale já vím, že nemohl nabrat dech, prostě odpočíval. Projít s ním pěšší zónu bylo nadlouho, a pak byl celý zmožený.
Tenkrát byl mladší než jsem teď já.
No a já tam přijedu na kole, někdy s motorkem, jindy bez, a město oběhnu jako prd.
Tak houby zle. To že tě něco bolí k věku patří, stejně jako to, že máš své limity. Když se kousneš, překonáš to, ale je cílem něco lámat přes koleno?
Najaře, v hlubokém lockdownu, bez jakýchkoliv dietních chyb mě to chytlo do levého kolene. Nemohl jsem ohnout nohu, jen za ukrutných bolestí. Dva dny jsem jezdil po zadku, když jsem "šel" na hajzlík. Sedíš, nohu nataženou, a bolí to. Když se pohneš, bolí to šíleně.
Po pár dnech to přejde, jen nevíš, kdy tě to znovu potká. Tak ten Aulin máš v ruksaku, zobeš pravidelně allopurinol, a říkš si, když to bolí jen malinko,, a nehřeje, je to v pohodě.
Furt jsi na trase. Vzpoměň si na tátu....
"Na jaře, bez jakýchkoliv dietních chyb mě to chytlo do levého kolene.."
Právě tohle podle mě tvým kloubům škodí nejvíce. Ten tvůj nárazovitý přístup k cyklistice(šmrdlání na trenažeru neberu jako cyklistiku), jinak řečeno, škodí ti absence pravidelné a systematické cyklistické průpravy, otužování, zátěže kloubů.
Výrok bez jakýchkoliv dietních chyb navozuje, že jde o záchvat dny. Metabolickou poruchu cyklistickou přípravou neovlivníš. Na dnu funguje jen pravidelné a dostatečné zobání Miluritu a občasná kontrola rozborem moči v laboratoři. Když tě to chytne, tak pomáhají jen silná analgetika.
No, je to tak.
Dnová ataka je svinstvo, které přijde, i když zobeš alopurinol (milurit) pravidelně.
Pravděpodobně ovšem existují spouštěče, které ti ataku mohou přivolat. Může to být zásadní dietní chyba - sardinky, makrely, velká dávka purinů. Může to být stres, fyzické či psychické přetížení.
Žiju s tou mrchou dvacet let, tak mám nacvičeni, kdy je možné si ataku přivolat. Těm situacím se vyhýbám, a když to nejde, alespoň zdubluju dávku alopurinolu na kritickou dobu.
Ovšem stane se, že ataka přijde, aniž by jakýkoliv mě známý spouštěč proběhl. Kolega se mýlí, žádnou nárazovou námahu nepodstupuji, naopak, cíleně a systematicky, po malých dávkách. Prostě ataka přijde, udeří, a poka6dé jinou silou a jinde.
Nelze to léčit, alopurinolem jen srážíš množsrví těch purinů v krvi, ale ničemu nezabráníš
Jen si dát ty třepáky, a počkat, až to přejde.
Někdy to lze uklidnit, cítíš, že ti kloub začíná hřát, tak ho mastit diclofenacem (voltaren), madírovat, snažit se, aby krev proudila co nejrychleji a ty tvořící se krystalky kyseliny močové odplavovala.
Ale stalo se mi, jak jsem psal, v okamžicch klidu a pohody to vypukne takovou silou, a nečekaně, že se dva dny nepostavíš na nohu.
Nic nenaděláš, kousneš si do dřívka a čekáš až bude líp. Zatím vždy bylo.
No asi by to chtělo občas posoudit, jaká ta hladina kyseliny močové je a upravit dávku toho Purinolu. Ale nedávno jsem dostal po letech také znovu záchvat. Prostě se to občas stane.
Já pořádný dva roky neměl. Aý do toho jara.
Snad jsem si to vybral zase na dva roky.
Jindro ty cíleně a systematicky, po malých dávkách, akorát celou zimu šmrdláš nožkama na trenažéru.
Po takové přípravě zjara hupsneš na nové elektrokolo a chováš se, jako kdybys na něm jezdil celou zimu.
Vyrazíš na otočku do Sobotky apod.
Pak dlouho nic a najednou jedeš na elektrokole do Francie.
Po další pauze sedneš na Zelenáče a hned první den, místo aby ses pomalu rozjížděl, ujedeš 170km.
Myslím si, že děláš velkou chybu, Jaromíre.
To se ti jednou vymstí..
Ale ne, nešmrdlám nožkama ale docela fest trénuju, a pak když to jde, vytáhnu kolo, teď jsem měl toho nopvého elektrooře, a docela na něm jezdím dost a daleko a nešetřím se, než někam vyrazím.
A i když ty to nejseš schopnej připustit, ono i na té elektrice si můžeš dost máknout (výhodou je, že můžeš, ale nemusíš, pokud si teda za prdel nepověsíš metrákovej vozejk) a tak přesednout na Zelenáče a drandit do daleka není až tak moc změna a dá se to v pohodě. Takže první den 170 i druhý den 150 dáš, a třetí den cítíš, že by to nebylo vono, tak si trasu rozpůlíš.
Dá se to, člověk to nesmí lámat přes hranu.
Já to lámal přes hranu v roce 2019, měl jsem se na to vykašlat už v Hamburku, jenže já chtěl ještě jako furiant tu Labskou, která mě nekonečně srala, a o tři dny jsem zbytečně přetáh a omarodil.
Stejnou chybu neudělám, dělám nové.
Třeba jsem si v létě nenamazal řiť vazelínou, protože v létě moc nejezdím, pěkně si ji rozedral do krve. Tak tohle příště taky už neudělám, ale určitě nastane něco jiného.
Ono jsou to v podstatě jen prkotiny, jen smutné je, že z Belfortu si místo zásadní vzpomínku na Bartholdiho Lva odnes vzpomínku na debatu se sličnou lékárnicí o tvé spařené prdeli....
Myslím si, že metabolickou poruchu cyklistikou ovlivním. Při pravidelném, vydatném pohybu, spálím, nebo vypotím, spoustu látek, které by se jinak hromadily v organismu.
Ne nadarmo se o této nemoci říká, že je to nemoc z blahobytu.
Původně jsem chtěl napsat "metabolickou poruchu cyklistikou ovlivním SNADNO", ale jak vidno na Jindrově příkladu, snadné to není.
Vím jen to, že když jezdím pravidelně, problémy s klouby nemám.
Mám vyzkoušeno, že tyto problémy celkem spolehlivě přicházejí v obdobích, kdy mám z nějakého důvodu nedostatek pohybu.
Něco o tom vím, začalo mě to zlobit před několika lety - začalo to klasicky, na pravé noze, na palcovém kloubu.
Ale uznávám jednu věc - abych to udržel v klidu, musím mít toho pohybu opravdu dostatek.
Což znamená, že se musím namáhat podstatně víc, a obětovat tomu mnohem víc času, než průměrný člověk.
Samozřejmě by byla řešením i dieta a medikace, ale mě to na kole baví, mám na to čas, nevidím tedy důvod, proč bych se měl jakkoli omezovat.
Jo, to je argument.
Věř tomu, a kdo to zažil ti to potvrdí, že ta pakostnice není vůbec nic příjemného a když s tím žiješ dvacet let, hledáš všechna možná řešení, jak ataky minimalizovat.
Všude se dočteš, co bys jíst neměl, moc ti toho teda pak nezůstane, protože v tom jsou puriny. Ale on ten tranfer purinů z jídla ke kloubům není zase tak přímočarý, obdoba cholesterolu, taky není přímá vazba mezi tím kolik ho sežereš, a kolik ti naměří.
Kdyby někdo měl jednoduchý způsob, jak se atace dny vyhnout, už by jí nikdo neměl. Ale prostě nic takového není. Přiměřený pohyb neškodí, nezatěžovat kloby rovněž, ale těžko lze dovodit souvislost mezi oteklým palcem na ruce a nějakou fyzickou námahou.
Jako u každé choroby, zdravější způsob života jistě na škodu není, ale sám o sobě nestačí.
Je to metabolická porucha, a nakolik je podmíněná geneticky, a nakolik vyvolaná nesprávným stravováním nikdo moc dobře neví, ale zní to parádně: nemoc králů, nemoc z přejídání - můžeš ukázat prstem a tvrdit - zavinil sis to sám.
Ale znám dost lidí, u kterých bys i při nejlepší vůli žádné takové přestupky proti "zdravému" životnímu stylu nenašel, a trpí jako zvířata.
A taky vím, že to mají skoro všichni strejcové a dědci od nás, takže je jisté podezření, že to souvisí s naším Kozlem. Tak jsme jej opustili a přešli na Prazdroj :-)
Není to tragické, dá se s tím žít, jen to občas znepříjemní pár dní. Už celkem dobře vím, co mi ataku vyvolá, a snažím se takovým situacím vyhnout, ale vždycky se objeví něco nového, alespoň se člověk nenudí.
Nejzajímavější je na dnové dietě to, že angličané zakazují úplně jiná jídla než čeští dietologové.
U mne je to dietně neovlivnitelné. Asi měsíc jsem držel dietu a naměřili mi po ní vyšší hladinu kyseliny močové než bez ní. Naštěstí purinol to bez diety a velkých dietních exesů dobře kompenzuje.
Jak to léčí pohyb nevím. Ale letos jsme měl po několika letech znovu záchvat a přitom už od začátku covidu, tj. už skoro 2 roky jezdím do práce denně jen na kole. Řekl bych, že to k sobě nemá žádný významný vztah.
Pokud mě paměť neklame, nemáš to do práce daleko, jezdíš tak, aby ses nepotil, vlastně ani nemůžeš jezdit intenzivně kvůli koleni, ne?
Mám obavy, že takhle omezená fyzická aktivita na zlepšení nestačí, ty by sis musel najít něco jiného než kolo, aby ses pořádně unavil, když máš to špatné koleno.
Znám pár lidí, kteří se se mnou budou přít v tom smyslu, že význam pravidelné, těžší, fyzické námahy přeceňuju.
Ale aby to alespoň jednou v životě zkusili a začali se pořádně hejbat, např. jezdit pravidelně na kole(venku!), běhat, apod., ale fakt pořádně makat - tak, že se budou vracet domů unavení, a vydrží to dlouhodobě, až se tím pohybem(ne dietou!) zbaví nadbytečných kil a výrazně změní fyzickou kondici k lepšímu, to tihle lidé neudělají.
Ale přít se se mnou budou dál..
Pár příběhů už jsem četl, už to všechno nenajdu, chlap s astmatem začal běhat ultramarathony a astmatu se zbavil, mladá holka s gastroenteritidou se vydala na Pacifickou hřebenovku, po návratu na tom byla nesrovnatelně líp..
Takže když já napíšu, že se mi (zatím) daří držet dnu pod kontrolou pomocí vydatné fyzické aktivity, může vám to přijít jako že o tom nevím zhola nic, ale mně to dává smysl.
https://www.denik.cz/cestovani/monika-benesova...
Mám to do práce 8km, ale po rovině jezdím 30km/h a pokud není pod 8°C, tak přijedu zpocený. Zpět to mám do pěkného kopce od Vltavy na Pankrác a když přijedu, tak jdu rovnou do vany i za nynějších teplot. Kolenu jízda na kole nevadí, ba právě naopak. Jen nesmím silově šlapat těžký převod do kopce a chce to šlapat co nejspojitěji a kruhově.
Jako příklad jsem dával ultramarathon a Pacifickou hřebenovku :-)
Ne, že bych trval na extrémech, ale myslím, že 2x8km denně, navíc s dlouhou přestávkou, bude mít zanedbatelný detoxikační efekt.
Skoro denně jezdím 35km, mám tam těch kopečků asi pět, kolo těžké, přesto se držím cca 5kg nad svojí "závodní" váhou.
Podle mě je zapotřebí se chovat tak, abys donutil tělo sáhnout do zásob a většinu z nich spálit, tím se to tělo krásně vyčistí, zlepší se kvalita trávení apod.
Nevíš.
On neví skoro nikdo. Jisté je, že dnu "nerozcvičíš".
To je jako bys chtěl rozcvičit žloutenku.
Je možné, že špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu vznik dny podporují, ale reversně to nefunguje, poškození nevratné, lze se snažit předcházet těm atakám.
Obdobně jako Brahma, žil jsem čtyři měsíce jak z učebnice, a přesto mě to skolilo, snad nejhůře.
Možná jsem předchozích 62 let měl žít jak z učebnice, ale teď už s tím nic neudělám.
Často se píše "podlehl zákeřné chorobě".
Tahle pakostnice je zákeřná choroba. Na umření to není, ale nevíš kdy na tebe znovu zaútočí.
Možná není dobré podceňovat psychosomatiku.
On psychický stres, a to mám nacvičeno, může zafungovat jako když sežereš 5 kg sardinek.
Řekl bych, že letošní jaro, i když fyzicky v pohodě, toho na Brahmu bylo psychicky naloženo víc, než bychom si chtěli umět představit.
To bych šacoval za příčinu ataky, ne to, že se málo hejbal
Jindro a ty víš co, když se ti nikdy nepodařilo udělat to, co navrhuju?
Pokud vím, díky JO-JO efektu jsi pokaždé zůstal trčet na půlce cesty, vydržels cca půl roku a šlus.
Myslím, že pravdu asi máme oba, že je to jedno k druhému:
Stres + nedostatek pohybu = rozvoj chronického onemocnění.
Ale, pokud se rozhodneš pořádně hejbat, musíš změnit priority.
Výrazný nárůst množství času, stráveného vydatnou fyzickou aktivitou, s sebou logicky přináší menší množství času stráveného ve stavu, kterému říkáš "měl psychicky naloženo".
Prostě je to obyčejný stres, při kterém se co...? při kterém se do organismu vylučují agresivní látky, mající za účel připravit organismus na boj, nebo na útěk, tedy na extrémní fyzickou aktivitu.
Pokud ty agresivní látky nespálíš zvýšenou fyzickou aktivitou, organismus dlouhodobě poškozují.
Vyplývá mi z toho, že čím víc dostáváš "psychicky naloženo" tím víc bys měl být fyzicky aktivní.
Chápu že se člověk může dostat do situace, ve které na nějaké blbnutí po venku prostě nemá čas, protože musí(!) dělat něco jiného, což byl asi Brahmův případ. To ale neznamená, že to nefunguje, nebo že nevím nic..
Ale jo, souhlas.
Pohyb člověk potřebuje, jen nemusí vždy jít o sport. Nahejbal jsem se docela dost, než jsem zahrabal ty nádrže, zpevnil hráze, a tak.
Jojo efekt umím a vím o čem je řeč.
Když zhubneš 25 kilo, musíš totálně vyměnit šatník. To prostě poznáš.
Když nabereš 5 kg zpátky, poznáš to taky, a víš, že musíš ubrat. Ale furt víš, že je to sranda.
Protože si furt 20 mínus, a to fakt poznáš.
Nepotřebuješ Stridu abys ušel 10 kiláků.
Jen kluci dělají furt stejné chyby, chlapi nikoliv, ti dělají nové.
Víš, ty to furt zpochybňuješ, ale tu díru jsem fakt vyhrabal sám, stejně jako postavil ty hráze, udělal rybníky, fyzické práce se ani malinko nebojím, a ta, taky dá dost zahulit :-)
Jen k poslednímu odstavci, pokud jsi schopen dělat takhle těžkou práci, nebo ujít na Ventoux do poměrně prudkého kopce cca deset kiláků pěšky a navíc při tom tlačit kolo, to je hrozný opruz, tak to s tebou nemůže být tak zlé.
Myslím, že kdybys jen trochu chtěl, tak bys stan na břehu Rhony bez větších problémů postavil, strávil bys noc i ráno pod stanem někde v Provence..
Vstát ze země, i z toho lůžka, je pro mě obtížné. Dobíjení problém není, možná bych to dal i bez baterek.
Problém je jinde.
Člověk má své limity, a naučit se s nima žít je prostě nutné.
...."nemůžeš vstát? Ale nakonec vstaneš..."- chce to snažit se a ne omlouvat problémy pohodlnost- jen na prohlídku toho krematoria máš ještě čas... ;-)
O pohodlnosti bych po tom, co mám najeto vůbec nemluvil.
Ano, vstanu, z obtížema, ale vstanu.
Ale nehodlám to dělat několikrát za noc.
Jak píšeš výše, já to mám jinak.
Nezastavím, když jsem unavený, zastavím, až když dojedu do cíle. Stanovím si úkol. cíl a ten splním.
Snažím se si dávat splnitelné cíle.
Poflakování bez cíle neodpovídá mému založení, naopak, něco si naplánovat předem, promyslet a pak už jen odfajfkovávat milníky.
Trpělivost, vytrvalost, houževnatost.
S respektem k limitům.
Pokud máš trávení v pořádku, v noci vstávat nemusíš ani jednou, už se to tu probíralo. Myslíš že snad běhám po nocích kolem stanu? Ani náhodou, ze spánkového hlediska je to natolik náročný úkon, že bych pak minimálně půl hodiny nespal..
O trávení nejde :-)
Vstávám, už jsem si zvyknul.
Občas jsem ale dezorientovaný, jak jsem furt někde v hotelích, rozespalý nevím doma přesně kam vyrazit.
Jednou se mi to stalo v Bochumi, v hotelu.
Vyrazil jsem v noci na hajzlík, našel jej, všechno v pohodě, ale z koupelny místo zpět do ložnice jsem zamířil na chodbu a dveře se mi zabouchnuli. Ty hotelové. Na kartu.
A já zůstal jen v tom pyžamu na hotelové chodbě - do recepce - pro novou kartu, vysvětlit co se stalo, no veselá příhoda. Tedy pro personál hotelu, který si ze mě pak pár dní utahoval....
Někdo už to psal, řešení spočívá v plastové lahvi se širším hrdlem. S ní máš ve stanu větší pohodlí, než v hotelu.
Při své šikovnosti bych si tu láhev popletl s tou na pití :-)
I když se člověk snaží, někdy to moc nepomūže. V tom má Jindra pravdu - je třeba se s tím naučit žít. Před 10 lety jsem s bolavou kyčlí jela s vnukem Dunajskou cyklostezku. Spaní pod stanem, pro kluka dobrodružství. Problém byl, že jsem nemohla (ani se skládací holí, kterou jsem si vezla kvůli chůzi) bez vnukovy pomoci vylézt ze stanu. No a tak jsem od 17 hodin uz nepila, abych v noci nemusela "s vodou" a kvůli tomu ho nemusela budit. Vždycky (skoro) se najde řešení. Ale problém nemusí být jen v pohodlnosti ;-)
....jak mnozí pochopili- byl to upravený citát p. Hrušínského z filmu, tedy "zlehčování zdrav. problémů" ani náznak(viz smajlík).
Desti se vyhybam,ale kdyz uz zmoknu,tak pro mne je dulezite ususit boty,proto jsem si poridila vysoušeče bot.neoprenove ponozky a navleky na boty pomohou,usila jsem si i ze staré plastenky navleky take dobre,ale boty jsou stejne mokre.v lete jsou dobre sandaly,ale i ty vysousim.pod stanem asi nepouzitelne leda v kempu. Zazila jsem 4 dny deště v Rakousku a tam jsme jezdili v desti,kdyz uz jsme tam byli.v penzionu jen pro nasi skupinu mimoradne topili,aby bylo kde susit a varili polevku.
Tohle by asi bylo téma na různé grafy,promokavost materiálů a tepelný komfort v závislosti na různé síle deště,různé době trvání deště,různé rychlosti jízdy a různé době trvání jízdy. Nic nebude ideální za všech podmínek. Možnosti usušení budou cestou jen dvě. Ve stanu a venku. Nic asi nebude ideální,jen něco může být méně nepříjemné.
Moje nejdelší cesta v dešti byla již hromadu let zpět. Začalo pršet v Ženevě a když jsem lezl do vlaku v Železné Rudě tak ještě furt pršelo. Začátek října, cca 150 km denně.
Zásadní je mít jednu sadu mokrého oblečení a vědět, že druhá sada suchého, které oblékáš do stanu opravdu nenavlhne. Velké dilema je koupě spacáku, peří vlhké nehřeje, duté vlákno ano. Já měl peří (menší …), moiru ( takové to děrované triko s nižší gramáží) jsem bral i do spacáku a bylo to OK.
HNED jak začne pršet se musíš rozhodnout (tedy pokud to nemáš promyšleno z domova) co je mokrá sada a oblékat ji s prvními kapkami. Taky být na spodní hranici tepelného komfortu, aby ses málo potil. Proto dnes vozím pončo Jurek (nedoporučuji, přijde mi jak pláštěnka, ale když jsem to již koupil) které větrá z boku. Déšť z boku jsem zažil jen jednou – silný vítr ve Španělsku od moře.
Měl jsem goretex bundu Tillak, nepromokavé kalhoty „zapářka“ ale bylo v pohodě. Bohužel krátké takže mi po nich tekla voda do bot.
Obrovskou výhodou bylo, že jsem jel defakto Dunaj takže rovina kde se dalo držet tempo, kdy jsem se „nepotil“. Zastávky v krytých bus zastávkách apod max 15 minut, pak začneš mrznout, takže se cpeš do supermarketů, hospod a na nějaký smrad obtěžující okolí prdíš…
Jinak praktikuji vlhké věci v hospodě apod nevysvlékat!!! Nejteplejší co v okolí máš je tvoje tělo. Využij pauzu a suš první a případně druhou vrstvu na svém těle.
Stan se snažit stavě pod střechou. Jednou jsem ho měl postavený pod velkým mostem, jednou v otevřené prázdné garáž. V Německu jsem se vsomroval do otevřené haly se zemědělskou technikou. Spal jsem na valníku a stan sušil přes bočnice.
Chlapi to mají jednodušší, nočník z flašky s velkým otvorem abys nemusel v noci ven…
Velmi moudré.
Jak píšeš, člověk se zahřívá tím pohybem. Jak na malinko dýl zastavíš, rozklepeš se zimou.
Nebo z kopce.
Jede ti to samo, nešlapeš, čelisťové brzdy na mokrých ráfkách skoro nebrzdí a tobě je navíc hrozná zima.
A to ses tak těšil, že se z kopce jen povezeš, místo toho tě brní zmrzlé ruce na brzdových pákách....
Máš to dobře promyšlený, mám jen jednu otázku, asi blbou, do haly v Německu ses nasomroval s vědomím majitele? Stavět stan pod střechou mě nikdy nenapadlo, ale v dešti to je skvělej nápad..
Já sice "na západ" nejezdím, ale zatím se jen málokdy stalo že bych na noc nenašel střechu mimo dohled- v podvečer zastavím v putyce a poptám se místních starších na možnost noclehu se stanem. Kolikrát mi nabídli altán v zahradě, k°lnu či podobnou "stříšku na stan, párkrát přímo v domě, jinak y okolí vždy k mání něco(otevřená stavba, stodola, v lese krmelec či volná veranda chaty- ale to mluvím o zemích Balkánu, Maďarsku, Slovensku, Polsku, Ukrajině a Rumunsku...Ono se v případném dešti líp staví/balí v klidu pod střechou. Pokud nic nenajdu- natáhnu napřed lehkou krycí plachtu 4x3m a stan je i s kolem pod ní v suchu.
V Německu, Belgii nebo Holandsku se "na divoko" spát nesmí.
Zalést někam do lesa, kde tě nikdo nevidí, jistě lze. Marně si vzpomínám, jestli jsem při transferu Bavorskem a Bádenskem-Wurtemberskem viděl někdyněco, pod co by se dal stan postavit, a bylo to někde, kde budeš zašitej.
Ale je možné, že to nevidím, protože to nepotřebuji.
Často je obtížné rychle najít třeba jen autobusovou budku, kam se před prudkým deštěm na chvilku schováš. Někdy se podaří pod mostem,někdy v té budce, někdy nemáš ani les, který by trochu chránil. Někdy se zašiješ v hospodě, když jde jen o ty kratší přívaláky.
Francie je pokud jde o táboření v přírodě zemí svobody.
Nepotřebuješ, nevidíš. Ve Štrasburku jsem byl pod mostem přes Rýn tři dny, bo pršelo.
A přitom kousek za mostem do Kehlu je F1 :-)
Ale tys asi byl pod některým tím městským u kanálů a ne pod tímhle.
No, nejde o to, jestli to jde, ale jestli je to povoleno :-)
Tak já mám jinou taktiku, hotely, campy, nikdy, jen na divoko. Už je to pár let, musel bych hledat v mapě. Vím, ze jsem předjíždět z
francouzské na německou stranu. A po mostě jezdila auta.
Už jsem to asi našel Kehl
https://maps.app.goo.gl/MMqZCofZqjJHURHg6
To je starý Evropský most.
Kdysi býval jedinej mezi Kehlem s Štrasburkem. Teď postavili pár dalších, tenhle je pro cyklisty a tramvaje, vedle silniční a o kousek dál cyklolávka.
Jsou to krasavci, ale na schovku před deštěm jsou moc vysoko nad terénem.
Ve městě je spousta mostů přes kanály, kamenných, a pod mnoha z nich někdo "bydlí".
Většinou SDF (bezďáci).
Ale jsou většinou zdvořilí a milí a turisté,co trajdají lolem překvapivě štědří.
Proti jiným městům a bezďákům je i v romhle Štrasburk výjimečný.
Na co táhneš ten stan, když ho stavíš pod střechou?
....žeby kvůli hmyzu, komárům, soukromí a lepšímu spánku?(víc mne nenapadlo) Váhu 1,8kg moc neřeším(nejsem gramař). Jiní tahají daleko víc zbytečností, které vůbec nevyužijí(jen "pro sichr"), nebo ani využít neplánují. Já teda stan stavím vždy(pokud nespím v posteli).. ;-)
Prostě jsem zaklepal hned u vedlejšího baráku a ptal se zda tam mohu přespat. Já to dělám vždy když stavím stan v dohledu obydlí. Oni že to není jejich, ale poslali mě ke správným dveřím. Dostal jsem souhlas i večeři. Nabídku na přespání v posteli jsem nedostal, stejně bych ji nepřijmul – v té hale se daly sušit věci. Což je největší výhoda stavění stanu pod střechou
Jak už jsem psala jinde - pro mě je prioritní nepromoknout. Žádné sušení mokrého oblečení na těle u mě nepřipadá v úvahu - to je mi zima a je to akorát o nastydnutí.
Běžně vozím tenkou šusťákovku - ta je ideální proti větru a ochrání proti drobnému dešti nebo přeháňce.
Pak mám už víc jak 10 let bundu O2 Rainwear - nepromokavá bunda s membránou. Naprosto super. Na kolo ji používám od podzimu do jara, v dešti sice ochrání proti promoknutí, ale je v ní zima.
Na delší cesty nebo když hrozí nějaký vydatnější déšť, tak vozím svůj "termoizolační vodoodpudivý" oblek. Našla jsem, že je to zn. Hydra a stále se dělá. Materiál je PVC/polyester 0,32 mm. Volila jsem větší velikost, takže je volnější - jednak kvůli pohybu a druhak aby to větralo.
Oblékám ho jen při vytrvalém nebo vydatném dešti a pro tyhle případy je naprosto super. S pocením nemám problém, ale v dešti se stejně ochladí a tenhle kabát udrží i teplo.
Posměváčci nechť se klidně posmívají...
Proti dešti dál vozím rainlegsy - ty jsou super, protože sbalené zaberou málo místa a skvěle ochrání stehna a kolena před deštěm.
Letos jsem ještě pořídila tenké neoprenové ponožky - v létě jezdím v sandálech a tam se mi velmi osvědčily. V klasických botách jsem ještě neměla příležitost je vyzkoušet, ale určitě budou rovněž OK. Udrží nohy v teple a to je pro mě hlavní.
S těma ponožkama mám trochu problém, ty co máš, jsou fakt z neoprénu?
Ony totiž existují i jiné, které z neoprénu nejsou, drahý jak prase, ale třeba by se v tom noha tolik nezapařila..
https://www.4camping.cz/p/nepromokave-ponozky...
Netuším. Mám vyzkoušené jen ty, o kterých jsem psala. A také to není nijak levná záležitost https://www.alza.cz/sport/xbeach-cerne?dq=6446279
ta krátká žlutá pláštěnka je materiálově obdoba rybářského pláště? (teda slabší?)
Nepromoknout na delší trase je nemožné.
A od toho se je potřeba odpíchnout.
..."odpíchnout se" je třeba od možnosti promoknutí co nejvíc eliminovat- zatím jsem tedy ani v celodenním dešti nepromokl- jen navlhl zevnitř. Ono platí "štěstí přeje připraveným"- ne pesimistům.... ;-)
Nejdéle mi pršelo 5 dní v kuse. To jseš mokrý i kdybys nechtěl. Ale jakmile dojdeš do stavu, že ti to nevadí tak se mnohem lépe jede.
Tak tohle už je jiná level.
Je fakt, že v Norsku jsme měli každodenní déšť, ale bylo to přece jenom s přestávkami. Přeháňky přicházely strašně rychle a od 600 m n.m.vždycky pršelo nonstop.
Kolegové Julek a Zazvur to shrnuli celkem přesně.
Můžeš být připraven jak chceš, zmokneš a budeš durch. Prostě stane se to. Důležité je být v teple. A pak mít na noc suché hadry.
Já vozil i suché hadry na druhý den, protože, jak jsem opakovaně vysvětlival, nejen ve stanu ale ani na hotelu se ti nemusí podařit ty hadry dosušit do rána docela. Ale další noc už doschnou.
Do mokrého jsem ráno párkrát lezl, a není to nic moc, takže takhle. Problém je, že na konci října, když je ráno 3-4 stupně a v poledne to vyšplhá na 11, je těch náhradních suchých hadrů trochu víc,než v létě, kdy ti stačí drez a šortky. A tak možná, víc než hromada toho prádla, které když vezeš zavlhlé taky něco váží, se vyplatí vést ten miniaturní fén a prostě spoléhat na jednu sadu, kterou do rána usušíš kdyžtak tím fénem.
Že by v listopadu někdo trempoval pod stanem moc nepočítám, ale vyjet se dá, a možná i bez těžkého vozíku. Prostě změnit strategii.
Nestává se ti, když zmokneš a seš durch, že si vypěstuješ luxusní sadu opruzenin? Můj celkem pravidelný problém, a stačí na to odpolední vyjížďka s nečekaným zmokutím v nejzašším bodě. Veškerý luxus vlastního domova po příjezdu je mi houby platný a zima není problém ani vzdáleně...
Stalo se mi to až teď:
https://www.nakole.cz/diskuse/29496-smer...
Před tím jsem asi zázrakem udržel řiť v suchu.
Chce to tu vazelínu, to by možná stálo za to zmínit, protože laici jako já to netušili.
Říjen, listopad a vůbec celá zima až do jara vyžaduje pro jízdu na kole dost odlišnou přípravu než pro jaro/léto. Na delší túry v tomhle období jezdí asi málokdo.
Tady se ale bavíme o jízdě v dešti a předpokládám, že zakladatel tématu neměl na mysli navíc období říjen - březen, protože tohle je opravdu jiná level ať prší nebo ne.
No,
tenhle truh pičasí tě v Massif Central nebo Pyrenejích potká i v létě, jako prd.
No, tenhle "truh pičasí" tě potká v jakýchkoli horách i v létě, jako prd.
No, v 2000 spíše než v 600, že jo ..
A na Kavčích horách si i já troufnu vědět, co nastane za hodinu.
V Pyremejích nikoliv
Ale no tak, když je opravdu stabilní počasí, tak máš i v Pyrenejích tutovou předpověď na několik dní dopředu.
V horách tutovou!?
To snad v Brdech, ale ve velehorách je počasí loterie.
Tohle tvrzení by sedělo spíš na Himálaj, ne? Mi neříkej, že se v Pyrenejích nemůže stát, aby bylo týden azuro.
Na přelomu července a srpna v létě, na přelomu ledna a února v zimě, bývá počasí velmi stabilní i tam.
Asi že mu nevyhovují vysoké teploty, tam Jindra jezdí na jaře, nebo na podzim, když je počasí velmi nestabilní, tak z toho má holt loterii, jeho volba.
Máš pravdu v červenci a srpnu se celkem strefují.
Od února do května, nebo napodzim, se ri mohou během výstupu ba Grand Valíru vystřídat během jediného dopoledne všechny čtyři ročnï období.
A jéje, a nastává soutěž o nejdelšího pindíka.
Každé hory mají svá specifika a každé dokáží překvapit. I když se vydáš na některou z našich tisícovek, je potřeba být připravený na to, že dole svítí slunce a nahoře bude mlha jako mlíko. A také se to výrazně láme kolem těch 600 m n.m.
Takže zavři poklopec a zklidni se s tím vytahováním.
Asi ano,ale hezke pocasi jsi doufam take nekdy v horach zazil a i v Brdech se s nahlou zmenou pocasi da casto setkat a pritom ve vesnici kousek od hrebene ani nekapne.letos v Tatrach prvni polovina srpna 10 dni ani nekaplo a to i kolem 2000m
Přesně tak. Je to o výbavě.
Samozřejmě namoknou boty, mě případně kalhoty od kolen dolů, protože mám jen krytí stehen a pak vlasy pod přilbou.
Jinak jsem v suchu a docela i v teple. Mírná navlhlost nestojí ani za řeč - ta zmizí, jen sundám svůj "termoizolační vodoodpudivý obleček" :o)))
Omlouvám se, prostě mi to nedá
V odkazu níže je odkaz na volné stažení e-knihy „Zapomenuté příběhy“
V třetím příběhu „doba gumová“ čtu:
V roce 1832 si americký podnikatel Rosburg … otevřel v USA první továrnu zpracovávající přírodní kaučuk na gumové holínky a nepromokavé pláště.
…Nešlo jen o pouhé sucho a pohodlí, ale někdy i o život. Každé banální nachlazení se mohlo rozvinout v zápal plic. Navíc ve městech všude číhala tuberkulóza, která s oblibou napadala prochladlé jedince s momentálně sníženou imunitou. Cokoliv, co by chránilo chodce či jezdce (na koni) proti bahnu a dešti, by tedy tehdejšími lidmi bylo velmi vítáno. Když přišly na trh Rosburgovy nové voděodolné výrobky, nastala pro tehdejší střední třídu chvíle nákupního šílenství, jakou dnes dokáže vzbudit leda uvedení nového modelu iPhone.
PS
K současnému růstu cen bych řekl, že tehdy (1870 -1910) byly vlády prozíravější, cituji:
Již pár let po začátku velkého boomu si Velká Británie, jejíž průmysl tehdy dominoval evropské ekonomice, začala uvědomovat, jak nepříjemnou závislost si vyvíjí. Strategická surovina byla v rukou cizí mocnosti, která sice neměla s Británií nikdy špatný vztah (naopak, Portugalsko a později Brazílie patřily vždy ke spojencům ostrovní monarchie), ale to se, konec konců, může jednou v budoucnosti změnit.
Těch paralel s dnešním světem je v těch příbězích více, tady je ten odkaz
https://kechlibar.net/ke-stazeni/
e- kniha je úplně dole
Tak sem ho pořídil.
1200 W, 220 gramů. Vydržel foukat teplo celý večer. Normální kapesní teplomet.
Už nikdy problémy se sušením, polovina hadrů může zůstat doma.
Jo, je to Braun, stál 12.99 Euro
jasně, chybí m3řítko
takhle jsou snad jasné i rozměry
Tož to je skvělá zpráva, ještě mi prosím zjisti, zda lze fén pohánět nábojovým dynamem SON 28, a být přitom zalezlý ve spacáku ve stanu..
Sežneš nějakou prostitutku, která výjimečně nebude šlapat chodník, ale do pedálů. Jen musíš vyřešit uchycení kola.
Proč? Jen to přední kolo vyndá z vidlice, jednou rukou ho podrží za osu a druhou rukou bude otáčet kolem. To zvládne i v malém stanu.
A jak uděláš z 3W dynama, které dává nejvíc 10W ty stovky Wattů příkonu do topné spirály? To by musel být výplet s nábojovým motorem a pak bych se na to točení rukou rád podíval :-D
Kdysi jsem sušíval na zimních vandrech ponožky z kanad na těle ve spacáku apod., ale trávení mi pak pro prochlazení břišní dutiny nestíhalo, natož mít i odpovídající množství toaleťáku.
Ale napadlo mně využití těch flísových rychleschnoucích ručníků, které sice moc nesají, ale po nějaké krutém vyždímání mokrého prádla, by šly použít stejně jako papír. Těm ručníčkům opravdu stačí vánek, což pod plachtou skoro vždy je. Spíš si myslím, že je asi nejvhodnější oděv, který izoluje i mokrý a lze ho sušit pod membránovkou, tudy bych spíš směřoval debatu.
To těžko.
Ale vyřeší problém, když vezmeš levný bydlení (nebo i drahý) kde zrovna nic moc netopí (a to je skoro všude).
Ty, když jsi v přírodě,můžeš rozdělat ohníček a fén nepotřebuješ. Ve Franii ano, v Německu ohníček rozdělat nezkoušej, prosím
Jako že se usuší do ohníčku?!?
To je ale pak z jednoho smradu do druhého.
Ale, kouř ohně, pokud ho neděláš ze starých pneumatik voní :-)
Tedy možná :-)
Nechal jsem tu mrchu chrčet celý den, aj jsem cvičně vypral a sušil.
Bude to fungovat.
Já vím.
Vy letní výletníci si klepete na čelo.
Ale já to mám nacvičeno léty. V létě, když senetopí,nebo v zimě, když topí v těch hotelech přesně tolik, aby je nemohli žalovat, vyprané, nebo mokré di rána neuschne, i když ždímáš skoro do sucha.
Proto jsem vozil vždy 2 sady téhož oblečení.
Teď budu spoléhat na foukače.
Vyzkouším, klapne-li to, příští týden.
Za pár babek řešení, které bude fungovat i když ti lakomý Germán nebo Frantík vypne večer topení. A věř tomu, že to udělá.
Pro trempy nic moc, pro ty, co volí hotýlky nebo pensiony, užitečné.
víš děvenko, já jsem v hotelu tak 150 dní v roce.
Pokud ti netopí, není důvod se stydět za to, že si zatopíš "svépomocí". Stydět by se měli oni.
Já za tu službu, co mi nedali, platím.
To, že si necháš srát na hlavu, není zdvořilost, ale blbost.
Nejen že to smrdí, ale je to docela kumšt to nespálit.
nesmíš u ohýnku chlastat a chrápat, to by ti Ascalona neodpustila :-)
Zkusil jsi někdy něco, nejlépe umělohmotnou tkaninu, sušit u ohně? I boty se dají parádně spálit. Koukáš jak se to z nich pěkně odpařuje, jak to kouří a pak se divíš, že se ti škvaří podrážka. Kdo to nezažil, ten to asi nepochopí.
V červnu bývá sice počasí proměnlivé, ale zase je většinou už dost teplo na to, abys po nějaké přeháňce brzy oschnul. Spím pod drakem, většinou v lese, a když zmoknu večer, navěsím mokré oblečení zespodu na jeho kontrukci. Ráno je sice trochu vlhké, ale navlečené na "stožárku" praporku trojkolky, za jízdy rychle doschne. Málokdy nocuju u vhodného vodního zdroje, takže neperu. Služby hotelů a restaurací nevyužívám. Při max. pětidenních cestách po republice, to snad není "na prasáka".