Dobrý den, můžete mi prosím doporučit na základě Vaší osobní zkušenosti malý a skladný cestovní vařič na kapalná paliva (benzín, nafta, petrolej ), popřípadě kombinace kapalné palivo + plynová kartuše. Děkuji [email protected]
Vařiče na kapalné palivo jsou většinou výkonné, ale mají jednu nepříjemnou vlastnost. Předem se musí nahřát, aby se to palivo odpařilo, poněvadž kapalné nehoří. Za chodu se musí část produkovaného tepla opět převádět na ohřívání a vypařování toho paliva. Když se to přežene, Tak se páry paliva odpustí nouzovým ventilem. To vede k jejich okamžitému zapálení a pak to hoří vysokou metrovou fakulí, dokud vše nedohoří. Není to úplně bezpečné a je třeba na to myslet.
Asi 10 let používáme MSRko a tebou popisovaný efekt mi nikdy nenastal.
Nepoužívá se u toho msr na "nahřátí" trocha lihu nebo isopropylu do té spodní misticky?
Jaký máš? Whisperlite? A spokojenost? :)
Pořád přemýšlím, že bych na benzín přešel z plynu, ale přeci jen na plynu nasroubujes kartus, zapalis a hned vaříš...
Ano, Whisperlite. Při startu pustím trochu benzinu do spodní mističky. Ten zapálím a po chvilce vařič "jede".
Máme ho už dlouho, možná 12 let. Jednou jsem ho přetěsňoval koupí té "renovační sady". Pořizovali jsme ho na přechod Fagaraše, někdy v roce 2008. Jinak spokojenost, žádné problémy. Jen musíš počítat s tím, že benzin smrdí. Tak musí mít vařič samostatnou kapsu na krosnu, nebo na kolo. Do Ortlíbek ho fakt nedávám :-)
Mam stejne, skvele, zkusenosti s MSR Dragonfly - podobny. Kupoval jsem ho z vyprodeje Ceske armady za necele 2tis asi pres 10 lety. funguje bezchybne. Pouzivam jen technicky benzin, prestoze by podle dokumentace mohl varit i na naftu.
Whisperlite universal mě právě láká, i kvůli možnosti spalovat plyn.
Teď máme doma coleman fyrelite, Robens firemoth a jetboil flash, tak si říkám, že by tím šel nahradit ten robens...
Krmis to i klasickým benzínem od pumpy nebo jen technickým? Kolik vody uvařiš třeba na půllitr paliva?
Naposledy v Bulharsku na Staré Planině jsme kupovali normální natural u benzínky. Byl nejdostupnější. A kolik vody uvařím na půllitru benzínu jsem nikdy nezkoumal. Pro skupinu 6 lidí na 9 dnů jsme brali 2 litry benzínu. Pro tuhle partu jsme vařili ve třílitrovém hrnci. Čaj ráno a večer (cca 0.5l/osobu), polévka večer, voda na hlavní jídlo večer (Travellunche) a palivo nám stačilo. Nijak jsme nešetřili.
Takže cca litr benzínu pro dva na 10 dní? To ujde :)
Za tu dobu spotrebuju na to stejné pro dva tak 500g kartus plynu. Takže 150 vs 30 kaček, to je pěkný rozdíl.
Asi budu koukat, kde se objeví v akci :D
No, já si pro plnění malých kartuší (230g) udělal přepouštěcí ventil a plním si je z 2kg bomby. U mě to o úspoře peněz není. Hlavní důvod je ten, že plyn neseženeš všude, rozuměj v horách, ale benzin ano. A plyn nevezmeš do letadla.
Já koupil prepousteci ventil na aliexpressu asi za 3 dolary a prepoustim z 500g bomb do 100g pro jetboil. Nebo se dá koupit ještě takový adapter;
https://outdoor.online-sport.cz/camping-a...
A pak se dá prepoustet i z kartusi pro grily: https://outdoor.online-sport.cz/camping-a...
A to už jsi zas na polovině ceny za klasickou sroubovaci kartus. Zvlášť, když jdou sehnat v akci kolem 40 kaček, to pak beru po víc kusech do zásoby.
Na propouštění z dvoukilovek nemám nějak odvahu :D
Jo, s tím sháněním kartusi v cizině máš pravdu, na to by byl benzinak lepší
Přepouštím to z dvoukilovek a žádný problém. Dělám to raději pod širým nebem, abych to mohl v pohodě odfouknout, když bombu přeplním. No a také, aby to doma nesmrdělo.
Možnost dokoupit benzín nebo vyžebrat u jakéhokoliv řidiče v horách je neocenitelné. Na to kartuše plynu nemají. Ale ještě lehčí a menší je dřívkáč :)
Přepouštím přes ventil z kdysi VAR1 a ve sklepě při 15°C, a nic neodpouštím, prostě počkám na dokapání. Dřívkáč je fan, ale poněkud těžký a zapalování sirkounebývá ve vánku triviální. Taky musí být závětří a dostatek roští. Šišky všude nejsou.
Z těch vařičů mně oslovují kombinované plyn a obyčejný natural. Zvlášť, když jsem zjistil, že můj čínský plyňák patří mezi ty výrazně těžší oproti jiné camping třídě do mrazů :-D
Já napřed tu dvokilovou bombu vodou ve kbelíku nahřeju a pak to přepouštění jde ráz na ráz. Jen se to naplní úplně plné a tak se musí trochu kapaliny odstříknout, aby v bombě byl expanzní prostor, kbyž se bomba zahřeje.
Co má dřívkáč společného s vařičem na kapalná paliva?
Je lehčí. Jinak nic.
Na to se tazatel neptal....
No a? Ty jsi se delegoval na zdejšího cenzora a odteď budeš schvalovat vhodnost příspěvků? Pokud se to tazateli nelíbí, tak ať se ozve.
Společné snad toto: Ohřeje pokrm, v letadle ho vezmou, nutný zápach, dostupnost paliva, nutná bezpečnost (do stanu ne), operativnost obsluhy.
Napadá vás ještě něco?
Opakuji - dotaz zněl na vařič na kapalinu...
To je jako když si chci koupit sporťák, a ty mi doporučíš autobus...
Ale s autobusem se taky jezdí hezky
A brzdí taky dobře, včera z 25 km/h jsem stál skoro na fleku, když mi do cesty vjela kača v osobaku. Aji celicko o volant jsem trefil. Naštěstí prázdný.... :D
Rozhodně to neplatí obecně, platilo to pro praotce tlakových vařičů Primus, který ale byl na petrolej. Tam se předehřívat palivo muselo, podobně jako u petrolejových traktorů Fordson na začátku XX, století. S benzínovým vařičem Coleman Fuel Stove Unleaded Feather jsem prošel skotskou vysočinu bez problémů. Vařič se natlakuje, pak spustí přívod paliva lehce a zapálí, chytne malým plamenem a jak začne zahřívat generátor (trubičku přes hořák) rozhoří se na plno a velmi výkonně. I v údolí Sligachan, které je ve středu pěti roklí a kam neustále fouká vítr a v kempu uprostřed se točí, tak vařič fungoval spolehlivě. Jak název napovídá, je lehký a používá bezolovnatý benzín (jinak se brzy ucpe zahřívaná trubička).
Tak jsem teď koukal, kde je ten Sligachan a zjistil jsem, že jsme tam spali v kempu. Ani jsem nevěděl, že se tak jmenuje
https://www.rajce.net/f1411096276
Ale most tam mají moc pěkný, jen škoda, že v místním pivovaru nebrali karty :(
Než zakládat nové vlákno - dám to sem ...
Můžete mě (s klidným svědomím) doporučit bateriovou čelovku na turistiku (na outdoor) v ceně do cca 1500,- Kč?
Děkuji
Nedoporučím ti tu jednu jedinou, nemám přehled o trhu. Ale napíšu ti jedno, podle mne důležité a opomíjené hledisko.
Čelovky a jiná třeba cyklistická světla umí dělat různé firmy a často i z elektrického a svítivostního hlediska lépe, než mnozí jiní. Cyklistické či schopné a zkušené outdoorové firmy oproti nim věnují velikou pozornost pouzdru světélka, jeho opravdové vodotěsnosti, odolnosti vůči pádům a schopnosti dobíjení či výmněně baterií. U cyklo světla je to ještě o kvalitním a hlavně pevnému držáku. U čelovky jde zase o váhu a upenění na čele. Ač se to prvotního účelu světla netýká, je to často mnohem důležitější, než pár vysvícených Luxů navíc.
Alza nabízí čelovku Ledlenser H5:
"... je pro náročné uživatele, kteří se často pohybují za tmy v neosvětlených prostorech. Její světelný dosvit je až 160 m.
Světelným zdrojem u čelovky Ledlenser je LED dioda. Tento model tak řadíme mezi LED čelovky. Životnost čelovky Ledlenser je někde okolo.
Vnitřní baterie disponuje kapacitou 1800 mAh, díky tomu má vydrž až 20 h. Tento model napájí jednorázové baterie. Celkem budete potřebovat 2 baterie.
S čelovkou můžete i do deště nebo vlhkého prostředí,, jelikož je voděodolná."
Mohu hned 3 Fenixe, jeden čistě na baterky (AA) a dva na Lionky.. nejdražší je za 1699
https://www.kronium.cz/nabijeci-celovka-fenix...
https://www.kronium.cz/nabijeci-celovka-fenix...
https://www.kronium.cz/celovka-fenix-hm23/prod...
Mám tuhletu: https://www.kronium.cz/celovka-fenix-hm23/prod...
Na jednu tužkovku (lze i nabíjecí), malá, lehká, svítí dost na běžné činnosti. Výborné je, že se zapíná vždy nejdříve nejslabší režim.
Mám čelovky na jednu 18650 z čajná, je to šmejd, ale každé zmoknutí to vydrželo a jakýkoliv doposavadní pád a za 130kč z té doby dobré řešení. Pošlu tip jestli chceš. Dá se dobíjet přes micro-USB. Za zhruba 200,-Kč v té době před rokem a půl. 3 módy svítivosti.
petzl tikka.
-vydrží neuvěřitelné,
-svítí na běžnou turistiku(chůze po značce)
a přespání v lese dost.
-cena nyní velmi rozumná.
-Pozor,rozhodně to však není "laserové dělo"
-co bych považoval za nevýhodu jsou baterky AAA.
mám starší, Petzl Tikka XP
Přežila už mnohé, stále funkční, nikdy nezklamala.
Bohužel, momentálně je mimo službu, neb jsem ke své hrůze zjistil, že jí od posledně totálně zteřela ta guma - musim koupit novou...
Tři řežimy svícení, jeden blikací + BOOST když si potřebuješ opravdu posvítit. Standardně dálkomet, s rozptylkou co se přešoupává před čočku na svícení "do šířky".
Fotonové dělo to není, dneska už jsou výkonější stroje, ale funguje stále spolehlivě.
Za výhodu považuju, že světlo se slábnoucí baterkou slábne taky a neumře "zničehonic" uplně plus že je všechno v jednom těle, takže se dobře smotává do kapsy.
Petzl bych tedy bral klidně znova.