Tedy vlastně není v komoře, ale bivakuje pod mojí kuchyňskou linkou.
Nejprve to vypadalo, že do kastrolu spadla nějaká špína. No, to se občas stane. Přece jenom jsou kastroly nandané na sebe.
Minulý týden jsem tak nějak neměla důvod vařit, ale včera jsem otevřela skříňku s hrnci a bylo jasno. To nebyla špína... Zcela evidentně se některá z našich kočiček přišla pochlubit svým úlovkem a než to stihla, zdrhnul jí do kuchyně. A naše milá kočička se o myš přestala zajímat. Prý ji po druhé chytat nebude...
Takže všechny víkendové plány vzaly za své a od včerejšího rána myje máma, myje táta, myje myčka... Ale zase předvánoční úklid bude hotový.
Když se k tomu připočte ještě skutečnost, že měníme lednici a v pokoji mi přistálo 5 pytlů dětského oblečení od známých, tak se fakt nenudím a byt vypadá jak po výbuchu.
Ale zpět k nežádoucímu nájemníkovi. Včera jsme myš neobjevili, ale ráno jsem pojala podezření, že se v čistém cedníku opět objevily myší stopy. Takže tady asi stále je a to, co jsem včera umyla a vrátila do kredence zase můžu umýt...
Došlo k rozebrání spodních lišt linky a objevili jsme cosi jako hnízdo. Ta bestie normálně chodí kočce na žrádlo!!! Myš ale nikde...
A teď k jádru věci - jak na ní?!? Máte s tím někdo zkušenosti?!?
Vylovila jsem 3 pastičky na myši. Fungují, o čemž se přesvědčil můj palec... Ale co do pastičky narafičit?!? Do jedné jsem dala to kočkožrádlo, když jí chutná. Dál ale nevím.
A co nastražit dál?!? Naše kočky se nějak nemají k tomu, že by se myší zabývaly. Je sice fakt, že za poslední týden neustále očmuchávaly pod linkou, kde jsme objevili hnízdo, ale to je vše.
Myš není vůbec slyšet. Nikde neštrachá, nic neokusuje. Podle stop běhá jen pod linkou a v jedné skříni s hrnci. Jinde zatím ne.
Uvítám každou POUŽITELNOU radu.
Dlouho jsem myši nechytal, ale v těch kreslených filmech líčí Tom na Jerryho kousek sýra.
Návnadu a pascu nechytať holou rukou, aby na nej nezostali ľudské pachy (sáčkom, rukavicou).
Zaklapávaciu pascu nastaviť na čo "najjemnejšie"-pliešok s návnadou čo najviac na koniec drôtika.
Použiť možno orech vlašský,arašid, syr, niečo s výraznejšou vôňou.
Myš by malo byť cítiť typickým zápachom.
Jak je myš cítit, to vím velmi dobře. Z postižené části kredence ten zápach mizí jen velmi pozvolna...
Jinak jsme teda asi nahraný, protože jsme pasti líčili holýma rukama a rovněž návnadu jsme řádně otlapkali.
Tak holt zítra. Jenže to abych šla koupit nové pasti na myši...
Ak je to možné, obliať vriacou, horúcou vodou.
Do pastí sme kdysi dávali špek, sýr. Taky sme kupovali jedovaté granule, otrávené zrní.
Já bych se u toho otráveného zrní bála, že otrávená myš někam zaleze, tam chcípne, a to byh asi nechtěla (jedovaté zrní jsme sypali max. na srubu, kde byla vysoká šance, že myš zaleze někam venku (bo do srubu nebylo moc kam jinam)...
Jj, chcípla myš smrtí pekelně. Jednou nám kočička zahnala myš za sedačku, kde zdechla. Byla jsem zrovna na pár dní pryč a taťka sám nezvládl sedačku odsunout. Tak tam musela vydržet 3 - 4 dny.
Jinak ale nad otrávenou návnadou přemýšlím rovněž. Když nezaberou pasti.
Přece jenom mi dost vadí, že myš má k dispozici "dvoupatrový apartmán" v naší kredenci, zatímco já mám nádobí vystěhované na kuchyňském stole.
Od návnad vykrvácajú do vnútornosti a zmumifikujú.
No jo, ale ten hnilobný proces v nějaké míře proběhnout musí, ne?!?
Před rekonstrukcí chalupy byla v takovém stavu, že tam myši mohly volně pronikat, používali sme všechno co sem vypsal a problém se smradem z chcíplé myši nějak nenastal. V normálně vytápěném baráku je prostě such vzduch a něco tak malého jako myš dřív seschne. Kdysi mi zapadl párek na místo kam sem se nemohl dostat, měl sem podobné obavy, ale nic se nestalo, po letech při rekonstrukci byl prostě komplet seschlý.
Nám myš vlezla do elektrického sporáku. Dostala někde na svorkovnici hybu a tělo se jí omotalo okolo drátu. I když vyschla tak, že jsem ji musel z toho drátu ulamovat, smrděla. Nejhorší bylo, že jsme důvod nemohli najít, protože zkraje mě nenapadlo ten sporák začít fakt rozebírat na prvočinitele.
Také jsme jednou měli myší hnízdo pod klaviaturou piána. Asi nějaká myš intelektuálka.
Když některá z koček provedla "ratifikaci" (zavlečení myši dovnitř neboli opak deratizace), tak pastička s chlebem zabrala vždy hned následující noc.
Chcíplá myš smrdí vžycky moc - i když sesychá.
Třeba když spadne ze střechy rourou do větráku ve spíži nebo na WC ve spodním patře. Podle množství kostřiček při čištění se ukázalo, že předchozí uživatelé si taky museli užít, aniž by sjednali nápravu.
A na půdě, kde má přístup hmyz, tam bývají sežrané zevnitř dřív než uschnou. Někdy se poštěstí strefit se zrovna do toho "hemžícího se" stádia.
Pokud v pasti zůstane jen nesoudržná hromádka kostiček a trocha chlupů okolo, tak jsem přišel pozdě a o likvidaci se postarali kanibalové stejného druhu. To by se stávat nemělo, protože když dostanou tu možnost, pak suchým chlebem pohrdnou.
To máme téma :-)
Kamaradka-sousedka lovila mysi v panelaku nekdy pred dvema lety, v mezidobi mezi dvema psy. Pouzivala klasickou cvakaci pasticku, chutnal jim spek, tvrdy salam, slanina, proste maso... Chytila jich dohromady 13 ve dvou vlnach (nejdriv stary, pak po cca mesici mladata, co mela hlad a vylezla). Jo a dve mlady z toho chytila rovnou do hrnce, tam zapadly a nevylezly ven... Akorat bych asi poucila kocky, at ty pasticky nechaj na pokoji... Jo a pasti licila tam, kde nasla stopy
Pastičky jsme zavřely do kredence a jednu jsme zastrčili tak daleko pod kredenc, kam se kočka nedostane. Tam je navíc kočkožrádlo, nad kterým ohrnuje nos.
Představa, že by se mi myš rozmnožila, mi teda nedělá dobře, i když také mě to napadlo. Další příživníky fakt nechci.
Ano, tohle znám. Taky mi takhle kdysi kočka zamořila domácnost. Když jsem pak myš chytla do pasti narafičené v zásuvce kuchyňské linky vedle pánví, nic moc pocit...
Všechny myši, které se mi kdy podařilo chytit do pasti, byly na kůrku chleba. Vymyšlenosti typu sýr či špek mi nikdy nevyšly.
Nad chlebem jsme také přemýšleli, ale máme ho jen v mrazáku a odlamovat kousíček...
Čerstvé jsme měli jen pečivo, ale nemohli jsme se dohodnout, zda servírovat housku, rohlík či toustový chleba :o)))
Nakonec jsme použili kousek knedlíku zbylého od vepřo-knedlo.
Zkušenost mám stejně jak Ifča, že stačí chleba - a je jedno, jestli kůrka nebo střídka.
Mám na půdě, přesněji nad sádrošovou vestavbou, 15 (slovy patnáct) pastiček a procházím je co dva týdny. Některé z těch pastiček fungují líp, jiné hůř a taky ty myši se tam nevyskytují všude rovnoměrně. Ale i tam, kde se třeba půl roku nic nechytlo a chleba zůstal, neměním ho, dojde i na něj.
Když byla v bývalé práci možnost získat pravidelně nějaké ty jedovaté kostky od deratizátora, dávaly myši pořád přednost chlebu. Ale i ty poslední kostky časem zmizely beze stopy.
(Kočky se tam nemají šanci dostat.)
Naprosto nejlepší je slunečnice. Používám přepůlenou do sklopečků, domečkových i sklapovacích pastí, pár zrnek do kontrolních bodů (zmiznou = narušitel přítomen, kočku, psa slunečnice nezajímá).
Na lapání je výborné lepidlo, v současnosti se prodává jako lepidlo na hmyzáky(na zviřátka uhnije zakázala, bezobratlovci neva, supr bylo Italy, náhrada z Belgie je taky dobrá), nesmrdí to, nezaschne, nejedovaté. Dát na kousek nehoblovaného prkna + návnadu, jakmile se myš dotkne srstí, tak končí (pokus odstranění přilepené myši skončil přetržením, nic ty mouse nevydrží. Kočka, která se rozhodla jinou lapenou myš zařadit na pozici jídlo skončila pevně na prkně taky, k odinstalaci kočky z lepidla doporučuji silné kožené rukavice, něco srsti lepidlo nepustilo a mici to evidentně vadilo. Možná ji to bavilo, po tejdnu se přilepila zas. Musel jsem strařit do kočkoneřístupna.)
Zatím všem moc děkuji.
Jen doufám, že myš u nás nebude tak dlouho, abych stihla vyzkoušet všechno.
Já o kočku, co mi nosila myši do baráku, už před nějakou dobou přišla. Teď mám už pár měsíců doma nová koťata. Teď už to teda tak úplně koťata nejsou.
Mají takové ty malé plyšové myšičky, které mírně chrastí a nesmírně si s nimi vyhrají. V různých barvách, z toho jednu šedou. Tuhle jsem taky koukala, jak si kocourek pěkně v kuchyni s šedou myšičkou hraje a překvapilo mě, že píská. Myslela jsem si, že až na barvu jsou všechny stejné - štěrchací.
No a pak jsem postřehla, že ta pískací myška je na plyšovou nějak moc pohyblivá.
Kocour naštěstí postřehl můj zvýšený zájem a zřejmě v obavě, abych mu hračku nesebrala, ji chytil a utekl s ní ven. Ale nejspíš se mám zas na co těšit...
Nám zase umřela kočička, která byla nad všechny pastičky. Vydržela na myš číhat třeba půl dne. Stačilo ji ráno nechat v bytě a bylo jasné, že do večera bude vystaráno a myš bude v pánu.
Naše stará kočka (teda doufám, že mi teď nekouká přes rameno) myši akorát nosí. Většinou zakouslé, ale občas holt i živé. U téhle myši jsme ale vůbec nepostřehli, kdy k nám byla propašovaná.
Teda vlastně taťka něco říkal, že babčinýmu kocourovi tuhle u nás na chodbě utekla myš a skryla se za botníkem. Pak se zřejmě přesunula do bytu.
Tak jo, bude ještě veselo. Dnes jsem přišla z práce a kocour s "pískací myškou" přiběhl vzápětí. Naštěstí to vzbudilo pozornost psa, takže kocour myš popadl a utekl s ní ven. Chvilku jsem na ně koukala z okna, jak se honí po zahradě, až kocour myš upustil a pes mu ji snědl. Zatím to vypadá, že při dvou kočkách a jednom psovi v bytě snad žádná myš neproklouzne, aby se tu ubytovala.
Pro smrad kočky se ta myš odstěhuje sama.
No, bohužel. Už jsem jednou dopadla jako Radka. Že mi kočka nosila do baráku myši a vypouštěla je. Tři jsem chytila tenkrát do pasti, z toho jednu přímo v kuchyňské lince, a jednu zahnal do kouta pes a sežral. Neodstěhovala se žádná.
Ano, je veselo. Dneska večer i naše kočka přinesla myš. Naštěstí zakouslou, takže šla na lopatku (ta myš) a obloukem ven. Kočce jsem vynadala, pak taťka vynadal mě, ať jí nenadávám, takže nakonec jsem se ještě milé kočce musela omluvit a pochválit ji drumlíky...
Ano, jsme šťastni, že nám naše kočka dovolí s ní bydlet :o)))
50 kilo semtexu a myš zmizí i se zasmrděnou linkou a přilehlým okolím.
Kdysi se prodávalo otrávený zrní. Fungovalo. Nebo zkusit Kumatox, je sice na krysy, ale žerou i myši.
do pastičky se mi osvědčil piškot , kostka chleba, nebo i kousek vlašského ořechu.
V konečném efektu všechno závisí (bohužel) od myšky....
Vzpomínám si na dědův automatický myšolap: kýbl s vodou, nad ním prkýnko jako skokanský můstek (přístupné z podlahy), na konci dvěma hřebíčky navolno přitlučený plíšek a nad ním na provázku pověšená návnada. Plíšek normálně leží vodorovně, ale když myš přeleze všemi čtyřmi na jeho druhou půlku, sklopí se a po spadnutí myši do vody se zase vrátí do výchozí polohy. Návnada zůstane netknutá.
Ale je to vhodné spíš pro likvidaci větší invaze, když tě nebaví každý den znova vyprazdňovat a natahovat dvacet pastiček. Na jednu myš asi zbytečné a o nic efektivnější.
Zvíře (myš) by mělo být (dle současné legislativy) zabito humánně, tedy tak, aby se netrápilo ...
Ty jo to je téma .V tý pojišťovně ale musí být asi hrozná nuda. Co bude dál po česneku a myších, jak nejlíp oloupat bramboru?
Co má Arnoštův lis na česnek a moje myší téma společného s pojišťovnou?!?
Ovšem jak nejlépe oloupat bramboru tak, aby slupka byla co nejtenčí a my nepřišli o cenné vitamíny, které právě ta slupka obsahuje, to by také mohlo být zajímavé téma!!!
Nebo se tě snad příště máme zeptat, zda můžeme vypsat necyklistické téma, když se potřebujeme zeptat na zkušenosti druhých?!?
Vypiš si co chceš, to je tvoje specialita, žvanit druhým do toho, co a jak mají nebo nemají psát, mě je to fuk. Jen mě zaujalo z jakých ptákovin se dá udělat košatá debata.
PS: Na myši prý funguje jako návnada nejlíp kaviár nebo kousek lanýže.
Kdysi za bolševníka jsme byli s dětmama týden v chatičce na Mezní Louce. V noci chatičkou šustily myši, tak jsem synkům předváděl praskající myší lebky, drcené tříčlánkovou baterkou. K věci: Vez jsem teď dceři pasti na krysy. Jako návnadu do nich dává sardinku nebo tuňáka z konzervy.
Člověče nevím. Tedy vím, nechyceno, ale...
Kredenc je stále vystěhovaná na stole, nové stopy po myši se neobjevují, ale kočka se chová podezřele - sem tam se tváří, že číhá, očmuchává různé skuliny a začíná strkat nos i do zákoutí v pokoji. S tím jsem ji ale poslala do háje, protože celý byt opravdu nehodlám vystěhovat.
Co jsem studovala na netu, tak díky vyklizení linky, odkrytí soklů a vyčištění pod linkou jsme pro myš vytvořili zcela nevhodné podmínky, takže tam ani nemá smysl strojit pasti. Myš prý musí mít určitý pocit jistoty a vyhovují jí spíše stísněné a temné prostory. A vůni čistících prostředků prý také nevyhledává.
Dneska jsem koupila jakési gelové polštářky, strčila jsem je pod linku a vrátili jsme tam sokly. No a uvidíme, co se bude dít.
Dám jí čas do návratu ze srazu, tj. do úterka. Buď se myš projeví a nastražíme další pasti nebo kuchyň prohlásím za bezpečnou zónu a nastěhuji nádobí zpět do linky.
Minulý týden jsem koupila návnadu, nastražila a do dnešního dne měla myš možnost ukázat, zda s námi sdílí kuchyň nebo ne.
A fakt tu je!!!
Nejenže zase zanechala stopy v kredenci = nakradené kočkožrádlo a trus, ale nahlodaný byl i jeden z pytlíčků návnady!
Jed by měl zapůsobit do 4 - 10 dnů, ale taťka pronesl cosi o chudince myšičce, co se teď bude 10 dní trápit, tak jsem přidala ještě návnady a pastičky do kredence k místům, kde zanechala svoje stopy.
Nikdo nemůže říct, že myš nemá na výběr :o)))
Jen doufám, že pokud se rozhodne zdechnout, tak to udělá v místě, kde ji bude možné najít než začne páchnout a hlavně najdeme ji dřív než naše kočka. Není jisto, zda by otrávená myš následně neotrávila i kočku...
Takže lov pokračuje, myš nadále okupuje kredenc a nádobí dále bydlí na stole...
Myši jsou superhrdinové a akrobati, navíc někdy fakt roztomilé, komunikativní a nebojácné, co si myslí že je chci krmit.
Ale stačí sežmoulat kuličku ze chleba, a nalepit ji na klapku pastičky do tvaru kužele, tak důkladně, aby nešla sundat ani když pastička sklapne po padesátépáté.
Myš pak spustí pastičku jen tím že se bude snažit dolovat ten kousek žrádla - čím míň, tím líp.
Kapka oleje ze sardinek je asi cítit na delší vzdálenost než jen chleba, ale třeba takový kukuřičný krekr rozbitý a slepený pivem taky obstojně funguje - ale musí být plzeňské. :D
Já už teď chytám myšičky jen na pastičky, lezou mi na ně dobrovolně a páchají sepuku, aniž bych používal návnady.
:D
Popravdě - posledních 10 myší se chytilo na poslední milimetrový drobek zaháknutý v pastičkách poté, co hlavní díl vyžraly.
Asi jim chutná, můžou se po tom utřískat...
Takže přeji krásné myšce rychlý konec.
;)
Začíná mi to trochu připomínat Hollywood. Hlavní hrdina vždy zázrakem přežije, aby tvůrci měli prostor k vytváření dalších a dalších pokračování příběhu. Ale klid, ona nakonec ta myš zemře stářím nebo se umlátí smíchy.
Nerouhej se. Nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat radu...
Kdoví, možná se zítra přidám. :-)
Dnes jsem vyhazovala kočky z kuchyně před odchodem do práce a přišlo mi, že se chovají nějak divně. Obě zanořené pod gaučem se tvářily číhavě. Tak je možné, že taky zjistím, že domácí zvířata jsem sice vyhodila, ale něco jiného tam zůstalo.
Tematický letošní osadní vtípek
Že bych myšce vyzdobila kredenc?!? Bez těch hrnců je taková prázdná...
Nejhorší je, že jak chci vzít nějaký kastrol, zcela instinktivně vždycky vezmu za dvířka kredence.
Dám tý malý bestii čas do neděle. Pak raději odjedu na dva dny na konferenci :o)))
Dokonáno jest. Teda snad...
Právě naše kočka jednu myšku dorazila. Nebo na světlo vytáhla tu chcíplou, protože žádná honička ani bitka se nekonala.
Teď jen doufám, že to byla ta myš kuchyňská, protože mám podezření, že tuhle našla v pokoji. Alespoň tu celý den očmuchávala jedno zákoutí.
U nas zadne mysi nejsou.kocour vubec zadnou neprinesl.ani po poli jsem zadne nevidela to v loni jich bylo opravdu hodne a motaly se uplne vsude
Kdyby se snažil, přines by. Vychovala sis nemakačenka!