Je to dotaz na kuchařky a kuchaře používajících nejméně 30x lis na to lisování. Už jsem vyhodil druhý lis na česnek během měsíce, bo jeden se nám zkřivil pro blato materiálu a druhý nedoléhal pístem na 3mm. Prosím Vás co používáte déle než 2 měsíce a jste s tím spokojeni? Tedy tuhá nebortící se konstrukce a mizivý odpad lisování. Děkuju předem, bo na česneku je skoro položeno Vaření mojou.
Nejspíš máš nějaké spešl nároky, tak asi neporadím. Já mám už několik let tady ten laciný z IKEA: https://www.ikea.com/cz/cs/p/koncis-lis-na...
S lisy na česnek (a škrabkami na zeleninu) mám ten problém, že je čas od času omylem vyhodím i se slupkami. Zatím jsem žádný nestihla dřív zničit.
Na to, aby bylo minimum odpadu, se mi osvědčuje lisovat stroužky i se slupkou. Ta zůstává uvnitř, po každém stroužku vyndat - a sítko zůstává skoro čisté.
Od tohoto jsem viděl video, kde při mačkání drhl píst o stěny pracovního prostoru. Máš s tím nějakou zkušenost?
Teď ani nevím. Možná že trochu drhne, ale nějak jsem to nikdy nevnímala jako něco, co "má vliv na funkci". Bavíme se o domácím použití a ne o vyvařování pro školní jídelnu?
Ano ano, domácí vaření. Ten původní, co se na něm po snad 10 letech rozlomily plasty už letěl a do tohoto ikea se dívám, nejde velký stroužek, bo trčí. Škoda ukončené dostupnosti. Gůgluju po webu a recenzí česnekových lisů poskrovnu a nějak tam chybí kdejaký detail po dolisování apod.
Když vyhodíš 700,-, tak už se potom taky budeš ptát na zkušenosti. Na tom jednom se zmáčkl vstup toho lisového prostoru pro osu otáčení při třetím zmáčknutí a u toho druhého zbyla placička 3mm na dně. Neřekl bych nic o přemrštěných požadavcích.
Dal jsem námět testů i na dTest.
Teď jsem našel tiskový letošní test lisů na česnek a tento ikea lis vyhrál kategorii cena/výkon.
Kde ten test vyšel a který lis byl nejlepší celkově?
Toto mi vyjelo
https://test-vergleiche.com/cs/cesnakov%C3%BD-lis/
Tenhle je snad 30 let starej a furt funkční. Velký stroužky modrýho paličáku tam, pravda, nenacpeš, ale jdou rozpůlit.
Tak tloušťka stěn je více než pěkná :-D Díval jsem se na podobné tipy a při materiálu pochromovaný zinek se málem hroutím.
Dáváš ho do myčky, co?!?
Také jsme ho měli dlouho, ale pak se jednoho dne zlomil...
presne,mam doma poškozene po myčku. Nekdy budu koupit novy nebo nic,nevim. Nevadi zustavat poškozene?
Hliník se do myčky nedává - přijde o zoxidovanou povrchvou vrstvu a pak černá a špiní.
Taky se jeden našel, co ani v myčce ještě nebyl.
Výrobek Kovozávodů Prostějov.
Příslušelo k němu plastové čistítko, jehož výlisek rukojeti byl totožný s náboji do hračkové pérové pistole "PIC".
Ty byly akorát barevné a měly na konci místo toho ježka gumovou cosi jako přísavku, která se ale k ničemu nepřisála.
Z čistítka se dochoval jen kousek.
Ještě jeden tip na něco úplně jiného než se ptáš :-) Do devadesáti procent receptů je česnek lepší nadrobno posekaný než prolisovaný.
Se sekáním bych se tedy nebabral, pokud nemám lis, tak strouhám, ale i to je otrava.
Jenže pokud to umíš, je to rychlejší než lisování, v tom je ten fígl. :-) U jednoho stroužku by vyšlo rychleji lisování, ale když přičteš čištění lisu, tak už ne. A když jich máš víc, tak jich na prkénku můžeš sekat víc naráz.
Ještě lepší je ho naškrábat na česnekovém "struhátku/škrabátku".
,,,nebo jen tak "naškrabat" ostrým nožem- jako se "škrabou" játra na pomazánku, je to rychlejší a jemnější...
To je ale blbina :).
Nebylo by coby účinnější škrabátko si někde nenápadně sloupnout znak z nějaký Audiny?
:)
Tohle by možná mohlo drtit i oblázky :-)
https://www.protec-kult.cz/lis-na-cesnek...
Zkušenost s tím ale nemám...
Ale recenze to nemá až zas tak optimistické, chtělo by to vidět test.
Používám přes deset let tento a spokojenost jak s velikostí(vejde se i velký "struk", neb 3-4menší) a stále slouží. Bohužel podobný asi sehnat nejde...:-(
Tohle vypadá jako dobrý systém, ale taky to vypadá, že to je z Al slitiny, to už bych dneska nechtěl, nemá se to dávat do myčky.
...co na tom chceš dávat do myčky- pročištění dírek kartáčkem a umytí po použití je otázka minuty,,,
A tomu co je na tom obrázku co si sem dal říkáš umytý?
Umytí talíře je taky otázka minuty, ale když máš umýt nádobí po obědě šestičlenné rodiny tak se to nasčítá. Prostě sme si zvykli dávat všechno do myčky a nádobí co nelze mýt v myčce nekupujem, na chalupě, kde máme jen úzkou ji pouštíme denně. I tak je na ruční mytí věcí ažž, velké kusy co se nevejdou, nože apod.
...tak za ta léta není dokonale sterilní, ale funkční a nezávadný. Jsme sami dva už roky a když byli doma děti, nebyly ještě myčky- teď už to není aktuální. Většinou vařím já a těch pár věcí je "za čerstva" umyto raz dva, s trochou JARu a vody. Jednou za čas je i "hromada nádobí" po obědě 4-6 lidí umyto hned a do pár minut...
Hele, ty si zjevne single a to jsou trosku jine pomery nez u rodiny. Kdyz odjedu na par dni, manzelovi take staci jedna panvicka a lzice. Kdyz jsem doma, mycka jede denne.
Tohle je věčný rozpor mezi lidmi s myčkou a bez. :-) Neznám nikoho, kdo by se poté, co nějakou dobu fungoval s myčkou, ještě někdy vrátil do stavu "bez", ale do té doby bude spousta lidí přesvědčena o tom, jak je to ruční mytí přece úplně v pohodě a žádná velká práce.
Třeba má matka neopomene při každé návštěvě udiveně zvolat: "A to fakt ještě POŘÁD myje? Vždyť já bych to měla už dávno umyté i utřené!" (Opomíjí, že by ovšem mezitím stála u dřezu a my už mezitím stihly i poobědovou procházku.)
Já i bratr máme mírně nadprůměrný počet dětí, takže když jen část rodiny pozve na oběd, je to klidně deset lidí. A stejně to všechno i po tom velkém vaření umyje ručně a je přesvědčena, že myčku v žádném případě nechce a nepotřebuje.
My jsme vlastně první myčku kupovali na počátku 90. let kvůli tomu, že jsme každý večer trávili jistou chvíli u dřezu místo zajímavějších činností. Pamatuji tenkrát jak byla propírána místními drbnami když se to profláklo. Ženská na mateřské a má myčku!
...to tedy ne- jsem s manželkou. Když dovařím, tak zůstane špinavý jen nádobí co je v něm jídlo- ostatní oplachuji a používám podle potřeby průběžně. Protože máme každý hlad v jinou dobu tak jíme podle svého režimu a talířek s příborem umýt
"začerstva" je otázka minuty i s utřením a úklidem. Tím ale neříkám, že myčka je zbytečnost a nemusí být... Ono je pravda, že šetří čas(když je doma), ale už se zapomíná, kolik času v práci se stráví navic jednak obstaráním potřebné sumy na její pořízení a pak provoz(voda, tablety, energie- nemluvě o příp. opravě)- když už mluvíme o úspoře času. Stále platí "něco za něco", nic není zadarmo....
Zrovna vody a energie sežere o hodně méně než ruční mytí. (Ale ty všechny tablety asi vyjdou dráž než jar, to zas jo.)
Dáváme tekutý gel (teď s jelenem) protože se dá dobře dávkovat. A i když ho dávám minimum, tak pětinu doporučené dávky (ryska ve vaničce) a nejčastější program má jen 35 minut, nádobí je čisté.
Tablety jsme brzy opustili, nešlo dát míň (leda je krájet ...) a u některých se mi zdálo, že na povrchu, hlavně skla, zůstává povlak (jestli leštidlo, nebo co, to nevim).
U některého nádobí ani není žádný mycí prostředek potřebný. Pokud mám teplotu 60 stupňů a v myčce věci typu hrnek od čaje a talířek od snídaně umyje se to dobře samotnou vodou.
To je pravda, když to neni nějak zapečená mastnota, stačí horká voda. Jenže než myčku zaplníme, je tam všechno možný, takže trošku gelu dávám. Ale příště to zkusim bez něj.
Nebo se dá použít ocet - to když chci myčku vevnitř taky vyčistit.
Do čeho dáváš ten ocet?!? Do mističky přímo do myčky?!?
Myčka určitě šetří čas, ale taky vodu. Když jsme si jí pořídili, tak po dalším odečtu spotřeby vody přišel tehdejší předseda společenství zkontrolovat, jestli nemáme vadný vodoměr, jak nám spotřeba klesla.
U nás jsem byl Myč já, nevadil mi na ruce saponát. Myl jsem večer a tak možná naše myčka šetří i elektřinu ;-)
Já hlásím, že mám od tescomy https://eshop.tescoma.cz/lis-na-cesnek... . Je v pohodě, mám ho určitě dva roky, ne-li víc. Něco málo na dně zbyde, ale to jsou ty neprolisovatelné části, normálně je pak stejně vyklápím do jídla :-) Akorát teda to čistítko se vždycky někam zatoulá. A určitě jsem ho nekupovala za tu cenu, za jakou je ted...
Za mě - chce to vyzkoušet i do ruky, předchozí (který jsem vyhodila) měl hrozně nepříjemné ostré hrany
Inspirativní s hodně recenzemi :-D Děkuju!
Jo a když se nenechá zaschnout, tak ho umeje i myčka :-)
Souhlasím s výše napsaným. Toto zatím nejlepší lis na česnek co jsme měly.
Kolega mi dneska říkal, že jeho přítulkyně si kdysi z "Afriky" (Tunis nebo Maroko) přivezla nějaký talířek s hodně hrubým povrchem, na kterém se právě třeba ten česnek dá jako na struhadle rozšmelcovat úplně na kaši... Prý si to nemůže vynachválit a kam se na to hrabou všechny tyhle naše zápaďácké vehikly ;-)
Něco podobného je k mání i u nás, třeba tady: https://www.porcelanovysvet.cz/doplnky...
(doufám, že se odkaz vlezl).
Za mě - česnek je opravdu jemně utřený a ne jen "procpaný" malými dírkami. Ale oproti lisu je to přece jen pracnější. Ale zas méně pracné než tření nožem na prkénku.
Taky mi nevyhovuje jen tak nějaký lis na česnek, nesnáším, když tam jsou vůle a česnek leze kolem pístu. ten z Ikea máme a celkem ujde. Jeden už se nám rozpadl po pár letech, ale při té ceně to není zas až takový problém. Velkýý stroužek prostě překrojím.
Teď máme asi rok tenhle https://www.arok.cz/lis-a-krajec-na-cesnek-18...
Buď drtí standardně nebo krájí na proužky.
Taky pridam trochu zkusenosti,pouzivam lis od Tescomy,ale nebavi mne cisteni,tak radeji nastrouham na struhadle nebo nozem rozmackam
To lisování nožem moju neoslovilo, ale to struhadlo jí určitě zmíním.
pamatuju si, že moje babička používala jen široký nůž, trochu česnek osolila a pak rozdrtila právě nožem, pak ještě posekala, podle toho, jakou potřebovala hrubost. špinavý byl jen nůž a pkýnko. struhadlo používán takové maličké. opláchne se vodou a nikde nic nezaschne.
Tak určitě jo. Je to krásná a příjemná práce, dokud nepoznáš lis na česnek :-D
na česnek je nejlepší žulová kostka. velikosti tak 5x5x5 cm. Může být i mramorová ale ta nesmí být leštěná což většinou je.
A nejlépe drtit na porcelánovém talíři :o)))
to jsem nezkoušel. Normálně to mačkám na dřevěném prkýnku.
jako klasicky rozmačkat?
jj anebo jsem si z aliku koupil tohle. taky je to použitelné.
Taky s tim mam problem. Vselijake lisy okamzite zlomim. Dneska jsem byl v Orionu podivat se na lis a opet nic pouzitelneho nemaji.
Ale ta kostka je super napad. Asi zajdu k nejakemu kamenikovi. :-)
Predstavuji si kamennou desticku s dulkem a nejakou zaoblenou kamennou kostku.
Pred par tydny jsem byl v Zulove na Jesenicku a tyhle poklady se tam valely na zemi. :-(
Tento by mohl odolat i Frantovi Kocourkovi... https://www.leifheit-shop.cz/leifheit-lis-na... V Německu vyhrál test.
Mám od nich ten mačkací, který už nenabízí a ten mně funguje spolehlivě řadu let. Taky jich u mě skončilo pár v popelnici.
Super THM, pouzivam. Ale jsem nevyzkousela cesn.pastu. Pouzivam cibule, cesnek, zeleniny,..... Krajet v THM. Super, jsem spokojena. Ale muj stary model ciski 31 už neni super (ja už zvykla 7let). Nedavno novy model číslo 6 mnohokrat lepší než 31, hmmm
Tak se tu vykecávám a moja si nakoupila sama :-D
To taky vypadá rozumně, byl by odkaz nebo výrobce a označení typu?
Nejspíš tuten
https://nakuptu.cz/produkt/lis-na-cesnek-cistic/
Probuh, co v tom lisujete, nova odruda cesneku?????
:-D To je jen pro zblbnutí trocha rakytníku :-D Připadlo mi to vhodné na zamotání něčí hlavy :-D
Už jsem se lekla, že si ten rakytník lisuješ do jogurtu :o)))
Hele, co z něj doma děláte?!?
Tyhle plody jsou tak děsně zdravý, že se ani nedají jíst :o)))
Ale na kolenách jsem u klienta servisoval adsl modemy a toto jsem dostal na ochutnávku :-D
Kolik si jich ochutnal?!?
Mě stačil jeden a musím říct, že jsem to nedala. Že je to kyselé, to jsem věděla, ale že až tak, to jsem teda nečekala. Vyplivla jsem to...
Dcerunka z toho dělá šťávu, ale musela ji dost osladit, jinak se rodina vzepřela proti požívání.
Trocha cukru, asi deci to řeší :-D
Ty se nakládají do medu. Nasypat do sklenice a zalít medem, v zimě pak denně jednu lžíci do sebe.
Na litr šťávy kilo cukru. Dostaneš sirup. Šťáva z nej je lepší než džus
...nesbírá se až po zamrznutí "oklepáním"?.. pak je sladší a vitamínům mráz neškodí... ;-)
Tak říká se to, ale u dcerunky začaly plody sesychat a opadávat, tak jsme to otrhali už teď.
Ty sesychající jsem neochutnala, takže nemohu říct, jestli byly "sladší", ale podle té kyselosti běžných plodů pochybuji, že by plody získaly nějak výrazně nasládlou chuť.
Také jsem v nějakém televizním receptáři slyšela, že lze ostříhat celé větvičky, strčit do mrazáku a pak to oklepnout.
Kdyz jsem jela na opozdeny jarni sraz zastavila jsem se u pributneho a ten mel na zahrade nekolik druhu rakytniku.a kazdy ker mel jiny obsah vitaminu. A dokonce i plody mely jinou barvu.prislo mi to slozite
Tak sa moja vrátila k původnímu mačkátku a budu fotit ty zánovní a neopotřebované ...
A začal i řešit ruční mlýnek na sůl :-D
Ruční mlýnek na sůl?!? To budeš chodit vybírat srnkám krmelec?!?
No to zrovna neee, ale když koupíš "mořskou" nebo jinou takou sůl, tak často bývá jako ta pekařská o velkých krystalech.
kamenný hmoždíř. používám již asi deset let a je to nejpraktičtější zařízení v domácnosti hned po manželce.
A to v tom hmoždíš i česnek?
diskuse se změnila na sůl. Teda já si toho všiml. Vidím, že někteří kolegové nikoliv.
Tj, to už by byl možná vhodnější odolný šlehač na šlehačku. Bo bez víka ten hmoždíř může být docela dobrodružství :-D
Hmoždíř máme teda dostupý mosazný.
s mosazným jsem nikdy spokojený nebyl. Jednak mosaz špiní a druhak obvykle je hmoždící váleček příliš tenky a tak se blbě drží v ruce. Většina lidí co má mosazný hmoždíř tak jen jako lapač prachu někde na poličce.
No, když už znovu řešíme mlýnek na sůl. Skoro všechny jak když kvalitní mají keramické mletí, levnější kovově nějaké a na sůl nic. Keramika na sůl k ničemu, že, bo sůl je minerál a ty s kovovým mletím jsou většinou s "výhodnou" cenou. Našel jsem asi slepou uličku gastronomie.