Ahoj. Co používáte na dobití energie? Nemyslím energy drinky, nebo kafe, ale něco co vám dodá energii na delší dobu. Když jedu delší trasu tak začínám mít problémy že jsem takovej "vytuhlej" Ne že bych nemohl ale mi chybí drive.
A už si se zkoušel někdy normálně najíst a pořádně napít a dát si i něco sladkého na rychlé doplnění cukrů? :-)
Zkus vynikající, původně Japonský potravinový doplněk metamfetamin. Testováno dlouhodobě za WW2. Dlouhodobý účinek zaručen. Nakopává na první dobrou. Budeš mít drive jako nikdy.
Pokud nezabere, jsi starej a pomůže ti už pouze nejznámější budova v Pelhřimově :-))
Byla https://www.pelhrimovsko.cz/cz/co-v-pelhrimove...
Mě osobně nejlíp dobíjí úplně normální jídlo v pravidelných dávkách.
Na delších trasách, když není čas nebo příležitost na oběd v hospodě, většinou jím různé balené pečivo s něčím (supermarketové buchty apod.). V cíli si potom dám něco plnohodnotného na doplnění bílkovin, tuků, solí a tak.
Osvědčilo se mi svačit vždycky po 20 kilometrech, aby se udržovala nějaká hladina "paliva" v krvi. Na jeden zátah ujedu i víc, ale vyčerpám si tím rezervy, které už se ten samý den nestihnou žádným způsobem doplnit - a pak jsem přesně tak "vytuhlej", jak se píše v úvodním příspěvku.
Kontext: mluvím o delších cestách po silnicích při dlouhodobě udržitelném "turistickém" výkonu. Sportovní jízda nebo terén je něco jiného, tam se na ty moje závěry nedá spolehnout.
Ale dá. Pravidelné "preventivní" přikrmování na dlouhé štrece je základ. Jak se čeká, až bude hlad, nebo až bude poledne, tak už se jde většinou s křížkem po fůnuse. Pak se to dohání a tělu chvíli trvá, než se vzpamatuje.
Aby se neslovíčkařilo, štrekou nemyslím padesátku na pohodičku, to se dá i na křeč na lačno. Hodně vytrénovaní dávají i kilčo svižně na čistou vodu, ale nedělají úplně dobře.
Nedělají úplně dobře? Čemu by to mělo vadit?
Ničemu to nevadí, když jedeš na pohodu, nemusíš pět hodin nic jest ani pit. Podle zákoníku práce máš oběd taky až po x hodinách, běžně se chodilo po pěti. Beduíni pijí až večer. Onehdá jsem jela do Brna a všimla jsem si, že jsem si nevzala vodu, až někde u Střelic. A taky jsem to v pohodě ujela (50km). Když není horko a nikam neženeš, žádný problém půl dne, není potřeba prolívat tělo kýblama vody a furt žrat.
Tohle možná platí na tebe. Rozhodně bych to ale nebrala jako obecnou radu.
Jíst i pít se má pravidelně, k tebou popisovaným výkyvům by mělo docházet jen velmi výjimečně. Když už by k nim teda mělo dojít.
Nejsem odborník a bylo by blbý, abych sem vypotil nějakou zkratku. Až budu doma, najdu a dám sem odkaz na hodně zajímavý a srozumitelný text sportovního lékaře.
Má to souvislost s tím, co tělo přednostně za jakých okolností pálí a jak regeneruje.
Díky, to by mne zajímalo.
ufff, o starší záložky jsem svojí blbostí před časem přišel, takže byla dřina si rozpomenout a vymyslet klíčová slova pro vyhledávání.
Ale tady to máš. Pročti si postupně článečky v levém sloupečku. Leccos objasní.
https://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm
Tak to jsem se měla vsadit. Zase bych jednou vyhrála :o)))
Žádná žhavá novinka, ale něco proti ?
Tak tenhle web pana Vojtěchovského celkem dobře znám. Byly doby, kdy jsem to dost studoval. Přesto si nejsem vědom, že by psal, že cestování přes hlaďák nějak škodí. Nepodáváš velké výkony, ale asi si neškodíš. Obratlovec na to musí být stavěný. Často jídlo prostě není a žít a lovit se musí.
Tak to nejspíš nevíš co je hlaďák, jak to vypadá a co to s tebou udělá. Myslím, že při pořádném hlaďáku bys neulovil ani šneka :-)
Možná máš pravdu. Nevím. Můj hlaďák byl maximálně na pinpongu, kdy jsem byl pomalý a vše jsem pouštěl. Po balíčku sušenek se to spravilo. No a pak to byl stav vyčerpání ma běžkách, kdy po najezení a odpočinku se to spravilo. Asi to neznám.
To zpomalení jsou nějaké začátky hlaďáku, to se dá docela rychle srovnat dávkou rychlých cukrů, lehkým jídlem a třeba colou. Já mám rychlé nástupy začátku hlaďáku, jedu své tempo a když to přijde tak se i v mírném stoupání během půl kilometru téměř zastavím.
Dnes už to tak není u sportovců viděl, ale bývaly vidět záběry maratonců, kterým se na 40 km začaly motat nohy, třes, škobrtání a pád a zůstanou ležet, totál vyčerpaný, bez pomoci se nezvednou a neudělají ani krok a ani neví kde jsou a jak se jmenují. Zrovna tak pády cyklistů do přikopu apod. Pak stačí chvíli oddechu a nalejt rychlý cukry a tělo zase pomalinku začne fungovat.
Osobně vyzkoušeno, něco hrozného, nikomu nedoporučuju.
Tak tohle jsem opravdu nikdy nezažil a ani po tom netoužím.
Kvalitní hlaďák jsem si už dvakrát přivolala pitím citrusové šťávy (stačí pomerančová z chlaďáku v Lidlu) na lačno. Opravdu zajímavý zážitek :-)
Že se s něčím tělo umí vyrovna ještě neznamená, že je to pro něj přínosné.
Já vím, "co tě nezabije, to tě posílí", ale hlaďákama se větší odolnost k nežrání fakt nevytrénuje, jinak by to určitě byla jedna z tréninkových metod.
Taky jsem nepsal, že by si tím měl někdo nějak zásadně ubližovat - ale jen to, že nedělají dobře - protože jejich metabolické pochody jdou jiným směrem, než by bylo při podávání výkonu žádoucí a nejvýhodnější.
Na kole nemám problémy si zajít do hospody na oběd nebo s sebou vezu nějakou tyčinku. Problém mívám na běžkách, kde při bruslení je třeba to krmit podstatně intenzivněji a hlavně pořád. Tam když už skoro nemůžu, tak jdu do té hospody na sladké borůvkové knedlíky, polévku a pivo. Po téhle glykemické bombě jsem schopen ještě vybruslit po Kasárenské silnici do kopce ze Smědavy na Knajpu a pak už je to v podstatě s kopce dolů. Takže za mne ta záchrana je nacpat se cukrem, škrobem a chvilku si odpočinout.
Z tatranek a podobných sladkostí mi zůstává v puse taková oachuť. A letos byly zjara zavřené hospody, tak jsem přešla na samozásobení a budu v tom pokračovat. Krabička lineckého a čtyři vejce natvrdo nezaberou žádný místo a najedu na to přes sto kilometrů. Množství je vidět na tácku, to je obsah jedné krabičky. :-)
A kafe, kafe není nikdy dost. A bidon s vodou.
Slušná zásoba paliva, to je tak na 200 než 100 km :-)
150g těsta, to není zas tak moc...
Ale málo to rozhodně není. Každý to má s jídlem trochu jinak. Mě na takových 150 km v kopcovatém (ne horském) profilu stačí 1 tmavý 80 g rohlik se zrním, máslo, trocha salámu a sýr, nebo 65 g ovesné kaše s jablky v suchém stavu, když je hotová k jídlu, tak nějakých 200 g.
Předtím, před jízdou samozřejmě vydatná snídaně.
Když jedu na větší výkon při nějaké soutěži, tak samozřejmě mám větší spotřebu a to si ke kaši vezu ještě šimpanze, nějaký suk, tubu "marmelády" a hromádku hroznovýho cukru, ale to už je něco jiného než jídlo pro výletní vyjížďku :-)
Přesně. Také si vezmu raději kus uhlovodanu se sýrem, mrkev, banán a také to vejce. Ale já teda jen jedno. Čtyři za den bych rozhodně nedala :o)))
Pak mám vždycky sebou čokoládu a hroznový cukr. Nějaký koláč nebo zákusek s kávou si vždycky někde dám po cestě.
4 vejce?!? To je slušná nálož...
Ts... se slaninou a fazolemi tak akorát na anglickou snídani...
(Já to říkám pořád, že za mou váhu fakt nemůžou roky a zpomalený metabolismus...:-)))
Hmmm, tak to asi fakt ne...
Můj limit je max. 2 vejce denně, víc nedám. Slaninu a fazole už vůbec ne :o)))
A nebo padesát... https://www.youtube.com/watch?v=k3oMPqUTxCE
Každý po letech pozná své tělo a ví co mu vyhovuje nejvíc. Já na vícedenní cesty s denní porcí 100-120kmmám na snídani kaši Milupa+hrozinky/oves. vločky+suš. ovoce+soj. mléko+voda, přes den tatranky, croasan, oběd polévka a večer slep./hov./zeleninový vývar+čín. nudle/oves.vločky,pohanka. V kopcích a dlouhých stoupáních Carbosneck/energy gel na rychlé doplnění energie. Nejsem zvyklý na klasickou stravu(namazaný chléb s čímkoliv a klasický oběd)- to bych se už nemohl ani pohnout, natož ujet desítky km. Malé výživné porce rychlestravitelného jídla žaludek nezatíží a dá se i hýbat....
Carbošneky a nějaké power nápoje jsem také zkoušela, ale mě po nich neskutečně pálila žáha. Ta chemie mi nedělala dobře. Zůstala jsem u obyčejné kohoutkové vody - ta se případně hodí nejen na pití.
Ta voda není v podstatě ani na pití. Snad tak na umytí kola. Češi pijí pivo. :D
Čistá voda je na pití hrozně těžká a navíc v létě když zteplá, tak je už dost nechutná.
Mě problémy nedělá, ale také ji na kole nepiju po litrech. Cestou vodu jen upíjím, v hospodě si pak dávám džus s vodou 1:4 do půllitru.
A nevadí mi ani ta "letní" voda z bidonu - i v létě piju teplý čaj... Naopak nemám ráda vodu studenou. Tu opravdu ne. Ta mi naopak v břiše udělá ten šutr :o)))
...jak jsem psal- každý pozná své tělo a tímpádem ví jak na něj. Jednotná rada neexistuje..;-)
Zkusil´s do bidonu přilít decku radlera? Mě to i zteplalé chutná.
Také 1 - 2 tablety šumivého hořčíku (mám rád)
Ten patok ještě naředit ??
Medúza vozil jeden čas v camelu "blondýnu" - teď nevím, jestli ji tam měl i tehdy, když jste s námi jeli noční Říp.
Nejenže si nedovedu představit, jak to mohl cestou pít, ale pak to vymývat, to bych teda nechtěla.
Mě radler a jiné mixy piva a limonády nechutnají. To bych vážně radši nouzově zůstal o čisté vodě.
Já používám hypotonický pití, Ionogen, ionty a minerály. Dá se to velmi dobře pít i hodně teplé. Když jedu na delší streku, tak vozím malou lahvičku koncentrátu s ředěním 1:50 sebou a čistou vodu vždycky někde potkám.
A navíc to má jedno větší plus, dají se tím velmi dobře umýt zašpiněné ruce a nelepí to ani není nijak cítit :-)
Mně docela chutnala voda z Norsk Hydro. Ostatně, Vlastimil Růžička jí blahé paměti ředil rum v bidonu. Když byl velkej pařák.
Zajímavé možnosti, nechutnal jsem jedno ani druhé. Jaké měl poměry ředění, jako u nemrznoucí směsi pro -30?
Všichni říkají, že dělám špatně, ale já piju zásadně perlivou.
Když naberu vodu z vodovodu, tak po několika hodinách mi připadá hnusná, zatímco (původně) perlivá bývá pitelná i po několika dnech. Blbé je hlavně to, že žádný bidon netěsní tolik, aby přetlak udržel a když napustím láhev plnou, značná část se cestou vycvrndá...
Část CO2 se ve vodě rozpustí, takže piješ (velmi slabou) kyselinu uhličitou ...
(to "kohoutková" neumí)
A vadí to něčemu?
V kohoutkové zase budou zbytky chlóru.
Pokud už nemůžu a dojdou vezený zásoby hroznovýho cukru, oříšků a soli (nebo to zapomenu doma) u nejbližší pumpy koupím ruskou zmrzlinu a nealko pivo.
Hodně posolený krajíc suchého chleba si často "ordinuji" v hospodě (jako předkrm před bramborami s máslem). Jednak to mám ráda a druhak je to dobré proti křečím.
Na křeče je hořčík. Solíš hořečnatou solí? :-)
Na křeče stačí i jedlá sůl. Hořčík si dávám večer.
Vtom případě asi nevíš, co jsou křeče. Respektive jsi je nikdy naplno neprožila. Stav kdy tě chytá křeč kvadricepsu stehna a při jeho protahování ihned dostaneš křeč jeho zadního antagonisty a naopak. To je čistá hrůza. Na to chleba opravdu nepomáhá. V tu chvíli bys chtěla volat pohotovost, kdybys toho byla schopna. Naštěstí to do 1/2 hodiny pomine. Je to strašné.
Bože můj, bože můj...
Chleba se solí je jen drobná prevence při zastávce v hospodě. Tělo mi hodně odvodňuje, tak sůl trošku pomůže.
A co jsou křeče, to vím moc dobře od svých 20 let. Trpím na velmi silné, křeče, kdy opravdu stíhá jedna druhou, nohy se kroutí tak, že nejdou ani protáhnout a občas se to i střídá z jedné nohy na druhou. Kolikrát nezbyde než v noci vylézt s paralyzovanou nohou z postele a chodit a chodit a chodit a chodit až to povolí. I půl hodiny... Beru na to magnosolv už pěkných pár let, nicméně křečím se stejně nevyhnu.
MUDr. Pešek varoval před většími dávkami hořčíku (např. Magnesii Lactici), protože vyplavuje vápník a způsobuje osteoporózu (řídnutí kostí)
Jednorázově větší množství hořčíku má ale za následek řídký případ s hustým běháním...
Můj kolega v práci jezdil denně stovku, ale začaly ho brát křeče, tak začal pít Magnezii. Křeče sice zmizely, ale strašně strašně zahořknul, protože si zlomil ruku a rentgen odhalil osteoporózu.
Nic se nemá přehánět a vylemtat třeba 5 litrů denně asi není to pravý. Strava a doplňky by měly být v rovnováze, takže s hořčíkem i vápník a třeba i zinek a vitamíny a další.
No jo, ale pak takoví v krematoriu zanáší filtry...
Jako seriozne, nadbytek magnezia prispiva k osteoporoze?
No, Štefajíř píše, že nadbytek magnezia může mít ještě další škodlivé účinky. O osteoporéze nepíše, ale končí to až u zástavy srdce...
https://www.stefajir.cz/predavkovani-horcikem
Když bylo dostupné, tak jsem brával cca co 3 týdny natrium sulfuricum 200 CH a měl jsem klid. nyní beru Nux Vomicu 15 CH, ale není to ono.
Natrium sulfuricum. Ach jo. Prachobyčený síran sodný, ale to holt nezní tak vznešeně.
Na druhou stranu je to stejně hloupé jako "nadbytek magnezia" místo "nadbytek hořčíku".
Ještě, že se alespoň k solení polévky nepoužívá Sodium Chloride.
Léta jsem na křeče používal jen sůl (přesolená polévky k obědu nebo večeři) a fungovalo to. Nyní magnetrans, 50 ks balení mívávalo nejlepší poměr cena / výkon. A hlavně je lepší „konzumace“ v krizi než magnesolv.
Důležité vědět, že sůl opravdu pomáhá, pár let zpět mne zachránila „stařenka“ u které jsem vyptal lžíci soli a „spořádal“ ji u ní na lavičce na zápraží.
Při několikadenních cestách je mým důležitým zdrojem CUKRU cola. Tu kupíte „all over the world“. 11% cukru, jestli si to pamatuji dobře = 110 g / litr. Pivo má jen 4,4g na litr.
Dneska jsem to prubla - na 35 km stačí 2 dlouhý gumoví hadi z pouti :o)))
Bodejť by nestačilo, vždyť to je snad jenom samý cukr :-)
Zkuste tohle - viz foto.
Návod: voští nasypeme do háble, zalijeme kvalitní slivovicí a necháme 6 týdnů vyluhovat. Pak scedíme a přes plátýnko přefiltrujeme. A v zimě při běžkování nebo na túrách popíjíme.
No, to stojí za úvahu, když jsou pro ten mok ochotni kvalitní slivovici obětovat :-)
Kvalitní slivovici tím zhodnotíš :-) z víček do ní dostaneš to nejlepší, co mohou včely poskytnout. A horká " víčkovice" je skvělá při nachlazení ....
Mně pomáhá hlavně dlouhý spánek a dostatek odpočinku a tekutin. Když jsem odpčatá tak dokážu ujet i 60 km na jeden zátah. Iontové nápoje jsou taky super, když už nemůžu. Beru pravidelně i bylinky, které mi dodávají energii. Dlouhodobě s nimi užívám doplněk novirus.cz který má spousty látek a bylinek navíc, které jsou prověřené, že dodávají energii. A ta se v půlce kopce rozhodně hodí. Dobré je i správné protahování po výkonu
No vida.... a jsme u jádra pudla :-D
No nekup to! I když každá liška si chválí svůj ocas.:-))
https://www.novirus.cz/ohlasy-zakazniku/
60 km na jeden zátah ujedu i utahanej, nevyspalej, bez vody, bylinek a dalších serepetiček, to je i na starý plečce s jedinou rychlostí při rovinatém terénu něco pod 3 hodiny, tedy v podstatě protažení.
Zkusila´s Zaječickou? Ta by ti pomohla k výkonům z říše sci-fi!
Ta je akorát schopná zrychlit krok. :-)
Já můžu úspěšně fungovat na hroznový cukr a sladkosti, musli tyčinky, proslazený sušený ananas a podobné ovoce. Potěší hrozinky. Pozitivně hodnotím i proslazený zázvor. Čokoláda není špatná, ale nesmí být moc teplo, na slunci se roztéká.
Přežil jsem takhle několik cyklo 24h a výhodou je, že potřebné zásoby nezaberou moc místa, dají se konzumovat za jízdy, ujetý kilometr vychází velmi levně a nespotřebované zásoby vydrží dlouho.
Moje teorie spočívá v tom, že nepotřebuju doplňovat kalorie, pouze cukr (a samozřejmě vodu), protože tuk se v těle vždycky najde...
Ale těch 24 hodin je pro mě maximum, po kterém pokaždé nechci sladké aspoň týden vidět.
Pokud by delší dobou bylo myšleno několik dnů, tak to poradit neumím, vícedenní nonstop závod jsem nikdy nejel a při normální turistice je dost času zastavit se normálně na jídlo...
Na dobití energie používám volnější jízdu na kole delší než dvě hodiny. Endorfiny, které se uvolňují, jsou lepší, než LSD. Dokonce se občas přistihnu při tom, že si zpívám, k čemuž se za normálních okoloností nedonutím. Jak tu už někde napsala jedna z nás:"když jedu na kole, jsem šťastný", teda většinou :-).