Bouračka s velomobilem
https://www.youtube.com/watch?v=5aujzL__SZE
Co se mu stalo, prasklo kolo, plášť?
Když to dokoukáte na konec, tak tam ukazuje lokálně prodřenej plášť. Takže "zničehožnic prázdná guma" bych dal jako příčinu...
No to jsem viděl, ale nerozuměl vysvětlení.
Mohlo se to stát taky při tom karambolu, ale asi jo, nějaká příčina toho náhlého vybočení být musí. Ale že by ho až takhle rozhodila prázdná guma je taky divný. Vždyť ho vedly další dvě a tahle se ani nezula.
Není třeba možný, že prázdná guma pravé kolo tolik brzdila, že to tam zatočilo řízení navzdory?
S tříkolkou nemám zkušenosti, ale předpokládám, že zablokované přední kolo by byl dostatečný důvod pro opuštění silnice.
Moje zkušenost s tříkolkou je, že při panickém brždění se zadní kolo odlehčuje až do uplného zvednutí. V ten okamžik balancuješ na předních a o nějakém vedení směru přestává být řeč. Zadek tě začne předbíhat na nějakou stranu, která může a nemusí dávat na první pohled smysl. Velkou roli hrají setrvačnosti z předchozího směru pohybu a samozřejmě jak moc ti zrovna brzdí které přední kolo. Velomobily mají obecně co jsem zatím viděl přední brzdy mechanické, na pevno spřažené.
Takže bych to viděl asi tak, že ho opustila pravá guma, začal brzdit, zvedl tím zadek, levé kolo brzdilo úspěšněji, takže mu zadek začal předbíhat zprava. Instinktivní kontra v takové chvíli ale neznamená že vyrovnáváš smyk (žádný není, zadní kolo je ve vzduchu), ale celý stroj ti jede vlastně bokem. Pokud nemáš možnost brzdit nezávisle jednotlivé přední kolo, v tuhle chvíli už s tím nic neuděláš.
Držet brzdy znamená pokračovat v nastoupeném trendu a pokud se dřív nepotkáš s překážkou, otočit se bokem a na bok.
Pustit brzdy znamená sice vyrovnat tu prapodivně nestabilní situaci zpátky na kola, ale trefit to, před čím jsi začal panicky brzdit.
Vzhledem k rozložení hmotností, prudké brždění má na tříkolkách svá úskalí.
Taky nezapomeň, že velomobil má oproti otevřené tříkolce dost malej rejd...
To mě nenapadlo, že velomobil nemůže brzdit přední kola nezávisle. V kritických situacích by to asi mohlo dost pomoct. Tedy pokud by řidič včas pochopil, co se děje. Já bych takovou věc nečekal, tohle jednostopý stroj nedělá... :-)
všechno má svá pro a proti. To se mi na technice právě líbí: ideální dokonalé řešení neexistuje, vždycky si musíš vybrat, co chceš mít a co jsi ochoten obětovat :-)
Tříkolka má proti jednostopému stroji například výraznou výhodu tam, kde se často zastavuje a rozjíždí, například. A ani zimní sněhová nadílka kombinovaná s námrazou mě nepřinutila nechat jí doma...
Však já nevynáším žádné definitivní soudy, nepochybně mají tříkolky a velomobily i spoustu výhod. Mě překvapil už samotný fakt, že intenzivním bržděním se z velomobilu stává vlastně neřízený segway. :-)
Holt na tříkolce jsem se nikdy nesvezl a lehokolo se mi na přední kolo naštěstí nestaví...
Ještě mě napadlo, nepomohlo by tedy při jízdě po dvou kolech mít vzadu směrové kormidlo, jako mají letadla? :-)
Chce to seřízené hydraulické brzdy. Pokud ani to nestačí, tak elektronický regulátor, který bude udržovat přímý směr a nedovolí blokování.
hydraulika ti rovnoměrně rozvádí tlak, nikoliv brzdný efekt. Sice můžeš mít destičky rovnoměrně přitláčené ke kotouči (velomobily jak se zdá mnohem častěji používají bubny), ale to neznamená, že ti budou obě kola brzdit stejně. můsíš mít oba kotouče stejně odmaštěné, to samé destičky, a samozřejmě záleží, jak se to které kolo drží silnice. Štěrk nebo prázdná guma ti rovnováhu podrazí docela spolehlivě.
Jedná (racionální) cesta je mít na každé kolo extra páku a balancovat to ručně.
Viděl jsem smajlíka :-), ale přesto reaguju: Nepomohlo. Při jízdě natěžko, většinou maximálně 20km/hod, by kormidlo bylo neúčiné. Když tě odstředivá síla (i přes snahu naklánět se co nejvíc směrem "do zatáčky") dostane na dvě kola, musíš zmenšit rejd, pak tříkolka spadne zpátky na tři. Nemám kotoučovky, proto jsem situaci, kdy se z trojkolky "stává vlastně neřízený segway :-)", nezažil. Brzděním vnitřního kola víceméně zatáčím, prostě si do ní pomáhám. Korigování směru je na trojkolce zábava, která mne nikdy neomrzí. Pokud bys chtěl, můžeš si jízdu na trojstopém stroji vyzkoušet. Zatím jsem letos "stovku" nejel, ale už bych ji chtěl zkusit. V detailu máš kraj Pardubický, dalo by se domluvit setkání "na půl cesty", protože jak to bude se srazy, je zatím nejisté.
Se obávám, že při rychlostech racionálních pro šlapací pohon, aerodynamika může maximálně zdržovat (proto tak rádi lehokola a velomobily) ale nemá ten efekt dostatečný, aby se o ní dalo skutečně "opřít".
U aut se aerodynamický prvky (křídla, spoilery) počítají jako smysluplné někde okolo 100km/h jestli se nepletu moc...
To nemá brzdu na zadní kolo?
Myslím, že už Jirka nebo někdo podobný před delší dobou psal, že brzda na zadním kole nic neřeší, protože by šlo hned do smyku a ztratil bys možnost řídit. Oni holt mají těžiště hrozně ve předu...
Když se zablokujou přední a jde to nějak do smyku, tak by mělo hodně pomoct povolit přední a brzdit zadní tak aby to nešlo do smyku. A třeba zrovna v téhle situaci si myslím, že by to pomohlo, neblokovat přední kola udržet jen v rejdu a snižovat rychlost zadní.
Těžiště je možná víc v předu, ale jsou situace kde brzdění zadním kolem udělá hodně, podobně jako na klasickém kole.
Zatím všechny co jsem kde viděl (bez osobní zkušenosti teda) měly brzdy řešený tak jak můžeš vidět tady
https://www.youtube.com/watch?v=jy-12vIC8CE
dvě páky natvrdo svařený k sobě, každá pro jedno přední kolo, symetrie brždění nutna ručně doladit v garáži. Je to trochu diskutabilní stran vyhlášky o dvou nezávislých brzdách, ale v zásadě porucha jedné neznamená automatickou odstávku druhé, takže asi dobrý.
Těžiště vepředu je (na tříkolce), ale to neznamená, že zadní brzda je bez užitku. Osadil jsem jí destičkama pro Ebiky (že prý směs lépe odolávající tepelnému namáhání) a používám jí z dlouhých kopců jako retardér. Maximální brzdný výkon stojí samozřejmě za prd, neb se to brzo utrhne (ale i "otočka přes ručku" se občas může hodit :-) ) ale jako brzda která se nechá libovolně uhřívat, neb se od ní vlastně beztak nic moc nečeká je to fajn.
Takhle laickým pohledem by mi přišlo šikovné, kdyby brzdný účinek obou kol byl shodný, pokud řidítka (nebo co má velomobil, volant?) směřují přímo vpřed, ale při výrazném zatáčení by se brzda vnějšího kola povolovala.
Mechanicky by to asi bylo složité, ale v krizové situaci by vzrostla šance, že to dopadne dobře, protože by se to řídilo pořád stejně, ne?
Ubírat brzdnou sílu na vnějším kole je nerozum, díky odstředivé síle zatáčení tam máš naopak větší přítlak a jsi schopen tam více brzdné síly uplatnit. Takže by to mohlo pomoct právě jen v momentě násilného brždění, kdy bys zvedl zadní kolo do vzduchu, po celý zbytek jízdy by jsi s tím zápasil v každé bržděné zatáčce.
Každopádně jakékoliv zařízení na tohle téma radikálně komplikuje jednoduchost strojů poháněných vlastní silou a kazí jejich krásu :-)
Mám na trojkolce nezávisle na sobě brzdy jen na předních kolech. V zatáčkách si pomáhám tou vnitřní. Pokud moc, ztrácí kolo adhezi. Když bych intenzivně přibrzdil víc zatížené vnější kolo, táhlo by mne to do protisměru. Odhaduji rychlost toho velomobilu před nehodou nejméně na 80km/h. Pokud mu bouchla zadní, muselo to být procvaknutí o nějakou hranu, díra je úplně na boku a ten náraz zřejmě byl důvod vybočení. V té rychlosti neměl šanci jakkoli zareagovat. Na rozsah poškození stroje, je obdivuhodné, jak minimální jsou následky pro řidiče. Těch pár oděrek nestojí za řeč, ale velomobil mně připadá "na odpis".
njn, to je pak otázka, jestli potřebuješ spíš brzdit nebo spíš zatáčet. Vnější kolo má větší potenciál brzdit, ale samozřejmě se jeho použitím pereš s řízením.
V tom, videu odhadoval rychlost na 40mph a pneumatiku si prej prošoupal sám ventilkem. Procvaklý to nebylo určitě. Ale jinak souhlasím, dopadl dost dobře...
Ach jo :-O
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/narodni-ptak...
Saša dodo Vondra ta nepřehlédnutelná podoba
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dronte_mauricijsk...
Alexandr velký?
Sice není národní, ale už velmi mnoho let zdomácnělý jako on v politice.
Ono v politice se tomu zdomácnění většinou říká jinak (viz ještě zachovalejší na https://g.cz/marek-benda-politik-ktery-de-facto...
Naprosto neškodný a přitom zcela konkrétní programový bod:-))
Po pravdě za mě lepší než nic neříkající: Ano, bude líp!
S následným šokem, co přesně si politici pod tím "pro ně bude líp" přesně představovali.
Žvanil jako žvanil. Vždy je třeba se dívat na ono biblické "ovoce".....
Při dnešní projížďce po Výběžku jsem se nejvíc setkal s biblickým ovocem od komunistů.
Fukov - vesnice srovnaná se zemí v 50. letech, Lipová zámek, komunisty ukradený, následně zdevastovaný jejich péčí, Vilémov přádelna, komunisty ukradena, po vytěžení strojů přeměněna na drůbežárnu, když se z toho stala ruina, opuštěna, Brtníky kostel, ten vlastně žádný není, zbyly jen základy, v 70. letech ho komunisti vyhodili do vzduchu.
Tak první mostní pole vilémovské mostu už je odřezané, připravené pro manipulaci, práce pokračují i ve státní svátek.
To by mně bavilo pozorovat, jako čumil su skoro kvalifikovaný :-D
Prý moc foukalo (asi od Fukova) a museli přerušit práci. Přitom v druhým Výběžku je skoro klid ...
Nevíte někdo, prosím, jak se jmenuje součást (díl), které sloužila ke spojování ocelových trubek, do které se trubky zaletovávaly?
Děkuji, Pavel
Taky někdy konstrukční fitinka, spojka...
https://www.3csystems.cz/konstrukcni-fitinka...
Pořád jsem nosil v hlavě, že jak před nějakým časem načapali policajti za pomoci dronu nějaké lidi, jak tam přespávali, že to bylo podáno k ombudsmanovi. Teď jsem vzpomněl, že vlastně nevím jak to dopadlo. Tak jsem to dohledal. Kdyby to někoho zajímalo, je to zde:
https://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/7540
Výsledek je očekávaný, postavení přístřešku je táboření bez ohledu na délku pobytu či denní dobu.
Pobavila mě informace o efektivitě:
Za cca dva roky Policie ČR prostřednictvím dronů odhalila 3 případy podezření ze spáchání přestupků spočívajících v nedovoleném táboření.
A současně tam máš i návod. ;-)
Ty na místo dorazíš s plánem bivakovat bez přístřešku, ale je hnusně a abys ochránil své zdraví, postavíš si stan. Pak už je to krajní nouze a pokutu nedostaneš... :-)
A jestli si to dobře pamatuju, tak dron stál okolo půl mega, nejdřív nad nimi lítali, pak tam přijeli autem. Takže náklady na zásah jako prase.
Navíc rozhodně v noci ten dron musí dělat kravál, což asi v CHKO nevadí?
Tak v té větě je dronů, tedy množné číslo, takže kdo ví, kolik hraček si nakoupili a zda připadá na dron alespoň jeden zjištěný přestupek... :-)
A to mi v diskuzích o vzdálenosti při předjíždění (myslím?) Lelek oponoval, že Policie nemůže postihovat něco, co se děje poměrně sporadicky, natož pořizovat speciální vybavení... :D
...pokud to tedy není zrovna vysněná hračka nějakého vysokého policejního potentáta :-))
Měšťáci v Praze měli tuším Hummer a vznášedlo :-)
Jeden čas taky letěly čtyřkolky, kdy se často dodatečně hledalo krkolomné zdůvodnění, na co to vlastně potřebují... :-)
Jako na jednu stranu bych to chápal, taky by se mi hračky líbili... ale jelikož závist světu vládne, tak nevím, proč by si oni měli hrát za peníze nás všech, když ostatní nemůžou... :-)
V zimě bylo na seznamu, jak čtyři policejní čtyřkolky nachytaly v karanténě na běžkách tři běžkaře. Byla tam i fotka. No, nebylo tam vidět, co s těmi protahy pro běžkaře provedly, ale bylo to horší než úsměvné.
Jestli mě paměť neklame, tak zdůvodnění vznášedla původně bylo, aby mohli případně zasahovat přes Vltavu za povodní.
Protiargument tuším, byl, že
a) městská policie prostě nemá tak akutní agendu, aby se jednotlivec potřeboval vrhat přes rozbouřenou řeku (plus vltavské nábřeží není zrovna vznášedlům nakloněno)
b) na vzášedle by se na rozvodněnou řeku pouštěl pouze pevně rozhodnutý sebevrah
Řekl bych, že tohle není o závisti. Financují to z veřejných rozpočtů.
Něco úplně jiného je, když si například majitel firmy postaví u kanceláře privátní heliport. Po tom je každému prd a může třeba závidět :-)
https://mapy.cz/s/fujejulufu
Nemyslíš si doufám, že dron mají jen kvůli nebo především kvůli nějakým zanedbatelným přestupkům?
Že je občas použijí i k tomuhle je jasné. Jednak musí ten vodič (pilot) někde nějak trénovat a pak je přece lepší když nic jiného není tak je použít na tohle než aby ležely ve skladu a prášilo se na ně.
Nevim jak hlučný je dron, ale nemyslím, že víc než auto nebo dokonce motorka. I strážci národních parků používají dokonce čtyřkolky, co dělají příšerný kravál.
Není možná hlučnější než auto, ale lítat s ním v noci nad CHKO mi přijde, že to k ochraně přírody moc nepřispěje. To by u nás v Parku nesměl být provoz dronů ze zákona zakázán:
11. Smí se v národním parku létat s drony?
Používání dronů, ostatních bezpilotních letadel a modelů letadel na celém území národním parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch, zakazuje zákon o ochraně přírody a krajiny. Důvodem tohoto opatření je zabránění rušení živočichů, především ptáků, ale také zajištění klidu návštěvníků národního parku
Jistě, ale to platí pro všechny mimo strážce parku a IZS. Běžně je tam určitě nikdo nepoužívá, ale když to bude nutné tak použíjí a třeba i velký vrtulník, který tam také nikdo jiný nesmí používat.
Ano, krizová situace si žádá nestandardní řešení. Ale jen tak si tam s nima poletovat v rámci "běžné hlídkovací činnosti" mi přijde jako prostředníček vystrčenej na zbytek světa.
Proč by to nemohli použít v rámci kontroly třeba jestli lidi nerozdělali oheň?
Nebo myslíš, že bude lepší tam vyrazit nějakým teréňákem, nebo čtyřkolkou a dohledávat, kde že ty lidi jsou a jestli dodržují daná pravidla než nad oblastí přelítnout dronem s termokamerou?
Protože tím ruší noční květenu a zvířátka jako kdokoliv jiný.
Nikdo jim nebrání jezdit na kole, nebo v nejhorším na koni.
Prostě "dokud nehoří" aplikují se (nebo by alespoň měla) stejná pravidla jako na zbytek světa
Chápu.
Ale těžko se smiřuji s tím, že na odhalení přenocujících byla nasazená taková síla a pak vystoupím na Hlavním nádraží Františka Josefa Wilsona a člověk tam narazím na nejrůznější existence a policie je v klidu.
Nechci se policie nijak zastávat, ale přece jenom se ta situace na nádraží i před nádražím mírně zlepšila.
I když je fakt, že za poslední rok či dva to opět stagnuje.
Ovšem zkus se projet s kolem výtahem - to dostaneš výtku okamžitě!
To mě také, jsou mnohde rozhodně větší problémy než pouhé přespání někde v CHKO. Jenže lidi jsou dost neposlušní a dělají si mnohdy jen co jim se líbí bez ohledu na možné následky.
Pokud jsou v brdech prostory kam se stále nesmí protože to není vyčištěné o případné nevybuchlé munice nebo si v lesích rozdělávají ohně, tak už to zase taková prkotina není. Těch lesních požárů zaviněných lidmi je každý rok víc než hodně škody jsou obrovské.
Tak si myslím, že takový krátkodobý průlet dronem nad nějakým územím je rychlý a hlavně účinný a taky výrazně levnější něž jakýkoliv jiný způsob kontroly prostoru.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek...
Docela by mě zajímalo, pokud by k tomo opravdu došlo, zda by byla do Francie vyslána vojska spojenců ...
No nevim...
https://vtm.zive.cz/clanky/retez-muze-zmizet-z...
Ale proč ne, kardan je hezký a funguje. Bohatých lidí je dost a stále víc a tak i u nás se najde dost lidí co něco takového budou chtít.
O řetěz se ale myslím nemusíme ještě hodně dlouho bát :-)
Na videu hezké, ale ohledně životnosti a odolnosti, bych byl docela skeptik... :-)
Nějaké testy výdrže asi dělaly a myslím, že by to půl roku mohlo vydržet, možná i rok podle podmínek ve kterých to bude provozované.
běžné opotřebení je jedna věc, když se ti do toho něco přimotá věc druhá
když chytíš řekněme větěv pod řetěz, tak se řetěz vyboulí a protáhne větev kolem dokola zahodí ji. tady je to pevně fixovaný soukolí, ani jedna součást nemá kam uhnout, takže když mezi ně něco přiletí, něco musí povolit. buď vyhneš ten talíř, nebo exploduje ten "pastorek".
řetěz má napínák, takže vzniknuvší vůle jsou vymezené, tady průběžné opotřebení nemáš jak kompenzovat...
Zase ti tady u toho rozhodně nehrozí namotání přehazky, zohýbání nebo přetržení patky, shození a třeba i zaseknutí řetězu a podobné radovánky při jízdě v terénu (mimo pevné silnice).
Že by ti do tohodle vlítl klacek a něco poškodil si myslím, že bude o poznání menší než do řetězu a přehazky.
Řekl bych ale že tenhle převod bude spíš silniční záležitostí. Jak moc to bude na horských asi ukáže čas a testování. Ale jakmile to přestanou tajit před Jágrem, tak to to půjde samo :-)
To sice nehrozí, ale když se podíváš jak je řešený systém řazení, bude to choulostivé i na blbý prach.
Příliš mnoho pohyblivých součástek co musí sedět příliš těsně, aby celek fungoval.
Sice si nemůžeš ukopnout přehazku, ale pokud v rámci pádu dostane kolo kopanec z boku, je slušná šance že jsi taky dojezdil. Jestli jsem dobře postřehl, je ten "kardan" navlečený na rámovku, takže musej "chodit spolu"
Výhoda řetězu je mimojiné v tom, že je to taková volně plandavá součástka, která ledacos "zchroupne". Tohle je na jednu stranu "na fest" jako převodovka, na druhou stranu to ale není jako převodovka zapouzdřený.
Ohni se někdy pod náklaďák: kardan tam vede volně prostorem (nemusí být precizně sestředěný s ničím dalším) a ozubený kola (což tohle není nic jinýho) jsou na obou koncích zavřený v krabicích s patřičným množstvím oleje.
Zavřenej do krabice a máchanej v oleji i řetěz vydrží strašný mraky (třeba rozvody v motoru). Cyklista ten retěz neodepisuje proto, že by ho vytahal silově, ale proto že ho vydře. A vydře ho proto, že k němu může veškerej bordel z okolního prostředí.
A řetěz si oproti ozubenýmu soukolí ještě nechá ledacos líbit. Tady máš dokonce zuby jednoho kola nahrazený ložiskama...
Já věřím že to v laboratorních podmínkách může fungovat přímo zázračně. S jistým ostychem bych si to dovedl představit na TourDeFrance, kde mají relativně čisté podmínky a neskutečný servis, ale jinak ne...
Když už jsem zvednul ty silniční závodníky: dost se bráněj i kotoučovým brzdým, přičemž jeden z důvodů je jejich údajná nebzpečnost díky ostrým hranám při hromadných pádech. Představ si, jak nadšeně by vítali tenhle mlýnek na hříšné duše :-)
Obavy z kotoučovek jsou už dávnou minulostí :-) Dnes je naopak docela málo těch co jedou s ráfkovými brzdami. Technologie se pohnula a kolo musí mít minimální váhu, tak nemají problém použít kvalitnější a mnohem účinnější i když těžší kotoučovky.
Určitě to bude náročnější na přesnost, ale to je už i dnes u převodů 1 x 12, tam to také musi všechno sedět na setiny a žádné velké vůle být nemůžou.
Moje Sram řazení 3 x 9 a gumová patka mi odpouští ledacos, ale také ne všechno. Všechno je něco za něco :-)
Hele nevim, zeptal jsem se strejdy googla na nějaký obrázky z TDF 2020 a ne že by tam kotouče nikdo neměl, ale byly definitivně v drtivý menšině. Zato jsem našel sadů článků z 2017 o rozřezaných nohách a tretrách...
Taky si všimni, že BoxOne přišel s PrimeNine kazetou co má sice 500% rozsahu, ale jen devět koleček - zjevně už s těma 12 jsou nějaké problémy.
Vždycky je to něco za něco. Já prostě tvrdím, že tohle otevřený ozubený soukolí není dobrej nápad. Naopak se mi vyloženě líbí zapouzdřený převodovky typu Rohloff nebo Pinion.
Pokud by třeba Pinion měl výstup dozadu kardanovou tyčí a ta byla potom u kola ZAPOZDŘENÝM převodem překlopená na kolo samotné, viděl bych to jako velice bytelné řešení. Jen ta převodovka by muela být zvlášť konstruovaná, neb by potřebovala jiný zpřevodování než běžně - kardan potřebuje spíš vyšší otáčka s nižším kroutícím momentem.
Ale to už se dostáváme na pole šílených hmotností, který na kole nikdo tahat nebude
Ale vždyť to není úplně otevřený, nějaké krytí to má a podle obrázku by mohlo být docela účinné.
nevěřím, že by to v reálným provozu mohlo vydržet fungovat. Notabene mi to přijde jako nehoda která jen čeká aby se stala...
Proč by to nemohlo fungovat, už to zkouší a testují dost dlouho. Kardan je ověřený způsob přenosu. Jiná otázka je výše nákladů.
Mě se to líbí, ale proč ty ložiska nemaj alespoň prachovky, nebo krytí. Přitom to prezentujou i v lese ...
Nemá to krytí právě proto, že to je prezentace. Zrovna tohle jde zakrytovat celkem snadno, viz desátý obrázek v galerii v tom článku.
Zakrytuješ zadek, ale "tác" ti zůstává s tím ložiskovým pastorkem odkrytý. Kdyby u středu udělali normální kuželový soukolí schovaný ve středový trubce, nepotřebovali by ten speciální ložiskovej pastorek ani složitej tác. Pak by to bylo bezvadný (samozřejmě s tím úplným zakrytím vzadu).
A mě zaujalo, proč je tohle téma v sekci "Štafeta" a téma "Co vás vytočilo" v sekci "Trénink a zdraví" ...??
:)
Fórky a "srandičky" AV, nic co by zaujalo :-)
Dějou se zvláštní věci. Včera na silnici kousek od domu měli manévry hasiči, policie a záchranka. Já kromě dopravní zácpy nic neviděl, ale podělím se o to, co se vypráví... ;-)
Přiletěl vrtulník pro ženskou, kterou zachraňovali z pod dodávky PPL. Zrovna dost nešikovné místo - silnička v mírném kopečku na šířku auta, z jedné strany plot, z druhé svodidla a řeka.
Zajímavé na tom je, že to auto pravděpodobně původně řídila. Zda to není stejné PPL auto, co nám před lety nabořilo plot, bohužel nevím.
Z těch útržků mi dává smysl akorát to, že zapomněla zabrzdit, auto se s kopce rozjelo, ona ho dohnala, zkoušela zastavit, přecenila své možnosti a auto ji přejelo... :-/
Včera jsem náhodou narazil v televizi na už běžící ruský dokument "Provinční městečko".
Zrovna tam ukazovali nějakou slavnost v té Jelně (někde mezi Moskvou a Běloruskem, žádná Sibiř), samozřejmě šlo o vzpomínku na hrdiny Velké Vlastenecké, včetně oslavy gerojů z Čečny a Afghánistánu.
Hlavní projev měl místní "tajemník", nebo podobný funkcionář a jasně tvrdil (v r. 2018) že Rusko musí čelit "amerikánskim i jevropjéjskim fašístom". A ti jsou horší, než ti "hnědí" z jedenačtyřicátého, protože jsou maskovaní za demokraty...
Školní děcka pak vstupovala do "junármie", cvičily rozborku a sborku kalašnikova, soutěžily v rychlonabíjení zásobníků atd.
Docela síla. Asi si to najdu a přehraju celé.
Připojuju snímek z ruského webu:
Já jsem si zase v souvislosti s dnešním datumem připomněl, jak našim soudruhům nešlo pod fousy Pražské povstání. Počítám, že kdyby se Němci v Praze víc bránili, že by to mohlo dopadnout jako s Varšavou, Rudá armáda by dojela někam na čáru Kladno - Slaný - Mělník a pozorovala by, jak německá armáda Prahu likviduje.
Mimochodem, o té Varšavě nám nějak zapomněli v dějepisu říct, či co, takže když jsem se to pak dozvěděl od Poláků koukal jsem jak vrána.
Už včera jsem v rádiu poslouchal pořad k povstání a zajímavá je role dvou osvobozených britských vojáků při kapitulaci jednotky SS u rozhlasu:
https://dvojka.rozhlas.cz/britove-u-rozhlasu...
Také jsem si dnes připomněla, co je za den.
Nebýt Pražského povstání, měla bych dneska svátek. Ale Pražské povstání mi ho sebralo a od té doby žádný svátek nemám...
Radoslava tam byla před Pražským povstáním.
Klaudii tam vrazili loni nebo předloni bez ohledu na historii. A nemůžu říct, že by mě to nenaštvalo.
Holt jsem ostrouhala... Bez svátku jsem byla a bez svátku holt zůstanu.
Na druhou stranu si klidně můžu udělat svátek z každého dne :o)))
Musíš se víc snažit!
Až budeš tak známá, jako Pražské povstání, třeba ti jméno do kalendáře vrátí... ;-)
A víš že jsem i chvilku přemýšlela o tom, dát někam vědět, že ta Kaludie je tam strčená tak nějak špatně?!?
Pak jsem se na to vykašlala - zase jsem jediná (s českým jménem) kdo nemá svátek. Nebo aspoň nevím o jiném českém jméně, které by rovněž nebylo v kalendáři.
Ona je tam někde v kalendáři Kaludie?
Dnes je tam Radoslav a tedy i Radoslava....
Tak tohle si strč do zádele. Tohle je ta nejubožejší výmluva.
V kalendáři je u spousty jmen mužská i ženská verze jména, tak proč zrovna já bych se měla spokojit s tím, že bych měla slavit svátek na "Radoslav".
Ani omylem!
A z jakého kalendáře ti rodiče vybírali jméno, myslím, že při Přažském povstání si ještě dlouho nebyla v plánu :-) To je rodové jméno?
Mám jméno po mamince. A té už byl při Pražském povstání 1,5 roku.
Tohle jsem nikdy nepochopil - dát dítěti stejné jméno jako má rodič? Vždyť jméno slouží k rozlišení osob, takže mi připadá hloupé úmyslně si vytvořit kolizní situaci uvnitř rodiny...
No to mi povídej. Brácha, synovec. Furt nějak upřesňovat, o kterém vlastně mluvím. Nebo ten bordel v telefonním seznamu a hlavně v mailových adresách, které si samozřejmě stvořili hodně podobné...
Jmenná duplicita je protivná i na pracovišti - zpravidla se všem tyká a používají se jen křestní jména - máme tam tři Jirky, zabývají se podobnými věcmi (obvykle stejný projekt) a jeden z nich je šéf... tak který Jirka to měl vlastně připravit? :-)
Ale tak stane se, ovšem nasadit si takový chaos doma, to fakt nepochopím, navíc tam už nepomůže ani příjmení. A dovětek mladší/starší přestává stačit v okamžiku, kdy si Josef Novák mladší pořídí potomka.
Po pár letech může být vše jinak, záleží, kolik dětí se mezitím narodilo a zda na rodinu zaútočil Covid...
Několik lidí má zkratku mladší přímo ve firemní mailové adrese. Fakt by mě zajímalo, co dostane příslušník další generace, pokud by pokračovala rodinná tradice...
Řešíš něco, co se tě netýká.
Teoreticky: řekne-li ti tvá (ještě) milovaná, že tvoje jméno se jí líbí nejvíc, opáčíš , že je blbá, protože by časem doma mohl vzniknout guláš?
--------------------------------------------------
Naše děti (ani jejich děti) nedostaly jméno po rodičích, prarodičích ani pra-prarodičích)
Nojo, jsem sobec, tak se nebudu o své krásné jméno přece dělit... :-D
Tvé krásné jméno:
J.Jágr byl a je tady u nás vždy Jarda, zatímco kolega J.Mareš vždy byl (a je) Mirek ...
8-)
Tak zkracování a komolení jmen je samostatná kapitola. Že třeba z Miroslav někde udělají Míra, jiný Slávek, budiž. Jak se ale z Josefa stal Pepa, to jsem nikdy nepochopil...
To mi připomnělo vyprávění kolegyně, jak své dítě vždy oslovovali Kuba, Kubíček... a když mu ve škole řekli, že je Jakub, tak to bral jako nadávku a těžce se s tím vyrovnával, že je to jeho jméno... :-)
Tady je to s těma jménama vysvětlené :-)
https://www.frekvence1.cz/clanky/zabava...
A teď to hlásili, od příštího týdne můžete soutěžit venku v počtu třiceti osob! Jestli s náhubkama nebo naostro, to nevím, ale neber to, že jo? Taká radost...
Co mě se týče, bych je poslala akorát do prdele.
Starší/mladší, tedy st./ml. se jednoduše u vnuka doplní jako nejml.
Nás bylo na VŠ kruhu 5 Petrů a dokonce by si všichni mohli psát petrp, jaké měli příjmení. Ani jednomu se neříkalo Petře, každý skončil s nějakou přezdívkou.
Byly doby, kdy se křestní jména vybírala podle světců, a byla tradice, že první mužský potomek přebíral jméno otce, obdobně u ženského potomka.
Rozlišení bylo jednoduché: malej, velkej... :-)
Přesně tak :o)))
To tak nějak v rodině zůstalo do dneška a je docela úsměvné, když mě v mém věku teta osloví s přízviskem "malá" :o)))
Můj spolužák měl stejné jméno jako jeho otec a ten zas jako jeho otec. Což není nic mimořádného. Ale spolužák měl 4 strýce, otcovy bratry a ti všichni dali svému prvorozenému "rodové jméno". Takže jak on líčil, na rodinných oslavách u babičky se sešlo 7 lidí se stejným jménem.
A mě se to zase líbí, nikdy jsem s tím neměla problém (kromě délky, protože jsem se zpravidla nevešla do kolonek) a moje jméno se mi líbí. Ostatně asi nejsem jediná, v poslední době se zase začíná docela objevovat.
Tradice stejných jmen rodiče - děti to ale v rodině nebyla a ani jsme ji dále nerozvíjeli.
Proti konkrétnímu jménu nic nemám, ale proti dědění jména ano, od toho je přece příjmení. Byť to v době nesezdaných párů a častých rozvodů může mít dokonce každý člen jedné rodiny příjmení jiné...
Neměla problém? No co jsem slyšel, tak pokud bydlí na stejné adrese lidé se stejným jménem a příjmením, tak pošta zásilku, kde není datum narození prostě nevydá a podobně.
Scénář, kdy nezvedené dítě naseká dluhy a zmizí kdoví kde, je v případě shodného jména ještě pitomnější než normálně. Vysvětlovat exekutorovi, že sice jméno, příjmení a bydliště sedí, ale žádný dlužník už tu nebydlí, nebude jednoduché...
Tak s poštou problém nebyl. Naopak - pokud nechtěli občanku, bez problémů jsem za mamku vyzvedávala poštu.
K poslednímu odstavci - to už je situace dnešní doby. A asi ano, tohle by nastat mohlo. S tím jsem v době před rokem 1989 neměla problém.
Je ale zajímavé, jak ti drobná zmínka o stejném jméně matka - dcera rozproudila krev :o)))
Bydlel jsem a bydlím ve městě, a pamatuji doby, kdy nás listonoš, či listonoška znali křestním jménem a neměli problém doručit - i doporučený - dopis.
Byly to doby, kdy ti balík doručili až před bytové dveře a nemusel jsi vystát frontu na poště.
Hlavně si se podle výzvy ve schránce nedozvěděl, že si vlastně nebyl doma...
Jednou jsem zažil ještě veselejší situaci. Po zazvonění jsem šel otevřít dveře, ale pošťačka byla rychlejší a přesně v ten okamžik vhazovala lístek, že adresát nezastižen do schránky.
No dobře, že mi tedy balík dá, ale musím jí ten lístek, co už vhodila do schránky, vrátit! No jenže my měli klíč od schránky na kroužku s náhradním klíčem od hlavních dveří, který si někdo z rodiny vzal sebou ven... já se do schránky nedostal a pošťačka si balík odvezla...
Holt předpis je předpis, musel jsem odpoledne na poštu, kde jsem se od stejné pošťačky dozvěděl, že teď už ten lístek nepotřebuje... :-D
Nechápu ty mínusy, mě to tedy taky přijde krajně nepraktické a tedy nemoudré.
To já taky nechápu, ale zřejmě je dost lidí, kteří mají pocit, že když se každý druhý bude jmenovat Josef Novák, protože je to rodinná tradice, tak budou šťastnější. :-)
Jako programátor bych preferoval, aby jméno bylo unikátním identifikátorem. Kolize ve jmenném prostoru nikdy nic dobrého nepřinesly. Když se objekty jmenují stejně, stává se ze jména jen bezcenný prefix...
Jméno opravdu nemůže být unikátní identifikátor :o)))
Stačí chtít! :-D
Prostě by ti matrika nepovolila zvolit jméno+příjmení, jestliže v ČR už existuje takový žijící člověk. Pravda rodiče by se museli víc snažit než jen říct, že se dítě bude jmenovat po mně, ale byla by pak ta jména o to pestřejší...
Asi by se pak lidé i víc zajímali o to, kdo v příbuzenstvu zemřel, protože by se jeho jméno uvolnilo k novému použití... :-D
Jak uvolnilo?!?
Pokud je jméno unikátní pak žádné uvolňování. To by ti v systému mohlo nadělat pěkné harakiri :o)))
Jednodušší by bylo již ověřené číslování. Kdo byl třeba Karel IV. to ví přece každý :o)))
Tak ano, lepší by byl nějaký ochranný interval a povolit znovupoužití jména třeba až rok po smrti, to už by nemělo hrozit, že je nebožtík jen špatně vyšetřený, mezitím se vyřeší dědictví, ukončí se exekuce...
Počet žijících lidí v ČR i na planetě je z podstaty omezen, takže nebude problém dimenzovat tu databázi s dostatečnou rezervou. Nehrozí ani, že by se ten počet skokově zvýšil... může se skokově snížit, ale to už databázi nevadí.
Pokud bys trvala na unikátní kombinaci jména a příjmení v celé historii, tak by ta databáze pořád rostla a jména by musela být stále delší a složitější. To mi připadá nepraktické.
Základem by byla databáze žijících osob, tam by šlo o unikátní identifikátor a pouze ve velmi specifických případech bys k hledání použila jako doplňkový klíč datum úmrtí, který by živé osoby zpravidla neměly... :-)
Hele rodný čísla už myslim inventarizační složka státní správy vynalezla...
No hele, u nás (v ČR) je základní databází tzv. centrální registr pojištěnců. Tam tečou data z matrik a dalších úřadů zabývajících se evidencí obyvatel.
Nejprve se z této databáze zemřelí po určité době vymazávali, ale teď se tam nechávají. Stejně jako ti, co třeba odcestují navždy za hranice.
Asi by ses divil, co je kolikrát potřeba dohledat zpětně a to i dost daleko do historie a pokud by došlo k výmazu osoby, byl by to docela problém.
Takže pokud by mělo dojít k uvolňování jmen, pak by ta ochranná doba nebyla v řádu roků, ale musela by být v řádu desítek let.
Ale to je až jméno získané korunovací, on se do té doby jmenoval Václav :-)
A to číslování u králů§ není taky až tak spolehlivé, takový Karel VI. v tom nadělal pěkný chaos a nebyl sám.
To papežové to mají líp zmáknutější.
:-))
Nevím jak se jmenuješ, ale doporučuji si zjistit, kolik žijících jmenovců (stejné jméno a příjmení) máš a přitom ani nejsou z příbuzenstva. Pokud takového najdeš, můžete se mimosoudně domluvit, kdo z vás uvolní své jméno tomu druhému (třetímu,....:-))
Kupříkladu v roce 2009 tu žilo přes 2 000 Jiřích Nováků
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nejcastejsi...
Bohužel už ukončený projekt :-/
https://www.kdejsme.cz/
Proč ta data ministerstvo vnitra přestalo zveřejňovat neví přesně ani oni https://www.kdejsme.cz/clanky/ukonceni... ;-)
Asi to ale bude to idiotský GDPR...
Jo, několik jmenovců (pravděpodobně nepříbuzných) v republice podle internetu mám, ale existují mnohem častější jména i příjmení...
Já bych nebyl tak radikální, stávající duplicity bych nechal dožít, jen bych už nepovoloval nové. :-)
Vzhledem k tomu, že jsem nedávno narazil na dítě se jménem Lilien Xenie, a dětí s dvojím jménem přibývá, tak ono by to nebylo zase až tak obtížné. :)
Něco jako, promiň nám dcero, že jsme tě pojmenovali Toaleta. Chtěli jsme Nikoleta, ale takových už bylo s našim příjmením moc:-))
Brácha měl na stavební průmce učitelku, která své děti pojmenovala Beton a Cement. Dalo jí to prý dost práce, než jí to tehdy úřady povolily, ale prý povolily.
A občas najdou i zajímavé kombinace jako Zlata Hnojivozová, Rozálie Šílená apod.
Čet jsem kdesi, že pomatení nadšenci po únoru '48 dávali dcerám jméno Pětiletka. :-)
Možná četl, neb papír snese všechno, ale realita byla trochu jiná.
Znám pár, který chtěl v 50-tých letech syna pojmenovat Lenin a matrika jim to nepovolila, navíc pipka snesla holku, tak jí alespoň dali křestní Lena.
Pomni, že teprve v roce 1952 přestalo být ve škole náboženství povinný předmět.
Jiný případ - rodina měla dva syny, jeden se narodil 1940 a dostal jméno Adolf, druhý 1947 byl Alexej! :-)))
Výuka náboženství nebyla povinná. Nebyla povinná už ani za první republiky. Výuka byla dobrovolná, sice velká většina a někde všechny děti chodily na náboženství, ale povinné top nebylo, záleželo na rodičích.
Myslíš, že ten řádek na vysvědčení jsem si dotiskl sám a známku si dával také sám podle uvážení?
Dole byla volná kolonka a tam měli jinověrci ruční zápis o "osvobození" od výuky Ř-K. Náboženství bývalo jako poslední hodina, aby mohli odejít.
Na nedělní mši jsme dostávali obrázek o velikosti známky a ten jsme si pak v hodině vylepovali do knížky, kdo se nezúčastnil mše bez vážného důvodu, tak klekl do rohu a odříkával "zdrávasy".
Nechci se dohadovat o formalitách, ale pokud se nepletu, tak odluka církve od státu bude až po vypořádání restitucí.
Ale to, že máš vyplněný ten řádek na vysvědčení, přece neříká nic o tom, jestli byla výuka povinná. Jen to, že zrovna ty jsi ji absolvoval.
Já tvrdím, že v r. 1947, kdy jsem zahájil povinnou školní docházku, byla výuka náboženství ještě povinná. Uvolněn z výuky byl jinověrec, nebo ten, který přinesl potvrzení o tom, že je "bez vyznání".
Také na všech "úředních dokumentech" se povinně uvádělo "vyznání".
Změny nastaly až po "Vítězství pracujícího lidu".
Vysočino, tady píšou, že až do roku 1953 v podstatě platila prvorepubliková úprava náboženské výuky. Tedy povinnost školy výuku zajistit. Ale né povinnost žáka jí navštěvovat. Rodiče mohli dítě odhlásit bez jakýchkoliv zdůvodnění a postihů. Kapitola 10.2.
http://www.komunistickepravo.cz/kapitoly/25_769...
PepikW - ano beru, že je nesprávné použít slovo "povinné", autor mluví o náboženství jako předmětu "relativně povinném", což bude mít tradici ve svobodě vyznání a neschopnosti škol zajistit výuku všech vyznání.
Nemá smysl slovíčkařit, de facto tomu tak bylo a odmítnutí výuky náboženství u dětí bylo společenskou sebevraždou.
To je pěkná blbost. Možná tak někde na Moravě či na Slovensku, kde dodneška v některých vsích svíčkové báby hlídají kdo chodí či nechodí do kostela.
Ale můj otec i můj tchán a tchyně nic rozhodně žádnou společenskou újmu z nechození na náboženství neměli.
Můj pra-pradědek byl k stáru, jak se tomu tehdá říkalo, volnomyšlenkář. Na dědině (dneska předměstí Brna). Za první republiky.
Když se nechal vyškrtnout z církve (tedy, Církve, té jediné správné na jihu Moravy) a zapsat do Společnosti přátel žehu, byla z toho v okolí docela zábava...
Tím, že tě rodiče přihlásili na výuku náboženství tak se pro tebe stala povinným předmětem a samozřejmě si byl i známkovaný.
To jaká byl v tvé oblasti společenský náhled na náboženství je něco jiného. Samozřejmě společenský náhled na ty co rodiče neposlali děti na náboženství byl odlišný podle oblastí.
Povinný předmět to ale opravdu nebyl. navíc se vyučoval katechismus katolické církve a některých oblastech bylo mnoho lidí jiného vyznání a nebo lidé bez vyznání.
Jj, opravil jsem to (podle PepíkaW) z povinného předmětu na podmíněně povinný.
Měli jsme strýce - bigotního katolíka - jinak řezníka z městyse u Prahy, který nás po dobu války zásoboval masem, a z vděčnosti k němu se zřejmě rodina nevymezovala odmítavě k mé výuce náboženství. Přátelské vztahy pokračovaly. Já to přežil a možná mě to i kultivovalo. :-)
P.S. Bavíme se o době těsně po válce, vaše příklady z pozdějších let nejsou relevantní.
To nejsou příklady z pozdějších let po 50. letech. Já popisuju situaci po válce, po 1. válce. Jak jsem psal, tak už za 1. republiky nebylo náboženství povinný předmět. Záleželo na rodičích, zda dítě zapsalo na výuku náboženství nebo ne. Celou dobu píšu jen a pouze o období 1 republiky.
Ne každý z rodičů chtěl nechat vyučovat děti katolickému katechismu a už tehdy bylo dost lidí co vůbec náboženství a výuku neuznávalo.
A dopracujeme se k něčemu jako toto
https://www.guinnessworldrecords.com/world...
Nebo se budou připojovat jména předků jako u arabů.
Hádží Halef Omar ben hádží Abú'l Abbás ibn hádží Dávúd al Gossarah
Také by šlo používat jméno po otci :-)
Připomnělo mi to historku z Expedice Lambaréné (my dříve narození víme o co šlo). V Egyptě je zadrželi s tím, že parta kluků nemůže mít takové velké auto. Zvláště když je jako řidič uveden Jiří Plaček, člověk s tak krátkým jménem. Tak jim vysvětlili, že se tam celé jméno nevešlo a ukázali jiný papír, kde bylo napsáno Jiří Plaček Rektorát Universita Karlova. Tak to už bylo pořádné jméno k pořádnému autu.
Za mě dávám plus. Jmenuju se stejně jako táta a občas to i vadilo (otevře dopis pro tebe, nebo výše zmíněné zdrobněliny, atd.).
Našim dětem jsme to už neudělali!
Taky sem rád, že sem nedostal jméno po otci a dědovi - Vlastimil.
Ta jména také dříve bývala po kmotrovi. Můj pradědeček se jmenoval Heřman po své tetě Hermíně Škodové,manželce Emila Škody.
Po kmotrovi (kmotře) bývalo druhé jméno. Třeba Josef František Novák.
To neřeš, to jsou produkty jedinců s velkým mozkem malým a malým žádným.
Jo, tohle jsme u nás dotáhli k dokonalosti. V přímé linii se dědí Josef. Manželův dědeček byl Josef, tatínek byl Josef, manžel je Josef... starší sny je už Josef IV. (A shodou náhod byl Josef i můj tatínek.)
A Milana dědíme "za roh". Bratr mé maminky byl Milan, můj bratr je Milan, můj mladší syn je Milan... Ti se ovšem aspoň příjmením liší.
Tak Josef IV není špatné. Oproti mladší/starší je číslovka alespoň trvanlivá. Tedy u mužů.
Když se po svatbě změní ženě příjmení, tak může být potřeba i přečíslovat... :-)
Jo - znám případ, kdy si muž po svatbě změnil příjmení na manželčino. Tatík ho pochopitelně vydědil. Tehdy to ještě šlo...
Vzít si jméno manželky není dnes až tak neobvyklé.
Nebo si ke svému příjmení připojit příjmení partnera - tohle se ale musí před svatbou řešit na úřadu a má to nějaké podmínky a zásady. Kolega to před svatbou řešil a pak se na to vykašlali a zvolili klasicky příjmení manžela.
Kdysi jsem narazil na hocha, jehož nadějný vztah, směrující ke svatbě skončil na tom, že on trval, že ona si vezme jeho příjmení a ona nechtěla.
Jmenoval se Pietsch.
Vydědit lze potomka i dnes, ale jsou pro to potřeba velmi pádné důvody. Tohle by asi nestačilo. :-D
Ono to s příjmením může být docela zamotané. Znám případ, kdy se dítě narodilo před plánovanou svatbou, tak se dohodli, že zatím bude mít dcerka příjmení po matce, že se to svatbou prý všechno automaticky sjednotí...
No na svatbu nedošlo, rozešli se ve zlém... tedy ona to možná už tušila, když si prosadila to své příjmení u dcery... pak se o dítě soudili... nakonec zůstaly holky spolu samy... :-)
No a teď po letech si prý někoho našla, uvažují o svatbě, jenže co s příjmením? Když si ona vezme jeho příjmení, dceři pořád zůstane příjmení matky. Ke změně příjmení u dcery by potřebovala souhlas biologického otce a ten ho nikdy nedá... :-)
V dané situaci by mi přišlo logické, kdyby si ženich vzal příjmení manželky, aby se rodina jmenovala jednotně. Jenže to on prý nemůže kvůli rodičům, protože je jediný syn a to příjmení by v kraji zaniklo... tak se nejspíš nevezmou... :-)
Si můžou nechat každý svoje, ne?
To máme v rodině, nějak to vůbec neřešili, a když při obřadu paní oddávající začala mluvit o tom, že se dohodli na příjmení..., tak se naše nevěsta udiveně podívala na ženicha a paní to vyřešila jednoduše: že si nechají každý to svý. Možná to mohli pak nějak dodatečně pořešit, ale neřešili a mají každý své příjmení. Děti mají příjmení po otci.
Takhle to máme s Nebeskou taky, ale dohodli jsme se už před svatbou. A synek má příjmení po mně.
Pokud si manželé ponechávají své příjmení, tak před svatbou musí být dohoda před matrikářem jaké příjmení budou mít děti.
Jasně taky možnost. Otázkou je, jak se pak bude jmenovat případné společné dítě a zda to pro sourozence nebude matoucí, ale když to dětem pak vysvětlí, asi jde cokoliv. :-)
Koncem sedmdesátek jsem měl topiče, kterej se na dovolený oženil a když se vrátil, měl jiný příjmení. Žádnej problém.
Je to úplně stejný proces a "problém" jako změna příjmení u ženy, tedy naprosto žádný, jen si musí nechat vyměnit doklady na základě zápisu z matriky.
No trošku problém to je, když píšeš recepční na firemní adresu, ono se ti to po třech dnech (kdy už to bylo pasé) vrátí jako nedoručitelné a pak se dozvíš, že se holka vdala, síťař ji založil novou schránku a starou zrušil... :-)
Samozřejmě rozumný člověk by vytvořil na staré příjmení alias, zvlášť u toho e-mailu je to snadné, ale to né... :-)
Moje kamarádka to taky měla s příjmeními trochu složité.
Kdysi se "na chvíli" vdala. Nějak to neklaplo, rozvedení byli snad po roce, děti neměli, ale příjmení jí zůstalo. Pak si s dalším pánem pořídila děti (dvojčata). Pro změnu se nevzali, děti mají jeho příjmení. Opět to neklaplo, brzy se rozešli, on žádný zájem o kontakt ani s ní ani s dětmi neměl. Takže ona příjmení po jednom cizím chlapovi, kterého spoustu let neviděla, děti příjmení po jiném cizím chlapovi, kterého taky nikdo v rodině spoustu let neviděl.
A teď, skoro po třiceti letech se splašila a vzala si zpátky své dívčí příjmení.
A nebo brát jména podle Rusů - používat i jméno kmotra (kmotřenky).
Mně zas říkají zdrobnělinou občas dodneška, naštěstí mi máma říká blbče a to se neplete :-D Jinak nás na ulici bylo 8 se stejným příjmení a občas se stejnýma křestníma a některé dopisy tak obešly i 5 domácností :-D
Ono to polské povstání je i na https://cs.wikipedia.org/wiki/Varšavské_povstání.. A Rus když to pochopil, tak je prostě nechal vykrvácet, ančto se jim žádné podpory od spojenců nedostalo. Snad jen nějaké bombardování.
APP. Poláci to měli težké i se spojenci - viz bitva o Monte Cassino. Tam vykrváceli a spojenci je prostě odkopli. A přesto jim dnes stejně jako my lezou až....
Dívaj sa, běží petice na poděkování za Vrbětický kráter. Už si to podepsal? Jinak sověti furt hledají běžné Čechy do nezávislých reportáží státní televize.
O tom Monte Cassinu by sis měl něco odborného přečíst...
Nevím, proč sem někdo dává Vrbětice a jak to souvisí. A to Monte Casino - prosím kde? Rád se podívám...
Chytrému napověz... Není jen sputnik a jiní podobní.
Tak oni si postbolševníci nedají pokoj ani po tolika letech? Jako hledači jsou teda neúnavní.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stare-fotky...
Ono stačí, jak se Rusové pořád divně hlásí k paktu Molotov-Ribbentrop a jak dlouho zapírali Katyň na to, aby Poláci věděli, že od Ruského státu, ať už se jmenuje jakkoliv nečekali nic dobrého.
Katyň tu nikdo nerozporuje. A o té mstě RA na Waršavě jsem se zmínil. A nevím co má společného se základnami NATO.
Schválně, jestli letos na Krásnoj plóščadi povezou Armatu na podvalníku, nebo ju potahnou na laně jak onehdá...
Jo, to byla velká sláva. Ale jestli do toho vrazili dalších pár stovek miliard rublů, třeba ten prototyp pojede vlastní silou :-)
Ale zase - mít nejlepší tank na světě, který strčí do kapsy všechny Západní, to láká ...
Hmm - no a jak to mají chápat s tím řetězcem US základen kolem svých hranic? To kdyby byla jediná ruská u našich hranic tak se všichni potentují s kritikou. Prostě dnes se oni cítí stejně jako dříve my s jejich vojáky u nás...
Počítám, že na Rusko-Běloruské, Rusko-Ukrajinské, Rusko-Gruzinské, Rusko-Ajzbajžánské, Rusko-Kazachstánské, Rusko-Mongolské, Rusko-Čínské, Rusko hranici žádné US základny nejsou. Nebo ano?
Takže nám zbývá Finsko, Estonsko, Lotyšsko. Kolik, že tam mají USA základen?
Mám to chápat tak, že ono USA je také jako New York a 50 států? (A to nechci zabíhat až k původném opbyvatelům či tamní občanské válce). A nakonec i Česko jako Čechy, Moravu a Slezko? Podivné dělení, když všechno to vyjmenované a nakonec i ta Ukrajina byla součástí onoho Carského Ruska. A následně to stejně jako kdysi Car převzali ony Sověty. Ono všechny státy a jejich "vůdcové" se chovají vždy a všude stejně, jen někteří stále nechápou.
Zkus si vyměnit ty svoje rudé čočky za větší a s lepší světelností a nezakalené. V USA se už poučili a řeší tam ten ústisk naruby. A sověti vůbec dodneška neokupují finské území, zabrané Gruzínské území a nyní car potřebuje před volbama ukázat sílu znovu. A to jsem si nahonem nevzpomenul na všechny ty probíhající okupace a otročení. A o tom, jak Ukrajina byla se stejnou úctou pro všechny, plnohodnotnou součástí jakéhokoliv ruského carstva se můžeme postavit akorát čelem ke sputniku, bo Ukrajina si vždy pod jakoukoliv ruskou porobou užila svoje.
Zamyslel ses někdy nad únosy našich občanů do sovětska a jak se tam naši krajané "ztráceli" jak pára nad hrncem? Viděls někdy sovětskou učebnici pro školní děti, jak v ní psali a furt píšou to samé o nás? Už ses zamyslel nad sovětskou zlovůlí u nás, kdy tu výrobu kráterů u nás považují za něco běžného a pro ně oprávněného? Nechcu mít diktátore takhle jasno v životě. Se zamysli, jakou máš pro ně cenu. Že by jen hodnotu užitečného idiota? I ten otrok dostane alespoň najíst...
Já se díval na mapu https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons... Neco možná až tak nesedí, ale většina ano. O únosech nevím nic, ani jsem neslyšel. Tím netvrdím že nebyly.
A ono nad sovětskou zlovůlí u nás, kdy tu výrobu kráterů u nás považují za něco běžného a pro ně oprávněného?
to přece taky netvrdím. Jen to, že se nejednalo diplomaticky ale zběsile bez rozvahy.
a tak- ony vaše výroky ...
Nechápající jsme přece my. My neosvícení. Bez červené hvězdy na čele a nesnášející ty žluté a bílé hvězdyKecy v kleci, ty náš Sovětský soudruhu...
Se divím, že tu nedělá nábor na Donbas za ty hnědorudě košilaté nebo jaké okupanty...
Zatvrzelé srdce už má, bo nehledá pravdu, je úplně jedno, jestli mu tu chválu ruského kráteru ve Vrběticích budeme chválit nebo ho za to označíme za vlastizrádce.
A kdy pak že vydají znovu zvací dopis s kolonkou pro Tvůj podpis, když už jim krasnaja armija tak běkně stojí na Donu?
Už tu schází jen abys začal obhajovat "Bratrskou pomoc" a ochranu říše socialismu před rozpadem.
Kde jsem prosím něco podobného tvrdil? Tohle už začíná být sprosté napadání. Já pokud vím nikoho konkretně nenapadal a jen píšu názory. Některé mi vyvrátíte, jiné okecáte. Tak prosím nenapadejte a nevkládejte něco, co nepíšu ani neříkám. Já vám to nedělám...
Kecy v kleci, ty náš Sovětský soudruhu. Ona velká část onoho současného území oné Ukrajiny patřila za oněch Carů onomu Rumunsku, onomu Rakousko-Uhersku a onomu Polsku.
Onen Sovětský Svaz byl jediný, kdo po oné druhé světové válce měl ony územní zisky, zabral pěknej onen kus oné Evropy přímo a další ony státy ovládl politicky a okupačně.
Chápeš?
Nechápající jsme přece my. My neosvícení. Bez červené hvězdy na čele a nesnášející ty žluté a bílé hvězdy. A tak je potřeba nás vzdělávat.
Nebojím se, že by neznal stav věcí, jde přece o to, jak to máme hodnotit správně. A že se to i trochu ohne? Kvůli tomu to přece nemusí být lhaní, že.
Se divím, že tu nedělá nábor na Donbas za ty hnědorudě košilaté nebo jaké okupanty...
Možná máš pravdu, že historii zná, ale ohýbá ji a selektuje podle své ideologie. Já ale získávám čím-dál víc pocit, že to mu i věří :-(
A pak samozřejmě, čím mu budeme víc oponovat, tím víc se ve svých bludech zatvrdí ...
Zatvrzelé srdce už má, bo nehledá pravdu, je úplně jedno, jestli mu tu chválu ruského kráteru ve Vrběticích budeme chválit nebo ho za to označíme za vlastizrádce. Úplně jedno. Svého zachránce už poznal...
Jeho království není vezdejší :-D
Už jim prosím Tě napiš o relevantní data, že minulost není nutně vždy alternativní rudá. A kdy pak že vydají znovu zvací dopis s kolonkou pro Tvůj podpis, když už jim krasnaja armija tak běkně stojí na Donu?
O Krásnou Armiu nestojím stejně jako o NATO.
Nojo, jakoby to tu už dřív nebylo, že? Takové bezbranné nacistické Německo bylo v polovině třicátých let přímo "obklíčeno po zuby ozbrojenými sousedy" (cit. Ludendorff) z východu i západu, kteří mohli kdykoliv překročit německé hranice.
Jeden takovej jejich mrňavej militantní soused, vražený jako klín do jejich lebensraumu, nejen že utlačoval Německé obyvatelstvo na svém území, ale podél německých hranic budoval soustavu vojenských zařízení a základen a jeho letectvo ohrožovalo skoro celé mírumilovné Německo! No co jim zbývalo jiného, než se začít aktivně bránit?
Ano. Souhlas. Ovšem všichni ti sousedé byli suverénními státy a žádné cizí základny tam neměli. A postačí si vzpomenout na onu karibskou krizi, co jediná ruská základna na Kubě dokázala vyvolat v USA. V tomhle ohledu jednají všichni stejně.
Jedna ruská základna do které se zrovna vezly lodí rakety s atomovými hlavicemi. Nazývej věci pravými jmény.
Souhlas. ovšem byla to vpodstatě odpověď na jaderné rakety umístěné v Turecku (https://cs.wikipedia.org/wiki/Karibská_krize). Takže vždy je třeba říkat celou pravdu a ne jen to co se hodí...
Tam nakonec rozhodl Kennedy jak rozhodl a proto si jej jako jednoho z mála amerických prezidetů vážím.
A ještě ke tvé poslední větě - nějaký agresor, nebo okupant, má vojáky na ruském území?
Ty musíš mít velkou náklonnost k totalitním režimům a k diktátorům, viď?
Tu nejde o okupanty či agresory, ale o pocity obyvatel. A nevím, proč mě tu někdo osočuje o náklonosti k diktátorům. Když např. ani o Rusku, ani o Číně se tak nikde nepíše. Inu asi opět nálepkovači jedou. A nálepek či nařčení se pak jak víme těžko zbavuje. Stejně jako pomluv. Proto se asi také dnes vehementně nálepkuje i pomlouvá....
Pocity obyvatel? Ty nás také 40 let učili. Celá ta léta jsme denně všude slýchali a četli,jak na naší hranici číhají krvelační imperialisté. A my na ně musíme být stále připraveni. Vsegda gotovi. Tím se báječně odváděla pozornost od jiných důležitých problémů. Tohle měl být ten prvořadý nejdůležitější.
S tím odváděním pozornosti souhlas. Ale to neznamená, že v Německu vyzbrojené NATO nebylo (https://www.euroskop.cz/754/sekce/2-rozsireni... A v politice přece platilo a platí, že každý se snaží udržet rovnováhu sil.
Takže ty tu promlouváš za Rusy samotné - jak se cítí?
A i kdyby měli pocit který předpokládáš, jak můžeš srovnávat pocit obyvatel zdánlivě ohrožených zvenčí (jak jim určitě propaganda hustí do hlav) s pocitem obyvatelstva v zemi přímo okupované cizí armádou a řízené cizími politickými poradci?
Konečně jsi mi přinesl úsměv :-D Jsem rád, že je tu konečně někdo, kdo nepomlouvá, nenálepkuje a neosočuje :-D
Můžou vrátit Petsamo Finům a Königsberg Němcům. A hnedle jim odpadnou společný hranice s krvežíznivejma NATOvskejma hrdlořezama z Norska, Litvy a Polska...a to se vyplatí!
Tyjo, to je tak dokonalý, že by se to mohlo ujmout :-)
Vem si, že třeba ve Vrbětický kauze nám ukázali, kdo je silnější - od teďka budou trvat ne striktně shodných počtech diplomatů i personálu na zastupitelstvích! Skvělé vítězství geniálního stratéga Volodi :-)))
No, jestli jsem správně pochopil mediální kecy hradní klaky, tak pro sověty se nic nezmění, ve výsledku má zůstat stejně početná sestava v Práglu, jen lont se "diplomaticky" odvětrá. Takže nevyváženost bijící do očí zůstává. Pokud to tak bude, tak se vlk nažral a sovět zůstal celý.
Dokud neuvidím třeba 20 na 20, tak jsme pořád jen lehce orůžkovaní vazalové.
Jo. Taky by ještě mohli vystěhovat tu svou partu squatterů z Krymu. Pak by se, chudáci, nemuseli bát o to dlouhý členitý pobřeží...a když vrátěj hranici s Finskem tam kam patří, to jest na Karelskou šíji, tak se jim o dost zkrátí a bude se jim líp hlídat.
Samý výhody...
No, a v mezičase se můžou utěšovat těma blahodárnejma sankcema, který poskytujou historickou šanci k rozvoji ruskýmu průmyslu.
Místo aby dováželi mléčné výrobky pochybné kvality z EU, jejich zpracovatelskej průmysl vyrábí fantastické не имеющие аналогов в мире аналоги z palmovýho tuku z Malajsie...
Krym,Doněck stálé kecy. Jedni tvrdí, že tam bylo referendum o nezávislosti,m druzí zábor. Ale že se ani ta EU nesnažila o obnovu referenda pod mezinárodní kontrolou? On to totiž nikdo nechce ani jinde. Když zabíralo NATO v Srbsku, tak všichni drželi hubu a krok. A ony ruské hranice jsou snad dány poválečnými dohodami (Kaliningrad).
Prostě se bohužel musíme smířit se situací po válce jaká je. A nebo to chcete řešit z pohledu historie? A jaké? To bychom si mohli také dělat nárok my na celou říši Přemysla Otakara II a Poláci i Němci by asi rádi nebyli. Stejně jako kdyby Američané měli vracet území Indiánům.
Už tu schází jen abys začal obhajovat "Bratrskou pomoc" a ochranu říše socialismu před rozpadem. Měl by sis popovídat s Medvědem, jistě byste si rozuměli.
Když se v Chile dostali k moci socani, mohly se USA "přetrhnout" v podpoře generála Pinocheta, který tu zvolenou vládu svrhl a nastolil fašistickou diktaturu (s likvidací oponentů režimu).
Ta jim (byť porušovala lidská práva) vyhovovala a netlačili na ni, aby dodržovala lidská práva.
Ty chilský události nám úplně narušily akci "Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás!" Vymýšlely se omluvy, že ti chudí emigranti nemají na holiče, ač tady vegetovali za naše dělnický peníze. Pak to nějak utichlo a do televize je přestali vodit. Propaganda typická. A když Luise Corvalána vyměnili na Glienicker Brucke za Bukovského a ptali se ho, jak se cítí, pravil: "jako vyměněnej". To nám soudruh Jambor taky zapomněl oznámit. Ale už je to naštěstí pryč. :-)
To referendum bylo asi takový referendum, jako je ten jejich palmovej ersatz tvarohem...
rusák se chová jako hovado, pročež byl vyloučenej ze slušný společnosti - stejně jako na podzim 1939. Nic starýho nezapoměli, nic novýho se nenaučili. Fakt.
Byli kdy přijati bez podmínek a nátlaku jako rovnoprávný člen mezi ostatní státy? Když se o něco takového snažil Zeman, byl "!pasován" na agenta Kremlu.
Jdu ven. Je tam hezky a proč se vytáčet něčím, co nemohu ovlivnit? Jen abych byl IN? Tůdle ..!
rusák se hlavně pokouší dostat někam, kde nemá co dělat, bez toho, aby splnil podmínky účasti.
A hrozně se diví, že ho tam nechcou.
Ono je samosebou možný se chovat jak orientální despocie, svět je pestrý. Ale není možný potom sedět za jedním stolem s civilizovanejma zeměma.
Když naši předci jezdili na jednání k Frankům do Řezna, museli tam sedět na zemi, místo za stolem. Dokud se nenechali pokřtít a nezačali splňovat aspoň minimální civilizační standardy...
A pročpak? (Na rozdíl od jiných nebudu nálepkovat). To se máme začít chovat jako nacisti? Tam by to nutně muselo vyústit. A je přece známo, že už ve středověku ti necivilizovanější lidé vesměs z klášterů bez problémů působili mezi nezaostalejšími divochy. A za oním "jedním stolem". A zaručeně tam byli oblíbeni víc, než třeba oni dobyvatelé v Americe co vymýtili tamnější kulturu i národy.....
Ještě za prvního Putinova volebního období se Zápaad mohl přetrhnout, jak se snažil integrovat Rusko do Evropy. To byly samé programy sbližování, společné vojenské manévry, podpora obchodní výměny ...
Ale to už je dávno, to už si asi nepamatuješ ...
V roce 2013 Američani stáhli všechny tanky z Evropy.
Pak rusáci přepadli Ukrajinu a teď se americký tanky proháněj v Polsku a v Litvě.
Skoro to vypadá, že ten kremelskej trpajzlík je americkej agent...
Ať už to bylo jakkoli, stále mě zaráží jedná věc, a to proč se EU a potažmo celej západ nesnažil o referenda s mezinárodní kontrolou ve všech sporných oblastech. A to nejen na Ukrajině. (Lombardie,Katalánsko, Skotsko a t,d,) Asi tušil dopředu, že výsledky by mu moc nevoněly.
Aha! Takže si to pamatuješ a Rusko tedy stavíš do role ubohého otloukánka vědomě lživě?
Tak ona není ani tak chyba v nevývozu některého zboží do ruska, bo to vždy nestálo za nic, ale je problém v dovozu od nich, bo tím financujeme jejich armádu. Dokud od nich kupujeme suroviny a mají tak prachy zdarma na vedení těch svých imperialistických válek, tak budou problémy pořád.
Jinak ten dopad carova embarga na mléčné výrobky má hlavně katastrofální dopad na kvalitu sovětských mléčných výrobků :-D Ale jak kamarád řekl, vodka vše vynahradí :-D
Tak on geniální stratég z Kremlu už dosáhl mnoha úspěchů - třeba toho, že si Estonci zařídili přísun elektřiny od Finů, Lotyši od Švédů a Litevci od Poláků. Dále toho, že Litva vybudovala terminál na vykládku zkapalněnýho zemního plynu.
Taky na Ukrajině se prej začínaj orientovat na obnovitelný zdroje z cílem snížení spotřeby zemního plynu.
No, ještě může plešounek zkusit vydírat Číňany, ale tam se mu to asi nepodaří - berou plyn i z Kazachstánu...
financujeme jejich armádu? Podle https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3084989... musíme tu americkou financovat daleko víc...
Nefinancujem skoro ani svoji vlastní armádu - dáváme na ni mnohem míň než před vstupem do NATO a násobně míň než za bolševika.
Mimochodem, roční ztráty na životech bývaly v ČSLA vyšší, než za celou dobu existence AČR dohromady. Hlubokej mír byl pro vojína lidový armády nebezpečnější, než afghánská mise pro krvavýho hrdlořeza ve službách imperialismu...
Plnej souhlas a jsem rád že to tak je. A já nesouhlasím zvyšovat jak to chce NATO. (ony miliony co dostali od Babiše mohly jít jinam. Ovšem to předtím v diskuzi se týkalo obchodu Ruskem. Obchod s USA máme taky, tak proč se zabývat co si z něj hradí. A když už tak podle onoho padni komu padni...
Vždyť ses tím zabýval právě ty: "musíme tu americkou financovat daleko víc..." a ještě jako že snad to platíme amíkům my!
Jen reakce na ...
problém v dovozu od nich, bo tím financujeme jejich armádu. Dokud od nich kupujeme suroviny a mají tak prachy zdarma na vedení těch svých imperialistických válek, tak budou problémy pořád.
Takže podle mě je to tak říkajíc prašť jako uhoď..
Nojo, tos měl napsat rovnou, že máš na mysli suroviny z Ruska :-)
A to "zdarma" je taky ftipný ...
To je ten problém Rusů. Oni v podstatě kromě zbraní nic jiného,co by mohli vyvézt,nevyrábějí. Za svůj hospodářský úspěch považují to,že se narodili v zemi,oplývající surovinami,které mohou vyvážet a přijít tak k téměř bezpracnému zisku. Ovšem správný hospodář napřed ty suroviny nějak zhodnotí,něco z nich vyrobí a to pak teprve se ziskem prodá.
A mohl bys jim poradit jak, když se na ně valí embarga ze všech stran? Tak je pro ně výhodnější je prodat Čínanům a ty přebytky jinam. A Amíci se pomalu musej připravovat na nedostatek surovin pro ty své záměry. Svou zem si už vybrali dokonale a proto rejdí po celýn světě. To největší bohatství má Rus jinde. A to v přírodě. Už vzhledem ke své rozloze. A tu máš vpodstatě pravdu v tom, že překontnou těžbou surovin si ji ničí. Tohle zatím jejich hlavy neberou. Inu ostatně jako jinde se to myšlení lidí a národů vůbec nezměnilo a stejně tak i v tom Rusku.
Naopak, je potřeba investovat, ale s rozumnou specializací.
Třeba do kyberbezpečnosti. To najde uplatnění i v civilu
Do průchodnosti naší dálniční a železniční sítě pro spojenecké jednotky. Taktéž pomůže i civilnímu sektoru.
Do vývoje raket pro drony, který budou schopný projít i přes reaktivní pancéřování tanku T-XY. Ty by se dobře prodávaly.
Do systémů řízení dělostřelecké palby pomocí dronů - to by se prodávalo možná ještě líp.
A do nové generace stíhaček, které v Pobaltí dohlížej na elementární pořádek ve vzduchu...
Souhlas. A způsobili jsme si to bohužel sami, jak někteří komentátoři psali. Prostě bez diplomacie a jasných důkazů a nót jsme šlapali jak slon v porcelánu - Hamáček, Babiš. (Tam jsme mohli jasně vyložit požadavky i s jasnou mezinárodní podporou). A vrátilo se nám to i s tou zahraniční podporou, bohužel jen verbální. Státy EU i USA budou s Rusy dál obchodovat a my vlastní blbostí ztrácet. A to nejen oněmi výbuchy. Vrbětice jako takové (sklady a kšefty) neměly vůbec existovat. A ony souhlasné počty diplomatů by stejně měly být. I když o těch neznámých a utajených ve všech jiných spolcích a organizacích dnes nemá ponětí ani ona BIS. Tak tomu bylo vždy a všude.Dokonce i v těch nejdrsnějších diktaturách (u nacistů i stalinistů) to nebyli schopni uhlídat.
Ty si asi vůbec nepochopil, co jsem psal ... :-)
Z toho co píšeš je zřejmé, že jsme to odhalení podílu agentů na výbuších měli ututlat a dělat jako že nic, aby obchod s Ruskem neutrpěl ...
Neštěstí bereme plyn i ropu nejen ruského původu, a dokonce tušim, že to ani nenakupujeme přímo od nich.
Po 7. letech není jednoznačně prokázáno ... Proč tedy PČR podezírá (a vyšetřuje) i majitele munice a zbraní uložených ve Vrběticích?
Pepíku Pepíku, podíváš-li se na to co jsi napsal, čiší z toho demagogie. Mohl by ses úspěšně ucházet o místo redaktora na Sputniku nebo Aeronetu.
"Nenakupujeme PŘÍMO od nich"
A od koho? Od překupníka, který ač sám plyn netěží, mastí si na nás kapsu!?
No to jsme dobří obchodníci!
Po sedmi letech - vždyť pyrotechnici areál uvolnili až vloni na podzim ...
Všichni co se seznámili s fakty (zatím neveřejnými) se shodují, že to prokázáno je na tuty. Dokonce i poslanci obou bezpečnostních výborů kteří jsou členy KSČM a SPD to nerozporují (samozřejmě nejásají).
Majitele vyšetřují, jestli s nimi nespolupracoval, ne?
Jestli Babiš a Hamáček si vybrali jednu kauzu, nemohli jich (dodatečně) připustit víc. Benešová se prokecla, takže: kdo ví?
Na odstavec 1´s reagoval, ostatní´s přehlíd (nebo ne-e?) ...
Ti dva PataMati k tomu byli donucení, sami by s tím nepřišli, jejich orientaci znáš.
Druhej odstavec - Sputník - asi tvoje parketa. Čteš ho často Pavle?
Suroviny se nakupujou na burze, tedy u sprostýho překupníka - asi toho tlusťoch a vólstrýtu s pruhovaným cylindrem. Neměl bys mít funkci politruka spíš ty?
Chybu neuznáš/nepřiznáš ó neomylný ...
Burza od producenta nakupuje, aby dál prodávala!? No nekecej, to si opravdu myslíš?
Co to vlastně Benešová "prokecla"?
Že je vyšetřovacích verzí víc, než dvě? No jasně - meteorit, ustašovci, MOSSAD, CIA, FBI, islámský stát, CI5, MI6, ...
Čím víc verzí, klidně nesmyslných a úplně vycucaných z prstu, tím líp (pro skutečného pachatele). To je stejný jak s malajským Boeingem.
Žádný solidní vyšetřovatel nemůže pracovat s jedinou verzí. To bychom byli opět v totalitě, což se mnohým zamlouvá. A výsledek šetření musí zveřejnovat. Tu žádné TABU neplatí. Jinak jsme mohli klidně zůstat v oné totalitě a vyšlo by to nastejno....
O nic horší než za předchozího režimu, kdy jsme tvrdě platili Sovětům a oni občas zaplatili nám. Nevím jestli si někdy pracoval v továrně co vyráběla zboží pro Sovětský Svaz. Já ano.
Kupovat zboží od překupníků není nic divného, místo drahého plynu z Ruska, lze výhodněji kupovat levnější z Arábie, přes terminál v Terstu. Nebo levnější plyn z USA přes terminál ve Štětíně a přitom jednat pořád se stejnou "firmou".
Je to podobné jako když si vybíráš dodavatele elektřiny, také neřešíš jestli tu elektřinu vyrobil Křetínský nebo ČEZ, nebo někdo úplně jiný.
Svět, kdy pracoval jen ten kdo měl ruce od šmíru a ostatní byli málem příživníci tak nějak přestal existovat.
Pracoval´s v ekonomickém oddělení?
Přesně tak, plyn je čtyř různých zdrojů (vlastně z pěti, když připočtu domácí těžbu) a rozhodně doma nikdo nepozná, kterým si ohřívá guláš.
Souhlas. Jen jak to tu už kdosi napsal, je třeba se nevázat na jednoho dodavatele. Jednak pro možnou změnu cen a jednak pro závislost. Prostě když si začne klást podmínky Arabie, moci přejít na USA nebo i Rusko. A naopak. Přes suroviny a prebendy se totiž nejsnáze dělá ona politická závislost. I to už v diskuzích někdo uváděl,. Ovšem, jen dle hesla padni komu padni. Prostě nepreferovat nikoho, což jsme si onou EU jaksi pohnojili. A nebo se chovat jako oni "neposlušní Maďaři.
Co je zřejmé? Jaké ututlání? Snad píšu jasně "Prostě bez diplomacie a jasných důkazů a nót jsme šlapali jak slon v porcelánu - Hamáček, Babiš. (Tam jsme mohli jasně vyložit požadavky i s jasnou mezinárodní podporou)" Tak de máš to ututlání...
Jestli obchodovat s rusákem znamená mu lozit jako celej stát do ř*ti, tak na takový kšefty se můžem vybodnout.
A rusák se může rozmyslet, jaký s náma chce mít vztahy. A tohle by se mu mělo jasně říct - cokoliv, co udělá UNISu, nebo jiné české firmě, dostane vráceno, dejme tomu, přes Sberbank.
Tenhle týden jsem po dlouhé době navštívil bývalé Sanatorium Frankenstein, dnes jednu z částí Rumburské nemocnice. A přemýšlel o tom, že ta budova byť je poničená socialistickou péčí a místy znehodnocená přístavbami ze stejného období má pořád svoje kouzlo. A teď bude nejspíš na prodej, tak uvidíme jaký bude mít další osud.
Ale proč to píšu. Vždycky mě tam zaujmou lustry v bývalých společenských prostorách. Mám takový problém, že nedovedu odhadnout, jestli je to nějaká předválečná moderna, nebo to jsou nějaká 70. léta.
Tady je spousta chytrých lidí, třeba někdo bude vědět víc.
Vůbec netuším, ale zkusil bych hádat, nevím proč, první půlku šedesátek.
Já to taky myšlenkově dávám spíš později. Ale už jsem se v Rumburku několikrát nachytal. Ono jak to bylo za první republiky super bohaté město, tak se tady naleznou lecjaké skvosty. Třeba dnes nefunkční a notně zchátralá kavárna Cafe Henke ve stylu Art Deco, kterou soudruzi přejmenoval na Krym.
Či secesní? lustry v aule gymnázia, fotku jsem nenašel, tak jen mizerná kopie z videa.