Na toto téma bych chtěl uvést jednu skutečnost, o které se moc nemluví. Přestavěné kolo totiž nemusí být podle zákona elektrokolo, ale může se jednat o kolo s pomocným motorkem. Z toho plyne i několik výhod. Výkon motoru může být až 1 kW, může se ovládat páčkou, nemusí se spouštět pouze šlapáním (pedelec) ale lze jet i samostatně pouze na elektriku. Omezení rychlosti je pouze při provozu na motor, kdy musí být konstrukčně upraveno tak, aby samostatně na motor bez šlapání nejelo víc jak 25 km/h. O tom, že by se motor měl při šlapání po dosažení 25 km/h vypnout se v zákoně nic nepíše. Pokud šlapeme, může pomáhat co to dá. Navíc díly na přestavbový motor jsou tak levné, že pouhá diagnostika originál elektrokola bývá dražší než oprava motoru pomocného. To jsou docela podstatné výhody, které stojí za to vzít do úvahy.
...po stopětadvacáté...
Fakt, že někteří už to tu probírali. To vše co píšeš je pravda, ovšem u kola by to možná mělo význam, pokud by váha nepřesáhla nějakou solidní mez (já vím třeba nárůst o 5-6 kg, což zatím má dnes sám motor bez baterií.) Jinak jsou opravdu výhodnější ony el. skůtry, či motorky. A ty lze opět volit podle používání (silnice, teren). A stejně s oněmi parametry je takovému kolu cyklostezka vyloučena.
APP.
Jak je to pak s oněmi řídícími jednotkami pro takové použití, to se musejí vyjádřit jiní a znalí....
Přes 5 kg jen motor mají 1 kW obludy, sou i pohony co mají pod 5 kg komplet.
Inu nevím - rád bych věděl kde to najít. Všude se totiž uvádí jen baterie LiOn přes 4 kg. Pochopitelně normální ne nějaké prdítko 24V 9 Ah.)APP.A těch 1000W autor uvádí, pokud čtu...
Jo, 1kW Bafang s 1kWh baterkou bude mít asi i přes 10 kg, ale dělají se pohony i pod 5 kg.
Motor může mít až 1kW, to neznamená, že pro někoho slabší, ale lehký pohon nemůže mít smysl.
Jeden příklad z praxe:
po 7 letech ježdění na MTB s nábojovým převodovým motorem 250W v zadním kole (PAS) a baterií 10Ah/36V na nosiči, jsem se rozhodli pro inovaci a středový motor. V bazaru jsem koupil ocelový trek Laeder Fox a přestavěl na středový s torzním snímačem TS 250W a rámovou baterii 15,6Ah/36V.
Váhová bilance je následující:
motor + 3,6 kg
baterie včetně lyžiny do rámu + 4,1 kg
demontované středové složení s trojtalířem - 1,4 kg,
takže celkový přírůstek = 6,3 kg, kolo nyní - připravené k jízdě - váží celkem 21,4kg.
Stejně vybavené kolo manželky váží 19,7kg.
Podobná debata probíhala na diskuszi Silnicni elektrokolo
https://www.nakole.cz/diskuse/20501-silnicni...
Stačí pročíst
A pořád blbě.
Nechápu proč tu někteří vytahují nařízení EU, které se týká továrních elektrokol a nikoliv přestaveb a různé dojmologie z webů výrobců kol. Přestaveb se týká Příloha č. 12 k vyhlášce č. 341/2014 Sb. oddíl C bod 8.
Ano legislativní výhoda přestaveb je možnost výkonnějšího motoru a není tam povinnost aby motor šel pouze pokud se šlape.
V případě středových motorů je to ale konstrukčně horší řešení a výběr motorů je malý.
Jen tak ze Stanoviska k používání elektrokol
...Jinými slovy – je nutné rozlišovat s dodatečně namontovaným pomocným motorkem (splňujícím výše vedené podmínky bodu 8), tedy, že na kole nedošlo k zásahu do jeho nosných částí a pomocný motorek jde kdykoliv opět odstranit. V tomto případě a dále v případech popsaných v bodě 9 a 10 se elektrokolo považuje stále za jízdní kolo se všemi důsledky, které se vztahují k provozu na pozemních komunikacích, především vyplývající ze zákona č. 361/2000 Sb.
Jiné provedení vozidel označovaných jako , která nebudou splňovat ve výše uvedené vyhlášce stanovené podmínky (především, co se pomocného motorku týká – je již namontován přímo od výrobce, tedy je zde zásah do nosných částí apod.)
„2. Toto nařízení se nevztahuje na tato vozidla:
a) vozidla s maximální konstrukční rychlostí nepřekračující 6 km/h;
b) vozidla určená výlučně pro používání tělesně postiženými osobami;
g) vozidla určená především pro využití v terénu a zkonstruovaná pro jízdu na nezpevněném povrchu;h) šlapací jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h;
Jinými slovy - pokud narazíte na policistu byrokrata, který uzná, že jste si silnější motor než 250W namontovali do kola ať předního či zadního což je nosná část a není tam od výrobce, můžete se nanejvýš hádat.
mám pocit, že se možná pleteš.
https://cz.hecht.cz/blog/volny-cas/elektrokola...
Sporná je ta plynová páčka, v čechách by to možná mohlo projít v případě, že plynová páčka bude na řídící jednotce nastavená na mod, kdy nejdřív se rozjedeš pomocí šlapání a ve chvíli, kdy se kolo roztočí se teprve aktivuje plynová páčka.
On Tě v čechách kuli kolu nesplnujícím legislativní nařízení nikdo--policie-- buzerovat nebude, ale v případě vážnější nehody je jedno kým zaviněné pujde to kolo určitě na expertizu a v případě že nebude splnovat legislativní podmínky je víc než pravděpodobné že celá zpusobená škoda pujde finančně nejspíš za tebou
sám s tímto vědomím provozuji výkonnější elektrokoloběžku.
V ČR je mimo evropské směrnice ještě platná vyhláška Ministerstva dopravy č. 341/2014, kde se přestavbou kol se zabývá konkrétně část z přílohy č. 12, část C)
Více např. zde: https://www.evbike.cz/legislativa
Sice si nejsem jistý výše uvedeným neomezením přípomoci nad 25 km/h, protože dle 8.c) té části přílohy má být konstrukční rychlost max. 25 km/h, tj. víc by to kolo s pomocným pohonem jezdit nemělo.
citace--------------
Existuje cesta, jak zvýšit rychlost kola s asistencí?
Ano. Existují servisy a osoby, které nabízejí vyřazení omezovače rychlosti. Po vyřazení omezovače elektrokola dosahují s asistencí rychlosti i více než 55 km/h. Takto upravené kolo však na silnici nemá co dělat. Z pohledu zákona se již jedná o elektrický skútr, který podléhá schvalování, registraci, a proto se na takové kolo pohlíží jako na neregistrovaný motocykl, který na silnici být nesmí. Následný postih ze strany policie pak bude obdobný, jako byste řídili neregistrovaný motocykl bez platného povinného ručení a dalších povinných náležitostí daných vyhláškou Ministerstva dopravy.
Dobrý den, ale já jsem o žádném vyřazování omezovače nepsal, dle té vyhlášky může kolo být vybaveno dodatečně pomocným motorkem (až 1 kW a konstrukční rychlost je max 25 km/hod). Toto je stále považováno za kolo. V tomto případě žádný postih nehrozí.
větou ...výše uvedeným neomezením přípomoci nad 25 km/h... jsem myslel Vorlovu větu: ...O tom, že by se motor měl při šlapání po dosažení 25 km/h vypnout se v zákoně nic nepíše...
http://www.hybrid.cz/pozor-na-nelegalni...
---------------citace-----------
Někteří výrobci se snaží pravidla obejít různými nastavovacími páčkami, které při zapnuté poloze výkon omezují a při vypnuté poloze nikoli. I tato „kola“ a „koloběžky“ jsou na silnicích ovšem nepovolené a vystavují své uživatele postihu,“ vysvětluje Štěpán Pleskač.
:-) Ano máte pravdu, já se s vámi nepřu. E-kolo nesmí mít jm. výkon větší než 250 W. Já píši o kole dodatečně vybaveným pomocným motorkem, to může mít motor až do 1 kW, konstrukční rychlost max. 25 km/h. To je v ČR stále legální. :-)
Tak ještě jednou :))
-----------------------------------------------------
Jmenovitý výkon pohonné jednotky v elektrokole nesmí překročit 250 W a celkové napětí elektrického systému nesmí být vyšší než 48 V. Maximální schválená rychlost elektrokola s asistencí motoru může být nejvýše 25 km/h. Po dosažení této rychlosti je výkon motoru postupně snižován až do úplného vyřazení z činnosti,” říká Štěpán Pleskač z Apache Bicycles.
Mám dojem, že pod 6 km/hod. ne, že vlastně krokem jet může.
smysl odkazu je ten, že se z toho odkazu pak dozvíš že třeba-----------------------------------------------
Elektromotor lze uvést do provozu také ovládacím tlačítkem, neboli akcelerátorem, ale to jen do rychlosti 6 km/h. Tato funkce bývá označována jako asistent chůze a lze ji využít při rozjezdu, při chůzi, nebo při jakékoli další manipulaci s elektrokolem.
Já mám tovární elektrokolo s motorem ovládaným plynovou rukojetí,tento plyn je ovšem zapojen až za snímač šlapání,čili bez šlapání nefunguje. To je také legální možnost. Nemám tam žádná tlačítka ovládání síly přípomoci,jen ten plyn. Osobně mně ten systém docela vyhovuje,protože spuštění motoru neřídí elektronika,ale já. Podle mně se takto dá ušetřit proud a prodloužit dojezd,protože motor se automaticky nespustí pokaždé,když snímače zaznamenají nastavené hodnoty.
Zákon o technické způsobilosti vozidel.... vydává Ministerstvo dopravy a to jediné ho může vysvětlovat.
Paragraf je dvakrát zakroucený a tak pozor při jeho amatérském výkladu - je-li totiž nějaký pojem definován v jiném paragrafu, tak jeho obsah je automaticky přijat i na jiném místě zákona. Jízdní kolo s pomocným motorem je pojem používaný již za 1.republiky a proto jeho definice nepoužívá pojem elektromotor, ten je použit v souvislosti s jízdním kolem v citaci o převzetí směrnice EU (250W...).
Proto mají i prodávané přestavbové sady vesměs výkon 250W a limit asistence 25km/h. Mají sice možnost nastavení vyšší hodnoty a dají se koupit i s vyšším výkonem, ale pak jsou prodejcem výslovně označeny, že nejsou pro použití na běžné komunikaci.
Částečný výklad pojmu elektrokolo - i ve vztahu ke koloběžkám - si můžete přečíst v Metodickém pokynu MD zde:
https://www.4komfort.cz/clanky-2/metodicky...
V této zemi zákon nevydává ministerstvo, ale schvaluje parlament a senát a podepisuje prezident. Ministerstvo ho může maximálně vypracovat a do parlamentu předložit.
Závazný výklad zákona pak je v kompetenci soudů.
Legální sady jsou až do 1 kW a tedy není důvod aby prodejci sady 250 - 1000 W označovali jako nevhodné pro provoz na pozemních komunikacích.
Správný odkaz na Metodický pokyn MD je tento
https://www.mdcr.cz/getattachment/Dokumenty...
V téhle zemi ždáné zákony neplatí, a stát se řídí, zřejmě v rozporu s ústavou a Listinou - "nařízeními vlády".
Veškeré normy a předpisy, a debata kolem nich pak nemá vůbec žádný smysl a má smysl se bavit jen o technickém, nikoliv byrokratickém, řešení.
Zákony a vyhlášky platí.
A na nějaké EU se můžem vykašlat. Stejně nikdo na nějaké spory v EU peníze nemá. Prosoudil by si max bezdomovce.
Myslím si že neplatí nic, a nebo platí jen pro někoho :-)
Pokud jde o e-kola, u nás i v EU, a vlastně na celém světě legální Bosch co mám, jezdí na 660W, když chceš, legálně, i když dovoleno je jen 250 (nominálu).
Docela to stačí a vyjede to všechno.
Rychlost někteří očůrávají čipováním, nemyslím si, že je to dobrý nápad, víc to sežere, jet do kopce kde by ses sral rychlostí 10-12 km pětadvacítkou je dost slušné, a z kopce jedeš jak rychle chceš i bez čipu.
Právě, že zrovna u středového motoru Bosch, když má jenom ten malinkatý převodník, je docela vopruz jezdit rychleji než 25 km/h protože to hrozně drhne. U Bafangu ani nevíte, že tam motor je.
Nevím co "drhne", nezaznamenal jsem to.
Tam ne. Ale na cyklostezky nesmí, pokud nesplňuje on omezovací podmínky. A výrobci vědí, proto všechna ta elektronická omezení....
Co na cyklostezky nesmí? Pokud smí na pozemní komunikace může i na cyklostezky.
Pouze za podmínek vypsaných tu v příspěvcích.
A pokud to někdo bude tvrdě odmítat, tak se klidně můžeme nadít toho, že prostě na tyhle cyklostezky či ony smíšené daj tvrdej zákaz pro všechna vozítka s motorem a budou tu jezdit jen ta poháněná vlastní silou. Takže jak dávno říkali staří, když má někdo málo nedostane vůbec nic.
Už tady o tom byla řeč, v EU a možná po celém světě je e-kolo, koloběžka a další vozítka, považováno za jízdní kolo a nelze ho tudíž dále vyčleńovat a diskriminovat.
Známý je pokus pražského magistrátu s dodatkovou značkou "Bez motoru".
Píší o tom i ve zmíněném MP MD, cituji:
"Nelze použít piktogramu elektrokola, protože vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, takový piktogram nezná. Vyvstaly by potíže právě s tím, že některá elektrokola jsou za splnění zákonných podmínek stále považována za nemotorová vozidla – jízdní kola, jiná za motorová vozidla, která podléhají schválení a řidič musí být držitelem příslušného řidičského oprávnění. Z těchto důvodů je relevantní použití doplňujícího textu s konkrétním technickým parametrem."
Když to přeženu tak s rostoucí technikou (zdroje, výkony motorů) budeme mít "kola" s motorem 5 kW a tomu odpovídajícími výkony? A budem spoléhat na nějaké předpisy že se budou okamžitě a striktně měnit dle potřeby a každý je bude tvrdě dodržovat? A jak když potom právě tobě jeden co to bude ignorovat zabije manželku či potomka? Ono je pro každého všechno hezké pokud negativní důsledky nedopadají právě na něho.....
Ono předpisy nějakých pomazaných hlav je věc jedna a důsledky skutečné praxe věc druhá - a málokdy jsou za ni ti odpovědní hnáni k odpovědnosti.
A můžem to aplikovat na všechny dopravní prostředky. Když ti auto zabije ženu, zrušíme auta? Nebo jak si to představuješ? Přece nezabíjí samotné elektrokolo ale jeho řidič zrovna tak je to i u všech ostatních vozidel. Nakonec zabit tě může i inlajnista či obyčejné kolo, tak to zrušíme a bude pokoj.
Nikde jsem se nedočetl něco o rušení. Pokud jsem to správně pochopil, pak zanyn píše o nevyhovujících el kolech (upravených koupených a odporujících předpisům). Pokud auto nesplňuje tech. předpisy, také nemá na silnici co dělat, ne?
:-/
Tady je spíš problém v možnostech kontroly. Auta procházejí STK,kdežto kola nekontroluje nikdo. Není vytvořen žádný systém jak zjistit,jestli kolo vyhovuje předpisům,nebo ne. Pohledem na elektrokolo také nikdo nezjistí,jestli má odblokovaný omezovač. Když uvidím jet elektrokolo rychleji než 25km/h,také to nic neznamená. Jediné,co by situaci změnilo,by byl případ,kdy by přibývalo nehod zaviněných elektrokoly. Pak by se tím začaly odpovědné úřady zabývat.
...byl případ,kdy by přibývalo nehod zaviněných elektrokoly. Pak by se tím začaly odpovědné úřady zabývat.
A to je totiž ono. Vždy je lepší nehodám předcházet, než čekat na smrťáky a pak to zase dlouho řešit. Jako kdybychom to neznali v celé té polistopadové době Protože - viz výše. Ona totiž ta morálka a odpovědnost v týhle zemi je prachbídná jak to srovnávali už jiní. A nakonec i ta vedoucí pozice v nákaze to dokazuje.
A jak bys to chtěl kontrolovat? Pokud je něco definováno jako kolo,tak to na žádné kontroly nemusí a strážmistr Vopička,který to potká na silnici v Horní Dolní na tom také nic podezřelého neuvidí. Musel by mít počítač,ke kterému by tu elektroniku připojil a zkontroloval. A nebyl by to jednoduchý počítač,protože těch řídících elektronik existuje mnoho systémů. Jediné,co tedy policie může,je,když se něco stane,tak konkrétní kolo předat technikům a ti to jedno konkrétní kolo zkontrolují. A téhle nemožnosti preventivní kontroly zdatně využívají výrobci,prodejci a různí úpravci.
Bylo by dobré rozlišovat moc zákonodárnou, výkonnou a soudní.
Podle tebe by MD nemohlo vydat ani metodický pokyn, na který se odvoláváš - odkaz nefunguje?!
Řeč byla o zákonech, ne o nějakých pokynech. Odkaz od saláma vede na nějaký pochybný web, kde může být znění neaktuální nebo pozměněné.
Tak ses zase přihlásil pod druhým nickem?
To je "moje" řeč. Pokud koupím originál elektrokolo, musí mít max 250w a když to "čipnu" tak ho musím nechat schválit jako elektrokolo, abych jezdil legálně (počítám, že cena schvalování přesáhne cenu stroje). Pokud předělám kolo podle bodu 8, můžu mít 1000w a je to stále jenom kolo.
...tzn. že nezasáhneš úpravou do nosné konstrukce- tedy nenarušíš původní rám, kdykoliv můžeš motor odebrat a vrátit se ke "šlapací" verzi- pak je to OK...
To, že má kolo elektromotor ještě neznamená, že je to elektrokolo. Pokud splní podmínky bodu 8 můžu tvrdit, že mám kolo s pomocným motorkem a tam je 1 kw legální. Rovněž elektrická koloběžka pokud splní bod 8 bude kolo s pomocným motorem.
Tak máš skutečně pravdu, tady je vysvětleno, jaký je a proč je v tom takový bordel
https://prahounakole.cz/2017/05...
pod článkem jsou další odkazy--jak je to třeba s koloběžkama v Německu
Maximální konstrukční rychlost je podle mě taková rychlost, jakou dosáhne kolo při jízdě pouze na motor po rovině. Nemohou mi přece zakázat rychlejší jízdu z kopce nebo na pedál. O tom, že by se měl motor z kopce nebo při šlapání vypnout se tam nikde nepíše. Je to starší paragraf z doby, kdy kloudné baterie nebyly a smysl dával jenom spalovák.
Myslíš, že pro účely zákona platí nějaká jiná definice konstrukční rychlosti pro elektrokolo, než pro jiná vozidla? Třeba pro kamion platí úplně stejná konstrukční rychlost po rovině i z kopce.
Baterie s tím nemaj co dělat. Tu jde o bezpečnost na cyklostezkách a smíšených atezkách. Maximálně by to byla pravda pro provoz na běžných cestách, zvláště pokud v té cyklonovele upraví kromě odstupu i tu minimální rychlost.
Právě, že v tom článku co zmiňujete je popsána pouze evropská legislativa o elektrokolech, kterou Česko převzalo, ale kolo s pomocným motorkem je z hlediska českého zákona něco jiného. Bylo tam už před unijí a je tam i dnes. Vámi provozovaná koloběžka není elektrokolem, ale je to kolo s pomocným motorkem, kde je 1000w povoleno.
Pomocný motorek může být spalovací nebo elektrický(nikde to nespecifikují) a u spalovacího motoru páčka být musí, takže proč by nemohla být u elektrického.
Ne že bych chtěl kupovat nebo stavět elektrokolo, ale tak s tou expertízou: to bych chtěl vidět tu expertízu, která by prokazovala, jak vlastně byla řídicí jednotka v době havárie nastavená, a jaké možnosti uživatelského nastavení výkonu v té době vůbec povolovala.
Například McDonnell-Douglas v 80. letech měl v F-15 (a možná to letadla mají i teď) firmware uložený jen v paměti RAM, a FW se nahrával do řídicí jednotky vždy po zapnutí na stojánce. Takže pokud by letadlo náhodou padlo do nepřátelských rukou, bylo bez firmwaru, a tedy neschopné letu i analýzy pro reverzní inženýrství.
Podobně si dovedu představit třeba nahrávání firmwaru přes Bluetooth, třeba i s tím, že v EEPROM řídicí jednotky by byl "oficiální" firmware, který by žádné "nestandardní" funkce nepodporoval.
Taky spousta dnešních MCU má možnost zabránit pokusům o výpis firmwaru.
Nechci nikoho nabádat k nějakým nelegálnostem, jen chci upozornit na to, že prokazatelnost nějakých změn a nadstandardních funkcí je dost mizivá, pokud proti tomu někdo udělá aspoň nějaká základní opatření (a pokud se nenabonzuje sám).
Pustí hrůzu a on se přizná....
Pokud půjde nastavení FW editovat, půjde i snadno přečíst, až kolo padne do rukou nepříteli :)
u nehod aut je možné docela přesné určení rychlosti nárazu - buď z brzdných stop, dnes i z rozsahu poškození.
U kol toto zatím není provozované.
Zatím není "společenská objednávka" - naštěstí.
Opravdu to nepřivolávám.
Výhody jsou cena, a možnost silnějšího motoru.
Nevýhodu pak všechno ostatní.
To u přímých motorů.
U středových motorů je váhodou už jen cena, a nevýhody převažují.
Pokud je někdo zdatný v elektrice a nechá si poradit pokud jde o konstrukci rámu a zajištění kola ve vidlici, může si postavit solidní motorku.
Když se v elektrice trochu plácá jako já, užije si spoustu dobrodružství a zábavy, ale líp to jezdit nebude, a bude to dražší, než kdyby si koupil dost dobrý stroj postavený.
Nevím, proč u středových pohonů uvádíte jako výhodu pouze cenu, já jich vidím víc, i když asi ne všichni všechny využijí.
Ta cena s ohledem na výbavu kola, jednoznačně také vyšší výkon, dále možnost individuálního nastavení ŘJ, možnost nastavení rychl. limitu pomocí displeje kdykoli a kdekoli, větší možnost kombinace motoru a různých baterií, různých ovladačů a displejů, atd.
To je blbost, dělají se i hodně silný nábojový motory viz to co si staví Lubo990 nebo třeba http://www.novakola.cz/
A nevidím důvod proč by se nemohla stejně nastavovat ŘJ k nábojovýmu motoru nebo existovat výběr displejů a baterií, akupack se dá seskládat prakticky jakejkoliv.
To jsou v podstatě ty výhody a nevýhody. Když si koupím tovární elektrokolo,tak je vybaveno konkrétními součástkami. Konkrétním motorem,ŘJ,baterií,konkrétními převody. Když kolo přestavuji,tak si přestavím takové,které mi vyhovuje a ty součástky mohu nakombinovat tak,jak mi budou vyhovovat.
No tu může bejt ten problém o kterém jsem psal. Ergo když některej poliš - dobrák uzná, že netovární montáž toho nábojovýho motoru je zásah do nosné části bicyklu. To asi našim pánúm zákonodárcům uniklo a nijak to neřeší.
Středový motor je pak o něčem jiném, pokud je montován v náboji pedálového složení, a nebo jde jinak jsednoduše vyměnit za original stav.
Hele, to si nerozumíme.
Bavíme se o kolech "doma sestavených" proti kolům "kupovaným".
Střeďáky jsou podle mého zdaleka nejlepší elektropohon, ale ty doma dobastlené mají, kromě jiného, jednu zásadní nevýhodu.
Jak jsou naroubované na střed, čumí fest ven a říkají si o to, abys je někde odrbal.
Oproti tomu kola stavěná od samotného počátku jako kola se středovým motorem, mají specielní rám, a většinou ten motor je donře umístěn, je trochu výš, a je chráněn plechem.
Když se do přestavby pustí někdo, kdo má v problému jasno, tak volí rám s výše umístěným středem a kola samozřejmě alespoň 28".
Ve výsledku může být motor chráněn podobně jako u Bosche, či dokonce lépe než ve speciálním rámu
Ono to ale zpravidla bývá tak,že se dotyčný snaží vybavit motorem svoje oblíbené kolo,na které je zvyklý a na kterém se mu dobře jezdí. Koupit kolo vhodné na přestavbu a pustit se do přestavby,to už může vyjít nastejno,jako koupit rovnou elektrokolo. Potřebuje to se předem nad tou přestavbou zamyslet a nesnažit se za každou cenu namontovat kamkoli středový motor. Je dobré předem promyslet možnosti a nejlépe si jednotlivé motory,středový a nábojový,vyzkoušet. Třeba potom zjistí,že tam ten středový za každou cenu montovat nemusí.
Především by se do přestavby měl pouštět jen ten, který již něco na kole odjezdil, je mu jasná funkce komponent, ví něco o geometrii kola, je mechanicky zručný a elektrika mu není cizí.
Tudíž ví, jaký má být výsledný produkt a hlavně PROČ!!!
Původně jsem také chtěl přestavět naše 26" MTB e-kola z nábojového na středový motor a kvůli těžišti instalovat rámovou baterii. Po zkušenostech s dojezdy na 10Ah baterii jsem chtěl větší kapacitu, a hned tu byl první problém - baterie se nevešla do manželčina rámu. Obával jsem se také kolize motoru s terénem a tak volba byla jasná - kola musí být 28" a rám se zvýšeným středem.
Kupovat nové kolo a přestavovat ho je nesmysl, v sumě je to dražší než slušné nové e-kolo. Naštěstí je v protějším domě kolobazar, tak jsem dal řeč a posléze získal jen mírně ojetá, ale levná kola (Léta se na nich nejezdilo, jen zabírala místo ve sklepě, protože to byly starší modely tak se o ně ani v bazaru zákazníci neprali, byla těsné před návratem k majitelům, a já dostal svoje za 430.- a manželky za 900.-Kč).
V zásadě potřebovaly jen nové obutí, koupil jsem nové osmičkové kazety 11-40 zubů + řetězy a pro sebe přehazku s dlouhým raménkem, drobnosti jsem pokryl z domácích zásob.
Ještě dovolte radu - než jsem se rozhodl pro konkrétní motor, tak jsem si vyjednal vyzkoušení, tak mě předvedli jak variantu s PAS, tak s torzmím snímačem - já se projel a udělal - až doma konečné rozhodnutí.
Když ona svoji roli sehraje i reklama. U takové přestavbové sady bude napsáno,že přestavbu zvládne i naprostý laik,případně i to,že ta sada je použitelná na každé kolo. Pravdu máš v tom,já už jsem to tady psal také,že každý by si měl napřed elektrokola s různými způsoby pohonu vyzkoušet a pak se teprve rozhodnout.
Bohužel máš pravdu, ale 32 let od Velvetu by už reklamě snad neměl věřit nikdo.
Montáž střeďáku je opravdu jednoduchá a nekonfliktní, ale na demontáž původního středového složení musíš mít speciální nářadí, a ani tak to nebývá - po letech užívání - jednoduché
.
Samozřejmě nikdo neukazuje jak jednoduše instalovat rámové baterie. Nedávno jsme zde s "rondou" diskutovali na téma "nýtovací matice" a jejich instalace do rámu kola.
To také souvisí s tím,si tu přestavbu dobře promyslet a předem zvážit,co bude použitelné a co ne. Tu diskuzi o nýtech jsem četl. Tam také výrobci baterií uvádějí,že montáž nepředstavuje naprosto žádný problém. Skutečnost potom bývá jiná. Chce to prostě předem zvážit ze všech stran a nedat na nějakou reklamu.
No - pokud se vrtne do jakékoli nosné části tedy i rámu, vždy je to zásah. Proto všichni výrobci užívaj pouze svěrná spojení (viz ony kity spal. motoru).
Těžko Ti někdo dokáže,že tam ta nýtovací matice nebyla z výroby. Venku potkáš spoustu na pohled stejných kol,z nichž některá budou mít závity na držák bidonu a některá ne. I kdyby dodatečně nějaký kriminalistický technik zjistil,že příčinou prasknutí rámu bylo jeho narušení provrtáním,tak se nemusí nechat snadno zjistit,kdo ho provrtal a jestli to bylo uděláno dodatečně.
Nesmysl, v servisech ti běžně instalují nýtovací matice - nejen pro baterie, ale také pro různé nosiče, držáky bidonů apod.
Přečti si MP MD, tam za zásah do nosných částí považují instalaci motoru, či baterie do upraveného rámu - viz druhé foto, kdy po vymontování motoru nezískáš zpět jízdní kolo.
To je "prastarý model" 2017.
Model 2019 už je o malinko lepší, a ty nové - 2020, mají zase jiné rámy, protože baterii jedště vícezasouvají do rámu - já mám typ PowerPack, teď se už do toho montuje výhradně PowerTube.
Taky jsem omezen na 500Wh, ty Powertube mají 650Wh, a jdou dál.
V posledním roce přibyli i elektrosilničky a gravely, takový kolo už fakt doma nedobastlíš.
Škoda když jsem to pořizoval tak e-kola byla téměř výhradně MTB a pak ta městská.
Ale jak píšeš, chce to rozumět těm drátkům, a pokud se pustíš dostřeďáku, tak tuplem. Ten silnej motor v zadním kole tolik umu nevyžaduje, o to více ovšem pozornosti při kotvení toho hnacího kola do rámu.
V každém případě to chce vzít tužku do ruky a fest počítat, jestli se to rentuje a kolik.
Už jsem tu vysvětloval, že ta motorizace není až tak drahá - u toho Bosche asi 30 tisíc. Těch zbylejch 90 pak dělá to kolo samotné.
Soňa má lepší model, asi o 30 dražšé než já, přitom vlastně to samé kolo, ten samej motor.
Ale je tam pak o "ale".
Jiné ráfky, jiné brzdy, jiné řazení, teleskopická hydraulická sedlovka, a když jsem jí měnil pláště, taky jsem čuměl, co si za tokový plášť dovedou říci. A ono se to pak hezky poskládá.
Takže podle toho co s tím člověk chce vyvádět, a jak moc je zdatnej.
Za mě osobně, už bych nic nestavěl.
Tady je to Sonino novější, a tem gravel, co se mi fest líbí, teda kdyby byl zelenej, to bych rozbil prasátko....
Znám tvoje kola a to "ukradené" jsem použil pro ilustraci.
Obecně by bylo trapné aby se technika nevyvíjela, obzvláště, je-li to tak komerčně zajímavý segment trhu a podbízí nám ty různé gravely a jiné lahůdky.
Doba příznivá pro experimenty a "samodělky" byla kolem r.2010, a to jsme si užili bohatě.
Teď už nepotřebuji superkvalitu a mám hafo času, tak jsem 2017/18 udělal přestavbu na středové motory viz výše.
Pokud budu kolo ještě měnit, tak už bude rovněž kupované. :-)
To je fakt, technika jde dopředu. Ovšem všude. Myslím tedy hlavně v tom oboru dopravy. A tu dle mě začíná právě ten největší problém a to je přetíženost všech možných cest a komunikací.Já ještě pamatuju 1 auto na silnici za čtvrt, nekdy i půl hodiny. A dnes jsou mnohde v jedné rodině i 2 či 3 a na silnici jedno za druhým. Okresky jsou na tom trochu lépe, ale v určitých hodinách a v sezoně (zemědělské) skoro totéž. A když k tomu přidáte všechna ta vozítka od kol až po invalidní vozíky a koloběžky, tak do budoucna nevím.Bude to asi jako v oněch asijských metropolích. Ale tam už jsou zvyklí na tvdej režim, kdežto u nás -liberálnost ve všem. Takže jak se říká Bůhsuď...
Ten tvůj výklad, že bod
e) maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h-1 a
znamená, že přestavěné elektrokolo může jet max 25 km/h bez šlapání a se šlapáním libovolně více je tedy dost kreativní.
Ale je fakt, že pojem maximální konstrukční rychlost u stroje, který vznikl tak, že si na na staré kolo někdo naházel přestavbovou sadu z Číny je poněkud nejasný a nikde sem nenašel definici, ale hledal sem to jen krátce.
Ve vyhlášce je sice formulace
Nejvyšší konstrukční rychlost stroje je nejvyšší rychlost určená výrobcem stroje. Zkouškou zjišťovaná skutečná nejvyšší rychlost stroje se nesmí za předepsaných podmínek lišit od nejvyšší konstrukční rychlosti o více než +5 %.
Ale to je v sekci Technické požadavky na zvláštní vozidla podkategorie SS, což jsou pracovní stroje.
Souhlasím, že přestavěné elektrokolo může jet max 25 km/h bez šlapání a se šlapáním libovolně více je tedy dost kreativní.
Někde jsem našel pojem "Konstrukční rychlost" je nejvyšší možná rychlost vozidla, daná jeho konstrukcí. Vychází z otáček, momentu síly i výkonu motoru, použitých převodů i velikosti pneumatik, technických vlastností brzdového ústrojí. Uvádí se v dokumentaci vozidla.
Její překročení se nedoporučuje ani při jízdě z kopce s využitím nabyté potenciální energie, protože některá část, především převodů vozidla a brzdového ústrojí, nemusí vzniklé síly za vyšší, než konstrukční rychlosti vydržet a může dojít až k destrukci namáhaných částí vozidla a zcela určitě k následné havárii.
Protože stroj vzniknul kombinací kola, které má větší konstrukční rychlost a dodatečně pomocným motorkem, tak splnění bodu 8 e) (max konstr. rychl. < 25 km/h) dle mého znamená, že ten motor nemá pomáhat nad 25 km/h.
Jinými slovy. Pokud si na displeji nastavím rychlostní limit, rychlost 25 km/h mám legální kolo pro provoz na pozemních komunikacích, které nad 25 km/h přestává pomáhat.
Pokud si tam nastavím víc (např. 35 km/h) nesmím (dle legislativy) na pozemní komunikace.
Tím netvrdím, že to stále přepínám, ale těch 25 km/h stačí vrátit když bude nějaký problém.
Druhá věc je, že překročení konstrukční rychlosti se pouze nedoporučuje, tj. na kole s dodatečným pomocným motorem mohu jezdit i rychleji.
Max. konstrukční rychlost vozidla jsi povinen dodržet! Jestli jsi jel na motor nebo vlastní sílu nebo z kopce je irelevantní, týká se to vozidla.
A co je konstrukční rychlost jízdního kola? To se nikde neuvádí, zdatný cyklista je schopen jet po rovině hodně přes 25 a z kopce klidně devadesát.
A vztahuje se ta formulace o konstrukční rychlosti na celé kolo po přestavbě nebo jen na ten pohon? Je nesmysl aby jízdní kolo s dodělaným motorem nemohlo jet víc než 25 km/h ani na lidský pohon.
Zkus vyhlášku 341/2014
Tam nic o konstrukční rychlosti jízdního kola nic není.
Zkus to znovu a lépe a zaměř se na písm. C) Technické požadavky na výbavu jízdních kol, potahových vozidel a ručních vozíků:
:-)
Zdatný cyklista je schopen jet vlastní silou na MTB dlouhodobě (1h/350W) v laboratorních podmínkách (žádný protivítr, žádný kopec, dokonale rovný asfalt) 35km/h rychlostí.
Pokud k tomu přidáš 1% kopec, 10km/h vítr, neboli nerovný asfalt, a větrné turbulence na stupnici Beauforta č.2, neboli obvyklé podmínky při jízdě na okruhu, pojede zdatný cyklista (1h/350W) tou 25km/h rychlostí.
Ovšemže to závisí na obutí, a aerodynamice stroje - tedy velikosti postavy, šířce řídítek, valivém odporu téréních pneumatik a celkových jízdních odporech.
Po té hodině bude mít dost, pokud to nebude trénovaný jedinec.
Pokud pojede na 20kg neodpruženém kole, tak bych to snížil rovnou na 20km/h.
Souhlas, ale kdo mi řekne jaká je konstrukční rychlost samotného kola?
U kola s dodatečným pomocným motorem musí být 25 km/h. Předpokládám, že pokud s tímto "strojem" pojedu z kopce rychleji, tak to již závisí zase jen na konstrukci toho kola, tj. zda brzdy, rám, kola, ... zvládnou uvést max. hmotnost jezdce + váhy motoru a baterie (+- 8 kg). To si myslíte, že musím i z kopce jet jen max 25 km/h? Předpokládám, že max, nosnost kola není překročena.
Já myslím že bys měl jezdit všude jen těch 25km/h...
Souhlasím, že na pozemních komunikacích bych měl jezdit těch 25 km/h. Pokud pojedu rychleji (neřeším, zda s přípomocí nebo bez ní), je to jen moje riziko se všemi důsledky. Všechno je to o vyhodnocení konkrétní situace.
Máme-li kolo s přídavným motorem do 1kW je jeho konstrukční rychlost max. 25 km/h podle definice. Je to divné, ale i z kopce, jako jiná vozidla s omezením max. rychlosti.
Dle legislativy ano, ale zajímalo mne, zda opravdu budete z kopce brzdit, aby jste nepřekročil 25 km/h a splnil legislativu :-).
Asi nikdo brzdit nebude, ale měl by :)
No - pokud je to na cyklostezce či té smíšené, tak je to asi vpořádku i s tím brzděním. Ovšem na normální cestě a cyklotrase je to o něčem jiném. Sice nevím, ale údajně se chystá nějaká cyklonovela pro tyhle jízdy na normálních cestách (odstup 1,5m a cosi i o té rychlosti). Vyjádřit by se měl někdo kdo ví víc. protože jistě na silnici by se dnes asi nutně tvořily fronty aut a byl by čurbes.
Já Ti to klidně řeknu---stačí zadat googlu--konstrukční rychlost kola---zabralo to tak 10 vteřin.
https://www.kolotipy.cz/2020/09/02/tip-jak-je...
On je ohledně toho povoleného/ zakázaného ale opravdu takový bordel, že není boha se v tom vyznat, mě třeba mozek nebral, jak je možné, když je omezení výkonu stanovené na 250W, jak je možné, že pujčovny běžně pujčují elektrokoloběžky s motory třeba 500W.
už asi vím---dle jednoho bodu vyhlášky je mimo jiné vyjmuto z omezení vozidlo bez sedátka :))
Osobně se ale domnívám, že legislativu splnuje když má motor papírový výkon 250W
když pohon přestává pomáhat--výrazně sníží výkon při dosažení rychlosti 25kmh
když není možné tuto max rychlost do 25kmh změnit žádným přepnutím přímo na kole--koloběžce-aby se v případě nehody nemuselo řešit zda nebyla v momentě nehody přepnuta vyšší rychlost přípomoci než 25kmh
když nebude mít kolo žádnou plynovou páčku.
Zatim mě ale nikdo na silnicích a cestách nebuzeruje, tak si drandím na dvoumotorové koloběžce s odbloklým omezením na 25kmh
tady ještě odkaz ohledně příšlapu/plynové páčky
https://www.kolotipy.cz/2017/09/10/tip-jak-je...
--Citace------------------------------------------------------------
POZNÁMKA: Existuje ekola, který umožní jet i bez šlapání – ať už tak, že si někdo upraví klasické ekolo, nebo přímo od výrobců. To už ale není kolo, můžete to rovnou brát jako elektrický moped.
chápu li to správně, koloběžka 500W z pujčovny elektrokoloběžek s plynovou páčkou je tedy brána jako moped--tedy vozidlo podléhající registraci a pravděpodobně nutný řidičský prukaz, přesto žádný problém takovou pujčovnu provozovat, tak já fakt nevim.
A jaká je ta konstrukční rychlost kola?
Našel jsem tam jen tuto obecnou větu ...kolo je konstruováno na rychlost i přes 50 km/h. Samozřejmě úměrně tomu jak kvalitní kolo jste si koupili...
já jen reagoval na confail_disaster, že jsem povinen ji dodržet :-)
Hele ono je to fakt jedno, když pojedeš na, a teď mi promiň tu větu: na nějakém MTB bastlu s přídavným motorem, víc než 25km/h, a nebude to z kopce, nebo na vlně (rozjetej v kopcovité krajině), tak je každému malému dítěti v EU jasné, že to máš přemotorované/odblokované.
..kolo je konstruováno na rychlost i přes 50 km/h.----------------------------------------------------------to jsou ale všechno plky plky plky plky
nikdy nikdo žádné kolo necertifikoval na nějaké omezení--rychlostní, maximální váhu a podobně jako třeba automobily, takže všechny tyto zaručeně správné informace jsou jen výplody vlasních názoru jednotlivcu a je uplně jedno, jestli se to dočteme v nějakém diskusním foru, nebo na stránkách prodejcu kol.
Ale ono si to časem sedne a podle mého jediná cesta jak z toho rozumně ven bude, že origo výrobky budou mít certifikaci k provozu na veřejné komunikace a veškeré přestavby na veřejné komunikace bud uplně zakážou, nebo bude minimálně vyžadováno třeba nějaké povinné pojištění--provozování přestaveb znepříjemnit.
Já, jako letecký modelář musím mít od letošního roku na model těžší 250g povolení na základě on line složeného testu,v podstatě řidičák, nebo musím být členem modelářského klubu.
jak bude epohybovadel přibývat, bude přibývat nehod---ujmy na zdraví, né jako v autech ve městech jen pomačkaný plechy--ono všechno má svoje, ta vize jak budeme všichni jezdit do práce na kole je hezká, ale ono to bude obnášet právě ty urazy--pracovní neschopnosti, navíc čím víc bude na silnicích ruzných pomalých pohybovadel, tím víc budou řidiči aut agresivní.
Povinné ručení dává docela smysl - já mám místo toho pojistku na "blbost".
Kryje mne v případě kolize s plechy, kdy bych se nedoplatil.
Myslím že pro každého kdo to myslí s commutingem vážně (dojíždí denně přes město mezi auty), to je jasná věc.
Jestli se nemýlím tak v Nizozemí už to pár let na elektropřestavby platí (a nebo se jedná pouze o velomobily s elektrovestavbou - to už nedokážu sledovat).
Sranda je že kupa velomobilistů s tímhle pohonem tento koncept nelibě nese - nejspíš kvůli tomu že jezdí po stezkách, a mezi auty jsou velmi výjimečně.
Ale dle mého skromného názoru by se tím hodně ulehčilo všem stranám - platíš cca. 6 stovek ročně, máš řidičák a připevněnou malou SPZ, a můžeš jezdit až 45km/h (až 4kW).
To je vpodstatě pitomost a jednodušší je, jak to máme u nás. Prostě vše tohle na cyklostezkách a smíšených zakázat a zařadit na silnici mezi mopedy, bez kontrol, číslování a t.d. a pojistku předepsat jako pro moped. A je to. Jiná věc je s rostoucím silničním provozem, ale to ať si řeší pánové z dopravy. Prostě třeba bude přibejvat silnic s minimální rychlostí a tím pádem vpodstatě zákazem. O tomhle už jsem se zmiňoval jinde.
Kola jsou určitě stavěná podle nějakých projektů a výpočtů. Musejí mít nějak dimenzované součástky a to bude s hmotností a rychlostí souviset. Musí mít třeba nějak dimenzované brzdy,aby při tom plném zatížení dokázaly to kolo zastavit. Ten schvalovací protokol bude mít továrna někde v trezoru a není to tedy doklad,který se dostane běžnému cyklistovi do ruky. On ho ani k ničemu nepotřebuje,protože kolo nemusí nikde registrovat. Je tedy možné,že u těch továrně stavěných elektrokol,konstruovaných s tím,že budou provozována převážně na motor s omezením rychlosti,bude i ta konstrukční rychlost nižší,protože jinak by muselo být postaveno lépe,bylo by těžší a to by na druhé straně zase tu rychlost snižovalo. Je tedy zvolen nějaký kompromis.
Řekl bych, že ne. Koukni,co se prodává třeba v kauflandu...
Těžko ale asi vezmou jen tak nějaké trubky,kus z nich uříznou a začnou je svařovat k sobě. Proti autu je i předem dáno,co to musí unést a jaká bude hnací síla. Že to bude jeden člověk. Takže to bude navrženo na váhu a na sílu jednoho člověka. To u takového auta se může ta hnací síla lišit podle motoru o desítky koní a podle toho musejí být dimenzované ty součásti. U kola je to rozpětí menší.
Řekl bych, že se vychází z osvědčených konstrukcí, zkušeností a nějakých nezávazných výpočtů. Produkují se miliony různě žvejkačkových kol, nikoho to netrápí. Předepsané je jen vybavení kola. Ale jak bude to vybavení funkční už taky nikdo nezkoumá. Vem si třeba jen ty nejlevnější noname imitace brzd, co se na laciných kolech běžně vyskytují. Buďto je to perník, nebo guma. Účinnost mizivá. No a na druhé straně jsou funkční a kvalitní díly, ne proto, že by to žádal nějaký předpis, ale protože to žádá dobře platící zákazník.
Tady jsem o tom našel moc hezký článek
https://cykl.cz/item/rb-vyvoj-nezastavite
jak je to s certifikací ale netuším, je ale možné, že stačí mít certifikaci--povolení, že mužeš vyrábět kola.
No - ono to asi má své opodstatnění. Když totiž napálíš moderním výkonným modelem 1kg do chlápka či děcka, tak ho klidně zrakvíš. A stejně tak na cyklostezce, či smíšené, kde jezdí i kočárky. Proto tahle omezení.Nakonec lehčí zranění je vždy lepší, než trvalé následky byť tě uklidňuje pojišťovna. A lepší je vždy tomu předcházet, než to následně hojit, stejně jako s tou pandemií (u nás extra). Teď jsem zaslechl, že na N. Zelandu dali totální zákaz a jsou v pohodě.
To ovšem není o technice, ale o lidech. Cyklostezka kolem Vltavy a Berounky je pro mne nástupní místo pro mnohé další výlety a mám odpozorováno, že elektrokolaři jezdí vesměs normálně, ale vždy se naskytne "nadupaný jedinec" na silničce, či MTB, který to rozpálí na čtyřicítku a rozhání všech všechny kolem, včetně chodců, mamin s kočárky, inlajnistů a pejskařů. :-)
Podívej se sem, jak se někteří cyklisté chovají:
https://www.lidovky.cz/domov/video-cyklogang-si...
No -- už jsem se tu zmiňoval o cyklonovele. Má někdo o změnách nějaké povědomí (o tom odstupu asi ví každý) ale hlavně o oné rychlosti, řidičáku, přilbě a t.d. Možná se tam budou řešit i ty otázky motoru a rychlosti. Cyklostezky jsou dnes předpisově jasné. Ale normální komunikace? Aby nenastal problém třeba i s přílbou v obci s 50 kdy si ji budu muset brát i do kšeftu 300m vzdáleného a třeba notabene s řidičákem? A asi by toho bylo víc.
Na Babbetě taky musíš mít homologovanou motopřilbu a řidičák (důvod, proč jsem "bábu" odložil, přestala být pohotová, pohodlná)
Tak potom E-Babetu. O té přece prodejci vyhlašují,že je bez řidičáku,registrace,přilby,že je to elektrokolo. Jako zákazník nemáš důvod tomu nevěřit. A na youtube už je názorný návod,který kabel a kde je třeba rozpojit,aby se odpojil omezovač.
Jenže Racceway E-Babetta je prdítko s motorem, který má podle návodu 250 W, špičkově 500 W, zato to váží 66 kg. Takže po odblokování možná pojedeš po rovině přes 30, ale jakmile bude kopec tak budeš jak šnek. Nevím, jestli to stojí za to nemuset mít papíry. Pokud bych musel mít něco bez papírů, tak rozhodně radši elektrokolo.
Ovšem já někde zaslechl že v té cyklonovele už to na silnici bude s elektrokolem jinak. (Řidičák, přilba, min. rychlost...¨) Proto bych rád slyšel pravdu, co vlastně bude, pokud to někdo ví.
Žádná cyklonovela ještě není. A to co mají v parlamentu, to projde ještě mlejnicí připomínek, pozměňovacích návrhů a přílepků. Už teď je z toho něco o dost jiného, než s čím do toho ten aktivista šel.
Už je na pořadu třetí čtení, možná už příští týden.
Já vím. Skoro by to bylo na sázky. Jestli z toho za a) aktivně udělají bramboračku, nebo za b) pod dojmy nutnosti řešit volební zákony to skončí pod stolem, zcela mimo jejich pozornost.
Ty teď budou mít chvíli hodně jiné starosti po zásahu Ústavního soudu.
Myslím, že hodně návrhů půjde dost stranou, protože tohle musí udělat urgentně a hodně přednostně.
Umíš číst a rozumíš psanému textu?!
Jsme v EU a podle unijní směrnice je elektrokolo považováno za nemotorové vozidlo - jízdní kolo. To nějaký český poslanecký aktivista nezmění.
Totéž náš zákon říká o kole s pomocným motorem.
Pokusy o selektivní zákaz jízdy e-kol tady byly již dříve (dodatková značka "bez motoru") a neprošly. Vysvětlení proč najdeš v MP MD.
To máš z toho, že posloucháš co nemáš :-)
Tak si to přečti sám
https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&T=374
Úprava skupin ŘP konkrétně zde
https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=176977
O přilbách tam nikde nic není.
Dík. Člověk vše nenajde sám. Ovšem nenašel jsem tam zmínku o vozidlech do 25 km/hod,
Hele, kecy o paragrafech mě nebaví a nebudu to ani číst ani o nich donekonečna diskutovat
Pokud někdo staví kolo se silným motorem, a ty se dávají do zadního kola a jsou to přímé bezkartáče, musí si uvědomit dvě věci.
1.
Aby se dosáhnul příslušný výkon, je potřeba, při tom nízkém napětí docela slušný proud. Na tu kilowatu něco kolem 30A.
A tomu musí odpovídat jak kabely, tak konektory. Jinak to hoří. Nevím jak jsou na tom ti číňáci dneska, ale před 10 lety to bylo na levačku, hliníková kabeláž neodpovídala proudu, kterej do toho šel.
Pak je tam spousta vychytávek kolem řídící jednotky, a tak, ale základ, slušnej kabel k motoru zůstává, jinak je z vodiče odporové topítko.
2. Vidlice běžného kola nejsou stavěny na tenhle způsob namáhání. Netaháš za to řetězem ale to kolo se točí. Úchyt zadního kola na to není stavěn. Musí to být safra fest utažený a zajištěný. Ta roznášecí ramínka na svorky jsou k prdu, nejlepší je zajistit podložkou přišroubovanou k rámu. Prostě zabezpečit, aby kolo nevyskočilo z vidlic.
3. Ale i tak není vyhráno. Hliníkový rám není na tenhle způsob namáhání stavěnej, může prasknout. Lepší je to dát do ocelového rámu, na takovémhle kole už na gramu nezáleží.
Když se to poladí, letí to jak raketa.
Litva provedla zajímavou akci. Lidem, kteří se rozhodli zbavit starého automobilu, nabídla dotaci 1000 euro na elektrokolo či elektrokoloběžku.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a...
Francouzi dávají na ekolo 250 eur, na Korsice pak 350
bez podmínky se čehokoliv zbavit
Když jsme u těch rychlejších elektrokol, tak jeden odstaveček se jich dost zásadně týká :
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/novy...
To je v pohodě, není tam bohužel celé znění, aby bylo zcela jasné co je definován pojem konstrukční rychlost u elektrokol.
Výše je řada názorů, já jsem také někde četl, že pojem konstrukční rychlost u e-kol je vysvětlován jako rychlost při které se vypíná asistence.
Mělo by to jistou logiku a bylo v souladu s textem MP MD - cituji:
„Pro účely této vyhlášky se jízdním kolem dále rozumí i jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem dle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího schvalování dvoukolových a tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozor nad trhem“
Předpis EU říká ono známé:
"šlapací jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h"
Taky si myslím, že "konstrukční rychlost" se jim tam vloudila omylem. Že měli na mysli limit vypínání přípomoci a zmotali to.
Jenže, co je psáno, to je dáno, zvlášť v zákonech a podobných předpisech. Snadno se na tom může někdo začít točit a pochopitelně uspěje.
Co se ale týká těch, kterým je 25 přípomoci málo, už bude vošajstlich s tím jezdit rychlejc jen tak na zapřenou. Budou mít páku a tím pádem i zájem to postihovat. Řidičák, pojistku, blembák tím pádem homologovaný na moto, ne cyklo, ochranu zraku. A RZ (paradox, že Stadion nebo Babetta bude dál přežívat bez RZ :-)
Těch 25km/h je na místě, elektrokola jsou pro ty, kterým "ubývá sil" a ne pro ty, kteří chtějí obejit zákon.
Zaujal mne také pokus o definici "cyklisty" jako toho, co řídí jízdní kolo. Jak se to porovná se zákonem o technické způsobilosti, kde jsou pod jízdním kolem i koloběžky a další vozítka. To může být pěkný paskvil se spoustou dodatků... :-(
Odstupy při předjíždění doufám neprojdou.
Obávám se, že odstupy projdou a na silnicích budeme svědky humorných situací.
Také se trochu obávám, pak by měly být přijaty také drakonické postihy pro cyklisty, kteří budou při předjíždění překážet. Bezpečnost na prvém místě! :-)
Nemusí ani překážet. Stačí, když si pojedou třeba svých 25 - 28 (svižnější cyklista, nebo skoro každý éčkař) po užší okresce. Dojede ho outlocitnější šofér v odulejším osobáku, do třicítky se nevejde a na metr a půl už mu to nepřijde dost široké. A pokud už bude mít nějaký ten bod, pověsí se za cyklistu a bude nejrychlejší z té kolony vlekoucích se aut. No a náklaďák nebo autobus, to je rovnou vymalováno...
A další humorná situace nastane, až cyklistu jedoucího třeba 25 začne s metrovým odstupem (víc místa nebude) votroub předjíždět rychlostí 27-29. Jak kamióni na dálnici, až se za zatáčkou v protisměru vyloupne někdo kilem...
No ten kamion mi připomněk havarku přítele. Na okresce ho v nějakém rovném úseku předjel kamion, asi i tu 90 respektoval, ale vzhledem k protivětru ho oním vírem co za sebou táhl srazil do příkopu - havarie. Takže ono řešení není tak jednoduché a nikdy nepojme všechny případy.
Jo - ony idylické doby pro cyklisty na silnicích jsou pryč. Jednak se jezdilo pomalu, náklaďáků tolik nebylo a byly menší, a navíc. Silnice byly vesměs dlážděné a na nich cyklisté nejezdili. Jim a chodcům sloužly ony t.zv. pankety 50-70cm mimo silnici. Ještě to pamatuju. Ona Nová doba a nastěhování oněch "vagonů" na silnice nám pankety asfalt spolknul. A bez náhrady. A když jsem se tu zmiňoval o potřebnosti těhle pruhů byl jsem k smíchu. Ono Za vše vše platí. A platí to i pro onen dnešní provoz.
Ještě k té "konstrukční rychlosti" - jestli to bude v zákonu napsané tak, jak v tom článku, tak by dotyčný na elektrokole skutečně neměl jet rychleji, než 25km/hod ani vlastní silou, ani z kopce. Protože při změřeném překročení prostě porušuje jasně daný limit (třeba u vozejku za auto mám konstrukční 80 a za kilčo s prázdným na dálnici mě suverénně lízli)
Já vím, je to kravina, nikdo to měřit, natož stíhat nebude. Ale je to v tomhle znění tak. Problém by ale mohl nastat při nějakém maléru, kdy by třeba vinník nehody se mohl úspěšně ohánět tím, že elektrokolař jel z kopce nad limit a mohl by tak dosáhnout spoluviny.
Proč by odstupy neměly projít? To je na tom to nejzásadnější.
Odstupy jsou sice úžasná myšlenka,ovšem naše okresky jim rozměrově neodpovídají. Jak se budeš cítit,až pojedeš krokem na kole do kopce,budeš zabírat ze všech sil a za zády Ti bude vrčet motor kamionu,dýchat na Tebe horký vzduch a celé to bude trvat několik km?
Na prvním vhodném místě se uhnu a nechám ho projet, pokud nebude kam, tak rozhodně budu radši když bude supět za mnou než kdyby se nacpal 20 cm vedle mě.
To uděláš Ty,najdou se ale i tací,kteří to neudělají. Budou se tvořit kolony aut,ta auta v těch kolonách se pak budou riskantně předjíždět a ty kolony se také budou potkávat na křižovatkách a vytvářet další kolony. Přibudou váhající řidiči uvažující nad tím,jestli by jejich boční odstup při předjíždění byl 148,nebo 151 cm.
Jo, těch váhavců a opatrnystů se bojím nejvíc. Že kvůli jejich blbosti pak magoři budou ještě víc a riskantněji magořit a ve výsledku to bude pro cyklistu prodělek...
Přesně tak, navíc určovat taxativně minimální odstup, když ho jak předjížděný, tak předjíždějící nemůže objektivní změřit je nesmysl.
Existuje kouzelné slůvko bezpečný.
Jakmile někam nacpeme přesná čísla,tak potom postrádá smysl,aby vozidlo řídil tvor mající mozek a řídící se vlastním úsudkem. Stačí robot,který bude dodržovat nastavená čísla. Nebudeme se ale potom moci divit,když odmítne vjet třeba do sídliště,kde jsou ulice ucpané auty,auta stojí v křižovatkách i na krajích chodníků. Nepůjde prostě dodržet čísla...
Navíc se ale snižuje i postižitelnost hazardérů. Nepůjde už dát pokutu za nebezpečně malý odstup dle vyhodnocení okamžité situace policajtem. Nebude změřeno, jako by nebylo. A dělat nějaké znalecké expertizy z fotek a videa jen kvůli přestupku, když se nikomu nic nestalo, do toho žádný policajt nepůjde.
Pro vometače vlastně dobrá zpráva. Dneska je nikdo moc nehoní, potom už vůbec ne. Divím se ale, že tohle tomu aktivistovy, prý že právníkovi, vůbec nedochází. Zaslepenej svatým nadšením.
Citace-------------------------------------------------------------Boční odstup lze technicky kontrolovat pomocí policejního figuranta a radaru umístěného na kole (v zahraničí se užívá).
Všichni dobře vědí, že je to blbost, která navíc u nás nikdy nebude, ale jako argument to čtu už asi podvacáté :-)
Proč by se nedalo, pouze se přidává odstavec, že za bezpečný odstup v případě cyklisty se považuje nejméně 1,5 m, čili policajt to může posoudit stejně jako dřív.
Ono slůvko bezpečný odstup - každý si vyloží po svém. Ovšem pokud je dáno 1 či 1,5m je to právně jasné. Jinou otázkou je dokazování. A tu jak už jsem psal, aby z tohoto důvodu nemuseli cyklisté vozit záznamové kamery k důkazům? Či jak jinak individuálně něco dokazovat...
Bude-li zmetek oponovat, že to 1,5 metru bylo, co pak ? Je-li nějaké numero, musí být i cejchované měřidlo.
Naopak, je-li něco na posouzení, stačí "dojem" zkušeného cajta.
Stejně tak může stačit zkušené oko policisty na posouzení, že to 1,5 m nebylo.
Ano, kouzelné slůvko, které aktuálně i policie vykládá, tak, že i když to bylo na centimetry, tak to bylo bezpečné, protože se nic nestalo.
Ovšem pokud se něco stane a dojde to k soudu, tak se zvou soudní znalci. A pokud i soud potřebuje znalce, tak jak má běžný řidič tušit jak velký odstup je skutečně bezpečný, to prostě není něco co by bylo intuitivně odvoditelné. To je asi jako kdyby u léků v letáku místo stanoveného dávkování a maximální dávky bylo uvedeno jen užívejte bezpečně.
Běžně se mi stává, že auto spořádaně vyhodí při předjíždění blinkr, ale stejně mě omete, protože spousta lidí vůbec netuší, že tři čtvrtě metru není dost.
Má-li to být míra orientační, má taky tak být v předpisech prezentovaná. Jako doporučená vzdálenost. V zákoně to existuje třeba u rychlosti a je pro to dokonce i dopravní značka.
Jenže v navrhované novele je to vedené jako tvrdá cifra, tudíž nutné přesné měření.
Když ti ukážu metrovej klacek, tak budeš potřebovat přesný měřidlo abys poznal jestli je kratší nebo delší než 1,5 m?
Pokud mě za to bude chtít někdo trestat, tak ano.
Pokud někdo bude tvrdit, že rozměr 1m metr je je víc než 1,5 tak buď je to zmrd a vědomě lže nebo má tak mizerné vnímání okolního prostoru že by vůbec neměl mít řidičák.
Pokud je vyžadováno dodržení nějakého rozměru po sankcí, tak musí být určený způsob měření a doloženo nedodržení rozměru.
Jakékoliv povídání okolo a nějaké dohady jsou naprosto zbytečné.
Budeme tedy montovat ony záznamové kamery k odbornému posuzování, když se tu lidé přou o objektivitu?
Najednou kolony, bavíme se pořád o okreskách, kde projede jedno auto za několik minut?
Dostaneš se občas na okresky kolem větších měst ? Nebo vedoucí k dnes už satelitním vesnicím ? Případně s nějakým průmyslem. Auto za autem...
Jo, sem z Prahy, i tady se dá dostat dovnitř a ven po rozumně frekventovaných cestách, ony ty opravdu úzké, kde maj problém minout se dva větší osobáky, zas tak populární nejsou.
A ona ta novela bude platit jen na některých, těch méně frekventovaných cestách ? nebo jen na těch, které sis pro pohyb vybral ty ? Bavíme se snad obecně, o všech cestách. Nevymejšlej podmínky, aby to tak nějak hezky vycházelo ;-)
Jen ať váhají, kdo bude váhat pojede opatrně.
S těma problém nebude. Ale co ti nervózové, co se budou snažit dostat přes váhavce ?
Ty budou prasit tak jako tak.
Jo, v tom evropském nařízení pro tovární elektrokola je to napsáno zcela jasně a srozumitelně, jen ta český vyhláška pro přestavby je prostě česká.
Já nevidím problém v tom, že by zákonodárci nemohli vytvořit "oslí můstek" mezi českou a unijní vyhláškou - podle mne jedna věta s příslušným odkazem.
To byla snad i jejich povinnost v okamžiku, kdy se unijní norma stala nadřazenou naší.
Problém bude asi někde jinde, co by si počali chudáci pronajímatelé kilowatových e-koloběžek pro turisty a podobných vozítek.... :-)
No - možná, že ti naši zákonodárci také uznali rozdíly v chování motoristů a lidí vůbec u nás v porovnání třeba s oním Dánskem jak tu bylo prezentováno. A pak by ta přísnější oopatření byl a vpořádku.
Podle mě je znění jasné. I pro náhodné samobudovatele elektrokol. Podud se splní - není problém. A pokud si tam bude montovat motory 500 1000w, a bude se ohánět jejím dodržováním, zrychlením a t.d. má problém a třeba pouze svůj. Každé kolo je konstruováno na nějakou zátěž. A pokud dá 1kW do slabého prdítka, (třeba kvůli váze), může mu časem cokoli prasknout a rypákovat. A být rád když přežije. Už od pohledu je ve spoustě případů vidět, že komunální kola jsou prostě masivnější hlavně proti obyč. městským a levným kolům. Jak už tu bylo řečeno, prostě dobře to provést nemůže každý.
Jo, je jasný, že rámy běžných kol nejsou konstruovány na zátěž způsobenou motorem a že to může někde prdnout, zvlášť když někdo na přestavbu použije nějakou starou plečku. U 250 W prdítek to riziko asi není velký, ale u 1 kW už pak provozovatel musí počítat s lecčím.
Domnívám se., že to tak jasný není, potlač prosím svoji averzi vůči elektrokolům a alespoň naznač, jak např.:
- 7kg těžký motor MagicPie v zadním kole působí destruktivněji, než 35kg zavazadel na zadním nosiči (obojí konkrétní příklad kolegy),
nebo:
- jak montáž 3,6 kg těžkého středového motoru TS250W místo 1,4kg středového složení, s převodníkem a klikami, překročí pevnostní limity středové trubky? A to se raději nebudeme bavit o tom, co se s tou trubkou děje, když stokilový chlap jede do kopce a ve stoje se plnou vahou a silou opírá do klik!
Pozn. kilovatový Magic má Mk=27 Nm,
středový Bafang 250W má Mk=80 Nm.
Náklad působí pouze vlastní tíhou v místě, kde konstruktér rámu očekával, v případě 35 kg je to 350N, kdežto ten motor působí na bezmotorový rám silou ve směru se kterým se nepočítalo a silné motory mají točivý moment i 150 Nm, což je jako 15 kg na metrové páce.
Náklad působí vlastní tíhou pouze v klidu, při jízdě je to snad bude dost jinak, co nerovnosti, brždění a akcelerace - tam bude meritum problému, že ano?
Jak ten motor v zadním kole působí jinak na "bezmotorový" rám? Já bych řekl, že otáčí zadním kolem stejně jako jezdec přes pastorky, které jsou na stejném hřídeli. Tak jak to tedy ve skutečnosti je? Načrtni to!
A co ten střed, jak to s ním je?
My víme co je moment, to nám nemusíš vysvětlovat a používat nesmyslné hodnoty.
Nábojový motor otáčí zadním kolem pomocí reakčního momentu do zadní vidlice - zadní stavby., podobně jako kotoučivá brzda.
Člověk otáčí zadním kolem pomocí reakčního momentu do sedlové trubky, nebo řídítek, řetěz pak přenáší pomocí reakčního tlaku ve směru spodních trubek zadní stavby.
Středový motor má reakční moment do trubek kolem středu + tlaky do spodních trubek ala člověk...
Přesně tak, ten motor se musí někde o ten rám opřít a bude působit síly v místech a směrem jak jezdec nepůsobí. A je to síla navíc k působení jezdce, motor se neunaví, tak se bude rámu celkově víc nakládat.
Kolego, obávám se, že bereš v úvahu pouze 7-9kg těžké "přímé nábojové motory 1kW", které fungovaly jako velký setrvačník a bylo třeba zachytit jejich reakci pomocným ramenem (viz. Jindrova fotka obr.1). Dnes se prakticky nepoužívají.
Současné "nábojové převodové motory s volnoběžkou" jsou podstatně menší a lehčí (i pouze kolem 2kg), otáčí se pouze vnější odlitek s výpletem a uvnitř prstenec s permanentními magnety, vinutí stojí. Na vnějším plášti jsou našroubovány pastorky řetězového pohonu a vše se otáčí na tomtéž hřídeli. K zachycení reakčního momentu postačují plošky na hřídeli a podložka s nosem (viz foto 2).
Situace u převodových přestaveb je ještě jednodušší, tam stačí jen na sestavě motoru dobře utáhnout matice na trubce středu (viz. foto 3).
pokr.
Jak středový motor vypadá uvnitř je v pokračování na dalších obrazcích - možno porovnat s velikostí ruky, Praktické uchycení je na dalším obrázku:
a - fixování motoru
b - fixování kvůli torznímu snímači
Ještě k tomu přidanému namáhání - mám-li na jedné straně jezdce schopného podat výkon 250W a motor 250W na straně druhé, tak jaký je rozdíl v namáhání celku, otáčím-li zadním kolem nábojovým převodovým motorem, nebo šlapáním přes pastorky na stejném hřídeli?
Tatáž otázka v případě středového motoru, tedy rozdíl mezi otáčení převodníku motorem a šlapáním na kliku, obojí je též na stejném hřídeli.
Nejlépe to fungovalo až takhle zarezlé :-)
Problém byl v tom, že síla od toho kola v úchytu působila opačným směrem než kdyby to tahal řetěz.
Tak se vlastně snažila neustále to kolo z toho žlábku vysouvat.
To zajištění tou packou bylo v podstatě k prdu, nebo spíš jen jako pojistka, aby kolo, když vyskočilo z toho úchytu, nepoustilo vidlice náhle a měl si čas zabrzdit. Jinak se všechny ty úchyty orvaly a zkroutily, ty objímky udrží prd, kilowata s tím fakt cvičí.
Takže zadní kolo drželo v podstatě jen sevřěním v těch vidlicích, matky musli být dotaženy fest, a raději za pomoci roury nasazené na klíči.
A tam byl kámen úrazu.
Těžké zadní kolo bylo poměrně náchylné na proražení, chtělo to raději dvě pevné pásky a mít nahuštěno co se dalo. I tak se stalo, že prostě čas od času člověk píchnul, ale spíš tu duši cvaknul, stačilo si nedat bacha jetsli je pořádně nahuštěno, nebo proletět dírou či skočit obrubníček. A pak musíš to zadní kolo uvolnit, to co je fest dotažené povolut, vyměnit, azase poctivě dotáhnout. Stačila malá nepozornost, spěch, nedotažšní "vší silou" a zadní kolo cestovalo z vidlí ven. A takové věco se stávají pochopitelně když se ti to nejmíň hodí, spěcháš, prší ti na hlavu. Do toho, jakmile nejsou správně dotažený začnou praskat dráty toho výpletu, těžký silný motor v zadním kole chce své.
Člověk se samozřejmě chybama učí, dneska bych dokázal asi postavit kolo se silným motorem v zadním kole, nebo jak říká Brahma, spíše motorku.
Radím ale, touto cestou se nevydávat, nebo když, tak opravdu si nastudovat, co všechno se může přihodit. Moje vzpomínky z cesty s takovým kolem do daleka mohou být dobrým návodem, čemu se vyhnout, co nedělat.
Za mě, nerentuje se to.
Buď si kup kolo ze středovým motorem, nebo elektroskutr.
Je zajímavé, že doposud nikdo pro tyhle těžké typy motoru nešel do loukotoveho zadního kola jako je tomu u některých mopedů (Viz Korado a t.d.).
Loukoťové kolo napadlo i jiné odborníky - jde samozřejmě o rentabilitu, protože pro každý motor to chce jiný odlitek - vidíme vesměs pouze disky 20", které se používají pro koloběžky - viz foto.
To hlavní - loukoťové kolo neřeší problém s uchycením reakce.
Rúzné průměry i uchycení možno řešit vložkováním mezikusy. A reakci dávno řešili na starých kolech oním Torpedem.
Chápu, že v době covidové užíváš po ránu jako prevenci slivovici, já bych počkal až to odezní a pak teprve přispíval.
S tím Torpedem jsi se zapsal do dějin. :-)))
Ja mám 3 bicykle so silným DD motorom a kamaráti ďalších pár... Až také problémy sme s tým nikdy nemali. Mne to príde skôr ako smola na nie moc šťastný rám... A odkedy som pochopil že nie je dôvod dávať koleso z bicykla dole kvôli oprave defektu nemám problém ani s opravou na ceste, väčšinou je to aj s 10min. odvetraním lepidla tak 15-20min. A tiež je treba mať poriadny plášť a dušu, a myslím tým aj šírku aká sa len vôjde do vidlice, potom má čo pružiť a aj pri normálnom tlaku je "chod" tohto pruženia dostatočný a nedochádza k presekávaniu duše. Nakoniec by som ešte dodal, že takýto systém je vhodnejší pre aktívnejšieho a nie moc ťažkého cyklistu a nehodí sa do ťažkého terénu.
DD motor vôbec nie je prežitok ani nevhodné riešenie pre el. bicykel, akurát je treba vedieť na čo sa hodí a ako ho použiť.
Škoda, já to chtěl slyšet od xtondy, když má tolik kritických připomínek k elektrokolům.
Podle mě se v problému neorientuje, jen "se vymezuje"!
Už jsem měl pro něho připravené ilustrační snímky, jak je prakticky eliminován reakční moment u jednotlivých druhů motorů.
P.S. Jindro díky, použil jsem tvůj snímek.
To roznášení ramínko je prdu.
Viděl jsem ja si hoch udělal takovou podložku, která se přišroubovala do rámu, tam jak mají ty staré rámy díry na to uchycené blatníků nebo nosiče, to funguje.
Taky vidíš, jak je to ramínko zohýbané.....
Takhle je to kolo ovšem nikoliv ve stavu "expodičním" ale když už jsem jej měl jen na ježdění ddo hsopody jako na motorce.....
Pochopiteľne tie uni ramienka nie sú nijak excelentné riešenie, skôr taká núdzovka. Kto to myslí fakt vážne mal by v prvom rade zvoliť vhodný rám a následne si vyrobiť alebo dať vyrobiť úchyt na mieru ktorý využije prípadné diery pre montáž blatníka a tiež má dlhšie ramienko rovnobežné s vodorovnou rúrkou smerom k šliapaciemu stredu uchytené na konci sk-páskou. Ideálne je mať aj sťahovaciu skrutku na konci U-slotu pre osku - potom tam nie je už žiadna vôľa a nehrozí žiadne posúvanie či nedajbože vypadnutie. Ale vo vhodnom ráme a do 1kW sa dá zaobísť väčšinou aj bez toho. Dobrým a lacným pomocníkom je v takom prípade kontramatica, dá sa kúpiť aj úzka v špecializovaných predajniach spojovacieho materiálu a rieši problém povoľovania.
Inu - uvažujete jen techniky, Ovšem jak známo s jídlem roste chuť a nejde jen vyloženěně o havarku motorem, ale i dynamičtější jízdou. A tu při extremnějším nárazu na cokoli (postačí i hrby) masivnější kolo ustojí a ona jak se píše výše "upravená plečka" havaruje. (Ještě víc to pozná člověk při řízení masivnějšího motocyklu který přece jen drží stopu líp).A jak už jsem psal výše, po přejezdu kamionu může i cyklista na továrním výrobku zazmatkovat a havarovat. Ono pro spoustu lidí je rozdíl, když musej tvrdě šlapat či jen lehce a vesele si to mastí....
Já mám jinou připomínku k českému znění prováděcího předpisu EU (jestli to nazývám správně, a neznám aktuální bruselskou verzi):
Jindra tady správně podotkl že jeho originál ebike má továrně skoro 3x větší výkon než je 250W, a v zásadě proto aby ten ebike měl odpich skoro z nuly, nemusel startovat až při 10km/h, ale v zásadě splňuje podmínku přípomoci do 25km/h - bavíme se o středovém motoru který by jinak musel být mnohem víc zpřevodovaný, méňe efektivní, nebo větší a těžší aby měl krouťák, atd.
U nábojového motoru je to stejná písnička - jen ještě zásadnější - aby motor měl krouťák od nuly, musí mít rotor s magnety velký průměr - viz BionX.
V obou případech se nabízí zvýšit příkon na 600-1000W v nízkých otáčkách kvůli krouťáku, a tam kde už je motor řízen spíše frekvencí a napětím, používat jeho max. nominální výkon cca. 250W, nebo limit rychlosti (v kopci) 25km/h.
A to je to co výrobci elektrokol už dělají, výrobci elektrosad se o to mnohdy snaží, a vykukové se to snaží zneužít a odblokovat motor tam kde by "chtěl jet naplno".
Defakto je ten český výklad EU směrnice morálně i technicky v tomhle zastaralý, protože pokud bych používal 4kW výkonu u 60kg kola, a přípomoc se zastavila na 25km/h, tak bezpečnost je ne-narušena.
Z kopce ať si jezdí každý kolik chce...
Nicméně pokud si někdo myslí že vytvořil bezpečnou přestavbu s páčkou a 1kW motorem v přední vidlici, kde odmontoval přední brzdu, tak je na omylu - stejně jako můj bývalý kolega, který jezdí vesměs po rovině do práce, z Horní dolní do Kotěhůlek, kde tohle nepozná - ale až mu tam vletí bába, pak bude vysvětlovat...jakkoli on není rapl a jezdí s rozumem.
A tohle je problém.
Kupa "nevyřáděných" co chtěj jezdit na možné maximálce stroje, a přitom stačí mít zrychlení - a to je stejné s kolama jako s autama - 200 v městě, nebo 300 z místa, a přitom stačí jen to zrychlení, ostatní je prasečina.
A s prominutím mi lezou krkem mača v reklamě, co jezdí bez helmy, a stroje které nemají blatníky za 135 tis.
;)
Vynechal jsi jednu důležitou vývojovou etapu nábojových motorů a to motory 250w s vestavěnou planetovou převodovkou, ty měly většinou převodový poměr 1:5 a dávaly ti tedy teoreticky 5x větší točivý moment a nebyl problém jezdit s nimi do kopců.
Jindra většinou píše o vlastních zkušenostech s přímými motory, ty neměly vestavěnou převodovku a musely mít dostatečný výkon, aby disponovaly přiměřeným točivým momentem.
Jen pro ilustraci - kdo je modelář tak ví - 250W outrunner (střídavý bezkartáčový) motor s vnějším rotorem s magnety, a statorem s vinutím, může mít velikost cca. 2x2cm, bude točit 15000 otáček, vážit 50g, startovat bude od 2000 otáček, a bude mít skoro nulový krouťák.
Hmm nulový krouťák - kdy? Protože jinak by s krouťákem 0 nemel žádnej výkon, a notabene těch 250W? To už by bylo ono Perpetum mobile.....
https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/Multistar...
tady ještě pro zajímavost 2,5 Kw
https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/Motor...
Nicméně ty středové zaručují jednodušší výměnu duší - demontáž a montáž kola. Myslím jen že tu pouze chybí malý jednoduchý typ i bez spousty oněch "Vychytávek" v ceně oněch nábojových.
Zkus popřemýšlet--na chvilku použít hlavu, jestli tam ty--- VYCHYTÁVKY--- nejsou nezbytně nutné k tomu, aby to fungovalo.
Psal jsem to tady najaře, když jsem to pořídil.
Tenhle krám prodávají taky jako kolo, dokonce ti k tomu dají šlapky a řetěz a nálepku 25 km/h. Má to kilowatu, lionku baterku pod sedlem, ujede to bezpečně 50 km a sviští to do té 50ky.
Nevím jak ostatní, ale po krátké poradě s místními jsem krám nechal zaregistrovat jako elektroskůtr, dostal značku, platí se povinné ručení asi dvě nebo tři stovky a je klídek.
Technické doklady jsou k tomu takové, že techničák vystaví bez problému. Tak když někdo mermomocí chce jezdit na páčku padesátkou, ať si pořídí něco takovýho, je to výrazně levnější než elektrokolo a asi v ceně přestavby. Tuším že to stálo něco malinko před 30 tisíc.
Aouhlas.- To jsem psal hned na začátku diskuse. A myslí, že by se možná pro ty terénní divočáky našla i ty terénní speciály, co vydrží víc než ona kross kola, jež jsou pochopitelně stavěna i s ohledem na váhu.
Dle názvu příspěvku - Výhody přestavěného kola oproti kupovanému elektrokolu -
mám dojem, že hlavními výhodami oné přestavby jsou jednak aktivní zapojení osoby jež zřejmě souvisí s bývalým kutilstvím z minulé ery, dále možnost volit si varianty z pohledu výkonu a užití,(někdy bohužel i za cenu horší bezpečnosti), a to hlavní je cena takového kola vzhledem k jeho výkonům a užití proti kupovanému......
Takže to do jisté míry popírá některé příspěvky z minulé diskuze - ceny elektrokol. Zřejmě naši obchodníci dost rychle nereflektují ony cenové změny ve světě a hlavně v Číně - viz onen Alík....
Ohradil bych se proti definici "kutilství" jako o produktu doby minulé a tudíž i zavrženíhodném. Takové hodnocení je klasickým příkladem názoru "měšťáka" odchovaného spotřební společností.
Kutilství je dar od Boha a mimo centra bys moc nepochodil, kdybys musel vyjíždět do města pro každou blbost, nebo sháněl řemeslníka, aby ti jí vyrobil, opravil a namontoval, a hlavně mnohdy hned!
Proč přestavby:
O e-kola jsem se zajímal již před rokem 2010 kvůli manželce. Jak nám přibývala léta, tak zaostávala v kopcích, což bylo někdy předmětem neshod. Nabízelo se E-kolo jako řešení jak její handicap vyrovnat. Komerční kola byla tehdy většinou na 24V a měla olověné baterie. Když se na trhu objevily Lionky a převodové nábojové motory tak bylo jasné co chci. Ještě byla otázka kolik peněz do kola investovat, přesněji kolik korun si mohu dovolit "vyhodit oknem" bude-li to špatná volba. Vyjel jsem do Tišnova, seznámil se s nabídkou, vyzkoušel hotová kola i přestavbové přímé a převodové motory (střeďáky ještě nebyly) a začal s přestavbou obou kol, abych pro změnu nezaostával já. Po sedmi letech přestavba se střeďákem, bude-li další, tak zřejmě kupované.
Kutilství je snad jediné, čeho je mi z minulé éry líto. Tehdy to bylo tak trochu z nouze, ale řekl bych, že veskrze prospěšné. Nejen pro samotného kutila, ale mnohdy i pro jeho děti. Měly po manuální a technické stránce vedení a vzor. Získaly k tomu vztah. Jen dostatek technických škol nestačí, když není zájem.
Navíc kutilství nebylo záležitostí jen socíku, i když to byl fenomén. Máma ráda vzpomíná,jak se v dětství motala po domácí dílně se svým tátou, tehdy před válkou a za ní.
Souhlas. Ono se tam i tehdy občas něco dobrého našlo, stejně jako v dobách jiných a nakonec ten dnešek není vyjímkou. A též uznávám, že ta doba nás vpodstatě k tomu dohnala a nakonec to nějak přispělo k rozvoji ducha a osobním znalostem. Vždyť mnohdy oni kutilové a amatéři táhli tehdy rozvoj víc než někteří profesionálové. Jinak by si totiž nezaváděli ono "zlepšovatelské hnutí".
APP.
Díval jsem se na onoho Alíka a zdá se mi, že ceny LiOn článků šly dolů. Proto také ona poznámka. Jestli někdo ušetří 3 - 5 tis. na baterii, pak už může lehčeji uvažovat o střed. motoru...
APP. http://www.hybrid.cz/stara-kola-jeste-nejsou-na...
I to je jak vidět trend. Otázkou bude, nakolik se cenově přiblíží k novému E-kolu. Zda to bude polovina či tisícovka. Ale pokud se to rozšíří každopádně asi přijde odpověď od výrobců směrem k levnějším typům....
A taktéž jaké budou ony bazarové nabídky. Speciálních bazarů E-kol zatím moc není...
Jo to byl pravěk elektrocyklistiky.
Taky jsem za Šikulou jezdil.
Teď už jsme jinde a hlavě výrobci jsou jinde.
Už se nejedná o kola, ke kterým nějakým způsobem přidáš elektropohon, ale elektrokola navržená jako elektrická od samého počátku.
Takové tovární elektrokolo bude vždycky mít nějaké průměrné parametry,aby oslovilo co možná nejvíc lidí,kteří budou také průměrní. Průměrně velcí,průměrně vážící,průměrně zdatní. Pokud někdo chce,nebo potřebuje,aby nějaký parametr byl jiný,tak mu nic jiného než přestavba nezbývá.
Jeden příklad za všechny - celoodpružené kolo s 4linkem v zavěšení zadní stavby pro zamezení houpavého efektu při šlapání - materiál hliník, váha cca. 15kg, pevné osy, zdvihy 140mm, výborná ovladatelnost, grip při přejezdech nerovností, komfort...
Na to nasadíme středový pohon - Bafang, nebo jiný - lze to?
Jak se nám změní pozice řetězu oproti 4 linku aby se nezačalo houpat?
Jak se změní Q klik, abychom neměli nohy moc od sebe?
Baterku místo pití?
Nebo nasadíme nábojový motor dozadu - jde to s 12kou a pevnou osou?
Jak to zapřít o zadní kyvku, kde jsou všude klouby?
Co grip, když je tam motor vzadu jako neodpružená hmota?
Bude to stíhat ještě tlumič ve velkých rychlostech na asfaltu, nebo ve sjezdu v rozbitém terénu?
Co zadní guma, ráfek, všechno vyměnit za odolnější?
Baterka místo pití?
Dáme nábojový motor dopředu?
Bude to s převody nebo bez?
Lze to dát do přední vidle která je na pevnou osu a je dělaná na odskok lehkého kola?
Je dobré z endura udělat silniční stroj?
Baterku místo pití?
...
Pěkně jsi tu vypočetl jednotlivé otázky, ale neřešil tu hlavní - proč na takové kolo dávat motor, pro koho, kde s tím bude jezdit?
BTW - řetězová linka přestavbových střeďáků je 50mm = lince MTB.
Promiň že ti odpovím otázkou, ale na jaké jiné to dávat?
Respektive: sdílím tvou skepsi v tom že to není vhodná kombinace, proto jsem to taky tak napsal.
Jenže vše ostatní je jen velmi průměrné svezení dané cenou pořizovaného kola - a o průměrnosti továrního elektrokola se tu teď bavíme.
Já tvrdím že pokud nemá člověk pod zadkem elektro celopéro, tak to nemá valný smysl - buďto ničí to kolo, nebo svůj zadek, nebo jede přes záplatovaný asfalt zbytečně pomalu.
Já tady vidím v diskusi odkaz v novinách - na týpka co nechal práce a šel stavět elektrokola ze starých vraků Esek a favoušů - ale podle mého jeho hlavní úspěch spočívá v tom že se po známosti dokáže dostat do novin a udělat si tam reklamu.
Krom jeho zručnosti a šikovnosti, je to spíš tragédie, a přestavovat 40 let stará kola která mohou být uvnitř shnilá a nikdo to nevidí, plus vidlice na fávu byla měkká i jen když se brzdilo a on na to nasadí motor - prostě bruslí na tenkém ledě - ale každému co jeho jest.
Ale argument o průměrnosti továrního elektrokola vzhedem k takovým přestavbám - fakt neobstojí - pokud se teda chcete přít dál, bavme se o ceně, tam jsou vaše argumenty podložené...
Mně taky přijde nesmyslné dávat 50 litrů za elektrokolo které je průměrné ve všech ohledech včetně jízdních kvalit.
"...na jaké jiné to dávat?"
No na takové, které odpovídá mým potřebám, tedy jsem-li "stařík", který si chce vykompenzovat pokles výkonnosti, tak klidně levnou přestavbu, a mohl by stačit nábojový převodový do zadního kola, lépe střeďák. "Rafan", který chce jezdit hlavně v terénu, tak jistě co nejkvalitnější celopéro, pak mi ale uniká smysl elektrifikace, rozhodně bych nešel do přestavby.
Elektrifikace kol měla -podle mne - jasný cíl: dostat "ven" co nejvíce turistů vyššího věku, i mimo sezónu, a zpřístupnit jim kopečky. Těch pár bláznů v terénu ten trh nenaplní. Viz třeba současný trend v Alpách.
Jasně rozumím, ale David-číslo tady psal o průměrnosti továrního elektrokola...já odpovídám.
To co nadhazuješ je podle mého skromného úsudku průměrné řešení, zadek tě bude bolet stejně - možná víc kvůli neodpruženým hmotám, a pěkné kolo bude přebastlené a rasované.
Ve výsledku pojedeš možná stejně rychle, možná pomaleji, ruce budou bolet stejně, možná víc.
A pak jednoho dne pojedeš po dokonalé stezce (protože jinam už se ti nebude chtít) a si řekneš, už to není co to bejvalo, stárnem...a přitom je problém jinde - v průměrnosti elektropřestavby MTB, které předtím nebylo průměrné ale dělané na aktivní krátkou jízdu terénem (hardtail).
Jen nadhazuju...
Asi ti nerozumím, to chceš říci, že když instaluji přestavbu na špičkové kolo, tak se rázem stane podprůměrné? Čím, proč?
Pokud si pamatuji, tak tady nikdo netvrdil, že instalací přestavby z "běžného kola" uděláš speciál jako si pořídil Jindra za sto litrů. Nemusíš přestavbám fandit, ale tak je zase dehonestovat nemusíš. :-(
A ještě, samozřejmě, jak se ti budou měnit nároky na vlastnosti kola, tak si budeš pořizovat jiná, lepší, to není účel, ani vlastnost přestavby.
Tolik ne, koupil jsem to v Andoře...
Ale jsou i dražší, ale vysvětluji už po desáté, že ta cena není v motorizaci, ale v kole.
Ostatně ta silnicka bez motoru byla mižná i dražší.
No, a moje přestavbové tápání před lety vlastně taky.
Ono jsou tam další aspekty, jednoduchost manipulace s baterkou, vodotěsnost, takové ty drobnosti, co když to konečně jeli, taky občas zlobily a otravovaly život.
Jen a jen souhlas. Pokud někdo v terénu nechce makat (s vyjímkou pracantů lesáků a pod.) nemá s motorem v terénu co dělat. Na to jsou terénní motocykly s jasným zaměřením. Tak trochu mi to připomíná ony "pokořitele Everestu" co se tam nechaj dovézt vrtulníkem (a možná 300m jdou po svých), či ony obtloustlé generály z minulé doby, kteří služebně museli vystoupat na Rysy a tak je tam lifrovali 4 vojáčci - 2 táhli zepředu a 2 tlačili zezedu. Ale "byli tam"...
Jo a proto se všude na horách stavějí vleky a lanovky nebo se jezdci nechají vozit nahoru dodávkou nebo pickupem.
A jsme u toho, proč za pár roků nebude k hnutí všude, nejen na cestách ve městě. Prostě za všechno se platí. Takže onu ryzí přírodu abys pohledal.
Ale vůbec ne. Stačí se vyhnout několika málo místům a máš klid a pohodu. Všimni si, jak ve velké míře to probíhá tak, že z velkých měst se "turisti" hrnou zase do velkých turistických center, hlava na hlavě, jak doma, jak jsou zvyklí, jak se cítí dobře a bezpečně. Uhneš kus do boku a máš kilometry čtvereční pro sebe.
Ale hlavně, alespoň u nás, jsem ani neslyšel, že by někdo stavěl vleky kvůli kolařům. Spíš využívaj lyžařský centra a vyráběj na nich letní provoz. Což mi zní ze všech stran docela racionálně
Jen čistě letní, nebo zimní provoz - to je to o čem jsem mluvil jinde, hoteliérům a provozovatelům vleků a lanovek jde o to dostat na kopečky co nejvíce návštěvníků i mimo hlavní sezónu, aby se investované penízky vracely. A kdo je ta zájmová skupina - no přece senioři, a těm musíme pobyt a pohyb zpříjemnit - nižší cena a posaďme je na elektrokola.
Viz již jednou zmíněné Alpy.
Ano, jednak výběr destinace a jednak načasování - když jsem si v červnu projížděl na kole trať Jizerské padesátky, tak jsem za celý den potkal dva kolaře a tři pěšáky. Bohužel jsem tam musel i na přelomu července a srpna - podle mě hrůza, mimo ukázněné kolaře a pěšáky hafo rodinek a jako bonbonek opálení česači borůvek, kteří po cykloztezce od Knajpy na Smědavu bez zábran jezdili autem. NIKDY VÍCE!
Nojo. A to je taky důvod proč tu "reju" do těch předpisů a pravidel aby se konečně někdo z odpovědných probudil a udělal aspoň nějakej pořádek.
V jakých předpisech, naznač cíl, čeho chceš dosáhnout? Promiň, ale nějak mi to uniká.
Prostě alespoň dodržování těch stávajících předpisů, což musí asi kontrolovat policie či alespoň ta městská. Pokud se na vše bude kašlat a popustí se tomu uzda bude ještě horší chaos, než ten co popisujete. Jinak prostě z Čecha Dána nikdo neudělá...
Už vidim jak si to TADY někdo odpovědný přečte a hned se chytí za bradu: "Teda teda, ten zanyn má vlastně docela pravdu, hned to zítra v práci musím hodit na papír a uvést do praxe!"
Ale ne,
vyráběná elektrokola dnes pokrývají celou škálu požadavků,není nic jako "průměr".
Každý má jiné priority a potřeby, sortiment je už podobně rozmanitý jako u bezmotorů
Podle mně výrobce potřebuje oslovit co největší okruh klientů,aby prodal co nejvíce kol. A vždycky se najde někdo,komu nějaká vlastnost nebude vyhovovat a tomu nezbude,než individuální přestavba.
Promiň, asi nemám tvoji představivost, mohl bys uvést nějaký příklad nevyhovující vlastnosti a naznačit, jak bys to přestavbou vyřešil.
Cyklista Emanuel Vocásek má za barákem obrovský kopec a každý den ho musí vyjet cestou do práce. V poledne se vrací na oběd,pak musí ten kopec vyjet znovu. Všechna elektrokola,která vyzkoušel,měla s tím kopcem problém. Zároveň měří 2 metry a všechna elektrokola jsou pro něj nízká.
Já měřím 191cm a sehnat kolo pro výšku 200cm > rám 21-22" není problém. Pokud je problém kopec za chalupou, tak naznač jak to vyřešila přestavba.
Já bych koupil motorku. :-)
Člověče já mám strýce co měří 2m a váží 105kg, a je mu skoro 80, a když je mu dobře tak vyrazí na svém továrním MTB elektrokole, s pevnou zadní stavbou a středovým motorem, po beskydských cestách. Jelikož hřebenovky nejezdí, tak to zvládá, nicméně není aktivní cyklista, a spíše jede jednou za čas nakoupit, nebo na protější svah za sestrou. U chaty mají stoupák a nemám zprávy že by to nevyjel...
105 kilo jsem vážil i při 173 cm, to není kumšt, zkoušel jsem i vyrůst, ale první pokusy nedopadají dobře :-)
No, a nahybnul jsem si ještě dvě baterie navíc, a nějaké ty krámy na 14 dní, a přejel Pyreneje.
Na továrním kole.
Nevím, ten pán nemá problémy s váhou nebo výškou, ale zřejmě si neumí koupit kolo.
Špatný příklad, koupit výkonné elektrokolo pro 2m postavu není problém.
Respektive je možné, že ten fiktivní cyklista vyzkoušel tři nevhodná kola, to ale nedokazuje, že neexistuje vhodné kolo.
Nikdo netvrdí,že takové kolo neexistuje,ovšem asi nikdo na světě nemá možnost vyzkoušet všechna vyráběná kola. Několik jich vyzkouší a když zjistí,že že mu lépe vyhovuje s jiným rámem,jinými převody,jiným výkonem motoru,tak se pustí do přestavby. Ovšem,má také možnost dále zkoušet a čekat,že jednou to pravé kolo objeví. To ale automaticky dělají cyklisté všichni. Všichni se těší,že jednou třeba objeví kolo,které bude lepší než to,které mají doma.
Stačí nebýt pitomec a nezkoušet kola náhodně, ale předvybrat si kola potenciálně vhodná. Zrovna elektrokolo na dojíždění aby se na něj vešla 2m postava a bylo dost silné do kopce, co na tom chceš řešit.
Takže kdyby všichni nebyli pitomci,tak by si pořídili jedno kolo na celý život. Nikdo by jiné kolo nepotřeboval.
Ta vlastnost je cena kupovaného elektrokola.
Všechno už na trhu elektrokol je, včetně cargo sněžných tlusťochů, a velomobilů.
Jediné co není jsou elektrolehokola, tam to továrně nikdo neuchopil tak aby to dávalo smysl - jestli to vůbec lze.
No - mě popravdě ti lehokolisté připadaj něco jako sekta Harleistů či čoprů...
Je dost výrobců elektrických pohonů a někteří z nich mají více různých motorů pro různé potřeby a uživatele. A jsou stovky výrobců kol, spousta z nich malé firmy, které se zaměřují na různé tržní niky a ne na masový trh. Možnosti jsou neskutečně rozmanité.
Nicméně ve smyslu, že mezi sedmi miliardami lidí na planetě se najde aspoň jeden, kterému žádné sériové kolo nebude vyhovovat, tak asi máš pravdu. I v případě normálních kol se najde dost lidí co jim seriová kola nevyhovují a na novém kole polovinu komponentů vymění.
Každopádně základ je motor a rám, zbytek je bižuterie, pokud si někdo nemůže vybrat, vyberu vhodný rám s motorem a vyměním to statní co nevyhovuje. Koupit nemotorový kolo a bastlit do toho motor je ten nejdebilnější možný způsob.
Tímto,jak Ty píšeš,nejdebilnějším způsobem,elektrokola vznikla.
Zrovna tak kdysi vznikla v Americe první horská kola bastlením městských kol. To nemění nic na tom, že snažit se dneska dopracovat ke kolu pro jízdu v terénu je hodně blbej způsob.
Tak jsme logicky rozebrali výhody přestavby, třetina diskuse byla o legislativě a závěr by se mohl nazvat "Výhody továrního oproti přestavbě". Taky po stodvacáté.
Nicméně vyskytly se nové motory, Např. OLI, Panasonic, Flyon, COMP, Ananda.. o kterých je málo informací, nebo https://www.elektrokola-magazin.cz/aktuality...
Takže to bude ještě zajímavé.
Řekl bych, že v současné době je bastlit do kola, které jnení postaveno jako elektroolo od základu motor, není nejrozumnějí řešení a výhodou může snad bát skutečnost, že něco malinko se ušetří, když ten člověk dost dobře ví co a jak má dělat.
Zbytek jsou nevýhody.
Pokud chce někdo bastlit tady jsou rámy na elektrokolo pro motor Shimano Steps
https://www.global-sport.cz/ram-author-enigma...
https://www.global-sport.cz/ram-author-empire...
Vzhledem k ročníku je ale otázka, jestli je pasující motor samostatně sehnatelný.
Auto postavené z náhradních dílů by vyšlo adi 5x dráže, soudím, že u kola je to stejbé.
Tak to je takhle u kde čeho. U kol to asi není pětinásobek, ale určitě to z dílů v maloobchodních cenách vyjde podstatně dráž, takže pokud kolo přesně tak jak si ho představuju lze koupit hotové, skládat to se nevyplatí.
Lze postavit špičkově vybavené e-kolo min. o 1/3 levněji, než srovnatelné v obchodě.
viz např. video:https://www.youtube.com/watch?v=ot8rxRnd2DQ&...
Zde karbonový rám Dengfu čína, baterie 840 Wh, motor Bafang M500,kola DT Swiss 1700,vidlice RS ZEB... váha cca 24kg. cena 4000 liber-120000 Kč. Značkové kolo s tímto vybavením pod 160000 Kč nebude.
A kde ty díly nakoupíš a za kolik? A jak je doprava - asi je vše z ciziny. Ono se musí počítat i to cestovné. A pokud je dopravce dopraví do Prahy, je to cesta navíc.
Rám ,motor a baterie -Aliexpress, Alibaba?,ostatní na e-shopech (např. Bike24,R2-bike..), kde je obvykle i s poštovným o dost levnější, než u nás v prodejnách.
Ceny jednotlivých položek jsou v tabulce v odkazu na uvedené stránce s videem. Kdybych již neměl E-kolo, tak se do podobné stavby rád pustím. Test toho kola je na odkazu:https://www.youtube.com/watch?v=RvFD0Q909ZY, kde mu dává hoch pěkně zabrat.
Velká výhoda vlastní stavby je, že si člověk může přesně zvolit díly (vhodný rám, motor-zde je možnost M500/M600, a další komponenty), které na kole chce mít. Podobně mám postavené současné kolo.
Ano, sice si můžu zvolit díly, ale spousta výrobců kol rámy samostatně neprodává, takže v ve volbě rámu je ta možnost naopak omezenější. A u elektrokol je to ještě horší, krom Bafangu sem neviděl, že by se motor a rám k němu dal koupit samostatně a volba rámu motoru je u ebike ještě zásadnější.
Ale není tu řečeno, jak je to s tou dopravou a placením, ceně dopravy.Jde zřejmě o dost velké položky a otvírání kont, kreditních karet a bankingu může bejt rizikové. A taky doprava kdo a jak zajišťtuje, zvláště pro mimopražské. Jde přece o vzdálené komunity.
Hele, tohle je naprosto přepychové řešení :-)
https://youtu.be/rwkTnPZBlYA
Nebuď troškař
https://www.youtube.com/watch?v=2nIxDCMa0_E