Pro ty co neznají aplikaci Horobraní, tak si dovolím malé představení a seznámení.
Ti kdo mají rádi toulání přírodou, objevování nových cest a zajímavých míst ať pěšky, na kole nebo i jinak a mají rádi soutěžení a hlavně zábavu, tak by mohla zaujmout volná aplikace Horobraní na https://horobrani.cz/
Celé to spočívá v nalezení a dosažení vrcholů hor, kopců a kót vyznačených v mapě aplikace a vyznačení návštěvy a výstupu. V současné chvíli je v Česku v 94 pohořích 14.552 kót a další jsou na Slovensku. Počty vrcholů – kót se v průběhu roku mírně mění jak se některé vypouštějí a nové doplňují s každou aktualizací.
Aplikace je uživatelsky příznivá, přehledně udělaná a hlavně blbuvzdorná :-) a když jsem ji zvládnul já asi za půl hodiny, tak to dá každý, stačí mít počitač a pro výstup na vrchol chytrý mobil s aplikací.
Z počátku jsem to bral spíš jen jako doplněk, že když někam jedu a bude tam zrovna nějaký kopec, tak si na něm zaregistruju svoji návštěvu. Postupně mě to docela zaujalo tak, že se z dosažení vrchů a kót stal cíl mých tras.
Nejdříve jsem jel vrchy bez placené registrace horobraníka, ale jak mě to zaujalo, tak jsem se zaregistroval a zaplatil roční poplatek a už jsem v tom lítal v plným rozsahu :-)
V současné době je pro letošní rok přihlášených asi 2.800 a z toho 1.435 registrovaných horobraníků.
- pokračování -
Postupně se mi to zalíbilo tak, že jsem jednotlivé trasy plánoval podle vrcholů a Horobraní měl jako cíl svých tras. S přibývajícími navštívenými vrchy, kterých je nyní 530 jsem se postupně propracovával v žebříčku všech až na dnešní 39. pozici a dosáhl 276.793 bodů. První 3 mají hodně přes milion bodů a 10. přes půl milionu. Na prvních 10 míst se dá dosáhnout, ale to by pro to člověk musel žít. Do získání bodů pro pořadí se započítává pouze první výstup v roce. Dostat se do první padesátky už je docela fuška, ale o to víc to je inspirativní. Také hodně lákavé je získání prvenství v některém z pohoří, mě se to povedlo ve třech a v několika dalších jsem se dostal do první desítky. Lákavé je také získání bonusu za prvovýstup v tom roce.
Být horobraníkem je zábava pro jednotlivce, skupiny a rodiče s dětma, jednak při plánování trasy, hledání nejlepšího způsobu dosažení vrchu a pak při hledání samotného vrcholu v přírodě a následně při procházení aplikace a získaného pořadí.
A na závěr malá rada. Při plánování trasy pro jízdu na kole se mi docela osvědčilo používat Seznam mapu včetně leteckého pohledu, mapu starší navigace, kde jsou vyznačené staré cesty, které na seznam mapě nejsou a třeba i nějaké starší speciálky map. Dosažení vrcholu a zvlášť bajkerem se občas podobá takovému trochu jinému orienťáku, kdy se v závěrečné fázi v terénu dohledává nějaká přístupová cesta k cílovému bodu.
Kdo si to vyzkouší (i bez zaplacení a plné registrace) tak zjistí kolik je krásných míst o kterých neměl ani tušení a jaké zajímavé cesty jsou v naši krajině a tak se dostane na místa, kam by zřejmě nikdy nezavítal a často bude překvapený zajímavostmi trasy a výhledy.
Přeju všem co nejvíce dosažených vrcholů a hlavně, pochlubte se jak jste úspěšní :-)
Nikdy jsem neměl zničené tělo (nohy) tak jako po letošním horobraní.Ale potvrdit musím že pro pohyb v přírodě (v mém případě na kole) aplikace perfektní.Cílové body většinou bezvýznamná místa kam by člověka nenapadlo jít.Pokud je ale pospojuje a naplánuje trasu přes navigaci cestou necestou,stává se z toho žůžo dobrodrůžo že by tomu člověk nevěřil.Po letech krize mě tahle aplikace vytáhla znovu na kolo.Fakt doporučuji a doufám že mi mé namožené svaly do jara povolí.294268 za letošek.
Součet nadmořských výšek navštívených vrcholků.Kupříkladu 294 tisícovek.V mém případě 599 vrcholků s průměrnou výškou 491m.Nejvyšší 836m.Plus dalších 222kopců bez bodování kvůli opakované návštěvě.Holt nic vysokého v okolí nemám.
Ano, nejlepší je si několik bodů pospojovat do trasy a objevovat nové cesty a možnosti.
Koukám, že ti jsem docela v patách, ale letos tě nedotáhnu, pořád je dost mokro.
Tak teď už je mi jasní, proč ty kóty zdoláváš. Ale je to moc pěkná zábava. Já se kdysi snažila zdolat české tisícovky. Pak jsem ale potkala taťku a život se začal ubírat trošku jiným směrem.
Ale nedávno mi mapa českých tisícovek prošla rukama, tak třeba ještě není vše ztraceno :o)))
Tak už jsem taky nainstaloval
Jen moc nechápu, proč Jelenec vedle Velké Javořiny je červený, když k němu normálně po cestě dojdeš - je tam u rozhledna stará vojenská "základna". Aspoň teda před půlrokem byla :)
Když rozklikneš bod tak tam je uvedený důvod : NPR Javorina, bez značených přístupových cest.
Taky mi není jasný proč mají zvýrazněné body na které se nesmí - které ani nejsou započítané do hodnocení. Zřejmě chtěli mít mapu víc barevnou.
To jsem právě rozklikl, ale my tam po cestě normálně došli z Javořiny :)
Podle mapy tam cesta po hranici sice je, ale protože to je v národní rezervaci, tak volně přístupný by byl pouze po turisticky značených cestách, jinak ne. Normálně bez nějakého povolení se tam nesmí, zakázaný vstup.
Třeba v Krkonoších je podobných vrchů celkem dost kam vedou sice nějaké cesty, ale je to v národním parku, tak se tam nesmí.
Jo aha, díky za info.
Takže stanovat na Velké Javorine se vlastně taky nesmí, že? No to je pech :-)))
Bivak (snad i trivak) by ti měl být tolerovaný
Já jsem si v nastavení mapy - Aktivní filtr (trychtýř) zrušil zobratování zakázaných vrchů (červených) a mám klid a ani mě neláká tam chtít jít.
Po aktualizaci už je Jelenec opět ve hře. :-)
Musím tam vzít mladého, až ho budu mít na prázninách. Jediná škoda, že nemůžeme jít na jídlo na Holubiho chatu, protože překračovat hranice na Slovensko, je v současné době docela problém.
Tak sem se na to podíval blíže. Někdy mám problém pořád vymýšlet kam jet a tohle by mohlo být zajímavé zpestření. Nicméně z jejich webu jsem úplně nepochopil způsob zaznamenávání navštívených vrcholů, z infa v aplikaci to vypadá jako bych měl na každém vrcholu vytahovat mobil a něco tam odklikávat, což mi vzhledem k tomu, že tam mají obrovské množství i celkem nevýznamných kót, přijde jako totální pakárna, to bych stále jen zastavoval a blbnul s mobilem. Nejde to nějak napojit to na Stravu, nahrát záznam z vyjížďky jako GPX nebo aspoň nechat běžet aplikaci na pozdí a systém by vyhodnotil a započítal navštívené vrcholy?
Musíš na vrcholu, max do 50 metrů od něj ;-)
Tak to je dost naprd, škoda.
Existuje jiná průzkumnická hra, kde se sbírají čtverce a tam se to vyhodnocuje automaticky podle záznamu trasy
https://blog.veloviewer.com/veloviewer-explorer...
https://blog.veloviewer.com/introducing-the...
Jo, tohle jsem hledal. Byla o tom zmínka na BF a pak jsem to ztratil. ď
Veloviewer v bezplatné verzi zobrazí jen 25 aktivit, stejnou statistiku zobrazí i tento bezplatný web https://statshunters.com/ Počítá to malinko jinak asi kvůli rozdílné přesnosti při vyhodnocování průjezdů čtverci i když to obojí bera data ze Stravy.
Stále zastavovat a blbnout s mobilem? Stačí dojít na kótu a uložit kliknutím.Vzhledem k té aktivitě co musíš vynaložit než se tam dostaneš je kliknutí prstem snad jen zasloužená třešnička na dortu.Já se snažím dojít až přímo na kótu a dohledat vrcholové označení pokud je a pokud to prostředí dovolí.Krom uložení pozice hodnotím ihned vrchol i náročnost,píšu autenticky z místa komentář,udělám foto a pořídím videozáznam do archivu.Že bych jen proběhl či projel okolo si nedokážu představit a nějak by mi unikl význam takové aktivity.A pokud si myslíš že by jsi zastavoval často,tak jsi asi superman.Co se týká nevýznamných kót,tak o to taky jde.Kolikrát je bezvýznamná kóta uprostřed rozbahněného pole,řepky,či zarostlého lesa hůře dostupnější než známej kopec.Jak jsem psal minule ,nejde o vrcholy ale o tu cestu a ty zážitky co ti pospojování těhle nevýznamných kót nachystá.A do mobilu stejně člověm čumí furt jelikož bez navigace a většinou i zapnutého stopaře by se k místu dostával těžce a někdy i od něj ke kolu.
Už jsem tomu taky propadl.:-) Přijde mi to jako zajímavá akce.
V sobotu jsem si stáhl aplikaci a už mám 9 vrcholů, z toho osm letošních prvovýstupů a 3874 bodů. Jen některé vrcholy jsou uprostřed vinohradu nebo pole. Nevím, jak se to vlastníkům líbí, když jim tam turisti lezou.
Jako zábava a cíl cesty je to dobrý.
Kóty co jsou někde uprostřed pole, vinic apod, kam se nedá dojet na kole vynechávám. Párkrát jsem zkusil někde dojít třeba sto m pěšky, ale to mě už moc nebavilo a určil jsem si maximum 50 m a dál ani metr :-)
Pokud je kóna naprosto nepřístupná, třeba někde v oploceném sadu, tak je dobrý jim poslat mail, oni kótu vyřadí nebo označí jako nepřístupnou a místo ni dají jiný bod. Reagují docela rychle a vstřícně.
Včera jsem objížděl kopce okolo Vranovské přehrady. Docela dost jich bylo těsně u cesty. Ty co jsou uprostřed pole, nechám na podzim, až bude sklizeno. Trochu se mi to zvrtlo a výsledek byl 150km/1730 výškových. :-) Tedy i s cestou od vlaku/k vlaku ve Znojmě.
A to jsou pěkné kilometry, to už se počítá :-)
Mě to letos zatím moc nejde. Pořád se ještě musím držet pevné cesty a na treku. U nás těch kót u cesty moc není, tak ani moc nepřiskakují. Na horáka se teprv začínám těšit.
Stáhla jsem si, přijde mi to jako dobrý nápad (za chvíli se chystám vyrazit na první kopeček v docházkové vzdálenosti od domu), ale že by to přišlo nějak moc uživatelsky přívětivé, to nemůžu říct.
Jak si naplánovat výlet, na to jsem ještě nepřišla.
Já to dělám tak, že si jednotlivé body, které chci navštívit přenesu na seznam mapu - turistická, pak si body popropojuju trasou, trasu upravím podle nejpřijatelnější trasy a tu si pak přenesu do navigace a už frčím podle navigace. Cílový bod - kótu už musím zpravidla dojít způsobem orienťáku a podle aplikace v mobilu podle šipky k cíly, protože na mnoho vrcholů cesta nevede.
Jasně, naplánovat si výlet na seznamácké mapě umím, ale ta aplikace se tváří, jako že má svůj plánovač. Jestli nemá, tak se holt spokojím s vědomím, že nejsem ani slepá ani pitomá. :-)
Má svůj plánovač, zkusil jsem ho, ale někde mám problém, ve starším mapovém navigačním souboru Mapsoursu už nejde otevřít a v novém navigačním BaseCampu se mi nechce otevřít, hlásí mi to nějakou chybu. Teprv budu zjišťovat co s tím.
Možná v jiných by to otevřít šlo, ale nevim - neznám.
I tak by mi to asi nevyhovovalo. Plánování trasy přes seznam mapu mi přijde mnohem lepší, jednak jsou tam vyznačené různé pěšiny, pak je tam velmi dobrý letecký náhled kde jsou vidět různé přístupové cesty a pěšiny co ani nejsou na mapě a dá se odhadnout jestli tam je pastvina nebo pole. A v kombinaci se starší mapou v navigaci je trasa k cíli většinou dosažitelná. Bohužel občas jsou některé cesty zrušené, mrtvé a tak to na kole nejde.
Nevím, já vůbec nepřišla na to, jak v něm plánovat.
No, stejně mi to dnes nevyšlo. Jak jsme opustily s kamarádkou dědinu, tak matlat dál potmě se nám nechtělo a vzdaly jsme. Zřejmě až někdy budou delší dny...
Plánovat to podle nich jde v mobilu (přes zapnutý tutoriál) nebo v počitači na mapě přes ikonu "plánovač výletu" (vpravo dole), ale mě to zatím nejde - přenos do BaseCampu pro Garmin mi hlásí chybu, nevim jakou máš navigaci.
Já plánuju trasu přes mapy.cz, přijde mi to jako nejlepší způsob a to se zvládne i v mobilu.
Taky tam žádný plánovač nevidím. jediné, co tam je, je možnost označit několik vrcholů a uložit je jako výlet a pak stáhnout GPX, kde není nic než seznam těch bodů.
Taky mám pocit, jako by měl Lelek nějakou jinou aplikaci. Webová verze mi nabízí taky jen ty vrcholy, "zapnutý tutoriál" na mobilu mi jen zobrazí nápovědu.
Já jsem ho k tomu navedl, ale sám to pak smáznul - co si tak matně pamatuju, tehdy byla volná a placená verze, nebude rozdíl v nich ?
Mám placenou.
Je to podle mě tak, jak píše xtonda. Vytvoří to sice gpx soubor, ale to jsou jen souřadnice daného vrcholu, nic víc (případně více vrcholů, pokud si člověk plánuje delší výlet).
Není to nic podstatného, plánovacích aplikací je spousta. Jen jsem se snažila dopídit toho, jestli to jen nevidím, nebo to tam fakt není.
Ano, nápovědu a v posledním okně nápovědy je www.horobraní.cz a po kliknutí na něj se dostaneš na další možnosti a na mapě je ikona pro plánování a taky tam je nápověda jak postupovat v 9 krocích. Já to vyzkoušet nemůžu, protože v mobilu nemám nic pro otevření v gpx a na počitači mám nějaký problém. To musí vyzkoušet ten komu se prohlížeč pro navigaci otevře.
Jak už jsem psal, pro mě je mnohem jednodušší a dost rychlý postup přes seznam mapu do navigace.
Ale to dělá jen to, co sem psal, umožní stáhnout ty vybrané vrcholy jako waypointy v GPX. Což se i tak hodí, dá se to přetáhnout do mapy.cz plánovat tam podle toho.
No, tak to usnadní jen to ruční "přenášení" a záznam bodu do mapy a navigace.
Ten záznam bodu do navigace je někdy krapet opruz, protože ne všechny body mají na skutečné a mapové kótě. Proto je to také zábava a do určité míry takový orienťák když je nutné někdy i v dost náročném v terénu dohledat tu správnou přístupovou stezku a místo bodu.
Malinko připomenu tuhle formu turistické a cyklistické zábavy a poznávání známých, ale i těch hodně zastrčených míst.
K horám, kopcům a kótám v Česku, na Slovensku a pak i v Polsku, přidali i hory a kóty v dalších zemích :
Itálie, Lichtenštejnsko, Německo, Rakousko a Španělsko.
Teď už se dá toulat a lovit hory už v 8 zemích a časem nejspíš budou přibývat další.