Zdravím,
jak moc jsou věrohodné údaje poskytované chytrými hodinkami? Moje mají jenom tep, ale doba pokročila. Přítelkyně má novější model a u nich mne překvapila funkce kontrola kvality spánku.
Jsou tyhle funkce k něčemu pro běžného člověka?
Pro toho, kdo neví jak se vyspal, je to esenciální.
Právě o tom spánku podle mě dost kecají. Nosím Charge 3 (neodmítnutelný dar), ale sleduju jenom počet kroků a občas srdeční aktivitu. Ale umí to jistě víc věcí a údaje to posílá do chytrofonu.
Počet kroků sleduje i moje dcerunka.
Docela mě to sráčkuje, když mi x-krát za den hlásí, kolik že ušla kroků.
Občas mi to přijde, že den počítá na kroky.
"Snažte se ujít 10000 kroků denně". Je tam takovej slogan. :-) A taky to má rubriku "sledujte svoji vnímavost" a další ptákoviny.
No jasně. A kvůli blbýmu sloganu zůstanu stát dvanácet kroků od baráku a budu volat tágo...
Mně fascinuje, kolik lidí si tu nesmyslnost kupuje a pak sleduje, co vůbec nepotřebuje, co je jim úplně k ničemu. I ta signalizace SMS a mailů vrčením na zápěstí je pro většinu lidí nepotřebná. Stejně nemohou odpovídat a ani to není většinou vhodné. Tak přece stačí se podívat na telefon, až to budu moci řešit. To je totéž, jako ty pípající telefony při příjmu každé SMS či mailu. Jen to vyrábí spam a zvukový smog. Na co potřebuji sledovat kolik kroků za den ujdu? Buď se chci hýbat a pak prostě cíleně chodím, či běhám, nebo jen sleduji kroky a dál spokojeně tloustnu. Pokud nejsem kardiak, nebo zrovna neběžím nějaký vytrvalostní závod, tak mne tepová frekvence vůbec nezajímá. Je jasné, že když jdu do schodů, tak srdce musí trochu zabrat. Ale pokud mne nezačnou bolet svaly na stehnech od nedostatku kyslíku, tak mne tepová frekvence přece nezajímá.
Tak zrovna tu signalizaci sms/mejlů apod. náš šéf docela využívá. Když zaběhne k nám do kanclu bez mobilu, ví, že má zprávu a může se podívat, jak moc je to důležité.
Jasně, jsou manageři, kteří jsou vlastně stále na příjmu a pořád něco řeší. Ale kolik je takových?
No a ten šéf, stejně může odpovídat až tehdy, kdy se dostane k tomu telefonu nebo počítači. Tak jak mu pomůže, že ví, že dostal mail?
Mít notifikaci přes vibraci hodinek místo hlasitého zvuku někomu může přijít vhod. Nikdo netvrdí, že je to pro každého a nikdo to nikoho nenutí kupovat.
Jistě, vždyť píšu, že někomu se to může hodit. Ale většina to kupuje a nosí čistě jako módní zboží a ty funkce jsou jim naprosto k ničemu. Ano, naštěstí to zatím nikoho nenutí kupovat. Jen reklama působí neobyčejně účinně. Ale tak je to s ledasčíms.
A jak víš, že to většina kupuje a nosí čistě jako módní zboží?!?
Z jak velkého vzorku populace máš tyhle závěry?!?
Moje dcera je dostala, můj šéf rovněž.
Oba je docela využívají ke sportu i v běžném životě.
To, že se bavíme jen o pár funkcích přece neznamená, že nepoužívají ostatní funkce či že jsou jim k ničemu.
Nikdo si asi ty hodinky nepořizuje kvůli všem těm funkcím. Každému by stačila nějaká menší skupina funkcí. Jenomže ta by byla u každého zákazníka jiná. To by znamenalo vyrábět těch hodinek celou řadu a stejně by se potom našel někdo,kdo by je chtěl jít vrátit,protože zjistil,že nějakou funkci,kterou on chce,nemají.
Mně se líbí ten reklamační proces. Přivez jsem si je z monarchie vloni, ale po půl roce přestaly vyrábět čas, zhasnul nadobro displej. Měl jsem zrovna zabukovaný letenky, tak jsem je tam dovez, dcerunka vytelefonovala reklamaci a novej strojek do tejdne přicestoval bez jakýchkoliv obstrukcí.
Tak to už je snad dneska standard, ne?!? Nebo někde ještě dělají s reklamacemi problém?!?
Tohle je důležité.
Protože víš, kdo píše, nebo kdo volá, víš, jestli to musíš okamžitě řešit, nebo to prostě vyřešíš později.
Takže, buď všeho necháš, třeba slezeš s kola a vytáhneš mobil s kapsy a snažíš se zvednout, nebo okamžitě volat zpátky, nebo v klidu dojedeš domu, například.
Záleží o jaké "chytré hodinky" jde, měl by to být spíš sport tester než chytré hodinky.
Pokud nepřipojím další senzory, hlídají to co je na obrázcích.
Aby měřily tep a dýchání ve spánku,musíš je pochopitelně mít furt na ruce a to je celkem nepříjemné,v noci.
Možná, že to nějakým sportovcům co jsou v tréningovém režimu pomàhá, mě jsou všechny ty údaje celkem k ničemu, v podstatě, pokud tlačím váhu dolů, jsou zajímavé jen kalorie.
mírně motivační pak může být i počet kroků.
K tomu, aby to počítalo rozumně kalorie, je potřeba, aby to umělo měřit tepovou frekvenci. Měření na zápěstí pak dává méně přesné hodnoty než hrudní pás. S ním to ale počítá zřejmě dost přesně, tedy pokud porovnám s tím co naměří a co dávají nějaké ty tabulky.
Funkce "chytrosti" hodinek je v něčem jiném, než v měření výkonu. Jde o propojení mobilu s hodinkama, tak, že podle toho co zavolíš ti třeba vibrují u příchozích hovorů, zobrazují SMS, maily, zprávy jiných aplikací, mobil může potom ležet někde v dosahu blue tooth, a může mít ztlumený vyzvánění, a nic ti neuteče. taky mají GPS, i nahrané mapy, umí navigovat, nebo ti najít body zájmu, v podstatě to co umí google maps v mobilu.
Pak takovými hodinkami snad jde i platit, přehrávají muziku co do nich nahraješ, prostě spoustu ptákovin, z kterých použiješ opravdu dost málo.
Záleží, co si od toho slibuješ? Před dvěma lety, jsem kupoval chytrej náramek jako dárek a po počátečním nadšení se z něj po pár měsících stal dárek putovní, kdo ví jestli a kdo to někdo teď používá... :-)
Já to měl na ruce jen párkrát, takže hlavně z spíš vyprávění nositelů...
1) Spát s náramkem/hodinkama může dost lidem vadit. Zjištěné údaje asi zaujmou na začátku, ale co potom s tím? Že by bylo dobré chodit spát dřív, aby se vyspal, si člověk zpravidla uvědomuje i sám.
2) Navíc daný náramek vůbec nepočítal s možností, že by si člověk šel třeba na hodinu zdřímnout už odpoledne, neuměl to zobrazit, prostě koncept počítal se spánkem pouze jednou denně.
3) Notifikace událostí z mobilů jsou fajn, pouze když člověk přečte malé písmo, pro starší lidi problém.
Taky to úplně neřeší telefon založený na dně tašky, když se člověk pohybuje po domě, dosah Bluetooth je hodně omezený, náramek často nemá signál, reconnect fungoval všelijak a stejně se nikdo nedovolal... :-)
4) Chce to předem dobře prověřit kompatibilitu s používaným telefonem, není Android jako Android, se staršími telefony může být problém a bez chytrého telefonu (nebo s vypnutým Bluetooth) ta hračka nedává smysl.
5) Počítání kroků funguje u různých typů hodně různě - s jiným krokoměrem se to moc neshodovalo. Nicméně grafy v telefonu, různé cíle a pochvaly asi mohou pro někoho být motivací k pohybu, proč ne...
6) Bude záležet na typu, tamten náramek uměl většinu fitness měření pouze při spojení s telefonem a brát sebou při běhání mobil (na kratší vzdálenost) by mi nevyhovovalo.
7) Myslím, že stále není samozřejmostí plná CZ lokalizace, někomu to může vadit, takže prověřit předem. Tamten měl menu telefonní aplikace přeložené, ale displej náramku i hlasové hlášení bylo (tehdy) anglicky.
Závěr - primárně je to hračka, dlouhodobě bych hlavní přínos viděl v notifikacích z mobilu.
Souhlas.
Jen mi přijde, že po zkušenostech se sólo krokometry je tenhle (Charge 3) věrohodnější. Ty mi načítaly i cukání a nerovnosti vozovky při jízdě tramvají a autobusem.
Vzhledem k tomu, že rukou se dají dělat pohyby z různých důvodů, určitě je spolehlivější krokoměr co se dává na opasek. A tahle funkce je už dost dlouho i přímo v telefonech, většina jich má akcelerometr. Sem někde četl, že jeden ušel celkem štreku i když seděl na zadku a sledoval stránky pro dospělé.
Spárované hodinky s mobilem se hodí, ale jak říkáš, jak komu.
Měli bychom fakt rozlišovat
- smart watch
- sportovní hodinky
- fitnes náramky
Soňa má hodinky, vůbec není důležité, jestli to přečte, ale ví, hned kdo ji volá a kdo píše, protože to většinou dřív neslyšela, protože mobil vláčí v kabelce.
Já pořídíl Garmina Fenixe zase kvůli záznamu ujeté trasy, to umí dobře a vydrží, narozdíl od všech krámů zaznamenávat dva dny, možná dýl.
Najaře jsem to upgradnul na nejnovší model Fenix 6XL Solar a ten má fakt úplně všechny dostupné funkce, jak sport-testeru tak chytrých hodinek.
Mám zato, že lecos někdo, kdo fakt nějak cílevědomě trénuje, využije.
Já malinko.
Pro kolo má asi smysl párovat senzor rychlosti a kadence a pak ten hrudní pás. Ten senzor rychlosti se hodí i pro záznam trasy, protože měří klasicky otáčení kola, vykreje díry výpadku GPS.
Ty bys pravděpodobně využil i toho, že narozdíl od 5ky si už doopravdy poradí i ve vodě, snímá tep, i GPS signál, a když by ti na tom záleželo, máš i triatlonovej hrudní pás se kterým můžeš pod vodu. Krokoměr hodinky mají, ale přesnost netuším, v každém případě krokoměr se dá připojit jako externí sensor.
V létě jsem využil v bazénu i přehrávač, vodotěsná sluchátka do uší, a pouštíš s z hodinek mp3. Z mobilu přes BT to ztrácí často signál. A když se plácáš od stěny ke stěně hodinu, s muzikou nebo podcastem je to příjemnější.
Neřekl bych, hračka, spíš dokonalý přístroj, jehož schopnosti na plno využijí asi opravdu jen ti co trénují v nějakém režimu.
Ty náramky, tak to jsou hračky.
Zak kecám, Garmin nožní krokoměr už nevyrábí, nahradilo to tohle
https://www.garmin.cz/running-dynamics-pod/78805
nicméně, asi ty krámy na zápěstí měří kroky dostatećně spolehlivě, jiné než krokoměry na zápěstí nemají.
Až na tohle, a to umí safra víc.
Žena si v létě vybrala růžové Xiaomi Amazfit GTR, protože jsou krásné a umí to, co zevrubně níže správně popisuje Jindra u Garminů. Na mne tedy zbyl starší, mnohem jednodušší model k vyzkoušení. Jsem zvyklý na hrudní pás propojený s telefonem, na bicyklu mám ostatní senzory a hodinkám jsem moc nedůvěřoval. Ale vlastně jsem je od léta nesundal, využívám měření tepu, kroků a spánku (to kvůli výpočtu klidové frekvence, varování před přetrénováním či nemocí). Z počátku jsem naměřené údaje porovnával s hrudním pásem – údaje jsou pro celodenní přehled přesné, při sportu jsou odchylky od pásu nepodstatné. Krokoměr neuvěřitelně přesný i při vypnuté gps (na stadionu ani není třeba). Denní limit jsem si brzy zvýšil na 20 000 kroků – je to dobrá hra. Žádné notifikace v podobě pípání a vibrací, jen baterie párkrát včas zavrněla. Kdo chce mít pod kontrolou třeba hubnutí a propojí s váhou (Xiaomi Mi Body Composition Scale 2, asi osm stovek), možná dosáhne během pár měsíců přes zimu jen kontrolovanou chůzí ve správném tempu toho, co se mu na kole nepodařilo za několik let dřiny. A je to za pár stovek, aplikace na mobil je dokonalá, takže jsem se přestal ofrňovat, že levný hodiny nenahrávájí na Stravu.com, kterou si platím právě kvůli analýzám. Mrzí mě a nechápu komentáře uživatelů, kteří předem dobře vědí, co kdo potřebuje, využije a chce.