Jindro, kde jsi našel že minulý týden umíralo denně cca.150 lidí "NAVÍC"? Tedy oproti běžnému průměru?
A ani tak (pokud by se tvoje informace potvrdila) by ten zub nebyl 2x tak velký jako jarní 2018. Tam bylo v nejhorším týdnu navíc nějakých 900, tohle by bylo 1050 ...
Jen jestli ty nestřílíš ty čísla a fakta od boku, kovboji!
Pokud ten jarní z roku 2018 byl 25 procent, tedy o 75 člověků zemřelo navíc.
Zemřelo-li 150 lidí navíc ze 300, je 50 procent, tedy zub by byl dvakrát velký než ten jarní neboť 2x25 je 50.
To že se snažíš vysírat už dlouho, vím.
Nikdy to nebylo moc chytré, ale teď už je to křečovitě debilní.
Vím, že tě sere, že to vypadá, že tě vodili za nos, že fakt ta vojenská nemocnice v Letňanech byla jen strašící manévr, a možná tě i sere, že nedojde na Flégra a jeho mrazáky, neboť touha ukázat, že jsem blbec u tebe roste nade vše meze.
Mezi svýma budeš oblíben, užij si to.
Zatím se mě snažíš asi tahat za nos ty :o)
Zopakuji:
Jindro, kde jsi našel že minulý týden umíralo denně cca.150 lidí "NAVÍC"? Tedy oproti běžnému průměru?
A "vysírání" si strč, víš kam ...
On prostě vidí grafy. Zelená linka, červená linka, černá linka, tento rok a tamten rok...
Až na ty grafy bude koukat za pět let, bude pro něj stejné. Jakési čáry s jakýmisi zuby. Pro něj to je tuna betonu sem, tuna betonu tam. Nevidí za tím lidi.
Ještě do včera jsem se holedbala, že neznám nikoho blízkého, kdo zemřel na komplikace s koronáčem. Dnes se to změnilo, bohužel.
A ano, jde o seniora. Seniora vitálního, jak fyzicky tak psychicky, bez zjevné nemoci.
Viděli jsme se naposledy asi před čtvrt rokem, byl v naprosté pohodě. Nemoc přišla najednou. Do dvou dnů bylo po všem.
JJ, to je jasny dukaz pandemie, konecne nekdo v diskuzi nasel nekoho kdo s tim umrel.
Akorat se nejak nemuzu zbavit dojmu, ze kdyby opravdu existovala nejaka pandemie, tak ty mrtve budeme mit kolem sebe vsichni i bez hledani.
Jo. Já se zas nemůžu zbavit dojmu, že kdyby opravdu lidi krachovali kvůli karanténím opatřením, tak ty zkrachovalce budem všichni mít kolem sebe i bez hledání...
A co bys řekl? Ani jeden. Teda, pár jich krachlo, ale ti nekrachli kvůli covidu, ale s covidem, že jo...
Myslím si, že se brzy dočkáš.
Tedy těch krachů.
Zkrachujou jenom neschopní. Tak pravil Náčelník, miláček národa.
Myšlenka, pravda, lehce nepůvodní. Jeho dávný předchůdce to říkal už kdysi:
https://soundcloud.com/ondrej-urban/nech...
No, vona to fakt taková prdel nebude, bez prdele :-)
Když už jsme u těch prdelí, to víš jak ti dva buzíci přemlouvají třetího, ať se večer staví: přijď, bude prdel...
:-)
Když dá pánbuch, a zatím to tak vypadá, polní nemocnice byla dobrá investice, určitě levnější způsob jak lidi vyděsit, než kdyby stát zaplatil nějaké PR agentuře nehorázné peníze za přiblblou a neúčinnou kampaň.
No a Flégr, ten to dělal zadarmo.
Ten by si zasloužil Bílého lva spíš, než Prymula.
Máš pravdu, to otočení myšlení lidí je to, co nás může zachránit z nejhoršího.
Máte někdo představu, proč má v současné době Brno a Praha nejmenší počet nakažených na 100 000 obyvatel a už pár dnů to stále klesá?
Těžko, promořenost bude pár procent, maximálně tak 10 a k tomuhle efektu prý dochází až tak nad 30%. Spíš zafungovaly ty omezení. Jenže to nelze držet do nekonečna ...
U to docela jasně říkali, že tyhle "vlny" se ještě tak 2 x zopakují. Pak už by snad alespoň pro pár lidí mohla být nějaká vakcina.
Těch se zvýšenou tendencí k nakazitelnosti (např.slabší imunita, ale hlavně potřeba se tlačit do nesmyslného houfu a rizikových jednání) je taky jen určité procento. Pak už stoupá přirozená opatrnost a fůra lidí se ani do kontaktu s jinými moc nedostane. Takže se nedá počítat s celou populací stejně. No a ty nejrizikovější (chováním) částečně utlumili opatřeními, částečně se sami vybili covidem. No a s těmi zbylými to má holt vir těžší a těžší...
Když to vemu u nás v práci, tak nikdo se nechová nijak úmyslně rizikově, ale prostě do kontaktu přijdou. I kdyby roušky nosili stoprocentně, jako ze nenosíme, tak k přenosu dojde jak se tu objeví jeden nakaženej a pár dní tu bude.
Presny cisla nam nechteji rict, ackoliv ja si myslim ze je znaji akorat jim to nepasuje do te roviny ve ktere by to chteli mit.
Mas nejaky to testovani jak s tim stale operuji media, tam to bylo kolem 30% uz pred par tydny pokud sis nevsiml.
A potom tu existuje dost presny vzorek lidi kteri jsou pravidelne testovani uz nekdy od srpna. A nevim jestli profesionalni fotbal sledujes ci ne, ale fotbaliste museji byt testovani snad kazdy tyden, a tam tech tvych 10% bylo uz nekdy v srpnu.
Ja vim ze bys chtel nejakou tu pandemii, mrazaky na mrtve a masove hroby, zazit si to vzruseni jako kdyz koukas na film se zombie tematikou. Ale bohuzel zklamu te, je to jen nafouknuta bublina.
Proč by je nechtěli říct, kdyby je znali? 30% v plošným testování - kde? kdy? za kolik?
Jo aha - pandemie je úplně vymyšlená, pak se ale divim, že nám neřeknou taky nějaký vymyšlený čísla :o) Ilumináti jedni zas.aní ...
Jediný, co je ještě otevřitý, jsou špitály a tam se nikomu nechce. Tak asi proto.
Ale nezoufejme, dneska předeženem v podílu nakaženejch Izrael, zítra Ďábelský ostrovy, a postupně se, v závěsu za Belgičanama, možná propracujem i na stupně "vítězů".
#BestInCovid
Lidi už se nehlásí, jak dříve, s každou rýmečkou... A tu té snižující se křivky hospitalizací hledím důsledně na číslo úmrtí toho dne...
Ale vždyť Praha už docela dlouho nepatří mezi místa, kde je nejvyšší počet nakažených na 100tis.
No a ještě tohle.
https://www.nakole.cz/diskuse/29008-covid-34...
O jakém mostu to mluvíš? Tady se nestaví most.
Tady se potýkáš s dosud málo známým virem. Tady spíše zkoušíš, co udělat, co zabere, co bude efektivní, než že bys do detailů propočítával parametry a jistil je třikrát (navíc i most někdy spadne, byť je propočítán do nejmenších detailů, prostě se třeba jen zanedbá údržba)
Navíc si lidi občas zaměňují tyhle antigenní testy a jejich výsledky za PCR testy a jejich výsledky. I když mají antigenní testy nízkou senzitivitu, nijak by kartami nezamíchaly, protože počty nakažených se uvádí podle PCR testů. Jsou prostě určeny k něčemu jinému.
No a technokrat (sakra, to bych měl být asi i já) nechápe "přírodní vědy" kde je vždycky spousta nejistot a vlivů. U oceli je mez pevnosti daná a odzkoušená s minimální odchylkou. Ale zjistit takhle exaktně, jestli někdo je nebo není nakažený, prostě nejde. Tam bude nejistota vždy velká, i u nejlepších metod třeba i k desítce procent ... holt lidi, ani viry nejsou přesně všichni stejní - normalizovaní :o)
No, technokrat...neřekla bych, že je Jindra technokrat.
On se prostě rozhodl, že když se úmrtnost nezdvojnásobí, tak je to celé podfuk.
A obávám se, že kdyby se nedejbože, navzdory všemu úsilí zdravotníků, zdvojnásobila, tak by taky mluvil o habaďůře.
Moc hezký rozhovor:
https://www.televizeseznam.cz/video/face-to...
I kdyby to byla jen z půlky pravda, pořád je to dost děsná historka:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/to-je-cesko...
Já hlavně nechápu, co jim brání taky tisknout kartičky "dar čínského lidu" a prodat to státu...jako, že tenhle stát se chová kreténsky, to se dá bohužel tak nějak čekat. Že se tomu firma neumí přizpůsobit, to už se chápe hůř...
https://www.info.cz/nazory/kaze-vodu-chlasta...
Jako bývalý lidovec jsem ho poznal jako bývalého lidovce na sjezdech strany a překvapilo mně na tom čurání jedno pivo za 40 minut.
Tak jsem si zgustnul na překladu statě Ivana Rioufola.
Vyberu podstatné myšlenky:
Čtěte co píše Alexandra Laigne-Lavastine (poz. https://en.wikipedia.org/wiki/Alexandra_Laignel...: „Lidský život je nekonečně drahý, ale měl-li li být tím prvním, na čem záleží, nebyl by tu de Gaullův projev z 18. června (pozn. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1334796... ani hnutí odporu, které se chopilo zbraní, ani disidenti v komunismu (...)"
.....
Život, zredukovaný jen na pouhou jeho podstatu, je dalším pokořením
Jak je úžasné pozorovat kolik krasoduchů, kteří sami sebe považují za osvícené, podporuje nový zdravotní řád, který se poprvé představil ve své kráse policejními zásahy v komunistické Číně.
Transformace politiky na pouhou zdravotnickou logiku vede k zaslepení technokratů „biopoweru“ (pozn. https://en.wikipedia.org/wiki/Biopower), těch čarodějových účňů.
Je tu někde někdo, kdo by řekl Francouzům „nebojte se!“?
Pouze znovu nalezená odvaha zachrání Francii před jejím zhroucením.
Alexandr v Poklesu odvahy (pozn. https://jaknatoo.blogspot.com/2017/02/alexander... ) řekl: „Měli bychom si pamatovat, že pokles odvahy byl vždy považován za předzvěst konce.“
....
„Volba života“ je nevkusným leitmotivem technokratů a ideologů. Už nemají co říci kromě: „všichni do krytů“. Díky svým chybám a mylným představám ti první přispěli k rozbití nemocniřního systému, zatímco ti druzí vyprazďnují národ z jeho podstaty.
Přečtěme si znovu Bernanose (pozn. https://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Bernanos):
„Pouze ti, kteří ztratili svou duši, myslí na záchranu své kůže“. A ti, kteří opakují po Olivieru Véranovi, despotickém ministru zdravotnictví: „Prioritou je zdraví“, zavírají oči před válkou, kterou vedou džihádisté proti západním demokraciím.
Bohužel bez celého překladu z tvého tématu je to jen totálně vytržené z kontextu a v podstatě nesmyslné. Doporučuji si to přečíst celé, jinak to nedává smysl. Teprve pak se k tomu dá zaujmout nějaké stanovisko.
No, mě se zdá podstatná ta myšlenka, že prostě, že ačkoliv je život to nejcennějí, přesto jsou okamžiky, kdy je potřeba se přestat bát a nesnažit se přežít "v krytu" za každou cenu.
Ale jistě, každý i to co ten hoch píše nahlížíme svým úhlem pohledu.
Jinak, je zajímavá ta dáma, Alexanda Laigne-Lavastine, zdá se, že se hodně zajímala o naši situaci, když koukneš kolik toho napsala o Patočkovi, je to až překvapující.
Správně by jim měli říct:
"Allons enfants de la Patrie,
Le jour de gloire est arrivé!"
Všichni do ulic a silní přežijou! Ten zbytek si lehne do postele, naposled zachroptí "Vive la France!" a nechá se uložit do prostého hrobu, jako jsou ty u Verdunu...
Dovedeš si představit, jaký to bylo rito, mít výrobnu těch normovaných betonových křížů?
I na té nejhroznější lidské tragedii vždycka někdo bohatne....
Jinak na té fotce, když se podíváš pozorněji je zajímavá další věc. Ty chybějící štítky se jmény padlých.
Kdysi, naivně, je udělali z mosazi, či nějakého podobného kovu a místní "magneti" je začali krást za účelem recyklace a jistě tím měli na mysli hlavně záchranu planety.
Tak je postupně vyměňují za plastové.
Myslím, že ale i u nás, v Terezíně, se dělo něco podobného.
V Terezine asi ne https://img19.rajce.idnes.cz/d1903/10/10363...
Právě že v Terezíně ano, tam je naštěstí chytli a docela dobře ocenili
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/za-kradeze...
Vyměňují je ale i jinde.
Jo aha, desticky. Ja mela za to, ze rec je o krizich.
Ne, destičky se jmény a datem, ty tam ti debilové loupali.
Kříže jsou betonové.
Oni fakt asi mají pravdu
https://www.lidovky.cz/svet/koronavirus...
Jak je to dlouho, co měla toho covida? :-)
"I na té nejhroznější lidské tragedii vždycka někdo bohatne...."
-- Právě na tomhle se nejvíc bohatne! Proto taky války rozpoutávaj staří šediví k*k*ti nad 50 a chcípaj v nich mladí blbci kolem 20ti...
Myslím, že příčinná souvislost mezi kokotstvím a věkem v souvislosti s válkama není prokázána.
To že kanónfutrem jsou zprvu mladíci je fakt, nicméně poslední dvě světové války ukázaly, že když dojde omladina, arnmáda s chutí sáhne i po těch padesátnících
Statistika Euromomo, která sbírá statistiky o celkové úmrtnosti dokazuje, že zvýšená úmrtnost nebyla na jaře hlášena jen u kategorie nad 65, ale i v kategorii 45 až 64 let a lehce se zvýšila i v kategorii 15 až 44 let.
https://manipulatori.cz/evropa-nehlasila...
Máš to blbý, jsi prostě na řadě :-)
Šíravík je nad 45, bejt na jeho místě, dal bych si do pořádku věci, nikdy nevíš, kdy tě covid dostane :-)
Statistika Euromomo také ukazuje, jak moc se zvýší úmrtnost, když zkolabuje systém zdravotní péče. Zatímco u našich sousedů v Německu či Rakousku se kolapsu podařilo zabránit, ve Španělsku, Spojeném království nebo v Belgii byla situace na jaře (kolem 17. týdne) mnohem dramatičtější.
My, co k doktorům nechodíme, kolapsem zdravotní péče ohroženi vůbec nejsme :-)
Hlavne kdyz odvadis desatek. Odcerpavat nemusis, aspon zbude vic na jine.
Nejsem si jistej.
Můj táta na tom byl podobně, felčarům se vyhýbal obloukem.
Ale za posledních 14 dní života asi svůj účet slušne vynuloval na tom ARU, a ve finále to bylo stejně na prd.
Spíš mám strach, že ti, co běží s každám prdem za ranhojičem, mě vyčerpají ten můj příděl, který možná někdy budu potřebovat a na mě už nezbude.
Ale na druhou stranu, když by to mělo bejt naprd....
Kazdy sveho strujce stesti.
Patrim k tem, kteri lekare navstevuji. Ale ma to svoji logiku. A treba u bederky a kycli to ma konecne i nejaky smysl a pozitivni vysledky. A kazdorocni narok na lazne. Mam celkem asi 6 doktoru (vcetne praktika a zubare) a staci max 1x rocne zajit na kontrolu nebo vysetreni. Jinak staci zvednout telefon a recept ci zadanky prijdou elektronicky.
ŠEST doktorů, z nichž každého vidíš aspoň jednou ročně? Musím říct, že druhého takového rekordmana neznám.
Já jsem, pravda, opačný případ - když jsem byla v roce 2004 u obvoďáka a sestra se mě zeptala, zda mám u nich kartu, odpověděla jsem jí, že nevím, ale že tak před deseti lety jsem ji tam stoprocentně měla - a trefila jsem se přesně. Fakt jsem tam mezi roky 1994 - 2004 nebyla ani jednou.
Pak to zhoustlo, až různé postonávání vyústilo o tři roky později v jednostrannou nefrektomii, to jsem si lékařské péče užila a od roku 2008 už je zas pokoj. Už ne tak moc, už tam skoro každý rok nějakou návštěvu mám. Vím, že jsem extrém, ale docházet k šesti různým doktorům... to mi hlava fakt nebere.
Zubaře mám taky dvakrát do roka, jenže toho mi kasa neplatí, je plně v mé režii.
To co ty předvádíš je dle mého nadbytečné zneužívání zdravotní péče, které je ti k prdiu, protože covida si stejně čapla a s ním všechny ty trvalé následky, co si dogoogluj :-)
K doktorovi take vetsinou nechodime proto, abychom byli chraneni pred nakazou, ale proto, ze se resi nasledky.
Pred nakazou covidem te doktor fakt neochrani
Tak neochrání... není to sice stoprocentní, ale taková samotka v Bohnicích by ti riziko nákazy radikálně snížila... ;-)
Nicméně proto, abys byla chráněna před nákazou si k doktorovi možná chodíš pro očkování, takže třeba to časem bude platit i pro Covid...
Právě proto také píšu "...vetsinou nechodime proto, abychom byli chraneni pred nakazou..."
Tím jsem měla na mysli těch pár návštěv kvůli očkování, prevenci atd.
A očkování proti covidu?!? Až vakcína bude, tak se uvidí...
Mi teda zubařa kasa platí...teda, platí mi, že se dvakrát do roka potkáme a řekneme si, co je u mě v tlamě nového.
Pokud se něco nového najde, pojišťovnu s tím ve vlastním zájmu nezatěžujem. Tedy, v jeho finančním zájmu a v mém zdravotním, že jo...
Spíš bych řekla, že pro standardní pojištěnce (nejsi dítě, těhotný apod.) je příplatek ze zdrav. pojištění na plomby apod. tak nízký a navíc na ten nejlevnější materiál, že si prostě zaplatíš něco lepšího.
Ale na druhou stranu - já u svého zubaře doplácím za bílou plombu cca 600 Kč. Nic dramatického.
Rok jsem byla u soukr. doktora a ten si účtoval 3,5 tis.
Hele, já měl předtím zubařku, paní před důchodem (do kterýho teda nespěchala). Byl jsem tam snad od školy. Vůbec jsem to neřešil. Vrtalo se, plombovalo se amalgámem, na nějakou anesthesii se nehrálo.
Pak šla do důchodu a já měl pár let jiný starosti. Když jsem zase dospěl k tomu, že potřebuju zubařa, tak jsem si našel toho současnýho, mladýho, dynamickýho, přiměřeně hamižnýho.
A nestačím se divit. Hubu zrentgenuje, vysvětlí, nabídne možnosti, naplánuje, vykoná. Zinkasuje.
Za mě dobrý. Radost utrácet prachy. Ještě by mohl brát karty, kdo se má bloncat k bankomatu...
To ten můj dělá také :o))) Pravda, do důchodu má asi 10 let, ale patří k nejlepším u nás na středisku.
Ale jo, já vím, je to kus od kusu. Kdo si to chce nechat zaplatit, nechá si to zaplatit. Kdo ne, dá radu i zadarmo.
Dneska bych spíš řekla že je člověk rád za vlídné a příjemné zacházení.
No, já jsem ještě pořád fascinovanej tím StarTrekem, co vidím v zubařově ordinaci. Předtím u zubařky to byla naprosto solidní péče, pravda, jak v roce 1980.
Baba byla šikovná, o to nic. Ale rentgen huby jsem nezažil (žádnej tam nebyl), a vrtalo se do živýho (chlap to vydrží, že jo). Děsně se divila, když jsem, při vědomí, že tohle je fakt špatný, chtěl injekci za třeskutý dvě stovky.
Jako jo, chlap to vydrží...ale proč by měl?
Jj, s tím souhlasím - vybavení ordinace dělá také divy.
Jo. Ale není to o tom vybavení. Je to o přístupu. Dneska jsem platící zákazník.
Předtím to byl fakt OÚNZ Brno - město.
Věřím, že má minulá zubařka by dokázala to co můj současnej zubař. S těma současnejma materiálama a vybavením, věřím, že by byla i lepší. Ona byla opravdu šikovná.
Akorát to nedělala. Nechtěla. Nemusela. Pracovala stylem, jakým byla zvyklá.
Soukromý zubař ne na pojišťovnu by mohla být docela dobrá investice do výdrže chrupu. Mohl by se ti opravdu věnovat a udělat to pořádně. Bohužel úroveň svého zubaře poznáš tak po 10 letech, jestli ti tam ty jeho plomby a korunky stále tak pěkně drží. Není to o vybavení ordinace, není to o materiálech. Je to zejména o pořádné preparaci kavity, nesmí se tam nechat kus zkaženého dentinu a je to o pečlivosti, kterou pojišťovna nezaplatí.
Ale po 60 to celé jde do kopru, poněvdž se ti začnou sypat ty tvoje zuby. Začne to celé křehnout a kazit se a ani božský zubař s tím nic nenadělá. Prostě se ti občas odlomí kus tvého zdravého zubu.
To si fakt myslíš, že smluvní zubař ti stejnou péči nezajistí?!?
To máš opravdu tak špatné zkušenosti nebo se jen domníváš, že když si péči zaplatíš, tak je to prostě lepší?!?
Ne, já chodím ke známé zubařce, co s ní jezdím na běžky. Předtím jsem chodil k manželce. Její amalgámové ručně míchané plomby, které dělala bez sestry v půjčené ordinaci na školní praxi mi po dvaceti letech pracně odvrtávali. Byly moc tvrdé.
On hlavně mezi smluvním a nesmluvním zubařem není pro pacienta v penězích až tak velký rozdíl. Těch věcí, co hradí pojišťovna není moc.
Když jsem si teď nechala vyjet ten přehled nákladů, co na mě VZP posledních deset let vynaložila, tak z té "závratné" sumy okolo 35 tisíc (za deset let) padlo nějakých deset tisíc na zubaře. Ovšem z vlastní kapsy jsem za tu dobu doplatila nějakých třicet, možná i čtyřicet. A to nemám žádný implantát ani jiné extrabuřty, jen pár korunek.
Nadbytečné zneužívání lékařské péče, je oblíbený argument proti seniorům, že si vymýšlí a navštěvují lékaře zbytečně, aby si pokecali!? Ono je to trochu jinak, nechci lékařům křivdit, ale domnívám se, že pochopili, že péče o zdraví spoluobčanů přináší "výkony".
Celý produktivní věk jsem se jim vyhýbal jak čert kříži, aby při potvrzení na řidičák lékařka usoudila, že po pětašedesátce by bylo slušné brát nějaký lék, definovala, že mám mírně zvýšený tlak a musím brát denně lék (1/2 tabletky !!), který mi ovšem může napsat pouze na 1/4 roku, tedy jí musím navštívit 4x ročně. Totéž na očním - při výměně brýlí mi předepsali nějaké kapky na tlak - opět 4 návštěvy ročné, mám vlastní zuby, takže já sám 2x ročně preventivní prohlídka.
Jednou za 2 roky prohlídka kvůli řidičáku u praktika - když přinesu výsledky rozboru krve a moči, tak obdivně konstatuje, že mám výsledky jak miminko - jediný parametr není mimo normu a přesto si mě lékaři podávají 10x ročně. Nejsem hypochondr, jinak mě nevidí, ale to víte, nedá mi to, léky beru a tak je poctivě navštěvuji.
Díky Covidu jsem je letos ještě neviděl - mimo zubaře - a fungoval e-recept. :-)))
Že to lékaři pochopili, je v pořádku, není to nic pejorativního. Já do systému platím, oni o mě pečují a odměna jde za nimi.
Jen ten Covid nám v tom dělá binec, už mi letos po druhé odložili výměnu kyčle, já se léčím jízdou na kole, velké zlepšení, takže na ten třetí termín se asi nedostavím sám, uvidíme co na to operatér.
Veliká gratulace :)
Mně covid letos zablokoval plavání a je to cítit. Ale to kolo to udržuje.
Jak "cítit" snad se i doma občas umeješ ? :-)
Líbí se mi, jak uvádíš, že máš svoje zuby. To se domníváš, že jsou mezi námi tací, co mají cizí zuby? Mám taky svoje, a stály mě už dost peněz, ale cizí bych si nebral.
O recept si stačí zavolat, dneska se běžně posílá elektronicky.
Jinak by ses ale asi hodně divil, kolik seniorů tráví čas chozením po doktorech. Tím, že nepotřebují doporučení od praktika ke specialistovi, najdou se i tací, kteří jsou za dopoledne schopni obejít tři stejné internisty. Každý je vyšetří, každý jim mnohdy napíše i nějaký lék a oni to pak "žerou" všechno najednou. Přijde se pak na to až když se dělají kontroly cílené právě na tyto případy. A fakt jich není málo.
Současný systém tomu ale není schopen zabránit.
Jistě budou takoví, kteří se takhle pokouší chovat, ale jde o to, jestli je to většinové, nebo menšinové chování.
VZP má jistě konkrétní údaje a tak by mě zajímalo procento seniorské populace, které péči takhle zneužívá.
Zrovna o těch návštěvách u specialistů mám pochyby, protože např. ve Stodůlkách a okolí i v Motole jsou čekací doby u specialistů - ortopéd, urologie až 2-3 měsíce, kardio 14 dní atd. a bez objednání vás nekompromisně vypakují.
Mám čerstvou zkušenost - manželka upadla a zlomila si lícní kost a pochroumala rameno, a zjišťovala se příčina pádu - byla indikace mdloby - i po návratu z nemocnice jí nebrali tentýž den a zařazovali do pořadníku - viz výše. Nemám slušný výraz, kterým bych vyjádřil naše pocity
Tak tohle nás také hned napadlo, ale zjevně se objednávají a vyčkají si klidně i ten měsíc. Procentuelně netuším, přece jenom už jsou to asi 3 roky, co se to šetřilo, ale vím, že nás překvapilo, že to vůbec nebylo ojedinělé. Byly to tisíce případů.
Jj, tisíce případů z 10 milionů jsou zlomky promile, ale někdo takovou blbost vypustí do světa, protože se to dá použít jako omluva vlastní neschopnosti něco zlepšit. Ještě to někdo řekne v TV a všichni jásají, mají "ověřený argument" proti seniorům a důvod pro nic nezlepšovat - myšlení totiž bolí!!!.
Vezmi třeba tu Phu13 - byly tam dvě polikliniky, dnes živoří na zlomku kapacity a konkrétně ortopéd byl do nedávna na celý obvod pouze jeden, chodí z nemocnice a ordinuje pouze v úterý odpoledne!!! Zkus tam zavolat a objednat se s akutním problémem - 3 měsíce. :-(
Možná je to zlomek, ale když potom sečteš, že se za jeden a ten samý výkon pro toho stejného pacienta zaplatí třeba třem doktorům a pak jsou tu náklady na léky.
Když se na to pak podíváš z hlediska financí, dost to naskakuje a ta promile ti najednou dělají miliony.
Jistě, ale za to nemohou důchodci, ale ten kdo zprznil předpisy. Kdyby tam sami nemohli - jako dříve - tak by byly peníze na akutní léčbu.
A ještě bonbónek - nedávno jsem na internetu četl úvahu nějakého odborníka, který pacientům doporučoval, aby se u vážnějších onemocnění neomezovali na názor jednoho lékaře a navštívili několik specialistů a porovnávali.
Co na to VZP? Produkují fakulty debily, nebo pan odborník neměl na dovolenou na Malorce a sháněl pacoše ?
Prostě vyslechneš si více názorů, taky se poradíš s tetkama v čekárně, každá má nějaké ty zkusenosti, necháš si předepsat 20 leků, a pak sám, dle vlastního uvážení a názorů tetek z čekárny, budeš užívat :-)
Nicméně, protože spolehlivá v diagnose bývá jen pitva, a to taky ne vždycky, je klidně možné, že na stejnou věc mohou mít ruzní odborníci různé názory, jeden si myslí, že je to rakovina, druhej, že prdečky :-)
Pindy naší Mindy!
U vážných onemocnění nestojí léčení na názoru jednoho lékaře, schází se koncilia a doporučují optimální postupy.
Doporučení "pana odborníka" bylo minimálně neetické a na vyloučení z Komory.
To jistě, a míním to doopravdy, ale vyladěné mysli rozhodně nepomůže obíhání x specialistů a přemýšlení o tom, který z nich měl větší/lepší pravdu.
Tak instalatéra si máš prověřit, oslovit jich více a porovnat nabídky, sehnat si reference... a to jde o úplný prd!
A když jde o život, tak vemeš slovo prvního s titulem MUDr., ke kterýmus došel, jak kdyby to byl nějakej vševěd, ani nevíš, jak se učil... Není ti to divný?
bara2:
Měla jsi někdy vážný zdravotní problém? Pokud ano, tak víš, že než se přikročí k operaci, nebo radikální léčbě, tak si tě prohlédne řada dalších specialistů v nemocnici, projdeš mnohými testy a rozhodnutí bývá obvykle na základě rozhodnutí koncilia.
Vyhledávání dalších ambulantních specialistů první linie je tedy zbytečné a kontraproduktivní. Netvrdím, že jsou horší než nemocniční, ale vesměs nemají k dispozici prostředky na návaznou diagnostiku.
Nevím na jak moc vážné zdravotní problémy se schází konsilium, ale když jsem zvažovala, že si nechám zoperovat prasklý meniskus, a trochu pátrala mezi známými, tak jsem zjistila, že na tom, komu se člověk dostane do rukou sakra moc záleží.
Ano, to je pravda.
Ale můžu sloužit dalším příkladem z vlastního života. Začalo to teda za socialismu, kdy nějaká možnost si vybrat doktora nebyla... a jak se znám, stejně bych to neudělala, ale přece:
Nějak v devatenácti mi začaly pravidelně se opakující bolesti v pravém "podžebří". Považovala jsem to za slepák, ale vždy to během dne nabíralo na intenzitě a do rána to přešlo, takže když jsem zkusila jít k doktorovi a nic mě zrovna nebolelo, tak se to vždy nějak odbylo. Pak to nabývalo na intenzitě, až jsem se nenechala odbýt, poslali mě na kdeco. Slepák to nebyl, žlučník to nebyl... až jedno vyšetření objevilo zánětlivé podráždění dvanáctníku, počátek vředové choroby. I nafasovala jsem nějaké prášky, které jsem při bolestech brala a nějak s tím existovala dalších spoustu let. Pak se to dokonce na několik let uklidnilo skoro úplně a zas vrátilo atd.
No, abych to zkrátila. Byla to tzv."bloudivá ledvina", která tím, že si tak občas spadla jinam, než by se anatomicky slušelo, bolela v místech, kde normálně ledviny nebývají. Přišlo se na to v době, kdy mi fakticky v těle začala odumírat, prý jsem tenkrát jen těsně utekla hrobníkovi z lopaty. Pak mi ji odebrali a dvanáctník mě od té doby už nezabolel.
No, tenkrát si pro kontrolu navštívit víc lékařů, asi jsem měla dvě ledviny doteď. O pětadvaceti letech bolestí "dvanáctníkových vředů" nemluvě.
Ifča:
To co popisuješ je až tragický příběh a asi dnes těžko hodnotit kdo a jak se na tobě "podepsal". Také se od té doby neuvěřitelným způsobem zdokonalily diagnostické metody - něco málo o tom vím, jednak jsem měl dobré známé u zahraničního dodavatele medicínské techniky a jako "elektrikáře" mě to zajímalo, v rámci U3V jsme měli v Motole speciální dvoj-přednášku o nových zobrazovacích a diagnostických metodách. Sám jsem si je i zažil, když mi praktická lékařka vyslovila podezření na rakovinu a následně jsem absolvoval řadu upřesňujících vyšetření, která rozhodně nemohl dělat ambulantní specialista. Dokonce jsem je absolvoval na různých klinikách se speciálním vybavením. Na závěr byl můj případ projednáván na konciliu VFN, kde byl doporučen další postup.
Proto jsem si dovolil vyslovit tézi, že návštěva více ambulantních specialistů nebude mít praktický smysl. Chce to postoupit od "kováříčka ke kovářovi"!
Není to až tak tragický příběh. Ledvina je párový orgán a s jednou se žije normálně. Podle té mé anamnézy (potíže začaly zhruba v devatenácti letech) a podle toho do jaké míry mám kompenzatorně zvětšenou tu druhou, byla ta bloudivá nefunkční dlouhá léta. A odnosila jsem bez nejmenších potíží tři děti.
Já to spíš popisovala kvůli tomu, že je sice možné, že k vážným případům se schází konzilium a návštěva dalšího specialisty je zbytečná. Ale může být dost užitečná v začátcích, kdy může rozhodujícím způsobem ovlivnit, že se z počáteční banality později vážný případ nestane a žádné konzilium se scházet nebude.
Jako vždy, je to o lidech a jejich odpovědném přístupu. Moje praktická lékařka se mohla spokojit se zprávou z očního a mému ujištění, že nemám žádné problémy, změřit mi tlak a dát dědkovi razítko na kartičku opravňující k řízení, a vyfasovat pětikilo. Postupovala zcela profesionálně a odpovědně, provedla zevrubné vyšetření, správně vyhodnotila první příznaky možného problému a předala mne specialistům. Jí patří můj největší dík! Těm dalším, samozřejmě také, byli to profesionálové té nejvyšší kvality.
Vysočino - přesně. Postoupení od kováříčka ke kováři je potřebné, odborná konsilia užitečné - ale je ten kováříček, na kterém záleží, jestli pacienta správně nasměruje.
Proto, jakkoli sama opravdu nepatřím k fanouškům vysedávání po ordinacích, tak pokud je náznak, že o něco jde, tak ta návštěva více lékařů a porovnání jejich stanovisek, se mi jeví velmi rozumná.
Můj případ nepovažuju za tragický. Případ mého švagra, kterého internistka léčila na anginu pectoris, kterou neměl a který pak v osmačtyřiceti letech zemřel kvůli jiným problémům se srdcem, které měl a neléčily se (a zřejmě se i tou chybnou léčbou vystupňovaly), ten už tragický byl.
Ifčo nerozporuji, ale hodnotíš to zpětně.
Ve chvíli, kdy zdravotní problém řešíš, jak poznáš, jakého specialistu máš navštívit?!? Sama víš, že je to velmi obtížné. A i já o tom vím své.
A pokud lékařů navštívíš víc, jak si sama vyhodnotíš, který z nich má pravdu?!?
Ne, není to jednoduchá situace a univerzální řešení neexistuje.
To "jak to poznat" není až tak složité.
Pokud ti dva či tři různí lékaři řeknou něco víceméně stejného, tak ta pravděpodobnost fatální chyby je přece jen o kus menší. No a jestli některý třeba s většími zkušenostmi zaváhá a pošle pro potvrzení diagnózy raději k tomu "kovářovi", tak je o kus vyšší šance, že se ke správné diagnóze dobere.
Tak pokud řekne každý něco "trochu jiného", ale nikdo z nich nepřijde s tím - pozor, tady může být průšvih, postoupíme to dál, tak jde víceméně o houby. Jestli něco rozhodujícího přehlédli všichni tři, je to blbé, ale to už je ta hranice, kdy se člověk už musí odevzdat osudu, jinak by chodil po doktorech do nekonečna.
Pokud tam nic tak extra vážného není, tak v banalitách to nebude velký rozdíl, kterým z nich se budu řídit.
a bude se vylučovat....
:-)
konsilium se svolává většinou v okamžiku,kdy už moc felčary neobíháš, ale si ukotven na lůžku.
Já bych věřil tomu, kterej mi předepíše nejdražší prášky, teda na kasu, pochopitelně.
Nebo tomu, kdo má před ordinací nejdelší frontu, ten musí bejt buď moc dobrej, nebo úplně blbej.
taky, když se chceš něco kloudnýho dozvědět, měl-by si ranhojiče motivovat, a nepočítej s nějakou whiskou, byť letitou, a na husu v podpaží rovnou zapomeň.
Náhodou rada dobrá, nebo taky je tu druhá možnost, zajet se kouknout do Strašnic nebo Motola, a zvážit co ti bude líp vyhovovat, když ten Pelhřimov je tak z ruky.
Ano, ti co předepisují nejdražší antibiotika na chřipku, bývají nejlepší... ;-)
No, on je problém trošku někde jinde než u pojišťoven. Jde o úhradovou vyhlášku, kterou na každý rok vydává MZ a podle které se lékařům hradí.
Úhrady lékařům jsou pak zastropovány a tenhle limit značně ovlivňuje tzv. počet unikátních pojištěnců ošetřených v rozhodném období. Takže lékařům (a zejména specialistům) jde o každé rodné číslo (= unikátní pojištěnec), které k nim přijde.
No a protože lékaři hrají do vlastní kapsy, tak proč si ty pojištěnce trošku nenahnat, když je příležitost...
Já mám spíš obavy z toho zastropování...
Přesně to jsem si myslel - jde o výkony = peníze - jen jsem to nenapsal tak natvrdo, abych nenarazil u spřátelených duší.
"Zneužívající důchodci" slouží jako výborná kouřová clona primárního problému.
Tak o peníze jde vždycky až v první řadě. By ten privát jinak k ničemu nebyl.
Ty to máš popletený, všichni makaj za prachy, ale doktoři, ty by na ně měli kašlat, protože mají tu "morální povinnost" a přísahu. :-)
Dědeček a babička, ujídá nám z hrníčka :-)
Koukám, že si dneska večeřel plný talíř ftipné kaše.
Nebo soudek vína...
Jsem snad plukovník nebo Kalousek?
Počkám, až mi otevřou Pod ledem.
Porád chodíš do vokýnka pro žrádlo, podporovat svého hospodského, nebo to byla jen hurá akce?
Ta mu nepomůže :-)
Žrádlo kupujeme výhradně pro kočku, pro nás kupujeme potraviny a vaříme si z nich jídlo.
Ale i okýnkáře stále podporujeme. Sice nepravidelně, ale podporujeme. Protože na rozdíl od tebe si nemyslíme, že je to zbytečné.
Můj muž, který jinak dost trpí tím, že nemůže vyjet ven za prací, vyhodnocuje u pracovního stolu a podporuje své okénko. O víkendu jsme měli děti a děda v okénka nakoupil kilo řízků (kuřecí a vepřové). Ještě že jsme vyjeli ven, hezky se prošli do kopce a zbytek řízků snědli v neděli k večeři.
Teď zas objednal husu a láká na ni dceru.
Ostatně proč by to nedělal. Nezabije ho to a mě zbývá spousta času:-))
P.S. ale pravda je, že od doby, co nám umřela poslední kočička, žrádlo nekupujeme:-))
Ten e-recept je super věc...mi to chodí na mobil, kterej jsem žádnýmu doktorovi nehlásil (mám dvě čísla). Tož jsem se zašel přeptat do apatyky, bo mi to bylo divný.
Nějaká baba se evidentně spletla při hlášení čísla doktorovi. Podle těch léků co bere to asi bude dost veselá holka :-)
To je fakt. Zas na druhou stranu, vy, co k doktorovi nechodíte, tady furt skuhráte, jak nemůžete chodit, jak vás bolí nohy a otékají vám kotníky a trpíte dnou.
A když budu 6x za rok u doktora, to mi od dny pomůže :-)
Kdysi, před mnoha lety, mi předepsali alopurinol, obchodním názvem se to jmenovalo Milurit.
A to se užívá denně, a tak jsem musel každej měsíc k ranhojičovi pro recept. Vyřídilo se to mezi dveřma, a fofrem, ale vopruz to byl.
Až jednou, jsem si zapoměl prášky doma, a jako na potvoru na pár týdnů ve Španělsku. Tak jsem je zkusil koupit v lékárně. A ejhle, šlo to bez receptu, a co víc, bylo to o dost levnější, než "doplatek na lék hrazený pojišťovnou" co jsem platil doma. A tak už léta pro recept nemusím, alopurinol nakupuji ještě mnohem levněji v Andoře, zásoby mám vždycky na něco přes rok.
Ranhojiče mi tedy kvůli recepisu už léta netřeba.
Když člověk váží o čtvrt metráku víc, než by měl, je celkem normální, že to odnáší klouby a bolí to ale to se dá řešit bez felčara, stačí nežrat a hejbat se.
A že občas nějaký ten kloub zabolí?
Ano je to důvod k tomu si poplakat, ale že bych kvůli tomu šel zahřejvat židličku do čekárny?
Zajedu do Pelhřimova, okouknout krematorium...
Už jsem to tu asi někdy psal - znám doktora, co si ty zahřejvače židliček a diskutéry umí docela účinně ošetřit. V čekárně jede nonstop Rádio Beat. Ne nějak moc nahlas, ale stejně takové čtyřminutové exhibiční kytarové sólo umí udělat svoje. Nějaké debatní kroužky jako v jiných čekárnách jsem tam nikdy nezaznamenal.
Na druhou stranu, když už něco opravdu úporně bolí je to docela očistec. A obrovská úleva vypadnout do ordinace :-)
Kdy ti naposled zjišťovali kyselinu močovou?
No máš dnové záchvaty, tak to zase tak moc nefunguje. Třeba bys potřeboval toho Purinolu víc.
Už nemám, jen velmi zřídka a už nikoliv ty bolestivé ataky, ale spíš se občas nějaký ten kloub zblázní a oteče. Ale většinou je příčinou nadměrná námaha.
Celkem jsem se s tím naučil slušně žít.
No já co beru Purinol cca. 3 roky jsem měl záchvat jen jednou a nevím proč. Takhle si představuji zvládnutou chorobu.
Pokud jde o ataku, tak jsem na tom asi stejně.
Mě se teď výrazně ulevilo, když jsem zredukoval svoji kulatost.
Ale člověka v našem věku musí něco bolet, aby věděl že žije, tak jsem si zase namohl sval na rameni, když jsem blbnul s činkama, furt je něco :-)
Jestli chceš, tak ti můžu ty moje dvě železné potvory dát. Já už je nechci. Třeba si namůžeš ještě to druhé rameno. :D
Mám svoje.
Já s nima najaře docela házel. Ale teď, fakt jak starej tak blbej jsem si je čapnul po 3 měsících do pracek, naloženo jak po 2 měsících treninku a dal dvě serie po sedmi.
A tak počítám do konce lockdownu mám útrum, rozvičuji rameno bez jakékoliv zátěže až do mírné bolesti, prostě zachraňuju co jsem zvrznul.
Zelenáče jsem dal pod zámek, přeházel senzory na rotoped, a zase ta nekonečná zima...
Občas se tady spekuluje coby kdyby. V Africe je taky jedna testovací oblast, o úrovni zdravotnictví, nařízených a skutečně prováděných opatřeních si asi neusíme dělat iluze.
"Důležité ale je, že z černého kontinentu nepřicházejí žádné signály prudkého růstu úmrtnosti. "
https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/covid...
To mě vůbec nepřekvapuje. Prostě tam nejsou pro Covid přitažlivé skupiny ve významném množství. Vysokého věku se tam moc lidí nedožívá, místo obezity je trápí spíše podvýživa a kdo není dostatečně zdravý, nejspíš dávno umřel na něco jiného... pro ně je to banální nemoc, mají tam horší... ;-)
Nebo je to jinak.
Prostě ať s covidem nebo ne, úmírá prostě zhruba stejně lidí (jarní data z postižených oblastí ukazují krátkodobý nárust úmrtnosti do 15 procent, což běžně dělá chřipka, nebo třeba i vlna veder).
Takže si v Africe toho, že jim tam vraždí Covid prostě nějak nevšimnuli.
V "civilizovanějším" světě to je jinak. Prostě Covid byl označen za zabijáka, a začalo se proti němu bojovat se vší rozhodností. Začalo se testovat na jeden konkrétní virus, a vrahouna jsme našli. (Ne, že by nezabíjel, ale prostě ne véc než ty blbé chřipkové epidemie co známe i z tohoto století).
A rozjel se celý ten tyjátr až nabyl naprosto obludných rozměrů.
Kvůli počtu úmrtí, u chřipkových epidemií bežných, se zastavují státy a vytváří panika. Ruku v ruce s tím se zavádí taková opatření, aby skutečně zdravotníci museli scházet. Když jich třetinu vyřadím jako "pozitivních" (bezpříznakových) a další pětinu nechám doma s děckama, a do toho i nějakej ten zdravotník fakt omarodí a nemusí to bejt ausgerechned hned covid, je tu "zdravotní nouze" jako vyšitá.
Dalším majstrštykem je přivlastnění si všech úmrtí Covidem.
Ne, nemylte se, už dva měsíce s v ČR nejvíc neumírá na rakovinu, nebo infarkty, tedy choroby, které dominovaly statistikám úmrté posledních 40 let. Během krátké, ale výživné vlády nad daty plukovníkem, vše se otočilo. Dnes prý už dvě třetiny mrtvých má na svědomí ten spropadený Covid. Což je dobrá zpráva. Na rakovinu i infarkty se prostě přestalo umírat. Až tedy proti covidu vytvoří tu vakcínu, rázem ubyde minimálně o dvě třetiny mrtvých, nebo snad ne?
Kdyby se národy testovali na positivitu třeba herpex simplexu (a taky umí zabíjet) a udělalo se mu slušné promo, natrhne covidu zadek.
Kdyby testovali na positivitu jakéhokoliv chřipkového viru, dostávali bychom pravděpodobně podobná čísla.
Je dobře, že tu máme Radku, Brucu a asi budou i další, kteří se z toho bez problému vylízali, jako leckdy dřív předtím z protivné chřipky nebo angíny.
Třeba ve Švédsku byl nárůst úmrtnosti asi 25-30% během tří měsíců - s opatřeními, byť nevyžadovanými tak striktně jako jinde, zato dodržovanými. Oproti tomu v tom nejhorším roce 2018 měli nárůst "s chřipkou" jen měsíc, o 13% a bez opatření (možná omezení návštěv v nemocnicích jako u nás).
Asi se tam nějak letos na jaře rozmohly hromadné sebevraždy ...
V Británii zase nějak narostly tragické nehody. V Belgii utonutí, v Irsku uchlastání, v Turecku přežrání, ve Francii vedra, v celé Jižní Americe ... všude něco! A někde nic - třeba u nás, v Rakousku atd.
Počkej s účtem až na hostinského.
Ten ale na jaře už v mnoha zemích účtoval. Ty tomu ovšem neuvěříš, dokud nebude účtovat i u tebe doma, žejo?
Ani, když to chytím já, nebo kdokoliv z rodiny, neuvěřím.
Protože, chřipku jsem už párkrát měl a vím, že když kolem řádí, je celkem jen otázkou času, kdy ji chytím, pokud polezu někam, kde je víc lidí pohromadě, nebo pokud budu dlouho v přítomnosti někoho, kdo ji má.
Prostě tak se viry chovají.
Covid zabíjí PŘEVÁŽNĚ lidi takového věku a zdravotního stavu, jakého se člověk ve volné přírodě (= Africe) nedožívá.
Těch pár mladejch, do té doby zdravejch smolařů se tam mezi množstvím jinejch mladejch smolařů docela ztratí...
Podotýkám, že ve volné přírodě se člověk dožívá, když dobře, tak 40ky...
Tobě zase nějak otrnulo, žes znovu vytáhl ty nesmysly. Před nedělí jsi se bál a nechal jsi toho.
Já se , Brahmo, covidu nikdy nebál.
Fakt ne.
Afrika je obrovský kontinent. A to co platí pro jižní Afriku nemusí platit pro severní. A už vůbec ne pro východní nebo západní Afriku.
Velkou roli na mnoha územích Afriky může hrát ono, na Evropu opravdu velmi nízké číslo dožití. Také fakt, že v těch zapadlých oblastech se nečeká na koronera. Toho nebožtíka je potřeba pohřbít hned (speciálně v rovníkových oblastech). Takže nikdo moc netuší, na co kdo vlastně umřel.
No a pak taky ideologie. Například v Tanzanii měli prezidenta, který coronavirus neuznával. Nařídil třídenní modlitby a zavřít hygieniky.
Spása na dosah, plukovník si obnovil živnost :-)
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/prymula...
Sláva, takže i nadále je jasné, kdo za to může :o)))
To je demagogie, neříkám, a nikdy jsem neříkal, že plukovník za to může, jen že je to krysa, která se rozhodla na tom vydělávat. ( v jeho případě to není poprvé, kdy zneužil své postavení)
Protože jeho dcera prokazatelně má firmu, která vyrábí anticovidí desinfekci, která v srpnu získala dotaci 650 tisíc (není to moc, ale kdo z vás ji dostal), lze logicky snadno dovodit, že opatření mu vyhovují.
Ta živnost je už jen dokladem jeho debility, stejně jako návštěva hospody na Vyšehradě.
Ty provize, které poputují těm, kteří budou rozhodovat, nebo už rozhodli, čí testy, tedy jakého výrobce, budou distribuovány, a kterou vakcínu náš stát zakoupí, tak ty provize určitě přes naše banky a finanční úřady nepůjdou.
A protože se jedná o obchody za miliardy, sežeru kýbl hlíny, jestli tam žádné "pobídky" aby se rozhodovalo pro tu či onu firmu, nefigurují.
Co ti vadí, provize za zprostředkování jsou zcela legitimní. Samozřejmě vše po řádném "výběrovém řízení" - podle platných zákonů. Nikde není zakázáno, že firmu nesmí vlastnit příbuzný zadavatele. :-D
Akorát blbec se nechá chytit s krabicí od vína!
Nemyslím si, že přijímání provize = úplatku zadavatelem státní zakázky je v našem státě "zcela legitimní".
Je možné, že "střet zájmů" tedy přihraje-li zakázku z veřejných peněz zadavatel svému přímému příbuznému, dceři, manželce...atd, je v našem právu poněkud benevolentnější, než v právu evropském, to ovšem má, podle Lisabonské smlouvy, navrch.
Víc asi bude vědět Lelek.
Když máš firmu na poradenství, tak je to legitimní, akorát se tomu někdy říká jinak. To není úplatek, to prošlo fakturací. Proto jsem psal, že pouze blb...
Vzpoměň na Macka, který oficiálně prezentoval, že za zprostředkování - poradenství - při prodeji České spořitelny pod Erste dostal 20mio.
Jsme země neomezených možností :-)
Stejně jako kolébka demokracie. Proto tam mnozí emigrovali, dnes už nemusí.... :-D
Kolébkou demokracie je Anglie?
Že by i tam bylo až tak zle?
Jinak, Anglie je děsně fajn, ale má dva základní nedostatky - počasí a žrádlo :-)
Myslím, že provize zrovna politikům, kteří o těchto věcech rozhodují, a vlastně k tomu i schvalují příslušné zákony, by měla být už dost mimo zákon :-/
Tuhle praxi ať si laskavě mezi sebou provozují jen firmy, do politiky to fakt už nepatří...
Pamatuji si na nějaký starší případ, kdy nějakou obyčejnou úřednici popotahovali po soudech kvůli "korupci", která spočívala v tom, že vzala nějaký menší obnos za to, že tu úřední věc vyřeší o něco rychleji než je klasická zákonná doba 30 dní...
Jasně, podle zákona/ů se ani tohle nesmí. Ale v porovnání s podobným zištným chováním politiků je to absolutně nezajímavá, ještě k tomu nikoho nepoškozující, věc...
Re: Úřednice ... vzala obnos ... věc vyřeší rychleji ... podle zákona se ANI TOHLE nesmí ... NIKOHO TO NEPOŠKOZUJE"
Kristepane. To je k zblití, jaké je právní povědomí osob s volebním právem.
:-((
Už zase Ty???????????????? VYSER SI!!!!!!
Pořád je to společensky méně škodlivé než úplatky politikům, kteří pak podle toho utrácejí peníze ze státního rozpočtu :-/
Jestli Ti to přijde stejné, tak taky vrať voličský průkaz...
No, tak to se teda připojím k Favoritovi.
Tobě to fakt přijde normální a neškodné ? Tak akorát dobré na to, aby si navykli, že bez patřičného všimného se to nehne z místa. Prostě humus maximální.
Jak nehne? Udělat se to musí tak jako tak, jenom by si holt počkal na tu zákonnou lhůtu "do 30 dnů", tak jako všichni ostatní...
Jasně, pořád je to umožnění "získání výhody" nebo jak se tomu v zákoně nadává, ale že by to muselo skončit až u soudu? Spíš se té ženské potřebovali nějak zbavit nebo na ní poslali nějakého provokatéra...
Fór (a humus) je v tom, že ten bez všimného je přeskočen. A i když by se to jeho normálně (nejen jeho, ale úplně normálně všech) stihlo třeba za dva až tři týdny, bude čekat třicet dnů, protože jdou dřív na řadu ti týdenní s všimným.
A Ty si myslíš, že se úplně se vším čeká až na ten nejzazší termín? Nevím jak jinde, ale u nás to tak ve většině případů není. Jo, najdou se samozřejmě záležitosti, které nejdou zpracovat hned jak se do toho ouřada pustí. To jsou ale většinou špeky, které vyžadují spolupráci více oddělení, nebo dokonce externích subjektů, třeba bank, zdravotní pojišťovny apod., v tom horším případě i policie...
A do toho Ti to ještě Tvoje vedoucí za den dva, až ona bude mít čas to schvalovat, třeba i vrátí, protože tam máš někde blbě tečku ve větě :-/ I takový kraviny se u nás občas řeší...
A pak je také řada úkonů. které úředník nevyřídí ani za dva nebo i tři měsíce a nikdo z jeho nadřízených si tím hlavu neláme a ještě pomůže vymyslet lži jak to okecat když si otravný žadatel stěžuje.
Nějaká zákonná lhůta k vyřízení není zeď a běžně se vyřízení dokládá aby se stihlo právě to přednostní za úplatek. Zářný příklad je délka stavebního řízení, které je jedno z nejdelších na celém světě.
O.K., jestli je tohle celkový pohled veřejnosti na naší státní byrokracie, tak budiž... A je to dost smutné, to uznávám.
U nás se ale normálně ty termíny snaží dodržovat. Dost často se zvrchu i tlačí na to, aby to bylo mnohem dříve než je nutné.
Já to bohužel nemám z doslechu a není pouze pohled veřejnosti. Netvrdím, že to je všude, ale bohužel to je často tam, kde občan požaduje po státu něco co potřebuje pro osobní a podnikatelkou činnost.
Samozřejmě termíny se bohatě dodržují vesměs tam kde by stát za nedodržení dost těžce platil a občan by nic netratil. Takové občanky, řidičáky, pasy a podobně úřady vyřizují bohatě včas a v předstihu. Těžko se najde někdo kdo by uplácel úředníky za dřívější vyřízení, když za mírná poplatek to všichni dostanou expres. Stát si nemůže dovolit zdržení ve vydání občanek nebo pasů, protože by se nedoplatil.
Jenže když si požádáš o něco co potřebuješ ty a je to pro tebe hodně důležitý a stát na tom nemá žádný zájem, tak bez úplatků je rychlejší si postavit na černo betonovou čekárnu a absolvoval její legalizaci aby ses dočkal vyřízení toho co si původně potřeboval.
Leccos je dřív. Ale kdyby se víc tolerovala praxe všimného, natuty by se u mnohých ouřadů běžná čekačka natáhla na maximum. Přece nebudou chodit domů s prázdnou kapsou, když je v okolních kanclech běžné něco urvat navíc.
Hele, jakpak by se ti libilo stát v Kaufáči ve frontě, kdyby pokladní brala přednostně ty s dvackou na dlani ? Úplně ten samej případ. Řval bys jak tur.
V Kaufu tu frontu před sebou vidím, ale na úřadě většinou nějaké zkontrolovatelné pořadníky ani nevedou ;-) Takže jestli mne někdo během těch 4 týdnů čekání náhodou "předběhl", tak se to ani nedozvím...
Pokus o vtip, nebrat moc vážně, prosím ;-)
Možná nevidíš přímo frontu, ale třeba si všimneš, když bohatý soused bydlí za půl roku, zatímco ty už rok obíháš úřady a stavební povolení v nedohlednu... ;-)
Můžeš namítnout, že jde jen o čas a ty přece nespěcháš. Pak přichází scénáře jakože pro vyplacení dotace musíš mít schválený projekt do nějakého termínu nebo je omezený počet žádostí a zrovna ten tvůj papír se někde zaseknul a nestihneš to, taková škoda... :-/
Tak mně by se to líbilo, kdyby to bylo oficiální. Něco jako vydání pasu - standard za 3 týdny, do druhýho dne za příplatek.
Bylo by to pěkně oficiálně, zdokumentovaný a ne nějaké ludře z kanclu do kapse.
Když už teda máme tak neschopnou státní správu, že ouřad potřebuje rok na to, co zvládne počítač za 0,2 sekundy...
Přiznám se, že mně to taky přijde stejné. Sice jde o méně peněz, ale zas je takových úřednic násobně víc a pokud by každá brala v limitu své pravomoce přiměřené, zdánlivě nízké "všimné", tak se v součtu budou v korupční ekonomice točit taky pěkné prachy.
Souhlas, úplatky jsou vždycky špatně! Ta úřednice je za svou práci placena z našich daní a chtít další prachy za to, že tvou žádost nenechá hnít na kupě do nejzasšího termínu, je svinstvo.
Nebo jí ten úplatek někdo vnutil, resp. se nechala blbě ukecat jeho smutnejma očima, protože tu věc, prý, potřeboval nutně vyřídit do 10 dní... Úplnou pravdu se asi už nikdy nedozvíme, že?
Já tu ženskou ale nijak nebráním! Vysočina tu nahoře začal, nevím ale jestli to myslel vážně nebo jenom ironicky, že "provize" i politikům jsou vlastně v pořádku... NE, NEJSOU!!! To by pak mohly být v pořádku i "provize", kdy se spíchne/ou nějaké zákony přesně na míru nějaké firmě či úzké skupině lidí. O některých cinklých státních nákupech asi také nemá cenu psát...
Nato se tady, mou vinou, samozřejmě, rozpoutala tahle smršť, kdy jsem se jenom snažil porovnat tyhle dvě věci. Ano, neobratně a mohlo to vypadat, že jsem na její straně... Ale to fakt NEJSEM. Jenom porovnávám případnou způsobenou škodu na státním rozpočtu a "předběhnutím" pár klientů v nějakém rádoby (a vlastně neexistujícím) pořadníku, kterým škoda ve výsledku vlastně žádná nevznikla... S tím, že jejich věc bude vyřízena do těch 30 dní, přeci počítali už od okamžiku, kdy se na ten úřad obrátili.
O.K., už se k tomu ale nebudu dále radši vyjadřovat...
Ty si klasický příklad ovčana. Předhodí se mu kost, do které se zakousne a furt a pořád dokola si ji ohlodává a nevidí napravo nalevo.
A zatím se za jeho zády porcují daleko větší kostičky...
Zase plácáš pitomosti, fakt ten covid má následky :-)
Je hloupé, pro nové kauzy zapomínat, nebo přehlížet staré. To je právě trik, jakým politici veřejnost manipulují, předhodí něco jiného, a starší věc v poklidu zametou.
To ano, ale jsou mnohem závažnější kauzy, které stát stojí mnohem víc než je tahle Prymulovina.
Ale klidně si nech na očích své brýle a klidně tu lynčuj Prymulu, jako největšího darebáka. Prymulu, o kterém jsi ani necekl, dokud se nevynořil na výslunní.
Jen se pak nediv, že ti za zády jiní vyprázdní měšec mnohem rychleji.
To mi připomnělo - nedávno jsem zmiňoval ochňamtávání vstupních turniketů do areálu robotárny. Jsou to prý teploměry. Ale pěkně zhejčkaný. Jak padla venkovní teplota někam k pěti stupňům a níž (prakticky pořád při střídání dvanáctihodinových směn), musí je zakrýt (tepelně zaizolovat), takže jsou mimo provoz a prochází se bez měření. Vochňamtávají jen ti, co střídají ve dvě odpoledne.
Tak došlo na mrazáky :-)
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/covid...
Fakt, ti novináři jsou debilové
Ta krematoria mají kapacitu pecí vybudovanou poměrně na knop na střední přísun mrtvol. Když to moc stoupne, tak nestíhají. No a také mají poměrně striktní předpisy, jak můžou těla uchovávat. Musí to být na policích a v chladicím boxu. Já zcela chápu, že museli budovat další skladovací kapacitu. Také některé ty lepenkové ekologické rakve nic nevydrží a musí se s tím opatrně manipulovat a rychle to celé sežehnout.
Moc dobře si pamatuji s jakým fofrem jsem jel do Semil měnit display na řídicí elektronice u pece, jak byli nervózní a jak byli rádi, když jim to zase začalo fungovat. A to měli jen problém, že jim došly ty skladovací police.
Mohli použít nějaký zimní stadion. Stejně nemůžou hrát hokej.
Už snad profíci můžou, ne? Něco jsem zaslechla, ale jen na půl ucha.
To mi jasný, a zřejmě, to bude častější situace, než si myslíme,
Tak ty 4000 mrtvých během posledního měsíce se někde musí projevit, že jo...
Jako navíc k těm 8 500, co je normálně?
To je právě ta otázka, na kterou nedostává nikdo zatím odpověď.
Frantíci se toho lehounce a opatrně dotkli, překládal jsem to ráno, a pro sichr nevzali jako srovnání nadúmrznosti průměr, ale pouze loňský rok, který na tom byl celkem dobře, proti letům, kdy řádila chřipka.
A přesto, velmi opatrně naznačují, že vladtně asi nebude tak zle, ale aby jim netípli granty, protože ten jejich institut je placen státem, pochválí dvakráte lockdown.
To naši žurnalisté se s tím nepářou, narvou mrazáky do titulků
Zdá se, že naše nemocnice tomu nějak těsně uniknou. Poláci zdá se, že nikoliv:
" Máme ho nechat přede dveřmi? Polské záchranky nevědí, kam s pacienty s covidem"
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/polsko...
Nechval dne před večerem. On Babiš je opravdu kokot. Když mu Prchal nahlásí, že lidi se přestali bát a chcou všecko otevřít, tak to udělá.
Už teď tu v poměru k počtu obyvatel zařvalo třikrát víc lidí než v Rakousku. Při všem našem skvělým zdravotnictví máme ztráty asi jako Írán.
A klidně tu lidí může zařvat ještě jednou tolik, jako třeba v Peru...
Já bych s tím lomením rukama, kolik lidí zařvalo, počkala, těch pár týdnů, až budou známy celkové počty úmrtí. Něco nad stav tam, předpokládám, poslední týdny asi bude, ale těmi tisíci bych moc nemávala.
Před měsícem bylo 800 mrtvých s covidem. Dneska je to 4800.
Jo, můžem si říct, že kdo by neumřel teď na covid, umřel by někdy jindy na něco jinýho. To je bezesporu pravda.
Abych citoval toho Bosňáka, co předjížděl na plné před horizontem - "Ma što se plašiš, bolan? Nećeš živjeti ni sekundu više nego što dragi Allah da..."
1.září 2020 bylo mrtvých na covid 427.
1. listopadu 2020 bylo mrtvých na covid 3622
Takže za dva měsíce to je 3195 mrtvol. Při standadní průměrné úmrtnosti 300 lidí za měsíc, je to 6x víc. To je už docela významné navýšení.
Zkus to spočítat znovu, hlavně ty násobky :-)
Máš pravdu, 5.3x více. Koukal jsem omylem na koncové listopadové číslo 3600.
In prd velebnosti :-)
I kdyby nikdo z těch zemřelých s covidem by v té době jinak neumřel, což je nesmysl, tak je to navíc nad průměr "pouze" asi o 1/4, takže žádné násobky, ale zlomky.
Plusminus 300 lidí tu normálně umírá za den, ne za měsíc...to bysme se tu za chvilu ani nevešli...
Jejda, úplně jsem to popletl s těmi středními úmrtími za den a měsíc. Promiňte všichni. Mám to úplně blbě.
K dnešnímu večeru již přes 5000 s Covidem. My snad to přibližně stejně zalidněné Švédsko doženeme:-((
A to navzdory dvěma lockdownům.
Ale neklesejme na mysli. Dobře zvládnutá epidemie se počítá na živé a přeživší, nikoliv na mrtvé.
Předběhneme je. Je to zcela logické.
Například máme třikrát víc mrtvejch na silnicích, každej rok. Než Švédsko. S jejich dlouhou zimou. A losama na silnici.
Proč? Protože se chováme jak kokoti. Jak pitomej puberťák. Na pravidla kašlem. Co nám bude kdo vykládat. My jsme nejchytřejší, ostatní jsou blbci. Proto.
Nevím, zda jsem to pochytil správně, ale místo Prymulova semaforu nás prý bude teď bude hlídat PES... :-)
Jj, systém přece musí mít nějaké jméno, aby se snáze zapamatoval
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bude-nas...
Kdyby jenom hlídat! Teď jsem slyšela v rádiu, že budou psi diagnostikovat...
Proboha, jak může souviset stavební zákon s Covidem? Dyť ten Havlíček je snad úplnej vůl, nebo má nějaké postranní záměry, to přece není možné:
'...vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Podle něho je zákon tak důležitý, že se „dotýká každého občana naší země“. Jak ohlásil, s jeho pomocí budeme „schopni se vypořádat se současnou krizí, způsobenou šířením pandemie covidu“.'
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/minuly-zakon...
Zalijem krizi betonem...akorát že ten problém není ani tak v zákonech, jako v kvalitě práce ouřadů. Ale myšlenka je správná. Kdyby každýho desátýho ouřada zalili betonem do základů nějaké stavby, kvalita práce ouřadů by se o hodně zvedla.
Marcus Licinius Crassus s tím měl výborný zkušenosti...
Jakože spojit dvě historicky osvědčené řešení?
Stavba hladové zdi + decimace? ;-)
Letěla z USA do Česka za nemocným otcem: Vaše počty nakažených mě děsí, říká Američanka
A co testování?
Letěla jsem přes Frankfurt, kde se testovalo na každém rohu a zdarma. Stejné je to v New Yorku, kde je možné nechat se otestovat v každé druhé ulici. V České republice to byl ale problém. Jsem z Hradce Králové, ale nebylo možné se objednat na test dopředu. Vsadila jsem tedy na pražské letiště. Je možnost výběru – musíte mít chytrý telefon, jelikož musíte sejmout QR kód a vyplnit na mobilu základní informace. Ceny jsou takové: za rychlotest je to přes sedm tisíc korun nebo tisíc sedm set za normální test s výsledkem do čtyřiadvaceti hodin. K tomu příplatek 550 korun, když chcete lékařské potvrzení. A další příplatek 1500, pokud byste chtěla postupovat ve frontě rychleji. Takže ano, je možné zaplatit i deset tisíc korun přímo na místě. Ve všech zemích je přitom testování zdarma, takže mi to připadá dost nefér.
https://www.forum24.cz/letela-z-usa-do-ceska-za...
Vlastně lze říct, že celý svět na Covidu tratí, jenom u nás se na něm vydělává... :-)
A proto se tratí mnohem víc. Například co si počít se slavnou ERouškou, když ti nahlásí kritický nebezpečný kontakt? Normální očekávaný postup je nechat se otestovat. Ale za 1700Kč, proč?
Když nejsou potíže a není to potřeba z jiných důvodů, tak snad není potřeba běhat někde na testy. Smysl to bude mít když tam pošle lékař a pak by to měla hradit pojišťovna.
A jaký pak ta Erouška má potom smysl? To, že si máš dávat pozor a sledovat svůj zdravotní stav, to víš i bez ní. Pokud to má snižovat šíření infekce, tak po jejím hlášení musí něco následovat.
Jistě, sleduješ svůj stav a dáváš si pozor, ale eRouška by pro tebe měla být avízo, že jsi měl kontakt s pozitivním a tudíž by bylo vhodné se následující cca týden vyvarovat kontaktu s rizikovými osobami a o něco více být ostražitý vůči svým potížím.
Po vlastní zkušenosti jsem ale toho názoru, že eRouška řádně nefunguje ani v tom upozorňování.
Nemá téměř žádný smysl, protože jaký by mohla mít, když ji má nainstalovanou jen pár stovek tisíc lidí, prostě nějakých nejvýš 5 % A to, že ji má někdo nainstalovanou ještě neznamená, že ji má spuštěnou. Takže nějakým skromným odhadem bude v provozu nějvýš u 2 až 3 % lidí.
A jaká asi bude pravděpodobnost, že registrovaný infekční člověk bude mít nainstalovanou a spuštěnou eroušku a ty ho se svoji nainstalovanou a spuštěnou erouškou potkáš a zdržíš se sním v kontaktu více než 15 minut? Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že téměř nulová.
A pokud už budu v kontaktu déle než 15 minut s člověkem, který ví, že je infekční, tak se sním nejspíš budu znát tak předpokládám, že je natolik slušný a ohleduplný, že mi to řekne abychom co nejdříve ukončili osobní kontakt.
Pokud by bylo cílem epidemii co nejrychleji zastavit, tak by bylo logické testovat co nejvíc lidí, ty pozitivní okamžitě izolovat a stejně tak všechny, co s nimi přišli do kontaktu izolovat + testovat. Z pohledu šíření není podstatné, jestli nakažený má potíže nebo nikoliv.
Z toho pohledu by dávalo smysl testovat kohokoliv s podezřením zdarma nebo za symbolickou částku. Souhlasím s Brahmou, že v současném nastavení je e-rouška prakticky k ničemu.
Holt jsme v Česku a tak Covid od začátku provází spousta nelogičností (hádání o certifikace laboratoří, obstrukce, aby se nikdo netestoval bez povolení, ignorace trasovacího systému hygienou, nejasné atributy co proč smí zůstat otevřené...).
Mimochodem ta linka na roušky pořád čeká v Taiwanu, až se Česko rozhodne, kdo ten dar příjme? ;-)
Taky jste měli kdysi na balkóně takovej ten domeček se dvouma figurkama, a když mělo bejt hezky, tak vylezla panenka a když škaredě, tak vylezl panáček?
A Babišů ho evidentně měli...
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/skoly-navrat...
Já nevím, zda se smát nebo brečet?
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus...
Veřejnosti se prý nelíbí zprávy o počtu mrtvých s Covidem, tak ta čísla utajíme a zveřejníme jen upravenou sumu na konci roku. Tomu se říká řešení! :-D
Tak ona to jsou čísla beztak akorát pro strašení. Do letoška se nikdo nezajímal o počty mrtvejch a kdo chtěl, si to našel na stránkách statistického úřadu. Tak by bylo celkem normální, kdyby se u této praxe setrvalo.
Ono toho nejspíš fakt nebude víc, jak při občasné chřipkové epidemii, hlásí, že už to ustupuje... A o mrtvejch při chřipkové epidemii a mrazákách u kremaček jsem fakt za celej život neviděla v novinách ani řádku.
Když to máš těžký. I tady je jeden odborník, který se dožaduje denního čísla VŠECH úmrtí. Marné je mu vysvětlovat, že to číslo se do druhého dne prostě neví. Marné je mu vysvětlovat, že u těch covidových čísel nejde o absolutní hodnoty. Ta čísla jen říkají, kolik nakažených bylo zjištěno, kolik zjištěných nakažených je aktuálně nemocných, kolik zjištěných se vyléčilo a kolik zjištěných bohužel zemřelo.
Celé je potřeba brát to trendově, nikoliv v absolutních číslech. Ty nikdo na druhý den nezná.
P.S. že to ustupuje se u nás hlásilo už jednou. Měl to být vládní majstštik a Anderjův bestincovid úspěch.
Teď to z nich vypadlo, čísla budou prý mít, kvůli matrikám, pro říjen až v lednu.
Kdežto ta "covidí" mají ještě týž den večer.
Čísla veškěrých úmrtí z nemocnic, protože ta by byla neúplná, uvádět nebudou, což jim nebrání uvádět jen "covidí" čísla z nemocnic (doma se na covid, na rozdíl od jiných chorob, neumírá?).
Prostě mlží.
Ti dva Frantíci zjistili, a to brali do úvahy nadúmrtnost jen proti loňskému roku, že rozdíl mezi čísly uváděnými v úmrtních listech jako příčina "měl covid", se od čísel stanovených statisticky tak, že se spočítá o kolik mrtvých přibylo, liší dost zásadně, a to asi o polovinu. A to proti loňskému, nechřipkovému roku.
Navíc je potřeba vzít do ůvahy, že po velkém nárustu úmrtí seniorů na jaře, zase nastal pokles v dalších měsících, hovoří o fenoménu "dřívější sklizně" - prý mezi demografy známém.
Takže si nech pindy až do okamžiku, kdy skutečná čísla budou zveřejněna, a on ten okamžik jednou přijde.
Jak to myslíš, že "teď" to z nich vypadlo? Čísla se doplňují pravidelně každé úterý za období před sedmi týdny, takže poslední říjnová data dojdou na řadu opravdu až koncem prosince nebo začátkem ledna. Takhle se ta data zveřejňují už roky.
Jestli by to šlo rychleji, je samozřejmě otázka - ale že by šlo o nějaké cílené mlžení, to fakt ne.
včera, nebo předevčírem to někde napsali, už nevím který plátek, že prostě říjen bude v lednu.
Ono by pro získání toho "měřítka" stačilo úplně to co mají u toho Covidu, teda ti co zemrou ve špitálech.
A fakt nikdo na světě mě nedokáže vysvětlit, proč u covidích úmrtí to jde, a u jiných nikoliv.
Nechtějí ergo mlží
Ale pokud se ti stýská po přesných číslech mrtvých, tak staťák je má dnes do 39. týdne (my jsme v tuto chvíli v 46. týdnu)
https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr
Celou dobu píši, že o přesná čísla nejde.
Asi si se zasekla v nějaké své divné smyčce.
Dnes bohužel další rána. Tentokrát můj vrstevník. Dva roky jsme byli spolu v kruhu, on pak šel na hydrogeologii, já na geofyziku.
Vitální chlap, štíhlý lyžař. Aktivní.
Umřel dnes. Měl sice nějaké neduhy na srdci, ale nic, co by ohrožovalo jeho život.
Na co umřel nevíme, od jeho ženy víme jen, že umřel s Covidem.
Padesát devět let mu bylo.
Takže dokud nebudou skutečná čísla zveřejněna, pindat smíš jen ty?
Ani ta covidí čísla nejsou úplná hned na druhý den.
A jak říká Ifča, takto to funguje odjakživa. Čeká se na hlášení z matrik. Ono totiž, možná se ti to ve tvé snaze dokázat tvoji pravdu nezdá, ale u úmrtí už nehrozí nebezpečí z prodlení.
Krásná ilustrace toho, jak to funguje v naší inovativní zemi v roce 2020 - vypsat úmrtní list ve 4 kopiích, to je hned. Zadat do systému, že umřelo rodný číslo XY, to trvá, to není jen tak...
Ne, není to jen tak, že najednou nejsi. Nejvíc bezodkladné práce se udělá předtím, než nejsi. Ten ohledávající lékař nebo koroner papír vypíše, ale může ho poslat spolu s nebožtíkem na pitevnu. Ta se musí provést, zjistit příčina úmrtí rodného čísla XY, pak teprve putuje papír na matriku a další papír ÚZISu.
No a pozůstalí taky nemohou jednat jen na základě SMSky. Nutně potřebují papír s razítkem.
Prostě je to dost těžké pro občana najednou nebýt.
Jednoduché mozečky nepochopí, že jsou nějaké souvislosti, že to není jen čárka v evidenci, kterou on chce hned vidět. Nějaká Evidence obyvatel, ČSSZ, pověření konkrétního notáře zahájením pozůstalostního řízení, atd, to mu nic neříká!
Blahoslavení chudí duchem.... :-(
Jakože dokud mě nekuchnou a nezjistěj, že mi žalem nad stavem věcí v Čé eR puklo srdce, tak nemůžou nameldovat, že je po mně?
A nešlo by, skoro se bojím to vyslovit, tyhle dva kroky prohodit?
Nešlo, já vím:
§1: Není na to foršrift, protože §2
§2: Nikdy se to tak nedělalo, protože §1
Už vím, proč je Lenin věčně živej. Ještě nejsou hotoví s pitvou jeho "geniálního" mozku...snad to někdy dodělaj a budou ho moct normálně pohřbít...eštěže neměl děcka, ty by čekaly na dědictví doteď...
Nameldovat, že´s to zabalil, by tě šlo okamžitě.
Z kreréhokoliv mobilu.
V tom není problém. Ale k čemu by to bylo?
Aby měl Jindra "přesná data" do hodiny?
Není to trochu málo, Antone Pavloviči?
"Ale k čemu by to bylo?
Aby měl Jindra "přesná data" do hodiny?"
-- Jo. Přesně k tomu by to bylo.
"Není to trochu málo, Antone Pavloviči?"
-- Je to málo. Přesněji, je to naprosté minimum toho, co je potřeba udělat. Proč? Proto:
https://youtu.be/1kdD8BABFcc?t=2481
Jakože kvůli Jindrovi a jeho číslům se mají všichni, s pominutím, posrat? Okamžitě hlásit, aby Jindra věděl? Co mu mají okamžitě hlásit? Co mají okamžitě hlásit tobě?
Že jeden lidský život právě vyhasl?
K čemu to je Jindrovi a k čemu to je tobě?
Abyste to věděli a mohli se chytnout a konfrontovat? Rychleji než všichni pozůstalí?
O tohle stojíš?
Že to nevím já, s tím tak nějak dokážu žít. Nevím jak Jindra.
Že to neví ani stát, považuju za průser, protože tím pádem vláda dělá rozhodnutí na základě čísel, která nemaj s realitou nic společnýho...
Mimochodem, příští rok bude sčítání lidu. Protože stát neví kolik má lidí a kolik domů. K*rva, na co máme katastr nemovitostí a registr obyvatel???
Stát to ví. I pozůstalí to ví.
Ale na rozdíl do Jindry a tebe, to nepotřebují vědět okamžitě.
Stát je jako jeden velkej patalog. Ví všechno, akorát moc pozdě...
Evidentně to stát nepotřebuje vědět dříve. Řídí se podle něčeho jiného a ne podle Jidrových fikcí.
Jo. Stát se řídí podle nějakejch Duškovejch hausnumer. Teda podle něčeho, nevíme čeho. Občanům pak sděluje "dělejte tohle a neptejte se proč".
A z nějakýho úplně nepochopitelnýho důvodu to nefunguje. Čím by to tak mohlo bejt...no já nevim, já tomu nerozumim (což je pochopitelný, nésu žádné Ajnštajn), ale skoro to vypadá, že tomu nerozumí víc lidí...asi tak 10,7 milionu...
Je vidět, že vůbec nečteš co píšu, jinak bys tady neblábolila o dědictví a pitvách.
Stejně "nepřesná" čísla jako jsou denně z nemocnic publikována u covidu by stačila i pro úmrtí na jiné diagnózy, aniž by musela být určena.
Prostě s covidem/bez covidu
stejně nedokonalá a zatížená podobnou chybou.
Nejde o žádné dědictví, diagnozy pro budoucí statistiky, ale prostě jen o to, abychom věděli, kde přibližně jsme, jestli umírá dvojnásobek lidí než běžně, nebo nikoliv.
Fakt neexistuje věrohodný důvod, proč u covidu to denně jde, a u jiných úmrtí ve špitálech nikoliv
Ale vždyť i u kovidu ta čísla jsou jen hodně nepřesné odhad a ne skutečný údaj. Čísla se upřesňují tuším po 10 dnech a pak po měsíci a nakonec po třech měsících.
Už to párkrát uváděli, že třeba pro novináře uvedené číslo třeba 110 úmrtí se po těch 10 dnech zpřesní třeba na 190 a po třech měsích číslo doladí o jednotky.
Jediné přesné číslo je asi počet lidí v nemocnicích a na JIP.
Podstatný asi bude údaj zemřelých a statistický údaj pro letošek až budou koncová čísla a budeme vědět, že jsme měli třeba o 5 tisíc víc mrtvých než je dlouhodobý průměr. Jestli to je hodně nebo nebo normál a vejde se to do výkyvů to se určitě časem dovíme.
Směju se sice ve chvílích, kdy mají ostatní slzy v očích, ale ta "dřívější sklizeň" je teda kámen.
Nějací dva frantíci tu dřívější sklizeň sice někde viděli, ale na grafech statisťáku jí nějak nemohu najít.
Jinak termín je to až morbidně vtipný, skoro jako "promoření" ;-)
https://www.insee.fr/fr/statistiques/4923977...
Spíš než dřívejší sklizeň to připomíná situaci, kdy půlka obilí lehla na polu a rovnou to zaorali...ale možná tomu Žabožrouti říkaj dřívější sklizeň, co já vim...taky lejou mlíko do kanálu a sypou rajčata na cesty, že jo...
Hele, kdyby se tedy neblblo a nezavedly žádný opatření, nebo jen ty běžný omezení návštěv v nemocnicích a důchoďákách, mělo by to průběh taky jen jako obyčejná sezónní chřipkové epidemie?
to je jedno slovo:
nahraď synonymem "patrně" nebo "asi"
jestli tohle není vysírání, tak už nic
Předpokládám, že Bára s tebou souhlasí.
Takže podle vás dvou (možná tří, či čtyř...):
Opatření vůbec nezabrala, po jejich zavedení počty stále stoupaly. Dokonce to ještě zrychlovalo, protože nošením roušek se samonakazilo vlastními viry víc lidí, zákazem nedělního prodeje se mnohonásobně zvýšilo nakažených ze sobotních nákupních návalů, uzavřením škol mladší děti nakazili hlídající seniory a junioři se důkladně promořily na nelegálních každodenních párty (né, že by něco z toho opravdu nefungovalo).
Grafy vývoje epidemie to dokazují jednoznačně - v době zavedení nějakého opatření docházelo ke zvýšenému nárůstu (samozřejmě způsobeného čistě jen zvýšením počtu testů - to je taková alternativní verze).
No a teď, i když se žádná nová opatření zrovna nezavádějí, křivky začínají klesat. Grafy nelžou i když jsou čísla zfalšovaná a utajená! Pokles je tedy zcela samovolný a do vánoc chřipčička a rýmečka odezní úplně, přesně jak říkala Peková. Pokud ne, bude to jen zbytečným dodržováním opatření ...
Zajímavé teorie :o)))
Hezké... :-)
Nicméně někde byl nedávno zajímavý článek, že porovnali nárůst nakažených v obcích, kde proběhlo i druhé kolo voleb s obcemi, kde se volilo jen jednou.
Tím, že počítali přes celou republiku, by neměla hrát významnou roli lokální specifika, takže by skutečně mělo jít pouze o vliv toho, že v obci proběhly/neproběhly volby.
Přestože volby, jak všichni víme, proběhly v režimu tvrdě vymáhaného zarouškování, tam, kde proběhlo druhé kolo voleb, se nakazilo o 16% víc lidí!
Samozřejmě nevíme, kolik lidí se nakazilo ve volební místnosti, před budovou nebo cestou k volbám, ale je průkazné, že to s volbami rozhodně souvisí. Bohužel nevíme, o kolik horší by to bylo úplně bez roušek, ale já to beru jako důkaz, že účinnost roušek nebude žádná sláva...
A hele, našel jsem to...
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/centrum-pro...
„V obvodech, kde druhé kolo voleb neproběhlo, byl čtrnáct dní od voleb v průměru 125procentní nárůst počtu nových případů. V místech, kde se volilo, byl čtrnáctý den po volbách růst nových případů přibližně o dvacet procent větší,“ popsali statistici výsledek modelu. To znamená, že organizování voleb zrychlilo růst počtu nakažených o šestnáct procent.
On snad nikdo netvrdí, že účinnost roušek je stoprocentní.
Takže bych tvůj příklad s volbami použil spíš k demonstraci toho, že jakékoliv shlukování vede k přenosu (jak z článku plyne). Ale to by těm, co třeba striktně požadují, aby roušky měly účinnost 100%, nemuselo "vonět" :o)
To netvrdil, ale v kontextu toho, že volit v druhém kole šlo prý necelých 17% voličů, tak nárůst nákazy o 16% působí jako fakt hodně, byť to samozřejmě neznamená, že se nakazili všichni přímo u voleb... :-)
Tak jasně, když se lidé k sobě nebudou vůbec přibližovat, jsou roušky zbytečné.
Spíš jde o to, že hygiena jedno období striktně uplatňovala logiku, že pokud měli lidé roušky, k přenosu nedošlo a člověka na testy vůbec neposlali. A jelikož roušky máš už nějakou dobu v zaměstnání povinné, těžko se neplaceného testu dobereš.
Buď přiznáš kontakt bez roušky a dostaneš pokutu nebo ti řeknou, že s rouškou jsi se nenakazil a testovat není důvod... proto si myslím, že je hezké vidět, že nákaza i přes roušku bude poměrně běžný jev... ;-)
Jen technická - není procento jako procento, záleží na tom z jakého základu se počítá.
Obávám se tedy, že porovnání 17% voličů a +16% nakažených není souměřitelné a vypovídající.
Všude kde měli roušky na tlamách furt, jsou na tom víceméně podobně.
Theoretická účinnost roušek jistě bude nezanedbatelná, proto je nosí ranhojiči u operací, ale jejich praktické užití širokou veřejností prokazatelně nefunguje.
Ať už je to tím, že se nenosí důsledně,nebo spíš tím, že se s nimi zachází jinak, než jak má, což považzuji za jistotu, prostě praktický význam jejich nošení považuji za zpochybnitelný.
Mají jediný prokazatelný smysl, umožňují buzerovat lidi, a vyvolávají strach z nákazy u labilnějších jedinců.
I kdyby jen každému připomínaly, že se má chovat mravně, nevykecávat se cestou z práce s přáteli, k nikomu moc těsně nelézt a šupajdit rovnou domů, tak by to výsledek také přineslo. Textilní rouška je prostě směs nedokonalé zábrany a psychologie.
Jak říkal Andrej, není důležitej počet nakaženejch, ale počet mrtvejch.
Evidentně to myslel vážně, proto je potřeba to utajit. Dušek čísla schovává od začátku, a to přede všema, včetně doktorů. Neskutečnej hajzl...
https://youtu.be/7e3uGYVZEnQ?t=783
Všichni jednou zemřem. S kovidem nebo bez něj, tak co furt počítáte ty mrtvoly? K čemu je to dobré?
Dilema, zda akcie krematoria nakupovat nebo prodávat? ;-)
No to mi povídej. Před pár dny jsem v rádiu poslouchal, že tohle denodenní počítání mrtvolek a marodů může vejst k psychickým poruchám, závislostem a depresím.
Když to tu vidím, mám o ně docela strach. Už šiju oblek proti trudomyslnosti. Složíš píseň ?
A je to tady! Prý jsme znovu nejlepší! :-D
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/zpet...
Aneb, proč se nepochválit, přestože jde spíš o důsledek toho, že jsme druhou vlnu nechali rozjet víc než ostatní a počty nakažených nemohly růst věčně... :-)