Nikde se nepíše z jaké sociální skupiny jsou mladí chuligáni, ale přesto se to v perexu vykecá.
No počkat, Petře, mě tohle moc nepotěšilo!!
Já se po Táboře tu a tam rád procházím!!
... bych se s nima nerad někdy nerad střetnul. Teda je fakt, že dřív než napřesrok v létě to nebude, tak snad to orgáni do tý doby vyřeší:).
Mě ta vlastní věc taky netěší. Bohužel se tenhle jev začíná vyskytovat v nejrůznějších městech. A ani u nás nemám úplně dobrý pocit z těch poflakujících se Rómáčků.
Zrovna v pátek jsem takovou bandu potkal a to, že jsem z nich měl blbý pocit nebylo dáno tím, že nikdo z nich, i když jich bylo hodně a bylo to ve městě, neměl roušku.
Pobavilo mě jen to, že i když se nemůže napsat o koho jde, to, že věc řeší romský asistent věc vysvětluje.
Co kdyby ten rómský asistent řešil etnický Čechy :o)))
A vůbec, neni název "Rómský asistent" rasismus?
No, jak neni škola (ona je, na dálku, ale jen pro někoho, ti ostatní mají prostě první rok prázdnin ze dvou ...), tak těch juniorských bandiček, od pohledu odporných indiviuí, je všude nějak příliš. Tady roušky maj - stažený pod bradu, nemohli by hulit a požívat (nejčastěji energeťáky). Etnické složení tak 70/30 :o(
Mě baví tohle zakládání vláken do zásoby i když zakladatel nemá co říct.
Potěšilo, že Josef Černý dnes vyhrál etapu na Giru.
Hm, ale omylem a ani on ani soupeři o tom nevěděli. :D
To jako, že byl omylem toliká km v sólo úniku a nevěděl o tom? :-)
Být v úniku většinou znamená, že mne peloton nechá jet v úniku a zrovna se mnou nezávodí. Já neříkám, že jet v úniku je snadné a flákají se tam. Tvrdím, že ostatní nevěděli že zrovna vyhrává, protože jinak by muto nedovolili. On to také nevěděl.
Věděli, všichni to dobře věděli. Všichni jezdci ví přesně kdo kde je. Hlídají se ti co by se mohli vítězstvím někam posunout a ohrozit pořadí. Vždycky někdo ten závod vyhrát musí a tak čas od času nechají někoho ze vzdáleného pořadí odjet a vyhrát.
Tak nějak, když ti v úniku nemůžou výrazněji promluvit do celkového pořadí, tak je kolikrát nechají jet. Co si pamatuju, tak někdy před lety snad na Tour se jelo v hrozném dešti a zatímco většině šlo o to nějak to přežít, pár závodníků odněkud z hlubin celkového pořadí šlo do úniku a nakonec nahnali asi 20 minut.
Prý některé titulky zrají jako víno... :-D
Chyba! Mára nedostane prémie.
Kdo za tím vším vlastně ale vězí... https://www.youtube.com/watch?v=GmjjAdP0gLE
Překlad nemá chybu ...
https://cfrs.ru/cs/maslo/moped-karpaty-moped...
Pobavilo, v kontextu toho, co se děje u nás v práci... https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesti-vedci...
Protože u nás v práci, i přes nařízenou práci na "směny" na dvě skupiny, které by se mezi sebou na pracovišti neměli potkávat, nařízené minimální kontakty na pracovišti mezi těmi, kteří v práci momentálně jsou,...., od pondělí stěhujeme část našeho úřadu do jiné budovy :-( Takže se i tak, na střídačku budu s hromadou lidí potkávat, protože ty počítače někdo odpojit musí a na druhém místě musí naopak zapojit a rozchodit...
Do toho navíc kreténi z našeho ředitelství ve stejném termínu naplánovali každoroční inventury majetku, takže minimálně hospodářka bude lozit po všech kancelářích a načítat kódy ze všeho, co v té inventuře je... Na upozornění, že by se to vzhledem k situaci ve státě mohlo spíše odložit, přišla zatím reakce, že "ze zákona jsou každoroční inventury povinné". A pár debilních rad jak to máme dělat "bezpečně"...
Prostě na zaměstnance státu se prostě sere, přednost mají vždy nějaké ulítlé směrnice a zákony :-/ A co třeba zákon na ochranu zdraví svých zaměstnanců???
Tak bych to neformuloval, spíš sere na vás pan vedůcí ... navíc s odbornou radou :)
Těžko říct jestli v tomhle vedoucí něco zmůžou... Když seshora padají takovéhle rozkazy a "knížecí rady", tak s tím asi ti dole moc neudělají :-(
To by to muselo konečně docvaknout těm ve velení... A to se obávám, že tohle moc nehrozí :-/
Re: "Do toho navíc kreténi z našeho ředitelství..."
Jak typické. V mém oboru - stavebnictví - byli vždycky největší chytrolíni ti, kteří měli nulovou zodpovědnost za ekonomický výsledek podniku a zápornou iniciativu. Skladníci, řidiči... kreténi.
Re: "Prostě na zaměstnance státu se prostě sere..."
Ale božíčku, tak se zaměstnej v nestátním, tam jsou odborníci vysoce cenění. Nebo jdi do soukroma. Živnostníci se prostě všemožně podporují. Ale to nebyl takový příjemný smrádek, ale teploučko se třináctým platem a pěti týdny dovolené, jako ve státním úřadě, že?
Tyhle debilní kecy mám fakt rád :-((( Kde jsi přišel na to, že zrovna my máme nějakých 13 platů???
Kdyby něco, tak tímhle se veřejnost pravidelně nasírala už před mnoha lety... A pravda to nebyla ani tenkrát, něco si o tom zjisti než zase začneš nasazovat na státní úředníky :-/
Re: "kreténi z našeho ředitelství..."
Re: "pár debilních rad..."
Re: "prostě na zaměstnance státu se prostě sere..."
Re: "ulítlé směrnice a zákony..."
Re: "Tyhle debilní kecy mám fakt rád".
Těší mě, že dokážeš být konzistentní :-))
Ve státním sektoru skutečně asi 2 roky byly 13. platy a tuším jeden rok byl i 14. plat. Po silné kritice to bylo zrušené, ale občas to dodnes zaznívá. Jenže do určité míry mají pravdu, protože ve státním sektoru je předem v rozpočtu počítáno s odměnou v průměru tuším ve výši 1 hrubého platu. Takže ve skutečnosti tam ten 13. plat stále je.
Pokud si to dobře pamatuju, tak jsme sice něco jako "13.plat" nějakou dobu opravdu brali. ALE!!! Ve skutečnosti to byl doplatek za ostatních 11 měsíců, ve kterých nám dávali o 1/12 platu méně... Přesný důvod teď nenapíšu, ale bylo to způsobeno snad nějakým nedostatkem peněz v ty první měsíce, tak to pak doplatili dodatečně. A samozřejmě se toho hned chytla média a naštvala tím veřejnost, protože skutečný stav věci už ale samozřejmě neuvedla... Prostě z toho vzniklo "berou 13. výplat" a už to jelo :-/
Ano, dorovnávání tam bylo a k tomu tam byl i nějaký 13. plat. Dorovnání myslím bylo právě tím 14. platem. Ono to je dnes už jedno, ale hrozné a dost nespravedlivé vůči výrobní sféře je právě již předem a rozpočtem garantovaná odměna, resp. 13. plat ve výši jednoho hrubého platu.
Možná si to nárokovali, a nakonec tu sumu z rozpočtu i dostali, ale ta rozhodně neskončila u normálních lidí "dole"... A pokud jim z toho náhodou něco vůbec káplo, tak možná nějaké prťavé mimořádné prémie, v řádu zlomků toho hrubého platu. A to ještě opravdu jen za nějakou práci extra apod.
Tu odměnu mají v rozpočtu předem plánovanou stále, rok co rok. Dříve to bylo 100 % měsíčního platu na každého, pak po velké kritice to u řadových pracovníků snížili a odměna je stále plánovaná v rozpočtu ve výši 50 % hrubého měsíčního platu a u vedoucích pracovníků to je 100 % platu. To jestli se ty peníze dostanou ke všem, je něco jiného, ale rozhodně se nevracení. Něco se vrací aby byly vykázané mzdové úspory a vedoucí si mohli zdůvodnit své odměny a ještě něco navíc.
To asi jo, takhle to nějak bude.
Na druhou stranu, třeba u nás v případě nějakého průšvihu v podobě uznaného pracovního úrazu jdou veškeré případné finanční náhrady právě z toho nadlimitního mzdového balíku... Což si myslím, že taky není úplně v pořádku.
Ženská si v práci blbě zvrtne nohu, půjde s tím třeba na operaci, naopak se regulérně neprokáže, že by v ten moment měla nevhodnou obuv, byla opilá nebo někdo někde zanedbal, já nevím, třeba uvolněnou dlaždici v podlaze a tak. No, a ona dostane nějaké bolestné a já nevím co třeba ještě a my ostatní máme letos po prémiích, protože ta dotyčná kravka neumí chodit ;-)
Hoď se marod...
Hele u vás se ještě skenuje tolik majetku?!?
U nás jen ten velký a to je v každé kanceláři pár kousků. Resp. většinou jen počítač, já mám navíc skener, kolegyně tiskárnu.
Re: "Hoď se marod..."
Dík za zřejmě neúmyslnou ilustraci pracovní morálky státních pracovní--- těch, co je živí stát.
:-))
Pojď si to taky zkusit do státního, jsem moc zvědavej jak dlouho bys tam vydržel...
A mimochodem, když mi zaměstnavatel svými kravinami usiluje o zdraví, nedbá na žádné výhrady, tak co mi jako zbývá??? Výpověď je asi ta úplně poslední možnost...
Když o tom tak přemýšlím, tak neznám moc lidí, co by nevydrželi ve státním.
Znám pár bývalých úředníků z finančního úřadu, co nasbírali nějaké ty zkušenosti a pak šli ke zkouškám na daňové poradce. Jiné případy fakt ne.
V různých kancelářích - u soukromníka i nesoukromníka - pracuji od roku 1989 a musím říct, že jsem poznala i docela dost lidí, kterým ta úředničina prostě nesedla a šli jinam.
Nejvíc si pamatuji (a nejen já) mladíka, který nám byl jeden den představen, za dva dny ho našli, jak se prochází po střeše, další den už nepřišel a za měsíc se zaměstnal u Policie :o)))
A není to prostě tím, že logicky žiješ ve své bublině.
Znám mnoho lidí, co opustili státní a šli soukromničit.
V různých oborech:-))
Samozřejmě, to je možné. Ale když dnes přijdu na radnici nejbližší obce s rozšířenou působností, krom obměny lidí, co odešli do důchodu či na mateřskou, tam potkám minimálně 80% lidí, co tam byli už před deseti lety.
Z naší suity "holek z gymplu" - šesti kamarádek, co se už skoro čtyřicet let, co máme od maturity, scházíme dvakrát do roka, jsem jediná, co nepracuje v rozpočtové sféře. A těch zbylých pět pracuje stále na stejném místě. Některé od promoce, některé až od mateřské, ale každopádně spoustu let.
Od té doby co zavedli trodaty a nemusí se razítkovat s mezidechem je to brnkačka...
Re: "Pojď si to taky zkusit do státního, jsem moc zvědavej jak dlouho bys tam vydržel..."
Ty víš, že mezi Vámi kretény a debily bych nevydržel ani den.
A jsou to Tvoje vlastní slova: "kreténi z našeho ředitelství...", "pár debilních rad...".
Drží Ti někdo pistoli u hlavy, abys ses živil mezi mezi kretény a debily?
Nebo snad jsi mezi kretény a debily dobrovolně, jsi jako oni?
Třetí možnost mě nenapadá.
Mě nepřestává udivovat, jak jsi tu veřejně znectil, hrubě pomluvil a pohaněl svého chlebodárce, který Ti dává jistotu příjmu zřejmě bez větší závislosti na odvedeném pracovním výkonu. A stále Ti nedochází, jaké je to chucpe a rozmazáváš to znovu a dál a víc.
Cheš-li to mocí mermo rozmazávat dále, tak napiš, do jaké míry je ekonomický výsledek Tvého zaměstnavatele, vedeného kretény a debily, závislý na Tvojí iniciativě a výkonu? Jak moc jsi pro kretény a debily na ředitelství postradatelný či nepostradatelný? Jak moc kreténu a debilům na ředitelství záleží na tom, zda si u nich budeš zdraví právě Ty, nebo kdokoli z tisíců jiných?
Víš co, jdi už konečně do prdele, když s Tebou není normální řeč!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nevím co Ti kdo z úředníků kdy co udělal, ale mně do toho laskavě netahej, buď tak laskav!!!!!!!!!!!!!!
Já jsem tam jenom blbej ajťák, takže s civilama jako Ty ze své funkce do styku nijak nepřijdu, takže nevím co Tě vede k tomu si na mně vybíjet nějakou zlost, já jsem Tvůj blbej zážitek na nějakém úřadě fakt nezavinil...
Napsal jsem, že u nás v práci to poslední dobou stojí za prd, to snad ještě můžu, ne?
Blbý ajťáku, nevybíjím si na Tobě zlost. Jen se divím a teď už i bavím. Jakési vybíjení zlosti nemá na síti význam, neboť vyhrát v internetové diskusi je jako vyhrát paralympiádu - jsi sice první, ale pořád mezi kriplíky.
A šetři vykřičníky
:-)
Tak nevím proč do mně pořád reješ :-/
Jenom jsem si tu původně postěžoval, že u nás se ve výsledku na ochranu proti coroně vlastně kašle, když jde o "plnění úkolů", ty mají pořád zatím přednost, jak je vidět :-(
Pravda, napsal jsem to trochu drsněji, ale to bylo fakt mým původním nasráním...
Kolektivní smlouva je u vás (v práci) zakázaný pojem?
V kolektivce něco takového bude asi těžko... To spíš v zákoníku práce a tam odpovídající paragrafy o ochraně zdraví zaměstnanců.
A ano, kolektivku u nás vedeme, každoročně se "aktualizuje"...
Další platy v podobě různých odměn jsou právě záležitostí Kolektivní smlouvy, protože je to na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. Zákoník práce tohle neupravuje.
No to jo, ale já jsem tu naposledy (že by jako jediný?) řešil jak se u nás sice zavedla nějaká opatření proti covidu, ale občas se na to kašle, protože některé činnosti mají prostě asi nějakou prapodivnou přednost... Tím myslím třeba to naše stěhování. Kdyby se to odložilo o pár týdnů, tak se vůbec nic nestane. Pokud vím, tak nás do toho nic netlačí, jenom asi nějaké datum v kalendáři, aby si to ti nahoře už konečně mohli odškrtnout jako "splněné"... A ke konci roku si rozdat prémie za to jak to všechno pěkně zařídili :-/ To jejich "zařizování", to je taky kapitola sama pro sebe :-(
A AV nato hned vytasil tu kolektivku... Která s tímhle opravdu nemá co dělat.
A tak to čtu, abych se taky pobavil a ejhle, už je to tady:
kolektivní smlouva.....
kdyby k tomu někdo dodal ještě třeba "celní a devizové prohlášení" nebo "výjezdní doložka" už bych se válel v křeči na podlaze, nad těmi vtipy.
Proč myslíš?
Já bych naopak řek, že na rozdíl od mnoha zákonů celkem dobře funguje a dodržení je snadno vymahatelné.
Nevím, Lelku, na mě to pšouklo tou husákovskou dobou, vypasení odborářští vůdcové, na MDŽ na plech, když přijeli ze Slaného blahopřát soudružkám, ty vánoční kolekce, prostě kolektivní smlouva je v mé palici v rejtříku hned vedle brigády socialistické práce, a u těch doložek....
neslyšel jsem to léta
Jo, přesně o tom to je - docela dost lidí za tím vidí stále ty "staré komunistické časy". Soudruhy s červenými nosy, utěrky k MDŽ a kolekci k Vánocům.
Bohužel ale tomuhle pohledu odbory samy stále dost nahrávají.
Ale musím souhlasit s tím, že dokud odboráře budou dělat "staré struktury", tak světlo na konci tunelu nějak nevidím.
U těch šéfů odborů se toho zase tolik nezměnilo, ono to ani moc nejde, ale ty smlouvy jsou docela dobrá věc. Navíc postupně a zprostředkovaně se dotýkají a zlepšují podmínky všem zaměstnancům i těm co se jich ta konkrétní smlouva přímo netýká.
No, v téhle věci jsem hodně napravo.
Prostě když mi to v práci nevyhovuje, buď málo platí, nebo se ke mě blbě chovají, jdu hledat jinam.
Sám jsem nedávno tuhle situaci zažil.
Studěntíka jsem si hýčkal celá studia, líbilo se mu u nás všechno, až na jedinou věc. Prostě v nějaké bance mu nabídli 80, a já byl schopen dát jen 60.
Tak nás opustil. V dobrém a pevně věříme, že až ho korporát naštve, vrátí se do naší rodiny.
A já proto taky žhavil tejden dráty, shodou okolností na dovolené ve Španělsku, a podařilo se mi vyjednat navýšení faktury, abych mohl zbytku mladých těch 80 taky dát a ne slibem, ale hned následující měsíc.
Prostě jinak by se mi to rozpadlo, je príma mít skvělé pracovní podmínky, ale dvacet tisíc je dvacet tisíc, zato si hoch klidně vezme každý den kravatu.
Výši platu určuje nabídka a poptávka, ne nějaký vypasený odborář, tedy z mého pohledu.
Ty ty své inženýry do jednoho dobře znáš. Sám sis je vybíral, dosud je řídíš. To je úplně jiná pozice, než ve větší firmě, kde mezi majitelem a posledním zámečníkem v dílně jsou 2 a více úrovní řízení.
No a hlavně dokud to jede a na palubě hraje muzika, tak jsou všichni spokojení. Problém vznikne, když ten parník začne nabírat vodu a musí se odlehčit. V tu chvíli se ukážou charaktery lidí. V tu chvíli se dobrý odborář šikne, aby ochránil největší výstřelky.
Řekla bych, že naopak. Dokud to jede, může se dobrý odborář šiknout, aby pro zaměstnance vydupal, aby z toho něco měli.
V okamžiku, kdy se začne nabírat voda, tak to přehnané nároky zaměstnanců podporované "dobrým odborářem" potopí tuplem.
Ne přehnané nároky. Někdo musí dohlédnout, aby zaměstnavatel dodržel alespoň zákoník práce. Aby jednoduché prosté lidi nedonutil na nějakou pro ně zcela nevýhodnou dohodu o okamžitém zrušení pracovního poměru. Zažil jsem takovou firmu a přesně takové jednání.
Ano, také jsem to zažila, když u nás probíhala tzv. centralizace a zeštíhlovalo se o 2 tis. zaměstnanců.
A odbory?!? Chachacha...
V tu dobu jsem si jen ověřila to, co jsem věděla - že naše paní odborová předsedkyně je... No, o mrtvých se má mluvit jen slušně, takže raději budu mlčet.
Každopádně zem se po ní slehla a objevila se zase až ve chvíli, kdy bylo bezpečně po centralizaci.
A ačkoli máme v kolektivní smlouvě sjednanou ochranou lhůtu 3 roky před odchodem do důchodu, vím i o případu, kdy kolegyně byla odejita den před odchodem do důchodu.
Ne, nevěřím, že někde existují odbory, které jdou za své ovečky do boje s vedením firmy, když je potřeba.
Každá smlouva je cár papíru, když dojdou prachy.
Můžeš mít tisíckrát "právně a smluvně" ošetřeno, nedomůžeš se ničeho, a nikde, nejen u nás.
A soudruzi odboráři to vždycky pekli s vrchností, ti hrají vlastní hru...
Re: "vím i o případu, kdy kolegyně byla odejita den před odchodem do důchodu."
Nějaká blbost, ne?! Proč by ji měli složitě vyhazovat, když stejně zítra už bude v důchodu??
Tady to bylo spíš o principu a sociálním cítění.
Dle kolektivní smlouvy měla být 3 roky před dovršením důchodového věku pod ochranou odborů s tím, že by s ní neměl být v této době ukončen pracovní poměr.
Navíc tehdy se totiž "ukončovalo" tak, že ve 13h přišla komise, dotyčný obdržel dopis s ukončením PP pro nadbytečnost, dostal přidělený pověřený dozor s tím, že má 3 hodiny na sbalení svých věcí a předání klíčů.
Ta paní neměla šanci rozloučit se s kolegy apod.
No a samozřejmě neměla šanci pokračovat v práci jako prduch.
Po více jak 10 letech bezproblémové práce dost drsné. Myslím, že tehdy jí tento zážitek nevyrovnalo ani zvýšené odstupné, které obdržela.
Počkej, při výpovědi pro nadbytečnost ti přece platí normální výpovědní doba, takže po oznámení ještě chodíš do práce následující 2 kalendářní měsíce a navíc dostaneš odstupné. To mi nepřipadá jako úplná katastrofa.
Vyhodit někoho z práce na hodinu a provést to legálně, vůbec není takhle jednoduché.
Zpravidla se to dělá tak, že dotyčného donutíš podepsat rozvázání pracovního poměru dohodou. Když jim to zaměstnanec podepíše, tak holt smůla, to opravdu může skončit hned a prodělá i na podpoře... čímž netvrdím, že nepodepsat by byla dlouhodobě výhra. :-/
Už jsem to psala jinde - ano, bylo to velmi specifické období, kdy probíhala tzv. centralizace a během půl roku byla firma zeštíhlena cca o 1500 zaměstnanců. A samozřejmě se podepisovalo nějaké rozvázání pracovního poměru. Na §53 to nebylo.
Žádné výpovědní lhůty, žádné avízo, nic. Přišli a šel si. Zejména poslední dva dny v měsíci byly náročné...
Kdo jim to podepsal, dostal odstupné 5 platů (dle zákona byly 3). Kdo nepodepsal, dostal klasickou výpovědní lhůtu bez odstupného s tím, že ty dva měsíce by dělal někde v koutě pucfleka. Nevím o nikom, kdo by těch 5 platů nevzal.
No byl jsem zaměstnán rok v ex- státním podniku kde byly i odbory. (Kovo)
Neměl jsem z jejich činnosti dobrý pocit.
Byla to směs podlézavosti vůči vedení a "hospodského" chvástání se tím co "vydupali".
Případně ještě: "my by jsme mohli pomoct , pokud by dotyčný byl v odborech"
Stejně (myslím druhou větu) jsou koncipované články odborů (rovněž Kovo) v Škodováckých novinách.
Možná takový přístup vyhovuje jednoduchým lidem jejichž jedinými zájmy jsou hospoda a fotbal, ale mně uráží a říkám mu NE.
abych teda byl k věci - v onom ex-státním podniku jsem zažil zlé časy, kde šla skoro celá výroba domů na 60procent + se hojně propouštělo a odbory jen a pouze uklidňovaly situaci různými prohlášeními o jedné lodi.
Proč? protože "hráli s vedením" místo aby vyjednali/ vymohli (i/y-nevím) přesun nebo zapůjčení lidí do druhého závodu kde se v dané době dokonce nabíralo.
Copak že tě opustil studentík, ale kolikrát jsi se ty sám takhle rozhodovoal?!?
Kolikrát v životě jsi si řekl "tady to stojí za prd, jdu jinam"?!?
Jedna věc je o tom teoretizovat, druhá věc je to udělat.
Jednou, vlastně dvakrát, ale poprvé to nebylo proto, že by to stálo za prd, ale chtěl jsem ještě studovat. No, a pak když jsem se udělal pro sebe.
Vlastně ne, pak jsem někdy v 94tém rok řediteloval u Dlubala, a seknul s tím, pujčil si milion, a nabral lidi a rozjel vlastní projekt, který vůbec nedopadl podle plánu.
Jo, a pak jsem šel do holportu s Němcema, a ti zase krachli sami, takže ze dne na den bez peněz, ale zůstal mi schopnej sehranej tým.
A já sednul do auta a valil do Anglie jim vysvětlit, že sice chtějí jenom mě s Honzou a Liborem, ale že je nás 9, co to spolu umíme a že by nám měli dát šanci všem.
A pak, když vyběhneš z rozpočtu, protože vývoj sw trvá vždycky déle, než jsou i ty nejpesimističtější odhady nebo ti hejbnou s kurzem, z libry za 57 je za rok libra za 45.
Shánění zaměstnání pro jednoho je sranda.
Když člověk jede sám na sebe, nemá vůbec žádné jistoty, a když k tomu máš ještě partu lidí, kteří tě na jedné straně živí a na druhé straně jsi za ně zodpovědný, je to o to napínavější.
To se vůbec nedá srovnávat.
Jsi legrační.
První odstavec stačil, na to ostatní jsem se neptala.
Možná jsem legrační, ale to jsi v mých očích teď ty také. Zjevně tu zase jen plácáš prázdným pytlem o rybník... Ani omylem si neumíš představit pocity člověka v situaci, kdy je po x letech najednou postaven před rozhodnutí zda zůstat nebo prásknout dveřmi. A to nejen proto, že x let si v žádném zaměstnání nevydržel.
Tvoji firmu do toho fakt nepočítám, to je jiný level.
Ty si ani omylem neumíš představit pocity člověka, který ví, že už žádná další faktura mu nikdy nebude proplacena, a že ani on, ani nikdo z jeho týmu tedy nedostane za poslední měsíc zaplaceno ani korunu.
Prostě konec. A další měsíce taky ne.
A to neznamená jen jednu hypotéku a jednu rodinu, ale hnedle čtyři hypotéky a 8 rodin. A případná podpora od laskavého státu by sotva zaplatila běžné složenky.
Ano, vážně je to úplně jinej level.
Spousta zbytecnych slov zcela mimo dotaz.
Ale proc vynechat prilezitost pochlubit se, vid.
Jasně, proč si hned také nekopnout, viď?!?
Moje otázka zněla:
"Kolikrát v životě jsi si řekl "tady to stojí za prd, jdu jinam"?!?
Jedna věc je o tom teoretizovat, druhá věc je to udělat."
Nic víc mě nezajímalo. A po pravdě ani nezajímá.
Proč bych tady také měla padat na kolena z toho, že má firma a k tomu odpovídající starosti?!? Je to jeho rozhodnutí, jeho boj. Není to nic, s čím by se nepotýkal jakýkoli jiný podnikatel.
Add Vysočina:
S výjimkou Tesly na začátku kariéry se neustále pohybuji v malých soukromých firmách. Někteří majitelé jsou slušní, někteří jsou slušní jen když se daří a někteří jsou psychopati. Je to stejné jako kdekoliv jinde. Proto mi přijde, že starost o své vývojáře je vhodná a ne zcela běžná vlastnost.
Add Radka:
Jak jinak charakterizovat osobu, která na vyjádření strachu o život manželky, toho dotyčného nazve hyenou a druhému, který má starost o své zaměstance napíše, že se jen chlubí? To není kopnutí, to je jen konstatování holého faktu.
Brahmo, dle čeho poznáš, zda měl starost o své zaměstnance a jejich hypotéky, nebo výhradně jen o svoji schopnost splácet vypůjčený milión..
Může tady stokrát napsat, že má starost o své zaměstnance, ale jaká je skutečnost, tedy zda je nesobecký, ohleduplný člověk, to tady předvádí dnes a denně.
A dosti přesvědčivě..
Z toho textu to nepoznám. Ale ani vy to nepoznáte, že nemá o své zaměstnance, vývojáře, spolutvůrce oprávněný strach. Takže ani vy mu nemůžete vyčítat, že se jen vychloubá.
A i kdyby měl strach pouze o svou firmu, tak stejně ať chce nebo nechce musí vzít ty vývojáře s sebou. Je to neoddělitelné, nerozpoznatelné. Když mu zbankrotují vývojáři, tak se mu zasekne vývoj a skončí firma. Ať chce nebo nechce, on o ně musí mít strach a má strach.
Brahmo jak už jsem psal, na rozdíl od tebe si názor tvořím na základě toho, jak "ohleduplně" a "uctivě" se chová v diskuzi.
Rozhodně se z toho pozná víc, než z oslavných ód, které tu píše sám na sebe. (nebo z těch, které píšeš ty)
A co tady jineho predvadis? Odmitla jsem jeho informace o firme, protoze to nesouviselo s mym dotazem. No a ty tady z toho delas jako bychom ho vrazdili. A neopomenes si prisolit vlastnimi invektivami.
Kdyz nevis, co pises, tak si to vlakno cele precti.
Otázkou je, kdo je na kom závislý. Jsou-li hoši, co pro Henryho dělají dobří, on říká, že jo, tak si práci najdou a své hypotéky zaplatí. Ale jsou-li opravdu dobří, budou Jindrovi chybět.
Kdo je na kom závislý?
Jsou na sobě závislí a přetržení toho vztahu zaplatí všichni. Ti hoši umí a znají Jindrův projekt a umí ho bezpečně rozvíjet. V něčem jiném se octnou na pozici začátečníka, co se to učí. Jindra je zná, ví co umí a počítá s tím. Kdyby se mu team hodně obmněnil, tak opět získá začátečníky kteří se to učí, dělají chyby a potřebují detailní vedení. Obě strany ze vztahu profitují a pokud to bude fungovat, tak to bude všem vyhovovat. Rozumný člověk nerozlišuje kdo koho víc vykořisťuje a naopak si užívá výhod toho vzájemného vztahu. Když to někdo rozbije, tak na tom prodělají všichni. To neznamená, že jedinci toužící po změně, lepším ohodnocení, touhou nestat se všem známým nábytkem na posouvání po firmě, se nevydají jinam se všemi riziky té změny. Ovšem ani tito jedinci nemají touhu firmu zničit. Váží si své vykonané práce, svých kolegů, svého projektu. Prostě jen zatouží po změně a jdou jinam. Odcházejí a všichni toho tak nějak trochu litují a nechávají ve firmě spoustu dobrých přátel. To je příklad přirozené obměny vývojářů. Pak jsou lidé, kteří se nepohodnou a spálí za sebou most. Tak ti odcházejí jinak.
Hypotéky budou ten nejmenší problém.
Banky se budou sakra snažit, aby do problému nespadlo moc lidí...rok 2008 je ještě v živé paměti...
Tohle byl rok 2002, a bankám bylo úplně u zadku, jestli pár synků nebude mít na splátky.
Banka na tom vydělat nijak zvlášť nemůže. Pokud by nucený prodej nemovitosti vynesl víc než zůstatek dluhu plus náklady spojené s prodejem, tak rozdíl pochopitelně dostává dlužník, ne banka.
(To je taková fáma, že při neplacení nemovitost propadne bance, ale tak to není. Banka má pouze právo nechat dlužníkovi jeho nemovitost prodat a z výtěžku uspokojit svoji pohledávku.)
Vzhledem k nedostatatku zelených parcel a jejich vzrůstajících cen, bude u nás situace jako už dávno v rozvinutém světě. Na nové baráky budou mít jen hrstky bohatých a společnosti. Pro střední třídu bude pomalu zbývat jen nájemní bydlení, stejně jako pro tu ekonomickou nižší třídu.
I u nás metr zemědělské půdy stojí 300, ze kterého se zaťatými zuby uděláš stavební, a stavební pozemek přes 800, běžně zasíťovaný 1200. A to sme lont.
A Ifčo není to jen slovíčkaření, když z prodeje uspokojí svou pohledávku? Ve výsledku jí nemovitost propadne.
Arnošte - není. Navazovala jsem na tu úvahu, že banka na prodeji vydělá. Nevydělá, co bude navíc, patří dlužníkovi.
Ale taky to platí naopak. Když to nebude stačit, zbytek dluhu mu pořád bude k doplacení zbývat.
@cibi: Já nevím, ta myšlenka "bytu pro dcery" mi přijde taková odvážná. Víš prd, jakou budou mít představu o životě.
Pojedou na Erasmus, nabrnknou si tam Portugalca a odstěhujou se s ním do Berlína. Třeba.
Po dědinách je nastavenejch hafo dvougeneračních hradů, kde to lidi stavěli v jiný době a v dobrý víře, že mladí budou žít s něma. Mladí žijou ve městě a v celým nezatepleným hradu se v jediné vytápěné cimře v přízemí klepe zimou pár důchodců...naprd.
Hypotéku mám zaplať Bůh zaplacenou už drahně let, ale pamatuji se na ty "poněkud nerovné" podmínky.
Složil jsem třetinu celkové částky, dvě třetiny financovala banka. Protože domek byla montovačka, stál dříve, než stačili hypotheku vyřídit, takže přijel odhadce z banky, a celý barák, včetně mého pozemku, na který jsem si nepůjčoval, odhadl na cenu asi o 20 tisíc vyšší, než byla ta částka, co mi půjčili.
A s tím jsem musel souhlasit, jinak bych hypotheku nedostal. No, a tehdy (rok 2000 byl úrok 9,5% , ona tomu také odpovídala tehdejší inflace).
Nedělám si tedy iluze, že by mě vypakovali s tím, že by mě všechno sebrali, a dost by se na tom nakapsovali.
Banky vždycky tahají za delší konec provazu.
V sw byznysu, a možná že v každém, je potřeba pochopit, že nestačí "umět vyrobit" ale také je potřeba "umět to prodat".
Tak jsem si nabil hubu hned na začátku. Myslel jsem si, že stačí udělat dobrý a levný produkt a že při běžných cenách, které tenkrát byly na trhu, investovaný milion během krátké doby znásobím. Představa kapitalisty co investuje a čeká, až mu ostatní vydělají je trochu mimo, seděl jsem na zadku, a psal ty svoje výpočetní routiny a vedle seděl Honza a smolil uživatelské rozhraní a grafiku.
Nedůvěra zákazníků ovšem byla obrovská, a i oprávněná. Nějací "hoši z východu" něco sesmolili, prodávají to sice levně, ale jak si můžeme být jistí, že to počítá dobře? Že když tím něco navrhneme, že to nespadne? Jak to bude s údržbou, opravou chyb, horkou linkou, poradenstvím ?
Sice to všechno byly věci, které byly tenkrát ještě v plenkách, ale zákazníci o nich už přemýšleli. Pokusit se dobýt německý trh z kanclíku v naší ložnici bylo předem určeno ke krachu. Ale přesto to něco přineslo.
Všimli si nás v profesionálních softwarehousech a hodili nám lano.
Člověk se učil za chodu, komunikovat se zákazníky, starat se o financování a přitom ještě řídit ty softwarové projekty, což taky není něco, co by se tenkrát vyučovalo. Už před 10-15 lety nastoupila nová generace, kluci, kteří s počítači vyrostli, a teď, ti mladí, ti jsou úplně jinde než jsme my.
Přesto, podstata věci zůstává stejná, je potřeba umět vyrobit, a je potřeba to prodat.
Cena týmu je pak na trhu mnohem vyšší, než součet ceny jednotlivých jeho členů.
Každý jeden z nás, problém najít slušně placené zaměstnání nikdy neměl, jenomže my, tedy spíše já, to od počátku nastavil jinak. Žít doma, v Čechách, ale vydělávat v cizině, a to peníze, které odpovídají platům tam zaměstnaným inženýrům a programátorům. A to se asi podařilo.
Těmto příjmům si hoši nastavili i své závazky a splátky, takže najít jen "dobře placené místo" nestačí.
A zatím jsem to já, kdo umí tu práci týmu takhle nějak prodat.
Z toho co jsi tady za ta léta napsal jsem usoudil, že co se týče pravomocí, jsi spíš regionální manažer nadnárodní firmy. Oficiálně jsi sice majitel soukromé softwarové firmy, ale jsi na nich zcela závislý. Něco na způsob schwarz systému.
"Něco na způsob schwarz systému"?"
:-)
Je vidět, že ničemu ani malinko nerozumíš. Ano, léta nás živí převážně jeden projekt v Británii, a ze zkušenosti vím, že závislost na jednom odběrateli je velmi riskantní.
Proto, i když to finančně ani tolik nepotřebujeme a pro všechny to znamená práci navíc, trávím svá nejkrásnější léta na dálnici mezi domovem a Bochumí, a tlačím druhý velký projekt, další želízko v ohni, šance na živobytí na další dvě dekády.
Ona ta závislost je totiž tak trochu oboustranná, když se to povede...
Protože si to byla právě ty, Radko, která si vyslovola dojem "že netuším, jak je to strašné, po letech zkusit vyměnit zaměstnavatele".
Tak to vysvětluji, že o stavu pochybností o existenčních jistotách, a o psychickém náporu, který to s sebou nese, toho docela dost vím a spíš mám dojem, že ty absolutně netušíš....
Ne, ptala jsem se, jestli si byl nekdy v situaci, ze sis po letech pod jednim zamestnavatelem rekl "dost, tady to stoji za prd, jdu pryc". Nebo jestli druhym jen tak teoretizujes recmi "tak to zabal a jdi jinam".
A misto jednoduche odpovedi nas tu uz treti den bombardujes sebechvalou, co vsechno na tvych bedrech lezi.
Ja ti to neberu, ale je to tvoje vec a ja se na to neptala.
Me zajimal pohled zamestnance, ne zamestnavatele.
Mně to nepřijde jako samochvála.
Jak já to chápu, Jindra tu 30 roků něco buduje. Dotáhl to někam, kam chtěl.
A táhne to dál. I když už je ve věku, kdy by to měl předávat nástupci, kterej to potáhne v dalších dekádách.
Což evidentně nedělá, nejspíš toho nástupce ještě nenašel. A to člověku na pohodě dvakrát nepřidá...
Kašli na tu blbou blondýnu. S tou nemá vůbec smysl komunikovat. Jen si něco vysní a pak ti to předhodí jako skutečnost. Ona vůbec nerozlišuje realitu a své sny. Když jsem se bál o život manželky, tak si vysnila, že jí urážím a snad se jí chci i zbavit a navala mne hyenou. Je zcela zbytečná ztráta času a energie se s ní snažit diskutovat.
Ještě jednou ti odpovím. Bojím se o ní úplně stejně jako dříve. S rozvojem té nákazy je mnohem ohroženější než v létě. Kdyby to chytila, tak to nepřežije. Jen už to tady neventiluji, poněvadž takoví jako ty to nejsou sto pochopit.
No, Radlere, není to tak.
Nástupce jsem našel, vybral si, a počítám s ním.
Pokud to má smysl, beru ho na jednání s sebou.
ALE, je tu to ale.
Je to mladej hoch, 24, chytrej, schopnej, dravej a má chuť to dělat, což je důležité, protože nikdo z týmu se do toho nehrne. Jenže jeho mládí a dravost je občas na škodu. Neuvědomuje si, že s každým nemůže jednat jako se mnou a říci mu naplno, že jeho nápady jsou pitomost. Jenže tohle on dělá a už si proti sobě dokázal popudit pár lidí, které fakt je lepší mít na své straně.
Předal jsem mu většinu technické agendy, finanční záležitosti a tu politiku si zatím dělám sám.
A taky ten německý projekt, kde se mnou jede jen 2x do roka, aby byl viděn a vytvářela se kontinuita.
Myslím si, že jsem to tu už psal, a to snad patří do pobavilo:
Před velkou presentací a debatou s budoucími uživateli mu říkám "Hele, Venco, prosím tě, oni budou plácat třeba hovadiny, nekomentuj to ani česky, a když, tak se vyhni slovům debil a idiot, tomu oni rozumí, znám tě, nedělej to. A tak presentace probíhá, zákazníci přichází občas s absurdními nápady, a Venca poctivě česky komentuje: no tohle je zase kravina, to je teda blb, a tak si přitakáváme.
A o pauze na kafe se k nám přitočí jeden skopčák z Felbachu a povídá "se mnou vy můžete mlufit i čésky, moje rodiče s Morafy"....
No, takže Venouše budu ještě chvilku školit, naplánováno to mám asi na 5 let.
Pochpitelně, že svoji roli hraje i můj "syndrom nepostradatelnosti" takže na předání štafety si musíme zvykat oba dva.
@Jindra: Je fajn, že máš někoho na obzoru. On se s věkem třeba trochu zkrotí :-)
S tou, řekněme, otevřeností je to v našich končinách vůbec zajímavý:
http://www.people.cz/fun/en/articles-detail/aid...
Ono je celkem dobrý předpokládat, že protistrana je jazykově gramotná, ona ta Evropa je sakra malá :-)
Zase víš prd, Šíravíku.
Šéfa "od hodiny" tím spíše šéfa cizí firmy, který pracuje jen pár hodin týdně, žádná soukromá firma platit nikdy nebude.
Na svého šéfa (a lhostejno jestli party zedníků,nebo party programátorů), musí vydělat zaměstnanci. A kromě toho musí vydělat i na spoustu dalších věcí, jako je třeba provoz kanceláře, ale i ten hotel a diety pro ty co jsou na služební cestě. A na auta a mobily, a počítače, účetní, no je toho dost.
A další věc,na kterou nesmíš zapomenout jsou i ty dovolené a svátky, nebo dobu, kdy se nepracuje, protože se stůně.
A pořád ještě nekončíme, protože taková firma musí vytvářet i zisk, pro své majitele, kteří vždy nemusí být těmi šéfy.
A z toho všeho pak vypočteš hodinovou sazbu, kterou musíš za programátora fakturovat (nebo třeba sazbu za metr kvadrátní omítky, on ten princip je furt podobný).
Protože nefakturuješ měsíce a dny, ale pouze a jen čisté hodiny práce. Nikoho z nadnárodní firmy nezajímá, kolik platí tvoje firma svým lidem, a kolik šéfovi, a jakým autem jezdí, nebo jaký mají nábytek v ofísu.
Pokud jsem programoval, pochopitelně fakturoval jsem i své hodiny za sebe, jako programátora.
Když už neprogramuji, nemůžu to dělat. Ale mám se zákazníkem dohodnuto, že mě potřebují jako konzultanta a koordinátora na 20 hodin v měsíci, které mohu za konzultační služby rovněž fakturovat navíc.
Bez nějakých rozpisů práce nebo výkazů, ale s tím, že když mě potřebují, jsem na drátě, a když nejsem, tak v řádu hodin budu k dispozici a problémy budu řešit okamžitě.
Tvoje starosti o mou pracovní dobu jsou proto naprosto nadbytečné.
Nebudu ti říkat, jaká je moje hodinová sazba, protože pak bys z toho několik nocí nespal :-)
https://www.youtube.com/watch?v=ntyBF8HQHtE&...
Velmi správná otázka, Šíravíku.
Kontrola, zvláště když každý sedí jinde, je velmi obtížná, ba skoro nemožná. A v podstatě ji nemám ani já, protože svým hochům nesedím za prdelí, a když se v kanclu objevím, a Libor kouká na hokej, nesnaží se to nijak maskovat a přepínat, abych náhodou neviděl, že zrovna nepracuje.
Taková hodinová sazba, to je v podstatě to nejlepší, co můžeš jako vývojář zakázkového softwaru získat.
Je založena na důvěře. A důvěra je založena na zkušenosti, dobré zkušenosti. A nepřijde to po roce, ba ani po pěti letech.
Každý, kdo v branži děláme nějaký ten pátek, víme, že víme absolutní prd. Odhady, jak dlouho může něco trvat jsou tak nepřesné, že jseš rád, když trefíš řády - dny, či týdny, nebo měsíce.
Jak dlouho něco může trvat se odhaduje v podstatě na základě zkušenosti, jak dlouho trvalo něco podobného, co se někdy dělalo.
Ale až zase taková úplná cochcárna to není.
Velmi zjednodušeně, všichni co na projektu pracují, jsou napojeni na jeden systém, který zaznamenává, který soubor kdy kdo otevřel, jak dlouho ho u sebe měl, a lze vysledovat, i co v něm dělal. Navíc, každý jakoukoliv podstatnější změnu v systému komentuje. Je to poměrně složitá záležitost, protože si musíš uvědomit, že třeba dva kluci současně dělají na témže souboru, ale systém to dává spolehlivě.
Ovšem, jak rychle ten člověk přemýšlí, jestli místo programování třeba hodinu nekafrá někde na chatu, to asi nikdy nezjistíš.
Musím věřit svým, a ti co pro ně dělám, musí věřit mě.
Jiné je to z Němci, tam fakturuji hotovou práci, po menších úsecích, ale vždy kontrolovatelnou.
Lanno, přesně tohle mě posledních pár dní napadlo taky.
Vždy mě lehce vytáčelo (ne zas moc, mám důležitější starosti :-), že se skoro každé téma po chvíli mění na "jak to vidí Jindra". Ale až do nedávna to bývaly výlučně jeho příspěvky, které každé téma zaplácaly.
V poslední době mě sice nepotěšilo, ale o to víc pobavilo, že Jindrovy příspěvky už jsou v menšině a převažují spíš "jak si myslím, že to vidí Jindra", případně "jak vidím Jindru".
Zajímavý.
Pro Ifču: Líp se to snad vystihnout nedá! Takovej věžák tady snad ještě nikdo nevystavěl, hotovej Burj Khalifa, :-)))
Burj Khalifa by nestál bez dobrého softwaru na statiku, to není jako dát na sebe dva papíry do šuplíku!
;-)
Burj Khalifa - kdopak ví, kdo počítal statiku toho baráku? Řekla bych, že to nebyl jeden muž, možná dokonce ani jedna firma?
Projektantem Burj Khallifa bylo sdružení projektantů a architektů SOM (https://www.som.com/projects/burj_khalifa_...
K výpočtu byl použit americký software ETABS
https://www.csiamerica.com/products/etabs
bylo to před více než 10 lety, a tehdy náš software Fastrak uměl navrhovat pouze ocelové konstrukce.
Pokud jde o vysoké baráky, zdá se, že s tím naším navrhovali tohle:
https://www.tekla.com/references/tallest...
Statiku i mnohem menších baráků nikdy nedělá jen jeden člověk.
Když píšeš, "on nabídli 80", "já byl schopen dát jen 60"... to není hodinová sazba, ale měsíční plat.
Rád bych pochopil princip odměňování ve tvé firmě, když jsi sám nedávno psal, že nefakturuješ celkovou cenu za dokončení projektu, ale počet hodin, které na něm tvůj tým odpracoval.
Vyplývá mi z toho, že abys platil jednotlivce v týmu spravedlivě, dle zásluh, musíš mít dokonalý přehled, kdo a kolik hodin na daném projektu odpracoval, a dle toho by se měla řídit výše odměny jednotlivce.
Potom ale nechápu proč píšeš o nějakém paušálu, který je pro všechny stejný, že jsi hned následující měsíc dal zbytku mladých 80, místo abys napsal, že jsi jim zvýšil hodinovou sazbu.
No a potom nechápu, proč jsi začal řešit navýšení faktury až poté, co tě studentík opustil.
To mi od starýho psa nepřijde jako úplně ideální řešení, vzhledem k tomu, že jste byli v kontaktu celá jeho studentská léta, čekal bych, že dokážeš zareagovat včas..
Tak u zaměstnance na plný úvazek je počet odpracovaných hodin v měsíci jasně daný (když nemá absence ani přesčasy), takže přepočet hodinové sazby na měsíční hrubou nebo čistou mzdu není žádná magie.
Hodinový průměr bych počítal:
80000 / 175 = 457 Kč/h
Jenže Jindra několikrát psal, že on osmihodinovou pracovní dobu nerespektuje. Taky bych vydržel sedět 8hodin u PC, otázka ovšem je, kolik užitečné práce by za mnou zůstalo, takže furt nechápu, k čemu je ta hodinová sazba dobrá. Srovnávat hodinovou sazbu s "metrem kvadrátním" omítky je úplně mimo.
Tak ono to vyplyne z termínu, ceny, kterou za to jsou ochotni zaplatit a podílu mzdových nákladů na nákladech celkových. Pokud teda chceš jít z druhého konce...
Z prvního konce jdeš od hodinové sazby (z předchozích projektů máš kvalfikovaný odhad) přes poměr k celkovým nákladům (to zjistíš analýzou předchozích období) a času, jak dlouho odhaduješ, že to bude trvat (to je nejtěžší a chce to zkušenosti), z toho nastavíš cenu.¨
A z obou stran se musíš nějak sejít s protější stranou transakce a se mzdovými požadavky zaměstnanců. To fakt není cochcárna a flákání se, ale dělat to můžeš kdekoliv, na to nemusíš být fyzicky přítomen na pracovišti, stačí být přítomen u jednání, kdy se dohaduje ta shoda.A mít talent k té shodě to dotlačit.
Ty fakt vůbec nechápeš, že jsou dvě odlišné věci - fakturace a způsob, jakým zákazník naši firmu platí a jakým způsobem se mu práce fakturuje - tedy příjmy firmy a potom platby zaměstnancům.
Těm je úplně volný, kolik jsem měsíčně fakturoval, a že když měli 3 týdny dovolený, vlastně nic pro firmu nevydělali, že nevydělávají ani ve svátek, nebo když je jim blbě a jsou doma. Dostávají pravidelně svůj měsíční plat, a aby na něj firma měla, to je moje starost a je jim fuk, jak si to zařídím. Kdyby chtěli takové starosti mít, založili by si vlastní firmy.
Všichni mají stálý, jasný měsíční plat.
Proč jsem na hocha, dřív než jsem dlouho a často telefonoval, neměl zdroje, ti vysvětlím.
Programátoři nejsou všichni stejní.
Jsou mladí hoši, kterým chybí zkušenosti, pak jsou ti zkušenější, a ještě více, až ti supermani.
Tedy, máme dohodnuté 4 kategorie, z nichž každá má jinou hodinovou sazbu.
A ti nejmladší, jsou pochopitelně v té nejnižší kategorii. Pokud pracují jako studenti, slušně se s nima zachází, dostávají velmi slušné peníze, jinde by je nesehnali, jsou v pohodě. Jenže hoch vyleze ze školy, a za těch pár let co pracoval u nás, už má nějakou praxi, a je velmi výkonný, možná víc, než jeho starší kolega, a dvě platové kategorie výš.
Na prachách sedí spíše inženýři, než programátoři, kteří mají takové staré inženýrské vidění světa, kterou znají třeba z té profese statiků. Po škole se 5 let učíš, a pak, zhruba po 10ti, jsi nejvýkonnější, a pak když nabereš zkušenosti, můžeš po 15 letech šéfovat. A takhle byly nastaveny i kategorie pro programátory.
Neválčil jsem s tím, protože jsem vycházel, prostě ti starší vydělávali pro firmu o dost víc něž to mladší, ale protože nejsem debil, za stejnou práci musí dostávat lidi stejně, nebo velmi podobně, prováděl jsem "přerozdělování" - na mladých firma téměř prodělávala, a starší to vykrývali.
Do toho zákazníkovi nic nebylo, a debaty na téma, že fakturační třídy podle odsloužených let jsou v případě programátorů pitomost odmítal.
Pokud čísla vycházela, neměl jsem důvod na tu debatu tlačit.
V okamžiku, kdy mladších přibylo o tři kusy, dostal jsem se do problému. Transfery od starých už zvýšené náklady, aby hoši dostali plat jaký jim nabízí konkurence mi nestačili.
Tak jsem tu debatu, o tom, že programátor je špičkový i v 25 letech a nemusí čekat do 35, aby dostal slušný plat, jsem musel zahájit.
No, děkuji za vysvětlení, jsem nad tím ještě přemýšlel, na tvé roli majitele úspěšné firmy mi nesedí poměrně velká míra nesvobody, podřízenosti vůči těm, co vás všechny platí.
Jako prachy asi dobrý, ale můj šálek kávy to teda není, asi to bude tím, že nemáte vlastní produkt, ale podílíte se ne projektech velkých firem.
Oficiálně jste sice samostatný subjekt, ale fakticky jste spíš součástí velké firmy, pro kterou programujete, i když jsou ty firmy dvě, jste na nich v podstatě úplně závislí ve smyslu "opustíš-li mne nezahynu..."
Majitele úspěšné firmy si představuju tak, že když chce programátorovi zvýšit plat z 60 na 80, prostě to udělá a nemusí kvůli tomu jezdit na centrálu a tam žadonit o peníze.
...podřízenosti vůči těm, co vás všechny platí.
Tys ještě nikdy neslyšel rčení: "Náš zákazník, náš pán"? :-))
Já vím, ono to u nás moc neplatí, ale Jindra má kšefty za hranicema, tam toho spousta funguje jinak...
No jo, tak to se budu těšit, až to k nám z toho zahraničí dorazí.
Si ty úspěšný podnikatele vychutnám.
Až si se mnou sjedná schůzku třeba majitel autoservisu s tím, že potřebuje projednat zvýšení platu svých zaměstnanců, pošlu ho do prdele :-)
Není to to tak, nejsme ničí součástí.
Vlastní produkt, komerčně úspěšný, v našem oboru už nemá nikdo. Je to prostě jako bys měl autodílnu, a rozhodl se vyrábět osobní auta.
Takže když lisuješ z plastů nějaké součástky pro Škodovku, jsi na Škodovce dost závislej, a protože jseš machr a máš fabričku na to lisování součástek, nezačneš vyrábět karburátory, ale koukáš, jestli náhodou někdo, kromě Škodovky by ty tvoje výlisky nepotřeboval. Celkem nic jiného dělat nejde.
Ono je to už mnohem výš. Už jsem tu psal že britskou firmu, pro kterou jsme 20 let dělali, a ta měla ten svůj výrobek a úspěšně ho prodávala, koupil nadnárodní americký koncern Trimble, koupili i finskou Teklu, pod kterou Brity přiřadili. Brněnské kluky z firmy IDA koupila snad před 12-15 lety belgická Scia i s jejich produktem, a tu zase před pár lety německý Nemetzek, kolem kterého krouží už zase nějací ti velcí, stejně jako kolem Dlubala a během deseti let je ti velcí hráči požerou, a zůstanou tak dvě-tři firmy, které mezi sebou budou soupeřit o světové trhy.
Naše zem je moc malinká na to, aby uživila tak nákladný vývoj, a už ani tak velké země jako Německo nebo Britanie to nedávají, a požírají je Američané. A psal jsem to už dřív, ještě důležitější než ten vývoj je schopnost ten produkt prodat, a to dneska znamená mít celosvětovou síť.
Ale je to asi fajn, dělat na něčem novém, velkém, co má úspěch, a kluky to těší nešlapat vodu ale být na špici. Ta závislost je oboustranná, tedy až na jeden faktor, pro mě nový.
Prostě nadnárodní Trimble je úplně jedno, jestli dělá sw, nebo pěstuje brambory, jde jim o to, aby vydělávali prachy pro akcionáře.
A to co bylo u menší firmy dříve nepředstavitelné, že by vývoj úplně zastavili, je u takovéhle společnosti normální. Software nevydělává, ale vydělá se na rumu, zbavím se tedy tohohle segmentu. A to nejde vůbec o nás, ale i o ty Brity a Finy. Nebo to prodají někomu.
Takže, proto, jako zálohu, si držím ty podělaný věže. Svět není hodnej.
Jo, to zjištění, že nový vlastník (Siemens)
prostě něco v klidu prodá/zruší ač v daném oboru má jméno...
Jsem si myslel , že pověst (image značky) svým způsobem zavazuje.
Firmy už nevedou srdcaři či majitelé ale ekonomové- manažeři.
Ti vidí jen procenta zisku, nic netvoří.
Jak se říkalo v středověku "osoby beze cti"
Problém je, že kdo se tomu nepřizpůsobí, anebo alespň "nevyje s vlky" jde do zadele.
Pro mne bolestivé a frustrující.
a nepatří to sem ale do "naštvalo"
Tak pokud nepovažuješ za ideální kupovat každý dva roky novej krám od dalšího mamrda, kterej za půl roku zmizí z trhu, když by ten starý krám mohl po výměně nějakého halířového dílu fungovat klidně dalších dvacet let, tak jistě máš pravdu. Možná je ta nostalgie ekologičtější?
Zrovna u těch telefonů dneska není problém v halířovejch součástkách, ale v updatech softwaru.
Protože telefon dneska používáme na kde co, včetně ukládání sakra důvěrných dat a přístupu do banky. A mít takový zařízení s nezáplatovanejma dírama v softwaru je dobrý leda tak pro nějaký dobrodruhy...
Tak já stále používám Siemens SK65. Z marketinkového hlediska prý propadák, mně se moc líbil, protože otočná QWERTY klávesnice. Kdybych tušil, že mi vydrží 15 let, koupil bych býval dva!
Sice nemá operační systém v dnešním slova smyslu, ale uměl spouštět J2ME aplikace (dnes zapomenutá technologie), vzhledem k velmi omezeným možnostem a faktu, že aplikace defakto běží v snadboxu bych se bezpečnostních chyb nebál.
Bohužel na prohlížení webu to dneska moc není. Vestavěný WWW/WAP prohlížeč neotevře už prakticky nic a doinstalovaná Opera Mini 4 startuje tak minutu a otevření jízdních řádů trvá věčnost, protože jen GPRS class 6. Ale v nouzi lze... :-)
Jo a ta klávesnice byla kromě SMS bezva i v kombinaci s SSH klientem. Bohužel materiál stárne, kryt už drží z velké části izolepa a některé klávesy už občas reagují až na podruhé a podobně. :-(
Siemensy měly Symbian OS, některý. Ty ostatní měly J2ME, což nemělo v telefonu přístup skoro k ničemu.
Dneska je dost jiná doba a dost jiný použití té věci.
Leze se s tím do banky. Prokazuje se s tím identita (od nového roku dokonce i v Čé eR). Odemykají se s tím dveře od domu i od auta. Zaznamenává to polohu a činnosti uživatele...pamětníci Stasi musej valit zraky, na ty dnešní možnosti...
Tak tak, jsou to počítače s plnohodnotným operačním systémem a umí to také i telefonovat. Je důležité vybírat firmu, která bude updatovat také ten operační systém. Například moje Lenovo na to kašle a Android 6 už je zastaralý a lecos neumí.
Android 6 je hlavně děravej jak řešeto. Podpora Googlu mu skončila předloni, podpora jednotlivých výrobců nejspíš ještě dřív.
Jedinej, kdo podporuje telefony nějakou jakžtakž rozumnou dobu, je bohužel Apple...
Já mám pocit, že Symbian měl ze Siemensů jediný SX1, což na mě působilo dojmem poloviční Nokie, nicméně rozhodně zajímavý kousek, bohužel v ruce jsem ho nikdy neměl. Jestli ještě něco nevzniklo pod značkou BenQ si úplně nejsem jistý. Nebo tebe napadá nějaký další Siemens se Symbianem?
Každopádně zrovna Symbian moc výhrou nebyl. Koncepce ala Windows 95, kdy cokoliv může kamkoliv... to nakonec J2ME 2.0 (s různými rozšiřujícími API pro filesystém, SMS, kontakty, komunikaci) bylo koncepčnější, byť omezení stále veliké...
Jo, holt doba se změnila. Pro většinu je teď prioritou mít v telefonu Facebook, Youtube, Google, navigaci, hry... fakt nevím, co si koupím, až to můj telefon definitivně zabalí... :-/
Máš pravdu, Siemens měl fakt asi jenom tu SX1, jak se zdá.
Každopádně telefony to byly podivný. Jestli chceš mít něco se sandboxem, tak nejblíž bude asi ten Apple.
Ale on ten výběr je v podstatě nulovej. Svět si zmonopolizovaly dvě firmy, z nichž jedna po tobě chce platby za každej prd a druhá se živí tím, že informace o každým tvým prdu prodává...
Já docela vážně uvažoval o tomhle:
https://puri.sm/products/librem-5/
Protože Linux, kompletní schéma zapojení a zdrojáky (snad) k veškerému software. Navíc mají jako option modem PLS8, který z předchozí práce znám hodně do hloubky...
Né snad, že bych měl ambice to kontrolovat a hledat zadní vrátka, ale možnost upravit si něco, co mě pak strašně štve, je k nezaplacení!
To, že to vzhledem k HW parametrům stojí majlant, bych možná nakonec zkousnul (když bych objednal z USA, tak mi tu zřejmě přičtou ještě CLO a DPH), jenže poslat peníze a pak půl roku čekat a doufat, to se mi nechce. Zvlášť když jsem narazil na články, že finančně fungují jako letadlo a z čerstvých plateb financují výrobu telefonů pro lidi, co už rok čekají, takže těm posledním nejspíš zbydou oči pro pláč... možná je to pomluva, ale příliš mnoho peněz, abych tohle riskoval... :-(
"Upon initial shipment of the Librem 5, it will offer the essentials: phone functionality, email, messaging, voice, camera, browsing."
-- A tím to asi tak skončí :-/
Já si pořídil smartphone proto, že na něm běží token do VPNky a bankovní appka. Dřív jsem měl token fyzickej a do banky jsem se hlásil přes SIM toolkit. Ani jedno z toho už nefunguje. Stejně jako spousta jinejch věcí v tomhle světě...za chvilu si bez toho krámu ani nenakoupíš v krámě :-) Už teď mě v Lidlu pokaždé otravujou, jestli mám tu jejich appku...
máte aplikaci lidl?
nezlobte se, nemám a nebudu mít + úsměv.
Abych dobrovolně pároval nákupy se svou osobou... na to jsem příliš paranoidní.
Data mají stejně z párování dle platební karty, ale proč to ještě dále zjednodušovat?
V čajná máš v mobilu rovnou přístupové práva, co můžeš a kam můžeš, bez mobilu si tam neprdneš.
Jinak každý prd na mobilu prodávají všichni s tím spojení. Od výrobce po providera a majitelé všech služeb v tom používaných.
Dnes tě identifikují na 100% všechny reklamní systémy jen podle uživatelských návyků na internetu. Anonymizéry už jsou zbytečné.
Střídání počítačů a kaváren taky tím pádem...
Siemens, ten měl i oddělení navrhování stožárů vysokého napětí, pro ně jsme původně ten sw na navrhování věži vyvíjeli, před 25 lety.
Měli kanclíky v Erlangenu.
Celé to oddělení zrušili, a aby nemuseli vyplácet odstupné a všeljaké ty záležitosti, udělali to tak, že prostě celé oddělení navrhování stožáru přetěhovali s Erlangenu v Bavorsku do Walsrode v Dolním Sasku, 500 km po silnici na sever.
A spousta zaměstnanců odpadla sama, dojíždění nebo stěhování nepřicházelo do úvahy.
Měli jsme kliku - tenkrát ze strany Siemensu ten projekt dozoroval pan K., který se do Walsrode přestěhoval i s rodinou, a pak když Siemens tu divizo prodal, stal se jejím šéfem. A pak to několikrát měnilo majitele, stále většího, až skončili pod Vinci jako Omexom.
No a pan K. protože byl schopný muž, postupně ve firemním žebříčku stoupal, až se stal v Omexomu dost velké zvíře.
A proto celé přepsání, toho dnes již zastaralého softu jsme dostali my, tedy já, protože já s ním tenkrát v Erlangenu ten první projekt dával celé dny dohromady, známe se, a věří mi.
A já zase věřím jemu.
@cibi: Mě tohle dost točí (sorry, vím že jsme v Potěšilu).
Lidl byl ten poslední, kde to ještě nebylo.
"Billa kartičku máte?"
"Máte kartičku Globus Bonus?"
I ten všivej Kaufland mi u samoobslušné pokladny hodí extra obrazovku "Kaufland Card".
Hergot, já nechcu sbírat body, já chcu jenom 4 rohlíky!
"A tím to asi tak skončí"
Tak oni na webu slibujou hory doly, ale samozřejmě kdo ví, co bude. Já bych předpokládal, že tam bez velkých problému půjde rozchodit cokoliv, co už běží v Linuxu na počítači. Problém bude hlavně v ovládání, kde místo klávesnice a myši najednou patláš prstem po displeji. V tom je prostě Android o kilometry napřed...
Nevím, jak funguje tebou popisovaný token, jako Librem 5 má mít slot na SAM modul (ISO 7816, defakto druhá SIM karta pro šifrování), což jsme v práci u vyvíjeného hardware používali jako bezpečné úložiště klíčů. Technicky to řešitelné tedy určitě je, prakticky netuším, zda na ten slot už alespoň zprovoznili odpovídající driver, natož zda bys takový token dokázal zprovoznit...
Jinak samozřejmě jakmile nejdeš s proudem = nemáš v počítači Windows (dříve navíc Internet Explorer) a v telefonu Android, tak pravidelně narážíš na problémy s lidmi i institucemi, co alternativy neuznávají...
Šíravíku, nikoho nedržíme v šachu, jen nás prostě potřebují.
Protože ten, kdo ten program vyvinul ho umí nejlépea nejrychleji udržovat. A každá z těhle programů, když by nepotřeboval další vývoj, potřebuje minimálně údržbu, což znamená opravu chyb a změny, které jsou vyvolané třeba úpravami norem.
Když kvůli nějaké chybě v programu, či potřebě něco dodělat, ti inženýři stojí, a stojí jim projekty, je to dost drahé. Takže je potřeba okamžitý zásah.
Musíš si uvědomit, že taková aplikace nevznikne za měsíc, ba ani za rok. Tekla Structural Designer se vyvíjí 8 let, stejnou partou. Náš software na věže pak 4 roky.
Takže pokud se nerozhodnou to zaříznout úplně, potřebují tě hodně dlouho, nebo někoho hodně dobrého platit hodně dlouho, aby se v tom programu rozkoukal a to by bylo neekonomické.
Jak jsem psal, u nadnárodní společnosti se může stát, že se na soft úplě vykašlou a budou se věnovat něčemu jinému, ale i tak, většinou ten software, protože vydělává peníze, prodají někomu jinému, a s tím, a na to už přišli, prodávají i tým lidí, co tu věc spáchal.
Pro malou soukromou firmičku je důležitější slušný majitel a šéf. Odbory ani kolektivní smlouva tam nejspíš nebude a také bude zbytečná. Na druhou stranu, když je šéf svině, tak nic jiného nepomůže jiného, než rychle utéct.
Ve velké firmě můžou a měly by odbory chránit pracovníka před zlovůlí šéfů. To je jejich primární úkol, to jest chránit základní práva zaměstnanců.
Odbory a kolektivní smlouva není sprosté slovo, jak se někteří čeští kapitalisté snaží svým zaměstnancům vsugerovat.
Odbory možná kdysi měli nějakou "ochrannou" funkci zaměstnanců, dneska je to ale už jen fraška.
A kolektivní smlouva může být realizovaná i bez odborů. Existence odborů zpravidla jen usnadňuje kolektivní vyjednávání zaměstnanců se zaměstnavatelem.
Bez odborů kolektivní smlouva být nemůže, neměl by ji kdo vyjednat a uzavřít.
A jestli myslíš, že to je fraška, tak by tě třeba škodováci, hutníci, ajznbóni rychle vyvedli z omylu.
Tak zrovna o odborech u ajznbónů něco vím. Je to stejné jako u nás :o)))
A hutníci... Tak třeba na Kladně by asi také věděli své...
Nechci se zastávat odborů, ale zkus nějak vysvětlit jak se zaměstnanec (třeba ajznboňák) dobere některých benefitů, třeba týden dovolené navíc, nějaké zvýšení platu, stravenky atd. když vedení je v Praze a zaměstnanec je v Otrokovicích. Bez kolektivky zaměstnavatel dodrží ZP a šmytec.
Pokud pracuješ u firmy, která má pobočky v různých městech, tak jsou snad podmínky pro všechny zaměstnance stejné bez ohledu na místo výkonu práce. Tohle snad není o odborech.
Jinak jsou benefity, které už jsou dneska tak nějak standard. Stravenky, týden dovolené navíc, sociální fond, bezúročná půjčka, sick-days... Kde jsou odbory, je to v kolektivní smlouvě, u menších firem na to stačí rozumný šéf.
Pokud odbory fungují, tak očekávám, že budou i zajímavější benefity než ten standard - třeba zkrácená pracovní doba na 7,5 hodiny (ano, fakt to někde mají sjednáno), možnost H-O 1x v týdnu apod.
U nás se dodržuje jen ten standard bez snahy o další vyjednávání. Obdobný dojem mám i od těch strojvůdců.
Miluji termín "rozumný šéf", asi něco jako "bohatý šéf má bohaté zaměstnance", prostě ZP a šmytec a i v tom se dá vydrbávat.
Je to strategie win-win, která funguje.
Ale musí být fakt rozumní lidé na obou stranách.
Krédo naší firmy je už dlouho let:
Jsme spolu, abychom společně vydělali peníze, a ne abychom se vzájemně srali.
No, je fakt, že stravenky a týden dovolené navíc jsem měla i u soukromníka, ale termínem "rozumný šéf" bych ho ve finále neoznačila.
JJ, všichni osvícení panovníci se časem stali diktátory...
Ještě jsem nečetl o vyjímce. Možná je, ale abys pohledal. Možná jiná liga kategorie knížectví apod. Po všech těch velkých zůstaly výkonné bezpečnostní aparáty.
Analogie v současnosti není, ale z poslední doby všichni ti spasitelé přinesli akorát potíže všem široko daleko.
Stravenky jsou ojeb státu na odvodech a kšeft pro stravenkové firmy.
Zaměstnanec má dostat zaplaceno v penězích, a kvůli pár drobnejm, co se ušetří na odvodech, živit parazity stravenkový je svinstvo.
Nevím co je týden dovolené navíc?
Pět týdnů je standard. Šest bych asi nedal, ne z důvodu finančních, ale prostě ten týden práce by chyběl.
oni jsou to celkem jednoduché počty. Každý rok je malinko jiný, kvůli svátkům co vyjdou na víkend, ale dobrý odhad dá, když se počítá, že zaměstnanec pracuje 17 dní v měsíci, tak při týdnu navíc by to bylo asi 16,5 dne, což by fakturačně asi raketu nedalo.
Standard dovolené podle zákoníku práce jsou 4 týdny. Pátý týden je ten benefit navíc.
A že stravenky vzbuzují vášně to je známo co se stravenky zavedly. Za mě je mi to ale dost šumák. Pro mě jsou to zkrátka finance navíc a v obchodě je mi fuk, jestli platím penězi nebo poukázkami.
Aha, no já myslel že všichni mají 5, už jsem se vylekal, že někde dávají 6
Ale ano, dávají i 6.
Vlastně to máme i u nás, protože kromě dovolené mohu vybrat během roku 2 dny sociálního volna (hrazené jako dovolená) a 3 dny sick-days (hrazené 70% mzdy). Jen to nemohu vybrat všechno najednou. Kumulovat mohu max. to zdravotní volno, ale nelze spojovat s dovolenou.
Když v tom lokále špatně hrajou, je pošetilé čekat, že se tě provozní zastane, prostě se seberu a najdu si lokál, kde hrajou líp.
Ještě bych připomněl že Solidarnošč byly loděnické odbory a jejich vliv na politickou změnu stavu v Evropě.
Tam šlo o politické hnutí, které se za odbory maskovalo, protože partaj v tom režimu založit nešlo.
Když nemáš odbory, tak můžeš mít ještě radu zaměstnanců a ta má podobné možnosti, ne? Jako nikdy jsem to neviděl, ale něco takového v zákoníku práce asi bylo, ne?
To jsou jen zástupci konkrétních zaměstnanců toho zaměstnavatele, ti toho moc nezmůžou a je jen na dobrovůli zaměstnavatele na co při jednání přistoupí. Úplně něco jiného jsou odbory v silném odborovém svazu a jednání svazu při dojednávání kolektzivní smlouvy. Tam mají odbory už mnohem silnější a pevnější postavení.
Dělala jsem v malé SW firmičce, kde sám majitel přišel s návrhem, že uděláme odbory. Ono to má i vliv na daně u některých věcí, když je benefit v kolektivní smlouvě, tak to může být výhodnější jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.
Návrh bylzamítnut vetšinou zaměstnanců, nechápali...
Po této stránce to žádný vliv na daně nemá. Jedině že jsou odčitatelnou položkou odborové příspěvky tuším do výše 3000 za rok a že by třeba šly využít na nějakou "odborovou rekreaci", ale řekla bych, že to za tu administrativu nestojí.
Re: "A mimochodem, když mi zaměstnavatel svými kravinami usiluje o zdraví, nedbá na žádné výhrady, tak co mi jako zbývá??? Výpověď je asi ta úplně poslední možnost..."
A jakou formu měly Tvoje výhrady? Informoval jsi prokazatelně (tj. písemně) svého bezprostředního nadřízeného, že je ohroženo zdraví zaměstnanců? Informoval jsi stejně vedení podni--- ouřadu? Po neúspěchu, informoval jsi státní orgány, já nevím, nějaké ty inspektoráty práce, ať se psi žerou? Nebo o tom jenom žvaníš v šatně, v hospodě a na fóru?
U nás se skenuje všechno :-( Veškerý nábytek, technika atd. V některých případech i pitomý flashdisky za 200,- Kč :-/ To samozřejmě, aby to nebylo tak jednoduchý, tak z jedné památeční várky mají inventární čísla, a ty nejnovější zase vůbec ne, a většina těch nejstarších taky ne, prostě bordel...
Mno, ono ještě budu pár dní takhle lézt po kancelářích a tu koronu chytnu taky :-) První, kdo ji u nás měl, byla hospodářka a údržbář... Protože ti byli první na ráně během první etapy (už na začátku října, příští týden začíná druhá) toho našeho debilního stěhování. Prolezli snad všechny kanceláře a mluvili se všema lidma, zařizovali kde co a údržbář dělal nějaké opravy závad v té "nové" budově a pak třeba poličky na zeď atd. Včetně dirigování stěhováků z externí firmy, co nás stěhovala...
Tak to je hustý. U nás se drobný majetek neeviduje už více jak 10 let - to jsem ještě dělala na majetkovým a tehdy byl drobný do 500 a pak do 1000 Kč pořizovací ceny. Dneska netuším, jaká je hranice a je mi to i jedno - pro mě je podstatné, že se mi eviduje jen PC, scener a mobil. Víc nic.
Softwarově nás hlídají soustavně, takže jakmile zapomenu máznout z PC Zoner, hned mě upozorní :o)))
Softwarová inventura pak jede striktně elektronicky - přijde mi výzva a seznam software, co prý mám na PC, tu odkliknu a je to...
jéé, služební flash-disky :-)
kterýkoli co mi přišel do ruky nefungoval.
Když jsme přišel od odběratele potřetí s tím že to z fungl nového flash-disku nejde načíst, konečně náš systémák uvěřil že je celá krabice nanic.
(a data jsem od druhé návštěvy radši vozil k zákazníkovi i na soukromém disku, který fungoval...)
Tak se mi od začátku prázdnin zvětšuje flek ze 4 cm až na současných 30cm v průměru a podle doktora boreliový flek. Tak mně poslal na krevní test. Čekám týden, zapomenu další a nekonec zavolám doktorovi. Zvedl to a najednou dumá a mumlá si nesrozumitelně. "Tak borélie nemáte." Smích na rtech :-) "Ale proběhla u Vás a podle hodnot protilátek v posledních 10 letech ?? Vy jste přechodil borélii!!"
Trvalé následky?
Na ty jsem se zeptal doma, a byl jsem ujištěn, že zmatené chování a potácení mám stejné , jak před 20 lety :-D
Ještěže jsem ji letos nedostal :-D
A z čeho je teda ten flek?
To budu znovu řešit zítra u obvoďáka. Ale myslím si, že s něktrým s horečnatých stavů mně dříve přeléčilili a protilátky letos odolaly nové letošní nákaze. Takže se namnožily a flek je od toho. Tu heretickou myšlenku zítra obvoďákovi sdělím.
Takže jsem obvoďákovi sdělil svou zdravotní úvahu a on po znovu shlédnutí megafleku velikosti návleku na koleno vytiskl recept na antibiotika v délce jednoho týdne.
Týden bez piva... Já se snad zhroutím :-D
No to teda nevím, na borelii se dává dva týdny, týden je tak akorát na to si ji pěkně zrezistentnit.
Já to měl předloni, na základě toho fleku, respektive v době kdy sem si toho všimnul to byla už jen kružnice, mi dala ATB i bez testu a nedělal test ani potom, ten mi udělali později na imunologii, kam chodím skrz alergii a astama a imunologické testy mi tam pravidelně dělají, tak to k tomu přihodil.
Vždyť s nadšením píše, že Boreliosu nemá. Antibiotiky léčí lokální podkožní zánět.
na antibiotika se může i kořalka, ale jen po malejch panácích, ale v jakémkoliv množství...
Člověče, tak to ti přeju, aby to fakt bylo OK. Pokud se borelie neodléčí, dokáže i po mnoha letech nadělat slušnou paseku.
Je ale také fakt, že občas se stane, že ti jeden test vyjde pozitivní a další test třeba za měsíc vyjde negativní. I proto je dobré testy zopakovat.
Já si testy nechávám dělat každý rok cca v listopadu a vždy jsem je měla OK. Letos jsem v létě byla na vyšetření na alergologii a tam mi vyšla borelie zvýšená - prý to vypadá na prodělanou borelii. Tak těžko říct.
Umělecký dílo zabránilo katastrofě :o)
https://www.hartvannederland.nl/wp-content...
Další fotky zde:
https://www.010fotograaf.nl/3469/groot...
Neříká se tomuhle "užité umění" ? :-)
Ovšem toto je spíše užitečné umění :-)
Že by tam tu soupravu nechali jako "vyhlídkovou" :o)
Zabezpečit proti pádu a ponechat. Je to evidentně přirozené vylepšení díla.
Ačkoli se jednalo o umělecké dílo, je vidět, že materiál a provedení neodflákli, když to udrželo vlak.
U dráhy se tomu říká "šturc" :)
Vzhledem k tomu, že opravdovej šturc ten vlak projel a zarazil se až o velrybu, očekával bych, že v Nizozemí začnou dělat šturce ve tvaru velrybího ocasu. Evidentně to funguje líp...
Na pražském Masarykově nádraží jsou zděné masivní šturcy na konci kolejišť vlastně už v hlavní hale. Jako malý jsem je obdivoval, jak jsou veliké. No a před pár lety to nějaký mašinfíra otestoval, projel skrz a zastavil se až uprostřed haly. Od té doby si nemyslím, že je tak snadné zastavit rozjetý vlak.
Hlavně se ty šturce dají udělat i jinak Nemohu si vzpomenout, kdy jsem to fotil v Drážďanech či v Lipsku kde je hlavové nádraží jako na Masaryčce. Místo betonového bloku, do kterého když najede vlak, tak kusy betonu létají všude, je tam dlouhý úsek kde je zarážedlo spojeno takovými "nůžkami". Takže když do toho vjede vlak, celá ta dlouhá ocelová konstrukce se postupně bortí jako deformační zóna. Mám to i někde vyfocené, ale nenašel jsem kde, tak alespoň výřez z fotky stažené z webu, kde je to trochu vidět.
Není. Kdysi v Zastávce ujel vagón, celou cestu do Brna se ho snažili zastavit, nezastavili, dojel do Brna na pátej perón, přetlačil šturc a zastavil až v budově Čedoku naproti přes ulici.
Nojo, fyziku neukecháš, hmotnost vlaku je veliká, takže nemusí jet příliš rychle, aby ho žádná zarážka nezastavila... :-)
Občas se i docela divím, jaké divadlo se s bezpečností dělá v letadle, kde snad dneska už nemůže pilot zůstat ani okamžik bez dozoru, ale vlak řídí strojvedoucí celou směnu sám (někde snad navíc prodává i jízdenky), přitom počet mrtvých by leckdy mohl překonat několik letadel...
Ten strojvůdce je rovněž hlídaný celou cestu. Resp. je monitorovaný vlak. Teda kromě nějakých místních tratí, kde není takový stupeň zabezpečení - viz letošní nehoda u Karlových Varů.
Tak ano, určitě nehrozí, že by strojvůdce unesl vlak a nepozorovaně s ním odjel na Blízký východ... :-)
Ovšem tak jako se již minimálně jeden pilot dopravního letadla během letu rozhodl umřít a vzít sebou všechny na palubě, tak možností sabotáže či sebevražedného útoku se stovkami mrtvých by i železnice nabízela dostatek...
Srovnání s letadlem zrovna není to pravé.
Pokud se pilot rozhodne švihnout to do hory, tak to mohou akorát tak někde sledovat na radarech a neudělají s tím nic.
Pokud by se ale nestandardně choval strojvůdce, pak na zabezpečené trati (což jsou všechny hlavní tratě a postupně se zabezpečují i ty menší a nejmenší) jde vlak zastavit i dálkově.
Takže pokud třeba vlak nepřiměřeně zrychluje nebo projíždí návěstí a strojvedoucí nereaguje, měl by přijít zásah dálkově. Je ale fakt, že je na to potřeba určitý prostor, který ale na našich přehuštěných tratích zrovna moc není.
No je to o nastavení systému. V letectví se myslím hodně přísně drží pravidla, že poslední slovo má vždycky pilot, protože ten má nejvíc informací a kromě vyjímek chce přežít. Proto tam není systém, který by pilotovi v úmyslném nabourání do hory bránil, respektive pilot ho může vypnout... protože každý počítač se může rozbít.
Varianta, že poslední slovo by měl nějaký manažer na letišti, který by mohl prohlásit, že pilot se zbláznil, chce nabourat do hory a na dálku převzít řízení, by nejspíš dopadla mnohem hůř, problém by se jen přesunul jinam... navíc by stačil zlý hacker... ;-)
Na železnici mají proti letadlům výhodu, že existuje bezpečný stav. Když všechny vlaky zastaví, nemůže už k žádné nehodě dojít. Většina opatření tam každopádně řeší technickou závadu nebo lidský omyl, nikoliv zlý úmysl člověka, který ví, co dělá.
Co jsem pochopil, tak dálkové zastavení vlaku vůbec není tak jednoduché. Prý na mnohých lokomotivách v ČR z ekonomických důvodů úplně chybí krabička propojující vysílačku s brzdami... :-)
Nemluvě o tom, že čas, než by si dispečer všimnul, že se některý vlak chová nestandardně a nehodou, může být velmi krátký. Stačí nezastavit před červenou a pokračovat vstříc vlaku, na jehož projetí měl před návěstidlem čekat...
Já myslím, že je dobře, že se teroristi drží osvědčených letadel... ;-)
No, v té obecné rovině se motá páté přes deváté.
Je nutné si uvědomit, že u nás jsou tratě s různým stupněm zabezpečení (mám pocit, že jsou snad 3 základní stupně, ale to si nejsem jista) podle toho jsou také na tyto tratě nasazovány mašiny.
Pokud strojvůdce jezdí nějakou trať, musí mít tzv. "znalost tratě". Bez této zkoušky na trať nesmí. Navíc si tuhle zkoušku musí periodicky opakovat.
Poslepu ti pak takový strojvůdce řekne, kde je jaké návěstí a co musí v které chvíli udělat za úkon. Ale jak jsem psala výše - s tím dálkovým dozorem záleží i na stupni zabezpečení tratě.
Vím něco víc o trase Praha - Drážďany. Tam se to hlídá docela fest a fakt stačí, aby strojvůdce neudělal povinný úkon a přijde kontrolní odezva z dispečinku, zda je vše OK.
Navíc neudělat povinný úkon se sčítá a stojvůdce má okamžitě na problémek zaděláno.
Na všechno neustále mačkané mačkací tlačítko prostě nestačí. Otázka je i výpravčí v Cajzlově pro Tetčice např., že.
popisoval mi kamarád- mašinfíra:
Vyjedu z (nevím přesně- část Prahy) s NEX-em a nejbližší živý člověk je v Třebové.
Pokud je na trati v noci problém, obvykle se tam pošle parta od zabezpečovačky, autem dorazí za dvě-tři hodinky...
vysvětlivky-
trať je ovládana a dozorována elektronicky , centrálně tuším z prahy
jezdí pro cargo, NEX = nakladní expres.
To ale vůbec není pravda!
Výpravčí dodnes slouží v Brandýse nad Orlicí. ;-)
bezpečnostní pravidla pro vlaky jsou poněkud ve vleku doby kde byli lidé na každé stanici i vechtrovně.
Ti potom házeli čuby (zarážky).
V případě že to nestačilo, se to řešilo např řízeným vykolejením/ odklonem na šturc - chytání ujetých vagonů lokomotivou patří spíš do filmu "železný dědek"
Copak čuby. Ale v Kytlicích ještě před pár lety hnily vedle kolejí Schönovy sáně, kdyby něco ujelo z Jedlové. Jen bych si nedovedl přestavit, že by je tam ta paní, co tam k posledku sloužila, dokázala sama přendat na koleje.
Tady velryba evidentně chyběla:
https://i1.wp.com/www.cysnews-new.cz/wp-content...
Jejda, to je slavná fotografie.
Občas se přihodí
https://mediatheque-patrimoine.culture.gouv.fr...
To maj z toho, že stavěj nádraží na štok...tohle by se v Brně nestalo...
https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc...
Co ti lidé pro peníze už nevymyslí :) https://www.novinky.cz/koktejl/clanek...
Novinka 15 let stará:
https://www.idnes.cz/cestovani/na-kole/unikat-v...
Vlastní obsah není moc potěšující, ale ta forma! Nad fyrmama jsem se pousmál, ale porodej mě rozesmál.
(I když na druhou stranu, nějak teď víc běhám po doktorech, tak jsem si všiml, že zatímco dřív byl pro lékařské zprávy charakteristický nečitelný rukopis, tak nyní je to překlep v každém druhém slově)
Já včera zaregistroval ve zprávách, že z důvodů koronavirové epidemie se chystá výrazné zdražení vánočních stromků?
Přemýšlel jsem, proč by zrovna stromky, nerušeně rostoucí v lese, měly zdražovat... a fakt nevím?
A že se výrazně neustále zvyšují platy a mzdy si zaregistroval? :-)
Tak jasně, na inflaci mám bohužel jiný názor než ČNB, nicméně hledal jsem důvod, proč by zrovna vánoční stromky potřebovaly zdražit víc než cokoliv jiného...
Myslím, že nezdraží nijak výrazně víc než co jiného, ale zdražení je logický důsledek. Stromky se samy nevysadí, nepořežou a neodvezou.
Tak včera večer jsem ve zpravodajství zaregistroval, že pěstitelé stromků jich mají hodně, že už za předchozí dva roky se jich prodalo míň než čekali a tak jim rostou a stárnou, takže budou muset dost slevit aby se jich zbavili, jinak jim přerostou a budou akorát tak na drť.
Na to mám svou osvědčenou metodu- udržet si pevnější nervy než prodejci, nevyměknout a koupit úplně na poslední chvíli co to jde. Loni krásná asi 2 m jedle asi za 150 kč.
Nevím co přesně tahle firma prodává, ale hypoteticky - dejme tomu, že zdražilo jenom obilí a třeba vepřové maso... A všichni prodejci preventivně zdraží úplně všechno a ještě se za to svým zákazníkům rádoby omluví :-) No, taky způsob...
Od ceny obilí a masa se odvíjí ceny naprosto všeho. Není nic co by s tím nesouviselo.
Jo? Takže mi kvůli tomu zdraží třeba kafe??? Nebo ještě jiné nijak s úrodou nesouvisející věci, třeba olejovky, a když už chci být úplně jinde, tak třeba koberečky do auta??? To snad ne...
V olejovkách není maso? :-)
A koberečky snad někdo vyrábí a ten dotyčný se musí najíst a jídlo je z obilí a masa :-)
Smiř se s tím, že prostě od základních potravin se odvíjí naprosto všechno.
Všude rostou platy bez znatelného zvýšení produktivity. Takže se tím zvyšují náklady. A ty musí zákonitě zaplatit zákazník. Normální inflace. Odvykli jsme si. A teď tlakem populistů ji dostaneme mírou vrchovatou.
To je jediná cesta z dluhů, která s sebou nenese velké společenské otřesy.
Ožebračení střádalů.
Potěšilo mě toto video , takhle si představuji výlet na kole. Hlavně od cca 17 minuty , a pak ta pasáž šplhání po skále od cca 27 min. Mimochodem, to kolo, na kterém jede, má 30 kg, olovem vyplněný rám. Natočeno dnes ráno v jižní Itálii.
https://www.facebook.com/domenimacri/videos...
To už tak facebook má, ale moje vina to není :-)
No tak stáhnout a vystavit na Youtube, šup, šup... ;-)
Ach jo, co já se všechno na stará kolena musím naučit. Výsledek hodinového snažení je zde :-)
https://www.youtube.com/watch?v=vnioot5R1QU&...
Je to takové jinak kopcovaté než u nás. Asi tam můžou být Hezké projížďky.
Proč by kolo mělo mít 30 kg a v rámu olovo? Jaký by to mělo smysl mimo masochismu?
Přesedne-li na normální (silničku), ušetří za RedBull
Ještě bych pochopil 30 kg kolo na nějaké projížďky po silnici a pod kopci, ale mimo silnici a zvlášť do těhle kopců lehounké kolo na kterém by na horu vyletěl a když to nejde jet, tak se dobře nosí.
Je to závodník, říká, že těžko na cvičišti, lehko v boji.
Závodník a leze s kolem pěšky po kopcích? Co to je za závody co jezdí?
Nevím, kde je chyba, nějak nejde zvuk... já vím, mně je těžké se zavděčit... ;-)
Ale jo, když to vidím, nemáme v Česku zase tak hrozné silnice, jak se říká... :-)
Kolo jsem tam nikde neviděla (přeskakovala jsem). Je tam pěknej pes, ale je to rozmazaný.
Kameru má přidělanou vpředu na kole, tak tam ani být nemůže.
Leda by letěl přes řidítka, to by z tohohle úhlu mohlo vypadat hodně akčně! :-)
Jinak bych řekl, že z velké části videa díky absenci zvuku těžko poznat, zda jede na kole nebo motorce...
Těžkou motorku při pomalém stoupání takhle nerozkýveš ani nebudeš kličkovat po úzké cestě.