Vážení a milí kolegové,
coby nadšený hobby cyklista a právník jsem se na základě vlastních zkušeností i zkušeností dalších cyklistů rozhodl ve svém volném čase připravit a zkusit prosadit novelu, jejímž cílem je zlepšení tří podle mého názoru nejpalčivějších, a přitom (alespoň z legislativního hlediska) jednoduše řešitelných problémů:
nebezpečné předjíždění cyklisty,
dojem některých motoristů, že cyklisté na silnici nepatří, který často pramení z domnělé povinnosti cyklisty užít tzv. cyklostezku,
nemožnost parkování jízdních kol na pracovišti.
Věcné řešení je zjednodušeně následující:
definice bezpečného bočního odstupu při předjíždění cyklisty nejméně 1,5 m,
výjimka z povinnosti užít cyklistická opatření z důvodu bezpečnosti a plynulosti a vyjasnění, že se tato povinnost vůbec nevztahuje na stezku pro chodce a cyklisty,
obnova práva zaměstnance na úschovu jízdního kola.
Budu rád za Vaše komentáře, samozřejmě i za případné kritické názory. Jen si prosím dopředu přečtěte podrobné odůvodnění, které naleznete přímo u návrhu zákona (sněmovní tisk 893: https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&T... abych nemusel jednotlivé argumenty zbytečně opakovat.
Návrh je teprve na samém počátku legislativního procesu. Je možné, že o něm poslanci ani nestihnou hlasovat do konce volebního období, protože budou mít jiné priority. Navíc Ministerstvo dopravy návrh bohužel nepodporuje s odůvodněním, že „současná právní úprava je dostatečná a srozumitelná“.
Kdo by byl ochoten návrhu pomoci, může poslance sám kontaktovat. Prosím, napište nebo ještě lépe řekněte jim, co Vás osobně trápí a jak to lze řešit. Mám jisté zkušenosti a vím, že taková aktivita rozhodně není marná. Když poslanci uvidí zájem voličů o toto téma, budou mít motivaci návrh schválit. Budu znít pateticky, ale je pravdou, že společně to opravdu můžeme dokázat!
Přeji nám všem hodně šťastných kilometrů!
"z domnělé povinnosti cyklisty užít tzv. cyklostezku", neplatí už tedy povinnost dle níže uvedeného?
§ 57
Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.
Ti, co potřebují na každý prd další a další polopatický paragraf mají dojem, že příkaz co platí pro cyklostezku neplatí pro smíšenou stezku pro cyklisty a chodce. No jo, našli tam skulinku v textu, slovíčkaří a hodí se jim to pro účelový výklad. mě samotnému se taky leckdy nechce na rozdrnacanou stezku s výjezdy ze vrat, ale abych si to okecával takovouhle "americkou" právničinou, asi okoukanou z Ally McBealové, to by mne teda ani nenapadlo.
Proč myslíš, že je to "skulinka" a ne záměr zákonodárce? Já osobně nelezu na silnici tam, kde nemusím, takže skulinky nehledám - ale v tom popsaném případě smíšené stezky si myslím, že ta povinnost ji užít tam prostě není. Aniž by šlo o nějaké "okecávání" či americkou právničinu.
Z logiky věci bych usuzoval, že obojí je cyklostezka, jen jedna varianta je kombinovaná s chodcema. Takže platí vše další pro cyklostezky. Jinak by to tak trochu nedávalo smysl.
A jak jsem psal, sám se mnohdy rád ze stezky na kole "uleju". Takže nejsem žádný právní purista a dogmatik, jen zdravým rozumem dovozuji souvislosti. A zrovna v tomhle případě tam vidím účelový výklad, jak se něčemu vyhnout.
No a když se s tím bude vydupávat, tak to může mnohde skončit jako třeba na silnici ze Sezemic do Pardubic. A bude po dohadech. Jen přibude další les zákazových značek... https://mapy.cz/s/ludemofahu a přes pole "souběžná" https://mapy.cz/s/fojosunumu
No, já bych zas z logiky věci usuzovala, že cyklista má ze silnice vypadnout tam, kde má pro sebe nějakou samostatnou komunikaci. Pokud není samostatná a možnosti jsou pouze ty, že se bude buď motat mezi auty nebo mezi chodci, pak žádnou z těchto eventualit natvrdo nařízenou nemá.
Text zákona opravdu o smíšených stezkách nemluví. A platí už dost dlouho na to, aby to už mohlo být dávno opraveno, pokud by to opravdu byla chyba a ne úmysl.
No a to je právě kámen úrazu. Zrovna na té Evropské je na pravém chodníku (směrem do centra) již léta nakreslená pěšocyklostezka, všemi cyklisty nemilovaná, přesto osázená mnoha cykloznačkami.
No a do toho nám zde furt dokola kreslí do vozovky cyklopiktogramy a teď už i cyklopruhy. Nevím, kdo to má v gesci a kdo to kreslí a zda zná předpisy?
Jeden na kole je z toho prostě jelen a je rozpolcen jak....však víte:-))
Mám užít cyklostezku po chodníku nebo cyklopruh v silnici, či snad něco jiného? A nebude nakonec nejlepší se na kolo vykašlat a jet károu?
P.S. moje zkušenost je, že ve většině evropských měst, pokud to jen trochu jde, volí cyklostezky po chodnících. Tam se vesměs počítá s bábou s nůší, děckem, co jede do školy, či s úředníkem, co se nechce zapotit.
U nás se, mám takový dojem, počítá hlavně se závodníkem, co zrovna jede TdF a musí být nejrychlejší:-))
Na páteřních komunikacích se silnou autodopravou, jakou je Evropská, nemá podle mě cyklopruh co dělat, přináší to jen rizikové situace ohrožující život. V takových případech a není-li vyhnutí, neváhám jet pomalu a obezřetně po chodníku.
Zrovna na té Evropské, kde jsou dva pruhy každým směrem není žádný problém se cyklistovi vyhnout s dostatečným odstupem a tudíž tam není nijak dramaticky ohrožen. Není důvodu ho tlačit na chodník, aby umačkával chodce. Může jet pokojně po silnici. Když mu uděláte pruh, tak se mu pojede lépe. Město nebylo vybudováno pro rychlé ježdění autem, ale pro bydlení a žití lidí. Bylo tu před auty a doufejme, že tu bude i po nich.
Na Evropské není a nikdy nebyl cyklista utlačován. Dostal tam snad jednu z prvních chodníkových pěšocyklostezek.
Nestačilo mu to. Chtěl víc. Dnes má na Evropské vlastní bus-taxi- IZS-bike pruh, má cyklopruh, cyklopiktokoridor a pořád tu chodníkovou stezku...
Na toho jednoho, maximálně dva cyklisty za půl hodiny je toho až až:-))
Naopak přístup Prahy, kde se připouští mít jak legalizovaný chodník pro ty, co se bojí aut, tak cyklopruh pro ty, co jezdí rychle se nechtějí motat mezi chodci.
A zrovna Evropská má směrem na východ k Vítěznému náměstí sklon 2 - 3 %, tak cyklista dokáže jet klidně 40 - 50 km/h, je nesmysl ho tlačit na smíšenou stezku. A ten legalizovaný chodník vidím tedy po pravé straně směrem na kopec, tedy z centra.
Stezka pro chodce a cyklisty se smíšeným provozem, ale právě je onou "vyhrazenou komunikací". Na rozdíl od silnice, kde je cyklista pouze "tolerován", jde o vyhrazenou komunikaci (pro cyklisty + chodce), z čehož podle mě plyne, že ji má použít.
Jenže pojem "vyhrazená komunikace" jsem použila jen já, pro přiblížení, jak to vnímám. To není pojem, který by byl v zákoně. Takže z toho opravdu žádná povinnost plynout nemůže. :-)))
Ale blbost - já použila pojem "samostatná".
Ale zbytek platí - povinnosti plynou pouze z toho, co je napsané v zákoně; ne z toho, co si myslím, že by tam napsané být mělo.
Tam, kde můžu jet jinudy, by mě na silnici nikdo ani párem volů nedostal. Ale proto se přece nebudu přesvědčovat, že tam ani nesmím...
Proč je ale značka C10a "Stezka pro chodce a cyklisty" zařazena do příkazových značek s textem popisu "přikazuje chodcům a cyklistům užít v daném směru vyznačeného samostatného pruhu nebo stezky a označuje jejich situování".
A C9a Stezka pro chodce a cyklisty (bez situování) popis : " přikazuje chodcům a cyklistům užít v daném směru takto označeného společného pruhu nebo stezky"
No a C8a Stezka pro cyklisty má popis : Značka přikazuje cyklistům užít v daném směru takto označeného pruhu nebo stezky.
Já tam fakt rozdíl nevidím.
Rozdíl je možná v nějakém paragrafu zákona 361/2000 Sb., ale ten je potřeba číst v kontextu s mnoha dalšími předpisy, především s Vyhláškou 294/2015 Sb., kde jsou jednotlivé značky vyobrazené a podrobně popsané.
Ano, jsou to příkazové značky, které zároveň určují, komu je komunikace určená a komu je zapovězená.
Pokud bychom výklad zákona brali čistě volně podle sebe, stylem:cyklista může ale nemusí, museli bychom se smířit také s výkladem, řidič motorového vozidla nemůže, ale kdyby chtěl tak někdy může:-))
Statut těch smíšených stezek je v zákoně nejasný. Lépe řečeno, on je jasný, cyklista je v daném směru povinen je použít...ale mnoha cyklistům se nechce je využítn a tento výklad se jim nelíbí:-))
Ono se to tady už řešilo víckrát, ale právě o ten kontext s vyhláškou jde...
Pokud jedu po té smíšené stezce, tak se samozřejmě musím řídit značkami, na ní umístěnými. Tj. používat pruhy v tom určeném směru a ne obráceně apod.
Pokud ale jedu po silnici, tak se mě žádná značka umístěná někde úplně jinde, přece netýká.
Poměrně často se setkávám s tím, že tam, kde je "cyklopěšostezka", je na silnici současně zákaz vjezdu cyklistů. Tj. tam, kde opravdu chtějí říct, že tam cyklista nesmí, tam to taky napíšou. Pokud nenapíšou, tak se opravdu nikdo nemusí řídit tím, co je napsané někde úplně jinde.
PS - je v pořádku, že tam ten rozdíl nevidíš. Protože obě značky pouze říkají, jak se má cyklista na nich chovat. V tom opravdu rozdíl není.
Ten rozdíl přináší až §57, který říká, co a kdy je cyklista povinen použít. A tam opravdu ta smíšená stezka prostě není.
Samozřejmě, že tam pojem smíšená cyklostezka není a ani být nemůže, protože takový pojem zákon nezná. Existuje stezka pro chodce a cyklisty:-))
No a pokud víme, co v zákoně a vyhlášce hledáme, tak to tam najdeme.
V zákoně se sice o povinném užití stezky pro chodce a cyklisty nemluví, ale ve vyhlášce ano.
Tam jsou značky C8a stezka pro cyklisty a C9a - stezka pro chodce a cyklisty společná, uvedeny úplně stejnou povinností.
U C8a - "Značka přikazuje cyklistům užít v daném směru takto označeného pruhu nebo stezky. "
u C9a - "Značka přikazuje chodcům a cyklistům užít v daném směru takto označeného společného pruhu nebo stezky"
Takže je tam kolize mezi zněním zákona a zněním prováděcí vyhlášky.
Ne, tady žádná kolize není. Už jsem to psala výš rondovi.
Vyhláška stanoví, co která značka ukládá, ano.
Ale rozhodující je taky stanovit, KOMU to ukládá.
Sakra, přece když jedu po dálnici kolem parkoviště Tesca se značkou, že na něm platí přednost zprava, tak si přece nebudu myslet, že pro mě platí i na té dálnici.
Tak ještě jednou:-))
"Značka přikazuje chodcům a cyklistům užít v daném směru takto označeného společného pruhu nebo stezky"
Tak ještě jednou - kterým chodcům a cyklistům?
Všem, co se vyskytují v nějakém poloměru kolem dané značky? A jak velkém?
Ne, jen těm, co jsou na příslušné komunikaci, která je danou značkou osazena.
Ano, ta značka přikazuje cyklistům a chodcům v daném směru stezku použít. Úplně stejně jako značka C8a přikazuje cyklistům v daném směru stezku použít. V popisu těch dvou značek není žádný rozdíl.
Správně. Není.
Ale jen v jednom případě mi zákon ukládá povinnost na tu komunikaci vlézt (a pak se teprve řídit jejími značkami).
Výborně. Takže je tam kolize mezi definicí značky v prováděcí vyhlášce a zněním zákona.
Je to tak?
Není.
Když se na některé z těchto komunikací vyskytnu, platí pro mě v obou případech prakticky stejná pravidla. Popis značek se víceméně neliší.
Zákon stanoví povinnost, kdy se tam povinně musím vyskytnout. Každý řeší trochu něco jiného. Ono to mate, protože v obou případech se používají podobná slova "cyklista", "povinen" a "užít", ale přesto to není totéž.
No, nakonec i v tomto návrhu novely zákona se v důvodové zprávě píše, že:
"Z důvodu odstranění výkladových nejasností, rozporů se zákonem a nadbytečně duplicitní
úpravy se navrhuje úprava vyhlášky č. 294/2015 Sb. v tom směru, aby tato vyhláška
obsahovala pouze to, co jí náleží, tedy aby popisky dopravních značek C 8a, C 9a a C l0a
odpovídaly popiskům dopravních značek C 8b, C 9b a C 10b."
Asi proto, že tam ten rozpor mezi zákonem a prováděcí vyhláškou prostě je.
:-)
Já tam teda rozpor nevidím. Viz kousek níže. Ten rozpor je vykonstruovaný účelovým výkladem a špatným (neprávnickým) přečtením zákona. Ten jazyk je trochu jiný, než běžný hovorový a tak to může vypadat zmatečně. To je ale i u fůry jiných oborů.
No, ono tam těch nejasností je vícero:-))
Kupříkladu otázka: Smí bruslař podle zákona jezdit po stezce pro pěší a cyklisty?
Kdybych to brala striktně podle Ifčina výkladu, tak rozhodně ne. Protože v zákoně je doslova napsáno, že:
Vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty nebo stezku pro cyklisty může užít i osoba pohybující se na lyžích nebo kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení.
Ani slova o stezce pro pěší a cyklisty.
Ifča - jak tam můžeme vidět každý něco jiného ? Tady https://www.nakole.cz/diskuse/28750-cyklonovela... jsem okopíroval to, co je v prvním odstavci paragrafu napsáno v zákoně.
Ifčo:
Samozřejmě, že může a není potřeba explicitně vypsat do zákona, že může taky i na stezky pro pěší a cyklisty nejen na stezky pro cyklisty. Ovšem musí se na obou chovat podle par.57 odst 7 a dodržovat, co mu ten odstavec ukládá i pro stezku pro pěší a cyklisty.
Vzhledem ke snižující se vzdělanosti populace, v rodném jazyce obzvlášť, je normální, že se zvyšuje množina osob, která neumí s jazykem pracovat, neznají význam některých slov, význam slovosledu, vazeb, interpunkčích znamének atd.
Je to jejich problém, šíří se to i do rádoby vysokoškolsky vzdělané populace, dokážou se o tom hádat i profese, u kterých se kdysi běžně předpokládala sečtělost a umění pracovat s jazykem. Mně už je to u zadku, zařídila jsem se na silnicích spoustu let s konima, zařídím se i s kolem.
Je to naprosto jednoduché. A ano, je to o jazyku a významu slov.
Pokud chceme, aby povinnost použít stezku pro chodce a cyklisty v daném směru, třeba přidruženou k vozovce na chodníku, neplatila, musíme požadovat, aby u definice značky stezky pro chodce a cyklisty zmizela věta:"Značka PŘIKAZUJE chodcům a CYKLISTUM užít v daném směru takto označeného společného pruhu nebo stezky" a chtít třeba aby tam bylo napsáno, že značka DOVOLUJE CYKLISTUM stezku použít k jízdě.
Dohadujete se naprosto zbytečně každý o něčem jiném.
Všichni máte pravdu v tom svém tvrzení :-)
Každý účastník se musí řídit pravidly a značkami na komUnikaci v daném směru. Co je na sousední komunikaci už platí jen pro ty co jedou po sousední komunikaci. Aby musel někdo jet sousední komunikací (po stezce) musí být daný příkaz ji použít a z příkaz musí být jasné, že se ho ten příkaz týká.
Velkým problémem je u nás lajdácké a špatné umísťování značek.
Jasně, že když je ta stezka někde v háji daleko, mimo dohled, tak těžko po někom chtít, aby se řídil nějakým neviditelným příkazem. Ale když je zřetelně viditelná někde za trávníkem pár metrů vedle silnice, i když je nájezd někde rozumně bokem (obvykle) vedle přechodu v křižovatce - pak to spíš vidím jako takové chytračení, že jsem jako okolo té značky přímo nejel, takže přece pro mne neplatí. Trošku selského rozumu. Nebo fakt budeme muset mít u silnic dvojnásobek různých zákazových značek pro každou možnou i nemožnou eventualitu. Smějeme se amíkům, že v návodech praček mají uvedeno, že se v nich nemají prát kočky, ale děláme všechno pro to, abychom to tam museli mít napsáno taky... :-/
No, právě. S trochou zdravého rozumu žádný cyklista se nebude cpát na silnici, pokud má vedle dostatečně viditelnou bezpečnější možnost. A nepotřebuje si kvůli tomu vymýšlet, že to přece má zakázáno.
Přesto může nastat situace, kdy ta varianta po silnici bude s ohledem na nějaké okolnosti vhodnější - a pak si dovolím trvat na tom, že zase při zachování zdravého rozumu, ji lze použít.
Ano, zákazů máme u nás až dost. Proč si mocímermo iniciativně vykonstruovávat ještě další?
No tak jasně, že když bude přes stezku stát bagr, nebo na ní budou hromady sněhu (prostě neprůjezdná), tak se na ní nebude cyklista cpát. Šofér taky smí pro objíždění překážek přejíždět přes jinak zapovězená šrafování a čáry. Ale o tom snad řeč není. Vídám snahy o výklad, že stezku můžu ale nemusím užít, víceméně podle své momentální úvahy a nálady. V tomhle případě říkám, že je to blbost.
Výklad říká,že stezku musím užít,pokud jedu směrem,kterým stezka vede.Pokud chci jet jinam,třeba po pár metrech někam zabočit,kam bych z té stezky nemohl,protože bych musel přes trávník a přes příkop,tak ji užít nemusím.
No tak to je snad jasné, že nebude nikdo šplhat přes příkopy a zábradlí. Neumím si představit, jak by musel být napsaný zákon, aby v něm každá takováhle blbost byla do detailu popisovaná. Takový manuál by se ani nevešel do knihovny. To už fakt zavání tou americkou kočkou v pračce :-))
No tady jde o to,když se na té silnici něco stane a případ dostanou do rukou právníci.Ti se budou ptát,co tam ten cyklista dělal?Pokud je ta stezka někde stranou od silnice,tak se může stát,že cyklista neví,že tam vůbec nějaká stezka pro cyklisty je.Pokud ale vede podél silnice,tak to asi u soudu těžko vysvětlí,proč ji neužil,když mu to zákon ukládá.
S tím odbočením stranou to bude asi obdoba (ne stejné, nechytat za slovíčko, jen příměr) jako se značkou Průjezd zakázán. Taky tam můžu, pokud tam jedu na konkrétní místo - pokud mi to jiná značka nezakazuje. Totéž cyklista. Může na silnici mimo stezku, pokud k tomu má závažný důvod (odbočení, překážka atd.), pokud mu to značka B8 nezakazuje.
No to pozor, chodec stezku pro chodce nebo chodník nemusí použít pokud není schůdný, ale pro cyklistu v zákoně taková úleva není, takže hezky po stezce i když je tam metr sněhu nebo po silnici tlačit, přece bys nejednal takto účelově.
Ty si taky zasloužíš kočku v návodu na pračku :-)))
Kočku v návodu sem nikdy neměl, ale kdysi s mě měli v novém koupeném koberci potkana.
Ale beze srandy, z vyjádření policie uvedeného zde http://www.cyklistikakrnov.com/Cykloinformace...
Q: A jak je to u situace pokud je na stezce sníh, led apod. Mohou v těchto případech cyklisté použít beztrestně silnici ?
A: - Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v platném znění, neumožňuje v případě cyklistů žádné výjimky. Opět zde platí obecná pravidla silničního provozu, která jsou uvedena v odpovědi u předchozí otázky (cyklista je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace,...). Jinak tomu ovšem je v případě chodců, kde tento zákon chodcům dovoluje v případech, kde není chodník nebo je-li neschůdný, jít po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, jít co nejblíže při levém okraji vozovky.
Přesně tak, pokud bude cyklo infrastruktura dělaná tak, že to pro cyklisty bude lepší tak tam budou jezdit. Pokud se to dělá proto aby se utratily dotace a cyklisty vyhnali ze silnic, tak vznikají totální paskvily a cyklisty tam nenaženou ani příkazové značky.
Máš v té vyhlášce paragrafy 2 a 3 o umísťování a platnosti značek.
Značka začátek stezky má dvě funkce, označuje začátek stezky a přikazuje po ní jet. Nicméně nikde z té vyhlášky nejsem schopen vydedukovat, že by část významu značky měla nějaký dosah a jiná část jiný dosah, tedy pokud ta značka pro mě platí, znamená to že stezku musím použít, ale zároveň to znamená, že po té stezce jedu, není přeci možné aby platila jen půlka a druhá až o kus dál. Čili pokud to není značené nějak takto https://mapy.cz/s/fopotumulu tak mě značka stezka pro chodce a cyklisty jako cyklistu jedoucího po silnici prostě nezajímá. Někde to pochopili a pak je silnice doplněna zákazem vjezdu cyklistů.
Jinými slovy, to značení stezek je vymyšleno prostě blbě
No prima. Takže ideál je značka B8 s jasným zákazem. Čili, i když budu potřebovat jen k baráku uprostřed ulice, tak musím pěšky, protože tam vede souběžná stezka třeba za příkopem a po silnici k baráku na kole nesmím. bez té B8 bych mohl (nemusel bych na stezku, protože bych nejel jejím směrem)
Jen dál cestou zákazů a doslovných manuálů.
No a k tomu, abys teda mohl projet okolo příkazové značky by mohla být další příkazová značka C3a s dodatkovou značkou E9 (vyobrazený cyklista), směřující tě k začátku stezky pět metrů bokem, nadohled. Les značek by nám tím pěkně zahoustnul, ale některé účelové slovíčkaře by to určitě uspokojilo. Akorát by ses opět nedostal na kole k tomu baráku, protože příkaz by tě natvrdo hnal ke stezce. K baráku jedině pěšky.
Bez rozumného přístupu a s chytračením je to past vedle pasti.
Tak si přečti v té vyhlášce taky paragrafy 2 a 3 o tom, jak se značky umísťují a kde platí. Obvykle je to tak, že je silnice, za ní kus trávy, za trávou pruh asfaltu a něj značka "stezka". Pro vozidlo jedoucí po té silnici ta značka prostě neplatí. Kdyby na té značce byla třicítka v červeném kruhu, budeš si myslet, že to platí i pro ty co jedou po té silnici nebo si budeš myslet, že značky pro ty co jedou po silnici mají být hned u té silnice nebo že mohou být až za trávou a za dalším asfaltem?
Proto je tam, na rozdíl třeba od té "třicítky" zmínka o "tím směrem". Tvůrce zákona chybně spoléhal na soudnost čtenářů.
njn, máme na silnicích málo zákazových značek. Iniciativou podobných "zákonodárců" se jich třeba dočkáme, aby se to ujasnilo :-)
No a tvůj postup mi připadá trochu zvláštní. Výklad značek, naprosto jednoznačný a shodný "rozvolňovat" zákonem, který je pouze zmiňuje...
Ale ne, tak to fakt není.
Výklad značek JE jednoznačný. Ukládají uživatelům vyjmenovaných druhů komunikací, jak se na nich mají chovat. NEukládají žádné povinnosti nikomu jinému. Prostě když jsem na silnici, nemůže se na mě vztahovat dopravní značka umístěná jinde a tedy mě ani nezajímají jejich výklady.
Zákon mi ukládá povinnost, kdy musím danou komunikaci použít (a tedy se stát jejím uživatelem a řídit se na ní umístěnými značkami). Pokud nemám povinnost ji použít, tak dál její značky přece vůbec neřeším.
Ale ta "přikazuje chodcům a cyklistům užít v daném směru takto označeného společného pruhu nebo stezky"
V daném směru to přikazuje.
V zákoně není nikde napsáno, že pro "smíšenku" něco neplatí.
Přečetl jsem si ještě jednou pozorně §57 Zákona a vidím tam jen, že v odst 1) "Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít."
Čili - je-li zřízen. Je. Ten je zřízen, ať už jako sólo cyklistický, nebo smíšený s chodci. O žádné značce toto rozlišující v odstavci není ani zmínka.
O dopravních značkách "Stezka pro chodce a cyklisty" je tam zmínka v dalších odstavcích až v souvislosti s neohrozením chodců a situováním na společné stezce.
Takže rozhodující je první odstavec a ten nijak nerozlišuje mezi typem pruhů nebo stezek, nemluví o žádné značce. Mělo-li by se to vztahovat pouze na sólo cyklostezku, musela by být v prvním odstavci zmínka o značce C8a. A ta tam není.
V §57 je jasně vedeno "stezka pro cyklisty". "Stezka pro chodce a cyklisty" není "stezka pro cyklisty"
Ty seš policajt nebo militantní točvolat? To je přesně jejich argumentace.
Kde v paragrafu 57 čteš něco o stezce pro cyklisty ve smyslu DZ C8a ?
To je právě o tom čtení zákonů. Když se mi dostane do ruky nějaký třeba medicínský nebo finančácký zákon, tak z jejich pojmů a výrazů taky budu pěkně zmatenej a budu si to vykládat po svém.
Jo, volantem jsem se živil fůru let, školení jsem prošel nespočet, prošel jsem kdysi i kurzem učitele AŠ (pak to nedělal). Ne že by mě to kvalifikovalo k nějakým výkladům zákonů, ale něco už mám za ta léta "nakoukáno" a snažím se to číst nezaujatě, právě proto, že se po silnici pohybuju aktivně jak coby cyklista, tak i šofér všech možných skupin. Tendenčnost a zúžené zájmy vždy vedou jen k účelovým a chybným závěrům a výkladům.
Takže točvolant až do morku kostí, to mnohé vysvětluje.
Hmm.... a jak bez značky poznám, že byl někde zřízený nějaký pruh či stezka?
Ach jo. Já už nevím, jak to líp vysvětlit.
Zákon mluví pouze o zřízené stezce (libovolné) a jak se na ní chovat.
Vyhláška zobrazuje konkrétní značky a má k nim přesný popis.
Stezku, kterou nevidím, ta pro mne neexistuje.
Stezku, kterou vidím, jsem povinen pro ten směr užít, i když je nájezd na ní pár metrů bokem (na dohled) a nejedu kolem ní. Proto je tam ta zmínka o směru.
Fakt bych se nechtěl dočkat doby, kdy u silnice bude příkazová značka směřující cyklisty k nájezdu na cyklostezku pět metrů bokem. Bylo by to řešením, jednoznačným. Ale les značek by tím zase jen zhoustnul a ty desítky nebo stovky milionů za zbytečné značky bychom si skrze vyšší daně zas zaplatili jen my všichni.
Zákon právě že nemluví o "libovolné" stezce, ale výlučně o stezce pro cyklisty. To je, oč se tu celou dobu přeme.
Taky už to očividně neumím líp vysvětlit.
Analogicky §53 o chodcích.
Tam se píše hned v odstavci (1) Chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Chodec, který nese předmět, jímž by mohl ohrozit provoz na chodníku, užije pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.
Zde prezentovanou logikou tedy smíšenou stezku pro cyklisty a chodce především užívat nemusí, protože tam napsaná není.
Další kočka v pračce...
Přečti si prosím odůvodnění. Vyhláškou nelze uložit povinnost nad rámec zákona. Zákon má svou logiku. Stezka pro chodce a cyklisty není povinná.
Je to nejasný a netvrď že není, je tam taxativní výčet, sou tam přesně vyjmenovány jednotlivé prvky, ale výraz "stezka pro cyklisty" neznamená to co všude jinde, tedy stezku pro cyklisty, ale najednou je to obecný výraz zahrnující i stezku pro chodce a cyklisty.
Čti pozorně co jsem tady napsal https://www.nakole.cz/diskuse/28750-cyklonovela...
a pak opravdu pozorně ten "sporný" § 57
"stezka pro cyklisty" a "stezka pro chodce a cyklisty" sou dvě různé věci, v par. 57 je vyjmenována jen ta první.
Ale ona tam ve smyslu těch značek (!!!) není vyjmenovaná ani jedna z nich.
Je tam jen napsáno, že je-li zřízena (libovolno jestli sólo nebo smíšená, furt je zřízená), tak je povinnost ji užít. Značky dál jen zpřesňují, jak se na stezce chovat (neohrožování chodců, orientace pruhů).
Kde se furt bere ten výklad, nějakých značek v zákoně, když ten je až ve vyhlášce ??
Do jaké skupiny značek patří značka "Stezka pro cyklisty"?Mezi značky PŘÍKAZOVÉ!Ta značka tedy přikazuje cyklistovi,pokud jede směrem,kterým stezka vede,tu stezku užít!Ona mu nenabízí jen alternativu k silnici.Boční odstup se rozumí dostatečný.Nikde není napsáno kolik.Tolik,kolik je bezpečné.
https://www.youtube.com/watch?v=jk88RqlxvFM
Je povinen – a když sejme chodce, který tam nemá co dělat? V lázeňském městě Arona cyklista nově nemůže jet legálně jinudy, než po cyklostezce, ale podle mého je to nebezpečné. Víc, než předchozí stav. Po celém nábřeží je chodník, nevím, co se hostům tak líbí na stezce pro bicykly.
takové cyklostezky po kerých trajdají chodci jsou všude. někdy zvoním ale více se mi osvědčilo volání:"Místo pro královy slony!!" Když chodci slyší toto zvolání tak nejprve uskočí a až pak se otáčejí kde ty slony uvidí.
Chodci totální retardi, v Praze to podobně vypadá třeba tady
https://mapy.cz/s/lovobagahu
Tak už jenom to povolení přejíždění "plné čáry" za účelem předjetí cyklisty je taková neuvěřitelná blbost (z hlediska bezpečnosti silničního provozu i samotných cyklistů), že tenhle "právnický" počin nemá cenu ani nějak dál pitvat.
Když si vezmu běžnou šířku silnice cca 5-6 metrů, čili čára je 2,5 až 3 metry od kraje. Cyklista to šmrdlá levým loktem dejme tomu 0,8m od kraje vozovky (kvůli výmolům mnohdy dál). Plus požadovaných 1,5m už máme 2,3m. Čili prakticky celé auto musí do protisměru.
A teď, na kole pojede běžný sporťák, nebo i lemra podporovaná elektrikou dnes vcelku běžných 25 km/hod. Auto pojede dejme tomu 70 (je to okreska, předjíždí cyklistu). S manévrem musí začít dřív (musí dodržet odstup) a před cyklistu taky nemůže udělat myšku. Samotné auto má obvyklých 5m (ale co dodávky, náklaďáky...?). I kdyby to byly nicotné dvě vteřiny na manévr (ale to by zvládlo leda tak nějaké Ferrari a ještě by nesmělo za cyklistou přibrzdit), tak jízda v protisměru by byla dlouhá minimálně 40 metrů. Reálných je ale 80 a víc !! A to někde před zatáčkou nebo horizontem zavání čelňasem a fatálkou, případně nouzovým vytlačením a sešmelcováním cyklisty.
Prostě diletantská nedomyšlená blbost, lobbování za bezpečnou cyklistiku na základě dojmů. Kdyby mělo něco takového projít, to by byl teprve průser...
No jo, to by auto muselo zpomalit a před zahájením předjíždění počkat, až na to bude mít místo a rozhled. Hrůza :-).
Vlastně to zrovna neplánovaně testuju. Moje tříkolka je 80 cm široká a nevadí jí jet pravým kolem přesně po čáře, takže vlevo končí taky 0,8 m od kraje, úplně stejně jako ten cyklistův loket. Akorát je její šířka líp vidět, protože má nejširší místo vzadu. Nebezpečně těsné předjetí jsem zatím po měsíci provozu nezaznamenal ani jedno, všichni si najíždějí do protějšího pruhu a když se tam nevejdou, tak za mnou na chvíli zpomalí. Nikdo netrpí a kupodivu ani netroubí. Takže můžu potvrdit, že ohleduplné předjíždění je technicky možné. Jestli je reálné uzákonit ho a dodržovat je jiná otázka, na tu už odpovědět neumím.
Na různých silnicích a ulicích ve městech i v kotárech se pohybuji na kole hodně často a taky s tímhle nemám zásadnější problém. Jo, jednou za čas to někdo vezme kolem mne víc natěsno. Ale na počet předjíždějících aut je to fakt velmi nepatrný zlomeček procentíčka. Nějaký blbec by se takhle našel i s předpisem o 1,5metru. Tak jako je leccos jiného přikázaného a zakázaného a v nějaké míře to někdo porušuje.
Na mne to dělá dojem, že někdo s něčí nutně potřebuje bojovat, tak si našel tuhle záminku. Mám ale obavu, aby to kontraproduktivně nevedlo jen k zase větší nevraživosti pernamentně napružených okrajových skupin šoférů a cyklistů. Především ti furt všude vidí a řeší nějaké nesmyslné problémy a ohrožení. Většina běžných prostě jezdí a vzájemně se ohleduplně toleruje.
Takže podle tebe je lepší aby řidič cyklistu oprasil jenom aby nepřejel plnou čáru?
Tak buď přejede čáru nebo ho oprasí, zas tak široké ty pruhy nejsou aby neoprasil ani nepřejel čáru. Takže když říkáš, že přejet čáru je špatně, tak se ptám, jestli ti přijde lepší oprasení? Spousta českých řidičů prostě čekat nebude.
Záleží, čemu kdo říká oprasení. Na to asi norma není.
Standardně prostě za čáru šofér nesmí. Na nepřehledném úseku by se měl holt táhnout za mnou (nejednou takhle i za mnou v pohodě jedou).
Když už mě chce předjet a jde to, tak radši ať to dělá s vědomím přestupku a fofrem mě předskočí na půl auta přes čáru, než aby nějaký zblblík s vědomím, že přece podle zákona může se nacpal s patřičným odstupem do protisměru a šel tak čelňasu vstříc. Netýkalo by se to jen jeho. Předjížděného cyklistu by náhlé úhybné manévry a případná kolize ohrozily víc, než nějaké "oprasení". Nemluvě už o tom, že bych jel jakkoliv proti a za horizontem proti mě vybafnul v protisměru někdo, kdo "pouze" povoleně předjíždí cyklistu přes plnou čáru a holt si to blbě spočítal...
Prostě nedomyšlenost. Bohatě stačí ti, co plnou čáru nerespektují (hodně časté smrťáky, třeba silnice "35" by mohla vyprávět). Ještě to tak povolit ostatním...
...ono došlo k nějaké změně předpisů? :-O : Jednoduchou plnou čáru řidiči pouze nesmějí přejíždět nebo přesahovat nákladem, pokud to není nutné k objíždění, odbočování mimo pozemní komunikace nebo vjíždění na pozemní komunikace. Dvojitou plnou čáru je pak zakázáno přejíždět nebo přesahovat nákladem s výjimkou objíždění.
Zdroj: https://autoroad.cz/zajimavosti/86369-plna-cara...
...no přece u tebe: "Standardně prostě za čáru šofér nesmí. Když už mě chce předjet a jde to, tak radši ať to dělá s vědomím přestupku a fofrem mě předskočí na půl auta přes čáru..." Přece je na řidiči kdy a kde může předjíždět pomalé vozidlo/objíždět překážku tak, aby neohrozil ostatní a neporušil předpisy- zase nedělej ze všech pitomce...:-)
Nic přece nebrání tomu aby byl dodržený bezpečný boční odstup a přesto zůstala zachována povinnost nepřejet plnou podélnou čáru v nepřehledném úseku.
Povolit přejíždění plné čáry je v mnoha úsecích dost nebezpečné. A nemyslím si, že by bylo rozumné na mnoha místech dávat další dopravní značky zakazující předjíždět cyklisty.
Přejíždění plné čáry je jen legalizace stávající praxe. A je to určitě mnohem lepší než nedodržení bezpečného odstupu. Samozřejmě za předpokladu dodržení pravidel správného předjíždění (nikoho neohrozit, mít výhled atd.).
A když se tedy do zákona napíše, že to musí být všude minimálně 1,5 metru, tak nebylo by nejjednodušší rovnou namalovat čáru ve vzdálenosti 1,5 od krajnice na všechny silnice, kde může jezdit cyklista? Bylo by po problémech s dohady. Prostě míjel jsi mě, ale očividně jsi nepřejel až za tu čáru. Takže odstup byl měřitelně nedostatečný.
Anebo se to v té novele míní tak, že cyklista může jet jak chce, třeba prostředkem silnice a autař od něj musí udržet boční odstup 1,5 metru?
Stačí si přečíst návrh. Vzdálenost 1,5 m je od cyklisty, ne od krajnice, obrubníku či nějaké čáry. I kdyby jel cyklista nesmyslně vlevo (a třeba se tím dopouštěl přestupku), pořád to neopravňuje motoristu, aby nedodržel bezpečný boční odstup. Když se někdo nechová správně, neznamená to, že se všichni nemusejí chovat správně.
Ach tak, už chápu:-))
Tak abychom si ten 1,5 metru uměli představit, posílám link.
Když pojede cyklista dva metry od krajnice v úseku s plnou středovou čárou, tedy zpravidla v nepřehledném úseku, tak nemusí uhýbat. Auto ho stejně musí objet s odstupem 1,5 metru. Což ovšem slušný řidič v nepřehledném úseku neudělá, a to ani když mu to přejetí středové čáry nakrásně výjimkou v zákoně povolíte. V takovém úseku se bude šourat za cyklistou až do doby, kdy bude moci předjet a bude doufat, že i cyklista spolupracuje a v místě, kde nemusí jet středem pruhu uhne na pravou stranu, prostě tam, kde má cyklista běžně jezdit.
https://auto.tn.nova.cz/clanek/novinky/valka...
Ono to platí i opačně. Když ten cyklista pojede připosraně po krajnici, tak si přímo říká o hrubé předjíždění plnou rychlostí i v nepřehledném místě. Prostě buď to vyjde, nikdo proti nepojede a bude bezpečně objet. Nebo to nevyjde a pak ho trošku stlačíme. To je současná česká silniční realita. Já z toho důvodu jezdím po straně, ale rozhodně ne po krajnici. Ten řidič musí vidět, že musí mít na předjetí víc místa. Ve výsledku jsem předjížděn ohleduplněji.
Podívej Brahmo, nikdo tě nenutí vymetat krajnice a pankejty. Nicméně, pokud jako cyklista chceš, aby byl v zákoně striktně napsán limit minimálně 1,5 metru, a to prosím pěkně vždy a všude, klidně v zóně třicet s úzkými městskými uličkami, tak také musíš jako předjížděný tomu předjíždějícímu umožnit ten limit dodržet.
Tudíž se nevysuneš vlevo do středu, ale naopak v nejbližším vhodném bezpečném místě se stáhneš vpravo a prostě to UMOŽNÍŠ.
Jenže v té novele nic takového není. Dokonce ti tady navrhovatel napíše, že no, co už, cyklista třeba i porušuje předpisy nesprávnou jízdou u středu vozovky, ale motorista to holt musí tolerovat a své povinnosti dostát i za cenu cyklistova přestupku.
...jedno i druhé je blbost- oba jsou účastníci silničního provozu, musí se chovat ohleduplně a podle předpisů! Jenže hlavně řidiči se tak nechovají, vědomi si své "bezpečnosti" v autě (o kamionistech co honí km škoda mluvit), krom pár čestných výjimek. Taky má hodně na svědomí kvalita povrchu(který hlavně přetížená auta likvidují na krajnici). :-((
Prosím o přečtení odůvodnění návrhu. Samozřejmě ani cyklista nesmí bránit předjíždění. Ale musíme trvat na tom, že (domnělý) přestupek jednoho nelegalizuje přestupek druhého. V právním státu má trestat stát. Nemůžeme nechat lidi, aby se mstili mezi sebou navzájem, to by nemělo konce.
Mám přečteno. A souhlasím s tím, že (nejen domnělý) ale skutečně reálný přestupek druhého nás neopravňuje ho trestat. A ani nechci nikoho trestat. Chci ho naopak předjet s dostatečným bočním odstupem, a ZÁROVEŇ neohrozit nikoho jiného. A na to jsme tam totiž dva.
Silniční provoz je kolektivní hra:-))
Jinak ale musím bohužel souhlasit s vašim pojmenováním tohoto počinu jako "cyklonovela".
Ano, není to novela silničního zákona, je to jenom cyklonovela. Jiní, stejně nebo i více ohrožení účastníci provozu se v ní nevyskytují. Asi chodci došli, nebo co?
:-))
Nepovinné "cyklostezky" v návrhu nejsou jen kvůli cyklistům, ale i kvůli chodcům. Nechci mezi nimi kličkovat na stezkách, když můžu jet mnohem bezpečněji po silnici. A návrh nakonec prospěje i řidičům motorových vozidel. Někoho kvůli nedodržení odstupu zabít, jít do vězení a mít milionové dluhy do konce života taky není záviděníhodné. Je to win-win-win řešení, i když si to někteří ještě neuvědomují :-)
Pokud někdo někoho zabije kvůli nedodržení odstupu, tak je asi jedno, jestli v tom zákoně bylo jen "bezpečný odstup" nebo "odstup 1,5 metru", ne?
Já se divím, že ti nestačí v zákoně, že v uzavřené obci se jezdí bezpečně a ohleduplně. Proč by tam měla být nějaká maximální rychlost. Pokud tě někdo porazí, tak je přece jedno, jestli jel 40km/h nebo 80km/h. Tak jako tak jsi mrtvá. Evidentně je ten zákon zaplevelen nesmyslnými čísly o různých maximálních rychlostech, které policie stejně moc neměří. A k čemu to různé zaplevelování krajiny tím houfem nesmyslných dopravních značek, které stejně nikdo nesleduje a neřídí se jimi?
Stejná argumentace, jakou tady předvádíte, jen trošku posunutá na jiný případ ... :D
Rychlost změříš snadno na úseku i v daném okamžiku. Takže vůbec žádný problém mít tam konkrétní číslo.
Co ale chceš dělat s tímhle konkrétním číslem ? Mít ho tam jen jako fetiš ?
Vzdálenost můžeš měřit laserovým odměřováním. Jen je třeba na to vyvinout přístroj. No a rozdíl 1.5m a 0.5 metru policista pozná a může to vyhodnotit, když bude chtít. Jde o to, že v současném stavu tě auto opere na 0.5m a bude tvrdit že bezpečně a nikdo mu to nevyvrátí. Vždyť tě přece naporazil.
A jsme zase u toho (už jsem to tu dneska jednou zmínil) - bez konkrétní cifry může policajt vyhodnotit subjektivně předjížděcí manévr jako nebezpečný třeba i s víc jak metrovým odstupem.
S danými 150cm tak s bídou vyhodnotí až opravdu extrémně kontaktní záležitosti. Vše ostatní bude muset mít podložené měřením. Měřením schváleným měřidlem. A to u nás ani není. A než bude, než jich bude dostatek... A i když jich bude dostatek, bude v akci zrovna v daném kratičkém okamžiku na tom konkrétním kritickém místě ? Jestli ne, je všechno marné. Policajtův letmý pohled na třičtvrtě metru odstupu nestačí, když se jako šofér budu bránit, že tam metr a půl byl. No a kamerový záznam by museli pitvat znalci a experti (vzdálenost, úhly, zkreslení atd) a tím se určitě nebudou u běžného přestupku bez následků zabývat.
Možná to číslo někomu víc ozřejmí ten "bezpečný" odstup. Jeden a půl metru je skoro šířka auta, to není dvacet čísel od futer, když vjíždí do garáže. Jsou lidi, kteří řídí auto a v životě nejeli na kole, natož aby šli třeba pěšky po silnici.
Zrovna onehdá jsem na silnici od Omic k nám (víš, jak to tam vypadá) potkala kluka, co šel po pravé straně, v omické zatáčce!, tam jak stojí ten drážní domek. Tak jsem mu řekla, že se na takovéto silnici chodí zásadně vlevo, bo vidí auta jedoucí proti němu, stihne uhnout a nemusí se furt otáčet. Samozřejmě, že mě na kole neslyšel a lekl se. Mladej kluk, tak do dvaceti, evidentně něco takovýho nikdy neslyšel. Normálně mi vyrazil dech, protože řekl: "Ďekuji", a přešel na druhou stranu.
Ale vrátím se ke své otázce níže.
https://www.idnes.cz/cestovani/na-kole/cykliste...
Co mám jako řidič motorového vozidla udělat v situaci na úvodním obrázku? Nebo v situaci na obrázku č.3 nebo na fotce č. 15?
Jak to mám udělat, abych dodržela všechny povinnosti stanovené zákonem pro předjíždějícího, zároveň tolerovala přestupek předjížděných a zároveň, aby oni neměli pocit, že se jim "mstím"?
Slovo "mstít se, jsem přejala z vašeho slovníku, sama bych ho v souvislosti s předjížděním nikdy nepoužila.
Určitě máš klakson, tak se nestyď ho použít :-)
V takovém případě je vhodné z dálky použít a když to nefunguje, tak klidně blíž a důrazněji.
A nebudou si myslet, že je, dle autora cyklonovely, tím trestám nebo se jim dokonce mstím?
Klakson je mimo obec legální. A věř tomu, že je lehce poznat, jestli někdo jen krátce dá znamení, že je za Tebou (obdoba cyklistického zvonku), nebo Tě dlouze protroubí, aby Ti dal najevo, že ho štveš.
Výborně, dostáváme se k řešení reálných situací.
Čili, když potkám takovou skupinku, nemusím jejich přestupek trpně tolerovat, ťuknu do klaksonu, počkám až se nějak porovnají a tím mi UMOŽNÍ předjetí s předepsaným minimálním bočním odstupem.
Blb za volantem a blb na kole to tak nejspíš i budou brát, ale s tím toho moc nenaděláš. Větší problém může nastat, když se oba sejdou na jednom místě :-)
Anebo zde, hned úvodní fotka k článku.
No jasně, ráda dodržím bezpečný boční odstup od cyklisty, ovšem nejspíš asi budu muset počkat, až se předtím nějak seřadí a seskupí, abych kvůli jejich objíždění nemusela 1,5 metru pankejtem:-))
https://www.idnes.cz/cestovani/na-kole/cykliste...
Ale projděte si celou tu fotogalerii, je výživná:-))
Inu, vysvětlí mi někdo od kterého cyklisty na obrázku mám být nejbližšími okraji svého motorového vozidla, přípojného vozidla nebo nákladu vzdálená od jízdního kola, přívěsného vozíku nebo cyklisty nejméně 1,5 m?
Není celá věc taky o tom, že předjíždění je aktivní manévr dvou účastníků provozu, že to není aktivní manévr na straně předjíždějícího a totální pasivita na straně předjížděného?
Všichni účastníci silničního provozu jsou povinni dodržovat předpisy- bez diskuse. To, že se cyklisté "chrání" jízdou od krajnice je většinou dáno kvalitou povrchu(vyježděné koleje/kopce od kamionů, díry, rozbitá/utržená krajnice, utopené kanály ve městech) a bezohlednou jízdou dlouhých souprav(jejichž řidiči nepočítají s délkou soupravy a "zadkem" smetou cyklistu- rychlou jízdou s malým bočním odstupem vzd. náraz odhodí cyklistu ke krajnici/zadek ho "vcucne" ke středu). Jinak je jízda cyklistů vedle sebe/v pelotonu při tréninku bez doprovodu zakázána. Řidiči jsou si vědomi své "převahy" a bezpečnosti, stále spěchají- cyklisté jsou zase neukáznění, neovládají předpisy a podle toho to vypadá(dík výjimkám na obou stranách)....
Co je na tom nepochopitelnýho, máš bejt 1,5 m od cyklisty, samozřejmě od toho co je tobě nejblíž, cyklisti nemaj bejt vedle sebe, takže klidně ťukni do klaksonu ať se srovnaj, pokud možno lehce a z větší dálky aby se nelekli a nepopadali ti tam. Nicméně ty fotky jsou zjevně aranžované.
Já pokud mám auto za zadkem, tak se snažím nepřekážet nebo uhnout (podle situace), ale tak, aby to pro mě bylo bezpečné, ale to dělám prostě proto, že ho budu mít radši před sebou než za sebou. Naopak pokud tam prostě není místo, tak si najedu dál od kraje, tak do třetiny pruhu aby nikoho předjíždět mě ani nenapadlo. Podle zákona se má jezdit vpravo, ale že bych se měl nějak aktivně se podílet když mě někdo předjíždí si nevybavuju, prostě když se tam předjíždějící nevejde, tak nemá co předjíždět.
No jo, já vím.
Ty máš bejt 1,5 metru daleko, ty máš nepředjíždět, ty máš troubit, ale jen lehce a z dálky, aby se nebožák cyklista nelekl a neulehl, ty máš brát ohled...
Já sice mám jet vpravo, ale dělám si to jak chci a podle sebe a nikdo po mně nesmí nic chtít.
Taková klasika. Cyklista anděl, co by mouše neublížil, autař hyena z podstaty.
Taky mě nazveš točvolantem?
Nevadí, Ja jsem zvykla na to, ze když aktivistovi dojdou argumenty, rad se uchyluje k osobním invektivam.
Nevím jak jsi na tom s cyklistikou ty, ale jsem na kole mezi auty prakticky každý den, navíc mám srovnání s tím, jak se chovají řidiči k cyklistům v Německu, ve Francii a Španělsku.
Naši jsou ve srovnání s řidiči na západ od našich hranic, jak se říká "sto let za opicema" (Co se týče četnosti nebezpečného předjíždění).
Moc nechápu, proč jsi tak ironická, když se cyklista chová tak, aby eliminoval ohrožení, vždyť těm cyklistům opravdu jde o kejhák, na rozdíl od řidičů, takže tvoje přirovnání k andělu a hyeně není až tak od věci, i když já bych ho nikdy nepoužil.
Plné čáry jsou v naprosté většině případů právě tam (a právě proto), že není dostatečný výhled (zatáčka, horizont) pro bezpečné předjetí. Povolit zákonem v takové situaci jít celým vozidlem do protisměru (jak jinak dodržet 1,5 metru odstup ?) je vyloženě hazardérská revoluce.
Opakuji, že je to jen legalizace stávající praxe, žádná revoluce. Nebo máš jiné zkušenosti?
Tak já cyklistu předjíždím s dostatečným odstupem a na místě, kde vidím do protisměru kvůli tomu předjetí. Při předjíždění si na tu čáru rozhodně nehraju. Lepší pořádně a bezpečně objet člověka, než se starat o čáru na silnici. Myslím, že je to jen pokus o legalizaci reálného stavu. Ale já jsem už dávno čitě sváteční řidič, žádný profesionál.
Čili by získala význam čáry přerušované s nějakou výhradou.
Já bych to viděl opačně. Dostala by výhradu povolení předjetí cyklisty za dodržení bezpečnosti. Z pohledu řidiče osobáku to není nijak hrozné. U širokého náklaďáku nevím.
Představ si běžnou situaci, 80 metrů k nepřehlednému horizontu, zdánlivě štreka. Plácáš se tam rychlostí 10 a šofér za tebou by usoudil, že to dá a s vědomím, že přes plnou tě předjet může se natlačí celý do protisměru, aby dodržel odstup. Proti vyhupne druhé auto. Obě pojedou vcelku bezpečnou sedmdesátkou. Při ostřejším zlomu se uvidí na nějakých 80 až 100 metrů. takže mají cca dvě až tři vteřiny do kolize, která tě i při odstupu může vzít sebou. Furt se ti to zdá v pohodě ?
Odmysli si teď nějaké oprasení jako alternativu (to se nesmí). Soustřeď se jen na to potenciálně povolené předjetí přes plnou čáru.
Tak před horizontem přes který nevidíš se nepředjíždí. Myslíš, že to nějaká bílá čára spraví? Že ta toho blba zastaví?
Ty vzdálenosti mi nic neříkají. Já prostě vím ze zkušenosti, kde předjíždět můžu a kde už ne a v metrech a vteřinách to neumím posoudit.
Správně. Nepředjíždí se. Ale vlož do zákona výjimku, že cyklista se za vhodných okolností přes plnou čáru předjíždět a těch, co čáru přejíždějí bude ještě víc, než doposud.
A s těmi metry a časem je to jednoduché. 70 km/hod. je necelých 20 m/sec. To už si určitě na stometrovém úseku představit umíš. Jedou proti sobě, takže se o těch zbývajících 5 sekund musí spravedlivě podělit. A to není moc času na rozmyšlení a provedení úhybného manévru. :-)
Tak já vidím smysl plné čáry před horizontem v tom, že informuje řidiče o tom, že tam FAKT není vidět :-))
On ten horizont vypadá úplně stejně u mírného dolíku jak u hluboké džuzny, pokud v protisměru nic nejede. Akorát teda u toho mírného dolíku uvidíš horní polovinu protijedoucího auta, zatímco u hluboké džuzny nemusíš vidět ani náklaďák v protisměru.
A je nesmyslem se domnívat, že situace bude jiná, když budeš přes plnou předjíždět cyklistu, nebude.
Průšvih navrch je, když tam, kde jsi zvyklá vídat vrchní polovinu běžného osobáku pojede proti jak na potvoru (byť předpisovou rychlostí) nějaké nizoučké Ferrari. Nasadíš na předjetí cyklisty a malér je na světě. Tyhle horizonty jsou děsný svinstvo. Jen v lese u HK co bylo na tohle téma fatálek.
Tak, to jsme se teda už shodli na nepřejíždění plné čáry. Už zbývá jen doladit ten odstup od cyklisty a případné prdolení se za cyklistou, než ho bude možné s dostatečným odstupem předjet. Metr je málo, metr a půl jde. V Německu maj mimo město metry dva ;-)
No, po Německu, byť jen na kraji přes Sebnitz jsem zrovna v pondělí jezdil na kole i po okreskách, i kousek po nějaké vyšší třídě silnic. A předjíždělo se v klidu, bezpečně, s odstupem - ale na těch 150 ani 200 cm bych opravdu nepřísahal. Prostě někdy s větším, jindy s menším odstupem podle možností, tak nějak přirozeně jako v naprosté většině případů tady.
I u nás je to většinou dostatečné. Když má řidič prostor, tak tě rád dostatečně objede. Nic ho to nestojí. Když prostor nemá, tak tě ovšem stlačí. To je takový český obyčaj.
Neposuzuj všechno jen podle nějaké nervózní uspěchané pražské zkušenosti. Žije se i za cedulí té vaší zpovykané osady. A většinou víc v klidu a víc napohodu ;-)
Tak to funuje aji tady v lese. Klidně ti odře řidítka a ani nesundá nohu s plynu. Okreska s vyznačenou cyklotrasou a každej den se najde aspoň jeden vůl. Silnice je počmáraná od nehodovky co dva kilometry, parkujou pod mezí u potoka.
Před nepřehledným horizontem předjíždět nemá, a to ani kdyby do protisměru vjel jen trochu. Vždy budou platit všechny podmínky v § 17 zákona o silničním provozu.
Potom ale vůbec nechápu, na co tam bude tahle (pro leckoho matoucí) výjimka do zákona vkládaná. Nejčastěji je plná čára právě před nepřehlednými místy. Přehledné úseky s plnou čárou (z nějakého jiného důvodu) také jsou, ale není jich zdaleka tolik, aby stálo za to měnit generálně význam plné čáry. To by se dalo řešit nějak jinak, speciálně pro ty konkrétní úseky.
Po sousedsku - když vidím, co někteří exoti za volantem předvádějí a jak si pravidla vykládají (a znají jen napůl nebo z doslechu), tak se děsím případu, kdy někomu s blbým odhadem probleskne hlavou myšlenka, že slyšel, že nově smí předjíždět cyklistu i přes plnou čáru pěkně s odstupem. Však si vzpomeňme na velmi neslavnou "absolutní přednost" chodců na přechodech. Tohle se mi zdá vzhledem k rychlostem ještě mnohem nebezpečnější. - A pak se dozvím, že už se to pokouší prolézt parlamentem, kde jen zlomeček hlasujících vůbec tuší, o čem hlasuje...
Plná čára je tam proto, aby se nepřejížděla, protože je to nebezpečné, jinak nemá smysl ji tam malovat a nejsme tak bohatí, abychom ji tam z plezíru malovali a nedej bože každej rok znova.
U nás linkovali silnici vloni, dřív, než ji tam nalinkovali, tak tam někdo kompetentní udělal po celé délce cca 6 km značky, kde ta čára má být a jaká. Teprve pak tam přijela mašina, která tu čáru namalovala. Určitě to dotyčný nevyznačoval podle nálady, ale mají na to kriteria, podle kterých se rozhodují, zda tam dají plnou nebo přerušovanou. Nevymýšlejte vymyšlené.
No v tak sláva, už jsme se dopracovali k tomu, že přes plnou čáru do nepřehledných míst se nesmí přejíždět a proto navrhuješ do zákona, že kolem cyklisty můžeš autem přes plnou čáru až do protisměru.
Tys snad nad tím návrhem asi moc nepřemýšlel co to v praxi u mnoha řidičů může provést.
Vůbec se nedivím, že ministerstvo dopravy je proti takovému návrhu. To nikdo se zdravým rozumem snad ani nemůže schválit. A ohánět se tím, že to v Austrálii mají, je dost nesmysl už jen proto, že mají mnohem širší a rovnější silnice s menší hustotou vozidel na km silnic.
Podle Ministerstva dopravy by cyklisté měli jezdit jen po cyklostezkách a nezdržovat provoz na silnicích. A protože cyklisté na cyklostezkách jezdí moc rychle, měli by tam kolo radši jen vodit. Tak docílíme nejvyšší bezpečnosti cyklistiky :-)
Poněkud nerozumím tomu co si tím chtěl říct.
Kdyby ministerstvo a parlament chtěl, tak všude vystaví stezky a zakáže cyklisty na komunikacích mimo stezky, jenže víme, že to je naprostý nesmysl, tak nevim co si o tom myslet.
Větší bezpečnost cyklisty se dá dosáhnout ohleduplností a dodržováním základních pravidel. Samozřejmě k tomu může pomoci i určení bezpečného odstupu v cm, ale musí to být rozumné. No a dělat vyjimky ze zákona pro zákaz k té rozumnosti určitě nepovede.
Chci tím říct, že podle Ministerstva dopravy se bezpečnost zvýší jedině represí cyklistů. Takže se můžeme brzy dočkat povinných helem, povinných zvonků, povinných blatníků, povinných stezek pro chodce a cyklisty, omezení rychlosti na stezkách pro chodce a cyklisty a bůhví, čeho ještě. Vše z dílny ministerstva.
A proč by třeba zrovna na stezce nemohla být rychlost omezená na 30 a na nedělené smíšené na 20 jako v obytné zóně? Já bych to i bral.
O povinných přilbách se vážně uvažuje už několik let, takže žádná novinka a v některých zemích už to mají.
A zvonek je pokud vím povinná výbava cyklisty, takže začínám poněkud pochybovat o tvých znalostech zákona a pravidel.
Když budeš prosazovat omezení rychlosti na stezkách, tak nic proti ničemu, ale prosazovat vyjimku ze zákona pro přejíždění plné čáry je naprostý nesmysl, který nemá šanci na úspěch a tak se pak nediv, že se tím vůbec nikdo nebude chtít zabývat.
Zvonek není povinný, přečti si vyhlášku
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-341
Ne? Tak zrovna to by bylo docela vhodné. V Německu a jiných zemích povinný je a protože občas vyjedu za hranice, tak ho mám a účinně používám.
Promiň, ale na to, že se chystáš nějak zasahovat do zákonů se mi zdá, že tebou příliš cloumají emoce. Že nemáš návrh promyšlený nestranně, do důsledku a v souvislostech, ale že se necháš unášet jen svými cyklistickými zájmy a dojmy. Na několika místech zdejší a BF diskuse jsi se takhle "odkopal" podobně, jako v tomhle příspěvku. Bylo by to naprosto v pořádku u internetového nebo přímého popovídání. U lejstra ve Sněmovně mě to ale docela děsí...
Ale on se nechystá zasahovat. On chce, abychom my všichni šli za svými poslanci, resp. dokonce za ministry a apelovali na ně, aby nebyla novela shozena se stolu.
Narážky na to, že "to nemám promyšlené", si prosím nech. Za návrhem je více než půl roku práce a nejen mojí. Návrh byl důkladně projednán s řadou odborníků a institucí (včetně Ministerstva dopravy). A že nejsem "nestranný"? To přece netvrdím. Jsem aktivní řidič motorového vozidla, jsem cyklista, jsem chodec, jsem cestující veřejné dopravy. A jako cyklista se cítím být nejvíce ohrožený. Jde mi o život. Takže jsem vlastně sobec, protože prosazuji vlastní zájem :-)
Myslím, že uzákonění velikosti odstupu je dobrý nápad. Na centimetr přesně to sice nikdo nezměří, ale na půlmetry jo a víc ani není potřeba.
Zároveň myslím, že legalizovat přejíždění plné čáry je kravina. Legalizovat stávající praxi můžeme jenom když není nebezpečná. Kde je přejíždění čáry bezpečné, tam se kreslí přerušovaná.
Jasně!Naplňme předpisy čísly!Boční odstup při předjíždění,při objíždění,při míjení protijedoucích vozidel...A nejlépe zvolme pokaždé jiné číslo!Pak si všechny ty číselné hodnoty pamatujme a dodržujme.Dokud ale nebudeme mít silnice,které svojí šířkou dodržování něčeho takového umožní,tak si stejně nijak nepomůžeme.Řidiči stejně budou řešit konkrétní situaci v konkrétním místě.
Pro blbečky jako ty, co si ze základní školy neodnesli ani to, že za tečkou, čárkou, vykřičníkem se dělá mezera, je jasně dané konkrétní číslo obzvláště důležité.
Ano,pro mně je konkrétní číslo důležité.Jsem blbeček učitel autoškoly.
Včera jsem se schválně dívala na tu naši čáru (máme ju tu teprve od loňska). Je to jednoduchá čára, občas plná, občas přerušovaná. Celkem chápu, že jsou místa, kde předjíždějící klidně přejíždějí plnou a nikoho neohrozí. Ono totiž na výjezdu ze zatáčky už vidí na stovky metrů před sebe, ale je tam plná pro protisměr, který do té zatáčky vjíždí a nevidí za roh. Museli by to řešit dvojitou čárou, pro jeden směr plnou a pro druhý směr přerušovanou,to je zbytečné plýtvání barvou. Ale pokud budou řidiči stupida a takovéto niance nepochytají a klidně budou před zatážkou stlačovat cyklisty a částí vozu přejíždět plnou čáru, bude to nutné.
Jo, s tímhle by se dalo v pohodě souhlasit. Na výjezdu ze zatáčky, od horizontu, když je na dohled přerušovaná čára. Jenže takhle to v tom návrhu není.
A také těžko může být.
Tohle má už dnes snadné řešení podle současných pravidel. Stačí doplnit souvislou čáru o přerušovanou čáru na straně výjezdu ze zatáčky a za horizontem.
Pokud by tohle dotyčný navrhoval aby tyhle úpravy byly provedeny, tak mu zatleskám, ale takhle těžko.
Předjíždění je manévr dvou účastníku. Povinnosti jsou jak na straně předjíždějícího, tak na straně předjížděného. A měli by byt stanoveny proporčně.
Za mne: Až do toho nového odstavce o bočním odstupu minimálně 1,5 metru připíšete také, že předjížděný cyklista nesmí předjíždění bránit a má stylem své jízdy přejíždějícímu v nejbližším vhodném místě umožnit bezpečné předjetí s požadovaným bočním odstupem minimálně 1,5, pak bych neměla nic proti.
Tuhle větu bych tam napsala místo toho povolení přejíždět středovou plnou čáru. To bych naopak škrtla.
V ideálním světě by to bylo asi ideální řešení.
V reálném světě by z toho ale byla občanská válka :-)
Už vidím, jak nervózní šofér vyhlíží sebemenší zákroj u silnice a vynucuje si, aby do něj cyklista za každou cenu zajel - a ten by se zas pochopitelně takovým manévrům bránil.
Jen víc takových záminek k vzájemné nevraživosti, jakoby jich už takhle nebylo málo :-))
Nuže, ať jsme v obraze.
Jak že to tedy mají v tom Německu vepsáno do zákona?
https://dejure.org/gesetze/StVO/5.html
Odkazuji vaši ctěnou pozornost k odstavci 4, ale také k odstavci 6.
Zákon se musí číst a chápat jako celek:-))
Jak je to ve Francii?
Article R414-4
I. - Avant de dépasser, tout conducteur doit s'assurer qu'il peut le faire sans danger.
II. - Il ne peut entreprendre le dépassement d'un véhicule que si :
1° Il a la possibilité de reprendre sa place dans le courant normal de la circulation sans gêner celle-ci ;
2° La vitesse relative des deux véhicules permettra d'effectuer le dépassement dans un temps suffisamment bref.
3° Il n'est pas lui-même sur le point d'être dépassé.
III. - Il doit, en outre, en cas de nécessité, avertir de son intention l'usager qu'il veut dépasser.
IV. - Pour effectuer le dépassement, il doit se déporter suffisamment pour ne pas risquer de heurter l'usager qu'il veut dépasser. Il ne doit pas en tout cas s'en approcher latéralement à moins de 1 mètre en agglomération et de 1,50 mètre hors agglomération s'il s'agit d'un véhicule à traction animale, d'un engin à deux ou à trois roues, d'un piéton, d'un cavalier ou d'un anima
V zastavěné oblastu metr, v nezastavěné 1,5 metru. A opět, tak jako v Německu, nejedná se pouze a jenom o cyklisty. Jde taky o chodce, jezdce, zvířata.
Tak od zvířat, zejména od koňů si taky nechávám uctivý odstup. Co jeden vyhodil zadníma, když jsem kolem něj projížděl na kole. Až se mi zježily chlupy na uších z toho průvanu od kopyt...
Ty bláho. Danyšek kdysi, ještě za bolševika, vykopl důlek do blatníku jakémusi vekslákovi s metalízou. Ještěže jsem měla kamarády ve Svazarmu a ten blatník opravili. Hňup jeden, kopali tam kanál, lepil se na koňa, a pak pyskoval, když po něm kůň kopl.
Jo. My s kamarádem jednou vyloženě splašili dva protijdoucí koně. Chudák paní, co na jednom jela a druhého vedla, měla dost co dělat. Prý je to tou pozicí na lehokole. Kůň údajně vidí zvíře, které se k němu blíží a kope proti němu.
Bara by asi věděla, jestli je to logické vysvětlení nebo blbost a koně by se stejně lekli i standardního kola... Ale asi to tak bude, protože v okamžiku, kdy jsme zastavili a postavili se, koně se uklidnili dost rychle - už asi zas viděli, že jsou to jen lidi...
Jo, kola koně vzrušují a jezdím kolem koní na kole krokem, raději i něco mluvím k jezdci.
Když jsem jezdila s koněm na louce u silnice, tak jsem s cyklistama závodila, se na ně chytl, jak kdyby to byl soupeř na dráze, a když jich jelo víc ve strakatejch dresech, byl úplně u vytržení :-) Ale kůň teda zamlada běhal dostihy.
Španělé:
Artículo 35 Ejecución
1. Durante la ejecución del adelantamiento, el conductor que lo efectúe debe llevar su vehículo a una velocidad notoriamente superior a la del que pretende adelantar y dejar entre ambos una separación lateral suficiente para realizarlo con seguridad.
2. Si después de iniciar la maniobra de adelantamiento advierte que se producen circunstancias que puedan hacer difícil la finalización del mismo sin provocar riesgos, reducirá rápidamente su marcha y volverá de nuevo a su carril, advirtiéndolo a los que le siguen con las señales preceptivas.
3. El conductor del vehículo que ha efectuado el adelantamiento debe volver a su carril tan pronto como le sea posible y de modo gradual, sin obligar a otros usuarios a modificar su trayectoria o velocidad y advirtiéndolo a través de las señales preceptivas.
4. El conductor de un automóvil que pretenda realizar un adelantamiento a un ciclo o ciclomotor, o conjunto de ellos, debe realizarlo ocupando parte o la totalidad del carril contiguo o contrario, en su caso, de la calzada y guardando una anchura de seguridad de, al menos, 1,5 metros. Queda prohibido adelantar poniendo en peligro o entorpeciendo a ciclistas que circulen en sentido contrario, incluso si esos ciclistas circulan por el arcén.
Hezké, že to tam má půlka Evropy. A jak se to má s měřením a vymahatelností ? Na disciplinovanost Němců, nebo ohleduplnost jiných národů bych u nás spoléhal tak maximálně na 75% :-)
Disciplinovaní nebo spíš nedisciplinovaní jsou asi všude. Proč jinak by to asi do těch zákonů dávali, když by to nebylo potřeba. Když to tam je, tak se to asi víc dodržuje a také každý z autoškoly pak ví, jaká ta bezpečná vzdálenost má být. Já jsem absolvoval autoškolu 2x (už je to dost dávno), absolvoval jsem množství firemních školení řidičů, která provozovali školitelé z autoškol a nikdy nikde nikdo nezmínil, jak se má cyklista objíždět.
Fakt tě nikdo nikdy neučil, že ohleduplně a bezpečně ? Tak to je asi chyba autoškol. A vlastní hlava si to nedovodí ? Potřebuje konkrétní číslo ?
No třeba takový DAVID7001 evidentně to číslo potřebuje, protože pro něj ohleduplně a bezpečně je z pohledu jeho pravého bočního zrcátka.
Ano,jako učitele autoškoly mně samozřejmě zajímá bezpečný odstup.Nezajímá mně jestli to je zrovna 150cm a umím si představit,co to přinese.Řidič auta vyjede z obce,zrychlí na 90,za zatáčkou prudce zpomalí na 15,protože dojede cyklistu,300m pojede za ním,pak ho s bočním odstupem 150cm předjede,zrychlí na 90,po 700 metrech prudce zpomalí na 12 za dalším cyklistou,500m pojede za ním,pak ho s bočním odstupem 150cm předjede,zrychlí na 90 atd... Prostě idyla.Bude úplně nadšený a cyklisty bude milovat.
Jo, věřím tomu, že spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že půl metru není dost. Spousta lidí má dost mlhavou představu kde vlastně mají pravý bok vozidla. Spousta lidí potřebuje konkrétní číslo včetně policajtů.
V zásadě nemám nic proti konkrétnímu číslu, jen ho považuju za plevel v zákoně, když je stejně problematická měřitelnost a vymahatelnost v běžném provozu. Někdo se na tom zrealizuje, někomu to třeba udělá radost, pár dnů se o tom bude mluvit a psát, ale to je asi tak všechno.
Však udělej si anketu třeba mezi ženskejma, ať ti bez metru odhadnou 25cm... :-)
Pokud to bude v zákoně, pokud na to bude otázka v testu autoškol, ideálně pokud porušení bude bodovaný přestupek, tak lidi budou vědět a i když se třeba někdo o čtvrt metru sekne pořád je to řádově lepší, než když si lidi myslí, že půl metru je OK a i policat ti řekne, že je to OK protože v zákoně není konkrétní číslo.
No jo, ale tam je právě problém, že dneska oprasení může policista pokutovat jako nebezpečné počínání (a problematicky se tomu budeš jako šofér bránit) - kdežto s tvrdým číslem v zákonu se bez schváleného cejchovaného měřáku nechytá. Budu tvrdit, že tam metr a půl byl. A pokud nebude na kameře opravdu těsný kontakt, tak to bude dokazovat leda přes nějaké soudní znalce a s tím je nadřízení vyhodí.
Pro nějakou osvětu to vypadá ideálně, ale pro postihy šmejdů to může být pěkně kontraproduktivní.
Nakonec, nemusí to být přece natvrdo v zákoně, aby ministerstvo a třeba Besip vydali doporučení 150 cm, které by se následně školily. Sám to tam nakonec v první větě jako svým způsobem doporučení prezentuješ. Jenže zákon je zákon. To není sbírka doporučení. S ním by se mělo zacházet obezřetněji. Je dvousečný...
Jistě, že je řešení využít toho co už někdo někde celkem dobře vymyslel a případně doplnit pro místní podmínky. Jenže co by pak dělili ti co si myslí, že oni to umí vymyslet a napsat líp, že :-)
Doporučuji vám kontaktovat pana Fillera z Automatu. Najdete ho jako hlavního člověka v kontaktech www.prahounakole.cz
Ten odstup při předjíždění chce řešit a dokonce si na to sehnal příklady negativních zkušeností. Je členem pražské magistrátní cyklokomise a má veliké zkušenosti s prosazováním cyklistických zájmů. Automat už vyhrál několik pří s pražskými městskými částmi ohledně cyklopatření. Kdybyste měl problém s kontaktem, tak pošlu po obálce mailovou adresu. Myslím, že Automat bude vaším spojencem. Jinak já vám osobně určitě budu držet palce a i mohu pomoci svou laickou přírodovědeckou silou (právně žádnou).
Mohu se prosím zeptat, s kým máme tu čest? Legislativní iniciativu má podle Ústavy, pokud vím, poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda nebo zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku.
Jinak k novele: Povinný 1,5 metrů široký odstup motorových vozidel od cyklisty by se mně osobně moc líbil. Ovšem znamenalo by to například to, že teď nově na Evropské ulici v Praze vyznačili nové cyklopruhy vpravo vedle dvouproudé silnice. Pruhy pro auta zúžili, takže se tam náklaďák vedle osobního auta sotva vejde a valná většina řidičů pruh pro cyklisty ignoruje, speciálně při odbočování vpravo, kdy se auta před křižovatkami řadí jako dříve, ty odbočující vpravo jsou vpravo v pruhu pro cyklisty, ty jedoucí rovně, stojí ve svém pruhu, ty odbočující doleva, stojí v levém pruhu. Jako cyklista (a řidič motorového vozidla, takových je nás mezi cyklisty plno) to celkem chápu. Jde o to, v ranní špičce vyklidit křižovatku tím nejefektivnějším a nejrychlejším způsobem.
Ovšem zrovna u nově zřízených cyklopruhů v Evropské ulici v Praze si cyklista o bočním odstupu 1,5 metru, může nechat jenom zdát.
To se má týkat předjíždění, ne jízdy v pruzích. To, že řidiči nejsou schopni udržet pruh je už jiná. Jinak je to cyklopruh vyhrazená nebo ochranný?
Návrh předložil poslanec Petr Dolínek.
Nedejte se otrávit případnými negativními připomínkami některých zdejších hodně konzervativních a věkově starých venkovských cyklistů, kteří jezdí hlavně po polňačkách a tak se jich mnohé ani vlastně netýká.
Tak zrovna tohle
"Mohu se prosím zeptat, s kým máme tu čest? Legislativní iniciativu má podle Ústavy, pokud vím, poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda nebo zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku."
je docela podstatná připomínka.
Pokud totiž nic z toho neplatí, pak to není o žádné cyklonovele a pak by mě docela zajímalo, o co vlastně dotyčnému jde.
Jenže ten návrh novely dotyčný tlačí do celostátně platného zákona, takže by se týkal úplně všech. Nejen mladých progresivních divochů z pražské dlažby ;-)
Mimochodem, ta stať zdůvodnění odstupu v návrhu změny zákona mi na dálku čpí automatím aktivismem (zde mnohokrát předváděným) se všemi těmi srdceryvnými příběhy, spíš, než střízlivou a rozvážnou úvahou.
Za Automat tohle razí Filler a ten s tím ještě nevyběhl. Takže tohle patrně není Automatí akce. Jinak já namám schopnosti ani moc chuť to posuzovat. Právničina mi nejde.
Není to "Automatí akce". Jak píšu v úvodním postu, veškerá vina jde za mnou :-)
OK, je to už v parlamentu, tak to snad alespoň projednají. Kdyby to přijali v předložené podobě, tak by to bylo přínosné. Co se dá na podporu toho procesu udělat?
To víš, že jo a schválí povolení přejíždět plnou čáru v nepřehledných místech :-))
Právě, že zrovna ve městě je ten velký boční odstup často neproveditelný, tam na rychlosti do 50 klidně může být jen ten metr.
https://www.kola-radotin.cz/15-metru-samolepka...
Je to graficky pěkně udělané, není to vtíravé, ale zaujme to a vede to k zamyšlení. To mi přijde jako rozumná cesta.
Nálepku jsem zakoupila. Sice nemám auto, na které bych ju nalepila, ale jsem to logo použila jako reflex na vestičce, tak abych měla uhrazená autorská práva :-)
Ten ležatý text je nepřehledný, nutí to zkoumat a zamyslet se co tam je, nepraští to hned do očí, za mě nepovedený design.
Právě proto, že je ležatý, zaujme, dotyčný si to vyluští, třeba zapřemýšlí. Nemá pocit, že ho chce někdo buzerovat, zůstane pozitivně naladěn. Luštěním nápisu sníží přetlak v podbřišku, nedupe tolik na pravý pedál...
Zatím nic takového uzákoněné nemáme a na těch webovkách, na rozdíl od aktivistů, jde o toleranci a respekt. To není o buzeraci spoluobčanů ;-)
Koneckonců, dělají to jako samolepku na AUTO !!!
Při tý rychlosti to musí okamžitě sepnout, že to je auto, cyklista a co je obsahem sdělení, tady i ta stylizace toho auta je taková divná, grafik se vyřádil, je to hezká grafika, ale jako sdělení co má být okamžitě srozumitelné se mi to nelíbí, musí to být maximálně jednoduché srozumitelné a povědomé tvary, mě se líbí třeba tohle
Já si dokonce troufám říct, že smrtnost na těsné objíždění cyklistů je vyšší, jak na Covida 19 :-)) A těch roušek, co se dobrovolně našilo a nosí! Evidentně to BESIP a cykloaktivisti neumí správně podat.
Cesty nás živí, pokud budou stát auto v kolonách nejen díky cyklistům budeme chudá rozvojová země.
Je to jen další plácnutí do vody....
Kupodivu v Německu, Rakousku, ve Francii tě objedou ve slušné vzdálenosti a když to nejde, tak i počkají, až to půjde. Přesto nemám pocit, že by byli chudí. Účelově kecáš.
Dokonce ten 1.5 m odstup je v Německu tuším od letošního července uzákoněný.
Ano, ale určitě nesmí přejíždět plnou čáru v nepřehledném místě při předjíždění cyklisty.
Budu objíždět cyklistu v protisměru a někdo mě sestřelí zepředu. Nebo budu čekat za cyklistou na vhodný úsek a tentokrát mne nabuří někdo zezadu?
Já bych začal opravdu tím že cyklista nemá na cestě co dělat. Hodně peněz se investovalo do cykostezek tak proč po nich nejezdit? NAvíc jsou často prázdné a opuštěné.
A druhá věc je dost divné že skoro nikdo nemá na kole zpětné zrcátko. To je základ bezpečnosti vědět co se děje za mnou. Ať už v autě nebo na kole.
A stejně tak pořád potkávám na hlavní cestě (když už nechce na cyklostezku proč nejede po souběžné boční silnici) spoustu lidí v černých dresech. Dokonce i za slunečného dne nejdou vidět zvlášť při přechodu stín/ světlo.
Obecně se u nás doprava lepí. Staví se podle toho kdo je zrovna u moci a potřebuje dohodit kšeft někomu známému.
A podle toho to vypadá. Bez auta je člověk ztracený, což je škoda. Vlakem by to bylo fajn, kdyby nějaký jel a nebylo to tak drahé.
Proto je na cestách zbytečně velký provoz.
Taky by bylo fajn povolit jízdu na kole po chodníku. Nejen u nás ale i v okolních zemích se budují chodníky po kterých nikdo nechodí, všichni jezdí autem. Takže by bylo je fajn aspoň je využít pro cyklisty.
Kecáš, kecáš. Chodci se cyklistů na chodnících bojí úplně stejně, jako cyklisté automobilů. Jen přeneseš nevraživost dál.
Je zajímavé, že i v Evropě jsou státy, kde se při stavbě/obnově silnic automaticky buduje odstavný pruh- a nejde o R1- či dálnice. Přesto- tam kde to není(cesty2./3.tř), jsou řidiči-a nejen domácí- ohleduplní a nemají problém v nepřehledném úseku jet za cyklistou/traktorem či povozem pár set metrů.Např. v Rumunsku, Bulharsku i celém Balkáně je běžné potkat na silnici krávu, ovce, prasata či kozy často bez dozoru a kdekoliv (kolikrát i ve městě). Řidiči s tím počítají a podle toho i jezdí(a není problém ani vidět partu kamarádů u piva s auty, kterými odjedou). Neviděl jsem jediné sražené či přejeté zvíře(a to ani ježka, veverku, zajíce), takže to bude i o výchově a ohleduplnosti a ne o předpisech/ příkazech/ postizích a spěchu. Nedovedu si představit na silnici koňský povoz jen ve vsi- natož jedoucí do města na nákup 50km(předloni v Srbsku)....
Na západ od našich hranic, většinou tedy až ke konci cesty, po cca 10 dnech jízdy mezi ohleduplnými řidiči, mi někdy dokonce lezli na nervy, na užší silnici se zatáčkami za mnou pravidelně kolona ohleduplných řidičů.
Nakonec jsem, celej votrávenej, sjel na krajnici a potichu jim říkal: "jeďte už všichni do hajzlu" :-D
Pokud je mi známo, tak i cyklista je účastníkem silničního provozu stejně jako řidič vozidla. A to se stejnýmy právy a povinnostmi vůči ostatním účastníkům. Je povinnen dodržovat předpisy, stejně jako ostatní účastníci.
Ovšem někteří řidiči mají za to, že cyklista nemá na silnici co dělat a překáží jim tam. A že je také účastníkem, si vzpomenou až v momentě kdy cyklistům chce někdo povolit jízdu pod vlivem alkoholu. Byť jde o malé promile do...
Samozřejmě pojedu-li po silnici v místech kde je cyklostezka tak že ji vidím, rád na ni najedu. Pokud se však pohybuji tam kde to neznám a tudíž nemám o cyklostezce ani tušení, vyberu silnici.
Slovo ohleduplnost mi není cizí. Sám se chovám tak, že z hlediska plynulosti provozu a pokud to má smysl přibrzdím, počkám nebo pustím řidiče i nákladního vozidla. Jsem taky řidič.
Respekt a ohleduplnost je důležitá i když je to nepřímo vyžadováno zákonem. Aby jsme se tady navzájem nezabily.
Některým řidičům bych sebral papíry a stejně bych postupoval i vůči některým cyklistům, kteří jezdí jako hovada. A jen mezi nás slušné a ohleduplné svou neomaleností vnášejí spor a nenávist.
Cyklista je svou podstatou zranitelný, není obalen 2t plechů a Airbagů. Nejede 90km/h. To však neznamená, že ho budu předjíždět ve vzdálenosti 10cm od něj. Ani vozidlo nepředjíždím tak blízko. Pokud se s ním nechci srazit. Navíc na cyklistu působí mnohem větší spektrum sil, které řidič ani nepozná. Např. vítr, déšť, výmoly, podtlak či přetlak za nebo před auty. Ale ani to neznamená že nemá na silnici co dělat. Takže odstup 1,5m. má smysl.
Plně postačí univerzální formulace, že řidič nesmí při předjíždění cyklistu ohrozit. Podobně je to využito i v jiných paragrafech zákona. Nemá smysl uvádět nějaké konkrétní míry, jelikož v realitě provozu stejně nelze tyto míry jakkoli měřit.
Zjevně nestačí, a i když cyklista má kameru a oznámí oprasení, policie to smete s tím, že v zákoně není velikost odstupu definována. Tu počítají až soudní znalci u soudu pokud se něco stane a ono to nakonec na toho 1,5 m vyjde. Jenže to už dost pozdě. Čili jde v vlastně do zákona dát to co už platí akorát to není tolik na očích.
s návrhem na povinný 1,5 metrový odstup při předjíždění cyklisty je nutno prosadit i zvýšenou šířku jízdního pruhu. Třeba v Praze by bylo nejlepší kdyby byly jednosměrky všude kde to technicky je možné. Těm co jezdí auty by to nevadilo že pojedou naokolo a cyklistů je možno v jednosměrkách povolit obousměrný provoz. Auta na silnice nepatří ale jako cyklista jsem je za těchto okolností ochoten strpět. A navrhuji omezit rychlost aut při jízdě v obci na maximálně 50 km/h. A tím omezením nemyslím povinost ale skutečný nějaký fyzický omezovač rychlosti, který by řidič nemohl vypnout.
A jak kontrolovat odstup 150cm?Co když bude jen 146?Navrhuji,aby řidič při předjíždění musel s cyklistou srovnat rychlost a vysunout svinovací metr,aby zkontroloval,že boční odstup je správný!Babka pojede v půl čtvrté ráno na kole do sousední vsi na šichtu do kravína,za ní pojede celou cestu rychlostí 8km/h kamion se zbožím do samoobsluhy.Nebude jí moci předjet,protože by na úzké silnici nedodržel odstup.Obávám se,že babka dostane infarkt,když jí náklaďák bude celou cestu dýchat na záda...
Myslím,že všichni známe venkovské silnice,na které se původně nevešly ani dva náklaďáky.Rozšířené byly po jedné straně přilepeným hrbolatým pásem asfaltu,který je navíc postupně doplňovaný o záplaty.Skoro tam ani nejde jet,když se vyhýbáte dírám.Tam žádný boční odstup 150cm dodržet nejde.To by se ty silnice musely kompletně předělat.Navíc tu pořád máme podélnou čáru souvislou,kterou je zakázáno při předjíždění přejet,nebo nákladem přesahovat.Takže do kopce pojede rychlostí 5km/h cyklista a za ním kilometrová kolona aut?Pokud se prostě všechny silnice nepředělají na jiné parametry,tak nelze žádné boční odstupy měnit.
Podélnou čáru souvislou je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění. Při objíždění překážky (cyklista 5km/h, chodec apod.), lze tedy čáru přejet.
"Při objíždění překážky (cyklista 5km/h, chodec apod.), lze tedy čáru přejet."
To, co máš v závorce, jsi vyčetl kde? To je snad poprvé, co vidím nějak speciálně oddělenou množinu cyklistů 5 km/h od množiny jiných cyklistů...
Je to čistě můj osobní výklad dle praxe, pro příklad rychlost 5km/h je pro silniční provoz a pro auta prakticky nepohybující se překážka, kterou lze s opatrností objet, lépe nežli vyvolat rizikové situace tím, že pojedu za cyklistou 5km/h, čímž jen vyprovokuji jiné řidiče k riskantním manévrům.
Taky dobrý nesmysl :-)
Jedoucí cyklista je jedoucí vozidlo, tedy jde o předjíždění a ne objíždění.
Když nemůže bezpečně předjet, tak prostě pojede za cyklistou. Úplně stejně, jak by jel za potahem, za tlačeným vozíkem širším jak tuším 80 cm, úplně stejně, jak by jel za jakýmkoliv jiným pomalu jedoucím vozidlem.
Je zajímavé, že když jsem jezdila s naloženým vozíkem za kolem (šířka možná i menší, jak šířka řidítek), prakticky krokem, tak nedělalo problém ani náklaďákům jet v zatáčce krokem za mnou aji sto metrů, než viděl a předjel. Na stejném místě mě ve 20 km/h na kole bez mrknutí ometou těsně kolem ramene.
A kdo říká,že nemůže bezpečně předjet?Jen nemůže dodržet zmiňovaný boční odstup 150cm.Tak se nám prostě úzké okresky naplní kolonami,v jejichž čele pojede cyklista.O to více budou řidiči aut cyklisty milovat.
Bezpečné objetí (pro toho cyklistu) jakéhokoliv cyklisty automobilem je na distanc 1.5m. Schopnější cyklisté to zvládnou na 1 metr. I ti nejoraženější se na vzdálenost 0.5m polekají. Méně už je naprostý hazard a může to dopadnout jakkoliv. Ale řidič riskuje jen rozbité zrcátko, že?
Hádej, proč se s dětmi po silnici jezdí za dětmi a vysunutě do té silnice? Aby ti řidiči, co dokáží každého bezpečně pro své zrcátko objet byli donuceni k tomu širšímu objezdu vůči dítěti.
Všimni si,že sám uvádíš čísla menší než 150cm.
Všimni si, že nejprve píšu o jakémkoliv cyklistovi. Ty snad víš, koho předjíždíš? Ano, dá se prasácky předjet až na dotyk. Většinou to ten cyklista přežije. Ale jestli myslíš, že je to doporučeníhodná praxe, tak není.
Mi kdysi náklaďák urazil na babetě zrcátko. To byla poslední kapka, jsem ju tenkrát (v polovině osmdesátejch let) za pětikilo nechala klukům v dílně.
Na kole zrcátko nemám, občas se teda musím otřepat a někdy i zastavit a vydejchat toho vola, ale snažím se být tvrdá.
Ona i jízda za krajní čárou má svá úskalí. Pokud seš za čárou, byť jen pár centimetrů, už tě vůbec nepovažují za něco, kvůli čemu by měli udělat oblouček. Tě berou jako větev, kterou ometou korbou. Klidně jedou centimetry od té čáry z jejich strany. Pokud za čárou není víc, jak na šířku řidítek, tak za ňu nejezdím, jedu po čáře.
Já jezdím standardně 30 cm od čáry dovniř a to právě proto, aby museli řešit, jak mne objet a nepovažovali, že tam vlastně ani nejsem.
To je furt málo. Záleží dost na rychlosti, čím jedu pomaleji tím menší problém je se něčemu vyhnout a i se líp padá, takže když se škrábu do kopce, jedu hodně po kraji, ale když to valím z kopce, tak klidně metr od kraje.
Na druhou stranu do kopce leckterý cyklista pěkně kličkuje a je výrazně nestabilnější.
https://auto.tn.nova.cz/clanek/novinky/nemecko...
Zajímací, že autor vlákna čile diskutuje k témuž na BF a sem si to jen bez dalšího zájmu odložil :-)
A ty se po zdejších věcných a konstruktivních připomínkách divíš, že se tu autor neangažuje?
A co jako považuješ za hodné angažování ? Bezvýhradný souhlas, nábožný obdiv a pochlebování ?
No já vidím jen hloupé, neznalé a nesmyslné plkání. Většina ani nezaznamenala, že ten návrh je už hotový a je v poslanecké sněmovně k projednání. Jen každý mele svou o stávajícím stavu, kterému ani moc nerozumí.
No já teda nevím, vidím tady vcelku klidnou diskusi plnou odkazů na zákony a vyhlášky. Jen od tebe okamžité zatleskání, protože se ti to prostě jen líbí ;-)
Jo líbí. Dnes a denně řeším, jak mne předjíždí na Strakonické výpadovce podél vody na Smichovské straně kolona aut nadržená semaforem. Většina mne objede velice slušně napůl druhým pruhem a občas to některý švihne podél mne, protože vedle něj je zrovna auto a on přece musí.
Tohle ale stejně žádný zákon nevyřeší. Když debilovi něco pojede proti, tak tě stejně voprasí, když nechce čekat. Jak když dáš do zákona, že se nesmí krást kola :-) Zaplevelování zákonů. To by mělo zvlášť právníka ukrutně štvát.
Ta Strakonická má dva pruhy tam a dva pruhy proti. Tomu debilovi jen jede to auto souběžně s ním, protože vyjížděli před chviličkou společně od semaforu. Kdyby jen dal nohu z plynu, tak už mne může slušně objet. Ale on musí být na dalších světlech přece první. Tak to vezme skoro skrze mne. Když to je osobák, tak se to dá skousnout, když je to dodávka, tak se už polekám. Takže když to bude jasně nezákonné, tak jich snad takových bude méně. Na západ od našich hranic se tohle nestává.
No jo, ale tohle už je o něčem úplně jiném, než o nějaké úpravě v zákonu. K prdu to tam bude, když to budou cajti hlídat a vymáhat stejně jako doposud. Nějaké tebou popisované ohrožení v pruhu mohou trestat i se stávajícím zákonem. takže by to byla zas jen taková kudrlinka v zákoně, čtrnáct dnů by se o ní psalo v novinách a pak by v klidu zapadla a pes by po ní neštěk. Byla by vymahatelná úplně stejně jako dnešní neurčitý požadavek na bezpečnou vzdálenost. těch 150 cm by nebylo jak změřit. Snad jen nějakým znaleckým posudkem z kamerových záběrů, ale na místě těžko. A znalec by určitě neřešil jestli 138 cm, nebo 150 cm. To by mělo smysl u opravdu křiklavých a nebezpečných případů. A ty můžou vopálit i dneska bez centimetrů.
Když já mám pocit, že mnozí řidiči vůbec nevědí, kolik by takový bezpečný odstup měl vlastně být. Já nevyžaduji 1.5m, ale cca. 50 cm je opravdu málo i pro mne. Tedy ono to stačí, stále tu jsem, ale vždy se leknu.
Tak to jsme naprosto ve shodě s tou vzdáleností. A tipnul bych si, že většina ostatních taky. Prostě rozumně a bezpečně podle okolností a rozdílů rychlosti - a alespoň občas vzít přes drápy nějakého magora, který to přežene. Jenže je problém, že se to (naštěstí !!!) nestává tak často, takže by byl skoro zázrak, aby u toho zrovna asistovali policajti.
Celá ta sranda s metrem a půl by nakonec skončila tak (pokud by měli cajti nějaký měřák), že by na vytipovaných místech při dopravních akcích buzerovali nešťastníky za 140 cm, ale šmejdy co jezdí na milimetry by stejně neudrapili, protože by se zrovna na tom místě dost pochopitelně nevyskytovali.
Příklad dobré policejní praxe: https://www.youtube.com/watch?v=k4qnxqDiDJs
Tak to už snad můžou u nás praktikovat i dneska, ne ? Bez šťourání v zákonu.
Nevím jestli sem to psal tady nebo jinde, ale vím o případu, kdy cyklista byl velmi nebezpečně těsně předjet a měl kamerový záznam. Šel s tím na policii a tam ho poslali do háje, že bezpečná vzdálenost je subjektivní a v zákoně není kolik to je. Takže tady máme snahu to do toho zákona dostat. Spousta civilizovaných zemí na západ od nás to má, proč by to měl být problém tady. Navíc se nejedná o zvětšení této hodnoty, když se po to někdo bude pídit, tak se v materiálech soudních znalců dostane k tomu, že to je hodnota která se reálně aplikuje, tak úpúroč to nedat do zákona aby to bylo všem jasné.
Obávám se, že s kamerovým záznamem nějakých 100 až 120 cm by ho poslali do háje zas. To by bylo na složité a drahé dokazování soudního znalce. A jestli to tam bylo zřetelně "na dotek", tak s tím určitě mohli dělat něco i teď. Ohrožení třeba při předjíždění je taky ryze subjektivní a vopálej tě natotata...
Omlouvám se zdejším diskutérům za zanedbávání :-) Rád si všechno přečtu, ale není v mých silách na vše a hned reagovat. Hlavně se nechci zbytečně opakovat, proto pořád prosím o přečtení sice dlouhého, ale zato podrobného odůvodnění.
Ty vogo, venku jě tak krásně a ty sem jdeš s ryze zimním příspěvkem... že ti není hanba, dokonce pochybuju, že jsi cyklista :-)
Je jasné, že ti ten problém opravdu leží na srdci...
Letos mám na kole zatím 6500 km. Je to dost na to, abych si mohl říkat cyklista? :-) Ale souhlasím, že je výrazně lepší se projet než trávit čas u monitoru :-)
No vidíš, že umíš být i rozumný :-)
Z mne je 1,5 odstup kontraproduktivní. Zkuste si při cestě městem tipovat místa, kde by jediný cyklista „zastavil“ celou dopravu. Včera jsem to zkoušel sledovat a je jich fakt dost. Lze debatovat, zda má být povinnost neomezil nebo neohrozil.
Cyklopruhy na silnici. To že je hotentoti v Praze neumí nalajnovat neznamená, že by neměly být. U nás jsou a jsme za ně vděční. Jsou v místech, kde se fakt samostatná cyklostezka nevleze.
Přejíždění plné čáry. Osobně porušuji zákon a při předjíždění CYKLISTY ji přejíždím. Jinak bych v době kdy jezdí do práce musel denně za nějakým jet cca 6km. Prostě i u nás jsou hotentoti, co všude musí namalovat plnou. Předjet cyklistu je podstatně rychlejší manévr, než předjet auto. Je to moje rozhodnutí, a když tak si ponesu následky. Myslím, že rozumně se výjimka nadefinovat nedá.
Mělo by se nadefinovat, že cyklista smí použít chodník, pokud neomezí ostatní účastníky (chodce). Já po něm jezdím, když v dohledu není žádný chodec a pokud je to bezpečnější než silnice. Zatím jsem pokutu nedostal.
Smíšená stezka pro chodce a pěší: je zcela správně, že není povinnost ji použít. Vždy záleží na situaci, co je bezpečnější.
Na kole jezdím dost a zhruba jednou ročně mne někdo předjede těsně. Gaussova křivka rozložení platí obecně a na zákony statistiky je i povinných 1,5m krátkých.
Hele zúžit pruhy už je omezování dopravy, vylejt barvu na silnici umí každej šulin že. Jako příklad vemenismu je teď Evropská od Bořislavky dolů, to hovado co tohle udělalo bych nechal kamenovat. Už tam nepojedu.
"Na kole jezdím dost a zhruba jednou ročně mne někdo předjede těsně."
Tak to bude jak kde. Já jezdím denně a každej den aspoň jeden určitě blíž jak metr :-( ˇAle jak se oteplilo a zakaranténovalo, přibylo cyklistů a zdá se mi, že se to lepší. Pár jich sjelo z meze, teď tam viděj ty malůvky od cajtů, tak je to trochu ukázňuje. U těch malůvek jsou takový písmenka: Na, OA, M... a někde i C :-(
A jinudy, pokud teda nechcu na pěti kilometrech nastoupat 250m výškovejch a mrcasit se po štěrku, se do vedlejší dědiny jet nedá.
Aby tě někdo měl šanci předjet těsně, když jezdíš po chodníku, že?
Jak definuješ, že neomezíš na chodníku chodce? To jako že je zvonkem nehoníš po chodníku? V jaké vzdálenosti je objíždíš, dostatečné? A myslí si to oni také? A rovnou jsme znovu u téhož, jen v jiném gardu.
Jinak je od tebe hezké, že cyklisty objíždíš s dostatečným odstupem i přes plnou čáru.
Pěkné řešení na vedlejších úzkých silnicích mají v Nizozemí.
https://goo.gl/maps/bxtXQVPWTriAh5i18
Po obou stranách vozovky je pruh ve kterém jedou cyklisté a auta do něho vjedou když se protijedoucí míjí, jinak jedou středem.
Zrovna tam teda ten metr a půl asi ani nedosáhnou. Ale taky tam nepojede auto osmdesát...
On ten odstup stačí menší v malé rychlosti a čím větší rychlost míjení, tím je potřeba větší odstup.
Ovšem u nás je to přesně naopak, tam, kde se jede pomalu, tě klidně objedou velkým obloukem. Ale na široké štráse, kde se jezdí rychle, tě lízne úplně natěsno, však je to jenom chvilka, že jo ...
A na nepřehlednejch místech tě omete ještě těsněji a přitom dupe na plyn, protože má strach, že se v protisměru něco vyřítí.
Mají povolených 80, takže bez problému plných 80. Na té vozovce mají i 80 vyznačených.
Na takové cestě není problém, předjíždět cyklistu plnou rychlostí, bezpečně se vejdou. Šířka cesty je na dvě auta.
Jasně, cyklista je přece libovolně stlačitelný a na silnici nakonec nemá co otravovat a zdržovat, když mu stavíme za ty strašné peníze ty cyklostezky... :D
Kdo nezvládne na takové silnici bezpečné předjetí cyklisty, tak by měl povinně odevzdat řidičák. Na druhou stranu pokud dělá cyklistovi problém po takové cestě jezdit, tak tam nemá jet.
Bezpečné předjetí cyklisty zvládne každý řidič, který ho neporazí, ne?
Bavíme se stále ještě o bezpečném a ohleduplném předjíždění cyklistů?
No paráda ! Nechápu pak ale tvé nadšení ze zakotvení 150cm do zákona. :-)
Ještě pro jistotu doplním, mají samozřejmě i snížené rychlosti na 50 a když je potřeba a spíše to je nutné, tak mezi barákama klidně i na 30.