tak pokračuji, Le Figaro (pravicový denník) a Le Monde (levice), hlavní zprávy z první strany a pak kde co lítá, nebo kde najdu zmínku o České republice.
Přikoupil jsem si i Le Parisien, a Liberation, ale ten poslední už nebudu obnovovat, není tam celkem nic moc jinak a tak to neá cenu luštit.
Rušení omezení pohybu: pořadí se liší
Sedumadvacítka opatrně ruší omezení, každá každý s vlastními prioritami. Některé země znovu otevírají školy, jiní to odložili na měsíc září.
Zatímco pandemie zdaleka není u konce, evropské země se tvrdě přibližují k rozhodující a choulostivé fázi, kterou je ukončení opatření. Francie ( 22 856 mrtvých k pondělí), která očekává oznámění Éduarda Phillipe (pozn. premier) toto úterý, stejně jako ostatní těžce zasažené státy jako Itálie ( 26 644), Spojené království ( 20 732) a zejména Španělsko (23 521) připravují, v různém pořadí, opatrně, a někdy nikoliv bez polemik, tuto citlivou etapu.
Etapu ve které jsou vlády trvale konfrontování s otázkou jak na jedné straně zachovat zdravotní výdobytky získané tváří tvář viru, za účelem předejít „druhé vlně“ epidemie a na druhé znovu roztočit kola ekonomiky jako reakci na obavy obyvatelstva.
Znovuotevření škol je tedy základním „znamením“ oficielních rozhodnutí o rušení omezení, které bylo už přijato, nebo oznámeno, že bude přijato brzy.
V Německu vyrazí žáci postupně na „cestičku do školy“ od 4. května. To je také případ Norska, kde se znovu otevřely školní zařízení pro děti od 6 do 10 let v pondělí, jesle a mateřské školky znovu obnovily své aktivity již o týden dříve. Třídy byly upraveny podle předepsaných zdravotnických požadavků a redukovány na 15 žáků jako maximum. Dánsko bylo první z evropských zenmí, která znovu otevřela školy, školní zvonek tam zazvonil poprvé už 15. dubna. Oproti tomu v Itálii, president Giuseppe Conte v neděli oznámil uzavření školních zařízení až do září.
Přehledná grafika, přikládám s překladem
28. dubna, nějak jsem se ráno předbíhal, zřejmě jak stříhám metr, až Pod ledem otevřou alespoň zahrádku
Samé dobré zprávy, mrtvých malinko přibylo, bohužel, ale další pokles pacientů v intenzivní péči, dnes jich přibrali jen 153, takže a těmi co se uzdravili a těmi, co to nezvládli, denní pokles o 221 osob.
Ta mrcha evidentně couvá...
Opozice odmítla dát vládě bianko šek
odsoudila „mnoho chyb“ exekutivy s rouškami, testy nebo školou
Zdržení se hlasování.
Opozice se v úterý rozhodla jednomyslně nedat vládě „bianko šek“ v jejím plánu rušení omezení po jejích „protichůdných rozhodnutích“ a „spoustě chyb“ exekutivy vzhledem k rouškám, testům nebo škole, jak uvedl předseda poslaneckého klubu republikánů LR Damien Abad v Národním shromáždění (pozn. https://fr.wikipedia.org/wiki/Groupe_Les_R%C3...:
„Pane premiére, vy jste Francouz, jako všichni ostatní, vy byste věřil Emmanuelu Macrońovi a vaší vlastní vládě? Odpověď zní: nikoliv“ zahájil Aurélien Pradié, poslanec za ( pozn. departement v Occitanii https://en.wikipedia.org/wiki/Lot_(department)) generální tajemík LR. Názor široce sdílený v Půlkruhu ( L’hemicycle – Půlkruh – označení pro francouzský parlament http://www2.assemblee-nationale.fr/instances... Předseda poslaneckého klubu komunistů , Stéphane Peu, litoval „odfláknuté diskuse“ a toho, že „na prostudování nebo doplnění plánu na zavedení omezení pohybu poslanci neměli dost času“
„Po sobě jdoucí sled příkazů a jejich následného rušení“ přikyvoval Jean-Luc Mélenchon, aniž by chtěl být na místě předsedy vlády „zodpovědného za katastrofální řízení“ krize. „Vy jste ten obětní beránek odpovídající za konfort všech vrstev lidí, počínaje tou vaší parlamentní většinou“ naléhavě jej očišťoval předseda klubu La France insoumise – Neporobená Francie ( pozn. krajně levicová strana https://fr.wikipedia.org/wiki/La_France...
Nicméně, bez zaváhání, La France insoumise, odmítla vládní plán. „Nesdílíme ani vaše hodnocení situace, ani způsob jejího řešení, který jste si vybrali“ vysvětloval z tribuny Jean-Luc Mélenchon.
Šéf La France insoumise , nepřátelský k návratu do škol 11. května.
pokr.
Také odsoudil „hanebná nařízení“ exekutivy v této věci: „Jak můžete po rodičích, aby posuzovali jeké je riziko nebezpečí, kterému vystaví své děti? To je hnusné“ hřímal. Stejný tón sdílel i předseda PS - Socialistické strany Olivier Faure (pozn. - https://www.parti-socialiste.fr/), který rovněý kritizoval návrat těch nejmladších do škol a požadoval změny v rozpočtu. „Pokuty nelze rezervovat pouze pro ty, co nerespektují omezení pohybu (...) obnovte ISF (pozn. Daň solidarity z bohatství, nebo prostě jen Daň z bohatství, taková francouzská bejkárna progresevní zdanění bohatých, zavedené v roce 1989, nahrazené v roce 2018 daní z nemovitého majetku - https://fr.wikipedia.org/wiki/Imp%C3%B4t_de... zruště rovnou daň, pozastavte všechny daňové dárky pro bohaté“
V Česku to dopadlo podobně. Opozice také nechtěla prodloužit nouzový stav. Nebýt Komunistů, tak to prodloužili na týden. Nejsem schopen posoudit, zda je to dobře nebo špatně, ale nelíbí se mi, že se tu vládne spolu s Komunisty.
Taky jsem si to říkal, dokonce i ty výtky jsou podobné "neinformují nás, postupují chaoticky..."
Ale přece je to malinko jiné.
Levicová opozice je proti tomu, aby se školy otevřely už 11 května. A s nima je zajedno i Marine Le Pen.
A socialisté chtějí problém řešit tím, že ještě více zdaní bohaté, to co se nepovedlo presidentu Hollandovi, který tímto udělal z Gerarda Depardié Rusa :-)
(jinak to bylo veselé, ptali se tekrá novináři, Alana Delona, jak se dívá na ty Hollandovi nápady na zdanění bohatých a že ten Depardie kvůli tomu mění občanství, a Delon jim řekl, že ho to moc nezajímá, protože je už léta občanem Švýcarska) ....
Základním bodem sporu tam je otevření těch škol a pak povinnost nosit roušky. Neví, kde všude je mohou a budou chtít nařizovat. No a nedostatek spolehlivých testů.
Do toho přicházejí ohromné tlaky restauratérů, kteří nevědí, kdy jim dovolí otevřít, teprve koncem května se to má posoudit. To je pro Francii, která stojí na poledním žrádle v restauracích zásadní otázka a vzbuzuje vášně.
No, a pak nezaměstnanost, která za dva měsíce vzrostla na 7 milionů lidí na podpoře....
Vláda vymyslela, dle mého celkem rozumný plán dvourychlostního uvolňování, mluví o zelených a červených zónách.
Když koukneme na mapu, tak je opravdu napadení virem v podstatě jen v Horním Alsasku, Burgundsku, a v okolí Paříže, a tam zase v těch chudších zónách. Nemá cenu proto uvrhinout celou zemi do klatby....
Graf je z dnešního Le Monde.
Podívej se na covidí stránku českého ministerstva zdravotnictví na promořenost krajů. Zjistíš, že v Karlovarském kraji mají hned po Praze největší počet nakažených na 100 000 lidí. Je to jednou nakaženou nemocnicí myslím v Chebu. Prostě i kraj, kde nic není se najednou může vyhoupnout do popředí epidemie. Ten virus tu stále je a jen čeká na příležitost. Pokles nákazy je dán jen těmi opatřeními a karanténou. Když to povolí, začne se nákaza vzmáhat.
Takže nějaká modrá zóna se může velice rychle změnit v červenou. Ještě jsme nikde na světě nevyhráli.
Pokles nákazy je dán tím, že chřipková sezóna prostě končí.
Panika byla zbytečná a uměle vyvolaná a bude mít víc obětí neż virus.
Zapamatuj si tenhle svůj výrok, já ti ho do dvou měsíců připomenu. To až zase budeme horko těžko brzdit nějaké lokální vypuknutí epidemie. Něco jako je nyní v Singapuru, kde už dávno přece byli za vodou.
Ten vir tu s námi stále je, jen se mu špatně množí, když si všichni dávají pozor a pokud možno se nestýkají. Neboj, brzy všem otrne, všechno se nastartuje a vir nastartuje také. Pak to bude na těch epidemiolozích, zda budou tak rychlí a účinní, že ta lokální ohniska nákazy budou tak rychle hasit, že se to nerozšíří. Bude to tanec mezi vejci a jestli to nestihnou, tak tu bude rázem epidemie zpět.
To zní skoro jako kdyby sis to tak přál, abys dokázal svojí černou pravdu ;-))
Jenže proběhly velikonoce, fůra lidí na všechno kašlala, sdružovala se, roušky se od té doby nosí jen v opravdu rozumně odůvodněných případech - zněly hlasité varovné hlasy, jaká že nás z toho postihne katastrofa, jak se to rozjede... a místo toho rapidní pokles až skoro zastavení.
Ne že by obavy a opatrnost nebyly na místě. To netvrdím. Akorát že si ten vir dělá co chce, navzdory akcím a proroctvím těch tvých do nebes vynášeným epidemiologům a dalším odborníkům na kdeco. Tak strašně moc na těch opatřeních makají a stejně je furt všechno úplně jinak.
Ano, fůra lidí na to kašlala. Ale taky na to fůra lidí nekašlala.
Krom toho, před Velikonocema byly 4 týdny karantény, to taky udělalo svoje.
Ta opatření fungujou:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/italie...
Jo, jasně, ne všechna opatření mají stejný přínos. A některá opatření jsou větší vos*r než jiná. U některých je nejspíš přínos neadekvátní dopadu.
Holt to budem muset zjistit metodou pokus-omyl.
Jenže tím chaotickým způsobem "od zdi ke zdi", každé dva dny jinak (teď tím fakt nemyslím prodejní dobu pro důchodce :-) stejně nic kloudně nezjistí a nevyhodnotí. Jen se vždycky k něčemu upnou a prosazují to politickou silou. Odborníci jsou jen ve vleku.
Tak ono se to časem vytříbí. Dobrý je, že každá ze zemí zvolila drobet jinej postup, takže v příští vlně se bude čeho chytit...
Určitě se tomu u nás dá říkat postup ? Čeho se budou chytat ? Pondělí, středy, nebo pátku ? :-)
Tak zjistili jsme, že otevření Hornbachu a OBI je celkem cajk. Druhý země toho můžou využít.
Dáni teď zjišťujou, co udělá otevření škol.
Každá země přispívá svým dílem k rozšíření znalostí o tom, co na tu nemoc funguje.
:-)) Viď, že si děláš jen řiť ;-)
Co bylo jako na Obi a Hornbachu objevného, když to celou dobu hučelo v Kauflandech a Albertech jak v úlu ? Nebo se snad ten vir líp šíří mezi hráběma a lustrama, než mezi žrádlem ?
Tak taky jsme zjistili, že to jde i bez ultradrastických opatření.
Bez propustek na ulici, bez omezení typu "ven jenom s čoklem", bez regulace počtu lidí v samošce, bez zákazu vstupu do parku, bez zavření metra, bez omezení MHD jenom pro životně důležité profese, bez zrušení vnitrostátních vlaků.
Plexisklo, nátlamník, desinfekce. Vietnamec z Brněnky na vinglu to věděl už na začátku března. Měl průpravu, doma už jeden SARS zažil.
Hlavně jsme zjistili, že to běží svým tempem bez zřetelnější závislosti na drastických opatřeních. Ta jdou stejně dodržovat a jsou dodržována jen na některých speciálních pracovištích se speciálními a komplexními pomůckami. A tím vůbec nezpochybňuju důležitost roušky, když je někdo nakřapanej a dhrchlá a prská kolem sebe. Měla by se stát samozřejmostí. Blbost je ale umrtvit kvůli tomu ekonomiku v takovém rozsahu a nechat přitom běžet třeba ty Kauflandy v běžném režimu. Ta ekonomika by přibrzdila tak jako tak, kvůli menšímu odbytu, nějakým omezením pohybu po Evropě atd., ale přirozeně. A zas by se přirozeně rozběhla, nebo přeorientovala. Tyhle jejich experimenty ještě pocejtíme. Dopady ještě nepřišly.
Na začátku března jsme měli úplně stejnej vývoj jako Anglie (s týdenním zpožděním) a Španělsko (s 10denním zpožděním).
My jsme relativně zavčas změnili chování. Oni ne. To k tomu tempu.
Ano, dalo by se to udělat s menšími omezeními. Kdybychom byli připravení. Což jsme nebyli. Nebyly testy, nebyly nátlamníky, nebyly desinfekční gely, nebyl ani blbej denaturák, nebylo nic.
Byl národ, kterej dostal na chvíli rozum a nějak si poradil. Což teď Veľký Bocian(TM) prodá jako svůj životní úspěch.
No vidíš, a za bolševika jsme měli každej svoju plynovou masku. Teď nebyl ani kus hadru pro nemocniční personál...
Tys fakt měla svojí plynovou masku ? Já teda pamatuju jen ty na základce a pak buzerační na vojně. Před tím, mezi, ani potom ni náznak.
Ale legenda o CO přetrvává, to je fakt...
Jsme měli ve škole a každej rok či možná i půlrok bylo nějaký cvičení a museli jsme si ju jakousi vodičkou vyčistit...
V PVT ti ani nevím, ale asi něco takovýho ve skladu CO bylo...
A pak jsme měli několik masek a násobně filtrů na chalupě, ale to byly nějaký soukromý zásoby z armádních přebytků :-), ani nevím, jak se to tam dostalo, ale jako děcka jsme si s tím hráli.
Bylo asi pár privilegovaných firem, kde se něco takového drželo (třeba v HK Tesla s vojenským výrobním programem, co pamatuju, měla i svůj veliký kryt). Ale jinak nevím, že by se tím někdo někde zabýval.
Ve škole jsme to pravidelně oplachovali nějakým Chloraminem.
Já měl na vysoké standardní armádní plynovou masku se cvičnými filtry doma a musel jsem jí na vysokoškolskou vojnu tahat s sebou. Dobře se v tom strouhal křen, nelezlo to ani do očí.
Jinak, v našem kulturním okruhu to bez omezení ekonomiky zkouší nějakej Aleksandr Hrihórjevič z Minska.
A podle jeho statistiky tam na covid moc lidí neumírá.
Akrát tam prej v poslední době umřelo fakt dost lidí na úplně, ale úplně obyčejnej zápal plic a pohřební obřady se v rozporu s tamníma zvyklostma dělaj venku a se zavřenou truhlou...
:D
Mohl jsi dokonce správně napsat, že umřeli na zástavu srdce.
Su zvědavá na výsledky těch jejich testování. Bych se ani nedivila, kdyby se to pokusili nějak tiše nechat vyšumět do ztracena.
Dyť ať ty výsledky budou jakékoliv, tak jsou za blbce.
Když bude promořenost vysoká, tak klesne smrtnost a bude z toho něco jako chřipka, když bude promořenost nízká, tak beztak nemají nástroje, jak to dál řídit, a co mělo být letos v březnu přijde akorát později, jedinej rozdíl bude v tom, že tímto jarem zruinovali hospodářství a zadlužili kasu víc, jak všechny vlády za posledních třicet let.
A člověk by předpokládal, že toto ti odporníci mohli vědět už začátkem března, koneckonců, na to je platíme. Že nevěděli? Že nevěděl nikdo?... Vědět nic o covidu nemuseli, počty ale ve škole měli.
Třeba se z toho celého ale poučí pro budoucnost a každý rok na jaře na dva měsíce "vypnou" stát a stáhnou tím i ztráty z běžné chřipky na tři stovky.
Jak se jindy a jinde s oblibou píše - i kdyby to mělo jen jeden život zachránit...
Tak dnes už ty roušky zakrývají akorát jejich neschopnost :-)
Až to všechno bude zas muset fungovat, covid necovid, tak budou tvrdit, že nás zachránily hlavně ty roušky :o)
Neříkám, určitě mají smysl v místech koncentrace lidí, a stejný by měly i při chřipkové epidemii.
Ovšem venku jim na to lidi kašlou, dnes už v lese pomalu nepotkáš nikoho s náhubkem, i důchodci už se osmělili. A nelze dlouhodobě v podstatě kriminalizovat polovinu národa, to lidi nasere, takže to urputné lpění na rouškách téměř kdekoliv (do vyjímek příroda ani pole nepatří), z nich už dnes dělá šašky a svádí k myšlence o jeich úchylnosti či blbosti.
To je dobrá zpráva, já jak teď furt hrabu pod tlakem, že mě přivezou tu nádrž, nedostanu se ven a nevídám lidi. Ale jestli jsou už lidi bez roušek, je to dobrá zpráva, že už vytáhnuli hlavy z prdelí té paniky.
Tak na venkově se to drží už jen přímo v obci a ani to ne striktně, jak vystrčíš nos za humna, tak tam roušky vidíš maximálně někde pod krkem. Je jen otázkou času, než lidem dojde, že normálně choděj po venku a žádnej covid na ně neleze. A že se nemůžou k sobě chovat jak kdyby ten druhej byl malomocnej. Na dědině to prostě takhle nejde...
Plukovník s Kenem se těch roušek držej jak hovno košile, to je to poslední, na co můžou svádět "svůj úspěch", protože všechno ostatní uvolit budou muset a nestane se s covidem vůbec nic.
A další přechytralá hygyenička :-)
Ne přechytralá, ale natvrdlá. Opakovaně se všichni rozumní lidé, včetně hygieniků a Hamáčka vyjadřovali ve všech sdělovacích prostředcích, že ty roušky jsou důležité v místě koncentrace lidí a v lese a na poli jsou k ničemu a apelovali na zdravý rozum. Já a nejen já jsme to tu několikrát opakovali. Jen Bára si s nimi stále vede svou, že to musí mít všude, že je to pakárna, že jí někdo udá a patrně s rouškou i spala.
No alespoň je, co se týká roušek, opravdu konzistentní.
Blbé je, že má po této stránce pravdu. Sice se "všichni rozumní lidé opakovaně vyjadřovali", ale ministerské nařízení platilo ve výrazně jiné podobě, než bylo to vyjadřování rozumných lidí.
Někoho potkáš, a on umře. :-)
To je ještě dobrá varianta.
Já slyšela dokonce variantu "někde si sundáš roušku, poprskáš okolí viry pak tam za hodinu půjde senior a umře".
Jakkoli tvůj přístup "všichni všechno dělají blbě a hlavně zbytečně" nesdílím, tak ty opačné hysterické výbuchy jsou občas šílené.
Blbě to dělají, i kdyby to náhodou smysl mělo a bylo to tak tragicky vražedné, což chvála Bohu není. Totiž ten systém, kdy něco otevřeno smí být, a jiné nikoliv, byl děravý jak řešeto.
Někdy se zdá, že to snad dělají naschvál, třeba ty fronty na to, aby se plašani nechali otestovat.
Ale to je už šumák, protože chřipková epidemie končí, a vrátí se vše k normálu.
V té Francii začínají blbnout ve velkém. Oni utáhli ty šrouby o dost víc než nás, ovšem taky dost kreténsky, protože metro nechali v provozu, a jak píší, tlačenicím se tam vůbec nevyhnuli.
A ostatní nesměli dál než 100 metrů od domu. Když jedeš do práce, nenakazíš se, nakazíš se na procházce, to je evidentní.
Přitom to metro, například, šlo vypnout a nezhroutil by se systém. Bylo mimo provoz přes měsíc koncem prosince a začátkem ledna kvůli stávce, a to se muselo přepravovat mnohem víc lidí místních plus miliony turistů.
Teď mají termín 11. 5. kdy to všechno mají uvolnit, a mají z toho osypky. Každý den někdo vymyslí novou kravinu jak lidem život, až to uvolní, pokud možno co nejvíce zkomplikovat.
Jsem zvědavej, jestli taky vymyslí, že se nesmí hadry zkoušet, nebo knížky z knihovny nechat 3 dny v karanténě.
Roušky už ve veřejné dopravě nařídili, tedy od toho 11.5.
Teď si mohou všichni jezdit metrem bez nich, ptotože nebezpeční budou až za 12 dní....
Ve vymýšlení absurdností nejsme sami.
Ono je to jako všude. Docela slušný pičet lidí se jim podařilo k smrti vyděsit, a prostě nejde říct, tak už je to pryč, jako každá chřipková epidemie, a buďme rádi, že zabila jen podobně lidí, jako před dvěma lety, a jdeme dál.
Ono by se pak moc lidí ptalo, jestli všechny ty ztráty způsobené uzavřením všeho, stály za to.
Tak budou postupně rozvolňovat, a průběžně strašit. Nedá se s tím nic dělat, lidi budou se adaptovat, avpomalu jim na ty předpisy "sociální distance" budou pomalu kašlat, až se nějak vytratí.
Vylézt z narvaného metra a postavit se do fronty na bagetu v s 2m rozestupy smysl nedává.
"Ale to je už šumák, protože chřipková epidemie končí, a vrátí se vše k normálu."
Ta chřipková epidemie neskončí tím návratem k normálu, ale vymizením toho vira. Dokud bude v populaci, tak je stále stejně smrtelně nebezpečný, jen je v současnosti utlumený. Až se vrátíme k normálu, tak teprve uvidíme, zda to skončilo, nebo se jen nastartovala další otočka.
Tvoje tvrzení je naprosto nepodložené a jen papouškuješ pitomečka Trumpa a jeho suitu.
"Počítačové" uvažování. Buďto je, nebo není. Dost pravděpodobně nesmysl. Nejspíš tu zůstane podobně jako vir běžné chřipky. Dost pravděpodobně zklidní a bude číhat na zranitelné kousky. Dost pravděpodobně taky budeme časem odolnější. No a budeme s ním pravidelně bojovat v chřipkové sezóně. Zvykneme si. Bude o něco míň nebožtíků z chřipky, místo toho zaklepou na Covid. Nějak se to porovná...
A víra tvá tě uzdraví...
Měl by sis načíst nějakou populární knížku o nakažlivých chorobách.
Proč by docházely? Já naprosto nevím, na jaké pozici pracuješ a zda máš o zdravotnickém lékařském vzdělání jakoukékoliv ponětí. Ve VZP může pracovat třeba ekonom či čistý matematik, kterého nějaké léčení, fyziologie nebo epidemiologie vůbec nemusí zajímat. Já tě nechtěl urazit, jen si myslím, že o epidemiologii nemusíš mít vůbec ponětí.
Já jsem vystudoval se svou budoucí manželkou lékařkou, tak jsem toho za ta léta poměrně hodně pochytil. Ne detaily, ale ten náhled jistě.
"Pracuje" je trochu silné slovo, prostě zakládá kopíráky v krankkase, a tak si myslí, že je poloviční doktor :-)
to Brahma - to, jestli někdo něco ví o virech či epidemiologii či o čemkoli jiném přece vůbec nesouvisí s tím, kde kdo pracuje. Tedy pokud to není v daném oboru odborník.
Takže mi přijde nadbytečné tento argument vůbec vytahovat.
To si se zbláznil, Šíravíku, není mi dvacet, abych makal 10 hodin v týdnu, stáhnul jsem to tak na dvě, tři hoďky, měsíčně si fakturuji jeden den, ale moje hodina stojí slušnej balík :-)
Vždyť už jsem v podstatě penzista, ale stát mi penzi nechce zatím vyplácet, tak se nusím starat sám :-)
Proč bych měl něco stíhat?
Vysvětlím ti ten rozdíl.
Ty, ani soudružka referentka mě neplatíte, opak je pravdou.
Já, jako pojištěnec VZP, platím soudružku referentku, a to zdaleka nezanedbatelnou sumou, takže mám svůj osobní zájem na tom, aby makala jako šroub, a víc peněz šlo do zdravotní péče, než do zakládání kopíráků v pojišťovně.
Naopak, soudružku referentku nemusí, a nemůže zajímat, co mě živí, a jak moc se u toho nadřu nebo ne, zajímat jí může jediné, abych ze svého příjmu řádně odváděl to pojistné, což činím.
No a tobě, jak moc se namakám, musí být úplně fuk.
Dlouho jsem běžel, a teď, nikomu na obtíž, nikým ze spoluobčanů neplacen a nevydržován, si můžu hodit kopyta nahoru, jak se mi zlíbí. :-)
Milý Jindřichu, už zase motáš jablka s hruškama.
Je úplně fuk, u jaké zdravotní pojišťovny jsi pojištěnec, protože odvody zdravotního pojištění jdou do zdravotního fondu a odtud jsou přerozdělovány pro jednotlivé zdravotní pojišťovny. A z tohoto fondu na moji mzdu fakt nejde ani koruna.
Něco jiného je rozpočtový balík, do kterého rovněž všichni odvádíme - tentokrát daně - a z toho je odkrojen náš mzdový fond.
Jinak je mi dost šumák, co děláš a jak dlouho to děláš, ale můžeš si být jist, že pokud dělat přestaneš, moje výplata to rozhodně nepozná.
Ale když už stále děláš, tak koukej makat a neflákej se u netu, aby Babiš mohl státním úřednkům (což já nejsem!!!) zase zvednout platy.
A z čeho si tedy placená?
Z daní. Je šumafuk, jestli se to nazývá pojištění, nebo daň, ale tvoje firma niv, ale zhola nic nevyrábí a neprodává, jen přerozděluje veřejné peníze.
A beřejné peníze jsou moje, protože stát žádné vlastní peníze nemá, má jen ty, co mě sebral.
Tak koukej makat, ať je všechno co se platí z beřejných peněz co nejlevnější a nešpekuluj nad tím, jak se moje peníze k tobě dostávají, važ si jich a chovej se podle toho.
Uklidni se, ty nás malý Napoleone a přestaň rozkazovat jiným.
Pokud chceš opravdu vědět, z čeho jsem placená, tak si přečti výroční zprávu. VZP nesmí ze zákona tvořit zisk, takže i kdyby nakrásně mohla, nemůže.
To, že má tvoje firma odvody neznamená, že budeš poroučet třetině národu.
Pojistné (ať sociální či zdravotní) a rozpočtový fond jsou dost rozdílné měšce a tobě by rozhodně nemělo být jedno, co je z jakého měšce hrazeno, když už tam tu svojí almužničku posíláš.
A rozhodně si nemysli, že "beřejné" peníze jsou tvoje peníze. Pravda, příjmy ze soukromého sektoru tvoří asi 70%, ale to neznamená, že si tady budeš vyskakovat a já se ti budu klanět k zemi.
To ani omylem, ty Velký vezíre. Jsi směšný.
Jen bych podotkl, že velký vezír vytvořil a vlastní firmu, která jako jedna z mála v tomto státě opravdu vydělává a dováží čisté peníze. Nezávisí na nějakém přerozdělováni státního rozpočtu, není subdodavatelem nějaké jiné české firmy. Prostě svůj produkt tady vytvoří a v cizině prodá. Je na úrovni automobilek, na kterých nyní náš stát stojí. Kéž bychom takových měli víc.
Ten vir nezmizí, bude tu stejně jako tu je HIV nebo SARS, nebo vir chřipky. Možná na něj najdou vakcínu, ale řekl bych, že to bude jak s tou chřipkou, ta vakcína bude fungovat na ty předchozí viry, a ne na ty nové, takže velké naděje si nedělej.
Přestaneme se ho tolik bát. Možná se bude vracet ve vlnách, jako to dělá ta chřipka, a možná s podobnými následky. Jako mají chřipkové epidemie, a jako má tato epidemie. Tedy zdravotními.
Podobnou chybu, tedy kompletní uzavření států, snad už nikdy nikdo nezopakuje, prototože následky budo mnohem horší, než ty přímé oběti viru.
Trumpa mi nepředhazuj, nevím co říká, nesleduji Ameriku vůbec, pokud o nich nepíší francouské noviny. Mě zajímá prioritně Německo a Francie. O Anglii strach nemám, ti si poradí jako vždycky a budou fungovat pragmaticky.
I to se přece stává, není na tom nic divného :-) To jen ty to máš neustále jako mantru, zde i na FB :-)Nás (mně) s tím nepostrašíš.
No, já si zapamatoval to "potkávání", on to přesně "velký mozek" Hamáček řekl takto:
Šíření koronaviru je od minulého týdne v Česku trestný čin, ale podle Hamáčka stíhání není to nejhorší, co potká člověka, který zákaz poruší a přispěje k přenosu nákazy na jinou osobu. "Těm lidem hrozí to, že někoho nakazí, on pak umře a jim to bude celý život líto," řekl ministr.
Tedy přesná citace je:
"někoho nakazíš, on pak umře" :-)
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nekoho...
Já prostě Hamáčka žeru, oteplilo se, červenej svetr vyměnil za červené tričko s logem ministerstva vnitra (fakt je vidět, že prací padá na hubu, když má čas vymejšlet svůj dres code).
Žeru jak strašně vyrostl, a přímo se tetelím blahem, když vyhrožoval "budeme muset přitvrdit" - teda jako když lidi budou neposlušní a sundají v lese tu roušku.....
To by pak někdo mohl i některá setkání přímo vyhledávat...
Já prostě neumím data ze Singapuru.
Neznám jejich zdravotní systém, hustotu obyvatelstva, ani jestli žerou ty netopýry nebo ne a jestli si mejou ruce po použití toalety, nebo před tím.
Snažím se orientovat se v těch francouzských číslech, protože je to země, podle všech u nás publikovaných údajů jedna z nejvíce postižených v Evropě, protože malinko vím jak se chovají a umím si už ta čísla najít.
Protože duben není uzavřen, a nemohu dajít nadúmrtnost za tento měsíc, Le Monde předevčírem tvrdil, že je 17 procent, proti roku 2019.
Srovnávat s rokem 2019 je ovšem poněkud manipulativní, protože roo 2018 byl o dost horší, a 2017 ještě mnohem víc horší kvůli chřipkové epidemii.
Ovšem chřipková epidemie v roce 2017 byla o 3 až 4 měsíce posunutá, takže srovnávat data březen 2017 a březen 2020 nám dá poněkud zkreslené vidění.
Nejhorším v roce 2017 byl leden, v roce 2020 podle všeho duben, takže kdybych chtěl ty čísla porovnávat, měl bych si s tím takhle asi posunout.
A pak, zdá se, že ten chřipkový rok 2017 zatím byl horší než tenhle covidový 2020.
Rád bych se nemýlil.
"Druhá vlna" no - to je čím se teď straší, když "první vlna" se u nás vůbec nekonala (zachránili jysme tisíce mrtvých díky Andrejovi s plukovníkem). Protože křivku "zploštili" tak, že jí přebýhá křivka úmrtí při dopravních nehodách, mohli bychom věřit, že jsme dostatečně připraveni, roušky šít už holky umí, a letadla z Činy furt pendlují sem a tam, tak budem připraveni.
Teď bude horší spíš to sucho a místo Kena bude hrdinou dne Brabec.
Osvědčilo se něco zakázat, tak čekám že první zakáží zalévat, pak by mohli pouštět vodu jen od 6 do 9ti ráno, a na studny nám osadit vodoměry. Pochopitelně v režimu nouzového stavu, něco lidem zarazit se ukázalo účinné a funguje to.
Zajímavý je, že v té toskánské dědině, kde je každej desátej Číňan, kde pod tlakem paniky z rodné země zavedli včas opatření typu plexiskla, nátlamníky, desinfekce, se věci vyvíjely úplně jinak než v dědinách okolo.
Asi tam maj chřipkovou sezónu jindy. Nebo jiný počasí. Nebo nevím.
Z dnešního Pařížana jsem si vybral stránku s číslíčky z Île-de-France.
Nejdřív o regionu Île-de-France:
je to oblast kolem Paříže - "francouzský ostrov"má dnes zhruba 12 milionů obyvatel, a rozlohu 12 011 km², tedy asi 1000 obyvatel na kvadrátní kilometr. Tedy do počtu obyvatel o něco více než ČR, ovšem u nás máme asi 134 obyvatel na kvadrátní kilometr. Tedy je jich tam dost nahusto.
A k tomu Covidu
Asi tisícicovka pozitivních zjištěna každý den
Od začátku epidemie 40 tisíc obyvatel bylo zjištěno Covid positivních, z toho 33 tisíc bylo hospitalizováno.
Denně je v regionu testováno asi 15 000 lidí, asi třetina ze 700 Ephad (domovy seniorů) byla rovněž testována – tedy asi 14 000 residentů – z toho 33% bylo positivních, a více než 4000 personálu - 34% z nich pozitivních.
Stále je 13 000 pacientů v nemocnicích , 1 800 na intenzivní péči. Více než 5 700 úmrtí, a o málo více než 16 000 udźdravených se vrátilo domů.
Vrchol epidemie byl 8. dubna, kdy bylo 2 668 pacientů v intenzivní péči, 262 pacientů bylo převezeno do jiných regionů.
S 1000 úmrtí týdně, má Ile-de.-France 40% podíl na úmrtí v celé Francii. 90% úmrtí je u pacientů starších 65 let. U dvou třetit všech úmrtí šlo o tzv. Komorbiditu – současný výskyt více nemocí (diabetes, vaskulární onemocnění, apod)
Ještě čísla za celou Francii, 20 den v řadě pokles osob v intenzivní peči kvůli Covidu, jinak jich je stále kolem 7000 na JIPkách po celé Francii....
No, a obrázek pařížana na procházce, do 11. května mají kasárníka...
Více podmínek pro rušení omezení pohybu
- Éduardu Philippovi byl parlamentem v úterý 28. dubna schválen plán rušení omezení po etapách
- Premier ukázal jistou opatrnost k datu 11. května, kterou vyjadřuje šéf státu, podmiňující tento termín zlepšením epidemické situace
- Šéf vlády oznámil postupné uvolňování po jednotlivých fázích „až do léta“ po deparetementech podle jejich zdravotního stavu k 7. květnu
- Éduard Philippe ujistil že Francie má již dostatek roušek a slíbil pokračovat v testování za účelem zjišťování a izolace nemocných
- Určil nový termín pro vyhodnocení účinnosti opatření na 2. červen
Nákup roušky? Peklo.
Den po projevu předsedy vlády jsme se snažili vybavit rouškami v lékárnách a prodejnách tabáku jak v Paříži tak na jejích předměstích.
K jednoduchému to má daleko...
Pátrání po rouškách
Ve svém projevu premiér vyzval k tomu, aby si je veřejnost pořídila a jsou povinné ve veřejných dopravních prostředcích. Pokusili jsme se včera roušky pořídit. Měly by teoreticky být v prodeji od pondělí v lékárnch, ode včerejška v prodejnách tabáku a ve velklých prodejnách od 4. května.
Lékárna v Rue Hermel, 18. arr. – roušky? Objednali jsme jich 1500. Stavte se znovu příští týden.
A tak pokračujeme od lékárny k lékárně. „Máte roušky?“ Jako ozvěna stějná odpověď. Nemáme, snad příští týden.
V Citypharma, to je skutečný supermarket s léčivy, jsou u každé kasy cedulka „Roušky 3.99 eur – pratelné do 60 stupňů, použitelné opakovaně 30x.“ Přišli jsme naneštěstí buď příliš brzo, nebo příliš pozdě.
Jsou vyprodány a měli bychom je dostat odpoledne. Jedná se o látkové roušky vyhrazené pro zdravotníky, vyráběné ve Francii.
Na doporučení kamaráda jedeme do lékárny Botzaris na východě Paříže. Mají dva typy:
První, látková, pratelná 5x za 5 euro, druhá pratelná 30x za 8,47 euro. Obě splňují francouzskou normu a mají cetrifikaci.
Totéž u roušky z Grande Pharmacie Marcadet za 12.5 eur. Není, pratelná ale má být použitelná až 120x. Není určená na Covid 19 ale v Itálii se prý používá na malé bakterie a viry.
Navštěvujeme dalšího půtuctu lékáren na předměstí – bilance roušky od 5 eur do 9.80.
Teď jsem nějaká zmatená. Mají kasárníka, akorát nacpaným metrem do práce můžou. A doteďka roušky neměli, že je teprv začínají shánět? To v tom nacpaném metru jezdili "nahoře bez"?
Jesli jo, tak máme praktickou ukázku, jak se to šíří v nacpaném metru, když se tomu neklade odpor...
https://www.nakole.cz/diskuse/28292-francouzsky...
no, ti, co nemohou pracovat z domova, mohou do práce a zpátky. V Paříži se tak metrem přepravuje každý den asi půl milionu lidí. Bez roušek až do 11. května.
Teda ne všichni, někteří je mají. Běžně metrem jezdí 5 milionu lidí denně.
No, s těma rouškama je to tak, jak jsem vyčetl z toho článečku, že oni se domnívají, že ta rouška má chránit je, nikoliv někoho okolo, a podle toho je i budou vybírat. Celý poslední odstavec je o te klasifikaci roušek - vlastně respirátorů, kterou my známe, zbytečně bych to překládal. Takže když roušku - tak abych chránil sebe, to je velmi francouzské.
"jsem já, pak já, pak dlouho nic a zase já, a pak moje rodina, kamarádi a ....." takhle jsou vychováni, nastaveni, a nepřijde jim to divné, protože to takhle prostě mají úplně všichni.
Tomu se není co divit, že nikde nejsou když se vydá nějaké nařízení, že roušky jsou povinné, tak je jasné, že Francie najednou rozhodně nebude mít na skladě minimálně nějakých 200 milionů a dalších 200 milionů během dalšího týdne.
Oni ty roušky už ve Francii mají, ale nemají to v každé trafice. Ostatně, i ti reportéři, když se snažili si je celkem snadno opatřili.
Napíšou, že tak to bylo "skoro v půl tuctu dalších lékáren", to zní jako mnohem víc, než když napíšou, sehnali jsme je až v šesté lékárně....
No a k dostání by to mělo podle nařízení být ve všech lékárnách, trafikách a obchodních řetězcích.
Jen ty ceny mi připadají poněkud divoké, takže to budou prát, nebo spíš ne, aby to neoprali, když to lze vyprat jen 5x, a bude to totálně k prdu...
No, a protože musí dát nějaký čas, aby si to lidé mohli opatřit, nejsou jako naše vláda, která nařídí něco, co neí schopna zajistit, bude to až od toho 11tého. Pokud vydrží trend jako mají, tak vlastně to za těch 12 dní ani nebude už potřeba, ale něco se dělat musí....
Běžci a cyklisté, po zrušení omezení pohybu 12. května budou muset mezi sebou udržovat vzdálenost 10 metrů.
To se jim ten peloton na odložené tůr pěkně natáhne. Grupeto bude mít start o dvacet minut později :-)
To bych nařídil u nás, ne že mě nějakej mlaďoch bude prudit zaczadkem do kopce, a já si kvůli tomu, abych mu ujel strhnu pajšl.
Hezky zvolna, a frajer 10 metrů za mnou, dokud se nedostanem někam na opravdu hooodně širokou silnici, aby mě s 10 m odstupem mohl předejet :-)
To jako že Francouzům oficielně zakázali jízdu v háku? :D
Tak netrvalo to ani den, a už se ozývají
10 metrů mezi cyklisty nebo běžci, dá se to použít?
Jak to chtějí měřit?
Jak se mohou dva cyklisté předejet nebo minout?
Guillaume Robert, zakladatel Matos Velo (https://www.matosvelo.fr/) tohle opatření rozporuje.
Vysvětluje, že chápe, že cyklisté nemají jezdit vedle sebe a povídat si, nebo jezdit ve skupinách, ale tohle mu připadá nereálné a absurdní.
A ministrině sportu Roxana Mărăcineanu (pozn. bývalá plavkyně, https://en.wikipedia.org/wiki/Roxana_M%C4%83r... se kroutí jak hovínko na slunci, a tvrdí, že:
"Chystáme se to nařízení zdokonalit, ale je příliš brzy na to říci jak".
Další výdobytek zrušení omezení pohybu.
Od 11. května, kdy se ruší ten "confinement" - tedy domácí kasárník, budou moci Francouzi bez povolení cestovat v okruhu 100 km od svého bydliště.
Cesty mimo tento okruh, z rodinných nebo pracovních důvodů, budou vyžadovat povolení, kdo ho bude vydávat se teprve upřesní.
Aby to Frantíkům usnadnili, mají on-line mapku, kde si zadáš svoji adresu, a ono ti to ten kruh kam smíš namaluje :-)
https://livemixr-assets.s3-eu-west-1.amazonaws...
Úředníci se snaží, každou hodinu na on-line novinách naskakuje nová bejkárna, kterou si vymysleli, už tam byl seznam sportů co se smí a co se nesmí, to běhání a ježdění na kole s 10 metrovým odstupem jsem zmiňoval, uvidíme v pondělí, až to všechno sesumírujou.
Francie je úžasně přebyrokratizovaná země, a každý úředníček bude jistě chtít prokázat svoji důležitost, tak se můžeme těšit na seznam opatření, z kterých by plukovník měl Vánoce....
Zajímavé - přebyrokratizovaná Francie ti nevadí, ale u nás máš osypky jen slyšíš slovo úřad :o)))
To by mě zajímalo, co bys dělal, kdyby to u nás vypadalo aspoň z poloviny jako ve Francii.
Francoužští byrokraté jsou mě volní, jejich byrokraci ani neplatím, ani mě nebuzeruje, tedy zatím. To neznamená, že ji nevidím, nebo ignoruji.
Mám tu zemi rád, a všímám si toho, co tam je fajn, i toho co se mi nelíbí a píšu o tom. Snažím se popisovat věci tak jak je vidím, bez nějaké adorace či idealizace.
Jejich byrokracie je ale jejich boj, naše byrokracie pak boj můj.
Pře chvilkou vyšel zajímavý článek:
https://www.lefigaro.fr/actualite-france/nous...
Všichni se budeme navzájem bát
s podtitulkem: když vyhlídka na zrušení omezení pohybu vyvolává obavy.
A tak jedna za druhou, Salima, Michèle, Chiara, Léa, Elisabeth, shodou okolností všechno dámy se vypisují ze svých úzkostí a strachů.
Psychotherapeut Bruno Vibert vysvětluje, že "je jasné, že zrušení omezení pohybu bude zdrojem dvou typů úzkostí, na jedné straně strachu z nakažení, na druhé, strachu z návratu do nejistého světa se zamlženými obrysy".
Psychoanalyzer Michèle Declerck z tohoto důvodu očekává nárust hypochodrie....
A slova plynou, a jako v každém opravdu francouzském filmu, příbeh má otevřený konec, a ani náznakem ne nenaznačí, jakým směrem se to bude ubírat nebo to dopadne.....
"Už nejsme stejní jako dříve, nebudeme se setkávat s každým. To proto, že se mezi námi ztratila důvěra. Budeme se bát jeden druhého." obává se Diana, matka rodiny, která z vyhlídky na 11. květen není právě moc šťastná.
Che che...městská zeleň tu posekala trávníky mezi panelákama; místní nálevna si udělala okýnko a začala čepovat pivo do kelímků.
Všude mezi barákama posedávaj skupinky, pravda, o počtu mnohem menším než 10 lidí, a klopěj do sebe jeden kelímek za druhým.
Takže další příspěvek ČR světu - vynalezli jsme prostředek na potlačení úzkosti.
Oni se taky nešli zeptat hochů na předměstí, ale mamin, co sedí doma a klepou se strachy, virus, nezaměstnanost, složenky co se mají zaplatit, a navíc, na Po rvního máje nemohou do průvodu....
Právě vydali mapku Francie se zónama:
zelená: uvolňuje se podle plánu 11. lvětna
oranžová: nejisté
červená: uvolnění by mohlo být pozdrženo
https://www.lemonde.fr/planete/live/2020/04/30...
kriteria zařazenívdo zón:
1) rozšíření viru
2) kapacita zdravotních zařízení
A jen tak na okraj, máš nějaké povědomí jak to vypadá v Belgii? O té se nikde příliš nepíše a nemluví i když má snad nejvíc nemocných na počet obyvatel a velký počet mrtvých.
Projedu jejich noviny, ale někde jsem četl, že Belgie dosahuje svých rekordních čísel tím, že k těm úmrtím na Covid 19 v nemocicích automaticky připočítává VŠECHNA úmrtí v Ephad, tedy domovech seniorů.
Francouzi dlouho drželi ta čísla oddělená, protože v domovech pro seniory se obecně umírá mnohem víc na mnoho chorob, než jen na Covid, ale už asi 3 týdny, u těch seniorů, co zemřeli v Ephad s Covidem je do statistik zahrnují.
To Belgové jsou větší frajeři, připočtou tam všechny a tak v lize vedou, ale nikoho to neděsí a nejsou toho plné noviny, právě pro tuti jejich "drobnou statistickou" úchylku.
První máj je jediný den ve Francii, kdy nevychází vůbec žádné tištěné noviny. Francouzi, většinově tradičně a historicky levicoví, pochopitelně slaví "svátek práce" a socialisté a komunisté se běžně srocují s rudými vlajkami na náměstích a provolávají ta svá hesla, většinou za velmi chabé účasti demonstrantů a vlažného zájmu okolí.
Jedné věci si ve Francii na 1. máje ovšem všimnete, protože to uvidíte na každém rohu. Jsou to svazečky konvalinek. Prodávají se všude, provizorní stolky nebo stánky, ale třeba jen děvče, co sedí na lavičce a vedle sebe má v šátku pár svazečků.
Konvalinky prá přináší štěstí, a na prvního máje je musí mít doma každá francouzská rodina. Není to květina, ktrou by výhradně dávali muži ženám, prostě i samotná Carol si koupí svazeček sama pro sebe, aby se domácnosti štěstí drželo.
Prodej konvalinek na 1. máje má také naprostou výjimku. Může je prodávat úplně každý, kdo nějaké má. Bez povolení, bez daně. Kdekoliv.
Svazek ještě vloni býval za 1 až 2 eura a tento jistý přivýdělek Francouzi velmi solidárně přenechávali starším, nebo studentům, tedy spíše studentkám.
Letos je to jiné. Tento prodej byl zakázán.
Teprve včera povolili květinářstvím a obchodům konvalinky prodávat, ale nikoliv komukoliv na ulici. Je to něco, co Francouzi vnímají velmi úporně a proč ano a proč ne, a proč tak pozdě povoleno, plní stránky on-line novin.
Proč konvalinky?
našel jem krátké video, které tu historii stručně vysvětluje:
https://www.linternaute.com/sortir/guide-des...
překlad níže
Proč během svátku práce dáváme konvalinky?
- Na prvního máje se ve Franciii každoročně prodá více než 75 stonků konvalinek.
- Soukromým osobám je v tento den vyjimečně povolen prodej těchto „lilií z údolí“
- Konvalinka symbolizuje příchod léta, slouží k obřadům nebo jako přinašeč štěstí
- Dávat konvalinky dámám na svém dvoře se rozhodl Karel IX v roce 1561
- Ale po Revoluci to byla především rudá růže, která byla spojena s 1. májem
- V roce 1918 byla schválen 8 hodinový pracovní den a 1. máj uzákoněn placeným svátkem
- Vichistický režim udělal v roce 1941 1. máj oficielním svátkem
- Maršál Petain prosadil konvalinky, kterým dával přednost před růžemi, které byly na jeho vkus příliš levicové
- V roce 1947 zákoník práce ustanovil 1. máj jako den pracovního klidu a svátek
Tady ho máme, hrdinu od Verdunu a zrádce z Vichy, paradoxně muže, který první máj spojil s konvalinkama.
https://plus.lesoir.be/298073/article/2020-04...
Musel jsem si předplatit, abych si to dočetl, potvory mají všechno zajímavější v sekci pro abonenty.
Tak to možná celé neuvidíte, ale pro sichr jsem udělal snapshoty.
V té Belgii mají pěknej čurbes. Protože ta země je rozpůlená a Vlámové a Valoni se moc nemusí a moc se spolu nebaví, stávají se divné věci.
Jednak, Covidu připisují skoro všechna stávající úmrtí doma nebo v domovech seniorů, viz koláčový graf, ale taky, nějaký ten úřední šimlík jim čísla prostě duplikuje, a zjevně už dost dlouho, jak ukazuje odstavec z toho článku co jsem přiložil.
Celková čísla se ovšem zdají být dobrá, ukazatel poklesu pacientů na JIPkách je jasný.
Tak tady je překlad.
Počet úmrtí
Toto je pravděpodobně nejvíce komentovaný ukazatel, ale také nemejméně intuitivní. Tento čtvrtek, například, zdravotní úřady přidaly 111 nových belgických úmrtí. Logicky, celkový počet obětí pokročil z 7 501 (čísla ze včerejších 11 hodin), na 7 612 úmrtí. Ale to by bylo příliš jednoduché..
Počítadlo se ve čtvrtek zastavilo na 7 594 mrtvých. To je tedy o 18 méně než bychom očekávali.
Proč?
Protože se to stává, dost pravidelně, že zdravotní úřady najdou duplicity. Tedy mrtví jsou započítáni dvakrát. A zdá se, že to trvá už dlouho, co se takto počítá. V Sciencano (pozn. belgická organizace viz https://www.sciensano.be/en/about-sciensano) našli první duplicitu v sčítání 22. března, druhou 24.března, třetí 25. března....
Celkem proto 18 úmrtí tedy bylo ve čtvrtek vyškrtnuto ze seznamu, prostě proto, že byly započítány dvakrát. Tohle vysvětluje , proč se počet obětí tento čvrtek zvýšil o 93 (111 – 18).
Když už to mám na půl roku koupené, hodím na ty Belgičany občas oko, abychom věděli víc.
Ještě dva grafy:
1. Vývoj úmrtí v Belgii po dnech
2. Počet nově hospitalizovaných po dnech
Nějaké zmatky ve výkazech a nějaké zdublování čísel být může, ale asi to nebude nijak zásadní.
U nás se také do mrtvých započítávají všichni co zemřou i doma nebo někde v domovech a je ověřeno, že zemřelý měl vira.
Ono se také mnohde uvádí "zemřelo s covidem".
Nakonec všichni zemřou na zástavu srdce.
Nikoliv srdce, umírá se až když přestane fungovat mozek.
Tam se to diagnostikuje, ale píše se zástava srdce. Na smrt mozku umřeme naprosto všichni. No na zástavu srdce vlastně také.
Přitom příčina může být třeba hrubý náraz hlavou do stromu v rychlosti 60km/h.
V tom případě se ale fakt píše zhmoždění mozku a ne zástava srdce :-)
Když si blbě zlomíš nohu a druhý den umřeš, tak ti nejspíš napíšou, že tuková embolie a ne zástava srdce.
Příčina smrti - zástava srdce nebývá až tak častá jak si myslíš, je to spíš hodně malý počet.
Prosím tě Brahmo, kde se u každého zemřelého píše, že zemřel na zástavu srdce?!?
Nic takového nepíšu, zkus si to přečíst ještě jednou.
Vidíš a tohle jsou právě ty okamžiky, kdy by sis měl doplnit vzdělání.
Nějak si při tom studiu lékařství se svou manželkou nedával pozor :o)))
ještě se budeš chvilku navážet, mimo téma a bez jakéhokoliv jiného sdělení než rypákování a to do kohokoliv, a půjdeš za dveře.
Když se ti uleví...
A mimochodem - na Brahmu to nebylo navážení se, ale konstatování.
Jen rypákuješ do úplně opačného tvrzení než za jaké ho pokládáš. Nejdříve si to přečti a pak teprve rýpej. Takhle jen ukazuješ že buď čteš naprosto nepozorně, nebo nejsi schopna ten text pochopit.
Nereaguji na text, ale na tvé tvrzení, že se umírá na zástavu srdce, což ti vzápětí vyvrací Lelek.
Nedávno jsi se tady ohrazoval proč by sis měl doplnit vzdělání, když si v podstatě medicínu studoval s manželkou, tak jsem ti jen připomněla jeden drobný moment proč.
Halí belí, to je celý.
No, zdá se, že v té Belgii vůbec nezkoumají, jestli ten kdo umřel doma nebo v domově seniorů vira měl, ono ani to moc zkoumat nelze, prostě rovnou je k počtu úmrtí tomu Covidu připočtou.
Proč to tak dělají netuším, protože jim tak vychází extrémní čísla, v porovnání s ostatními státy, ale asi to tak fakt dělají.
A navíc si ještě občas nějaké to číslíčko zdublují.
Budu je sledovat, hranolkožroury
Kdyby to nezkoumali a zahrnovali všechny tak by ta čísla zemřelých měli mnohonásobně větší. I v té Belgii se určitě umírá podobně jako u nás.
Nějaké zjišťování zda měl nebo ne asi dělat musí, když mají tak "nízká" čísla proti celkovému počtu zemřelých.
I u mrtvých se testem vir snadno zjistí a zjišťování příčiny úmrtí se v Belgii určitě dělá, jaká je přesnost nevim, ale asi ne o moc horší než u nás.
Francouzský sport na pokraji propasti
Fotbal, ragby, tenis – pro všechny tyto sporty jsou finanční důsledky pandemie Covidu 19 velmi bolestivé. Kluby a soutěžící jsou již nyní ohroženy bankrotem. Dohrání konce sezóny, očekávané u fotbalu a ragby, je pro budoucnost jiných sportů, podle vedení soutěžících nejisté, už je hlášen tenis, F1, cyklistika.... Koronavirus umlčel francouzský sport, jak profesionální, tak amatérský. Potopil atlety zakázanými stadiony a některé urhnul do největšího zmatku a částečné nezaměstnanosti. Zbaveni možnosti prodávat práva na televizní přenosy, sponzorských příjmů, příjmů ze vstupenek, spousta klubů bude možná muset zahodit klíče od svých bran. Zejména ragby. Jiná, jako Olympique Lyonnais ve fotbale se cítí poškození rozhodnutím vnitrostátních orgánů a zvažují právní kroky. Profesionální sport, který se často objevoval v titulcích, pro své excesy všeho druhu, prochází nejhorší krizí své historie.
Bode schopen se zotavit a znovu povstat?
Pak jsou další 3 strany nářků z jednotlivých sportů, to nepřekládám...
Zas tak moc to nevadí. Lidé potřebují sportovat sami a ne se jen koukat, jak za ně závodí profík a přitom se cpát brambůrkama a pivem.
Jenže fůru lidí profisport v televizi nebo na stadionech namotivuje k napodobování. Všimni si, jak vždycky vzroste obecný zájem o nějaký mediálně protěžovaný sport. Masově to prostě takhle funguje.
Ale ti u toho nezůstanou, omrzí je to. Já ten některý profisport mám také rád. Rád se na něco podívám. Ale že bych byl bez toho nešťastný? Víc mne těší, že konečně otevřeli moje squash centrum s pinpongem. A ty bohaté kluby, které se nafoukaně přetahují o fotbalisty a hokejisty za miliony, ty ať jdou klidně do kopru.
Koukáš na to jen ze svého úhlu. To bych mohl zase já prohlašovat, že výroba pingpongových míčků je úplně zbytečná a z gruntu neekologická ;-)
Vůbec ne. Já ho pinkal jen na vojně pánvičkou z kuchyně, takže pro mne je fakt úplně zbytečnej :-)
Naopak, včera jsem sekal trávník a mezi buxusy živého plotu jsem to musel vzít srpem. Úplně mne překvapilo, jak dobře mi to najednou šlo, když jsem použil zápěstí jako při forhandovém podseknutí míče. Srp se zrychlil a bral to zcela dočista.
Jedna činnost nesmyslnější než druhá ;-)
A nakonec, na to se dá natrénovat i jinak :-)
Naopak, oboje je strašně důležité. Mezi ty malé nevyrostlé buxusy se žádným elektrickým bazmekem jít nedá, protože bys jim omlátil kmen a zničil je. Srp je při troše šikovnosti maximálně šetřivý. Nesmíš si jen useknout prsty a říznout se při přibrušování. Spolehlivě si neuseknout prsty druhé ruky znamená, vůbec jí tam necpat. Žádné přidržování a pižlání srpem. Prostě se rozmáchnout jako kosou a čistě seknout. No a na to potřebuješ opravdu ostrý srp a rychlý švih zápěstím.
Pingpong je poslední míčový sport, který jsem schopen vykonávat a už u něj hodlám vydržet až do hořkého konce.
Lelek mě nasměroval na belgický tisk, pokud jde o opatření a jejich uvolňování, je to Francii velmi podobné, čísla co uvádí jsou ta včerejší.
Na straně 14 denníku Le Soir jsem ale našel zajímavou reportáž ze Švédska.
Tady je překlad:
A co když má Švédsko pravdu, ve svém přístupu k pandemii...
Severské království praktikuje dobrovolné omezení pohybu a také bylo zmiňováno WHO jako „budocí model“ uvolňování omezení pohybu pro ostatní země.
Reportáž
Anders Tegnell, epidemiolog a šéf švédského úřadu pro veřejné zdraví (pozn. https://cs.wikipedia.org/wiki/Anders_Tegnell) je klidný muž. Je to on, který na začátku epidemie, přivedl Švédy na cestu „dobrovolného omezení pohybu“ a „opakuje“, že každá vláda si musí přijmout opatření přizpůsobená své populaci a její kultuře. Nyní, když mnoho zemí začíná obtížně s rušením opatření a potvrzuje se, že je potřeba „žít s virem“ a „věřit lidem“ jen přeje svým evropským sousedům „aby to u nich šlo stejně dobře jako to jde ve Švédsku“. Vůbec není jisté, jestli blahopřání WHO, které vyslovila tento čtvrtek, že Švédsko může představovat „budoucí model“ jej naplňuje sebeuspokojením.
Švédsko oficielně usiluje o stejný cíl jako ostatní evropské země: omezit šíření viru, aby se zajistilo, že nemocnice nebudou přeplněny pomocí omezení kontaktů a pohybů, podporou práce na dálku, dodržování sociální distance a nařízením nemocným, stejně jako starším 70 let, aby zůstali doma.
Kromě toho, že vše je dobrovolené. Bez povolenek jako jsou potřeba ve Francii, bez uzavření obchodů a škol jako v Belgii. „Náš model je postaven na osobní zodpovědnosti a důvěře“ vysvětluje Ann Linde, ministrině zahraničních věcí. „Naší zásadou je činit správná rozhodnutí ve správný čas“ dodává Isabelle Lövin, místopředsedkyně vlády. „Připravujeme se na marathon, ne na sprint“.
pokr.
Jeden z pilířů: progresivita
Další ze zásad švédské doktríny je progresivita. Povinná opatření, jako zákaz návštěv v domovech pro seniory, shromažďování více než pěti osob, nebo uavření gymnásií a universit, nebyla přijímána současně. Švédové čekali až do 1. dubna, než požádali všechny své obyvatele, včetně těch zjevně zdravých, aby si hlídali své odstupy na veřejných místech. Datum, které si tady dobře pamatují, protože bylo shodné s tím, kdy se uzavřeli lyžařské areály. „Spíše než abychom paralyzovali společnost najednou, postupujeme krok za krokem, odvětví za odvětvím.“ Vysvětluje Anders Tegnell. „Ukončili jsme vščerná párty po lyžovačkách před tím, než jsme uzavřeli lyžařské areály. Postarali jsme se o shromáždění, pak restaurace, a dnes svět sportu, zákazem soutěží pro dospělé.“ Nový zákon, schválený 16. dubna, nám umožňuje přijmout drastičtější opatření bez schalování parlamentem.
Správné, nebo skoro správné
Je méně hořký švédský letkvar přesto účinný? Nemocnice, i když pod tlakem, nikdy nebyly přeplněny, s 20% kapacity lůžek intenzivní péče vždy k dispozici. Křivka kontamninace, jako jinde v Evropě, už dosáhla vrcholu. S 2 653 úmrtími k 1. květnu, má země vysokou úmrtnost (263 na milion obyvatel) ale slabší než Francie (373), Italie (463) nebo Belgie (665). Srovnání s ostatními severskými zeměmi, oproti tomu, je horší – Dánsko (79), Norsko (39) nebo Finsko (39). Nemoc globalizace, epidemie, která zasáhla Švédsko, ekonomický motor regionu, více než ostatní, nebo populace migrantů přijatých za migrační krize v roce 2015, také hraje svoji velkou roli. A pak je tu to slehání, které je očividné, koronavirus se neočekávaně rozšířil v domovech důchodců, kde byla zaznamenána plovina úmrtí.
pokr.
Zajímavé porovnání. Bohužel v tomhle případě se asi nikdy nedá pořádně určit co kde víc pomohlo nebo ublížilo.
Masivní podpora obyvatelstva
Švédský úřad pro veřejné zdraví, jehož každodenní tiskové konference bývají hojně navštěvovány (premiér, který vystoupil v televizi jen jednou a je za to kritizován, lékaři pravidelně na všech fórech požadují zavedení silnějších opatření) ale stále tvrdí totéž: opatření omezení pohybu zabraňuje přepnění nemocnic, ale nezbaví nás epidemie, naopak nezavedením těchto opatření, se vyhneme hospodářský a sociálním tragediím a zárověň posilujeme obyvatelstvo pro nadcházející roky. Johan Giesecke, jeden z poradců úřadu, jde dále: „Problém omezení pohybu je ten, že při jeho opětovném zrušení vám narostou další závažné případy. Uvidíte, že nebudou velké rozdíli v úmrtnosti v různých evropských zemích.“
V Evropě unikátní politika, které se neustále dostává podpory tří čtvrtin Švédů.
Budu se opakovat - rozdíl temperamentu Čecha a Švéda je asi jako rozdíl temperamentu Čecha a Itala.
Řečeno s Cimrmanem - vykouknou ze křoví, zamávají si a jdou.
To, čemu se teď říká "social distancing" je tam společenská norma.
Dokážu si tenhle postup představit ve Finsku, možná i v Dánsku. V Německu sotva a u nás už vůbec ne.
A možná že seveřani obecně nejsou zvyklí "ochcávat" cokoliv a všude hledat mezery, takže se jim nemusí nařizovat, stačí doporučit.
Taky "chytrolínů", kteří naprosto přesně vědí, jak je všechno špatně, tam určitě tolik nebude ...
Samozřejmě jim k tomu přístupu nahrávají solidnější politici ve vedení. My bychom je taky mohli mít, ale holt "většina" elektorátu (plus notoričtí nevoliči) to chce jinak :o(
Možná je to jen mrzká pomluva a podceňování inteligence české populace. Prostě fázi "když to nejde po dobrém" vrchnost vynechá s rovnou se začne "po zlém".
Ale to není to podstatné,co tam čtu.
Zajímavý je názor, že vším tím,včetně té sociální distance, se viru nezbavíme, jen prostě odložíme, nebo se vyhneme přetížení nemocnic,za cenu ohromných škod jak ekonomických, tak sociálních. A že ta choroba, v důsledku, zamorduje velmi podobné množství populace všude, až se to nakonec podrhne a sečte.
Tedy, když se báli přetížení špitálů, které se nakonec nekonalo, a spustili rychle oponu, měli by jí stejně rychle vyrolovat, soudím. Ne srát s nějakým postupným uvolňováním do Vánoc a těšit se na novou vlnu.
Nemocnice se nepřeplnili, a podle toho Švéda, je to jediné, co s tím virem lze dělat. Prostě tu je, a zůstane tu.
A tím pomslým rozvolňováním jen páchají další škody
Hm, je tu, ale tak jak není každej rok chřipková epidemie a jak nebyla každej rok morová rána, tak prostě může na nějakou dobu, klidně i dost dlouhou let, zmizet, než se zas objeví. A třeba v úplně jiné verzi. Tohle nejspíš vůbec nikdo neví. Teda pokud zavrhneme variantu cíleného vypouštění, to pak ten potenciální vypouštěč ví naprosto přesně kolik kde a kdy.
A o tom, že všude to musí nakonec hodit řádově stejně obětí, taky pochybuji. Opravdu máme různé geny a taky i to různé očkování může hrát roli. A taky roční období a tisíc různej jinejch věcí, který to zcela přirozeně dokážou ovlivnit. To spíš věřím tomu matematickému 70 dní.
Ovšem ze všeho nejmíň věřím vlivu nošení roušek po lese a bezuzdnému strašení lidí, tudy nikdy cesta nevedla a věřím, že se za to jednou budou strůjci aspoň stydět, když už je nikdo nepožene k zodpovědnosti za svévolnou buzeraci a lhaní.
Ekonomické důsledky si vyžerou někteří víc a jiní méně, budou i tací, co zbohatnou. A hlavně o to nejspíš šlo :-(
Fakt nevím, proč lidem vaděj zrovna ty nátlamníky. Ty bych nechal nafurt. Baba jak Saúdka, chlap jak Tuarég.
Nikdo na mě nechrmle, nikdo vedle mě nesmrká, nikdo neplive kemry vytažený až z paty...a většina národa s tím hadrem přes tlamu vyloženě zkrásněla...
Jo, a kuřáci si choděj zapálit fakt daleko od lidí. Like!
Nejspíš, při správně volené argumentaci, přistoupíš i na tu obřízku. :-/
Speciálně pro Tebe jedna instruktáž na téma social distancing :-)
https://www.youtube.com/watch?v=z6QGqOagtJY
Выйду ночью в поле с конём,
Ночкой тёмной тихо пойдём.
Мы пойдём с конём по полю вдвоём,
Мы пойдём с конём по полю вдвоём.
Smyslem veškeré zdravotní péče je pouhé oddalování nevyhnutelného. Přesto z nějakého nepochopitelného důvodu investujeme víc než 7 procent HDP do toho, abychom Pana Smrtku o něco zdrželi...
Jj, tohle je něco, co spousta lidí běžně využívá a chce to mít na co nejlepší a nejvyšší úrovni, a když to zaskřípe, tak nadávají jak fretky. Přitom nejde o nic jiného, než odvrátit konec, který nastane vždy.
A u koronaviru nešlo o nic jiného, než právě o tohle.
Francouzská vláda chystá zrušení omezení pohybu od 11.5. a současně s tím vydala nařízení od tohoto data, nosit povinně roušky ve veřejných dopravních prostředcích.
Le Monde dnes publikoval dva střihy na látkové roušky (obě z tří vrstev látky).
Módní "kachní zobák" bude jistě velmi slušet a navíc splňuje francouzskou normu ANFOR :-)
Tady je návod on-line:
https://www.confectiontendance.com/covid-19...
a video:
https://youtu.be/OWsnlKXC-u4
Pokusil jsem se přeložit popisy v tom střihu, jenže tápu v terminologii švadlenek, tak lecos může být blbě. Nicméně, po všech těch úmrtích, intenzivních péčích, hospitalizacích, zase milé osvěžení slovní zásoby .....
Francouzský ministr zdravotnictví dnes oznámil na tiskové konferenci, že na doporučení zdravotní rady vláda rozhodla prodloužit stav zdravotní nouze, který měl trvat do 23. května, od další dva měsíce, tedy do 24. července. Návrh zákona bude v pondělí předložen ke schválení parlamentu.
Ve stavu zdravotní nouze má premier tato práva dekrety:
- omezit svobodu pohybu
- omezit svobodu podnikání
- omezit svobodu shromažďování se
- zakázat opuštění domova
- rozhodnout o karanteních opatřeních
- schválit rekvizici zboží a služeb
- přijmout dočasná opatření ke kontrole cen
viz: https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89tat_d...
Zdá se, že francouzská vrchnost také našla zalíbení v nařizování a zákazech, uvidíme, jak si s tím poradí parlament. času mají dost, protože současný stav zdravotní nouze trvá až do 23. května.
"drive in" zpovědnice v Limoges, funguje prý už týden, a pak že katolíci nejsou pokrokoví :-)
https://www.lefigaro.fr/actualite-france/a...
Stav zdravotní nouze: A co zákládní svobody při tom všem?
Na poprvé, stav zdravotní nouze prošel bez obtíží. Ale tentokrát jsou jiné souvislosti.
Opozice a ústavní experti se obávají posunu směrem k vyjímečnému stavu.
Projde i nové vyhlášení stavu zdravotní nouze, který byl přijat 23. března bez křiku a který se vláda připravuje prodloužit o další dva měsíce, jako dopis poštovní schránkou? Jistě ne. V zákulisí, v řadách opozice stejně jako v majoritní straně, se množí otázky o tomto vyjímečném režimu, který ve skutečnosi umožňuje státu připravit Francouze o většinu svých svobod ve jménu boje proti pandemii.
A projekt zákona o jeho prodloužení, představený tuto sobotu na radě ministrů a který bude příští týden předložen senátu a shromáždění, riskuje, že způsobí nemálo turbulencí
.
V posledních dnech se objevilo více „kamenů úrazu“, pokud jde o prvné verzi textu, který předkádá Éduard Philippe (pozn. premier). Jaké?
Zejména článek 2, který stanovuje nařízení domácí izolace osob nakažených Covidem 10, stejně jako těch, kteří jsou z nakažení pouze podezřelí. S pravomocí, danou prefektům, nařídit povinnou karanténu na dobu trvání 14 dnů.
pokr.
Ještě nejsme v Severní Koreji!
„To bude problém. Bude se křičet“.
Ukamenují ministra, až uslyší tuhle první verzi a uvědomí si, jaké problémy vyvolává otázka zbavení základních svobod.
Neuniklo nám: „Představte si, že bychom to mohli nechat projít beze slov. To mi připadá prostě šílené. Ještě nejsme v Severní Koreji!“ rozčiluje se na čtvrteční videokonferenci Éduarda Philippa se jeho poslaneckým klubem jeden poslanec En Marche (pozn. En Marche – Na pochodu – je vládní strana presidenta Macrona). „Všichni jsme proti. Tenhle článek 2, tak jak je napsán, to byla hůl, kterou nás mohou bít“ vykřikuje druhý. Jasná a zřetelná zpráva pro premiéra, který nakonec toto ustanovení o povinném charakteru karantény, ve verzi předložené radě ministrů, odstranil a omezil pouze na osoby přijíždějící na území a osoby nakažené virem.
Ke shodě je daleko
Další článek, který vyvolává napjetí, je článek 6, který se týká vytvoření slavných „teritoriálních brigád“, které budou mít za úkol odhalovat nakažené občany za pomoci „implementace informačního systému za jediným účelem boje proti šíření epidemie“. Te není jasně nic méně a nic více, než vytváření seznamů nemocných, což opozice ze všech stran politického spektra odsuzuje. „Vše zůstává nejasné. Nechce snad vláda zamaskovat zrušením aplikace StopCovid vytvoření nového, ještě vlezlejšího systému?“ rozčiluje se šéf klubu LR (pozn. Strana republikánů, https://republicains.fr/) Damien Abad, který slibuje v příštích dnech „pozvednout hlas za občanské svobody“. To samé zaznívá i ze strany France insoumise ( pozn. strana - Neporobená Francie - https://lafranceinsoumise.fr/), která oznámila, že bude hlasovat proti tomuto prodloužení.
pokr.
Zkrátka, ke shodě je daleko, stejně jako atmosféra, která panovala 23. března „Byli jsme uprostřed epidemie, bylo nutno konat rychle. Teď jsou věci jinak. Začínáme rušit omezení, země již není vystavena stejným hrozbám.“ dovolává se Abad. Obzvláště, když naopak od prvního, může tentokrát ústavodárné shromáždění toto téma řádně uchopit „Nemůžeme říkat, že to není problém. To je problém! Je potřeba aby se ústavodárné shromáždění soustředilo na téma svobod a omezení těchto svobod, to je jeho úloha.“ nárokuje poslanec ústavního shromáždění Didier Maus.
Zatímco někteří poslanci En Marche by mohli být v pokušení veřejně vyjádřit své pochybnosti „Stejně jsme už dva měsíce v extrémně omezujícím systému“ Emanuel Macron hovořil o důvěře Francouzů.
„Myslím si, že je velmi důležité zadržovat a brzdit tyto svobodu narušující praktiky“ zdůrazňuje poslanec LREM Aurélien Tâché (pozn. LREM je vládní strana presidenta Macrona En Marche - https://en-marche.fr/) „Jinak se obávám zvůle“.
To se ani nechce číst. Se to valí Evropou jak řeka a stádo bude nadšeně mávat? :-(
Vrchnosti zachutnala neomezená moc, a tak to zkouší.
V tý Francii si chce vláda nechat potvrdit další dva měsíce momořádného stavu, v době, kdy všechna čísla ukazují, že prostě ta epidemie končí.
Docela mě to včera zaskočilo.
Jenže zdá se, že jim to neprojde, proti jsou i poslanci vládní strany. Vpašovali tam pěkno prasárnu, tedy to, že mohli uvrhnout karanténu na kohokoliv, tedy jen toho, kdo je "podezřelý z možnosti, že by mohl mít virus", a nikoliv hygienici, ale policejní prefekt.
Nelíbíš se, budeš 14 dní doma, mám podezření.
Další věcí je, to jsem tu nepsal, te jejich aplikace StopCovid - jak se měli osahávat pom,oví BT ty telefony a zjišťovat, kdo s kým a kde, něco jako ta naše eRouška. Tak to zastavili, pochopili, že si to do telefonu dá dobrovolně jen pár magorů, a že to fungovat nebude.
Ale touha špiclovat je neopustila, tak chtějí zavést něco, jako náš plukovník, tedy trasování přes operátory. Také údajně, jako u nás, se souhlasem.
Ale zdá se, že jim neprojde jiná věc.
Takovéhle trasování znamená, že si stát vytváří seznam nemocných a jeho kontaktů. Takový seznam je ve Francii v rozporu s ústavou, stát si nemůže takové seznamy v žádném případě vytvářet, jen anonymně. Ne že bude mít seznam lidí s Covidem, jako tak nemá seznam lidí s rakovinou. Nepřijatelné.
Že se tohle stalo u nás, a potichu, si nikdo nevšimnul. Prostě plukovník bude mít seznam lidí, co Covid mají včetně jeho kontaktů.
S jeho lobbistickou minulostí šíbra bez skurpulí tak má seznam potenciálních zákazníků léčiv a vakcín, který bude on, nebo jeho příbuzenstvo prodávat. Dělal to za chřipkové epidemie, a to seznam lidí s chřipkou neměl. Teď mu dají klíč od zlatého dolu.
A "ochránci lidkských práv" mlčí a žvejkají roušky.
Jak píšeš, začíná to být nebezpečný. Nelíbíš se? Máš kasárníka...
Pro začátek, než si lidi zvyknou. Pak se vyčlení nějaký karanténní ostrov u pobřeží. Později v Polynesii.
Fáze 1: Pevnost If
Fáze 2: Ďábelský ostrov
Fáze 3: Mururoa
:-)
4) Předměstí Saint-Denis :-)
Těch jmenných seznamů bych se zase tolik nebál, ty se dělají u každé infekční nemoci. Když se někde objeví žloutenka, tak hygiena dává rychle dohromady seznamy lidí kdo se s kým kde potkal a nařizuje izolaci. Důležité je aby ty seznamy jmenné seznamy ohlídaly aby se nedostaly ven do davu, toho bych se obával mnohem víc jak jsou lidi zblblí a schopni lynčovat kde koho.
Pro farmacii a lobbisty je nepodstatný jmenný seznam, ale důležitá jsou čísla a z které oblasti (okresů) a to jsou veřejně známá čísla, takže i ti lobbisté v tomhle utřou.
Cílený marketing a prodej je mnohem efektivnější, než střelba na slepo. Lobbovat netřeba, lobbing v případě tohohle viru, velmi efektivně provádějí všechna media. Jde o to vědět na jistotu, kdo a co potřebuje.
On asi bude rozdíl mezi seznamem u oblastního hygienika, a celostátním seznamem.
Ve Francii se prostě nic takového vyhotovovat nesmí a takvs článkem 6 v parlamentu vláda narazí.
"Chytrá" karanténa má řadu odpůrců, a ty debaty se zdají nekonečné Ten StopCovid už odpískali.
Ještě trochu včerejších čísel, a jdu zase do tý díry....
Zase něco z belgických novin, nedělní papírové nejsou, tedy z on-line. Vazby frankofonních Belgičanů na Francii jsou silné, proto poněkud jízlivě kritický tón:
https://plus.lesoir.be/298469/article/2020-05...
Ve Francii mohou Belgičané očekávat karanténu
Po zrušení omezení pohybu (11. května) ti, kteří přijíždějí do Francie musí podstoupit karanténu. Pro nemocné to bude dokonce nucená izolace.
Emanuel Macron přesto tvrdí, že přináší naději. Opakovaně slíbil (bez zjevného kdy se tak stane) návrat „šťastných dní“. Ale týden před zrušením omezení pohybu, od nynějška je to bič, který vyhrává nad cukrem.(pozn. pro frankofonní v originále - c’est le bâton qui l’emporte désormais sur la carotte – hůl co vítězí nad mrkví - https://www.expressio.fr/expressions/la-carotte... ). A velmi působí na infantilizaci - zdětinštění občanů.
Tedy, bude-li stav zdravotní nouze prodloužen až do 24. července (parlament o tom bude debatovat počátkem týdne, a bude to skřípat) a vláda již předem varuje: dojde-li k přílišnému uvolnění kázně, zrušení omezení pohybu nemusí vůbec začít jak bylo předem ohlášeno k 11. květnu. Číslo R, (pozn. https://koronavirus.mzcr.cz/co-je-to-r-cislo/) slavný ukazatel kontaminace, se jak víme blíží k 0,5 a už klesl pod 0.6 (to znamená, že 10 nakažených osob nakazí 6 dalších).
Zavřít ty, co do Francie vstoupí
Od příštího týdne ( tedy půjde-li vše dobře), Francouzi už nebudou muset mít povolení pokud se budou chtít pohybovat. Ale stále se nebudou smět vzdalovat více než 100 km od svého bydliště. Již několik dní je mapa Francie vybarvena na oblasti zelené, červené a oranžové podle vývoje epidemie a naplněnosti nemocnic v jednotlivých departementech. Podívejme se na první kiks, při vytváření této mapy. Bude-li departement klasifikován zeleně, může otevřít školy, ale jinak nemůže dělat o mnoho víc, než je-li klasifikován červeně. Parky a zahrady budou již otevřeny.
pokr.
Nic takového, co by ulevilo Francouzům, co se dusí. Společnost požaduje právo se procházet na plážích, v lesích, nebo na horských stezkách. Klade si otázku, jak by procházky na takových málo frekventovaných místech mohly přestavovat nějaké riziko? Prozatím byla omítnuta. Státní rada stále stějně korigovala vládu. Rekreační cyklistika, která byla doteď zakázána, je již povolena. Konečně. V okruhu jednoho kilometru od bydliště.....
Pro ty, kteří vstoupí do Francie, a to bude zajímat belgického premiera, platí uzávěra také na schůzky. Karanténa bude povninná pro všechny. A jestli budeme nemocí, tak nucená izolace. To je něco, co lze zahraničním turistům co by chtěli pobývat ve Francii závidět. To je dobré. Nejsou srdečně zváni.
„Nejsem si jist, že je to rozumné“ dal nám sprchu ministr zdravotnicví Olivier Véran.
Vláda si dokonce našla čas, aby navrhla nutit francouzské nemocné k izolaci. Nakonec to bude asi jen „doporučení“. Jestli snad vláda, která již velmi pohrdavě, očekává masivní podporu těchto opatření, nemá vyhráno. Zvláště od té doby, co je kritizována role trasovacích brigád, které by měli zkoumat konakty pacienta. A tp přesto, že byli nakrásně překřtěni na „brigády strážných andělů“.
Takže mají menší rychlost šíření (R0 = 0,5; my máme R0 = 0,7) a přesto mnohem tvrdší omezení a stále se nesmějí volně pohybovat? Zajímavé...
Až do 11týho.
A pak na 100 km od domu.
Fajnová je rekreační cyklistika v okruhu kilometr od domu
Dojde ve Francii k zrušení omezení pohybu 11. května?
Exekutiva se obává rizika druhé vlny epidemie koronaviru
Ve smouvě bylo vše napsáno malými písmeny. Ale bylo to tam napsáno.
„Pondělí 11. května je možné jen v případě, že budeme pokračovat v občanské zodpovědnosti, v respektování pravidel a jestli šíření viru bude skutečně pokračovat zpomalování“ varoval Emmanuel Macron 14. dubna, když oznamoval datum pořátku rušení omezení. Jak se 11. květen přibližuje, nezdá se být docela jisté, že k zrušení dojde příští týden. To není „den/noc“ jako v Návštěvnících (pozn. https://youtu.be/Pr8ETbGz35Q) uklouzlo jednomu ministerskému poradci. „Od 11. května se mnoho věcí změní, lidé se budou moci pohybovat svobodněji, děti se budou moci vrátid do školy....virus bude mít nevyhnutelně více příležitostí. Bude volnější, než při omezení pohybu.“ Odtud pramení opatrnost exekutivy. Jen málo dětí bude moci zavítat do základních škol. V Paříži jen 10% žáků bude moci nalézt svoji cestičku do svých tříd. A bez režimu opatrování dětí, není možné si představit, že rodiče by mohli provozovat své aktivity mimo domov.
Minulý týden Éduard Phillipe (pozn. premier), když představoval svůj plán Národnímu shromáždění, již varoval před možností prodloužit nebo rozšířit omezení pohybu. V neděli ministr zdravotníctví vyslal výstražná znamení: „Pokud bude omezení pohybu dodrženo až do konce, a udržíme epidemii pod pokličkou, budeme moci postupně omezení uvolňovat za těch nejlepších podmínek“ vysvětloval Olivier Véran v rozhovoru pro Le Parisien. „V opačném případě, jestliže počet onemocnění by byl příliš vysoký, datum uvolnění omezení pohybu by mohlo být podrobeno přezkoumání a bude se hodnotit podle departementů.“
pokr.
A podle údajů z barometru Covid 19 Ipsos (pozn. https://www.ipsos.com/fr-fr/barometre-covid-19... došlo v posledních dnech k mírnému poklesu respektu o ochranným opatřením a zvýšení časů, které tráví Francouzi venku. Zůstává potvrzeno je pomalé zlepšování zápasu s koronavirem a přetrvává i strach z druhé vlny epidemie. V znepokojujících zónách muže tedy být omezení pohybu být prodlouženo.
-------------------------------
Včera to už psal Le Parisien, z mě neznámého důvodu, chce francouzská vláda zachovat ten stav zdravotní nouze do 24. července (!) a musí jim to schválit parlament. A ten se škube, a škubou se i poslanci Marconovi vládní strany En Marche.
Tak vláda použije nátlak.
"Neschválíte, nezrušíme zákaz pohybu, oni vám to voliči spočítají...".
Ten stav zdravotní nouze mají schválený do 23. května, tak klidně ještě tři týdny mohou držet lidi doma. Ať to stojí co to stojí.
A taky tam strašej krachem ekonomiky, nezaměstnaností, hladomorem a tak?
Protože jak Tě tak čtu, tak oproti Francouzům jsou Češi poslední týden, možná dva, vyložení pohodáři. Válej se se škopkem na trávníku, děcka blbnou na prolejzačkách a tak.
O cyklistech a běžcích nemluvě, ti byli, jestli vůbec, zalezlí tak první 2-3 týdny...
No, starší, nestraší....
On "grande nation" si myslí, že jsou dost bohatí a vyspělí, a mají spoustu bohatých, co jim lze něco sebrat, tak si moc s tím asi hlavu nelámou.
Jinak je 7 milionu nezaměstnaných, čísla jsou naprosto tragická, ale nějak to nevypadá, že by to Frantíky děsilo, je zajímá, jestli budou moci jet v létě k moři.
To zní jako dobrej plán, rozkulačit prachatý.
To by u nás nešlo. Prachatejch lidí je tu tak do 5 kusů a buď financujou parlamentní strany, nebo si je rovnou založili...
No, ty rozdíly jsou tam opravdu velké, to v Německu tak patrné není. Možná tam jsou rozdíly podobné, ale nedávají to tak okázale najevo.
Tak je docela pochopitelné, že ve většině Frantíků dříme socialist rudý.
V Belgii začalo postupné uvolňování zákazu pohybu dneska takto
4 . května
- postupné otevírání podniků
- otevření obchodů s látkami a galanterií
- zvýšení nabídky veřejné dopravy a povinnost v ní nosit roušky
- venkovní aktivity povoleny pro max dvě osoby pohromadě (plus ti, kteří s nimi žijí pod jednou střechou)
- venkovní bezkontaktní sporty nevyžadují už povolení
11. května se chystají otevřít všechny obchody
18. května
- částečné otevření škol
- znovuoptevření museí
- otevření zařízení pro kolektivní sporty
zvažuje se
- povolení soukromých návštěv doma
- jednodenní výlety po Belgii
- povolen přístup do druhých domů (chat, letních bytů) v Belgii
Do týdne to bude perfektní, jinak....
Týden. Všechny úřady, které mají na starosti zrušení omezení pohybu v Belgii, mají jen jeden týden, reálně tři nebo čtyři dny k tomu, aby dostala zelenou všechna nezbytná opatření (roušky jistě i trasování a testován), nutná k „opravdovému“ zrušení omezení pohybu. Vláda na tom má dvojnásobný zájem, protože chce dostat od odborníků povolení „go“ k fázi 1b, která začne 11. května. Zaprvé, protože to byli politici, kteří dali prioritu otevření komerčních center proto názorům odborníků a zadruhé protože si zasedli na přání vědců, kteří výslovně požadovali ponechat dvoutýdení odstup o jednotlivých fází uvolňování, jako času potřebného k ověření dopadu návratu do skutečného života na šíření epidemie. (pro připomínku, ve Francii vláda přijala termín tří týdnů). To vše, aby se dalo říci, že počáte rušení opatření, které bude zahájeno v pondělí se stává formalitou? A k tomu se hodí všechno? Očividně ne.
I když se restarování aktivit, nastavené na 4. května, týká se jenom ekonomické činnosti (slavné „B to B “ a jen textilních galanterií), návrat veřejné dopravy – vlaků, tramvají, autobusů – není snadný úkol. Zajistit v té blízkosti zdravotní bezpečnost, to je kolosální výzva i při mírné obsazenosti.
a dál hořekuje stylem:
nevím jak to dopadne, ale na má slova dojde
Je dobře že se docela slušným tempem přestává blbnout
Hlavně je dobře, že jim to zatím vychází i epidemiologicky.
Jo, čísla zatím odpovídají slušné chřipkové epidemii, stejně jako celý ten vývoj.
Belgové jsou překvapivě v klidu, i když ta jejich čísla, hlavně v tom Worldmeteru vypadají naprosto tragicky. Asi vědí, že ty mrtvé prostě počítají blbě, protože jinak by na tom byli z Evropy nejhůře a přitom jako jedni z prvních uvolňují.
Tady grafy publikované dneska.
A ještě francouzské, tam stále klesají ty nemocní ve špitálech a na JIPkách, ale úmrtnost jim všera poposkočila nahoru.
Zajímavé je, že celá svět přebírá data z jedné instituce - University Johna Hopkinse - https://coronavirus.jhu.edu/map.html.
To je proti všem zásadám správné žurnalitiky, jsou potřeba minimálně 2 nezávislé zdroje, aby se to dalo pustit do světa. Ovšem v příladě Covidu všechny informace na světě, pochází pouze z jediného centra.
koukám, ze jsem dal grafy pro Paříž, tady je teda ta Francie.
Když už jsem posílám ty obrázky, často čtu, jak v novinách tak v debatách virozvěstů, a mnohdy se tím chlubí i politici, jak se "celý svět od nás učí" a jak si nás berou za vzor a jsme příkladem....
No, velký lobogo.
Potvrzuje se to, co ze svých cest znám, neexistujeme, jsme nezajímaví.
Za 6 týdnů, co tu každý den procházím 3 nejvlivnější francouzské noviny, o nás padla zmínka jen 3x.
Poprvé, když jsme ukradli Italům ty roušky, ať už to bylo jak chce, takhle to bylo interpretováno a takhle to publikovali, a podruhé, když se Bureš vnucoval s pomocí pro několik Francouzů, jao že je převezou do Brna na léčení, o kterou nikdo na jejich straně nestál, a potřetí, když jsme nechali viset v Alsasku nějaké ty Moldavany, kterým jsme nechtěli povolit přejezd přes naše území, tedy společně s Němci. Nakonec přejelpi před Německo a nás obejeli přes Rakousko.
Takhle vypadá info z Evropy o návratu do škol.
Takže, Německo, Rakousko, Belgie, Dánsko, Španělsko, Řecko, Itálie, Lucembursko, Island (!), Nizozemí, Portugalsko, Spojené království, Švýcarsko.....
Velký Bocian se může naparovat jen před těmi, co se za plot nekouknou ani internetem....
J8 bych řekla, že jedna unstituce přebírá data z celého světa:-))
"Johns Hopkins University Data sources: WHO, CDC, ECDC, NHC, DXY, 1point3acres, Worldometers.info, BNO, the COVID Tracking Project (testing and hospitalizations), state and national government health departments, and local media reports."
:-))
Ale určitě je pak zfalšovaný posílaj do celýho světa. Prostě spiknutí na akademický půdě ... chtělo by to nějaký povstání, vzdělance (a kavárníky samozřejmě taky) vyházet z oken a nastolit vládu prostého selského rozumu ;-)
To už tu máme a v Americe také.
Prostě něco je divně.
Když koukneš na Worldmeter a na čísla z Belgie, která právě publikovali, sedí celková počet úmrtí přesně, Belgičani uvádí za posledních 24 hodin 97 úmrtí, Worldmeter 92 new cases, asi jde o to, kdy začínají počitat to "new".
Tedy sedí to. Sedí i počet 646 osob v intenzivní péči. Prostě data jsou OK.
Co mi nesedí je skutečnost, že Belgičané, ze 692 úmrtími na milion zcela suveréně vedou tabulku, jsou daleko před Španěly a Italy, a Francouzi jim koukají zdálky na záda, a "ono nic".
Žádné přeplněné márnice, noční převozy, selekce starších, které necháme zhynout protože nemáme dost postýlek, nic.
Přitom taková hrozivá čísla.
A Belgie od včerejška uvolnila opatření, od příštího pondělí otevřou i obchodní centra.
97 nových úmrtí za 24 hodin na takový státeček, a žádný poplach, v 6x vetší Francii včera jen 246 úmrtí a to je důvod k vážnému znepokojení...
Co je špatně?
Tak to se dá vysvětlit rozlehlostí země. Belgie je malá, je rozvezou klidně po celé zemi. Francie, Itálie a Španělsko měli lokální koncentraci, kde v daném místě nestíhali. Což ale neznamená, že je nemohli rozvážet, jak nakonec taky udělali. U nás naopak padlo rozhodnutí je svážet jen do dvou špitálů a i ty nakonec nenaplnily kapacitu.
Ale je to divné. Ne, že ne.
https://www.nakole.cz/diskuse/28239-covid-10...
https://www.nakole.cz/diskuse/28239-covid-10...
https://www.nakole.cz/diskuse/28243-covid-11...
Čína měla, se všemi těmi drastickými zprávami z Wuhanu, na počet obyvatel 12x, slovy dvanáctkrát, MENŠÍ počet nakažených než ČR a 8x, slovy osmkrát, MENŚÍ počet mrtvých. Pokud tedy věříme oficiálním údajům našim i jejich.
Ale v absolutních číslech to holt vypadá jinak.
Mimochodem, nejhorší statistiky udává San Marino. Počítám o něm slyšel málokdo. Moc malý. Pod rozlišovací schopnost.
Kurnik ale tady se nemluví vůbec o absolutních číslech. Ani omylem.
Naopak, vztaženo k milionu obyvatel má Belgie naprosto bezkonkurenční primát na celém světě.
A to je divné.
No, ono se celkem dobře ví proč to je, protože oni ti, co náhodou mají Covid a zemřou, zemřeli na Covid.
Tak to dělá ale celá řada států.
Měl Covid, umřel na to, když teda umřel ve špitále. Nebyl to infarkt, byl to Covid. To vysvětluje to ohromné množství úmrtí na Covid a přitom zhruba 12-13 procentní zvýšení celkové úmrtnosti.
Jenomže Belgové k tomuhle navíc přihodí ještě VŠECHNY zesnulé v domovech důchodců. U těch nezkoumají, jestli měli Covid nebo ne, umřeli, a tak je přičtou Covidu. A ještě ty doma.
Takže zatímco "těžce zasažené" Španělsko má 548 mrtvých na mega, má Belgie, která je celkem v pohodě 692 úmrtí na Covid na mega, a tím se stává vítězem Hopkinsova poháru a může si vyplnit okénko v modrém životě....
Kdo umře v důchoďáku, neumře ve špitále.
Kdo neumře ve špitále, nezatíží zdravotnictví.
Proto je Belgie celkem v pohodě.
Anglie sice není v pohodě, ale má v pohodě statistiku. Kdo neumřel otestovanej ve špitále, umřel z úradku Božího a ne z covidu. Very well.
Ve Španělích zvládli přeplnit špitály i bez toho, aby se nějakejma důchoďákama zalamovali.
V důchoďákách to s testováním moc nepřeháněli, takže na covid se tam neumíralo, ale průser tam dosáhl takovýho stupně, že ty těla vynášela ven až armáda, bo ošetřovatelé v hrůze zdrhli.
Taková spousta infarktů v důchoďáku najednou, to jednoho vyleká. Infekční infarkt je hrozný svinstvo...
Španělský špitál dokáže přetížit i nachlazení z klimatizace.
To určitě, ale proč to sbírá jenom jedna universita, nebo proč jenom tu jednu citují, moc nerozumím.
Takhle se "vědecká" práce nedělá a žurnalistika také ne. Také je možné, že ta data sbírají i jiní, zcela jistě na národní úrovni to dělá každý stát, a žurnalisté si oblíbili pouze Hopkinse.
Ale je to tak, jiný zdroj jsem měsíce neviděl citovat.
Ta data, pochopitelně, jsou nesprávná a orientační, protože dobře víme, že Covidu připisují kdejaké úmrtí, ale nešť, na skutečná data je příliš brzy, a jak víme, lze je získat pouze porovnáním tzv. "nadůmrtnosti" - surmortality proti stavu bez epidemie, a tím se Hopkinsovi zjevně neobtěžují.
Žádná data nepotřebuješ.
Kovid není a nikdy nebyl. Je to jen mediální virus s dobrým marketingem. Data jsou "pochopitelně" nesprávná.
Vzpomínáš? Takhle jsi nám to vysvětloval svým zdravým selským rozumem.
Tak k čemu zas potřebuješ data?
Jestli budeš dělat tchýni a lhát, půjdeš za dveře.
Neříkal jsem nikdy, že Covid neexistuje, jen jsem říkal, že celá epidemie je medii nafouknutá bublina, a že nikterak nevybočuje z běžných chřipkových epidemií.
Tisíce mrtvých, které nám každý den presentují, jsou, bohužel, v tomto světě normální. A pak tu jsou epidemie, které občas zabijí více lidí, než je běžné, většinou tedy jako ty komortality.
A pak ta běžná čísla narůstají.
Dá se to vysledovat u těch chřipkových epidemií, a pokud dnes lze extrapolovat z klesajících čísel úmrtí, Covid nedopadne hůře, než silné chřipkové epidemie posledních desetiletí.
Tedy pokud jde o úmrtí v souvislosti s tím virem.
Dopadne podstatné hůře sekundárními důsledky, a to už lékaři varují. A mnohem horší budou následky v hospodářství.
Prostě nebyl důvod takhle silně šlápnout na brzdu, a už vůbec není důvod, tak pomalu odbržďovat.
Tedy důvod k tomu pomalému odbržďování je.
Kdyby odbrzdili rychle, a nic se nedělo, žádná další hrozivá čísla, lidé by se mohli začít ptát, proč se vlastně tak prudce brzdilo, proč tolik lidí muselo přijít o práci.
Ale na ty otázky taky dojde.
Prostě chřipková epidemie se přehnala, ovšem dostala celosvětově neúměrný prostor.
Tam kde mediálně prostor nedostala, nebyla.
Třeba v Africe.
To je jednoduché, když netestuješ, tak umřeš na obyčejný oboustranný zápal plic. Když tě ani neuvidí doktor, tak prostě umřeš, jak prosté.
Nejde o testování, nejde o Covid.
Prostě jde o to, že za normálních okolností umře denně 300 lidí, například.
Přijde vražedná epidemie, a lidi kapou jako mouchy tak, že je nestačí pohřbívat a musí je převážet vojenskými konvoji, teda člověk by si řekl, ejhle, tak to těch mrtvých bude alespoň o polovinu víc, teda třeba 450 denně.
A testovat na to nepotřebuješ, prostě vidíš, že safra něco je v prdeli, když místo 300 ti najdnou kape 500 lidí denně.
Ale nic takového se neděje nikde na světě a v těch nejhůře postižených zemích jim místo 300, umře 330-340 lidí, ovšem Covidu jich přisoudí 150, místo těch 30-40.
Možná, že jich skutečně umírá 150, na ten Covid, a rakovina a infarkty si vzali prázdniny. Ale pravděpodobné to není. Ale tohle nám říkají ta Hopkinsova čísla.
Zatímco v té Africe, prostě na Covid netestují, těch 10 procent navýšení si ani nevšimnou, a tak tam lidi umírají tak, jako vždycky.
Tak tomu se říká informační slepota:-))
"Ale nic takového se neděje nikde na světě a v těch nejhůře postižených zemích jim místo 300, umře 330-340 lidí, ovšem Covidu jich přisoudí 150, místo těch 30-40."
Kecy nemají cenu, viz graf níže.
Dodej čísla, nebo zklapni.
Hele, mně už tě je snad i trochu líto. Tvé neustále obsedantní počítaní mrtvých je až zarážející.
Jindro, nejde o mrtvé. Jde o živé. Přesněji řečeno o ty přeživší s těžkým průběhem nemoci, na kterou dosud neexistuje lék, a tělo si s ní musí poradit samo. A aby si mohlo poradit, poskytuje mu zdravotnictví přístrojovou podporu kolabujících životních funkcí a to mnohdy třeba celé dlouhé týdny. Jde o to, mít dostatek těch lůžek, těch přístrojů, těch ochranných pomůcek pro (nejen) zdravotníky a dostatek těch zdravých, práce schopných, pokud možno odpočatých doktorů a sester (a hasičů a prodavačů a záchranářů....)
Tohle bylo smyslem těch opatření a toho "zplošťování" křivky.
Počítání mrtvých nech, prosím, prosím, na dobu, až sedne prach.
Je mi líto, že ses, Jindro, sám a dobrovolně vmanipuloval do uvažování, že nemoci, choroby, epidemie a pandemie jsou primárně o mediálně vděčných, zhusta probíraných mrtvolách, místo abys uvažovat primárně o přeživších a o pomoci jim poskytované.
Ty jsi prostě takový mediálně vděčný terč. Mrtvoly počítáš, protože živí jsou mediálně nezajímaví.
A i ty mrtvoly pčítáš stylem, jakoby urpotně nebojovali o svůj život a zdravotníci nebojovali s nimi.
Ty je počítáš, jakoby si každá jedna země určila na druhý den kvótu, vybrala "vyvolené" a ty bez pomoci za úsvitu usmrtila střelou do zátylku.
To jsou pohádky ovčí babičky a úkrok stranou.
Prostě nebavíme se o tom, jestli zachraňovat lidi nebo ne, bavíme se o tom, jestli tato koronavirová epidemie je skutečně o tolik horší, masivnější a nebezpečnější, než jiné chřipkové epidemie minulosti.
A zdá se že není a nikdy nebyla.
Proto to "počítání mrtvých". Nikoloviv z nějaké obsedantní posedlosti mrtvolama, ale proto, aby se zjistilo, jak moc se ta čísla liší od jiných chřipek.
A ukazuje se, a to už velmi zřetelně, že jen velmi malinko. A že většina těch tragických a likvidačních opatření byla naprosto nepřiměřená a ve svém důsledku budou mít mnohom tragičtější dopad, než celý Covid.
Ty si přebrala slovník, který ti podstrčili, lezou z tebe fráze "aby si mohlo poradit", "přeživší", "kolabující zdravotnictví" nebo "zplošťování křivky".
Proč se tohle nedělo za minulé chřipkové epidemie, která si vzala trojnásobek životů?
Proč nikdo "nezpošťoval křivku"?
Ale s tím už nic dělat nejde, jen ty si můžeš klidně myslet, že tě plukovník zachránil od hrůzné smrti na plicní ventilaci, to je už nakonec fuk.
Problém je ten, že místo toho, aby si vláda ten svůj omyl uvědomila, a zdaleka nejen naše, a zrušila veškerá nesmyslná opatření a to tak že okamžitě, budou ještě týdny "rozvolňovat".
Proč? Ne aby "chránili životy" ale aby si chránili vlastní zadky, protože, kdyby vyšlo najevo, a ono to najevo tak jako tak vyjde, že to nebylo horší než každá jiná chřipková epidemie, těžko by se zdůvodňovalo, proč desítky milionů lidí vlády uvrhly do bídy.
A čím déle tahle "gamesa" bude pokračovat, tím horší budou následky. Ekonomické a potažno i zdravotní. Protože zdravotnictví budou chybět prachy.
Prostě media se zachovala jak před Velkou válkou v roce 1914. Vytvořila válečnou atmosféru, a teď ženou národy do zákopů. Do boje!
A nikdo se neptá, jestli bavorský sedlák je opravdu takovým nepřítelem sedláka z Normandie.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zvladneme...
:-)
"chytrá karanténa" to je to, o čem ti hygienici říkají, že vlastně dělají už dávno, jen bez toho, aby nutně potřebovali šmírovat lidem mobily?
Připomínáš mi ty odpírače povinného očkování. Ti taky tvrdí, že očkování je naprd, a proč mají nechávat očkovat své děcko proti třeba spalničkám a riskovat tím možné vedlejší účinky. Vždyť spalničky tady přeci nejsou rozšířené.
Argument "na co očkovat, když se tady už vlastně ty nemoci ani nevyskytují" mě u odmítačů neskutečně štve. Fakt by mě zajímalo, jestli si opravdu neuvědomují, že se ty nemoci u dětí neobjevují právě díky proočkovanosti.
Uvědomují!
Tím jsem si navzdory jejich rádoby moudrým kecům, naprosto jistá. Oni vědí, že okolí zneužívají ve svůj prospěch.
Nejhorší je, že nevystavují.
Měla jsem možnost s pár maminkami z tohoto podivného spektra mluvit.
Ony totiž, když chtěj s dítkama do exotické lokality, kam je bez očkování nepustí, tak je klidně naočkujou. Třeba tyfem, cholerou, žlutou zimnicí ....nebo čímkoliv, co příslušná země požaduje u přistání. Spalničky to vesměs nejsou. Dokonce už i v Africe je snad každej proti spalničkám očkovanej.
Nebudou přeci riskovat, že celou dovolenou stráví v karanténě neočkovaní a neužijí si těch krásných pláží:-))
No jo, jenže kolik těhle odpůrců očkování jede na dovolenou do exotiky...
A u nás se ale neočkuje jen proti spalničkám :o)))
Docela reálnou hrozbou jsou lokální epidemie žloutenky a mezi dospělými se v posledních letech dost často objevuje černý kašel. Neočkovat proti tetanu je také nerozum.
Díky tomu, že u nás patří očkování do mé gesce, měla jsem možnost číst nějaká odvolání/zdůvodnění těchto matek proti očkování. Je až neuvěřitelné, co jsou schopné vyplodit za argumenty.
No nic, to jsme ale dost odbočili.
Černej kašel jsem chytnul před pár rokama, očkování neočkování.
Proti žloutence jsem očkovanej, protože Brno, ale docela mě zaráží, že si to musí člověk celý zacvakat sám, což může být pro ty nejohroženější skupiny docela problém finančně...
Takže se tu vždycky tváříme, že se nic neděje, a pak se v létě odchytávaj po ulicách boveráci jak toulaví čokli a pere se do nich vakcína...
Když ti doma začne hořet, máš dvě možnosti.
1) Zavolat hasiče. Ti přijedou, prolijou celej barák vodou a když to dopadne blbě, pojišťovna nikomu nic nedá a když to dopadne hodně blbě, ještě si to slízneš za obecný ohrožení.
Ale nikomu se nic nestane.
2) Anebo se na to vyprdneš, bo máš přinejhorším ruční hasičák a co shoří, neshnije a sousedovi loni shořel dřevník a taky nic hroznýho.
Ale taky může uhořet 20 lidí v bytovce.
Záleží, na co se kdo cítí...já to vidím na ty hasiče...
Nejhorší je, když hasiči dřevník uhasí a majitel dřevníku jim začne spílat, proč to, volové, hasili, když to hořel jen chvilku, shořela ho jen čtvrtina a ani ten oheň se nepřenesl na dům:-))
To zní logicky.
Ovem základní předpoklad je o kus dál, tedy předpokládáš, že hoří.
Já spíš mluvím o situaci, kdy v tom baráku si v přízemí Novák dělá guláš, chvilku si zdřímne, guláš se mu vyvaří a připeče a začne čoudit, a hůř, jak to stojí na sporáku, rozpálí se ty plastový ucha a taky začnou čoudit, ale hlavně hodně smrdět, takže máš dojem, že vedle hoří chemička. Jde kolem Procházková, ucejtí to a začne řvát: hoří, proboha hoří.
Růžička ze sedmého štoku to uslyší a taky to cítí, smrdí celej barák, a začne okamžitě z bytu stěhovat cennosti ven, aby to neshořelo. Jak to tak vláčí po schodech, zpanikaří Horáka i Milera. A tak stěhujou všichni. Procházková mezitím obvolá i sousedy, co nejsou doma, aby věděli, že jim v baráku hoří.
Hasiči už jsou na cestě. A to vzbudí i Nováka, řekne, kurnik, guláš, fuj to je smradu, otevře okno, z kuchyně se valí kouř. Tady se nedá dejchat, kašle a kucká, připálený plastový ucho nadělá smradu na tejden. Jde se vydejchat na balkon, zapálí si cígo, a čeká až to vyvětrá.
To bude smradu na tejden. Nejmíň, pomyslí si.
Ale to už jsou na místě hasiči, vidí Nováka, jak se mu kouří od huby, tak ho uhasí vodním dělem.
A rozbalej to svoje nádobíčko, a lejou do baráku vodu po hektolitrech,a zničí úplně ve všechno.
Následující týden na radnici velká sláva. Rozdávají se medajle. Díky pohotovému zásahu, těch v první linii, barák neshořel celej, bude se jen rok rekonstruovat. Podařilo se uhasit ohnisko už u Nováka v bytě, a požár se nerozšířil dál, to je na metál.
Dům je neobyvatelný, nájemníci zatím spí ve školní tělocvičně.
Požár má i svoji oběť.
Novák, jak ho vzali tím vodním dělem, nastydnul, a protože měl sníženou imunitu po transplantaci ledviny, umřel.
Do protokolu se napsalo, že uhořel.
Nikdo nechtěl mít problémy a nikomu se nechtělo vysvětlovat, že na balkóně nehořel, ale kouřil.
Tak takhle vidím ten příběh já.
Zajímavé je to, že už jsi se zcela vzdálil od názorů a způsobů řešení covidové krize ve Francii. Když přeložíš či převyprávíš nějaký článek podle svého výběru z francouzských novin, tak je to racionální a zajímavé. Ovšem tvé komentáře už racionalitu zcela opustily.
To že si nemyslím totéž co ty, neznamená, že postrádám racio.
Prostě jsem přesvědčen,že nebýt řetězové reakce sdílené paniky, covidu by si svět nevšimnul, jako si nevšimnul chřipky v roce 2017, která "vraždila" podobně.
Reálně, nějaká reakce a opatření by byla, přece jen je to něco jiného a na různé ty Sarsy, prasečí chřipky a šílené krávy byly různé oblastní karantény. Ta reakce byla asi v pořádku. Horší byla ta masírka, co následovala.
No, je to jinak.
Prostě možná i Nováka hořelo. Ale měli to uhasit u Nováka, a ne prilejt prevenivně vodou celej barák, a kdyby jen ten, rovnou celý sídliště, tak aby se z toho dalších pár let vzpamatovávalo.
Prostě epidemiologové, i ti údajní, si prostě zažili svoji hvězdnou chvilku, kdy vládli národům, které to bude brzo dost mrzet.
Někde jsem četl, a fakt nevím jestli to byly naše nebo ty francouzské noviny, že chudáci ti Švédi, kteří nevyhlásili celostátní paniku, a sami si nezrujnovali ekonomiku, to odskáčí úplně stejně, jako kdyby to udělali.
Jsou, podobně jako my, těžce proexportní ekonomika, a na to, aby se jim ekonomika těžce propadla stačí, když se propadne v těch zemích, kam exportují.
Nám může snad pomoci, že jsme něco jako 17 spolková země Německa, a ti, ačkoliv šlápli taky fest na brzdu, mají dost rezerv na to, aby to ustáli, takže, když nebudou u nás už dál prymulovatět, mohli bychom se z toho vyhrabat dost brzo.
Taky, jako velmi bezpečná země, bychom se měli otevřít cizincům (už vidím ty hysterky jak ječí na netu, že sem natahají nákazu) a využít toho, že turisté budou mít svoje oblíbené destinace, jako Itálii, Francii, Británii a Španělkso zavřené, a natáhnout je k nám, protože s turisty přijíždějí peníze. I kdybychom je měli na hranicích rychlotestovat na Covid, mohla by to být ekonomická výhoda.
Jenže je potřeba krotit ty nadržené epidemiology, ono přiznejme si to otevřeně, kdyby statiky netlačili finance, taky by všechno bylo nadimenzováno minimálně z dvojnásobných profilů.
Zemětřesení u nás fakt není často, ale stane se, tak proč se neposichrovat, stejně jako na uragán, popřípadě pád letadla na barák. Sichr je sichr, a když ti dovolí se sichrovat, proč toho nevyužít.
Myslíš, že by si nikdo nevšimnul, toho, co se děje v Číně či v Itálii?!?
Ano, u nás nemáme srovnání s tím, jak by to vypadalo, kdyby se kohout neutáhnul, ale k tomu snad stačí příklady ze zemí, kde ten kohout z počátku neutáhli.
Otázka je, jak je nám to prezentované. Sypou to do nás, jako že se v Itálii dějí strašné věci. V celé Itálii. Jak kdyby Italové padali na potkání, všude.
Jenže oni zase mají problémy jen v nějakých ohniscích. Mají toho výrazně víc, na víc místech, ale taky ne plošně. Plošnější mají jen opatření.
Nám to tady ale novináři podávají apokalipticky. Protože tam skrz uzavřené hranice nikdo nevidí, jsou záběry kamer jen z těch ohnisek. Tak to navodí dojem, že jde Itálie pod vodu...
No, pamatuju jak se mluvívalo v jednadevadesátém a dvaadevadesátém o bývalé Jugoslávii. A to se ještě novináři drželi hodně zpátky, nebyl internet. Přesto se "vědělo", že tam byla před pár dny "všude" válka.
Když jsme tam přijeli, turistů nás tam bylo tak do mariáše, všude klid a pohodička. Akorát jsme dostali doporučení kam radši ne a varování, kam opravdu NE. A jinak nebyl důvod se výrazněji omezovat.
Takhle občas čtu nějaké příspěvky na BF od člověka, který dlouhodobě žije a pracuje na severu Itálie. Omezení mají, ale jestli jsem něco nepřehlédl s Covidem se zatím nesetkal ani vzdáleně.
Neriskoval bych, nelezl bych tam teď zbytečně, ale věřím, že kdybych se vyhnul vyloženým ohniskům a nešel tomu naproti do nějakých velikých srocení, tak si tam užiju dovolenou na kole v přírodě podobně bezpečně, jak tady u nás někde na Vysočině.
Tohle z počátku říkali dokonce i epidemiologové, včetně Prymuly, o jarní lyžovačce v Itálii.
Říkali: Není to Toskánsko, jsou to Dolomity. Když budete v malém rodinném pensionu a budete lyžovat a ne trajdat po městech, tak je pravděpodobnost nákazy nízká.
Přesto to v tu dobu lidé z těch dolomitů houfně vozili. Něco bylo jinak.
Tak ono bývalo bohatě stačilo, kdyby ti z těch Dolomitů museli zůstat po příjezdu týden-dva doma v karanténě a bylo po ptákách. To měl Prymula zařídit tehdy, od toho tam byl, ne až ex post a zavřít doma celou zem.
Když dotáhnu koňa z ciziny, kde maj nějaký sajrajt, tak mi ho taky veterináři šoupnou do karantény a ne, že by zavřeli všechny stáje v zemi. Od toho jsou.
Jenomže do té Itálie jezdili lidi, kteří by si mohli stěžovat a Prymule a vládní pakáž pak nevolit, to bylo těžký rozhodnutí...
@bara2:
Plukovníci jsou malí páni, Čápové řídí kokrhání...
Že mohla vláda vyhlásit stav nouze dřív? Mohla. Že mohla zakázat cesty do Itálie? Mohla. Že mohla všechny po návratu zašpérovat někam do karantény, jako na Slovensku? Mohla.
Ale nechtěla. Bo Veľký Bocian je, přes všechny ty velkohubý kecy, úplně stejnej sr*č jako ta bytost na Hradě.
Sláva Bohu na nebesích, že se vzpamatoval, kdy se vzpamatoval. Aspoň tak. Mohlo bejt sakra hůř. Leckde v okolí taky sakra hůř bylo...
Mít u vesla třeba ideologicky uvědomělé pohrobky Železné Maggie, mohli jsme tu klidně mít takovou malou pěknou Anglii...
Bara:
Jó, paměť je děravá....
Prymula se stal šéfem ústředního krizového štábu v neděli 15.3. po nočním jednání vlády, kdy vláda nejdřív změnila statut toho krizového štábu. Do té doby si to celé plichtil Velký Bocian sám, furt tvrdil, že vláda je krizový štáb a nikdo jiný do toho nemá co kecat. Připravený a platný epidemiologický plán vůbec nepoužil.
A ano, máš pravdu, ty jeho PR hry na začátku nás stáli spousty drahocenného času. Ale za to Prymula nemůže.
"Po bitvě je každej generálem"
Ty ho omlouváš, jak kdyby to byl nezletilej šropl, co ti počmáral barák sprejem. Takovýmu teda taky patří pracky urazit, ale tohle je dospělej chlap, dobře zaplacenej s pravomocema ovlivňovat naše životy. Na takový přece jen musíme mít nějaké požadavky a chtít od nich výkon, ne platit kdejakýho šmejda, co se doloktuje ke korytu. Tudy cesta nevede.
Lanno, na tomhle je dobře vidět, že PR funguje velmi dobře. "Lid" už připisuje Prymulovi (vybranému coby zástupný fackovací panák) zásluhy i za to, co zku.vil Bocian sám. Prostě jim to "žerou" ... :-(
Plukovník se nechopil pozice státním převratem.
Plukovníka tam někdo najmenoval.
A toho někoho jsme si sami zvolili. A příště si ho zvolíme zas.
Závada je na našem přijímači. Otázka je, jestli je odstranitelná...
Jj, závada je na našem přijímači. Tak abychom to nezamluvili nějakým "neexistujícím" virem:-))
https://www.forum24.cz/zive-vybor...
" by si svět nevšimnul, jako si nevšimnul chřipky v roce 2017, která "vraždila" podobně."
Ta chřipka vyvraždila víc lidí, než celá Velká válka.
To jo, to se stalo, pak slušně řádila i honkongská chřipka v 68.
Nebyl internet, tak svět nezavřeli doma.
Říkám to od začátku, tenhle virus vítězí svým PR. Být to před 20 lety, vystoupí v bedně hlavní hygienik a doporučí všem, aby si pořádně ve myli ruce, a pokuď to mají nějaké respirační problémy, aby zůstali doma.
Dnes, kdy media z každého nakaženého dělají potenciální by mrtvolu v horizontu dní, se prostě na tuhle celkem neškodnou chorobu kouká zkrz prsty, i když stará dobrá chřipka má mbohem víc zářezů.
Mediální favorit titulků prvních stran a všech televizních kanálů.
Následky lock downu budou děsivé.
Ovšem až se rozdají by ty medaile.
Doufám, že pozvou na recepci i čínského velvyslance a dají mu řád Bílého lva.
Spasil naši zemi tím "leteckým mostem". Spolu s Luftjardou.
Ten graf jsem už tady dával, je z francouzského statistického úřadu Insee
https://www.insee.fr/fr/statistiques/serie...
zatím ještě nemají zpracována čísla za duben, který byl podle všeho nejhorší, jak ukazuje i druhý graf uvidíme jak to zahýbá s to křivkou.
Jinak, jak je vidět, od roku 1994 bylo už ve Francii v 6x hůře, pokud jde o měsíční úmrtí, a ani jednou stav zdravotní nouze.....
Na druhém grafu je zajímavá ta periodicita nárustu, jak to vždycky klesne, a pak zase stoupne, prostě jak to dělá zuby, a docela v pravidelných intervalech. Jsem jen četař absolvent, tak nemám vysvětlení, chtělo by se zeptat plukovníka, proč se virus chová takhle periodicky....
Virus se nechová periodicky. Periodicky se chovaj lidi.
Za víkendový dny jsou tam menší čísla, je to vidět na Velikonocích.
Nebožtík se nedostane do statistiky tím, že umře, ale tím, že to někdo nahlásí...
Taky jsem si to takhle sám pro sebe vysvětloval.
A pak ty Velikonoce, tak se nám perioda zkrátí o den.. :-)
A proč ses teda na to ptal plukovníka v záloze, četaři v záloze, když jsi si to takhle vysvětloval od začátku?
Esli, když je ta šarže,a navíc takovej odborník, nemá nějaké moudré vysvětleníJako když tuhle říkal, že hranice budou zavřené možná i dva roky, pak chtěl národ promořit, a naposledy zase vyprávěl bludy o hadrech přes hubu do září.
No, nakonec dobře, že tak.
Slespoň civilové uvidí, jaké mudrce produkuje armáda.
Teď mě došlo, že už ani ten četař absolvent nejsem, bo i ze zálohy jsem vyřazen...
Četař? Ty si nebyl na žádném cvičení?
Na mě se zapomělo.
Do civilu jsem se vrátil v dubnu 1986 a pak už se na mě nějak nedošlo.
Těsně před civilem mě povýšili z desátníka absolventa na toho četaře. Ono mě měli povyšovat i někdy během vojny, ale já vždycky udělal nějaký průšvih, tak mě potrestali tím, že mě nepovýšili.
Musím popravdě přiznat, že jsem nebyl dobrým vojákem, a vlast tím, že mě vyřadila pro sešlost věkem moc na schopnosti obranyschopnosti neutrpěla :-)
Mám ti znova ocitovat co přesně říkal o těch hranicích? Ale ono by to bylo házení hrachu(?), ty máš prostě už svojí legendu a své klapky na očích, na tom fakta nic nezmění ...
Nejde o přesné citace, synku, jde o ten "message" národu.
Poselství děsu, strachu, stejně jako ta velká česká rouškovaná. '
Někoho potkáš, nakazíš ho a on zemře, a tebe to pak bude celý život mrzet.
Od včerejšká je oficileně čísly doloženo, že pravděpodobnost, že budeš zraněn v ČR při dopravní je násobně vyšší, než že kdy potkáš někoho, kdo by snad mohl být přenašečem koronaviru, a pravděpodbnost, že při dopravní nehodě zemřeš je zhruba dvojnásobná, než u toho koronaviru.
Tak si cituj coi chceš, slovíčkař si, ale takováhle jsou čísla.
Když problém je v tom, že to "poselství děsu" vytvářejí zkreslováním informací takoví, jako jsi ty. A třeba právě ty, dědku, šíříš zkreslené (často i lživé) informace viditelně rád, abys pak proti nim mohl hrdinně bojovat ...
PS: co koblihu, nenabídneš? Už ti ty andrejovy došly?
Když to průměruješ přes celou ČR, tak dostaneš nízká čísla. Kdybys to průměroval přes celou Zeměkouli, tak dostaneš zase jiná čísla. Tahle pravděpodobnost je ale úplně k ničemu pro jednoho konkreetního člověka v jeho konkreetním prostředí a způsobu chování. Pro něj je to zcela nepoužitelné číslo domů. To je jako bys odvozoval pravděpodobnost pádu těžce zatíženého starého dálničního mostu od střední pravděpodobnosti pádu mostů na celém světě.
No, začíná ti to konečně uvažovat.
Měli zavřít Prahu, ne celou zemi, ale to jsem říkal před 2ma měsíci.
Jak normálně. Je červenka ve Lhotě, tak se daj do karantény kravíny v okruhu deseti kilometrů :-)
Dyť jsem to psala, že se měli poradit u veterinářů, koneckonců, aji Miruna by jim poradila líp jak lampasák :-)
Kdyby se Praha uzavřela, tak by se dojíždění nekonalo. No ono se stejně první týden skoro nekonalo.
To byla krása. Na kole to šlo najednou úplně všude i po těch nejstrašnějších výpadovkách, po kterých to nešlo už v 70 letech minulého století. Jezdil jsem i přes Karlův most, kudy se normálně už nedá ani přejít, protože turisté přeplněním přepadávají přes okraje do Vltavy. Jen se to už strašně rychle kazí.
11. května se mnoho lidí nevrátí do svých kanceláří věřejnou dopravou. Místo toho si sednou na své kolo s elektrickou přípomocí (VAE – vélo à assistance électrique). Řešení se spoustou výhod, které jak věří výrobci i obchodníci, uspokojí požadavky posledních dní. Se známými blahodárnými účinky, které jízda na kole přináší, jako fyzické cvičení, snižování hladiny stresu, objevování svého města, na elektrokole přijedete do kanceláře bez toho abyste se zpotili a potřebovali se sprchovat. „Po několika týdnech omezení pohybu je šlapání na kole prostě vítězem. Umožňuje se zbavit všech frustrací“ předpovídá novinář Yves Blanc, specializovaný na cyklistiku (pozn. v originále „la petite reine“ – „malá královna“, tak Francouzi říkají kolům, proč je napsáno tady https://www.lavelofrancette.com/blog/velo-la... ). Četná města již oznámila přání doprovodit zrušení omezení pohybu vytvořením dočasných cyklostezek za účelem umožnit všem se bezpečně přepravovat. Pro ty, kteří musejí uskutečňovat více přestupů v metru, nebo použít více dopravních prostředků (metro a autobus, například), představuje elekrokolo úsporu času. Jeho předností je jíždní komfort plynoucí z přítomnosti elektromotoru (omezeného na 250 W). Živený lithiovou baterií poskytuje takovou přípomoc, že máme pocit, že šlapeme bez jakékolov námahy. Jako neviditelná ruka, která nám dává křídla až do 25 km/h – jeho maximální rychlosti – která nám umožňuje se svižně a bez vyčerpání rozjet na světlech a vítězit nad kopci a protivětrem.
Ale elektrokolo také představuje nezanedbatelnou investici
Dříve než poprvé překotně vyrazíte za prodejcem, nebo objednáte on line, zjistěte si vaše potřeby.
A dále rady, jak koupit městské elektrokolo....
La petite reine - malá královna
je prý hovorové označení pro jízdní kolo - nesetkal jsem se tím, a asi to bude platit spíše pro městská kola a jestli se to používá, tak spíše u starší generace nebo knižně.
Francouzi všechno radějí zkracují, tak neříkají "la bicyclette" ale radějí "vélo" a nepřijel jsem "na kole" ale "připedáloval", ale i tak, je to zajímavá historka.
Víte proč se kolu říká malá královna – la petite reine?
„Malá královna“.... ale co to je doopravdy?
Toto označení se objevilo v 19. století a má svůj původ v historii Nizozemí, v časech královny Wilhemine.
V roce 1890, se dědictvím po Guillame III, kralovna, sotva desetiletá , stala hlavou nizozemského státu. O několik let později během své návštěvy francouzský tisk upozornil na legrační zvyk královny se pohybovat po svém království na kole. A tak se stalo, že obrat „malá královna na bicyklu“ opakovalo množství francouzských novin a výraz „malá královna – la petite reine“ byl najednou populací přijat jako označení pro bicykl.
Wilhelmina se tak stala nejen ikonou historie své země ale také historie francouzského jízdního kola.
https://www.lavelofrancette.com/blog/velo-la...
V Marseille na nádraží.
https://www.afvt.org/france-attentat-a-la-gare...
Útok nožem.
Tunisan, azylant, ročník 1987, zavraždil dvě holky, sestřenice, 20 Mauranne a Laura 21 roků...
Podle svědků volal to jejich, dobytek.
Zastřelili ho na místě.
ovšem zpráva z roku 2017, nějaký vtipálek mě to podstrčil...
Google!
Čuměls na nějaký krimi, tak ti tamstrká krimi klidně i tři roky starý :o)
ne, Petr, a já mu to schroustnul, začetl jsem se a data jsem si nevšimnul.
Ale i tak je to hnus, i když 3 roky starý...
jo, ne "náš" Petr z Nakole :-)
ale jinej....
Macrona a Phillipa dělí názor na riziko kolapsu
Ladění projevů Emmmanuela Macrona a Éduarda Philippa (pozn. – premiér) se tále častějí rozchází. Zatímco premiér vidí dále za 11. květen a obává se ekonomického kolapsu, president to sebevědomě koriguje „nepoužívám taková velká slova“. Nesoulad, který může narůstat protože průzkum Ifop pro Paris Match ukazuje, že popularita premiéra narůstá, zatímco presidentova oslabuje.
pokr.
Zářné zítřky na jedné straně, a krev a slzy na té druhé. Vyznění projevů Emmanuela Macrona a Éduarda Philippa v přístupu k 11. květnu se rozchází. Při pohledu na to co bude „poté“ president se snaží vykreslit horizont země opouštějící krizi. Premiér, který je ponořený do každodenních starostí s epidemií, násobí svá varování občas poněkud dramatickým tónem. Tento „časový posun“ mezi dvěma hlavami exekutivy se přenesl do nového napětí toto úterý.
Při presentaci svého plánu rušení omezení pohybu v národním shromáždění minulý týden, a v senátu toto pondělí, Éduard Plilippe tak nějak naznačoval „riziko ekonomického kolapsu země“. „Nepoužívám tento termín náhodou“ zdůrazňoval premiér.
„Nepoužívám taková velká slova“ distancoval se od toho v úterý v televizním rozhovoru pro TF1 a France 2, Emmanuel Macron. President republiky stejně tak ujistil, že zvažuje „masivní ekonomický šok“ který země utrpěla, když celý svět vstupuje do nejhorší recese od dob Velké hospodářské krize z roku 1930.
V národním shromáždění premiér trval na označení nová „ekonomická katastrofa“.
S hostem Matignonu ( Hôtel de Matignon – sídlo premiera Francie) si Emmanuel Macron si notuje i protiřečí už od začátku krize. (pozn. použili obrat “fouká horké a studené” https://fr.wiktionary.org/wiki/souffler_le... V úterý jej tedy i chválil za bezvadnou práci, kterou vykonává od počátku pětiletého volebního období „Jsme silný národ (...) protože vláda již tři roky s odvahou přijímá reformy, které jsem zahájil“.
Ale velmi rychle pak president načrtne budoucnost, ve které Éduard Philippe nutně nebude mít své místo „Jsme jen na počátku ekonomické krize a proto budeme potřebovat, a budu mít příležitost o tom znovu mluvit, vybudovat řešení“.
Tento způsob nevyslovených dvojznačností na pozadí rozdílného přístupu k strategii řízení epidemie, se mezi Matignonem a Elyseji vrší už od počátku krize koronaviru.
„Někdy se v tomto období rozohníme, to je normální. Všichni jsou z toho napětí unavení“ vyklouznul z toho Emmanuel Macron ve svém televizním rozhovoru. President republiky mluví k Francouzům a týká se to i jeho samotného.
„Je tu jeden, co říká: mám rád vanilkovou zmrzlinu, a druhý co říká: mám rád jahodovou zmrzlinu“ a tak vznikne krize v dietě“ ironizuje jeden blízký hlavě státu, který soudí: „v této krizi je exekutiva výjimečně jednotná a vyrovnaná. Rozdělení úloh je dostatečně jasné. Je to také premiér, který pravděpodobně představí operační plán rušení omezení pohybu dne 7. května“. Okolí Éduarda Phlippe zametá pod koberec všechny myšlenky na napětí s Elysejemi:
„Potíže, které neexistují“ soudí.
Ale potíže, které přetrvávají.
Bassin Arcachon, Cap Ferret, srnec se šel vykoupat :-)
Pak že dovolená u moře nebude....
http://www.leparisien.fr/video/video-bassin-d...
Sejdou se 11. května testy i trasování?
Protože vláda má dnes odhalit plán na ukončení omezení pohybu je schopnost identifikace, tedy testování a trasování nositelů viru důležitá více než kdy jindy
Před několika měsíci ukázala Jižní Korea cestu jak zabrzdit Covid-19 bez „vypnutí“ země: testování a trasování. Tyto dvě podmínky byly také jasně definovány předsedou vlády během jeho presentace před poslanci. Ale v den, kdy má vláda představit podrobný plán zrušení omezení pohybu přetrvávají vážné pochyby o schopnosti země vyrovnat se s tímto úkolem. Cíl – provádět 700 tisíc testů každý týden se zcela rozmlžil, nikdo vlastně neví kolik testů se skutečně v zemi realizuje. A trasování, bez softwarové aplikace, je těžké pochopit, jak by tři tisíce osob povolaných do zbraně mohlo najít všechny kontakty tisícovek nových nemocných, které každodenně očekáváme.
Anketa
Francouzi tváří v tvář rušení omezení pohybu 11. května
Otázka 1: Zrušení omezení je naplánováno na 11. květen
řekli byste:
Myslíte si, že uvolnění proběhne 11. května jak plánováno
Přejete si, aby uvolnění proběhlo tak jak plánováno 11. května
modrá ANO, červená NE, šedá NEVÍM
Otázka 2.
Vláda se angažuje aby od 11. května byla zajištěna maximální bezpečnost (roušky, testy, trasování nemconých osob) aby bylo možné obnovit aktivity.
Myslíte si, že úroveň zajištění bezpečnosti bude dostačující, nebo nebude dostačující v každé z těchto oblastí:
v podnicích:
ve školách:
v dopravě:
modrá VELMI DOSTAČUJÍCÍ, bledě modrá POSTAČUJÍCÍ, světle červená DOST NEDOSTATEČNÁ, červené VELMI NEDOSTATEČNÁ
Otázka 3
Vy osobně důvěřujete vládě nebo nedůvěřujete vládě, že v zrušení omezení uspěje
modrá ZCELA DŮVĚŘUJI, bledě modrá SPÍŠE DŮVĚŘUJI, světle červená NEDŮVĚŘUJI, červená KAŽDOPÁDNĚ NEDŮVĚŘUJI
Otázka 4
V případě návratu do škol vláda přijala počet opatření. U každé oblasti, myslíte si, že budou správá a skutečně dodržována:
modrá ANO, červená NE, šedá NEVÍM
Nechat na každém rodiči aby rozhodl jestli pošle své děti do školy nebo nechá doma?
Zaručit maximální počet 15 žáků ve třídě?
Zajistit všem rodičům, co se vrací do práce, umístění jejich dětí ve školách?
Zajiští dálková výuka žákům stejnou úroveň vzdělání jaká je obvykle nabízena?
Výzkum byl proveden po internetu 22. a 23. dubna na representativním vzorku 1005 osob z francouzské populace starší 18 let.
kurnik, přemáz jsem si tu anketu, tady je správně
No třeba včera se provedlo v celé republice 8287 testů. Ví se to zcela přesně a dá se to snadno dohledat z veřejných statistik Ministersva zdravotnictví. Stačí na to umět odečítat.
Ovšem tvoje číslo 700 000 testů za týden, je 100000 denně. Při počtu obyvatel 10 milionů, bys měl být každý testován každých 100 dnů. Jednou za 3 měsíce bys mohl otestovat každého obyvatele ČR. To je hodně velké číslo. Nezdá se mi to. Rozhodně v současnosti dosahují jen setinu toho množství. I kdyby se vzepjali, tak ten počet mohou zdvojnásobit, ale rozhodně ne zestonásobit. Myslím, že to tvoje číslo je špatné.
Jejda, ty píšeš o Francii a já o ČR. Tak to se ta čísla pochopitelně rozchází. Promiň. :)
Počkej, my si nerozumíme.
Já to nepíšu, jen překládám. A ve Francii je skoro 67 milionů obyvatel.
Stejně je to všechno legrační.
Rozhodující je prý to číslo R.
Jak ho určují?
Prý 50% je onemocnění je bezpříznakových. Jsk vědí kolik kdo lidí nakazí?
U nás, ve Francii, kdekoliv.
Jediná čísla, co dávají smysl je
- nadúmrtnost (tedy o kolik víc proti normálu)
- počet hospitalizovaných
- počet v intenzivní péči
k tomu přidávají ty počty identifikovaných nakažených, a počet vyzdravených, ale to jsou hausnumera, protože sž 50% bezpříznaků.
A všechna ta čísla, včetetně té Italie, Francie nebo Španělska, jsou prostě dobrá, taková chřipková.
Úplně na konci se ti omlouvám za nedorozumění. Ale to jsem připsal až později.
Jinak ten počet testů 700 000 týdenně na Francii s přibližně 7x více lidmi znamená, že u nás dosahujeme ne 100x menšího počtu testů, ale 10x menšího počtu. No oni toho také nedosahují.
Oni toho nedosahují a my bychom mohli přidat a budeme zhruba na stejných číslech na počet obyvatel.
Tam je to problém pro to zrušení toho omezení pohybu. Vlastně všude je to problém, nestíhají testovat.
Ty čínské testy bere vážně jen Prymula, takže u nás se skoro netestuje vůbec.
Ale ono je to fakt šumák. Testovat populaci, když 50 procent to, že nějaký virus v nich údajně bydlel, vůbec nepozná je dobré jen pro výrobce těch testů.
Testovat se musí ti zdravotníci, aby to netrousili po špitálech a domovech seniorů, a možná ještě pár profesí.
Prostě na chřipku taky nikdy žádný národ plošně netestovali,a kdyby jo, možná by řada lidí byla zděšena, jak moc lidí tu vražednou nemoc mělo.
Je potřeba to fakt rozvolnit a fest, ale politici a i část obyvatel má z toho strach. A kdyby ho náhodou přestali mít,vždycky se najde nějaký ochotný "odborník" co povypráví o druhé vlně, a tu vyloučit fakt nemůžeme.
Dneska je v Le Figaro článek na celou dvojstranu o lidech, kteří se po těch týdnech bojí pondělka, až to rozvolní. Bojí se, a budou se bát v metru, budou se bát v obchodech. 30% párů prožívá parnerskou krizi, jak je zavřeli.
Oni tam fakt zakázali vylejzat z domu.
Jak na vojně.
Ty bys nesměl ve Francii za tátou asi od 18. března. A media, jak ta naše, to těm, co jsou doma, a nemají do čeho píchnout,perou ten děs do hlav.
Budou se dít věci, jestli to vůbec pustí.
To u nás už to má spousta lidí dost na salámu, tam jen ti z předměstí.
Vystrašit jde snadno.
Důvěra se buduje dlouho.
A każdej z těch politiků si říká, pustíme to, a náhodou se začnou zase plnit JIPky, a na náměstí Concord je furt dost místa pro gilotinu...
(nebo mě příště nezvolí) :-)
Jojo, tam by se hodila. je to příhodný plácek a Francouzi to mají v krvi :D
Potíž s těmi seniory je v tom, že nejsou jen v těch starobincích. Skoro každý má nějakého i doma a i my jsme už na okraji toho rizikového věku, i když si to nechceme připouštět.
Promořenost a odolnost národa je všude velmi nízká, takže obrana před další vlnou je jen na tom včasném likvidování nákazy. Být ve střehu, chovat se uvědoměle a dohledávat infekční kontakty. A také mít štěstí...
Tady píšou, že je to nebezpečný pro tlustý a exotický:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/spocitano...
Věk není tak důležitej.
Pronořenost bude asi hloupý nápad, co psali (frantíci) asi to fungovat nebude, a kdyztak jen krátkodobě, zatím to neprokázali.
Stejně jako ta vakcína proti TBC, žádný vědecký důkaz, makají na tom jako vzteklí.
Prostě senioři na něco umřít musí, a jak správn3 podotýkáš, je to už naše věková kategorie.
Seniora nepromoříš, a pokud nebude vakcína, imunitu mu už nevybuduješ.
Z našeho, cyklopohledu, se ovšem dějí věci. Paříž už dost slušně zacyklená byla, ovšem co se děje teď, to se nevidí. Zavírají poloviny bulvárů a mění v cyklostezky. Bude to tam jak v Ho-Či-Minově městě, když přestalo být Saigonem. Auta vystřídají kola.
Doufám, že se tam v září dostaneme, bude to fičák, něco takového chci vidět.
No tak, když už i ve Francii "rozvolňují" tak bys možná mohl už i ty vylézt mezi živé lidi:-))
Kdo ví, no co kopal na zahradě ty jámy?
Nemohl jsem se moc chlubit, prostě dvakrát měř, jednou řeš, udělal jsem díru na tu nádrž, ale zapoměl jsem, že má výztuhy zvenku.
Tak nádrž dovezli, a já zjistil, že mi prostě 30 čísel schází. Tak díru zvětšuju, nadávám u toho jak špaček, protože zbětšit o 30 to nejde, musím mít římsu,na které potřebuju s tou zbíječkou stát....
No, zejtra budu hotovej, a to hovado pujde do země.
Ale přišla mi tryska na vodotrysk, rovnou z Versailles :-)
Jinak nechápu, kam bych jako měl chodit. Jako procházet se po návsi? Nebo jet do Prahy, bezdůvodně trajdat zavřeným městem s hadrem přes hubu? V pondělí se nám otevře zahrádka Pod ledem, už jsem rezervoval velikej stůl pro dědky, škoda, že to blbci neotevřeli od pátku, mohli by dorazit i dědci lufťáci.
V Německu to vypadá nejdřív na červen, Francie asi na 10. červenec, dřív tam asi bledou tvář nepustí. Kurz v září v Montpellier mi potvrdili a mám ho zaplacenej, uvidíme jak to dopadne, protože jsme skupinka 50+ ale bývám tam bezkonkurenčně nejmladší. Možná nás bude jen hrstka, o to líp to oak odsejpá.
Frantíci budou pouštět občany EU a Velké Británie do Francie bez testů od 11. května. A pokud prokážeš důvod, tak Němci tě pustí tranzitem přes své území.
P.S. Jinak ovšem, podle Francouzského vzoru bys teď mohl jet někam do sto kilometrů daleko. Třeba za vnuky?
Třeba se, coby voják v záloze, řídí osobním příkladem vrchního velitele ozbrojených sil.
Jésli Miloš Kárlovič v subbótu pajďót v gósti k druzjám v pasólstva, vódočku výpiť, šašličók pažáriť, tak to bysme mohli vylézt taky, no ni?
Ale něco mi říká, že vrchní velitel bude chlastat doma...